2. 2. 2006
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
2. 2. 2006

Ve čtvrtek měl pardubický soud rozhodnout o propuštění pana mgr. Petra Partyka z vězení po odpykání poloviny trestu. Pan Partyk propuštěn nebyl, neboť svého činu nelituje a úředníkovi z úřadu městské části se neomluvil. Páně Partykovu logickou reakci, že se nemůže omluvit za něco, co nespáchal a že nemůže litovat něčeho, co neučinil, pan souce v potaz nevzal, píše Daniel Stirský a pokračuje:

Nedávno jsem si koupil komplet CD s nahrávkami rozhlasových "Toulek českou minulostí" (jde o skvělý a mnohaletý seriál ČR Brno). A poslouchal jsem, před usnutím, líčení procesu s J. Husem. Koncil: "Odvolej bludné články, které jsi hlásal a držel!" Hus: "Prosím, abyste mne poučili, které z mnou hlásaných článků jsou bludné, kde v mých spisech jsou kacířstva a já se rád podrobím vůli svatého a učeného koncilu." Koncil: "To Ti nestačí, že to tvrdí sbor u čených doktorů a prelátů? Tak odvoláš nebo ne?!".

Samozřejmě, necituji přesně - nejsem Petr z Mladoňovic či Palacký - ale podstatu argumentů obžaloby a obhajoby jsem - alespoň doufám - zachoval. Je zajímavé, jak v něčem se naše společnost mění (např. Hus nepsal své listy ve Wordu, concordienský biskup nepral svá roucha v Arielu a císař Zikmund Lucemburský neříkal, že vysílá silné signály napříč politickým spektrem) a v něčem je stále stejná. A tak nezbývá, než Petrovi P. držet palce.

Případ Petra Partyka TÉMA BL

Sloupek
Car Osten

Nad zastřenými okny v poledne
letecké táhnou svazy.
Já přeji vám zásahy dovedné,
mí líbezní vrazi!

V leteckých perutí šumu
v kolébce dítě spí.
Nuž, hoďte mu na nosík pumu,
ať blíž je vítězství!

Otrlosť žádá se v boji
jakživo od muže,
a dnes už i od baby.
Já synka vám obětuji,
když vám to pomůže,
když vás to trošku jen pobaví,

Mávnu ti podnapile
z okna vstříc vděčností vřelou,
krvavý Buffalo-Bille,
"My Fellow!"

zze sbírky Dekadentův lós, Petrov, Brno 1999 vybral Štefan Švec

2. 2. 2006

Několik evropských deníků přetisklo karikatury proroka Mohameda na podporu dánského listu, jehož karikatury vyvolaly rozhořčení muslimů.

Sedm deníků ve Francii, v Německu, v Holandsku, v Itálii a ve Španělsku otisklo tytéž karikatury. Jejich zveřejnění v Dánsku vyvolalo protesty v arabských zemích, diplomatické sankce a hrozby zavražděním.

Islámská tradice zakazuje zobrazování Proroka, ale organizace na obranu svobody tisku brání právo médií publikovat takovéto karikatury.

2. 2. 2006

Máme právo karikovat Boha

Američané jim sice říkají zbabělé opice (surrender-monkeys), ale Francouzi občas dokáží naučit svět něco o odvaze - anebo možná o ztřeštěnosti. France Soir totiž otiskl přes dvě stránky veškeré dánské karikatury, které vyvolaly v muslimském světě takové protesty, píše v deníku Times jeho pařížský reportér Charles Bremner. K tomu list otiskl ještě vlastní karikatury židovských a křesťanských božstev a Buddhy. "Ano, my máme právo karikovat Boha," zněl titulek.

2. 2. 2006

Karikatury ve Francii

Šéfeditor francouzského deníku France Soir Jacques Lefranc byl ve středu večer propuštěn z vedení listu. Egyptský majitel novin Raymond Lakah tak reagoval na zveřejnění karikatur Mohameda.

2. 2. 2006

Včera jsem si přečetl, že jakýsi americký novinář byl vyhozen z novin kvůli svému blogu. Přesněji řečeno, kvůli jeho "skandálnímu" obsahu. Internetový deníček ono nešťastníka byl plný "lehkomyslných řečí a drsného vtipkování". Mě ovšem zaujala nejvíce věta, která byla přímo z tohoto blogu vytržena: "Politická korektnost zabíjí naši společnost, pomalu, ale jistě...."

Před pár dny jsem totiž přemýšlel o tom samém a dokonce jsem už začal do klávesnice ťukat svůj příspěvek k tomuto tématu. Nakonec jsem shledal, že mých pár řádků k tématu politická (ne)korektnost je příliš politicky nekorektních a raději jsem ho smazal. Jelikož, ale nemohu být odněkud odvolán, tak si přeci je troufnu vyjít s mým názorem na světlo...

2. 2. 2006

Bylo by zajímavé učinit následující pokus: zobrazit v německých novinách, specielně bavorských ale ne Süddeutsche Zeitung, nějaké karikatury Ježíše Krista a Panny Marie. Publikovaly by noviny tyto karikatury? Jak by reagovali představitelé katolické cirkve? Jak by reagovalo katolické obyvatelstvo bavorských menších měst a vesnic?

Před mnoha lety jsem viděl v Mnichově film Dogma. Byla to fikce, ve které se pochybovalo o různých svatých pravdách katolické církve. Napřiklad Bůh byla mladá žena, apoštolů bylo 13 a ne 12, ale ten třináctý byl černoch a homosexuál, Ježíš Kristus měl mnoho potomků, atd atd. Doporučil jsem tento film jedné mé bavorské kolegyni, ale než ho stačila zhlédnout, byl tento film velmi rychle stažen z promítání.

