18. 8. 2005
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
18. 8. 2005

Zabitý Brazilec v Londýně

Jeden z nejvyšších představitelů britské policie, šéf Scotland Yardu sir Ian Blair, se snažil zabránit nezávislému, externímu vyšetřování usmrcení mladého Brazilce, kterého londýnská policie mylně považovala za sebevražedného atentátníka.

Sir Ian poslal hned dne 22. července, v den, kdy byl Brazilec zastřelen v londýnské stanici metra ve Stockwellu, dopis Johnu Gievovi, tajemníku britského ministra vnitra, a požadoval, aby Brazilcovo usmrcení vyšetřovala pouze interně sama britská policie. Argumentoval, že pokračující protiteroristické vyšetřování je daleko důležitější než nezávislé vyšetřování okolností, proč byl mladý Brazilec zabit.

Sloupek
Karel Hlaváček

Do říše mořských pralesů
svůj černý smutek zanesu --

a sémě jeho dědičné
rozhodím v proudy měsíčné.

Ve věčný led, ve věčný sníh,
v nárazy větrů polárních.

Ti do truchlících lilií
až jeho sémě zasijí,

snad v lijáku slz palčivých
tam v sopránový vzkvete smích.

z knihy Hrál kdosi na hoboj, Československý spisovatel, Praha 1978 vybral Štefan Švec

techno.cz
18. 8. 2005
& Štěpán "Štěpík" Mareček, foto: Patri(c)k Weiss, Techno.cz

Exkluzivní rozhovor s pronajímatelem pozemků, na nichž se měl odehrát Czechtek 2005 se nám podařilo uskutečnit v hektické atmosféře několika prvních protestních akcí. Do smíchovské rybí restaurace jsme se štábem techno.cz dorazili těsně po jedné z demonstrací a odešli po několika dlouhých hodinách. O čem byla řeč a jaká je tedy výpověď člověka, který svým přístupem nevědomky obrátil českou politiku vzhůru nohama?

O životě, Czechteku, chování policie, zákonech v českém Kocourkově, násilí a toleranci -- Constantin Plesky.

18. 8. 2005

otázky na "preventivně informační" skupinu ministerstva vnitra

Dva vládní dokumenty pronikly na veřejnost: připravovaný zákon o podmínkách konání některých shromáždění a Bublanova průběžnou zpráva o postupu Policie ČR na technoparty CzechTek. Jejich obsah svědčí především o totálním systémovém selhání Ministerstva vnitra.

Analogie mezi rychlostí, s jakou byl v srpnu 1969 po protestech při prvním výročí okupace přijat takzvaný první pendrekový zákon, a rychlostí přípravy zákona o podmínkách konání některých shromáždění po policejní blamáži při rozehnání Czechteku 2005 je zjevná. Bublanovo ministerstvo po svém dlouhodobém a téměř totálním systémovém selhání, které se projevilo v řadě známých kauz i u Mlýnce u Tachova, zplodilo právní paskvil. I u neprávníka na první pohled na veřejnost proniklý koncept připravovaného zákona vyvolává pocit nepatřičnosti, zvláště pokud se pak dozví o zkrácení lhůty pro zaslání připomínek k němu v meziresortním připomínkovém řízení na pouhé čtyři pracovní dny. Tady ale nejde o selhání subalterního či o dovolených zaskakujícího právníka, ale o zakořeněné bolševické právní vědomí celého vedení silového ministerstva. To ale nyní vede kněz...

18. 8. 2005
Jeden e-mail za 40 000... nebo za 31 milionů?

Rychlost, s níž právní experti z ministerstva vnitra či odkud přišli se zákonem reagujícím na Czechtek, je souměřitelná snad jen s publicistickou vytrvalostí, se kterou o něm píše články pan premiér. Četba obojího ovšem prozradí, že se jedná o stěží uvěřitelný absurdní paskvil.

Už název navrhovaného zákona naznačuje, že bude opravdovou perlou českého zákonodárství, neboť se s typicky právnickou jasností vymezuje jako "zákon o podmínkách konání některých shromáždění".

Vznikl návrh zákona diskriminující jednu konkrétní subkulturu, navíc kvůli jedné konkrétní akci. Proč nejsou podobně přísně regulována např. církevní procesí? Ale i kdyby se zákonu jakkoli obrousily hrany, je stále v principu nepřijatelný, jednak proto, že je zjevně účelový, jednak proto, že reguluje neregulovatelné. Na Czechteku se přitom přiživovala spousta politiků a političek, dokonce i z vládní strany. Bude teď zajímavý pohled, kolik z nich se přičiní o to, aby tento paskvil v jakékoli podobě neprošel.

18. 8. 2005

Pendrekový zákon Made in Bublan

Ministerstvo vnitra dostalo od vlády za úkol do konce září prověřit současné zákony a možnost jejich změny tak, aby se stát v budoucnu vyhnul sporům s pořadateli technoparty a podobných akcí.

Mluvčí vlády potvrdila ČTK, že kabinet souhlasil s návrhem, který mu předložil ministr vnitra František Bublan. Na jeho úřadu už vzniká návrh zákona, který mimo jiné ukládá pořadatelům podobných akcí oznamovací povinnost.

A protože jsme v Česku, kde se nic neutají, natožpak informace z ministerstva vnitra, přinášíme vám plné znění normy, kterou připravují Bublanovi "preventivní" právníci, podle které bude napříště možné "rozptýlit" shromáždění na kterékoliv "rozptylové" louce.

