30. 5. 2006
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
30. 5. 2006

Public discussion Paper on Missile Defence

Protiraketová základna v České republice načerno

Náměstek ministra obrany není expert, který by nezávazně plkal s jinými experty v kuloárech jednání NATO. Přesto ministrové obrany popírají závazná jednání o umístění protiraketové základny v České republice. Interpelovaní politici odpovídají ve Sněmovně vyhýbavě a bagatelizují celou otázku s tím, že není o čem jednat. Je. Za zády občanů totiž někteří politici jednají.

Redakci Britských listů byla včera anonymně doručena z důvěryhodného zdroje kopie dvanáctistránkového dokumentu, který měl adresovat 1. náměstek ministra obrany ing. Jaroslav Škopek pod č.j. 6620/2003-3691 dne 25. 2. 2003 předsedovi výboru pro obranu a bezpečnost Parlamentu Janu Vidímovi. Ačkoliv má obsahovat 12 stran utajených příloh, mimo nečitelného podpisu neobsahuje ani razítko ministerstva obrany, odesílací razítko ministerstva, podací razítko Sněmovny či výboru VOB, ani klasifikaci utajení. Obsahuje zato podrobnosti o zapojení České republiky do systému Strategic Defence Initiative "Star Wars", po kterém Britské listy dlouhodobě pátrají. S tímto upozorněním jej svým čtenářům předkládáme v plném znění.

poslanec Miroslav  Váňa v Parlamentu - ilustrační foto, Štěpán Kotrba
30. 5. 2006
◄ poslanec Miroslav Váňa v Parlamentu - ilustrační foto, Štěpán Kotrba

Neznámý útočník v noci na dnešek napadl poslance ČSSD a dvojku na kandidátce strany do sněmovních voleb v Pardubickém kraji Miroslava Váňu. Poslanec má po incidentu, který se stal před jeho domem v Pardubicích, tržnou ránu na hlavě, útočníka neviděl. "Bylo to beze slov, dvě rány a konec. Nedokážu si to nijak vysvětlit," uvedl. "Byla to šílená rána, po ní jsem přestal vidět, slyšet a probral jsem se až za chvíli, to ze mě stříkala krev," řekl Váňa, který dovrávoral k domu a jeho partnerka ho zavezla do nemocnice, kde mu ránu na kost zašívali.

Informaci přinesla ČTK , Novinky a server Aktuálně

30. 5. 2006

Česká kinematografie:

Zveřejňujeme dopis, který odmítl publikovat tiskový mluvčí ČT pan Krafl. Jde o dopis, který společně podepsali ředitelé komerčních televizí a ředitel veřejnoprávní televize.

Česká televize se tak podepisuje pod množství argumentů, které ale vůbec nemají s veřejnoprávní službou nic společného, píše důvěryhodný zdroj, jehož totožnost je redakci BL známa, a pokračuje:

Současné dění je odmítnutí - neschválením zákona jen akcelerováno. Jsme jediná země v Evropě, kde stát nepodporuje domácí filmovou tvorbu.

30. 5. 2006
prohlášení odborné mluvčí KSČM resortu kultury poslankyně Ivany Levé po nepřijetí novely zákona o Státním fondu pro podporu a rozvoj české kinematografie. Prohlášení reaguje na veřejnou výzvu studentů FAMU, zveřejněnou v tisku minulý týden

Reaguji na v tisku zveřejněnou výzvu studentů Filmové akademie múzických umění a také na výzvy filmařské veřejnosti, která s politováním přijala, že v úterý 23. května 2006 nebylo v Poslanecké sněmovně přehlasováno prezidentovo veto novely zákona o Státním fondu pro podporu a rozvoj české kinematografie. KSČM a její poslanecký klub mají zájem na tom, aby se v české kinematografii vytvořilo prostředí, které bude umožňovat další tvůrčí rozvoj českého filmového umění, které má svou skvělou tradici. Český (československý) film byl a je naší národní pýchou a reprezentantem české (československé) kultury v celém světě.

Modré hory v dáááli...
30. 5. 2006

Předsednictvo Strany zelených stáhne z kandidátek osm členů, kteří podepsali Manifest levicové frakce. Mezi jinými bude vyškrtnuta i předsedkyně Republikové rady a kandidátka č. 2 v Moravskoslezském kraji Eva Holubová. Včera setkala s premiérem Jiřím Paroubkem. Píše to dnešní Právo s odvoláním na předsedu SZ Martina Bursíka. Frakce představuje levicový proud v rámci Strany Zelených. Trvá dle svého prohlášení "na čestném deklarování našeho politického ukotvení na vžité pravolevé škále politických idejí". Odmítá "mlžení ve smyslu, že pravolevé vidění světa je překonané". Frakce považuje za svého přirozeného politického spojence ČSSD a neodmítá spolupráci s dalšími levicovými stranami a silami, zejména odbory. "Není to frakce, je to legrace," prohlásil Bursík pro Lidové noviny.

zdroj PR LN ZELFRAKCE

30. 5. 2006

Tazatelem podle něj byla i kandidátka US-DEU Irena Seifertová

Jan Kasl se dnes ostře ohradil proti výzkumům preferencí, které ve Zlínském kraji provedla agentura STEM pro Českou televizi. Sdělil, že výzkum byl neobjektivní a nadto zmanipulován. Výzkum podle Kasla agentura STEM prováděla i prostřednictvím samotných kandidátů, kteří v těchto volbách kandidují. Na výzkumu se jako tazatelka podílela například Irena Seifertová, manažerka a členka US-DEU a dokonce dvojka této strany v červnových volbách.

"Podle informací, které máme, tak například v Holešově téměř polovina respondentů měla uvést, že budou volit US-DEU," poukázal Kasl v tiskovém prohlášení. "Je to první případ doložených machinací ve výzkumu s cílem ovlivnit voliče."

Podle posledních celostátních průzkumů stranických preferencí STEM, provedených ve dnech 2. 5. - 9. 5. , by Kaslovi Evropští demokraté dostali 0,9 procent a US-DEU 0,3 procenta hlasů. ČSSD by obdržela 25,2 a ODS 26,7%.

30. 5. 2006

Česká televize se důkladně věnuje volbám a stejně důkladně neopomíná v předvolebních pořadech zmiňovat, jak důkladně se volbám věnuje. Poslední "velký" a "nevídaný" duel mezi předsedou ČSSD a předsedou ODS byl moderátorem pořadu Václavem Moravcem označen za "první takový duel v historii českých televizních stanic". Dějinným prvenstvím se stává kdeco, tak proč ne dvouhodinová, vcelku nicneříkající (ale přesto výmluvná) hádka o pozice, které jsou dopředu známy, stejně jako argumenty a hlavně pseudoargumenty sloužící k jejich obraně. Dějinné události se vcelku dobře dělají pro současnost, ale jak je přijme historie, to budeme muset - naštěstí -- ponechat na ní.

30. 5. 2006

Ztrácí Paroubek před volbami nervy?

Jiří Paroubek
výzva předsedy vlády České republiky a předsedy České strany sociálně demokratické

Vážení spoluobčané, vedení Občanské demokratické strany pochopilo, že ve veřejné diskusi o sociálních otázkách a ekonomickém rozvoji je odsouzeno k porážce. Rozhodlo se proto v závěru volební kampaně sáhnout do arzenálu násilí, demagogie a manipulace.

