18. 4. 2006
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
18. 4. 2006

Prezident Bush nás ujišťuje, že bude usilovat o diplomatické řešení íránské krize. Avšak ze současné horečnaté činnosti v Pentagonu vyplývá, že jde o více než o běžné plánování anebo taktické řinčení šavlemi.

Paralely s událostmi, směřujícími k irácké válce, jsou příliš podobné. Nezapomínejme, že v květnu 2002 vyhlásil prezident Bush, že "na stole nemám žádné válečné plány" navzdory tomu, že strávil dlouhé měsíce přípravou invaze do Iráku. Kongres tehdy nevznášel tvrdé otázky. Nesmí dovolit vládě, aby zahájila další válku, jejíž důsledky jsou neznámé, anebo -- ještě hůře -- až příliš dobře známé.

Doufáme, že americká vláda nehodlá zahájit další válku, protože konflikt s Íránem by poškodil americké zájmy ještě více, než je poškodila současná válka v Iráku, napsali v sobotu v deníku New York Times Richard Clarke a Steven Simon, bývalí vysocí činitelé americké Rady národní bezpečnosti

Sloupek
Jiří Hrdlička

Chcípnou-li mobily,
či chybějí slova,
v zoufalství rvem si vlasy.
Nakonec jediná
zbývá nám naděje.
connect through telepathy.

k sérii Jiřího Krombholze zvané "Connecting people" připojil autor

18. 4. 2006

Teoretik by Paroubkův razantní styl popsal jako lehčí populismus, nadbíhání voličům z nižších příjmových skupin s autoritativnějšími postoji, odvázanější publicista by použil třeba výraz "ucházet se o hlasy z putyk čtvrté cenové skupiny". Politolog Jiří Pehe vystihl nedávno tuto taktiku ČSSD zkratkou "krampolizace". Onen nakyslý závan něčeho laciného a hrubozrnného ze všech těch charakteristik skutečně vane. Věc je ale složitější.

18. 4. 2006

Útěk Rostislava Roztočila z borské věznice v listopadu 2005 vyvolal smršť mediálního zájmu. Díky tomu se veřejnost dověděla mnoho podrobností o neuvěřitelném příběhu nešťastníka, jenž byl při jedné z mnoha návštěv Československa v r. 2000 zatčen na hranicích na základě zatykače z r.1991 a dodán do valdické kartouzy k odpykání mnohaletého trestu, který mu uložil v r. 1985 soud za údajnou účast na vraždě egyptského doktoranda, patrně agenta egyptských tajných služeb. K vraždě mělo dojít v lednu 1975 a byla provedena velmi brutálním způsobem.

Michael Marčák:  Tady nejsme u soudu, Mašata, tady makáme rychle, profesionálně a s lidským vztahem k dobytku !
18. 4. 2006

18. 4. 2006

Britská vláda bude příští týden argumentovat u nejvyššího britského soudu, že by nemělo být dovoleno, aby byli státní úředníci cizích zemí, kteří se dopouštějí v zahraničí mučení, svými obětmi u britských soudů stíháni v civilních soudních sporech.

Mezinárodní právník Christopher Greenwood, který poskytl britskému generálnímu prokurátoru dobrozdání, že je vojenský útok proti Iráku legální, bude u soudu zastupovat britskou vládu, která intervenovala na podporu saúdských státních úředníků, obviněných z věznění a mučení Britů v saúdských věznicích.

18. 4. 2006

Přednáška studentky veřejné a sociální politiky na FSV UK Marie Jelínkové s následnou diskusí. Úterý 18. 4. 2006 od 18.00, knihovna Multikulturního centra Praha, Vodičkova 36 (Palác Lucerna - vchod napravo od Hospody v Lucerně), Praha 1.

Zákony České republiky nezabraňují vykořisťování několika set severokorejských pracovnic. Jako levnou pracovní sílu je zaměstnávají především textilní firmy, které nechtějí o jejich zotročování vědět. Odkud tyto Severokorejky jsou, za jakých podmínek pracují a jak se jim v Čechách žije? Počet míst v knihovně Multikulturního centra Praha je omezený. V případě zájmu laskavě předem potvrďte svou účast emailem na public@mkc.cz.

K tématu článek Marie Jelínkové ZDE

Japonští velrybáři
18. 4. 2006

Japonsko se chystá ovládnout mezinárodní komisi pro lov velryb

Prostřednictvím systematické a dlouholeté tajné operace se Japonsku podařilo ovládnout mezinárodní komisi, určující pravidla pro lov velryb. Je to vážnou ranou budoucnosti velryb.

Komerční rybolov velryb je posledních dvacet let zakázán. Japonsko však získá plnou kontrolu nad Mezinárodní komisi pro lov velryb. Během posledního desetiletí, mimo pozornost světa, totiž Japonsko vydalo mnoho milionů dolarů na to, aby si zajistilo v této mezinárodní velrybářské komisi hlasovací většinu. Odkoupilo si hlasy menších států velkými balíky zahraniční pomoci.

Japonsko usiluje o zrušení zákazu komerčního lovu velryb, který vešel v platnost v roce 1986. Japonský vliv nad velrybářskou komisí vyjde najevo za dva měsíce na jejím výročním zasedání, které se bude konat v červnu na ostrovech Západní Indie St. Kitts a Nevis.

Podrobnosti v angličtině ZDE

18. 4. 2006
polemika s názorem šéfredaktora Jan Čulíka v článku Pravicovost, levicovost, kritičnost a bolševismus a Předvolební... replice naň z pera Jiřího Kalouse a důvodech, Proč budu volit ODS od Tomáše Vintra

Hodnocení Jiřího Kalouse i Jiřího Vintra ukazují, jak ošidná je paměť a jak si pamatujeme jen to, co chceme. To lepší.

