24. 5. 2006
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
24. 5. 2006

Sjezd německých lékařů kritizuje spolkovou vládu

23. května zahájený 109. německý lékařský sjezd v Magdeburgu ostře kritizoval současnou situaci ve zdravotnictví. Prezident lékařské komory Saska-Anthalska Henning Friebel upozornil, že "frustrace zdravotníků razantně vzrůstá" za situace, kdy zdravotní pojišťovny v prvém čtvrtletí skončily s miliardovým deficitem.

Sjezd se schází za situace, kdy německá lékařská veřejnost je znepokojena současnou situací ve zdravotnictví a reformou připravovanou velkou koalicí. Projevilo se to na konci minulého týdne, kdy se konala největší lékařská demonstrace v poválečném Německu v rámci 3.národního protestního dne , která proběhla v Berlíně, Kolíně nad Rýnem a Stuttgartu. V poledních hodinách demonstrovalo v ulicích těchto velkých měst na čtyřicet tisíc zdravotníků proti zdravotní politice velké koalice za protestního pískotu a skandování proti ministryni zdravotnictví. V průvodu byly neseny stovky hesel proti byrokracii a nedostatečnému financování zdravotní péče.

Viceprezident Spolkové lékařské komory Andreas Crusius prohlásil, že "navzdory nedostatečnému financování zdravotnictví v Německu máme v důsledku mimořádně vysokého nasazení zde přítomných kolegyň a kolegů přesto dobrou zdravotní péči."Odmítl přitom tvrzení některých politiků, že existují miliardové úspory v této oblasti, které musí být vyčerpány. "To není jen věcně falešné, ale také perfidní, protože politici chtějí od sebe vlastní selhání odvrátit.Proto říkám spolkovému ministru financí a celé vládě, že nyní se bude náš tlak zvyšovat". Crusius v této souvislosti prohlásil, že je již dále neudržitelné zdarma pracovat v nemocnicích, podfinancovávat ambulantní péči a nedostatečně platit zdravotnický personál. Ekkehard Ruebsam-Simon z organizace Medi obvinil politiky velké koalice, že se snaží chirurgickými řezy zastřít své triky a klamat zdravotnickou veřejnost. "My lékaři jsme se naučili bojovat, my můžeme vydržet!".

Hlavní kritikou demonstrujících ve všech protestních dnech směrem k politikům je obvinění, že se snaží "podstrčit černého Petra podfinancování zdravotní péče lékařům, kteří, aby udrželi systém, pracují bez odměny". Ze statistiky vyplývá, že němečtí lékaři pracují průměrně 46,1 hodin týdně v zemi, kde je 38 hodinový pracovní týden. Osm procent mladých lékařů pod 35 let dokonce více jak 60 hodin. Protesty kromě pracovních podmínek jsou zaměřeny proti zákonu "O zlepšení hospodaření s lékovými prostředky", protože podle jejich názorů racionalizační působení znamená v zásadě "špatné nastavení výhybek". Očekávané úspory podle názorů lékařských organizací mohou v důsledku předpokládaných bonusů a malusů negativně ovlivnit léčbu pacientů drahými léky a žádají proto zákonodárce o jeho stažení z programu.Dalším požadavkem je pak omezit papírování, kterým je práce lékařů zatížena.

Zasedání lékařského sjezdu bylo zahájeno den poté, co zdravotnický personál univerzitních klinik přerušil na jeden týden stávku, aby mohl provést nejdůležitější operace, které byly odloženy. Naděje, že vlastně tím konečně skončila, protože tarifní sdružení zemí TdL uzavřelo dohodu s veřejnými službami, které údajně platí i pro lékaře, se ukázaly zcela liché. Koncem týdne na hlavním shromáždění Marburgského svazu delegáti dali zcela jasně najevo, že tuto tarifní dohodu neakceptují. Zástupce vedení Lutz Hammerschlag prohlásil, že "žádný lékař nebude akceptovat tarifní smlouvu, která nebude podepsána Marburgským svazem". Upozornil, že budou zahájeny stávky komunálních klinik, pokud by ztroskotala tarifní jednání, která v současné době pokračují v Hannoveru. Pokud nebudou opět zahájena tarifní jednání, pak bude stávka univerzitních a zemských klinik pokračovat nejméně dalších čtrnáct dní. Jak známo, lékaři těchto zařízení žádají zvýšení mezd o 30 procent, lepší pracovní dobu, specifickou tarifní dohodu a upozorňují, že pokud se tak nestane, nepůjde zastavit odliv lékařů. Již nyní se 12 500 odborných lékařů vystěhovalo do zahraničí.

Dohoda tří velkých stran tzv.Koalitionsvertrag CDU, CSU, SPD zdůrazňuje velký politický význam zdravotnictví. Nejen jako garanta zajištění vysoké zdravotní péče o osmdesátimilionové obyvatelstvo, ale i největšího zaměstnavatele, v jehož řadách stojí na čtyři miliony pracovníků.

Upozorňuje, že vysoká lékařská péče pro každého má dnes cenu a ta se odráží ve stále rostoucích výdajích, způsobených zdravotním pokrokem a demografickým vývojem. Aby bylo možno vyrovnat se s tímto vývojem, který se projevuje značným finančním tlakem, je zapotřebí podle velké koalice modernizaci zdravotnického systému. Zachována má přitom být svobodná soutěž mezi soukromými a ze zákona určenými pojišťovnami a lékař by měl mít svobodu určit si vlastní volbu. Moderní sociální stát bude muset svým občanům zajistit povinné pojištění vzhledem k tomu, že stále rostoucí počet populace jej nemá. Ačkoliv uplynulo již více jak půl roku od přijetí dokumentu o velké koalici, na obzoru se zatím neobjevuje řešení, což se odráží na stále rostoucí nevoli mezi lékaři a zdravotníky vyjádřené již třemi celostátními protestními dny a několikatýdenní stávkou univerzitních a zemských klinik, nyní přechodně na týden přerušenou.

