29. 3. 2006
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
29. 3. 2006

Neměli bychom předpokládat, že budoucnost bude pokračováním dneška.

Katastrofální zahraniční politika Spojených států zavedla Ameriku do silnější izolace než kdy předtím, a Čína je připravena převzít globální roli USA, argumentuje v listě Guardian Martin Jacques, který v současnosti vyučuje v Singapuru.

"Naše moc má jednu vážnou, zápornou vlastnost: naše teorie o světě nemohou selhat. Avšak protože tedy nevidíme varovné signály, ignorujeme dlouhodobé chyby, které jsou důsledkem našeho jednání a odmítáme fiaska, která by měly vést k přehodnocení našich cílů a prostředků."

Sloupek

Dostal jsem velké množství souhlasných reakcí na svůj článek "Co se změnilo od dob normalizace?". Argumentuji v něm, že velká část národa má úplně jiný názor na politiku a na současný život v České republice, než co národu prezentují české sdělovací prostředky.

Uvažuji během svého pobytu v ČR nad tím, jaký je rozdíl mezi českými a západními médii. Myslím, že už to mám. Dobrá západní média ohledávají skutečnost, ptají se obyčejných lidí na názor a pak se snaží to, co se kolem novinářů děje, analyzovat a reflektovat.

Čeští novináři většinou ne. Ti realitu ignorují, protože mají v hlavě utkvělou představu, jak věci jsou nebo mají být. A neustále lidi poučují o tom, co si mají myslet. Není divu, že jdou lidem média tak silně na nervy.

Hovořil jsem o tom včera na Olomoucké univerzitě s jedním čtenářem Britských listů. "Můj tatínek byl celý život 'podvratný živel', 'pravicový oportunista', řekl mi tento čtenář. Ani otec ani matka nikdy nebyli ve straně. Po pádu komunismu ho okamžitě začali označovat za 'starou, bolševickou strukturu'".

Vyprávěl mi tento příběh:

"Protože rodiče nikdy nebyli ve straně, ani já jsem nikdy nebyl v Pionýru ani v SSM. Když mi bylo asi deset let, zasedl si na mě učitel v naší škole, zavolal mě do kabinetu a naléhal na mě, abych mu vysvětlil, proč nechci vstoupit do Pionýra. Vymlouval jsem se, že nemám čas, že chodím do hudební školy a tak... To mu nestačilo. 'Ostatní také chodí do hudební školy. Ty mi přiznáš, proč nechceš do Pionýra, a dokud to nepřiznáš, budeš po škole.' Učitel žáka zadržoval v kabinetě mimo vyučování asi hodinu. Chlapec to večer vyprávěl otci. "Myslel jsem si - bylo mi deset - že se tatínek bude zlobit, že jsem svou motivaci tomu učiteli neřekl. Tatínek se ale nesmírně rozčílil a druhý den šel do školy."

Jakmile ho příslušný učitel uviděl, snažil se před ním utéci. Otec se ale nedal, učitele dostihl a zahnal ho do kabinetu. "Co si to dovolujete terorizovat mého syna a nutit ho do Pionýra," křičel na něho. "To je v rozporu se všemi závěry XVI. sjezdu KSČ! Budu si na vás stěžovat! Jdu na krajský výbor strany!" A taky si tam stěžoval a učitel pak chlapci už dali s Pionýrem pokoj.

A pointa tohoto příběhu? Koncem roku 1989, v době pádu komunismu, se tento nadšený neostalinista stal předsedou místního "demokratického" Občanského fóra...

Vezměte si z toho takové poučení, jaké chcete...

To jsou příběhy na román. Proč se o tom v českých médiích nepíše?

Když jsem přijel v úterý odpoledne do Ostravy, jeden starší pán v tramvaji nahlas nadával na Američany. Svým humanitárním bombardováním z výšky 5000 metrů jim vůbec nejde o obyčejné lidi, tvrdil. V Iráku, v Bosně - bylo to úplně stejné v letech 1942-45 tady v Ostravě. Prý zamýšleli vybombardovat průmyslové objekty, zničili však množství činžáků a ohrožovali civilní obyvatelstvo. "Nálety byly vždycky od půl desáté tak do dvou. Kličkoval jsem tady u kavárny Elektra mezi bombami. Celá tato ulice byla zničena."

Tolik vox populi.

Proč to není v novinách?

29. 3. 2006

Dosavadní dočasný izraelský premiér Ehud Olmert vyhlásil vítězství ve volbách a přislíbil, že bude pokračovat s plány definovat konečné hranice Izraele. Jeho strana Kadima, kterou založil bývalý premiér Ariel Šaron, nyní ležící v komatu, teprve před čtyřmi měsíci, volby vyhrála, avšak menším počtem hlasů, než se předpokládalo. Zdá se, že bude mít ve 120 členném parlamentu 28 křesel. Strana Likud, která zvítězila v minulých volbách, se tentokrát umístila jako pátá s pouhými 11 křesly.

29. 3. 2006

Sami al Hajj, jeden z klientů, jehož zastupuje britský právník Clive Stafford Smith, odborník na lidská práva, je vězněn v americkém táboře v zálivu Guantánamo. Byl kameramanem pro televizi Al Džazíra. Američané ho 15. prosince 2001 zatkli v Pákistánu a odvezli ho do tábora v zálivu Guantánamo. Právník Clive Stafford Smith o něm píše v deníku Guardian:

29. 3. 2006

V Británii se v úterý konala největší celostátní stávka po mnoha desetiletích. Půldruhého milionu zaměstnanců komunálních úřadů stávkovalo kvůli konfliktu s vládou ohledně starobních důchodů.

Stávka v Británii ochromila veřejné služby. Britská vláda však potvrdila, že kontroverzní reformu starobních důchodů pro státní zaměstnance provede.

Viktor Juščenko v dobách oranžové revoluce
29. 3. 2006

Parlamentní volby skončily očekávaným vítězstvím modrých Viktora Janukovyče a překvapivým úspěchem Bloku Julie Tymošenkové. Výsledek nepřináší trvalou politickou stabilitu.

Když před půl rokem ukrajinský prezident Viktor Juščenko odvolal svou družku z oranžové revoluce Julii Tymošenkovou z postu premiérky, zeptali se ji na tiskové konferenci, jestli se někdy do funkce předsedy vlády vrátí. "Otázka by neměla znít, zda se vrátím, ale kdy se vrátím," odpověděla expremiérka. Téměř nikdo tomuto poněkud bombastickému prohlášení nevěřil. Dnes se však tento návrat stává reálným.

28. 3. 2006

Londýnský starosta:

Ken Livingstone, londýnský starosta, zaútočil na amerického velvyslance v Londýně a označil ho za "neúnavného maloformátového podvodníka".

Americké velvyslanectví v Londýně totiž odmítá platit ekologický poplatek 8 liber (asi 350 Kč) denně za vjezd každého automobilu do centrálního Londýna.

