13. 9. 2007
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
13. 9. 2007

16. -- 22. září: Zažít město jinak

tisková zpráva Sérii akcí nazvanou "Zažít město jinak" pořádá projekt Auto*mat. Celotýdenní program ukazuje teoreticky i čistě zážitkovou formou, jak je možné Prahu proměnit v přívětivější místo k životu.

Návštěvníci programu se budou moci kromě mnoha dalších akcí zúčastnit především happeningu na podporu pěší chůze nazvaného Parádní procházka (16. září) či Velké podzimní cyklojízdy (22. září). "Auto*Mat chce hravou formou upozornit na některé z vážných problémů běžných obyvatel a návštěvníků Prahy a propagovat myšlenku, že ulice patří lidem," říká organizátorka Tereza Vohryzková. "Program se skládá z kulturních akcí a happeningů zaměřených na podporu alternativních forem dopravy a koná se v rámci Evropského týdne mobility," dodává Vohryzková.

Konkrétní problémy cyklistické infrastruktury bude Auto*Mat demonstrovat na moderované cyklovyjížďce po Praze 7 nazvané "Porodní bolesti pražské cyklodopravy". Vyjížďka ukáže přímo v terénu problémy cyklistické infrastruktury a jejich možná řešení. Městská část Praha 7 byla vybrána jako modelový příklad toho, co čeká člověka, který chce kolo skutečně využívat jako dopravní prostředek.

Parádní procházka chce pomocí zábavného programu účastníkům ukázat pěší chůzi v novém světle. Zároveň upozorní jak na místa pro chodce přívětivá, tak ta, kde se chodec může cítit ohrožen. Velká podzimní cyklojízda chce zase poukázat na špatnou dopravní situaci v Praze, zahlcení města auty a absenci cyklistické infrastruktury.

Program "Zažít město jinak" nabízí mnoho dalších akcí pro děti i dospělé zaměřených na alternativní formy dopravy, například cyklojízdu pro děti i dospělé "Pražské cyklozvonění" ve spolupráci s několika městskými částmi, projekci tématických filmů v kině Světozor spojenou s vernisáží knihy Krotitelé aut -- hrdinové naší doby či cyklovýlet do Kralup nad Vltavou a Roztok spojený s naloděním na loď Tajemství bratří Formanů.

O Auto*Matu

Auto*Mat je neformální sdružení občanských sdružení, umělců a dalších jednotlivců působících převážně v oblasti kultury a ochrany životního prostředí, kterým není lhostejný stav města, v němž žijí.

Cílem Auto*Matu je zlepšení kvality života ve městě. Město je pro lidi. Máme rádi Prahu a chceme, aby byla bezpečným, zdravým a živým městem. Auto*Mat navazuje na podobná hnutí, jako jsou např. Critical Mass v USA. Požaduje navrácení ulic lidem v nejširším smyslu, návrat k center měst jejich původním účelům -- obchod, setkávání lidí, veřejné akce, kultura. Zároveň prosazuje výraznější podporu obcí veřejné dopravě a cyklistice na úkor automobilismu, a opatření na zvyšování komfortu a bezpečnosti chodců ve městě.

target="_blank">www.auto-mat.cz

target="_blank">www.cyklojizdy.cz

ZAŽÍT MĚSTO JINAK 2007 - program

16. - 22. září 2007

Vydejte se s námi po Praze a za Prahu na kole, pěšky nebo lodí, vezměte s sebou děti, rodinu a přátele. Připravili jsme pro Vás nečekané zážitky, díky kterým se na své město podíváte jinýma očima. Zažít město jinak je týden osvětových a kulturních akcí na podporu dopravy šetrné k městu, lidem a prostředí. V rámci Evropského týdne mobility ho pořádá projekt Auto*Mat. Auto*Mat je projekt za bezpečnou, zdravou a živou Prahu. Auto*Mat je volné sdružení všech, kterým není lhostejná podoba jejich města. Program Zažít město jinak realizují pod hlavičkou Auto*Matu sdružení Oživení a Motus, produkce divadla ALFREDVEDVOŘE, a další organizace a jednotlivci.

předskokan programu SO 15/9 8.00 U Zlíchovského kostelíčka

Existuje z města pro pěšáka cesta?

