9. 5. 2008
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
10. 5. 2008

RCUK, Research Council United Kingdom, střechová organizace britského terciárního školství, která organizuje výzkum a poskytuje univerzitním pracovníkům granty na práci, definovala šest základních témat, na něž by se od nynějška víceméně měl soustřeďovat koordinovaný výzkum britských univerzit. Těmito tématy jsou:

  • nanotechnologie
  • energie
  • život v období ekologických změn
  • globální hrozby bezpečnosti
  • stárnutí: celoživotní zdraví a pohoda
  • digitální ekonomika

Je myslím velmi zajímavé, že grantové agentury Spojeného království uvažují takto strategicky a snaží se přimět vědce v Británii, aby soustředili své výzkumné úsilí na hlavní témata současnosti.

Na druhé straně je trochu spornou záležitostí, pokud univerzity provádějí pouze aktuální výzkum, podle potřeb dané vlády. Nejkomičtější v tomto smyslu bylo, když se na britských univerzitách v devadesátých letech zakládaly katedry pro studium válek na Balkáně - kdesi dosud existuje profesor pro studium války v Bosně-Hercegovině.

Sloupek
Hana Tomšů

Ráno po letní oslavě,
do slunce dohořívají svíčky.
Je mi zima
a ty mluvíš o nové šanci
pro náš život.
Vím o tom své,
ale mlčím.
Místo toho ti líbám ruce.

9. 5. 2008

O radaru rozhodnou volby

Jakkoliv si Jana Tamáše vážím, jeho rozhodnutí držet hladovku vnímám s rozpaky. Česko v roce 2008 je přece jen jinde než Indie před šedesáti lety a nemyslím, že tato forma protestu a nátlaku zároveň je adekvátní.

9. 5. 2008

Dovoluji si malou poznámku k článku Ivana Votavy, uveřejněnému v BL s datem 8.5.2008 s námětem "Vysílání ČRo 2 Praha 8.5.2008 v ranních hodinách. Na to, že v této republice je ustáleným zvykem poklonkování, vyjadřování názorů vždy s patřičným předklonem, na to jsem si už zvykl. Zdejší politika je ve znamení přes silnici od příkopu k příkopu, jenom ne středem. Mě zaujalo totéž, co autora článku Ivana Votavu, a navíc mně vyloudilo úsměv, když jsem slyšel jakousi pracovnici nějakého úřadu, která dávala pokyn jak mají být vyvěšeny státní vlajky. Pravila :"Podle zákona o používání státních symbolů se česká vlajka při pohledu na budovu vyvěšuje vlevo a VLAJKA USA vpravo.

To je bez komentáře. Nebo snad jen "jak hluboko jsme klesli?" poznamenává Jiří Vlasák.

10. 5. 2008

Rád bych se pokusil uvést na pravou věc informaci z článku "Vlajka USA se vyvěšuje vpravo", a sice "česká vlajka se PŘI POHLEDU NA BUDOVU vyvěšuje vlevo, vlajka USA vpravo", píše Stanislav Vohryzek. Obávám se, že v tomto případě se nejedná o poklonkování velmoci, a že se vpravo od pohledu na budovu věší s naší vlajkou i vlajka jakéhokoliv státu jiného. Čestnější místo má vlajka naše, která je vpravo a tak na místě čestnějším, ovšem je VPRAVO v smyslu heraldickém. Při pohledu na budovu, na které visí, je ovšem obráceně, tj. vlevo. Vše je v pořádku a to jak co se týče zákona, tak i cti naší vlajky. Dá se tedy říci, že v tomto případě jsme vůbec nikam neklesli.

Pozn. JČ: To je sice krásné, ale v tom případě měla mluvčí říct "vpravo se vyvěšuje vlajka cizího státu", nikoliv "vlajka USA". Mluvčí státních orgánů by se měli vyjadřovat gramotně. Není úkolem občana, aby musel jejich nejasná vyjádření dešifrovat a hledat v nich "správný význam".

10. 5. 2008

Někdy mě dokáže hodně pobavit neúnavná česká novinářská invence. Žasnu úžasem, že i v té naší malé kotlině se najde tolik novinářů, kteří umí vytřískat z mála ještě méně. Dokážou být neotřelí a vysoce originální za každou cenu, kteří, slovy Viliama Bucherta (MFDnes), dokážou nebýt konformně trendy a stavět se na zadní. Přímo literární zážitek z nejvyšších pater kvality osobně nacházím ve vybrané tvorbě Zbyňka Petráčka (Lidové noviny). I čtenář s méně vytříbeným literárním vkusem jako já musí ocenit sofistikovanou kombinaci niterné poetiky a mužné přímosti Petráčkovy vlastenecky uvědomělé tvorby.

9. 5. 2008
Miloš Pick, Otakar Turek

Odmítáme výklad, podle kterého šedesátá léta splývají s jakoby homogenním, stále stejně nesvobodným, totalitním čtyřicetiletým obdobím vlády komunismu a šedesátýosmý se chápe jako rok, kdy došlo jen k nepodstatné výměně jedné vedoucí komunistické garnitury za jinou. To odporuje pravdě.

Takový výklad po listopadu 89 můžeme „ocenit“ jako chytrý a také politicky efektivní tah Václava Klause (a jeho ODS), když také jeho prostřednictvím vsugeroval veřejnosti názor, že jakákoli inspirace z osmašedesátého je zavádějící a že ten jedině správný recept, jak přejít k demokracii a tržní ekonomice má vymyšlen on. Nejen to.

