3. 7. 2008
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
3. 7. 2008

Associated Press:

Polský premiér se má ve čtvrtek sejít s americkým velvyslancem poté, co obě země "provizorně schválily" umístění amerických antiraket v Polsku.

Podle tiskové kanceláře Associated Press se američtí a polští činitelé tento týden ve Washingtonu "shodli na rámci pro dohodu". Tato předběžná dohoda "přibližuje prezidenta Bushe jeho cíli umístit část amerického protiraketového systému na území bývalého sovětského satelitu," podotýká AP.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Sloupek
Vladimír Pospíšil

Kalikrů kalikým
s kým kady kým
proudem kudy kam
chůzí kudykou
snem zapadanou
putykou

z knihy Kalikrů kalikým (Clinamen, Praha 2007). Vybral Michal Šanda

3. 7. 2008

Gazeta Wyborcza zprávu ČTK popřela

Polsko ve středu potvrdilo, že Spojené státy zformulovaly svou poslední a konečnou nabídku pro umístění 10 antiraket na polském území, které mají být součástí americké protiraketové obrany, avšak uvedlo, že bude potřebovat čas, aby nabídku zhodnotilo.

Nabídka přichází po mnoha měsících vyjednávání o systému, který má ochránit Spojené státy a jejich evropské spojence proti možnému útoku ze zemí které Washignton nazývá "darebáckými státy", konstatuje tisková kancelář Reuters. Osoba, blízká vyjednávání, sdělila této tiskové kanceláři: "Jsem spokojen s konečnou americkou nabídkou pro Polsko."

3. 7. 2008

Dušení vodou:

Loni argumentoval Christopher Hitchens, britský novinář a intelektuál působící v Americe, který energicky hájí invazi do Iráku, v článku v časopise Slate, že existuje rozdíl mezi technikami "extremního vyšetřování" a "otevřeným mučením".

3. 7. 2008

Pan Tomáš Munzl si hodně zostra vyšlápl na zdravotnictví a zdravotníky ve svém článku v MfDNES. Protože se jednak dopouští mnoha nepřesností, mnoha manipulací a desinformací, myslím, že by stálo za to je uvést na pravou míru.

Především institut Lékařské komory existuje, co vím, všude na světě. Nemá za cíl chránit své členy, ale naopak dohlížet na vzdělávání, odbornou úroveň a podobně. Pan Munzl mluví o monopolu, ale asi mluví o něčem, o čem příliš neví.

3. 7. 2008
"Zrušit bezplatný poslední rok v mateřské škole je horší, než s Liškou spořit. Liška rodičům nepomáhá o nic víc, než Julínek. Dovolit si školku může na vesnici či v malých městech málokdo. Přežít mizérii lze někdy pouze tehdy, že by si rodiče vzali půjčku."

„Sousedské hlídání“ dětí dle receptu ODS má další, ještě horší pokračování. Iniciativu ministra školství Lišky (SZ) - zavedení povinné docházky do mateřských školek pro děti od čtyř let – za peníze. Dnes už rodiče platí v mateřských školách za děti jen v prvních dvou ročnících. To by se podle ministra školství mělo změnit zpoplatnil by se i poslední ročník. Zrušit bezplatný poslední rok v mateřské škole je horší, než s Liškou spořit. Liška rodičům nepomáhá o nic víc, než Julínek. Dovolit si školku může na vesnici či v malých městech málokdo. Přežít mizérii lze někdy pouze tehdy, že by si rodiče vzali půjčku. Změnu ohledně zpoplatnění posledního ročníku školky požadují podle ministerstva hlavně zřizovatelé mateřských škol. A to jsou obce, ovládané v mnoha případech pravicovými politiky, jako v Praze.

3. 7. 2008

Komerčné rádio Expres, líder v počúvanosti medzi slovenskými rozhlasovými stanicami, vo včerajšom spravodajstve "korektne" upozorňuje na novoobjavený vzťah medzi celosvetovo rastúcou cenou ropy, problematikou daňového zaťaženia ropných produktov a závratnou výškou priemerného dôchodku na Slovensku (300 Euro). A to všetko v jednom krátkom a údernom príspevku:

Radio Expres, Z domova, 2.7.2008

Čoraz drahšie tankovanie dotuje sociálne balíčky Ficovej vlády. Motoristi, vládaaj vďaka príjmom, na ktoré sa skladáte v rekordne drahom benzíne, rozdá na budúci rok sociálny balíček za 7 miliárd korún. Najviac dostanú dôchodcovia. Premiér Fico ohlásil aj zvýšenie detských prídavkov, ktoré pôvodne nemali ísť hore už štvrtý rok po sebe. Napokon deťom sľúbil o 100 korún mesačne viac.

