10. 1. 2006
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
10. 1. 2006

Rozvoj ještě není oficiální, ale rozdíly jsou už zjevné. Evropa a Amerika mají stále méně co společného. Tvrdí to nyní obě strany, píše Ian Buruma v deníku Guardian.

Sloupek
Petr Hruška

Adam už je velký
dlouhé nohy
jako pravda
visí z horní postele
přes celý večer
ve kterém chtěl mluvit
o svém malém
mobilu

z knihy Zelený svetr, Host, Brno 2004, vybral Štefan Švec

10. 1. 2006
Chudáci jsou chudí proto, aby mohli spasit svoji duši, a kdyby jim byly dány sociální dávky, jejich duše by to ohrozilo.
Gordon Bigelow, "Let there be markets: the evangelical roots of economics"
Harper's Magazine, May 2005

Vliv křesťanských (tj. protestantských) fundamentalistů na americkou politiku je nejsilnější ve třech oblastech:

  • sociální politika a zákonodárství, zejména jejich opozice proti všem druhům potratů (ale také jejich odpor proti evoluci či obhajoba sexuální zdrženlivosti před manželstvím),
  • mezinárodní politika, převážně na Blízkém východě (ale také v Africe),
  • podpora volného trhu a odpor proti skoro všem druhům sociálních dávek a příspěvků.

První dvě oblasti asi nejsou tak překvapivé, od fundamentalistů ve všech náboženstvích se očekává, že jsou proti takovým známkám světskosti jako potrat nebo teorie evoluce nebo pohlavní styk mimo manželství.

10. 1. 2006

Ukrajinský parlament vyjádřil hlasy 250 poslanců vůči 200 nedůvěru ukrajinské vládě a rozhodl, že má odejít z funkcí za to, jakou dohodu o nákupu plynu uzavřela s Ruskem. Prezident Viktor Juščenko však bude konzultovat právníky, zda je takové rozhodnutí legálně platné.

10. 1. 2006

Věž ze slonoviny: Zápisky od života odtrženého spisovatele

Aldington považoval, jak píše, žurnalismus za ponižující povolání, a to pro prý nezbytnou povrchnost a prodejnost. Nelze, soudil, se dnes zabývat medicínou a zítra válečnou technikou. Současní žurnalisté snaží specializovat -- aspoň dočasně, jeden se zabývá jen a jen špiony (až se jím někdy sám stane) a druhý jen kachnami, ten aspoň není nikdy sám. Nejhůře jsou na tom političtí komentátoři, jimž je specializace zpravidla odepřena. Jeden můj někdejší spolužák ve spěchu vždycky udělá nějakou komickou chybu -- a tím nemyslím, že si splete citát ze mne s citátem ze sebe, to se mi líbí -- zpravidla jde o vzdělanostní omyl.

10. 1. 2006

DOKUMENT - Linbladovo memorandum

Předběžná verze dokumentu, přeloženého k plánovanému projednávání rezoluce v Radě Evropy a doporučení pro Výbor ministrů předsedou švédského UNICEFu, poslancem Riksdagu za Konzervativní stranu, členem švédské parlamentní delegace Parlamentního shromáždění Rady Evropy a členem frakce Evropské lidové strany Göranem Lindbladem

z angličtiny přeložila Irena Ryšánková

14. prosince 2005 přijal Výbor pro politické záležitosti Parlamentního shromáždění Rady Evropy (PS RE) návrh rezoluce, přednesený Göranem Lindbladem z Evropské lidové strany (Křesťanští demokraté), nazvané "Potřeba mezinárodně odsoudit zločiny totalitních komunistických režimů". Tento návrh rezoluce bude předložen plenárnímu zasedání Parlamentního shromáždění Rady Evropy, které proběhne od 23. do 27. ledna 2006.

Pracovní překlad - v češtině ZDE

Originál - v angličtině ZDE
9. 1. 2006

Faux pas Ondřeje Neffa

Šéfredaktor je jako kapitán lodi. Ví, že přinejmenším část jeho mužstva je pěkná sebranka, a jeho rolí je každodenně z ní vychovávat tým, který nedělá ostudu. Základní demokratické právo na svobodu slova nemusí být nijak ohroženo, aniž budeme v celostátních periodicích číst titulky: "Prezident říká, že předseda vlády je kokot." "Toncek tvrdí, že debilové jsou oba." "Politický komentátor: Toncek je hňup a už mě sere."

Listina základních lidských práv a svobod, Oddíl druhý 17/2: "Každý má právo vyjadřovat své názory slovem, písmem, tiskem, obrazem nebo jiným způsobem, jakož i svobodně vyhledávat, přijímat a rozšiřovat ideje a informace bez ohledu na hranice státu." V pořádku. Otázka zní kde a jakým způsobem. Bude na akademickou půdu vpuštěn ožrala, který se potřebuje vyřvat? Přijme ČTK zprávu o tom, že Karel si myslí, že Venca je debil? Ne tak Neffův Neviditelný pes. Po báječné "satiře" o komunistických prasatech, kterou se blýsknul rozhlas, přináší Neffovo periodikum článek ještě duchaplnější - o praseti bradavičnatém.