9. 5. 2008

Na první pražské demonstraci (byla jich od té doby celá řada) proti vyhlášení nezávislosti Kosova jsem vyzval účastníky, aby kontaktovali své volené zástupce, informovali je o svých obavách z důsledků ignorování mezinárodního práva částí demokratické (žel) menšiny mezinárodního společenství a žádali je, aby v rámci své politické činnosti, jež jim poskytuje živobytí, dělali svou práci a zastupovali občany a jejich zájmy. Poukázal jsem, že zatím je to většinou naopak, politici sa nechají zvolit ve jménu zájmu voličů, aby pak zastupovali zájmy vlastní a na voličovy se neohlíželi. Slíbil jsem tehdy účastníkům shromáždění, že to také udělám ve všech třech státech, jichž jsem (vinou politiky, nikoli svou vlastní) občanem a budu o tom informovat. Nyní tak činím.

autor je bývalým místopředsedou české vlády a senátorem

9. 5. 2008

Yoani Sanchezovou zahrnul americký týdeník Time v roce 2008 mezi 100 nejvlivnějších lidí na světě. Je známa pouze vybranému publiku, které umí španělsky a zajímá se o to, o co opravdu jde na Kubě. Yoani je nejslavnějším bloggerem na Fidelově ostrově. Její blog http://www.desdecuba.com/generaciony/ je často nepřístupný, kvůli filtru, který Raúl Castro nechal dovézt z Číny, který zpomaluje připojení. Jistější způsob, jak se připojit na její blog, je jít na desdecuba. com a pak kliknout v levém panelu na ikonu Generacion Y.

9. 5. 2008

Neznám přesnou definici vlastnosti být in, ale budu předpokládat, že jde o věc, která se těší obecné pozornosti, mnoho lidí ji provozuje a díky trendu s ní mnoho dalších v brzké době začne. Bezesporu u nás nějaké "Nadávání na Ameriku" existuje. Pochopitelné je i to, proč se srovnává s dnešním odporem ke komunistům. Největší odpor proti komunismu existoval tehdy, když byl tento model prosazován státní mocí a jejím prostřednictvím nám hrozil potenciálními riziky.

Dnes žijeme v jiné době, avšak podobnými mechanismy, kterými nám byly distribuovány komunistické politické nálady, jsou nám nyní distribuovány ty z opačného konce světa, což je vhodné si včas uvědomit. V tomto smyslu je nynější odpor k americkému neokonzervativnímu režimu stejně legitimní jako dřívější odpor ke komunistickému režimu , píše čtenář Jan Skalický.

9. 5. 2008

Zapomeňte, že byla nějaká Pražská operace,kdy se armády od Berlína a Ostravy vrhly ku Praze, zapomeňte,že byla milionová armáda feldmaršála Schoernera,armáda hrdlořezů,kteří měli českou kotlinu bránit do roztrhání, a když se jim to nedařilo, chtěli utéct na západ.Zapomeňte, že se jim to nezdařilo dík ocelové přehradě armád od Berlína.

Alžír, Setif  8. května 1945
9. 5. 2008

Francie zahájila 8. května 1945 svou první poválečnou předem ztracenou (jako všechny ostatní) koloniální výpravu. Toho dne Paříž, Londýn, New York slaví vítězství nad nacismem a fašismem, a v alžírských městech Sétif, Guelma, Kherrata, vycházejí do ulic po statisících francouzští občané alžírské národnosti. Alžírsko je francouzský departement. Pochodují s americkými, francouzskými, britskými a sovětskými vlajkami.

9. 5. 2008

Od dnešního dne je možné překládat s pomocí Googlu cizojazyčné stránky do češtiny, a to včetně takových jazyků, jako je japonština nebo finština, všiml si Filip Rožánek.

GOOGLE Překladač ZDE

8. 5. 2008
Že by Jan Tamáš přece jenom úspěšně pošel? Uvidíme, jak je pevný ve své lásce k SSSR. Případně, navrhuji, aby se ten debil upálil. Jsem ochotný mu přinést hořlavinu a sirky

... napsal čtenář, který se zapomněl podepsat. Jinou zdvořilou a dobře vyargumentovanou, racionální reakci poslala Lucie Nakovová:

Jan Tamáš je vážně ultradebil a pračurák! Tihle komanči a bolševici ať si klidně dělají podobné akce, ale mělo by se jim od společnosti dostát pouze opovržení. Tamáš řekl - "Budeme se snažit vydržet, dokud nepřijde nějaký signál, že ta jednání s USA byla přerušena." V tom případě si přeji, aby jednání nebyla přerušena a pan Tamáš si co nejvíc užil, debil jeden.

Proč ta zášť? Je to snad psychologická reakce zbabělců, kteří si uvědomují, že by sami na něco takového neměli? Lucie Nakovová míní, že tak reaguje "z lítosti, jak někteří v naší společnosti (bohužel jich není málo) dokáží ještě dnes uvažovat." Přesně tak mysleli komunističtí papaláši: "Máš ještě staré, buržoazní myšlení, soudruhu. │JČ

Poznámka ŠOK: Nejspíše to bude tím, že Češi nevyznávají rituály askeze, extatického sebepoškozování, extrémní formy sebezviditelňování a pohrdají mediálním exhibicionismem. A to i u osob zoufale toužících zaujmout jinak společensky závažným tématem. V tu chvíli začnou být krutě cyničtí. Humanistická strana měla donedávna možnost se prezentovat jako partaj s nepřehlédnutelnou podporou veřejnosti. Seriózní, poctivá skupina mladých, ale odpovědných lidí. Sebebičování ani hladovky mezi seriózní chování v českém kulturním kontextu nepatří. Není to tak dlouho, co se pozdější ministryně školství Petra Buzková, tehdy sympatická mladá politička s image snobky, pojídající kaviár z Rosenthalu, přivazovala k vratům Temelína. Nikdo jí to neuvěřil a její důvěryhodnost pak už jen dostávala jeden šrám za druhým. Není to tak dlouho, co se Václav Klaus chtěl poutat k bagru na Letné. Věří mu to někdo? Tamáš si svůj sebepoškozující protest navíc špatně načasoval. Smlouva o radaru ještě nejsou ani dohodnuty. Nejsou ani schváleny vládou. Nejsou podepsány. A už vůbec nejsou odeslány k projednání do Sněmovny. Hysterické reakce tudíž nejsou na místě, naopak. Iniciativa Ne základnám byla Tamášovým postojem překvapena a zaskočena. Chce li Tamáš zhubnout, mohl to udělat jinak a lépe. Takto bude držet nejspíše hladovku celé léto. Mátháma Ghándí zvítězil, protože ho svět i jeho národ znal a uznával jako guru. Byl vůdcem svého stamilionového národa. Jeho protest byl pevně ukotven do indického náboženského a kulturního kontextu. Mezi Ghándím a Tamášem je nepřehlédnutalný rozdíl. Jestli Tamáš zhubne nebo ne, nikoho nedojme ani nerozbrečí. Tím méně Condoleezu Rice. Další demonstrace proti radaru budou muset pouze organizovat jeho kolegové. Tak proto.