Poznámka ŠOK: Slovo korektně jsme do uvozovek dali my. Ono "korektně" v hodnocení autorky totiž ukazuje, jak se dá najít krátké a o to populističtější spojení mezi věcmi, které spolu nesouvisejí. Podle bulvárního rádia je nejspíš důchodce nechat umřít hlady... Ficův krok je pochopitelný. Důchodci a rodiny s dětmi jsou sociálně nejohroženějšími skupinami obyvatelstva. Snížení daňového zatížení spotřební daní, které v Česku navrhovala populisticky ČSSD, je možné pouze v rámci celé EU. Návrh je nutné projednávat v Bruselu. Ale pravicový předseda EK Barroso naopak doporučuje zemím Evropské unie mimořádné zdanění "neočekávaných zisků" ropných producentů a přerozdělení takto vybraných peněz mezi nejpotebnější. Bohatí prostě musí pomoci chudým. A jezdit autem je luxus.... Ale i kdyby návrh stínového ministra průmyslu Urbana prošel, tak to, že se ceny benzinu a nafty rapidně zvednou, museli čekat všichni už několik měsíců. Ceny ropy na všech světových trzích překonávají rekordy téměř každý den. Důvodem je nesmyslná politika USA. Dotovat řidičům pohonné hmoty z veřejných rozpočtů je nesmysl. Stoupající ceny surové ropy to neovlivní a výslednou cenu na čerpacích stanicích jen dočasně. Ekonomiky se prostě musí přizpůsobit ropnému zlomu a nastupující ekonomické velmoci - Číně. Bude hůř. Cesta z ropné závislosti nevede přes snížení daní z benzínu, ale v eliminaci mnohdy zbytečné přepravy, zejména kamióny. Nejlogičtější je umístění výrob zboží denní spotřeby a potravin zvláště co nejblíže spotřebitelům. Nevozit mléko přes celou republiku, ale dovážet ho z nejbližší mlékárny. Nepéci rohlíky sto kilometrů daleko. Nevozit hovězí kamióny ze Španělska, ale z nejbližších jatek. Využívat více železnici a vypráskat z hospodářského výboru lobby autodopravců. přestat daňově uznávat neodůvodněné náklady podnikatelů na nákup luxusních automobilů. Bude totiž ještě hůř.

Slovenské komerční rádio Expres místo toho vyvolává nenávist automobilistů k vlastním rodičům a vlastním dětem. Nejlépe by podle autorky nejspíš bylo, kdyby slovenské důchodce a slovenské děti slovenští řidiči nalili do nádrže místo benzínu. I tak se dá vykládat slůvko "korektně".

3. 7. 2008

POZNÁMKA NA OKRAJ:

Korupce není ekonomickým faktorem jen v zahraničním obchodě. Byla dlouho také většinově přijímaným jednáním, když šlo o německý farmaceutický průmysl a lékaře, které farmaceutické firmy zvaly do pětihvězdičkových hotelů.

3. 7. 2008

Ingrid Betancourt, francouzsko-kolumbijská politička, která byla unesena během své prezidentské kampaně v roce 2002 kolumbijskou guerillou FARC (Fuerzas Armadas Revolucionarias de Columbia- Revoluční ozbrojené síly Kolumbie) byla podle prvních informací osvobozena při akci kolumbijské armády. Během zásahu byli osvobozeni i tři unesení z USA.

2. 7. 2008

V ČR je tomu vždycky jinak:

Profesor Jan Jirák v Dopoledním Radiožurnálu

ŠOK│ 1. července hovořil Jan Jirák Radiožurnálu s Lucií Výbornou o médiích veřejné služby. Otázky po smyslu veřejné služby, vnucené médiím veřejné služby pravicovými či tržně liberálními vládami v řadě zemí dnes brzdí rozvoj zvláště v oblastech nového způsobu šíření obsahu. Internet, digitální vysílání, a způsoby, jakými je rozvinula BBC, ARD a další veřejnosprávní instituce, ohrožují monopol komerčních provozovatelů a producentů obsahu. Pokud je v médiích veřejné služby nastavena jako model spolupráce a kooperace (a to i mezinárodní - na platformě EBU) na rozdíl od konkurence mezi komerčními provozovateli vysílání, cítí se mediální a reklamní podnikatelé nekomerční alternativou existenčně ohrožení. Zlikvidovat platbu koncesionářských poplatků a zničit tak na příjmech z reklamy nezávislá veřejnoprávní média se tak stalo úkolem pravicových vlád. Co na to profesor Jirák z Karlovy univerzity?

2. 7. 2008

Budoucnost pro české vysoké školy, jak ji plánuje Ondřej Liška?

(Hospodářské noviny, Univerzity se mají proměnit ve firmy)

Podle hlavního článku Hospodářských novin z 2. května by se české univerzity měly proměnit ve firmy: "České vysoké školy by měly brzy mnohem víc připomínat firmy: řídily by je správní rady, kde budou sedět kromě uznávaných vědců i zástupci měst a byznysmeni." Když jsem v tomtéž týdnu v několika amerických časopisech viděl velmi zvláštní reklamu University of Florida, napadlo mě, že by bylo zajímavé ukázat na konkrétním případě, jak vlastně taková univerzita-firma vypadá.

