1. 2. 2006
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
1. 2. 2006

Hra o život

Inverzní deka přikryla krajinu posedlou politickou tmou, ale nezakryla ekologické úlety domácích výrobních gigantů. Před mnoha lety jsem ležel v horské kotlině nedaleko Hory svaté Kateřiny a v údolních žlabech vedoucích k městům se válela kyselá a spalující mlhovina. Zahrádkáři láli potentátům za zničené ovoce a zeleninu, ženy v punčochách dírky, jako by je kdosi vystřílel brokovnicí; fabrická chasa vypustila komíny a potrubími žíravé plyny, či podobné nechutnosti, ale komandýři a odpovědní strejčci tvrdili: to jsou výmysly namířené proti straně a lidu.

Když kamsi do vodstva unikly látky neslučitelné se životem přírody, hned se našli obránci, advokáti a školení politruci, plkající o potřebách národního hospodářství a přehnaných ekologických nárocích zelených bláznů a militantních grínpísáků placených jidášskými groši kapitalistické sebranky -- a zelené řeči nadzvedávaly kapitány našeho průmyslu z křesel a od mohutných stolů.

Domácí informovanost o zachování čistoty planety nebyla velká -- mlčení udělalo nevyslovitelné škody. Lidé mysleli, že tam za humny je rajská zahrada se samými mičurinci,dbajícími o blaho matky přírody.

Věděli jsme, že rybářští vrazi vybíjejí velryby v zájmu zachování blahobytu, státních pořádků a zvyklostí. Prosákly i zprávy o únicích jedovatých zplodin se strašnými následky pro lidi v rozvojových zemích, kde nenasytné trusty sály přímo z národních tepen krev beze strachu z právních postihů -- a když už se stalo, že je někdo pohnal před soudní tribunál, najali si pánové skvělé advokáty, ty krmiče Bohyně spravedlnosti výmysly, kličkami, vyloženou a do nebe volající lží. Postižení lidé dostali směšné finanční vyrovnání a fabriky znovu rozjely naplno výrobou.

Diskutovalo se hodně mj. o nevhodném umístění chemiček v severním regionu. Diskuse se vytrácely v měsíční krajině vytvářené velkorypadly povrchových uhelných lomů -- a nedaleko města Bíliny (kdysi lázeňsky známém), vyšuměly do ztracena. Vesnice mizely pod chapadly buldozerů, šachetní střeláci zakládali nálože v kaplích, kostelech, dvorech statků a výstavných vil.

Měnil se ráz země a všude pod horami Krušnými zůstávaly jizvy a boláky po těžbě mnohdy nekvalitního uhlí plného letny. Velkostroj zvaný lamači hadrák více nehnutě a chcíple stál, než by těžil. Přijel se na dílo zkázy a technického skanzenu podívat tehdy i ministerský předseda -- vyfasoval přilbu, vypadal pod ní jako lesní podpapírák, holiny na jeho nožkách připomínaly potápěčskou obuv do hlubin oceánských. A protože chlapi menšího vzrůstu většinou musí vypadat nutně bohatýrsky, pohovořil k dělnému lidu: tak co, chlapi, jak to jde? A Chlapi řekli jedním jadrným slovem, za co stojí technické vymoženosti inženýrů.

Nu, přestavitel odjel, hadrák těžil i netěžil -- ale přítel mi vyprávěl, že brzy zmutují díky neznámým spadům vytvářejících všelijaké jedovaté koktejly nejprve brouci, pak zvěř a nakonec i my. Vykládal o tom zaujatě a přesvědčivě. V noci na jeho chalupě mě pronásledoval sen o novodobém bestiáři vytvořeném geniálním výtvarníkem Bradáčkem; nepodobni příliš lidem, koupali jsme se v mastných rybnících z vyjetých olejů, potoky barevné vyvěraly přímo ze skalních štěrbin a mrtvé řeky připomínaly v zátočinách podivné duhy... a v prudším toku pak barevnou stoku, celou paletu barev vytvořenou chemickými jedy vyháněnými potrubím mimo výrobní haly.

Mraky na nebi se také vybarvily -- ptáci padali po stovkách k otrávené zemi; ploužili jsme se ledovým krajem s přítelem sami, nikde živáčka, stromy hluboká minulost, tráva sem tam, tráva mrkvice zcela zmizela. Měsíční krajina zdobila kotlinu, kdysi oplývající prý i strdím -- kdeže byli básnící a malíři, hudebníci a tanečníci. Proč a o čem tvořit, pro koho a nač v zemi smutečních výrobních plánů a honby za průmyslovými větry?