9. 5. 2008

Pavel Urban se ve svém článku mýlí. Pražský rozhlas vysílal během pražského povstání v květnu 1945 jménem České národní rady neustále (každých dvacet minut?) žádost o pomoc v angličtině, francoužštině a ruštině. Ta nahrávka snad ještě v archivu rozhlasu někde musí být, píše Milan Nápravník.

9. 5. 2008

Vědečtí poradci britské vlády varovali britskou ministryni vnitra, že její rozhodnutí zpřísnit klasifikaci konopí nepovede k omezení tvrdého zneužívání této drogy.

Profesor Sir Michael Rawlins, předseda vládního Poradního výboru k zneužívání narkotik konstatoval, že přesunutí konopí z měkčí kategorie C do tvrdší kategorie B "je neospravedlnitelné a nedosáhne požadovaného efektu".

MMM 2003
9. 5. 2008

POZVÁNKA NA TUTO SOBOTU

Demonstrace za dekriminalizaci konopí 10. 5. 2008 Praha

tisková zpráva pořadatelů MMM

Každoroční květnový happening je součástí celosvětového protestu Global Marihuana March. Jeho letošní ročník proběhne v Praze v kontextu právě probíhajících změn v trestním právu, které by měly být prvním krokem k racionálnímu přístupu společnosti k psychoaktivnímu, netechnickému konopí.

Letnou rozkopali - přijďte na Václavák 10. 5. 2008 ve 13:00

Marihuana jako TÉMA BL

9. 5. 2008

Mazuchová: Děti na prvním místě!, hlásal bombastickým titulkem PR článku Kladenský deník. Populistický návrh na odebrání řidičských průkazů neplatičům výživného, který rozbouřil počátkem roku mediální vody, se opozdil. Fatálně.

Připravit takový legislativní návrh je složitější, než se zdálo, řekla 11. dubna 2008 ČTK poslankyně a místostarostka Unhoště Lenka Mazuchová (ČSSD), která s nápadem jak zpřísnit vymáhání dlužných alimentů, přišla v lednu 2008. Návrh chtěla mít hotový už v dubnu, kdy sněmovní výbory projednávaly jinou úpravu vymáhání výživného z pera koaličních poslanců. Koaliční návrh schválil v dubnu ústavně-právní i sociální výbor Sněmovny. Svůj návrh chce Mazuchová sociálnímu výboru předložit v květnu, pravila v dubnu. Pokud by Mazuchová pozměňovací návrh na postih neplatičů výživného nepředložila včas, koalici by s přehledem prošla její předloha. A o to jde - aby ČSSD zaspala a ještě se jí mohl někdo vysmát.

7. 5. 2008
tisková zpráva Humanistického hnutí

V úterý 13.5.2008 zahájí Jan Tamáš časově neomezenou protestní hladovku proti plánu Spojených států umístit na území ČR svou vojenskou základnu. V hladovce ho od úterý podpoří také Jan Bednář. Po zahájení hladovky se k oběma hladovějícím přidají ještě další lidé ve více než desítce evropských měst na výraz solidarity a nesouhlasu se zvyšováním vojenské přítomnosti USA ve střední Evropě.

8. 5. 2008

Je osmého května 2008 a já si o půl osmé ráno pouštím rádio a nastavuji ČRo 2 čili "Prahu". Běží pořad Sváteční ráno, poslouchám jej až do půl deváté, kdy končí. Pořad je věnován konci války před šedesáti třemi lety, píše Ivan Votava.

Najednou mám pocit, že jsem se vrátil před rok 89, ovšem s obráceným znaménkem. Tenkrát celé Československo osvobodila pouze Rudá armáda, potažmo Sovětský svaz. Tato země zmizela z mapy, ale co je podivuhodnější, zmizela patrně i z dějin. Celou tu hodinu co pořad poslouchám, se mluví ve vzpomínkách o Američanech, o Angličanech, o legionářích, o tom jak u Blanska partyzáni honili utíkající Němce po lesích, vč. výčtu toho kde a kdy se po Praze konají pietní akty k ukončení války. Ani slovo o těch, o kterých jsem se zmínil o několik řádků dříve.

Pomalu nepřípadně znělo, když pustili Vladimíra Vysockého. Anebo, že by se jednalo o nějaký disidentský a hrdinský počin, tak jako v dobách nedávno minulých, když se rozhlasákům při oslavách "Osvobození Československa Rudou armádou" podařilo vpašovat do pořadů orchestrálku Mostu přes řeku Kwai či Tipperary?

Skutečně důstojné a objektivní, vycházím na balkon podívat se do sluníčka a za barákem rachotí bagry a buldozery, asi začínají stavět nějaký nový stánek konzumu. Opravdu sváteční den.

Bitva o rozhlas
8. 5. 2008

REKONSTRUKCE BOJŮ Z PRAŽSKÉHO POVSTÁNÍ 1945

K výročí květnového povstání v roce 1945 připravil Český rozhlas pro své internetové stránky dva dokumenty: Pražské povstání a Boj o rozhlas. Dokumenty byly natočeny v roce 2005 v rámci rekonstrukce bojů o rozhlas. Na speciálním portálu rozhlas.cz/tank/bojorozhlas jsou umístěny ve vysoké kvalitě.

8. 5. 2008

KD│ Kvakerské sdružení Friends Comittee on National Legislation oznámilo, že celkem sedmdesát devět katolických, muslimských, židovských a protestantských organizací se spojilo v protestu proti plánu současné administrativy reaktivovat infrastrukturu na výrobu jaderných zbraní a vybudovat nové jaderné kapacity. Informoval o tom server Space War Express.

V dopise adresovaném ministerstvu energetiky náboženské organizace z celých USA vyzvaly k ukončení výroby jaderných zbraní a multilaterálnímu odzbrojení.

