10. 8. 2005
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
10. 8. 2005

BRITÁNIE

středa 16.00: Šéf britské Konzervativní strany Michael Howard varoval ve středu britské soudce, že "agresivní soudní aktivismus" ohrožuje bezpečnost Británie a dává ji napospas teroristům. Dodal, že by nekompromisní postoje soudců mohly ohrozit veřejnou důvěru v britský soudní systém.

Howard se tím přidává k stížnostem britského premiéra Blaira na to, že jsou britští soudci v opozici proti novým protiteroristickým zákonům a opatřením. Šéf Konzervativní strany zopakoval ve středu své rozhodnutí, že kdyby se Konzervativní strana dostala k moci, zrušila by Zákon o lidských právech, aby jí to umožnilo deportovat z Británie extremistické islámské duchovní.

Sloupek

Vaše inscenace středověkých her CzechTek na Tachovsku se mi velmi líbila. Kdo je autorem scénáře? (Sv. Václav nebo Sv. Jiří ?)

Máte krásné mladé lidi, na obou stranách. Važte si jich!

Škoda jen, že to zakončení bylo smutné. Přesto, držet smutek má taky něco v sobě. Podívejte se jak jej po deseti letech pěkně drží naši sousedé Chorvati za sešťouchané Srby, anebo Srbové za sešťouchané Albánce. No a po dvaceti či třiceti letech to bude ještě mnohem hezčí. Alexandre Dumas starší tomu z Pantheonu pochvalně přikyvuje. Z jeho Hraběte Monte Christa jsem se poučil o principu politického zúčtování již v útlém věku dvanácti let. Právě během jeho realizace v roce 1952. Nejhezčí je oplakávání však po šedesáti letech. To už skoro žádní pamětníci nežijou a tak by mnohý aktér mohl býti svatořečen. Pod vedením strany se mnohdy namísto toho vydávaly medajle, to je podle mého názoru plýtvání plechem, který pak chybí Sfinxovi.

Svatořečení je zajisté ta nejekonomičtější odměna. Také omluva za spáchané činy nepřijde draho. Vždyt' i neomylný Svatý Otec se během svého pontifikátu stále omlouval za zločiny páchané během mnoha staletí. Je to v podstatě hezká tradice psát romány o tom, jak jsme se mýlili v politice, a kupodivu se najde vždy pár zvědavců, kteří si to přečtou, aby se přiučili ještě další sprost'árny. Holt takovej je náš zvídavý člověk.

Mám tři syny, ne zcela povedené, a tak mne napadlo, zda bych je k vám mohl poslat na z(a)pracování. My jsme tady v katolickém kantonu, a tak nám velmi záleží na tom, aby byli razantně vedeni ve smyslu lásky k bližnímu. (Tedy žádné šíření demokracie ohněm a mečem).

Samozřejmě vám za tyto od(p)borné služby zaplatíme v cenách na světové úrovni. Rádi pak obdržíme hochy zpět, neb oni zde musí vydělávat na naše důchody. (To není jako u vás, kde důchody platí stát, a tak byste ty mladé, hlučné vlastně mohli odsunout.)

Také bychom neradi, abyste je seznamovali s panem Švejkem. On to byl sice prima "proti všem" chlap, ale nenabízel žádnou perspektivu či budoucnost. Jo a ty husity vynechte taky, ti zdemolovali nejen Království České, ale i sousedící oblasti. Zbyly tam po nich jen kameny s rybím znakem.

O Mistru Janu jsem je podrobně poučil a v Kostnici s nimi navštívil dům - muzeum, kde on pobyl, i kámen označující jeho popraviště. Představte si, uvěřili i tomu, že pravda zvítězí. Oni ti moji hoši umí spoustu řečí, kromě hloupě mluvit. Česky ale neumí. Neměl jsem na ně čas, musel jsem je podporovat na univerzitě a technice. To snad nebude na závadu, při tomto cvičení se ani moc nemluví, spíše jen řve.

Občas se pokouším jim překládat některé zajímavé články vašich Britských listů, ale vesměs to nechápou. Pohádky K. J. Erbena nebo vyprávění Starých pověstí českých mívali rádi, dokud byli malí. Asi z těch škol, co jsem financoval, zblbnuli.

Jinak s nimi nebudou žádné potíže, oni by nikdy nepošlapali cizí trávník a o tom pseudosocialismu, kdy bylo všechno naše, nemají ani ponětí. Při parkování svých aut na cizích parkovištích používají ti pacholci jeden starý trik: s hezkým úsměvem požádají o dovolení a vesměs jim to projde. Jenže s takovou mentalitou to v dnešním světě nikam nedotáhnou, a proto trochu hulvátství nemůže škodit.

Ti zdejší lidé neměli nikdy ani krále, ani královnu, a tak se sami zvou suverénem. Skoro každou neděli hned po kostele odhlasujou, jak to půjde dál na jejich písečku. Pořád počítají, na kolik to přijde, a taky je hodně zajímá, jaké bude počasí. Říkají, že si vládnou sami, udržují si na to sedm moudrých. Když se jim některý nezdá dosti moudrý, tak ho hned vymění za ještě moudřejšího, dokonce bez nadávání. Jednou mi moji zdejší kolegové s důrazem sdělili: " Stát, to jsme my!" - tenkrát jsem si pomyslel, to bych ze sebe nedostal, kdyby mi hubu roztrhli (v tom je ta chyba!). Ani s kulturou to nedělají špatně. Protože jim králové žádnou nezorganizovali, kupují si jí v cizině, někdy i u vás. Je to jiný svět.

Já jsem tu byl chráněným manželem s pasem ČSSR, ale bez dovolení vlastního státu. Jinak se o mě starali dobře, měl jsem pořád co dělat a taky si o mě vedli podrobný zápis na mikrofilmu, pravděpodobně o tom, co dělám a s kým se stýkám ( kvůli vzájemné ochraně).

Přibližně v téže době, kdy to u vás prasklo ('89), vylezlo tady najevo, že si nedrží tajné záznamy jen o mně, ale i o 1 300 000 přivandrovalcích a o asi 800 000 domorodcích. Bylo to dosti trapné, když předsedkyně rady moudrých (rada sedmi moudrých - vláda včetně presidenta - Bundesrat Kolegium, (bývalá) předsedkyně (president se volí na 1 rok) rady moudrých - Mme Ruth Dreifuss (alt Bundesrätin) během svého nedělního rozhlasového rozhovoru vzpomínala na zájezd do ČSSR počátkem šedesátých let, kde obdivovala, co si tam lid postavil, a smutně konstatovala, že i o ní byl veden tajný mikrofilmový záznam.