Krmiči nás krmí především bláhovými sliby a dokonce někteří, než nám nalijí šlichtu do koryta, přiznají v euforii z politické slávy, že jejich stranické programy jsou jaksi nadnesené -- volby jsou cirkusem? Pokud ano, pak ovšem se špatnými žongléry a mizernými provazochodci, s křečovitými principály, nepůvabnými krasojezdkyněmi a unylými hadími ženami -- máme, voliči, takový krapítku cirk liliput, v našich, jak jinak, liliput podmínkách.

Hrou o život je zvolit ty správné zástupce lidu. Jejich spory o koalice, stranické půtky a dokazování si, že minulost je dána každému jinak -- dle výběru bytostí k odpisu či k nástupu do rychlozdviže k moci, ty jejich baráčnické a spolkařské hádky, urážky, hlouposti, vyložené pitomosti a lidské zrůdnosti -- koho zajímá, zda strejček chodil do Žižkovy vojenské školy, do večerní školy Marxismu a Leninismu? Co bylo a nebylo a bylo by, kdyby bylo - či nebylo? To nezajímá nikoho!

Zajímat by nás ale mělo, jak to přijde, že ve vybraných kádrech je tolik korupce, netolerance, nadutosti -- když politik nevydrží a napíše o sobě knihu a jiný psavec k tomu ještě praví: jsem politik západního typu...O Bože, chraň nás před krkolomnými kočičáky!

Hospodský nádeník večer po devátém hafánku řekl: volit nevolit, bordel byl, je a bude. Ale čím víc partají, tím líp, aspoň se na nás nedohodnou! Já budu volit Zelený, protože piju zdravou zelenou! Ať žijou Zelený v zeleném a my s nima!

Volby za dveřmi -- otevřeš a ony budou říkat: Holenku, tak jak? Inu tak a tak, odpovíš. Mne to nezajímá, co bych tam dělal, k čemu to bude? Všichni jsou stejní -- i my jsme stejní.

Já hospodského nádeníka neberu, ale Zelený bych zkusil. Třeba nebude inverze.

                 
Obsah vydání       1. 2. 2006
1. 2. 2006 Ombudsman: "Postup policie na CzechTeku byl nepřiměřený"
1. 2. 2006 Účelově obžalovaný účastník CzechTeku obhajovaný IuRe soudem zproštěn obžaloby
1. 2. 2006 Česká televize se do roku 2010 "obejde bez dalších zdrojů" Filip  Rožánek
1. 2. 2006 Klaus by měl veřejně přiznat, že jeho privatizační metody byly katastrofální Václav  Žák
1. 2. 2006 Hra o život Václav  Dušek
1. 2. 2006 Jistoty a Prosperita = elektrifikace a sověty Jaroslav  Pour
1. 2. 2006 na poli Patrik  Ouředník
1. 2. 2006 Tradiční rodina je v menšině, a přesto není netolerance na místě Irena  Ryšánková
1. 2. 2006 Pomlčkové strany Oskar  Krejčí
1. 2. 2006 Josef Žáček za oltářem snů Jan  Paul
1. 2. 2006 Ó Tyfone! Ó Sklenáři! Štefan  Švec
1. 2. 2006 Demokraticky zvolení diktátoři Rudolf  Kučera
1. 2. 2006 Jakl: Není pravda, že se přu o výchovu svého dítěte
1. 2. 2006 Užívání titulů v české společnosti Marian  Kechlibar
1. 2. 2006 Jděte se podívat na německé filmy o přistěhovalectví
1. 2. 2006 Sbohem BBC
1. 2. 2006 O škole pořád stejně Alois  Michálek
1. 2. 2006 Student je zákazník, nikoliv sluha Rastislav  Krč
1. 2. 2006 O fachidiotech a osobnostech schopných hlubší reflexe
1. 2. 2006 Psát seminárky o tom, co je pravda, je důležité
1. 2. 2006 Snad se shodneme? Zdeněk  Bárta
31. 1. 2006 Když zbabělci vychovávají zbabělce Tomáš  Stýblo
31. 1. 2006 Proč kupovat seminárky? Kupte si rovnou akademický titul! Ivan  Brezina
31. 1. 2006 Vážné varování ohledně klimatických změn
31. 1. 2006 OSN chce vyřešit světové problémy uvolněním blokovaných 7 bilionů dolarů
31. 1. 2006 Svět bez hranic Milan  Černý
31. 1. 2006 Nacionální a ideologická totalita Stanislav A. Hošek
31. 1. 2006 Prosíme, protestuje proti plánům zlikvidovat další lužickou školu
2. 1. 2006 Hospodaření OSBL za prosinec 2005
22. 11. 2003 Adresy redakce