23. 1. 2006
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
23. 1. 2006
Chris Skrebowski je přesvědčen, že od roku 2007 přestane objem ropné těžby z nových polí stačit nahrazovat vyčerpaná stará pole a nebude schopen uspokojovat rostoucí poptávku. Vzhledem k tomu, jak dlouho trvá uvést nová ropná pole do provozu, je zřejmé, že v letech 2008 - 2012 nebude dostatek ropy. Lidé pracující v ropném průmyslu to musejí vědět. Měli varovat vlády a zákazníky, že v těchto letech nutně dojde k energetické krizi, ale oni to nedělají.

Čtyři hlavní saúdská ropná pole jsou více než padesát let stará a nyní se z nich dá ropa těžit pouze tím, že se do ložisek pod tlakem čerpá voda. Je možné, že objem saúdské ropné těžby náhle poklesne o 30 - 40 procent. Může se to stát do tří až pěti let - může se to stát zítra.

V pátek přinesl britský deník Independent rozsáhlou analýzu blížící se ropné krize z pera odborníka na ropu Jeremy Leggeta, který o tom právě vydal knihu Half Gone: Oil, Gas, Hot Air and the Global Energy Crisis" (Napůl spotřebováno: Ropa, plyn, řeči a globální energetická krize), Portobello Books, 12,99 liber. Shrnujeme.

23. 1. 2006

ROPNÝ ZLOM

Na zajímavý blog Kurta Cobba jsem zde již jednou upozornil a jeho doposud nejčtenější článek "Může demokracie přežít bez fosilních paliv?" jsem pro BL přeložil celý. Začátkem prosince autor zveřejnil pod názvem "Peníze a energie: Mapa není území" další příspěvek na téma energetické krize, který upozorňuje na myšlenky a souvislosti nikoli na první pohled zřejmé a zároveň je dokladem ostrosti amerických polemik na dané téma.

23. 1. 2006

Ministr zdravotnictví David Rath je velmi obratný politik. Při vší bídě a ubohosti pravidelných politických diskusí je někdy dokonce zábavné dívat se, jak jeho méně schopní nebo vůbec neschopní oponenti (nejčastěji z řad ODS) ztrácejí nervy, zbytky inteligence i svou důsledně budovanou mediální tvář a uchylují se k nesmyslným argumentům ve stylu dítěte zahnaného při hádce do kouta. Nejčastěji se jedná o narážky na "komunistické myšlení". Když takové argumenty používá třeba Vlastimil Tlustý, je to skutečně k popukání... :-)

Zdá se ale, že ministr Rath považuje politiku za činnost, která se odehrává pouze a jen v médiích. Její skutečný význam mu pravděpodobně nedochází a Britské listy mají konkrétní důkaz o tom, že ministr zdravotnictví říká (a slibuje) pravý opak toho, co dělá jím řízené ministerstvo....

Na začátku ledna se obrátil šéfredaktor Britských listů Jan Čulík s dotazem jedné čtenářky na ministry Ratha a Škromacha. Čtenářka, která je v invalidním důchodu, se obává, že při svých velmi nízkých příjmech nebude schopna nadále platit za své životně důležité léky. Uvedené léky jsou v dotazu čtenářky předaném ministrům zdravotnictví a sociálních věcí vyjmenovány, včetně jejich současné ceny.

6. 1. 2006

Obrátil jsem se na ministra zdravotnictví Davida Ratha a ministra práce a sociálních věcí Zdeňka Škromacha s níže uvedeným dotazem, ve věci jedné čtenářky Britských listů. Dosud nepřišla žádná reakce. Z ministerstva práce a sociálních věcí jsem obdržel automatický mail pod hlavičkou "Potvrzení o přijetí podání" (tj. nařízení vyřízení zařízení, zase! :)

Dne 10. ledna přišlo vyrozumění, že můj dopis MPSV předává ministerstvu zdravotnictví.

Dotaz, na který dosud od ministrů nepříšla odpověď, zněl:

23. 1. 2006

Automobilové závody Ford oznámily, že plánují propustit 25 000 - 30 000 svých amerických zaměstnanců a zlikvidovat svých 14 amerických továren, ve snaze zlepšit svou podnikatelskou situaci v USA.

Automobilka Ford čelí vzrůstající konkurenci od asijských soupeřů, jako jsou firmy Toyota a Nissan. V roce 2005 zaznamenaly veškeré mezinárodní výrobní provozy automobilky Ford hrubou ztrátu 1 miliardy dolarů, ve srovnání s hrubým ziskem 850 milionů dolarů v roce 2004. Automobilka Ford nyní vydělává hlavně prostřednictvím svého podnikání v oboru finančnictví. Její o 19 procent zvýšené zisky v posledním čtvrtletí roku 2005 byly důsledkem prodeje půjčovny automobilů Hertz.

Podrobnosti v angličtině ZDE

23. 1. 2006

Reportáž ruské televize konstatovala, že prý čtyři zaměstnanci britského velvyslanectví v Moskvě a jeden ruský občan, kteří prý byli naverbováni britskou tajno službou, si stahovali do přenosných počítačů typa PDA tajné informace z vysílače, umístěného ve falešném kameni na jednom náměstí. Technika však řádné nefungovala, a proto museli čtyři britští diplomaté "umělý kámen" navštěvovat často. Ruský občan byl prý mezitím zatčen. Na záběrech natočených tajnou kamerou jsou osoby, jak jdou ke zmíněnému umělému kameni. Jednoho muže kamera zaznamenala, jak kámen odnáší.

Podle státní tiskové kanceláře RIA Novosti byli dva muži ve věku 30 a 32 let označeni za špiony. Třetí diplomat, označený za špiona byl asistentem moskevského rezidenta britské výzvědné služby MI6 a čtvrtý se zabýval financování projektů britského ministerstva zahraničí. Rusové diplomaty nemohli zatknout kvůli jejich diplomatickému statutu. Ruský prezident Putin vyvolal letos v lednu kritiku, když podepsal zákon, poskytující úřadům zvýšené pravomoci pro dohled nad nevládními organizacemi a nad tím, kdo je financuje. Odhalení nynějších čtyř britských "špionů" má podle pozorovatelů zřejmě poskytnout pro Putinovy nedávné legislativní kroky ospravedlnění, míní list Guardian.