9. 5. 2008

Upozorňují-li nyní BL v řadě textů na fakt, že celkové vyznění hlavního zpravodajství České veřejnoprávní televize ohledně chystané vojenské přítomnosti USA v ČR nelze v žádném případě považovat za objektivní a nestranné, ale je naopak hrubě manipulativní (což lze na mnoha konkrétních příkladech doložit), nelze si v této souvislosti nepovšimnout, že na klíčové místo v ČT, tedy na místo tiskového mluvčího veřejnoprávní ČT byl ode dne 1. 11. 2007 "převelen" z ministerstva obrany (!) právě pan Ladislav Šticha. Zde zastával od 1. 11. 2004 (tři roky) funkci tiskového mluvčího Vojenského zpravodajství. Do té doby pracoval ve funkci tiskového mluvčího téhož ministerstva. Viz např. text Jmenování tiskového mluvčího Vojenského zpravodajství na Ministerstvu obrany ČR ZDE .

Stanovisko redakce BL k článku Michala Ruska "ČT výběrem tiskového mluvčího porušila svůj Statut" ZDE

7. 5. 2008

Odpověď na naznačenou otázku je jednoduchá : protože je o to nikdo nepožádal. Jak známo, generál Patton měl od Eisenhowera výslovný zákaz překročit demarkační linii. Byl nicméně ochoten tento rozkaz porušit. Za předpokladu, že jej o to Česká národní rada v Praze výslovně požádá. Nestalo se tak.

7. 5. 2008
Ladislav Šticha

Tak to vypadá, že se podařilo otevřít v Britských listech docela pěknou střelnici. Na místě papírové růže jsem se ocitl já sám. Naštěstí mě ani jedna z reakcí příliš nepřekvapila. Dokonce i pan profesor Keller mi zcela zdarma provedl odborný rozklad mých textů. Zjevně spolu prostě nedokážeme souhlasit a vykládáme si slova toho druhé zcela jinak, než je autor myslel. Chci každopádně nezasvěcené čtenáře ujistit, že s panem profesorem nejsme nepřátelé a dokonce se ani neznáme. Já jsem cítil svou povinnost zastat se lidí v České televizi a on zase vyjádřit se ke způsobu, jakým jsem to udělal. Takže jen výměna názorů.

7. 5. 2008

Stanislav Hošek na konci svého článku tvrdí mj. že "všichni [kteří se zabývají ekonomickou teorií] se dopouštějí jedné kardinální chyby. Ve všech svých výrocích, vzorcích, ... do svých úvah nezačleňují mocenské vlivy, ať již ekonomické, politické, či jiné. Reálná moc je totiž v praxi tím opravdu dominantním vlivem, který určuje nejen ekonomické rozhodování, ale i ostatní chování. V dobách až krizového nedostatku zdrojů pak jde o vliv absolutně jediný."

7. 5. 2008

Prosím Vás, kdy už se od Vás konečně dočkáme těch požadovaných čísel o délce příspěvků a vysílacích časech příznivců a odpůrců americké radarové základny v ČR, kterými nám hlupákům neobjektivním konečně zavřete naše nevymáchané huby? ptá se Stanislav Bláha.

Poznámka ŠOK 19:00: Z rozhovoru s mluvčím ČT vyplývá, že si nyní on sám nechal zpracovat velmi podrobnou analýzu vyváženosti publikace tématu radaru v ČT za celý rok (tedy do dubna 2007) kterou obdrží po 12. 5. Věřím, že Britské listy tento dokument poté neprodleně obdrží ke zveřejnění a analýze. Myslím, že nejen pro Ladislava Štichu, ale i pro všechny ostatní programové pracovníky zpravodajství a publicistiky ČT ta exaktní zpětná vazba bude užitečná. Počkejme si tedy ještě několik dní...

7. 5. 2008

Přenesme se do předvánočního času roku 1943 a vzácného milosrdenství války. Hudební vystoupení se uskutečnilo v jídelně továrny Tenag v Teplicích. Nechme ožít tehdejší aktéry -- Čechy nuceně nasazené na práci v Říši. Věnováno vzpomínce na nuceně nasazené a jejich těžkému údělu.

7. 5. 2008

Začátek května zdál se být vhodnou dobou k tomu, abychom se vrátili k veršům klasika ZDE ZDE ZDE ZDE ZDE. Už jenom proto, abychom ukázali, jak naprosto vedle mohou být kulturně i literárně kriticky známí profesoři londýnské a cambridžské univerzity. Už jen proto, abychom konkrétně demonstrovali, jak složitá je struktura Seifertova verše, že flirt se sentimentalitou je jen jeden z mnoha motivů, které jsou integrovány do komplikované stavby jeho poezie.

Kromě toho se Věnec sonetů hodí i historicky, pro tuto část jara. Pomineme-li jeho literárněumělecké kvality, soubor Věnec sonetů, vydaný v roce 1956, je pozoruhodně otevřený i z politického hlediska. Vrací se sice k událostem z května 1945, kdy mohla být Praha koncem války srovnána se zemí tak, jako třeba Varšava, zároveň se soubor pozoruhodný svou otevřeně náboženskou tematikou. Seifert se obrací k Bohu, na jehož vůli závisí všechno, neboť "nebyli bychom víc než pleva/ kdyby Bůh na nás zanevřel". Zvláštní, že něco takového mohlo vyjít v období komunistického teroru, že?

marihuana
9. 5. 2008

V červnu roku 1998 OSN na zvláštním zasedání Valného shromáždění o drogách (UNGASS) uveřejnila plán, jehož hlavním cílem bylo dosažení "světa bez drog" do deseti let. Tato strategie se zaměřila na dosažení "změřitelných výsledků" v boji proti drogám, včetně "významného snížení" pěstování konopí, koky a opiového máku do roku 2008. Počátkem března 2008 se ve Vídni sešel Výbor OSN pro drogy (UNODC), aby zhodnotil výsledky této strategie a posoudil aktuální výsledky stávajících protidrogových politik s cílem určit, které strategie byly úspěšné.

