7. 5. 2008
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
7. 5. 2008

Článek který Právo neotisklo

Proč se česká média vyhýbají zásadním otázkám? Bojí se? Čeho?

Minulý týden dosáhla cena ropy skoro 120 dolarů za barel a od loňského roku se tak zvýšila skoro o 100%. Podle Leonida Feduna, viceprezidenta ruské nezávislé společnosti Lukoil, už těžba ropy v Rusku dosáhla svého vrcholu a nebude dále růst.

I ruská vláda přiznala, že těžba ropy v Rusku stagnuje. Česká republika tak nemůže počítat s dodávkami ruské ropy na příliš mnoho dalších let a v budoucnosti je bude muset nahradit dodávkami ruského zemního plynu.

Londýnské Financial Times psaly minulý týden, že na Sibiři skončilo období intenzivního těžařského růstu a že dramaticky klesá těžba ropy v Severním moři a v Mexiku.

Podle Financial Times se až donedávna považovalo Rusko za nejslibnější ropný region mimo Blízký východ, kde leží víc než polovina zbývajících světových zásob této suroviny. Rusko tak, pokud jde o ropu, vypadává ze hry o budoucnost a zůstává v ní hlavně Blízký východ. Tam si USA zajistily okupací Iráku přístup k jedné desetině světových zásob ropy. Vyspělé země se pokoušejí čelit růstu cen ropy inflací.

V České republice dosáhla začátkem tohoto roku 10% a i Financial Times předpovídají, že současná cena ropy vyvolá inflaci v mnoha zemích. Ta může, alespoň dočasně, zabránit tomu, aby zvyšující se ceny energie brzdily rozvoj ekonomiky. Pokud se, se stoupající cenou energie a tím i všech výrobků, budou zároveň zvyšovat i mzdy, budou mít lidé pořád dost peněz na to, aby nakupovali jako dříve a firmy budou mít dál pro koho vyrábět. Protože ale bude poptávka po ropě nadále převažovat nad nabídkou, poroste cena ropy o to rychleji oč více klesne, vlivem inflačního tlaku, reálná hodnota peněz. Ve světě se tak začne roztáčet inflační spirála.

Dříve nebo později bude muset být inflace zastavena a v důsledku toho lidé přestanou mít dost peněz na nákup všech vyrobených výrobků, podniky budou muset začít omezovat výrobu a tedy propouštět zaměstnance a dojde k systematicky se prohlubující ekonomické krizi. Pokud nedojde během příštích několika let k objevu nového zdroje energie, je tato krize nevyhnutelná. Povede k přechodu od spotřeby ropy ke spotřebě zemního plynu a tím se celosvětová krize posune zhruba o 10 let dále do budoucnosti, kdy už i poptávka po plynu převáží nad jeho nabídkou na světových trzích a i cena plynu začne nezadržitelně stoupat.

Pokud nedojde k novému vědeckému objevu, stojí z těchto důvodů dnes svět na pokraji hluboké hospodářské krize, která může vyvolat světovou válku. Americká okupace Iráku, ke které se Američanům (díky útokům z 11. září - stále více fakt ale poukazuje na to, že americká vláda o přípravách útoků věděla a záměrně jim nečinně přihlížela) - podařilo získat souhlas OSN, je jen její předehrou.

Americký radar v Čechách má údajně sloužit k obraně USA před íránským jaderným útokem. Žádný soudný člověk ovšem neuvěří, že kdyby se Íránu nakrásně podařilo vyrobit jednu atomovou bombu (což se mu, podle všech zpráv v příštích 10 letech nepodaří i kdyby se o to snažil), že by se odhodlal s tímto arsenálem zaútočit na USA.

USA by Írán, po jediném takovém výbuchu na jejich území, smazaly ze zemského povrchu anebo ještě spíše by tohoto útoku využily k obsazení íránských ropných polí. Cílem budování americké radarové základny v České republice je tak, za prvé zbavit USA obavy, že by se v případě amerického útoku na Írán, mohl Írán bránit vystřelením balistické střely s jadernou náloží na území USA a za druhé odradit Rusko a Čínu od toho, aby se pokusily zabránit vojenskými prostředky americké okupaci Íránu, protože v případě světového jaderného konfliktu budou rakety, odpalované z ruského území, zachycovány radarem na území České republiky.

USA se tak systematicky připravují na to, vyhnout se co nejdéle energetické krizi tím, že obsadí arabská ropná pole bez ohledu na to, že tím urychlí příchod energetické krize v jiných státech. Česká vláda požadovala, během jednání o radaru, od americké strany ujištění, že mu výměnou za poskytnutí českého území pro radar, zajistí energetickou bezpečnost. Doufá tedy, že jí američtí partneři dodají část dobyté irácké nebo íránské ropy. Pravděpodobnost, že zejména Rusko a Čína budou nečinně přihlížet tomu, jak je USA zbavují přístupu k posledním zbývajícím zásobám energetických surovin, je ale mizivá. Znamenalo by to pro ně, že nechají USA prosperovat, zatímco zejména čínská ekonomika se prakticky zastaví a obě země, v důsledku ekonomického propadu, přestanou být schopné mocensky konkurovat USA. Čína už nabídla Íránu, že vybuduje vojenskou základnu na jednom z jeho ostrovů v Hormúzské úžině, kudy se dopravuje íránská ropa (Írán zatím odmítá) a podařilo se jí získat pro svou firmu Sinopec zakázku na přípravu těžby ropy z obřího ropného pole v Jadaravanu .

