24. 2. 2006
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google






Rozšířené vyhledávání Google



Ekonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
25. 2. 2006

Je pátek 19:15 a na ČT 1 začíná večerní zpravodajství. Během dne například stávkovalo 8000 lékařů na Staroměstském náměstí. To rozhodně není málo a fakt, že stávkují v podstatě vysoce vzdělaní odborníci, stojí určitě sám o sobě za povšimnutí. Kromě toho ministr spravedlnosti zbavil funkce soudce Vrchního soudu a zároveň někdejšího soudce Nejvyššího soudu v souvislosti s napojením na mafii prorostlou do nejvyšších politických, úřednických a - jak je vidět - také justičních kruhů, v nichž se koncentrují mocichtiví a následně mocní burani, kteří v telefonátech říkají za každým druhým slovem "vole". Jsou v parlamentu, jsou v Národním bezpečnostním úřadu, sedí na vysokých soudcovských stolcích a dlouhodobě se snaží ve svůj prospěch ovlivňovat život této společnosti. To je téma, které o ní, tedy o společnosti, vypovídá snad ještě více než stávka elit.

Také ve světě se událo pár vcelku zajímavých věcí, které stojí za povšimnutí. Írán chce na burze obchodovat ropu v eurech, což může způsobit vlnu ekonomických a geopolitických otřesů. Ptačí chřipka se vyskytuje v okolních zemích. V této situaci ČT 1 zařadí na první místo zprávu o tom, že česká lyžařka vyhrála v závodě na olympiádě zlatou medaili. Jinými slovy, ČT tím dala jasně najevo, co z událostí, které se toho dne staly, bylo úplně nejdůležitější. Mám takový dojem, že tentokrát by neměli šanci ani mimozemšťani nebo jaderný konflikt.

Tak nějak to dokresluje debatu o tom, jak jsou Britské listy špatné. V zemi, která se při všech možných událostech celospolečenského nebo dokonce globálního dosahu soustředí na lyžařský závod, zřejmě všechno, co se tomuto trendu vymyká, vypadá pro podstatnou část společnosti jako podezřelé a rozhodně nepřátelské. Podporuje je v tom televize veřejné služby.

Sloupek
Charlie Soukup

Televize Eurovize Intervize krasobruslení
Televize Eurovize Intervize olympijské hry

Televize Eurovize Intervize večerní zprávy
Televize Eurovize Intervize my jsme umělci

Televize Eurovize Intervize hovor s mládeží
Televize Eurovize Intervize pořad o práci
a my jsme v prdeli

ze sbírky Radio, Torst, Praha 1997 vybral Štefan Švec

26. 2. 2006

Reakce na článek Bohumila Kartouse "Mimozemšťani by neměli šanci"

Vy ale nejste intelektuálně povýšen ? Protože vy na to nemáte. Dnes jsem si Vaši stránku i přes oblíbenost v minulosti vymazal z oblíbených. Neříkám, že by oblíbenost Britských listů skončila, ale má-li to na starost člověk jako vy, tak by to byla v budoucnu neodvratná záležitost, píše čtenář Jiří Leifert.

Ona to opravdu významná událost byla, nevím čeho jste vy osobně v životě dosáhl ale pravděpodně toho bylo jen málo.

26. 2. 2006

Mne osobně víc zajímá, zda Kateřina Neumanová získala na olympiádě zlatou, než vámi uváděné a patrně pro Vás důležitější informace. Jsem rád, že naše (sic!) televize chápe význam této informace stejně, a pobouřilo by mne, kdyby tuto zprávu odsunula do pozadí. Jsem si také jist, že tento názor sdílím s velkou většinou spoluobčanů. Tím pádem je rozhodnutí televize správné, píše čtenář Karel Rais v reakci na článek Bohumila Kartouse "Mimozemšťani by neměli šanci".

Pozn. JČ: V civilizovaných zemích je úkolem veřejnoprávní televize nikoliv podbízet se omezenosti divácké obce a vysílat pořady podle principu nejnižšího společného jmenovatele, ale informovat zajímavým, přístupným a srozumítelným způsobem o skutečnostech, které vážně ovlivní život občanů, přestože o těchto skutečnostech dosud nevědí. Úkolem veřejnoprávních médií je předvídat (nebezpečí) a inteligentně, zajímavě a srozumitelně informovat.

Možná, že Šámalovo televizní zpravodajství chce být výjimkou, nevím...:)

26. 2. 2006

Piloti, posádka letadel i cestující, jsou v některých letadlech ohrožováni jedovatými zplodinami, které zřejmě vznikají spalováním motorového oleje. Zplodiny pronikají do ventilačního systému letadel. Podle britského regulačního orgánu pro civilní letecký provoz, Civil Aviation Authority, došlo za poslední tři roky k více než 100 incidentům, kdy pronikly jedovaté zplodiny dovnitř britských letadel. Analýza z britské univerzity University College London odhaduje, že každoročně je těmto zplodinám vystaveno až 197 000 cestujících.

Při více než 40 z těchto incidentů došlo k částečné ochromení funkcí pilotů za letu.