Podrobnosti v angličtině ZDE ZDE

23. 1. 2006

Titulek: Golgo mě nerozčílil (jak opět dezinterpretuje Jan Čulík) Jenom jsem napsal, že podle mého názoru důvody Šafrova odchodu, které Golgo uváděl, nebyly ty pravé a hlavní. Lepší by bylo vyhodnotit, jak si pod Šaforvým vedením MF Dnes vedla na trhu deníků. P.S. Diskutérovi, kterému vadí mé "hovadiny" v Ekonomu, doporučuji, ať je nečte. (Milan Šmíd, Louč)

Reakce Fabiana Golga: Milan Šmíd možná potřebuje nové brýle. Nepsal jsem ve své poznámce, že důvodem, proč Šafr odešel z MFD, byla jeho přítelkyně. V textu se praví: "Z dostupných zdrojů se deníku Metro podařilo zjistit, že hlavními důvody Šafrová odvolání byly názorové neshody s vedením společnosti MAFRA. Zaroveň se prý šéfům firmy nelíbilo, že zaměstnával ve vysoké funkci svou přitelkyni."

Kdo není proti mě osobně zaujatý, nemůže mě obvinit, že jsem nepsal o "těch pravých a hlavních" důvodech Šafrova odchodu.

Rád bych také poznamenal, že se vždycky podepisuji pod své články (mohl jsem tuto noticku v deníku Metro vydat bez podpisu, ale vždycky si stojím za tím, co napíšu.) Přitom všichni ti, kteří psali na fóra na stránkách mediar.cz a ceskamedia.cz, jsou anonymové. Považuju je nejen za zbabělce, ale za teroristy.

23. 1. 2006

Díval jsem se včera na televizní debaty na 3 hlavních televizních programech. Nejprve jsem chtěl nad tímto tématem mávnout rukou v duchu přísloví "Vše je marnost...", ale přece jen mi to nedalo.

Již před delší dobou jsem na tyto verbální přestřelky přestal pohlížet jako na něco, co nestojí za zlobení (zřejmě jako mnoho spoluobčanů). Nejsou totiž místem, kde by se divák dozvěděl seriozní informaci, či alespoň vysvětlení některých událostí předchozího týdne. V ČR je tento druh debat zvláštní nevkusnou exhibicí toho neomalenějšího z diskutérů, jimž obvykle "zdatně" sekunduje "ten/ta" - osoba, která by měla být redaktorem, či moderátorem pořadu. Je to už řada měsíců, kdy byl vyzdvihován Václav Moravec za svou vysokou profesionalitu v pořadech, které moderuje, či moderoval. Tenkrát jsme nechápal, proč tolik "slávy".

TV Nova
23. 1. 2006

Martin Veselovský, moderátor

Tak, znovu opakuji, to bylo odvysíláno 6. března 2005, tak se ptám úplně jednoduchou otázkou, jak je možné, že jste už tehdy věděl o tom, že pan Kraus byl v Ghaně, a že tam byl s Rigem?

Ivan Langer, místopředseda PS PČR, místopředseda ODS

Tak já jsem věděl, že tam byl, že tam byl s panem Rigem, ale to bylo všechno, co jsem, co jsem věděl, protože jsem dostal anonymní dopis a reagoval jsem a nebyl jsem připraven s tím vyjít na světlo boží, ale čelil jsem útoku ze strany pana poslance Krause, tak jsem na to tímto způsobem zareagoval...

Vždy je dobré, když si čtenář může udělat nezávislý úsudek sám a má pro to veškeré podklady. Ve většině médií tomu tak není. Už jen proto, že není možné tisknout hodinový dialog v plném znění a tak každý redakční zásah do otázek i odpovědí, každá citace je tak - byť nechtěnou - manipulací. Britské listy mají možnost sáhnout do archivu a přinést původní text i u odvysílaného televizního pořadu. Přinášíme vám doslovný přepis Sedmičky televize Nova ze dne 22. 1. 2005, kdy vedle moderátora Martina Veselovského seděl ministr vnitra František Bublan a proti němu místopředseda ODS Ivan Langer. (ŠOK)

doslovný přepis pořadu Sedmička ze dne 22. 1. 2005 ZDE

23. 1. 2006

Chce se mi povzdechnout -- to, že má pan Abbid svůj názor, je v pořádku. Ale že Britské listy, pověstné svou pečlivou redakční kulturou a tendencí zachovávat určitou míru kritického myšlení a faktů, ponechají jeho bezobsažný a argumentů prostý příspěvek bez povšimnutí, mne zaráží. Ale pan Čulík asi ví co dělá.

Leč k samotnému článku. Pokud by byl pan Abbid tak laskav a odpověděl mi na dvě jednoduché otázky, byl bych potěšen:

23. 1. 2006

Obávám se, že na Britských listech dochází k utajené filtraci lobbistických signálů veřejnosti ve snaze docílit veřejné podpory šílenému plánu zmocnit se jedné veřejné instituce, učinit v ní převrat, zcela rozbít její vnitřní strukturu a donutit ji přijmout úplně jiné společenské a kulturní hodnoty. A to všechno jen pro ukojení tolik odpíraného uspokojení objemného estetického chtíče Štěpána Kotrby.

Štěpán Kotrba sice vypjatě argumentuje proti zlořádu barterového obchodu mafiánského charakteru mezi (po penězích toužícím) Rádiem 1 a (částečně zdrogovaným a částečně se prostituujícím) Reflexem, ale sám nepodává čtenáři vysvětlení svých skutečných pohnutek. Kdo by si myslel, že Kotrba lobbuje pro ČRo, nebo kdo by si snad myslel, že lobbuje pro dobro vší levice, ten se velmi mýlí. Za články se silnou emotivní investicí s až revolucionizujícím vyzněním ("vlna spláchne potůček špíny" je velmi úderné) nejsou ani žádné politické vztahy a animozity v mediálním prostředí, ani víra ve splachovací sílu Českého rozhlasu, ale prachobyčejná láska k dechovce.

23. 1. 2006

Červnové parlamentní volby se blíží, politické strany se nás budou snažit přesvědčit, že právě ta či ona je naší nejlepší volbou. Všechny volby od roku 89 jsem absolvoval. Bohužel se stále se zmenšujícím pocitem smysluplnosti tohoto aktu pro mě i mé příbuzné a známé. Moje strategie výběru strany, pro kterou jsem hlasoval, se postupně měnila. Nejdříve jsem volil dle svého skutečného přesvědčení, pak z nouze ctnost a nakonec nejmenší zlo, až nezbylo nic, píše Britským listům čtenář Ladislav Silný.

23. 1. 2006

Uplynulo jen pár týdnů od doby, kdy musel odstoupit ze své funkce Charles Kennedy, bývalý šéf britských liberálních demokratů, třetí největší britské politické strany, kvůli alkoholismu. Nyní vznikl nový skandál. Vysoce perspektivní liberálně demokratický politik Mark Oaten, 41, stínový ministr vnitra, který chtěl kandidovat na uprázděné místo šéfa liberálních demokratů, musel o víkendu rychle opustit vrcholovou politiku, protože bulvární deník News of the World na něj zjistil, že si tento "šťastně ženatý" otec dvou dcer platil pro sex mladého homosexuálního prostituta.

