20. 6. 2008
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
22. 6. 2008

Británie už nemá funkční trh s hypotékami a nemovitostmi

Další týden a Británie zaznamenala další sadu deprimujících čísel od bank a ze stavebního průmyslu. Jak zjišŤují lidé, kteří si chtějí koupit byt, Británie už nemá fungující trh s hypotékami a nemovitostmi. Objem prodeje nemovitostí poklesl vůči loňsku téměř o padesát procent a stavba domů a bytů poklesla na nejnižší úroveň od roku 1945. Cena akcií největší britské hypotéční banky HBOS poklesla za pár týdnů o 45 procent, na tutéž cenu, jako je cena nových akcií, které banka vydává a snaží se jim získat další 4 miliardy liber, které nutně potřebuje. Situace by nemohla být horší, miní v týdeníku Observer známý ekonomický komentátor Will Hutton.

22. 6. 2008

Na dvou uplynulých setkáních organizovaných družstvem Fontes Rerum bylo pořádně dusno. Nejen proto, že bylo natřískáno a mnoho a mnoho zájemců si muselo přinést židle z vedlejších sálů a sedělo se i na zemi, ale i proto, že šlo o vysoce zajímavá a kontroverzní témata. Hypotéční krizi a Kosovo. Budu se věnovat semináři na téma: „Je uznání nezávislosti Kosova řešením problémů na Balkáně anebo jen otevírá další kola násilí na Balkáně i jinde ve světě?!“, který se konal minulou středu a jako „panelisté“ na něm vystoupili podle abecedy: Jiří Dienstbier - politik a diplomat, Jaroslav Foldyna - politik, ČSSD, Jan Pelikán - docent, Ústav světových dějin FF UK v Praze, Karel Schwarzenberg - ministr zahraničních věcí ČR a Lubomír Zaorálek - místopředseda PSP ČR, stínový ministr zahraničních věcí za ČSSD. Seznam vystupujících uvádím nejen pro informaci a pořádek, ale také proto, že když byli avizováni, možná málokdo věřil, že skutečně všichni přijdou a v den mimořádné schůze Poslanecké sněmovny a navíc den před summitem EU možná bylo takových lidí ještě méně. Nicméně přišli všichni.

21. 6. 2008

Čtvrtina britských domů a bytů bude zřejmě vybavena solárním vytápěním a v zemi vznikne dalších 3500 větrných turbin v rámci dvanáctiletého programu ekologické revoluce, který britská vláda zveřejní příští týden.

Británie v tomto plánu přiznává, že bude muset vydat až 100 miliard liber na vyčištění svých energetických zdrojů, pokud má být schopna do roku 2020 splnit cíl EU, podle něhož bude muset vytvářet 15 procent své energie z obnovitelných zdrojů.

Realizací tohoto programu sníží podle vládních tvrzení Británie za 12 let své emise skleníkových plynů o téměř 20 procent a sníží svou závislost na ropě o 7 procent. Vládní program však přiznává, že vyčištění britských zdrojů energie povede k zvýšení cen energií a ke zvýšení energetické chudoby obyvatelstva.

Součástí programu jsou:

21. 6. 2008

Kuřáci v nejchudších oblastech skotského města Dundee dostanou 150 liber (4500 Kč) na nákup potravin, pokud přestanou kouřit.

21. 6. 2008

Politolog Miroslav Mareš z Masarykovy univerzity v Brně dopisem z 10. června požádal mistra spravedlnosti, aby byl vyškrtnut ze seznamu soudních znalců na extremismus. Je přitom jediným odborníkem, který se například problematikou neonacismu jako znalec oficiálně zabýval. Jedním z důvodů rezignace je nárůst posudků, časová vytíženost a strach o vlastní bezpečnost, kvůli výhrůžkám ze strany neonacistů. Podle informací Deníku dokonce Mareš mění bydliště.

Deník: Česko nemá znalce na extremismus. Mareš končí ZDE

ŠOK│ Problém byl právě v tom, že Mareš měl monopol. JUDr. PhDr. Docent. PhD. ale nerozuměl antiautoritářství mládeže a nerozuměl ani tomuto juvenilnímu extremismu. Na žádost policie se věnoval i levicovému radikalismu. Eko-extremismus tedy směřuje k nedemokratické společnosti (autoritářskému režimu nebo totalitě), kde by byly ve prospěch fanaticky a fundamentalisticky formovaných environmentálních požadavků popřeny demokratické mechanismy a hodnoty."To napsal Mareš v "odborné" práci "Politické násilí a terorismus v České republice" - za peníze GAČR 407/03/D105. Jako kdyby Klausovi z pusy vypadl... Mareš se nejspíše stane prezidentovým poradcem, odhalujícím mu myšlení části vládní koalice.

22. 6. 2008

Vystoupí autoři, které znáte z Britských listů.

21. 6. 2008

Ale pro jednu jedinou větu, kterou němečtí revanšisté vpašovali do textu Lisabonské smlouvy ve snaze otevřít cestu ke konceptu Mitteleuropy, doporučuji hlasovat v tuto chvíli proti Lisabonské smlouvě, anebo získat od Evropské unie PŘEDEM právně relevantní ujištění, že platnost Benešových dekretů a předchozích vyvlastňovacích aktů Masarykovy a Benešovy předválečné republiky nebude za žádnou cenu zpochybněna stejně, jako nebude zpochybněna územní celistvost a suverenita území České republiky v hranicích území k datu ratifikace této smlouvy.

Jsem pro sjednocování Evropy po stránce ekonomické (EHS), právní a občanské (EU) i obranné (ZEU). Jsem dokonce pro postupnou federalizaci Evropy do podoby USE jako pro jediný způsob, jak lze zabránit marginalizaci kontinentu v budoucím boji o přežití kontinentálních supervelmocí, až se systém postavený na kořistném kapitalismu Severu, ekonomickém liberalismu jeho bohatých a politickém anarchismu bílých límečků definitivně zhroutí. Nevadí mi být Evropanem, protože evropský právní i sociální systém považuji stále za lidštější, bezpečnější a korektnější - i přes snahy o jeho rozval nadnárodním kapitálem s jeho "liberalizací" hodnot i jistot. Nemám strach z bruselské byrokracie a jejích eurobanánových úředníků. Větší strach mám z vlastizrádců mezi českými politiky, chodících na koláčky do Bavorska či na whisky na americkou ambasádu.

