9. 8. 2005
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
Internet
8. 8. 2005

Tento týden si připomínáme deset let od vzniku internetu jako masového jevu. Počítá se to od doby, kdy - nyní přesně před deseti lety - došlo k explozivnímu vstupu organizace Netscape na kapitálový trh. Ten vyvolal boom internetových firem (dot.com). Zároveň byl poprvé široké veřejnosti k dispozici uživatelsky přítulný prohlížeč pro navigaci po internetu.

Máme-li pochopit neuvěřitelnou revoluci, která ovládla svět tak rychle, by si lidé dnes měli představit, jak by asi život vypadal bez emailu (na němž v současnosti naprosto závisí vnitropodniková komunikace), bez internetových vyhledávačů, jako je Google a bez internetových firem, jako je Amazon, eBay a Yahoo, bez dále sílící exploze onlinového podnikání, bez šířícího se světa osobních internetových deníků (blogů), bez stahování hudby a filmů, bez denního tisku zadarmo, bez webových kamer, bez internetové telefonie (která je nyní na webu nejmódnějším a nejnovějším jejím rysem) a bez pokračující konvergence mezi internetem a mobilními telefony, píše v redakčním komentáři deník Guardian:

Sloupek

Jedna z "lidskoprávních" organizátorek protestu proti policejní brutalitě vůči teknařům v sobotu na Letenské pláni měla v ruce notýsek. Vyfotografoval jsem ho. A při prohlížení fotografií uprostřed noci mne něco zaujalo. Na tom notýsku měla ona dotyčná nalepenou samolepku. A na té samolepce byl text se známým usměvavým obličejíčkem - Občanské fórum. Ale u toho textu byl i letopočet. 2006. Divíte se? Já se divil také.

Hladovost novinářské hyeny velela tu slečnu najít. Cynická realita pravila hyeně, že předvídavá slečna, co zná budoucnost, která ještě nenastala, už sedí dávno doma v teple a hledat jehlu v seně je jednodušší. Zbyla fotografie a fantazie.

Vzpomněl jsem si na známého, který v dodávce převážel z Paříže přes hranice do tehdy ještě socialistického Československa náklad reklamních placek. Jednu mi dal. Stálo na ní Hável for president. Zaujala mě tehdy ta čárka nad A. Vysvětlení bylo prosté. Grafik nebyl Čech, ale Francouz. Bylo léto roku 1989, státní převrat přezdívaný později "sametová revoluce" teprve přede dveřmi a do prezidentských voleb daleko. To bylo před šestnácti lety.

Co se připravuje pro příští podzim? Zná už někdo výsledek voleb? Ví už někdo dnes, kdo bude sestavovat jakou vládu? Předvídavost prognostikova se rozbíhá na plné obrátky. Jakešův Červený hrádek se nejspíš nezopakuje, i když leckterá vystoupení na leckterých zasedáních leckterého předsednictva leckteré politické strany si co do inteligence s památným projevem nezadají... Jako projevy všech politických stran, neb taková je realita politiky. Jak ale dospět za půl roku k něčemu tak "spontánnímu", jako vznik druhého OF? Nohavicova píseň Už zase bijou děti se asi hymnou nestane. Kubišová se stará o psy. Kryla zpívá hololebý lumen Landa. Kryl se obrací v hrobě. Landovský už nechlastá. Z Boka je Šalamoun. Na židovský vobci se fackujou. Tak kdo?

Je dostatek dostatečně znechucených a přitom dostatečně naivně romantických občanů? Tvrdím že ne. Je dostatek občanů ochotných se znovu (pokolikáté už?) zadarmo angažovat jen proto, aby si někteří jiní vzápětí napakovali kapsy? Tvrdím že ne. Je dostatek tvůrčích jedinců, ochotných dodávat energii lokomotivě politické změny? Tvrdím že ne. A není ani dost voličů pro takový romantický projekt. Tak co se sakra musí stát, aby ten člověk, co na Letné vystoupil ze stroje času, měl pravdu a příští rok budeme snít svůj další "sametový" sen????

Už vím. Díky Zmláceným teknařům povstanou kozy Stanislava Pence, vstoupí do generální stávky proti svému majiteli a zablokují výjezd ze Strakovy akademie. Vyhladovělý premiér podepíše pendrekový zákon, umožňující zmlátit na ulici každého, kdo bude vypadat jako terorista. Farář a disidentský ministr vnitra zákon odůvodní sjednocováním protiteroristické legislativy v rámci Evropské unie. Zákon doporučí Tony Blair a přijede ho podpořit s Mickem Jaggerem. Až po schválení si předseda legislativní rady vlády vzpomene, co mu na novém pendrekovém zákonu vadilo. Že nebylo napsáno, jak má ten terorista vypadat a jak má vypadat teror. Jako v Británii. Legislativci sněmovny řeknou, že na to stačí vyhláška. Tu ale ministerští úřednící čtyři měsíce zapomenou napsat. Počet zmlácených dosáhne magického čísla, nutného pro vstup do sněmovny během dvou týdnů. Za ty čtyři měsíce, než se zjistí, že to byl legislativní omyl, volby vyhrává Fórum 06. Svobodné volby... Řádné volby.