Protože to vše tady ve Švýcarsku bylo nezákonné (podobně jako socialistická nezákonnost), byla dána možnost těm, kdož se domnívali, že o nich byly vedeny záznamy, do těchto nahlédnout. Já jsem se nedomníval, mně to bylo jasné od prvního dne, díky pseudosocialistické zkušenosti. Samozřejmě jsem dobře věděl co v těch záznamech asi může být napsáno, a tak mě to ani nezajímalo. Vidíte, překvapující podobnost, to jsem vlastně mohl zůstat doma. Až na to počasí, to mám ted' na jihu o něco lepší.

Těším se na vaše další inscenace, například o defenestraci.

Bud'te na sebe navzájem hodní a mějte se moc dobře!

S křižáckým pozdravem váš věrný krajan

Franta Körner, bývalý systems engineer, CH - 6900 Lugano

P.S. V politice se dnes činí i spousta lékařů, psychologů a psychiatrů a ti si zajisté všimli toho, že ti, kdož jsou za vedení státu zodpovědní, jsou pod značným stresem (viz foto pana Paroubka, jehož krátké prázdniny zůstaly na poli). Také strážci pořádku jsou pod značným tlakem, musí býti připraveni na možné mnohem obtížnější situace. Tím je nechci nějak omlouvat, ba naopak poukázat na to, že si byli jisti tím, že to zmáknou. Nechali si nekrytá záda, byli do nich uhozeni kamenem a dokonce čekaná ve výši byla nekrytá. Z té se obyčejně střílí, tentokráte byla však obsazena smějícími se dětmi. Proti stresu funguje stretching (astanga vinyjasa yoga) jako vyrovnávací cvičení, které dodá tělu i mysli potřebnou pružnost k přehlédnutí situace. To je vše už prozkoumáno a známo. Zbývá jen to dělat.

Ještě dobře, že žádný z účastníků neměl zimní bundu jako zimomřivý Brazilec v Londýně.

Be OK, not sorry!

10. 8. 2005

Jakým způsobem se nacionalismus odlišuje od rasismu?

Svět by byl šťastnějším a bezpečnějším místem k životu, kdybychom přestali dávat přednost svým rodným zemím.

Nestydím se za svou národnost, ale nemám tušení, proč bych měl milovat tuto zemi více než jakoukoliv jinou, napsal v úterý v deníku Guardian George Monbiot.

V důsledku bombových útoků v Británii vznikl národní konsensus: v Británii nyní potřebujeme obnovený pocit vlastenectví. Argumentuje se: pokud jsou lidé vlastenci, vzájemně se neperou. Pokud budou lidé dodržovat určité občanské vlastenecké normy a budou věřit, jak vynikající je Británie, nebude docházet k terorismu, páchanému místními občany.

10. 8. 2005

Upozornění ad usum lectoris: tento článek není ani o CzechTeku, ani o Big Macu, ani o Afflecku. Jde o příležitostnou úvahu nad fungováním médií a stavem společenského vědomí.

4. srpna vydala frankofonní kancelář švýcarské sekce Amnesty International v Laussane tiskovou zprávu o svědectví Jemenců "zmizených" na půl druhého roku v tajných amerických věznicích. Vyšla z materiálu vydaného anglicky Mezinárodním sekretariátem v Londýně, který ve stejný den publikovaly i další sekce po celém světě. V tomto případě však došlo k chybnému překladu. Někdo přečetl "several thousand detainees" (několik tisíc zadržovaných) jako "seventy thousand detainees" (sedmdesát tisíc zadržovaných) a napsal to do poslední věty úvodního odstavce zmíněného textu.

Michael Marčák: Haló, policie? Až skončíte s tou technopárty, nemohli byste něco udělat s tím bordelem u nás na louce ?
10. 8. 2005

proti policejnímu násilí na Letenské pláni, sobota 6.8. - foto: Štěpán Kotrba
10. 8. 2005
Demosntrace "proti policejnímu násilí" na Letenské pláni, sobota 6.8. - foto: Štěpán Kotrba

Na serveru Techno.cz se objevila analýza dosavadního postupu organizátorů demonstrací proti policejnímu násilí na free party CzechTek 2005. Redakce konstatuje, co bylo jasné už dříve: že zmlácení "jinak" se chovajících a "jinak" vypadajících "chuligánů a feťáků" většinovou společnost neoslovilo. Jsou roztrpčeni parazitickou politizací problému a laxností policejního vyšetřování.

"Nepodařilo se najít přitažlivou formu veřejných akcí a demonstrací. Když budeme upřímní, lidí na každé další akci ubývá. Navíc zatímco na prvních demonstracích byla procentuálně poměrně hodně zastoupená většinová veřejnost, na těch posledních jde skutečně z velké části o profesionální "anarchisty", punkery, houmlesáky a spol."

Redakce serveru se domnívá, že správná cesta je pojmout demonstrace jako koncerty. Podle nich se nepodařilo dostatečně aktivizovat veřejnost. Většina celou věc pořád chápe jen jako něco mezi policií a technaři, co se jich přímo netýká. Nezvítězila interpretace, že není důležité koho zmlátili, ale to, že se tak stalo z malicherných příčin. Technaři tvrdí, že je nutno se upnout na konkrétní splnitelný cíl - demisi ministra vnitra Bublana. Konstatují zároveň, že "ministr Bublan není ani o krok blíž odchodu z funkce"... Čtyři policisté, kteří brutálně zmlátili techanře - bohužel pro ně před televizními kamerami - "čerpají řádnou dovolenou," vysvětlil mluvčí chebské policie Vladislav Hošek pro MfD. Nejspíše se přepracovali.

Ve středu 10. srpna má řetězec demonstrací proti policejnímu násilí pokračovat v Praze. Tentokrát se uskuteční protestní pochod městem, který začíná v 17:00 před budovou Ministerstva vnitra. Premiér Jiří Paroubek vytkl ministru vnitra Františku Bublanovi pouze jediné: že podcenil v souvislosti s technoparty CzechTek politické důsledky policejní akce.