aneb jak se dostat z Prahy pěšky na Karlštejn

Jednodenní výlet z Prahy do nádherné krajiny Českého krasu, která byla tradičně spádovou výletní oblastí přírodymilovných Pražanů už od doby romantismu. Pokusíme se prozkoumat dnešní možnost vhodné pěší výletní cesty z Prahy do Českého krasu tak, jak ji nabízejí stávající platné turistické cesty. Budeme si ověřovat, zda tyto turistické cesty jsou stále průchozí, zejména v místě dálnice na Plzeň a nově budovaného pražského obchvatu, který dnes vzniká v blízkosti Radotínského údolí, těsně u hranice CHKO Český kras. A na vlastním těle pocítíme působení různých typů prostředí, jimiž budeme z města ven do volné přírody procházet.

Od Zlíchovského kostelíčka se vydáme po modré značce Prokopský údolím a dál přes vesničku Holyně do Slivence; zde přejdeme na červenou značku a za budovaným pražským obchvatem vstoupíme údolím Cikánka do CHKO Český kras. Odtud budeme pokračovat Radotínským údolím k Malinovu mlýnu a dál po modré na Kulivou horu; dále potom po červené do Vonoklas, Mořinky a do Karlštejna, cíle naší cesty.

Celková délka trasy je cca 23-25 km.

Zájemci mohou případně navštívit hrad Karlštejn a prohlédnout si u mostu přes Berounku slavný budňanský geologický profil. Z Karlštejna se můžete vrátit navečer vlakem zpět do Prahy. Budete-li však chtít, můžete se mnou po další tři až čtyři dny pokračovat v cestě dál Českým krasem přes údolí Sv. Jana pod Skalou do Berouna a odtud podél Berounky na hrad Křivoklát a do Skryjí; dále přes Křivoklátské lesy do Zbiroha, odkud se vydáme nakonec na závěrečnou rituální cestu na vrch Plešivec, posvátnou horu Brd, kde své putování ukončíme.

Kontakt: Jiří Zemánek / sarvanga@centrum.cz / 777 117 466

NE 16/9 14.00, 14.30, 15.00 Karlovo náměstí

Parádní procházka

Zahrajte si s námi pražskou dopravní hru Chodče, nezlob se! Hraje se o průchodnost centra hlavního města. Špacírujte spolu s námi mezi Karlovým náměstím, Národním divadlem a promenádou na náplavce. Pěšky i poklusem půjdou průvodem herci, tanečníci a modelky. Průvodcem nám bude slavný světochodník pan Procházka.

Chůze je nejstarší lidský způsob dopravy. Je zdravá, přirozená a zcela ekologická. Je ale také společenským a estetickým zážitkem, který k městu bytostně patří. Chození umožňuje vychutnat si všechny podoby města -- blyštivé výlohy obchodů, pouliční kavárny, krásu architektury i společenský život. V souvislosti s masivním nárůstem automobilové dopravy však chození v Praze utrpělo těžké ztráty. Parkující auta ukrojila chodníky, hájený prostor pěších. Smog a hluk vyhání lidi z ulic. Ponižujícím čekáním na pár sekund "zelené" na přechodech pro chodce, nedůstojnými a nepohodlnými podchody a lávky se chodcům opakovaně dává najevo, že v dopravní hierarchii města jsou až na druhém místě.

Parádní procházka je oslavou chození ve městě a zároveň hravou polemikou s problémy pražské dopravní situace. Chce znovuobjevit centrum Prahy z pohledu chodce a zároveň odhalit auto-matismy, které se stále silněji vkrádají do našeho městského životního stylu. Pořádá Motus, produkce divadla Alfred ve dvoře, za podpory Hl. m. Praha.

koncept: T. Vohryzková, Š. Havlíčková, dramaturgie: P. Šourek, scénografie: J. Havlíčková, moderují: Z. Kasper, L. Čumba a S. Babčáková

Sraz v parku Karlovo náměstí u fontány blíže Žitné ulici. Počet účastníků je omezen, rezervace nutná! Více na www.alfredvedvore.cz

NE 16/9 (9.00 - start cyklojízdy, 12.00 - začátek programu) Pražské cyklozvonění 2007

Cyklojízda pro rodiny s dětmi zakončená programem v lesoparku Kamýk na Praze 12, kde je připraven odpolední program v indiánském a sportovně cyklistickém duchu.