Courrier international : Planète presse
28. 3. 2006

V úterý 28.3. jsem se účastnil semináře o profesionální novinářské práci ve francouzském středisku Univerzity Palackého v Olomouci. Druhým mluvčím byl Eric Maurice, editor pozoruhodného francouzského týdeníku Courrier International. Je to časopis, který ve francouzském prostředí dělá v podstatě totéž, co v českém prostředí dělají Britské listy - ovšem ti Francouzi to dělají daleko profesionálněji, mají na to peníze... :) Přináší informace o mezinárodním diskursu a o tématech, jimž se mainstreamová francouzská média, posedlá hlavně domácí politikou, vyhýbají. Týdeník má náklad 180 000 výtisků a jeho čtenost stoupá - na rozdíl od tradičních novin, jimž náklad nezadržitelně klesá.

Na seminář mě Francouzi pozvali proto, že - jak se ukázalo - v některých (málo) případech, kdy se Courriere International zabývá i Českou republikou, publikuje - ve francouzštině - překlady článků i z Britských listů - přehled viz níže.

Profil Britských listů v Courrier International ZDE

Mediální profil České republiky ZDE
29. 3. 2006

Již delší dobu je rovná daň prezentována jako základ potřebné ekonomické reformy, jako nástroj, který odstraní všechny současné neduhy a povede k tomu, že všichni, včetně státu, se budou mít lépe.

Pokud nebyly známy bližší podrobnosti o jejím uplatnění, nebylo možno zodpovědněji posoudit všechny její dopady. V současné době byla publikována pro daň z příjmu fyzických osob tzv. "tlustá daňová kalkulačka", umožňující zpřesnit některé pohledy na "rovnou" daň. Nejlepší jsou vždy konkrétní čísla. Následující tabulka byla vypočtena pro nejjednodušší případ -- daň z příjmů jedné fyzické osoby.

K tomu: BBC: Bylo by zavedení rovné daně politickou sebevraždou? ZDE

29. 3. 2006

Pozn pro nepamětníky: když před listopadem 89 bylo málo čočky, obchody Jednota a Pramen prodávaly 1/2 kg čočky a 1/2 kg hrachu k tomu. Nebojte se, nemuselo se to přebírat. Přesto se vázaný obchod neosvědčil. Ani vláda.

Táta má mámu. Ema má rodiče. Každý má mobil. Mají také pevnou linku. Pevná linka má smysl kvůli internetu. Jinak ji táta ani máma ani Ema nepoužívají. Každý má mobil.

29. 3. 2006

Dvojí standard Štěpána Kotrby

Abych si o tomto případu mohl udělat vlastní názor, potřeboval bych slyšet nejen argumenty obhajoby, ale též důkazy obžaloby ... svědectví postižených bych takovém případě považoval za relevantní protiváhu tvrzením obhájců stíhaných estébáků. Snad to není tak moc :-)) , míní Miroslav Šuta.

29. 3. 2006

Brezina: polemika s Šutovou skandalizační kampaní postrádá smysl

Štěpán Kotrba v Britských listech přehledně rozkryl finanční zdroje "nezávislých" ekologických organizací, které mnoho vypovídají o skutečné motivaci jejich nátlakových akcí. V detailně doloženém textu odvedl velký kus investigativní práce. Obratem ho za ni napadl Miroslav Šuta.

Mezi oběma texty je už při zběžném přečtení očividný rozdíl. Zatímco Kotrba suše shrnuje ověřitelné informace a uvádí jejich přesné zdroje, Šuta autora nepohodlného textu zcela nevěcně obviňuje z paranoi. Nepřináší žádné faktické důkazy, v čem Kotrba nemá pravdu, a plete si dojmy s pojmy. Kdyby studoval žurnalistiku, za tak mizerně odvedenou seminární práci by vyletěl od zkoušky.

29. 3. 2006
Tisková zpráva Společnosti pro trvale udržitelný život (STUŽ) - regionální pobočky Plzeň

Jako nejhorlivější zastánce ničení přírody v roce 2005 vyhodnotila regionální pobočka STUŽ šéfy energetického a chemického průmyslu. Proto byli jako kandidáti na titul Ropák roku 2005 navrženi: ředitel firmy ČEZ Martin ROMAN, prezident Svazu chemického průmyslu Pavel ŠVARC a poslanec Evropského parlamentu (EP) Jan ZAHRADIL (ODS), který byl navíc za svůj výrok nominován do ankety Zelená perla 2005 (1).

28. 3. 2006

Z hlediska logiky zajímavý argument poslal další anonym, jemuž se nelíbí, že jsme poukázali na nedemokratičnost "hlasování" během televizních pořadů esemeskami. O hlasování totiž nejde: hlasy, které přicházejí, nepocházejí ze sociologicky ověřeného vzorku populace a výsledky nepředstavují nic. Je to matení a manipulace veřejnosti, a jednotlivé politické strany to také využívají: mobilizují své aktivisty, aby poslali "pro svého politika" esemesek co nejvíce. Je to neférové ke kterékoliv straně. To však čtenáře anonyma nezajímá - jeho argumentace je tato:

Nevím, proč Vám vadí hlasování v diskuzních pořadech v tv. Oživuje to. Výsledky odpovídají klimatu v tomhle státě. Rozumní lidi levici nechtějí. Levice je nejhorší škůdce. Platí vás Parouback nebo Zeman? Asi oba dva.

Jde tedy o to vyhrát volby jakkoliv, jakýmikoliv podvodnými metodami? Účel světí prostředky?

29. 3. 2006

Jízda pražskou tramvají

Nejsem řidič tramvaje ani placen DP hl.m. Prahy. Přesto si dovolím oponovat panu Burešovi, míní Lukáš Skulina.

1. Ten "dědek s francouzskými holemi" měl opravdu podle předpisů nastupovat a vystupovat u řidiče.

29. 3. 2006

Poznámky k jedné polemice

Abdul Rahmán udělal chybu, zřekl se své víry a přestoupil na jinou. To samo o sobě by nebylo takovým problémem, kdyby neudělal i chyby předcházející a následující. První chybou bylo, že nezabezpečil svou rodinu a neodvezl ji do sekularizované země. Chybou poslední, že se vrátil domů do Afghánistánu. Výsledkem těchto chyb či iluzí je, že mu byly odebrány děti a nyní mu hrozí trest smrti, který je podle islámského práva šaría udělován každému odpadlíku od víry. Je možné, že pod mezinárodním nátlakem současná vláda v Afghánistánu tomuto rozsudku zabrání, a to již proto, že bez zahraniční vojenské podpory by se sama dlouho u moci neudržela.

Pozn. red.: Abdul Rahmán byl nyní propuštěn z vězení, z "technických" důvodů - že je "mentálně neschopen" být postaven před soud. Znamená to však, že afghánská vláda neudělala nic, aby v budoucnosti zabránila takovýmto procesům ani pro budoucnost neochránila samotného Rahmána.

28. 3. 2006

Donald Rumsfeld, americký ministr obrany, byl poněkud zaskočen, když na něj 11. března 2005 při jednání o rozpočtu pro obranu na rok 2006 padla otázka o společnosti DynCorp a její minulosti v obchodování s lidmi včetně dětské prostituce. Stejně tak byl zaskočen, když se dozvěděl z úst senátorky, že v rozpočtu Pentagonu zmizely 3,4 biliony dolarů.

