24. 5. 2006
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
24. 5. 2006

PRIORITY ČESKÉ MEDIÁLNÍ OBCE:

Motto:

Já bych byl nejradši, kdyby u nás ty základny už byly. Mě by jen zajímalo, kdo platí Britské listy. Někdy mám pocit, že vás platí íránští mullahové.

čtenář Jan Karafiát

Finanční hospodaření BL je pravidelně zveřejňováno ZDE

Tématem dne není otázka, zda mají či nemají být na území České republiky vybudovány americké raketové základny, ale jak je možné, že se českým politikům za asistence sdělovacích prostředků podařilo vyloučit toto zásadní téma z předvolební kampaně. Na tuto skutečnost poukázal citací amerického vládního zdroje americký list International Herald Tribune, nikoliv český komunistický list :) Zdá se, že američtí novináři mají daleko silnější povědomí o tom, co je to demokracie, než novináři v Česku.

Sloupek

Pro každého trochu jinou
variantu komedie

hraje Joe.
Čili žije.

ze sbírky Zkušební trylky z Marsu, Cherm, Praha 2000 vybral Štefan Šv ec

24. 5. 2006

Americká raketová základna v ČR

V pondělí 22. 5. publikoval Aleš Faix v časopise Rytmus života odpovědi českých politiků na otázku, jaký je jejich přístup k navrhovaným americkým základnám v České republice. Faix psal svůj článek již minulý týden, tedy ještě před tím, kdy poslanec Filip na téma upozornil v televizní debatě. Tyto odpovědi Britské listy shrnuly v článku Základna USA? A je to venku.

Ve středu 24. 5. přinesly Lidové noviny poněkud jiné reakce. Znamená to snad, že někteří politikové říkají něco jiného každý den?

24. 5. 2006

DOTAZ GENERÁLNÍMU ŘEDITELI ČT

Vážený pane Janečku,

List International Herald Tribune přinesl informaci, že česká vláda tajně vyjednává s Američany o postavení raketové základny v ČR a - což je nesmírně znepokojující - údaj z amerického zdroje, že se čeští politikové tuto skutečnost rozhodli utajit před voliči až do doby po volbách.

Vaše veřejnoprávní Česká televize tuto informaci vůbec nepřinesla. O amerických plánech postavit v ČR raketovou základnu neinformovala ani v Událostech, kde naopak přinesla "investigativní reportáž" o tom, že "brazilští fotbalisté letěli do Německa běžným linkovým letadlem!!!" a že "čeští fotbalisté jsou dobří"

Podle Kodexu ČT má veřejnoprávní Česká televize povinnost informovat občany o událostech závažného politického rázu, které ovlivní jejich život. Rozhodnutí postavit v ČR zahraniční vojenskou základnu patří k nejzávažnějšímu tématu za posledních 17 let.

Můžete nějak vysvětlit, proč o něm Česká televize neinformovala v Událostech a potlačila informaci amerického deníku, že se čeští politikové údajně rozhodli vyloučit toto závažné téma z veřejné diskuse před volbami.

Předem děkuji za vysvětlení.

Jan Čulík

Britské listy

24. 5. 2006

Vážení občané,

pokud se týká případné výstavby raketové základny USA na území České republiky, o které se v současné době jedná, problém je jednoduchý a snadno vysvětlitelný. Vzhledem k tomu, že jakákoliv jednání tohoto druhu -- strategické zájmy, vojenské koncepční otázky apod. -- jsou tajná a vy nemáte ve své naprosté většině prověrku Národního úřadu bezpečnosti, nemůžeme Vám sdělit jakékoliv bližší podrobnosti. Ujišťujeme vás však, že vše, co zodpovědné úřady -- především Ministerstvo národní obrany a Ministerstvo za hraničních věcí -- činí, činí ve vašem zájmu, k vašemu prospěchu a vaším jménem.

24. 5. 2006

5.4 Zařazení a pořadí informací ve zpravodajské agendě se řídí vahou předpokládaných dopadů na život obyvatel České republiky. Při editoriálním rozhodování však nelze opomíjet mezinárodní vlivy a vztahy, které působí napříč státy, kontinenty či kulturami. Zpravodajství a aktuální publicistika v tomto smyslu ukazují Českou republiku v rámci evropského a světového dění.

Z Kodexu ČT

"Co se stalo dne 23. května u nás a v zahraničí už víte", ukončila moderátorka hlavního zpravodajského pořadu ČT1 Události hlavní zpravodajský blok. Taková věta je v případě "Událostí" z 23.5. 2006 hodná nějaké propagandistické televizní stanice, nikoliv televize zřízené s posláním veřejné služby v demokraticky spravované společnosti. Proč?

Protože v pořadu Události, v hlavním zpravodajském pořadu televize veřejné služby, se nenašlo místo pro informaci o tom, zda bude v České republice postavena vojenská základna, která se má stát součástí obranného raketového systému. O vývoji a stavu této navýsost důležité otázky referují americké hlavní deníky, ovšem v České republice, která je kromě Polska jediným dalším kandidátem na umístění protijaderné základny, o tom píší pouze lifestylové bulvární časopisy pro ženy ve středním věku. Patří jim zasloužená čest a sláva.

Ale není to jen ignorantství, kterým chce Česká televize prezentovat svou veřejnou službu. Celá věc je obdařena scénkou jako vystřiženou ze seriálu Monty Pythonův létající cirkus.

24. 5. 2006

Neskutečné. Jakto, že televize Nova vůbec nezpochybnila, že nějaká země "zvažuje stavbu protiraketové základny" na cizím, suverénním území? Kde to jsme?

Nova také veřejnosti zamlčela údaj z amerických kruhů, publikovaný v International Herald Tribune, že se čeští politikové před volbami pokusili diskusi na toto téma potlačit. (JČ)

Transkript "reportáže TV Nova z 23. 5. 2006:

24. 5. 2006

České televizi trvalo o den déle než Nově, než o americkém záměru vybudovat v ČR raketovou základnu vůbec informovala. Informovala o tom však jen krátce v ranním vysílání dne 23. 5. V hlavním zpravodajství, tedy v Událostech, tuto zprávu vůbec nepřinesla!! I ČT potlačila informaci o tom, že se snažili podle listu IHT čeští politikové skrýt toto téma před občany před volbami.