25. 2. 2006

Česká republika zažila 24. 2. demonstraci zdravotníků proti ministru zdravotnictví. Můžeme spekulovat o tom, jaké jsou příčiny tohoto vývoje. Běžnému člověku se zdá podivné především to, že tímto způsobem demonstrují zdravotníci proti svému bývalému předsedovi z České lékařské komory, a to přestože se ve zdravotnictví děje mnoho konkrétních kroků, po nichž bylo voláno již dříve (například snaha o snížení lhůt splatnosti VZP). Teoreticky by mohli být rádi, že je v čele resortu zdravotnictví "jejich" člověk a že se "konečně něco děje". Nejsou. Podívejme se tedy na některé souvislosti, které mohou situaci objasnit.

25. 2. 2006

Česká diplomacie nestřílí od boku

[red] - reakce na články redaktora zahraničního zpravodajství České televize Matyáše Zrna (bývalý spolupracovník agentury ETNA, spolupracovník Infoservisu Člověka v tísni, potpredsjednik Udruženja prijatelja Crne Gore u Češkoj, vedoucí zahraniční rubriky týdeníku Respekt a místopředseda Mladých křesťanských demokratů, člen obvodního výboru KDU-ČSL, kterého školili v politických vědách na Universität zu Köln) z 5. 12. 2005 pod názvem "Paroubkův kosovský plán" a komentář bývalého vedoucího zahraniční rubriky týdeníku Respekt Teodora Marjanoviče z 21. 12. 2005 pod názvem "Paroubek má nápad: Rozdělme Kosovo", které zveřejnila MfD. HN zveřejnily 25. 1. 2006 také jeden článek Matyáše Zrna pod názvem "Velký premiérův plán: etnické vyčištění Kosova". Ve všech třech se ostře napadá česko-řecká mírová iniciativa z roku 1999.

Autor, v roce 1999 ministr zahraničí ČR a spoluautor iniciativy, napsal do obou novin odpověď, ale nikde mu ji nezveřejnili. Z MfD Janu Kavanovi odepsali, že na reakci je už pozdě a HN mu nabídla jen kraťoučký čtenářský dopis. Právo na odpověď na zlovolné neinformované novinářské i politické bláboly je jedním z práv, která by v dnešní době měla být přidána mezi ta "základní lidská". Proto Britské listy nabídly Janu Kavanovi prostor k reakci - i když pro Mladou frontu Dnes "už je pozdě":

Redaktor ČT Zrno kritizuje Paroubkovu iniciativu hledat řešení kosovské situace, která v současné době, jak se shodují mnozí světoví odborníci, žádné optimální řešení nemá. Zrno pak dochází k překvapivému závěru, že "problém je v totální neprofesionalitě českých návrhů", za nimiž údajně nestojí "trpělivá, dlouhodobá práce ani náročné konzultace s partnery", ale jen "okamžitý nápad" vypálený od boku.

25. 2. 2006

Sedmdesátiny Jiřího Černého

* 25.2.1936

V průběhu roku 1968 byl Karel Kryl víceméně regionálním umělcem, známým takřka výhradně na severu Čech a Moravy. Dva roky před tím natočil první snímky pro ústecký rozhlas a poslední rok natáčel pro rozhlas ostravský. Za minimální honorář vystupoval bez výjimky mimo hlavní město, po klubech mládeže a malých kulturních domech.

Frekvence v ostravském rádiu Krylovi zajišťoval nynější magnát obnovitelného zdroje zvaného show business Miloslav Zapletal. V roce 1968 zaslal několik písniček Karla Kryla do celostátní rozhlasové hitparády Houpačka. Tu vedli Jiří a Miroslava Černí. Fungovalo to tak, že Černí vybírali do pořadu písně, které se jim líbily, a o jejich popularitě pak hlasovali posluchači.

Krylovy songy nazpívané jinými interprety i jím samým byly na Houpačce opakovaně neúspěchem.

25. 2. 2006

Informace pro budoucí postgraduanty

Britský Arts and Humanities Research Council, který financuje postgraduální i další vědecký výzkum na britských univerzitách, poskytne i pro příští školní rok (2006-2007) šest stipendií na vypracování doktorské práce z oboru středo a východoevropských studií na britských univerzitách - "ring-fenced awards in Central and East European Studies". O stipendium mohou přirozeně žádat i studenti ze zemí střední Evropy, po dohodě se svým případným školitelem na britské univerzitě. Rádi přijmeme na katedře slovanských studií na Glasgow University studenty, kteří by tam chtěli pracovat na doktorské práci z oboru české literatury, českého filmu či středoevropských médií. Sesterská katedra Department of Central and East European Studies přijme studenty pro výzkumnou práci v oboru sociálních věd, týkajících se středovýchodní Evropy (ekonomika, politika, atd.) Vítáme studenty i z oboru polonistiky, hungaristiky a rusistiky, i studenty různých kultur a společností na území bývalého Sovětského svazu.

Studenti ze zemí Evropské unie (včetně tedy, od 1. května 2004, i z České republiky), kteří nemají trvalý pobyt ve Velké Británii, mají nárok žádat jen o stipendium na uhrazení školného na britských univerzitách, nedostanou stipendium na živobytí, avšak na to si lze v Británii vydělat.

Lze žádat o studium na plný i na částečný (part time) úvazek.