Záznam výměny názorů senátorky Cynthie McKinney s Donaldem Rumsfeldem a náměstkyní resortu obrany Tinou Jonas pochází z přenosu C-SPAN TV . DynCorp je dceřiná společnost energetického koncernu Halliburton a obě tyto společnosti již delší dobu získávaly významné vládní kontrakty na obnovu Iráku, výcvik irácké policie, ale i stavbu věznic, kde z nejposlednějších zakázek za 385 milionů dolarů je stavba tzv. dočasných zadržovacích táborů [temporary immigration detention centers], kam mohou být vlivem nové legislativy [Civil Inmate Labor Program] posíláni i američtí občané.

Je to správné, nebo lépe řečeno: je to vůbec legální?

29. 3. 2006

Aktivistiská žurnalistika -- jak zajímavý pojem... Pan Kotrba ho musel slyšet v Anglii nebo v Americe, kde je dnes často používán jako urážka vůči kritickým novinářům, když není žadný legitimní důvod ke kritice. V tom smyslu ho Kotrba používá správně. Pokud jsou The Guardian nebo The Christian Science Monitor "aktivistické noviny", tak bych se hrdě hlásila k aktivistickým novinářům. Ale není to tak jednoduché.

Pavel Kantorek: Au, člověče ! Dívejte se do čeho řežete !
29. 3. 2006

Au, člověče ! Dívejte se do čeho řežete ! Kresba Pavel Kantorek

Přiznávám tím ovšem - ačkoli nerad, že i já pomalu starnu. Narodil jsem se ještě před prvním vysílaním televize a zavedením penicilinu, příšernou chuť rybího tuku a hofmanských kapek na kostce cukru cítím a očkovací znaménka vlastním dodnes.

Pro mléko jsem jezdil na kole, řídil jednou rukou a s konvičkou v druhé jsem si ověřoval odstředivou sílu. Jak v přísloví o džbánu a uchu... se té konvičce jednou na jedné straně urvala "ouchytka" a já přijel domů zlitej mlíkem. Místo dvou přivezl jsem matce jen půl litru. I máslo se tehdy vážilo, zrovna tak jako mouka a cukr.

29. 3. 2006

Žijeme v moderní době, a tak se stalo moderní podkládat vědeckými metodami a výzkumy i různá politická prohlášení. Obzvlášť oblíbenou oblastí, odkud jsou tato moudra čerpána, je evoluční biologie. Otázkou je, zda všechny závěry evoluční biologie lze aplikovat také na lidskou společnost. Ale v současné době je takové přenášení moderní. Darwinismus je skloňován zejména autory cítícími se být vpravo na pomyslné politické ose. Zde je opakovaně skloňován výrok: Silnější a schopnější vyhrává a mnozí k tomu dodávají ještě pracovitější. Tedy, že správné je být egoistou, protože tak je to v souladu s vědeckými výsledky. Touto základní myšlenkovou konstrukcí obhajoval i Hitler spravedlivost svého Drang nach Osten.

29. 3. 2006

Vypálené vesnice, tlející těla zavražděných mužů, znásilňované ženy, vyhladovělé děti. Takhle vypadají dárfúrské pohlednice. Nic zvláštního? Jen další z řady humanitárních katastrof? Možná, ale každopádně momentálně ta nejkrvavější na světě.

28. 3. 2006

Časopis Strategie publikoval rozhovor s Janem Čulíkem, ZDE.

28. 3. 2006

Česko, jak se zdá, znovu obchází strašák třídní nenávisti. Tentokrát, ale nemá původ v nezaměstnanosti, hladu a bídě, protože nic z toho pravicovým papalášům nehrozí. Jsou již, jak se říká, za vodou. Chtějí ale víc a k tomu potřebují moc.

Před několika dny se v mé poště objevil balíček DVD a na jednom z nich záznam několika televizních debat -- pardon dnes se tomu říká duel, což je přesnější, protože to s diskusí nemá co dělat -- dvojic Rath - Julínek (ze Sedmičky na Nově) a Rath -- Tlustý (Otázky Vladimíra Moravce na ČT 1).

Podívaná to byla zcela famózní, zvlášť když technika umožňuje zmrazit výraz tváře nebo pendlovat sem a tam po místech s perlami.

28. 3. 2006

TV hlasováním si stanice snižují náklady na výrobu pořadů

Televizní hlasování je zvrhlost, která umožňuje zcela nekontrolovatelnou manipulaci politické situace, míní z Kanady Jiří Jírovec. Viděl jsem například záznam debaty mezi věcně diskutujícím Rathem a Julínkem, který dosti nekoherentně jel podle předem připravené osnovy. A přesto Julínek "vyhrál" 62 - 38.

Vaší pozornosti ale poněkud uniklo, že hlasování je zároveň i prostředkem, jak snížit výrobní náklady. V Kanadě je hlasování dost běžné u stanic, které se zabývají sportem.

28. 3. 2006

V srpnu 2004 odsoudil Obvodní soud pro Prahu 1 nepodmíněně ke třem letům vězení Jiřího Šimáka a Zbyňka Dudka pro trestný čin zneužití pravomoci veřejného činitele. Měli se ho dopustit tím, že v rámci akce ASANACE údajně nutili k vystěhování z republiky a v roce 1981 způsobili psychickou a fyzickou újmu na zdraví disidentům Zině Freundové a Zbyňku Benýškovi. 12. ledna zpřísnil odvolací soud Jiřímu Šimákovi trest o jeden rok. Zbyněk Dudek nebyl řádně obeslán, a k soudu se proto nedostavil. Jeho věc pak byla vyčleněna k samostatnému projednání a bude se o ní jednat ve středu 29. 3. 2006 před Městským soudem v Praze.

Tony Blair a George W. Bush
28. 3. 2006

Někdy je však složité snažit se přátelit s Američany

Britský premiér Tony Blair charakterizoval antiamerikanismus v Evropě jako "šílenství", i když přiznal, že Spojené státy mohou být někdy "těžko přijatelným" přítelem.

Při projevu v australském parlamentě, který byl zastíněn jeho nedávným přiznáním, že učinil chybu, když oznámil "příliš brzo", že odchází z politiky, pochválil britský premiér Australany, že se připojili ke "globální válce" proti terorismu. Přirovnal to k válce proti německým nacistům.

28. 3. 2006

Při sledování trestních kauz, jejichž účastníci si stěžují na nesprávnost postupu a závěrů orgánů činných v trestním řízení, mívám dojem, že státní zástupci a soudci žijí na ledové planetě, značně odlišné od naší, a přicházejí pouze na chvíli, aby nás soudili. Myslí proto jinak než ostatní lidé a mluví jiným jazykem. Nevnímají strázně stíhaných či odsouzených osob, vytržených jejich zásahem z obvyklého způsobu života, trápících se ztrátou dosavadní dobré pověsti, nezřídka čelících následkům související ztráty rodiny, trpících zničením ekonomického postavení. Nevnímají utrpení rodin, zbavených opory odsouzeného člena, nezřídka trpících nouzí a frustrovaných studem.