Sněmovní výbor pro obranu a bezpečnost se po téměř pěti hodinách jednání usnesl, aby poslanecké kluby posoudily možnost zřízení parlamentní vyšetřovací komise ke kauze CzechTek. Výbor vyjádřil přesvědčení, že na technoparty CzechTek 2005 jednali ve vyhrocené atmosféře neadekvátně a protiprávně jak její účastníci, tak i policie. Klíčové části usnesení výboru přitom navrhl a prosadil poslanec ČSSD Petr Ibl, dříve ředitel věznice Praha-Ruzyně...

Podle výzkumu veřejného mínění, který provedla parlamentní televize 24cz s více než dvěma tisícovkami svých diváků, je 68% PRO zásah a 37% PROTI. Nutno dodat, že diváci této specifické stanice odpovídali na anketu pouze přes internet. Jedná se tedy o osoby, které politika zajímá více než běžnou populaci a zároveň osoby mající a ovládající připojení k internetu. Pokud bychom přijali zjednodušující tezi, že diváci 24cz tvoří vyvážený vzorek politicky angažovaných občanů, tak policejní zásah je schopen sociální demokracii vyhrát volby. Už jen proto, že elektorát ČSSD je spíše starší, víceméně konzervativní a žije na malých městech či vesnicích, kde tekno hudební fanoušky nemá...

K sebezpytné analýze techanřů a jejich touhám získat skalp ministra Bublana se dá jen dodat s trochou cynismu politického komentátora: hodně štěstí, mládeži.

10. 8. 2005

Je vcelku úsměvné pozorovat, jak se z jednoho hudebního festivalu stává politická zbraň a rádobyboj za demokracii. Vždyť na tom festivalu byli biti jen "tancechtivé děti"! Šlo o nejbrutálnější zásah policie za poslední roky, srovnání snese snad jen ze zásahem ze 17. listopadu 1989! Socani udělali za 7 let svého vládnutí z naší malé české demokracie policejní stát. Jistí laskaví umělci chtějí příznivcům techna kupovat louky. Exprezident Havel se osobně v této věci angažuje. Konečně tedy nachází společnou řeč s Klausem. Mnoho skutečných bojovníků za skutečnou demokracii pozvedá svůj chrabrý, spravedlivě rozhořčený hlas, aby po 16 letech opět okusili tu opojnou atmosféru v boji za správnou věc.

10. 8. 2005

"Zapište si to za uši: My nejsme lůza a nechci vidět, aby někdo z vás chodil dolovat POKLADY nebo ZÁŽITKY na DÍRU před naším barákem", řek táta důrazně, když jsme o prázdninách zasedli kolem svátečně prostřeného stolu a čekali, až matka postaví na stůl mísu s kouřící voňavou hovězí polévkou. Mravní zásady naší rodiny otec občas zpřesňoval místo modlitby o nedělním poledni za hlaholu zvonů z našeho třílampového rádia Philips, trůnícího vysoko na poličce v koutě na stěně nad rozkládacím křeslem. Na knoflíku krátkovlnného přijímače už nebyla cedulka s varováním, že poslouchání nepřátelského rozhlasu se trestá i smrtí, ale z okna vedle je vidět protipožární jámu, kterou vykopali na rohu Julákova pole nakomandovaní ouřadové a můj kmotr Václav Pohan z berňáku.

10. 8. 2005

Poslechněte si záznam Dobrého jitra na ČRo 2 - "Pohled zdravotníků, kteří na CzechTeku zasahovali" a hned vám to bude jasnější.

Je to psychologicky docela pochopitelné. Policie ČR, HZS a ZZS tvoří základní složky integrovaného záchranného systému ve smyslu § 4 zákona č. 239/2000 Sb. Policajti se s hasiči i záchranáři znají a opakovaně společně prožité chvíle stresu, zoufalství a únavy mezi nimi vytváří silný pocit solidarity a loajality. Stockholmský syndrom je proti tomu hadr... To není teoretická úvaha, ale věc, kterou mi potvrdili lidé mezi hasiči i mezi policajty, o ostatních složkách IZS nemluvě...

10. 8. 2005

Trochu se musím ohradit proti připomínce Jana Rovenského, protože, jako lékař, se jí cítím velmi dotčen. Integrovaný záchraný systém (telefon 112) vznikl jako pokus mít mechanismus pro řešení složitých havarijních situací s eventuelní participací cizinců. Jde například o autonehody, kde je aspekt policejní, technický -- požárnické vyprošťování i zdravotnický -- neodkladná zdravotnická péče. Zároveň může jít o účast cizinců, a proto vysoké nároky na jazykovou vybavenost pracujících v tomto integrovaném systému, zejména na dispečinku.

Michael Marčák: Proti těmto dětem nesmí zasahovat policejní těžkooděnci, dali jsme proto do usnesení, že příští rok to vyřeší tento senát. A jen ve spodním prádle !
10. 8. 2005

10. 8. 2005

Poslední akce islámských teroristů v Londýně se nemohla neodrazit na postoji rakouského obyvatelstva k muslimské minoritě.

Narušuje se tak zejména od 11. března 2004 po atentátu na příměstskou madridskou dopravu představa,že lze oddělovat terorismus od islámu, který je již téměř sto let v Rakousku oficiálně uznáván. K uznání tohoto náboženství došlo již v roce 1912, kdy muslimská obec byla považována za rovnoprávnou v monarchii, která po anexi Bosny-Hercegoviny měla úředníky i armádní jednotky vyznávající islám.

10. 8. 2005

USA uzavřely veškerá svá vyslanectví a konzuláty v Saúdské Arábii

Cena benzínu dosáhla rekordu na obou stranách Atlantiku - poté, co Spojené státy uzavřely své velvyslanectví v Saúdské Arábii z obavy, že dojde proti němu k útoku. Saúdská Arábie má klíčový význam pro světové zásoby ropy, protože je to největší světový vývozce ropy. Vyváží denně 10 milionů barelů ropy, tedy každý sedmý barel, který se dnes globálně spotřebuje.