2. 7. 2008

,,Pár stranických kabinetních politiků si už dávno fakticky dělá, co chce." Takto charakterizuje českou politiku Jeroným Klimeš (LN 4.6. 2008). Petra Buzková po té, co vystřídala vrcholné politické funkce za ČSSD v době svého odchodu z politiky v květnu 2006 v nepublikovaném rozhovoru prohlásila, že lidé se dnes dostávají do parlamentu stranickými primárkami, kde je vlastní názor kandidáta spíše na obtíž a tomu pak odpovídá chování ve sněmovně: ,,Poslanci vycházejí z toho, že názor má strana." Nikoli voliči, ale pouze politické strany určují, kdo se objeví na kandidátce a kdo tam bude na volitelném místě. Tak byli občané České republiky připraveni o podíl na moci ve státě, který jim měly zaručovat svobodné volby. U nás nevládne lid, a proto Česká republika není demokratická země v pravém smyslu slova.

2. 7. 2008

Bývalý agent CIA, kterému CIA zakázala používat své skutečné jméno a dokonce i dostavit se k soudu, podal u amerického federálního soudu žalobu, ve které žádá americkou vládu, aby odtajnila dokumenty, které dokazují, že záměrně potlačila informace o tom, že Irán zastavil práce na vývoji atomové zbraně.

2. 7. 2008

ODS V PRAZE

Vážený pane primátore, dne 24. 4. 2008 jsem Vám poslal níže uvedený dopis. Bohužel jsem dosud nedostal žádnou odpověď a situace v botanické zahradě se ještě více vyostřila. Jako člověk, který cítí odpovědnost za sbírky botanické zahrady -- účastnil jsem se většiny expedic ve Středomoří a Číně, které byly zaměřené na sběr a introdukce rostlin, inicioval jsem získání sbírky čínských bonsají (penjingů) v rámci grantu mezinárodní spolupráce MŠMT M619 a přes 10 let jsem odpovídal za logistiku nákupu rostlinného materiálu -- bych Vás chtěl požádat o následující:

  • pozdržte platnost personálního auditu, ve kterém se, snad neúmyslně, objevily hrubé chyby
  • jmenujte odbornou komisi či radu složenou z botaniků, zahradníků, odborníků v PR a ochraně přírody. Nechte touto komisí zhodnotit sbírky a stávající generel rozvoje botanické zahrady a nastavit podmínky pro budoucí rozvoj botanické zahrady, její činnosti a sbírek.

Děkuji za pochopení, s pozdravem

RNDr. Pavel Sekerka
kurátor sbírek pivoněk, listnatých dřevin, árónovitých rostlin mírného pásma a stínomilných trvalek, vedoucí projektu evidence genových zdrojů botanických zahrad ČR - databáze Florius

2. 7. 2008

Žijeme v příšerném světě. Triumvirát kandidátů na amerického prezidenta předvedl a předvádí, jak by měla fungovat americká demokracie v praxi. Ač je senátorka Clintonová mimo hru, její nedávný výrok o případném řešení uměle udržované krize týkající se íránského jaderného programu mnohé zaskočil. Tato " žena" během jednoho interview prohlásila, že bude-li Írán dál ohrožovat Izrael (sic!), budou Spojené státy připraveny ho vyhladit (obliterate).

2. 7. 2008
Je to velmi deprimující okamžik. A je to potenciálně velmi tragický okamžik. Mohl by to být dokonce začátek konce Evropské unie, jak ji známe. Prostě nevím, kterým směrem se odsud vydáme. A tragedií je toto: Potřebujeme těsnější integraci v Evropě víc než kdykoliv předtím. Skutečností je, že Evropa nyní žije v daleko nepřátelštějším prostředí než dosud, než před pěti, deseti lety. Spojené státy se rozhodly z Evropy stáhnout a izolovat se od ní, už jí nebudou poskytovat bezpečnostní záruky, máme asertivní Rusko, máme probouzející se Čínu, obrovské množství hospodářské moci se přesunuje na Dálný východ. Vzniká daleko více multipolární svět. Potřebujeme daleko inteligentnější zahraniční politiku, máme-li v budoucnosti přežít. A pokud si neuvědomíme, co tohle pro nás znamená, že musíme prohloubit své instituce a nikoliv je oslabovat, zejména v oblasti obrany a zahraniční politiky, pak jsme, upřímně řečeno, hlupáci.
Paddy Ashdown, bývalý šéf britských liberálních demokratů a vyjednavač z bývalé Jugoslávie v britském rozhlase po irském odmítnutí Lisabonské smlouvy ZDE

Euroskeptikové budou do Evropské unie tak dlouho vrtat, až ji rozloží a kontinent se znovu rozpadne na národy a nárůdky, zmítající se ve vzájemné, nesmyslné nacionalistické nenávisti. Evropské unie bylo zapotřebí, aby se jednou provždy odstranilo nebezpečí vražedných válek v Evropě, jimiž - a jejichž důsledky - bylo tvrdě postiženo celé dvacáté století. Zrovna Středoevropané by tomu mohli rozumět nejlíp.