Podrobnosti o stipendiích AHRC ZDE

Žádosti o stipendium nutno podat do 2. května 2006, pozor ale, žádost je nutno podat prostřednictvím konkrétní britské univerzity, s níž je třeba si případný výzkumný program dohodnout hned teď. Např. Na Glasgow University je interní lhůta pro podání žádostí o postgraduální stipendium AHRC do 3. dubna 2006.

Informace o postgraduálním studiu na Glasgow University ZDE ZDE

Internetové stránky katedry slovanských studií (včetně bohemistiky) na Glasgow University ZDE

Katedra Středo a východoevropských studií (fakulta sociálních věd), Glasgow University ZDE

25. 2. 2006

Pregraduální studium:

Mladá fronta Dnes přinesla vcelku užitečné informace o možnostech studia ve Velké Británii pro české studenty, viz níže.

Vynechala však na jednu velmi důležitou věc: Většina českých studentů může studovat na britských vysokých školách v pregraduálním studiu bez placení školného - Britská vláda odpouští studentům z chudších rodin povinnost platit univerzitní školné. Pokud vaši rodiče vydělávají (dohromady) méně než 22 000 liber ročně, tzn. je jejich celkový příjem menší než 79 000 korun měsíčně, nemusejí děti těchto rodičů platit v pregraduálních programech na britských univerzitách žádné školné.

Více podrobností naleznete ZDE

Není také pravda, jak píše MFD, že v Británii "Roční školné v průměru vyjde na 1000 - 1500 liber". Školné je standardní, stejné pro všechny studenty, a to v současnosti 1175 liber ročně. Pouze v Anglii. Ve Skotsku platí vysokoškolské školné jen Angličani. Skotští studenti a studenti z EU (včetně Čechů) za studium na vysoké školy ve Skotsku neplatí školné.

Pozor ale, od příštího roku Blairova vláda rozhodla, že univerzitní školné bude v Anglii až 3000 liber ročně, bude se však splácet až po ukončení vysoké školy, v podstatě bezúročně a jen pod podmínkou, že student získá zaměstnání se slušným příjmem. Bez získání takového zaměstnání student školné splácet nebude muset. Úlevy pro sociální případy (tedy většinu českých studentů) budou platit i v tomto případě. Ve Skotsku k tomuto zvýšení nedojde; pro skotské studenty a pro studenty z EU (včetně Čechů) bude univerzitní studium i nadále zadarmo, musí se však o to zažádat. ZDE

Náklady na živobytí pro studenty v Británii jsou asi 500-600 liber měsíčně, 700-800 liber měsíčně v Londýně. Studenti si mohou v Británii na studium (při)vydělávat prací. (Činí to i většina domácích studentů.)

Informace o univerzitním studiu v Británii ZDE

K tomu: Jan Čulík, "Jeďte studovat do Oxfordu!" ZDE

25. 2. 2006

Britský internetový průmysl jmenoval britské prezidentství Evropské unie "zločincem roku".

Britská organizace poskytovatelů internetových služeb Internet Service Providers Association (ISPA) ostře kritizovala Británii za to, že prosadila v Evropské unii zákon požadující shromažďování informací o tom, kdo kdy komu emailoval a telefonoval. Tento zákon byl schválen v úterý 21. února 2006. Internetové firmy jsou znepokojeny náklady na archivování a spravování těchto dat.

25. 2. 2006

Napsal nám anonymní čtenář (proč se bojí podepsat?):

Dneska jsem byl v hypermarketu já a také jsem se díval na noviny. A hele, zahraniční část a v ní měl the guardian přidáno ke své papírové části DVD film. České noviny ne. :) ŽE BYSTE NAPSAL NĚJAKÝ ČLÁNEK???? Ne, přece the guradian je vaše modla a tak raději ticho po pěšině. Český čtenář si snad nevšimne této chyby nejlepšího deníku pod sluncem, ke kterému se každý večer modlíte. Ale já jsem si, asi jako jediný Čech, všiml. Konečně, vedle normálních českých deníků se válel the guardian s DVD :) To se jen tak nevidí. Rád byste to ututlal, že? :)

Samozřejmě: :) V nedávném rozhovoru pro deník Independent o budoucnosti papírových médií vyjádřil šéfredaktor deníku Guardian Alan Rusbridger přesvědčení, že ve snaze zachraňovat tiskový náklad deníku nemá příliš velkého smyslu dělat takové akce, jako je přikládat k vydání zadarmo DVD. V sobotu 25.2. však přesto Guardian k svému vydání DVD zadarmo přiložil. :)

24. 2. 2006

USA: Stále razantnější posilování zákona o copyrightu

Není vyloučeno, že vyhledávač Google bude muset změnit způsob, jak veřejnosti prezentuje fotografie. Soud v USA totiž rozhodl, že i zveřejňováním fotografických miniatur (thumbnails) Google porušuje zákon o autorských právech.

24. 2. 2006

Noam Chomsky o zodpovědnosti intelektuála

Intelektuálové (a vůbec občané) jsou primárně povinni všímat si zločinů, které spáchaly jejich vlády, které jsou páchány i jejich jménem. Co bychom si pomysleli o Solženicynovi, kdyby plamenně řečnil proti válce ve Vietnamu a mlčel o Gulagu?