2. 2. 2006

Podle statistických údajů lidé u nás za léky utratí více než 60 miliard korun. Paní Štěpková nám vypočítala, že marže lékáren je jen 17% - zbytek do 29% je pro velkoobchod s léky. Lékáren je u nás 2 tisíce a 200. Podělíme-li těch 60 miliard počtem lékáren (tj. 2200) získáme obrat jedné lékárny. Když ten vynásobíme 17% dostaneme to, co lékárna vydělá. A teď se podržte -- dostaneme číslo 4 miliony 636 tisíc a nějaké drobné. Takže čistý průměrný zisk na jednu lékárnu je větší než 4 a půl milionu korun každý rok. Řekl bych, že i po odečtení nákladů je to pro pana lékárníka dost. Kdo u nás vydělává každý rok 4 miliony ?? Odpověď je jednoduchá -- lékárníci.

V pondělí stávkovali lékárníci a v úterý se nám rozplakala v Právu paní Leona Štěpková -- jinak viceprezidentka České lékárnické komory -- jak to mají lékárníci špatné.

2. 2. 2006

V lednu Jihlava. V únoru Příbram. V březnu Kladno. V dubnu Třebíč. Představte si, že by bylo každý měsíc smeteno z povrchu země jedno české město. Představte si, že by každý měsíc zemřelo 38 000 Pepíků, Marušek a Zdeňků. Třicet osm tisíc nevinných lidí.

2. 2. 2006

Zpráva o stavu Unie:

USA výrazně zvýší financování vědy a výzkumu

Prezident George Bush přiznal, že jsou Spojené státy "drogově závislé na ropě", a přislíbil, že omezí závislost USA na ropě do roku 2025 o tři čtvrtiny, zejména výrobou etanolu jako pohonné látky pro automobily. Má se vyrábět z dřevěné drtě, z rostlinné hmoty a z trávy. Bush zdůraznil v projevu o stavu Unie, že "využitím talentu a technologie Spojených států dokáže tato země dramaticky zlepšit naše životní prostředí, přejít jinam od ekonomiky, založené na ropě a zbavit se závislosti na ropě z Blízkého východu."

2. 2. 2006

Do šesti let, uvedl americký prezident, stane se etanol vyráběný z rostlinné hmoty realistickým, levným palivem pro americké automobily. Budou zavedeny i další inovace, včetně vodíkových baterií a hybridních vozidel, a nové pohonné hmoty nahradí tři čtvrtiny současného amerického dovozu ropy z Blízkého východu.

2. 2. 2006

tisková zpráva Evropského centra pro práva Romů

Evropské centrum pro práva Romů (ERRC) představuje vydání českého překladu svojí publikace "Stigmata: Segregovaná výuka Romů ve školách střední a východní Evropy, průzkum modelů segregovaného vzdělávání Romů v Bulharsku, České republice, Maďarsku, Rumunsku a Slovensku", publikované v anglickém originále poprvé v roce 2004. Analýza komentující vývoj v České republice zejména s ohledem na vydání nového školského zákona v roce 2005 byla pro toto vydání dobrovolně poskytnuta českými autory.

2. 2. 2006

Dovolují si reagovat na velmi zajímavou teoretickou úvahu pana Hoška, nazvanou "Nacionální a ideologická totalita". Pan Hošek se snaží dokázat, že nacismus byl horší než komunismus, protože zatímco ideologická totalita nabízí člověku možnost konverze, nacionalistická je založena na esenci, a proto možnost "konverze" upírá.

2. 2. 2006

Souhlasím s tvrzením autora, že ekonomicky byla Klausova privatizace skutečně debakl. Neřekl však, co to znamená pro daňové poplatníky. Není to ostatně jeho první a zřejmě ani poslední kritika. O Škodě psal "opatrně" i v deníku RP v polovině 90. let jako člen prezidia SD-OH. Bohužel i Václav Žák manipuluje s fakty téměř stejně jako ten, koho kritizuje, tedy Václav Klaus.

2. 2. 2006

Bude hlavní architekt města Ostravy ing. arch. Jaroslav Sedlecký uznán Dozorčí radou České komory architektů (ČKA) důvodně podezřelým z padělání územního plánu?

V těchto dnech bude mít ČKA spoustu práce. Až do Prahy už doletěly zvěsti o "urbanistickém úsilí" dua Zedník-Sedlecký, kteří chtějí vystavět pořádný "shopping" v centru Ostravy -- na Karolině. (Zedník je ostravský primátor.)

"Primátor Zedník mluví jako dlaždič" ZDE

videozáznam tiskové konference s primátorem Zedníkem WMV 4 MB
2. 2. 2006

Reakce na článek Štefana Švece "Ó Tyfone! Ó Sklenáři!"

V úvodu své kritiky vychrlené se skutečným gustem jsem Švecovi vytkl hloupé heslo "šlehněte si poezii" stylem, jakým si zasloužilo, a zdůvodnil jsem proč. Ano, člověk s dlouholetou drogovou zkušeností musí po přečtení čehosi tak študácky pitomého skutečně povyskočit. Mnoho lidí v Česku si bohužel neuvědomuje, že slova mají svůj obsah - parmazán je konkrétní druh sýra, Šváb není totéž co Němec a napichovat si žílu je okamžik dramatický a nebezpečný. Já jsem živý, ale spousta mých dřívějších kumpánů už ne. Stejně nevrlý postoj by zřejmě zaujal každý obyvatel Grónska, kterému by Štefan Švec vysvětloval, jak miluje mráz. Otázka, zda dotyčný ví, o čem mluví, se přímo nabízí...

2. 2. 2006

o čem je Báseň pro tento den

Spor Filipa Sklenáře s rubrikou Báseň pro tento den je podle všeho víc osobní než věcný. Pokusím se tedy hladit po srsti a mluvit mírně, nakolik jen to půjde. Možná se to nepodaří. V závěru nicméně zkusím v reakci na Sklenáře vyslovit záměr celé rubriky, aby byla naše polemika aspoň k něčemu dobrá. Snad se případný čtenář nebude po útočné sklenářovské smršti moc nudit.