10. 8. 2005

Edinburský festival

Ve skotském hlavním městě začíná každoroční obří kulturní festival. Konají se zde operní představení, koncerty, divadelní představení, je tu filmový festival a zároveň se odehrává i festival divadel malých forem. Diváci chodí na představení jednotlivých komiků, která probíhají v podstatě všude, na ulici, v kostelech, v hostincích, v učebnách proměněných v divadelní sály. V minulosti se na ediburském festivalu často prosadili a stali celostátně známými hvězdami dosud zcela neznámí mladí komici. Jak reagují současní asijští komici při svých vystoupeních na nedávné bombové útoky v Londýně?

Michael Marčák: Rozpadá se mi to jako raketoplán při startu. Už mi jen chybí, aby mě do toho narazil pták...
11. 8. 2005

9. 8. 2005

Nejenže Google vyhodil svého medvídka z kočárku, taky ho zadupal do země, píše list Guardian. Obří mezinárodní vyhledávač Google dal na rok do klatby internetový časopis CNet, který se zabývá počítačovou technologií za to, že si jeho reportérka Elinor Millsová dovolila napsat článek, zabývající se podrobnostmi osobního a podnikatelského života Erica Schmidta, generálního ředitele firmy Google. Tyto podrobnosti nalezla - pomocí vyhledávače Google.

Michael Marčák: Už teď se těším, jak jim to pan prezident za to tekno nandá v Novoročním projevu !
10. 8. 2005

10. 8. 2005
Nicolas Sarkozy

Dopis francouzskeho ministra vnitra k problematice freeparties z 26. 9. 2003

Techno hudba je součástí našeho života a je nemožné kolem ní chodit jako kolem horké kaše, at se nám to líbí nebo ne. Stoupenců filozofie free party se počítá na 300 000 a spousta z nich mohou být naše děti. Systematická a slepá prohibice s konečnou platností není cestou k inteligentnímu řešení. Zákazy vedou k tomu, že se celé hnutí dále radikalizuje a nutí ho k tomu, aby se skrývalo a porušovalo zákon.

Zdroj: Ministerstvo vnitra Francouzské republiky ZDE

CzechTek 2005: Louka u Újezda pod Přimdou
9. 8. 2005
< CzechTek 2005: Louka u Újezda pod Přimdou   foto: David Němec pro ČRo Online

Podle posudku ing. Jitky Nuhlíčkové ze Státní rostlinolékařské správy v Tachově, který má redakce Britských listů k dispozici, poškození travního porostu v celém prostoru louky u Mlýnce a Újezda pod Přimdou, na které se konal CzechTek 2005, není trvalé. Silnější zdupání je podle dokumentu pouze na rozloze 1 ha. Odborníci tvrdí v posudku, že i tento porost je však schopen regeneraace. Vzhledem k tomu, že posečení a spásání travin skotem na pozemcích firmy Italinvest se dělo bez souhlasu majitele pozemku, což už Plesky sdělil médiím, jsou nejspíše stížnosti na statisícové škody přehnaným a účelovým tvrzením, majícím vytvořit předpoklady pro neoprávněnou výši náhrad, případně vyplacených pojišťovnou či pozemkovým fondem.

Fotokopie posudku SRS 12

DIY, tekno, CzechTek TÉMA BL
Czechtek 2005 FOTOGALERIE BL
9. 8. 2005

CzechTek 2005

"Ta situace je opravdu složitá, protože to je jedna louka, která není nijak ohraničena a patří více majitelům. V tomto pohledu tedy chceme mít jasno," dodal Bublan.

Ministr vnitra Bublan opět nemluví pravdu. Už po několikáté. Protože pokud je jen tak flagrantně neinformovaný v právních otázkách, až to hraničí s hloupostí či anarchií, je s podivem, jak může být ještě ministrem. Po premiérovi a předsedovi ČSSD je to už třetí politik, který má problémy s psanými zákony. O morálce nemluvě.


< Ortofotomapa celého pozemku u dálnice s vyznačenými pozemky
< velké měřítko - 3,5 MB - zdroj: ČÚZK, Geodis
mapový podklad 2003 - bez zakreslení dálnice a nových komunikací včetně přístupové cesty, ale se zřetelně značenými katastrálními čísly pozemků Italinvestu a dalších vlastníků
< mapa celého pozemku u dálnice s vyznačenými pozemky - MV ČR
< detail mapy celého pozemku s příjezdovou cestou - MV ČR
< detail mapy celého pozemku s příjezdovou cestou - BL

"Patřit více majitelům" může jen nemovitost (pozemek), jejíž majitelé jsou zapsaní v listu vlastnictví - takzvaném "elvéčku". Tak je spoluvlastní parcelu nad pozemky Italinvestu dva důchodci - Blažena Hlasová a Miroslav Svoboda. Celá louka ale není "jedna louka", avšak několik geodeticky zaměřených, byť viditelně neohraničených pozemků, majících nezávislá katastrální čísla, z nichž každý je vlastněn nezávisle na druhém jinými osobami a tito majitelé jsou zapsáni pouze u svého majetku. Nemohou tedy disponovat (pronajímat, zastavovat, nebo prodávat) jinými pozemky než svými vlastními. Jejich vlastnictví je výlučné. To policie věděla, proto se tak sháněla po ostatních vlastnících. To, co policie "neznala", bylo věcné břemeno k místní komunikaci, vedoucí na pozemek Italinvestu. Toť ostuda policejního právníka. Konstnantin Plesky na pozemky své firmy dovolil vstup neomezenému počtu osob, určenými Václavem Šroubem. Ke svému pozemku měl mít přístup on, Šroub i Šroubem určené osoby bez omezení - dle § 6 a § 19 zákona č.13/1997 Sb., o provozu na pozemních komunikacích. A nemuselo se nic stát...

Všechny tyto informace si lze ověřit v on-line přístupu do katastru nemovitostí ZDE

Notářem ověřená smlouva, dokládající souhlas vlastníka pozemku se vstupem na pozemek ZDE

Tolik realita, se kterou ani neznalost zákona či úmyslné nepravdy ministra vnitra nic nezmůžou. Zásah policie na pozemku, ke kterému vede asfaltová cesta, a kam byl majitelem povolen vstup, byl nezákonný od samého počátku. Za ostatní chaos už byla plně odpovědná policie, neboť se udál z jejího rozhodnutí a pod jejím velením.

