10. 5. 2006
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
François Bayrou, foto: Štěpán Kotrba
10. 5. 2006

EXKLUZIVNÍ ROZHOVOR BRITSKÝCH LISTŮ

Vinárna V zátiší, nedaleko Karlova mostu v Liliové ulici skrývala 6. května večer mezinárodní společnost, která jako by ani neměla zájem o publicitu. Večerní schůzka byla částí toho méně pracovního programu setkání Rady centristické Evropské demokratické strany, na které se od 5. do 7. května sedm evropských politických stran zabývalo perspektivami Evropské unie. Vedle čestného předsedy EDS Romana Prodiho, který nedávno zvítězil v italských parlamentních volbách, se tak v koalici s jeho La Margheritou objevila Cesta změny Jiřího Lobkowicze. Britské listy u příležitosti tohoto setkání požádaly o rozhovor Françoise Bayroua, předsedu francouzské liberální politické strany Union pour la Démocratie Française a kandidáta politického středu na francouzského prezidenta.

Tématem třičtvrtihodinového rozhovoru byla francouzská politika a politika "obnovy středu", kterou Bayrou reprezentuje. Kulisou bylo francouzské NE Evropské ústavě, levicový strach o sociální republiku, krize pravicové Chiracovy vlády a agenda extrémních politických stran nalevo i napravo, které na "zablokované" francouzské politické scéně posilují svůj vliv.

V každé normální zemi se musí dělat koalice. Ve francouzské politice ne. Tam koalice nejsou... Ale jednoho dne i to bude nutné a koalice i zde vznikat budou. Budou muset vznikat a už jen proto, aby se Francie dostala z té krize, ve které se nyní nachází.

Sloupek

Co vlastně SMS znamená?
Save my soul? Splň se mé snění?
Bezradně zvedám ramena
v mobilu řešení není

do Britských listů poslal autor

10. 5. 2006

Sobotní vydání (6. května 2006) deníku MF Dnes přineslo další příkladnou ukázku politické zaujatosti jeho redakce. Jak čtenáři Britských listů jistě vědí, v pátek 5. května vetoval prezident Václav Klaus tzv. zákon o neziskových nemocnicích -- přesně tak, jak se očekávalo. Redakce MF Dnes tuto událost považovala zřejmě za jednu z nejdůležitějších, neboť zprávu o ní (měl bych psát spíše "zprávu") umístila na první stranu sobotního vydání, na nejviditelnější místo hned pod hlavičkou listu.

Nadpis onoho sdělení (skutečně si netroufám označit je za zprávu) neříká ovšem o prezidentově vetu nic. Ze dvou řádek nadpisu se čtenář nedoví to podstatné (že prezident vetoval; nebo že zákon o neziskových nemocnicích se vrací do sněmovny apod.). Ony dvě řádky, jež by měly vystihovat podstatu věci, znějí: "Klaus nutí Paroubka odkrýt vztah s KSČM". Následuje podtitul "Aby porazili veto, spojí se ČSSD 10 dní před volbami s komunisty". Podobně informačně prázdný, leč tendenčně vyhraněný, je i první odstavec textu:

10. 5. 2006
Pan ministr se provinil tím, že začal jednat. Zvolil na to poměrně standardní formu, obvyklou v evropských zemích, a to formu neziskových nemocnic. Zjednodušeně tato forma říká: pokud budeš chtít čerpat automaticky peníze z veřejného zdravotního pojištění musíš přijmou naše pravidla hry.

Chtěl bych reagovat na výzvu pana Kartouse a doplnit svůj názor k diskusi o zdravotnictví. Na rozdíl od kolegů nemám problém se pod svoje názory podepsat a nechat je podrobit veřejné oponentuře.

Především, podobně jako v jiných profesích, by jakékoliv problémy -- osobní, firemní, s financováním se v žádném případě neměly dotknout a teď již konkretizuji, pacienta. Můj výkon po stránce odborné i etické musí být zcela bezchybný. To je součást profesionality a já se medicínou živím. Pacienta nezajímá, že mi dítě dělá zkoušky na gymnasium, veřejnost nezajímá, že policistovi Čermákovi je nevěrná manželka. Chce, a to právem, zcela bezchybný výkon. To na okraj a nyní k problémům.

10. 5. 2006

Poté, co jsem napsal článek o zprostředkované zkušenosti s eticky rozporuplným chováním lékaře, jsem se s tímto lékařem osobně sešel. Dozvěděl jsem se hodně zajímavého o názoru jednoho soukromého lékaře o problémech ve zdravotnictví. Sice jsem nezměnil názor na to, že politizace těchto problémů přesáhla a narušila zdravou míru ve vzájemném vztahu lékařů a pacientů, jak se stalo i v popsaném případě, ale daleko více jsem schopen pochopit, že se tento problém projevuje v chování lékařů se snahou dosáhnout větší míry diskuse o skutečných problémech zdravotnictví. Ne o tom, co média dokážou ve své povrchnosti a ve svých tendencích k irealizaci skutečnosti vyjádřit, jako jsou hesla "problémy ve zdravotnictví" "Rath" "ODS" "VZP" "ČLK" "neziskové nemocnice" "akciové společnosti", ale o tom, co skutečně podle nich ohrožuje možnost poskytnout veřejnosti lékařskou péči, která opravdu ochrání jejich zdraví. Zároveň mají návrhy na to, jak ušetřit možná i miliardové položky z rozpočtu resortu zdravotnictví, který je vyživován z veřejných financí.

Proto mě velmi mrzí, že ministerstvo zdravotnictví mělo potřebu umístit zmíněný článek na své webové stránky a udělat z něj propagandu.

