16. 6. 2006
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
Robert Fico, předseda vítězné strany Směr-sociální demokracie
18. 6. 2006

Slovenský prezident Ivan Gašparovič pověří sestavením nové vlády vítěze sobotních parlamentních voleb, tedy Roberta Fica. Slovenské parlamentní volby vyhrála doposud opoziční strana Směr-sociální demokracie 29,14 procenty hlasů.

18,35 procenta zaznamenala SDKU-DS premiéra Mikuláše Dzurindy. Třetí skončila nacionalistická Slovenská národní strana (SNS) s 11,73 % a těsně tak předstihla Stranu maďarské koalice (SMK), která obdržela 11,68 procenta platných hlasů. Až na pátém místě je Lidová strana-Hnutí za demokratické Slovensko (LS-HZDS) bývalého premiéra Vladimíra Mečiara s 8,79 procenta hlasů. Nejmenší stranou v novém parlamentu se ziskem 8,31 procenta bude Křesťanskodemokratické hnutí (KDH). Do parlamentu se nedostala starostalinská komunistická strana (KSS) a Aliance nového občana (ANO) vedená Pavlem Ruskem.

Směr obsadí v nové Národní radě 50 křesel, tedy třetinu ze 150 míst. SDKU-DS připadlo 31 mandátů, SNS a SMK budou mít shodně po 20 a KDH 14 poslanců.

Sloupek
Stephen Crane

V poušti
Viděl jsem tvora, nahého, zvířecího,
Který, sedě na bobku,
Držel v rukou své srdce,
A požíral ho.
Řekl jsem: "Je to dobré, příteli?"
"Je to hořké-hořké", odpověděl;
"Ale mám to rád
protože je to hořké,
A protože to je moje srdce."

z knihy The Black Riders and Other Lines (NewYork: Alfred A. Knopf, 1895) přeložil do Britských listů Jiří Drašnar

16. 6. 2006

V Británii byl zveřejněn dvaadvacetistránkový dopis, který v roce 1982 napsal tehdy osmadvacetiletý Tony Blair tehdejšímu šéfovi tehdy velmi tradiční Labouristické strany Michaelu Footovi. O marxismu tehdy Blair napsal: "I v naší straně [ve srovnání s Konzervativní stranou], i když daleko méně, existuje tendence bránit tomu, aby se mysl chovala svobodně. Nemohu si pomoci, ale mám pocit, že za to částečně může pokračující spojování marxismu se socialismem. Dal jsem si práci a Marxe jsem si přečetl. Z mnoha hledisek mi to mnohé vysvětlilo; zejména mé vnímání vztahu mezi lidmi a společností, v níž žijí, bylo navždycky změněno. Ale v konečném důsledku to bylo svazující, protože se to snažilo svou filozofií ovládnout všechny rysy existence. A to, samozřejmě, je pro mnoho lidí atraktivní."

Je Marx stále ještě relevantní? Tuto otázku v pátek položil deník Independent několika známým britským osobnostem:

17. 6. 2006

Asi před týdnem psal v Lidových novinách Josef Klíma ve svém sobotním sloupku o komsi, kdo tvrdil -- ironicky -- že africkým fotbalistům pomáhají šamani různými kouzly.

No, moje babička, dej jí pan bůh věčnou slávu, zase pověrčivě klepala na stůl a když se někdo moc těšil, kárala ho, aby své těšení nezakřiknul. Když to propojím, začínám si myslet, že šamani existují, ne však v Africe, a nepropichují voskové figurky jehličkami, ale píší do novin, používajíce babičkou citovanou techniku zakřiknutí. Píší do novin Lidových.

16. 6. 2006

Česká televizeČeská televize je spokojena s podobou svého volebního vysílání. Jeho hodnocení bylo součástí středečního zasedání Rady ČT.

„Odvysílali jsme několikanásobně více hodin, než při minulých volbách,“ pochválil své podřízené generální ředitel Jiří Janeček. Celkem šlo o 119 pořadů na ČT1, ČT2 a ČT24. „Byl to v dějinách televizního vysílání u nás bezprecedentní objem,“ doplnil ho ředitel zpravodajství Zdeněk Šámal. „Z toho, co se nám nepovedlo, jsme schopni vyvodit dostatečné ponaučení,“ poznamenal dále ředitel zpravodajství.

16. 6. 2006

Podle globálních "ligových tabulek" jsou nejkvalitnější univerzity ve Spojených státech. Za nejlepší univerzitu na světě se považuje Harvard, na druhém místě je anglická Cambridge, pak následuje sedm dalších amerických univerzit a na desátém místě je anglický Oxford. Tabulku sestavila Jiao Tong University v Šanghaji. Je kontroverzní, protože použitá měřítka jsou nutně subjektivní. Šanghajští analytici sestavili univerzity podle počtu nositelů Nobelovy ceny, kteří na nich vyučují, podle citací výzkumu, podle publikovaných článků a podle výkonnosti jednotlivých univerzitních expertů. Je zřejmé, že existují i další měřítka, podle nichž lze hodnotit význam univerzity.

Jenže z analýzy úrovně jednotlivých univerzit vyplývá drsná skutečnost: většina vědeckých publikací dnes pochází ze Spojených států.

16. 6. 2006

Počet vojáků, u nichž byly diagnostikovány psychiatrické poruchy v důsledku stresu při službě v Iráku od počátku tamější války dramaticky vzrostl. Informoval o tom britské ministerstvo obrany.

V roce 2005 byly britské vojenské úřady informovány o 727 případech vojáků, jimž služba v Iráku způsobila psychiatrické choroby. Průměrně je to 60 vojáků měsíčně, dva vojáci denně.

16. 6. 2006

Při současné diskusi o komunismu, která šla zprvu mimo mne, jsem začal přemýšlet. A protože už zapomínám začal jsem si psát jak jsem to v těch dobách měl vlastně já.