Když jsem se ráno probudil, myslel jsem si, že to byl jenom sen. V počítači se na mne ale usmíval notýsek jedné organizátorky protestu na Letenské pláni v Praze ze dne 6. 8. 2005. Ta černovlasá slečna s černou mikinou byla z virtuální kanceláře www.policejnistat.cz. Musela být tedy v obraze. Podíval jsem se do kalendáře ještě jednou. Fakt. Datum sedí. Může mi ten flagrantní únik informací někdo vysvětlit?

9. 8. 2005

Jsou všichni, kdož schvalují krvavý zásah u Tachova, vyšinutí jedinci?

Pozorně sleduji diskusi o policejním zásahu proti CzechTeku na Britských listech. Po řadě článků, které tento zásah obhajují, jsem dospěl k závěru, že celá záležitost má kromě jiného silné psychologické pozadí.

9. 8. 2005

Titulek textu Pavla Severy, místopředsedy výboru pro obranu a bezpečnost Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR za KDU-ČSL, "Jak pořadatel ztloukl policii i technaře," publikovaný v PRÁVU 6. 8. 2005, se mi líbí. Tím však spokojenost končí. Autor hned v úvodu píše, že "není přece možné sdělit účastníkům místo konání akce až v den konání akce samé." Svatá Boží prostoto! Takové tvrzení budí obavu o stav myšlení osoby stojící téměř na vrcholu pyramidy činovníků, bdících nad bezpečností a obranou této země.

CzechTek 2005: Louka u Újezda pod Přimdou
9. 8. 2005
< CzechTek 2005: Louka u Újezda pod Přimdou   foto: David Němec pro ČRo Online

Podle posudku ing. Jitky Nuhlíčkové ze Státní rostlinolékařské správy v Tachově, který má redakce Britských listů k dispozici, poškození travního porostu v celém prostoru louky u Mlýnce a Újezda pod Přimdou, na které se konal CzechTek 2005, není trvalé. Silnější zdupání je podle dokumentu pouze na rozloze 1 ha. Odborníci tvrdí v posudku, že i tento porost je však schopen regeneraace. Vzhledem k tomu, že posečení a spásání travin skotem na pozemcích firmy Italinvest se dělo bez souhlasu majitele pozemku, což už Plesky sdělil médiím, jsou nejspíše stížnosti na statisícové škody přehnaným a účelovým tvrzením, majícím vytvořit předpoklady pro neoprávněnou výši náhrad, případně vyplacených pojišťovnou či pozemkovým fondem.

Fotokopie posudku SRS 12

DIY, tekno, CzechTek TÉMA BL
Czechtek 2005 FOTOGALERIE BL
9. 8. 2005

CzechTek 2005

"Ta situace je opravdu složitá, protože to je jedna louka, která není nijak ohraničena a patří více majitelům. V tomto pohledu tedy chceme mít jasno," dodal Bublan.

Ministr vnitra Bublan opět nemluví pravdu. Už po několikáté. Protože pokud je jen tak flagrantně neinformovaný v právních otázkách, až to hraničí s hloupostí či anarchií, je s podivem, jak může být ještě ministrem. Po premiérovi a předsedovi ČSSD je to už třetí politik, který má problémy s psanými zákony. O morálce nemluvě.


< Ortofotomapa celého pozemku u dálnice s vyznačenými pozemky
< velké měřítko - 3,5 MB - zdroj: ČÚZK, Geodis
mapový podklad 2003 - bez zakreslení dálnice a nových komunikací včetně přístupové cesty, ale se zřetelně značenými katastrálními čísly pozemků Italinvestu a dalších vlastníků
< mapa celého pozemku u dálnice s vyznačenými pozemky - MV ČR
< detail mapy celého pozemku s příjezdovou cestou - MV ČR
< detail mapy celého pozemku s příjezdovou cestou - BL

"Patřit více majitelům" může jen nemovitost (pozemek), jejíž majitelé jsou zapsaní v listu vlastnictví - takzvaném "elvéčku". Tak je spoluvlastní parcelu nad pozemky Italinvestu dva důchodci - Blažena Hlasová a Miroslav Svoboda. Celá louka ale není "jedna louka", avšak několik geodeticky zaměřených, byť viditelně neohraničených pozemků, majících nezávislá katastrální čísla, z nichž každý je vlastněn nezávisle na druhém jinými osobami a tito majitelé jsou zapsáni pouze u svého majetku. Nemohou tedy disponovat (pronajímat, zastavovat, nebo prodávat) jinými pozemky než svými vlastními. Jejich vlastnictví je výlučné. To policie věděla, proto se tak sháněla po ostatních vlastnících. To, co policie "neznala", bylo věcné břemeno k místní komunikaci, vedoucí na pozemek Italinvestu. Toť ostuda policejního právníka. Konstnantin Plesky na pozemky své firmy dovolil vstup neomezenému počtu osob, určenými Václavem Šroubem. Ke svému pozemku měl mít přístup on, Šroub i Šroubem určené osoby bez omezení - dle § 6 a § 19 zákona č.13/1997 Sb., o provozu na pozemních komunikacích. A nemuselo se nic stát...

Všechny tyto informace si lze ověřit v on-line přístupu do katastru nemovitostí ZDE

Notářem ověřená smlouva, dokládající souhlas vlastníka pozemku se vstupem na pozemek ZDE

Tolik realita, se kterou ani neznalost zákona či úmyslné nepravdy ministra vnitra nic nezmůžou. Zásah policie na pozemku, ke kterému vede asfaltová cesta, a kam byl majitelem povolen vstup, byl nezákonný od samého počátku. Za ostatní chaos už byla plně odpovědná policie, neboť se udál z jejího rozhodnutí a pod jejím velením.