10. 5. 2006

V jednasedmdesáti letech podlehl těžké nemoci autor seriálu Přátelé zeleného údolí Jaroslav Müller.

Olomoucký rodák spolupracoval po celý svůj život především s ostravským studiem tehdejší Československé televize. Svou zálibu v přírodní tématice promítl i do literární tvorby. Soubor fotografií, vyprávění a kreseb z roku 1967 pod názvem Lovy beze zbraní se stal předlohou stejnojmenného populárního televizního seriálu.

Pohyblivý protiraketový systém
10. 5. 2006

KDO ZNÁ PODROBNOSTI?

Jedná-li Česká republika o vybudování americké raketové základny na území republiky, na základě jakého mandátu a na jakých úrovních? Existují odborně kvalifikovaná a politicky odpovědná stanoviska, obdobná jako ve Velké Británii, kdy vláda bude souhlasit s žádostí USA o použití zařízení pro protiraketovou obranu pouze v případě, že bude přesvědčena, že se tím zvýší bezpečnost Velké Británie a Severoatlantické aliance? V Česku spíše panuje obava, že jde o úsilí Bushovy administrativy předsunutím protiraketových prostředků do Evropy transferovat sem americké ohrožení a zajistit tak větší bezpečnost území Spojených států, než Evropy.

"V Česku možná vyroste americká protiraketová základna. Vyplývá to z článku listu The Washington Times (WT), podle něhož se USA přiblížily k uzavření příslušné dohody, a to buď s Prahou, Varšavou nebo Londýnem". Tuto informaci přinesl 28. 3. 2006 deník Právo. Na nezvyklém místě, podepsanou šiframi dvou redaktorů. Skromné umístění a lakoničnost zprávy nemění nic na skutečnosti, že jde o věc nejvyššího státního zájmu, týkající se otázek bezpečnosti území, českých občanů a obyvatel České republiky. Zarážející přitom je, že jde o řešení "o nás bez nás", připravované do té míry diskrétně, že jde mimo českou politickou reprezentaci, bez výslovného mandátu a bez těsnější součinnosti s EU i s orgány NATO.

Americká protiraketová základna v České republice TÉMA BL

10. 5. 2006

Zatímco civilizovaná Evropa si připomíná porážku německého nacismu v roce 1945, milióny obětí z řad vojáků protifašistické koalice, civilního obyvatelstva a holocaustu, v Estonsku se v předvečer tohoto výročí vysocí představitelé státu scházejí s bývalými příslušníky Waffen SS a dalších jednotek bojujících na straně nacistického Německa a oceňují jejich boj.

9. 5. 2006

Článek Target -- Prague, Czech: Jak Američané bombardovali Prahu mne přiměl napsat o jednom svém zážitku z jara 1945, o bombardování Libně. Bylo to o jedné jarní neděli, vyšli jsme si se skupinou přátel na vycházku. Byli jsme na kopci někde mezi Balabenkou a bývalým nádražím Libeň horní. Bylo krásné počasí a měli jsme pěkný výhled na údolí pod námi, na lihovar u křižovatky Balabenka a na celý komplex výrobních hal ČKD Libeň, píše čtenář Ing. Ctirad Novák CSc. z Fyzikálního ústavu Akademie věd.

Michael Marčák: Sledovali jste další epizodu z původního českého seriálu Zdivočelá justice.
9. 5. 2006

10. 5. 2006

V komentáři k úloze 8 v maturitních testech z češtiny uvádí Jiří Kratochvíl nevhodnost slova "unikátní" pro úlohu určení synonymity slova českého a cizího, píše Jiří Zlatuška a pokračuje:

V daném konkrétním případě je nevhodnost tohoto příkladu umocněna faktem, že se navíc jedná o nepřesný překlad z angličtiny. Originál textu, který Lidové noviny převzaly z BBC včetně úvodní pasáže o "unikátním rozhovoru" , používá v angličtině adjektivum "rare", které lze do češtiny přeložit jako "unikátní" ve významu "výjimečný" ("exceptional", nikoli však "unique"). To odpovídá smyslu úryvku, ale jako možnost náhrady nabízeno není.

V úloze 8 mají maturanti určit slovní náhradu, která zachová smysl. Ten je však díky posunutému překladu věcně narušen již ve výchozím textu v zadání. V médiích jsou často k vidění věty, jejichž smysl člověk pochopí až poté, co si uvědomí, že se jedná o překlad z angličtiny, který měl znít jinak. To je ovšem úroveň práce s textem, kterou si autoři testů zjevně nepřipouštějí.

9. 5. 2006

České paradoxy

Myslím si, že incident s Kateřinou Jacques premiérovi Paroubkovi nahrál politicky velmi paradoxně do karet. Zkoumal jsem podrobně, co v průběhu roku říkal a dospěl jsem k názoru, že patrně uznal, že "zásah" na Czechteku asi dost přehnal. Nemyslím v morální rovině, chraňbůh, ale prostě ho to přechodně dostalo na dost tenký led a on má rád jistotu moci "vyvoleného". Veřejně je u něj patrný posun od vysloveně pitomě otevřeného schvalováni politického násilí, hraničícího s postojem populistického státního teroristy až k "kdybych věděl, co je Czechtek, nechal bych to být".

Všimněme si pro srovnání, jak byl prezident Václav Klaus z počátku velmi diplomaticky opatrný v hodnocení celé věci.