CzechTek 2005: Zákon platí pro velící důstojníky, tiskovou mluvčí i pro mužstvo ANALÝZA

CzechTek 2005 - silnice k pozemku měla být veřejně přístupná ANALÝZA
Michael Marčák: Kvůli občanským právům nějakých obyvatel rozpustit techmnopárty je nezodpovědné. To bychom za chvíli kvůli takovým pitomostem mohli rozpustit parlament, senát...
11. 8. 2005

9. 8. 2005

Jsou všichni, kdož schvalují krvavý zásah u Tachova, vyšinutí jedinci?

Pozorně sleduji diskusi o policejním zásahu proti CzechTeku na Britských listech. Po řadě článků, které tento zásah obhajují, jsem dospěl k závěru, že celá záležitost má kromě jiného silné psychologické pozadí.

9. 8. 2005

Vracím se krátce k svému pobytu v Řecku letos v červenci. Poslední den před odjezdem, cestou z Olympie na Peloponésu, kde jsem učil v rámci semináře, uspořádaného Kokkalisovou nadací, jsme strávili v horkém dni v Athénách. V pěší zóně, která se stáčí pod kopcem, na němž ční Akropolis, je za zdí, obrostlou vínem, odděleno od ulice malé, krásné, staromódní letní kino. I širokoúhlé plátno má obrostlé vínem, pod plátnem stojí menší socha bohyně Diany a vodotrysk.

Určitým kulturním znesvěcením tohoto stánku bylo, že jsme v tom kině zhlédli onoho večera dne 18. července nový blockbuster Toma Cruise Válka světů. Je to velmi špatný film, i když je zajímavé, do jaké míry je ovlivněn traumatickými zážitky Američanů z útoků z 11. září. Film však nemá žádný děj. Tom Cruise hrdinně bojuje proti invazi cizozemšťanů, až oni najednou záhadně sami vymřou - dostali infekci.

V těchto dnech se však v témž krásném kině hraje jiný film - viz obrázek.

Internet
8. 8. 2005

Tento týden si připomínáme deset let od vzniku internetu jako masového jevu. Počítá se to od doby, kdy - nyní přesně před deseti lety - došlo k explozivnímu vstupu organizace Netscape na kapitálový trh. Ten vyvolal boom internetových firem (dot.com). Zároveň byl poprvé široké veřejnosti k dispozici uživatelsky přítulný prohlížeč pro navigaci po internetu.

Máme-li pochopit neuvěřitelnou revoluci, která ovládla svět tak rychle, by si lidé dnes měli představit, jak by asi život vypadal bez emailu (na němž v současnosti naprosto závisí vnitropodniková komunikace), bez internetových vyhledávačů, jako je Google a bez internetových firem, jako je Amazon, eBay a Yahoo, bez dále sílící exploze onlinového podnikání, bez šířícího se světa osobních internetových deníků (blogů), bez stahování hudby a filmů, bez denního tisku zadarmo, bez webových kamer, bez internetové telefonie (která je nyní na webu nejmódnějším a nejnovějším jejím rysem) a bez pokračující konvergence mezi internetem a mobilními telefony, píše v redakčním komentáři deník Guardian:

9. 8. 2005

Spisovatel Jan Beneš, který žil dlouhá léta v USA, se dostal začátkem července na silnici v Dobříši, kde je omezená rychlost, do střetu s automobilistou, který chtěl jeho vůz předjet. Vznikl z toho incident a spisovatel byl odsouzen u soudu první instance k trestu odnětí svobody v trvání 4 měsíce s odkladem na 1 rok. Jak k tomu došlo, líčí tento otevřený dopis spolku Šalamoun:

9. 8. 2005

Titulek textu Pavla Severy, místopředsedy výboru pro obranu a bezpečnost Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR za KDU-ČSL, "Jak pořadatel ztloukl policii i technaře," publikovaný v PRÁVU 6. 8. 2005, se mi líbí. Tím však spokojenost končí. Autor hned v úvodu píše, že "není přece možné sdělit účastníkům místo konání akce až v den konání akce samé." Svatá Boží prostoto! Takové tvrzení budí obavu o stav myšlení osoby stojící téměř na vrcholu pyramidy činovníků, bdících nad bezpečností a obranou této země.

9. 8. 2005

a jeden příklad z roku 1933

Před několika dny jsem se probíral léty netknutými svazky staré knihovny. Přitom mne zaujaly měsíčníky Stavovské Reformy z roku 1933. Když jsem zjistil, že v jednom ze sešitů je obšírné pojednání o důchodovém systému a jeho základech (bez uvedení autora), neodolal jsem a podíval jsem se, oč jde. K mému překvapení nešlo o nic jiného, než o to, čemu dnes říkáme "důchodová reforma".

4. 7. 2005

Po zveřejnění apelu Jana Čulíka "Proč to nejde" přispělo v červnu 2005 celkem 195 čtenářů na provoz Britských listů úhrnem částkou 75 567 Kč, dalších 11 200 Kč byl příjem z reklamy. Na internetovém účtu Paypal máme nyní dále 715.08 USD. Přispěl jen zlomek z celkového počtu cca šest až osm tisíc čtenářů denně, někteří z nich velmi podstatnými částkami, děkujeme. Vybranou částkou budeme financovat dopracování našeho redakčního systému a odstranění četných nefunkčností, financování systematické novinářské práce to však zatím neumožňuje. systematickou technickou správu a technický rozvoj ani odbornou právní pomoc. Právě pro nedostatek financí jsme dosud nebyli schopni zprovoznit celou řadu potřebných technických funkcí serveru (vyhledávání, statistiky, knihovnu, galerie, zasílání BL mailem, onlinové chaty, odstranit četné technické chyby).

Finanční dary Občanskému sdružení Britské listy jsou v ČR odečitatelné ze základu daně z příjmu. Vydáváme k tomu na požádání písemné potvrzení.

Děkujeme všem, kteří podporují provoz Britských listů finančními dary i zadáváním reklamy.

Jsme vám velmi vděčni za finanční záchranu našeho serveru, prosíme však: nepřestávejte přispívat, umožníte nám dělat naši práci lépe a efektivněji, budeme si moci například systematicky financovat právníka, což byl mělo být pro náš list nezbytné. Financujte si k vlastnímu prospěchu kritický a nezávislý deník.