Tolik na úvod, abych nebyl podezříván ze sympatií k euroskeptickému prezidentovi Klausovi, vůdkyni rasistické Národní strany Edelmannové či jiným adorantům už dávno mrtvého národního státu národa, který se nikdy jako národ necítil a jako menšina se nikdy neasimiloval.

Alexandra Berková
21. 6. 2008
Jde jen o to, aby ženský vklad víc zazněl na tváři světa. Aby ten svět nebyl jako vojenská vesnice, plný válek a agrese

"Banální příběh je do jisté míry moje autobiografie", přiznala se o knížce, podle níž byl natočen televizní film Zlatá brána a hlavní roli v něm hraje Marta Vančurová, její autorka. Ten banální příběh teď skončil. Před několika dny zemřela Alexandra Berková.

Berkové bylo 59 let a asi by bylo zbytečné ji nějak představovat. Saša žila životem samostatné, rázné ženské plné člověčí lásky a mateřské moudrosti, hrdě se hlásila k feminismu, bojovala proti tmářům a hlupákům všeho druhu pěkně od plic. A leckoho dovedla k literatuře, a nebo i naučila psát.

21. 6. 2008

Pokud se domníváte, že Británie ratifikovala Lisabonskou smlouvu, tak tomu tak není, konstatoval v pátek večer publicistický pořad televize BBC Newsnight. Premiér Gordon Brown totiž v pátek překvapivě oznámil, že parlament musí v této věci počkat na rozhodnutí Nejvyššího soudu, protože milionář Stuart Wheeler se na soud obrátil s požadavkem, aby se o Lisabonské smlouvě konalo referendum. Soudce, který má v tomto případě rozhodovat, vyjádřil překvapení, že britská vláda pokračovala v ratifikačním procesu bez ohledu na to, že je věc u soudu.

20. 6. 2008

Šéf kartelu OPEC:

Ceny ropy v pátek večer výrazně stouply poté, co šéf kartelu zemí, produkujících ropu OPEC odmítl apel britského premiéra Gordona Browna, aby byla zvýšena těžba ropy, jako "iracionální a nelogický".

Chakib Khelil konstatoval, že ceny ropy se za poslední rok téměř zdvojnásobily v důsledku geopolitického napětí, v důsledku spekulací a nedostatku dostatečné kapacity rafinérií, nikoliv v důsledku nedostatky nerafinované ropy.

20. 6. 2008

Vážený pane Neffe,

v Lidových novinách ze 14. června 2008 jsem narazil na Váš článek s názvem Greenpeace -- spojenci darebáckých států. Protože nejsem členem organizace Greenpeace a ani s ní žádným způsobem nespolupracuji, necítím potřebu na valnou většinu Vaší argumentace reagovat. Za krajně znepokojující ovšem považuji následující slova, jež jste v souvislosti s odporem české veřejnosti proti radaru uvedl ve zmíněném článku:

Jak to, že sedmdesát procent občanů se postavilo proti jasným a logickým argumentům?

Bylo by to jednoduché, kdyby za tím byly jen ruské a arabské peníze. Ty v tom samozřejmě jsou a bylo to už mnohokrát spolehlivě prokázáno.

21. 6. 2008

Titulek téhle poznámky jsem si vypůjčil u svého jmenovce Jaroslava a nepůjde v ní o významný svátek letního slunovratu. Jde o to, že bych rád upozornil na několik souběžných jevů, které podle mne dobře charakterizují období, které před námi stojí. Švédský parlament schválil plošné sledování veškeré komunikace přes hranice švédského království tajnou službou. Jde o bezpečnost země. Český Parlament charakterizoval v zákonu o ochraně zvířat vodítko jako prostředek proti týrání. Jde o bezpečnost občanů a pořádek na veřejných místech.

Slovutné město Praha zakázalo pití alkoholu na veřejných místech způsobem, který vylučuje možnost, aby kdokoliv, mimo několika znalců, držitelů speciálních map nebo navigačního programu, mohl rozhodnout, zda se si může loknout piva, protože za roh nikdo nevidí. Jde o pořádek.

21. 6. 2008
se svolením autora přeložil Rudolf Převrátil

Obama přesvědčivě vyhraje a ukážeme proč. Je méně jasné, co to bude vlastně znamenat. Ať to nikdo nepodceňuje: Barack Obama už přesvědčivě zvítězil. Nezískal jen nominaci Demokratické strany na prezidenta. Vyhraje s velkým náskokem samotné volby a současně s tím se značně posílí postavení demokratů v obou komorách Kongresu.

Než budeme analyzovat, jak daleko Obama půjde a bude moci jít – tj. kolik skutečné změny to bude znamenat -, musíme vysvětlit, jak reálný je jeho volební triumf.

20. 6. 2008
tisková zpráva vládního Výboru pro prevenci domácího násilí

Výbor pro prevenci domácího násilí uvítal souhlasné stanovisko ústavně právního výboru sněmovny k návrhu ministerstva spravedlnosti zavést novou skutkovou podstatu trestného činu nebezpečného pronásledování (stalkingu) do nového trestního zákoníku, který je právě projednáván v poslanecké sněmovně. Nejčastěji se jedná o případy, kdy násilí v partnerském soužití nekončí rozchodem a bývalý partner dlouhodobě pronásleduje oběť i nadále. Vládou schválená novela trestního zákona obsahovala pouze skutkovou podstatu nebezpečného vyhrožování, která by měla postihnout nejtěžší a nejextrémnější případy nebezpečného pronásledování. Proto na návrh ministerstva spravedlnosti sněmovní ústavně právní výbor včera schválil zavedení nové skutkové podstaty nového trestného činu nebezpečného pronásledování.

20. 6. 2008
reakce na diskusi, která je vyvolána současným rychlým posilováním české koruny v článcích "Martin Myant: Valtr Komárek měl pravdu. Hodnota koruny bude dále stoupat" a "Rozdali jsme 750 miliard Kč"

Martin Myant většinou říká věci obecně známé a málo kontroverzní (na rozdíl např. od Františka Nepila, který často zastává kontroverzní názory, jen jeho katastrofické vize o bankrotu českého hospodářství se pořád ne a ne naplnit (např. článek z 15. května 1997 pod titulkem "Ještě k "Balíčku opatření" a české hospodářské politice" nebo článek ze dne 15. srpna 2001 pod titulkem "Je Česká republika na cestě k bankrotu?"), a ani tentokrát nelze pravdivost jeho hypotézy popřít. Jenže ještě mnohem obtížnější by bylo jeho slova dokázat.

