19. 1. 2006
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
19. 1. 2006

Tzv. "extraordinary rendition" je dopravování osob, podezřívaných z terorismu, do třetích zemí, které mohou při výsleších proti nim používat výslechové metody, nepovolené v USA, například mučení. Podle memoranda z britského ministerstva zahraničí adresovaného úřadu britského premiéra v Downing Street, které získal týdeník New Statesman a zveřejnil ho ve čtvrtek, takovéto dopravování vězňů do zahraničních věznic je "téměř určitě" protizákonné. Pokud se na něm britská vláda podílela, bez svého vědomí anebo s vědomím o tom, je to také protizákonné.

Sloupek
Karel Hynek Mácha

Temná noci! Jasná noci!
obě k želu mě budíte; -
temná noc mě v hloubi tiskne,
jasná noc mě k světlu vábí:
temné hlubiny se hrozím,
ach a k světlu nelze jíti.

Vy hvězdy jasné, vy hvězdy ve výši,
k vám já toužím tam světla ve říši,
ach a jen země je má!
Člověkem jsem; než člověk pohyne,
ve své mě lůno zas země uvine,
zajme, promění a v tvářnosti jiné
matka má země zas mě vydá.

Vy hvězdy jasné, vy hvězdy ve výši,
k vám já budu toužiti světla ve řiši,
ach a jen zem bude má!
Ptákem-li vstanu ach jasnému vzduchu,
vzhůru, vzhůru však v zemi jen (...)
zůstanu; sladký tu lidskému sluchu
žal můj po světle zavzní prsa má!

Vy hvězdy jasné, vy hvězdy ve výši,
k vám budu toužit zas světla ve říši,
ach a jen země bude má!
Snad květinou mě k životu navrátí,
list můj i květ můj se k světlu obrátí;
darmo jen země zas tma mě uchvátí,
světla ve stány jíti nedá.
Vy hvězdy jasné, vy hvězdy ve výši!!

19. 1. 2006

čtvrtek 16.45: Televize Al Džazíra odvysílala audionahrávku, údajně od Usámy bin Ladina, který v ní varoval, že se připravují další útoky na USA.

19. 1. 2006

Pro Evropskou unii je daleko důležitější úsilí získávat výhodné kontrakty anebo spolupracovat na opatřeních proti terorismu než bránit lidská práva, konstatuje ve své výroční zprávě americká organizace Human Rights Watch. Zejména Velká Británie ignoruje porušování lidských práv v Rusku a v Saúdské Arábii, aby z těchto zemí získala výhodné podnikatelské kontrakty. Human Rights Watch také ostře kritizuje Spojené státy, že úmyslně týrají osoby, podezřívané z terorismu během výslechů.

Spojené státy výroční zprávu organizace Human Rights Watch odmítly jako "politicky zaujatou". Mluvčí Bílého domu Scott McClellan konstatoval, že Spojené státy dělají "ve věci svobody a lidských práv víc než jakákoliv jiná země na světě. Osvobodili jsme padesát milionů lidí v Afghánistánu a v Iráku, kteří žili v brutálních, utlačitelských režimech." Organizace Human Rights Watch by se podle něho měla zaměřit na země, které porušují lidská práva, nikoliv na USA.

19. 1. 2006

Oficiální analýza, kterou vypracoval americký úřad pro zahraniční pomoc USAID, charakterizuje bezpečnostní situaci v Iráku jako děsivou. Jde prý o "rozklad společnosti", kdy mají kriminální živly "téměř úplně volnou ruku".

19. 1. 2006

V úterý ráno byl v Kalifornii popraven šestasedmdesátiletý slepec a diabetik Clarence Ray Allen. Byla to druhá nejstarší osoba, která byla popravena od doby, kdy v roce 1976 Spojené státy znovu zavedly trest smrti.

Allen utrpěl loni v záři infarkt. Nebyl schopen jít bez pomoci a do popravčí komory mu museli pomoci čtyři zřízenci.

19. 1. 2006

Polovina národa je podprůměrná. Provokativní, urážlivé tvrzení? Nikoliv. Je to vlastnost průměru, platí pro každý národ a vždycky to tak bude. To, co se ale dá ovlivnit cílevědomým úsilím, je vlastnost a hodnota průměru a rozptyl na obě strany od průměru. V Literárních novinách v roce 1968 vyšel článek s názvem "Budeme-li dnes slabě lehkomyslní, budeme za 20 let lehce slabomyslní." Možná jsme přece jen trochu lehkomyslní byli, protože nás některé, početně srovnatelné, národy v mnoha ohledech předběhly. Máme na co vymlouvat? Myslím, že nikoliv. Ve všech režimech říkáme, že jedinci ve společnosti by měli být (všestranně, nejen odborně) vzdělaní. Zdraví a vzdělání si zaslouží cílevědomou společenskou ofensivu, osobně bych ale dal přednost vzdělání, protože při hlubším vzdělání by se mělo i zlepšení zdravotního stavu národa dostavit snáze.