Egon Bondy - O globalizaci
10. 1. 2006

Skoro až vyčerpávající polemika s prognostickým neomarxismem Egona Bondyho jazykem tradičního marxismu

Egon Bondy: O globalizaci, nakl. L. Marek, Brno 2004. 151 s., 90 Kč, ISBN: 80-86263-60-6, EAN: 9788086263601

Egon Bondy, vlastním jménem Zbyněk Fišer (1930), zůstává význačným českým - československým filozofem, jaksi podivínského a "neoficiálního" charakteru. Formálně v něčem připomíná Ladislava Klímu. Pro svoji hluboce zakořeněnou nekonformitu nenabyl po 2. světové válce větší publicity, srovnatelné se snad nejvýznamnějším našim filozofem ve 20. století Karlem Kosíkem (zejména v 60. letech), anebo Janem Patočkou (zejména po listopadu 1989). Bondy se stal v širších intelektuálních kruzích známějším až po listopadové "kontrarevoluci". Jakožto autenticky levicově orientovaný myslitel však, stejně jako Kosík, zůstal ve víceméně vnucené a z minulosti pohříchu zděděné poloilegalitě.

11. 1. 2006

POZVÁNKA

Občanské sdružení DIALOG VĚDY S UMĚNÍM ve spolupráci s BAZILIKA o. p. s. pořádají sérii Veřejných debat s názvem: Hosté Michala Gibody pod záštitou ing. arch. Robina Schinka, 1. náměstka hejtmana Jihočeského kraje.

V pondělí 16. 1. 2006 bude hostem Michala Gibody Jan Čulík, šéfredaktor internetového deníku Britské listy.

Večer začíná v 19.00 hodin v K. C. Solnice, Česká 66, České Budějovice.

Vstupné 80 Kč, studenti 50 Kč, rezervace na tel. č. 386 350 489, e-mail: rezervace@bazilika.cz

10. 1. 2006

Aero Vodochody. Firma zaměstnávající v současné době asi 1650 lidí. Firma, která v sobě nosí největší know-how České republiky. Firma, která dokáže zázračné kousky při výrobě plechových dílů z duralu. Ale co víc, dokáže pak tyto díly dát dohromady, osadit je sofistikovanými mechanismy a uvést k životu letuschopný stroj. A takových firem v dnešní době na světě moc není. Plech vám vytvaruje skoro každý, ale rozpohybovat a odladit proudové letadlo, to již málokdo. Když k tomu ještě přidáme, že je to jedna z posledních zbrojařských firem této republiky, tak to skoro hraničí s označením národní dědictví.

10. 1. 2006

"Prezident republiky Václav Klaus bude v úterý 10. ledna 2006 v 16:00 hodin v pražském Národním domě na Vinohradech moderovat konferenci na téma "15 let od obnovení kapitalismu v naší zemi -- liberalizace cen a zahraničního obchodu a zahájení privatizace očima tehdejších aktérů, " píše na stránkách hrad.cz Klausův mluvčí Petr Hájek.

(Žádný západní politik nechodí a neříká hrdě: "My tady máme kapitalismus! Působí to divně. Ale tak dobře, když to Klaus musí dělat... No, nic.)

Důležité je, že na konferenci vystoupí osoby, které národ dodnes miluje: Václav Klaus, Vladimír Dlouhý, Karel Dyba, Dušan Tříska, Ivan Kočárník a další.

Celý národ je jim jistě vděčen... :)

10. 1. 2006

Ale Palestinci mají demografickou převahu

Spojené státy a Evropa nikdy nepochopily, že izraelsko-palestinský "mírový proces" žádným mírovým procesem ve skutečnosti není, píše významný zahraničně politický komentátor John Simpson na stránkách společnosti BBC.

Veškerá mírová strategie skončila onoho dne v roce 2000, kdy Šaron vstoupil do mešity Al-Aqsa v Jeruzalémě a vyvolal tím nové palestinské povstání. Násilí vedlo o několik měsíců později k pádu vlády Ehuda Baraka.

10. 1. 2006

Zpočátku z internetových serverů, poté ze všech médií vyskakovala na mě v závěru roku kampaň "Zelená energie" firmy ČEZ. Za symbol si brala větrník, přírodu a zelenou barvu. Vypadá to, jako by ČEZ byl tou nejekologičtější a sociálně nejodpovědnější firmou v této zemi. Bohužel tomu tak není -- ČEZ v této zemi jenom nakoupil nejlepší manažery na ovlivňování veřejného mínění. Myslím, že tentokrát ale přestřelili. V PR branži se snese ledacos, ale nemá se tvrdit něco, co není pravda. Firma, která vytváří největší zisk v zemi snad nemá zapotřebí zavdávat takovým případem "greenwashingu" a umocňovat svoji nevěrohodnost u soudných občanů.

10. 1. 2006

Případy osob, nakažených nebezpečným virem ptačí chřipky H5N1, jsou nyní známé z východu, ze severu i z centra Turecka. Nejméně dvě turecké děti zemřely a podle zpravodajů se Tureckem rychle šíří strach. Zdravotníci však zdůrazňují, že dosud virus nezačal být přenosný mezi lidmi.

V Turecku se masově vybíjí drůbež. Shromažďují se tam mezinárodní zdravotničtí odborníci ve snaze zjistit, jaká je situace. Dosud však nedochází k nákaze mezi lidmi.

Podrobnosti v angličtině ZDE

10. 1. 2006

Independent: Míra úmrtnosti novorozených potkanů byla šestkrát vyšší, pokud jejich matka byla krmena geneticky modifikovanou sójou

Britský deník Independent přinesl 8. ledna varující článek "GM: New study shows unborn babies could be harmed", jehož autor Geoffrey Lean s odvoláním na novou ruskou studii varuje před možnými závažnými zdravotními riziky v důsledku konzumace potravin vyrobených z geneticky modifikovaných (GM) plodin.