Jenže nejsou sexuální skandály, které vyvolává britský bulvární tisk, tak trochu pokrytecké?

23. 1. 2006
Irena Zítková
Jaroslava Blažková: Happyendy. Vydalo: Záujmové združenie žien Aspekt. Prvé vydání. Doslov Jana Cviková. ISBN 80-85549-56-5. Bratislava 2005.

Bloudím prázdnými temnými ulicemi neznámého města. Není koho se zeptat, kde se vlastně nalézám. Vtom si náhle uvědomuji, že jsem ztratila kabelku se všemi svými doklady a penězi... a tím svou identitu.

Když jsem se probudila s úlevou, okamžitě jsem si vzpomněla, že před usnutím jsem znovu pročítala novou povídkovou sbírku Jaroslavy Blažkové Happyendy (ovšemže žádná podobná scéna se v ní neodehrává).

23. 1. 2006

Reaguji tímto, v užším slova smyslu, na článek Nialla Fergusona , uveřejněný v Britských listech, v širší míře pak na trvající ideologizaci velmocenské politiky Spojených států v anglosaské žurnalistice a odborné literatuře a v na ně navazujících provinčních podmínkách kulturních prostředí "spojeneckých" států, mezi něž patří, mimo jiné, ten náš.

Oprávněnost imperiálních nároků velkého bratra je odvozována již zcela běžně, bez polemiky o ideových východiscích, z Huntingtonovy teze o střetu civilizací. Tato teze je přitom již přijímána v kontextu jmenovaného prostředí buďto zcela a vědomě, jako je tomu zřejmě v případě článku Nialla Fergusona, nebo alespoň nevědomě, což se týká především pokusů o argumentaci z opačných hledisek.

Domnívám se, že je, Palackého slovy, v zájmu našem, ba humanity samé, aby si veřejnost, která toto pole argumentace nekriticky přijala, uvědomila, že nejde o zjevenou pravdu Boží (v poslední době rovněž frekventovaný pojem v oblasti mezinárodních vztahů), nýbrž o hypotézu, jejíž vědecká i etická hodnota je, slušně řečeno, rozporuplná, přinejmenším už proto, že, v souladu s českým úslovím, je to právě přání, které je zde otcem myšlenky.

Norbert Troller: Noční můra - akvarel , malováno v Terezíně, 1942
23. 1. 2006

POZVÁNKA

ROK S ŽIDOVSKOU KULTUROU - 100 LET ŽIDOVSKÉHO MUZEA V PRAZE

Památník Terezín , 2. 1. - 20. 2. 2006

< Norbert Troller: Noční můra - akvarel , malováno v Terezíně, 1942

Výstava představuje pět umělců (Norberta Trollera, Otto (Karase) Kaufmanna, Geogra Wolffa, Jaroslava Löbla a Eveline Friederike Finke - Isaac), kteří byli internováni v Terezíně. Přestože strádali fyzicky i psychicky, povznesli se nad těžkou realitu a zanechali po sobě nepomíjivou stopu. Vystavovaná díla pocházejí ze sbírek Památníku Terezín, ŽMP a Státního oblastního archívu v Litoměřicích.

Galerie Roberta Guttmanna, Židovské muzeum v Praze, 27. 1. 2006

27. ledna proběhne od 16 hodin v knihovně Informačního centra OSN na náměstí Kinských v Praze 5 beseda se Zuzanou Podmelovou a Pavlem Wernerem, kterou bude moderovat Marie Zahradníková. Po besedě bude následovat promítání dokumentárních filmů českých žáků a studentů Expedice židi a Děti z Hartmanic.

23. 1. 2006

V reakci na kritický článek o pražském Dopravním podniku posílám pár informací, které by mohly cestujícím pomoci, zvláště v souvislosti s nynější rozsáhlou akci zaměřenou proti cestujícím, kdy revizoři v dopravní špičce cíleně brání plynulosti dopravy, píše čtenářka Barbora Platzerová.

23. 1. 2006

Hned třetí den po svém zvolení byla německá kancléřka Merkelová a její vláda konfrontována s řešením případu únosu archeoložky Susanne Osthoffové v Iráku. Ve snaze o její osvobození se pak angažovala nejen vláda, která zřídila na ministerstvu zahraničí "krizové centrum" a snažila se diplomatickými kontakty o její propuštění, ale i občané, kteří vyšli se svíčkami do nočních ulic, aby vyjádřili manifestačně s obětí únosu svou solidaritu, dokonce se k požadavku jejího propuštění připojily i muslimské organizace. I bývalý kancléř Schröder ve videoclipu, vysílaném arabským televisním kanálem Al Jazeira prosil únosce o propuštění německé archeoložky. Následovaly tři týdny napětí a úzkostí o život paní Osthoffové.

23. 1. 2006

Události tohoto víkendu mne přiměly k tomu, abych se vyjádřil k problému, který nese souhrnný název Lety. To, čeho jsme svědky, musí podle mého názoru urážet každého, jenom trochu soudného člověka a navíc nám tyhle politické hádky a hrátky dělají opravdu moc a moc pěkné jméno - doma i v zahraničí...

Dr. Kandeh K. Yumkella Ph.D. ,  generální ředitel  Organizace spojených národů pro průmyslový rozvoj (UNIDO)
23. 1. 2006

Dr. Kandeh K. Yumkella Ph.D. , který byl v červnu 2005 nominován jako kandidát na generálního ředitele Organizace spojených národů pro průmyslový rozvoj (UNIDO) s heslem "Společně můžeme měnit situaci" a nyní se stal hlavou rozvoje průmyslu koordinační organizace 171 členských zemí OSN. Započal svůj mandát výzvou, aby organizace dokázala, že může řešit zmírnění chudoby třetího světa - ne teoreticky, ale v praxi. Na 11. konferenci UNIDO, která skončila včera jeho zvolením do čela, prohlásil, že africké země by se měly učit zkušenostem Číny, Indie a Brazílie z ekonomického rozvoje, musí absorbovat nové myšlení z celého světa a navázat s ostátními státy a oblastmi nové partnerství. Členem UNIDO není USA a ani jedna evropská země, z ekonomicky rozvinutých pouze Čína, Izrael a země Perského zálivu.

Yumkella abslovoval Cornell University a University of Illinois, působil jako ministr obchodu, průmyslu a státních podniků republiky Sierry Leone, posléze 15 let při řízení rozvojových programů, naposledy jako ředitel rozvojového programu OSN pro Afriku.