V jakém stavu by dnes byla česká ekonomika, kdyby k výchozí devalvaci koruny nedošlo, totiž neví nikdo (a pokud tvrdí, že ví, tak lže). Jestli na devalvaci z počátku 90. let Československo doplatilo, nelze zjistit (takže toto pole je otevřeno vášnivým diskusím teoretických ekonomů, o jejichž závěry se málokdo stará a málokdo si dá tu práci hrabat se v minulosti a ukazovat jim následně, jaké nesmysly kdy vyplodili).

20. 6. 2008
reakce na polemiku nad článkem Petra Zídka " Proč pomáhat Izraelcům" (LN 10. 5. 2008), pokračující odpovědí předsedy Židovské obce v Praze Františka Bányaie "Izrael je zárukou, že se šoa nezopakuje" (LN 15. 5. 2008) a následnou reakcí Petra Zídka "O kontrafaktuální historii" (LN 16. 5. 2008)

V původním textu klade redaktor Lidových novin provokativní tezi: "Zkusme se zamyslet, co by se stalo, kdyby nebyl ve čtyřicátých letech Stalin hloupý nebo kdyby Československo respektovalo zbrojní embargo vyhlášené OSN. Dějiny Blízkého východu mohly vypadat jinak: militantní sionisté by opustili Palestinu a ostatní Židé by v poklidu žili ve státě s islámskou většinou tak jako celá staletí předtím" a posléze pokračuje neméně provokativně: "Bez československých zbraní by Izrael pravděpodobně nevznikl. Nebylo by to ale pro svět nakonec lepší?"

Izraelský stát, s nímž Česká republika udržuje diplomatické i přátelské styky, slavil 14. května šedesáté výročí svého založení. A k řadě gratulací, které z oficiálních českých míst dostal, přibyla i "gratulace" redaktora a historika Petra Zídka v Lidových novinách s názvem Proč pomáhat Izraelcům.

20. 6. 2008

MOSKVA, 18. června (RIA Novosti). "Spojenými státy navrhovaný evropský raketový štít se časem rozšíří po celé délce ruských hranic a kolem roku 2012-2015 už bude zřejmě schopen zneutralizovat ruský nuklearní potenciál," řekl ve středu ruský politický analytik Leonid Ivashov.

Zprávu, že mezi USA a Litvou proběhla formální diskuse o umístění prvků US raketového štítu v bývalých sovětských baltických státech, pokud by Varšava odmítla plán Washingtonu na umístění 10 raketových interceptorů v Polsku, komentuje Leonid Ivashov, ředitel Akademie Geopolitických studií v Moskvě, takto " Měli bychom očekávat , že prvky US raketového štítu budou umístěny nejenom v Litvě, ale i na všech místech hraničících s Ruskem , které jsou řízeny NATO".

20. 6. 2008

Pacient, jehož rakovina kůže se už rozšířila po celém jeho těle, byl nyní stoprocentně vyléčen poté, co mu lékaři injekcemi vpravili do organismu miliardy jeho vlastních imunitních buněk.

Z testů vyplynulo, že nádory dvaapadesátiletého muže, které se mu z kůže rozšířily do třísel a do plic, po dvou měsících této léčby zmizely a o dva roky později se nevrátily.

20. 6. 2008

Zatímco článek Jana Sterna "Ježíšova a Lutherova prasata" mě zaujal svými neotřelými postřehy, o jeho "Králi času" to rozhodně říci nemohu. Již jeho samotný pojmový rámec, který se hemží pojmy ze slovníku psychopatologických termínů jakoby potvrzoval postřeh indického profesora filozofie Mohana Chandry Rajneeshe, známého pod jménem Osho. Ten svého času prorocky poznamenal, že kdyby dnes žili Buddha, Ježíš nebo Mohammed, velmi rychle by skončili jako nedobrovolní pacienti některé z psychiatrických klinik, píše Ondřej Ivanek.

21. 6. 2008

Čtenář Ondřej Ivanek má možná pravdu. Opravdu se proroci v extázi mohou dnes dočkat zklidňující dávky Plegomazinu spíše než knihy výroků a skutků, zařazené mezi svaté. Opravdu by se dnes člověk prohlašující se za syna Božího ocitl nejspíše na akutním příjmu psychiatrické léčebny. Modernita nepřeje pohádkám, ani mýtům a extatickému vytržení. Daň za pokrok. Možná tím přichází evropská kultura o mystérium pro další dva tisíce let. Možná. A možná právě dnes jsme svědky duchovního útlaku převtělující se Barbory - Aničky - viděno z náboženského hlediska nějaké nové víry. V Bohnicích najdete mnohé pacienty, kteří o sobě tvrdí, že jejich sebetýrání je duchovně osvobozuje. Najdeme zde i pacienty, kteří jsou proroci či zneuznaní géniové.

22. 6. 2008
reakce na článek Štěpána Kotrby "Stigma duchovně obohacujících duševních úchylek"

Přecházely mi zraky, když jsem si přečetla, že Štěpán Kotrba píše: "Modernita nepřeje pohádkám, ani mýtům a extatickému vytržení. Daň za pokrok." Na pohádkách a mýtech je přeci postavena veškerá propaganda, které si dnes, jako před lety, vede výživně. V této souvislosti je pokrok v myšlení masy nulový.

Nechá se zblbnout ke strachu stejným stylem pohádek a mýtů zas a znovu. Díky obrovskému uplatnění, které pohádky a mýty stále mají ve zpravodajství, nemůže Kotrba tvrdit, že lidé nevěří na pohádky. Nevěří na duchovno, ale miliony lidí, včetně Čechů, věří JEŠTĚ DNES pohádce války s terorismem. To přeci není pokrok, ale zakrnělost myšlení, podporována televizní sledovaností. Navíc v USA je to i s duchovnem. Prezident tvrdí, že rozmlouvá s Nejvyšším, že právě On mu řekl, že má zaútočit na Irák. A oni to žerou... To, jakými pohádkami a mýty je americká veřejnost dnes živena, je obsaženo v učení Leo Strausse, který je praotcem neoconů. Studoval u něj Rumsfeld a Cheney. U Cheneyho pak Wolfowitz a i Libby, myslím.

20. 6. 2008

Kolega v úřadě, který sedí ve vedlejší kanceláři, má již třetí den závažné dilema. Přišel mu dopis z jiného úřadu a on neví, co má na něj odpovědět. Marně hledá, kdo by to za něj učinil, a kdo by vzal na sebe onu ošemetnou odpovědnost. Učinit správné rozhodnutí znamená prostudovat stohy nejasných předpisů, ke kterým se vztahují další a další předpisy. Tyto se neustále mění, upravují a novelizují, takže již nikdo v celém úřadě nemá přehled o tom, co vlastně platí.