10. 1. 2006

Několik týdnů po násilných demonstracích na pařížských předměstích, během nichž popularita ministra vnitra znovu narostla, umožnil Sarkozy veřejnosti nahlédnout do pracovního návrhu přepracovaného zákona o přistěhovalectví. Návrh sklidil okamžitě mnoho kritiky ze strany organizací zabývajících se sociálními otázkami. Těm vadí zejména opatření namířená proti pobytu lidí se zdravotními problémy a přitvrzení podmínek pro slučování rodin přistěhovalců (procedura nazývaná "regroupement familial", pozn. L.D.).

10. 1. 2006

S mírným zpožděním mi napsal jeden čtenář jako reakci na můj článek "Ztracená generace -- advokáti bohatých". Na rozdíl od druhých se věnuje jinému problému. Jak sám píše, zejména mu nedá spát následující úryvek z mého článku:

" A hlavně je nutné zrušit solidaritu. Ten bláznivý výmysl, který vymyslel ten starý blázen Bismarck před více než stopadesáti lety. Solidarita ubírá ze zisků bohatých a to je zločin. Daně pro bohaté jsou zločin. Nová forma otrokářství je zářná budoucnost."

10. 1. 2006

Pracovníci památkové péče:

tisková zpráva Sdružení profesionálních pracovníků památkové péče

Sdružení profesionálních pracovníků památkové péče požaduje reformu dosavadního systému státní památkové péče. Jejím výsledkem musí být zlepšení státní péče o české kulturní dědictví. V představě o podobě reformy vycházíme z deklarovaného veřejného zájmu na zachování kulturního dědictví, zakotveného v Ústavě ČR. Česká republika je signatářem řady mezinárodních úmluv na ochranu kulturního dědictví a garantem jejich plnění.

9. 1. 2006

Napříč levicí i pravicí

V úterý 10. ledna 2006 má v Ústí nad Labem proběhnout další fáze bitvy o zachování územních limitů těžby v Severních Čechách; jmenovitě pak o to, zda budou, nebo nebudou v dohledné době zbourány vesnice Horní Jiřetín a Černice a zda se hlučný a prašný jícen hnědouhelných dolů přiblíží téměř nadosah k městu Litvínov, aby tak jeho obyvatelům významně zhoršil kvalitu života, a do budoucna možná i vyhlídky na samotné zachování města. Tato kauza nabízí mnoho podnětů k zamyšlení, a to zejména v kontextu debaty, která v BL probíhá na téma revize naší krátké postkomunistické historie.

6. 1. 2006

Obrátil jsem se na ministra zdravotnictví Davida Ratha a ministra práce a sociálních věcí Zdeňka Škromacha s níže uvedeným dotazem, ve věci jedné čtenářky Britských listů. Dosud nepřišla žádná reakce. Z ministerstva práce a sociálních věcí jsem obdržel automatický mail pod hlavičkou "Potvrzení o přijetí podání" (tj. nařízení vyřízení zařízení, zase! :)

Dne 10. ledna přišlo vyrozumění, že můj dopis MPSV předává ministerstvu zdravotnictví.

Dotaz, na který dosud od ministrů nepříšla odpověď, zněl:

9. 1. 2006

Ze světa kolem nás II.

Turecko je nepochybně země o níž bude v nejbližších letech slyšet stále víc. Koncem loňského roku se totiž Evropská unie (EU) zavázala zahájit s Tureckem jednání o jeho přistoupení do EU jako řádný člen a toto rozhodnutí, o němž se diskutovalo mnoho let, se do poslední chvíle neobešlo bez tvrdého odporu řady členských zemí. K věci patří, že souhlasit musí všechny, i ta nejmenší může rozhodnutí vetovat. Nebylo třeba ji hledat, Kyperská republika, nový členský stát EU, je zásadně proti členství Turecka a nepochybně k tomu má logické důvody.

6. 1. 2006

Dneska je na pokraji smrti Ariel Šaron, muž, který nebude zapomenut stejně jako Ben-Gurion, Churchill, Reagan, Roosevelt a v BL je jeden krátký článek, píše čtenář Jaromír Snítilý a pokračuje:

Navíc neodchází v době "ukončené práce" nebo v míru jako Churchill. Odchází v nejméně vhodnou dobu. Izrael je v krizi. Celý Izraelsko-palestinský konflikt je v krizi. Doteď byl jasný favorit voleb. Teď nikdo neví, jestli vyhraje Kadima, Likud nebo Avoda.

Odchází politik rovnající se těm jmenovaným velikánům. Budoucnost Izraele a Palestiny je nejistá. A v BL je jeden krátký článek, zapadlý uprostřed dalších článků. :-(

Pozn. red.: Názory na Ariela Šarona mohou být různé. Podle reakcí britských médií ho nyní nenávidí mnozí Izraelci, že "ustoupil Arabům", a Palestinci se hrozí jeho známé brutality. Nicméně v palestinských vládních kruzích v poslední době krystalizovala představa, že se - navzdory všemu - se Šaronem dá vyjednávat.

Ariel Šaron má však velmi kontroverzní minulost. Podle mnohých měl být postaven před soud jako válečný zločinec. Níže uvádíme informace z dokumentárního pořadu televize BBC, který se vysílal v červnu 2001.