CzechTek 2005: Zákon platí pro velící důstojníky, tiskovou mluvčí i pro mužstvo ANALÝZA

CzechTek 2005 - silnice k pozemku měla být veřejně přístupná ANALÝZA
Policejní zásah - CzechTek 2005  -----  foto: Štěpán Kotrba pro ČRo Online
8. 8. 2005

ANALÝZA jako svědectví i příspěvek k vyšetřování policistů

Policejní zásah - CzechTek 2005   foto: Štěpán Kotrba pro ČRo Online

Jako přímý svědek střetů na louze v katastru Obce Mlýnec na Tachovsku nehodlám v tuto chvíli řešit trestnou činnost příznivců tekna či demonstrantů (užívání a distribuci omamných látek, řízení vozidel pod jejich vlivem, neoprávněné užívání cizí věci, ...) . Na to se najde dost povolaných z řad státního aparátu. Nehodlám ani vynášet moralistické či politické soudy. Na to se najde či už našlo dost příživníků z obou stran virtuální "barikády". Zastavím se u jiného aspektu - trestné činnosti policie před zásahem, při něm, po něm a během následných demonstrací. Reaguji tak na výroky mluvčí Policejního prezidia Blanky Kosinové o tom, že policie se snaží co nejrychleji vyšetřit případná pochybení jednotlivých policistů.

Policejní mlátičky se mohou cítit beztrestně a sebejistě, jen pokud selže velení jednotlivých jednotek. Pokud instrukce velících důstojníků dovolí aktivní obranu útokem. Pokud policisté rozhánějí "po ghándíovsku" sedící demonstraci výbuškami a slzným plynem, házenými mezi sedící a neútočící. Pokud policisté rozhánějí dav mlácením šestnáctiletých, stěží padesátikilových děvčat půlmetrovými obušky přes obličej i záda. Pokud policisté užívají vodního děla přes nezbytnou míru z bezprostřední blízkosti. Pokud by velitelé družstev, instruktoři z celé republiky i velící důstojníci z Tachova dbali zákona, který by pro ozbrojenou pěst státu měl být závazný od prvního do posledního písmenka, nemohlo by se stát, že následky jejich zásahu přesáhnou škody, způsobené jejich případnou nečinností. Nemohlo by se stát, že budou záměrně ničit majetek cizích osob (automobily, aparatury, stany) jen proto, aby jejich kolegové teknaře poznali na silnici a mohli je za "špatný stav vozidel" pokutovat či jim nedovolit přejezd hranic. Nemohlo by se stát, že policejní mluvčí lžou. Nemohlo by se stát, že lže i ministr vnitra. Nemohlo by se stát, že po předešlém víkendu zůstane v ústech mnoha lidí chuť krve.

Protože si tu chuť budou pamatovat.

9. 8. 2005

Emoce zvířené "plastikovými kyji" znemožňují racionální myšlení. Věnujeme často pozornost věcem podružným a málo se soustředíme na témata nosná. Již samotné hledání, která vrstva kladení otázek je důležitá nebo úrodná, kterou je lépe pro nedostatek času pominout, a které se věnovat podrobněji, protože její zanedbaní by bylo chybou, je samostatnou důležitou úlohou.

9. 8. 2005

Okurková sezóna léta 2005 přímo svádí ke srovnání s českými poměry 1905. Kdo čte klasiky (dnes již nepochybně téměř vymřelá sorta lidstva, neboť televize a lehké můzy jsou podstatně méně náročné jak na čas, tak i schopnost rozumět psanému textu) ten ví, jak vypadala Praha kolem r. 1905.

9. 8. 2005

Vracím se krátce k svému pobytu v Řecku letos v červenci. Poslední den před odjezdem, cestou z Olympie na Peloponésu, kde jsem učil v rámci semináře, uspořádaného Kokkalisovou nadací, jsme strávili v horkém dni v Athénách. V pěší zóně, která se stáčí pod kopcem, na němž ční Akropolis, je za zdí, obrostlou vínem, odděleno od ulice malé, krásné, staromódní letní kino. I širokoúhlé plátno má obrostlé vínem, pod plátnem stojí menší socha bohyně Diany a vodotrysk.

Určitým kulturním znesvěcením tohoto stánku bylo, že jsme v tom kině zhlédli onoho večera dne 18. července nový blockbuster Toma Cruise Válka světů. Je to velmi špatný film, i když je zajímavé, do jaké míry je ovlivněn traumatickými zážitky Američanů z útoků z 11. září. Film však nemá žádný děj. Tom Cruise hrdinně bojuje proti invazi cizozemšťanů, až oni najednou záhadně sami vymřou - dostali infekci.

V těchto dnech se však v témž krásném kině hraje jiný film - viz obrázek.

9. 8. 2005

a jeden příklad z roku 1933

Před několika dny jsem se probíral léty netknutými svazky staré knihovny. Přitom mne zaujaly měsíčníky Stavovské Reformy z roku 1933. Když jsem zjistil, že v jednom ze sešitů je obšírné pojednání o důchodovém systému a jeho základech (bez uvedení autora), neodolal jsem a podíval jsem se, oč jde. K mému překvapení nešlo o nic jiného, než o to, čemu dnes říkáme "důchodová reforma".