20. 6. 2008

POZNÁMKA NA OKRAJ:

Výzkum mozkových struktur a lidského myšlení přináší téměř denně nové poznatky, některých předsudků se ale člověk zříká jen těžce. Zjištění výzkumníků ze stockholmského Karolinska Institutu jsou dnes důvodem se zamyslet nejen nad významem slov, ale také nad přirozenou sexuální náklonností člověka.

20. 6. 2008

Studnu musíš vykopat dřív, než budeš mít žízeň

staré čínské přísloví

napsáno k poctě prof. Robinsonové a autorů českého vydání její knihy esejí o marxistické ekonomice (Joan Violet Robinson: Essay on Marxian Economics , Macmillan 1942; 2. vyd. Porcupine press, 1991: ISBN-10: 0879912707, ISBN-13: 978-0879912703, česky Ekonomická filozofie, Professional Publishing 2001, přeložila Eva Klvačová, ISBN 8086419088)

Jak se ukázalo z nejrůznějších diskusí, ani levicoví aktivisté, v jejichž světonázoru hraje Karel Marx významnou úlohu, si dost často nejsou vědomi toho, že v době vydání I. dílu Marxova stěžejního díla Kapitál, Marx měl valnou část práce na Kapitálu v zásadě hotovou, do smrti už nic podstatného třebas jen trochu zásadnějšího na ní nerozvinul a přesto nebyl schopen připravit další díly Kapitálu k vydání. Značná část lidí si myslí, že prostě pracoval na dalších dílech, když vydal ten první a že té práce zkrátka bylo hodně -- a jiná práce v politice a časové aktuální publicistice -- takže to nedotáhnul až do toho vydání.

Tak to ale není.

20. 6. 2008

Pozemní kontaminaci se autoři snažili vyhnout jako základnímu problému. O tom, že uvedené prekursory DNA/RNA jsou mimozemského původu, svědčí i to, že obsahují isotopy uhlíku a dusíku, které bychom na zemi jen obtížně hledali nebo nenalezli vůbec.

Ostaně zdrojem informace není Independent, ale: Imperial College London, Extraterrestrial nucleobases in the Murchison meteorite. Earth and Planetary Science Letters, 2008; 270 (1-2): 130 DOI: 10.1016/j.epsl.2008.03.026, píše Libor Janča.

20. 6. 2008

Život z vesmíru?

Nález genetického materiálu v meteoritu by byl zajisté objevem tisíciletí. Za "genetický materiál" je však možno považovat výlučně DNA/RNA, nikoli jejich stavební kameny, ukleozidy, natož dusíkaté báze, které jsou pouze podsložkou nukleozidů. Původní článek v The Independent také mluví pouze o "genetic ingredients" (genetických přísadách) jako o prekurzorech, z kterých se teprve skládají "cihličky". Pro srovnánání: Nález úlomku betonu není totéž, jako kdybychom našli velkoměsto, i když se beton ve velkoměstě vyskytuje. V přírodě se beton normálně nenachází, ale můžeme si představit jeho samovolný vznik. Již hůř si z takového nálezu odvodíme samovolný vznik velkoměsta, píše Milan Balážik a pokračuje:

Jde o murchisonský (nikoli murchisonovský - viz předcházející větu) meteorit. Tento meteorit dopadl na ovčí farmu, takže není vyloučena kontaminace. Kontaminace byla vyloučena pouze u aminokyselin (které však nejsou součástí "genetického materiálu") a to na základě stupně jejich racemizace (přítomnost jak pravotočivých, tak levotočivých molekul) - u pozemského života se vysyktují výlučně L-aminokyseliny.

Takže nechme zatím kostel ve vesnici a nepouštějme se do divokých spekulací - okurková sezóna je teprve před námi.

20. 6. 2008
polemika s xenofobní formulací v článku Tomáše Stýbla "Společnost k zblití - "Není čas na hrdinství""

Autor píše "Možná by se slušní Němci měli začít více zajímat o to, co německé podnikatelské hyeny páchají za hranicemi. To abychom se za dvacet let opět nedivili." Jestliže trestné činy "německých podnikatelských hyen" nejsou dle zákonů ČR trestné, tak nemohou byt tyto "německé podnikatelské hyeny" v ČR zatčeny a potrestány. Tyto "podnikatelské hyeny" nespáchaly žádný trestný čin na území SRN, a tudíž nemohou být v SRN trestány. Aby to bylo možné, tak musíme mít definici trestných činů, která je platná pro EU, a zákony platné pro EU. Potom mohou být trestné činy spáchané "podnikatelskými hyenami" odkudkoliv z EU na území EU také kdekoliv na území EU trestány.

20. 6. 2008
se svolením autora přeložil Rudolf Převrátil

Až bude Barack Obama zvolen prezidentem, zjistí, že dostat vojska z Iráku domů je obtížné. Ale až se Muktada al-Sadr stane ministerským předsedou Iráku, popud k okupaci skončí. Obama a Pentagon budou možná dokonce moci vyhlásit „vítězství“.

20. 6. 2008

Naše zdravotnictví sprostě podvádí! Vnukává pacientům přesvědčení, že je to ono, kdo je léčí - tj. lékař, lékárník, pojišťovna a ministerstvo. Na indexu jsou pak všichni léčitelé, báby kořenářky, porodní báby, samoléčitelé a především zdraví občané, kteří žádné zdravotnictví nepotřebují a jsou naopak pro něj pravým morem.

19. 6. 2008

Náboženskost v pohádce

Před několika dny jsem na Britských listech představil svou novou knihu nazvanou Anální vesmíry. Dosti obšírně se v ní zaobírám náboženstvím, či přesněji náboženskostí, a stejně tak magií a magičností. Má vyhraněná ateistická pozice některé čtenáře překvapila a většina reakcí na knihu se zatím týkala právě tématu nábožnosti.

20. 6. 2008

POZVÁNKA

Vážení přátelé, V úterý 24. června ve 20:00 hod. mám v klubu Carpe diem (Čáslavská 4, Ptaha 3, metro Flora) POSLEDNÍ PRAŽSKÝ KONCERT v této sezóně, která byla pro mne osudově významná jak osobně, tak umělecky, píše Jaroslav Hutka. Nebude to běžný koncert, chci se vypořádat v jednom večeru s novou tvorbou, která je rozsáhlá. Jsou to písně krajinomalebné "AKVARELY", dětské, erotické a politické. Odjíždím potom na dva měsíce psát do přírody jižní Evropy a předpokládám, že si přinesu další nový repertoár.