"Mohli bychom říkat pravdu i o Čingischánovi, ale tento úkol lze stěží označit za vysoce morální"

Noam Chomsky

V souvislosti s diskusí o "zaujatosti" či "extremní nevyváženosti" Britských listů a o jejich "nenávisti" k Západu, která se údajně projevuje tím, že věnují větší prostor obětem USA než analogickým zločinům v jiných zemích, si nelze nevzpomenout na úvahy amerického filozofa a společenského kritika Noama Chomského o tom, jaká je vlastně odpovědnost intelektuála. Jeho kniha Perspektivy moci, již v českém jazyce vydalo roku 1998 nakladatelství Karolinum, je už beznadějně rozebrána, a proto myslím nebude na škodu připomenout některé myšlenky, které obsahuje.

Miroslav Grebeníček
24. 2. 2006

DOKUMENT

Dopis bývalého předsedy KSČM Miroslava Grebeníčka předsedovi UV KSČM JUDr. Vojtěchu Filipovi

S plnou odpovědností Ti říkám, že bych se rozmýšlel kandidovat za stranu, která inklinuje k takovéto sociáldemokratizaci a k takové účasti na moci, která je spojena s bezprogramovým kšeftařením, s korupcí a klamáním voličů.

14:45 --- Britské listy přinášejí exkluzivně dokument, o jehož existenci se dnes zmiňuje zpráva ČTK pod titulkem Grebeníčkovi se nelíbí, že se KSČM sbližuje s ČSSD.

Bývalému předsedovi KSČM Miroslavu Grebeníčkovi vadí, že se někteří komunističtí funkcionáři sbližují se sociální demokracií. V otevřeném dopise předsedovi KSČM Vojtěchu Filipovi, který má ČTK k dispozici ale nezveřejnila jej v plném znění, zpochybnil podle redaktora Václava Hrníčka bývalý předseda KSČM svou kandidaturu ve volbách. Grebeníček je volebním lídrem komunistů v Jihomoravském kraji.

"Každý má právo na své rozhodnutí, Miroslav Grebeníček má na něj právo také, a já věřím, že to neučiní," reagoval Filip na Grebeníčkovu hrozbu, že by mohl opustit kandidátku. Dopisem se prý Filip bude zabývat.

Místopředseda KSČM Jiří Dolejš, kterého spolu s europoslancem za KSČM Miloslavem Ransdorfem Grebeníček v minulosti často kritizoval, považuje dopis za pokus o rozbíjení strany zevnitř a za projev krajní nezodpovědnosti v situaci, kdy se komunisté snaží o co nejlepší volební výsledek. "Dopis pouze špiní bez důkazů. Pokud je autorem bývalý předseda, pak je nedůstojný jeho dosavadní životní dráhy," dodal Dolejš pro ČTK.

S Miroslavem Grebeníčkem se redakce Britských listů nedokázala telefonicky spojit. Podle nepotvrditelných informací, které mají Britské listy k dispozici, nereaguje Grebeníček ani na telefonáty Vojtěcha Filipa a dalších funkcionářů KSČM. Podle jiných zdrojů uvažují už členové jihomoravského KV KSČM o stažení Miroslava Grebeníčka z kandidátky s ohledem na kontraproduktivnost jeho veřejných vyjádření v předvolebním období. Jednat se o tom má v Brně 6. března. Na 4. března si komunisté pozvali Grebeníčka na celorepublikové shromáždění do pražského Kongresového centra u příležitosti oficiálního zahájení své volební kampaně, kterého se má účastnit čestný předseda Die Linke/PDS a bývalý premiér NDR Hans Modrow .

Plný text dopisu ZDE

Michael Marčák: Omdlel. Je zde, prosím, přítomen lékař ?
24. 2. 2006

24. 2. 2006

Pan Karafiát je zřejmě pobouřen činností Britských listů. Soudím, že zcela zbytečně. Britské listy se jen snaží být tím, co deklarují v hlavičce -- deníkem o všem, o čem se v České republice příliš nemluví.

Pan Karafiát by rád, aby se Britské listy více věnovaly stavu lidských práv v Íránu, v zemi, již americký prezident Bush označil za součást "osy zla" a vůči níž se americká administrativa vymezuje stále výhružněji. Co ale lidská práva v Uzbekistánu, v zemi, jež je americkým spojencem v "boji proti terorismu"? Tam se mučí jak na běžícím páse, např. ponořením do vroucí vody. Není to pokrytectví, vytýkat protivníkovi to, čeho se dopouští můj spojenec nebo dokonce já sám? V češtině se říká "zamést si před vlastním prahem".

23. 2. 2006

"Čulík je bolševik!", "Britské listy jsou levicové!" To jsou výkřiky, většinou značně negramotné (pisatelé neumějí pravopis), které se ozývají, kdykoliv poukážeme ostře na zločiny mocných. Naposledy se to stalo, když jsme při příležitosti úmrtí papeže Jana Pavla II. psali o tom, že za jeho vlády lhala katolická církev věřícím v afrických zemích, postižených AIDS, že kondomy nechrání před nákazou HIV, neboť jsou prý pórézní, a ať je tedy lidé neppoužívají. V kontextu všudypřítomné infekce HIV se tato oficiální rada katolické církve rovnala genocidě.