Pay TV
9. 5. 2006

BRITSKÉ LISTY A PHILIPS

Stanovisko společnosti Philips Česká republika ke článku Digitální televize: Budou vás nutit dívat se na reklamy

Naši vynálezci pracovali na technologii, která by umožňovala sledování filmů bez reklam. Někteří lidé se však chtějí dívat na reklamy. Proto jsme vyvinuli systém, kdy si divák může zvolit na začátku každého filmu, jestli chce sledovat film bez reklamy, anebo s ní. Záleží tedy na rozhodnutí diváka a také na nabídce služeb vysílatele. Philips nikdy neměl úmysl nutit diváky sledovat reklamu proti jejich vůli, a nepoužívá tuto technologii v žádném ze svých produktů, ani to nemá v plánu.

Komentář redakce Britských listů ke stanovisku Philips ČR - šok - : Sedm z deseti Američanů reklama v elektronických médiích obtěžuje a "během jejího promítání "surfují". To je realita, shodná s chováním českých diváků. Reakce společnosti Philips je v této souvislosti klasickou ukázkou doublespeaku. "...divák může zvolit na začátku každého filmu, jestli chce sledovat film bez reklamy, anebo s ní." Není nad svobodu volby. Není nad liberalismus. Fakt, že "zvolit si" bude moci divák pouze v závislosti na tom, zda bude ochoten platit poplatek za film bez reklamy nebo ne, stanovisko firmy "decentně" pomíjí. My nic, Royal Philips Electronics jen vymyslel technologii...

Důsledky této technologie, spočívající v omezení volby diváků ovšem nepomíjí původní článek Britských listů, který cituje varování Randalla Strose ze Silicon Valley v deníku New York Times s názvem Someone Has to Pay for TV. But Who? And How? .

Michael Marčák: Tak oni mu tenkrát nestačili ti angličtí letci, myslím, že je nějvyšší čas ho zase udat !
9. 5. 2006

9. 5. 2006

Stanislav Kliment upozornil na snahu ukrajinského prezidenta Juščenka zařadit banderovce mezi bojovníky za svobodu. Upozornil také na rasismus válečné UPA, tak jako to již před ním na Britských listech učinil Pavel Pečínka. Přepisování ukrajinské historie ovšem nemá pouze podobu rehabilitace nacionalismu s mírně řečeno problematickou historií. Ruku v ruce s touto revizí jde totiž i rozmach současného antisemitismu, bez nějž podle mého názoru nelze Juščenkův projev z 6. května pochopit v celém jeho významu.

9. 5. 2006

neboli právní stát počesku

Paní Kateřina Jacques je na úřadu vlády vrchní ředitelkou sekce lidských práv. Chtěl bych proto vědět, co paní vrchní ředitelka dělala po Czech Teku (30.7. 2005). Poslala služební cestou svému šéfovi důrazné interní varování před takovými zjevnými, nepochybnými a spolehlivě dokumentovanými policejními prasárnami?

Souhlasím s rozhořčením redaktora Britských listů Štěpána Kotrby ("Politická příživa", Metro, 5.5. 2006). Je vidět, že je opravdu schopen vyhmátnout a důsledně zformulovat podstatu věci -- ovšem jen tehdy, když se zrovna nevěnuje své oblíbené zábavě - vytváření spikleneckých teorií kolem nestátních neziskových organizací a jejich financování.

9. 5. 2006

DOKUMENT Z ROKU 1941

◄ KLIKNUTÍM NA OBRÁZEK ZVĚTŠI DOKUMENT

Dokument, jehož faksimile vám přinášíme, podepsal za českou stranu v Londýně 18. července 1941 ministr zahraničí Československé republiky Jan Masaryk a za sovětskou stranu mimořádný velvyslanec SSSR v Británii Ivan Michajlovič Majskij. 8. prosinec 1941 je pak datum, kdy se formálně začala organizovat v Buzuluku první samostatná československá jednotka na území Sovětského svazu. Na zveřejněnou výzvu v rozhlase a v novinách se začali sjíždět ze všech konců ti, kteří se hlásili k české a slovenské národnosti, popřípadě měli československé státní občanství, jakož i z Podkarpatské Rusi, nebo židé, nebo i Němci - antifašisté.

(Většina příslušníků československých jednotek v Rusku byli židé a byli na základě těchto dohod propuštěni ze Stalinových koncentračních táborů, kam byli posláni jako nebezpeční cizinci hned po přechodu hranic z bývalého Československa do Ruska - mnozí potřebovali na to, aby se zotavili z hrůz Stalinových koncentračních táborů, řadu měsíců. Viz Erich Kulka, Židé v československé Svobodově armádě, 68 Publishers, Toronto, 1979).

V únoru 1942 začal Ludvík Svoboda organizovat a cvičit v Buzuluku 1. československý samostatný polní prapor v SSSR. 15. července 1942 dosáhla jednotka plného početního stavu. 28. srpna 1942 se Ludvík Svoboda obrátil dopisem k vrchnímu veliteli Rudé armády Stalinovi, nabízí síly jednotky a žádá o nasazení na frontu: "V době, kdy Rudá armáda vede úporné a krvavé boje proti německo -- fašistickým útočníkům, všichni naši vojáci a velitelé jsou si vědomi toho, že nemohou a nesmějí zůstat stranou, a jsou pevně rozhodnuti zúčastnit se co nejdříve aktivně boje bok po boku s chrabrou Rudou armádou."

27. ledna 1943 prapor slavnostně obdržel bojové zástavy, které mu předal tehdejší velitel vojenské mise plk. Heliodor Píka. 30. ledna 1943 bezmála tisíc československých vojáků opustilo Buzuluk a odjelo směrem na západ, na frontu, do prostoru Charkova. Ta cesta skončila pro mnohé smrtí v boji u Sokolova, na Dukle, či jinde. Pro některé živé pak skončila v Holešově na Moravě, pro jiné až v Praze. 8. květen 1945 - den všeobecné kapitulace hitlerovských vojsk, 9. květen 1945 - osvobození Prahy předsunutými jednotkami 1. ukrajinského frontu maršála I. S. Koněva , 17. květen 1945 - slavnostní pochod československé jednotky Prahou. Konec války.