Za koaličních vlád, vedených ODS, byli opravdu "rovni před zákonem" jen ti, kteří žili do té chvíle v anonymitě davu. Mohli si být jisti, že zákon bude líný a shovívavý ke zločinům bílých límečků. Oproti tomu bude drakonický vůči těm, kteří se nemohou bránit - onomu davu, který nepodporoval vydávání knih Václava Klause jako prodejci mercedesů Helbigové či nepodporoval kupónovou privatizaci a její ideology jako "pirát" Viktor Kožený, "fanoušek" Vladimír Čekan, spolužák Ivana Pilipa "podnikatel" Alexandr Komanický, manažeři státního Telecomu, polostátní Komerční banky či privatizující se IPB. Účet "české cesty ke kapitalismu" byl podle Pavla Párala (EURO 30/2001) vystaven na zhruba 480 miliard. Podle propočtů předsedy rozpočtového výboru Jozefa Wagnera to bylo 700 miliard. Podle propočtů doyena české makroekonomiky Picka pak 1000 miliard. K stejně velké bilanci "české cesty ke kapitalismu" došel i místopředseda vlády pro ekonomiku Jiří Havel.

18. 4. 2006

Poznámka k Vaší diskusi s panem Kotrbou v článku "Čulíkovy znaky demokracie", části "Rovnost před zákonem": Legal aid v ČR je, poznamenává Jan Petrov.

Občanský soudní řád (např. na portal.gov.cz nebo na www.zakonycr.cz):

16. 4. 2006

K vaší "tabulce" o britské demokracii zkusím seřadit odpovědi podle toho, jak cítím dnes činnost ČSSD a jak to asi bylo dle mé paměti za doby vlády ODS, píše Jiří Kalous.

Znak demokracie
ODS
ČSSD
Rovnost před zákonem
NE
NE
Rovné příležitosti
ANO
NE
Povinnost hájit právo
NE
NE
Boj s byrokracií
NE
NE
Rozhodování na místní úrovni
NE
NE
Rozvíjení schopností
ANO
NE
Inkluzivita
Neumím posoudit

Tak jsem se zase nechal vtáhnout do politických diskusí, a můžete za to vy, pane Čulíku. Jak rád bych doložil, proč je třeba volit ODS!

17. 4. 2006

Milý pane Čulíku,

Předpokládám, že výzva ze dne 15.4. pod titulkem "Nejsem zamindrákovaný levičák" je Vaše dílko, proto píši Vám :o) Považují to za roztomilou provokaci.(Pozor, ten dopis od anonyma je autentický, pozn. JČ.) Pokusím se tedy o konstrukci svého smýšlení, které mě vede k tomu, že s největší pravděpodobností budu volit ODS, píše Tomáš Vintr:

17. 4. 2006

Velmi se mi líbí článek pana Kalouse, se kterým je možno vcelku souhlasit. Nerozumím jen jednomu. Při hodnocení vlád ODS a ČSSD pan Kalous vyzdvihuje vládu ODS za "rovné příležitosti". Měl by však vysvětlit, jak to myslí. Myslí si, že při malé privatizaci měli všichni lidé stejnou šanci?

18. 4. 2006

"Los dal stranám čísla, Paroubek je za Topolánkem"

Právě jste si přečetli titulek, kterým dnes Mladé fronta Dnes uvedla dnes zprávu ČTK o vylosování čísel politickým stranám pro nadcházející volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Na vysvětlení ODS -- č. 9, ČSSD -- č. 10...

Michael Marčák:  Už není pochyb, Marie, 65% SMS jasně hovoří o tom, že jsi líná kráva.
18. 4. 2006

Jiří Havel
18. 4. 2006

Dvojice redaktorů Českého rozhlasu 6, bývalé Pecháčkovy Svobodné Evropy, dělala nedávno rozhovor s místopředsedou vlády pro ekonomickou strategii, Jiřím Havlem. Na tom by nebylo nic špatného, neboť ekonomika určuje řadu volebních polemik, nejen mezi dvěma nejsilnějšími politickými stranami. Vzdělání obou redaktorů v ekonomice ovšem jim umožňovalo položit první otázku, napsanou nejspíš kdesi na papírku, neumožňovalo ale kvalifikovaně položit druhou a další, a polemizovat tak s řečeným na úrovni odborné ekonomické diskuze. I když to tak podle nich mělo vypadat. Dojmologie převážila. Už moje babička tvrdila, že drzé čelo lepší poplužního dvora.

Od redaktorů se navíc nepředpokládá při vedení rozhovoru "názor". Jako moderátoři diskuze se mají ptát a ne říkat své "dojmy". Tolik pravidla, převzatá z guidelines BBC i do Kodexu Českého rozhlasu. Rozhovor není polemika s "kritickými tvrzeními" moderátora. Otázka má na konci otazník, nikoliv varovně vztyčený prst či vykřičník. Podívejme se proto na samotné otázky Jany Šmídové a Petra Holuba podrobněji.

17. 4. 2006

Otevřený velikonoční dopis prezidentovi republiky, premiérovi a ministrům vlády, ústavním činitelům, soudcům a představitelům stran a církví v ČR.

Vám všem je určen tento Velikonoční dopis se žádostí o pomoc pro jednoho 69letého, politickou a ekonomickou situací po pádu "reálného socialismu" desorientovaného důchodce, dělníka a technika, který celý život poctivě pracoval, vychovával mladší generaci, nikdy nepatřil k prominentům režimů, minulého ani současného. Tento pán se dostal trošinku v důsledku své roztržitosti, ale hlavně v důsledku počinů technokraticky, nadřazeně a nehumánně rozhodujících správních i jiných administrativních orgánů, do těžko řešitelné sociální situace, píše Martin Polnar.

královna Alžběta
16. 4. 2006

Představa, že jakmile je vám nad padesát, jste odkecaní, není jen urážkou lékařské vědy, ale také to popírá energičnost milionů zaměstnanců, které ekonomika zoufale potřebuje. Tito lidé už nevykonávají manuální práci, k níž je zapotřebí fyzické síly. Jak se zvyšuje průměrná délka života, ukazuje se, že intelektuální schopnosti lidí po šedesátce nijak neklesají, zatímco jejich emocionální stabilita a spolehlivost, klíčově důležitá pro novou ekonomiku, založenou na službách, zřejmě roste.