Maminčina rodina za války se angažovala v odboji, babička přes válku ukrývala děti některých velmi známých odbojářů. Tatínkova úspěšně před válkou a po ní podnikala na Slovensku. Maminčin tatínek velmi brzo zemřel na rakovinu. Tatínkova rodina po roce 1945 přišla o podnik. Děda se musel starat i o rodinu své dcery, protože jejího manžela (pozdější fotbalový reprezentant v Chile) zavřeli na sedm let. Začal dělat zedníka a posléze se stal "bílým zedníkem" (na Slovensku termín pro zedníky na složitější práce).

16. 6. 2006

K povolební diskusi

Britské listy uveřejnily 26. 5. 2006 odkaz na test koho volit. V principu šlo o to si vyzkoušet, jak by čtenář hlasoval o vybraných návrzích různých zákonů, které byly předloženy ve Sněmovně, a stanovit míru shody nebo neshody s hlasováním poslanců parlamentních stran. Zkusil jsem to. Možná, že jsem to neměl dělat, člověk se pak dozví překvapující věci, píše čtenář Jan Makovička.

Podotýkám, že jsem za minulého režimu nebyl v KSČ (a nejsem v KSČM ani dnes), počátkem 60. let jsem odmítl nabídku vstoupit do strany (do KSČ), nechodil jsem k volbám (nejméně třikrát), vyhýbal se různým shora organizovaným manifestacím a oslavám, nečetl Rudé Právo (od roku 1967 po arabsko-izraelské válce), četl v 60. letech Literární noviny, měsíčník Tvář, který redigoval Václav Havel (a do kterého tehdy přispíval i Václav Klaus) a jiné "opoziční" časopisy, nesledoval a dokonce ani nevlastnil televizi, protože tehdejší propaganda mě rozčilovala (to jsem ale tehdy netušil, jaká televize na mne v budoucnosti čeká), poslouchal Svobodnou Evropu, BBC, Hlas Ameriky atd. Souhlasil jsem s L. Aragonem, který označil náš tehdejší normalizační režim 70. let jako "Biafru ducha" atd.

16. 6. 2006

Žádná ideologie není neškodná

Pane Čulíku, tak nevím, zda jde jen o řečnickou otázku nebo zda to myslíte vážně. Ve svém článku "Současný český antikomunismus" píšete:

"Za posledních tak 400 let byla domácí situace v českém prostoru VŽDYCKY určována zahraničněpolitickou konstelací."

Možná tedy tušíte, odkud vítr fouká. Připočtěme následný odcizený postoj občanů ke státu a k vládám (MY - ONI, Vrchnost) a máme tu tak trochu pocit bezmoci ovlivnit, co chceme a čeho se bojíme.

16. 6. 2006

"Moravo styď se"! Takové výkřiky se ozývaly z úst zhrzených pravicových diskutérů na webových stránkách těsně po volbách. Ponechme teď stranou požadovanou sebereflexi tohoto územního celku a podívejme se na oranžový fenomén z jiného úhlu.

Volební hlasy v jednotlivých okresech (podle volebního serveru ČSÚ) odevzdané ODS resp. ČSSD korelují s mírou nezaměstnanosti (průměrná nezaměstnanost v jednotlivých okresech za rok 2005, portál MPSV). Korelace sice není příliš těsná, jak naznačují hodnoty korelačních koeficientů -0,684 u ODS a +0,778 u ČSSD, nicméně závislost je zřejmá. Zatímco hlasy pro ODS s rostoucí mírou nezaměstnanosti klesají, hlasy pro ČSSD rostou. Potud holá fakta.

17. 6. 2006
Rozhovor Milana Horáčka pro Sächsische Zeitung ze dne 7. 6. 2006. Ptal se redaktor Frank Grubitzsch. Pro Britské listy přeložil německý dopisovatel BL Radek Vogl.

Milan Horáček patří mezi významné členy evropského zeleného hnutí. V roce 1968 emigroval z tehdejší ČSSR do SRN, kde se podílel na založení zelených, které pak zastupoval i v bonnském Bundestagu. Od roku 2004 je evropským poslancem za stranu Zelených . Zde zastupuje Sasko, Durynsko a Sasko-Anhaltsko. V roce 2004 zaznamenali Zelení historický vstup do saského zemského sněmu. I díky Horáčkově pomoci se podařilo českým Zeleným uspět v parlamentních volbách.

Z čeho odvozujete volební úspěch Zelených?
V minulých letech zelení nevedli jenom prudké střety o tu správnou cestu , ale také se programově modernizovali. Obnovili se také personálně a zvolením Martina Bursíka předsedou získali vysloveného odborníka. Tímto získali důvěru voličstva.
Jaký podíl má na tom podpora Václava Havla?
16. 6. 2006

Jsem přítelem spojenectví soc.dem a Zelených, píše Marian Páleník, ředitel společnosti Přátelé přírody, o. p. s., v Ústí nad Labem. Ale ruku na srdce. Měřme ČSSD skutky - paragraf 43 zákona 114. (Poslanec Aubrecht.) To si netroufl ani "pan profesor" blahé paměti.

17. 6. 2006

Rozporné postoje Mariana Páleníka

Zeptejte se, prosím, pana Páleníka, jaké materiály rozesílal před volbami příznivcům svého sdružení. Já jsem dostal výtah z Kubiceho zprávy o vraždě Mrázka a okamžitě jsem přerušil styk s Přáteli přírody, které on zapojil do pomlouvačné kampaně proti ČSSD, míní čtenář František Řezáč:

Voliči v Plzeňském kraji opět spláchli své hlasy pro Zelené do záchodu. Radilů už měla ČSSD dost, ale nabádání k vylučování členů s jinými názory, než má Páleník s Bursíkem, je premiérou. O panoptiku kuriosních postaviček plzeňských zelených psal už dost pan Pečínka. To nejsou ekoteroristi, ale prostě blbci.