19. 1. 2006
Reakce na varování od Jamese Lovelocka

Koncept "GAIA" je původně květinové dítě, byť se narodil až koncem sedmdesátých let. Sám Lovelock Gaiu v jednom rozhovoru popisuje jako entitu vynořující se ze spletitého tance evoluce, esence života a fyzického prostředí. Není divu, že si pod tímto pojmem lze představit docela různé věci. Bereme-li Gaiu jako metaforu pro jinak příšerně suchý popis postupně objevovaných propojení globálních biogeochemických cyklů, ve kterých se zajímavě ovlivňují organismy a různé chemické látky, pak lze s Gaiou bez obav souhlasit. Na druhou stranu, Gaia bývá brána i doslovně, jako holistická "živá planeta", jež se skládá z harmonicky spolupracujících zvířat a květin v roli buněk těla kosmických rozměrů. To ale nemá s mainstreamovou biologií nic společného. Lovelock časem zjistil, že je akademickou obcí považován za šílence a v mediálních prohlášeních postupně slevil až ke zdráhavému souhlasu, že Gaia je opravdu spíše jen metafora.

19. 1. 2006

Diskuze pod články o novém rádiu pro mladé, Radiu Wave, které spustil v pátek třináctého ledna v 13:13 Český rozhlas, odráží přesně ten efekt, který autor původního příspěvku Jan Potůček nejspíš plánoval. Emoce pro nebo proti. Láska nebo nenávist. Ke všemu, co z dílny ďáblovy - rozuměj od média ne-ziskového, od média veřejné služby - přichází. Nebo naopak - obranu poplivaných. A návod Reflexu? Apage satanas. Pravdu máme my. I kšeft někdy vypadá jako kultura.

Značná část hodnotově váhající (mít nebo být?) mladé generace je přeci daleko méně nebezpečná, je-li masou konzumentů (mít či nemít), než když vyznává všelijaké "třetí cesty" kulturních či politických "alternativ" (být či nebýt). S ............ (komunisty, huliči, levičáky, technaři, dredaři, veverkami - doplň si, milý čtenáři, co libo jest) se přece nemluví. Ti se odsuzují. Hrr na ně! Vždy se najde někdo s vizáží Koniáše. A vždy teče potůček špíny.

19. 1. 2006

PR ČRO:

Nemohu než reagovat na styl, jakým se na BL prezentuje Štěpán Kotrba. Uznávám jeho snahu o lepší reprezentaci nových projektů ČRo (Leonardo, Wave, Odhalení), píše Pavel Štindl. Nicméně styl, jakým to dělá, je podle mě naprosto nepřijatelný. Články jsou hluboce nevyvážené, některé věty např.:

19. 1. 2006

Po přečtení manifestu České evangelikální aliance nezbývá, než se s údivem zeptat, kde a jakým způsobem přišli podepsaní pánové Chvojka a Unger ke svým sice skromným, ale přece akademickým titulům. Nejspíš lstí, jinak by totiž museli vědět, že věda má svá pravidla, metodologii. Ohánění se vědou patří k ritu některých křesťanů dneška stejně jako Večeře Páně, stejně jako zakládání organizací se záměrně matoucími názvy, které mají odvést pozornost od prosté skutečnosti, že se za nimi skrývá buňka militantních věřících. Jenže ouha... Ve světě vědy platí dvojnásob, že lež má krátké nohy a každá demagogie je snadno odhalitelná.

19. 1. 2006

Měl jsem tuhle sen. Sen o společnosti, kde jsou lidé převážně pilní, poslušní, přičinliví, majetní, individualističtí, pravicoví ... zkrátka "in". Na té společnosti byla ale jedna velká skvrna: její vzorní občané byli denně okrádáni lupičem -- státem, který si drze dovoloval obírat je o jejich zasloužené výdělky a utrácet je (fuj!) na takové zbytečnosti jako je školství, zdravotnictví či zabezpečení ve stáří.

19. 1. 2006

Původně jsem začal psát reakci na článek pana Palkovského, jenž reagoval na článek pana Víta, který zas reagoval na jiný článek jistého pana Záloma, týkající se údajné zločinné podstaty daní. Tudíž by se zdálo, že vše k tématu smysluplnosti a morální opodstatněnosti daní bylo řečeno a další reakce je zbytečná.

Měl jsem ovšem pocit, že ač mají tyto tři články vzrůstající logickou úroveň (v pořadí, jak na sebe reagují), i v posledním z nich je řada argumentů, které jsou nepřesné či neplatné. Proto jsem chtěl polemizovat především s posledním z uvedených příspěvků, ovšem když se objevila další reakce pana Záloma ("Boj novodobých Jánošíků"), nedá mi to nezareagovat i na ni.

18. 1. 2006

Naše úsilí není vázáno na žádnou politickou stranu

Otevřeným dopisem varují Viktor Dobal, Michal Janovec, Emanuel Mandler, Ivan Mašek, Petruška Šustrová a Ivana Vajnerová před "totalitními tendencemi" Paroubkovy vlády.

18. 1. 2006

Opravdu hodně legrační je představa pana Breziny, že mezinárodně proslulá firma Innovest Strategy Value Advisors udělí nejnižší možný rating CCC a bude se kriticky vyjadřovat o Monsantu na přání organizace Greenpeace.

Podle veřejné dostupných informací je hlavním strategickým vlastníkem firmy Innovest ABP největší penzijní fond v Evropě. Jejím zakladatelem a výkonným ředitelem je dr. Matthew Kiernan - bývalý partner KPMG and ředitel World Council for Sustainable Development in Geneva. Kromě onoho významného evropského penzijního fondu patří mezi hlavní klienty Brezinou kritizované firmy např. Cazenove Capital, BP Investments, UBS and England & Wales Environment Agency. Firma má nyní klienty ve 20 zemích světa a její tzv sub-advisory mandátem se dnes nachází přes miliardu dolarů.