1. 2. 2006

Filip Sklenář, duch hloubek nečekaných, rozezlil se na můj výběr básní do Britských listů. Nezbývá než uctivě, leč přeci jen odpovědět. Abych žádnou z inspirativních Sklenářových myšlenek nevynechal, odpovím přímo do jeho textu. Nuže, Filipe, začni:

2. 2. 2006

Před 60 lety, na jaře roku 1946, byly prezidentské dekrety v Československu prohlášeny za zákony.

Prezidentské dekrety byly vydávány od roku 1940, tehdy exilovým prezidentem Benešem ve Velké Británii, až do ustavení Prozatímního Národního shromáždění do dne 28. 10. 1945. Bylo jich vydáno za toto období celkem 143, z toho 44 v zahraničí, tj. v průběhu války. Tyto dekrety byly formou zákonodárné činnosti v době ústavní nouze, kde nemohly působit ústavní orgány ČR. Při jejich dnešním hodnocení je třeba brát v úvahu historické i právní okolnosti jejich vzniku.

2. 2. 2006
tisková informace Britských listů

PRO ZVĚTŠENÍ KLIKNI Podle nejnovější zprávy společnosti IAudit zaznamenaly Britské listy za prosinec loňského roku 589 872 zobrazených stran, 263 261 návštěv a 110 213 individuálních návštěvníků.

vývoj počtu unikátních návštěvníků v týdenních průměrech od října 2004 do prosince 2005 ZDE

Ze 76 na 110 tisíc unikátních návštěvníků měsíčně, z 183 na 263 tisíc návštěv, ze 421 na 590 tisíc shlédnutých stran měsíčně - to jsou rozdíly prosince 2005 oproti prosinci roku 2004. Za 12 měsíců předchozího roku si čtenáři Britských listů stáhli 7 309 365 příspěvků během 3 088 978 návštěv. Jen v prosinci 2005 čtenáři zobrazili více než 23 000 příspěvků za jeden pracovní den. Počet návštěv od pondělí do pátku překročil denní hodnotu 10 000. Podíl návštěvníků z České republiky je 54 procent, ze Slovenska pak 7 procent. Nejvíce navštěvovaný je server v úterý, nejčtenější jsou páteční vydání, které si přečte přibližně dvojnásobek čtenářů než vydání z ponělka až čtvrtka. Měsíční reach Britských listů činil v závěru roku 1,90% českého internetu. Pro Britské listy zpracovává ověřený monitor návštěvnosti společnost iAudit, ověřený ABC ČR už od října 2003. Tehdy byl počet unikátních návštěvníků serveru 49 715.

iAudit 200410 PDF

iAudit 200512 PDF
1. 2. 2006

14:30, 16:00, 21:30 - Aktualizováno, podstatně rozšířeno: Česká televize bude do roku 2010 mít každý rok vyrovnaný rozpočet a nebude potřebovat ani žádné další zdroje v souvislosti se zřizováním dalšího digitálního kanálu. Na dnešním zasedání Rady ČT to řekl vrchní ředitel František Lambert. "Do roku 2010 máme pokryty všechny potřeby," uvedl Lambert. Výjimkou by měla být jednorázová dotace na digitalizaci archivu, o které ČT uvažuje.

1. 2. 2006

BRNO 31. ledna (ČTK) - Zásah policie na červencové technoparty CzechTek 2005 v Mlýnci na Tachovsku byl podle veřejného ochránce práv Otakara Motejla nepřiměřený.

Vyplývá to z výsledků jeho šetření. Policie podle něj nevyužila všechny možnosti, jak situaci řešit bez použití síly. Motejl ve zprávě upozorňuje také na to, že i v případě zásahu proti osobám porušujícím zákon je nutné postupovat "přiměřeně a korektně", což se ale při mlýnecké technoparty nestalo.

Motejl 14. 11. 2005: "Při Czechteku 2005 pochybila policie i účastníci" ZDE

ANALÝZA: CechTek ve zpravodajství a komentářích českých médií ZDE

DIY, tekno a CzechTek TÉMA BL
CzechTek 2005 - foto: Štěpána Kotrba
1. 2. 2006
zpráva Iuridicum remedium

Dne 25. ledna 2006 vynesl Okresní soud v Tachově rozsudek, jímž zprostil obžalovaného Tomáše Matouška obžaloby z útoku na veřejného činitele. Obžaloba tvrdila, že skutku se měl dopustit najetím vozu, který řídil na policisty, když se snažil projet na louku, kde se CzechTek konal.

1. 2. 2006
protest proti části článku Štěpána Kotrby "Jaklův homosexualismus naštěstí státní ideologií není", který byl reakcí na názory Ladislava Jakla v článku "Homosexualismus jako státní ideologie"

Není pravda, že se dodnes přu o právo vychovávat své dítě, jak píše Štěpán Kotrba. Toto jeho lživé tvrzení mne poškozuje a poškozuje i mé dítě. Je pravda, že již téměř tři roky mám výchovu svého dítěte vyřešenu soudním rozhodnutím o střídavé péči. Je také pravda, že jsem se loni rozvedl. Jak to ale souvisí s tématem? Chcete z této debaty vyloučit všechny rozvedené? Mé názory na podobné věci jsou dlouhodobé a mají hlubší kořeny, píše Ladislav Jakl.

1. 2. 2006

České privatizátory by v Americe zavřeli

Ekonomicky byla Klausova privatizace debakl. Nepřidělila pevně vlastnická práva. Tehdejší způsob zacházení s aktivy podniků, úvěry a finančními instrumenty by v USA v naprosté většině případů odměnili vězením.

Málokdo vynakládá tolik úsilí na vykreslení pozitivního obrazu devadesátých let jako prezident České republiky Václav Klaus. Přes to, že ve zpětném pohledu je zcela zřejmé, jaké náklady jím zvolená transformační strategie měla.