2. 7. 2008

Ačkoli nemám rád českého ani polského prezidenta, sdílím jejich názor na Lisabonskou smlouvu. Zdá se mi krajně nepoctivé tvrdit, že pár Irů nemůže zablokovat vůli 26 ostatních států. Vezměme si třeba Polsko - dnes se zdá, že Polsko je PRO a že jeho prezident svévolně hatí vůli parlamentu a vlády. Jenže co kdyby v Polsku bylo referendum jako v Irsku? Co kdyby referendum bylo ve všech státech? Já myslím, že Francouzi, ale i Němci by byli proti - v každém případě francouzští politici už pro jistotu nenechali občany rozhodovat. Není tedy pravda, že Irové něco blokují, Irové jsou pouze jediný národ, který měl možnost vyjádřit se v referendu a řekl nahlas něco, co si myslí lidé i v mnoha jiných (ne-li ve všech) zemích. Zajímavá bude situace v Rakousku, jestli se tam nakonec referendum uskuteční, ale také němečtí politici začínají váhat. A pokud mají evropští politici kousek poctivosti v těle, měli by Lisabonskou smlouvu opravdu pohřbít.

2. 7. 2008

Nemohu se nevyjádřit ke článku Tomáše Koloce "Tunelované České dráhy a jejich potěmkinovská eLiška", který se na stránkách Britských listů objevil 18. června. České dráhy jsou společností, která může být podrobena celé řadě objektivních kritik, avšak elektronické jízdenky v této řadě nenajdeme.

1. 7. 2008

Co mohou anarchisté dodat k výroku křesťansko-demokratického poslance Hovorky, který proti reformě zdravotnictví vystoupil s tezí, že "diktatura proletariátu byla u nás nahrazena diktaturou kapitálu, která je uplatňovaná prostřednictvím politických stran"? Snad jen to, že v minulém režimu nebyl oním diktátorem proletariát, ale jen omezený počet partajních šéfů. A také to, že diktatura kapitálu neexistuje jen ve zdravotnictví -- a především, že se proti ní, stejně jako proti všem ostatním diktaturám, musí bojovat.

Dlouhou dobu to s odporem proti reformám vypadalo neslavně – odpůrci sem tam něco napsali a byli ukřičeni hlasem „zdravého rozumu“, opakujícím mantru: normální je soukromé vlastnictví a platba za služby. Halasně ohlášená a vcelku sympatická představa „občanské neposlušnosti“ v podobě neplacení poplatků u lékaře organizovaná redaktorem Práva a bývalým aktivistou Levé alternativy Alexandrem Kramerem v tichosti odezněla do ztracena. Možná i proto, že ordinace, kam pacienti přicházejí se zdravotními problémy, a lékaři tak mají jistou podobu moci nad jejich těly, není právě nejlepším prostorem pro vedení sociálního konfliktu. Nehledě na to, že je nešťastné vymezit tento konflikt jako spor mezi lékaři a pacienty: znamená to namísto zpochybnění těch, kdo mají moc, střet mezi dvěma skupinami těch, kteří tuto moc musejí poslouchat.

1. 7. 2008

Na stránkách organizace pro urychlení výzkumu v medicíně (saving lives by saving time, čili čím dříve bude lék vymyšlen a aplikován, tím méně lidí umře na danou nemoc) Faster Cures její prezident Simons vytýčil deset hlavních priorit pro rok 2008. Na jednu ale pozapomněl a na můj popud se k ní potom za Faster Cures přihlásila Kristin Schneeman těmito slovy: "We definitely believe that pursuing new uses for existing compounds is a very fruitful avenue for research." Ano, hledání nových použití pro staré léky je jednou z hlavních priorit naší doby.

Když jsem před více než rokem poprvé psal o disulfiramu pro léčbu rakoviny do Britských listů, připadal jsem si jako beznadějný blázen. Naprosto marně jsem hledal podporu a zastání, kdosi mi dokonce cítil potřebu sdělit názor jakéhosi onkologa, že šířit podobné naděje pro pacienty je nebezpečné. Teprve při brouzdání po stránkách zahraničních institucí (jako je National Cancer Institute, kde kupodivu klinické testy disulfiramu už probíhají) jsem získal jakousi důvěru v to, že hledat naději v nové léčebné postupy je nejen smysluplné, ale i velice důležité. Stále ještě mnoho lidí umírá na rakovinu, stále ještě mnoho pacientů trpí i léčbou samotnou a uvítali by léčbu efektivnější a šetrnější zároveň.

1. 7. 2008

ANALÝZA VLÁDNÍ POLITIKY

V současné době jsou u veřejnosti v oblibě tzv. zajištěné fondy. Vysvětluji si to tak, že veřejnost doposud tento matematický trik neprohlédla (možná i díky zrušení povinných maturit z matematiky). Proto jsem se rozhodl objasnit tuto problematiku v samostatném článku. Vycházím z konkrétní nabídky nejmenované mezinárodní investiční skupiny, která zní v zásadě takto "garantovaná 100 % návratnost počáteční hodnoty investice potenciální výnos až 60 % za 5 let, Výnos je vázán na výkonnost koše 15 prestižních světových akcií -- Japonsko, západní Evropa a USA (tzv. blue chips). ... ", existuje velké množství podobných produktů různých finančních skupin. Zhruba toto mívají tyto nabídky společné, stejně tak jako mají společný princip, který si ukážeme. Celý produkt je navíc pravděpodobně z daňových důvodů kamufolván jako životní pojištění.