9. 8. 2005

Spisovatel Jan Beneš, který žil dlouhá léta v USA, se dostal začátkem července na silnici v Dobříši, kde je omezená rychlost, do střetu s automobilistou, který chtěl jeho vůz předjet. Vznikl z toho incident a spisovatel byl odsouzen u soudu první instance k trestu odnětí svobody v trvání 4 měsíce s odkladem na 1 rok. Jak k tomu došlo, líčí tento otevřený dopis spolku Šalamoun:

9. 8. 2005

Benon Sevan, bývalý šéf programu OSN "ropa za potraviny" pro Irák prý přijal téměř 150 000 dolarů úplatků. Konstatoval to inspekční panel OSN a vyzval generálního tajemníka OSN Kofiho Annana, aby zrušil Sevanovu imunitu a umožnil jeho trestní vyšetřování. Sevan odešel z OSN v pátek a jeho právník se vyjádřil, že je prý toto obvinění nepravdivé.

Podrobnosti v angličtině ZDE

8. 8. 2005

Šejk Omar Bakri Mohammed, bývalý šéf radikální organizace Al Muhadžirun, který se pro své provokativní výroky stal zejména pro britský bulvární tisk archetypálním představitelem muslimského extremismu, odcestoval v sobotu z Británie do Libanonu, zřejmě z obav, že by mohl být v Británii nyní vyšetřován pro "zradu".

Tony Blair varoval, že Mohammedova organizace čelí možnému zákazu, podle protiteroristických předpisů, které britský premiér nyní připravuje. Omar Bakri podle svého kolegy prý zastává názor, že "Británie vyhlásila muslimům válku".

Britská policie a právníci mají jednat o tom, zda by měli být někteří verbálně nejagresivnější islámští radikálové v Británii čelit trestnímu stíhání za "velezradu".

Velezrada je v Británii považována za jeden z nejtěžších trestných činů. Trest smrti za velezradu byl zrušen až v roce 1998 a nyní se tento zločin trestá doživotním vězením.

Podrobnosti v angličtině ZDE

8. 8. 2005

Ropa:

Dne 15. července 2005 se v New York Times a v řadě dalších amerických novin objevil následující text zveřejněný jako komerční inzerát. [1]

Americká strategie národní bezpečnosti TÉMA BL

8. 8. 2005

Zdá se, že policejní zásah proti teknoparty rozdělí národ. Spíše však aktivní a organizovaná skupina předstírá, že je mnohem početnější, než jak je tomu ve skutečnosti. Pozoruhodné je, že přestože tito lidé ani zdaleka nepřipomínají mladé konzervativce, dostává se jim masivní podpory ze strany pravicového tisku (LN) i údajně veřejnoprávní ČT. Profesionální humanisté, tradičně slepí na jedno oko, v čele s Václavem Havlem a senátorem Štětinou, se společně s ODS postavili na stranu "dětí". To je jistě překvapující, neboť část komentátorů by teknaře ráda počítala k rebelující levicové mládeži. Levicová mládež s vlivnou podporou komentátorů a politiků pravicových by byla skutečné unikum, kdyby skutečně byla levicová. Ale tak tomu zcela jistě není, jak se ještě pokusím dokázat.

Vzbouření kolem celé události ukazuje spíše na to, že ve společnosti existují skrytá napětí, pro něž je střet policie a teknařů jen rozbuškou.

6. 8. 2005
S lidmi, kteří staví svoje hodnoty nad klidný spánek ostatních, bývají obecně špatné zkušenosti.

Klid demokracie má jednu chybu. Způsobuje absťák po velkých kolektivních citech. Od krize v České televizi už pár pátků uteklo, Czech Tek je dalším výronem touhy po Velkém Boji Za Hodnoty. Na všech stranách.

Velký Boj Za Hodnoty má ovšem taky jednu chybu. Dělá z lidí idioty. Taky na všech stranách.

8. 8. 2005

Aktivista už čtyři roky megafonem "obtěžuje" poslance Dolní sněmovny

Britský tisk informoval o vítězství vytrvalého demonstranta, Briana Hawa, u vrchního soudu v Londýně. Šestapadesátiletý muž nebude nucen opustit místo čtyřletého nepřetržitého protestu, ležící v těsné blízkosti britského parlamentu, tedy Parliament Square v Londýně. Jeho protest trvá nepřetržitě již 1 517 dní a nocí a nedávný pokus o jeho zákaz nebyl úspěšný.

Největší zajímavostí na výsledku řízení však není samotný verdikt, ale spíše jeho odůvodnění. Brian Haw může ve využívání práva na vyjádření nesouhlasu pokračovat díky chybě v zákoně.

5. 8. 2005

Jak to na Tachovsku vypadalo od pátečního večera, kdy auto Českého rozhlasu dorazilo na louku u Mlýnce, najdete na řadě fotogalerií Davida Němce a Štěpána Kotrby. Najdete zde i galerie z protestní demonstrace před ministerstvem vnitra na Letné.