Transkript "reportáže" ČT ZDE

Rytmus života
23. 5. 2006

Paroubek PROTI, Topolánek PRO, Filip PROTI, Němec PROTI, Bursík PROTI

V České republice si můžeme závidět. Je to země - pokud to ještě nevíte, kde vám může hrozit cokoliv, jen ne nuda. Dějí se zde věci, nad kterými chvílemi zůstává rozum stát, aby v příštím mžiku bral každý další mžik úprk. Řada renomovaných novinářů, kteří to mají v popisu práce, alespoň jeden předseda poměrně velmi významné politické strany a řada dalších se týdny, ale spíše měsíce, snaží vydolovat z našich státních a politických představitelů stanovisko. Stanovisko k ne až tak bezvýznamnému problému, který může ovlivnit další vývoj v této zemi a Střední Evropu vůbec.

O čem je řeč? O případné základně USA v ČR.

24. 5. 2006

NEJSME BOHUŽEL ŠVÝCARSKO:

AMERICKÝMI ZÁKLADNAMI DOJDE K POSÍLENÍ DEMOKRACIE V ČR

Vaše hysterie okolo údajných amerických základen v ČR je mi tak akorát k smíchu, píše anonymní čtenář. (Pročpak se zastánci toho, o čem si myslí, že to jsou "pravicové názory" (ve skutečnosti jsou totalitně komunistické) skoro nikdy nechtějí podepsat? JČ). Anonym pokračuje:

Je to normální pokračování bolševické propagandy o zlých amerických imperialistech. Vy touhle hysterií akorát naháníte body pro soc-dem. Ale i kdyby byl u vesla dál Pablbek (jakože srdečně doufám, že nebude a budeme zase žít v normální zemi) tak stejně s těma základnama nic nenadělá. Nějaká neutralita je pitomost, nejsme bohužel Švýcarsko, takže si prostě musíme vybírat s kým budeme táhnout za jeden provaz.

Jestli jsou vám milejší základny Ruska nebo Iránu, tak prosím, ale předpokládám, že asi hodně lidí zase emigruje, protože Rusáky už jsme tu měli 40 let. Pokud vím, tak americké základny přinášejí velké investice a pracovní příležitosti, stačí se podívat na Německo, kde jsou celé města postavený kolem amerických základen. Myslím, že je taky celkem jedno, jestli tu budou nějaká raketová sila. Pokud by došlo k jaderné válce, bylo by to asi stejně jedno. Takto si možná nedemokratické státy rozmyslí, na koho bombami zaútočit. Není náhodou lepší věřit úspěšnosti amrického systému obrany a tomu, že pokud tu sila postaví, postarají se také, aby byla dostatečně zabezpečena před útokem třeba Iránu? Takže i když se vám to nelíbí, bude se bezpečnost Česka po jeho zahrnutí do amerického systému naopak zlepšovat. Snad taky dojde k posílení demokracie, komunisti a socani trošku víc zalezou, atd., když tu budou základny US-Army. A to si fakt přeju. Tak nazdar a nebalamuďte tu lidi.

23. 5. 2006

Facky jako "výchovná" politika ODS

Motto:

V tom ovšem předseda Topolánek nemá tak docela pravdu. Například já osobně, jako aktivní člen ODS, Mackův čin naopak plně schvaluji! Neboť pokud je ministrem vlády člověk, který veřejně za jásotu lůzy ostouzí druhé - prezidenta nevyjímaje - jiné řešení než mediálně viditelná facka neexistuje. Macek se zachoval jako chlap a má moji bezvýhradnou podporu. Být demokratem totiž neznamená být současně také moulou!

Malé srovnání: kdyby Klementu Gottwaldovi za jeho veřejné výroky v roce 1928 o tom, že se čeští komunisté jezdí do Moskvy učit, jak zakroutit ostatním politikům krkem dal tehdy někdo zavčasu do zubů, nemuseli jsme být možná dnes tam, kde jsme. Totiž v zemi, kde ministra od jeho způsobů rozmazleného spratka neodradí nic jiného, než bohužel právě jen ty pohlavky...

Leo Švančara, publicista :) a člen ODS

Značné množství lidí se domnívá, že evidentně zbabělý a zákeřný útok Miroslava Macka na Davida Ratha byl po všech stránkách naprosto v pořádku a neshledávají na něm sebemenší nedostatek. První dojem říká, že se jedná o skalní stoupence čilé publikační činnosti pana Macka, který provozuje svůj blog a poskytuje svým příznivcům (často patrně jedinou) duševní potravu. Jako správný pastýř oveček jim v podstatě okamžitě také nabídl "rozhřešení", aby zahnali pochybnosti a nahlodanou nedůvěru v "pravdu". Co jiného, než citace ze svatého Foglara by mohlo zapůsobit tak silně. Už on to přece popsal rozdíl mezi zápasem a trestem:) Někdo se z toho může uřvat smíchy, ale pro mnoho lidí (podle pastýře jsou to minimálně stovky:) ) je to prostě a jednoduše pravda. A dokonce nejen pro ně.

24. 5. 2006

Tisková zpráva Amnesty International ze dne 23. května 2006.

Rok 2005 byl rokem rozporů. Lži a nesplněné sliby mocných vlád dusily rostoucí naději na zlepšení stavu lidských práv, uvedla Amnesty International (AI) ve své právě zveřejněné výroční zprávě.

Podle generální tajemnice AI Irene Khanové odčerpala bezpečnostní agenda silných a privilegovaných států energii a zájem o vážné lidskoprávní krize ve světě.

"Vlády, kolektivně i jako jednotlivci, paralyzovaly chod mezinárodních institucí, utrácely veřejné zdroje ve snaze zajistit vlastní bezpečnost a pod záminkou "války proti teroru" zavíraly oči nad masovým porušováním lidských práv. Svět za to draze zaplatil nabouráním základních principů a obrovskou škodou na životech a živobytí obyčejných lidí," uvedla Irene Khan.

V rámci boje proti terorismu začaly i světové demokracie podkopávat principy mezinárodního práva.