Během odpoledne můžete navštívit indiánské týpý, projet se na koni (ti menší na poníku), vyzkoušet si bubnování na indiánské bubny, střelbu z luku, chůzi na chůdách, jízdu na kanoi, pečení "hadů" z chlebového těsta nebo si nechat vyzdobit obličej indiánskými barvami. Program vyvrcholí koncertem indiánské rockové kapely Malá bílá vrána. Pořádají Městské části Praha 11,12,13, 4 a 5 ve spolupráci s Nadací Partnerství.

Více na www.praha12.cz

PO 17/9 20.30 kino Světozor

Live Bicycle - Bicycle as a Way of Living

Itálie 2006, rež. Francesco D. Ciani & Federico Gallo, 54 min., italsky/anglické titulky

Live Bicycle je film o mezinárodně meziplanetární cyklojízdě v Římě 2006. Dokument "o automobilech, o dopravě, o lidech, o myšlence... a o jiném způsobu života... zvaném bicykl" přináší zajímavé záběry ze samotné jízdy stejně jako rozhovory s jejími účastníky z celého světa a komentáře vtipně prokládané animacemi a scénkami ze starých filmů.Před projekcí se uskuteční křest knihy "Krotitelé aut -- hrdinové naší doby". Jde o výběr nejlepších textů za posledních deset let z časopisu o ne-autokultuře Carbusters. Vydal World

Carfree Network 2007, editor Steven Logan.

Více na www.worldcarfree.net

ÚT 18/9 16.00 (start před úřadem MČ Praha 7)

Porodní bolesti pražské cyklodopravy

moderovaná cyklovyjížďka po Praze 7

Cyklistika jako způsob dopravy je v posledním době často diskutovaným tématem a stává se také populární náplní proklamací v rozvojových koncepcích města. Realita pražských ulic je však zcela jiná -- městské prostředí se k cyklistům nechová zdaleka tak přívětivě, jak by se podle různých prohlášení mohlo zdát. Cyklisté jsou často díky nevhodnému dopravním značením nuceni porušovat předpisy, především se ale na ně opakovaně zapomíná při plánování a realizaci nové dopravní infrastruktury. Vyjížďka ukáže přímo v terénu problémy cyklistické infrastruktury a jejich možná řešení. Oblast Prahy 7 jsme vybrali jako modelový příklad a konkrétní zážitek toho, co čeká člověka, který chce kolo skutečně využívat jako dopravní prostředek.

Vyjížďka je určena všem, kdo ovlivňují plánování a realizaci cyklistické infrastruktury v Praze -- politikům, úředníkům, projektantům -- a dále novinářům a zájemcům z řad veřejnosti. Délka trvání cca 1,5 hod. Pro účast na akci není nutné být zdatným cyklistou -- postačí pouze obyčejné jízdní kolo. Zájemcům zajistíme zapůjčení kola. Po skončení vyjížďky následuje neformální diskuze.

ST 19/9 8h gymnázium Postupická, Praha 4

Do školy na kole

Studenti a učitelé gymnázia Postupická na Praze 4 se zapojí do Evropského týdne mobility ranní cestou do školy na kolech, kolečkových bruslích a někteří -- nesportovci -- pěšky. Ve vzdálenosti do cca 12 km od školy budou určeny tzv. meeting pointy, kde budou na studenty čekat učitelé, aby s nimi bezpečně přijeli do školy po předem stanovené trase. Dopoledne bude program pokračovat pro mladší studenty na dopravním hřišti, pro starší orientačním cyklozávodem v blízkosti školy a pro studenty na kolečkových bruslích štafetovým závodem.

V rámci akce studenti vyplní dotazníky, ve kterých uvedou, jak se do školy běžně dopravují a jak by se rádi dopravovali v budoucnu. Popíší také nebezpečná místa na své cestě do školy a navrhnou opatření, která by zvýšila jejich pocit bezpečí.