Vysílalo se v ČRo 6 DOWNLOADSTREAM

1. 2. 2006

Prezident Klaus údajně vyzval občany, aby pomocí textových zpráv hlasovali o tom, zda má podepsat zákon o registrované partnerství homosexuálů. Údajně. Ačkoliv úředníci Hradu zprávu dementovali, kupodivu už několik lidí sms poslalo. Těžko říci, kam. Nejspíše mají na prezidenta jeho -- neveřejný -- mobil.

Nicméně to samozřejmě byli ti, kteří jsou proti.

Poznámka redakce: Údajná výzva k sms hlasování vede na číslo pro anketu 907 99 03, které podle serveru HOAX.cz patří BLESKu a cena textové zprávy stojí údajně 3,-Kč.

1. 2. 2006

Monitor Jana Paula

Na temném obraze se vzhůru zvedá hlava vyhlížejícího dravce, s latinským nápisem v dolní části, jež ve volném překladu znamená "On, jenž schválil naše počínání". Obraz je volná transkripce detailu Americké státní pečeti, těžko rozluštitelná šifra, ale jasná. Žáček zná dobře Deklaraci nezávislosti USA a tímto obrazem se kriticky vyjádřil k politice USA, která se zbraní v ruce nadšeně vyváží svůj fanatismus "svobody", jehož zárodky jsou skryty už v jejich "božské" listině.

1. 2. 2006

K článku Ivana Breziny "Proč kupovat seminárky? Kupte si rovnou akademický titul!"

Podle mého názoru jde o dědictví po formalismu habsburské říše, které však pozvolna mizí. Kdokoliv, kdo se projde po starém malostranském hřbitově na Plzeňské ulici v Praze, má možnost posoudit, jaká byla situace před 150 lety. Tehdejší rozsah titulů a čestných pojmenování byl mnohem větší, než nyní, a z hrobů na nás dosud hledí "pan lékárník a paní lékárníková", "pan adjunkt berního úřadu" a další dojemné připomínky toho, jak tehdejší snobská společnost chtěla "vypadat dobře" i na věčnosti.

1. 2. 2006

Inverzní deka přikryla krajinu posedlou politickou tmou, ale nezakryla ekologické úlety domácích výrobních gigantů. Před mnoha lety jsem ležel v horské kotlině nedaleko Hory svaté Kateřiny a v údolních žlabech vedoucích k městům se válela kyselá a spalující mlhovina. Zahrádkáři láli potentátům za zničené ovoce a zeleninu, ženy v punčochách dírky, jako by je kdosi vystřílel brokovnicí; fabrická chasa vypustila komíny a potrubími žíravé plyny, či podobné nechutnosti, ale komandýři a odpovědní strejčci tvrdili: to jsou výmysly namířené proti straně a lidu.

1. 2. 2006

Založení nové strany SNK Evropští demokraté ohrožuje ambice ODS. Přestože bude hrát především o státní příspěvek než o velký počet poslaneckých míst.

Na tržiště politických sil vstoupila o víkendu nová politická strana: SNK Evropští demokraté. Popravdě řečeno, je to strana staronová. Vznikla sloučením dvou politických subjektů: SNK - sdružení nezávislých, původně vedeným Josefem Zieleniecem, a Evropských demokratů, v jejichž čele stál Jan Kasl. Zmínění vůdcové si v nové straně rozdělili role: Zieleniec by měl být celostátní volební lídr, ale zůstane v europarlamentu, Kasl povede stranu a pražskou kandidátku pro volby do Poslanecké sněmovny. Proklamovaným cílem je získat 11 % hlasů voličů. Což je ambice nemalá, protože nová strana sloučila subjekty, které výzkumy volební preferencí odsuzovaly k volební smrti.

31. 1. 2006

¨V nové vědecké zprávě, zveřejněné v pondělí, varuje britský premiér Tony Blair, že stoupající koncentrace skleníkových plynů má zřejmě vážnější dopad, než se vědci původně domnívali.

Zpráva, kterou zveřejnila britská vláda, varuje, že je jen malá šance, že bude možno udržet emise skleníkových plynů pod "nebezpečnou" hranicí. Obává se, že se rozpustí grónský ledovec i led v Antarktidě, což povede k stoupnutí světových moří za 1000 let o 7 metrů.

Zpráva varuje, že dojde k rozsáhlému a nezvratnému chaosu, pokud teplota stoupne o více než 3 stupně Celsia - což je méně, než se odhaduje pro jednadvacáté století.

Zpráva, nazvaná Avoiding Dangerous Climate Change (Jak se vyhnout nebezpečným klimatickým změnám) shromažďuje důkazy, které předložili vědci na konferenci, kterou zorganizoval v únoru 2005 britský meteorologický úřad.

Konference předpověděla, že během jednadvacátého století stoupne globální teplota o 1,4 C až 5,8 C. Britská ministryně životního prostředí Margaret Beckettová přiznala, že závěry analýzy budou pro mnoho lidí šokující. "Lidé si možná neuvědomují, že existuje určitý bod a jestliže se dostaneme za něj, už nebude návratu. Netvrdíme, že se to stane za pět minut, možná to bude trvat tisíc let, ale důležitá je ta nezvratnost."

2. 1. 2006

V prosinci 2005 přispělo celkem 131 čtenářů Britských listů na provoz časopisu úhrnem částkou 34 359.00 Kč. Příjem z reklamy byl 1200 Kč. Na internetovém účtu Paypal máme nyní nadto 981.24 USD. Přispěl jen zlomek z celkového počtu více než devět tisíc čtenářů denně, děkujeme. Apelujeme i na ostatní, aby nám třeba i malým, pravidelným finančním příspěvkem pomohli rozšiřovat a profesionalizovat práci časopisu ve veřejném zájmu, kterou děláme zadarmo. Vybranou částkou financujeme postupné dopracování našeho redakčního systému a odstranění četných nefunkčností, financování systematické novinářské práce to však zatím neumožňuje. Právě pro nedostatek financí jsme dosud nebyli schopni zprovoznit celou řadu potřebných technických funkcí serveru (vyhledávání, statistiky, knihovnu, galerie, zasílání BL mailem, onlinové chaty, odstranit četné technické chyby).