24. 5. 2006

Amnesty International o lidských právech v ČR:

Tisková zpráva Amnesty International ze dne 23. května 2006

Diskriminace Romů, rasistické útoky, policejní násilí a oblast péče o duševně nemocné - to jsou problémy České republiky, na které ve své dnes publikované výroční zprávě o stavu lidských práv upozorňuje organizace Amnesty International (AI).

23. 5. 2006

Dostali jsme asi tři maily, v nichž čtenáři argumentují, že David Rath se chová nemožně a že Mackova facka zezadu byla "tak nějak chlapská" a "výchovná". Je to pozoruhodné zmatení myslí.

Na evropském kontinentě se fackování už nejméně třicet let za výchovné nepovažuje, považuje se za primitivní a buranské. Právě proto se Mackův výstup dostal do světových médií. Hodně přispěl k "popularitě" České republiky, která se normálně do zahraničních médií nedostane. Děkujeme, pane Macku, že tak šíříte "dobré jméno" své vlasti do světa.

Říkejte tomu cenzura, ale články, obhajující fackování, v tomto listě publikovat nebudeme, stejně jako zde nebudeme zveřejňovat texty, obhajující kouření a kritizující jeho zákaz (píšu tohle v kavárně na pražském letišti, kde mě kouřením odvedle dusí český podnikatelský primitiv - na mysl mu nepřijde, že by se mohl zeptat okolosedících, zda jim jeho protispolečenský zlozvyk nevadí). Těším se do Skotska, kde je ve veřejných místnostech čistý vzduch - vyperu zase veškeré šatstvo...:)

Kdybychom zveřejňovali články, obhajující "výchovné facky" či kouření, bez ohledu na to, jak velká část české veřejnosti v ně možná věří (v souvislosti s Mackovým útokem se vyskytly neuvěřitelně hloupé názory), také bychom se zařadili mezi burany a primitivy.

Michael Marčák: V pořádku, Karličko, když mu to nejde, tak ho vždycky napadne zrušit Zákoník práce
24. 5. 2006

24. 5. 2006

Ve Skotsku sice nevládne - tak jako v ČR - na veřejných místnostech dusivý smrad z kouření (když se přijede do ČR, kouření je cítit všude!), avšak, jak na to poukazuje Fabiano Golgo, "vládne tam násilí". Zpráva OSN označila Skotsko za "nejnásilnější společnost v rozvinutém světě".

24. 5. 2006
Stanovením minimálního příjmu zakrývá stát svoji neschopnost odhalit údajné daňové úniky a zřejmě podnikatele jako skupinu obyvatel považuje "téměř za zloděje".

Rád bych něco poznamenal k článku Miroslava Kodeta "Podnikatelé jsou téměř zloději" . Pan Kodet zřejmě nikdy nepodnikal a rétorika jeho článku mi silně připomíná "socialistické agitky" z let padesátých. Tenkrát podnikatelé, továrníci a sedláci (kulaci) byli také šmahem označováni za individua okrádající společnost - jakýsi princip kolektivní viny bez jakýchkoliv důkazů. Pan Kodet zřejmě neuvažuje, že také existují drobní živnostníci, kteří zaměstnávají jen sami sebe, z nichž dost velká část byla k této činnosti byli donucena okolnostmi - prostě proto, že je nikdo nezaměstnal.

Pro toho, kdo nikdy nepodnikal, může být zajímavé podívat se na věc pohledem právě těchto živnostníků, kteří statky jako "luxusní BMW", elektronika a podobné drahé vymoženosti vidí snad jen v reklamách.

foto Dominika Švecová
24. 5. 2006

Výtvarný umělec Jiří David v těchto dnech maluje stěnu ve foyeru ve Švandově divadle na Smíchově v rámci projektu, v němž dvakrát do roka namaluje na plochu 2,9 x 5 metrů "významný výtvarník obraz inspirovaný buď konkrétní inscenací z repertoáru divadla, nebo výtvarným projektem samotným". Každý výtvarník pracuje na obrazu s vědomím, že za pár měsíců jeho dílo překryje obraz jiného umělce.

Jděte se podívat na vernisáž Davidova obrazu, která se bude konat v sobotu 27. května v 17.30 hodin ve Švandově divadle na Smíchově. Večer bude pokračovat ve Studiu, kde se uskuteční křest knihy Inside Out (fotografie Jiřího Davida z let 1993-2006). Hovořit s Jiřím Davidem o jeho díle bude ředitel Švandova divadla David Hrbek.

24. 5. 2006

Vzpomínám si, jak můj táta poslouchal v 70. letech rušené vysílání BBC. Vzpomínám si, jak po nedělním obědě předkládal rodině souhrn necenzurovaných informací o dění ve světě včetně komentářů. Dalo by se říci, že z jeho fundovaných výkladů platím dodnes za (byť) lokální autoritu v oblasti politiky místní i mezinárodní.

Můj táta je už starý, téměř hluchý a když mu donesu noviny (tituly pečlivě střídám), většinou se rozzuří až na samou hranici srdeční příhody, píše Hana Dudíková.

24. 5. 2006

Ačkoliv Bushova administrativa pokračuje ve využívání 11. září pro obhajobu domácího špehování, bezprecedentních státních výdajů a permanentního válečného stavu, nový Zogbyho průzkum veřejného mínění odhaluje, že méně než polovina americké veřejnosti věří oficiální verzi či se domnívá, že útoky byly adekvátně prošetřeny.

Michael Marčák: Královno, v mraveništi se šíří řeči, že prací se zbohatnout nedá !
24. 5. 2006

24. 5. 2006

Ne podle řečí z kazatelen před volbami, ale podle skutků v minulosti i přítomnosti poznáte je... Podle minulosti poznáte budoucnost.