23. 1. 2006

NO COMMENT

Protest proti přepravě jaderného odpadu
23. 1. 2006

V souvislosti s posledním "Castor" transportem (bezpečnostní kontejner pro transport "vyhořelých" palivových článků ) z severofrancouzského La Hague do doposud provizorního uložiště v Gorlebenu koncem listopadu minulého roku, jsem tehdy slyšel v ranním informačním bloku rozhlasové stanice Deutschlandfunk, v interview s vládním pověřencem pro otázky jaderného odpadu, pozoruhodnou věc. Diskutoval se problém provizorního uložiště v Gorlebenu.

Pověřenec svěřil posluchačům sladké tajemství, že podle současných pravidel musí být zajištěna bezpečnost uložení na milion let.

23. 1. 2006
Zpracoval Muhammad Abú Nasr, přeložila Eva Cironisová

Bulharské ministerstvo obrany oznámilo, že začalo z Iráku stahovat pěší brigádu svých okupačních vojáků. Kontingent čítající 334 mužů opustí Irák do konce prosince. Vzhledem k odporu bulharské veřejnosti proti válce odhlasoval parlament v květnu stažení svých sil. Bulharská socialistická strana, která v červnu zvítězila ve volbách, slíbila okamžité stažení vojáků, na nátlak Washingtonu však byla nucena přistoupit na to, že vojáci Irák opustí až po volbách 15. prosince. Podle oficiálních statistik ztratilo Bulharsko v Iráku 13 vojáků a šest civilistů.

V rámci zásady Audiatur et altera pars zveřejňujeme zpravodajství o nedávných bojích v Iráku z hlediska osob, které bojují proti americkým a západním okupačním vojskům.

Zpravodajství iráckého odboje TÉMA BL
Vladimír Iljič Uljanov - Lenin --- dobová malba - archiv Muzea dělnického hnutí
23. 1. 2006

Ťažké hľadanie historickej pravdy

k 82. výročí úmrtí Vladimíra Iljiče Uljanova - Lenina (22. 4. 1870 Simbirsk - 21. 1. 1924, Gorki)

Pre Lenina boli kľúčovými pojmami marxizmu revolúcia a problém moci. Jeho prístup bol dvojnásobne pochybný. Jednak si z učenia Marxa a Engelsa vybral to, čo vyhovovalo jeho koncepcii, a svoj výklad považoval za jediný výlučne správny. Dokonca aj Trockij, ktorý sa po celý život považoval za Leninovho prívrženca, mu vyčítal nepružnosť myslenia a tendenciu nahradiť diktatúru proletariátu diktatúrou nad proletariátom.

V rozmedzí zhruba piatich rokov istý prominentný ruský historik uverejnil dve rozsiahle životopisné práce. Prvá bola venovaná Stalinovi, druhá Leninovi. Medzi nimi je však významný rozdiel. V prvej je Stalin vykreslený ako obludný zloduch a Lenin ako hlásateľ správnej cesty, kým v druhej je rovnakou príšerou aj Lenin. V oných rokoch totiž zmizol z mapy Sovietsky zväz. Prvá kniha bola uverejnená v čase perestrojky, kým v čase vydania druhej sa stal ruským prezidentom alkoholik, ktorý by na pripomienku, že svojho času bol významným funkcionárom KSSZ, reagoval fyzickým násilím. Je však možné, aby historik ešte živej minulosti pracoval podľa zásady "sine ira et studio" (bez hnevu a zámeru, t. j. nestranne)?

20. 1. 2006

Motto:

"Zaměstnat přítelkyni na vysokém postu mi přijde zcela normální. Každý solidní muž by se měl o své děvče postarat."
Mediář

Fabiano Golgo, nový šéfredaktor zpravodajství deníku Metro, rozčílil novináře zaměstnané v Mladé frontě dnes (po celý pátek mu posílali rozzuřené esemesky, že prozradil "důvěrné" informace) a kupodivu i občasného mediálního komentátora Milana Šmída, když v pátečním deníku Metro zveřejnil některé okolnosti, proč byl najednou "odstoupen" šéfredaktor MFD Pavel Šafr. Majitelům tohoto bulvárního deníku se mj. nelíbilo, že Šafr zaměstnával ve vysoké funkci svou přítelkyni. Milanu Šmídovi se zase nelíbilo, že tuto korupční praxi Fabiano Golgo zveřejnil, totéž platí pro zaměstnance MFD.

Tak se s tím holt budou asi muset vyrovnat...

Paní Horvátová se svým majetkem na slánské ulici
21. 1. 2006

SPOLEČNĚ PO MODRÉ?

Tato promyšlená provokace směřuje k tomu, aby vyvolala krvavý střet s Romy a v konečném důsledku je diskreditovala před českou i mezinárodní veřejností. Je povinností každého Roma nenechat se vyprovokovat a bojkotovat neonacistickou provokaci.

Nelze přehlédnout, že neonacisty k provokaci v Letech inspirovalo vyjádření komunistického europoslance Ransdorfa, který tvrdí, že se okolo Letů bezuzdně lže. Stejně tak nelze přehlédnout výrok prezidenta Václava Klause o tom, že v Letech nebyl koncentrační tábor v tom smyslu, jako jej chápeme.

Dva roky starý pokus vyhnat nepřizpůsobivé cigány na ulici a vybudovat malý, dobře střežený koncentrák v opuštěném lomu za městem se stal demonstrační ukázkou toho, jak jsou v České republice chápána práva menšin a jak je řešena jejich mnohdy nezaviněně tíživá sociální situace. Komunální politika starostů za ODS, založená na v praxi rasistickém konceptu nulové tolerance, prosazovaným zejména starostou Rubikem (ODS) ve Slaném, dorazila spolu s dalšími prohřešky do Evropy v podobě Zprávy o situaci Romů, zahrnující všechny země EU. Tu pak projednával Evropský parlament.

Zpráva zde vzbudila zaslouženou pozornost. I poslance Jana Zahradila, předsedy europoslaneckého klubu ODS.

vyhánění Romů a jejich ožebračování v režii ODS: Slzy jsou SLANÝ TÉMA BL

ANALÝZA: Město Slaný a Romové - modelový případ romské segregace ZDE
Petra Edelmannová
21. 1. 2006
< Petra Edelmannová -- foto: Štěpán Kotrba

Za výkřik "Pryč s nacismem" státní policie zatkla a předvedla na služebnu k podání vysvětlení romského aktivistu Markuse Papeho. Stalo se tak v sobotu dopoledne při pietním setkání romských aktivistů a ochránců lidských práv, kteří zde uctili památku romských obětí holocaustu. Mimo ně se zde sešly také čtyři desítky příznivců Národní strany v čele s Petrou Edelmannovou. Ti zde protestovali proti odstranění kamene s nápisem "Obětem", který Národní strana minulý týden v Letech instalovala.