Snad jen Brezina podlehne představě, že taková firma bude hazardovat se svou věrohodnosti a mezinárodním kreditem tím, že bude veřejně varovat před riskantní investiční strategii firmy Monsanto hrající vabank s GMO bez seriózně podložené analýzy. Věřím, že soudní čtenáři pochopí, že nejde o žádnou fámu a že ji nikdo nevyvrátil, jak se naivně snažíte namluvit čtenářů BL Ostatně prakticky v každém článku pana Breziny nacházím podobně neuvěřitelné pitomosti.

Strávil jsem už hodně času vyvracením jeho hloupostí ("Nesmysly pana Breziny, "Pane Březino, měl byste se stydět za své lži o Greenpeace "Březina, PR, GMO a Monsanto: když chybí argumenty, přichází skandalizace aneb kdo vlastně porušuje novinářskou etiku")

18. 1. 2006

Zamyšlení nad následky Dekretu kutnohorského z 18. ledna 1409

Nevzdělaný národ je odsouzen k druhořadé roli a lze jej i snadněji ovládat.

Dne 26. ledna 1347 bylo vydáno ustanovení biskupa Klimenta povolující Karlu IV. založit v Praze universitu a Karel IV. ji pak listinou ze 7.dubna 1348 zakládá. Díky ní bylo u nás ve 14. století nepoměrně víc vzdělanců než jinde ve střední Evropě. Jak se mohlo stát, že potom vzdělanost upadla tak, že teprve v roce 1882 se na pražské "Karlo-Ferdinandově" universitě začalo vyučovat česky?

18. 1. 2006

Věž ze slonoviny: Zápisky od života odtrženého spisovatele

Procházeje se s matčiným mopsem po Malé Straně, pozoroval jsem rozličné proměny. Nejzajímavější jsou rychlé zániky nejrůznějších knajp a obchodů. Také je zajímavé sledovat inzeráty na domech a mizení jmen na zvoncích. V zásadě lze říci, že se zhruba každého čtvrt až půl roku nějaký hazardér nastěhuje, provozovnu opraví a zase opustí. Z 99% nedokáží platit vysoký nájem. Jediné obchody, které vytrvale setrvávají, jsou krámy s hnusným sklem v Mostecké ulici.

18. 1. 2006

Pohlavní styk, při němž jsou oba manželští partneři úplně nazí, je těžký hřích, vyhlásil jeden egyptský islámský právník. Jiní nesouhlasí. Islámští duchovní diskutují na internetu o sexu náruživě a v šokujících podrobnostech...

Květa Klímová-Pumerová, Mužům vstup zakázán
18. 1. 2006
Karla Ladwigová
Květa Klímová-Pumerová, Mužům vstup zakázán, Portál, 2005, 224 stran, 259 Kč, ISBN: 80-7178-995-X

Liberální Jordánsko, kde vládne král s rodokmenem sahajícím až k samému proroku Mohamedovi, si zvolila fotografka a publicistka K.Klímová-Pumerová k svému dlouhodobému pobytu, aby blíže poznala muslimský svět. Po cestách do Mexika a Střední i Jižní Ameriky ji sem vedla snaha dovědět se pravdu o zahalených ženách a náboženských zvyklostech. Poznat svět striktně oddělený od mužského dveřmi, závěsy, závoji a neprůhlednými hábity. Aby se jí opravdu podařilo nahlédnout "pod závoj" a vstoupit do velmi uzavřené společnosti žen na malém městě Aqabě, spřátelila se tam s několika dívkami. V jejich rodinách si ověřila, že přes náboženské i názorové bariéry lze vzájemnou důvěrou a s patřičnou mírou tolerance získat oddané přátele.

18. 1. 2006

SKRYTÁ KAMERA

"Žádná společnost nesmí dovolit, aby byl nesouhlas s jinou rasou vyjadřován tak expresivně, že to začne mezi lidmi vyvolávat nenávist na základě rasy či etnické příslušnosti."

Nick Griffin, předseda britské extremně pravicové strany British National Party, řekl v projevu před svými stoupenci v Británii, že mladí Asijci znásilňují bělošské dívky se souhlasem od vedoucích představitelů své komunity a že je to "součástí jejich plánu na zotročení různých zemí".

Griffin (45) a jiný aktivista BNP Mark Collett (24) čelí trestnímu stíhání u britského soudu za zločiny vyvolávání rasové nenávisti. V anglickém městě Leeds s nimi právě bylo zahájeno soudní řízení, na základě dokumentárního filmu, který o nich skrytou kamerou natočila televize BBC.

K tomu Lobbisté chtějí potlačit pořad televize Channel Four ZDE

18. 1. 2006

Sebevražedný atentátník usmrtil v pondělí v Afghánistánu nejméně dvacet osob. Předtím bylo při jiném atentátu usmrceno pět afghánských vojáků, když před jejich konvoj skočil patnáctiletý sebevražedný atentátník a odpálil svou bombu. V neděli byl při jiném sebevražedném atentátu usmrcen kanadský diplomat, byl jedním ze tří mrtvých.