Jedno zjištění lze říci už nyní s jistotou. Politika se racionalizuje, krátkodobé emoce ani kauzy na dlouhodobé trendy nemají prakticky žádný vliv, a stabilizuje se. Vývoj politiky se odehrává v dlouhodobých trendech, přes zjevnou snahu médií o jeho destabilizaci kaskádou "skandálů". Spektakulární demonstrativní akce, jakým byla Mackova facka na sále, hýbá krátkodobými preferencemi a může odvrátit od ODS řadu váhajících voličů, kterým rvačky politiků připadají nedůstojné a dětinské a Mackova akce divokým, nepředvídatelným činem, který ukazuje na okamžik pravou politiku ODS. Je ukázkový, stejně jako přesvědčení mnohých, že Pekárkovi lékaři koordinují své účelové protesty se stratégy kampaně ODS. Dlouhodobý trend občanských demokratů ale mluví za vše i bez "záhlavce". Trvalý pokles po několik let jerealitou. Idea agresivní nadvlády všemocných zaměstnavatelů, idea glorifikace podnikatelských záměrů i bez výsledků, idea kajmanských fondů a bahamského exilu, idea všemocné deregulace přestává lákat idealistické voliče. Ten trend je dlouhodobý. Nečitelné, exotické, kverulantské, dočasné a účelové strany jsou odmítány konzervativním chováním voličů, z nichž pouze necelá polovina kdy měnila favorita svého volebního hlasu.

Spasitel se doposud volební komisi nepřihlásil.

Vyšlo v pátek 26. 5. v deníku Metro, str. 8 ZDE

Volby 2006 TÉMA BL

ilustrační foto - Morava - Baťův kanál
24. 5. 2006

V červnu proběhnou volby zákonodárců i na Slovensku. Jejich srovnání v Česku a na Slovensku umožňuje lépe porozumět každým z nich zvlášť.

Zvláštním rysem letošních voleb do Poslanecké sněmovny je využívání příkladu Slovenska -- ať již jako cesty hodné následování, nebo jako varování. Obdobně je tomu i na Slovensku, kde Česko slouží jako příklad, či strašák. Nikdy si také straničtí vůdci z obou břehů řeky Moravy tak nepomáhali, jako je tomu nyní. Srovnávání sociálnědemokratických reforem v Česku či naopak liberálních reforem na Slovensku může pomoci v pochopení rozdílů v přístupu, neboť reprezentanti obou těchto směrů jsou u moci od roku 1998, tedy již druhé volební období.

24. 5. 2006

Předvolební televizní debaty uvízly v bludném kruhu. Neutrále opakovaní stejných otázek znemožňuje veřejnosti poznat názory politiků na nové a konkrétní události či problémy.

Každý, kdo pobyl několik týdnů ve Spojených státech, ví, že na žádné tamní televizní stanici nekomentují každý týden politiku politici. Pravidelná sobotní politická klání tam obstarávají odborníci -- ekonomové, politologové, historici, lékaři či novináři - podle toho, jaké politické téma hýbe dobou. Střet politiků na obrazovce je vyhrazen pro mimořádné události, jako je třeba vyvrcholení volební kampaně.

24. 5. 2006

23. května zahájený 109. německý lékařský sjezd v Magdeburgu ostře kritizoval současnou situaci ve zdravotnictví. Prezident lékařské komory Saska-Anthalska Henning Friebel upozornil, že "frustrace zdravotníků razantně vzrůstá" za situace, kdy zdravotní pojišťovny v prvém čtvrtletí skončily s miliardovým deficitem.

Sjezd se schází za situace, kdy německá lékařská veřejnost je znepokojena současnou situací ve zdravotnictví a reformou připravovanou velkou koalicí. Projevilo se to na konci minulého týdne, kdy se konala největší lékařská demonstrace v poválečném Německu v rámci 3.národního protestního dne , která proběhla v Berlíně, Kolíně nad Rýnem a Stuttgartu. V poledních hodinách demonstrovalo v ulicích těchto velkých měst na čtyřicet tisíc zdravotníků proti zdravotní politice velké koalice za protestního pískotu a skandování proti ministryni zdravotnictví. V průvodu byly neseny stovky hesel proti byrokracii a nedostatečnému financování zdravotní péče.

24. 5. 2006

Včera přišly do schránky našeho komunálního bytu volební lístky. Pozorně jsem si je pročetl a pečlivě vhodil do volební urny, za kterou mi posloužil odpadkový koš v kuchyňském koutu. Jsem zvyklý vykonávat své povinnosti rychle a pokud možno s předstihem - co mohu udělat dnes, neodkládám na zítra.

23. 5. 2006

Akademický senát VŠUP dospěl k závěru, že od svého zvolení rektorem ak. mal. prof. Boris Jirků svým jednáním a rozhodováním vážně porušil řadu nejen vnitřních předpisů VŠUP, ale i obecně platných právních předpisů, a tím ohrozil stabilitu, funkčnost a dobrou pověst VŠUP. Senát ho hodlá odvolat.

VŠUP - volba rektora TÉMA BL

23. 5. 2006

Mít prezidentem profesora v odvětví, které je některými lidmi, včetně samotného prezidenta, považováno za vědecký obor, má své zjevné výhody. Prezident pracuje na základě poznaných zákonů a nemůže tudíž dělat chyby.

Antiraketa Nike-Zeus A
22. 5. 2006

Pentagon si už řekl o peníze v Kongresu

Antiraketa Nike-Zeus A

Bushova administrativa uvažuje nadále o místě ve střední Evropě, kde by USA instalovaly protiraketový systém jako předsunutou obranu proti raketám z Iránu, mířící "proti Spojeným státům a jeho evropským spojencům".

Americký vládní návrh, který přišel opět už po několikáté během posledních let, uprostřed rostoucího zájmu o Írán, o kterém se USA domnívají, že vyvíjí jaderné zbraně, požaduje instalovat 10 antiraketových sil v Evropě do roku 2011. Česká republika je mezi státy, které připadají v úvahu. Očekává se, že doporučení na vhodnou lokalitu dorazí toto léto k ministru obrany Donaldu H. Rumsfeldovi. Pentagon požaduje po Kongresu 56 miliónů USD na počátek projektu, což není částka, která by v Kongrsu vyvolala silnou opozici. Celkové náklady, včetně nosičů, je odhadován u 1.6 miliardy USD. Pentagon plánuje pro daňový rok 2007 na protiraketovou obranu "hvězdných válek" celkově 9.3 miliardy USD .