Osvobození Československa v roce 1945 a konec II. světové války TÉMA BL

Michael Marčák: Taky nám jeden prezident nepodepisoval zákony, teprve až odešel z funkce, se zjistilo, že nebyl gramotný...
9. 5. 2006

9. 5. 2006

Obecní a městská policie bude mít od 1. července 2006 rozšířené kompetence a ze zákona bude smět i měřit rychlost jízdy. K tomu bude patřit i ukládání pokut za tyto dopravní přestupky. Přiblíží se svými pravomocemi výrazně k policii republikové, vzdálí se a to významně od svého původního určení a opět budeme mít jednu duplicitu. Nejsem toho kritikem, pokud se ve finále obě složky, tedy městská a uniformovaná republiková policie jednou v budoucnu sloučí v jeden celek podřízený samosprávě na krajské úrovni.

9. 5. 2006

Po přečtení příspěvků Bohumila Kartouse Parodie na maturitu I a Parodie na maturitu II a Jiřího Fogla Parodie na maturitu III jsem se rozhodl, že se zaměřím na maturitu z českého jazyka, konkrétně na test v sekci společná část.

9. 5. 2006

Ukrajinský prezident Viktor Juščenko v posledním pravidelném rozhlasovém vystoupení v sobotu 6. května 2006 přišel s názorem, že Ukrajina dosud neocenila všechny, kteří bojovali za svobodu a nezávislost Ukrajiny. Vyjádřil očekávání, že nově zvolený ukrajinský parlament dá také příslušníkům Ukrajinské povstalecké armády (UPA), známým jako banderovci, postavení účastníků Velké vlastenecké války.

9. 5. 2006
Natalie Naročnická
přednáška a prezentace vlastní knihy, 3. 5. 2006 Vysoká škola mezinárodních a veřejných vztahů, Praha

Natalie Naročnická: Rusko a jeho místo ve světě. Za co a s kým jsme bojovali. Ottovo nakladatelství 2006

Taková setkání, jako to dnešní, jsou dosti důležitá pro vysvětlení naší pozice v řadě problémů, jak historických, tak současných. Když jsem přijela do Rady Evropy, zjistila jsem ke svému velkému údivu, že tam vystrkuje hlavy mnohé z toho, čeho jsme se tak rádi zbavovali. Třeba je to Marxova idea o tom, že celý svět směřuje k jednomu vzoru a na této cestě potkal jedné země úspěch a jiné lze násilně popostrčit. Jen se teď mluví místo komunismu o celosvětové demokracii, ale samotná idea směrovaného rozvoje světa se tam v nějaké velmi vulgární formě podporuje.

Je tam třeba takový Ciceron Rady Europy, lord Jadd, který vystupuje s proslovy o celosvětovém vítězném tažení progresivních idejí. Když jej poslouchám, slyším, že mluví jazykem, kterým mluvili představitelé Ústředního výboru KSSS.

9. 5. 2006

Nemám osobně důvod sympatizovat s příslušníky České policie, spíše naopak. Viděl jsem dokonce kamarády poznamenané jejich "péčí" o zákonnost při zcela nenásilných akcích. Když jsem si však přečetl prohlášení Strany zelených nazvané "Potřebujeme policii, které můžeme věřit", napadly mě okamžitě výhrady.

Před pár lety, když jsem usedal za volant při řidičské zkoušce, komisař dopravního inspektorátu na zadním sedadle otevřel mé papíry a ironicky prohlásil: "Á, filozof!" Krátce poté jsem byl nucen vyslechnout dlouhou samolibou tirádu o tom, že je vlastně jedno, jestli lidé čtou Platóna a Aristotela, nebo Stalina - prý každá doba sebou nese jiné pindy, člověk to musí zkousnout a hledět si svého... Zrudnul jsem vzteky a jízda se změnila v adrenalinový sport končící zabočením do jednosměrky. Nechci se vymlouvat, ale žvanění komisaře tehdy podstatně přispělo k tomu, že jsem zkoušku dělal napodruhé. Když o tom teď zpětně přemýšlím, nebyl to ten nejhorší způsob, jak nakouknout za oponu Policie ČR...

9. 5. 2006

SLOVENSKO

Naše mediálne pole (neorané)

Slovensko sa zaraďuje medzi tzv. liberálne demokracie. Spomínaným typom politického systému sa však nemôžeme chváliť dlho. Liberálna demokracia u nás nemá takmer žiadnu tradíciu. Tento politický systém zahŕňa dva podstatné faktory. Sú nimi sloboda a rovnosť. Rovnosť v oblasti "politickosti" znamená predovšetkým všeobecné a rovné volebné právo.

9. 5. 2006
Perzekuce - Výlet do apokalypsy. La Fabrika, Přístavní 22, Praha 7. Autor: Miroslav Bambušek, Režie: Thomas Zielinski, Hudba: Igor Lecian, Kostýmy: Jana Preková, Scéna: Jaroslav Bönisch, Účinkují: Jan Lepšík, Jan Plouhar, Marek Matějka, Ela Lehotská

Nalákán stalkerovským postapokalyptickým výletem přišel jsem na poslední část projektu Perzekuce.