Kdo je volil, zařadil se mezi užitečné idioty, volící napřed ODA, pak snad OH, pak čtyřkoalici, pak US/DEU a nyní Zelené. Hodnocení pana Patočky v době zvolení Bursíka jsem považoval za přehnané a dnes vím (doufám, že nejen já), že měl pravdu.

15. 6. 2006

Podívejte se kolem sebe a potom zjistíte, že členové KSČ, kteří nám do roku 1989 velmi aktivně znepříjemňovali život, jsou aktivní ve většině politických stran a je úplně jedno, jestli je pravicová nebo levicová, i křesťanská jim přijde vhod, míní čtenář Pavel Šlanhof. Ti více zprofanovaní se drží v pozadí a přes různé "kašpárky" prosazuji své ekonomické i politické ambice.

Myslím si že současná KSČM není pro demokracii taková hrozba, daleko větší nebezpečí pro demokracii jsou odpadlíci od KSČ a jejich rodiny, kteří pro dobře placenou kariéru udělají cokoliv.

Z vlastních zkušeností můžu říct, že při posledních komunálních volbách, jsme my, kteří jsme proti komunistům, volili komunisty, protože pravicové strany měli na kandidátkách často osoby neštítící se ničeho, zatímco na kandidátce KSČM, byli slušní lidé.

Je zajímavé že politikům, kteří slibují větší platy a vyšší životní úroveň, vadí minimální mzda, zákoník práce a jiné sociální vymoženosti, které si pracující v jiných státech Evropské unie těžce vydobyli. Vypadá to, že bývalí kariéristi minulého režimu, by se rádi vrátili do feudalismu. Ale zapomněli, že feudální pán se o své nevolníky, jestli z nich chtěl mít užitek, musel starat. Dodnes mi nejde do hlavy, proč nás tak velkoryse přijala EU do svého společenství, museli vědět, jaké hospodářské podvody v ČR procházejí. Já osobně jsem pro společnou Evropu, spousta lidí mi to zazlívá, ale měli by si vzpomenout na RVHP.

16. 6. 2006

Onedlho, 1. septembra 2006, to bude už 23 rokov odo dňa tragédie Boeingu 747 Kórejských aerolínií (KAL 007). Žiaľ dodnes, ani po dlhých 23 rokoch, nikto presne nevie, čo sa vlastne stalo s 246 cestujúcimi a 23-člennou posádkou tohto lietadla, ktoré za dodnes neobjasnených okolností zmizlo kdesi medzi územím vtedajšieho Sovietskeho zväzu a Japonska.

Boeing 747 (KAL 007) po 3 hodinách a 10 minútach letu z New Yorku pristál o 12.30 GMT v Anchorage na Aljaške. O 14.00 GMT lietadlo odštartovalo z Anchorage. Do cieľa v kórejskom Soule však nikdy nedoletelo.

16. 6. 2006

Byl bych mnohem raději, kdyby svého volebního vítězství ODS dosáhla bez zpravodajské hry (co jiného je plánovaný "únik" sdělení, že "jedna paní povídala, že Paroubek je pedofil"?)

Ve středu 14. června otiskly Lidové noviny článek Pavla Párala s titulkem "Noc dlouhých nožů je nutnost". Méně chápavým čtenářům byl určen ještě podtitulek "Po osmi letech personální politiky ČSSD je co zařezávat". Nevím, jestli se Karel Čapek obrátil v hrobě, ale rád bych věřil tomu, že většině lidí naskočila husí kůže.

Také mám výhrady vůči přebujelé a nefungující byrokracii a samozřejmě se mi nelíbí korupce ve státní správě, ale opravdu nerozumím tomu, čeho chtějí fandové ODS dosáhnout slovníkem vypůjčeným od Hitlera, píše čtenář Zdeněk Bělecký.:

16. 6. 2006
Zpracoval Muhammad Abú Nasr, přeložila Eva Cironisová

Deník mosulských Turkmenů aš-Šaháb uveřejnil článek, podle něhož mají americké okupační síly k dispozici materiály dokazující, že nový "premiér" Núrí al-Málikí v dubnu 2003 osobně postřílel nejméně deset obyvatel svého rodného města Hindíja, které předtím zatkla milice strany Da'wa. Šlo vesměs o členy strany Ba'ath, armádní důstojníky nebo policisty, někteří z nich byli sunnité z kmene Džannábijín. List upozornil, že Američané jsou připraveni tyto důkazy zveřejnit v případě, že jim Málikí nebude vyhovovat a budou ho chtít odstranit.

V rámci zásady Audiatur et altera pars zveřejňujeme zpravodajství o nedávných bojích v Iráku z hlediska osob, které bojují proti americkým a západním okupačním vojskům.

Zpravodajství iráckého odboje TÉMA BL
16. 6. 2006

Od začátku války v Iráku před více než třemi lety již v této zemi zahynulo 2,722 koaličních vojáků, z toho 2,497 Američanů, 2 Australané, 113 Britů, 13 Bulharů, 3 Dánové, 2 Holanďané, 2 Estonci, 1 obyvatel Fiji , 1 Maďar, 31 Italů, 1 Kazach, 1 občan Litvy, 17 Poláků, 2 Romuni, 2 Salvadorci, 3 Slováci, 11 Spanělů, 2 Thajci a 18 Ukrajinských vojáků. Potvrdilo to oficiálně americké ministerstvo obrany. Dalších 18 490 příslušníků ozbrojených sil utrpělo v Iráku zranění, z toho 8 500 takového charakteru, že se již nemohli vrátit do činné služby, uvádí se ve zprávě Pentagonu.

podrobnosti CZEN

16. 6. 2006

"Hadji Girl"

URL songu Hadji Girl ZDE

Zasílá je z Ameriky Ota Černoch a pokračuje:

Těžko říct, kdo to je, ale to je v podstatě jedno. Existuje totiž jedna takové drobnost a té se říká svoboda projevu. Spousta lidí (i tady v USA) na to zapomíná.