1. 7. 2008

Aneb ne zrovna jednoduché ohlédnutí

Červnem se čas každoročně obrací z jara do léta. V našem zeměpásu to bývá spojeno jak s blížícími se žněmi, tak s dobou prázdnin a dovolených. Pro politický svět je to tradičně tzv. "okurková sezóna".

2. 7. 2008

Bushova vláda spěchá, aby uzavřela předčasné a drahé dohody s Českou republikou a Polskem, varuje v redakčním komentáři americký deník Washington Post.

Bushova vláda sice radikálně za posledních sedm let změnila svou zahraniční politikou více než jednou, avšak zůstala pošetile důsledná v jednom úsilí: v přehnaně nadšené snaze prosadit raketovou obranu.

6. 6. 2008

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Apelujeme na čtenáře, aby třeba i minimální částkou přispěli na provoz Britských listů. Britské listy si každý měsíc otevře 200 000 individuálních IP adres. Finančně však na provoz listu přispívá jen něco pod 200 osob. Děkujeme jim, ostatním čtenářům chceme sdělit, že by Britské listy mohly dělat daleko víc, kdyby měly možnost platit si stálé novináře.

V květnu 2008 přispělo celkem 179 čtenářů Britských listů na provoz časopisu úhrnem částkou 43 396.14 Kč, příjem z reklamy byl v květnu 2008 6000 Kč. Na kontě Britských listů v Raffaisenbance jsme měli 31. 5. 2008 částku 273 143.85 Kč. Na internetovém účtu Paypal máme nyní 883.67 GBP a 1,187.93 euro.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Zdravotnictví a reformy RSS 2.0      Historie >
3. 7. 2008 Další fundamentalista, který chce české zdravotnictví zničit Petr  Wagner
1. 7. 2008 Horký konec června? Ondřej  Slačálek
13. 6. 2008 Protestní shromáždění proti neblahým změnám ve zdravotnictví   
12. 6. 2008 Anatomická pomůcka ke studiu chirurgie českého zdravotnictví   
6. 6. 2008 Žádné hrůzy v českém zdravotnictví Jaroslav  Polák
5. 6. 2008 Tančíme s poplatky Jan  Mertl
4. 6. 2008 Nejsem proti placení poplatků u lékaře Bohumír  Tichánek
4. 6. 2008 Zdravotnické poplatky v Německu: Neúčinné   
3. 6. 2008 Proč je Julínkova reforma špatná Petr  Wagner
30. 5. 2008 Postup ODS mi připomíná stalinské praktiky padesátých let   

Evropská ústava a Lisabonská smlouva RSS 2.0      Historie >
25. 6. 2008 Soud odmítl požadavek milionáře, aby se konalo referendum o Lisabonské smlouvě   
23. 6. 2008 Lisabonská smlouva není test, oni to myslí vážně Jan  Zeman
16. 6. 2008 Nebude-li pršet, nezmoknem Ladislav  Žák
13. 6. 2008 Irsko: Britské listy byly rychlejší než všechna politicky korektní francouzská média Karel  Košťál
9. 6. 2008 Klaus: Zůstane EU i po ratifikaci Lisabonské smlouvy mezinárodní organizací? Václav  Klaus
9. 6. 2008 Lisabonská smlouva hrozí masivním obejitím Benešových dekretů Jan  Zeman
9. 6. 2008 Bude možné domáhat se práva podle protektorátních předpisů a rozsudků, padnou-li "Benešovy dekrety"? Jaroslav  Kuba
31. 5. 2008 Chceme společnost solidárnější. Společnost, ve které má každý právo na svou šanci a příležitost. Jiří  Paroubek
27. 5. 2008 Lisabonská smlouva "ohrozí majetkové jistoty občanů ČR"   
27. 5. 2008 Lisabonská smlouva: O co větší ticho na povrchu, o to větší šramot pod pokličkou   

Čína RSS 2.0      Historie >
30. 5. 2008 Firma Dior zlikvidovala reklamu Sharon Stoneové pro Čínu   
19. 5. 2008 Dalajláma nebyl přijat na vládní úrovni Richard  Seemann
2. 5. 2008 Čína si vybudovala tajnou základnu pro jaderné ponorky   
2. 5. 2008 Fukuyama: Mocná slabost Číny   
28. 4. 2008 Brave New World Štěpán  Kotrba
25. 4. 2008 Tibet -- žádná Šangri-la Slavoj  Žižek
24. 4. 2008 Protestuji proti pokrytectví aktivistů, kteří se zasazují za lidská práva jen pro někoho Petr  Kužvart
20. 4. 2008 Západní tlak na Čínu ohledně Tibetu výrazně posílil čínský nacionalismus   
19. 4. 2008 V Číně se konaly protifrancouzské demonstrace   
17. 4. 2008 Absurdní drama čínské olympiády Lukáš  Zádrapa