Čas po poslední revoluci, čas po lokální nukleární válce-kdesi v budoucnosti. Místem nukleárního zásahu se stal tranzitní prostor České republiky, jakožto zrušený tranzit z východu na západ, kontaminované prostředí je neprostupně uzavřeno. Poznamenaný život v zóně je odepsán a postupnými zásahy zvenčí likvidován, avšak jsou tu ještě pořád lidé, kteří chtějí-kteří potřebují-kteří musí žít, jejichž puzení k životu je jaksi mocnější než všudypřítomná smrt...

Tolik napsali tvůrci, ale stejně jako ve Stalkerovi vlastně nevíme, co se v Zóně stalo a proč svět tam takový, i zde jen tušíme.

Ludmila Romportlová: Pacientka doktora Ká
9. 5. 2006
Irena Zítková
Ludmila Romportlová: Pacientka doktora Ká. Triton 2006, ISBN 8072547453, EAN: 9788072547456, Stran 132

Desátá kniha Ludmily Romportlové neskrývaně navazuje na předchozí, v roce 2004 vydané Černobílé naděje -- jménem hlavní postavy, malířky Daniely, jejího zesnulého manžela Marka i některých přátel. A přece právě vycházející Pacientka doktora Ká je v popisu takřka pětiletého procesu léčení duševního poranění, zápasu s depresivní osamělostí, možná dík časovému odstupu zralejší.

8. 5. 2006

Nebo budete platit

Firma Philips podala u amerického patentového úřadu žádost o registraci nového digitálního televizního přijímače a videorekorderu v jednom. Přístroj znemožní divákům přepnout na jiný televizní kanál, když se na tom, který sledují, vysílají reklamy, a při sledování videonahrávky televizního programu znemožní divákům televizní reklamu přeskočit rychlým převíjením kupředu.

Tedy, dovolí to těm televizním divákům, kteří budou ochotni za přeskočení reklamy zaplatit poplatek, varuje deník New York Times.

9. 5. 2006

Po báji o Endymiónovi bych rád čtenářům Britských listů nabídl další z Řeckých bájí, onoho většího opusu, který mi leží v šuplíku. Nyní je to na dvě části rozdělená báje o Faethónovi (je opět psána v osmislabičné decimě).

6. 5. 2006

V dubnu přispělo celkem 115 čtenářů Britských listů na provoz časopisu úhrnem částkou 25 812.00 Kč. Na internetovém účtu Paypal máme nyní nadto 1,321.99 USD. Přispěl jen zlomek z celkového počtu více než deset tisíc čtenářů denně, děkujeme. Apelujeme i na ostatní, aby nám třeba i malým, pravidelným finančním příspěvkem pomohli rozšiřovat a profesionalizovat práci časopisu ve veřejném zájmu, kterou děláme zadarmo. Vybranou částkou financujeme postupné dopracování našeho redakčního systému a odstranění četných nefunkčností, financování systematické novinářské práce to však zatím neumožňuje. Právě pro nedostatek financí jsme dosud nebyli schopni zprovoznit celou řadu potřebných technických funkcí serveru (vyhledávání, statistiky, knihovnu, galerie, zasílání BL mailem, onlinové chaty, odstranit četné technické chyby).

Finanční dary Občanskému sdružení Britské listy jsou v ČR odečitatelné ze základu daně z příjmu. Vydáváme k tomu na požádání písemné potvrzení.

Děkujeme všem, kteří podporují provoz Britských listů finančními dary i zadáváním reklamy.

Jsme vám velmi vděčni za finanční záchranu našeho serveru, prosíme však: nepřestávejte přispívat, umožníte nám dělat naši práci lépe a efektivněji, budeme si moci například systematicky financovat právníka, což byl mělo být pro náš list nezbytné. Financujte si k vlastnímu prospěchu kritický a nezávislý deník.

Jsme vděčni za každý drobný příspěvek na provoz Britských listů, který je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisen Bance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2.

Čtenáři ze zahraničí mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

22. 11. 2003

Britským listům můžete psát na adresu redakce@blisty.cz, šéfredaktor Jan Čulík má adresu culik@blisty.cz a také J.Culik@slavonic.arts.gla.ac.uk , pražský redaktor Štěpán Kotrba má adresu stepan@kotrba.cz a skype stepan.kotrba, technickému správci Dominiku Joe Pantůčkovi pište na adresu joe@joe.cz.

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
4. 5. 2006 Politická příživa Štěpán  Kotrba
29. 3. 2006 Znovu o tom, co česká média pomíjejí Jan  Čulík
11. 3. 2006 Jak informovaly Britské listy o válce v Kosovu   
27. 2. 2006 Vede masturbace k terorismu?   
27. 2. 2006 Jací jsou ti "muslimové" věznění v Guantánamo?   
27. 2. 2006 Podíl emocí na chodu demokracie Zdena  Bratršovská, František Hrdlička
27. 2. 2006 Kdy už si český podnikatel, právník, soudce či jiný "mocný buran" konečně koupí obraz nebo sochu? Jan  Paul
27. 2. 2006 Nechci být rukojmím lékařů Věra  Říhová
8. 2. 2006 Výhrady politického svědomí Oskar  Krejčí

Hon na svobodu slova RSS 2.0      Historie >
5. 5. 2006 Jak Blairova vláda omezuje starobylé demokratické svobody   
5. 5. 2006 Cenzura internetu se šíří do celého světa   
14. 4. 2006 Kriminalizovat výroky v demokratickém státě nelze Jan  Čulík
13. 4. 2006 Petr Cibulka odsouzen k podmíněnému trestu za pomluvu Jan  Čulík
24. 3. 2006 Leeds University suspendovala rasistického učitele   
21. 2. 2006 David Irving jako "mučedník za svobodu projevu"?   
21. 2. 2006 "Al Džazíra: I v Evropě existují tabu"   
20. 2. 2006 Britský historik David Irving odsouzen na tři roky do vězení   
19. 2. 2006 Islámským teroristům se podařilo vážně omezit svobody Západu   
16. 2. 2006 Dolní sněmovna přece jen schválila trestný čin "glorifikace terorismu"   