28. 3. 2006

O jednom značně rozšířeném omylu

Tak už to zase začalo. Zima skončila, ale venku žádné vedro. Ideální doba, abychom vypnuli hlavní zdroj vytápění (plyn, případně elektřinu) a začali "přitápět" v krbu nebo v kotli na tuhá paliva, který jsme si ponechali, abychom občas spálili nějaký ten odpad, využili levné dřevo či jen tak pro "strýčka Příhodu". Dělá to tak velké množství domácností a když si v současné době vyjdete zejména na vesnici na procházku, vidíte, a zejména cítíte, jak bílou páru z plynových kotlů nahradil tmavý kouř v lepším případě z uhlí nebo dřeva, v horším případě z plastů, oleje, pneumatik a ostatních energeticky vydatných odpadů.

28. 3. 2006

Požaduji zrušit nedemokratický způsob hlasování pomocí SMS o preferencích stran, jejích representantů a pod. protože:

1. tento způsob diskriminuje skupinu občanů,kteří nevlastní mobil, nemají na plýtvání a nemají chuť podporovat nedemokratické způsoby ovlivňování 2. je to neprůhledný kšeft pro poskytovatele této služby, kterou ČT využívá, píše Miroslav Kozák.

28. 3. 2006

Češi mají problém jednak v tom, že se rozhodovači a majitelé moci už zase oddělili od normálního života, jednak v tom, že veřejné diskutování, ale možná i soukromé uvažování významného množství lidí se zatáhlo neprůzračným, dusivým a lepkavým hlenem omezenectví. (Zda to platí o většině občanů, uvidíme u voleb.)

Sledoval jsem televizní Moravcovy otázky pro pány Mládka a Tlustého. Jaktože si oba troufnou být tak nekonečně drzí a krmit televizi a diváky svými rafinovanými kličkami, odváděním pozornosti, utápěním reality v papírech a osočeních? Skrze obrazovku nejde bohužel do studia hodit cihlou ani plivnout.

28. 3. 2006

Voličstvo, jehož sluchu lahodí národovecká písnička, je ve Francii podobné jako v Rakousku nebo u nás. Jde převážně o muže staršího nebo středního věku a nižšího vzdělání, z menších měst, manuálních profesí, muže vyznávající tradiční hodnoty, odmítající nepořádek, nedůvěřující novotám a cizím vlivům a hledící do budoucna s obavami o to, že jim někdo cizí sebere práci. Zkráceně tedy protestní voliči oslovitelní pravicovým populismem. V Česku kolem tohoto vzorku lidí krouží hlavně následníci Miroslava Sládka, ale též částečně ODS a dokonce KSČM, v níž protiněmecké, protievropské a panslavistické tóny přehlušují její někdejší internacionalistický původ.

27. 3. 2006

Chiara Cargnelová chce udělat velkou kariéru a zároveň mít úspěšné manželství. Zatím dosáhla poloviny. Je jí šestadvacet a pracuje jako investiční bankéřka v Londýně. Pracuje více než 70 hodin týdně a vydělává více než 80 000 liber ročně (asi 290 000 Kč měsíčně). Má obrovské profesní úspěchy ve světě, v němž vládnou pravidla mužů.

Poprvé v historii se těmto "elitním ženám" daří uspět v jakékoliv kariéře, jakou si zvolí. Nemají se čeho bát od mužů, kteří je obklopují. Alison Wolfová, profesorka na Kings College v Londýně, k tomu publikovala vysoce kontroverzní článek v časopise Prospect. Argumentuje v něm, že meteorický vzestup této nové generace asertivních žen, které chtějí vysoce postavená zaměstnání s velkými platy, bude mít katastrofální dopad pro společnost.

Jeffrey Pfeffer, Robert I. Sutton: Hard Facts, Dangerous Half-Truths And Total Nonsense: Profiting From Evidence-Based Management
27. 3. 2006

Management

Jeffrey Pfeffer, Robert I. Sutton: Hard Facts, Dangerous Half-Truths And Total Nonsense: Profiting From Evidence-Based Management. Harvard Business School Press, Amazon $18.70, ISBN 1591398622

Vůdci hrdinové jsou katastrofa. Sedmdesát procent fúzí podniků selhává. Ve většině podniků vyvolávají finanční pobídky víc problémů, než kolik vyřeší. Neexistuje žádná souvislost mezi vysokým platem ředitelů a výkonností firmy -- tedy, přesněji řečeno, existuje: čím větší je rozdíl mezi platem ředitele a řadových zaměstnanců, tím méně pracují řadoví zaměstnanci s osobním nasazením. Všechny "vynikající podnikatelské nápady" samy o sobě jsou chybné.

Toto nejsou teorie, ale fakta. Najdete to v knize Hard Facts, Dangerous Half-Truths and Total Nonsense (Tvrdá fakta, nebezpečné polopravdy a naprosté nesmysly) od profesorů ze Stanfordské univerzity Jeffreyho Pfeffera a Roberta Suttona. Zdá se, že se tato jejich kniha stane podnikatelskou knihou roku.

28. 3. 2006

Slavná otázka z filmu Maratónec "...je to bezpečné...?!?", se nám začíná vkrádat do života stále častěji a ještě vtíravěji než proslavený Pitralon. Kolik už já jsem slyšel, že existuje bezpečností. Jen tak namátkou uvádím, státní, veřejná, jaderná, chemická, potravinová, strategická, taktická, enviromentální, technická, silničního provozu, biologická, práce, informační, bankovní, IT... atd. atd. Snad je to tím, že jsme přišli na to, že když jde o bezpečnost, tak mají věci vyšší prioritu, potřebnost a tudíž i větší cenu. Navíc se nám nevídaně rozmnožili odborníci na různé bezpečnosti a jejich ochránci.

A tak zatímco před sto lety chodili po krámech v italských čtvrtích hranatí chlapíci s vyboulenými saky a tvrdili, že dotyčná provozovna potřebuje ochranu asi tak za 5-10 procent tržeb, pak dnes mají tito chlapíci podobu mezinárodních týmů, které tvrdí, že našli ohrožení vašeho byznysu tam, kde by ho nikdo nehledal a že vůbec nejlepší bude, když ten váš byznys převezmou tak, jak to stojí a leží, protože vy nejste schopni to riziko ani pochopit, ba ani nalézt a už vůbec ne mu čelit.

24. 3. 2006

Hlasováním prostřednictvím esemesek diváků pro čtvrteční regionální speciál Václava Moravce z Ústí nad Labem Česká televize opět hrubě zkreslila předvolební situaci v ČR. Opakovaně poukazujeme na to, že telefonní hlasování při televizních pořadech nevypovídá o ničem, neboť není založeno na sociologicky ověřeném vzorku populace. Proto je hrubě neseriozní ho používat. Česká televize jako veřejnoprávní instituce má povinnost se chovat nestranně vůči všem politickým subjektům, účastnícím se blížících se voleb. Pokud vznikne dojem, že je proti určitému politickému subjektu zaujatá, a ten dojem nutně z nynější praxe ČT vzniká, bude mít Česká televize velmi obtížné postavení, pokud politický subjekt, ostrakizovaný její nynější praxí, volby vyhraje.