Lidé nad padesát se musejí ve společnosti prosadit jako mocná demografická skupina, nikoliv jako penzisté, ale jako obyčejní, suverénní voliči. V říjnu letošního roku začne být v Británii protizákonné diskriminovat zaměstnance v práci kvůli věku a vzniká tlak, aby byl zrušen povinný odchod do důchodu. Zaměstnavatelé budou muset najít důvod, proč propustit někoho, komu je nad šedesát.

Komentátor Simon Jenkins v týdeníku Sunday Times pochválil anglickou královnu Alžbětu, že navzdory její osmdesátce, jíž se dožila tento týden, stále intenzivně "slouží národu". Královnino jubileum mu posloužilo jako odrazový můstek k energické obhajobě starších lidí, zanedbávaných dnešní "moderní" společností:

18. 4. 2006

Asi těžko nalezneme oddanější strážce veřejné morálky v Česku, než jsou dva vzájemně si konkurující týdeníky: Respekt a Literární noviny. Ač se ve sto a jedné věci neshodnou, přesto stojí společně na stráži proti některým nešvarům, jimiž trpí české společnost, včetně jednoho z nejplačivějších: korupci. Bude zajímavé sledovat, jak se redakce těchto týdeníků, plné nekompromisních bojovníků za čistotu veřejných mravů, zachovají, když se vydavatel prvního z nich ke korupci veřejně přiznal, zatímco šéfredaktor druhého z nich ji veřejně schválil.

Knížepán Karel Schwarzenberg se nám rozpovídal v rozhovoru pro Hospodářské noviny.

Michael Marčák:  Sundej podvlíkačky, dědku, i tady se bude před volbama prát špinavý prádlo !
18. 4. 2006

18. 4. 2006

Je zajímavé, že ač v poslední době přibývá - logicky, neb jde o dobu předvolební - příspěvků zabývajících se vládnutím a diskreditací té či oné strany, skoro nikde nenacházím analýzu, ale ani argumenty, proč ta či ona strana jedná zrovna tak a tak. Snad se předpokládá, že jsou to věci všem známé a lze je snadno dovodit. Možná, přesto bych rád shrnul aspoň to, co je dle mě nasnadě, ale o čem se moc nepíše.

18. 4. 2006

Francie: úspěch poslance-hladovkáře

Francouzský venkov, který je pro nás spojen s představou malebných vesniček s vinicemi, je trvale ohrožen postupným úpadkem. Mladí lidé se stěhují do měst a opouští rodné vesnice, které se tak kvapem vylidňují a stárnou.

Stejný osud měl potkat i kanton Accous, kde chtěla japonská společnost Toyal zrušit svou továrnu na zpracování hliníku. Tento krok by znamenal ztrátu 150 pracovních míst. S úpadkem svého kraje se odmítl smířit Jean Lassalle (UDF-Union pour la Démocratie Française - Unie pro francouzskou demokracii), poslanec za zdejší volební obvod, a zvolil proto specifickou formu protestu: 7. března začal držet hladovku a minulý pátek (po 39 dnech hladovění) uspěl. Japonská firma pod tlakem médií a politiků od svého záměru ustoupila.

17. 4. 2006

ČTK - Po těžké nemoci 17. 4. 2006 ráno zemřel ve věku 71 let bývalý diplomat Rudolf Slánský. ČTK to oznámil rodinný přítel, předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský. Rudolf Slánský byl v 60. letech členem Komunistické strany Československa, z níž byl v roce 1969 kvůli své aktivitě během Pražského jara 1968 vyloučen. V době normalizace pracoval v disentu, byl signatářem Charty 77. Po pádu totalitního režimu byl od roku 1990 do roku 1996 československým respektive českým velvyslancem v Rusku. V letech 1997 až 2004 byl velvyslancem na Slovensku.

Korán
18. 4. 2006

Prežívame dobu veľkých obáv a nádejí prebudených novými skutočnosťami, silnejúcej jednoty pluralitného svetového spoločenstva. V spoločnom prostredí majú svoje miesto národy a ľudia rozdielnych kultúrnych tradícií. Šestinu našich súčasníkov výrazne poznamenáva islam. O islam sa ľudia u nás zaujímali oddávna, ale neopierali sa pritom o spoľahlivé informácie. Keď si máme jeden druhého podľa zásluhy vážiť a vzájomne spolupracovať, musíme si lepšie rozumieť a oslobodiť sa od predsudkov, pocitov nedôvery a niekedy nevraživosti, navrstvených minulou i súčasnou rivalitou a nepochopením. Nevľúdne súdy o islame, ktoré nie sú nijako vzácne v časti európskej tlače, robia chybu spravidla v tom, že predmet svojej kritiky chápu ako stuhnutý monolit. Tým islam nikdy nebol a nie je.

18. 4. 2006
David Enders, Bagdad

Štvrť Imána al-Rídha v severnom Bagdade patrí v meste medzi tie najnovšie. Jej domy boli rýchlo postavené z panelov a cesty sú nedláždené. Býva v nej už päťdesiatpäť rodín, ďalšie prichádzajú. Pri vchode do štvrte ukazujú spomienkové fotografie nedávne šiitske tragédie: smrť viac ako 1 000 ľudí počas púte v roku 2005, pohreb mučeníkov počas povstania proti americkej armáde v roku 2004 a koniec povstania proti Saddámovi Husajnovi v roku 1991, keď armáda okupovala miestny chrám.