Základna by se měla stát další součástí amerického protiraketového "deštníku", jehož hlavní články USA vybudovaly na Aljašce nebo na Marshallových ostrovech. Plán na vybudování protiraketové základny ve střední Evropě naráží na rozhodný odpor Ruska. Náčelník Generálního štábu ruské armády Jurij Balujevskij řekl polskému listu Gazeta Wyborcza, že Moskva s případným vybudováním štítu nic nenadělá. "Měli byste ale vědět, co vás čeká," upozornil Balujevskij země, na jejichž území by mohla základna stát. "Rusko neplánuje jaderný konflikt s USA. Tyto země ale pochopitelně zvyšují své riziko," dodal Balujevskij. Česká republika se podle autora článku, Michaela R. Gordona, snažila vyhnout se veřejné diskuzi o projektu americké účasti na protiraketovém projektu, protože se ministři obávali, že by se toto téma mohlo stát událostí číslo jedna v červnových parlamentních volbách. Obezřetní z téhož důvodu byli i Američané. Výsledkem je, že se úředníci Pentagonu neodvažují mluvit otevřeně o potenciálním umístění základny na českém území.

Michael R. Gordon, NYT: U.S. Is Proposing European Shield for Iran Missiles ZDE

Americká protiraketová základna v České republice TÉMA BL

22. 5. 2006
Vystoupení na Salónu kritického myšlení, Litoměřice 20. 5. 2006

Každá generace má spasitele, lotry, pseudoumělce, vrahy, zlolajníky, šašky a lid -- lidu bylo třeba, a je stále, důkladně vysávat z financí, ukládat do kasiček, kas, vlastních i cizích kapes mocných a nemocných, zakládat konta a promptně přikrádat v zájmu ďábelského skřeta, ukrytého v každém z nás -- pravda je: že kdo vykřikuje, že nekrade, krást nepřestal, kdo se štítí morální čistou, nebyl a není zcela čistý, kdo známkuje bližní zlehka ve valčíkovém tempu, podivuje se uraženě, když sám je oznámkován.

22. 5. 2006

Americké rakety v Česku? Politici by měli říct jasné slovo

"Česká republika se snažila vyhnout veřejné diskusi o tomto projektu z obavy, že by se to mohlo stát otázkou parlamentních voleb v červnu."

V probíhající volební kampani se otázky mezinárodních vztahů téměř vytratily a jsou-li vůbec představiteli stran uchopeny, soustředí se na problematiku Evropské unie, zejména tehdy, jestliže jsou vnímána její pozitiva. Političtí představitelé se tak řídí "poptávkou" veřejnosti, která v průzkumech mínění tyto otázky upozaďuje. Přesto existuje problém, který by občany nepochybně zajímal a vyvolal by občanský zájem, kdyby o něm byl volič otevřeně a věrohodně informován. Jde o otázku českého zapojení do budování antiraketových systémů Spojených států nebo NATO a s tím související možnost umístění raketové základny na území České republiky.

Ještě v neděli se v Otázkách Václava Moravce část publika smála a někteří zúčastnění představitelé kroutili hlavami, když na možnost americké základny na našem území upozornil s odkazem na New York Times Vojtěch Filip.

23. 5. 2006
Vystoupení na Salónu kritického myšlení, Litoměřice 20. 5. 2006

Chceš-li v strachu, nepokoji žít
musíš k tomu vtip na rozum mít.
Chceš-li dodělat se vezdejšího chleba
Bývej hloupým, kde je toho třeba.

Karel Havlíček Borovský

Obecné pravdy známe. Všichni si je uvědomujeme a potýkáme se s odpovědmi. Každý jeden a po svém. Známe klasickou otázku Černyševského a nejenom jeho: "Što dělať".

O co jsme v posledním století přišli? Přesně o to, co jsme získali. Stali jsme se bohatými s víme, čemu za to vděčíme. Mít co ostatní a být a zůstat sám. V tom je podstata našeho žití. I v materiálnu je chudoba.

23. 5. 2006

Facky, jak známo, padají z těch nejrůznějších důvodů a v nejrůznějších sociálních prostředích: v parlamentech, na hospodských záchodech při tancovačkách nebo jako jemný políček v kostele jakožto výchovný iniciační rituální symbol z dlaně biskupovy, jak jsem jej pocítil na tváři při biřmování před mnoha a mnoha desetiletími v katedrále sv. Petra v Brně. Bohužel jsem se dočetl, že naše osvícená doba staleté rituály nesnáší, pročež byl biskupský políček z biřmovacího obřadu vypuštěn.

Z kostelů vypuzen, v Praze si našel výchovný políček nový prostor při zahájení stomatologického kongresu, definován jako záležitost mezi muži.

6. 5. 2006

V dubnu přispělo celkem 115 čtenářů Britských listů na provoz časopisu úhrnem částkou 25 812.00 Kč. Na internetovém účtu Paypal máme nyní nadto 1,321.99 USD. Přispěl jen zlomek z celkového počtu více než deset tisíc čtenářů denně, děkujeme. Apelujeme i na ostatní, aby nám třeba i malým, pravidelným finančním příspěvkem pomohli rozšiřovat a profesionalizovat práci časopisu ve veřejném zájmu, kterou děláme zadarmo. Vybranou částkou financujeme postupné dopracování našeho redakčního systému a odstranění četných nefunkčností, financování systematické novinářské práce to však zatím neumožňuje. Právě pro nedostatek financí jsme dosud nebyli schopni zprovoznit celou řadu potřebných technických funkcí serveru (vyhledávání, statistiky, knihovnu, galerie, zasílání BL mailem, onlinové chaty, odstranit četné technické chyby).

Finanční dary Občanskému sdružení Britské listy jsou v ČR odečitatelné ze základu daně z příjmu. Vydáváme k tomu na požádání písemné potvrzení.

Děkujeme všem, kteří podporují provoz Britských listů finančními dary i zadáváním reklamy.

Jsme vám velmi vděčni za finanční záchranu našeho serveru, prosíme však: nepřestávejte přispívat, umožníte nám dělat naši práci lépe a efektivněji, budeme si moci například systematicky financovat právníka, což byl mělo být pro náš list nezbytné. Financujte si k vlastnímu prospěchu kritický a nezávislý deník.

Jsme vděčni za každý drobný příspěvek na provoz Britských listů, který je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisen Bance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2.