7. 5. 2008

Možná to pro většinu obyvatel Evropské unie zní podivně, ale Brusel - to město úředníků a institucí - má sám o sobě dost vlastních starostí. Z nich některé se táhnou jako Ariadnina niť, aniž by kdokoliv byl schopen, a možná i ochoten, uchopit správný konec a nechat se vyvést z labyrintu. Jako "vaudevill" (abychom citovali belgický tisk) už vypadají tahanice kolem rozštěpení volebního a správního okresu Bruxelles-Hal-Vilvorde. V čem je případ zajímavý?

7. 5. 2008

Musím říci, že mě udivuje způsob uvažování, který prezentuje pan Cvek ve svém článku "Květen 2008: babo, raď", který mimochodem považuji (neumím psát květnatě, neumím najít správná slova, napíši to přímo) za ukázkově nepovedenou tirádu, míní Karel Březný.

6. 5. 2008

Výstava skupiny Guma Guar "Meze tolerance", která na protest proti zákazu Komunistického svazu mládeže dala této organizaci prostor, narazila. Symbolicky na prvního máje tuto výstavu poškodila skupina čtyř návštěvníků sprejem. Útok nebyl ovšem projevem pouze soudobého agresivního a nekulturního antikomunismu -- podle některých náznaků se zdá, že jeho pachateli byli lidé z "konkurenční" aktivisticko-umělecké skupiny Ztohoven protagonisty Romana Týce. Hloupý útok tak zároveň ukazuje dva různé přístupy k umění a k aktivismu. Ještě závažnější je ale stanovisko Galerie hlavního města Prahy, která se rozhodla expozici po útoku uzavřít. Dala tak jasně najevo, že o kultuře se v Česku rozhoduje násilím.

7. 5. 2008

Je mi opravdu líto, že musím ve svém volném čase upozorňovat na profesionální chyby člověka, který je za svoji polemiku placen a vyrábí ji v pracovní době. Přesto to udělám, protože mi nejde o pana Štichu, ale o smutný symbol instituce, kterou si i já ze svých koncesionářských příspěvků platím, i když se na ni, přiznám se, dívám poslední dobou stále méně. Podívejme se tedy věcně a bez emocí na to, co dělá pan Šticha špatně.

Jan Májíček a Jan Neoral
6. 5. 2008

Aćkoliv tomu možná tiskový mluvčí České televize neuvěří, v průvodu Prahou pod heslem Tuhle smlouvu neberem, který organizovala iniciativa Ne základnám, prošla tisícovka lidí. Ne dvě stě, ne tři sta, ale tisíc. Minimálně. A to je v hlavním městě dost. Protože Češi nemají rádi pochody Prahou, neradi mávají mávátky a neradi na ulici říkají, co si myslí. To neznamená, že by si to nemysleli. Češi, a Pražané zvláště, jsou veřejnoplaší. Neradi obnažují své názory na ulici.

Důležité je, že se tentokrát účastnili politici ČSSD, politici Strany zelených, politici KSČM, komunální politici z Brd i "obyčejní" občané všeho věku a mnoha politických názorů. Od studentů pražských gymnázií, přes sekretářky i jejich ředitele, majitele veletržních agentur, počítačové programátory, vysokoškolské učitele a jejich studenty, podnikatele, až po nezaměstnané či důchodce. Ti všichni přišli. Je to jen zlomek z těch, kteří si myslí totéž. "Až Condoleezza Riceová řekne, že přijede podepsat smlouvu, přijdeme zase," upozornil mluvčí iniciativy Ne základnám Jan Tamáš.

76% OBČANŮ JE PROTI RADARU

pražská demonstrace 5. 5. 2008 - 176 fotografií FOTOGALERIE

7. 5. 2008
Patrick Seale
Z angličtiny přeložil se svolením agentury AgenceGlobal Rudolf Převrátil

Přes všechny své úspěchy za posledních šest desetiletí Izrael selhal v jedné klíčové zkoušce: v integraci do arabského světa kolem sebe a mírové koexistenci s ním. Ačkoli prohlašuje, že bezpečnost je mu nad vše ostatní, odmítá nutné kroky, které k ní vedou. Jak lze vysvětlit tuto hádanku?

7. 5. 2008

Proč se česká média vyhýbají zásadním otázkám? Bojí se? Čeho?

Minulý týden dosáhla cena ropy skoro 120 dolarů za barel a od loňského roku se tak zvýšila skoro o 100%. Podle Leonida Feduna, viceprezidenta ruské nezávislé společnosti Lukoil, už těžba ropy v Rusku dosáhla svého vrcholu a nebude dále růst.

I ruská vláda přiznala, že těžba ropy v Rusku stagnuje. Česká republika tak nemůže počítat s dodávkami ruské ropy na příliš mnoho dalších let a v budoucnosti je bude muset nahradit dodávkami ruského zemního plynu.

7. 5. 2008

Místo, abych sledoval televizní detektivní seriály, rozhodl jsem se podstoupit reality show a zahrát si na Sherlocka Holmese. Dopadl jsem sice jako dr. Watson, ale stálo to za to! Doporučují všem televizním divákům, aby jenom pouze neudávali své spoluobčany na policii, ale aby si také někdy místo na Bretschneidera zahráli na vrchního radu Vacátka. Člověk si občíhne galérku a nestačí se divit.

Jak jsem již psal v minulém článku), někdo mi při návštěvě na LDN (léčebně dlouhodobě nemocných) ukradl starý rozbitý deštník. Případ mi nedal spát. Zajímalo mne, co je to za pitomce, který riskuje veřejnou pohanu a případně i kopanec někam, kvůli bezcennému rozlámanému deštníku?

7. 5. 2008
reakce na tiskovou zprávu Humanistického hnutí

Podívat se do zrcadla.

Nežrat, nežrat, nežrat, nežrat, nežrat, nežrat, nežrat, nežrat, nežrat, nežrat, nežrat, nežrat, nežrat, nežrat, nežrat, nežrat, nežrat, nežrat, nežrat, nežrat, nežrat, nežrat, nežrat, nežrat, nežrat, nežrat, nežrat, nežrat, nežrat, nežrat, nežrat, nežrat, nežrat, nežrat, nežrat, nežrat, nežrat, nežrat, nežrat, nežrat, nežrat, nežrat, nežrat, nežrat, nežrat, nežrat, nežrat, nežrat, nežrat, nežrat, nežrat, nežrat, nežrat, nežrat, nežrat, nežrat, nežrat, nežrat, nežrat, nežrat, nežrat, nežrat, NEŽRAT. NEŽRAT ! NEŽRAT !!!