Marihuana RSS 2.0      Historie >
1. 7. 2008 V holandských kavárnách smějí kuřáci kouřit jen konopí   
6. 6. 2008 Trpká léčba konopím Bushka  Bryndová
13. 5. 2008 15 000 lidí: fotoohlédnutí z Global Marihuana March 2008 Štěpán  Kotrba
6. 5. 2008 Global Marihuana March 2008 tuto sobotu   
21. 3. 2008 Pokání na Velký pátek kvůli perverznímu efektu Bushka  Bryndová
29. 1. 2008 Teta Bushka možná půjde do vězení Štěpán  Kotrba
6. 12. 2007 Podaná ruka Liškovi: Dekriminalizace marihuany není legalizace Anna  Čurdová
9. 7. 2007 Už ani jednoho jointa! Aneb marjánka není vůbec lehká droga Jan  Paul
23. 3. 2007 Rozlišné právo pro kuřáky, aneb Politický bordel ze sedmi písmen a šestnácti zemí Uwe  Ladwig
12. 2. 2007 Jací jsme aneb vznik epidemie blbosti Pavel  Kučera

Tibet RSS 2.0      Historie >
30. 5. 2008 Firma Dior zlikvidovala reklamu Sharon Stoneové pro Čínu   
20. 5. 2008 "Jako by zaklet byl onen sad."   
19. 5. 2008 Dalajláma nebyl přijat na vládní úrovni Richard  Seemann
25. 4. 2008 Tibet -- žádná Šangri-la Slavoj  Žižek
24. 4. 2008 Protestuji proti pokrytectví aktivistů, kteří se zasazují za lidská práva jen pro někoho Petr  Kužvart
18. 4. 2008 Mluvme tedy o Tibetu! Petr  Fiala
31. 3. 2008 "Olympiáda v Pekingu - Vypni televizi!"   
31. 3. 2008 Rezignuje dalajláma? Tibetská mládež ho možná donutí Štěpán  Kotrba
30. 3. 2008 Dezinformační válka: Podle obskurních zdrojů prý britská špionáž tvrdí, že nepokoje v Lhase vyvolali čínští policisté   
28. 3. 2008 Tibetští mniši narušili oficiální čínskou mediální PR akci   

Zelení RSS 2.0      Historie >
16. 6. 2008 Paroubek drží zemi v kleštích a Bursík si dělá legraci z voličů Václav  Hála
30. 5. 2008 Nutný Bursík Michal  Vimmer
28. 5. 2008 Je rozkol ve Straně Zelených řízený? František  Řezáč
24. 5. 2008 Zelení: "Voni to móc dobře vědi jak se do vlády dostali a komu mají být zavázaný"   
24. 5. 2008 Ještě že to není nic znepokojivého... Jan  Neoral
8. 4. 2008 Že by už to neplatilo, poté, co byli zvoleni?   
31. 3. 2008 Rezignuje dalajláma? Tibetská mládež ho možná donutí Štěpán  Kotrba
11. 12. 2007 Jak se v Čechách dodržuje právo aneb odpověď americkému brouku Miroslav  Šefara
5. 12. 2007 Chtělo by to nějakou zelenou stranu Jakub  Patočka
30. 11. 2007 Zelení: Délka štěpeného atomu Pavel  Kopecký

Aféra jménem Andula - kniha na pokračování RSS 2.0      Historie >
11. 12. 2007 Aféra jménem Andula (XX. část) Josef  Brož
7. 12. 2007 Aféra jménem Andula (XIX. část) Josef  Brož
4. 12. 2007 Aféra jménem Andula (XVIII. část) Josef  Brož
28. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XVII. část) Josef  Brož
23. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XVI. část) Josef  Brož
20. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XV. část) Josef  Brož
15. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XIV. část) Josef  Brož
13. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XIII. část) Josef  Brož
8. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XII. část) Josef  Brož
6. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XI. část) Josef  Brož

Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti RSS 2.0      Historie >
11. 4. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
8. 4. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
21. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
20. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
18. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
17. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
14. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
13. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
12. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr

Írán RSS 2.0      Historie >
2. 7. 2008 Agent CIA žaluje americkou vládu kvůli íránské lži Mojmír  Babáček
26. 6. 2008 Írán: hledání cesty Miroslav  Polreich
28. 4. 2008 Teheránský politolog: ŠOS se může brzy stát novým geopolitickým mocenským centrem Pavel  Barák
15. 4. 2008 USA a Írán vedou už pět let "tajné" rozhovory o jaderných zbraních   
7. 2. 2008 Vybuduje si Čína vojenskou základnu v Íránu?   
4. 2. 2008 Írán provedl test odpalovací rampy a otevřel vesmírné kontrolní středisko Štěpán  Kotrba
21. 1. 2008 Iránská hrozba Karla Schwarzenberga Přemysl  Janýr
24. 12. 2007 Dokument amerických zpravodajských služeb o Íránu - Dobrá zpráva. Až příliš. Karel  Dolejší
8. 12. 2007 Amerika tvrdě promarnila ve věci Íránu svou šanci   
5. 11. 2007 USA: 52 procent "pravděpodobných voličů" "podporuje americký vojenský útok proti Íránu"   