18. 1. 2006

Blazeovaný komentátor Reflexu Jan Potůček si umí vybírat témata i formu jejich zpracování. Jedenáct let očekávaný start nové stanice Českého rozhlasu - "vlnky" pro mladé - Radio Wave ho zaujal způsobem, nad kterým by se mohl jeho šéfredaktor zamyslet. Těsně před spuštěním dostal v médiích prostor k vyjádření ten, kdo měl ze startu veřejnoprávní stanice největší obavy. Saša Michailidis, programový ředitel Rádia 1 a mediální kamarád Reflexu. Zde padají slova o kopírování formátu stejně, jako v Lidových novinách. 13. 1. 2006 v 13:13 se rádio poprvé dostalo do étéru. "Málokdy se stane, aby nová stanice tak přesně okopírovala profil jiné stanice," děsí se nástupu konkurence Michalidis v článku Ondřeje Austa tentýž den. Padají další pochybovačné komentáře na něco, co ještě nikdo pořádně neslyšel. Ani Michalidis, ani Potůček.

Tuhle stanici nedělá nikdo pro prachy. Je verbalizací způsobu života mladé generace. A v tom je nejspíše ten největší problém...

Čínská dělnice - pracovní podmínky v továrnách jsou otřesné
16. 1. 2006

V čínských továrnách vládnou drastické pracovní podmínky

Oděvy a hračky, které jsou v prodeji v západních značkových obchodech, vyrábějí lidé v Číně za drastických, nebezpečných a protizákonných pracovních podmínek. Vyplývá to z nové studie organizace Impactt. Tato organizace studovala tři roky pracovní podmínky v čínských továrnách, které vyrábějí zboží na export pro západní firmy, jako jsou Marks and Spencer a Ikea, a objevila, co musejí lidé v Číně platit za čínský "hospodářský zázrak".

Výzkumníci nalezli v Číně armádu bezmocných přistěhovalců z venkova, kteří pracují až 14 hodin denně, téměř každý den. Mnoho z těchto zaměstnanců má jen jeden volný den měsíčně. Dostávají měsíční plat 2000 Kč za pracovní směny, které porušují čínské zákony i předpisy Mezinárodní organizace práce. Navzdory důkazům o šokujících pracovních podmínkách se prodávají takto vyráběné levné čínské oděvy, hračky a elektronické výrobky ve značkových britských supermarketech, i v těch, které se pyšní svou "etickou politikou".

K tomu Proč neroste inflace, když se tolik věcí zdražuje? ZDE

18. 1. 2006
Zdena Bratršovská, František Hrdlička
U zkoušky obstojí nejlépe student, který oddrmolí nejvíc faktů. Současný kult informací utvrzuje rigiditu školského systému.

Se stejným úžasem, s jakým naši předkové mluvili o století páry nebo o století světových válek, mluvíme dnes o věku informační exploze, který se zhlíží především v numerických kódech: Autoři odborných příruček číslují odstavce, lékaři přiřazují čísla k našim chorobám a politici se častují údaji ze statistik či ekonomických rozborů; je tedy docela možné, že v dohledné době nahradíme i svá nepraktická, nejednoznačná jména číselnými kódy, čímž se úspěšně přiblížíme praxi věznic a koncentračních táborů.

James Lovelock
17. 1. 2006
Globální oteplování probíhá tak rychle, že by ho dokázala zvládnout pouze obrovská expanze jaderné energetiky.

Před třiceti lety vypracoval vědec James Lovelock teorii, že planeta Země má globální systém ekologické rovnováhy, který umožňuje život. Nazval ho Gaia a jeho teorie je od té doby všeobecně přijímána. Lovelock v současnosti zastává názor, že lidstvo ničí životní prostředí do té míry, že tento kontrolní mechanismus nyní funguje proti lidem. Argumentuje, že podnebné změny jsou už nevratné a život na Zemi se nezvratitelně změní. Dnešní civilizace v nynější formě nepřežije.

K tomu: Globální stmívání ZDE

Profesor Lovelock argumentuje, že úsilí zastavit globální oteplování už nemůže být úspěšné, protože už je příliš pozdě. Svět a lidská společnost čelí daleko horší katastrofě daleko dřív, než si lidé uvědomují. Píše: "Než toto století skončí, miliardy lidí zemřou a hrstka těch, kteří přežijí, bude žít v Arktidě, kde podnebí zůstane přijatelné."

2. 1. 2006

V prosinci 2005 přispělo celkem 131 čtenářů Britských listů na provoz časopisu úhrnem částkou 34 359.00 Kč. Příjem z reklamy byl 1200 Kč. Na internetovém účtu Paypal máme nyní nadto 981.24 USD. Přispěl jen zlomek z celkového počtu více než devět tisíc čtenářů denně, děkujeme. Apelujeme i na ostatní, aby nám třeba i malým, pravidelným finančním příspěvkem pomohli rozšiřovat a profesionalizovat práci časopisu ve veřejném zájmu, kterou děláme zadarmo. Vybranou částkou financujeme postupné dopracování našeho redakčního systému a odstranění četných nefunkčností, financování systematické novinářské práce to však zatím neumožňuje. Právě pro nedostatek financí jsme dosud nebyli schopni zprovoznit celou řadu potřebných technických funkcí serveru (vyhledávání, statistiky, knihovnu, galerie, zasílání BL mailem, onlinové chaty, odstranit četné technické chyby).

Finanční dary Občanskému sdružení Britské listy jsou v ČR odečitatelné ze základu daně z příjmu. Vydáváme k tomu na požádání písemné potvrzení.

Děkujeme všem, kteří podporují provoz Britských listů finančními dary i zadáváním reklamy.