Skončit hladovku. Udělat tiskovku. Jít na guláš.

Gratuluju k odhodlaně vytrvalému odporu.

5. 5. 2008

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Apelujeme na čtenáře, aby třeba i minimální částkou přispěli na provoz Britských listů. V anketě letos na jaře odpovědělo během několika málo dnů více než 5000 čtenářů. Finančně však na provoz listu přispívá jen kolem 200 osob. Děkujeme jim, ostatním čtenářům chceme sdělit, že by Britské listy mohly dělat daleko víc, kdyby měly možnost platit si stálé novináře. Nedokáže to česká komunita? Jsou finanční prostředky skutečně k dispozici jen pro cílenou politickou manipulaci, a chce-li list prosazovat svobodnou linii, padni komu padni, národ se pro její podporu nevzchopí?

V dubnu 2008 přispělo celkem 222 čtenářů Britských listů na provoz časopisu úhrnem částkou 65 154.03 Kč, příjem z reklamy byl v březnu 2008 4000 Kč. Na kontě Britských listů v Raffaisenbance jsme měli 30.4. 2008 částku 281 504.28 Kč. Na internetovém účtu Paypal máme nyní 883.67 GBP a 940.56 euro.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři ze zahraničí a nyní i z České republiky mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Americká protiraketová základna v České republice RSS 2.0      Historie >
6. 5. 2008 Mluvčí jako klenot České televize Jan  Keller
6. 5. 2008 Tisícovka lidí na demonstraci Ne základnám Štěpán  Kotrba
4. 5. 2008 Raytheon dostal za úkol řešit zahřívání polovodičů u vysoce výkonných radarů Štěpán  Kotrba
2. 5. 2008 Přehled dosavadních slyšení o americké obraně proti balistickým raketám v Kongresu Pavel  Barák
30. 4. 2008 Pane redaktore, proč ten výsměch? Jan  Neoral
23. 4. 2008 Polsko chce, aby byly Spojené státy třetím sloupem jeho bezpečnostní strategie   
21. 4. 2008 Proč jsem pro radar Boris  Cvek
21. 4. 2008 Konečně důkaz: Radar pro Brdy bude teprve vyvíjen!   
19. 4. 2008 Neoral: Zdrojem moci jsou občané a žádný Topolánek se vztyčeným prostředníkem Jan  Neoral
17. 4. 2008 BBC: Americká protiraketová obrana "nebude fungovat"   

Čína RSS 2.0      Historie >
2. 5. 2008 Čína si vybudovala tajnou základnu pro jaderné ponorky   
2. 5. 2008 Fukuyama: Mocná slabost Číny   
28. 4. 2008 Brave New World Štěpán  Kotrba
25. 4. 2008 Tibet -- žádná Šangri-la Slavoj  Žižek
24. 4. 2008 Protestuji proti pokrytectví aktivistů, kteří se zasazují za lidská práva jen pro někoho Petr  Kužvart
20. 4. 2008 Západní tlak na Čínu ohledně Tibetu výrazně posílil čínský nacionalismus   
19. 4. 2008 V Číně se konaly protifrancouzské demonstrace   
17. 4. 2008 Absurdní drama čínské olympiády Lukáš  Zádrapa
14. 4. 2008 Čínská velvyslankyně varovala před ochlazením vztahů   
11. 4. 2008 Olympiáda v Číně Beno  Trávníček

Zelení RSS 2.0      Historie >
8. 4. 2008 Že by už to neplatilo, poté, co byli zvoleni?   
31. 3. 2008 Rezignuje dalajláma? Tibetská mládež ho možná donutí Štěpán  Kotrba
11. 12. 2007 Jak se v Čechách dodržuje právo aneb odpověď americkému brouku Miroslav  Šefara
5. 12. 2007 Chtělo by to nějakou zelenou stranu Jakub  Patočka
30. 11. 2007 Zelení: Délka štěpeného atomu Pavel  Kopecký
29. 11. 2007 Co zbylo ze zelených? Martin a Džamila Jan  Keller
29. 11. 2007 Jak souvisí Rowlingová, Bursík a Greenpeace? Štěpán  Kotrba
25. 11. 2007 Chceme otevřenou diskusi o tom, za jakých podmínek setrvávat v této vládě!   
18. 10. 2007 Gore -- demokrat, který opravdu, ale opravdu není občanský Anna  Čurdová
12. 10. 2007 Proč by měl Václav Klaus Alu Gorovi pogratulovat Jiří  Paroubek

Tibet RSS 2.0      Historie >
25. 4. 2008 Tibet -- žádná Šangri-la Slavoj  Žižek
24. 4. 2008 Protestuji proti pokrytectví aktivistů, kteří se zasazují za lidská práva jen pro někoho Petr  Kužvart
18. 4. 2008 Mluvme tedy o Tibetu! Petr  Fiala
31. 3. 2008 "Olympiáda v Pekingu - Vypni televizi!"   
31. 3. 2008 Rezignuje dalajláma? Tibetská mládež ho možná donutí Štěpán  Kotrba
30. 3. 2008 Dezinformační válka: Podle obskurních zdrojů prý britská špionáž tvrdí, že nepokoje v Lhase vyvolali čínští policisté   
28. 3. 2008 Tibetští mniši narušili oficiální čínskou mediální PR akci   
26. 3. 2008 Tibet a nezávislost aktivistů?   
26. 3. 2008 Boj za svobodu není nelegitimní jen proto, že ho podporují Spojené státy Jan  Čulík
26. 3. 2008 Následkem čínské okupace zemřelo přes milion Tibeťanů   

Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti RSS 2.0      Historie >
11. 4. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
8. 4. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
21. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
20. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
18. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
17. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
14. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
13. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
12. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr

Zdravotnictví a reformy RSS 2.0      Historie >
30. 4. 2008 Řízená péče ve zdravotnictví - proboha, ne z USA! Petr  Wagner
23. 4. 2008 Hele, kámo, nemáš pár zbytečnejch drobáků?" Martin  Gřeš
11. 4. 2008 Zásadně nesouhlasíme s rozhodnutím vlády udělat z fakultních nemocnic "nevýdělečné" akciové společnosti   
11. 4. 2008 Ondřej Neff mluví už i do zdravotnictví Petr  Wagner
9. 4. 2008 Příklad práce České televize, jak se novinářství dělat nemá Petr  Wagner
9. 4. 2008 Budeme obětí obchodu s vlastním zdravím? František  Řezáč
7. 4. 2008 "Reforma" zdravotnictví Petr  Wagner
21. 3. 2008 Zdravotnictví a pojištění Vladimíra  Bošková
10. 3. 2008 Zřiďme státní zdravotní pojišťovnu   
28. 2. 2008 Plány ministerstva zdravotnictví ohrožují vzdělávání budoucích lékařů   

Aféra jménem Andula - kniha na pokračování RSS 2.0      Historie >
11. 12. 2007 Aféra jménem Andula (XX. část) Josef  Brož
7. 12. 2007 Aféra jménem Andula (XIX. část) Josef  Brož
4. 12. 2007 Aféra jménem Andula (XVIII. část) Josef  Brož
28. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XVII. část) Josef  Brož
23. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XVI. část) Josef  Brož
20. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XV. část) Josef  Brož
15. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XIV. část) Josef  Brož
13. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XIII. část) Josef  Brož
8. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XII. část) Josef  Brož
6. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XI. část) Josef  Brož

Írán RSS 2.0      Historie >
28. 4. 2008 Teheránský politolog: ŠOS se může brzy stát novým geopolitickým mocenským centrem Pavel  Barák
15. 4. 2008 USA a Írán vedou už pět let "tajné" rozhovory o jaderných zbraních   
7. 2. 2008 Vybuduje si Čína vojenskou základnu v Íránu?   
4. 2. 2008 Írán provedl test odpalovací rampy a otevřel vesmírné kontrolní středisko Štěpán  Kotrba
21. 1. 2008 Iránská hrozba Karla Schwarzenberga Přemysl  Janýr
24. 12. 2007 Dokument amerických zpravodajských služeb o Íránu - Dobrá zpráva. Až příliš. Karel  Dolejší
8. 12. 2007 Amerika tvrdě promarnila ve věci Íránu svou šanci   
5. 11. 2007 USA: 52 procent "pravděpodobných voličů" "podporuje americký vojenský útok proti Íránu"   
27. 10. 2007 Musíme bombardovat Írán   
18. 10. 2007 Mediálně politické mýty jako náhražka politické reality a jejich trestuhodné dopady Miroslav  Polreich

Šanghajská organizace spolupráce RSS 2.0      Historie >
28. 4. 2008 Teheránský politolog: ŠOS se může brzy stát novým geopolitickým mocenským centrem Pavel  Barák
28. 4. 2008 Brave New World Štěpán  Kotrba
24. 4. 2008 Delegace slovenské armády se v Pekingu setkala s ministrem obrany Liang Kuang-lie   
7. 4. 2008 O čem se bavili Putin s Bushem? O radaru? Ne. O podmořském tunelu mezi USA a Ruskem Štěpán  Kotrba
7. 2. 2008 Vybuduje si Čína vojenskou základnu v Íránu?   
23. 1. 2008 Jestli se Rusko otočí východním směrem, bude to naše prohra, ne prohra Moskvy Oskar  Krejčí
3. 1. 2008 Globální válečná hrozba základny USA v ČR a naše odpovědnost Miroslav  Polreich
18. 10. 2007 Mediálně politické mýty jako náhražka politické reality a jejich trestuhodné dopady Miroslav  Polreich
6. 10. 2007 V Dušanbe skončil summit SNS, zahájen byl summit Euroasijského ekonomického společenství   
1. 10. 2007 Tadžikistan: Snaha o posilnenie pozície Peter  Stupavský

Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost RSS 2.0      Historie >
5. 5. 2008 IEA vyhlašuje poplach: Světu bude chybět 12,5 milionů barelů ropy denně   
5. 5. 2008 Írán definitivně odmítl dolar - bude to důvod k válce?   
29. 4. 2008 Fico varuje pred energetickou vojnou v Európe   
28. 4. 2008 Kde ksakru vězí ti ekonomové?   
28. 4. 2008 Brave New World Štěpán  Kotrba
24. 4. 2008 Evropská komise připravuje krizový plán ropné nouze, firmy uzavírají strategické smlouvy   
16. 4. 2008 Jak rozdělit zásoby plynu v Turkemistánu?   
15. 4. 2008 Těžba ropy v Rusku klesá   
8. 4. 2008 Kosovo v geopolitických hrách o energie, aneb ropovod do Evropy, nebo do USA?   
7. 4. 2008 O čem se bavili Putin s Bushem? O radaru? Ne. O podmořském tunelu mezi USA a Ruskem Štěpán  Kotrba

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
3. 7. 2006 Věčná koalice - nebezpečný útok na demokracii Miroslav  Polreich
30. 6. 2006 Dokážeme být svobodní? Jan  Čulík
29. 6. 2006 O českém vysokém školství Jan  Čulík
9. 6. 2006 Kdyby... Jakub  Rolčík
9. 6. 2006 Karyatidy se hájí: My nic, to Paroubek! Jan  Čulík
9. 6. 2006 Jsme Šílení Bohumil  Kartous
9. 6. 2006 Jak voliči rozdali politické karty, a co dál? Vladimír  Vokál
4. 5. 2006 Politická příživa Štěpán  Kotrba
29. 3. 2006 Znovu o tom, co česká média pomíjejí Jan  Čulík
11. 3. 2006 Jak informovaly Britské listy o válce v Kosovu   