Nyní se někteří čertí, že jsme si dovolili upozornit na to, že v amerických vojenských věznicích zabili jejich správci až 98 vězňů. To, že poukazujeme na zločiny mocných, má být v důsledku jakési zkratové logiky důkazem "levicovosti", "bolševismu" Britských listů.

Pikantní je, že tyto informace vždycky přebíráme z autoritativních mezinárodních zdrojů. Bude asi docela obtížné obviňovat britskou veřejnoprávní BBC z bolševismu (i když někteří potrhlíci dělají v ČR i to :) ) - mimochodem, obě zprávy, o lhaní katolické církve ohledně "pórézních" kondomů i o zabíjení vězňů v amerických věznicích, jsou v BL zdrojovány z BBC. Daleko jednodušší je tedy obviňovat Britské listy, jako kdyby prostě jen nepřinášely do zasmrádlé české atmosféry čerstvý vzduch normálního mezinárodního diskursu.

Přiznám se, že tomu vůbec nerozumím. Žiji v Británii skoro třicet let. Konzervativní hodnoty, které vyznávají "pravičáci" v této relativně zralé demokracii, jsou:

  • rovnost občanů před zákonem
  • povinnost státu zajistit občanům rovné příležitosti, uchránit je před zločinností a korupcí
  • povinnost státu hájit právo, dohlížet na dodržování dobrých zákonů a dodržování lidských práv
  • povinnost státu nezotročovat občany přebujelou byrokracií a arogantní mocí, omezovat svou roli na minimum
  • právo občanů rozhodovat o svých věcech až do nejmenších podrobností na místní úrovni; právo občanů mít pluralitní volbu
  • povinnost státu umožňovat, aby každý rozvíjel své schopnosti svobodně podle svých možností
  • povinnost státu pomáhat slabším občanům, aby měli stejné příležitosti jako ostatní
  • inkluzivita: britští konzervativci jsou stranou "jediného národa" - všichni podle nich patří do společnosti, je nepřípustné kohokoliv vylučovat

Tyto konzervativní hodnoty plně podporuji, daleko více než Blairův "socialismus", který se stále intenzivněji projevuje arogantním, byrokratickým státem, produkujícím neustále hory papírů a diktujícím občanovi s vojenskou drzostí, co má dělat.

24. 2. 2006

Británie:

Britská energetická firma Centrica, která vlastní někdejší státní plynárny British Gas, oznámila ve čtvrtek, že jí radikálně stouply výroční zisky. Rozhodla se zvýšit dividendy vyplácené akcionářům o 22 procent, a to přesně šest dní poté, co sdělila svým zákazníkům v domácnostech, že jim zvyšuje ceny právě o těchže o 22 procent.

24. 2. 2006
text přednášky, kterou autor, výzkumný pracovník Ústavu mezinárodních vztahů, přednese na Konferenci levicové jednoty - setkání levicových politických stran, odborů, občanských iniciativ. Konference bude diskutovat na téma Válka a mír v dnešním světě a význam mírových hnutí. Uskuteční se v sobotu 25. února 2006 od 9.30 hodin do prostor Klubu Rusko Na Zátorce 14, Praha 6.

Všichni víme leccos o období zvaném studená válka. Naprostá většina z nás i osobně zažila delší či kratší část tohoto období. Zažili jsem období strachu, že studená válka by mohla přerůst do války otevřené. O to větší byla naše úleva, když tato válka skončila. Rušily se celé kategorie zbraní, zavírala se kasárna a prudce se snižovaly vojenské výdaje. Netrvalo však dlouho a válka se vrátila.

Nejprve to byla tzv. první irácká válka - Pouštní bouře 1991. Byla ale legální, tzn. měla mandát RB OSN. Byla i legitimní - jejím hlavním smyslem bylo potrestat agresi. Pak ale přišla první velmi problematická válka - letecké údery proti srbsko - černohorské Jugoslávii - Spojená síla 1999. Ta už byla nelegální, neměla mandát RB OSN. Přesto jsme o ní slyšeli nezapomenutelný výrok - "humanitární bombardování." Navíc přinesla nešťastné chvíle pro Javiera Solanu.

A pak přišlo 11. 9. 2001. Bezesporu krutý a cynický teroristický zločin. Byl také po právu tvrdě odsouzen i v řadě rezolucí RB OSN. Na základě toho prošla i rezoluce schvalující údery na Afghánistán - EF 2001. Z hlediska mezinárodního práva to byla v podstatě bezproblémová válka. Jenomže tím věc neskončila - v Bílém domě padlo rozhodnutí o dalším úderu, tentokrát proti Iráku - IF 2003. Válka však byla jednoznačně nelegální - neměla mandát RB OSN. A přesto dostala tak vzletný název: Irácká svoboda.

24. 2. 2006

VÁLKA, ROPA, DOLAR A EURO

První členskou zemí OPEC, která přestala být loajální k americkému dolaru a tím začala ohrožovat Spojené státy, byl Írán, který o prodeji ropy za euro mluví již od roku 1999. Poté co byl jmenován jako součást "osy zla", snížil své dolarové rezervy o dvacet procent. Další byla Venezuela. V roce 2000 svolal venezuelský prezident Hugo Chávez konferenci o budoucnosti fosilních paliv a obnovitelných energetických zdrojů. Třetí zemí byla Severní Korea. Kim Jong Il proměnil rezervy severokorejské ústřední banky z dolarů na euro. Dolar přestává plnit úlohu globální rezervní měny.