PS. Poznámka, kterou by snad nemuselo být nutno dodávat: Objektivní informace podle pořadu televize BBC o tom, že je Ariel Šaron vinen masakry v táborech Sabra a Šatila, neznamenají, že si Britské listy přejí zničení státu Izrael :) ani že nekriticky podporují palestinskou kauzu :), jak se domnívají někteří čtenáři, kteří nám za to buď spílají nebo děkují... :)

(Dokumentární záběry mrtvých těl.)

Reportér: Ráno jednoho dne v září 1982 vstoupil jeden izraelský voják do uprchlického tábora a uviděl tam scénu zkázy.

"Bylo tam naprosté ticho. Nikdo nekřičel. Uvnitř tábora. Vzpomínám na ten zápach. Lidi leželi přes sebe na hromadách. Někteří už byli mrtví, jiní ještě dýchali."

Alespoň osm set civilistů byla zmasakrováno, poté, co izraelský ministr obrany Ariel Sharon dovolil libanonským falangistickým bojovníkům vstoupit do táborů Sabra a Shatila.

Tiskový mluvčí dnešního izraelského premiéra dr. Ranaan Gissen: "Nikdo z nás, nikdo z našich vojáků, nikdo z našich velitelů, ani já, ani naši političtí představitelé, se nepodíleli na této tragické záležitosti."

Reportér: Ariel Sharon a další vedoucí vojenští izraelští představitelé tvrdí, že nemohli předpovědět, co se stane.

Morris Draper, zvláštní americký velvyslanec pro Blízký východ, 1982: "To je absolutní nesmysl."

Reportér: Nikdo nebyl nikdy za toto vraždění postaven před soud, ani za to, že osoby selhaly ve své odpovědnosti vůči zavražděným civilistům. Toto je příběh těch, kteří by měli být obžalováni.

Další podrobnosti v češtině v BL ZDE

Transkript pořadu Fergala Keana Žalujeme (The Accused) v angličtině na stránkách BBC ZDE

9. 1. 2006

Izraelský premiér Ariel Šaron byl krutý vojenský velitel, odpovědný za jeden z nejhroznějších válečných zločinů dvacátého století, napsal slavný, dlouholetý britský reportér Robert Fisk ve své rozsáhlé analýze, vědované Arielu Šaronovi (více než 7000 slov, tedy více než 20 normostran), která vyšla v britském deníku Independent.

Je to výňatek z Fiskovy knihy The Great War For Civilisation: The Conquest of the Middle East (Velká válka za civilizaci: Dobývání Blízkého východu) , vydalo nakladatelství Fourth Estate dne 3 října 2005.

9. 1. 2006

Interní studie USMC:

"Je to nový druh války s nepřítelem, který se přizpůsobuje rychleji než my. Když chce al-Kajdá vyvinout nový typ bomby nebo odpalovacího zařízení, nemusí si podat žádost na účetním oddělení."

generálmajor Robert H. Scales junior

V sobotu 7. ledna agentura Associated Press zveřejnila stručnou zprávu o interní studii americké námořní pěchoty nazvané "Letální zranění trupu u příslušníků námořní pěchoty: Předběžné závěry 29/8/2005". Její autoři v rozporu s oficiální verzí Pentagonu dospěli k zjištění, že většina amerických padlých v Iráku neumírá kvůli bombovým útokům, ale  po zásahu projektilem z běžné ruční zbraně. Střelu by měla zneškodnit balistická vesta Interceptor OTV, jíž jsou standardně vybaveni jak námořní pěšáci, tak příslušníci pozemní armády, nicméně vesta v souboji s Kalašnikovy povstalců velmi často selhává.

9. 1. 2006

Mučit prosté a obyčejné lidi bývá zábavné a podporováno někdy navíc politickými tupošpičkami dokonce vytrvale k popukání. Pokropení tlučhubové politickými zálivkami něco vydrží. Marně čekáš, občane, že by z nich někdo přiznal omyl, když už ne, že dělá přímo chyby. Leckterou páchnoucí pusinku nevydrhneš ani solvinou. Módní trend - svléknout se párkrát za život z kůže přináší úspěch. Přehlídková mola politická mají jepičí trvání a naším časem mrhání.

10. 1. 2006

Linda Sokačová se ve své filipice proti hnutí "pro život" vyslovuje jednoznačně ve prospěch práva na svobodnou volbu (rozuměj: právo usmrtit své nenarozené dítě), píše Pavel Mareš. Zapomněla však vysvětlit, proč toto právo má mít vyšší váhu než právo dítěte na život.

10. 1. 2006

Opravdu, ptám se co je tak špatného na zásadách Hnutí Pro život, které tak posuzuje a odsuzuje ve svém článku či práci Linda Sokačová, ptá se Sylva Bernardová. Linda Sokačová ho nazvala: Hnutí pro život: Za svět konzervativnější a méně svobodný!"

Může mi někdo vysvětlit, co je zlého na těchto cílech: "ochrana lidského života od početí do přirozené smrti", "ochrana lidské důstojnosti a rozvoj člověka jako integrální bytosti" a "podpora rodiny a manželství jako základních buněk společnosti"?

22. 11. 2003

Britským listům můžete psát na adresu redakce@blisty.cz, šéfredaktor Jan Čulík má adresu culik@blisty.cz a také J.Culik@slavonic.arts.gla.ac.uk , pražský redaktor Štěpán Kotrba má adresu stepan@kotrba.cz a skype stepan.kotrba, technickému správci Dominiku Joe Pantůčkovi pište na adresu joe@joe.cz.