Vypořádání připomínek k tomuto návrhu (třebas ze strany ministerstva životního prostředí...) se pod tlakem politického "zadání" zkrátit lhůty pro zaslání připomínek v meziresortním připomínkovém řízení na čtyři pracovní dny uskuteční 22. srpna 2005 v budově Ministerstva vnitra v Praze 4, náměstí Hrdinů 1634/3, objekt "Centrotex", v Malém sále v 1. poschodí, místnost č. 1.70. Začátek jednání je v 9.00 hodin... Enjoy !

Plné znění návrhu pendrekového zákona - o podmínkách konání "některých" shromáždění... DOC

18. 8. 2005
Průběžná zpráva o postupu Policie ČR na technoparty CzechTek konané ve dnech 29. 7. až 1. 8. 2005 v katastru obcí Mlýnec a Újezd pod Přimdou na Tachovsku

Ministr vnitra František Bublan měl na včerejším jednání vlády předložit "průběžnou" zprávu, kterou se podařilo tekno komunitě získat ještě před zasedáním vlády. Policejní interpretace záshu nepostrádá pikantností, neboť zmiňuje řadu faktů, které jsou známy a dotvrzeny z jiných zdrojů - ale v úplně jiné podobě. Sněmovna na svém jednání jednohlasně vyzvala vládu, aby do příští schůze poslanců připravila komplexní zprávu o zásahu policie proti účastníkům technoparty CzechTek. Vláda na svém jednání uložila ministru vnitra Františku Bublanovi, aby do konce příštího měsíce navrhnul, jak změnit zákony, aby odpadly nepříjemnosti s takovými akcemi jakou byl CzechTek. Současně podpořila Bublanův úmysl uzákonit oznamovací povinnost pořadatelů.

plné znění "průběžné" zprávy MV ČR Č. j.: OBP-250/S-2005 ZDE

18. 8. 2005
plný text důvodové zprávy z pera legislativy ministerstva vnitra

Právní úprava práva shromažďovacího je na ústavní úrovni zakotvena v čl. 19 Listiny základních práv a svobod ČR, který zaručuje právo pokojně se shromažďovat a dále stanoví, že toto právo lze omezit zákonem v případech shromáždění na veřejných místech, jde-li o opatření v demokratické společnosti nezbytná pro ochranu práv a svobod druhých, ochranu veřejného pořádku, zdraví, mravnosti, majetku nebo pro bezpečnost státu. Shromáždění však nesmí být podmíněno povolením orgánu veřejné správy.

18. 8. 2005

Stát nesmí být služkou dílčích politických zájmů

Příspěvková organizace Ministerstva zahraničních věcí České republiky Česká centra, spolu s o.p.s. RESPEKT, propojenou se stejnojmenným týdeníkem, spoluorganizují politicky zaměřenou akci antikomunistických aktivistů. Akce se koná s virtuální podporou www.zrusmekomunisty.cz. Z veřejných zdrojů je financována kampaň za snížení popularity a volebních preferencí komunistů a komunismu v České republice i proti ochotě některých našich politiků spolupracovat s představiteli KSČM - Trikem proti komunismu . Předseda "odborné poroty" Ivan Medek o projektu napsal: Antikomunisté všech generací, spojte se!

Česká centra ale financuje stát ze státního rozpočtu - tedy i z daní, vybraných od členů a voličů KSČM. Je jedno, jestli v jednom případě zneužije stát 31 miliónů a policii na organizaci násilné protiakce vůči technařům, a podruhé financemi zabezpečí propagandistickou akci proti komunistům. V obou případech se jedná o šíření nenávisti vůči skupině obyvatel z důvodu jejího přesvědčení. A to je i v této státněxenofobní době trestné.

18. 8. 2005

Prominuli jsme jako národ českým zběsilcům jejich zločiny po osvobození 1945, a to ve jménu dějinného šílenství druhé světové války. Přišly další hříchy a neštěstí v podobě nezákonných procesů a justičních vražd, páchaných ne nějakou zdivočelou pouliční cháskou, nýbrž lidmi nárokujícími si úctu představitelů státu. Opět nastalo - po deliriu souhlasu s krutými rozsudky - dlouhé mlčení, vystřídané jen váhavým napravováním křivd a škod. Ještě nebyl morálně obrodný proces s rehabilitacemi nevinně odsouzených zcela dokončen a již tu bylo nové bezpráví, opět z popudu "úctyhodných" činitelů. Ve jménu tzv. normalizace se rozpoutal rozsáhlý kádrový masakr, který postihl statisíce lidí. A zase dlouhé mlčení, tentokrát pro jistotu oficiálně střežené a při narušení přísně trestané. Po převratu v listopadu 1989 jsme chtěli být jiní než "oni", tj. svržení autoritáři, avšak zase zvítězili hluční mstitelé nad rozumnou většinou a začalo se lustrovat, restituovat, proškrtávat dějiny. Chtělo by se volat: Národe český, jak dlouho ještě budeš snášet tento stav?

Čestmír Císař: Paměti. Nejen o zákulisí Pražského jara. Praha, Sin Con, 2005, U Libeňského pivovaru 10, Praha 8. 1284 stran. 799 Kč. ISBN80-86718-53-0

S Čestmírem Císařem jsem se poprvé osobně setkal na letošním Salonu kritického myšlení, který se konal v květnu v Litoměřicích. Zasáhl tam z obecenstva velmi vzdělaným způsobem - jako člověk s překvapivě uvážlivou inteligencí a širokým rozhledem, spatra, do diskuse o politice a kultuře. Asi špatně umím lidem odhadovat věk: přišlo mi, že mu může být tak kolem sedmdesátky. Samozřejmě, nemůže: Čestmír Císař byl výrazným protagonistou Pražského jara v roce 1968, a tak jsem zjistil, že se narodil v roce 1920 - letos mu bylo pětaosmdesát let.