Co je platné, že Václav Moravec v pořadu upozorňuje, že telefonní hlasování je nespolehlivým nástrojem ke zjišťování názorů veřejnosti. Pokud je to nespolehlivý nástroj, tak proč ho televize proboha používá?

Navzdory Moravcovu upozorňování se výsledky sporného televizního hlasování dostávají do médií, kde ho nepřemýšliví novináři citují, jako by šlo o seriózní průzkum, a hrubě tak ovlivňují politickou situaci na české politické scéně. Jeden příklad za všechny. I relativně seriózní Hospodářské noviny referují o výsledku televizního hlasování, jako by šlo o vážný výzkum. Ve skutečnosti je to zavádějící, protože, opakujeme, televizní hlasování neznamená nic.

Hospodářské noviny

Datum vydání: 24.3.2006

V předvolební debatě vyhrál Gandalovič

PRAHA/ÚSTÍ NAD LABEM, 24. 3. 2006 - Vítězem předvolební televizní debaty v Ústí nad Labem se podle mínění televizních diváků stal krajský lídr ODS Petr Gandalovič. Hlas mu prostřednictvím SMS poslalo téměř 51 procent lidí z 30 tisíc hlasujících. Až za ním se ztrátou dvaceti procent skončil premiér a lídr ČSSD Jiří Paroubek.

(...)

Stranu připravil: Robert Břešťan www.ihned.cz/brestan

Poznamenává Bohumil Kartous: O tom, jak je telefonické hlasování zavádějící - a také zbytečné - svědčí fakt, že ČT má k dispozici výsledky reprezentativního průzkumu preferencí v daném kraji, které na konci pořadu uvádí. V tomto průzkumu bylo pořadí prvních tří politických stran naprosto vyrovnané - rozdíl mezi první ODS, druhou ČSSD a třetí KSČM se pohyboval v oblasti statistické chyby.

Pokud nějaké noviny otisknou titulek formulovaný jako "V předvolební debatě zvítězil ten a ten", dopouštějí se tím vytváření pseudoreality. To, že v takovém hlasování dostane něktarý z kandidátů větší počet hlasů než ostatní, může dost dobře - při celkových počtech hlasů - znamenat pouze to, nakolik loajální jsou straníci "doporučením" ze svých ÚV. Podle zpravodajství ČT je například zbytek vedení ČSSD rozezlen na místopředsedu Martina Starce, který do verbující sms členům strany uvedl špatné telefonní číslo, na které má být poslán hlas premiéru Paroubkovi. Pokud bychom chtěli být škodolibí, mohli bychom spekulovat nad tím, zda za velkým "telefonickým" nádskokem lídra ODS Gandaloviče v kraji, kde jsou ČSSD a ODS podle reprezentativního průzkumu preferencí takřka na stejné úrovni, není právě špatné zorganizovaná podpora od základny sociální demokracie. To by bylo skvostně komediální a pro noviny, které výsledek takového hlasování berou jako seriozní zprávu, zase trošku ostudné:)

Britské listy poukazují na neserióznost telefonního hlasování už od ledna 1998 ZDE

27. 3. 2006
Věra Sokolová

Homofobie je neopodstatněný strach z homosexuality, což je přesně to, co nám před týdnem v rubrice LN "Úhel pohledu" předvedl psycholog Josef Zeman ("Za registrované partnerství draze zaplatíme", 18. 3. 2006). Zároveň ukázal, že homofobie zdaleka nespočívá jen ve fyzickém napadání či vulgárních urážkách. Daleko podstatněji, a pro naši společnost i příznačněji, homofobie sídlí a je nebezpečná především ve své diskurzivní, mnohdy i velmi kultivované, rovině. Zatímco rasismus je u nás již dlouho na seznamu nežádoucích společenských jevů, a jeho i velmi skryté projevy dokážeme čím dál snadněji rozšifrovat a odsoudit, homofobie je uznávaná jako zcela přijatelné vyjádření individuálních postojů a etických hodnot. Podstata plnohodnotných a rovnocenných práv homosexuálních občanů však není otázkou osobních názorů či preferencí jednotlivých českých zákonodárců, ale otázkou definice lidských a občanských práv a jako taková by měla být i diskutována.

12. 2. 2006

V lednu 2006 přispělo celkem 130 čtenářů Britských listů na provoz časopisu úhrnem částkou 34 236.00 Kč. Příjem z reklamy byl 5500 Kč. Na internetovém účtu Paypal máme nyní nadto 1078.19 USD. Přispěl jen zlomek z celkového počtu více než deset tisíc čtenářů denně, děkujeme. Apelujeme i na ostatní, aby nám třeba i malým, pravidelným finančním příspěvkem pomohli rozšiřovat a profesionalizovat práci časopisu ve veřejném zájmu, kterou děláme zadarmo. Vybranou částkou financujeme postupné dopracování našeho redakčního systému a odstranění četných nefunkčností, financování systematické novinářské práce to však zatím neumožňuje. Právě pro nedostatek financí jsme dosud nebyli schopni zprovoznit celou řadu potřebných technických funkcí serveru (vyhledávání, statistiky, knihovnu, galerie, zasílání BL mailem, onlinové chaty, odstranit četné technické chyby).

Finanční dary Občanskému sdružení Britské listy jsou v ČR odečitatelné ze základu daně z příjmu. Vydáváme k tomu na požádání písemné potvrzení.

Děkujeme všem, kteří podporují provoz Britských listů finančními dary i zadáváním reklamy.

Jsme vám velmi vděčni za finanční záchranu našeho serveru, prosíme však: nepřestávejte přispívat, umožníte nám dělat naši práci lépe a efektivněji, budeme si moci například systematicky financovat právníka, což byl mělo být pro náš list nezbytné. Financujte si k vlastnímu prospěchu kritický a nezávislý deník.

Jsme vděčni za každý drobný příspěvek na provoz Britských listů, který je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisen Bance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2.

Čtenáři ze zahraničí mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

22. 11. 2003

Britským listům můžete psát na adresu redakce@blisty.cz, šéfredaktor Jan Čulík má adresu culik@blisty.cz a také J.Culik@slavonic.arts.gla.ac.uk , pražský redaktor Štěpán Kotrba má adresu stepan@kotrba.cz a skype stepan.kotrba, technickému správci Dominiku Joe Pantůčkovi pište na adresu joe@joe.cz.