Jsme vděčni za každý drobný příspěvek na provoz Britských listů, který je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisen Bance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2.

Čtenáři ze zahraničí mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

22. 11. 2003

Britským listům můžete psát na adresu redakce@blisty.cz, šéfredaktor Jan Čulík má adresu culik@blisty.cz a také J.Culik@slavonic.arts.gla.ac.uk , pražský redaktor Štěpán Kotrba má adresu stepan@kotrba.cz a skype stepan.kotrba, technickému správci Dominiku Joe Pantůčkovi pište na adresu joe@joe.cz.

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
10. 8. 2005 Drazí krajané! Frank  Koerner
9. 8. 2005 Občanské fórum 2006 aneb kůly v plotě Štěpán  Kotrba
8. 8. 2005 CzechTek - odpad kapitalismu Milan  Valach
8. 8. 2005 CzechTek 2005: Zákon platí pro velící důstojníky, tiskovou mluvčí i pro mužstvo Štěpán  Kotrba
8. 8. 2005 Deset let internetu jako masového jevu   
6. 8. 2005 Válka idiotů Štefan  Švec
3. 8. 2005 Scénáře ropného šoku Jindřich  Kalous
3. 8. 2005 ČEK TEK MEK Alex  Koenigsmark
2. 8. 2005 Demokracie usilují o inkluzivnost a o toleranci Jan  Čulík
2. 8. 2005 Galon za 4 dolary   

Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost RSS 2.0      Historie >
10. 8. 2005 Cena ropy dosáhla 64 dolarů za barel - rapidně se zvyšuje cena benzínu   
8. 8. 2005 Ze zámoří přicházejí znepokojivé zprávy Jindřich  Kalous
3. 8. 2005 Scénáře ropného šoku Jindřich  Kalous
15. 7. 2005 Co přijde po ropě? Pavel  Houdek
11. 7. 2005 Jíme ropu a zemní plyn Jindřich  Kalous
2. 5. 2005 Absťák Jindřich  Kalous
22. 4. 2005 Konec ropné éry?   
11. 8. 2004 Ropa, politika a krev Oskar  Krejčí
2. 6. 2004 Atentát v Saúdské Arábii vyvolal ropnou krizi   
12. 3. 2003 Irák a invaze: Nevěrný manžel Hussein, euro a ropa Petr  Baubín

DIY, tekno a CzechTek RSS 2.0      Historie >
10. 8. 2005 CzechTek jako symbol boje za skutečnou a jedinou demokracii Josef  Provazník
10. 8. 2005 CzechTek 2005: Absence zdravotníků na místě zásahu je "psychologicky pochopitelná" Jan  Rovenský
10. 8. 2005 Drazí krajané! Frank  Koerner
10. 8. 2005 Všem prefekturám ve Francii: K otázce rave parties   
10. 8. 2005 CzechTek 2005: Technaři přiznávají, že dosavadní taktika jejich protestů selhala Štěpán  Kotrba
10. 8. 2005 Jako lékař se cítím dotčen Petr  Wagner
10. 8. 2005 Vyjádření Ministerstva životního prostředí k akci CzechTek 2005   
9. 8. 2005 Psychologické pozadí útoku na Czechtek Michal  Spáčil
9. 8. 2005 Tekno-saturnálie Michal  Rusek
9. 8. 2005 Česká avantgarda 1905 a 2005 Miroslav Václav Steiner

Báseň pro tento den RSS 2.0      Historie >
8. 8. 2005 * * * Viola  Fischerová
5. 8. 2005 * * * J. H. Krchovský
4. 8. 2005 Především Lucie  Zabrňáková
3. 8. 2005 * * * Naděžda  Plíšková
29. 7. 2005 Záznam noční Bohumil  Nuska
28. 7. 2005 Poprava milenců Petr Odillo Stradický ze Strdic
26. 7. 2005 Světlo Bogdan  Trojak
21. 7. 2005 Je třeba je zabíjet Karel  Škrabal
18. 7. 2005 Cítil jsem vinu i za to Petr  Štengl
14. 7. 2005 Ráj Karel  Toman

Měli by čtenáři finančně přispívat na Britské listy? RSS 2.0      Historie >
22. 6. 2005 Britské listy: Průběžný stav financí   
10. 6. 2005 Britské listy: Průběžný stav financí   
10. 6. 2005 Britské listy jsou komunistické svinstvo   
8. 6. 2005 Proč to nejde a proč by stálo za to zkusit Martin  Marek
8. 6. 2005 Vydávat noviny za 8.600.- Kč měsíčně je výkon hodný Davida Copperfielda   
8. 6. 2005 Britské listy: polovina špíny a polovina perel   
8. 6. 2005 Jsem parazitem, když čtu veřejně přístupné stránky?   
7. 6. 2005 Proč to nejde? Jan  Čulík
7. 6. 2005 Příšerná úroveň a parazitismus Britských listů   
7. 6. 2005 Hodnotou BL je právě jejich nekomerčnost   

Letní filmová škola, Uherské Hradiště RSS 2.0      Historie >
1. 8. 2005 S Břetislavem Rychlíkem o jeho tvorbě a o České televizi Jan  Čulík
1. 8. 2005 Skončila letošní Letní filmová škola - většina nových českých filmů byla nevýrazná Jan  Čulík
30. 7. 2005 O sporné redakční politice hradišťských Filmových listů Petr  Šafařík
29. 7. 2005 Štěstí Bohdana Slámy - nejlepší český film letošní sezóny? Jan  Čulík
28. 7. 2005 A. J. Liehm: Každá dobrá kultura je kritika proti Jan  Čulík
27. 7. 2005 A 'new' Czech film full of old ideas and sterotypes Ema  Čulík
27. 7. 2005 "Nový" český film plný starých myšlenek a stereotypů Ema  Čulík
26. 7. 2005 Jsem typický Michelangelo, který maluje Sixtinskou kapli Jan  Čulík
25. 7. 2005 Krev zmizelého - východoevropský western Jan  Čulík
25. 7. 2005 Letos žádné zázemí pro novináře Jan  Čulík