Čtenáři ze zahraničí mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

22. 11. 2003

Britským listům můžete psát na adresu redakce@blisty.cz, šéfredaktor Jan Čulík má adresu culik@blisty.cz a také J.Culik@slavonic.arts.gla.ac.uk , pražský redaktor Štěpán Kotrba má adresu stepan@kotrba.cz a skype stepan.kotrba, technickému správci Dominiku Joe Pantůčkovi pište na adresu joe@joe.cz.

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
4. 5. 2006 Politická příživa Štěpán  Kotrba
29. 3. 2006 Znovu o tom, co česká média pomíjejí Jan  Čulík
11. 3. 2006 Jak informovaly Britské listy o válce v Kosovu   
27. 2. 2006 Vede masturbace k terorismu?   
27. 2. 2006 Jací jsou ti "muslimové" věznění v Guantánamo?   
27. 2. 2006 Podíl emocí na chodu demokracie Zdena  Bratršovská, František Hrdlička
27. 2. 2006 Kdy už si český podnikatel, právník, soudce či jiný "mocný buran" konečně koupí obraz nebo sochu? Jan  Paul
27. 2. 2006 Nechci být rukojmím lékařů Věra  Říhová
8. 2. 2006 Výhrady politického svědomí Oskar  Krejčí

České volby v roce 2006 a povolební pat RSS 2.0      Historie >
24. 5. 2006 Stereotypní reality show Oskar  Krejčí
24. 5. 2006 Volby na obou březích Moravy Oskar  Krejčí
24. 5. 2006 Evangelium předvolebních tužeb Štěpán  Kotrba
23. 5. 2006 ČT: Odpovídejte na mé otázky! Nemluvte, co chcete! Michal  Rusek
23. 5. 2006 Jak obhájci facky pro Ratha užívají mýtu proti vnitřní nejistotě Bohumil  Kartous
23. 5. 2006 Čím méně se o něčem chce někomu mluvit, tím hůř to půjde zamlčet Oldřich  Průša
23. 5. 2006 Český prezident pracuje vědecky Jiří  Pehe
22. 5. 2006 Volební agitace Josef  Vít
22. 5. 2006 Toto je změna, kterou slibuje ODS? Štěpán  Kotrba
20. 5. 2006 Bude se ODS snažit vysvětlit zbabělost jako oprávněnou? Bohumil  Kartous

VŠUP - trampoty umělecké školy RSS 2.0      Historie >
23. 5. 2006 Akademický senát VŠUP v Praze chce odvolat rektora Borise Jirků   
30. 3. 2006   
24. 10. 2005 Šel jsem si to zkusit a vyhrál jsem! Jan  Paul
24. 10. 2005 Na rektora kandidovaly dvě osoby, které se měly právo samy volit! Jiří  David
24. 10. 2005 Jan Paul nepsal o všem   
19. 10. 2005 Jak to, že se protestuje proti protekci teprve před volbami? Jan  Paul
17. 10. 2005 Učitelé na vás kašlou! Jan  Paul
11. 2. 2004 Artsemestr 2004 - a co dál? Jan  Paul

Aleš Cibulka a Yvonne Přenosilová RSS 2.0      Historie >
16. 5. 2006 Cibulkův pořad Jak to vidí dával slovo hostu   
15. 5. 2006 Opakovaný dámský gambit... Ladislav  Žák
15. 5. 2006 "Laický názor" moderátora na obrazovce ČT 24 Štěpán  Kotrba
15. 5. 2006 Českému Novákovi primitivní hospodské kecy v rádiu nevadí Jan  Čulík
15. 5. 2006 Pořad s Přenosilovou nelze brát vážně   
13. 5. 2006 Není stížnost jako stížnost Josef  Bouška
12. 5. 2006 Satira v rozhlase je přípustná, ale tenhle pořad byl nevyvážený Jan  Čulík
12. 5. 2006 Sprostořekost a meze veřejné služby Štěpán  Kotrba
12. 5. 2006 Paroubek "je skutečně jak Mussolini"   
12. 5. 2006 Unionistický stranický sekretariát Štěpán  Kotrba

Policejní násilí RSS 2.0      Historie >
17. 5. 2006 Zelení: Kam jsi to vlezl? Ven ! Štěpán  Kotrba
17. 5. 2006 Truncheons and other pre-electoral tools Irena  Ryšánková
12. 5. 2006 O profesionální deformaci v demonstraci Oldřich  Průša
9. 5. 2006 Policejní zmlácení paní vrchní ředitelky Petr  Kužvart
4. 5. 2006 "Wolf": Jak jsem podával vysvětlení inspekci ministerstva vnitra Michal "Wolf" Vlk
4. 5. 2006 V Policii ČR vládne šikana a loajalita Stanislav  Huml
3. 5. 2006 Jaká je tolerance policistů vůči násilí Bohumil  Kartous
3. 5. 2006 Naprosté nepochopení demokracie Jan  Zeman
2. 5. 2006 Trestní oznámení na neznámé pachatele, příslušníky Policie ČR Radek  Mikula
2. 5. 2006 "Já nebudu někde na internetu, kurva"   

Útok na Jiřího Dolejše RSS 2.0      Historie >
1. 5. 2006 Zmlátili Dolejše. Proto se cítím jako komunista Jindřich  Kalous
30. 4. 2006 Odpovědnost za verbální šíření nenávisti Štěpán  Kotrba
30. 4. 2006 Komunismus jako terč pro střelnou zbraň... Martin  Šaffek
29. 4. 2006 Komunismus v nich Jan  Čulík
29. 4. 2006 Adam Drda: Zkreslil jste můj komentář jak Haló noviny   
29. 4. 2006 Pražští mediální propagandisté mají strach Jan  Čulík
29. 4. 2006 Ano, antikomunismus je protidemokratické hnutí Ondřej  Slačálek
28. 4. 2006 Na okraj ke kauze Dolejš Boris  Cvek
28. 4. 2006 Magistra Edelmannová by měla vrátit diplom Karel  Dolejší
28. 4. 2006 Nebezpečná hra Jan  Polívka