Finanční dary Občanskému sdružení Britské listy jsou v ČR odečitatelné ze základu daně z příjmu. Vydáváme k tomu na požádání písemné potvrzení.

Děkujeme všem, kteří podporují provoz Britských listů finančními dary i zadáváním reklamy.

Jsme vám velmi vděčni za finanční záchranu našeho serveru, prosíme však: nepřestávejte přispívat, umožníte nám dělat naši práci lépe a efektivněji, budeme si moci například systematicky financovat právníka, což byl mělo být pro náš list nezbytné. Financujte si k vlastnímu prospěchu kritický a nezávislý deník.

Jsme vděčni za každý drobný příspěvek na provoz Britských listů, který je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisen Bance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2.

Čtenáři ze zahraničí mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

22. 11. 2003

Britským listům můžete psát na adresu redakce@blisty.cz, šéfredaktor Jan Čulík má adresu culik@blisty.cz a také J.Culik@slavonic.arts.gla.ac.uk , pražský redaktor Štěpán Kotrba má adresu stepan@kotrba.cz a skype stepan.kotrba, technickému správci Dominiku Joe Pantůčkovi pište na adresu joe@joe.cz.

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
2. 2. 2006 Zapomenuté slzy v Kongu Jan  Klusáček
2. 2. 2006 Bush: Amerika se zbaví závislosti na ropě   
2. 2. 2006 Amerika: Je energetická změna reálná?   
2. 2. 2006 Sedlecký vyloučen z České komory architektů? Jan  Mech
1. 2. 2006 Ombudsman: "Postup policie na CzechTeku byl nepřiměřený"   
1. 2. 2006 Jistoty a Prosperita = elektrifikace a sověty Jaroslav  Pour
1. 2. 2006 Klaus by měl veřejně přiznat, že jeho privatizační metody byly katastrofální Václav  Žák
1. 2. 2006 Účelově obžalovaný účastník CzechTeku obhajovaný IuRe soudem zproštěn obžaloby   
31. 1. 2006 Nacionální a ideologická totalita Stanislav A. Hošek
31. 1. 2006 Proč kupovat seminárky? Kupte si rovnou akademický titul! Ivan  Brezina

Hon na svobodu slova RSS 2.0      Historie >
2. 2. 2006 Die Welt: Na Západě je dovoleno se rouhat   
2. 2. 2006 Jak naštvat muslimy po francouzsku   
2. 2. 2006 Jak by reagovali Češi, kdyby v Německu otiskli posměšné karikatury T. G. Masaryka? Zdeněk  Wognar
2. 2. 2006 Redaktor France Soir propuštěn Simone  Radačičová
26. 1. 2006 Google se spojí s čínskými cenzory   
24. 1. 2006 Wikipedia.de byla soudně zlikvidována Hynek  Hanke
23. 1. 2006 Ještě k trestnému činu pomluvy Stanislav  Penc
18. 1. 2006 Britští extremisté před soudem za šíření rasové nenávisti   
30. 12. 2005 Ankara a svoboda projevu:počet obviněných narůstá Simone  Radačičová
27. 12. 2005 Svoboda projevu v Evropě: Musí to být buď všechno, nebo to není nic   

Případ Petra Partyka RSS 2.0      Historie >
2. 2. 2006 Petr Partyk je dále vězněn   
30. 1. 2006 Petr Partyk požádal o podmíněné propuštění   
18. 1. 2006 Napište neprávem vězněnému Petru Partykovi   
5. 1. 2006 Petra Partyka - kupodivu - za komunismu nezavřeli, to až teď!   
3. 1. 2006 Napište do vězení Petru Partykovi! Benny  Rees
21. 12. 2005 Jak je tomu s verbálními trestnými činy Jaroslav  Štemberk
16. 12. 2005 Soudce: Co je to Seznam.cz? Můžete mi říct, kdo na něm je?   
14. 12. 2005 Nevinný člověk, jehož soudce Šídlo odsoudil do vězení za neprokázanou blbost Jan  Čulík
14. 12. 2005 Svoboda je nedělitelná? Máme se za co stydět? Jan  Čulík
13. 12. 2005 Petr Partyk uvězněn   

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
26. 1. 2006 Američtí vojáci z Iráku páchají sebevraždu   
23. 1. 2006 Dolary paní Osthoffové Tomáš  Krček
20. 1. 2006 V iráckých volbách zvítězila šíitská aliance   
19. 1. 2006 Oficiální americký úřad vykreslil děsivý obraz "nezvládnutelného" Iráku   
18. 1. 2006 Pamatujete na Afghánistán? Nyní jsou tam obyvatelé terorizováni sebevražednými atentátníky   
17. 1. 2006 Povede americká invaze k rozpadu Iráku?   
14. 1. 2006 Americký útok proti "Zawahirimu" vyvolal protesty   
14. 1. 2006 Bush odmítl námitky Merkelové ohledně Guantánama   
13. 1. 2006 Britský důstojník: Americká armáda v Iráku je obětí institučního rasismu   
11. 1. 2006 Americká vojska střílela na iráckého novináře, oceněného čelnou mezinárodní cenou   

Rasismus RSS 2.0      Historie >
21. 1. 2006 Za poškození dobrého jména a demokratické pověsti si může ODS sama Štěpán  Kotrba
21. 1. 2006 Server iDnes zrušil diskusi pod článkem o Romech   
18. 1. 2006 Britští extremisté před soudem za šíření rasové nenávisti   
16. 1. 2006 Tvrdě nacistické stránky v češtině Jan  Čulík
8. 1. 2006 Sprostý rasismus na serveru Novinky.cz je dál šířen bez korekce   
30. 12. 2005 "Neuvěřitelný hnůj" na serveru novinky.cz   
30. 12. 2005 Lidská povaha a diskuse na internetových serverech Aleš  Uhlíř
27. 12. 2005 Novinky.cz: "Chtěl bych mít od cikánské krve špičky bot"   
15. 12. 2005 Primitivní rasismus v časopise Mladá fronta Plus Jan  Čulík
13. 11. 2005 Rasismus v České televizi   

