8. 8. 2005
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
8. 8. 2005

CzechTek 2005: Nejsou to děti současnosti, která je takto vychovává?

Po diskusích o oprávněnosti zásahu policie proti účastníkům CzechTeku na různých úrovních se lidé rozdělili do dvou hlavních táborů -- první říkají, že zákrok policistů byl v pořádku, druzí tvrdí, že pravdu mají teknaři. Problém má ale více úhlů pohledu - pojďme se na ně podívat.

Co zanedbali pořadatelé

Jisté je, že při vlastním průběhu akce vše v pořádku de iure nebylo. Nejsem právník a papírování se mi jako většině mladých lidí příčí - jisté je, že oproti minulosti měli povolení majitele pozemku, zajistili vodu i toalety... Neměli na place advokáta. Neměli ani dokumentaristy. Nevykolíkovali si tu část louky, kterou měli pronajatu. Ano, možná nebylo vše dostatečné... Zkušenost pro příště...

Lži a lži policie

Na straně druhé policie vědomě před vlastním zásahem, během něj i po něm lhala. A to několikrát. Tvrdila např., že účastníci zabarikádovali dálnici. Ale dálnici ucpala sama policie. Obrněným transportérem. Tvrdila, že teknaři nemají povolení majitele. Ale ti povolení měli. Zadarmo. Tvrdila, že teknaři znečišťují široké okolí. Ale přitom jim bránili ve vjezdu na cílový pozemek a nepustili na něj ani vozy s vodou a toaletami... Tvrdila, že nebude zasahovat na pronajatých pozemcích. Zasáhla. Nezasáhla ale na divoce obsazené cestě, v obci Újezd a na louce za ní, i když tam veškerá auta parkovala jen proto, že sjela z dálnice a probořila plot. Skleněné střepy a shořená auta vyrobila policie svým zásahem.

Záměna příčin a následků

K čemu lži policistům sloužily? K ospravedlnění předem naplánované represe, která počítala s rozhořčenými obyvateli obce, vandalstvím přijíždějících, frustrací. Psychologickou válku poliicté prohráli. Nečinnost policie v obci rozčilovala obyvatele víc, než mejdan mladých na louce. Obtěžování okolních obyvatel účastníky po celou noc však bylo způsobeno tím, že se nedostali na střeženou louku a čekali zablokováni v koloně (nebo dostali na louku přes jiné pozemky či lesem...), nepořádek byl způsoben i tím, že policie rozbíjela na louce sklo, auty dodupala traviny; zácpy na silnicích byly způsobeny i tím, že policie na exitu 136 dálnici zahradila a tak dále.

Účastníci CzechTeku

Mezi zhruba 5000 účastníky byli samozřejmě různé lidé. Nalezli byste mezi nimi i anarchisty, jiné levičáky, dokonce i pravičáky. Většina však byla politicky apatickými libertiny. Sociální složení bylo tké různorodé: vysokoškoláci i dělníci, bankovní úředníci vedle zedníků. Mladíci a slečny závislé na drogách, částečné či úplné abstinenty, dealery, provokatéry, tajné policisty, rváče i kliďasy či prosté milovníky tekna. Na všechny byla hozena mnohými kritiky kolektivní odpovědenost, a to ještě v duchu presumpce viny. Jak v novinách řekl sám Paroubek, jinými slovy: Jste účastníky CzechTeku, jste nebezpeční nepřátelé, mezinárodně se koordinující asociálové, feťáci.

Drogy, hluk a životní styl

Část společnosti v kritice zavrhuje na CzechTeku užívání drog, hluk, projevy mladé generace. Jsem taky proti užívání drog, včetně těch cigaretových a alkoholických, jsem zastánce klidnějšího životního stylu, vzájemného respektu a slušnosti. Ale: Kdo preferuje bezbřehý individualismus, styl "ostřejší a silnější vyhrává"? Není to současná společnost? Nejsou to děti současnosti, která je takto vychovává? Proč boj proti drogám není soustředěn na represi proti mafiím a na prevenci potencionálních uživatelů? Proč prevence, i ze statistik, vlastně nefunguje? A počet uživatelů drog a drogová kriminalita roste? Kdo za to může?