Minulý týden psal americký deník Washington Post, že předseda náčelníků generálních štábů americké armády, Michael Mullen, řekl, že konflikt s Íránem by byl pro americké síly "mimořádně stresující" ale nikoli nemožný -- "byl by omyl myslet si, že nejsme schopni boje". Nikdo nemůže očekávat, že by Rusko a Čína někdy v OSN schválily Američany vedenou invazi do Íránu. Pokud se ale USA rozhodnou zaútočit na Írán bez souhlasu Rady bezpečnosti OSN, vyvolají tím světovou válku. V té se ovšem, díky americkému radaru na českém území, stane Česká republika prvořadým cílem a čím více antiraket bude umístěno v Polsku, tím více raket bude mířit na české území.

Česká vláda tak svým zamýšleným podpisem smlouvy o umístění amerického radaru na českém území vědomě vstupuje do světové války o energetické zdroje a pokud k ní dojde, což není vůbec nepravděpodobné, výsledkem bude zánik českého národa, ať už v důsledku použití jaderné nálože k útoku na americký radar nebo v důsledku změn životního prostředí vzniklých světovým jaderným konfliktem. Pokud je česká vláda schopná takového výpadku v myšlení, měli by jí v tom zabránit poslanci českého parlamentu, kteří reprezentují většinu českého národa, která s výstavbou amerického radaru na českém území nesouhlasí.

Post scriptum: Právo tento článek neotisklo. Mezitím byla zveřejněna zpráva, podle které vedoucí ekonom mezinárodní agentury pro energii, Fatih Birol, řekl, že brzo zřejmě začne převyšovat poptávka po ropě její nabídku o 15%. To by byla drastická nerovnováha a státy, které mají zájem, aby kvůli nedostatku ropy nedošlo ke světové válce by to měly dát najevo činy, má-li být této válce zabráněno. Jasným činem české vlády by bylo odmítnutí americké radarové základny sloužící americkému útoku na Írán.

                 
Obsah vydání       7. 5. 2008
8. 5. 2008 Opravdu sváteční den Ivan  Votava
7. 5. 2008 Květen 2008: babo, raď Boris  Cvek
7. 5. 2008 Květen 2008: Babo, prosím, neraď Karel  Březný
7. 5. 2008 Proč nám nepomohli? Protože o to nikdo nepožádal Pavel  Urban
7. 5. 2008 O jednom hudebním vystoupení nuceně nasazených v Říši Petr  Klán
7. 5. 2008 Jan Tamáš zahájí hladovku proti radaru
8. 5. 2008 Proč ta zášť?
8. 5. 2008 Americké náboženské organizace protestují proti továrně na jaderné hlavice
7. 5. 2008 Vyváženost je v České televizi samozřejmostí Ladislav  Šticha
7. 5. 2008 Dotaz panu Štichovi, mluvčímu České televize
7. 5. 2008 Co všechno udělal mluvčí ČT špatně Jan  Keller
6. 5. 2008 Násilí rozhoduje o programu galerie hlavního města Prahy Ondřej  Slačálek
7. 5. 2008 Krize v Rusku
7. 5. 2008 Demokratická vláda nedokáže přikazovat ekonomice Pavel  Urban
6. 5. 2008 Tisícovka lidí na demonstraci Ne základnám Štěpán  Kotrba
6. 5. 2008 Radarová inkvizice Karel  Dolejší
7. 5. 2008 Michael  Marčák
7. 5. 2008 Nebezpečné klouzání po povrchu
7. 5. 2008 Brusel má svých vlastních starostí dost Ivo  Šebestík
7. 5. 2008 Divadelníci v kapitalismu František  Řezáč
7. 5. 2008 Izraeli je šedesát Patrick  Seale
7. 5. 2008 Článek který Právo neotisklo Mojmír  Babáček
7. 5. 2008 Jednotná levice: fikce či reálná možnost?
7. 5. 2008 Věnec sonetů (V) Jaroslav  Seifert
7. 5. 2008 O Seifertově Věnci sonetů Jan  Čulík
8. 5. 2008 Český rozhlas Online: video z boje o rozhlas ve vysoké kvalitě na webu
7. 5. 2008 Přistupujte k oponentovi s trochou úcty Ladislav  Šticha
6. 5. 2008 Mluvčí jako klenot České televize Jan  Keller
7. 5. 2008 Úctu si zaslouží profesionál Štěpán  Kotrba
7. 5. 2008 Díky profesoru Kellerovi
7. 5. 2008 Odbíjená mezi Českou televizí a jejími diváky
7. 5. 2008 Odvysíláním reportáže Luboše Rosího ČT tvrdě narušila svůj veřejnoprávní statut Jan  Čulík
7. 5. 2008 Je mluvčí ČT hluchý a slepý!?
7. 5. 2008 PRD zve ČT na hru Alois! Mein Gott!!
6. 5. 2008 ČT není vlivovou agenturou Ladislav  Šticha
7. 5. 2008 O umělcích, kteří umějí, neboli Pozdrav z města, kde nemám kufr Uwe  Ladwig
7. 5. 2008 Případ ukradeného deštníku vyšetřen? Wenzel  Lischka
6. 5. 2008 Srbské ikony, albánské fangle a balkánská politická masturbace Lenka  Kučerová
7. 5. 2008 Vyhoďte je už konečně všechny -- ty ouředníky! Beno  Trávníček
30. 4. 2008 Miloš Pick: Zápas o pětidenní pracovní týden v éře reforem Miloš  Pick
6. 5. 2008 Fotografie Petra Fialy
4. 5. 2008 Ten problém je i náš, vážení Hana  Mudrová
6. 5. 2008 Hamáček: Mým hlavním argumentem je kontinuita zahraniční politiky ČR Jan  Hamáček
5. 5. 2008 Hospodaření OSBL za duben 2008