Související informace

ČSSD: ODS chce zneužitím policie ovlivnit volby - ČTK ZDE

Premiér se kvůli materiálu Kubiceho obrátí na státní zastupitelství - Radiožurnál ZDE
30. 5. 2006

Rekace na Paroubka

výzva předsedy ODS

Tvrzení ČSSD a Jiřího Paroubka o dlouhodobě připravovaném spiknutí a pučistických praktikách považujeme za absurdní a zoufalé.

30. 5. 2006
ekonom, místopředseda vlády

Zatímco pravičáci vytahují na vládu pseudokauzy, křičí za zavedení školného, zpoplatnění zdravotnictví a zrušení zákoníku práce, my jsme v Ostravě pokřtili novou vysokoškolskou aulu, v Praze zahájili dostavbu městského okruhu a objeli regiony. Ekonomika roste jako nikdy v historii a tak pravici nezbývá nic jiného, než se onou uměle nafouklou kauzou zviditelnit.

Odvádí tak i pozornost od slabého Topolánka, který už jednou zkrachoval jako podnikatel. A teď nás chce do bankrotu dovést svou rovnou daní všechny. Pak si zřejmě koupí zámek místo luxusního bytu a ekonomika zase skončí v recesi. Jako v devadesátém sedmém. Tehdy ekonomika padala, dnes roste o osm procent, čtyřikrát rychleji než celá unie.

30. 5. 2006

Otevřený dopis předsednictvu Strany zelených

Václav Drbohlav, Oldřich Lukáš

Dne 11. 5. 2006 požádala předsedkyně Republikové rady Strany zelených Eva Holubová předsedu strany Martina Bursíka, aby veřejnosti důvěryhodně a urychleně vysvětlil podivné okolnosti týkající se jeho majetkových poměrů a toho, jak a za co tento majetek získal a rekonstruoval. Jelikož tak do dnešního dne neučinil a neodpovídá na související otázky novinářů, pokusili jsme se, jako členové SZ tyto otázky zkonkretizovat a podložit souvisejícími fakty. Níže uváděné skutečnosti je možno si ověřit na Katastru nemovitostí hl.m. Prahy.

30. 5. 2006

V útením vydání Metropolitního expresu, kterým se mediální skupina Mafra rozhodla konkurovat na trhu volně rozdávaných deníků (Metro, 24 hodin), se objevila pozoruhodná chyba.

Na straně 4 se objevila krátká zpráva, která je uvedena titulkem "Hutka přiznal spolupráci s Stb". Článek je také ilustrován fotografií Jaroslava Hutky a Metropolitní expres začíná: "Dlouholeté spekulace se potvrdily. Písničkář Jaromír Nohavica byl spolupracovníkem komunistické Státní bezpečnosti....:)

Krátká zpráva čerpá z rozhovoru, který poskytl Nohavica týdeníku Respekt a v němž o své spolupráci s Stb poprvé veřejně mluví. Jak se ale podařilo umístit ke zprávě o Nohavicově výpovědi titulek a fotografii o Hutkovi, to ví snad jen bůh...:) Jeden písničkář jako druhý...

Michael Marčák: Ano, je to taky předvolební  boj, synku, akorát, že těmhle jde jenom o samice.
30. 5. 2006

30. 5. 2006

Kdybychom uvažovali stejně, jako česká média, mohli bychom třeba dojít k tomu, že Mrázka zavraždila Claudia Schifferová. To byla taky kočka...

Ukázkovou manipulaci informací předvedla některá česká média včetně ČTK. S odvoláním na "tajnou" část zprávy Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu uvedla, že vrahem podnikatele Františka Mrázka prý byl organizátor Matějské poutě Václav Kočka.

30. 5. 2006

V Británii se začala prodávat první "biologicky odbouratelná" lahev na pitnou vodu. Vyrábí ji firma Belu, prosazující ekologické výrobky. Je vyrobena z obiloviny a po vyhození se do několika měsíců v domácím kompostě rozloží. Uvedení této biologicky odbouratelné láhve na trh je pokusem omezit obrovské množství odpadu, které produkuje západní civilizace. Lidé v Británii vyhazují každých sedm týdnů tolik odpadků, kolik sami váží.

30. 5. 2006

BRITÁNIE:

Norman Baker, významný liberálnědemokratický poslanec zahájil vyšetřování "nezodpovězených otázek" ohledně úmrtí zbrojního experta dr. Davida Kellyho. Baker tvrdí, že oficiální Huttonova zpráva z roku 2003 "záležitost řádně vůbec nezkoumala".

Norman Baker se zapřísáhl, že podrobí ministry pohovorům a odhalí nová fakta a zjistí ohledně smrti dr. Davida Kellyho "pravdu".

Dr. David Kelly byl v červenci 2003 nalezen mrtvý nedaleko svého domu v Oxfordu poté, co se stal ohniskem kontroverze mezi společností BBC a britskou vládou. Rozhlas BBC citoval dr. Kellyho jako nejmenovaný zdroj, který obvinil Blairovu vládu, že "zdramatizovala oficiální vládní zprávu o iráckých zbraních hromadného ničení", aby mohla zaútočit na Irák. -- Jak známo, posléze se ukázalo, že žádné irácké zbraně hromadného ničení vůbec neexistovaly.

K tomu "Kam se poděla krev dr. Kellyho? ZDE

"Lékaři: Oficiální verdikt o Kellyho smrti protiřečí důkazům" ZDE

Tomáš Krček, "Jak zemřel dr. Kelly? ZDE

30. 5. 2006

Nejméně sedm osob bylo usmrceno v afghánském hlavním městě Kábulu poté, co nehoda, způsobená americkým vojenským konvojem, vyvolala masové nepokoje.

Nepokoje vznikly, když americké se nákladní vozidlo stalo neovladatelným a nabouralo během ranní dopravní špičky na křižovatce na severním předměstí Kábulu nejméně 12 civilních automobilů.

Na místě nehody se shromáždily stovky Afghánců, skandovaly: "Smrt Americe!" a "Smrt Karzaiovi" a začaly na Američany házet kamení. Dav se rozprchl, když, podle některých svědků, začali američtí vojáci do něho střílet. Jiní tvrdí, že střílela afghánská policie, další, že stříleli američtí vojáci i afghánská policie.

30. 5. 2006

Žijeme v době, kdy média určují v obecném společenském měřítku obrysy veřejného mínění. Určitě se nedá mluvit o nedostatku svobody slova, přítomnost svobody slova je zde i přes velmi kontroverzní a zpochybnitelnou právní normu odsuzující verbální trestné činy a některé legislativní snahy rozšířit tuto normu na určitá tabuizované témata, např. komunismus, zřetelná.

Václav Havel: Prosím stručně. Rozhovor s Karlem Hvížďalou, poznámky, dokumenty
30. 5. 2006

RECENZE KNIHY OD VÁCLAVA HAVLA POHLEDEM AKTÉRA DĚJIN

"V sobotu 20. 5. 2006 vyšla vo slovenskom denníku SME recenzia Havlovej novej knihy. Citujem citáciu z knihy, uvedenú v recenzií: 'V rokoch 1990 a 1991 sme prerokovali vari tisíce hodín na najrôznejších politických schôdzkach a hľadali optimálny model súžitia našich národov v spoločnom štáte. Nenašli sme ho a asi sme ho ani nájsť nemohli: nielen Česi, ale aj mnohí Slováci vtedy zrejme úplne nepochopili stav slovenskej mysle. Veď keby Slováci naozaj chceli žiť s Čechmi v jednom štáte, museli by sa proti rozdeleniu štátu vzbúriť, nemyslím nejakým povstaním, ale aspoň v podobe nejakej petície. Nič také nebolo.`

Vyzerá to hodne nehorázne. Alebo žeby pán prezident stratil pamäť??? Navyše, tú istú knihu recenzoval Porubjak (režisér, po rozpadu komunistického režimu slovenský politik, krátce předseda slovenské vlády za Federace a tedy jeden z těch, co s prezidentem Havlem zřejmě ty 'tisíce hodin` trávili... - pozn. ETL), ktorý pre zmenu si všimol toho klamstva, ale jeho láska a obdiv k Havlovi mu nedovolili ho kritizovať. Milé, však?"