18. 8. 2005

Připomínám, že radiohortus.cz v pondělí 22.8.05 od 13 hodin komentuje prvou knihu Čestmíra Císaře "President Svoboda" z jeho připravované serie "Deset mých prezidentů".Ten má energie a při tom se musí starat o svoji ženu, která na tom není dobře, poznamenává Miroslav Polreich.

18. 8. 2005

Existuje velmi mnoho důvodných pochybností, jestli USA mohly zabránit útokům z 11. září nebo jestli se rozhodly jim nezabránit, aby si tím otevřely cestu k útoku na Irák.

Například v průběhu útoků z 11.9.2001 ředitelství americké Správy civilního letectví neinformovalo vojenské letectvo ani o jednom z unesených letadel, jak bylo jeho povinností, a v případě útoku na Pentagon dokonce vyslalo bostonským leteckým kontrolorům, kteří byli v reakci na útoky nejpohotovější a nejaktivnější, klamnou informaci, která způsobila, že vojenská letadla vystartovala opačným směrem než odkud letělo letadlo směřující k Pentagonu (viz zpráva "Národní komise o teroristických útocích na Spojené státy", ZDE ).

18. 8. 2005

Americký prezident Bush v sobotu 13.8. nevyloučil použití síly vůči Íránu jako posledního prostředku k přesvědčení této země, aby se vzdala svého jaderného programu. Přitom USA vlastní desetitisíce atomových bomb a Bush před časem ohlásil program vývoje nové generace amerických atomových zbraní.

18. 8. 2005

Agentura The Associated Press přinesla z Washingtonu zprávu o tom, že jsou kontroly cestujících na amerických letištích velice přísné. Jestliže je mezi cestujícími někdo se stejným jménem, které je uvedeno v seznamu těch, jimž jsou lety zakázány (no-fly list), nedostane se do letadla i kdyby to byl kojenec. Agentura poznamenala, že to sice vypadá jako nepodařený vtip, ale tato situace znepříjemnila cestu nejedněm rodičům. Ti se vystavují nebezpečí, že jim zaplacený let nebude vůbec dovolen nebo se značně opozdí, jestliže budou žádat své příbuzné, aby jim na letiště poslali kopie cestovních pasů nebo jiných průkazů totožnosti. V této zprávě se ale nepíše o mezinárodních letech, nýbrž o letech uvnitř Spojených států.

18. 8. 2005

Chtěl bych připomenout, že o sporu evolucionismus vs. kreacionismus bylo vydáno celé jedno číslo revue PROSTOR a jeho jednotlivé články (z nichž mně osobně kupodivu vůbec nevyplývá, které straně bych měl fandit) jsou k nalezení na adrese www.revueprostor.cz, připomíná . Tomáš Koloc.

18. 8. 2005

An SVU press release

On the occasion of his 75th birthday, the Czechosloslovak Society of Arts and Sciences (SVU) has just published a volume of selected writings of Miloslav Rechcigl, Jr., who is the Society's current President. It comprises general surveys, essays, reflections and personal insights of the author relating to the history and the contributions of Czech and Slovak immigrants in America and their descendants.

Štěpán Kotrba pro Český rozhlas Online: CzechTek05 - Rozhovor ČT s policejní mluvčí
17. 8. 2005

aneb premiéra Paroubkových právníků

reakce na komentář předsedy vlády České republiky v Právu ze dne 16. 8. 2005 pod názvem "Kdo nechce slyšet pravdu?"

< Štěpán Kotrba pro Český rozhlas Online: CzechTek05 - Rozhovor ČT s policejní mluvčí

Nemám rád neobjektivitu ČRo 6, která má do vyváženosti i veřejnoprávnosti opravdu daleko. Kdyby bylo po mém, měla by jiného ředitele a polovinu jiných redaktorů. I když nemusím milovat expresivitu a jednostrannou zaujatost komentářů Martina Schulze, tentokrát se jej musím zastat vůči útoku, který vůči němu zahájil předseda vlády v deníku Právo. Schulzovi se povedl (možná náhodou, ale každý máme právo povlovným stářím zmoudřet) vynikající a rychlý postřeh. Vystihl přesně právní stav věci, poukázal na právní přehmaty státního orgánu - policie. Nezapomněl vypočítat ani prohřešky technařů, jejichž chování má do "Kájů Maříků" hodně daleko. Ač není ve věku dupajících teenagerů, poukázal přesně a s neomylností pamětníka na absurdní roli státu při potlačování nepohodlné máničkové (dnes dredové) subkultury. V druhém komentáři zase navíc na otřesnou mediální argumentaci premiéra, která byla navíc zbytečná, kdyby Jiří Paroubek užíval více rozumu a méně listoval v zažloutlých stránkách Práva z dob, kdy bylo Rudé. Tajemství oblíbenosti bývalého režimu tkvělo v něčem jiném. "Nebezpečně posedlí lidé s anarchistickými sklony, přitom mezinárodně propojení" je perla, ne nepodobná svým stylem Jakešovu projevu z Červeného hrádku. Ještě pikantnější, přepsání a zvukového šíření hodný je premiérův dialog s redaktorem Rádia 1...