Sdělovací prostředky RSS 2.0      Historie >
24. 6. 2008 Ubohý pořad na ČRo 6 Eliška  Svobodová
3. 6. 2008 "Volení zástupci volených poslanců" Štěpán  Kotrba
27. 5. 2008 Hezký zbytek dne ve společnosti České televize aneb co se do ČT 1 nevešlo   
23. 5. 2008 Proč zrušit ČT1 Bohumil  Kartous
23. 5. 2008 Manažer mrtvých sponzorů zaútočil na veřejnou službu Štěpán  Kotrba
22. 5. 2008 Problém Media Tenoru: co je to neutralita Štěpán  Kotrba
19. 5. 2008 Proč tolerujete střet zájmů a používáte služeb prokázaného lháře? Petr  Nachtmann
12. 5. 2008 Kolik stojí spekulace Michal  Vimmer
12. 5. 2008 Česká televize cenzuruje odbornou kritiku radaru. Proč? Jakub  Rolčík
7. 5. 2008 Odvysíláním reportáže Luboše Rosího ČT tvrdě narušila svůj veřejnoprávní statut Jan  Čulík

Radar v Brdech - klíčové argumenty RSS 2.0      Historie >
2. 7. 2008 KSČM: Budeme hlasovat proti smlouvě o umístění amerického radaru v Brdech Vojtěch  Filip
28. 6. 2008 Paroubek: Nepronesený projev k radaru na jednání parlamentu Jiří  Paroubek
24. 6. 2008 Uhradí česká vláda škody na majetku občanů? Radar v Brdech již sráží ceny nemovitostí Petr  Nachtmann
9. 6. 2008 Topolánek přestřelil: NE radaru a americké základně řeklo 68% občanů   
2. 6. 2008 EXKLUZIVNÍ DOKUMENT: Vládní zdůvodnění smlouvy o radaru Štěpán  Kotrba
30. 5. 2008 Americký radar nám položí svět k nohám (anebo vzhůru nohama) Jiří  Tutter
27. 5. 2008 Hezký zbytek dne ve společnosti České televize aneb co se do ČT 1 nevešlo   
27. 5. 2008 Otázka Jiřímu Paroubkovi aneb slalom mezi Američany, ODS, radarem a voliči Štěpán  Kotrba
24. 5. 2008 CVVM: S americkým radarem pořád nesouhlasí dvě třetiny občanů, ač se vláda snaží   
22. 5. 2008 Přednostní ochrana Česka výměnou za radar? Stanislav  Kaucký

Špionáž v době studené války RSS 2.0      Historie >
18. 10. 2007 Mediálně politické mýty jako náhražka politické reality a jejich trestuhodné dopady Miroslav  Polreich
18. 7. 2007 Co dělal špión Karel Koecher v Prognostickém ústavu? Karel  Köcher
16. 7. 2007 Podnět Radě pro rozhlasové a televizní vysílání: plíživá propaganda Robina Hooda Ladislav  Žák
13. 7. 2007 K.K.K. Ladislav  Žák
12. 7. 2007 Romeo vypovídá: jak zemřel agent Ogorodnik Karel  Köcher
12. 7. 2007 Případ Karel Koecher Jan  Čulík
12. 7. 2007 Rozpor v prohlášeních Karla Koechera   
12. 7. 2007 Koecher sloužil totalitě Boris  Cvek
12. 7. 2007 Fanatici všech zemí, spojte se Štěpán  Kotrba
12. 7. 2007 Nemyslete. Když myslíte, tak nečtěte, když čtete, tak nepište. Když píšete, pak se nedivte... Štěpán  Kotrba

Karl Marx RSS 2.0      Historie >
20. 6. 2008 Historie téměř detektivní aneb co Marxovi bránilo ve vydání dalších dílů Kapitálu ? Miroslav  Tejkl
16. 6. 2008 Interpretace a kritika Hegelovy filosofie v díle mladého Marxe David  Pěcha
30. 3. 2007 Marx nebyl prorok, ale ... Milan  Neubert
28. 3. 2007 Marx nebyl prorok ani historicista Petr  Kužel
26. 3. 2007 Marx prorok rozhodně nebyl Milan  Valach
21. 3. 2007 Dvojí tvář prorokova -- filosof Marx si vulgarizaci nezaslouží Luděk  Toman
19. 3. 2007 Marx a zákony Milan  Valach
16. 3. 2007 Prorok Karel Marx Luděk  Toman
5. 3. 2007 Dialektika není nevědecká, musí se jí ale rozumět Michael  Kroh
5. 3. 2007 Marxisté všech zemí, nemýlíte se? Uwe  Ladwig

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
3. 7. 2006 Věčná koalice - nebezpečný útok na demokracii Miroslav  Polreich
30. 6. 2006 Dokážeme být svobodní? Jan  Čulík
29. 6. 2006 O českém vysokém školství Jan  Čulík
9. 6. 2006 Kdyby... Jakub  Rolčík
9. 6. 2006 Karyatidy se hájí: My nic, to Paroubek! Jan  Čulík
9. 6. 2006 Jsme Šílení Bohumil  Kartous
9. 6. 2006 Jak voliči rozdali politické karty, a co dál? Vladimír  Vokál
4. 5. 2006 Politická příživa Štěpán  Kotrba
29. 3. 2006 Znovu o tom, co česká média pomíjejí Jan  Čulík
11. 3. 2006 Jak informovaly Britské listy o válce v Kosovu   