Jsme vám velmi vděčni za finanční záchranu našeho serveru, prosíme však: nepřestávejte přispívat, umožníte nám dělat naši práci lépe a efektivněji, budeme si moci například systematicky financovat právníka, což byl mělo být pro náš list nezbytné. Financujte si k vlastnímu prospěchu kritický a nezávislý deník.

Jsme vděčni za každý drobný příspěvek na provoz Britských listů, který je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisen Bance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2.

Čtenáři ze zahraničí mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

22. 11. 2003

Britským listům můžete psát na adresu redakce@blisty.cz, šéfredaktor Jan Čulík má adresu culik@blisty.cz a také J.Culik@slavonic.arts.gla.ac.uk , pražský redaktor Štěpán Kotrba má adresu stepan@kotrba.cz a skype stepan.kotrba, technickému správci Dominiku Joe Pantůčkovi pište na adresu joe@joe.cz.

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
18. 1. 2006 Láska ke třem (neexistujícím) pomerančům Alex  Koenigsmark
18. 1. 2006 Islámské internetové fatwy proti sexu   
17. 1. 2006 James Lovelock: Životní prostředí na Zemi je už zničené   
16. 1. 2006 Západním firmám vyhovuje čínský totalitní režim   
13. 1. 2006 Aero Vodochody: iks pokusů o záchranu leteckého průmyslu Štěpán  Kotrba
13. 1. 2006 Britský důstojník: Americká armáda v Iráku je obětí institučního rasismu   
13. 1. 2006 Psycholožka: Počet milostných vztahů v zaměstnání je obrovský   
13. 1. 2006 Snahy zavádět demokracii zvnějšku vyvolávají krveprolévání   
13. 1. 2006 Jak Komenský zabloudil v Amsterodamu Adam Samuel Hartmann
13. 1. 2006 Ještě žiju s věšákem, plácačkou a čepicí -- úvaha nad banalitou jednoho filmu Bohuslav  Binka

Hon na svobodu slova RSS 2.0      Historie >
18. 1. 2006 Britští extremisté před soudem za šíření rasové nenávisti   
30. 12. 2005 Ankara a svoboda projevu:počet obviněných narůstá Simone  Radačičová
27. 12. 2005 Svoboda projevu v Evropě: Musí to být buď všechno, nebo to není nic   
21. 12. 2005 Jak je tomu s verbálními trestnými činy Jaroslav  Štemberk
20. 12. 2005 Čermákova vyváženost bez obalu a rakouský tiskový zákon Štěpán  Kotrba
20. 12. 2005 Trestní stíhání za pomluvu je potřebný paragraf   
19. 12. 2005 Zahájeno trestní stíhání proti Stanislavu Pencovi   
14. 12. 2005 Nevinný člověk, jehož soudce Šídlo odsoudil do vězení za neprokázanou blbost Jan  Čulík
14. 12. 2005 Svoboda je nedělitelná? Máme se za co stydět? Jan  Čulík
13. 12. 2005 Petr Partyk uvězněn   

Globální oteplování RSS 2.0      Historie >
19. 1. 2006 Skončí naše civilizace Lovelockovou apokalypsou? Stanislav  Mihulka
17. 1. 2006 James Lovelock: Životní prostředí na Zemi je už zničené   
17. 1. 2006 Jaderná energetika "nemůže být řešením pro klimatické změny"   
9. 12. 2005 Jak se americká ropná společnost snaží zabránit, aby Evropa plnila smlouvu z Kjóta   
25. 11. 2005 Koncentrace CO2 je "nejvyšší za 650 000 let"   
21. 9. 2005 Firmy chtějí jednat proti globálnímu oteplování, brání jim v tom vlády   
11. 8. 2005 Globální oteplování se přiblížilo bodu nevratnosti   
8. 7. 2005 Pitný režim duše Bohumil  Kartous
4. 7. 2005 Sladké mámení alternativ Milan  Černý
1. 7. 2005 Blair se prý připravuje na rozkol s Georgem Bushem   

Případ Petra Partyka RSS 2.0      Historie >
18. 1. 2006 Napište neprávem vězněnému Petru Partykovi   
5. 1. 2006 Petra Partyka - kupodivu - za komunismu nezavřeli, to až teď!   
3. 1. 2006 Napište do vězení Petru Partykovi! Benny  Rees
21. 12. 2005 Jak je tomu s verbálními trestnými činy Jaroslav  Štemberk
16. 12. 2005 Soudce: Co je to Seznam.cz? Můžete mi říct, kdo na něm je?   
14. 12. 2005 Nevinný člověk, jehož soudce Šídlo odsoudil do vězení za neprokázanou blbost Jan  Čulík
14. 12. 2005 Svoboda je nedělitelná? Máme se za co stydět? Jan  Čulík
13. 12. 2005 Petr Partyk uvězněn   
21. 3. 2005 Free speech is ours, but don't dare use it Jan  Čulík
17. 3. 2005 Dura lex, sed lex Jaroslav  Štemberk