Ze stejného důvodu se musím zastat i kolegů z České televize, i když jejich profesionální chyby jim nepromíjím. Ty ovšem vidím v tom, že nebyli schopni okamžité reakce a konfrontace policejní mluvčí s její lží. Paroubkem předhozená policejní videodokumentace je hezká ukázka manipulace ve střižně, nic jiného. K oficiální dokumentaci, kterou si může dovolit pustit ministr či premiér poslancům, má velmi, ale velmi daleko.

Nejhoší je, že premiér ještě dnes netuší, proč jej nikdo nechápe, proč mu nikdo nerozumí. Vidí všude jen mezinárodně propojené anarchisty a pak - správně - ony parazity z ODS, kteří se přiživili na mediální příležitosti, ke které zavdal podnět.

18. 8. 2005

Právní stát je nutnou podmínkou k hospodářské prosperitě a demokracie napomáhá jeho rozvoji.

Pan Wognar má zajisté pravdu, pokud hovoří o tom, že základním instinktem člověka je zajistit si existenci. Avšak podle mého názoru je zásadní chybou uvažovat o zajištění existence jako něčem, co je nezávislé na politickém uspořádání země, ve které se o toto zajištění snažíte.

Václav Moravec -- foto: Česká televize
17. 8. 2005
Již z úvodu Otázek Václava Moravce bylo jasné, že jejich tvůrci buď záměrně neusilují o sdělování závažných skutečností o českém veřejném životě, nebo nejsou dostatečně kvalifikováni k tomu, aby si je sami vůbec uvědomili, natož aby jejich rozkrývání dokázali zprostředkovat divákům.

Nedělní diskusní pořad ČT 1 Otázky Václava Moravce ze 14. srpna na důležité téma situace a perspektiv českých neparlamentních stran byl poznamenán vážnými chybami svých tvůrců a velmi jasně ukázal i obecnější nedostatky této relace a jejího moderátora, z přizvaných expertů pak především ředitele STEMu Jana Hartla.

17. 8. 2005

Zařekl jsem se, že do diskuse o Czechteku nevstoupím. Je příliš překryta mediálním balastem, politickou manipulací, plochým mudrlantstvím a předvolebním utilitarizmem. Jak pravil Miroslav Holub v básni Potopa: "Od úst nám jdou bubliny a my si myslíme, že jsou to slova." Povodeň emocí je vzedmutá. Chybí odstup. Nechci psát o Czechteku. Chci se vrátit o nějakých 36 let zpátky, do srpna 1969 na rozbahněnou pláň jistého zapadákova na severu státu New York. Jmenuje se Woodstock a do chvíle, než jej zaplavilo téměř půl miliónu mladých, vzdělaných, zhýčkaných Američanů, po něm neštěkl kojot.

16. 8. 2005

Pehe kontra Monbiot

Všechno není v Americe ztraceno. Když před čtrnácti dny začal George Bush porosazovat vyučování "inteligentního plánu" - nové verze kreacionismu - v amerických školách, americký tisk ho za to neuvěřitelným způsobem zkritizoval. Křesťanský Taliban dosud nezvítězil, píše v listě Guardian George Monbiot. Je zajímavé, že Jiří Pehe v deníku Lidové noviny tuto "neuvěřitelnou míru kritiky" nezaznamenává a naopak argumentuje, že by bylo rozumné vyučovat ve školách kromě Darwinovy teorie i kreacionismus, protože Darwinova teorie je neprokázaná. ZDE. Mobiot pokračuje:

16. 8. 2005

Ve věku, v němž všechny velké myšlenky přišly o důvěryhodnost, je strach z nepřítele to jediné, co politikům zůstává, aby si udrželi moc, argumentuje britský politolog Adam Curtis. Jeho slova zazněla ve významném dokumentárním seriálu televize BBC The Power of Nightmares (Moc nočních můr), který objevil a zdokladoval znepokojující paralely mezi myšlením islámských extremistů i amerických neokonzervativců. Autorem seriálu je právě Curtis.

Vyšlo v Lidových novinách v úterý 16.8. ZDE

17. 8. 2005
Ivo Železný

Až donedávna jsem měl dojem, že popudem k "razantnímu" zákroku Policie České republiky proti teknařům bylo možná jen malé neporozumění, způsobené zapeklitým českým pravopisem. Starší velící důstojník policie, sloužící už za socialismu, na rozdíl od svých mladších podřízených, kteří podle mé zkušenosti ovládají češtinu na průměrné úrovni současného mladého Čecha, patrně nebyl v českém pravopise až tak honěný, a tak nešťastně pochopil doporučení policejních psychologů ze školení, aby se jeho muži zachovali podle veskrze rozumné rady Jiřího Suchého: "Malé věci řešte ruky mávnutím". Přišel nešťastný rozkaz: "Chlapi, řezat, řezat, řezat!"

16. 8. 2005
Ulrich Beck: Čo je globalizácia? Omyly globalizmu. Odpovede na globalizáciu, přel. Peter Kubica, Vydavateľstvo spolku slovenských spisovateľov, Bratislava 2004, 189 s.

Lze ještě říci něco nového a inspirativního ke globalizaci? Nestává se slovo globalizace synonymem pro banálnost, pro prázdné omílání klišé a stereotypů, za nímž se navíc skrývají ty či ony mocenské zájmy a politické předsudky?