Proto slovem do pranice byl nedělní interview předsedy sociálně demokratické poslanecké frakce ve Spolkovém sněmu Strucka pro "Bild am Sonntag". Prohlásil na adresu lékařů, lékárníků a výrobců léků , že "plánovaná zdravotnická reforma potřebuje drastické úspory i přes očekávaný odpor. Špek na tomto systému musí být konsekventně odbourán". Zvláště Struck se vyslovil proti "drasticky" stoupajícím platbám za léky, které v prvém čtvrtletí tohoto roku vzrostly o 500 milionů euro víc,než se plánovalo. "Proti tomu musí koalice přijmout účinná opatření, protože platby za léky musí klesnout". Podle aktuálních informací dnes každý druhý pojištěnec si musí platit léky ze své kapsy. Více jak polovina lidí si podle Vědeckého institutu AOK kupuje nejméně čtvrtletně prostředky proti nastydnutí a bolestem, vitamíny, minerální látky, posilující léky a prostředky na sebeléčbu. U žen to činí oproti mužům téměř 60 procent, přičemž na takto prodávané léky neexistují v lékárnách jednotné ceny.Struck přitom odmítl návrhy předsedy frakce CDU/CSU Volkera Kaudera na zavedení tzv. "zdravotní prémie". "Musíme nejprve hovořit o úsporách", prohlásil Struck, pak můžeme jednat o dalších opatřeních. Přitom počítáme s tím, že dlouhodobě bude příspěvek na zdravotnictví stejně vzrůstat přes veškerou naši snahu spořit.

Partneři velké koalice musí při nastávajících krácení výdajů spolupracovat a své usnesení v tomto směru prosadit.

                 
Obsah vydání       24. 5. 2006
24. 5. 2006 Co je důležitější? Kanyza nebo pokus českých politiků zamést pod koberec snad nejvážnější rozhodnutí posledních 17 let? Jan  Čulík
24. 5. 2006 Čeští politikové se vytáčejí Oldřich  Průša
24. 5. 2006 Proč neinformovala ČT o rozhodnutí českých politiků vyloučit z předvolební diskuse téma americké základny v ČR? Jan  Čulík
24. 5. 2006 Oznámení NÚB lidu ČR Oldřich  Průša
24. 5. 2006 Rytmus života plní veřejnou službu lépe než ČT Bohumil  Kartous
24. 5. 2006 TV Nova: "USA zvažují stavbu protiraketové základny v ČR, nebo v Polsku"
24. 5. 2006 ČT: Pomalá a špatná Jan  Čulík
23. 5. 2006 Základna USA? A je to venku Oldřich  Průša
24. 5. 2006 Vaše hysterie ohledně amerických základen
23. 5. 2006 Jak obhájci facky pro Ratha užívají mýtu proti vnitřní nejistotě Bohumil  Kartous
24. 5. 2006 Na válku proti terorismu nejvíc doplácejí chudí a znevýhodnění lidé
24. 5. 2006 Diskriminace Romů, policejní násilí a nedostatečná péče o duševně nemocné
24. 5. 2006 4. Emil  Hakl
23. 5. 2006 Je fackování "chlapské" a "výchovné"? Jan  Čulík
24. 5. 2006 Michael  Marčák
24. 5. 2006 Ve Skotsku se sice nekouří, ale "vládne tam násilí" Jan  Čulík
24. 5. 2006 Stát nespravedlivými daněmi trestá malé živnostníky František  Hájek
24. 5. 2006 Jiří David: Hlad a láska Jan  Čulík
24. 5. 2006 Lid čte něco jiného
24. 5. 2006 Zogby Poll: 70 milionů americké dospělé populace podporuje nové vyšetřování událostí z 11. září 2001
24. 5. 2006 Michael  Marčák
24. 5. 2006 Evangelium předvolebních tužeb Štěpán  Kotrba
24. 5. 2006 Volby na obou březích Moravy Oskar  Krejčí
24. 5. 2006 Stereotypní reality show Oskar  Krejčí
24. 5. 2006 Sjezd německých lékařů kritizuje spolkovou vládu Richard  Seemann
24. 5. 2006 Proč jsem volil předem Wenzel  Lischka
23. 5. 2006 Akademický senát VŠUP v Praze chce odvolat rektora Borise Jirků
23. 5. 2006 Český prezident pracuje vědecky Jiří  Pehe
22. 5. 2006 New York Times: Raketová sila v České republice? Po volbách ! Štěpán  Kotrba
22. 5. 2006 Ztracené generace -- krásný mýtus Václav  Dušek
22. 5. 2006 V čím zájmu a proti komu je "protiraketový štít"? Jiří G. Müller, Stanislav  Kliment
23. 5. 2006 Útlak - nutná podmínka vzniku myšlenky či tvorby Miroslav  Polreich
23. 5. 2006 Sine nobilitate Václav  Chyský
6. 5. 2006 Hospodaření OSBL za duben 2006
22. 11. 2003 Adresy redakce