Až do této připomínky jsem knihu Václava Havla Prosím stručně jen velmi zběžně prolistoval. Teď jsem jí část přečetl a zbytek prolistoval mnohem důkladněji.

30. 5. 2006

Institut poslanecké imunity historicky vznikl, jako ochrana zákonodárného sboru vůči panovníkovi. Znamená zákaz trestního stíhání pro jednání, či účast na rozhodování v parlamentu a je to nezbytná podmínka pro udržení demokratického zřízení. Nesmí to však znamenat absolutní osobní beztrestnost, nebo občanskou neodpovědnost. Ve všech civilizovaných a demokratických zemích to tímto způsobem funguje. Ne tak u nás, Češi jsou díky svým zákonodárcům světovou raritou. V našem právním systému má člen sněmovny při poskytnutí imunity před zákonem, či testem ochranu celoživotní. To znamená, že zločinec, pokud by získal mandát a podporu svých spolustraníků, je netrestatelný. A toto není to jen pouhá konstrukce, protože jistý pokus se již udál. V našem právním řádu je dosud následující perla:

30. 5. 2006

Povinnost přihlásit se do evidence rozhlasových poplatníků mají všichni majitelé, držitelé nebo uživatelé rozhlasového či televizního přijímače, a to i majitelé VKV tuneru v mobilním telefonu, minidisku nebo MP3 přehrávači, TV či rozhlasového tuneru v počítači nebo majitelé vestavěného rádia v automobilu. Za vysílání se nepovažuje přenos multimediálního obsahu (vysílání) po protokolu TCP-IP - po internetu. Fyzická nebo právnická osoba, která není přihlášena do evidence rozhlasových či televizních poplatníků a je odběratelem elektřiny, připojeným k distribuční soustavě, je považována za poplatníka s povinností přihlásit se do evidence a platit rozhlasový a televizní poplatek, pokud neprokáže, že poplatníkem není.

OD 1. října 2005 se měsíční koncesionářské poplatky na Českou televizi zvýšily z 75 na 100 Kč a na Český rozhlas z 37 na 45 Kč.

V červnu 2005 schválila nový zákon o koncesionářských poplatcích 348/2005 Sb. poslanecká sněmovna a v září 2005 jej podepsal i prezident Klaus. Zákon zvýšil koncesionářské poplatky, upravil skokově limit inzerce v České televizi a hlavně nově definoval plátce koncesionářských poplatků. Razantněji jsou postiženi i dosavadní neplatiči koncesionářských poplatků. Současnou novelu schválil Parlament po vetu Senátu znovu a podepsal ji prezident. Novela opravuje povinnosti dodavatele zajišťujícího dodávku elektřiny odběratelům poskytnout informace o plátcích Českému rozhlasu a České televizi k vymáhání poplatků.

Vzhledem k tomu, že zákon s výjimkou několika ustanovení, která se vztahují k televizi, nabývá účinnosti dnem jeho vyhlášení, novela tím nabývá účinnosti.

29. 5. 2006

Rozdělování příspěvků na českou kinematografii příslušným státním fondem se bude i nadále řídit zákonem z roku 1991. Ten mimo jiné umožňuje utajit seznam neúspěšných žadatelů o dotace. Státní fond pro podporu a rozvoj kinematografie také nemusí zdůvodňovat svá rozhodnutí, nezveřejňuje hlasování svých členů o jednotlivých projektech a členové fondu mohou hlasovat o svých vlastních projektech. Prý ale chodí za dveře…Novela zákona byla labutí písní Pavla Dostála. Do sněmovny přišla půl roku předtím, než podlehl rakovině. „Na základě principu solidarity by se měly vedle kin, tak jak tomu dnes již je, podílet na podpoře filmové tvorby i další subjekty, které při své podnikatelské činnosti jednoznačně využívají filmového díla, to je provozovatelé prodejen a půjčoven nosičů, jakož i provozovatelé televizního vysílání. Tedy subjekty, které by nemohly bez existence kinematografického díla existovat," argumentoval Dostál ve sněmovně v březnu 2005.

Původně publikováno ZDE

29. 5. 2006

Jan Čulík píše: Publicistický pořad televize BBC "Newsnight" zkoumal, zda by bylo realistické zavést rovnou daň i ve zralých ekonomikách západní Evropy. Rovnou daň většinou nepovažují hospodářští odborníci za férovou, protože se dosud tradičně usuzovalo, že by chudí lidé neměli platit daň ve stejné míře jako bohatí.

Pane Čulíku,

když si tuhle větu čtu vícekrát, tak docházím nakonec k závěru, že je asi věcně správná, ale pro neekonoma může být zavádějící, píše ekonom Jan Hošek. Otázkou je, co je to míra? Mělo by se totíž mluvit o rovné daňové SAZBĚ. I při ní platí chudí lidé méně než bohatí. A daňová sazba je vlastně míra zdanění. Ale stejně tak by šlo uvedenou větu interpretovat jako že by chudí neměli paltit tak vysoké daně (v absolutní hodnotě) jako bohatí, k čemuž samozřejmě nedochází ani u rovné daně.

30. 5. 2006

Vysokoškolské vzdělání představuje v současném světě významnou hodnotu. S vyšším vzděláním rostou příjmy, zaměstnatelnost, zvyšují se možnosti na trhu práce. V místech, kde jsou soustředěni vzdělaní lidí, vysoké školy, výzkum je také nejvyšší životní úroveň, roste zde zájem investovat, podnikat, vytvářet pracovní příležitosti. Na to doplatila např. Vysočina.

30. 5. 2006

Ve snaze snížit počet úmrtí na kouření zavedla od pondělka Keňa zákaz kouření ve veřejných místnostech a na veřejných prostranstvích. Kouření v kanceláří, na autobusových nádražích, na letištích a ve sportovních areálech se v Keni od pondělka trestá pokutou 700 dolarů anebo půlročním vězením. Postiženy jsou také hostince a restaurace bez vyhrazených míst pro kuřáky.

BBC informuje, že pět milionů kuřáků v Keni je ve stavu paniky.

Kouření ve veřejných místnostech je v Africe zakázáno také v Tanzánii a v Ugandě, avšak v Ugandě není zákaz důsledně vynucován.

Podrobnosti v angličtině ZDE

29. 5. 2006

V roce 2003 se do oficiálně schválené a stále platné Bezpečnostní strategie České republiky dostala zmínka, ze které je podpora systému americké protiraketové ochrany jasně zřetelná. "Česko se teď dostává do určité výhody, zdá se totiž, že zprávy o amerických raketách už nikoho nevzrušují a nikomu nevadí," tvrdí informovaný zdroj týdeníku EURO, píše v časopise Euro Tomáš Hořejší.