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
5. 5. 2008 Hamáček: Má-li být ČSSD důvěryhodná... musí chytit Bin Ládina Štěpán  Kotrba
25. 3. 2008 Trhy s dětmi v osvobozeném Iráku Lukáš  Lhoťan
25. 3. 2008 Zájem o bezvýchodnou válku v Iráku klesá, The New York Times "zkoumají" proč Karel  Dolejší
23. 3. 2008 Česko-americké vztahy a výročí velikonočního "humanitárního" bombardování Jugoslávie Štěpán  Kotrba
21. 3. 2008 Irák dnes zažívá boom cestovního ruchu   
13. 3. 2008 Operace Iraqi Freedom: Vojenské vítězství, politická prohra Karel  Dolejší
10. 3. 2008 Česká vláda jedná s iráckými teroristy Lukáš  Lhoťan
29. 2. 2008 "Tak trochu jiná" euroatlantická diplomacie v Sýrii: Brzeziński a Paroubek Štěpán  Kotrba
5. 2. 2008 Británie plánovala postavit v Afghánistánu pro Taliban výcvikový tábor   
5. 2. 2008 Britský princ Andrew kritizoval USA za iráckou válku   

Hon na svobodu slova RSS 2.0      Historie >
30. 4. 2008 Spisovatelé protestují, že Tesco potlačuje svobodu projevu   
20. 3. 2008 Zákaz Komunistického svazu mládeže potvrzen Ondřej  Slačálek
11. 10. 2007 Čína stále drakoničtěji cenzuruje internet   
8. 10. 2007 Zakažte reklamu a zhroutí se společnost Bohumil  Kartous
8. 10. 2007 "Svět bez loga" by byl světem spravedlivějším, ale nebude Štěpán  Kotrba
4. 10. 2007 Bude Česká republika protiprávně utajovat jinde přístupné informace? Helena  Svatošová
26. 7. 2007 Trestní oznámení pro pomluvu   
20. 6. 2007 Diplomatická kontroverze kolem spisovatele Rushdieho se zostřuje   
16. 3. 2007 Jak se v Právu cenzuruje Mitrofanov Štěpán  Kotrba
6. 3. 2007 Svoboda slova v ČR neexistuje Tomáš  Stýblo

Školství RSS 2.0      Historie >
10. 4. 2008 Universitní studenti: Vysokoškolské studium je dnes ztráta času   
7. 3. 2008 Jesle jako vzdělávací zařízení, aneb už se nedá mluvit o krkavčích matkách Uwe  Ladwig
22. 1. 2008 Neúcta k vědění se nevyplácí Darina  Martykánová
4. 12. 2007 Sítě v síti, aneb jsou ve školství jen problémy s platy? Pavel  Táborský
21. 11. 2007 Sloučení škol nebude škodit   
15. 11. 2007 Manifest maturanta   
15. 11. 2007 Nemoc, způsobená Oxfordem? Ema  Čulík
15. 11. 2007 Britské vysoké školy, pro a proti Jan  Čulík
14. 11. 2007 Náš mlčící maturant Patrick  Ungermann
14. 11. 2007 Nechceme sloučení škol Simona  Szekelyová

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
30. 4. 2008 Protest v britském deníku The Times proti udělení Nobelovy ceny   
21. 4. 2008 Škrabáky rozdá Dědeček Tomáš  Koloc
8. 4. 2008 O tom, co je v literatuře hodnotné, nerozhodují ti, kteří ji čtou, ale ti, kteří ji píší Jiří  Drašnar
8. 4. 2008 Literatura nemusí být čtena Lukáš  Zádrapa
7. 4. 2008 Dobrovolná izolace české literatury Hana  Tomšů
31. 3. 2008 Krize české literatury Štefan  Švec
27. 3. 2008 Otokar Fischer -- nejen překladatel Fausta a Zarathustry Nikola  Richtrová
28. 1. 2008 Odcházení od Václava Havla: Stará hra, která nevědomky nastoluje důležitý problém současnosti Jan  Čulík
25. 1. 2008 Čtenář je partnerem autora Irena  Zítková
17. 1. 2008 Založen Přípravný výbor Společnosti přátel Památníku národního písemnictví   

Radiožurnál podle Tachecí RSS 2.0      Historie >
8. 2. 2008 Konvalina chce vysvětlení svého odvolání? Může ho mít. Štěpán  Kotrba
31. 1. 2008 Který film naposledy rozplakal Petra Vachlera?   
21. 1. 2008 Stížnost Radě Českého rozhlasu: Tachecí porušila Kodex Českého rozhlasu aneb co je to "myslet nově" Štěpán  Kotrba
21. 1. 2008 Každý by měl dělat, co umí, aneb, paní Tachecí, potřebujeme vás jinde a jinak! Karel  Šolín
21. 1. 2008 Volejte ředitelce, volejte Báře aneb čí chleba jíš, toho píseň zpívej   
18. 1. 2008 Svět kolem rádia František  Řezáč
17. 1. 2008 První významná internetová iniciativa?   
17. 1. 2008 Barbora Tachecí: 4000 lidí nepokládám za mnoho   
16. 1. 2008 Radiožurnál: Pro řešení neexistuje rychlý, jednoduchý, schematický recept Štěpán  Kotrba
16. 1. 2008 "S nutným časovým odstupem budeme změny vyhodnocovat"   

Český film RSS 2.0      Historie >
11. 4. 2008 Pražské jaro 1968 v českém postkomunistickém filmu Jan  Čulík
11. 4. 2008 The Prague Spring as reflected in Czech postcommunist cinema Jan  Čulík
3. 4. 2008 Bohdan Sláma: "Buďme na sebe hodní, nic jiného nemáme" Jan  Čulík
18. 3. 2008 O rodičích a dětech: Dobrý film, ale zase o tomtéž Jan  Čulík
26. 2. 2008 Mučení jako důkaz, aneb Jiří Křižan byl věštec Boris  Cvek, Jan Čulík
23. 2. 2008 How to resist death Jan  Čulík
22. 2. 2008 Czech Cinematography 1989 - 2007   
11. 2. 2008 Britské listy ukazují, že tudy cesta nevede   
19. 1. 2008 Čtěte "disidentskou" knihu Jana Čulíka o současném českém filmu Jan  Čulík