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
14. 3. 2006 Mami, já nechci umřít je vynikající literární čin   
2. 3. 2006 Klára Hůrková - tvůrkyně Evropanka Miroslav  Vejlupek
28. 2. 2006 Český Parnas a kyberkultura Miroslav  Vejlupek
23. 2. 2006 Literatura na digitální scéně -- a co dál? Miroslav  Vejlupek
21. 2. 2006 Literární server polemizující s uvyklostmi Miroslav  Vejlupek
20. 2. 2006 Spisovatelé vyklidili veřejný prostor Miroslav  Vejlupek
5. 2. 2006 Lidé čtěte !   
13. 1. 2006 Jak Komenský zabloudil v Amsterodamu Adam Samuel Hartmann
31. 12. 2005 Jak tomu bylo ve vězení Václav Vratislav z Mitrovic
24. 12. 2005 O českých špionech v 16. století Václav Vratislav z Mitrovic

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
29. 3. 2006 Znovu o tom, co česká média pomíjejí Jan  Čulík
11. 3. 2006 Jak informovaly Britské listy o válce v Kosovu   
27. 2. 2006 Vede masturbace k terorismu?   
27. 2. 2006 Jací jsou ti "muslimové" věznění v Guantánamo?   
27. 2. 2006 Podíl emocí na chodu demokracie Zdena  Bratršovská, František Hrdlička
27. 2. 2006 Kdy už si český podnikatel, právník, soudce či jiný "mocný buran" konečně koupí obraz nebo sochu? Jan  Paul
27. 2. 2006 Nechci být rukojmím lékařů Věra  Říhová
8. 2. 2006 Výhrady politického svědomí Oskar  Krejčí
7. 2. 2006 Je vůbec možný "židovský stát"? Martin  Škabraha

Hon na svobodu slova RSS 2.0      Historie >
24. 3. 2006 Leeds University suspendovala rasistického učitele   
21. 2. 2006 David Irving jako "mučedník za svobodu projevu"?   
21. 2. 2006 "Al Džazíra: I v Evropě existují tabu"   
20. 2. 2006 Britský historik David Irving odsouzen na tři roky do vězení   
19. 2. 2006 Islámským teroristům se podařilo vážně omezit svobody Západu   
16. 2. 2006 Dolní sněmovna přece jen schválila trestný čin "glorifikace terorismu"   
16. 2. 2006 Rusko zakázalo urážky náboženství   
16. 2. 2006 Čínská stará garda varuje, že cenzura médií způsobí "společenskou katastrofu"   
15. 2. 2006 I osoby s bigotními názory a popírači holocaustu musejí mít právo mluvit   
10. 2. 2006 Svoboda slova s bombou na hlavě Bohumil  Kartous

Školství RSS 2.0      Historie >
17. 3. 2006 Jak efektivně financovat české školství František  Augusta
16. 3. 2006 K reformě českého školství František  Augusta
13. 3. 2006 Petra Buzková a gymnázia -- slova versus činy Radek  Sárközi
6. 3. 2006 Školství jako skanzen? Milan  Kulhánek
28. 2. 2006 Dialog vědy s uměním v červenci v Nových Hradech   
25. 2. 2006 Chcete studovat v Británii pro získání titulu PhD v oblasti středoevropských studií?   
25. 2. 2006 Čeští studenti mohou studovat v Británii zadarmo Jan  Čulík
21. 2. 2006 Will Czech grads be prepared to compete? Jan  Čulík
14. 2. 2006 Učitelé, počítače a gramotnost František  Augusta
10. 2. 2006 Jazyková vybavenost českých studentů je mizerná Marian  Kechlibar

Financování "neziskových" struktur RSS 2.0      Historie >
19. 3. 2006 Koheze, nebo kolize? Na co také jsou euromiliardy   
17. 3. 2006 Hušák: Problémy Duhy nebo Martina Bursíka jsou nám jedno   
17. 3. 2006 Duha: Rozplétání nespletených sítí Vojtěch  Kotecký
16. 3. 2006 Spiklenecké teorie o financování NGO Miroslav  Šuta
16. 3. 2006 Nic z toho, co píše Kotrba o Nadaci Charty 77, není pravda František  Janouch
16. 3. 2006 Vznešený boj za křišťálové studánky Ivan  Brezina
16. 3. 2006 Zelený kruh Duhy Štěpán  Kotrba
14. 3. 2006 Dolary a nevládní organizace mezi Washingtonem a Moskvou Stanislav  Kliment
14. 3. 2006 Duhové peníze Štěpán  Kotrba
10. 3. 2006 Kdo financuje ekologické NGO? Miroslav  Šuta

Rasismus RSS 2.0      Historie >
24. 3. 2006 Leeds University suspendovala rasistického učitele   
3. 2. 2006 Co je dovoleno k Mohamedovi... Milan  Daniel
21. 1. 2006 Za poškození dobrého jména a demokratické pověsti si může ODS sama Štěpán  Kotrba
21. 1. 2006 Server iDnes zrušil diskusi pod článkem o Romech   
18. 1. 2006 Britští extremisté před soudem za šíření rasové nenávisti   
16. 1. 2006 Tvrdě nacistické stránky v češtině Jan  Čulík
8. 1. 2006 Sprostý rasismus na serveru Novinky.cz je dál šířen bez korekce   
30. 12. 2005 "Neuvěřitelný hnůj" na serveru novinky.cz   
30. 12. 2005 Lidská povaha a diskuse na internetových serverech Aleš  Uhlíř
27. 12. 2005 Novinky.cz: "Chtěl bych mít od cikánské krve špičky bot"   

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
29. 3. 2006 Americký triumfalismus vede k zrychlování globálního úpadku USA   
25. 3. 2006 Rusko popírá, že by poskytovalo Saddámu Husajnovi špionážní informace   
22. 3. 2006 Irácká policie tvrdí, že americká armáda popravila jednu rodinu   
20. 3. 2006 Irák: Má demokracie ještě nárok? Lubomír  Molnár
20. 3. 2006 Blaira varovali poradci: "Americká strategie v poválečném Iráku je strašná"   
17. 3. 2006 USA zahájily velkou ofenzívu proti sunnitským povstalcům   
16. 3. 2006 Irácké střípky Jakub  Rolčík
10. 3. 2006 Neokonzervativní spojenci opustili Bushe ohledně Iráku   
9. 3. 2006 Otevřeli jsme Pandořinu skříňku   
7. 3. 2006 Fundamentalismus? Petr  Hušek

Český film RSS 2.0      Historie >
9. 2. 2006 Nebýt dnešní, aneb nemá tady někdo dvojníka Patrik  Hronek
13. 1. 2006 Ještě žiju s věšákem, plácačkou a čepicí -- úvaha nad banalitou jednoho filmu Bohuslav  Binka
13. 12. 2005 Maria Procházková, Oldřich Kaiser a Žralok v hlavě Jan  Čulík
21. 11. 2005 Filosofický horor o kultuře Martin  Ondreját
7. 11. 2005 Sú Hrubeš a Mareš filmom do dažďa? Juraj  Korpa
27. 10. 2005 Hrubeš a Mareš jsou naši souputníci Tomáš  Koloc
10. 10. 2005 Štěstí: Ta schematičnost opravdu skřípe Tomáš  Koloc
29. 9. 2005 Jak kritici ublížují filmu Štěstí Ján  Simkanič
26. 9. 2005 Štěstí Bohdana Slámy dostalo cenu v San Sebastian   
15. 9. 2005 Štěstí Bohdana Slámy   

17. listopad RSS 2.0      Historie >
23. 11. 2005 S Jožínem z bažin proti komunismu Karel  Moudrý
18. 11. 2005 Co nám přinesl listopad 1989? Boris  Cvek
17. 11. 2005 16. listopad + 1 gól = 17.listopad Karel  Moudrý
15. 11. 2005 Ztracená generace Ladislav  Žák
26. 1. 2005 Oskar Krejčí: Komunisti museli disidentom moc doslova vnútiť   
26. 1. 2005 Opozice nechtěla jít do vlády   
24. 1. 2005 Šlo o lidskou důstojnost, i když to většina už zapomněla Vilém  Prečan
24. 1. 2005 Filipov: Nic se nepohne do května 1990   
24. 1. 2005 Blacková: Nechte Fojtíka jet do USA   
24. 1. 2005 Proč se v Praze pořád nic neděje   

Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti RSS 2.0      Historie >
4. 7. 2005 Moc nočních můr v internetovém archivu   
13. 5. 2005 Curtisova Moc nočních můr na filmovém festivalu v Cannes   
15. 4. 2005 Význačný televizní dokumentarista obvinil BBC, že přehání hrozbu terorismu   
31. 3. 2005 Moc nočních můr Adama Curtise v Bratislavě   
11. 3. 2005 Neoliberální plíživý převrat a smrt demokracie podle Noreeny Hertzové Stanislav  Heczko
2. 3. 2005 Moc nočních můr na Ostravské univerzitě   
26. 1. 2005 Česká redakce BBC informuje o filmu Adama Curtise Jan  Čulík
19. 1. 2005 Curtisova Moc nočních můr znovu v britské televizi   
18. 1. 2005 Bez analýzy a syntézy se ve světě nezorientujete - musíte vytvářet teorie o tom, jak věci jsou Irena  Ryšánková
6. 1. 2005 Jak Adam Curtis bourá mýty prostřednictvím šokujících vizuálních souvislostí Marta  Svobodová

Globální oteplování RSS 2.0      Historie >
24. 3. 2006 Záchrana klimatu, nebo protijaderný aktivismus? Jan  Hošek
10. 3. 2006 Jaderná energetika   
6. 3. 2006 Omlouváme se -- pomáhali jsme ničit tuto planetu...   
17. 2. 2006 Led v Grónsku taje daleko rychleji, než se předpokládalo   
11. 2. 2006 Globální oteplování překročilo bod, odkud už není návratu   
31. 1. 2006 Vážné varování ohledně klimatických změn   
19. 1. 2006 Skončí naše civilizace Lovelockovou apokalypsou? Stanislav  Mihulka
17. 1. 2006 James Lovelock: Životní prostředí na Zemi je už zničené   
17. 1. 2006 Jaderná energetika "nemůže být řešením pro klimatické změny"   
9. 12. 2005 Jak se americká ropná společnost snaží zabránit, aby Evropa plnila smlouvu z Kjóta   

Případ Petra Partyka RSS 2.0      Historie >
21. 2. 2006 Tři utopické návrhy soudní Vladislav  Černík
2. 2. 2006 Petr Partyk je dále vězněn   
30. 1. 2006 Petr Partyk požádal o podmíněné propuštění   
18. 1. 2006 Napište neprávem vězněnému Petru Partykovi   
5. 1. 2006 Petra Partyka - kupodivu - za komunismu nezavřeli, to až teď!   
3. 1. 2006 Napište do vězení Petru Partykovi! Benny  Rees
21. 12. 2005 Jak je tomu s verbálními trestnými činy Jaroslav  Štemberk
16. 12. 2005 Soudce: Co je to Seznam.cz? Můžete mi říct, kdo na něm je?   
14. 12. 2005 Nevinný člověk, jehož soudce Šídlo odsoudil do vězení za neprokázanou blbost Jan  Čulík
14. 12. 2005 Svoboda je nedělitelná? Máme se za co stydět? Jan  Čulík

Měli by čtenáři finančně přispívat na Britské listy? RSS 2.0      Historie >
2. 1. 2006 Hospodaření OSBL za prosinec 2005   
24. 12. 2005 Česká sekce BBC přece jen končí...   
30. 11. 2005 Vděčnost, taková všednost... Štěpán  Kotrba
16. 11. 2005 Zvyšte si sebevědomí pravidelnými finančními příspěvky pro Britské listy   
22. 6. 2005 Britské listy: Průběžný stav financí   
10. 6. 2005 Britské listy: Průběžný stav financí   
10. 6. 2005 Britské listy jsou komunistické svinstvo   
8. 6. 2005 Proč to nejde a proč by stálo za to zkusit Martin  Marek
8. 6. 2005 Vydávat noviny za 8.600.- Kč měsíčně je výkon hodný Davida Copperfielda   
8. 6. 2005 Britské listy: polovina špíny a polovina perel   

Modrá šance ODS RSS 2.0      Historie >
27. 2. 2006 Chce ČSSD zvrátit mandát ODS z krajských voleb? Boris  Cvek
20. 2. 2006 Weak ODS leadership hurting `blue` chances Irena  Ryšánková
13. 2. 2006 Václav Klaus poškozuje ODS Milan  Daniel
2. 2. 2006 Žákovo mlžení: stamiliardové ztráty v příjmu do státního rozpočtu Ivo  Bubeník
21. 1. 2006 Za poškození dobrého jména a demokratické pověsti si může ODS sama Štěpán  Kotrba
23. 12. 2005 "ODS se opět uchýlila k účelovému lhaní" Jiří  Paroubek
28. 11. 2005 Překvapení pana Topolánka Josef  Vít
27. 11. 2005 Mirek Topolánek: "Všem potřebným, nezaměstnaným a nemocným dokážeme, že skutečná solidarita má konzervativní, nikoli socialistické základy." Mirek  Topolánek
16. 11. 2005 Vede ODS kampaň pomocí anonymního spamu? Bohumil  Kartous
16. 11. 2005 Proč ODS chybí jeden hejtman a jak se v ní bojuje o funkce? Milan  Hamerský

Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost RSS 2.0      Historie >
18. 3. 2006 CNN o ropném zlomu   
7. 3. 2006 Energie budúcnosti Radovan  Geist
9. 2. 2006 Švédsko plánuje stát se první ekonomikou bez závislosti na ropě   
2. 2. 2006 Bush: Amerika se zbaví závislosti na ropě   
2. 2. 2006 Amerika: Je energetická změna reálná?   
25. 1. 2006 Mráz přichází z východu Oskar  Krejčí
25. 1. 2006 Boj o ropu a íránská nezávislost Mojmír  Babáček
23. 1. 2006 Mapa není území Jindřich  Kalous
23. 1. 2006 Všechno, co vám zatajují o ropné krizi   
10. 1. 2006 Ukrajinský parlament se rozhodl odvolat vládu   

Báseň pro tento den RSS 2.0      Historie >
27. 3. 2006 V rodině Jan  Nedvěd
24. 3. 2006 Letní ráno Václav  Vokolek
23. 3. 2006 19. Jaroslav  Žila
22. 3. 2006 Pohled z okna Jaroslav  Kovanda
21. 3. 2006 Pokusy zbožíznalcovy Vít  Kremlička
20. 3. 2006 Bez tebe Jaroslav  Vrchlický
17. 3. 2006 Kostelany Jakub  Grombíř
16. 3. 2006 Temnomlýn Petr Odillo Stradický ze Strdic
15. 3. 2006 Opuštění Bohuslav  Reynek
14. 3. 2006 Vyhrobovali tam Zbyněk  Hejda