Kompletní článek ZDE

30. 5. 2006

Václav Havel v rozhovoru pro HN z 19.5. 2006 uvádí, že komunisté nejsou hlavním nebezpečím v těchto volbách. Má rozhodně pravdu, nejsou. Co však největším nebezpečím v letošních volbách je, je možné zakonzervování stavu naší politické scény. A to je třeba změnit.

V letošních volbách se konečně do hlavního proudu témat dostávají i obnovitelné zdroje energie a náhrada fosilních paliv. Z pohledu naší střednědobé budoucnosti téma více než aktuální.

30. 5. 2006

Říká se, že pravolevé rozdělení politického spektra se vyžilo, že programy stran jsou si čím dál podobnější a že střídání levice a pravice u kormidla je víceméně symbolické, zatímco "aplikovaná" politika se podobá řemeslu -- strukturní kroky jsou povýtce praktické povahy. Soudě podle předvolebních televizních spotů, nejpokrokovějším politickým hráčem u nás je v tomto smyslu Národní strana. Ve svých šotech narušuje ideologická schémata, nesmiřitelné světonázory slučuje do působivého amalgámu a vysmívá se všem, kdo by si ještě mysleli, že fašista a bytostný liberál nemohou najít společnou řeč. Přinejmenším ve spotech Národní strany to není problém -- úderné teze o skoncování s cikánskou kriminalitou a o trestu smrti podkresluje hudba z dílny Richarda Melvilla Halla, známého jako Moby.

30. 5. 2006
tisková zpráva Ligy lidských práv

S platností od 19. dubna 2006 je ředitelka Ligy lidských práv paní Gwendolyn Albert řádnou členkou Rady vlády pro lidská práva. Dne 29. 5. 2006, byl první den, kdy se zasedání zúčastnila s volebním právem.

Rada vlády pro lidská práva funguje od prosince 1998 jako poradní orgán vlády ČR pro otázky ochrany lidských práv a svobod zakotvené v Ústavě, Listině základních lidských práv a svobod a dalších vnitrostátních i mezinárodních právních ustanoveních.

29. 5. 2006

The ODS is polling ahead of the ČSSD, and the Greens might be the new kingmakers. But whoever wins the elections may still lose by forming a coalition of the unwilling.

A week before the June 2 contest, the main opposition Civic Democrats' (ODS) lead over the Social Democrats (ČSSD) was within the margin of error, and it was anybody's guess whether the Greens (SZ) would replace the centrist Christian Democrats (KDU-ČSL) as powerbrokers, or both would make it into Parliament. The latest polls show up to 15 percent of if the voters remain undecided or with no strong preference; the only near certainty was that the "new" Freedom Union (US) was history.

Published in Czech Business Weekly HERE

30. 5. 2006

Sociální demokraté již 8 let spravují ministerstvo školství. Jsme přesvědčeni o tom, že špatně.

ČSSD nijak neřešila problémy, na které jsme v minulosti opakovaně upozorňovali:

30. 5. 2006

Vladimír Just se ve svých sloupcích v Respektu se totiž opakovaně zastává "mizejícího" ekologického cyklu České televize Na větvi, obsahujícího reportážní Nedej se a diskusní Hádání o přírodě (O tichém mizení, Respekt 14/06, O vlku veřejnoprávnosti, Respekt 18/06). Píše o "zástupné starosti o kvalitu". Přitom např. v pořadu Nedej se sám pravidelně vystupuje. Je to střet zájmů.

30. 5. 2006

Pane Převrátile,

od člena ČSSD (jak předpokládám), bych neočekával, že se ve výkladu Washingtonské smlouvy, Dohody o statutu ozbrojených sil, ke které jsme přistoupili ještě před naším vstupem do NATO, ale i celé řady dokumentů české zahraniční politiky budeme zásadně lišit, píše Heřman Chromý z českého zastupitelství v Bělorusku.

29. 5. 2006

Štěpán Kotrba ve svém textu reagujícím na mou polemiku na jeho interpretaci mediální analýzy Media Tenoru o prezentaci politických stran tvrdí: "Marek Síbrt z této organizace se snaží interpretovat své výzkumy ještě jinak, než jak to učinil původně v komentáři ke grafům." Není to pravda.

Celý titulek, o němž je veden zásadní spor, v analýze zní: "Lidové noviny a MF Dnes vytvářely ČSSD a KSČM nejhorší mediální profil. Levicová orientace Práva byla naprosto zřetelná: kromě toho, že prezentovalo obě strany s nejmenším podílem negativity, přineslo o nich zároveň relativně nejvíce pozitivních zpráv." Což ovšem neříká vůbec nic o tom, které médium kterou stranu poškozovalo. Omlouvám se za svou profesionální deformaci vyplývající z lingvisticko-filozofického vzdělání, ale opravdu pociťuji zásadní významový rozdíl mezi "negativním POPISEM" a "poškozováním".

Deskripce není preskripce a striktně mezi nimi nerozlišovat vede k posouvání a dezinterpretaci významů v jednotlivých diskurzech (J.F. Lyotard, Le différend).

Městečko Twin Peaks
29. 5. 2006
Síla je vždy na straně ovládaných. Jediné, co podporuje ty, kdo jim vládnou, je mínění. Tudíž je to pouze mínění, na čem se zakládá vláda. Tato zásada se vztahuje jak na nejdespotičtější a nejmilitantnější vlády, tak na nejsvobodnější a ty nejvíce oblíbené.
David Hume: Principy vlády

reakce na článek Marka Síbrta "Štěpán Kotrba dezinterpretoval analýzu Media Tenoru o politických stranách", a dotaz Jana Čulíka, vztahující se obé ke komentáři Štěpána Kotrby pod názvem "Mladá fronta Dnes a Lidové noviny poškozovaly ČSSD a KSČM"

Citát zvláštního agenta Dalea Coopera z kultovního filmu Městečko Twin Peaks použitý v titulku, stejně jako barevné tónování tohoto filmu nejlépe osvětlí krvavé napětí interpretace dezinterpretace interpretace všech analýz, nejen té, kterou provedla organizace Media Tenor pro Lidové noviny. Ta zkoumala vliv médií na volební rozhodování. A došla k závěrům, překvapujícím jen naivky. Lidové noviny a MF Dnes vytvářely ČSSD a KSČM nejhorší mediální profil. To už ovšem Lidové noviny v článku o této analýze taktně zamlčely... Jinými slovy: Mladá fronta Dnes a Lidové noviny poškozují ČSSD i KSČM a považují to za normální. Marek Síbrt z této organizace se snaží interpretovat své výzkumy ještě jinak, než jak to učinil původně v komentáři ke grafům. Síbrtova interpretace interpretace, vynucená mou "dezitnerpretací" je už ale přeci jen silná káva... Obava o budoucí kšeft by tentokrát neměla stát nad samotnými zveřejněnými výsledky.

Britské listy - narozdíl od Lidových novin, zveřejnily mimo komentáře k ní, CELOU analýzu - právě proto, že si mohou ti hloubavější čtenáři udělat obrázek sami. Jak o původní "interpretaci" dat Media Tenor, tak o "interpretaci interpretace" analytika Síbrta, tak o "dezinterpretaci" mé, tak o tuto mou "interpretaci dezinterpretace", která je zároveň "metaiterpretací interpretace interpretace".

Ve zkrácené podobě vyšlo 30. 5. 2006 spolu s vybranými daty z analýzy Media Tenor v deníku Metro PDF

29. 5. 2006

Církve, reprezentované v parlamentu povětšinou lidovci, dostaly z rozpočtu ministerstva kultury na rok 2006 ve výši 6 357 161 000 (6,3 miliardy = 6 357 miliónů) částku 1 511 miliónů, na platy a pojištění kněží více než jednu miliardu.