2. 1. 2006

V prosinci 2005 přispělo celkem 131 čtenářů Britských listů na provoz časopisu úhrnem částkou 34 359.00 Kč. Příjem z reklamy byl 1200 Kč. Na internetovém účtu Paypal máme nyní nadto 981.24 USD. Přispěl jen zlomek z celkového počtu více než devět tisíc čtenářů denně, děkujeme. Apelujeme i na ostatní, aby nám třeba i malým, pravidelným finančním příspěvkem pomohli rozšiřovat a profesionalizovat práci časopisu ve veřejném zájmu, kterou děláme zadarmo. Vybranou částkou financujeme postupné dopracování našeho redakčního systému a odstranění četných nefunkčností, financování systematické novinářské práce to však zatím neumožňuje. Právě pro nedostatek financí jsme dosud nebyli schopni zprovoznit celou řadu potřebných technických funkcí serveru (vyhledávání, statistiky, knihovnu, galerie, zasílání BL mailem, onlinové chaty, odstranit četné technické chyby).

Finanční dary Občanskému sdružení Britské listy jsou v ČR odečitatelné ze základu daně z příjmu. Vydáváme k tomu na požádání písemné potvrzení.

Děkujeme všem, kteří podporují provoz Britských listů finančními dary i zadáváním reklamy.

Jsme vám velmi vděčni za finanční záchranu našeho serveru, prosíme však: nepřestávejte přispívat, umožníte nám dělat naši práci lépe a efektivněji, budeme si moci například systematicky financovat právníka, což byl mělo být pro náš list nezbytné. Financujte si k vlastnímu prospěchu kritický a nezávislý deník.

Jsme vděčni za každý drobný příspěvek na provoz Britských listů, který je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisen Bance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2.

Čtenáři ze zahraničí mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
10. 1. 2006 Věk dezinformací Jiří  Stehlík
10. 1. 2006 Budiž trhy: kapitalismus a křesťanští fundamentalisté v Americe Greg  Evans
10. 1. 2006 Zelená energie Miroslav  Kundrata
10. 1. 2006 Býti v Odolené Vodě pohodářem s laskominami Alex  Koenigsmark
10. 1. 2006 Může konzumace GM sóji poškodit doposud nenarozené děti? Miroslav  Šuta
10. 1. 2006 John Simpson: Šaronova politika by stejně nevedla k příměří   
10. 1. 2006 Evropa a Amerika se nyní svou mentalitou radikálně odlišují   
10. 1. 2006 Kam spěje Aero Vodochody? Jiří  Špičák
9. 1. 2006 Málokoho napadne, že od časů Kemala Atatürka je Turecko stabilní demokracií Egon T. Lánský
9. 1. 2006 Nakladatelství Mladá fronta nedodržuje smlouvy Lubomír  Brožek

Případ Petra Partyka RSS 2.0      Historie >
5. 1. 2006 Petra Partyka - kupodivu - za komunismu nezavřeli, to až teď!   
3. 1. 2006 Napište do vězení Petru Partykovi! Benny  Rees
21. 12. 2005 Jak je tomu s verbálními trestnými činy Jaroslav  Štemberk
16. 12. 2005 Soudce: Co je to Seznam.cz? Můžete mi říct, kdo na něm je?   
14. 12. 2005 Nevinný člověk, jehož soudce Šídlo odsoudil do vězení za neprokázanou blbost Jan  Čulík
14. 12. 2005 Svoboda je nedělitelná? Máme se za co stydět? Jan  Čulík
13. 12. 2005 Petr Partyk uvězněn   
21. 3. 2005 Free speech is ours, but don't dare use it Jan  Čulík
17. 3. 2005 Dura lex, sed lex Jaroslav  Štemberk
17. 3. 2005 Případ Petra Partyka je svým způsobem pro české soudnictví typický Aleš  Uhlíř

Mají pětatřicátníci v Česku dnes zhoubný vliv? RSS 2.0      Historie >
6. 1. 2006 Kdo jsou vítězové antikomunistické revoluce? Jindřich  Kalous
4. 1. 2006 Vinu nesou ti, kdo narcistický habitus vytvářejí Karel  Dolejší
2. 1. 2006 Pětatřicátníci, hoši jako květ, na vás bylo vždycky radost pohledět.... Josef  Vít
2. 1. 2006 Vadí, nevadí Luděk  Rozehnal
31. 12. 2005 Jak to bylo s tím západním rájem? František  Hájek
31. 12. 2005 Zmačkané obaly Tomáš  Krček
30. 12. 2005 Flexibilita potřetí Jan  Holík
30. 12. 2005 Pohled (post)Husákova dítěte Lubomír  Novotný
30. 12. 2005 Ještě jednou pětatřicátníci Josef  Vít
30. 12. 2005 Opět jen střet generací Josef  Provazník

Hon na svobodu slova RSS 2.0      Historie >
30. 12. 2005 Ankara a svoboda projevu:počet obviněných narůstá Simone  Radačičová
27. 12. 2005 Svoboda projevu v Evropě: Musí to být buď všechno, nebo to není nic   
21. 12. 2005 Jak je tomu s verbálními trestnými činy Jaroslav  Štemberk
20. 12. 2005 Čermákova vyváženost bez obalu a rakouský tiskový zákon Štěpán  Kotrba
20. 12. 2005 Trestní stíhání za pomluvu je potřebný paragraf   
19. 12. 2005 Zahájeno trestní stíhání proti Stanislavu Pencovi   
14. 12. 2005 Nevinný člověk, jehož soudce Šídlo odsoudil do vězení za neprokázanou blbost Jan  Čulík
14. 12. 2005 Svoboda je nedělitelná? Máme se za co stydět? Jan  Čulík
13. 12. 2005 Petr Partyk uvězněn   
28. 11. 2005 Stane se David Irving mučedníkem za svobodu projevu?   