CZECHTEK: TÉMA BL ČRo SPECIÁLZPRAVODAJSTVÍ ČRoKOMENTÁŘE ČRoJINÉ WEBY

FOTOGALERIE 5. 8. Víkendová demonstrace na Letné

FOTOGALERIE 4. 8. Technaři uklízejí louku u Mlýnce
FOTOGALERIE 3. 8. Strahov v obležení
FOTOGALERIE 3. 8. Protestní akce Letná
FOTOGALERIE 2. 8. Svíčky "za každou ránu" - Václavské náměstí

CzechTek 2005 29. - 30. 7.

FOTOGALERIE BL DAV + ŠOK

FOTOGALERIE 1. ČRo Online na cestě

FOTOGALERIE 2. Místo akce - louka
FOTOGALERIE 3. Zázemí
FOTOGALERIE 4. obyvatelé z Újezda
FOTOGALERIE 5. Petice občanů Újezda
FOTOGALERIE 6. Techno party
FOTOGALERIE 7. Techno people
FOTOGALERIE 8. Protesty
FOTOGALERIE 9. Před zásahem
FOTOGALERIE 10. Zásah začíná
FOTOGALERIE 11. DAV: Zásah
FOTOGALERIE 12. ŠOK: Zásah
FOTOGALERIE 13. Konec zásahu

Fotoreportáže BL z minulých ročníků 12 345678 91011121314

4. 7. 2005

Po zveřejnění apelu Jana Čulíka "Proč to nejde" přispělo v červnu 2005 celkem 195 čtenářů na provoz Britských listů úhrnem částkou 75 567 Kč, dalších 11 200 Kč byl příjem z reklamy. Na internetovém účtu Paypal máme nyní dále 715.08 USD. Přispěl jen zlomek z celkového počtu cca šest až osm tisíc čtenářů denně, někteří z nich velmi podstatnými částkami, děkujeme. Vybranou částkou budeme financovat dopracování našeho redakčního systému a odstranění četných nefunkčností, financování systematické novinářské práce to však zatím neumožňuje. systematickou technickou správu a technický rozvoj ani odbornou právní pomoc. Právě pro nedostatek financí jsme dosud nebyli schopni zprovoznit celou řadu potřebných technických funkcí serveru (vyhledávání, statistiky, knihovnu, galerie, zasílání BL mailem, onlinové chaty, odstranit četné technické chyby).

Finanční dary Občanskému sdružení Britské listy jsou v ČR odečitatelné ze základu daně z příjmu. Vydáváme k tomu na požádání písemné potvrzení.

Děkujeme všem, kteří podporují provoz Britských listů finančními dary i zadáváním reklamy.

Jsme vám velmi vděčni za finanční záchranu našeho serveru, prosíme však: nepřestávejte přispívat, umožníte nám dělat naši práci lépe a efektivněji, budeme si moci například systematicky financovat právníka, což byl mělo být pro náš list nezbytné. Financujte si k vlastnímu prospěchu kritický a nezávislý deník.

Jsme vděčni za každý drobný příspěvek na provoz Britských listů, který je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisen Bance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2.

Čtenáři ze zahraničí mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

22. 11. 2003

Britským listům můžete psát na adresu redakce@blisty.cz, šéfredaktor Jan Čulík má adresu culik@blisty.cz a také J.Culik@slavonic.arts.gla.ac.uk , pražský redaktor Štěpán Kotrba má adresu stepan@kotrba.cz a skype stepan.kotrba, technickému správci Dominiku Joe Pantůčkovi pište na adresu joe@joe.cz.

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
9. 8. 2005 Občanské fórum 2006 aneb kůly v plotě Štěpán  Kotrba
8. 8. 2005 CzechTek - odpad kapitalismu Milan  Valach
8. 8. 2005 CzechTek 2005: Zákon platí pro velící důstojníky, tiskovou mluvčí i pro mužstvo Štěpán  Kotrba
8. 8. 2005 Deset let internetu jako masového jevu   
6. 8. 2005 Válka idiotů Štefan  Švec
3. 8. 2005 Scénáře ropného šoku Jindřich  Kalous
3. 8. 2005 ČEK TEK MEK Alex  Koenigsmark
2. 8. 2005 Demokracie usilují o inkluzivnost a o toleranci Jan  Čulík
2. 8. 2005 Galon za 4 dolary   
1. 8. 2005 S Břetislavem Rychlíkem o jeho tvorbě a o České televizi Jan  Čulík

Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost RSS 2.0      Historie >
8. 8. 2005 Ze zámoří přicházejí znepokojivé zprávy Jindřich  Kalous
3. 8. 2005 Scénáře ropného šoku Jindřich  Kalous
15. 7. 2005 Co přijde po ropě? Pavel  Houdek
11. 7. 2005 Jíme ropu a zemní plyn Jindřich  Kalous
2. 5. 2005 Absťák Jindřich  Kalous
22. 4. 2005 Konec ropné éry?   
11. 8. 2004 Ropa, politika a krev Oskar  Krejčí
2. 6. 2004 Atentát v Saúdské Arábii vyvolal ropnou krizi   
12. 3. 2003 Irák a invaze: Nevěrný manžel Hussein, euro a ropa Petr  Baubín

Báseň pro tento den RSS 2.0      Historie >
8. 8. 2005 * * * Viola  Fischerová
5. 8. 2005 * * * J. H. Krchovský
4. 8. 2005 Především Lucie  Zabrňáková
3. 8. 2005 * * * Naděžda  Plíšková
29. 7. 2005 Záznam noční Bohumil  Nuska
28. 7. 2005 Poprava milenců Petr Odillo Stradický ze Strdic
26. 7. 2005 Světlo Bogdan  Trojak
21. 7. 2005 Je třeba je zabíjet Karel  Škrabal
18. 7. 2005 Cítil jsem vinu i za to Petr  Štengl
14. 7. 2005 Ráj Karel  Toman