Czech Politics: Jan Čulík's comment in Czech Business Weekly RSS 2.0      Historie >
22. 3. 2006 Misperceiving Blair as a Social Demokrat Jan  Čulík
21. 2. 2006 Will Czech grads be prepared to compete? Jan  Čulík
24. 1. 2006 Intellectual populism in Czech politics Jan  Čulík
2. 1. 2006 Time to examine the hidden history of 1989 Jan  Čulík
14. 12. 2005 In reality TV, echoes of the plebeian past Jan  Čulík
15. 11. 2005 Racism emerges as French suburbs burn Jan  Čulík
24. 10. 2005 Now is the time for agents provocateurs Jan  Čulík
3. 10. 2005 Czech judiciary seen as corrupt from abroad Jan  Čulík
12. 9. 2005 No justification for soaring oil prices Jan  Čulík
22. 8. 2005 Mapping the limits of democracy Jan  Čulík

Ptačí chřipka RSS 2.0      Historie >
22. 3. 2006 Virus ptačí chřipky se rozštěpil   
1. 3. 2006 Kočka, usmrcená ptačí chřipkou, byla nalezena v Německu   
28. 2. 2006 Vtip pro jedenáctileté   
21. 2. 2006 Zatím se člověk nakazí ptačí chřipkou jen přímým kontaktem s nakaženým ptactvem   
21. 2. 2006 Thajští psi jsou nositeli ptačí chřipky, šíří se však od nich dál?   
21. 2. 2006 Ptačí chřipku šíří drůbeží farmy   
20. 2. 2006 Poučení z Dálného východu - jak Vietnam úspěšně neutralizoval ptačí chřipku   
13. 1. 2006 Britský plán proti ptačí chřipce   
5. 1. 2006 V Turecku onemocněli lidé ptačí chřipkou   
1. 12. 2005 Epidemie moru z roku 1665 versus epidemie hlouposti z roku 2005 Aleš  Uhlíř

Demokratická revoluce? Utajená historie devadesátých let RSS 2.0      Historie >
21. 2. 2006 Utajené dějiny "permanentní kulturní revoluce" Jaroslav  Kuba
13. 1. 2006 Aero Vodochody: iks pokusů o záchranu leteckého průmyslu Štěpán  Kotrba
12. 1. 2006 Nevím, jak zabránit létání třísek než použitím jiné sekery Pavel  Urban
6. 1. 2006 Kdo jsou vítězové antikomunistické revoluce? Jindřich  Kalous
5. 1. 2006 Rozdíl je jen domněnkou, je třeba jej prokázat Miroslav  Prokeš
4. 1. 2006 V této demokracii smějí užívat svobody jen ti, co souhlasí   
4. 1. 2006 Vinu nesou ti, kdo narcistický habitus vytvářejí Karel  Dolejší
4. 1. 2006 Udělejte to profesionálně   
3. 1. 2006 Perzekuce před listopadem a po něm: Jeden malý rozdíl Pavel  Urban
2. 1. 2006 Pár sametových příběhů Štěpán  Kotrba

Kriminalizace fanoušků a Harry Potter RSS 2.0      Historie >
20. 12. 2005 Policie vyšetřuje neoficiální překladatele Harryho Pottera i nadále jako zločince Štěpán  Kotrba
17. 12. 2005 Harry Potter na netu: Jan Rychetský v Právu zbytečně kriminalizuje děti Štěpán  Kotrba
28. 7. 2005 Harry Potter a Mýtus věčného návratu Dominik  Lukeš
27. 7. 2005 Neoficiální překlad Harryho Pottera do češtiny už je na světě Štěpán  Kotrba
15. 9. 2004 Literatura se stala terčem mediální manipulace Petr  Bílek
30. 6. 2003 Nový Harry Potter -- postava plná angstu Hannah  Čulík
30. 6. 2003 The angst-filled Harry Potter Hannah  Čulík
21. 6. 2003 Šílenství ohledně nového Harryho Pottera je dobře organizováno   
19. 6. 2003 Rowlingová žaluje americký deník   
18. 12. 2002 O čo prišiel Harry Potter Eva  Michalková

Zaznamenávání osobních dat občanů RSS 2.0      Historie >
23. 3. 2006 Vláda krade občanskou svobodu   
25. 2. 2006 Británie terčem kritiky za zákon o shromažďování informací o elektronické komunikaci   
23. 2. 2006 Jak se může ctnostný vesnický farář nakazit syfilis Štěpán  Kotrba
10. 2. 2006 Vrcholí jednání o tom, kolik zaplatíme za sledování naší vlastní komunikace   
6. 2. 2006 Amerika: Soukromá data z internetu se intenzivně využívají v trestním vyšetřování i civilních soudních sporech   
20. 1. 2006 Bílý dům Googlu: předejte informace o tom, co kdo vyhledává   
23. 12. 2005 Od roku 2006 budou v Británii zaznamenávány všechny jízdy automobilem   
23. 12. 2005 Nástup Velkého bratra v ČR a v EU   
17. 10. 2005 Odpor v EU proti orwellovské směrnici   
6. 10. 2005 Šikana zaměstnaců, kteří pracují s počítačem, šikana novinářů a protiteroristická hloupost Štěpán  Kotrba

Mají pětatřicátníci v Česku dnes zhoubný vliv? RSS 2.0      Historie >
24. 1. 2006 Co dnes činí lidi lhostejnými k osudu druhých Jan  Bím
20. 1. 2006 Pětatřicátníci, sociálně cítící a další... Pavel  Urban
6. 1. 2006 Kdo jsou vítězové antikomunistické revoluce? Jindřich  Kalous
4. 1. 2006 Vinu nesou ti, kdo narcistický habitus vytvářejí Karel  Dolejší
2. 1. 2006 Pětatřicátníci, hoši jako květ, na vás bylo vždycky radost pohledět.... Josef  Vít
2. 1. 2006 Vadí, nevadí Luděk  Rozehnal
31. 12. 2005 Jak to bylo s tím západním rájem? František  Hájek
31. 12. 2005 Zmačkané obaly Tomáš  Krček
30. 12. 2005 Ještě jednou pětatřicátníci Josef  Vít
30. 12. 2005 Opět jen střet generací Josef  Provazník

Slobodan Miloševič, Srbsko a válka v Kosovu RSS 2.0      Historie >
21. 3. 2006 Miloševič - válečný zločinec? Jan  Makovička
20. 3. 2006 Moderní tragikomedie Jiří  Jírovec
11. 3. 2006 Jak informovaly Britské listy o válce v Kosovu   
11. 3. 2006 Slobodan Miloševič nalezen mrtev   
11. 3. 2006 V Mladé frontě Dnes Miloševiče odsoudili i potrestali Štěpán  Kotrba
25. 2. 2006 Na reakci není nikdy pozdě Jan  Kavan
24. 2. 2006 Válka a mír v době boje proti globálnímu terorismu Jan  Eichler
15. 12. 2005 Protnuté Kosovo aneb lesklá sečna pravděpodobným daňovým rájem Jakub  Tayari
12. 7. 2005 Srebrenická tragedie - jen srebrenická?? Josef  Vít
22. 1. 2005 Představa, že lze exportovat demokracii, je "nebezpečnou iluzí"