Demokratická revoluce? Utajená historie devadesátých let RSS 2.0      Historie >
6. 1. 2006 Kdo jsou vítězové antikomunistické revoluce? Jindřich  Kalous
5. 1. 2006 Rozdíl je jen domněnkou, je třeba jej prokázat Miroslav  Prokeš
4. 1. 2006 V této demokracii smějí užívat svobody jen ti, co souhlasí   
4. 1. 2006 Vinu nesou ti, kdo narcistický habitus vytvářejí Karel  Dolejší
4. 1. 2006 Udělejte to profesionálně   
3. 1. 2006 Perzekuce před listopadem a po něm: Jeden malý rozdíl Pavel  Urban
2. 1. 2006 Pár sametových příběhů Štěpán  Kotrba
2. 1. 2006 Taktéž jsem se stal terčem diskriminace a "obětním beránkem" zvůle zákonodárců Miloslav  Veselák
2. 1. 2006 Time to examine the hidden history of 1989 Jan  Čulík
31. 12. 2005 Autoři by se měli vyhýbat všeobecným neadresným útokům   

Kriminalizace fanoušků a Harry Potter RSS 2.0      Historie >
20. 12. 2005 Policie vyšetřuje neoficiální překladatele Harryho Pottera i nadále jako zločince Štěpán  Kotrba
17. 12. 2005 Harry Potter na netu: Jan Rychetský v Právu zbytečně kriminalizuje děti Štěpán  Kotrba
28. 7. 2005 Harry Potter a Mýtus věčného návratu Dominik  Lukeš
27. 7. 2005 Neoficiální překlad Harryho Pottera do češtiny už je na světě Štěpán  Kotrba
15. 9. 2004 Literatura se stala terčem mediální manipulace Petr  Bílek
30. 6. 2003 Nový Harry Potter -- postava plná angstu Hannah  Čulík
30. 6. 2003 The angst-filled Harry Potter Hannah  Čulík
21. 6. 2003 Šílenství ohledně nového Harryho Pottera je dobře organizováno   
19. 6. 2003 Rowlingová žaluje americký deník   
18. 12. 2002 O čo prišiel Harry Potter Eva  Michalková

Zaznamenávání osobních dat občanů RSS 2.0      Historie >
23. 12. 2005 Od roku 2006 budou v Británii zaznamenávány všechny jízdy automobilem   
23. 12. 2005 Nástup Velkého bratra v ČR a v EU   
17. 10. 2005 Odpor v EU proti orwellovské směrnici   
6. 10. 2005 Šikana zaměstnaců, kteří pracují s počítačem, šikana novinářů a protiteroristická hloupost Štěpán  Kotrba
9. 9. 2005 Plán archivovat telekomunikační data v EU odmítnut   
8. 9. 2005 Británie znovu požaduje archivaci informací o emailech a telefonních rozhovorech   
8. 9. 2005 Schraňování údajů o telekomunikačním provozu občanů EU není řešení!   
11. 7. 2005 Clarke chce, aby vlády v EU zaznamenávaly informace o všech mobilních a emailových komunikacích   
10. 6. 2002 Evropská unie chce číst všechny emaily a analyzovat všechny telefonní výpisy   

Igor Chaun: "Proč věřit v Boha?" - názory a reakce RSS 2.0      Historie >
9. 1. 2006 Mnohé nepravosti se děly jménem církve   
6. 1. 2006 Indoktrinace? Petr  Hušek
6. 1. 2006 Poznávání, věření, neporozumění Bohumír  Tichánek
5. 1. 2006 Nedovolme pravici unést Boha   
5. 1. 2006 Josef Vít je rozumbrada a v článcích má věcné chyby Boris  Cvek
5. 1. 2006 Víra v Boha v nejateističtější zemi na světě - přijde nový Bůh? Jiří  Mašek
5. 1. 2006 Chtěla bych se zastat Igora Chauna Věra  Říhová
4. 1. 2006 Schopnost věřit je genetická záležitost   
4. 1. 2006 Vadí mi, že nám Igor Chaun vnucuje víru   
4. 1. 2006 Proč věřit v Boha -- opravdu, proč? Josef  Vít

Ptačí chřipka RSS 2.0      Historie >
5. 1. 2006 V Turecku onemocněli lidé ptačí chřipkou   
1. 12. 2005 Epidemie moru z roku 1665 versus epidemie hlouposti z roku 2005 Aleš  Uhlíř
1. 12. 2005 O hromadných hrobech   
1. 12. 2005 Rozumný požadavek slovenské hygieničky   
5. 11. 2005 Jak to vypadá při chřipkové pandemii   
4. 11. 2005 Někteří jsme si stále rovnější? Zbyněk  Šebor
4. 11. 2005 Chřipka Petr  Wagner
24. 10. 2005 Papoušek, dovezený do Británie "byl nakažen smrtelnou ptačí chřipkou"   
21. 10. 2005 Voliéra trapnosti a trusu Václav  Dušek
17. 10. 2005 Ptačí chřipka a paní Müllerová Lubomír  Brožek