Samotná existencia štvrte je pamätníkom udalostí, ktoré inde nie sú zachytené: všetky rodiny opustili svoje domy v strede Iraku, aby ušli eskalujúcemu sa sektárskemu násiliu. "Jeden z mojich susedov, sunnit, ku mne prišiel a povedal: Radím ti, aby si odišiel z tejto oblasti," vraví Abú Alí, ktorý pred dvoma mesiacmi odišiel z Tadži, ktoré bolo jeho domovom pätnásť rokov, po únose jeho brata.

18. 4. 2006

Začnu stranami na české (parlamentní) levici - tedy sociální demokracií a komunisty. Jejich pozice v české politice je nejen dlouhodobá a i do budoucna myslím neotřesitelná, ale i zcela standardní a logická. Můžeme namítnout, že komunisté někdy přeci jen vymřou, ale nebude to nebude tak rychle, jak bychom si přáli. Navíc, nezávisle na jménu či označení, poptávka po silně levicové straně tu bude nepochybně i nadále. A sociální demokracie? Jedna s nejstarších (a stále aktivních) stran v ČR, navíc s pevným zastoupením snad ve všech evropských státech - nemůže být strana s větším historickým i mezinárodním zázemím.

Tato fakta jsem zmínil proto, abych je postavil do kontrastu se situací na protipólu české politiky. Tam totiž není žádná strana, která by odpovídala něčemu zavedenému v evropských zemích nebo byla vázána na nějakou historickou tradici (KDU je stále spíše střed).

15. 4. 2006

Globální teploty stoupnou v důsledku podnebných změn v průměru o tři stupně a způsobí po celém světě katastrofální škody, pokud vlády nezačnou realizovat naléhavé změny, varoval čelný vědecký poradce britské vlády.

Sir David King, hlavní vědecký konzultant britské vlády, v pátek varoval, že takovýto teplotní vzrůst způsobí hladomor a sucho a ohrozí miliony lidských životů.

"3 degrees" - "Tři stupně" - Varovným vyhlídkám světa, jemuž hrozí katastrofy v důsledku globálního oteplování věnoval v sobotu 15.4. britský deník Independent celou titulní stranu - pod titulkem "Ohroženy jsou miliony lidí". - Proč o těchto závažných věcech nepíší české noviny?

15. 4. 2006

Nejrychleji rostoucím zdrojem emisí skleníkových plynů je letecká doprava. 16 000 dopravních letadel, která jsou v provozu po celém světě, ročně vypouští do atmosféry více než 600 milionů tun kysličníku uhličitého. Pokaždé, když cestujete letadlem, k tomu svou cestou přispíváte.

15. 4. 2006

Britští důstojníci se podíleli na americkém vojenském cvičení, jehož účelem bylo napodobit invazi do Íránu, navzdory opakovaným tvrzením britského ministra zahraničních věcí Jacka Strawa, že vojenský úder proti Íránu je "nemyslitelný".

Vojenské cvičení se jmenovalo "Hotspur 2004" a konalo se v červenci 2004 na americké vojenské základně Fort Belvoir ve Virginii.

14. 4. 2006

"War is cruelty. There's no use trying to reform it, the crueler it is the sooner it will be over."

William Tecumseh Sherman

Armády monoteismem netrpí. Žádná z nich. Dokonce i ty protestantské starostlivě opatrují celou sadu ikon - předmětů opakovaného uctívání. V pantheónech se tak vojákům nabízejí různá vtělení neústupnosti, vlastenectví, odvahy, svědomitosti a dalších potřebných vlastností. Nejinak tomu je v U.S. Army. Kult nezahrnuje pouze neúprosné ničitele, které rodiče vybavili druhým křestním jménem získaným z válečné kořisti.

14. 4. 2006

Jeden ze státních symbolů České republiky, velký státní znak, se objevil na stránkách s amatérskou pornografií. Upozornil mě na to jeden ze čtenářů, když si přečetl, jak se stejným symbolem zacházela firma Lidl.

Státní znak se společně s vlajkou Evropské unie objevuje na banneru, který je napevno umístěn na webu Amatéři.cz. Nejde o systém výměnné reklamy, inzerát je na stránkách stále, bez ohledu na měnící se okolní obsah. Propaguje „Centrální registr dlužníků“ (CERD), provozovaný společností CorpInvest, a. s., která sídlí v Libici nad Cidlinou.

12. 4. 2006

V únoru 2006 přispělo celkem 116 čtenářů Britských listů na provoz časopisu úhrnem částkou 16 861.00 Kč. V březnu 2006 přispělo celkem 129 dárců na provoz časopisu úhrnem částkou 20 381.00 Kč. Na internetovém účtu Paypal máme nyní nadto 1,297.24 USD. Přispěl jen zlomek z celkového počtu více než deset tisíc čtenářů denně, děkujeme. Apelujeme i na ostatní, aby nám třeba i malým, pravidelným finančním příspěvkem pomohli rozšiřovat a profesionalizovat práci časopisu ve veřejném zájmu, kterou děláme zadarmo. Vybranou částkou financujeme postupné dopracování našeho redakčního systému a odstranění četných nefunkčností, financování systematické novinářské práce to však zatím neumožňuje. Právě pro nedostatek financí jsme dosud nebyli schopni zprovoznit celou řadu potřebných technických funkcí serveru (vyhledávání, statistiky, knihovnu, galerie, zasílání BL mailem, onlinové chaty, odstranit četné technické chyby).

Finanční dary Občanskému sdružení Britské listy jsou v ČR odečitatelné ze základu daně z příjmu. Vydáváme k tomu na požádání písemné potvrzení.

Děkujeme všem, kteří podporují provoz Britských listů finančními dary i zadáváním reklamy.