Právo na alternativní kulturu

Jsme u političtějšího problému. Měli bychom podporovat nekomerční, alternativní kulturu. Sami bohužel nemáme ani kulturní hegemonii na levici, ani větší zastoupení na alternativní scéně. Tekno je jeden ze současných fenoménů, které tak trochu uniká ze sevření trhu. Nemusí se mi líbit ten styl, ale budu podporovat, aby jeho zastánci měli dost možností a prostředků se v něm vyžít. Kde je možné dnes vlastně provozovat nekomerční kulturu? Kde jsou vůbec volné louky? Za chvíli nebudeme moci ani chodit na houby -- leda za úplatu vlastníkovi -- to není tedy má vize budoucnosti... A proč policie nezasáhne při hlukově jistě větších a početně náročnějších oslavách třeba mistrovství světa v hokeji v ulicích? Není to spíše snaha zakazovat určitým způsobem zpívat a tančit, jako vedle Miroslavova království v Pyšné princezně? Kdopak jsou tedy ti rádcové, co našli a nenašli?

Linie politická

Každý cítí, že ODS chce na úkor ČSSD vydupat z CzechTeku nějaký ten kapitál. Také bývalé hradní křídlo cítí šanci na nové Občanské fórum s vročením 2006. Je možné, že právě po této události se objeví nová konkurence k ODS a ČSSD, kam nalezou všechny ty neúspěšné pidistrany a "politici". Aktivizují se také notoričtí antikomunisté, pro které je zásah důkazem, že komunisté tady vlastně stále ještě vládnou... Jen na základě normalizačního jazyka i myšlení předsedy vlády, který je ale sociálním demokratem. I když vzhledem k tomu, že tento styl muziky je určitou vzpourou proti současnosti, se divím, že neřekli, že komunisté přes určité loutky CzechTek vlastně organizovali a učili mladé bojovat pro případ, kdyby to ruplo...

Nepřiměřenost zákroku

Policejní zásah připomínal válku. Těžkooděnci, vodní děla, slzní plyn, dokonce prý gumové projektily. A bojové vozidlo pěchoty... Nikdo asi nebude obhajovat některé zúčastněné, kteří se přijeli bít a také se ve rvačkách a provokacích vyžívali. Ale řada policejních zákroků porušením zákona byla také -- jsou zdokumentovány více než dobře a není jich málo. A některé nejsou činy jednotlivých policistů, ale celých skupin těžkooděnců. Jisté je, že naprostá většina účastníků žádné rvačky s policií nechtěla. Že by tedy policisté jednali v duchu hesla "Když se kácí les, létají třísky?" Ostatně, mnozí teknaři se do boje zapojili až po první vlně policejního útoku. Jistě si asi slušný občan má nechat nejprve nabančit a teprve pak si má jít na policii stěžovat... V davovém boji je to ale všechno trochu jinak... Zažili jsme to při alterglobalizačních protestech, kdy třeba jen necelé procento účastníků bylo tzv. násilníky a nebo dokonce přímo policejními provokatéry... Ostatně mě napadá - Proč policisté neudělali rojnici na hranici pronajatého pozemku a teknaře nenechali uvnitř?

Jak dál

Slýchávám často také požadavek, abychom upravili zákony o pořádání podobných akcí po vzoru Británie či Francie... No, nevím, jako vzor by si komunisté represi imperialistických států brát asi neměli... Měli by asi hledat, jak konfliktům předcházet. Říci základní, jednoduché podmínky, za kterých lze technoparty pořádat, zajistit dostatečný počet míst, kde se mohou konat...