Mají pětatřicátníci v Česku dnes zhoubný vliv? RSS 2.0      Historie >
24. 1. 2006 Co dnes činí lidi lhostejnými k osudu druhých Jan  Bím
20. 1. 2006 Pětatřicátníci, sociálně cítící a další... Pavel  Urban
6. 1. 2006 Kdo jsou vítězové antikomunistické revoluce? Jindřich  Kalous
4. 1. 2006 Vinu nesou ti, kdo narcistický habitus vytvářejí Karel  Dolejší
2. 1. 2006 Pětatřicátníci, hoši jako květ, na vás bylo vždycky radost pohledět.... Josef  Vít
2. 1. 2006 Vadí, nevadí Luděk  Rozehnal
31. 12. 2005 Jak to bylo s tím západním rájem? František  Hájek
31. 12. 2005 Zmačkané obaly Tomáš  Krček
30. 12. 2005 Flexibilita potřetí Jan  Holík
30. 12. 2005 Pohled (post)Husákova dítěte Lubomír  Novotný

Zaznamenávání osobních dat občanů RSS 2.0      Historie >
20. 1. 2006 Bílý dům Googlu: předejte informace o tom, co kdo vyhledává   
23. 12. 2005 Od roku 2006 budou v Británii zaznamenávány všechny jízdy automobilem   
23. 12. 2005 Nástup Velkého bratra v ČR a v EU   
17. 10. 2005 Odpor v EU proti orwellovské směrnici   
6. 10. 2005 Šikana zaměstnaců, kteří pracují s počítačem, šikana novinářů a protiteroristická hloupost Štěpán  Kotrba
9. 9. 2005 Plán archivovat telekomunikační data v EU odmítnut   
8. 9. 2005 Británie znovu požaduje archivaci informací o emailech a telefonních rozhovorech   
8. 9. 2005 Schraňování údajů o telekomunikačním provozu občanů EU není řešení!   
11. 7. 2005 Clarke chce, aby vlády v EU zaznamenávaly informace o všech mobilních a emailových komunikacích   
10. 6. 2002 Evropská unie chce číst všechny emaily a analyzovat všechny telefonní výpisy   

Kriminalizace fanoušků a Harry Potter RSS 2.0      Historie >
20. 12. 2005 Policie vyšetřuje neoficiální překladatele Harryho Pottera i nadále jako zločince Štěpán  Kotrba
17. 12. 2005 Harry Potter na netu: Jan Rychetský v Právu zbytečně kriminalizuje děti Štěpán  Kotrba
28. 7. 2005 Harry Potter a Mýtus věčného návratu Dominik  Lukeš
27. 7. 2005 Neoficiální překlad Harryho Pottera do češtiny už je na světě Štěpán  Kotrba
15. 9. 2004 Literatura se stala terčem mediální manipulace Petr  Bílek
30. 6. 2003 Nový Harry Potter -- postava plná angstu Hannah  Čulík
30. 6. 2003 The angst-filled Harry Potter Hannah  Čulík
21. 6. 2003 Šílenství ohledně nového Harryho Pottera je dobře organizováno   
19. 6. 2003 Rowlingová žaluje americký deník   
18. 12. 2002 O čo prišiel Harry Potter Eva  Michalková

Demokratická revoluce? Utajená historie devadesátých let RSS 2.0      Historie >
13. 1. 2006 Aero Vodochody: iks pokusů o záchranu leteckého průmyslu Štěpán  Kotrba
12. 1. 2006 Nevím, jak zabránit létání třísek než použitím jiné sekery Pavel  Urban
6. 1. 2006 Kdo jsou vítězové antikomunistické revoluce? Jindřich  Kalous
5. 1. 2006 Rozdíl je jen domněnkou, je třeba jej prokázat Miroslav  Prokeš
4. 1. 2006 Udělejte to profesionálně   
4. 1. 2006 V této demokracii smějí užívat svobody jen ti, co souhlasí   
4. 1. 2006 Vinu nesou ti, kdo narcistický habitus vytvářejí Karel  Dolejší
3. 1. 2006 Perzekuce před listopadem a po něm: Jeden malý rozdíl Pavel  Urban
2. 1. 2006 Pár sametových příběhů Štěpán  Kotrba
2. 1. 2006 Time to examine the hidden history of 1989 Jan  Čulík

Ptačí chřipka RSS 2.0      Historie >
13. 1. 2006 Britský plán proti ptačí chřipce   
5. 1. 2006 V Turecku onemocněli lidé ptačí chřipkou   
1. 12. 2005 Epidemie moru z roku 1665 versus epidemie hlouposti z roku 2005 Aleš  Uhlíř
1. 12. 2005 O hromadných hrobech   
1. 12. 2005 Rozumný požadavek slovenské hygieničky   
5. 11. 2005 Jak to vypadá při chřipkové pandemii   
4. 11. 2005 Někteří jsme si stále rovnější? Zbyněk  Šebor
4. 11. 2005 Chřipka Petr  Wagner
24. 10. 2005 Papoušek, dovezený do Británie "byl nakažen smrtelnou ptačí chřipkou"   
21. 10. 2005 Voliéra trapnosti a trusu Václav  Dušek

Czech Politics: Jan Čulík's comment in Czech Business Weekly RSS 2.0      Historie >
24. 1. 2006 Intellectual populism in Czech politics Jan  Čulík
2. 1. 2006 Time to examine the hidden history of 1989 Jan  Čulík
14. 12. 2005 In reality TV, echoes of the plebeian past Jan  Čulík
15. 11. 2005 Racism emerges as French suburbs burn Jan  Čulík
24. 10. 2005 Now is the time for agents provocateurs Jan  Čulík
3. 10. 2005 Czech judiciary seen as corrupt from abroad Jan  Čulík
12. 9. 2005 No justification for soaring oil prices Jan  Čulík
22. 8. 2005 Mapping the limits of democracy Jan  Čulík
1. 8. 2005 Media must not give to stereotypes Jan  Čulík
18. 7. 2005 Media mistakes may just be growing pains Jan  Čulík