DIY, tekno a CzechTek RSS 2.0      Historie >
9. 8. 2005 Psychologické pozadí útoku na Czechtek Michal  Spáčil
9. 8. 2005 Tekno-saturnálie Michal  Rusek
9. 8. 2005 Česká avantgarda 1905 a 2005 Miroslav Václav Steiner
9. 8. 2005 Další nepravda ministra vnitra: Jedna louka, která patří více majitelům Štěpán  Kotrba
9. 8. 2005 CzechTek 2005: Státní rostlinolékařská správa v Tachově označila poškození pozemků za bagatelní Štěpán  Kotrba
8. 8. 2005 Czechtek a objektivita   
8. 8. 2005 Každý den se něco děje Miloš  Dokulil
8. 8. 2005 Prázdnota civilizace aneb CzechTek 2005 Boris  Cvek
8. 8. 2005 Do roka a do dne se sejdeme u volebních uren! Miloš  Dokulil
8. 8. 2005 CzechTek 2005: Nejsou to děti současnosti, která je takto vychovává? Zdeněk  Štefek

Letní filmová škola, Uherské Hradiště RSS 2.0      Historie >
1. 8. 2005 S Břetislavem Rychlíkem o jeho tvorbě a o České televizi Jan  Čulík
1. 8. 2005 Skončila letošní Letní filmová škola - většina nových českých filmů byla nevýrazná Jan  Čulík
30. 7. 2005 O sporné redakční politice hradišťských Filmových listů Petr  Šafařík
29. 7. 2005 Štěstí Bohdana Slámy - nejlepší český film letošní sezóny? Jan  Čulík
28. 7. 2005 A. J. Liehm: Každá dobrá kultura je kritika proti Jan  Čulík
27. 7. 2005 A 'new' Czech film full of old ideas and sterotypes Ema  Čulík
27. 7. 2005 "Nový" český film plný starých myšlenek a stereotypů Ema  Čulík
26. 7. 2005 Jsem typický Michelangelo, který maluje Sixtinskou kapli Jan  Čulík
25. 7. 2005 Krev zmizelého - východoevropský western Jan  Čulík
25. 7. 2005 Letos žádné zázemí pro novináře Jan  Čulík

Český film RSS 2.0      Historie >
9. 8. 2005 Co se právě hraje v Athénách pod Akropolí? Jan  Čulík
1. 8. 2005 S Břetislavem Rychlíkem o jeho tvorbě a o České televizi Jan  Čulík
1. 8. 2005 Skončila letošní Letní filmová škola - většina nových českých filmů byla nevýrazná Jan  Čulík
29. 7. 2005 Štěstí Bohdana Slámy - nejlepší český film letošní sezóny? Jan  Čulík
28. 7. 2005 A. J. Liehm: Každá dobrá kultura je kritika proti Jan  Čulík
27. 7. 2005 "Nový" český film plný starých myšlenek a stereotypů Ema  Čulík
27. 7. 2005 A 'new' Czech film full of old ideas and sterotypes Ema  Čulík
26. 7. 2005 Jsem typický Michelangelo, který maluje Sixtinskou kapli Jan  Čulík
8. 7. 2005 Sluneční stát leží tak trochu pod mrakem Ema  Čulík
8. 7. 2005 Štěpán Kotrba: "My Češi jsme tak výjimeční, že nám nikdo, kdo není jedním z nás, nemůže porozumět" Jan  Čulík

Filmový festival v Karlových Varech - 2005 RSS 2.0      Historie >
10. 7. 2005 Večeře u Noriko: Vynikající japonský film Ema  Čulík
10. 7. 2005 Noriko's Dinner Table: An outstanding Japanese film Ema  Čulík
8. 7. 2005 Ostravske dřysty po britsku Štěpán  Kotrba
8. 7. 2005 Petrohradský mýtus žije dál v Městě bez slunce Ema  Čulík
8. 7. 2005 The Petersburg Myth lives on in Sunless City Ema  Čulík
8. 7. 2005 Sluneční stát leží tak trochu pod mrakem Ema  Čulík
8. 7. 2005 Štěpán Kotrba: "My Češi jsme tak výjimeční, že nám nikdo, kdo není jedním z nás, nemůže porozumět" Jan  Čulík
8. 7. 2005 Slnečný štát: Sociálny gýč Igor  Daniš
7. 7. 2005 Broken Flowers -- Zlomené květiny Markéta  Sulovská
7. 7. 2005 Zelenkův nový film: v smějících se očích se nám objevuje slza Ema  Čulík

Měli by čtenáři finančně přispívat na Britské listy? RSS 2.0      Historie >
22. 6. 2005 Britské listy: Průběžný stav financí   
10. 6. 2005 Britské listy: Průběžný stav financí   
10. 6. 2005 Britské listy jsou komunistické svinstvo   
8. 6. 2005 Proč to nejde a proč by stálo za to zkusit Martin  Marek
8. 6. 2005 Vydávat noviny za 8.600.- Kč měsíčně je výkon hodný Davida Copperfielda   
8. 6. 2005 Britské listy: polovina špíny a polovina perel   
8. 6. 2005 Jsem parazitem, když čtu veřejně přístupné stránky?   
7. 6. 2005 Proč to nejde? Jan  Čulík
7. 6. 2005 Příšerná úroveň a parazitismus Britských listů   
7. 6. 2005 Hodnotou BL je právě jejich nekomerčnost   