16. 8. 2005

Změny v exekučním řízení (zavedení institutu soukromých exekutorů, novelizace výkonu rozhodnutí v občanském soudním řádu) umožnily velkou měrou urychlit exekuční řízení. Převaha práv oprávněného (věřitele) nad právy povinného (dlužníka) vede mnohdy až k drastickým případům. V několika televizních reportážích tak byly popisovány případy, kdy kvůli poměrně nízkému dluhu přistoupil exekutor k prodeji nemovitosti a dlužník pro dluh několik tisíc korun rázem přišel o střechu nad hlavou. Bohužel v praxi se nepostupuje vždy se stejnou razancí, jak svědčí některé zvláštní případy exekučních řízení. Jeden z tohoto pohledu zajímavý případ, s nímž jsem se ve vlastní praxi setkal, se pokusím alespoň v krátkosti popsat.

22. 11. 2003

Britským listům můžete psát na adresu redakce@blisty.cz, šéfredaktor Jan Čulík má adresu culik@blisty.cz a také J.Culik@slavonic.arts.gla.ac.uk , pražský redaktor Štěpán Kotrba má adresu stepan@kotrba.cz a skype stepan.kotrba, technickému správci Dominiku Joe Pantůčkovi pište na adresu joe@joe.cz.

4. 7. 2005

Po zveřejnění apelu Jana Čulíka "Proč to nejde" přispělo v červnu 2005 celkem 195 čtenářů na provoz Britských listů úhrnem částkou 75 567 Kč, dalších 11 200 Kč byl příjem z reklamy. Na internetovém účtu Paypal máme nyní dále 715.08 USD. Přispěl jen zlomek z celkového počtu cca šest až osm tisíc čtenářů denně, někteří z nich velmi podstatnými částkami, děkujeme. Vybranou částkou budeme financovat dopracování našeho redakčního systému a odstranění četných nefunkčností, financování systematické novinářské práce to však zatím neumožňuje. systematickou technickou správu a technický rozvoj ani odbornou právní pomoc. Právě pro nedostatek financí jsme dosud nebyli schopni zprovoznit celou řadu potřebných technických funkcí serveru (vyhledávání, statistiky, knihovnu, galerie, zasílání BL mailem, onlinové chaty, odstranit četné technické chyby).

Finanční dary Občanskému sdružení Britské listy jsou v ČR odečitatelné ze základu daně z příjmu. Vydáváme k tomu na požádání písemné potvrzení.

Děkujeme všem, kteří podporují provoz Britských listů finančními dary i zadáváním reklamy.

Jsme vám velmi vděčni za finanční záchranu našeho serveru, prosíme však: nepřestávejte přispívat, umožníte nám dělat naši práci lépe a efektivněji, budeme si moci například systematicky financovat právníka, což byl mělo být pro náš list nezbytné. Financujte si k vlastnímu prospěchu kritický a nezávislý deník.

Jsme vděčni za každý drobný příspěvek na provoz Britských listů, který je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisen Bance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2.

Čtenáři ze zahraničí mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
18. 8. 2005 Překvapivé paměti Čestmíra Císaře Jan  Čulík
18. 8. 2005 Constantin Plesky: "Strašně mě to mrzí..." Martin "Juki" Jyrkinen
17. 8. 2005 Velmi nepodařené Otázky Václava Moravce o neparlamentních stranách Petr  Šafařík
16. 8. 2005 Globalizace podle Ulricha Becka Martin  Škabraha
16. 8. 2005 Dvojí metr v exekučním řízení u českých soudů Aleš  Uhlíř
16. 8. 2005 Naše noční teroristické můry Jan  Čulík
16. 8. 2005 Evoluce nebo kreacionismus?   
15. 8. 2005 Pět zásadních bodů, které žádná česká strana kupodivu neprosazuje Boris  Cvek
15. 8. 2005 Uniformovaná zvůle je následkem infiltrace deprivantů mezi policisty Jan  Paul
15. 8. 2005 Proč přijímají "malé strany" vnucovaný status quo? Ondřej  Slačálek

Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost RSS 2.0      Historie >
15. 8. 2005 Scénáře ropného šoku - mediální odezva Jindřich  Kalous
10. 8. 2005 Cena ropy dosáhla 64 dolarů za barel - rapidně se zvyšuje cena benzínu   
8. 8. 2005 Ze zámoří přicházejí znepokojivé zprávy Jindřich  Kalous
3. 8. 2005 Scénáře ropného šoku Jindřich  Kalous
15. 7. 2005 Co přijde po ropě? Pavel  Houdek
11. 7. 2005 Jíme ropu a zemní plyn Jindřich  Kalous
2. 5. 2005 Absťák Jindřich  Kalous
22. 4. 2005 Konec ropné éry?   
11. 8. 2004 Ropa, politika a krev Oskar  Krejčí
2. 6. 2004 Atentát v Saúdské Arábii vyvolal ropnou krizi   

DIY, tekno a CzechTek RSS 2.0      Historie >
18. 8. 2005 Vláda si přeje Štěpán  Kotrba
18. 8. 2005 LexTek Ondřej  Slačálek
18. 8. 2005 Pendrekový zákon Made in Bublan: Důvodová zpráva   
18. 8. 2005 Constantin Plesky: "Strašně mě to mrzí..." Martin "Juki" Jyrkinen
18. 8. 2005 Triky Cyrila Svobody proti komunistům: zneužití státních peněz Štěpán  Kotrba
17. 8. 2005 CzechTek 2005: policejní náklady 31 milionů   
17. 8. 2005 Třeba jen za půlku Bohumil  Kartous
17. 8. 2005 Woodstock 1969 a dnešek: Zpátky dopředu, anebo úplně jinam? Lubomír  Brožek
17. 8. 2005 CzechTek 2005: Kdo už nechce slyšet opakovanou lež Štěpán  Kotrba
15. 8. 2005 Uniformovaná zvůle je následkem infiltrace deprivantů mezi policisty Jan  Paul