21. 1. 2006

Omlouváme se všem slušným čtenářům za to, že jsme zrušili diskusi pod článkem. Někteří jiní ji bohužel zneužívali k opakovaným rasistickým a vulgárním výpadům, které už nešlo mazat jednotlivě. Redakce iDNES

Toto oznámení publikovala redakce iDNES pod zprávou o sobotních potyčkách v Letech ZDE

20. 1. 2006
Varování uživatelům: nepoužívejte vyhledávač Yahoo, pokud nechcete, aby Bílý dům věděl, co děláte

Firma Google odmítá splnit soudní příkaz, iniciovaný z Bílého domu, aby americké vládě vydala záznamy o tom, co její uživatelé na internetu vyhledávají.

Americká vláda o to požádala loni v létě, avšak firma Google žádost odmítla splnit. Proto americký ministr spravedlnosti Alberto Gonzales podal žádost u federálního soudce v San José, aby si splnění žádosti vynutil soudně.

20. 1. 2006

Bývalý americký republikánský kongresman rezignoval na svou funkci v poradním sboru absolventů University of California v Los Angeles poté, co vyšlo najevo, že tento poradní sbor nabízel studentům peníze, aby špehovali "levicové" učitele.

20. 1. 2006

Koncem loňského roku se třetím dílem završil knižní triptych Vladimíra Votýpky , věnovaný osudům české aristokracie ve 20. století, zvláště pak po roce 1945 (Příběhy české šlechty -- Návraty české šlechty -- Paradoxy české šlechty). Vyšel postupně v letech 1995--2005, každý díl v jiném nakladatelství (Mladá fronta -- Paseka -- Máj / Dokořán), ale pod pečlivou redakcí stejné editorky Jaroslavy Jiskrové a v jednotné grafické úpravě Luboše Šedivého.

20. 1. 2006

Na okraj zprávy Human Rights Watch:

"V záležitostech migrace, azylu a boje proti terorismu jak společné přístupy EU, tak politika a praktiky jednotlivých států EU vykazují stálou tendenci k obcházení mezinárodních lidskoprávních závazků."

Kapitola zprávy HRW věnovaná EU - kompletní text anglicky ZDE.

Human Rights Watch ve své výroční zprávě konstatuje, že postoj současné americké administrativy vytváří patrně největší poválečný deficit v prosazování lidských práv. Tomuto tématu prý nyní, kdy Američané bez ostychu nezákonně unášejí, zadržují a v řadě případů i mučí podezřelé osoby, chybí na mezinárodním poli dostatečně silný a věrohodný zastánce. V čerstvé optice HRW na tom však již ani Evropa není o mnoho lépe.

2. 1. 2006

V prosinci 2005 přispělo celkem 131 čtenářů Britských listů na provoz časopisu úhrnem částkou 34 359.00 Kč. Příjem z reklamy byl 1200 Kč. Na internetovém účtu Paypal máme nyní nadto 981.24 USD. Přispěl jen zlomek z celkového počtu více než devět tisíc čtenářů denně, děkujeme. Apelujeme i na ostatní, aby nám třeba i malým, pravidelným finančním příspěvkem pomohli rozšiřovat a profesionalizovat práci časopisu ve veřejném zájmu, kterou děláme zadarmo. Vybranou částkou financujeme postupné dopracování našeho redakčního systému a odstranění četných nefunkčností, financování systematické novinářské práce to však zatím neumožňuje. Právě pro nedostatek financí jsme dosud nebyli schopni zprovoznit celou řadu potřebných technických funkcí serveru (vyhledávání, statistiky, knihovnu, galerie, zasílání BL mailem, onlinové chaty, odstranit četné technické chyby).

Finanční dary Občanskému sdružení Britské listy jsou v ČR odečitatelné ze základu daně z příjmu. Vydáváme k tomu na požádání písemné potvrzení.

Děkujeme všem, kteří podporují provoz Britských listů finančními dary i zadáváním reklamy.

Jsme vám velmi vděčni za finanční záchranu našeho serveru, prosíme však: nepřestávejte přispívat, umožníte nám dělat naši práci lépe a efektivněji, budeme si moci například systematicky financovat právníka, což byl mělo být pro náš list nezbytné. Financujte si k vlastnímu prospěchu kritický a nezávislý deník.

Jsme vděčni za každý drobný příspěvek na provoz Britských listů, který je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisen Bance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2.

Čtenáři ze zahraničí mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

22. 11. 2003

Britským listům můžete psát na adresu redakce@blisty.cz, šéfredaktor Jan Čulík má adresu culik@blisty.cz a také J.Culik@slavonic.arts.gla.ac.uk , pražský redaktor Štěpán Kotrba má adresu stepan@kotrba.cz a skype stepan.kotrba, technickému správci Dominiku Joe Pantůčkovi pište na adresu joe@joe.cz.

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
23. 1. 2006 Čierne humory Irena  Zítková
23. 1. 2006 Všechno, co vám zatajují o ropné krizi   
21. 1. 2006 Za poškození dobrého jména a demokratické pověsti si může ODS sama Štěpán  Kotrba
20. 1. 2006 Obránci lidských práv nemohou spoléhat na pomoc západních vlád Karel  Dolejší
20. 1. 2006 O české šlechtě mezi včerejškem a zítřkem Josef  Tomeš
20. 1. 2006 Proč Anglosasové na světě vedou   
20. 1. 2006 Skandál se špehováním na amerických universitách   
20. 1. 2006 Bílý dům Googlu: předejte informace o tom, co kdo vyhledává   
20. 1. 2006 Fabiano Golgo terčem útoků, že prý "prozrazuje důvěrnosti" Jan  Čulík
18. 1. 2006 Láska ke třem (neexistujícím) pomerančům Alex  Koenigsmark

Hon na svobodu slova RSS 2.0      Historie >
23. 1. 2006 Ještě k trestnému činu pomluvy Stanislav  Penc
18. 1. 2006 Britští extremisté před soudem za šíření rasové nenávisti   
30. 12. 2005 Ankara a svoboda projevu:počet obviněných narůstá Simone  Radačičová
27. 12. 2005 Svoboda projevu v Evropě: Musí to být buď všechno, nebo to není nic   
21. 12. 2005 Jak je tomu s verbálními trestnými činy Jaroslav  Štemberk
20. 12. 2005 Čermákova vyváženost bez obalu a rakouský tiskový zákon Štěpán  Kotrba
20. 12. 2005 Trestní stíhání za pomluvu je potřebný paragraf   
19. 12. 2005 Zahájeno trestní stíhání proti Stanislavu Pencovi   
14. 12. 2005 Nevinný člověk, jehož soudce Šídlo odsoudil do vězení za neprokázanou blbost Jan  Čulík
14. 12. 2005 Svoboda je nedělitelná? Máme se za co stydět? Jan  Čulík

Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost RSS 2.0      Historie >
23. 1. 2006 Mapa není území Jindřich  Kalous
23. 1. 2006 Všechno, co vám zatajují o ropné krizi   
10. 1. 2006 Ukrajinský parlament se rozhodl odvolat vládu   
4. 1. 2006 Konec jednoho snu Josef  Vít
28. 11. 2005 Ropný zlom: dojdeme k rozumným závěrům? Jindřich  Kalous
24. 11. 2005 Ropný zlom: nejperspektivnější je jaderná energie   
23. 11. 2005 Ropný zlom: Nebezpečné omyly Jindřicha Kalouse Jiří  Vačkář
22. 11. 2005 Ropný zlom: co dělat v České republice Jindřich  Kalous
14. 11. 2005 Ropný zlom a Švédsko Jindřich  Kalous
7. 11. 2005 Krutá zima Jindřich  Kalous

Mají pětatřicátníci v Česku dnes zhoubný vliv? RSS 2.0      Historie >
20. 1. 2006 Pětatřicátníci, sociálně cítící a další... Pavel  Urban
6. 1. 2006 Kdo jsou vítězové antikomunistické revoluce? Jindřich  Kalous
4. 1. 2006 Vinu nesou ti, kdo narcistický habitus vytvářejí Karel  Dolejší
2. 1. 2006 Pětatřicátníci, hoši jako květ, na vás bylo vždycky radost pohledět.... Josef  Vít
2. 1. 2006 Vadí, nevadí Luděk  Rozehnal
31. 12. 2005 Jak to bylo s tím západním rájem? František  Hájek
31. 12. 2005 Zmačkané obaly Tomáš  Krček
30. 12. 2005 Ještě jednou pětatřicátníci Josef  Vít
30. 12. 2005 Opět jen střet generací Josef  Provazník
30. 12. 2005 Generace, argumenty a analýzy Martin  Brezina

Kriminalizace fanoušků a Harry Potter RSS 2.0      Historie >
20. 12. 2005 Policie vyšetřuje neoficiální překladatele Harryho Pottera i nadále jako zločince Štěpán  Kotrba
17. 12. 2005 Harry Potter na netu: Jan Rychetský v Právu zbytečně kriminalizuje děti Štěpán  Kotrba
28. 7. 2005 Harry Potter a Mýtus věčného návratu Dominik  Lukeš
27. 7. 2005 Neoficiální překlad Harryho Pottera do češtiny už je na světě Štěpán  Kotrba
15. 9. 2004 Literatura se stala terčem mediální manipulace Petr  Bílek
30. 6. 2003 Nový Harry Potter -- postava plná angstu Hannah  Čulík
30. 6. 2003 The angst-filled Harry Potter Hannah  Čulík
21. 6. 2003 Šílenství ohledně nového Harryho Pottera je dobře organizováno   
19. 6. 2003 Rowlingová žaluje americký deník   
18. 12. 2002 O čo prišiel Harry Potter Eva  Michalková

Rasismus RSS 2.0      Historie >
21. 1. 2006 Za poškození dobrého jména a demokratické pověsti si může ODS sama Štěpán  Kotrba
21. 1. 2006 Server iDnes zrušil diskusi pod článkem o Romech   
18. 1. 2006 Britští extremisté před soudem za šíření rasové nenávisti   
16. 1. 2006 Tvrdě nacistické stránky v češtině Jan  Čulík
8. 1. 2006 Sprostý rasismus na serveru Novinky.cz je dál šířen bez korekce   
30. 12. 2005 "Neuvěřitelný hnůj" na serveru novinky.cz   
30. 12. 2005 Lidská povaha a diskuse na internetových serverech Aleš  Uhlíř
27. 12. 2005 Novinky.cz: "Chtěl bych mít od cikánské krve špičky bot"   
15. 12. 2005 Primitivní rasismus v časopise Mladá fronta Plus Jan  Čulík
13. 11. 2005 Rasismus v České televizi   

Případ Petra Partyka RSS 2.0      Historie >
18. 1. 2006 Napište neprávem vězněnému Petru Partykovi   
5. 1. 2006 Petra Partyka - kupodivu - za komunismu nezavřeli, to až teď!   
3. 1. 2006 Napište do vězení Petru Partykovi! Benny  Rees
21. 12. 2005 Jak je tomu s verbálními trestnými činy Jaroslav  Štemberk
16. 12. 2005 Soudce: Co je to Seznam.cz? Můžete mi říct, kdo na něm je?   
14. 12. 2005 Nevinný člověk, jehož soudce Šídlo odsoudil do vězení za neprokázanou blbost Jan  Čulík
14. 12. 2005 Svoboda je nedělitelná? Máme se za co stydět? Jan  Čulík
13. 12. 2005 Petr Partyk uvězněn   
21. 3. 2005 Free speech is ours, but don't dare use it Jan  Čulík
17. 3. 2005 Dura lex, sed lex Jaroslav  Štemberk

Báseň pro tento den RSS 2.0      Historie >
20. 1. 2006 Pojem čistý Naděžda  Plíšková
19. 1. 2006 Temná noci! Jasná noci! Karel Hynek Mácha
16. 1. 2006 Starala sa mati má   
13. 1. 2006 Vysoká smrková vazba Bogdan  Trojak
12. 1. 2006 Výčitka Štěpán  Kotrba
11. 1. 2006 Potmě Viktor  Dyk
10. 1. 2006 Velký Adam Petr  Hruška
6. 1. 2006 Poslání Viktor  Dyk
5. 1. 2006 * * *   
4. 1. 2006 Když tři dny vítr vál Zbyněk  Hejda

Demokratická revoluce? Utajená historie devadesátých let RSS 2.0      Historie >
13. 1. 2006 Aero Vodochody: iks pokusů o záchranu leteckého průmyslu Štěpán  Kotrba
12. 1. 2006 Nevím, jak zabránit létání třísek než použitím jiné sekery Pavel  Urban
6. 1. 2006 Kdo jsou vítězové antikomunistické revoluce? Jindřich  Kalous
5. 1. 2006 Rozdíl je jen domněnkou, je třeba jej prokázat Miroslav  Prokeš
4. 1. 2006 V této demokracii smějí užívat svobody jen ti, co souhlasí   
4. 1. 2006 Vinu nesou ti, kdo narcistický habitus vytvářejí Karel  Dolejší
4. 1. 2006 Udělejte to profesionálně   
3. 1. 2006 Perzekuce před listopadem a po něm: Jeden malý rozdíl Pavel  Urban
2. 1. 2006 Pár sametových příběhů Štěpán  Kotrba
2. 1. 2006 Time to examine the hidden history of 1989 Jan  Čulík