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
2. 7. 2008 Agent CIA žaluje americkou vládu kvůli íránské lži Mojmír  Babáček
26. 6. 2008 Naivní představy o minulosti Štěpán  Kotrba
24. 6. 2008 Svět slíbil pomoc Afghánistánu. Komu kdo pomáhá? Martin J. Kadrman
18. 6. 2008 Bagdád trvá na právu vetovat americké operace   
16. 6. 2008 Irácké děti trpí psychickými chorobami   
13. 6. 2008 Irácko-americké rozhovory se dostaly do slepé uličky   
6. 6. 2008 Tajný plán jak udržet Irák pod americkou nadvládou   
6. 6. 2008 Spojené státy vydírají Irák zadržováním 50 miliard dolarů jeho zahraničních rezerv   
22. 5. 2008 Pákistán podepsal dohodu s Talibanem   
5. 5. 2008 Hamáček: Má-li být ČSSD důvěryhodná... musí chytit Bin Ládina Štěpán  Kotrba

Hon na svobodu slova RSS 2.0      Historie >
30. 4. 2008 Spisovatelé protestují, že Tesco potlačuje svobodu projevu   
20. 3. 2008 Zákaz Komunistického svazu mládeže potvrzen Ondřej  Slačálek
11. 10. 2007 Čína stále drakoničtěji cenzuruje internet   
8. 10. 2007 Zakažte reklamu a zhroutí se společnost Bohumil  Kartous
8. 10. 2007 "Svět bez loga" by byl světem spravedlivějším, ale nebude Štěpán  Kotrba
4. 10. 2007 Bude Česká republika protiprávně utajovat jinde přístupné informace? Helena  Svatošová
26. 7. 2007 Trestní oznámení pro pomluvu   
20. 6. 2007 Diplomatická kontroverze kolem spisovatele Rushdieho se zostřuje   
16. 3. 2007 Jak se v Právu cenzuruje Mitrofanov Štěpán  Kotrba
6. 3. 2007 Svoboda slova v ČR neexistuje Tomáš  Stýblo

Školství RSS 2.0      Historie >
3. 7. 2008 Liška: Za poslední ročník mateřské školky povinně plaťte, aneb jak zezelenat zděšením Anna  Čurdová
2. 7. 2008 Národ Gátorů: Jak vypadá americký model "univerzity-firmy" Greg  Evans
30. 6. 2008 Inteligenci do škol Ondřej  Hausenblas
26. 6. 2008 Škola žádá kreativitu Michal  Giboda
26. 6. 2008 O "lopatách" a o vzdělání Ivan Odilo Štampach
16. 6. 2008 Stav školství je odrazem stavu společnosti   
16. 6. 2008 Mafiánský kapitalismus v českém školství   
13. 6. 2008 Proč jsou studenti bez motivace   
13. 6. 2008 Ruština byla shledána jazykem pobuřujícím a nahrazena angličtinou   
12. 6. 2008 Základní školství je v rozkladu   

Americká protiraketová základna v České republice RSS 2.0      Historie >
3. 7. 2008 Polsko konstatovalo, že obdrželo poslední americkou nabídku k raketové obraně, ale že rozhodnutí neuspěchá   
3. 7. 2008 Polsko a USA "budou jednat o raketové obraně"   
2. 7. 2008 Rakety na poslední chvíli   
27. 6. 2008 Prostor pro realizaci amerického protiraketového systému v Evropě se uzavírá   
24. 6. 2008 Uhradí česká vláda škody na majetku občanů? Radar v Brdech již sráží ceny nemovitostí Petr  Nachtmann
9. 6. 2008 Topolánek přestřelil: NE radaru a americké základně řeklo 68% občanů   
3. 6. 2008 Naše přímá cesta vpřed Karel  Dolejší
2. 6. 2008 Eastern European Review: Poláci chtějí o základně jednat až s příští americkou administrativou   
2. 6. 2008 EXKLUZIVNÍ DOKUMENT: Vládní zdůvodnění smlouvy o radaru Štěpán  Kotrba
30. 5. 2008 Americký radar nám položí svět k nohám (anebo vzhůru nohama) Jiří  Tutter

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
23. 6. 2008 Dvanáct vzpomínek na "Gustu" proti gustu intelektuálního establišmentu Michael  Volný
22. 6. 2008 Zveme vás na večer poezie   
12. 6. 2008 Hluboká textová analýza žije nejen v Londýně, ale i v Hradci Králové Tomáš  Koloc
10. 6. 2008 F. X. Šalda: "Karel Čapek byl tichošlápek!"   
4. 6. 2008 Nestoudná drzost: Projevy ubohosti, které zaslouží pár facek Vít  Bezdíček
16. 5. 2008 R.B. Pynsent a česká literatura Jan  Makovička
30. 4. 2008 Protest v britském deníku The Times proti udělení Nobelovy ceny   
21. 4. 2008 Škrabáky rozdá Dědeček Tomáš  Koloc
8. 4. 2008 O tom, co je v literatuře hodnotné, nerozhodují ti, kteří ji čtou, ale ti, kteří ji píší Jiří  Drašnar
8. 4. 2008 Literatura nemusí být čtena Lukáš  Zádrapa