6. listopadu 2000 změnil Saddám Husajn měnu, kterou používal pro prodej své ropy. V listopadu 2000 měl Irák blokováno 10 miliard dolarů na bankovním účtu v New Yorku. Ta změna stála Saddáma hodně peněz, neboť euro mělo hodnotu jen asi 80 centů za dolar. O půl roku později se iráckému diktátoru podařilo proměnit celé toto konto na eura. Irák má druhé největší ropné rezervy na této planetě.

To napsal Fabiano Golgo v Britských listech na jaře 2003, kdy válka o ropu maskovaná jako obrana demokracie byla v plenkách a rakví s americkými vojáky ještě nebylo tolik, jako dnes.

Fabiano Golgo, 18. 2. 2003: USA proti Iráku anebo USA proti EU? ZDE

Odkazy k tomuto tématu - v angličtině ZDEZDE
Vizualizer a analyzer emailové komunikace
23. 2. 2006

European Union Classified Social Network:

< Open source vizualizer a analyzer emailové komunikace Econstellation

Ministři spravedlnosti a vnitra Evropské unie definitivně schválili v úterý 21. února 2006 kontroverzní směrnici, která ukládá telekomunikačním operátorům v Evropské unii uchovávat záznamy o telefonickém či internetovém spojení po dalších šest až 24 měsíců. Direktiva se týká nikoliv obsahu hovorů či e-mailů, ale metadat - údajů o tom, kdo kdy jak dlouho a komu volal telefonem či kdo komu odeslal email či s ním hovořil prostřednictvím internetu. Data jsou tak k dispozici nejen vyšetřovatelům policie, ale i analytikům tajných služb.

Michael Marčák: Na nutnost souhlasu EU se zákazem dovozu odpadků ti já z vysoka...
24. 2. 2006

23. 2. 2006

Deník SuperSpy uveřejnil dne 22. 2. 2006 na str. 3 pod titulkem "Podivná válka s levicí" v rámci informace o protestu některých osobností veřejného života podtitul Zabij komunistu, posílíš mír! Z textu pak již není patrno, zda tento titulek byl mottem popisovaného protestního setkání, či zda jde o iniciativu redakce. Nicméně jde o sdělení, které někdo napsal, někdo odsouhlasil k vydání a někdo vydal. Tiskový zákon platí, trestní zákon též. Příkazní forma podtitulku nedává čtenáři možnost jiného výkladu. Má jít a vykonat. Pro blaho světa.

Předsedkyně Petičního výboru Poslanecké sněmovny JUDr. Zuzka Rujbrová ve středu 22. února 2006 zaslala prostřednictvím České pošty podnět České policii podnět k zahájení trestního stíhání neznámého pachatele pro trestný čin podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod. podle § 198a, odst. (3). Dodal bych navíc ještě tři trestné činy, na které poslankyně Rujbrová možná nevzpomněla. Trestný čin podle § 196, odst (1) a (2), § 197a - vyhrožování násilím skupině obyvatel pro jejich politické přesvědčení, národnost, příslušnost k etnické skupině, rasu, vyznání nebo proto, že jsou bez vyznání. Trestný čin podle § 260, odst. (2) písm. a) a b) a § 261 zákona 140/1961 Sb., v platném znění - podpora nebo propagace hnutí, které prokazatelně směřuje k potlačení práv a svobod člověka nebo hlásá národnostní, rasovou, náboženskou či třídní zášť nebo zášť vůči jiné skupině osob.

24. 2. 2006

Phil z Alexandrie říkával: "Buď vlídný, protože každý, koho potkáš, bojuje svůj velký zápas." Škoda, že tento citát s největší pravděpodobností nezná bývalý ocelový psavec a poslušný režimní kritik Vlaďík Hyenovičů, známá to kulturní památka, kterou nelze prý praštit ani sestřelit, neboť má v popisu osobnosti mj. napsáno: Troska! tudíž je chráněn památkovým úřadem.

24. 2. 2006

Amnesty International:

Organizace Amnesty International ostře odsoudila protiteroristické zákony, které nechal spěšně schválit v Británii premiér Tony Blair. Amnesty poukazuje na to, že osoby, podezřívané z terorismu, jsou v Británii "v podstatě perzekvovány" a léta vězněny v "kafkovském světě", na základě tajných obvinění.

Amnesty International konstatuje, že podmínky, za nichž jsou zadržovány některé osoby ve vysoce bezpečnostním vězení ve čtvrti Belmarsh v jihovýchodním Londýně, se rovná "krutému, nelidskému a ponižujícímu zacházení".

24. 2. 2006

O stavu veřejnoprávní České televize svědčí odvysílaná upoutávka na páteční (24. února 2006) přímý přenos ČT 24 z protestní akce zdravotníků ze Staroměstského náměstí moderovaný Danielou Drtinovou, který byl ve vysílání označen jako stávka.