Filmaři chtěli jen od Státního fondu kinematografie 197 milionů, dostali prozatím 41 milionů. Ze státního rozpočtu přímo cestou "porcování medvěda" v třetím čtení vyinkasovali filmaři dalších 76,8 milionu, z toho 30 milionů jen na festival v Karlových Varech a 17 milipnů na dětský festival ve Zlíně, které nyní bojkotují... Že by vrátili peníze, to je ani nenapadne. Od grantové komise ministerstva kultury pak filmařská lobby dostala dalších 9,5 milionu. Mimo jiné na další festivaly, propagaci a podporu filmů v tisku. Po prezidentem Klausem vrácené novele zákona o Státním fondu České republiky pro podporu a rozvoj české kinematografie chtěli ještě dalších jistých 200 miliónů...

Pro jeho přijetí a přehlasování Klausova veta byli sociální demokraté, všichni komunisté a těch pár unionistů. Ani jeden poslanec ODS. Poslední hlasování této sněmovny přitom zkazili lidovci (křesťanští demokraté), kteří buď chyběli, nebo mezi prvním a druhým hlasováním o předloze odešli... Filmaři ale nadávají ministru Jandákovi, který lidovec není.

29. 5. 2006

Nehoráznost, s jakou se generální ředitel České televize Jiří Janeček připojil k iniciativě komerčních televizí a komerčních filmových distributorů, aby lobboval u prezidenta za veto vůči návrhu zákona o Státním fondu kinematografie, postrádá přes vyjádření tiskového mluvčího Martina Krafla jakoukoliv smysluplnou logiku a je jen výrazem arogance vedení instituce, jejíž povinnosti má určovat pouze zákon a která existuje z vůle koncesionářů.

Nejspíš čestný předseda ODS, prezident Václav Klaus generálnímu řediteli České televize Jiřímu Janečkovi, stejně jako dalším ředitelům komerčních televizí poděkuje za neocenitelnou pomoc při rozhodování. Možná dostane Janeček poděkování i od poslaneckého klubu ODS. Zřejmě si Janeček v pudu sebezáchovy vsadil na její volební vítězství. Vysílání České televize v poslední době tomu odpovídá...

29. 5. 2006
Na tomto místě najdete všechna témata v chronologickém pořadí od nejmladšího po nejstarší tak, jak jsme se jimi začali zabývat. Některá témata, která jsme založili před více než třemi lety, jsou dodnes aktuální - stejně jako události, ke kterým se váží. Kliknutím na tlačítko tématu dostanete seznam článků, ke kterým je téma přiřazeno. Jeden článek se může vázat i k více tématům.
29. 5. 2006
Kdo tu ještě důvěřuje politikům, justici a policii? Míra obecné důvěry v tyto instituce je i mírou kvality demokracie.

Za chvíli má v televizi proběhnout duel Paroubek-Topolánek, budu se dívat, ale předem vím, že je mi úplně jedno, co se tam stane. Letošní volby mne plní rezignací víc, než kterékoli jiné, které proběhly od roku 1989. Česká republika po několik dalších let nemá žádnou naději ve změnu společenské atmosféry: transparentnost exekutivy a státní správy, reforma policie a justice tu jen tak nebudou.

29. 5. 2006

ODS se vyprofilovala jako strana elit. Nejde jen o byznys, ale i různé další celebrity sportovního, uměleckého a částečně i vědeckého světa. Na rozdíl od okolního světa, kde je přízeň hudebníků, fotbalistů, manažerů atd. rozdělena mezi pravici a levici vcelku rovnoměrně, pro české elity je levicovost když ne přímo nadávkou, tak alespoň něčím odpuzujícím. Kromě skutečných elit se po modré ochotně vydávají i různé pseudoelity složené z různých "fanklubů", služebníků, agentů, PR odborníků atd. napojených na elity, sdílejících a napodobujících jejich postoje a styl života.

Spíše jde o karikaturu skutečných kvalit, což si dotyční zčásti uvědomují a své komplexy méněcennosti si vybíjejí v pohrdání údajnými "sockami", okázalém nacionalismu (kdo neskáče, není Čech) a primitivním antikomunismu a antisocialismu. Někteří představují skutečný extrém a hnědě podbarvují modré značky "společné cesty".

Plně souhlasím s Janem Čulíkem, že standardní konzervativní strana musí být nad počínáním ODS v šoku.

Na konci týdne půjdeme zase k volbám. A jako pokaždé budeme vybírat z dostupných alternativ podle pravidla o "menším zlu", pokud ovšem nejsme fanatici přesvědčení o jediné správně pravdě. S politickými stranami je to jako s životními partnery: žádná nepředstavuje absolutní ideál, ale vždy je na výběr alespoň jedna víceméně přijatelná alternativa. A ta strana, která bude přijatelná pro největší počet voličů, volby vyhraje.

29. 5. 2006
Manažerské řízení nemocnic, 25. května 2006, Praha, hotel Dorint Novotel, organizace: b.i.d. service, M.C. Triton, EURO, VŠE, ČSOB.

Ve čtvrtek jsem se zúčastnil jako pozvaný řečník semináře "Manažerské řízení nemocnic". Přede mnou hovořil Dr. Milan Kubek, prezident ČLK, s přednáškou na téma ČLK a zdravotní reforma, po mně pak expert ODS a spoluautor "Modré šance" Dr. Pavel Macháček (Tlak na reformu ve zdravotnictví, důvody pro změnu) a prim. Dr. Střítecký z Jindřichova Hradce, který přednáší na VŠE o "tržním zdravotnictví" (Veřejné zdravotnictví x tržní zdravotnictví). Prezident ČLK hovořil o nízkých mzdách v českém zdravotnictví a to zejména v zprivatizovaných nemocnicích a v nemocnicích krajskými radami na privatizaci urychleně připravovaných.

Dr. Macháček a Dr. Střítecký porovnávali zdravotnictví řízené "administrativně byrokraticky" a řízené neviditelnou rukou trhu. Svorně varovali před možností, že by byla zprivatizována pouze část nemocnic, protože zatímco ve zprivatizovaných by blahodárně působil trh, ve veřejných by se mohly uplatňovat škodlivé regulace.

29. 5. 2006

Pri začiatku oficiálnej predvolebnej kampane predstúpil pred košických novinárov premiér a predseda vládnej Slovenskej kresťanskej a demokratickej únie -- Demokratická strana (SDKÚ -- DS), Mikuláš Dzurinda, za sprievodu straníckych kolegov, ministra financií Ivana Mikloša a ministerky práce a sociálnych vecí Ivety Radičovej. Každá tretia veta menovaných nabádala ku pokoju a nekonfrontačnému tónu, každá druhá ju ale popierala v podobe ostrých prejavov útoku na opozičného lídra, stranu Smer a jej predsedu Roberta Fica. Celkom evidentný strach z neho je hlavnou volebnou témou slovenskej pravice.

28. 5. 2006

Mirka Janečková napsala:

Dobrý den, můžete mi prosím poradit koho volit? Koho by volil Jan Čulík ve volbách jako nejmenší zlo? Důvěřuji Vám a proto se dotazuji. Mirka Janečková

Odpovídá Jan Čulík:

Paní Janečková,

já jsem pouhý novinář a pozorovatel, nemohu si dovolit radit, koho volit. Novináři nesmějí vyjadřovat preferenci pro žádnou politickou stranu. Jeden slavný šéfredaktor amerického listu Washington Post raději ani nechodil k volbám, aby nebyl obviněn ze zaujatosti.