Měli by čtenáři finančně přispívat na Britské listy? RSS 2.0      Historie >
22. 6. 2005 Britské listy: Průběžný stav financí   
10. 6. 2005 Britské listy: Průběžný stav financí   
10. 6. 2005 Britské listy jsou komunistické svinstvo   
8. 6. 2005 Proč to nejde a proč by stálo za to zkusit Martin  Marek
8. 6. 2005 Vydávat noviny za 8.600.- Kč měsíčně je výkon hodný Davida Copperfielda   
8. 6. 2005 Britské listy: polovina špíny a polovina perel   
8. 6. 2005 Jsem parazitem, když čtu veřejně přístupné stránky?   
7. 6. 2005 Proč to nejde? Jan  Čulík
7. 6. 2005 Příšerná úroveň a parazitismus Britských listů   
7. 6. 2005 Hodnotou BL je právě jejich nekomerčnost   

21. srpen 1968 RSS 2.0      Historie >
18. 8. 2005 Překvapivé paměti Čestmíra Císaře Jan  Čulík
11. 8. 2005 Pozvali jsme si v roce 1968 "spřátelená vojska" k okupaci sami? Jan  Polívka
30. 6. 2005 1968: Jak se nás komunisté báli Jan  Štěpánek
22. 11. 2004 Udalosti, ktoré zmenili pohľad na svet Michal  Barnovský
13. 9. 2004 Definitívny koniec československej jari Peter  Greguš
3. 9. 2004 Třeba uprostřed noci na opačný straně Zeměkoule Tomáš  Koloc
1. 9. 2004 21. srpen: Trinásta komnata dejín Pavol  Janík
23. 8. 2004 Chcete snad říci, že srpen 1968 nebyl událostí?   
23. 8. 2004 K roku 1968: Psal jsem z pozice laika Boris  Cvek
21. 8. 2004 Ukradená normalizace Milan  Krejčiřík

Báseň pro tento den RSS 2.0      Historie >
18. 8. 2005 Rozkvetlý smutek Karel  Hlaváček
16. 8. 2005 Nemalovat obrazy je lepší Petr  Štengl
15. 8. 2005 Za trochu lásky... Jaroslav  Vrchlický
12. 8. 2005 * * * Viktorie  Rybáková
11. 8. 2005 * * * Michal  Šanda
8. 8. 2005 * * * Viola  Fischerová
5. 8. 2005 * * * J. H. Krchovský
4. 8. 2005 Především Lucie  Zabrňáková
3. 8. 2005 * * * Naděžda  Plíšková
29. 7. 2005 Záznam noční Bohumil  Nuska

Letní filmová škola, Uherské Hradiště RSS 2.0      Historie >
1. 8. 2005 S Břetislavem Rychlíkem o jeho tvorbě a o České televizi Jan  Čulík
1. 8. 2005 Skončila letošní Letní filmová škola - většina nových českých filmů byla nevýrazná Jan  Čulík
30. 7. 2005 O sporné redakční politice hradišťských Filmových listů Petr  Šafařík
29. 7. 2005 Štěstí Bohdana Slámy - nejlepší český film letošní sezóny? Jan  Čulík
28. 7. 2005 A. J. Liehm: Každá dobrá kultura je kritika proti Jan  Čulík
27. 7. 2005 A 'new' Czech film full of old ideas and sterotypes Ema  Čulík
27. 7. 2005 "Nový" český film plný starých myšlenek a stereotypů Ema  Čulík
26. 7. 2005 Jsem typický Michelangelo, který maluje Sixtinskou kapli Jan  Čulík
25. 7. 2005 Krev zmizelého - východoevropský western Jan  Čulík
25. 7. 2005 Letos žádné zázemí pro novináře Jan  Čulík

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
13. 7. 2005 Zkrat B. T. Chrochtan
11. 7. 2005 Vztah církve a pracujícího lidu Štěpán  Okač
7. 7. 2005 MÁ DĚVA JEŠTĚ DŘÍMÁ Karel Hynek Mácha
4. 7. 2005 ROMÁN V KOSTCE T. R. Field
10. 6. 2005 Petra Hůlová   
3. 6. 2005 Vždyť přece létat časem je krásné Tomáš  Koloc
3. 6. 2005 Azyl a království Alex  Koenigsmark
3. 6. 2005 Je útlak plodný? Kvete umění při útlaku jinak? Jan  Čulík
23. 5. 2005 "Bez paměti žilo by se lépe ..." Jakub  Kára
12. 5. 2005 Viewegh se k stáru naučil psát Jan  Čulík

Filmový festival v Karlových Varech - 2005 RSS 2.0      Historie >
10. 7. 2005 Večeře u Noriko: Vynikající japonský film Ema  Čulík
10. 7. 2005 Noriko's Dinner Table: An outstanding Japanese film Ema  Čulík
8. 7. 2005 Ostravske dřysty po britsku Štěpán  Kotrba
8. 7. 2005 Petrohradský mýtus žije dál v Městě bez slunce Ema  Čulík
8. 7. 2005 The Petersburg Myth lives on in Sunless City Ema  Čulík
8. 7. 2005 Sluneční stát leží tak trochu pod mrakem Ema  Čulík
8. 7. 2005 Štěpán Kotrba: "My Češi jsme tak výjimeční, že nám nikdo, kdo není jedním z nás, nemůže porozumět" Jan  Čulík
8. 7. 2005 Slnečný štát: Sociálny gýč Igor  Daniš
7. 7. 2005 Broken Flowers -- Zlomené květiny Markéta  Sulovská
7. 7. 2005 Zelenkův nový film: v smějících se očích se nám objevuje slza Ema  Čulík