Ptačí chřipka RSS 2.0      Historie >
13. 1. 2006 Britský plán proti ptačí chřipce   
5. 1. 2006 V Turecku onemocněli lidé ptačí chřipkou   
1. 12. 2005 Epidemie moru z roku 1665 versus epidemie hlouposti z roku 2005 Aleš  Uhlíř
1. 12. 2005 O hromadných hrobech   
1. 12. 2005 Rozumný požadavek slovenské hygieničky   
5. 11. 2005 Jak to vypadá při chřipkové pandemii   
4. 11. 2005 Někteří jsme si stále rovnější? Zbyněk  Šebor
4. 11. 2005 Chřipka Petr  Wagner
24. 10. 2005 Papoušek, dovezený do Británie "byl nakažen smrtelnou ptačí chřipkou"   
21. 10. 2005 Voliéra trapnosti a trusu Václav  Dušek

Czech Politics: Jan Čulík's comment in Czech Business Weekly RSS 2.0      Historie >
2. 1. 2006 Time to examine the hidden history of 1989 Jan  Čulík
14. 12. 2005 In reality TV, echoes of the plebeian past Jan  Čulík
15. 11. 2005 Racism emerges as French suburbs burn Jan  Čulík
24. 10. 2005 Now is the time for agents provocateurs Jan  Čulík
3. 10. 2005 Czech judiciary seen as corrupt from abroad Jan  Čulík
12. 9. 2005 No justification for soaring oil prices Jan  Čulík
22. 8. 2005 Mapping the limits of democracy Jan  Čulík
1. 8. 2005 Media must not give to stereotypes Jan  Čulík
18. 7. 2005 Media mistakes may just be growing pains Jan  Čulík
20. 6. 2005 The unexamined life is not worth watching Jan  Čulík

Zaznamenávání osobních dat občanů RSS 2.0      Historie >
20. 1. 2006 Bílý dům Googlu: předejte informace o tom, co kdo vyhledává   
23. 12. 2005 Od roku 2006 budou v Británii zaznamenávány všechny jízdy automobilem   
23. 12. 2005 Nástup Velkého bratra v ČR a v EU   
17. 10. 2005 Odpor v EU proti orwellovské směrnici   
6. 10. 2005 Šikana zaměstnaců, kteří pracují s počítačem, šikana novinářů a protiteroristická hloupost Štěpán  Kotrba
9. 9. 2005 Plán archivovat telekomunikační data v EU odmítnut   
8. 9. 2005 Británie znovu požaduje archivaci informací o emailech a telefonních rozhovorech   
8. 9. 2005 Schraňování údajů o telekomunikačním provozu občanů EU není řešení!   
11. 7. 2005 Clarke chce, aby vlády v EU zaznamenávaly informace o všech mobilních a emailových komunikacích   
10. 6. 2002 Evropská unie chce číst všechny emaily a analyzovat všechny telefonní výpisy   

DIY, tekno a CzechTek RSS 2.0      Historie >
9. 1. 2006 Ministr kultury Vítězslav Jandák: "Na CzechTek se přijedu podívat!" Martin "Juki" Jyrkinen
13. 12. 2005 Vyjadřuji hlubokou nespokojenost s tím, jak vyšetřujete zásah policistů na CzechTeku 2005   
8. 12. 2005 Jsme nespokojeni s tím, jak se vyšetřuje Czechtek 2005!   
14. 11. 2005 Motejl: "Při Czechteku 2005 pochybila policie i účastníci" Štěpán  Kotrba
31. 10. 2005 CzechTek 2005 v komentářích českého tisku   
16. 9. 2005 Ti, jimž jde o lidská práva, by se měli o bezprávný policejní zásah proti Czechteku zajímat Jan  Rovenský
12. 9. 2005 EuroTek aneb od teknohudby k technokracii? Petr  Schnur
9. 9. 2005 CzechTek v rovině zneužití práva Miroslav  Polreich
8. 9. 2005 Odpůrci zásahu: Vláda chybně interpretuje zásah policie na Tachovsku   
1. 9. 2005 CzechTek po americku Thomas  Franke

Co je podstatou uměleckého díla RSS 2.0      Historie >
14. 11. 2005 Devadesáté páté výročí úmrtí L. N. Tolstého Jiří  Nezval
17. 10. 2005 Brak Filip  Sklenář
13. 10. 2005 Přátelé pokleslých forem Milan  Černý
26. 9. 2005 Chvála braku Milan  Černý
7. 9. 2005 Tunel umění Alex  Koenigsmark
5. 9. 2005 Systém státních dotací je bojem o moc Jan  Samohýl
5. 9. 2005 Vysvětlovat prospěch z umění je jako vysvětlovat zamilovanost Jiří  Holý
5. 9. 2005 Umění je tyranií, překrucuje skutečnost a chová se k ní jako k děvce Jan  Paul
5. 9. 2005 Státní dotace jsou pro umění zhoubné Boris  Cvek
5. 9. 2005 Má stát dotovat umění?   

Modrá šance ODS RSS 2.0      Historie >
21. 1. 2006 Za poškození dobrého jména a demokratické pověsti si může ODS sama Štěpán  Kotrba
23. 12. 2005 "ODS se opět uchýlila k účelovému lhaní" Jiří  Paroubek
28. 11. 2005 Překvapení pana Topolánka Josef  Vít
27. 11. 2005 Mirek Topolánek: "Všem potřebným, nezaměstnaným a nemocným dokážeme, že skutečná solidarita má konzervativní, nikoli socialistické základy." Mirek  Topolánek
16. 11. 2005 Vede ODS kampaň pomocí anonymního spamu? Bohumil  Kartous
16. 11. 2005 Proč ODS chybí jeden hejtman a jak se v ní bojuje o funkce? Milan  Hamerský
19. 9. 2005 Zahradilova Modrá šance: možná budoucí zahraniční politika ČR Jiří  Staněk
25. 7. 2005 Klausovo Národní souručenství Štěpán  Kotrba
22. 6. 2005 Mýty Modré šance viděné očima odborů Pavel  Janíčko
24. 5. 2005 Modrá šance pro zdravotnictví - změní radikálně a nevratně českou společnost k horšímu Jiří  Jírovec