16. 6. 2006

Pan Maňák se pokusil ve svém článku (na rozdíl od jiných) velmi kultivovanou formou dokázat panu Čulíkovi, proč u nás lidé nechtějí "mluvit s komunisty". Situace už dospěla tak, že šéfredaktor BL pan Čulík se stává advokátem komunistů. I když v žádném případě není sympatizant s komunismem, na současné situaci mu vadí nedemokratická honička na lidi s jiným názorem, jak napsal ve svých článcích. Ale i to někomu vadí. Dokud se mluví jen o "mluvit nebo nemluvit" je všechno v pořádku. Horší je to, když někteří objekty své nesnášenlivosti mlátí v noci na ulici.

15. 6. 2006

Diskuse Petr Petržílek - Miroslav Šuta

Diskuse o možném - či neexistujícím - koaličním potenciálu zelení - ČSSD. Petr Petržílek je poradce premiéra Jiřího Paroubka, Miroslav Šuta je antikomunistický ekologický aktivista.

16. 6. 2006

Vážená redakce prosím o předání těchto otázek panu Miroslavu Šutovi, v reakci na článek "Jako neofašisté, ani komunistická strana není demokratická"

1. Kdo v roce 1915 povraždil 1 milión 200 tisíc Arménů a dodnes se za to neomluvil i když chce vstoupit do EU?

2. Kdo povraždil dne 17. 10. 1961 v Paříži 200 demonstrujících občanů alžírské národnosti?

16. 6. 2006

Reakce na článek Jana Čulíka "Karyatidy se hájí: My nic, to Paroubek" (BL 9. 6. 2006)

Perfektní, výstižná úvaha. To, jak psali uvedení novináři včetně "moderátora" Tuny, nemá myslím v předvolebním období kdykoli po r. 1989 obdoby. Nejsem, ani jsem nebyl členem žádné politické strany, avšak to, co předvedli výše uvedení i neuvedení publicisté v LN nebo MfD v neprospěch levicových stran je naprosto nepřijatelné, vulgární a sprosté, míní Karel Mareš. Kdo z nerozhodnutých voličů by dal hlas pedofilovi, mafiánovi a podněcovateli k vraždě (Mrázek)? Vůbec se premiérovi nedivím, že pronesl bezprostředně po volbách emocionální projev. V. Klaus snad těsně před volbami nehovořil o únoru 1948, pardon Únoru 1948?

Ve čtvrtečních novinách jsem četl, že hloupá a ubohá Němcová "chápe" demonstrace proti premiérovi. A tuto hrůzu a intelektuální plebejku bude kandidovat ODS do vlády nebo na funkci předsedkyně Parlamentu ČR. Jestliže míní opakovat primitivové a kriminálníci nepokoje před Paroubkovým bydlištěm, proč si to nevyzkoušet před Topolánkovým domem? A když proti Paroubkovi na Václavském náměstí, tak stejně razantně třeba na Staroměstském náměstí proti Topolánkovi. Pokud bude ODS podněcovat, byť nepřímo, neustále štvaní proti středově levicové straně, za nečinného přihlížení čestného předsedy ODS, může se dočkat řešení v podobě velmi nestandardní situace, což si dovolím nazvat skutečnou občanskou válkou - nyní je to zatím jen válka studená. Mějme se na pozoru. Děkuji za pozornost.

16. 6. 2006

Člověk hledá informace o lokalitě Palmová riviéra, ale místo toho mu Google vrací informace o životním stylu italských manažerů. Nejvíce mě zaujala "totalitní solidnost," píše Petr Nachtmann:

http://www.romantika.cz/advertisement.php?category_id=21&area_id=8&vek=4

jesem Ital, jmenuji se Stefano, 30 let starý. já žiji do Italia , do Palmova Riviera, mluvim málo ceski, má práce je manažer na italian firma ale ja mam business i s ceska repubblica z tohoto duvodu jinak ja jdu do CR casto. Ja libi erotika a sex, a hledam milenka, hledam erotika a mlčenlivý vztah s ceska zena, (to nevadi let), dávám přednost vdana' nebo zadana' protoze jesem zadany. Myslym jesem hezký , dobre vypadající..180cm..75kg..sportovní, opálený,ecc.. (jesem mocny na sex a heldam nynfomanka.) Totalitní solidnost, totalitní diskrétnost . jestlie si prejete , prosim napsat moje mail.

http://www.regionplzen.cz/seznamka/edit.asp?id=1863

Jmenuji se Stefano, 31 let, jesem Ital, a mluvim malo cesky. Bydlim v Italia, v palmova riviera, ale mam domu z prahy, tak jdu do ceska republica casto. Hledam vzrušující vzath, tak hledam milenka ktera' opravdu moc libi sex. Ne nutne z prahy, to nevadi'vek. Ja chtěl bych raději vdana' nebo zadana'. Jesem hezky 1.81, 75 kg, sportovni', klasik stredomorský typ, (moc opolovani) cerny' vlasy, cerny, oci, nesmírně vášnivý a moc velmi rada sex.(v žádném případě, Ne prostitutka). 100% diskrétnost.

15. 6. 2006

Jak píše Jana Bendová z MFD

Flagrantnější případ manipulace s veřejností a PR konkrétní farmaceutické firmy bych asi těžko hledal.

I když asi dnes každého zajímá fotbal a některé nešťastníky volby, načnu jiné téma.

Otevřel jsem stránky idnes a přečetl komentář Jany Bendové. ZDE

Paní redaktorka se dlouhodobě věnuje problematice zdravotnictví, a proto asi na její články mám přísnější nároky.