DIY, tekno a CzechTek RSS 2.0      Historie >
1. 2. 2006 Ombudsman: "Postup policie na CzechTeku byl nepřiměřený"   
1. 2. 2006 Účelově obžalovaný účastník CzechTeku obhajovaný IuRe soudem zproštěn obžaloby   
9. 1. 2006 Ministr kultury Vítězslav Jandák: "Na CzechTek se přijedu podívat!" Martin "Juki" Jyrkinen
13. 12. 2005 Vyjadřuji hlubokou nespokojenost s tím, jak vyšetřujete zásah policistů na CzechTeku 2005   
8. 12. 2005 Jsme nespokojeni s tím, jak se vyšetřuje Czechtek 2005!   
14. 11. 2005 Motejl: "Při Czechteku 2005 pochybila policie i účastníci" Štěpán  Kotrba
31. 10. 2005 CzechTek 2005 v komentářích českého tisku   
16. 9. 2005 Ti, jimž jde o lidská práva, by se měli o bezprávný policejní zásah proti Czechteku zajímat Jan  Rovenský
12. 9. 2005 EuroTek aneb od teknohudby k technokracii? Petr  Schnur
9. 9. 2005 CzechTek v rovině zneužití práva Miroslav  Polreich

Co je podstatou uměleckého díla RSS 2.0      Historie >
14. 11. 2005 Devadesáté páté výročí úmrtí L. N. Tolstého Jiří  Nezval
17. 10. 2005 Brak Filip  Sklenář
13. 10. 2005 Přátelé pokleslých forem Milan  Černý
26. 9. 2005 Chvála braku Milan  Černý
7. 9. 2005 Tunel umění Alex  Koenigsmark
5. 9. 2005 Systém státních dotací je bojem o moc Jan  Samohýl
5. 9. 2005 Vysvětlovat prospěch z umění je jako vysvětlovat zamilovanost Jiří  Holý
5. 9. 2005 Umění je tyranií, překrucuje skutečnost a chová se k ní jako k děvce Jan  Paul
5. 9. 2005 Státní dotace jsou pro umění zhoubné Boris  Cvek
5. 9. 2005 Má stát dotovat umění?   

Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost RSS 2.0      Historie >
2. 2. 2006 Bush: Amerika se zbaví závislosti na ropě   
2. 2. 2006 Amerika: Je energetická změna reálná?   
25. 1. 2006 Mráz přichází z východu Oskar  Krejčí
25. 1. 2006 Boj o ropu a íránská nezávislost Mojmír  Babáček
23. 1. 2006 Mapa není území Jindřich  Kalous
23. 1. 2006 Všechno, co vám zatajují o ropné krizi   
10. 1. 2006 Ukrajinský parlament se rozhodl odvolat vládu   
4. 1. 2006 Konec jednoho snu Josef  Vít
28. 11. 2005 Ropný zlom: dojdeme k rozumným závěrům? Jindřich  Kalous
24. 11. 2005 Ropný zlom: nejperspektivnější je jaderná energie   

Báseň pro tento den RSS 2.0      Historie >
2. 2. 2006 Eroica - cynica Car  Osten
2. 2. 2006 Durdit rozdrážděné kotě se nevyplácí Štefan  Švec
1. 2. 2006 na poli Patrik  Ouředník
1. 2. 2006 Ó Tyfone! Ó Sklenáři! Štefan  Švec
31. 1. 2006 Vrchlický, Kotrba, Sklenář, Kartous, Kocábová Filip  Sklenář
27. 1. 2006 Hřích Sylvie  Richterová
25. 1. 2006 Večer Ivan  Slavík
24. 1. 2006 * * * Martin  Švanda
20. 1. 2006 Pojem čistý Naděžda  Plíšková
19. 1. 2006 Temná noci! Jasná noci! Karel Hynek Mácha

Měli by čtenáři finančně přispívat na Britské listy? RSS 2.0      Historie >
2. 1. 2006 Hospodaření OSBL za prosinec 2005   
24. 12. 2005 Česká sekce BBC přece jen končí...   
30. 11. 2005 Vděčnost, taková všednost... Štěpán  Kotrba
16. 11. 2005 Zvyšte si sebevědomí pravidelnými finančními příspěvky pro Britské listy   
22. 6. 2005 Britské listy: Průběžný stav financí   
10. 6. 2005 Britské listy: Průběžný stav financí   
10. 6. 2005 Britské listy jsou komunistické svinstvo   
8. 6. 2005 Proč to nejde a proč by stálo za to zkusit Martin  Marek
8. 6. 2005 Vydávat noviny za 8.600.- Kč měsíčně je výkon hodný Davida Copperfielda   
8. 6. 2005 Britské listy: polovina špíny a polovina perel   

Modrá šance ODS RSS 2.0      Historie >
2. 2. 2006 Žákovo mlžení: stamiliardové ztráty v příjmu do státního rozpočtu Ivo  Bubeník
21. 1. 2006 Za poškození dobrého jména a demokratické pověsti si může ODS sama Štěpán  Kotrba
23. 12. 2005 "ODS se opět uchýlila k účelovému lhaní" Jiří  Paroubek
28. 11. 2005 Překvapení pana Topolánka Josef  Vít
27. 11. 2005 Mirek Topolánek: "Všem potřebným, nezaměstnaným a nemocným dokážeme, že skutečná solidarita má konzervativní, nikoli socialistické základy." Mirek  Topolánek
16. 11. 2005 Vede ODS kampaň pomocí anonymního spamu? Bohumil  Kartous
16. 11. 2005 Proč ODS chybí jeden hejtman a jak se v ní bojuje o funkce? Milan  Hamerský
19. 9. 2005 Zahradilova Modrá šance: možná budoucí zahraniční politika ČR Jiří  Staněk
25. 7. 2005 Klausovo Národní souručenství Štěpán  Kotrba
22. 6. 2005 Mýty Modré šance viděné očima odborů Pavel  Janíčko