Financování "neziskových" struktur RSS 2.0      Historie >
9. 5. 2006 Mé námitky proti Greenpeace Ivan  Brezina
21. 4. 2006 Zakážeme Přátele Země a Greenpeace? Ivan  Brezina
19. 3. 2006 Koheze, nebo kolize? Na co také jsou euromiliardy   
17. 3. 2006 Hušák: Problémy Duhy nebo Martina Bursíka jsou nám jedno   
17. 3. 2006 Duha: Rozplétání nespletených sítí Vojtěch  Kotecký
16. 3. 2006 Spiklenecké teorie o financování NGO Miroslav  Šuta
16. 3. 2006 Nic z toho, co píše Kotrba o Nadaci Charty 77, není pravda František  Janouch
16. 3. 2006 Vznešený boj za křišťálové studánky Ivan  Brezina
16. 3. 2006 Zelený kruh Duhy Štěpán  Kotrba
14. 3. 2006 Dolary a nevládní organizace mezi Washingtonem a Moskvou Stanislav  Kliment

Mají pětatřicátníci v Česku dnes zhoubný vliv? RSS 2.0      Historie >
9. 5. 2006 Nazelenalé uzenky, tráva a bývalý prezident Štěpán  Kotrba
24. 1. 2006 Co dnes činí lidi lhostejnými k osudu druhých Jan  Bím
20. 1. 2006 Pětatřicátníci, sociálně cítící a další... Pavel  Urban
6. 1. 2006 Kdo jsou vítězové antikomunistické revoluce? Jindřich  Kalous
4. 1. 2006 Vinu nesou ti, kdo narcistický habitus vytvářejí Karel  Dolejší
2. 1. 2006 Pětatřicátníci, hoši jako květ, na vás bylo vždycky radost pohledět.... Josef  Vít
2. 1. 2006 Vadí, nevadí Luděk  Rozehnal
31. 12. 2005 Jak to bylo s tím západním rájem? František  Hájek
31. 12. 2005 Zmačkané obaly Tomáš  Krček
30. 12. 2005 Flexibilita potřetí Jan  Holík

Zaznamenávání osobních dat občanů RSS 2.0      Historie >
12. 5. 2006 Americký výzvědný úřad "dohlíží na telefonní rozhovory"   
23. 3. 2006 Vláda krade občanskou svobodu   
25. 2. 2006 Británie terčem kritiky za zákon o shromažďování informací o elektronické komunikaci   
23. 2. 2006 Jak se může ctnostný vesnický farář nakazit syfilis Štěpán  Kotrba
10. 2. 2006 Vrcholí jednání o tom, kolik zaplatíme za sledování naší vlastní komunikace   
6. 2. 2006 Amerika: Soukromá data z internetu se intenzivně využívají v trestním vyšetřování i civilních soudních sporech   
20. 1. 2006 Bílý dům Googlu: předejte informace o tom, co kdo vyhledává   
23. 12. 2005 Od roku 2006 budou v Británii zaznamenávány všechny jízdy automobilem   
23. 12. 2005 Nástup Velkého bratra v ČR a v EU   
17. 10. 2005 Odpor v EU proti orwellovské směrnici   

Demokratická revoluce? Utajená historie devadesátých let RSS 2.0      Historie >
9. 5. 2006 Nazelenalé uzenky, tráva a bývalý prezident Štěpán  Kotrba
18. 4. 2006 Čulíkovy znaky demokracie Štěpán  Kotrba
21. 2. 2006 Utajené dějiny "permanentní kulturní revoluce" Jaroslav  Kuba
13. 1. 2006 Aero Vodochody: iks pokusů o záchranu leteckého průmyslu Štěpán  Kotrba
12. 1. 2006 Nevím, jak zabránit létání třísek než použitím jiné sekery Pavel  Urban
6. 1. 2006 Kdo jsou vítězové antikomunistické revoluce? Jindřich  Kalous
5. 1. 2006 Rozdíl je jen domněnkou, je třeba jej prokázat Miroslav  Prokeš
4. 1. 2006 Udělejte to profesionálně   
4. 1. 2006 V této demokracii smějí užívat svobody jen ti, co souhlasí   
4. 1. 2006 Vinu nesou ti, kdo narcistický habitus vytvářejí Karel  Dolejší

Czech Politics: Jan Čulík's comment in Czech Business Weekly RSS 2.0      Historie >
21. 4. 2006 Another chilling sentence for slander Jan  Čulík
22. 3. 2006 Misperceiving Blair as a Social Demokrat Jan  Čulík
21. 2. 2006 Will Czech grads be prepared to compete? Jan  Čulík
24. 1. 2006 Intellectual populism in Czech politics Jan  Čulík
2. 1. 2006 Time to examine the hidden history of 1989 Jan  Čulík
14. 12. 2005 In reality TV, echoes of the plebeian past Jan  Čulík
15. 11. 2005 Racism emerges as French suburbs burn Jan  Čulík
24. 10. 2005 Now is the time for agents provocateurs Jan  Čulík
3. 10. 2005 Czech judiciary seen as corrupt from abroad Jan  Čulík
12. 9. 2005 No justification for soaring oil prices Jan  Čulík

Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost RSS 2.0      Historie >
28. 4. 2006 "Rusko opustilo oběžnou dráhu Západu"   
24. 4. 2006 Co si to dovolují - brát si naši ropu! Jindřich  Kalous
21. 4. 2006 Čeká nás nová energetická krize ? Egon T. Lánský
10. 4. 2006 Skutečná cena ropy - ČR jako věrný spojenec v pokračujících energetických konfliktech? Michal  Brož
4. 4. 2006 Tři cesty Milan  Smrž
31. 3. 2006 USA "v kostce" Ladislav  Žák
18. 3. 2006 CNN o ropném zlomu   
7. 3. 2006 Energie budúcnosti Radovan  Geist
9. 2. 2006 Švédsko plánuje stát se první ekonomikou bez závislosti na ropě   
2. 2. 2006 Bush: Amerika se zbaví závislosti na ropě   

Báseň pro tento den RSS 2.0      Historie >
24. 5. 2006 4. Emil  Hakl
23. 5. 2006 Milostná Zbyněk  Benýšek
19. 5. 2006 Nokturno Josef Václav Sládek
18. 5. 2006 ■ ■ ■ Michal  Šanda
17. 5. 2006 Hospodský sonet Václav  Daněk
16. 5. 2006 Po oktávách let Vít  Slíva
15. 5. 2006 Tři věty paměti Jan  Zábrana
12. 5. 2006 O matce Milan  Libiger
10. 5. 2006 Filosofská Jiří  Krombholz
9. 5. 2006 Restauracím a jídelnám Marcela  Gunázerová