Jsme vám velmi vděčni za finanční záchranu našeho serveru, prosíme však: nepřestávejte přispívat, umožníte nám dělat naši práci lépe a efektivněji, budeme si moci například systematicky financovat právníka, což byl mělo být pro náš list nezbytné. Financujte si k vlastnímu prospěchu kritický a nezávislý deník.

Jsme vděčni za každý drobný příspěvek na provoz Britských listů, který je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisen Bance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2.

Čtenáři ze zahraničí mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

22. 11. 2003

Britským listům můžete psát na adresu redakce@blisty.cz, šéfredaktor Jan Čulík má adresu culik@blisty.cz a také J.Culik@slavonic.arts.gla.ac.uk , pražský redaktor Štěpán Kotrba má adresu stepan@kotrba.cz a skype stepan.kotrba, technickému správci Dominiku Joe Pantůčkovi pište na adresu joe@joe.cz.

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
29. 3. 2006 Znovu o tom, co česká média pomíjejí Jan  Čulík
11. 3. 2006 Jak informovaly Britské listy o válce v Kosovu   
27. 2. 2006 Vede masturbace k terorismu?   
27. 2. 2006 Jací jsou ti "muslimové" věznění v Guantánamo?   
27. 2. 2006 Podíl emocí na chodu demokracie Zdena  Bratršovská, František Hrdlička
27. 2. 2006 Kdy už si český podnikatel, právník, soudce či jiný "mocný buran" konečně koupí obraz nebo sochu? Jan  Paul
27. 2. 2006 Nechci být rukojmím lékařů Věra  Říhová
8. 2. 2006 Výhrady politického svědomí Oskar  Krejčí
7. 2. 2006 Je vůbec možný "židovský stát"? Martin  Škabraha

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
14. 4. 2006 Britský vojenský lékař odsouzen do vězení   
14. 4. 2006 Američtí generálové požadují, aby Rumsfeld odstoupil   
12. 4. 2006 Plánovité zabíjení iráckých vědců?   
9. 4. 2006 The New Yorker: Bush chce použít jadernou bombu proti Íránu   
29. 3. 2006 Americký triumfalismus vede k zrychlování globálního úpadku USA   
25. 3. 2006 Rusko popírá, že by poskytovalo Saddámu Husajnovi špionážní informace   
22. 3. 2006 Irácká policie tvrdí, že americká armáda popravila jednu rodinu   
20. 3. 2006 Irák: Má demokracie ještě nárok? Lubomír  Molnár
20. 3. 2006 Blaira varovali poradci: "Americká strategie v poválečném Iráku je strašná"   
17. 3. 2006 USA zahájily velkou ofenzívu proti sunnitským povstalcům   

Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ RSS 2.0      Historie >
17. 4. 2006 Palestinský sebevražedný atentát usmrtil šest osob   
29. 3. 2006 Izraelské volby vyhrála "Šaronova"strana Kadima   
15. 3. 2006 Izrael zajal uvězněné palestinské extremisty   
11. 2. 2006 Poslední operace premiéra Šarona byla úspěšná   
9. 2. 2006 Izrael možná bude litovat svržení Saddáma Husajna Karel  Dolejší
7. 2. 2006 Je vůbec možný "židovský stát"? Martin  Škabraha
31. 1. 2006 Získá Netenjahu po nástupu islamistů?   
30. 1. 2006 Bush za to nemůže, může za to Arafat   
28. 1. 2006 České noviny: milujeme zbraně Jan  Klusáček
28. 1. 2006 Organizace Hamas odmítla "vydírání" od poskytovatelů pomoci   

Modrá šance ODS RSS 2.0      Historie >
17. 4. 2006 Proč budu volit ODS   
17. 4. 2006 ODS a rovnost příležitostí? Josef  Vít
14. 4. 2006 Modrá šance pro ČR   
27. 2. 2006 Chce ČSSD zvrátit mandát ODS z krajských voleb? Boris  Cvek
20. 2. 2006 Weak ODS leadership hurting `blue` chances Irena  Ryšánková
13. 2. 2006 Václav Klaus poškozuje ODS Milan  Daniel
2. 2. 2006 Žákovo mlžení: stamiliardové ztráty v příjmu do státního rozpočtu Ivo  Bubeník
21. 1. 2006 Za poškození dobrého jména a demokratické pověsti si může ODS sama Štěpán  Kotrba
23. 12. 2005 "ODS se opět uchýlila k účelovému lhaní" Jiří  Paroubek
28. 11. 2005 Překvapení pana Topolánka Josef  Vít

Co je podstatou uměleckého díla RSS 2.0      Historie >
20. 2. 2006 Krátká nevědecká úvaha o umění Martin  Damašek
14. 11. 2005 Devadesáté páté výročí úmrtí L. N. Tolstého Jiří  Nezval
17. 10. 2005 Brak Filip  Sklenář
13. 10. 2005 Přátelé pokleslých forem Milan  Černý
26. 9. 2005 Chvála braku Milan  Černý
7. 9. 2005 Tunel umění Alex  Koenigsmark
5. 9. 2005 Systém státních dotací je bojem o moc Jan  Samohýl
5. 9. 2005 Vysvětlovat prospěch z umění je jako vysvětlovat zamilovanost Jiří  Holý
5. 9. 2005 Umění je tyranií, překrucuje skutečnost a chová se k ní jako k děvce Jan  Paul
5. 9. 2005 Státní dotace jsou pro umění zhoubné Boris  Cvek