Mají pětatřicátníci v Česku dnes zhoubný vliv? RSS 2.0      Historie >
6. 1. 2006 Kdo jsou vítězové antikomunistické revoluce? Jindřich  Kalous
4. 1. 2006 Vinu nesou ti, kdo narcistický habitus vytvářejí Karel  Dolejší
2. 1. 2006 Pětatřicátníci, hoši jako květ, na vás bylo vždycky radost pohledět.... Josef  Vít
2. 1. 2006 Vadí, nevadí Luděk  Rozehnal
31. 12. 2005 Jak to bylo s tím západním rájem? František  Hájek
31. 12. 2005 Zmačkané obaly Tomáš  Krček
30. 12. 2005 Flexibilita potřetí Jan  Holík
30. 12. 2005 Pohled (post)Husákova dítěte Lubomír  Novotný
30. 12. 2005 Ještě jednou pětatřicátníci Josef  Vít
30. 12. 2005 Opět jen střet generací Josef  Provazník

Zaznamenávání osobních dat občanů RSS 2.0      Historie >
23. 12. 2005 Od roku 2006 budou v Británii zaznamenávány všechny jízdy automobilem   
23. 12. 2005 Nástup Velkého bratra v ČR a v EU   
17. 10. 2005 Odpor v EU proti orwellovské směrnici   
6. 10. 2005 Šikana zaměstnaců, kteří pracují s počítačem, šikana novinářů a protiteroristická hloupost Štěpán  Kotrba
9. 9. 2005 Plán archivovat telekomunikační data v EU odmítnut   
8. 9. 2005 Británie znovu požaduje archivaci informací o emailech a telefonních rozhovorech   
8. 9. 2005 Schraňování údajů o telekomunikačním provozu občanů EU není řešení!   
11. 7. 2005 Clarke chce, aby vlády v EU zaznamenávaly informace o všech mobilních a emailových komunikacích   
10. 6. 2002 Evropská unie chce číst všechny emaily a analyzovat všechny telefonní výpisy   

Kriminalizace fanoušků a Harry Potter RSS 2.0      Historie >
20. 12. 2005 Policie vyšetřuje neoficiální překladatele Harryho Pottera i nadále jako zločince Štěpán  Kotrba
17. 12. 2005 Harry Potter na netu: Jan Rychetský v Právu zbytečně kriminalizuje děti Štěpán  Kotrba
28. 7. 2005 Harry Potter a Mýtus věčného návratu Dominik  Lukeš
27. 7. 2005 Neoficiální překlad Harryho Pottera do češtiny už je na světě Štěpán  Kotrba
15. 9. 2004 Literatura se stala terčem mediální manipulace Petr  Bílek
30. 6. 2003 Nový Harry Potter -- postava plná angstu Hannah  Čulík
30. 6. 2003 The angst-filled Harry Potter Hannah  Čulík
21. 6. 2003 Šílenství ohledně nového Harryho Pottera je dobře organizováno   
19. 6. 2003 Rowlingová žaluje americký deník   
18. 12. 2002 O čo prišiel Harry Potter Eva  Michalková

Demokratická revoluce? Utajená historie devadesátých let RSS 2.0      Historie >
13. 1. 2006 Aero Vodochody: iks pokusů o záchranu leteckého průmyslu Štěpán  Kotrba
12. 1. 2006 Nevím, jak zabránit létání třísek než použitím jiné sekery Pavel  Urban
6. 1. 2006 Kdo jsou vítězové antikomunistické revoluce? Jindřich  Kalous
5. 1. 2006 Rozdíl je jen domněnkou, je třeba jej prokázat Miroslav  Prokeš
4. 1. 2006 Udělejte to profesionálně   
4. 1. 2006 V této demokracii smějí užívat svobody jen ti, co souhlasí   
4. 1. 2006 Vinu nesou ti, kdo narcistický habitus vytvářejí Karel  Dolejší
3. 1. 2006 Perzekuce před listopadem a po něm: Jeden malý rozdíl Pavel  Urban
2. 1. 2006 Pár sametových příběhů Štěpán  Kotrba
2. 1. 2006 Time to examine the hidden history of 1989 Jan  Čulík

Ptačí chřipka RSS 2.0      Historie >
13. 1. 2006 Britský plán proti ptačí chřipce   
5. 1. 2006 V Turecku onemocněli lidé ptačí chřipkou   
1. 12. 2005 Epidemie moru z roku 1665 versus epidemie hlouposti z roku 2005 Aleš  Uhlíř
1. 12. 2005 O hromadných hrobech   
1. 12. 2005 Rozumný požadavek slovenské hygieničky   
5. 11. 2005 Jak to vypadá při chřipkové pandemii   
4. 11. 2005 Někteří jsme si stále rovnější? Zbyněk  Šebor
4. 11. 2005 Chřipka Petr  Wagner
24. 10. 2005 Papoušek, dovezený do Británie "byl nakažen smrtelnou ptačí chřipkou"   
21. 10. 2005 Voliéra trapnosti a trusu Václav  Dušek

Czech Politics: Jan Čulík's comment in Czech Business Weekly RSS 2.0      Historie >
2. 1. 2006 Time to examine the hidden history of 1989 Jan  Čulík
14. 12. 2005 In reality TV, echoes of the plebeian past Jan  Čulík
15. 11. 2005 Racism emerges as French suburbs burn Jan  Čulík
24. 10. 2005 Now is the time for agents provocateurs Jan  Čulík
3. 10. 2005 Czech judiciary seen as corrupt from abroad Jan  Čulík
12. 9. 2005 No justification for soaring oil prices Jan  Čulík
22. 8. 2005 Mapping the limits of democracy Jan  Čulík
1. 8. 2005 Media must not give to stereotypes Jan  Čulík
18. 7. 2005 Media mistakes may just be growing pains Jan  Čulík
20. 6. 2005 The unexamined life is not worth watching Jan  Čulík