Globální oteplování RSS 2.0      Historie >
19. 1. 2006 Skončí naše civilizace Lovelockovou apokalypsou? Stanislav  Mihulka
17. 1. 2006 James Lovelock: Životní prostředí na Zemi je už zničené   
17. 1. 2006 Jaderná energetika "nemůže být řešením pro klimatické změny"   
9. 12. 2005 Jak se americká ropná společnost snaží zabránit, aby Evropa plnila smlouvu z Kjóta   
25. 11. 2005 Koncentrace CO2 je "nejvyšší za 650 000 let"   
21. 9. 2005 Firmy chtějí jednat proti globálnímu oteplování, brání jim v tom vlády   
11. 8. 2005 Globální oteplování se přiblížilo bodu nevratnosti   
8. 7. 2005 Pitný režim duše Bohumil  Kartous
4. 7. 2005 Sladké mámení alternativ Milan  Černý
1. 7. 2005 Blair se prý připravuje na rozkol s Georgem Bushem   

Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti RSS 2.0      Historie >
4. 7. 2005 Moc nočních můr v internetovém archivu   
13. 5. 2005 Curtisova Moc nočních můr na filmovém festivalu v Cannes   
15. 4. 2005 Význačný televizní dokumentarista obvinil BBC, že přehání hrozbu terorismu   
31. 3. 2005 Moc nočních můr Adama Curtise v Bratislavě   
11. 3. 2005 Neoliberální plíživý převrat a smrt demokracie podle Noreeny Hertzové Stanislav  Heczko
2. 3. 2005 Moc nočních můr na Ostravské univerzitě   
26. 1. 2005 Česká redakce BBC informuje o filmu Adama Curtise Jan  Čulík
19. 1. 2005 Curtisova Moc nočních můr znovu v britské televizi   
18. 1. 2005 Bez analýzy a syntézy se ve světě nezorientujete - musíte vytvářet teorie o tom, jak věci jsou Irena  Ryšánková
6. 1. 2005 Jak Adam Curtis bourá mýty prostřednictvím šokujících vizuálních souvislostí Marta  Svobodová

Český film RSS 2.0      Historie >
13. 1. 2006 Ještě žiju s věšákem, plácačkou a čepicí -- úvaha nad banalitou jednoho filmu Bohuslav  Binka
13. 12. 2005 Maria Procházková, Oldřich Kaiser a Žralok v hlavě Jan  Čulík
21. 11. 2005 Filosofický horor o kultuře Martin  Ondreját
7. 11. 2005 Sú Hrubeš a Mareš filmom do dažďa? Juraj  Korpa
27. 10. 2005 Hrubeš a Mareš jsou naši souputníci Tomáš  Koloc
10. 10. 2005 Štěstí: Ta schematičnost opravdu skřípe Tomáš  Koloc
29. 9. 2005 Jak kritici ublížují filmu Štěstí Ján  Simkanič
26. 9. 2005 Štěstí Bohdana Slámy dostalo cenu v San Sebastian   
15. 9. 2005 Štěstí Bohdana Slámy   
9. 8. 2005 Co se právě hraje v Athénách pod Akropolí? Jan  Čulík

17. listopad RSS 2.0      Historie >
23. 11. 2005 S Jožínem z bažin proti komunismu Karel  Moudrý
18. 11. 2005 Co nám přinesl listopad 1989? Boris  Cvek
17. 11. 2005 16. listopad + 1 gól = 17.listopad Karel  Moudrý
15. 11. 2005 Ztracená generace Ladislav  Žák
26. 1. 2005 Oskar Krejčí: Komunisti museli disidentom moc doslova vnútiť   
26. 1. 2005 Opozice nechtěla jít do vlády   
24. 1. 2005 Šlo o lidskou důstojnost, i když to většina už zapomněla Vilém  Prečan
24. 1. 2005 Filipov: Nic se nepohne do května 1990   
24. 1. 2005 Blacková: Nechte Fojtíka jet do USA   
24. 1. 2005 Proč se v Praze pořád nic neděje   

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
23. 1. 2006 Dolary paní Osthoffové Tomáš  Krček
20. 1. 2006 V iráckých volbách zvítězila šíitská aliance   
19. 1. 2006 Oficiální americký úřad vykreslil děsivý obraz "nezvládnutelného" Iráku   
18. 1. 2006 Pamatujete na Afghánistán? Nyní jsou tam obyvatelé terorizováni sebevražednými atentátníky   
17. 1. 2006 Povede americká invaze k rozpadu Iráku?   
14. 1. 2006 Bush odmítl námitky Merkelové ohledně Guantánama   
14. 1. 2006 Americký útok proti "Zawahirimu" vyvolal protesty   
13. 1. 2006 Britský důstojník: Americká armáda v Iráku je obětí institučního rasismu   
11. 1. 2006 Americká vojska střílela na iráckého novináře, oceněného čelnou mezinárodní cenou   
9. 1. 2006 Většinu amerických padlých mohly zachránit kvalitnější balistické vesty Karel  Dolejší

Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ RSS 2.0      Historie >
23. 1. 2006 Dost bylo střetu civilizací! Jakub  Wolf
20. 1. 2006 Jak vznikla velká válka roku 2007 - a jak jí bylo možno zabránit   
10. 1. 2006 John Simpson: Šaronova politika by stejně nevedla k příměří   
9. 1. 2006 Robert Fisk: "Šaron bude navždy považován za válečného zločince"   
9. 1. 2006 Šaron: Doražte ho Karel  Dolejší
8. 1. 2006 Zemře Šaron na kabalistické prokletí? Štěpán  Kotrba
7. 1. 2006 Ariel Šaron "zřejmě nepřežije"   
7. 1. 2006 Je záhadou, proč se Šaron na poslední chvíli změnil   
6. 1. 2006 Ariel Šaron zůstane v umělém spánku přinejmenším do soboty Karel  Dolejší
6. 1. 2006 Válečný zločinec Ariel Šaron   

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
13. 1. 2006 Jak Komenský zabloudil v Amsterodamu Adam Samuel Hartmann
31. 12. 2005 Jak tomu bylo ve vězení Václav Vratislav z Mitrovic
24. 12. 2005 O českých špionech v 16. století Václav Vratislav z Mitrovic
13. 12. 2005 Poetry Slam v Ústí nad Labem   
1. 12. 2005 Pavel Janáček- Braková literatura   
24. 11. 2005 Nepotřebnost literatury a bezprizornost spisovatele Michal  Černík
17. 10. 2005 Brak Filip  Sklenář
17. 10. 2005 Umění je paměť, stopa po živých... Irena  Zítková
13. 10. 2005 Přátelé pokleslých forem Milan  Černý
6. 10. 2005 Late towards the morning Karel  Hlaváček