Vyplnění dotazníku tak bude prvním krokem v zapojení školy do projektu Bezpečné cesty do škol. V jeho rámci studenti ve spolupráci s občanským sdružením Pražské matky mapují okolí škol z hlediska dopravní bezpečnosti a se zástupci Policie, města Prahy, městské části a projektantů hledají řešení nebezpečných míst. Zahájení projektu Bezpečné cesty do škol zpečetí studenti pod vedením iniciátorky projektu, paní profesorky Ladislavy Bímové, setkáním se zástupci MČ Praha 4, kterým projekt veřejně představí, a pozvou MČ ke spolupráci.

ČT 20/9 (po celý den v centru Prahy)

Utukové

Rok 2007 je charakteristický nebývalým nárůstem úmrtí účastníků dopravních nehod, a proto se Utukové, duchové zemřelých (chodců, cyklistů, řidičů), vracejí na místa, kde opustili tento svět, aby se stali mementem pro nás přeživší. Chtějí nás varovat před nebezpečím, které silnice znamená, a svou přítomností se zasadit o silnice bezpečnější. Řidičům připomenout sílu nárazníků a chodcům jejich zranitelnost.

PÁ 21/9 13h Kralupy nad Vltavou 16h Roztoky u Prahy

Tam na kole, zpátky lodí

Utečte pátečnímu městskému shonu za Prahu! Divadlo bratří Formanů opět zve cyklisty i pěší výletníky, aby se v Kralupech nebo Roztokách u Prahy nalodili na loď Tajemství, která je zaveze zpět na pražskou Podbabu.

Více na http://www.formanstheatre.cz/

SO 22/9 15.00 Staroměstské náměstí

Velká podzimní cyklojízda

Zážitek. Lidé. Město. Zdraví. Styl! Cyklojízda za Prahu pro cyklisty. Barvitá jízda cyklistů, koloběžkářů a bruslařů na podporu zdravé a ohleduplné dopravy po městě. Jízdní kolo ve městě je rychlé, levné a zdravé. Víte o tom, že téměř 30% Pražanů by na kole rádo po městě jezdilo, pokud by k tomu měli vhodné podmínky?

Více na www.cyklojízdy.cz

                 
Obsah vydání       13. 9. 2007
13. 9. 2007 Vládní demokracie ve Strašicích hořce zaplakala... Jan  Neoral
13. 9. 2007 Al Kajda sílí, šíří svůj vliv a je schopná zorganizovat dramatické teroristické útoky
13. 9. 2007 MF Dnes: Odhalit třídního nepřítele ve školách není snadné Bohumil  Kartous
13. 9. 2007 Příliš liberální vláda, kurvy, hornice a dětští otroci Štěpán  Kotrba
13. 9. 2007 Čeští učitelé za komunismu kolaborovat nemuseli
13. 9. 2007 Humor v MF Dnes
13. 9. 2007 Dnes rozhodnou zastupitelé Strašic o referendu k radaru, vyvolané peticí občanů
13. 9. 2007 16. -- 22. září: Zažít město jinak
13. 9. 2007 Pochybnosti ohledně neškodnosti mobilních telefonů trvají
13. 9. 2007 Problémy v taxislužbě - jak je vidí bývalý taxikář Vladimír  Mikuša
13. 9. 2007 Češi a elity Michal  Rusek
13. 9. 2007 Elity Josef  Vít
13. 9. 2007 Mladí a vzdělaní voliči pravice
13. 9. 2007 Policie ve válce Petr  Wagner
13. 9. 2007 Nechcete si to vyměnit s Brity? Miloš  Dokulil
13. 9. 2007 Gajdůšková: Šla bych demonstrovat taky! Alena  Gajdůšková
12. 9. 2007 Peklo na zemi
12. 9. 2007 Soumrak utopií - druhá část Zdena  Bratršovská, František  Hrdlička
12. 9. 2007 Zbytečná patálie Václav  Dušek
12. 9. 2007 Nechápu Michal  Mašín
12. 9. 2007 Výklady demokracie: Za dvě generace bude lépe Wenzel  Lischka
12. 9. 2007 Válka proti terorismu: stala se již lidská práva přežitkem ? Jaroslav  Kuba
12. 9. 2007 Zemřela Anita Roddick, kapitalistka se svědomím
11. 9. 2007 Krokodýlí slzy nad cenami taxikářů Stanislav  Křeček
11. 9. 2007 Britští konzervativci: Bohatství a status celebrity vás neučiní šťastnými