DIY, tekno a CzechTek RSS 2.0      Historie >
9. 1. 2006 Ministr kultury Vítězslav Jandák: "Na CzechTek se přijedu podívat!" Martin "Juki" Jyrkinen
13. 12. 2005 Vyjadřuji hlubokou nespokojenost s tím, jak vyšetřujete zásah policistů na CzechTeku 2005   
8. 12. 2005 Jsme nespokojeni s tím, jak se vyšetřuje Czechtek 2005!   
14. 11. 2005 Motejl: "Při Czechteku 2005 pochybila policie i účastníci" Štěpán  Kotrba
31. 10. 2005 CzechTek 2005 v komentářích českého tisku   
16. 9. 2005 Ti, jimž jde o lidská práva, by se měli o bezprávný policejní zásah proti Czechteku zajímat Jan  Rovenský
12. 9. 2005 EuroTek aneb od teknohudby k technokracii? Petr  Schnur
9. 9. 2005 CzechTek v rovině zneužití práva Miroslav  Polreich
8. 9. 2005 Odpůrci zásahu: Vláda chybně interpretuje zásah policie na Tachovsku   
1. 9. 2005 CzechTek po americku Thomas  Franke

Co je podstatou uměleckého díla RSS 2.0      Historie >
14. 11. 2005 Devadesáté páté výročí úmrtí L. N. Tolstého Jiří  Nezval
17. 10. 2005 Brak Filip  Sklenář
13. 10. 2005 Přátelé pokleslých forem Milan  Černý
26. 9. 2005 Chvála braku Milan  Černý
7. 9. 2005 Tunel umění Alex  Koenigsmark
5. 9. 2005 Systém státních dotací je bojem o moc Jan  Samohýl
5. 9. 2005 Vysvětlovat prospěch z umění je jako vysvětlovat zamilovanost Jiří  Holý
5. 9. 2005 Umění je tyranií, překrucuje skutečnost a chová se k ní jako k děvce Jan  Paul
5. 9. 2005 Státní dotace jsou pro umění zhoubné Boris  Cvek
5. 9. 2005 Má stát dotovat umění?   

Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost RSS 2.0      Historie >
10. 1. 2006 Ukrajinský parlament se rozhodl odvolat vládu   
4. 1. 2006 Konec jednoho snu Josef  Vít
28. 11. 2005 Ropný zlom: dojdeme k rozumným závěrům? Jindřich  Kalous
24. 11. 2005 Ropný zlom: nejperspektivnější je jaderná energie   
23. 11. 2005 Ropný zlom: Nebezpečné omyly Jindřicha Kalouse Jiří  Vačkář
22. 11. 2005 Ropný zlom: co dělat v České republice Jindřich  Kalous
14. 11. 2005 Ropný zlom a Švédsko Jindřich  Kalous
7. 11. 2005 Krutá zima Jindřich  Kalous
2. 11. 2005 Quo vadis, Evropo Oskar  Krejčí
26. 10. 2005 Středoasijská šachovnice Oskar  Krejčí

Báseň pro tento den RSS 2.0      Historie >
19. 1. 2006 Temná noci! Jasná noci! Karel Hynek Mácha
16. 1. 2006 Starala sa mati má   
13. 1. 2006 Vysoká smrková vazba Bogdan  Trojak
12. 1. 2006 Výčitka Štěpán  Kotrba
11. 1. 2006 Potmě Viktor  Dyk
10. 1. 2006 Velký Adam Petr  Hruška
6. 1. 2006 Poslání Viktor  Dyk
5. 1. 2006 * * *   
4. 1. 2006 Když tři dny vítr vál Zbyněk  Hejda
30. 12. 2005 V konečcích prstů Zbyněk  Hejda

Měli by čtenáři finančně přispívat na Britské listy? RSS 2.0      Historie >
2. 1. 2006 Hospodaření OSBL za prosinec 2005   
24. 12. 2005 Česká sekce BBC přece jen končí...   
30. 11. 2005 Vděčnost, taková všednost... Štěpán  Kotrba
16. 11. 2005 Zvyšte si sebevědomí pravidelnými finančními příspěvky pro Britské listy   
22. 6. 2005 Britské listy: Průběžný stav financí   
10. 6. 2005 Britské listy: Průběžný stav financí   
10. 6. 2005 Britské listy jsou komunistické svinstvo   
8. 6. 2005 Proč to nejde a proč by stálo za to zkusit Martin  Marek
8. 6. 2005 Vydávat noviny za 8.600.- Kč měsíčně je výkon hodný Davida Copperfielda   
8. 6. 2005 Britské listy: polovina špíny a polovina perel   

Modrá šance ODS RSS 2.0      Historie >
23. 12. 2005 "ODS se opět uchýlila k účelovému lhaní" Jiří  Paroubek
28. 11. 2005 Překvapení pana Topolánka Josef  Vít
27. 11. 2005 Mirek Topolánek: "Všem potřebným, nezaměstnaným a nemocným dokážeme, že skutečná solidarita má konzervativní, nikoli socialistické základy." Mirek  Topolánek
16. 11. 2005 Vede ODS kampaň pomocí anonymního spamu? Bohumil  Kartous
16. 11. 2005 Proč ODS chybí jeden hejtman a jak se v ní bojuje o funkce? Milan  Hamerský
19. 9. 2005 Zahradilova Modrá šance: možná budoucí zahraniční politika ČR Jiří  Staněk
25. 7. 2005 Klausovo Národní souručenství Štěpán  Kotrba
22. 6. 2005 Mýty Modré šance viděné očima odborů Pavel  Janíčko
24. 5. 2005 Modrá šance pro zdravotnictví - změní radikálně a nevratně českou společnost k horšímu Jiří  Jírovec
20. 5. 2005 Mladá internetová pravice zvolna hnědne Ondřej  Slačálek