Modrá šance ODS RSS 2.0      Historie >
25. 7. 2005 Klausovo Národní souručenství Štěpán  Kotrba
22. 6. 2005 Mýty Modré šance viděné očima odborů Pavel  Janíčko
24. 5. 2005 Modrá šance pro zdravotnictví - změní radikálně a nevratně českou společnost k horšímu Jiří  Jírovec
20. 5. 2005 Mladá internetová pravice zvolna hnědne Ondřej  Slačálek
16. 5. 2005 Modrá šance pro bezpečí země Josef  Vít
13. 5. 2005 Ach, my hlupáčci... Petr  Freiwillig
13. 5. 2005 Ať zdechnou na zápraží nemocnic všichni, co nebudou mít na zdravotní pojištění - alespoň se pročistí genofond Josef  Vít
13. 5. 2005 Argumentace kritiků Modré šance je nepodložená, plná chyb a ideologická   
13. 5. 2005 Modrá šance je šancí pro levici Lubomír  Novotný
13. 5. 2005 Rozkradený stát Karel  Braunheld

Literární noviny RSS 2.0      Historie >
21. 7. 2005 Jiří Vančura už nemá nic společného s Literárními novinami   
20. 7. 2005 Reklama a hlasatelé zelené pravdy a lásky v Literárních novinách Štěpán  Kotrba
14. 7. 2005 Zelení ze Země a zelení z Marsu Pavel  Pečínka
25. 4. 2005 Literární noviny: Vyhrocení situace mimo právní rámec je krajně nešťastné   
25. 4. 2005 Literární noviny: Opravdu nešťastné vyhrocení Jiří  Vančura
20. 4. 2005 Literární noviny -- po valné hromadě Jiří  Vančura
12. 4. 2005 "Literárky zničili osmašedesátníci" Ivan  Brezina
29. 3. 2005 Ještě jednou k petici na záchranu Literárek   
25. 3. 2005 Poslední číslo Literárních novin: Milník v dějinách žurnalistiky Ondřej  Slačálek
18. 3. 2005 Stačí jedno slovo   

Případ Petra Partyka RSS 2.0      Historie >
21. 3. 2005 Free speech is ours, but don't dare use it Jan  Čulík
17. 3. 2005 Dura lex, sed lex Jaroslav  Štemberk
17. 3. 2005 Případ Petra Partyka je svým způsobem pro české soudnictví typický Aleš  Uhlíř
16. 3. 2005 Jak soud potrestal Petra Partyka za to, co mu neprokázali   
16. 3. 2005 Je byrokratičnost omluvou? Jan  Čulík
15. 3. 2005 Chvála soudce Šídla Zdeněk  Jemelík
10. 3. 2005 Stát nemá trestat občany, kteří kritizují úředníky Jan  Čulík
2. 3. 2005 Petr Partyk byl za verbální "trestný čin" odsouzen do vězení   
28. 2. 2005 Špatný zákon omezuje svobodu projevu   

Osvobození Československa v roce 1945 a konec II. světové války RSS 2.0      Historie >
24. 5. 2005 ...a ani spojenci by Německo neporazili bez příspěvku SSSR   
23. 5. 2005 Pár myšlenek o druhé světové válce IV. Boris  Cvek
23. 5. 2005 Anglo-německý spor o obětech a vinících Richard  Seemann
16. 5. 2005 Pár myšlenek o druhé světové válce III Boris  Cvek
13. 5. 2005 Skutečnými hrdiny druhé světové války byli Svědkové Jehovovi Filip  Sklenář
12. 5. 2005 Válka Milan  Valach
11. 5. 2005 Proč neslavíme konec druhé světové války Jan  Vnouček
11. 5. 2005 Pár myšlenek o druhé světové válce II Boris  Cvek
10. 5. 2005 Smí mít pravda dva konce? Miloš  Dokulil
6. 5. 2005 Tolik válečných mýtů, jako je národů   

"Dáda" Patrasová RSS 2.0      Historie >
16. 3. 2005 PR Dády Patrasové, to je malorážka proti PR Šárky Grossové!   
14. 3. 2005 Novináři na hraní Bohumil  Kartous
18. 1. 2005 Komerční tlaky omezují svobodu slova Jan  Čulík
12. 1. 2005 Dáda Patrasová "hodlá podat trestní oznámení" za recenzi na její televizní show   
7. 1. 2005 Dáda Patrasová je tvrdá profesionálka Vojtěch  Fatka
7. 1. 2005 Dáda využívá jen toho, že malé holčičky budou chtít vypadat stejně umakartově Štěpán  Kotrba
5. 1. 2005 Dáda není dada Bohumil  Kartous
4. 1. 2005 "Dáda" Patrasová škodí dětem a České televizi - dělá jí za to ČT zakázanou reklamu? Jiří  Černý