Ptačí chřipka RSS 2.0      Historie >
30. 3. 2006 Analýza obětí pandemie z r. 1918 by pomohla proti ptačí chřipce   
30. 3. 2006 Ptáci: Ptačí chřipka není problém. Problém jsou lidé, kteří se jí bojí   
22. 3. 2006 Virus ptačí chřipky se rozštěpil   
1. 3. 2006 Kočka, usmrcená ptačí chřipkou, byla nalezena v Německu   
28. 2. 2006 Vtip pro jedenáctileté   
21. 2. 2006 Zatím se člověk nakazí ptačí chřipkou jen přímým kontaktem s nakaženým ptactvem   
21. 2. 2006 Thajští psi jsou nositeli ptačí chřipky, šíří se však od nich dál?   
21. 2. 2006 Ptačí chřipku šíří drůbeží farmy   
20. 2. 2006 Poučení z Dálného východu - jak Vietnam úspěšně neutralizoval ptačí chřipku   
13. 1. 2006 Britský plán proti ptačí chřipce   

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
12. 4. 2006 Spisovatelé senioři v elektronickém médiu Miroslav  Vejlupek
11. 4. 2006 Květnové ceny Václav  Dušek
14. 3. 2006 Mami, já nechci umřít je vynikající literární čin   
2. 3. 2006 Klára Hůrková - tvůrkyně Evropanka Miroslav  Vejlupek
28. 2. 2006 Český Parnas a kyberkultura Miroslav  Vejlupek
23. 2. 2006 Literatura na digitální scéně -- a co dál? Miroslav  Vejlupek
21. 2. 2006 Literární server polemizující s uvyklostmi Miroslav  Vejlupek
20. 2. 2006 Spisovatelé vyklidili veřejný prostor Miroslav  Vejlupek
5. 2. 2006 Lidé čtěte !   
13. 1. 2006 Jak Komenský zabloudil v Amsterodamu Adam Samuel Hartmann

Školství RSS 2.0      Historie >
14. 4. 2006 Mozek a učení František  Augusta
7. 4. 2006 Vyučování nebo učení? František  Augusta
17. 3. 2006 Jak efektivně financovat české školství František  Augusta
16. 3. 2006 K reformě českého školství František  Augusta
13. 3. 2006 Petra Buzková a gymnázia -- slova versus činy Radek  Sárközi
6. 3. 2006 Školství jako skanzen? Milan  Kulhánek
28. 2. 2006 Dialog vědy s uměním v červenci v Nových Hradech   
25. 2. 2006 Chcete studovat v Británii pro získání titulu PhD v oblasti středoevropských studií?   
25. 2. 2006 Čeští studenti mohou studovat v Británii zadarmo Jan  Čulík
21. 2. 2006 Will Czech grads be prepared to compete? Jan  Čulík

Hon na svobodu slova RSS 2.0      Historie >
14. 4. 2006 Kriminalizovat výroky v demokratickém státě nelze Jan  Čulík
13. 4. 2006 Petr Cibulka odsouzen k podmíněnému trestu za pomluvu Jan  Čulík
24. 3. 2006 Leeds University suspendovala rasistického učitele   
21. 2. 2006 David Irving jako "mučedník za svobodu projevu"?   
21. 2. 2006 "Al Džazíra: I v Evropě existují tabu"   
20. 2. 2006 Britský historik David Irving odsouzen na tři roky do vězení   
19. 2. 2006 Islámským teroristům se podařilo vážně omezit svobody Západu   
16. 2. 2006 Dolní sněmovna přece jen schválila trestný čin "glorifikace terorismu"   
16. 2. 2006 Rusko zakázalo urážky náboženství   
16. 2. 2006 Čínská stará garda varuje, že cenzura médií způsobí "společenskou katastrofu"   

Český film RSS 2.0      Historie >
9. 2. 2006 Nebýt dnešní, aneb nemá tady někdo dvojníka Patrik  Hronek
13. 1. 2006 Ještě žiju s věšákem, plácačkou a čepicí -- úvaha nad banalitou jednoho filmu Bohuslav  Binka
13. 12. 2005 Maria Procházková, Oldřich Kaiser a Žralok v hlavě Jan  Čulík
21. 11. 2005 Filosofický horor o kultuře Martin  Ondreját
7. 11. 2005 Sú Hrubeš a Mareš filmom do dažďa? Juraj  Korpa
27. 10. 2005 Hrubeš a Mareš jsou naši souputníci Tomáš  Koloc
10. 10. 2005 Štěstí: Ta schematičnost opravdu skřípe Tomáš  Koloc
29. 9. 2005 Jak kritici ublížují filmu Štěstí Ján  Simkanič
26. 9. 2005 Štěstí Bohdana Slámy dostalo cenu v San Sebastian   
15. 9. 2005 Štěstí Bohdana Slámy   

Případ Petra Partyka RSS 2.0      Historie >
21. 2. 2006 Tři utopické návrhy soudní Vladislav  Černík
2. 2. 2006 Petr Partyk je dále vězněn   
30. 1. 2006 Petr Partyk požádal o podmíněné propuštění   
18. 1. 2006 Napište neprávem vězněnému Petru Partykovi   
5. 1. 2006 Petra Partyka - kupodivu - za komunismu nezavřeli, to až teď!   
3. 1. 2006 Napište do vězení Petru Partykovi! Benny  Rees
21. 12. 2005 Jak je tomu s verbálními trestnými činy Jaroslav  Štemberk
16. 12. 2005 Soudce: Co je to Seznam.cz? Můžete mi říct, kdo na něm je?   
14. 12. 2005 Nevinný člověk, jehož soudce Šídlo odsoudil do vězení za neprokázanou blbost Jan  Čulík
14. 12. 2005 Svoboda je nedělitelná? Máme se za co stydět? Jan  Čulík