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
19. 1. 2006 Oficiální americký úřad vykreslil děsivý obraz "nezvládnutelného" Iráku   
18. 1. 2006 Pamatujete na Afghánistán? Nyní jsou tam obyvatelé terorizováni sebevražednými atentátníky   
17. 1. 2006 Povede americká invaze k rozpadu Iráku?   
14. 1. 2006 Americký útok proti "Zawahirimu" vyvolal protesty   
14. 1. 2006 Bush odmítl námitky Merkelové ohledně Guantánama   
13. 1. 2006 Britský důstojník: Americká armáda v Iráku je obětí institučního rasismu   
11. 1. 2006 Americká vojska střílela na iráckého novináře, oceněného čelnou mezinárodní cenou   
9. 1. 2006 Většinu amerických padlých mohly zachránit kvalitnější balistické vesty Karel  Dolejší
3. 1. 2006 Svět se nedá vojensky ovládnout technologií   
3. 1. 2006 Bushova vláda už nebude financovat znovuvýstavbu Iráku   

Rasismus RSS 2.0      Historie >
18. 1. 2006 Britští extremisté před soudem za šíření rasové nenávisti   
16. 1. 2006 Tvrdě nacistické stránky v češtině Jan  Čulík
8. 1. 2006 Sprostý rasismus na serveru Novinky.cz je dál šířen bez korekce   
30. 12. 2005 "Neuvěřitelný hnůj" na serveru novinky.cz   
30. 12. 2005 Lidská povaha a diskuse na internetových serverech Aleš  Uhlíř
27. 12. 2005 Novinky.cz: "Chtěl bych mít od cikánské krve špičky bot"   
15. 12. 2005 Primitivní rasismus v časopise Mladá fronta Plus Jan  Čulík
13. 11. 2005 Rasismus v České televizi   
7. 11. 2005 Čekání na romskou Hirsi Ali Pavel  Pečínka
7. 11. 2005 Francouzští vzbouřenci: "Přestaňte nám tykat!"   

Český film RSS 2.0      Historie >
13. 1. 2006 Ještě žiju s věšákem, plácačkou a čepicí -- úvaha nad banalitou jednoho filmu Bohuslav  Binka
13. 12. 2005 Maria Procházková, Oldřich Kaiser a Žralok v hlavě Jan  Čulík
21. 11. 2005 Filosofický horor o kultuře Martin  Ondreját
7. 11. 2005 Sú Hrubeš a Mareš filmom do dažďa? Juraj  Korpa
27. 10. 2005 Hrubeš a Mareš jsou naši souputníci Tomáš  Koloc
10. 10. 2005 Štěstí: Ta schematičnost opravdu skřípe Tomáš  Koloc
29. 9. 2005 Jak kritici ublížují filmu Štěstí Ján  Simkanič
26. 9. 2005 Štěstí Bohdana Slámy dostalo cenu v San Sebastian   
15. 9. 2005 Štěstí Bohdana Slámy   
9. 8. 2005 Co se právě hraje v Athénách pod Akropolí? Jan  Čulík

Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti RSS 2.0      Historie >
4. 7. 2005 Moc nočních můr v internetovém archivu   
13. 5. 2005 Curtisova Moc nočních můr na filmovém festivalu v Cannes   
15. 4. 2005 Význačný televizní dokumentarista obvinil BBC, že přehání hrozbu terorismu   
31. 3. 2005 Moc nočních můr Adama Curtise v Bratislavě   
11. 3. 2005 Neoliberální plíživý převrat a smrt demokracie podle Noreeny Hertzové Stanislav  Heczko
2. 3. 2005 Moc nočních můr na Ostravské univerzitě   
26. 1. 2005 Česká redakce BBC informuje o filmu Adama Curtise Jan  Čulík
19. 1. 2005 Curtisova Moc nočních můr znovu v britské televizi   
18. 1. 2005 Bez analýzy a syntézy se ve světě nezorientujete - musíte vytvářet teorie o tom, jak věci jsou Irena  Ryšánková
6. 1. 2005 Jak Adam Curtis bourá mýty prostřednictvím šokujících vizuálních souvislostí Marta  Svobodová

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
13. 1. 2006 Jak Komenský zabloudil v Amsterodamu Adam Samuel Hartmann
31. 12. 2005 Jak tomu bylo ve vězení Václav Vratislav z Mitrovic
24. 12. 2005 O českých špionech v 16. století Václav Vratislav z Mitrovic
13. 12. 2005 Poetry Slam v Ústí nad Labem   
1. 12. 2005 Pavel Janáček- Braková literatura   
24. 11. 2005 Nepotřebnost literatury a bezprizornost spisovatele Michal  Černík
17. 10. 2005 Brak Filip  Sklenář
17. 10. 2005 Umění je paměť, stopa po živých... Irena  Zítková
13. 10. 2005 Přátelé pokleslých forem Milan  Černý
6. 10. 2005 Late towards the morning Karel  Hlaváček