Nicméně:

16. 6. 2006

Podľa českého premiéra Jiřího Paroubka bol záver tamojšej predvolebnej kampane nielen neférový, ale aj za hranicou zákona. V posledných dňoch sa totiž ČSSD stala terčom niekoľkých tvrdých útokov, ktorých vrcholom bolo nezmyselné obvinenie samotného premiéra z pedofilného správania sa k nedospelej dievčine. Keďže výskumy dokazujú, že veľká časť voličov sa rozhoduje v posledných dňoch a hodinách pred voľbami, mohli tieto útoky naozaj zohrať dôležitú rolu. Použije takéto "nástroje" pravica aj na Slovensku?

Ani po voľbách, vzhľadom na ich patový výsledok, nie sú v Česku nové mocenské karty rozdané definitívne. Nie je to veľmi pravdepodobné a právne by to bolo veľmi sporné, ale líder ČSSD dokonca pripustil, že keď prešetrenie jeho žalôb potvrdí nepravdivosť škandálnych predvolebných obvinení, sociálni demokrati požiadajú o anulovanie volieb. Špináva kampaň v každom prípade ešte nadlho zamútila české politické vody.

15. 6. 2006

Zmíním 2 předvolební úplatky :

1.) V pátek -- v den zahájení voleb byla v mnoha podnicích vyplácena dosud zadržovaná mzda, záloha na mzdu v řádném termínu nebo mimořádné prémie.

2.) Některé obchody vyhlásily slevy za předložené volební lístky KSČM a ČSSD .

LIKVIDACE je metoda všech totalitářských stran a vůdců, ODS nejdříve postupně zlikvidovala všechny konkurenční pravicové strany, potom nadějné středové a liberální a nyní se pokusila o oslabení levice tak, aby ČSSD zůstala osamocena.

Antikomunistická hysterie se rozpoutala mezi pravicovými politiky jako zbraň proti jedné levicové straně za účelem oslabení levicového tábora, tedy nikoliv za účelem odstranění marxistického učení. Pro ty, kteří ztratili paměť, podotýkám, že tato předvolební metoda se úspěšně praktikovala po celá 90. léta, především jako prostředek proti malým a nově vznikajícím stranám. To ale po celou dobu nechtěl nikdo vidět ani slyšet.

Jsou pochody českých myslí nepochopitelné," ptá se pan Čulík. Ano jsou.

Když jsem před volbami psala o nevyzpytatelnosti občanů, vycházela jsem především z nařčení své osoby ze zrádcovství a ze své vlastní nevyzpytatelnosti. Jednalo se o to, že jsem se ostře postavila proti Mejstříkově výzvě o zrušení komunistů a začala jsem obhajovat jejich současnou existenci. Zároveň ale také ostře vystupuji proti lhaní komunistických příznivců o socialistické době, stejně jako proti lžím všeobecně. Lež zůstává lží bez ohledu na to, z které strany přichází.

15. 6. 2006

Francouzští archeologové objevili letos v únoru tento portrét, o němž, po pečlivých zkouškách, jsou nyní přesvědčeni, že je 27 000 let starý. Je to zřejmě nejstarší portrét lidské bytosti. Stejně jako mnoho jiných starobylých portrétů člověka připomíná dílo největších moderních umělců (Modigliani) a - jak píše Jonathan Jones v deníku Guardian - vypovídá "celé romány" o tom, jak se člověk dívá na sebe samotného a jak se zobrazuje.

15. 6. 2006

Rozhodně nebudu nikomu udílet "hraběcí rady". Vím až příliš dobře (a určitě nejsem v tomto ohledu sám!), že žádné téma nelze pokrýt stoprocentně vyčerpávající informací. A aby byla stať "vyvážená", musel by její autor mít už dřív životem navozenou "moudrost", která usuzuje pokud možno z odstupu a z nadhledu, a přitom --- obrazně --- míří pouze na míč, nikoli po nohou možného protihráče. Nejednou, když jsme si jisti svým názorem, míváme za ztrátu času vůbec se nějak zabývat myšlenkami, které s našimi vlastními nekorespondují. Takový postup je zvláště nakažlivý, pokud se cítíme být součástí nějakého širšího společenství, které již "předvařilo" k věření a ke kolportáži určitou koncepci; tak, že odlišná stanoviska se vymykají "pravověrnosti". Nejeden z nás mívá navíc občas pokušení "objevovat Ameriku".

14. 6. 2006
Co řekl Paroubek tak hrozného? Že volby byly policejně a mediálně zmanipulované, a tedy nedemokratické. To přece nade vši pochybnost byly a každý, kdo četl v předvolebních týdnech noviny a sledoval televizi, to na vlastní kůži zakoušel.

Paroubkův projev sklidil bouři nevole; dokonce i znalec nad všechny povolaný a pověstný svou uměřeností jako Jaromír Štětina srovnal premiéra s Lukašenkem a vyzval jej, aby přestal být nejen předsedou vlády, ale i předsedou strany a vůbec politikem. Nu ovšem, kdo jiný by měl rozhodovat o tom, kdo bude předsedou sociální demokracie, než senátor za jinou stranu! Na Paroubka bylo dokonce podáno trestní oznámení; jak také jinak bojovat za svobodu slova a tak vůbec, než kriminalizací těch špatných slov z těch špatných úst.

12. 6. 2006

V dubnu přispělo celkem 131 čtenářů Britských listů na provoz časopisu úhrnem částkou 20 876..00 Kč. Na internetovém účtu Paypal máme nyní nadto 1,321.99 USD. Příjem z reklamy byl 2600 Kč. Přispěl jen zlomek z celkového počtu více než deset tisíc čtenářů denně, děkujeme. Apelujeme i na ostatní, aby nám třeba i malým, pravidelným finančním příspěvkem pomohli rozšiřovat a profesionalizovat práci časopisu ve veřejném zájmu, kterou děláme zadarmo. Vybranou částkou financujeme postupné dopracování našeho redakčního systému a odstranění četných nefunkčností, financování systematické novinářské práce to však zatím neumožňuje. Právě pro nedostatek financí jsme dosud nebyli schopni zprovoznit celou řadu potřebných technických funkcí serveru (vyhledávání, statistiky, knihovnu, galerie, zasílání BL mailem, onlinové chaty, odstranit četné technické chyby).