Rasismus RSS 2.0      Historie >
24. 3. 2006 Leeds University suspendovala rasistického učitele   
3. 2. 2006 Co je dovoleno k Mohamedovi... Milan  Daniel
21. 1. 2006 Za poškození dobrého jména a demokratické pověsti si může ODS sama Štěpán  Kotrba
21. 1. 2006 Server iDnes zrušil diskusi pod článkem o Romech   
18. 1. 2006 Britští extremisté před soudem za šíření rasové nenávisti   
16. 1. 2006 Tvrdě nacistické stránky v češtině Jan  Čulík
8. 1. 2006 Sprostý rasismus na serveru Novinky.cz je dál šířen bez korekce   
30. 12. 2005 "Neuvěřitelný hnůj" na serveru novinky.cz   
30. 12. 2005 Lidská povaha a diskuse na internetových serverech Aleš  Uhlíř
27. 12. 2005 Novinky.cz: "Chtěl bych mít od cikánské krve špičky bot"   

Měli by čtenáři finančně přispívat na Britské listy? RSS 2.0      Historie >
2. 1. 2006 Hospodaření OSBL za prosinec 2005   
24. 12. 2005 Česká sekce BBC přece jen končí...   
30. 11. 2005 Vděčnost, taková všednost... Štěpán  Kotrba
16. 11. 2005 Zvyšte si sebevědomí pravidelnými finančními příspěvky pro Britské listy   
22. 6. 2005 Britské listy: Průběžný stav financí   
10. 6. 2005 Britské listy: Průběžný stav financí   
10. 6. 2005 Britské listy jsou komunistické svinstvo   
8. 6. 2005 Proč to nejde a proč by stálo za to zkusit Martin  Marek
8. 6. 2005 Vydávat noviny za 8.600.- Kč měsíčně je výkon hodný Davida Copperfielda   
8. 6. 2005 Britské listy: polovina špíny a polovina perel   

Báseň pro tento den RSS 2.0      Historie >
18. 4. 2006 Connecting People Jiří  Hrdlička
14. 4. 2006 ■ ■ ■ Ivan  Blatný
13. 4. 2006 Kdo má pravdu Milan  Ohnisko
12. 4. 2006 Malé věci -- Psací stroj Jan  Nedvěd
11. 4. 2006 Vzpomínka na mrtvou dívku Jan  Zábrana
10. 4. 2006 Pro radu k básníkovi Petr  Fiala
7. 4. 2006 Connecting People Jiří  Krombholz
6. 4. 2006 ■ ■ ■ Ivan  Blatný
5. 4. 2006 Toulám se Josef  Krutil
4. 4. 2006 Tak nějak divně se mi ulevilo... Radek  Malý

Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost RSS 2.0      Historie >
10. 4. 2006 Skutečná cena ropy - ČR jako věrný spojenec v pokračujících energetických konfliktech? Michal  Brož
4. 4. 2006 Tři cesty Milan  Smrž
31. 3. 2006 USA "v kostce" Ladislav  Žák
18. 3. 2006 CNN o ropném zlomu   
7. 3. 2006 Energie budúcnosti Radovan  Geist
9. 2. 2006 Švédsko plánuje stát se první ekonomikou bez závislosti na ropě   
2. 2. 2006 Bush: Amerika se zbaví závislosti na ropě   
2. 2. 2006 Amerika: Je energetická změna reálná?   
25. 1. 2006 Mráz přichází z východu Oskar  Krejčí
25. 1. 2006 Boj o ropu a íránská nezávislost Mojmír  Babáček

DIY, tekno a CzechTek RSS 2.0      Historie >
3. 3. 2006 Stíhání klienta IuRe soud podmíněně zastavil   
21. 2. 2006 Otakar Motejl: Kdyby tomu velel jiný policejní ředitel, vzal by to na bodáky Dalibor "Exx" Záhora, Martin "Juki" Jyrkinen
1. 2. 2006 Ombudsman: "Postup policie na CzechTeku byl nepřiměřený"   
1. 2. 2006 Účelově obžalovaný účastník CzechTeku obhajovaný IuRe soudem zproštěn obžaloby   
9. 1. 2006 Ministr kultury Vítězslav Jandák: "Na CzechTek se přijedu podívat!" Martin "Juki" Jyrkinen
13. 12. 2005 Vyjadřuji hlubokou nespokojenost s tím, jak vyšetřujete zásah policistů na CzechTeku 2005   
8. 12. 2005 Jsme nespokojeni s tím, jak se vyšetřuje Czechtek 2005!   
14. 11. 2005 Motejl: "Při Czechteku 2005 pochybila policie i účastníci" Štěpán  Kotrba
31. 10. 2005 CzechTek 2005 v komentářích českého tisku   

Demokratická revoluce? Utajená historie devadesátých let RSS 2.0      Historie >
18. 4. 2006 Čulíkovy znaky demokracie Štěpán  Kotrba
21. 2. 2006 Utajené dějiny "permanentní kulturní revoluce" Jaroslav  Kuba
13. 1. 2006 Aero Vodochody: iks pokusů o záchranu leteckého průmyslu Štěpán  Kotrba
12. 1. 2006 Nevím, jak zabránit létání třísek než použitím jiné sekery Pavel  Urban
6. 1. 2006 Kdo jsou vítězové antikomunistické revoluce? Jindřich  Kalous
5. 1. 2006 Rozdíl je jen domněnkou, je třeba jej prokázat Miroslav  Prokeš
4. 1. 2006 Udělejte to profesionálně   
4. 1. 2006 V této demokracii smějí užívat svobody jen ti, co souhlasí   
4. 1. 2006 Vinu nesou ti, kdo narcistický habitus vytvářejí Karel  Dolejší
3. 1. 2006 Perzekuce před listopadem a po něm: Jeden malý rozdíl Pavel  Urban

