9. 3. 2006
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
9. 3. 2006

Ordinace politického lékaře

Očekávaný efekt

Pokud půjdete v nejbližší době k lékaři, vezměte si kromě čistého spodního prádla také politické argumenty. Vedle lékařské prohlídky může totiž dojít i na poměrně dlouhou debatu o akutním řešení současné krize zdravotnictví, jehož příčinou je podle lékaře současný ministr David Rath.

Tak třeba v soukromé klinice Mediscan v Praze Na Poříčí se můžete setkat s tím, že si s vámi bude chtít lékař po prohlídce popovídat o tom, že je zaregistrován u té stejné pojišťovny a že je to dobře. Od zdravotních pojišťoven není v současnosti daleko k politické situaci ve zdravotnictví, a tak se lékař zeptá na váš názor na to, jak to jde ve zdravotnictví všechno z kopce. Lékař vypisuje recepty na léky a přitom vykládá, že za to může ministr zdravotnictví.

Pak ukáže vedle na stůl, kde leží nějaké papíry. Lékař říká, že je to petice vyzývající ministra zdravotnictví k odstoupení. Mluví o tom, že je to tady hrozné a neúnosné. Lékař říká, že půjde-li to takhle dál, bude silně omezena lékařská péče. Konkrétně mluví například o rakovině a o tom, že se péče v této oblasti zhorší. Lékař přitom neustále opakuje, že je to hrozné. Viditelně chce, abyste petici podepsali.

Vy se ale rozhodnete, že petici nepodepíšete. Stejně jako drtivá většina veřejnosti - včetně novinářů -- nedokážete posoudit, na čí straně je pravda a zdá se velmi nepravděpodobné, že by šlo pravdu takhle jednoduše přiřazovat na jednu stranu sporu. Navíc se vám třeba zdá, že celý spor se nevede o bytí a nebytí českého zdravotnictví, ale o to, která zájmová skupina elitních specialistů na lidské zdraví bude moci zdravotnictví kontrolovat.

Pokud se takto rozhodnete a odmítnete petici podepsat s tím, že nemáte k takového rozhodnutí dost objektivních informací, lékař se urazí, neurvale vám vrazí do ruky recepty a drze vám řekne "Běžte domů". Asi se není co divit, když má v čekárně dost lidí a strávil s vámi čtvrt hodiny dialogem, který neměl očekávaný efekt.

Ano, očekávaný efekt. Pomiňme naprosto současnou teologickou při o tom, kdo má pravdu boží v otázce českého zdravotnictví. V ordinaci by mělo být úplně jedno, jaký má lékař politický názor. V ordinaci má lékař takovou autoritu a v podstatě mocenskou převahu nad svými pacienty, jako nemá v běžném osobním společenském styku, který není vynucen právem, nikdo jiný. Lékař je, a teď to není myšleno vůbec pejorativně, šaman. On je tím, kdo z hlediska vašeho zdraví rozhoduje o vašem osudu, protože on je na základě své odbornosti informovaný, kdežto vy nevíte v podstatě nic. O svém zdraví se sice rozhodujete sami, ale bez lékaře nemáte šanci se o něčem vůbec rozhodnout.

Pokud ale nějaký lékař, vědom si této převahy, v rámci lékařského vyšetření přesvědčuje své pacienty o tom, které politické řešení je to správné, aby mohli nadále počítat s potřebnou lékařskou péčí, dopouští se z etického hlediska velmi hrubého zneužívání svého postavení. Je to podobné, jako kdyby politické petice předkládal svým studentům učitel. Pravděpodobně je to ještě horší, protože autorita lékařů zůstala, na rozdíl od učitelů, dosud nezpochybněna. Ale pozor, co není může být. Politizace ordinací úpadek lékařské autority přímo předurčuje.

                 
Obsah vydání       9. 3. 2006
9. 3. 2006 Operace Antropoid: Policie pro podezření z korupce zatýkala na ministerstvu dopravy
9. 3. 2006 Otevřeli jsme Pandořinu skříňku
9. 3. 2006 Bůh: Ztratil jsem důvěru v Blaira
9. 3. 2006 Očekávaný efekt Bohumil  Kartous
9. 3. 2006 Užijte si to kafe, možná je vaše poslední
9. 3. 2006 Rodina, která chodí po čtyřech
9. 3. 2006 Prokletí Sylvie  Richterová
9. 3. 2006 Korupce a vydírání v obecním zastupitelstvu Zdeněk  Belušík
8. 3. 2006 Írán varuje Spojené státy, že jim "způsobí škody a bolest"
9. 3. 2006 MDŽ 2006: Muži Děkují Ženám Štěpán  Kotrba
8. 3. 2006 Proto nelze vyhrát válku proti chudobě, varuje OSN
9. 3. 2006 Většina Čechů nemusí na britských univerzitách platit školné Jan  Čulík
9. 3. 2006 Za ekologickou může být považována pouze efektivní energetika Milan  Černý
9. 3. 2006 Výkřik proti ubližování dětem Irena  Zítková
9. 3. 2006 Největší průšvih se dá rozdělit na řadu dílčích úspěchů Ladislav  Žák
9. 3. 2006 Kdo kde vládne Oldřich  Průša
9. 3. 2006 Poslanec Křeček (ČSSD) obelhává voliče Miroslav  Šuta
9. 3. 2006 Velký megafon Miroslava Šuty Ivan  Brezina
9. 3. 2006 Zelení a Jasnovidci
8. 3. 2006 O autoritě a informaci Jakub  Wolf
8. 3. 2006 Britští vládní experti zkritizovali Blairův program expanze jaderné energetiky
8. 3. 2006 Názory, postoje a znalosti české populace v počátcích digitálního televizního vysílání Petr  Sak, Karolína  Kolesárová-Saková
8. 3. 2006 Kolik má Čína Tibetů Marian  Golis
7. 3. 2006 České dráhy: Psycholog Matoušek a psychologie Pendolina Štěpán  Kotrba
7. 3. 2006 Britští muži budou muset ženy otevřeně žádat o souhlas s pohlavním stykem
6. 3. 2006 Prznění češtiny v pražském Činoherním klubu Jan  Čulík
12. 2. 2006 Hospodaření OSBL za leden 2006
22. 11. 2003 Adresy redakce