Útok na Jiřího Dolejše RSS 2.0      Historie >
1. 5. 2006 Zmlátili Dolejše. Proto se cítím jako komunista Jindřich  Kalous
30. 4. 2006 Odpovědnost za verbální šíření nenávisti Štěpán  Kotrba
30. 4. 2006 Komunismus jako terč pro střelnou zbraň... Martin  Šaffek
29. 4. 2006 Komunismus v nich Jan  Čulík
29. 4. 2006 Adam Drda: Zkreslil jste můj komentář jak Haló noviny   
29. 4. 2006 Pražští mediální propagandisté mají strach Jan  Čulík
29. 4. 2006 Ano, antikomunismus je protidemokratické hnutí Ondřej  Slačálek
28. 4. 2006 Na okraj ke kauze Dolejš Boris  Cvek
28. 4. 2006 Magistra Edelmannová by měla vrátit diplom Karel  Dolejší
28. 4. 2006 Nebezpečná hra Jan  Polívka

Policejní násilí RSS 2.0      Historie >
9. 5. 2006 Policejní zmlácení paní vrchní ředitelky Petr  Kužvart
4. 5. 2006 "Wolf": Jak jsem podával vysvětlení inspekci ministerstva vnitra Michal "Wolf" Vlk
4. 5. 2006 V Policii ČR vládne šikana a loajalita Stanislav  Huml
3. 5. 2006 Jaká je tolerance policistů vůči násilí Bohumil  Kartous
3. 5. 2006 Naprosté nepochopení demokracie Jan  Zeman
2. 5. 2006 Trestní oznámení na neznámé pachatele, příslušníky Policie ČR Radek  Mikula
2. 5. 2006 "Já nebudu někde na internetu, kurva"   
2. 5. 2006 Strana zelených nehovoří ve svém tiskovém prohlášení pravdu   
2. 5. 2006 Násilí policie a četky taky Milan  Daniel
2. 5. 2006 Jak to přesně bylo Karel  Jech

Školství RSS 2.0      Historie >
9. 5. 2006 Otazníky kolem státních maturit a CERMATu Radek  Sárközi
2. 5. 2006 Parodie na maturitu III.   
28. 4. 2006 Školství, jeho reforma a volby František  Augusta
28. 4. 2006 Parodie na maturitu II. Bohumil  Kartous
27. 4. 2006 Parodie na maturitu Bohumil  Kartous
24. 4. 2006 Jak dochází k učení František  Augusta
14. 4. 2006 Mozek a učení František  Augusta
7. 4. 2006 Vyučování nebo učení? František  Augusta
17. 3. 2006 Jak efektivně financovat české školství František  Augusta
16. 3. 2006 K reformě českého školství František  Augusta

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
9. 5. 2006 Ruptura duše Irena  Zítková
12. 4. 2006 Spisovatelé senioři v elektronickém médiu Miroslav  Vejlupek
11. 4. 2006 Květnové ceny Václav  Dušek
14. 3. 2006 Mami, já nechci umřít je vynikající literární čin   
2. 3. 2006 Klára Hůrková - tvůrkyně Evropanka Miroslav  Vejlupek
28. 2. 2006 Český Parnas a kyberkultura Miroslav  Vejlupek
23. 2. 2006 Literatura na digitální scéně -- a co dál? Miroslav  Vejlupek
21. 2. 2006 Literární server polemizující s uvyklostmi Miroslav  Vejlupek
20. 2. 2006 Spisovatelé vyklidili veřejný prostor Miroslav  Vejlupek
5. 2. 2006 Lidé čtěte !   

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
5. 5. 2006 Nešlo jen o ZHN, ale i o zlepšení životních podmínek iráckých žen... Jakub  Rolčík
26. 4. 2006 Měla by britská vojska zůstat v Iráku?   
22. 4. 2006 Bush věděl, že Irák neměl zbraně hromadného ničení   
14. 4. 2006 Britský vojenský lékař odsouzen do vězení   
14. 4. 2006 Američtí generálové požadují, aby Rumsfeld odstoupil   
12. 4. 2006 Plánovité zabíjení iráckých vědců?   
9. 4. 2006 The New Yorker: Bush chce použít jadernou bombu proti Íránu   
29. 3. 2006 Americký triumfalismus vede k zrychlování globálního úpadku USA   
25. 3. 2006 Rusko popírá, že by poskytovalo Saddámu Husajnovi špionážní informace   
22. 3. 2006 Irácká policie tvrdí, že americká armáda popravila jednu rodinu   

Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti RSS 2.0      Historie >
11. 4. 2006 Jaderný útok na Írán, raketová sila v Česku a logika Bílého domu Štěpán  Kotrba
4. 7. 2005 Moc nočních můr v internetovém archivu   
13. 5. 2005 Curtisova Moc nočních můr na filmovém festivalu v Cannes   
15. 4. 2005 Význačný televizní dokumentarista obvinil BBC, že přehání hrozbu terorismu   
31. 3. 2005 Moc nočních můr Adama Curtise v Bratislavě   
11. 3. 2005 Neoliberální plíživý převrat a smrt demokracie podle Noreeny Hertzové Stanislav  Heczko
2. 3. 2005 Moc nočních můr na Ostravské univerzitě   
26. 1. 2005 Česká redakce BBC informuje o filmu Adama Curtise Jan  Čulík
19. 1. 2005 Curtisova Moc nočních můr znovu v britské televizi   
18. 1. 2005 Bez analýzy a syntézy se ve světě nezorientujete - musíte vytvářet teorie o tom, jak věci jsou Irena  Ryšánková