Ze svého britského pohledu se mi nelíbí ODS, jejíž postoje - stejně jako postoje většiny českého tisku, mi připadají až fašizující. Princip "rovné daně" je absolutní pitomost, viz tento článek. Stejně sporné je zavádění školného pro české vysoké školy, které jsou už dnes i tak v podstatném průšvihu, i bez školného Atd. Britská konzervativní strana by byla politikou ODS naprosto šokována:)

(Avšak spolupracovník Britských listů Dominik Lukeš před časem zveřejnil v Lidových novinách polovážný článek, že v "Británii vládne komunismus", tak mě třeba neberte vážně.)

U ČSSD se mi nelíbí její údajné korupční praktiky, stejně jako korupce ve všech ostatních českých politických stranách, které byly kdy u moci, nelíbí se mi Paroubkův normalizační žargon ani příliš tradicionalistické pojetí sociální demokracie, které neodpovídá dnešnímu světu.

Myslím si, že systém, který doporučuje Milan Valach, je velmi efektivní. Využijte systému "Koho volit". Zadejte si osobní odpovědi na aktuální problémy současnosti a pak se podívejte, poslanci které strany hlasovaly vašim názorům co nejblíže. A podle toho se při volbách řiďte.

Přeji vám všem ve volbách šťastnou ruku.

Jan Čulík

6. 5. 2006

V dubnu přispělo celkem 115 čtenářů Britských listů na provoz časopisu úhrnem částkou 25 812.00 Kč. Na internetovém účtu Paypal máme nyní nadto 1,321.99 USD. Přispěl jen zlomek z celkového počtu více než deset tisíc čtenářů denně, děkujeme. Apelujeme i na ostatní, aby nám třeba i malým, pravidelným finančním příspěvkem pomohli rozšiřovat a profesionalizovat práci časopisu ve veřejném zájmu, kterou děláme zadarmo. Vybranou částkou financujeme postupné dopracování našeho redakčního systému a odstranění četných nefunkčností, financování systematické novinářské práce to však zatím neumožňuje. Právě pro nedostatek financí jsme dosud nebyli schopni zprovoznit celou řadu potřebných technických funkcí serveru (vyhledávání, statistiky, knihovnu, galerie, zasílání BL mailem, onlinové chaty, odstranit četné technické chyby).

Finanční dary Občanskému sdružení Britské listy jsou v ČR odečitatelné ze základu daně z příjmu. Vydáváme k tomu na požádání písemné potvrzení.

Děkujeme všem, kteří podporují provoz Britských listů finančními dary i zadáváním reklamy.

Jsme vám velmi vděčni za finanční záchranu našeho serveru, prosíme však: nepřestávejte přispívat, umožníte nám dělat naši práci lépe a efektivněji, budeme si moci například systematicky financovat právníka, což byl mělo být pro náš list nezbytné. Financujte si k vlastnímu prospěchu kritický a nezávislý deník.

Jsme vděčni za každý drobný příspěvek na provoz Britských listů, který je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisen Bance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2.

Čtenáři ze zahraničí mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

22. 11. 2003

Britským listům můžete psát na adresu redakce@blisty.cz, šéfredaktor Jan Čulík má adresu culik@blisty.cz a také J.Culik@slavonic.arts.gla.ac.uk , pražský redaktor Štěpán Kotrba má adresu stepan@kotrba.cz a skype stepan.kotrba, technickému správci Dominiku Joe Pantůčkovi pište na adresu joe@joe.cz.

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
4. 5. 2006 Politická příživa Štěpán  Kotrba
29. 3. 2006 Znovu o tom, co česká média pomíjejí Jan  Čulík
11. 3. 2006 Jak informovaly Britské listy o válce v Kosovu   
27. 2. 2006 Vede masturbace k terorismu?   
27. 2. 2006 Jací jsou ti "muslimové" věznění v Guantánamo?   
27. 2. 2006 Podíl emocí na chodu demokracie Zdena  Bratršovská, František Hrdlička
27. 2. 2006 Kdy už si český podnikatel, právník, soudce či jiný "mocný buran" konečně koupí obraz nebo sochu? Jan  Paul
27. 2. 2006 Nechci být rukojmím lékařů Věra  Říhová
8. 2. 2006 Výhrady politického svědomí Oskar  Krejčí

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
30. 5. 2006 Havárie amerického vozidla vyvolala v Kábulu nepokoje   
29. 5. 2006 Nejméně 1000 britských vojáků od začátku irácké války dezertovalo   
26. 5. 2006 Írán: Návrat změny režimu   
25. 5. 2006 9-11 Informace a dezinformace Jiří  Jírovec
25. 5. 2006 Pull it... Vladimír  Myslík
24. 5. 2006 Zogby Poll: 70 milionů americké dospělé populace podporuje nové vyšetřování událostí z 11. září 2001   
23. 5. 2006 11. září 2001 - budeme skutečně argumentovat fakty? Michal  Brož
23. 5. 2006 Desítky lidí v Afghánistánu usmrtil americký letecký úder   
22. 5. 2006 Konspirační teoretiky žádné argumenty nepřesvědčí Tomáš  Poláček
19. 5. 2006 Slovíčkaření aneb vlk se nažral a koza zůstala celá Jiří  Jírovec

Hon na svobodu slova RSS 2.0      Historie >
29. 5. 2006 Amnesty International proti útlaku na internetu   
12. 5. 2006 Satira v rozhlase je přípustná, ale tenhle pořad byl nevyvážený Jan  Čulík
5. 5. 2006 Jak Blairova vláda omezuje starobylé demokratické svobody   
5. 5. 2006 Cenzura internetu se šíří do celého světa   
14. 4. 2006 Kriminalizovat výroky v demokratickém státě nelze Jan  Čulík
13. 4. 2006 Petr Cibulka odsouzen k podmíněnému trestu za pomluvu Jan  Čulík
24. 3. 2006 Leeds University suspendovala rasistického učitele   
21. 2. 2006 David Irving jako "mučedník za svobodu projevu"?   
21. 2. 2006 "Al Džazíra: I v Evropě existují tabu"   
20. 2. 2006 Britský historik David Irving odsouzen na tři roky do vězení   

Školství RSS 2.0      Historie >
30. 5. 2006 Školné a ekonomické bariéry v přístupu ke vzdělávání Petr  Staněk
30. 5. 2006 Asociace školských odborů hodnotí 8 let vlády ČSSD Radek  Sárközi
17. 5. 2006 Vysokoškolská stávka: Je to jako sledování automobilové havárie ve zpomaleném filmu   
17. 5. 2006 Opravdu parodie   
16. 5. 2006 Maturity z logického a systémového myšlení Miroslav  Prokeš
16. 5. 2006 Domácí učitelé z třetího světa vyučují americké studenty na dálku   
15. 5. 2006 Kolektivní maturity -- danajský dar ČSSD na rozloučenou Radek  Sárközi
15. 5. 2006 Výzkumné záměry a rozvoj vědy v regionech Demeter  Krupka
14. 5. 2006 Stávka hrozí kompletním uzavřením britských univerzit   
13. 5. 2006 Při stávce univerzitních učitelů začíná jít do tuhého Jan  Čulík