Finanční dary Občanskému sdružení Britské listy jsou v ČR odečitatelné ze základu daně z příjmu. Vydáváme k tomu na požádání písemné potvrzení.

Děkujeme všem, kteří podporují provoz Britských listů finančními dary i zadáváním reklamy.

Jsme vám velmi vděčni za finanční záchranu našeho serveru, prosíme však: nepřestávejte přispívat, umožníte nám dělat naši práci lépe a efektivněji, budeme si moci například systematicky financovat právníka, což byl mělo být pro náš list nezbytné. Financujte si k vlastnímu prospěchu kritický a nezávislý deník.

Jsme vděčni za každý drobný příspěvek na provoz Britských listů, který je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisen Bance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2.

Čtenáři ze zahraničí mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

22. 11. 2003

Britským listům můžete psát na adresu redakce@blisty.cz, šéfredaktor Jan Čulík má adresu culik@blisty.cz a také J.Culik@slavonic.arts.gla.ac.uk , pražský redaktor Štěpán Kotrba má adresu stepan@kotrba.cz a skype stepan.kotrba, technickému správci Dominiku Joe Pantůčkovi pište na adresu joe@joe.cz.

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
9. 6. 2006 Kdyby... Jakub  Rolčík
9. 6. 2006 Karyatidy se hájí: My nic, to Paroubek! Jan  Čulík
9. 6. 2006 Jsme Šílení Bohumil  Kartous
9. 6. 2006 Jak voliči rozdali politické karty, a co dál? Vladimír  Vokál
4. 5. 2006 Politická příživa Štěpán  Kotrba
29. 3. 2006 Znovu o tom, co česká média pomíjejí Jan  Čulík
11. 3. 2006 Jak informovaly Britské listy o válce v Kosovu   
27. 2. 2006 Vede masturbace k terorismu?   
27. 2. 2006 Jací jsou ti "muslimové" věznění v Guantánamo?   
27. 2. 2006 Podíl emocí na chodu demokracie Zdena  Bratršovská

Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost RSS 2.0      Historie >
8. 6. 2006 Energetická geopolitika 2006   
26. 5. 2006 Energetická bezpečnost EU: akademická otázka nebo reálný problém ?!? Ladislav  Žák
28. 4. 2006 "Rusko opustilo oběžnou dráhu Západu"   
24. 4. 2006 Co si to dovolují - brát si naši ropu! Jindřich  Kalous
21. 4. 2006 Čeká nás nová energetická krize ? Egon T. Lánský
10. 4. 2006 Skutečná cena ropy - ČR jako věrný spojenec v pokračujících energetických konfliktech? Michal  Brož
4. 4. 2006 Tři cesty Milan  Smrž
31. 3. 2006 USA "v kostce" Ladislav  Žák
18. 3. 2006 CNN o ropném zlomu   
7. 3. 2006 Energie budúcnosti Radovan  Geist

Globální oteplování RSS 2.0      Historie >
15. 4. 2006 Smrt, hladomor, sucho -- to je cena třístupňového globálního oteplení   
15. 4. 2006 Jak vy osobně můžete něco udělat proti globálnímu oteplování   
24. 3. 2006 Záchrana klimatu, nebo protijaderný aktivismus? Jan  Hošek
10. 3. 2006 Jaderná energetika   
6. 3. 2006 Omlouváme se -- pomáhali jsme ničit tuto planetu...   
17. 2. 2006 Led v Grónsku taje daleko rychleji, než se předpokládalo   
11. 2. 2006 Globální oteplování překročilo bod, odkud už není návratu   
31. 1. 2006 Vážné varování ohledně klimatických změn   
19. 1. 2006 Skončí naše civilizace Lovelockovou apokalypsou? Stanislav  Mihulka
17. 1. 2006 James Lovelock: Životní prostředí na Zemi je už zničené   

Media Tenor - obsahové analýzy médií RSS 2.0      Historie >
13. 6. 2006 Hnusí se mi bulvární styl argumentace Marek  Síbrt
12. 6. 2006 Manipulace analýzou manipulací Štěpán  Kotrba
29. 5. 2006 Sovy nejsou tím, čím se zdají být Štěpán  Kotrba
29. 5. 2006 Media Tenor: Mezi "negativním popisem" a "poškozováním" je zásadní rozdíl Marek  Síbrt
28. 5. 2006 Štěpán Kotrba dezinterpretoval analýzu Media Tenoru o politických stranách Marek  Síbrt
26. 5. 2006 Mladá fronta Dnes a Lidové noviny poškozovaly ČSSD a KSČM Štěpán  Kotrba
3. 1. 2006 Žánrový hybrid na obrazovce Jan  Čulík
23. 12. 2005 "ODS se opět uchýlila k účelovému lhaní" Jiří  Paroubek
24. 8. 2005 CzechTek 2005: Analýza vyváženosti televizního zpravodajství   
12. 8. 2005 Všichni jsme jen lidé, ale jsme nestranní Martin  Krafl

České volby v roce 2006 a povolební pat RSS 2.0      Historie >
15. 6. 2006 K povaze většiny našich diskusí Miloš  Dokulil
14. 6. 2006 Povolební pat neexistuje Oskar  Krejčí
12. 6. 2006 Podivná reakce prezidenta Klause Jiří  Jírovec
10. 6. 2006 Jak mohou být Zelení součástí pravicové koalice?   
9. 6. 2006 Jediné řešení je neprůchodné Josef  Vít
9. 6. 2006 Jak voliči rozdali politické karty, a co dál? Vladimír  Vokál
8. 6. 2006 Jediným řešením je kompromis Jan  Čulík
8. 6. 2006 "Slušní občané" budou demonstrovat proti "diktátoru Paroubkovi"   
8. 6. 2006 V české politice chybí nekompromisní postoj   
7. 6. 2006 Místo politiky může parlament řešit reformu justice Martin  Kunštek

