7. 5. 2008
Květen 2008: Babo, prosím, neraďMusím říci, že mě udivuje způsob uvažování, který prezentuje pan Cvek ve svém článku "Květen 2008: babo, raď", který mimochodem považuji (neumím psát květnatě, neumím najít správná slova, napíši to přímo) za ukázkově nepovedenou tirádu, míní Karel Březný. |
Už dlouho jsem nenapsal žádný opravdu kritický politický komentář, jaké jsem psával za dnů, kdy vládla sociální demokracie. A není to proto, že bych se se současnou vládou ztotožňoval ve všem, co dělá. Můj postoj byl ale vždy takový: vyhrajte volby, prosaďte vizi, ovoce se ukáže a čas soudu (volby, žaloby, vyšetřování) nad vámi přijde. Zatímco poslední sociálně demokratická vláda ztratila všechny své vize s odchodem Vladimíra Špidly, a stala se tak vládou zbytečnou, současná vláda vize má a měla by je mít možnost prosadit, aby se ukázalo.
Obecné tvrzení, s kterým mohu osobně souhlasit. Ne v situaci, kdy tato vláda s mandátem dvou přeběhlíků provádí kroky, které lze nazvat jako nebezpečné a hlavně nevratné. Změny, které se jinde provádí léta a pokud možno za širokého konsenzu většiny společnosti. Například rychle a v temných zákoutích připravovaná zdravotnická "reforma". Neprobíhají v médiích žádné odborné diskuze, srovnání. Nic. Velké aparáty MFDnes, LN, ČT zaměstnávající desítky redaktorů si nedají práci s tím, aby veřejnost kvalifikovaně seznámili se zdravotními systémy například v zemích EU, vedly opakovaně panelové odborné diskuze za účastí více stran. Místo toho čteme osobní názory Komárka, Párala, Zámečníka atd. kteří si myslí, že Julínkové plány jsou prospěšné. Tečka. Prostě si to myslí. Dodají pár frázi o holandském systému případně o řízené péči podle vzoru amerických organizací řízené péče HMO. Tečka. Cikrt na námitky lékařů vůči "reformě" odpoví, že jsou to "takové komunistické bláboly". Na výhrady universit má ještě stručnější odpověď "nerozumíte tomu". Koho by např. po těchto případně nevratně provedených privatizačních krocích pan Cvek žaloval? Co by z toho česká veřejnost měla? Nesl by někdo odpovědnost? Koho by tak odsoudili? Žije pan Cvek ještě v Česku? Jaké vize ztratila vláda s odchodem Vladimíra Špidly? Nemohl být pan Cvek konkrétní?
ČSSD musí vládu kritizovat, musí vést jasný politický boj, a to třeba i proti takovému zákonu, jako je ten o vyrovnání státu s církvemi (osobně považuji vystupování a způsob dialogu pana ministra Jehličky za nejlepší záruku toho, že ten zákon je kvalitní).
Pěkné vystupování před kamerou či vhodně volená slova jsou zárukou něčeho? Musím opakovat otázku, žije autor v ČR? V zemi, kde např. "smlouva s voliči" znamená pro její autory cár papírů?
Bursík je stále méně schopen přesvědčit voliče o tom, že do politiky šel kvůli vizím a ne kvůli technologii moci. Vyhrál volby, je však otázkou, s jakými tématy chce jít do těch příštích -- autentickým tématem by mohlo být snad jenom tohle: budu konstruktivním koaličním partnerem. Na druhé straně stojí Kuchtová, Stropnický a spol., kteří strhávají stranu zpátky do minulosti.
Autentický program či téma zelených by mohlo být "budu konstruktivním koaličním partnerem"? Autor rozumí tak důkladně politice zelených, že ví co by mohlo být správný program zelených a ví co je strhávání do minulosti?
Stále zajímavější bude podle mého názoru vnitrostranický vývoj ČSSD a ODS. Obě strany jsou teď před krajskými a senátními volbami. Bude zajímavé sledovat, jak voliči ohodnotí to, co na krajích učinila modrá hegemonie. Sám nevím, jak budu volit, neboť s vládou ODS na severu Moravy nejsem nespokojen a ČSSD bych volil možná jen pro nutnost změny stráží, kdyby to ovšem nebyla mi výrazně nesympatická severomoravská ČSSD. Do Senátu jako obvykle volit nebudu a jsem zvědav na volební účast.
Možná že autor mohl zkusit napsat s čím konkrétně není spokojen u vlády ODS na severu Moravy. A zajímalo by mě čím je mu nesympatická severomoravská ČSSD. Já si myslel, strany se volí podle programu a reálných skutků. Sympatický mi byli kdysi např. Václav Klaus, Vladimír Dlouhý, Viktor Kožený, Miroslav Macek, Pavel Tykač, Karel Dyba atd. Chodili pěkně oblečeni, měli hezké kravaty, sympatické tváře, spisovně vedli dialog, a hlavně měli "správné vize" atd. Jinak řečeno - chyběla mi schopnost více přemýšlet (a samozřejmě nadále občas chybí, jsem někdy pohodlný), nenechat se manipulovat vnějšími a nepodstatnými vjemy.
ČSSD si bude muset položit otázku, zda její orientace na strach z ODS je dostatečně lákavý a zajímavý politický program a zda Jiří Paroubek pro ni představuje budoucnost. Zatímco ODS disponuje řadou osobností, kterých si opravdu vážím (Přemysl Sobotka, Jiří Pospíšil, Petr Nečas, Petr Gandalovič, Boris Šťastný), u ČSSD pátrám v paměti marně.
Závěr Cvekova článku je prostě skvostná perla. Osobní dojmy, domněnky, sympatie a přání si plete autor s objektivním popisem reality. Jsem rád, že autor ví, která strana disponuje osobnostmi a která ne. Že ví, která strana má program a která ne. Že sice jedná strana varuje a vypadá to, že oprávněně před některými kroky vládní ODS, je asi nepodstatné. Že ODS považuje smlouvu s voliči za cár papíru, je taky nepodstatné, hlavně že má "program". Pro osvěžení paměti uvedu body 4.-6. Smlouvy s voliči (mimo jiné nemohu dnes onu "smlouvu" na stránkách ODS nalézt, doufám, že je to jenom moje neumění)
4. Nezavedeme školné, ale změnou financování studia zvýšíme počet vysokoškoláků na průměr EU.
Dále se autor asi spletl a chtěl možná např. napsat, vidím mi sympatické politiky v této straně a v této nevidím žádné? Možná se autor článků mohl snažit více a konkretizovat, proč si váží osob, jako je Přemysl Sobotka, Jiří Pospíšil, Petr Nečas, Petr Gandalovič, Boris Šťastný). Musím se přiznat, že můj osobní názor na některé ze jmenovaných pánů je trochu jiný : Především zvýšíme podíl studentů z nízkopříjmových skupin, který je u nás až čtyřnásobně nižší než ve vyspělých zemích. 5. Zastavíme současné snižování životní úrovně důchodců ve srovnání s těmi, kteří pracují. Změny penzijního systému se dnešních seniorů nedotknou. 6. Finanční spoluúčast ve zdravotnictví se nebude povinně zvyšovat. Zachováme ústavní právo na bezplatnou zdravotní péči na základě veřejného zdravotního pojištění.
|