Pracovníci zpravodajství ČT by se možná měli trošku terminologicky vzdělávat, případně si přitáhnout otěže své výmluvnosti a nevydávat svá přání za skutečnost. Budou-li propagandu stále přitvrzovat bez ohledu na skutečnost, je možné očekávat, že i služby veřejných domů budou už brzy vydávat za veřejnou službu.

Jako již skoro obvykle téměř o nic nejde, jen o takový malý posun ve významu -- pro některé pod prahem rozlišovacích schopností. Nebo jde o podprahová sdělení?

24. 2. 2006

Mezi Svobodnou stranou Rakouska (FPÖ) a Svazem pro budoucnost Rakouska (BZÖ) byly zřejmě spáleny veškeré mosty možné spolupráce. Spolkový předseda Svobodných Heinz Christian Strache na mimořádném sjezdu štýrské FPÖ prohlásil o Jörgu Haiderovi, že je to "přerostlý opelichaný lev" a žádný mesiáš, ale jidáš.

24. 2. 2006

Sedl jsem si do křesla a čekal.
Vteřiny přešlapující v nekonečné řadě
vcházely zpytavě a nesměle dovnitř
a já jsem je se stejnou zvědavostí uváděl.
Byli jsme spolu na chodbě u soudu,
s každou zvlášť.

24. 2. 2006

Jako obvykle každý rok, během března bude Jan Čulík v rámci školské univerzitní výměny EU (Socrates/Erasmus) vést několik kursů na vysokých školách v Praze, v Brně a v Ostravě. Kdo má zájem, ať přijde.

24. 2. 2006

Počet mrtvých z násilí, vyvolaného bombovým atentátem na šiitskou svatyni, dosáhl ve čtvrtek více než 130 osob. Posílilo to obavy, že v Iráku vzniká občanská válka.

Policie a vojenské zdroje uvedly, že většina mrtvých byli sunnité a byli usmrceni během 24 hodin po útoku, který zničil zlatý dóm svatyně al-Askari v Samaře, jedné z nejposvátnějších svatyň šiitského islámu.

Irácká vláda zrušila veškeré policejní i armádní dovolené. Rozšířila v Bagdádu a v dalších městech zákaz vycházení ve snaze zabránit dalšímu šíření násilí.

Podrobnosti v angličtině ZDE

24. 2. 2006

Mučení v Číně:

Jednadvacetiletý Číňan, který byl uvězněn za svou účast na demokratických protestech na náměstí Nebeského míru v Pekingu v roce 1989 byl nyní propuštěn ve věku osmatřiceti let, ale je vážně duševně nemocen, konstatují jeho příbuzní.

Ju Dong Jue byl odsouzen na dvacet let vězení za to, že na portrét Mao Ce Tunga vyšplíchl barvu.

24. 2. 2006

Život v Británii:

Muž, který znásilnil umírající nevlastní dceru poté, co utrpěla vážný úraz hlavy, byl ve čtvrtek u Vyššího soudu v Glasgow odsouzen na devět let do vězení. George McKee (50), přiznal, že znásilnil dne 23. července 2005 čtrnáctiletou Kerry Muchanovou, která byla v bezvědomí. Brzo po znásilnění Kerry zemřela na zranění hlavy, způsobené pádem. Kerry byla opilá a předtím, než byla znásilněna, několikrát upadla.

23. 2. 2006

Jak se přibližujeme k třetímu výročí zahájení irácké války, zdá se nepravděpodobné, že historie bude posuzovat tuto intervenci či myšlenky, které ji motivovaly, zrovna laskavě. Snahu zdemokratizovat Irák a Blízký východ prosazovali v Americe především neokonzervativci.

22. 2. 2006

Byla to krátká, nenápadná zpráva: Firma v americkém státě Ohio jménem City-Watchers nechala implantovat radiové vysílačky do paže dvou svých zaměstnanců. Vysílačky v těle zaměstnanců zajišťují, že jen tyto dva muže pustí bezpečnostní zařízení do firemního sejfu. Je to prý "první známý případ z USA, kdy zaměstnanci byli elektronicky označkováni tak, aby je bylo možno identifikovat".

Vysílačky jsou malé (jsou velikosti jednoho rýžového zrna), levné (jedna stojí cca 3000 Kč a cena rychle klesá), bezpečné a stabilní. Nepotřebují údržbu, nemusejí být nahrazeny, dokáží člověka identifikovat dlouhá léta. Za pomoci místního umrtvení jsou vpraveny injekční stříkačkou do horní části paže. Nevyžadují energetický zdroj, aktivují se pouze, když na ně posvítí scannovací paprsek. Technicky nic nebrání jejich rozšíření, píše George Monbiot v deníku Guardian .

22. 2. 2006

"Omračující", exkluzivní reportáž o chování amerických vojáků spravujících vězení v Iráku a v Afghánistánu přinesl úterý pořad televize BBC Newsnight.

Od srpna 2002 zemřelo téměř sto osob, většina z nich Iráčanů, v amerických vojenských věznicích. Nejméně 34 vězňů bylo úmyslně usmrceno nebo zahynuli v důsledku bezohlednosti vyšetřovatelů. Některé osoby byly umučeny k smrti. Tato tvrzení jsou obsažena ve zprávě organizace amerických právníků Human Rights First (Lidská práva především), která bude zveřejněna ve středu, a jsou založena na oficiálních informacích od americké vlády.