Aleš Cibulka a Yvonne Přenosilová RSS 2.0      Historie >
25. 5. 2006 Stažení Aleše Cibulky bylo odůvodněné   
25. 5. 2006 Právníci EBU se diví: jak jinak vyžadovat pravidla profesionální novinářské etiky než kodexem? Štěpán  Kotrba
16. 5. 2006 Cibulkův pořad Jak to vidí dával slovo hostu   
15. 5. 2006 "Laický názor" moderátora na obrazovce ČT 24 Štěpán  Kotrba
15. 5. 2006 Českému Novákovi primitivní hospodské kecy v rádiu nevadí Jan  Čulík
15. 5. 2006 Pořad s Přenosilovou nelze brát vážně   
15. 5. 2006 Opakovaný dámský gambit... Ladislav  Žák
13. 5. 2006 Není stížnost jako stížnost Josef  Bouška
12. 5. 2006 Satira v rozhlase je přípustná, ale tenhle pořad byl nevyvážený Jan  Čulík
12. 5. 2006 Sprostořekost a meze veřejné služby Štěpán  Kotrba

Policejní násilí RSS 2.0      Historie >
17. 5. 2006 Zelení: Kam jsi to vlezl? Ven ! Štěpán  Kotrba
17. 5. 2006 Truncheons and other pre-electoral tools Irena  Ryšánková
12. 5. 2006 O profesionální deformaci v demonstraci Oldřich  Průša
9. 5. 2006 Policejní zmlácení paní vrchní ředitelky Petr  Kužvart
4. 5. 2006 "Wolf": Jak jsem podával vysvětlení inspekci ministerstva vnitra Michal "Wolf" Vlk
4. 5. 2006 V Policii ČR vládne šikana a loajalita Stanislav  Huml
3. 5. 2006 Jaká je tolerance policistů vůči násilí Bohumil  Kartous
3. 5. 2006 Naprosté nepochopení demokracie Jan  Zeman
2. 5. 2006 Násilí policie a četky taky Milan  Daniel
2. 5. 2006 Jak to přesně bylo Karel  Jech

Útok na Jiřího Dolejše RSS 2.0      Historie >
1. 5. 2006 Zmlátili Dolejše. Proto se cítím jako komunista Jindřich  Kalous
30. 4. 2006 Odpovědnost za verbální šíření nenávisti Štěpán  Kotrba
30. 4. 2006 Komunismus jako terč pro střelnou zbraň... Martin  Šaffek
29. 4. 2006 Komunismus v nich Jan  Čulík
29. 4. 2006 Adam Drda: Zkreslil jste můj komentář jak Haló noviny   
29. 4. 2006 Pražští mediální propagandisté mají strach Jan  Čulík
29. 4. 2006 Ano, antikomunismus je protidemokratické hnutí Ondřej  Slačálek
28. 4. 2006 Dolejš: Za přesvědčení z přesvědčení Oldřich  Průša
28. 4. 2006 Blíží se noc dlouhých nožů? Ivan Odilo Štampach
28. 4. 2006 Na okraj ke kauze Dolejš Boris  Cvek

Mají pětatřicátníci v Česku dnes zhoubný vliv? RSS 2.0      Historie >
9. 5. 2006 Nazelenalé uzenky, tráva a bývalý prezident Štěpán  Kotrba
24. 1. 2006 Co dnes činí lidi lhostejnými k osudu druhých Jan  Bím
20. 1. 2006 Pětatřicátníci, sociálně cítící a další... Pavel  Urban
6. 1. 2006 Kdo jsou vítězové antikomunistické revoluce? Jindřich  Kalous
4. 1. 2006 Vinu nesou ti, kdo narcistický habitus vytvářejí Karel  Dolejší
2. 1. 2006 Pětatřicátníci, hoši jako květ, na vás bylo vždycky radost pohledět.... Josef  Vít
2. 1. 2006 Vadí, nevadí Luděk  Rozehnal
31. 12. 2005 Jak to bylo s tím západním rájem? František  Hájek
31. 12. 2005 Zmačkané obaly Tomáš  Krček
30. 12. 2005 Ještě jednou pětatřicátníci Josef  Vít

Demokratická revoluce? Utajená historie devadesátých let RSS 2.0      Historie >
9. 5. 2006 Nazelenalé uzenky, tráva a bývalý prezident Štěpán  Kotrba
18. 4. 2006 Čulíkovy znaky demokracie Štěpán  Kotrba
21. 2. 2006 Utajené dějiny "permanentní kulturní revoluce" Jaroslav  Kuba
13. 1. 2006 Aero Vodochody: iks pokusů o záchranu leteckého průmyslu Štěpán  Kotrba
12. 1. 2006 Nevím, jak zabránit létání třísek než použitím jiné sekery Pavel  Urban
6. 1. 2006 Kdo jsou vítězové antikomunistické revoluce? Jindřich  Kalous
5. 1. 2006 Rozdíl je jen domněnkou, je třeba jej prokázat Miroslav  Prokeš
4. 1. 2006 V této demokracii smějí užívat svobody jen ti, co souhlasí   
4. 1. 2006 Vinu nesou ti, kdo narcistický habitus vytvářejí Karel  Dolejší
4. 1. 2006 Udělejte to profesionálně   