VŠUP - trampoty umělecké školy RSS 2.0      Historie >
23. 5. 2006 Akademický senát VŠUP v Praze chce odvolat rektora Borise Jirků   
30. 3. 2006   
24. 10. 2005 Šel jsem si to zkusit a vyhrál jsem! Jan  Paul
24. 10. 2005 Na rektora kandidovaly dvě osoby, které se měly právo samy volit! Jiří  David
24. 10. 2005 Jan Paul nepsal o všem   
19. 10. 2005 Jak to, že se protestuje proti protekci teprve před volbami? Jan  Paul
17. 10. 2005 Učitelé na vás kašlou! Jan  Paul
11. 2. 2004 Artsemestr 2004 - a co dál? Jan  Paul

Aleš Cibulka a Yvonne Přenosilová RSS 2.0      Historie >
25. 5. 2006 Stažení Aleše Cibulky bylo odůvodněné   
25. 5. 2006 Právníci EBU se diví: jak jinak vyžadovat pravidla profesionální novinářské etiky než kodexem? Štěpán  Kotrba
16. 5. 2006 Cibulkův pořad Jak to vidí dával slovo hostu   
15. 5. 2006 Opakovaný dámský gambit... Ladislav  Žák
15. 5. 2006 "Laický názor" moderátora na obrazovce ČT 24 Štěpán  Kotrba
15. 5. 2006 Českému Novákovi primitivní hospodské kecy v rádiu nevadí Jan  Čulík
15. 5. 2006 Pořad s Přenosilovou nelze brát vážně   
13. 5. 2006 Není stížnost jako stížnost Josef  Bouška
12. 5. 2006 Satira v rozhlase je přípustná, ale tenhle pořad byl nevyvážený Jan  Čulík
12. 5. 2006 Sprostořekost a meze veřejné služby Štěpán  Kotrba

Role generála Vlasova a ROA při osvobození Prahy RSS 2.0      Historie >
11. 5. 2006 Vlasov nechtěl pomoci povstání v Praze Richard  Seemann
9. 5. 2006 Děň Pobědy Štěpán  Kotrba
18. 8. 2005 Překvapivé paměti Čestmíra Císaře Jan  Čulík
10. 5. 2005 Smí mít pravda dva konce? Miloš  Dokulil
6. 5. 2005 Tolik válečných mýtů, jako je národů   
20. 10. 2004 Stalinská cholera a banderovský mor Pavel  Pečínka
23. 12. 2003 Čapek a Beneš - boj za svobodu ducha a srdce Věra  Olivová
27. 11. 2003 Den vítězství Petr  Jánský
8. 5. 2003 Osvobození ČSR   
8. 5. 2003 Vojska generála Vlasova v Čechách Jan  Čulík

Policejní násilí RSS 2.0      Historie >
17. 5. 2006 Zelení: Kam jsi to vlezl? Ven ! Štěpán  Kotrba
17. 5. 2006 Truncheons and other pre-electoral tools Irena  Ryšánková
12. 5. 2006 O profesionální deformaci v demonstraci Oldřich  Průša
9. 5. 2006 Policejní zmlácení paní vrchní ředitelky Petr  Kužvart
4. 5. 2006 "Wolf": Jak jsem podával vysvětlení inspekci ministerstva vnitra Michal "Wolf" Vlk
4. 5. 2006 V Policii ČR vládne šikana a loajalita Stanislav  Huml
3. 5. 2006 Jaká je tolerance policistů vůči násilí Bohumil  Kartous
3. 5. 2006 Naprosté nepochopení demokracie Jan  Zeman
2. 5. 2006 Trestní oznámení na neznámé pachatele, příslušníky Policie ČR Radek  Mikula
2. 5. 2006 "Já nebudu někde na internetu, kurva"   

Útok na Jiřího Dolejše RSS 2.0      Historie >
1. 5. 2006 Zmlátili Dolejše. Proto se cítím jako komunista Jindřich  Kalous
30. 4. 2006 Odpovědnost za verbální šíření nenávisti Štěpán  Kotrba
30. 4. 2006 Komunismus jako terč pro střelnou zbraň... Martin  Šaffek
29. 4. 2006 Komunismus v nich Jan  Čulík
29. 4. 2006 Adam Drda: Zkreslil jste můj komentář jak Haló noviny   
29. 4. 2006 Pražští mediální propagandisté mají strach Jan  Čulík
29. 4. 2006 Ano, antikomunismus je protidemokratické hnutí Ondřej  Slačálek
28. 4. 2006 Na okraj ke kauze Dolejš Boris  Cvek
28. 4. 2006 Magistra Edelmannová by měla vrátit diplom Karel  Dolejší
28. 4. 2006 Nebezpečná hra Jan  Polívka

Financování "neziskových" struktur RSS 2.0      Historie >
26. 5. 2006 Pečínka z Kotrby, nebo kotrba z Pečínky Karel  Dolejší
9. 5. 2006 Mé námitky proti Greenpeace Ivan  Brezina
21. 4. 2006 Zakážeme Přátele Země a Greenpeace? Ivan  Brezina
19. 3. 2006 Koheze, nebo kolize? Na co také jsou euromiliardy   
17. 3. 2006 Hušák: Problémy Duhy nebo Martina Bursíka jsou nám jedno   
17. 3. 2006 Duha: Rozplétání nespletených sítí Vojtěch  Kotecký
16. 3. 2006 Spiklenecké teorie o financování NGO Miroslav  Šuta
16. 3. 2006 Nic z toho, co píše Kotrba o Nadaci Charty 77, není pravda František  Janouch
16. 3. 2006 Vznešený boj za křišťálové studánky Ivan  Brezina
16. 3. 2006 Zelený kruh Duhy Štěpán  Kotrba

Mají pětatřicátníci v Česku dnes zhoubný vliv? RSS 2.0      Historie >
9. 5. 2006 Nazelenalé uzenky, tráva a bývalý prezident Štěpán  Kotrba
24. 1. 2006 Co dnes činí lidi lhostejnými k osudu druhých Jan  Bím
20. 1. 2006 Pětatřicátníci, sociálně cítící a další... Pavel  Urban
6. 1. 2006 Kdo jsou vítězové antikomunistické revoluce? Jindřich  Kalous
4. 1. 2006 Vinu nesou ti, kdo narcistický habitus vytvářejí Karel  Dolejší
2. 1. 2006 Pětatřicátníci, hoši jako květ, na vás bylo vždycky radost pohledět.... Josef  Vít
2. 1. 2006 Vadí, nevadí Luděk  Rozehnal
31. 12. 2005 Jak to bylo s tím západním rájem? František  Hájek
31. 12. 2005 Zmačkané obaly Tomáš  Krček
30. 12. 2005 Flexibilita potřetí Jan  Holík

Zaznamenávání osobních dat občanů RSS 2.0      Historie >
12. 5. 2006 Americký výzvědný úřad "dohlíží na telefonní rozhovory"   
23. 3. 2006 Vláda krade občanskou svobodu   
25. 2. 2006 Británie terčem kritiky za zákon o shromažďování informací o elektronické komunikaci   
23. 2. 2006 Jak se může ctnostný vesnický farář nakazit syfilis Štěpán  Kotrba
10. 2. 2006 Vrcholí jednání o tom, kolik zaplatíme za sledování naší vlastní komunikace   
6. 2. 2006 Amerika: Soukromá data z internetu se intenzivně využívají v trestním vyšetřování i civilních soudních sporech   
20. 1. 2006 Bílý dům Googlu: předejte informace o tom, co kdo vyhledává   
23. 12. 2005 Od roku 2006 budou v Británii zaznamenávány všechny jízdy automobilem   
23. 12. 2005 Nástup Velkého bratra v ČR a v EU   
17. 10. 2005 Odpor v EU proti orwellovské směrnici   