Modrá šance ODS RSS 2.0      Historie >
25. 7. 2005 Klausovo Národní souručenství Štěpán  Kotrba
22. 6. 2005 Mýty Modré šance viděné očima odborů Pavel  Janíčko
24. 5. 2005 Modrá šance pro zdravotnictví - změní radikálně a nevratně českou společnost k horšímu Jiří  Jírovec
20. 5. 2005 Mladá internetová pravice zvolna hnědne Ondřej  Slačálek
16. 5. 2005 Modrá šance pro bezpečí země Josef  Vít
13. 5. 2005 Ach, my hlupáčci... Petr  Freiwillig
13. 5. 2005 Ať zdechnou na zápraží nemocnic všichni, co nebudou mít na zdravotní pojištění - alespoň se pročistí genofond Josef  Vít
13. 5. 2005 Argumentace kritiků Modré šance je nepodložená, plná chyb a ideologická   
13. 5. 2005 Modrá šance je šancí pro levici Lubomír  Novotný
13. 5. 2005 Rozkradený stát Karel  Braunheld

Literární noviny RSS 2.0      Historie >
21. 7. 2005 Jiří Vančura už nemá nic společného s Literárními novinami   
20. 7. 2005 Reklama a hlasatelé zelené pravdy a lásky v Literárních novinách Štěpán  Kotrba
14. 7. 2005 Zelení ze Země a zelení z Marsu Pavel  Pečínka
25. 4. 2005 Literární noviny: Vyhrocení situace mimo právní rámec je krajně nešťastné   
25. 4. 2005 Literární noviny: Opravdu nešťastné vyhrocení Jiří  Vančura
20. 4. 2005 Literární noviny -- po valné hromadě Jiří  Vančura
12. 4. 2005 "Literárky zničili osmašedesátníci" Ivan  Brezina
29. 3. 2005 Ještě jednou k petici na záchranu Literárek   
25. 3. 2005 Poslední číslo Literárních novin: Milník v dějinách žurnalistiky Ondřej  Slačálek
18. 3. 2005 Stačí jedno slovo   

Osvobození Československa v roce 1945 a konec II. světové války RSS 2.0      Historie >
18. 8. 2005 Překvapivé paměti Čestmíra Císaře Jan  Čulík
24. 5. 2005 ...a ani spojenci by Německo neporazili bez příspěvku SSSR   
23. 5. 2005 Pár myšlenek o druhé světové válce IV. Boris  Cvek
23. 5. 2005 Anglo-německý spor o obětech a vinících Richard  Seemann
16. 5. 2005 Pár myšlenek o druhé světové válce III Boris  Cvek
13. 5. 2005 Skutečnými hrdiny druhé světové války byli Svědkové Jehovovi Filip  Sklenář
12. 5. 2005 Válka Milan  Valach
11. 5. 2005 Proč neslavíme konec druhé světové války Jan  Vnouček
11. 5. 2005 Pár myšlenek o druhé světové válce II Boris  Cvek
10. 5. 2005 Smí mít pravda dva konce? Miloš  Dokulil

"Dáda" Patrasová RSS 2.0      Historie >
16. 3. 2005 PR Dády Patrasové, to je malorážka proti PR Šárky Grossové!   
14. 3. 2005 Novináři na hraní Bohumil  Kartous
18. 1. 2005 Komerční tlaky omezují svobodu slova Jan  Čulík
12. 1. 2005 Dáda Patrasová "hodlá podat trestní oznámení" za recenzi na její televizní show   
7. 1. 2005 Dáda Patrasová je tvrdá profesionálka Vojtěch  Fatka
7. 1. 2005 Dáda využívá jen toho, že malé holčičky budou chtít vypadat stejně umakartově Štěpán  Kotrba
5. 1. 2005 Dáda není dada Bohumil  Kartous
4. 1. 2005 "Dáda" Patrasová škodí dětem a České televizi - dělá jí za to ČT zakázanou reklamu? Jiří  Černý

Softwarové patenty RSS 2.0      Historie >
11. 7. 2005 Softwarové patenty - slovo na rozloučenou Jaroslav  Zvěřina
8. 7. 2005 Jde o obrovské peníze z licenčních poplatků a patentových sporů   
1. 7. 2005 O softwarových patentech   
30. 6. 2005 NE softwarovým patentům!   
30. 6. 2005 Softwarové patenty a demokracie v EU Jaroslav  Zvěřina
28. 6. 2005 Americký Nejvyšší soud: kopírování hudby je protizákonné   
24. 6. 2005 Demokracie v EU Ano či Ne - to již brzy napoví jednání o softwarových patentech   
7. 6. 2005 Proč říkám ANO! podniku Microsoft   
7. 6. 2005 Software je jako sex. Nejlepší je zadarmo!   
16. 5. 2005 Zbavte se Microsoftu a ušetříte miliony   