Klub Carpe diem bych rád považoval za svou domovskou scénu, jakýsi atelier, kde člověk hledá a nachází... takže přijďte.

19. 6. 2008

Dvacet let po přelakování normalizačního režimu narůžovo v Česku bohužel stále ještě platí rčení z dob komunismu, že lidská společnost je jako žumpa - ta nejhorší lidská špína v důsledku všeobecné korupce vždycky nějak vyplave nahoru. Nikde se to neprovuje více, než u českých novinářů - prostitutek.

Článek "Jak bydlí mladý muž - byt jako erotický časopis" na idnes.cz v rubrice "Dům osobnosti" je dokonalou ukázkou českého novinářského primitivismu. Kdo platí skrytou reklamu na hypotéku? Kdo profituje z tohoto novodobého otroctví?

19. 6. 2008
Vážený pane ministře Nečasi,

obracím se na Vás formou otevřeného dopisu. Dle veřejně známých informací jste aktivním/praktikujícím katolíkem, tedy předpokládám, že velmi dobře víte, z kterého latinského slova je označení ministr odvozeno a jak je překládáno. Rád bych Vás tímto veřejně požádal o vysvětlení Vašeho výroku, že nadcházející celostátní stávka odborů je "politicky motivována".

18. 6. 2008

O prospěšnosti nadnárodních firem

Mám přítele, notorického alternativce. Má alternativního telefonního operátora, nakupuje v alternativních obchodech, cestuje alternativními spoji, a všechno většinou dostane ve vyšší, ekologičtější kvalitě a za nižší cenu. Když už musí použít monopolní firmu, dá si záležet, aby věděl všechno o jejích slevách a jejích alternativních aktivitách přátelských k přírodě, zaměstnancům a zákazníkům.

Před časem mě upozornil, že České dráhy zavedly novou službu zvanou Šťastná eLiška, podobnou letecké službě Air Hitch. Jde o to, že na všech nádražích Českých drah v krajských městech mají být odbavovací stroje, na které v místě snímače položíte svou In-kartu (zákaznickou slevovou kartu, kterou vlastní téměř všichni cestující, kteří běžně používají služeb ČD, bez níž je jízdné až o čtvrtinu vyšší) a ona vám sdělí, za jakou cenu si můžete aktuálně zakoupit lístek do cílové krajské stanice. V den odjezdu, kdy se dá služba využít, je (kromě pátků a nedělí, kdy je většinou nával cestujících) většinou cena výrazně nižší (například cesta z Prahy do Hradce Králové, která bez In-karty stojí 147 Kč a s In-kartou 111 Kč, nabízí eLiška za 70 korun, cesta Praha-Brno vyjde bez karty 314, s kartou 236, eLiška 105Kč, a to je v ceně zahrnuta možnost cestovat bez přípatku rychlíky řady Euro- i Intercity).

18. 6. 2008

Ne jako česká vláda:

Irák trvá na tom, že musí mít právo vetovat veškeré americké operace na svém území v rámci dohody, o níž nyní vyjednává irácká a americká strana. Listu Guardian to sdělil vysoký činitel irácké vlády.

18. 6. 2008

INFORMACE O MINULOSTI ČESKÉHO NÁRODA - ČTĚTE:

Podnět A. J. Liehma dát k dispozici na internetových stránkách Britských listů digitalizovaný text Čítanky Pražského jara 1968 vydané v exilu v roce 1988 (kterou si v BL od 15. května 2008 otevřelo více než 11 000 čtenářů, pozn. JČ): mě přivedl na myšlenku uveřejnit tímto způsobem některé další relevantní dokumenty, zejména pak studie, články a úvahy z let 1986--1994, kdy začala kritická diskuse o daném období československých dějin.

Výběr, který jsem učinil, vychází z takové interpretace "Pražského jara 1968", která klade důraz na dualitu politického a společenského procesu a zápasu, který se v té době v Československu odehrával. Jedním pólem byl pokus o demokratizaci systému reformou, organizovanou a řízenou shora, druhým sociálně politické hnutí vedoucí k rekonstituci občanské společnosti, jež spontánně směřovala k emancipaci na mocenské struktuře a k demokracii. (O tom víc v poznámce, kterou připojuji.)

18. 6. 2008

PRAŽSKÉ JARO 1968:

Péčí historika Viléma Prečana vydáváme v digitalizované formě další dokumenty, týkající se Pražského jara 1968. Čtěte a poznejte jednu z nejdůležitějších kapitol moderní české historie.

Vilém Prečan: "O co šlo v roce 1968: Další dokumenty" ZDE

Proti zapomnění a manipulaci: O co šlo v roce 1968. Jaro 1968: Čítanka pro děti a mládež KNIHOVNA
18. 6. 2008

Iniciativa Ne základnám se rozhodla, že když vláda není schopna mluvit pravdu o radaru, bude to za ní dělat sama. Zvolila si na to místo, kde to opravdu nejde přehlédnout, kde existuje i spojení jedné okupace našeho státu s připravovanou okupací Brd.

To si ovšem dovolila hodně, došlápl si na to i sám ředitel Městské policie v Praze. Důvod. Hanobíte pietní místo. Dva metry od místa, kde jména Jana Palacha a Jana Zajíce připomínají smrt dvou lidí, odmítajících okupaci tehdejší ČSSR vojsky varšavské smlouvy, byly umístěny vlajky s logem iniciativy, vyjadřující odmítnutí umístění nových zbraní cizí armádou na našem území.

17. 6. 2008

O BOŘKU VALVODOVI Z MOSTU

Organizátor masakru v My Lai není jediným kontroverzním rotariánem

Karel Košťál píše v článku "Lidice, Oradour, My-Lai a Rotary club" o důstojníkovi, který velel masakru v My Lai, že "kapitán Ernest Medína je dnes více-guvernér 'elitního' Rotary klubu. Jeho členy jsou například Nicolas Sarkozy, holandský princ Bernhard, Prescott Bush a jiní. Augusto Pinochet byl až do své smrti 'čestným členem'."