Rasismus RSS 2.0      Historie >
26. 4. 2006 Dovolená ve "Slovenském ráji"   
24. 3. 2006 Leeds University suspendovala rasistického učitele   
3. 2. 2006 Co je dovoleno k Mohamedovi... Milan  Daniel
21. 1. 2006 Za poškození dobrého jména a demokratické pověsti si může ODS sama Štěpán  Kotrba
21. 1. 2006 Server iDnes zrušil diskusi pod článkem o Romech   
18. 1. 2006 Britští extremisté před soudem za šíření rasové nenávisti   
16. 1. 2006 Tvrdě nacistické stránky v češtině Jan  Čulík
8. 1. 2006 Sprostý rasismus na serveru Novinky.cz je dál šířen bez korekce   
30. 12. 2005 "Neuvěřitelný hnůj" na serveru novinky.cz   
30. 12. 2005 Lidská povaha a diskuse na internetových serverech Aleš  Uhlíř

Český film RSS 2.0      Historie >
9. 2. 2006 Nebýt dnešní, aneb nemá tady někdo dvojníka Patrik  Hronek
13. 1. 2006 Ještě žiju s věšákem, plácačkou a čepicí -- úvaha nad banalitou jednoho filmu Bohuslav  Binka
13. 12. 2005 Maria Procházková, Oldřich Kaiser a Žralok v hlavě Jan  Čulík
21. 11. 2005 Filosofický horor o kultuře Martin  Ondreját
7. 11. 2005 Sú Hrubeš a Mareš filmom do dažďa? Juraj  Korpa
27. 10. 2005 Hrubeš a Mareš jsou naši souputníci Tomáš  Koloc
10. 10. 2005 Štěstí: Ta schematičnost opravdu skřípe Tomáš  Koloc
29. 9. 2005 Jak kritici ublížují filmu Štěstí Ján  Simkanič
26. 9. 2005 Štěstí Bohdana Slámy dostalo cenu v San Sebastian   
15. 9. 2005 Štěstí Bohdana Slámy   

Modrá šance ODS RSS 2.0      Historie >
26. 4. 2006 Kořistka: "ODS zadržuje důkazy"   
17. 4. 2006 Proč budu volit ODS   
17. 4. 2006 ODS a rovnost příležitostí? Josef  Vít
14. 4. 2006 Modrá šance pro ČR   
27. 2. 2006 Chce ČSSD zvrátit mandát ODS z krajských voleb? Boris  Cvek
20. 2. 2006 Weak ODS leadership hurting `blue` chances Irena  Ryšánková
13. 2. 2006 Václav Klaus poškozuje ODS Milan  Daniel
2. 2. 2006 Žákovo mlžení: stamiliardové ztráty v příjmu do státního rozpočtu Ivo  Bubeník
21. 1. 2006 Za poškození dobrého jména a demokratické pověsti si může ODS sama Štěpán  Kotrba
23. 12. 2005 "ODS se opět uchýlila k účelovému lhaní" Jiří  Paroubek

Báseň pro tento den RSS 2.0      Historie >
10. 5. 2006 Filosofská Jiří  Krombholz
9. 5. 2006 Restauracím a jídelnám Marcela  Gunázerová
5. 5. 2006 Malá veselá píseň Ivan  Blatný
3. 5. 2006 Radost Jaroslav  Bílek
2. 5. 2006 Hlad po mléce Tomáš  Koloc
28. 4. 2006 Strom Jan  Vladislav
27. 4. 2006 Bázliví milenci Emanuel  Züngel
26. 4. 2006 ■ ■ ■ Jan Katolista Turkyně
25. 4. 2006 ■ ■ ■ Viktorie  Rybáková
24. 4. 2006 Je na kohoutech Zbyněk  Hejda

Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost RSS 2.0      Historie >
28. 4. 2006 "Rusko opustilo oběžnou dráhu Západu"   
24. 4. 2006 Co si to dovolují - brát si naši ropu! Jindřich  Kalous
21. 4. 2006 Čeká nás nová energetická krize ? Egon T. Lánský
10. 4. 2006 Skutečná cena ropy - ČR jako věrný spojenec v pokračujících energetických konfliktech? Michal  Brož
4. 4. 2006 Tři cesty Milan  Smrž
31. 3. 2006 USA "v kostce" Ladislav  Žák
18. 3. 2006 CNN o ropném zlomu   
7. 3. 2006 Energie budúcnosti Radovan  Geist
9. 2. 2006 Švédsko plánuje stát se první ekonomikou bez závislosti na ropě   
2. 2. 2006 Bush: Amerika se zbaví závislosti na ropě   

DIY, tekno a CzechTek RSS 2.0      Historie >
9. 5. 2006 Případ Jacques, Paroubek a Czechtek 2005 Jan  Zeman
5. 5. 2006 Jak Policie ČR beztrestně porušuje zákony   
3. 3. 2006 Stíhání klienta IuRe soud podmíněně zastavil   
21. 2. 2006 Otakar Motejl: Kdyby tomu velel jiný policejní ředitel, vzal by to na bodáky Dalibor "Exx" Záhora, Martin "Juki" Jyrkinen
1. 2. 2006 Ombudsman: "Postup policie na CzechTeku byl nepřiměřený"   
1. 2. 2006 Účelově obžalovaný účastník CzechTeku obhajovaný IuRe soudem zproštěn obžaloby   
9. 1. 2006 Ministr kultury Vítězslav Jandák: "Na CzechTek se přijedu podívat!" Martin "Juki" Jyrkinen
13. 12. 2005 Vyjadřuji hlubokou nespokojenost s tím, jak vyšetřujete zásah policistů na CzechTeku 2005   
8. 12. 2005 Jsme nespokojeni s tím, jak se vyšetřuje Czechtek 2005!   