Globální oteplování RSS 2.0      Historie >
31. 1. 2006 Vážné varování ohledně klimatických změn   
19. 1. 2006 Skončí naše civilizace Lovelockovou apokalypsou? Stanislav  Mihulka
17. 1. 2006 James Lovelock: Životní prostředí na Zemi je už zničené   
17. 1. 2006 Jaderná energetika "nemůže být řešením pro klimatické změny"   
9. 12. 2005 Jak se americká ropná společnost snaží zabránit, aby Evropa plnila smlouvu z Kjóta   
25. 11. 2005 Koncentrace CO2 je "nejvyšší za 650 000 let"   
21. 9. 2005 Firmy chtějí jednat proti globálnímu oteplování, brání jim v tom vlády   
11. 8. 2005 Globální oteplování se přiblížilo bodu nevratnosti   
8. 7. 2005 Pitný režim duše Bohumil  Kartous
4. 7. 2005 Sladké mámení alternativ Milan  Černý

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
13. 1. 2006 Jak Komenský zabloudil v Amsterodamu Adam Samuel Hartmann
31. 12. 2005 Jak tomu bylo ve vězení Václav Vratislav z Mitrovic
24. 12. 2005 O českých špionech v 16. století Václav Vratislav z Mitrovic
13. 12. 2005 Poetry Slam v Ústí nad Labem   
1. 12. 2005 Pavel Janáček- Braková literatura   
24. 11. 2005 Nepotřebnost literatury a bezprizornost spisovatele Michal  Černík
17. 10. 2005 Brak Filip  Sklenář
17. 10. 2005 Umění je paměť, stopa po živých... Irena  Zítková
13. 10. 2005 Přátelé pokleslých forem Milan  Černý
6. 10. 2005 Late towards the morning Karel  Hlaváček

Český film RSS 2.0      Historie >
13. 1. 2006 Ještě žiju s věšákem, plácačkou a čepicí -- úvaha nad banalitou jednoho filmu Bohuslav  Binka
13. 12. 2005 Maria Procházková, Oldřich Kaiser a Žralok v hlavě Jan  Čulík
21. 11. 2005 Filosofický horor o kultuře Martin  Ondreját
7. 11. 2005 Sú Hrubeš a Mareš filmom do dažďa? Juraj  Korpa
27. 10. 2005 Hrubeš a Mareš jsou naši souputníci Tomáš  Koloc
10. 10. 2005 Štěstí: Ta schematičnost opravdu skřípe Tomáš  Koloc
29. 9. 2005 Jak kritici ublížují filmu Štěstí Ján  Simkanič
26. 9. 2005 Štěstí Bohdana Slámy dostalo cenu v San Sebastian   
15. 9. 2005 Štěstí Bohdana Slámy   
9. 8. 2005 Co se právě hraje v Athénách pod Akropolí? Jan  Čulík

Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti RSS 2.0      Historie >
4. 7. 2005 Moc nočních můr v internetovém archivu   
13. 5. 2005 Curtisova Moc nočních můr na filmovém festivalu v Cannes   
15. 4. 2005 Význačný televizní dokumentarista obvinil BBC, že přehání hrozbu terorismu   
31. 3. 2005 Moc nočních můr Adama Curtise v Bratislavě   
11. 3. 2005 Neoliberální plíživý převrat a smrt demokracie podle Noreeny Hertzové Stanislav  Heczko
2. 3. 2005 Moc nočních můr na Ostravské univerzitě   
26. 1. 2005 Česká redakce BBC informuje o filmu Adama Curtise Jan  Čulík
19. 1. 2005 Curtisova Moc nočních můr znovu v britské televizi   
18. 1. 2005 Bez analýzy a syntézy se ve světě nezorientujete - musíte vytvářet teorie o tom, jak věci jsou Irena  Ryšánková
6. 1. 2005 Jak Adam Curtis bourá mýty prostřednictvím šokujících vizuálních souvislostí Marta  Svobodová

17. listopad RSS 2.0      Historie >
23. 11. 2005 S Jožínem z bažin proti komunismu Karel  Moudrý
18. 11. 2005 Co nám přinesl listopad 1989? Boris  Cvek
17. 11. 2005 16. listopad + 1 gól = 17.listopad Karel  Moudrý
15. 11. 2005 Ztracená generace Ladislav  Žák
26. 1. 2005 Oskar Krejčí: Komunisti museli disidentom moc doslova vnútiť   
26. 1. 2005 Opozice nechtěla jít do vlády   
24. 1. 2005 Šlo o lidskou důstojnost, i když to většina už zapomněla Vilém  Prečan
24. 1. 2005 Filipov: Nic se nepohne do května 1990   
24. 1. 2005 Blacková: Nechte Fojtíka jet do USA   
24. 1. 2005 Proč se v Praze pořád nic neděje   

Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ RSS 2.0      Historie >
31. 1. 2006 Získá Netenjahu po nástupu islamistů?   
30. 1. 2006 Bush za to nemůže, může za to Arafat   
28. 1. 2006 České noviny: milujeme zbraně Jan  Klusáček
28. 1. 2006 Organizace Hamas odmítla "vydírání" od poskytovatelů pomoci   
28. 1. 2006 Vítězství Hamásu může být prospěšné Bohumil  Kartous
27. 1. 2006 Hamas se musí rozhodnout, zda bude schopna přijmout moc   
27. 1. 2006 Co je organizace Hamas?   
26. 1. 2006 Palestinská vláda odstoupila   
26. 1. 2006 Potvrzeno: Organizace Hamas zvítězila v palestinských volbách   
23. 1. 2006 Dost bylo střetu civilizací! Jakub  Wolf