6. 6. 2008

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Apelujeme na čtenáře, aby třeba i minimální částkou přispěli na provoz Britských listů. Britské listy si každý měsíc otevře 200 000 individuálních IP adres. Finančně však na provoz listu přispívá jen něco pod 200 osob. Děkujeme jim, ostatním čtenářům chceme sdělit, že by Britské listy mohly dělat daleko víc, kdyby měly možnost platit si stálé novináře.

V květnu 2008 přispělo celkem 179 čtenářů Britských listů na provoz časopisu úhrnem částkou 43 396.14 Kč, příjem z reklamy byl v květnu 2008 6000 Kč. Na kontě Britských listů v Raffaisenbance jsme měli 31. 5. 2008 částku 273 143.85 Kč. Na internetovém účtu Paypal máme nyní 883.67 GBP a 1,187.93 euro.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Zdravotnictví a reformy RSS 2.0      Historie >
13. 6. 2008 Protestní shromáždění proti neblahým změnám ve zdravotnictví   
12. 6. 2008 Anatomická pomůcka ke studiu chirurgie českého zdravotnictví   
6. 6. 2008 Žádné hrůzy v českém zdravotnictví Jaroslav  Polák
5. 6. 2008 Tančíme s poplatky Jan  Mertl
4. 6. 2008 Nejsem proti placení poplatků u lékaře Bohumír  Tichánek
4. 6. 2008 Zdravotnické poplatky v Německu: Neúčinné   
3. 6. 2008 Proč je Julínkova reforma špatná Petr  Wagner
30. 5. 2008 Postup ODS mi připomíná stalinské praktiky padesátých let   
27. 5. 2008 Bankovní poplatky a zděšení v USA z našich nemocnic Václav  Špíka
24. 5. 2008 Konec výuky medicíny v Čechách? Marek  Radecki

Evropská ústava a Lisabonská smlouva RSS 2.0      Historie >
16. 6. 2008 Nebude-li pršet, nezmoknem Ladislav  Žák
13. 6. 2008 Irsko: Britské listy byly rychlejší než všechna politicky korektní francouzská média Karel  Košťál
9. 6. 2008 Klaus: Zůstane EU i po ratifikaci Lisabonské smlouvy mezinárodní organizací? Václav  Klaus
9. 6. 2008 Lisabonská smlouva hrozí masivním obejitím Benešových dekretů Jan  Zeman
9. 6. 2008 Bude možné domáhat se práva podle protektorátních předpisů a rozsudků, padnou-li "Benešovy dekrety"? Jaroslav  Kuba
31. 5. 2008 Chceme společnost solidárnější. Společnost, ve které má každý právo na svou šanci a příležitost. Jiří  Paroubek
27. 5. 2008 Lisabonská smlouva "ohrozí majetkové jistoty občanů ČR"   
27. 5. 2008 Lisabonská smlouva: O co větší ticho na povrchu, o to větší šramot pod pokličkou   
28. 4. 2008 Senát si není jist Lisabonskou smlouvou a jejím souladem s Ústavou ČR Jan  Zeman
28. 4. 2008 Žádost o posouzení souladu Lisabonské smlouvy s ústavním pořádkem ČR   

Čína RSS 2.0      Historie >
30. 5. 2008 Firma Dior zlikvidovala reklamu Sharon Stoneové pro Čínu   
19. 5. 2008 Dalajláma nebyl přijat na vládní úrovni Richard  Seemann
2. 5. 2008 Čína si vybudovala tajnou základnu pro jaderné ponorky   
2. 5. 2008 Fukuyama: Mocná slabost Číny   
28. 4. 2008 Brave New World Štěpán  Kotrba
25. 4. 2008 Tibet -- žádná Šangri-la Slavoj  Žižek
24. 4. 2008 Protestuji proti pokrytectví aktivistů, kteří se zasazují za lidská práva jen pro někoho Petr  Kužvart
20. 4. 2008 Západní tlak na Čínu ohledně Tibetu výrazně posílil čínský nacionalismus   
19. 4. 2008 V Číně se konaly protifrancouzské demonstrace   
17. 4. 2008 Absurdní drama čínské olympiády Lukáš  Zádrapa

Tibet RSS 2.0      Historie >
30. 5. 2008 Firma Dior zlikvidovala reklamu Sharon Stoneové pro Čínu   
20. 5. 2008 "Jako by zaklet byl onen sad."   
19. 5. 2008 Dalajláma nebyl přijat na vládní úrovni Richard  Seemann
25. 4. 2008 Tibet -- žádná Šangri-la Slavoj  Žižek
24. 4. 2008 Protestuji proti pokrytectví aktivistů, kteří se zasazují za lidská práva jen pro někoho Petr  Kužvart
18. 4. 2008 Mluvme tedy o Tibetu! Petr  Fiala
31. 3. 2008 "Olympiáda v Pekingu - Vypni televizi!"   
31. 3. 2008 Rezignuje dalajláma? Tibetská mládež ho možná donutí Štěpán  Kotrba
30. 3. 2008 Dezinformační válka: Podle obskurních zdrojů prý britská špionáž tvrdí, že nepokoje v Lhase vyvolali čínští policisté   
28. 3. 2008 Tibetští mniši narušili oficiální čínskou mediální PR akci   

Zelení RSS 2.0      Historie >
16. 6. 2008 Paroubek drží zemi v kleštích a Bursík si dělá legraci z voličů Václav  Hála
30. 5. 2008 Nutný Bursík Michal  Vimmer
28. 5. 2008 Je rozkol ve Straně Zelených řízený? František  Řezáč
24. 5. 2008 Zelení: "Voni to móc dobře vědi jak se do vlády dostali a komu mají být zavázaný"   
24. 5. 2008 Ještě že to není nic znepokojivého... Jan  Neoral
8. 4. 2008 Že by už to neplatilo, poté, co byli zvoleni?   
31. 3. 2008 Rezignuje dalajláma? Tibetská mládež ho možná donutí Štěpán  Kotrba
11. 12. 2007 Jak se v Čechách dodržuje právo aneb odpověď americkému brouku Miroslav  Šefara
5. 12. 2007 Chtělo by to nějakou zelenou stranu Jakub  Patočka
30. 11. 2007 Zelení: Délka štěpeného atomu Pavel  Kopecký

Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti RSS 2.0      Historie >
11. 4. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
8. 4. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
21. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
20. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
18. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
17. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
14. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
13. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
12. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr

Klaus versus Švejnar - prezidentské volby 2008 RSS 2.0      Historie >
14. 3. 2008 Hradní mozek v kalhot(k)ách Jana  Bobošíková
14. 3. 2008 Testiculos habet et bene pendentes - Má varlata, a ta mu správně visí! Štěpán  Kotrba
29. 2. 2008 Volba prezidenta 2008, exces, či nový trend? Petr  Sak
18. 2. 2008 Cesta do pravěku Bohumil  Kartous
17. 2. 2008 Volba Klause objektivem fotoaparátu - jak se kdo tvářil při druhé volbě Štěpán  Kotrba
16. 2. 2008 Pehe zveřejnil protestní nótu: vztahy Česka s USA se prý po zvolení Klause zhorší Štěpán  Kotrba
15. 2. 2008 Jana Bobošíková: Hlava státu zmůže mnohé, když se nebude bát hlasitě hájit hodnoty a principy civilizované společnosti, když bude připravena sloužit lidem a ne posluhovat mocnostem Jana  Bobošíková
15. 2. 2008 Embargo je formou lži Jiří  Maštálka
15. 2. 2008 Václav Klaus: Jsme už úplně jinde, jen na to, co bylo předtím, nějak příliš rychle zapomínáme Václav  Klaus
15. 2. 2008 Kdo se bojí Václava Klause ? Ivan  Veselý

Aféra jménem Andula - kniha na pokračování RSS 2.0      Historie >
11. 12. 2007 Aféra jménem Andula (XX. část) Josef  Brož
7. 12. 2007 Aféra jménem Andula (XIX. část) Josef  Brož
4. 12. 2007 Aféra jménem Andula (XVIII. část) Josef  Brož
28. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XVII. část) Josef  Brož
23. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XVI. část) Josef  Brož
20. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XV. část) Josef  Brož
15. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XIV. část) Josef  Brož
13. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XIII. část) Josef  Brož
8. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XII. část) Josef  Brož
6. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XI. část) Josef  Brož

Sdělovací prostředky RSS 2.0      Historie >
3. 6. 2008 "Volení zástupci volených poslanců" Štěpán  Kotrba
27. 5. 2008 Hezký zbytek dne ve společnosti České televize aneb co se do ČT 1 nevešlo   
23. 5. 2008 Proč zrušit ČT1 Bohumil  Kartous
23. 5. 2008 Manažer mrtvých sponzorů zaútočil na veřejnou službu Štěpán  Kotrba
22. 5. 2008 Problém Media Tenoru: co je to neutralita Štěpán  Kotrba
19. 5. 2008 Proč tolerujete střet zájmů a používáte služeb prokázaného lháře? Petr  Nachtmann
12. 5. 2008 Kolik stojí spekulace Michal  Vimmer
12. 5. 2008 Česká televize cenzuruje odbornou kritiku radaru. Proč? Jakub  Rolčík
7. 5. 2008 Odvysíláním reportáže Luboše Rosího ČT tvrdě narušila svůj veřejnoprávní statut Jan  Čulík
7. 5. 2008 Vyváženost je v České televizi samozřejmostí Ladislav  Šticha

Radar v Brdech - klíčové argumenty RSS 2.0      Historie >
9. 6. 2008 Topolánek přestřelil: NE radaru a americké základně řeklo 68% občanů   
2. 6. 2008 EXKLUZIVNÍ DOKUMENT: Vládní zdůvodnění smlouvy o radaru Štěpán  Kotrba
30. 5. 2008 Americký radar nám položí svět k nohám (anebo vzhůru nohama) Jiří  Tutter
27. 5. 2008 Hezký zbytek dne ve společnosti České televize aneb co se do ČT 1 nevešlo   
27. 5. 2008 Otázka Jiřímu Paroubkovi aneb slalom mezi Američany, ODS, radarem a voliči Štěpán  Kotrba
24. 5. 2008 CVVM: S americkým radarem pořád nesouhlasí dvě třetiny občanů, ač se vláda snaží   
22. 5. 2008 Přednostní ochrana Česka výměnou za radar? Stanislav  Kaucký
22. 5. 2008 Problém Media Tenoru: co je to neutralita Štěpán  Kotrba
15. 5. 2008 Radarem v Brdech ohrožujete brdskou faunu a flóru   
13. 5. 2008 BigBoard: akcionářská struktura pro paranoiky z Mladé fronty Dnes, aneb kudy teče české pivo Štěpán  Kotrba

Karl Marx RSS 2.0      Historie >
20. 6. 2008 Historie téměř detektivní aneb co Marxovi bránilo ve vydání dalších dílů Kapitálu ? Miroslav  Tejkl
16. 6. 2008 Interpretace a kritika Hegelovy filosofie v díle mladého Marxe David  Pěcha
30. 3. 2007 Marx nebyl prorok, ale ... Milan  Neubert
28. 3. 2007 Marx nebyl prorok ani historicista Petr  Kužel
26. 3. 2007 Marx prorok rozhodně nebyl Milan  Valach
21. 3. 2007 Dvojí tvář prorokova -- filosof Marx si vulgarizaci nezaslouží Luděk  Toman
19. 3. 2007 Marx a zákony Milan  Valach
16. 3. 2007 Prorok Karel Marx Luděk  Toman
5. 3. 2007 Dialektika není nevědecká, musí se jí ale rozumět Michael  Kroh
5. 3. 2007 Marxisté všech zemí, nemýlíte se? Uwe  Ladwig

Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost RSS 2.0      Historie >
20. 6. 2008 Požadavky Gordona Browna, aby byla zvýšena těžba ropy, jsou "iracionální"   
18. 6. 2008 Nepokoje nesníží ceny ropy   
17. 6. 2008 Ropa opět za rekordní cenu   
11. 6. 2008 Budeme se sázet, že ceny pohonných hmot se ještě zvednou? Miloš  Dokulil
11. 6. 2008 Vážné varování: Rychlý růst cen ropy teprve začal   
7. 6. 2008 Výrok dne (včerejšího)   
7. 6. 2008 Amerika šokována cenou ropy a bezprecedentním růstem nezaměstnanosti   
6. 6. 2008 Cenu ropy vyhánějí nahoru investoři v důsledku právní mezery v americkém zákonodárství   
31. 5. 2008 Stávky a protesty ve Španělsku, ve Francii, v Portugalsku, v Itálii, v Británii a v Bulharsku   
28. 5. 2008 Dopravci a rybáři v západní Evropě demonstrují proti vysokým cenám pohonných hmot   