Autorské právo RSS 2.0      Historie >
20. 12. 2005 Policie vyšetřuje neoficiální překladatele Harryho Pottera i nadále jako zločince Štěpán  Kotrba
17. 12. 2005 Harry Potter na netu: Jan Rychetský v Právu zbytečně kriminalizuje děti Štěpán  Kotrba
27. 10. 2005 Microsoft se bude podílet na digitalizaci světových knihoven   
17. 10. 2005 Autorské právo, písmo svaté a veřejná služba Štěpán  Kotrba
13. 10. 2005 Komu patří informace na internetu? Milan  Stibral
21. 9. 2005 Copyrightová organizace OSN chce uvalit autorská práva na volný materiál na internetu   
22. 8. 2005 Komu patří internetové stránky Hospodářských novin Štěpán  Kotrba
8. 8. 2005 Deset let internetu jako masového jevu   
15. 7. 2005 Summit v Londýně: "Rozvíjet jednotnou evropskou digitální ekonomiku!" Štěpán  Kotrba
1. 7. 2005 O softwarových patentech   

Czech Politics: Jan Čulík's comment in Czech Business Weekly RSS 2.0      Historie >
2. 1. 2006 Time to examine the hidden history of 1989 Jan  Čulík
14. 12. 2005 In reality TV, echoes of the plebeian past Jan  Čulík
15. 11. 2005 Racism emerges as French suburbs burn Jan  Čulík
24. 10. 2005 Now is the time for agents provocateurs Jan  Čulík
3. 10. 2005 Czech judiciary seen as corrupt from abroad Jan  Čulík
12. 9. 2005 No justification for soaring oil prices Jan  Čulík
22. 8. 2005 Mapping the limits of democracy Jan  Čulík
1. 8. 2005 Media must not give to stereotypes Jan  Čulík
18. 7. 2005 Media mistakes may just be growing pains Jan  Čulík
20. 6. 2005 The unexamined life is not worth watching Jan  Čulík

DIY, tekno a CzechTek RSS 2.0      Historie >
9. 1. 2006 Ministr kultury Vítězslav Jandák: "Na CzechTek se přijedu podívat!" Martin "Juki" Jyrkinen
13. 12. 2005 Vyjadřuji hlubokou nespokojenost s tím, jak vyšetřujete zásah policistů na CzechTeku 2005   
8. 12. 2005 Jsme nespokojeni s tím, jak se vyšetřuje Czechtek 2005!   
14. 11. 2005 Motejl: "Při Czechteku 2005 pochybila policie i účastníci" Štěpán  Kotrba
31. 10. 2005 CzechTek 2005 v komentářích českého tisku   
16. 9. 2005 Ti, jimž jde o lidská práva, by se měli o bezprávný policejní zásah proti Czechteku zajímat Jan  Rovenský
12. 9. 2005 EuroTek aneb od teknohudby k technokracii? Petr  Schnur
9. 9. 2005 CzechTek v rovině zneužití práva Miroslav  Polreich
8. 9. 2005 Odpůrci zásahu: Vláda chybně interpretuje zásah policie na Tachovsku   
1. 9. 2005 CzechTek po americku Thomas  Franke

Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost RSS 2.0      Historie >
10. 1. 2006 Ukrajinský parlament se rozhodl odvolat vládu   
4. 1. 2006 Konec jednoho snu Josef  Vít
28. 11. 2005 Ropný zlom: dojdeme k rozumným závěrům? Jindřich  Kalous
24. 11. 2005 Ropný zlom: nejperspektivnější je jaderná energie   
23. 11. 2005 Ropný zlom: Nebezpečné omyly Jindřicha Kalouse Jiří  Vačkář
22. 11. 2005 Ropný zlom: co dělat v České republice Jindřich  Kalous
14. 11. 2005 Ropný zlom a Švédsko Jindřich  Kalous
7. 11. 2005 Krutá zima Jindřich  Kalous
2. 11. 2005 Quo vadis, Evropo Oskar  Krejčí
26. 10. 2005 Středoasijská šachovnice Oskar  Krejčí

Báseň pro tento den RSS 2.0      Historie >
10. 1. 2006 Velký Adam Petr  Hruška
6. 1. 2006 Poslání Viktor  Dyk
5. 1. 2006 * * *   
4. 1. 2006 Když tři dny vítr vál Zbyněk  Hejda
30. 12. 2005 V konečcích prstů Zbyněk  Hejda
29. 12. 2005 * * * Jan  Pavel
28. 12. 2005 Příběh Fráňa  Šrámek
27. 12. 2005 A noc se zachvěla Štěpán  Kotrba
22. 12. 2005 VI Milan  Nápravník
21. 12. 2005 Čtyřverší Martin  Pokorný

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
9. 1. 2006 Většinu amerických padlých mohly zachránit kvalitnější balistické vesty Karel  Dolejší
3. 1. 2006 Svět se nedá vojensky ovládnout technologií   
3. 1. 2006 Bushova vláda už nebude financovat znovuvýstavbu Iráku   
22. 12. 2005 Saddám Husajn: "Američané mě mučili"   
20. 12. 2005 Prezident Bush znovu obhajoval odposlouchávání telefonů v Americe   
14. 12. 2005 George Bush: Výzvědné informace pro válku v Iráku byly chybné, přesto však bylo správné svrhnout Saddáma Husajna   
14. 12. 2005 Televize BBC: "Spojenci na lavici obžalovaných"   
2. 12. 2005 Soukromé bezpečnostní firmy střílejí v Iráku na kohokoliv   
1. 12. 2005 Los Angeles Times: Americká armáda platí irácký tisk, aby pro ni publikoval propagandu   
30. 11. 2005 Bush: Nemá kam prchnout   

Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti RSS 2.0      Historie >
4. 7. 2005 Moc nočních můr v internetovém archivu   
13. 5. 2005 Curtisova Moc nočních můr na filmovém festivalu v Cannes   
15. 4. 2005 Význačný televizní dokumentarista obvinil BBC, že přehání hrozbu terorismu   
31. 3. 2005 Moc nočních můr Adama Curtise v Bratislavě   
11. 3. 2005 Neoliberální plíživý převrat a smrt demokracie podle Noreeny Hertzové Stanislav  Heczko
2. 3. 2005 Moc nočních můr na Ostravské univerzitě   
26. 1. 2005 Česká redakce BBC informuje o filmu Adama Curtise Jan  Čulík
19. 1. 2005 Curtisova Moc nočních můr znovu v britské televizi   
18. 1. 2005 Bez analýzy a syntézy se ve světě nezorientujete - musíte vytvářet teorie o tom, jak věci jsou Irena  Ryšánková
6. 1. 2005 Jak Adam Curtis bourá mýty prostřednictvím šokujících vizuálních souvislostí Marta  Svobodová

Český film RSS 2.0      Historie >
13. 12. 2005 Maria Procházková, Oldřich Kaiser a Žralok v hlavě Jan  Čulík
21. 11. 2005 Filosofický horor o kultuře Martin  Ondreját
7. 11. 2005 Sú Hrubeš a Mareš filmom do dažďa? Juraj  Korpa
27. 10. 2005 Hrubeš a Mareš jsou naši souputníci Tomáš  Koloc
10. 10. 2005 Štěstí: Ta schematičnost opravdu skřípe Tomáš  Koloc
29. 9. 2005 Jak kritici ublížují filmu Štěstí Ján  Simkanič
26. 9. 2005 Štěstí Bohdana Slámy dostalo cenu v San Sebastian   
15. 9. 2005 Štěstí Bohdana Slámy   
9. 8. 2005 Co se právě hraje v Athénách pod Akropolí? Jan  Čulík
1. 8. 2005 S Břetislavem Rychlíkem o jeho tvorbě a o České televizi Jan  Čulík

Rasismus RSS 2.0      Historie >
8. 1. 2006 Sprostý rasismus na serveru Novinky.cz je dál šířen bez korekce   
30. 12. 2005 "Neuvěřitelný hnůj" na serveru novinky.cz   
30. 12. 2005 Lidská povaha a diskuse na internetových serverech Aleš  Uhlíř
27. 12. 2005 Novinky.cz: "Chtěl bych mít od cikánské krve špičky bot"   
15. 12. 2005 Primitivní rasismus v časopise Mladá fronta Plus Jan  Čulík
13. 11. 2005 Rasismus v České televizi   
7. 11. 2005 Čekání na romskou Hirsi Ali Pavel  Pečínka
7. 11. 2005 Francouzští vzbouřenci: "Přestaňte nám tykat!"   
19. 9. 2005 Obecná pojmenování mají informační hodnotu Marian  Kechlibar
19. 9. 2005 Nábožensky nekorektní postoj Tomáš  Koloc

17. listopad RSS 2.0      Historie >
23. 11. 2005 S Jožínem z bažin proti komunismu Karel  Moudrý
18. 11. 2005 Co nám přinesl listopad 1989? Boris  Cvek
17. 11. 2005 16. listopad + 1 gól = 17.listopad Karel  Moudrý
15. 11. 2005 Ztracená generace Ladislav  Žák
26. 1. 2005 Oskar Krejčí: Komunisti museli disidentom moc doslova vnútiť   
26. 1. 2005 Opozice nechtěla jít do vlády   
24. 1. 2005 Proč se v Praze pořád nic neděje   
24. 1. 2005 Klaus: Z Občanského fóra se stává politická strana   
24. 1. 2005 Šlo o lidskou důstojnost, i když to většina už zapomněla Vilém  Prečan
24. 1. 2005 Filipov: Nic se nepohne do května 1990   

Školství RSS 2.0      Historie >
9. 12. 2005 Deset let pražského školství mezi Ábelem a Kainem Ivo V. Fencl
8. 12. 2005 Tiché dohody a špatné hody Václav  Dušek
11. 11. 2005 Škola a jazyky   
10. 11. 2005 Jak se vyučují jazyky na české střední škole   
10. 11. 2005 Výuka cizích jazyků Josef  Vít
9. 11. 2005 Pozor! Hrozí omezení samosprávy akademických obcí   
1. 11. 2005 České univerzity již dávají svým studentům peníze Zdeněk  Moravčík
27. 10. 2005 Pravice chce zrušit v Albertě školné v postsekundárním školství Jiří  Jírovec
19. 10. 2005 Stanou se univerzity otrokem komerčních zájmů?   
9. 9. 2005 Kde jinde než v škole a kdo jiný než učitel Michal  Giboda

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
31. 12. 2005 Jak tomu bylo ve vězení Václav Vratislav z Mitrovic
24. 12. 2005 O českých špionech v 16. století Václav Vratislav z Mitrovic
13. 12. 2005 Poetry Slam v Ústí nad Labem   
1. 12. 2005 Pavel Janáček- Braková literatura   
24. 11. 2005 Nepotřebnost literatury a bezprizornost spisovatele Michal  Černík
17. 10. 2005 Brak Filip  Sklenář
17. 10. 2005 Umění je paměť, stopa po živých... Irena  Zítková
13. 10. 2005 Přátelé pokleslých forem Milan  Černý
6. 10. 2005 Late towards the morning Karel  Hlaváček
26. 9. 2005 Chvála braku Milan  Černý