Otázky na závěr

Uvidíme, jak se celý případ bude vyvíjet. Jak nezávislé komise vyhodnotí policejní zásah. Já stojím na straně účastníků CzechTeku. Ne za drogovými dealery, násilníky, ale za těmi, kteří se přijeli prostě bavit a si zatancovat. A hlavně -- z principu. Nejprve se vypořádáme s teknaři, protože jsou jiní, pak s komunisty, pak se sociálními demokraty, pak s odboráři... Kde už jsme to slyšeli? A otázka na konec: Proč policie zakročila proti 5000 bavících se lidí na louce, byť byli částečně mimo pronajaté území a nezakročila proti konkrétním lidem, kteří rozbíjeli okna ministerstva vnitra a malovali na budovu (jistě je objekt střežen kamerami...)? Profesionálně, adresně. To by přece žádným kritikům nevadilo, ne? A nebo to házeli provokatéři?

                 
Obsah vydání       8. 8. 2005
8. 8. 2005 Ze zámoří přicházejí znepokojivé zprávy Jindřich  Kalous
6. 8. 2005 Válka idiotů Štefan  Švec
8. 8. 2005 CzechTek - odpad kapitalismu Milan  Valach
8. 8. 2005 CzechTek 2005: Zákon platí pro velící důstojníky, tiskovou mluvčí i pro mužstvo Štěpán  Kotrba
8. 8. 2005 CzechTek 2005: Nejsou to děti současnosti, která je takto vychovává? Zdeněk  Štefek
8. 8. 2005 * * * Viola  Fischerová
8. 8. 2005 Prázdnota civilizace aneb CzechTek 2005 Boris  Cvek
8. 8. 2005 Tři muži obžalováni v Londýně v souvislosti s útoky z 21. července
8. 8. 2005 Blair "chce bojovat proti extremismu"
8. 8. 2005 Bojujme proti strachu svobodou
8. 8. 2005 Vytrvalý protest v Londýně Karel  Musílek
8. 8. 2005 Topolánkův majstrštyk Jakub  Pikna
8. 8. 2005 Do roka a do dne se sejdeme u volebních uren! Miloš  Dokulil
8. 8. 2005 Každý den se něco děje Miloš  Dokulil
8. 8. 2005 Czechtek a objektivita
7. 8. 2005 Ministr Bublan v Otázkách Václava Moravce opět lhal
5. 8. 2005 Czechtek 2005: Vzpoura formou dávnověkého rituálu Bohumil  Kartous
5. 8. 2005 Ekonomové jsou slouhové kapitálu Josef  Vít
5. 8. 2005 c23chtek 2oo5 SUMMARY
4. 7. 2005 Hospodaření OSBL za červen 2005
22. 11. 2003 Adresy redakce

DIY, tekno a CzechTek RSS 2.0      Historie >
8. 8. 2005 Czechtek a objektivita   
8. 8. 2005 Každý den se něco děje Miloš  Dokulil
8. 8. 2005 Prázdnota civilizace aneb CzechTek 2005 Boris  Cvek
8. 8. 2005 Do roka a do dne se sejdeme u volebních uren! Miloš  Dokulil
8. 8. 2005 CzechTek 2005: Nejsou to děti současnosti, která je takto vychovává? Zdeněk  Štefek
8. 8. 2005 CzechTek 2005: Zákon platí pro velící důstojníky, tiskovou mluvčí i pro mužstvo Štěpán  Kotrba
6. 8. 2005 Válka idiotů Štefan  Švec
5. 8. 2005 Czechtek 2005: Akce nebyla legální Pavel  Kolberk
5. 8. 2005 Czechtek 2005: Svobodný festival pod politickým nátlakem Ondřej  Kopáček
5. 8. 2005 Tachovsko a Londýn: dva případy policejní brutality Thomas  Franke
5. 8. 2005 Czechtek 2005: Vzpoura formou dávnověkého rituálu Bohumil  Kartous
5. 8. 2005 Paroubek: "Zásah policie u Přimdy byl oprávněný!" Jiří  Paroubek
5. 8. 2005 Czechtek 2005: NeNeNeNeNeNeNeNe Oldřich  Průša
5. 8. 2005 "Léčbu" neopakovat! Petr  Wagner
5. 8. 2005 Pokud chce někdo teknaře postavit mimo zákon, musí ten zákon vydat