Český film RSS 2.0      Historie >
9. 8. 2005 Co se právě hraje v Athénách pod Akropolí? Jan  Čulík
1. 8. 2005 S Břetislavem Rychlíkem o jeho tvorbě a o České televizi Jan  Čulík
1. 8. 2005 Skončila letošní Letní filmová škola - většina nových českých filmů byla nevýrazná Jan  Čulík
29. 7. 2005 Štěstí Bohdana Slámy - nejlepší český film letošní sezóny? Jan  Čulík
28. 7. 2005 A. J. Liehm: Každá dobrá kultura je kritika proti Jan  Čulík
27. 7. 2005 "Nový" český film plný starých myšlenek a stereotypů Ema  Čulík
27. 7. 2005 A 'new' Czech film full of old ideas and sterotypes Ema  Čulík
26. 7. 2005 Jsem typický Michelangelo, který maluje Sixtinskou kapli Jan  Čulík
8. 7. 2005 Sluneční stát leží tak trochu pod mrakem Ema  Čulík
8. 7. 2005 Štěpán Kotrba: "My Češi jsme tak výjimeční, že nám nikdo, kdo není jedním z nás, nemůže porozumět" Jan  Čulík

Filmový festival v Karlových Varech - 2005 RSS 2.0      Historie >
10. 7. 2005 Večeře u Noriko: Vynikající japonský film Ema  Čulík
10. 7. 2005 Noriko's Dinner Table: An outstanding Japanese film Ema  Čulík
8. 7. 2005 Ostravske dřysty po britsku Štěpán  Kotrba
8. 7. 2005 Petrohradský mýtus žije dál v Městě bez slunce Ema  Čulík
8. 7. 2005 The Petersburg Myth lives on in Sunless City Ema  Čulík
8. 7. 2005 Sluneční stát leží tak trochu pod mrakem Ema  Čulík
8. 7. 2005 Štěpán Kotrba: "My Češi jsme tak výjimeční, že nám nikdo, kdo není jedním z nás, nemůže porozumět" Jan  Čulík
8. 7. 2005 Slnečný štát: Sociálny gýč Igor  Daniš
7. 7. 2005 Broken Flowers -- Zlomené květiny Markéta  Sulovská
7. 7. 2005 Zelenkův nový film: v smějících se očích se nám objevuje slza Ema  Čulík

Modrá šance ODS RSS 2.0      Historie >
25. 7. 2005 Klausovo Národní souručenství Štěpán  Kotrba
22. 6. 2005 Mýty Modré šance viděné očima odborů Pavel  Janíčko
24. 5. 2005 Modrá šance pro zdravotnictví - změní radikálně a nevratně českou společnost k horšímu Jiří  Jírovec
20. 5. 2005 Mladá internetová pravice zvolna hnědne Ondřej  Slačálek
16. 5. 2005 Modrá šance pro bezpečí země Josef  Vít
13. 5. 2005 Ach, my hlupáčci... Petr  Freiwillig
13. 5. 2005 Ať zdechnou na zápraží nemocnic všichni, co nebudou mít na zdravotní pojištění - alespoň se pročistí genofond Josef  Vít
13. 5. 2005 Argumentace kritiků Modré šance je nepodložená, plná chyb a ideologická   
13. 5. 2005 Modrá šance je šancí pro levici Lubomír  Novotný
13. 5. 2005 Rozkradený stát Karel  Braunheld

Literární noviny RSS 2.0      Historie >
21. 7. 2005 Jiří Vančura už nemá nic společného s Literárními novinami   
20. 7. 2005 Reklama a hlasatelé zelené pravdy a lásky v Literárních novinách Štěpán  Kotrba
14. 7. 2005 Zelení ze Země a zelení z Marsu Pavel  Pečínka
25. 4. 2005 Literární noviny: Vyhrocení situace mimo právní rámec je krajně nešťastné   
25. 4. 2005 Literární noviny: Opravdu nešťastné vyhrocení Jiří  Vančura
20. 4. 2005 Literární noviny -- po valné hromadě Jiří  Vančura
12. 4. 2005 "Literárky zničili osmašedesátníci" Ivan  Brezina
29. 3. 2005 Ještě jednou k petici na záchranu Literárek   
25. 3. 2005 Poslední číslo Literárních novin: Milník v dějinách žurnalistiky Ondřej  Slačálek
18. 3. 2005 Stačí jedno slovo   

Případ Petra Partyka RSS 2.0      Historie >
21. 3. 2005 Free speech is ours, but don't dare use it Jan  Čulík
17. 3. 2005 Dura lex, sed lex Jaroslav  Štemberk
17. 3. 2005 Případ Petra Partyka je svým způsobem pro české soudnictví typický Aleš  Uhlíř
16. 3. 2005 Jak soud potrestal Petra Partyka za to, co mu neprokázali   
16. 3. 2005 Je byrokratičnost omluvou? Jan  Čulík
15. 3. 2005 Chvála soudce Šídla Zdeněk  Jemelík
10. 3. 2005 Stát nemá trestat občany, kteří kritizují úředníky Jan  Čulík
2. 3. 2005 Petr Partyk byl za verbální "trestný čin" odsouzen do vězení   
28. 2. 2005 Špatný zákon omezuje svobodu projevu   

Osvobození Československa v roce 1945 a konec II. světové války RSS 2.0      Historie >
24. 5. 2005 ...a ani spojenci by Německo neporazili bez příspěvku SSSR   
23. 5. 2005 Pár myšlenek o druhé světové válce IV. Boris  Cvek
23. 5. 2005 Anglo-německý spor o obětech a vinících Richard  Seemann
16. 5. 2005 Pár myšlenek o druhé světové válce III Boris  Cvek
13. 5. 2005 Skutečnými hrdiny druhé světové války byli Svědkové Jehovovi Filip  Sklenář
12. 5. 2005 Válka Milan  Valach
11. 5. 2005 Proč neslavíme konec druhé světové války Jan  Vnouček
11. 5. 2005 Pár myšlenek o druhé světové válce II Boris  Cvek
10. 5. 2005 Smí mít pravda dva konce? Miloš  Dokulil
6. 5. 2005 Tolik válečných mýtů, jako je národů   