Czech Politics: Jan Čulík's comment in Czech Business Weekly RSS 2.0      Historie >
22. 3. 2006 Misperceiving Blair as a Social Demokrat Jan  Čulík
21. 2. 2006 Will Czech grads be prepared to compete? Jan  Čulík
24. 1. 2006 Intellectual populism in Czech politics Jan  Čulík
2. 1. 2006 Time to examine the hidden history of 1989 Jan  Čulík
14. 12. 2005 In reality TV, echoes of the plebeian past Jan  Čulík
15. 11. 2005 Racism emerges as French suburbs burn Jan  Čulík
24. 10. 2005 Now is the time for agents provocateurs Jan  Čulík
3. 10. 2005 Czech judiciary seen as corrupt from abroad Jan  Čulík
12. 9. 2005 No justification for soaring oil prices Jan  Čulík
22. 8. 2005 Mapping the limits of democracy Jan  Čulík

Kriminalizace fanoušků a Harry Potter RSS 2.0      Historie >
20. 12. 2005 Policie vyšetřuje neoficiální překladatele Harryho Pottera i nadále jako zločince Štěpán  Kotrba
17. 12. 2005 Harry Potter na netu: Jan Rychetský v Právu zbytečně kriminalizuje děti Štěpán  Kotrba
28. 7. 2005 Harry Potter a Mýtus věčného návratu Dominik  Lukeš
27. 7. 2005 Neoficiální překlad Harryho Pottera do češtiny už je na světě Štěpán  Kotrba
15. 9. 2004 Literatura se stala terčem mediální manipulace Petr  Bílek
30. 6. 2003 Nový Harry Potter -- postava plná angstu Hannah  Čulík
30. 6. 2003 The angst-filled Harry Potter Hannah  Čulík
21. 6. 2003 Šílenství ohledně nového Harryho Pottera je dobře organizováno   
19. 6. 2003 Rowlingová žaluje americký deník   
18. 12. 2002 O čo prišiel Harry Potter Eva  Michalková

Zaznamenávání osobních dat občanů RSS 2.0      Historie >
23. 3. 2006 Vláda krade občanskou svobodu   
25. 2. 2006 Británie terčem kritiky za zákon o shromažďování informací o elektronické komunikaci   
23. 2. 2006 Jak se může ctnostný vesnický farář nakazit syfilis Štěpán  Kotrba
10. 2. 2006 Vrcholí jednání o tom, kolik zaplatíme za sledování naší vlastní komunikace   
6. 2. 2006 Amerika: Soukromá data z internetu se intenzivně využívají v trestním vyšetřování i civilních soudních sporech   
20. 1. 2006 Bílý dům Googlu: předejte informace o tom, co kdo vyhledává   
23. 12. 2005 Od roku 2006 budou v Británii zaznamenávány všechny jízdy automobilem   
23. 12. 2005 Nástup Velkého bratra v ČR a v EU   
17. 10. 2005 Odpor v EU proti orwellovské směrnici   
6. 10. 2005 Šikana zaměstnaců, kteří pracují s počítačem, šikana novinářů a protiteroristická hloupost Štěpán  Kotrba

Mají pětatřicátníci v Česku dnes zhoubný vliv? RSS 2.0      Historie >
24. 1. 2006 Co dnes činí lidi lhostejnými k osudu druhých Jan  Bím
20. 1. 2006 Pětatřicátníci, sociálně cítící a další... Pavel  Urban
6. 1. 2006 Kdo jsou vítězové antikomunistické revoluce? Jindřich  Kalous
4. 1. 2006 Vinu nesou ti, kdo narcistický habitus vytvářejí Karel  Dolejší
2. 1. 2006 Pětatřicátníci, hoši jako květ, na vás bylo vždycky radost pohledět.... Josef  Vít
2. 1. 2006 Vadí, nevadí Luděk  Rozehnal
31. 12. 2005 Jak to bylo s tím západním rájem? František  Hájek
31. 12. 2005 Zmačkané obaly Tomáš  Krček
30. 12. 2005 Flexibilita potřetí Jan  Holík
30. 12. 2005 Pohled (post)Husákova dítěte Lubomír  Novotný

Slobodan Miloševič, Srbsko a válka v Kosovu RSS 2.0      Historie >
3. 4. 2006 Kosovo: Menšiny "většinové" společnosti Miroslav  Polreich
31. 3. 2006 Vyvraždění Židů v Kosovu - "one is plenty" Miroslav  Polreich
21. 3. 2006 Miloševič - válečný zločinec? Jan  Makovička
20. 3. 2006 Moderní tragikomedie Jiří  Jírovec
11. 3. 2006 Jak informovaly Britské listy o válce v Kosovu   
11. 3. 2006 Slobodan Miloševič nalezen mrtev   
11. 3. 2006 V Mladé frontě Dnes Miloševiče odsoudili i potrestali Štěpán  Kotrba
25. 2. 2006 Na reakci není nikdy pozdě Jan  Kavan
24. 2. 2006 Válka a mír v době boje proti globálnímu terorismu Jan  Eichler
15. 12. 2005 Protnuté Kosovo aneb lesklá sečna pravděpodobným daňovým rájem Jakub  Tayari

Financování "neziskových" struktur RSS 2.0      Historie >
19. 3. 2006 Koheze, nebo kolize? Na co také jsou euromiliardy   
17. 3. 2006 Hušák: Problémy Duhy nebo Martina Bursíka jsou nám jedno   
17. 3. 2006 Duha: Rozplétání nespletených sítí Vojtěch  Kotecký
16. 3. 2006 Spiklenecké teorie o financování NGO Miroslav  Šuta
16. 3. 2006 Nic z toho, co píše Kotrba o Nadaci Charty 77, není pravda František  Janouch
16. 3. 2006 Vznešený boj za křišťálové studánky Ivan  Brezina
16. 3. 2006 Zelený kruh Duhy Štěpán  Kotrba
14. 3. 2006 Dolary a nevládní organizace mezi Washingtonem a Moskvou Stanislav  Kliment
14. 3. 2006 Duhové peníze Štěpán  Kotrba
10. 3. 2006 Kdo financuje ekologické NGO? Miroslav  Šuta