Globální oteplování RSS 2.0      Historie >
8. 7. 2005 Pitný režim duše Bohumil  Kartous
4. 7. 2005 Sladké mámení alternativ Milan  Černý
1. 7. 2005 Blair se prý připravuje na rozkol s Georgem Bushem   
30. 6. 2005 Alternativní zdroje energie jsou nerealistické   
23. 6. 2005 Independent: Zabíjíme tuto planetu   
19. 6. 2005 Amerika usiluje o likvidaci připravované dohody o podnebných změnách   
10. 6. 2005 Ropný lobbista zkresloval v Bílém domě vládní zprávy o globálním oteplování   
10. 6. 2005 Američané se už nemohou skrývat před globálním oteplováním   
10. 6. 2005 Arogance moci   
10. 6. 2005 Zprávy o globálním oteplování zkreslovali nejen ropní, ale také zelení lobbisté Ivan  Brezina

Softwarové patenty RSS 2.0      Historie >
11. 7. 2005 Softwarové patenty - slovo na rozloučenou Jaroslav  Zvěřina
8. 7. 2005 Jde o obrovské peníze z licenčních poplatků a patentových sporů   
1. 7. 2005 O softwarových patentech   
30. 6. 2005 NE softwarovým patentům!   
30. 6. 2005 Softwarové patenty a demokracie v EU Jaroslav  Zvěřina
28. 6. 2005 Americký Nejvyšší soud: kopírování hudby je protizákonné   
24. 6. 2005 Demokracie v EU Ano či Ne - to již brzy napoví jednání o softwarových patentech   
7. 6. 2005 Proč říkám ANO! podniku Microsoft   
7. 6. 2005 Software je jako sex. Nejlepší je zadarmo!   
16. 5. 2005 Zbavte se Microsoftu a ušetříte miliony   

Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti RSS 2.0      Historie >
4. 7. 2005 Moc nočních můr v internetovém archivu   
13. 5. 2005 Curtisova Moc nočních můr na filmovém festivalu v Cannes   
15. 4. 2005 Význačný televizní dokumentarista obvinil BBC, že přehání hrozbu terorismu   
31. 3. 2005 Moc nočních můr Adama Curtise v Bratislavě   
11. 3. 2005 Neoliberální plíživý převrat a smrt demokracie podle Noreeny Hertzové Stanislav  Heczko
2. 3. 2005 Moc nočních můr na Ostravské univerzitě   
26. 1. 2005 Česká redakce BBC informuje o filmu Adama Curtise Jan  Čulík
19. 1. 2005 Curtisova Moc nočních můr znovu v britské televizi   
18. 1. 2005 Bez analýzy a syntézy se ve světě nezorientujete - musíte vytvářet teorie o tom, jak věci jsou Irena  Ryšánková
6. 1. 2005 Jak Adam Curtis bourá mýty prostřednictvím šokujících vizuálních souvislostí Marta  Svobodová

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
13. 7. 2005 Zkrat B. T. Chrochtan
11. 7. 2005 Vztah církve a pracujícího lidu Štěpán  Okač
7. 7. 2005 MÁ DĚVA JEŠTĚ DŘÍMÁ Karel Hynek Mácha
4. 7. 2005 ROMÁN V KOSTCE T. R. Field
10. 6. 2005 Petra Hůlová   
3. 6. 2005 Vždyť přece létat časem je krásné Tomáš  Koloc
3. 6. 2005 Azyl a království Alex  Koenigsmark
3. 6. 2005 Je útlak plodný? Kvete umění při útlaku jinak? Jan  Čulík
23. 5. 2005 "Bez paměti žilo by se lépe ..." Jakub  Kára
12. 5. 2005 Viewegh se k stáru naučil psát Jan  Čulík

Evropská ústava a Lisabonská smlouva RSS 2.0      Historie >
13. 6. 2005 Evropská integrace ničí sebe samu Martin  Horut
6. 6. 2005 Pánové politologové jistě něco vymyslí Michal  Vimmer
6. 6. 2005 Rebelie kmánů   
6. 6. 2005 Pozice mrtvého brouka v časech globalizace Milan  Černý
3. 6. 2005 Barroso: Evropská ústava není mrtvá   
3. 6. 2005 Poučení z francouzského a nizozemského NE Michael  Kroh
1. 6. 2005 Návrat politiky do Francie Milan  Neubert
1. 6. 2005 Problémy Evropské ústavní smlouvy Martin  Kunštek
1. 6. 2005 PBS: Co bude znamenat odmítnutí EU Francií pro USA?   
31. 5. 2005 Timothy Garton Ash: Francii ovládl strach   

Školství RSS 2.0      Historie >
5. 8. 2005 Británie: Studentům bude trvat 15 let, než splatí dluh za vysokoškolské studium   
24. 5. 2005 Změna systému školství aneb univerzální učebnice Jan  Poštulka
28. 4. 2005 Reforma školství je vážně ohrožena   
26. 4. 2005 Je to možné? Igor  Daniš
21. 4. 2005 Nejde o školné, ale o úlohu vzdelania Igor  Daniš
7. 4. 2005 Struktura a funkce Michal  Giboda
23. 3. 2005 Na státní maturity se zbytečně vyplýtvalo přes 100 milionů korun! Radek  Sárközi
10. 3. 2005 Opravdu školská reforma? Milan  Kulhánek
1. 3. 2005 O voze, o koze a o školném Radim  Valenčík
1. 3. 2005 O školství, prosím, bez demagogie Rudolf  Převrátil