Ptačí chřipka RSS 2.0      Historie >
30. 3. 2006 Ptáci: Ptačí chřipka není problém. Problém jsou lidé, kteří se jí bojí   
30. 3. 2006 Analýza obětí pandemie z r. 1918 by pomohla proti ptačí chřipce   
22. 3. 2006 Virus ptačí chřipky se rozštěpil   
1. 3. 2006 Kočka, usmrcená ptačí chřipkou, byla nalezena v Německu   
28. 2. 2006 Vtip pro jedenáctileté   
21. 2. 2006 Zatím se člověk nakazí ptačí chřipkou jen přímým kontaktem s nakaženým ptactvem   
21. 2. 2006 Thajští psi jsou nositeli ptačí chřipky, šíří se však od nich dál?   
21. 2. 2006 Ptačí chřipku šíří drůbeží farmy   
20. 2. 2006 Poučení z Dálného východu - jak Vietnam úspěšně neutralizoval ptačí chřipku   
13. 1. 2006 Britský plán proti ptačí chřipce   

Český film RSS 2.0      Historie >
9. 6. 2006 Jsme Šílení Bohumil  Kartous
30. 5. 2006 KSČM filmaře ve Sněmovně podpořila a podpoří znovu Ivana  Levá
30. 5. 2006 Dopis televizních ředitelů Klausovi, který Martin Krafl odmítl zveřejnit   
29. 5. 2006 Cesta do hlubin filmařovy duše Filip  Rožánek
29. 5. 2006 Filmařská sprostota a 111 hlasů dobrých Štěpán  Kotrba
29. 5. 2006 Princip veřejné mediální služby a meze Janečkova intelektu Štěpán  Kotrba
26. 5. 2006 Čeští filmaři z protestu stáhli filmy, na které dostali státní dotace Filip  Rožánek
15. 5. 2006 Prezident Veto Vít  Horák
9. 2. 2006 Nebýt dnešní, aneb nemá tady někdo dvojníka Patrik  Hronek
13. 1. 2006 Ještě žiju s věšákem, plácačkou a čepicí -- úvaha nad banalitou jednoho filmu Bohuslav  Binka

Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti RSS 2.0      Historie >
11. 4. 2006 Jaderný útok na Írán, raketová sila v Česku a logika Bílého domu Štěpán  Kotrba
4. 7. 2005 Moc nočních můr v internetovém archivu   
13. 5. 2005 Curtisova Moc nočních můr na filmovém festivalu v Cannes   
15. 4. 2005 Význačný televizní dokumentarista obvinil BBC, že přehání hrozbu terorismu   
31. 3. 2005 Moc nočních můr Adama Curtise v Bratislavě   
11. 3. 2005 Neoliberální plíživý převrat a smrt demokracie podle Noreeny Hertzové Stanislav  Heczko
2. 3. 2005 Moc nočních můr na Ostravské univerzitě   
26. 1. 2005 Česká redakce BBC informuje o filmu Adama Curtise Jan  Čulík
19. 1. 2005 Curtisova Moc nočních můr znovu v britské televizi   
18. 1. 2005 Bez analýzy a syntézy se ve světě nezorientujete - musíte vytvářet teorie o tom, jak věci jsou Irena  Ryšánková

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
16. 6. 2006 Irák: 60 britských vojáků měsíčně trpí duševními chorobami   
13. 6. 2006 Iráčtí poslanci potvrdili mučení a zneužívání vězňů v iráckých věznicích   
12. 6. 2006 Nová Fallúdža: Obyvatelé iráckého Ramádí žijí v obavách z nadcházející velké bitvy Karel  Dolejší
10. 6. 2006 Sebevraždy v Guantánámo jsou "válečným aktem"   
8. 6. 2006 Zarkáví je mrtev   
30. 5. 2006 Havárie amerického vozidla vyvolala v Kábulu nepokoje   
29. 5. 2006 Nejméně 1000 britských vojáků od začátku irácké války dezertovalo   
26. 5. 2006 Írán: Návrat změny režimu   
25. 5. 2006 9-11 Informace a dezinformace Jiří  Jírovec
25. 5. 2006 Pull it... Vladimír  Myslík

Školství RSS 2.0      Historie >
12. 6. 2006 O co jde ve volbách a po nich? František  Augusta
30. 5. 2006 Školné a ekonomické bariéry v přístupu ke vzdělávání Petr  Staněk
30. 5. 2006 Asociace školských odborů hodnotí 8 let vlády ČSSD Radek  Sárközi
17. 5. 2006 Vysokoškolská stávka: Je to jako sledování automobilové havárie ve zpomaleném filmu   
17. 5. 2006 Opravdu parodie   
16. 5. 2006 Maturity z logického a systémového myšlení Miroslav  Prokeš
16. 5. 2006 Domácí učitelé z třetího světa vyučují americké studenty na dálku   
15. 5. 2006 Kolektivní maturity -- danajský dar ČSSD na rozloučenou Radek  Sárközi
15. 5. 2006 Výzkumné záměry a rozvoj vědy v regionech Demeter  Krupka
14. 5. 2006 Stávka hrozí kompletním uzavřením britských univerzit   

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
12. 6. 2006 Zemřel nám pan Fischl Tomáš  Koloc
28. 5. 2006 Zemřel spisovatel Viktor Fischl   
9. 5. 2006 Ruptura duše Irena  Zítková
12. 4. 2006 Spisovatelé senioři v elektronickém médiu Miroslav  Vejlupek
11. 4. 2006 Květnové ceny Václav  Dušek
14. 3. 2006 Mami, já nechci umřít je vynikající literární čin   
2. 3. 2006 Klára Hůrková - tvůrkyně Evropanka Miroslav  Vejlupek
28. 2. 2006 Český Parnas a kyberkultura Miroslav  Vejlupek
23. 2. 2006 Literatura na digitální scéně -- a co dál? Miroslav  Vejlupek
21. 2. 2006 Literární server polemizující s uvyklostmi Miroslav  Vejlupek