Demokratická revoluce? Utajená historie devadesátých let RSS 2.0      Historie >
9. 5. 2006 Nazelenalé uzenky, tráva a bývalý prezident Štěpán  Kotrba
18. 4. 2006 Čulíkovy znaky demokracie Štěpán  Kotrba
21. 2. 2006 Utajené dějiny "permanentní kulturní revoluce" Jaroslav  Kuba
13. 1. 2006 Aero Vodochody: iks pokusů o záchranu leteckého průmyslu Štěpán  Kotrba
12. 1. 2006 Nevím, jak zabránit létání třísek než použitím jiné sekery Pavel  Urban
6. 1. 2006 Kdo jsou vítězové antikomunistické revoluce? Jindřich  Kalous
5. 1. 2006 Rozdíl je jen domněnkou, je třeba jej prokázat Miroslav  Prokeš
4. 1. 2006 Udělejte to profesionálně   
4. 1. 2006 V této demokracii smějí užívat svobody jen ti, co souhlasí   
4. 1. 2006 Vinu nesou ti, kdo narcistický habitus vytvářejí Karel  Dolejší

Ptačí chřipka RSS 2.0      Historie >
30. 3. 2006 Analýza obětí pandemie z r. 1918 by pomohla proti ptačí chřipce   
30. 3. 2006 Ptáci: Ptačí chřipka není problém. Problém jsou lidé, kteří se jí bojí   
22. 3. 2006 Virus ptačí chřipky se rozštěpil   
1. 3. 2006 Kočka, usmrcená ptačí chřipkou, byla nalezena v Německu   
28. 2. 2006 Vtip pro jedenáctileté   
21. 2. 2006 Zatím se člověk nakazí ptačí chřipkou jen přímým kontaktem s nakaženým ptactvem   
21. 2. 2006 Thajští psi jsou nositeli ptačí chřipky, šíří se však od nich dál?   
21. 2. 2006 Ptačí chřipku šíří drůbeží farmy   
20. 2. 2006 Poučení z Dálného východu - jak Vietnam úspěšně neutralizoval ptačí chřipku   
13. 1. 2006 Britský plán proti ptačí chřipce   

Czech Politics: Jan Čulík's comment in Czech Business Weekly RSS 2.0      Historie >
21. 4. 2006 Another chilling sentence for slander Jan  Čulík
22. 3. 2006 Misperceiving Blair as a Social Demokrat Jan  Čulík
21. 2. 2006 Will Czech grads be prepared to compete? Jan  Čulík
24. 1. 2006 Intellectual populism in Czech politics Jan  Čulík
2. 1. 2006 Time to examine the hidden history of 1989 Jan  Čulík
14. 12. 2005 In reality TV, echoes of the plebeian past Jan  Čulík
15. 11. 2005 Racism emerges as French suburbs burn Jan  Čulík
24. 10. 2005 Now is the time for agents provocateurs Jan  Čulík
3. 10. 2005 Czech judiciary seen as corrupt from abroad Jan  Čulík
12. 9. 2005 No justification for soaring oil prices Jan  Čulík

Český film RSS 2.0      Historie >
30. 5. 2006 Dopis televizních ředitelů Klausovi, který Martin Krafl odmítl zveřejnit   
30. 5. 2006 KSČM filmaře ve Sněmovně podpořila a podpoří znovu Ivana  Levá
29. 5. 2006 Filmařská sprostota a 111 hlasů dobrých Štěpán  Kotrba
29. 5. 2006 Princip veřejné mediální služby a meze Janečkova intelektu Štěpán  Kotrba
29. 5. 2006 Cesta do hlubin filmařovy duše Filip  Rožánek
26. 5. 2006 Čeští filmaři z protestu stáhli filmy, na které dostali státní dotace Filip  Rožánek
15. 5. 2006 Prezident Veto Vít  Horák
9. 2. 2006 Nebýt dnešní, aneb nemá tady někdo dvojníka Patrik  Hronek
13. 1. 2006 Ještě žiju s věšákem, plácačkou a čepicí -- úvaha nad banalitou jednoho filmu Bohuslav  Binka
13. 12. 2005 Maria Procházková, Oldřich Kaiser a Žralok v hlavě Jan  Čulík

Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti RSS 2.0      Historie >
11. 4. 2006 Jaderný útok na Írán, raketová sila v Česku a logika Bílého domu Štěpán  Kotrba
4. 7. 2005 Moc nočních můr v internetovém archivu   
13. 5. 2005 Curtisova Moc nočních můr na filmovém festivalu v Cannes   
15. 4. 2005 Význačný televizní dokumentarista obvinil BBC, že přehání hrozbu terorismu   
31. 3. 2005 Moc nočních můr Adama Curtise v Bratislavě   
11. 3. 2005 Neoliberální plíživý převrat a smrt demokracie podle Noreeny Hertzové Stanislav  Heczko
2. 3. 2005 Moc nočních můr na Ostravské univerzitě   
26. 1. 2005 Česká redakce BBC informuje o filmu Adama Curtise Jan  Čulík
19. 1. 2005 Curtisova Moc nočních můr znovu v britské televizi   
18. 1. 2005 Bez analýzy a syntézy se ve světě nezorientujete - musíte vytvářet teorie o tom, jak věci jsou Irena  Ryšánková

Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost RSS 2.0      Historie >
26. 5. 2006 Energetická bezpečnost EU: akademická otázka nebo reálný problém ?!? Ladislav  Žák
28. 4. 2006 "Rusko opustilo oběžnou dráhu Západu"   
24. 4. 2006 Co si to dovolují - brát si naši ropu! Jindřich  Kalous
21. 4. 2006 Čeká nás nová energetická krize ? Egon T. Lánský
10. 4. 2006 Skutečná cena ropy - ČR jako věrný spojenec v pokračujících energetických konfliktech? Michal  Brož
4. 4. 2006 Tři cesty Milan  Smrž
31. 3. 2006 USA "v kostce" Ladislav  Žák
18. 3. 2006 CNN o ropném zlomu   
7. 3. 2006 Energie budúcnosti Radovan  Geist
9. 2. 2006 Švédsko plánuje stát se první ekonomikou bez závislosti na ropě   

DIY, tekno a CzechTek RSS 2.0      Historie >
9. 5. 2006 Případ Jacques, Paroubek a Czechtek 2005 Jan  Zeman
5. 5. 2006 Jak Policie ČR beztrestně porušuje zákony   
3. 3. 2006 Stíhání klienta IuRe soud podmíněně zastavil   
21. 2. 2006 Otakar Motejl: Kdyby tomu velel jiný policejní ředitel, vzal by to na bodáky Dalibor "Exx" Záhora, Martin "Juki" Jyrkinen
1. 2. 2006 Ombudsman: "Postup policie na CzechTeku byl nepřiměřený"   
1. 2. 2006 Účelově obžalovaný účastník CzechTeku obhajovaný IuRe soudem zproštěn obžaloby   
9. 1. 2006 Ministr kultury Vítězslav Jandák: "Na CzechTek se přijedu podívat!" Martin "Juki" Jyrkinen
13. 12. 2005 Vyjadřuji hlubokou nespokojenost s tím, jak vyšetřujete zásah policistů na CzechTeku 2005   
8. 12. 2005 Jsme nespokojeni s tím, jak se vyšetřuje Czechtek 2005!