Případ Petra Partyka RSS 2.0      Historie >
21. 3. 2005 Free speech is ours, but don't dare use it Jan  Čulík
17. 3. 2005 Dura lex, sed lex Jaroslav  Štemberk
17. 3. 2005 Případ Petra Partyka je svým způsobem pro české soudnictví typický Aleš  Uhlíř
16. 3. 2005 Jak soud potrestal Petra Partyka za to, co mu neprokázali   
16. 3. 2005 Je byrokratičnost omluvou? Jan  Čulík
15. 3. 2005 Chvála soudce Šídla Zdeněk  Jemelík
10. 3. 2005 Stát nemá trestat občany, kteří kritizují úředníky Jan  Čulík
2. 3. 2005 Petr Partyk byl za verbální "trestný čin" odsouzen do vězení   
28. 2. 2005 Špatný zákon omezuje svobodu projevu   

Globální oteplování RSS 2.0      Historie >
11. 8. 2005 Globální oteplování se přiblížilo bodu nevratnosti   
8. 7. 2005 Pitný režim duše Bohumil  Kartous
4. 7. 2005 Sladké mámení alternativ Milan  Černý
1. 7. 2005 Blair se prý připravuje na rozkol s Georgem Bushem   
30. 6. 2005 Alternativní zdroje energie jsou nerealistické   
23. 6. 2005 Independent: Zabíjíme tuto planetu   
19. 6. 2005 Amerika usiluje o likvidaci připravované dohody o podnebných změnách   
10. 6. 2005 Ropný lobbista zkresloval v Bílém domě vládní zprávy o globálním oteplování   
10. 6. 2005 Američané se už nemohou skrývat před globálním oteplováním   
10. 6. 2005 Arogance moci   

Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti RSS 2.0      Historie >
4. 7. 2005 Moc nočních můr v internetovém archivu   
13. 5. 2005 Curtisova Moc nočních můr na filmovém festivalu v Cannes   
15. 4. 2005 Význačný televizní dokumentarista obvinil BBC, že přehání hrozbu terorismu   
31. 3. 2005 Moc nočních můr Adama Curtise v Bratislavě   
11. 3. 2005 Neoliberální plíživý převrat a smrt demokracie podle Noreeny Hertzové Stanislav  Heczko
2. 3. 2005 Moc nočních můr na Ostravské univerzitě   
26. 1. 2005 Česká redakce BBC informuje o filmu Adama Curtise Jan  Čulík
19. 1. 2005 Curtisova Moc nočních můr znovu v britské televizi   
18. 1. 2005 Bez analýzy a syntézy se ve světě nezorientujete - musíte vytvářet teorie o tom, jak věci jsou Irena  Ryšánková
6. 1. 2005 Jak Adam Curtis bourá mýty prostřednictvím šokujících vizuálních souvislostí Marta  Svobodová

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
18. 8. 2005 Zabrání svět americké okupaci Íránu? Mojmír  Babáček
11. 8. 2005 Evropa nesmí připustit americké ovládnutí vesmíru Mojmír  Babáček
27. 6. 2005 Spojené státy vyjednávají s iráckými povstalci   
21. 6. 2005 Bombardování Iráku dlouho před válkou bylo porušením mezinárodního práva   
13. 6. 2005 "Američané nemají řádné plány pro Irák po invazi"   
21. 5. 2005 Fotky Saddáma ve spodkách vyvolaly kontroverzi   
17. 5. 2005 Spojené státy "podporovaly ilegální prodej Saddámovy ropy"   
16. 5. 2005 Britská rozvědka varovala Blaira, že Bush bude chtít zaútočit na Irák   
29. 4. 2005 Zveřejněn kompletní dokument generálního prokurátora, varující před právními důsledky útoku na Irák   
29. 4. 2005 Matka britského vojáka zabitého v Iráku podává podnět k trestnímu stíhání Tonyho Blaira   

Školství RSS 2.0      Historie >
5. 8. 2005 Británie: Studentům bude trvat 15 let, než splatí dluh za vysokoškolské studium   
24. 5. 2005 Změna systému školství aneb univerzální učebnice Jan  Poštulka
28. 4. 2005 Reforma školství je vážně ohrožena   
26. 4. 2005 Je to možné? Igor  Daniš
21. 4. 2005 Nejde o školné, ale o úlohu vzdelania Igor  Daniš
7. 4. 2005 Struktura a funkce Michal  Giboda
23. 3. 2005 Na státní maturity se zbytečně vyplýtvalo přes 100 milionů korun! Radek  Sárközi
10. 3. 2005 Opravdu školská reforma? Milan  Kulhánek
1. 3. 2005 O voze, o koze a o školném Radim  Valenčík
1. 3. 2005 O školství, prosím, bez demagogie Rudolf  Převrátil

Sdělovací prostředky RSS 2.0      Historie >
17. 8. 2005 Velmi nepodařené Otázky Václava Moravce o neparlamentních stranách Petr  Šafařík
16. 8. 2005 Muži jsou nyní "nezaměstnatelní dárci spermií"   
12. 8. 2005 Všichni jsme jen lidé, ale jsme nestranní Martin  Krafl
11. 8. 2005 CzechTek 2005: Česká televize opět neposkytla službu, za kterou je placena Tomáš  Flam
1. 8. 2005 S Břetislavem Rychlíkem o jeho tvorbě a o České televizi Jan  Čulík
1. 8. 2005 Drahoš nikdy neměl být ředitelem ČT Jana  Dědečková
22. 7. 2005 Beethoven zvítězil nad zpěvákem Bono v boji o stahování z internetu   
20. 7. 2005 Reklama a hlasatelé zelené pravdy a lásky v Literárních novinách Štěpán  Kotrba
18. 7. 2005 Media mistakes may just be growing pains Jan  Čulík
14. 7. 2005 Fox News: "Jak vás ohrožují Jane Fondová a BBC"