Český film RSS 2.0      Historie >
15. 5. 2006 Prezident Veto Vít  Horák
9. 2. 2006 Nebýt dnešní, aneb nemá tady někdo dvojníka Patrik  Hronek
13. 1. 2006 Ještě žiju s věšákem, plácačkou a čepicí -- úvaha nad banalitou jednoho filmu Bohuslav  Binka
13. 12. 2005 Maria Procházková, Oldřich Kaiser a Žralok v hlavě Jan  Čulík
21. 11. 2005 Filosofický horor o kultuře Martin  Ondreját
7. 11. 2005 Sú Hrubeš a Mareš filmom do dažďa? Juraj  Korpa
27. 10. 2005 Hrubeš a Mareš jsou naši souputníci Tomáš  Koloc
10. 10. 2005 Štěstí: Ta schematičnost opravdu skřípe Tomáš  Koloc
29. 9. 2005 Jak kritici ublížují filmu Štěstí Ján  Simkanič
26. 9. 2005 Štěstí Bohdana Slámy dostalo cenu v San Sebastian   

Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti RSS 2.0      Historie >
11. 4. 2006 Jaderný útok na Írán, raketová sila v Česku a logika Bílého domu Štěpán  Kotrba
4. 7. 2005 Moc nočních můr v internetovém archivu   
13. 5. 2005 Curtisova Moc nočních můr na filmovém festivalu v Cannes   
15. 4. 2005 Význačný televizní dokumentarista obvinil BBC, že přehání hrozbu terorismu   
31. 3. 2005 Moc nočních můr Adama Curtise v Bratislavě   
11. 3. 2005 Neoliberální plíživý převrat a smrt demokracie podle Noreeny Hertzové Stanislav  Heczko
2. 3. 2005 Moc nočních můr na Ostravské univerzitě   
26. 1. 2005 Česká redakce BBC informuje o filmu Adama Curtise Jan  Čulík
19. 1. 2005 Curtisova Moc nočních můr znovu v britské televizi   
18. 1. 2005 Bez analýzy a syntézy se ve světě nezorientujete - musíte vytvářet teorie o tom, jak věci jsou Irena  Ryšánková

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
24. 5. 2006 Zogby Poll: 70 milionů americké dospělé populace podporuje nové vyšetřování událostí z 11. září 2001   
23. 5. 2006 11. září 2001 - budeme skutečně argumentovat fakty? Michal  Brož
23. 5. 2006 Desítky lidí v Afghánistánu usmrtil americký letecký úder   
22. 5. 2006 Konspirační teoretiky žádné argumenty nepřesvědčí Tomáš  Poláček
19. 5. 2006 Slovíčkaření aneb vlk se nažral a koza zůstala celá Jiří  Jírovec
18. 5. 2006 Let 77 a Judicial Watch jako dezinformační past Michal  Brož
16. 5. 2006 Pentagon donucen zveřejnit videozáznam z 11. září   
5. 5. 2006 Nešlo jen o ZHN, ale i o zlepšení životních podmínek iráckých žen... Jakub  Rolčík
26. 4. 2006 Měla by britská vojska zůstat v Iráku?   
22. 4. 2006 Bush věděl, že Irák neměl zbraně hromadného ničení   

Hon na svobodu slova RSS 2.0      Historie >
12. 5. 2006 Satira v rozhlase je přípustná, ale tenhle pořad byl nevyvážený Jan  Čulík
5. 5. 2006 Jak Blairova vláda omezuje starobylé demokratické svobody   
5. 5. 2006 Cenzura internetu se šíří do celého světa   
14. 4. 2006 Kriminalizovat výroky v demokratickém státě nelze Jan  Čulík
13. 4. 2006 Petr Cibulka odsouzen k podmíněnému trestu za pomluvu Jan  Čulík
24. 3. 2006 Leeds University suspendovala rasistického učitele   
21. 2. 2006 David Irving jako "mučedník za svobodu projevu"?   
21. 2. 2006 "Al Džazíra: I v Evropě existují tabu"   
20. 2. 2006 Britský historik David Irving odsouzen na tři roky do vězení   
19. 2. 2006 Islámským teroristům se podařilo vážně omezit svobody Západu   

Školství RSS 2.0      Historie >
17. 5. 2006 Vysokoškolská stávka: Je to jako sledování automobilové havárie ve zpomaleném filmu   
17. 5. 2006 Opravdu parodie   
16. 5. 2006 Maturity z logického a systémového myšlení Miroslav  Prokeš
16. 5. 2006 Domácí učitelé z třetího světa vyučují americké studenty na dálku   
15. 5. 2006 Kolektivní maturity -- danajský dar ČSSD na rozloučenou Radek  Sárközi
15. 5. 2006 Výzkumné záměry a rozvoj vědy v regionech Demeter  Krupka
14. 5. 2006 Stávka hrozí kompletním uzavřením britských univerzit   
13. 5. 2006 Při stávce univerzitních učitelů začíná jít do tuhého Jan  Čulík
9. 5. 2006 Otazníky kolem státních maturit a CERMATu Radek  Sárközi
2. 5. 2006 Parodie na maturitu III.   

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
9. 5. 2006 Ruptura duše Irena  Zítková
12. 4. 2006 Spisovatelé senioři v elektronickém médiu Miroslav  Vejlupek
11. 4. 2006 Květnové ceny Václav  Dušek
14. 3. 2006 Mami, já nechci umřít je vynikající literární čin   
2. 3. 2006 Klára Hůrková - tvůrkyně Evropanka Miroslav  Vejlupek
28. 2. 2006 Český Parnas a kyberkultura Miroslav  Vejlupek
23. 2. 2006 Literatura na digitální scéně -- a co dál? Miroslav  Vejlupek
21. 2. 2006 Literární server polemizující s uvyklostmi Miroslav  Vejlupek
20. 2. 2006 Spisovatelé vyklidili veřejný prostor Miroslav  Vejlupek
5. 2. 2006 Lidé čtěte !