"Dáda" Patrasová RSS 2.0      Historie >
16. 3. 2005 PR Dády Patrasové, to je malorážka proti PR Šárky Grossové!   
14. 3. 2005 Novináři na hraní Bohumil  Kartous
18. 1. 2005 Komerční tlaky omezují svobodu slova Jan  Čulík
12. 1. 2005 Dáda Patrasová "hodlá podat trestní oznámení" za recenzi na její televizní show   
7. 1. 2005 Dáda Patrasová je tvrdá profesionálka Vojtěch  Fatka
7. 1. 2005 Dáda využívá jen toho, že malé holčičky budou chtít vypadat stejně umakartově Štěpán  Kotrba
5. 1. 2005 Dáda není dada Bohumil  Kartous
4. 1. 2005 "Dáda" Patrasová škodí dětem a České televizi - dělá jí za to ČT zakázanou reklamu? Jiří  Černý

Globální oteplování RSS 2.0      Historie >
8. 7. 2005 Pitný režim duše Bohumil  Kartous
4. 7. 2005 Sladké mámení alternativ Milan  Černý
1. 7. 2005 Blair se prý připravuje na rozkol s Georgem Bushem   
30. 6. 2005 Alternativní zdroje energie jsou nerealistické   
23. 6. 2005 Independent: Zabíjíme tuto planetu   
19. 6. 2005 Amerika usiluje o likvidaci připravované dohody o podnebných změnách   
10. 6. 2005 Ropný lobbista zkresloval v Bílém domě vládní zprávy o globálním oteplování   
10. 6. 2005 Američané se už nemohou skrývat před globálním oteplováním   
10. 6. 2005 Arogance moci   
10. 6. 2005 Zprávy o globálním oteplování zkreslovali nejen ropní, ale také zelení lobbisté Ivan  Brezina

Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti RSS 2.0      Historie >
4. 7. 2005 Moc nočních můr v internetovém archivu   
13. 5. 2005 Curtisova Moc nočních můr na filmovém festivalu v Cannes   
15. 4. 2005 Význačný televizní dokumentarista obvinil BBC, že přehání hrozbu terorismu   
31. 3. 2005 Moc nočních můr Adama Curtise v Bratislavě   
11. 3. 2005 Neoliberální plíživý převrat a smrt demokracie podle Noreeny Hertzové Stanislav  Heczko
2. 3. 2005 Moc nočních můr na Ostravské univerzitě   
26. 1. 2005 Česká redakce BBC informuje o filmu Adama Curtise Jan  Čulík
19. 1. 2005 Curtisova Moc nočních můr znovu v britské televizi   
18. 1. 2005 Bez analýzy a syntézy se ve světě nezorientujete - musíte vytvářet teorie o tom, jak věci jsou Irena  Ryšánková
6. 1. 2005 Jak Adam Curtis bourá mýty prostřednictvím šokujících vizuálních souvislostí Marta  Svobodová

Evropská ústava a Lisabonská smlouva RSS 2.0      Historie >
13. 6. 2005 Evropská integrace ničí sebe samu Martin  Horut
6. 6. 2005 Pánové politologové jistě něco vymyslí Michal  Vimmer
6. 6. 2005 Rebelie kmánů   
6. 6. 2005 Pozice mrtvého brouka v časech globalizace Milan  Černý
3. 6. 2005 Barroso: Evropská ústava není mrtvá   
3. 6. 2005 Poučení z francouzského a nizozemského NE Michael  Kroh
1. 6. 2005 Návrat politiky do Francie Milan  Neubert
1. 6. 2005 Problémy Evropské ústavní smlouvy Martin  Kunštek
1. 6. 2005 PBS: Co bude znamenat odmítnutí EU Francií pro USA?   
31. 5. 2005 Timothy Garton Ash: Francii ovládl strach   

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
27. 6. 2005 Spojené státy vyjednávají s iráckými povstalci   
21. 6. 2005 Bombardování Iráku dlouho před válkou bylo porušením mezinárodního práva   
13. 6. 2005 "Američané nemají řádné plány pro Irák po invazi"   
21. 5. 2005 Fotky Saddáma ve spodkách vyvolaly kontroverzi   
17. 5. 2005 Spojené státy "podporovaly ilegální prodej Saddámovy ropy"   
16. 5. 2005 Britská rozvědka varovala Blaira, že Bush bude chtít zaútočit na Irák   
29. 4. 2005 Zveřejněn kompletní dokument generálního prokurátora, varující před právními důsledky útoku na Irák   
29. 4. 2005 Matka britského vojáka zabitého v Iráku podává podnět k trestnímu stíhání Tonyho Blaira   
29. 4. 2005 Šest závažných otázek ohledně Blairova rozhodnutí zaútočit na Irák   
12. 4. 2005 Proč v Česku neumíme pořádat polemické diskuse? Petr  Šafařík

Školství RSS 2.0      Historie >
5. 8. 2005 Británie: Studentům bude trvat 15 let, než splatí dluh za vysokoškolské studium   
24. 5. 2005 Změna systému školství aneb univerzální učebnice Jan  Poštulka
28. 4. 2005 Reforma školství je vážně ohrožena   
26. 4. 2005 Je to možné? Igor  Daniš
21. 4. 2005 Nejde o školné, ale o úlohu vzdelania Igor  Daniš
7. 4. 2005 Struktura a funkce Michal  Giboda
23. 3. 2005 Na státní maturity se zbytečně vyplýtvalo přes 100 milionů korun! Radek  Sárközi
10. 3. 2005 Opravdu školská reforma? Milan  Kulhánek
1. 3. 2005 O voze, o koze a o školném Radim  Valenčík
1. 3. 2005 O školství, prosím, bez demagogie Rudolf  Převrátil

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
13. 7. 2005 Zkrat B. T. Chrochtan
11. 7. 2005 Vztah církve a pracujícího lidu Štěpán  Okač
7. 7. 2005 MÁ DĚVA JEŠTĚ DŘÍMÁ Karel Hynek Mácha
4. 7. 2005 ROMÁN V KOSTCE T. R. Field
10. 6. 2005 Petra Hůlová   
3. 6. 2005 Vždyť přece létat časem je krásné Tomáš  Koloc
3. 6. 2005 Azyl a království Alex  Koenigsmark
3. 6. 2005 Je útlak plodný? Kvete umění při útlaku jinak? Jan  Čulík
23. 5. 2005 "Bez paměti žilo by se lépe ..." Jakub  Kára
12. 5. 2005 Viewegh se k stáru naučil psát Jan  Čulík