Autorskoprávní "zločiny", vypalovačky a sítě RSS 2.0      Historie >
7. 8. 2007 Free neznamená pouze zadarmo Štěpán  Kotrba
23. 1. 2007 Výchova vysokoškoláků "free" hudbou Štěpán  Kotrba
27. 11. 2006 Krádež a "krádež"   
27. 11. 2006 Poplatky uvalené na CD a DVD   
26. 11. 2006 Autorské dílo a právo ho vlastnit Alexandr  Vojta
25. 11. 2006 Ti mrda, ne? Štěpán  Kotrba
24. 11. 2006 Vypalování: Když mám předplaceno Jan  Bláha
23. 11. 2006 "Daň" z krádeže autorských děl   
23. 11. 2006 Autorskoprávní zločiny a pětikoruna Štěpán  Kotrba
23. 11. 2006 Pokud se za autorská díla platí při nákupu kopírovacího materiálu, měla by být zadarmo   

Báseň pro tento den RSS 2.0      Historie >
18. 6. 2008 Kdybych měl dospat všechny svoje nedospánky Václav  Hrabě
16. 6. 2008 Výstřižek z básně: Bombo Gregory Nunzio Corso
13. 6. 2008 Kytice Jacques  Prévert
12. 6. 2008 jak básně plynou Charles  Bukowski
11. 6. 2008 modlitba Patti  Smith
9. 6. 2008 ■ ■ ■ Jiří  Staněk
5. 6. 2008 63 Jan  Zábrana
4. 6. 2008 Bixley Vlasta  Bakalová
3. 6. 2008 ■ ■ ■ Jaroslav  Kovanda
28. 5. 2008 Zadej do Googlu Michal  Šanda

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
3. 7. 2006 Věčná koalice - nebezpečný útok na demokracii Miroslav  Polreich
30. 6. 2006 Dokážeme být svobodní? Jan  Čulík
29. 6. 2006 O českém vysokém školství Jan  Čulík
9. 6. 2006 Kdyby... Jakub  Rolčík
9. 6. 2006 Karyatidy se hájí: My nic, to Paroubek! Jan  Čulík
9. 6. 2006 Jsme Šílení Bohumil  Kartous
9. 6. 2006 Jak voliči rozdali politické karty, a co dál? Vladimír  Vokál
4. 5. 2006 Politická příživa Štěpán  Kotrba
29. 3. 2006 Znovu o tom, co česká média pomíjejí Jan  Čulík
11. 3. 2006 Jak informovaly Britské listy o válce v Kosovu   

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
18. 6. 2008 Bagdád trvá na právu vetovat americké operace   
16. 6. 2008 Irácké děti trpí psychickými chorobami   
13. 6. 2008 Irácko-americké rozhovory se dostaly do slepé uličky   
6. 6. 2008 Tajný plán jak udržet Irák pod americkou nadvládou   
6. 6. 2008 Spojené státy vydírají Irák zadržováním 50 miliard dolarů jeho zahraničních rezerv   
22. 5. 2008 Pákistán podepsal dohodu s Talibanem   
5. 5. 2008 Hamáček: Má-li být ČSSD důvěryhodná... musí chytit Bin Ládina Štěpán  Kotrba
25. 3. 2008 Trhy s dětmi v osvobozeném Iráku Lukáš  Lhoťan
25. 3. 2008 Zájem o bezvýchodnou válku v Iráku klesá, The New York Times "zkoumají" proč Karel  Dolejší
23. 3. 2008 Česko-americké vztahy a výročí velikonočního "humanitárního" bombardování Jugoslávie Štěpán  Kotrba

Školství RSS 2.0      Historie >
16. 6. 2008 Stav školství je odrazem stavu společnosti   
16. 6. 2008 Mafiánský kapitalismus v českém školství   
13. 6. 2008 Proč jsou studenti bez motivace   
13. 6. 2008 Ruština byla shledána jazykem pobuřujícím a nahrazena angličtinou   
12. 6. 2008 Základní školství je v rozkladu   
12. 6. 2008 Nežádoucí příspěvek ke školství Wenzel  Lischka
10. 6. 2008 Dobří učitelé již byli ze škol vypráskani - už dávno, kroky předchozích vlád Pavel  Drs
10. 6. 2008 Otevřenost Boris  Cvek
10. 6. 2008 Vláda zlikviduje až 270 špatných škol   
10. 6. 2008 Učitelé jsou špatní, protože jsou chudí II   

Americká protiraketová základna v České republice RSS 2.0      Historie >
9. 6. 2008 Topolánek přestřelil: NE radaru a americké základně řeklo 68% občanů   
3. 6. 2008 Naše přímá cesta vpřed Karel  Dolejší
2. 6. 2008 Eastern European Review: Poláci chtějí o základně jednat až s příští americkou administrativou   
2. 6. 2008 EXKLUZIVNÍ DOKUMENT: Vládní zdůvodnění smlouvy o radaru Štěpán  Kotrba
30. 5. 2008 Americký radar nám položí svět k nohám (anebo vzhůru nohama) Jiří  Tutter
27. 5. 2008 Hezký zbytek dne ve společnosti České televize aneb co se do ČT 1 nevešlo   
26. 5. 2008 Borovenské protokoly Karel  Dolejší
26. 5. 2008 "Přednostně hájená" základna, o které se lidem neřeklo, že se na ni bude přednostně útočit   
24. 5. 2008 CVVM: S americkým radarem pořád nesouhlasí dvě třetiny občanů, ač se vláda snaží   
22. 5. 2008 Přednostní ochrana Česka výměnou za radar? Stanislav  Kaucký

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
22. 6. 2008 Zveme vás na večer poezie   
12. 6. 2008 Hluboká textová analýza žije nejen v Londýně, ale i v Hradci Králové Tomáš  Koloc
10. 6. 2008 F. X. Šalda: "Karel Čapek byl tichošlápek!"   
4. 6. 2008 Nestoudná drzost: Projevy ubohosti, které zaslouží pár facek Vít  Bezdíček
16. 5. 2008 R.B. Pynsent a česká literatura Jan  Makovička
30. 4. 2008 Protest v britském deníku The Times proti udělení Nobelovy ceny   
21. 4. 2008 Škrabáky rozdá Dědeček Tomáš  Koloc
8. 4. 2008 O tom, co je v literatuře hodnotné, nerozhodují ti, kteří ji čtou, ale ti, kteří ji píší Jiří  Drašnar
8. 4. 2008 Literatura nemusí být čtena Lukáš  Zádrapa
7. 4. 2008 Dobrovolná izolace české literatury Hana  Tomšů