Ptačí chřipka RSS 2.0      Historie >
30. 3. 2006 Analýza obětí pandemie z r. 1918 by pomohla proti ptačí chřipce   
30. 3. 2006 Ptáci: Ptačí chřipka není problém. Problém jsou lidé, kteří se jí bojí   
22. 3. 2006 Virus ptačí chřipky se rozštěpil   
1. 3. 2006 Kočka, usmrcená ptačí chřipkou, byla nalezena v Německu   
28. 2. 2006 Vtip pro jedenáctileté   
21. 2. 2006 Zatím se člověk nakazí ptačí chřipkou jen přímým kontaktem s nakaženým ptactvem   
21. 2. 2006 Thajští psi jsou nositeli ptačí chřipky, šíří se však od nich dál?   
21. 2. 2006 Ptačí chřipku šíří drůbeží farmy   
20. 2. 2006 Poučení z Dálného východu - jak Vietnam úspěšně neutralizoval ptačí chřipku   
13. 1. 2006 Britský plán proti ptačí chřipce   

Zaznamenávání osobních dat občanů RSS 2.0      Historie >
23. 3. 2006 Vláda krade občanskou svobodu   
25. 2. 2006 Británie terčem kritiky za zákon o shromažďování informací o elektronické komunikaci   
23. 2. 2006 Jak se může ctnostný vesnický farář nakazit syfilis Štěpán  Kotrba
10. 2. 2006 Vrcholí jednání o tom, kolik zaplatíme za sledování naší vlastní komunikace   
6. 2. 2006 Amerika: Soukromá data z internetu se intenzivně využívají v trestním vyšetřování i civilních soudních sporech   
20. 1. 2006 Bílý dům Googlu: předejte informace o tom, co kdo vyhledává   
23. 12. 2005 Od roku 2006 budou v Británii zaznamenávány všechny jízdy automobilem   
23. 12. 2005 Nástup Velkého bratra v ČR a v EU   
17. 10. 2005 Odpor v EU proti orwellovské směrnici   
6. 10. 2005 Šikana zaměstnaců, kteří pracují s počítačem, šikana novinářů a protiteroristická hloupost Štěpán  Kotrba

Mají pětatřicátníci v Česku dnes zhoubný vliv? RSS 2.0      Historie >
9. 5. 2006 Nazelenalé uzenky, tráva a bývalý prezident Štěpán  Kotrba
24. 1. 2006 Co dnes činí lidi lhostejnými k osudu druhých Jan  Bím
20. 1. 2006 Pětatřicátníci, sociálně cítící a další... Pavel  Urban
6. 1. 2006 Kdo jsou vítězové antikomunistické revoluce? Jindřich  Kalous
4. 1. 2006 Vinu nesou ti, kdo narcistický habitus vytvářejí Karel  Dolejší
2. 1. 2006 Pětatřicátníci, hoši jako květ, na vás bylo vždycky radost pohledět.... Josef  Vít
2. 1. 2006 Vadí, nevadí Luděk  Rozehnal
31. 12. 2005 Jak to bylo s tím západním rájem? František  Hájek
31. 12. 2005 Zmačkané obaly Tomáš  Krček
30. 12. 2005 Flexibilita potřetí Jan  Holík

Slobodan Miloševič, Srbsko a válka v Kosovu RSS 2.0      Historie >
3. 4. 2006 Kosovo: Menšiny "většinové" společnosti Miroslav  Polreich
31. 3. 2006 Vyvraždění Židů v Kosovu - "one is plenty" Miroslav  Polreich
21. 3. 2006 Miloševič - válečný zločinec? Jan  Makovička
20. 3. 2006 Moderní tragikomedie Jiří  Jírovec
11. 3. 2006 Jak informovaly Britské listy o válce v Kosovu   
11. 3. 2006 Slobodan Miloševič nalezen mrtev   
11. 3. 2006 V Mladé frontě Dnes Miloševiče odsoudili i potrestali Štěpán  Kotrba
25. 2. 2006 Na reakci není nikdy pozdě Jan  Kavan
24. 2. 2006 Válka a mír v době boje proti globálnímu terorismu Jan  Eichler
15. 12. 2005 Protnuté Kosovo aneb lesklá sečna pravděpodobným daňovým rájem Jakub  Tayari

Financování "neziskových" struktur RSS 2.0      Historie >
9. 5. 2006 Mé námitky proti Greenpeace Ivan  Brezina
21. 4. 2006 Zakážeme Přátele Země a Greenpeace? Ivan  Brezina
19. 3. 2006 Koheze, nebo kolize? Na co také jsou euromiliardy   
17. 3. 2006 Hušák: Problémy Duhy nebo Martina Bursíka jsou nám jedno   
17. 3. 2006 Duha: Rozplétání nespletených sítí Vojtěch  Kotecký
16. 3. 2006 Spiklenecké teorie o financování NGO Miroslav  Šuta
16. 3. 2006 Nic z toho, co píše Kotrba o Nadaci Charty 77, není pravda František  Janouch
16. 3. 2006 Vznešený boj za křišťálové studánky Ivan  Brezina
16. 3. 2006 Zelený kruh Duhy Štěpán  Kotrba
14. 3. 2006 Dolary a nevládní organizace mezi Washingtonem a Moskvou Stanislav  Kliment