Pro toho, kdo má broadband a umí anglicky, kompletní televizní reportáž a následná diskuse je ZDE

Plný text zprávy je ZDE

Reuters o zprávě informovala teprve ve středu 22.2. ve 23.40 středoevropského času ZDE

Sergej Ejzenštejn, Křižník Potěmkin
23. 2. 2006

Nevědecká reakce na tři texty v BL

Hluboce prožívaná existencionalita dneška není otázka být, či nebýt, ani otázka toho, co mohu, protože mohu vždy jen něco, ale znovu kladená otázka KDO JSEM, jsem to ještě já? To je myslím téma nové citlivosti, téma tzv. aktuální, těžké, ale mám dojem, že velké a troufám si tvrdit, že jistě ne nezajímavé i pro recipienta, žijícího velmi dynamickým životním stylem.

Zatímco Miroslav Vejlupek není nadšený, že spisovatelé vyklidili veřejný prostor, tak víceméně přitakávající, avšak emocionálně vypjatý Štěpán Kotrba - tak, jak ho známe - si zchladil žáhu na polistopadové "naduté šlechtě" -- svědomí národa. Z povzdálí rámoval oba texty částečnou odpovědí Martin Damašek "Krátkou nevědeckou úvahou o umění" která byla opravdu tak nevědecká, že sympatická byla její upřímnost.

Tři texty se mi ale pomyslně spojily v jedno společné téma: postavení umělce a umění v současné společnosti.

23. 2. 2006

Francouzský prognostický think-tank Laboratoire européen d'Anticipation Politique Europe 2020 (LEAP/E2020) vydal prognózu, podle které týden 20. - 26. března 2006 bude začátkem nejzávažnější politické krize, kterou svět poznal od pádu železné opony v roce 1989, spolu s ekonomickou a finanční krizí podobného rozsahu jako byla krize v roce 1929.

Varování je založeno na dvou událostech, k nimž ve 12. týdnu roku 2006 dojde:

23. 2. 2006

Jsem pravidelný čtenář Britských listů, proto mě překvapila vaše vzteklá reakce na text Nenávist BL vůči Západu". Dovolte mi s vámi nesouhlasit, píše Petr Marek.

23. 2. 2006

Nenávist, vztek a vyváženost

Britské listy jistě nelze považovat za "klasické" noviny. Objevuje se zde mnoho témat a textů, které by nenašly prostor jinde. (Čím to však je, že nalézají normální prostor v mezinárodních médiích; Britské listy si tato témata nevymýšlejí, vždy odkazují na - pokaždé velmi autoritativní - zdroje, pozn. JČ.) Některá témata jsou podobná jako v jiných novinách nebo televizích.

Reakce některých čtenářů v poslední době mne mírně řečeno "pobavily".

Po rozpadu sovětského bloku se staly USA světovým hegemonem. Nemyslím, že je příliš důležité vracet se k jimi vedeným válkám. Ať už v Evropě, v Iráku, Afgánistánu či jinde. Jsou nejsilnější a tak reálně leccos mohou a také to bez optání dělají. Co je ovšem tragédie pro nás všechny, je absolutní nezvládnutí této úlohy. USA připomínají nezralého výrostka, který neví co svou silou, daleko více, než moudrého, skutečně silného, vladaře. A tak rozbíjí lavičky, místo toho aby sloužil a chránil. Myslím, že skutečně zkratkovitá argumentace typu: "Soused také krade, tak mne nechte si vzít Vaše auto" je o ničem.

23. 2. 2006

Zasmál jsem se při čtení výlevů socanského propagandisty Čulíka, kterého asi v Anglii pálí dobré bidlo.(sic!) Pane Čulíku, to snad nemůžete myslet vážně, že Britské listy jsou vyrovnané a nestranné. Dobře přece víte, že to tak není. Britské listy jsou hlásnou troubou levice, míní Richard Burunduk.

Pravicové názory a politici jsou tady v jednom kuse napadáni. Veškeré názory prezentované na Britských listech jsou levičácké a často vysloveně extrémistické. Nebo snad považujete pány Víta, Škabrahu, Dolejšího, Krejčího, Kartouse a další za demokraty? Vaše prolhaná přetvářka je akorát v intencích marxistického průzkumu bojem. Samozřejmě, chápu, že se před volbami bude "třídní boj" zostřovat. Ale k věci: neznám větší bolševickou žumpu než je váš web. Nebezpečně tu soustavně a vědomě lžete a podvádíte a ještě se tváříte že píštete více objektivně, než normální média. Už jsou na to paragrafy. Celé je to akorát zaměřené na nahánění bolševických hlasů mezi různými blby, kterých je podle preferencí KSČSSD pořád až přespříliš.

22. 11. 2003

Britským listům můžete psát na adresu redakce@blisty.cz, šéfredaktor Jan Čulík má adresu culik@blisty.cz a také J.Culik@slavonic.arts.gla.ac.uk , pražský redaktor Štěpán Kotrba má adresu stepan@kotrba.cz a skype stepan.kotrba, technickému správci Dominiku Joe Pantůčkovi pište na adresu joe@joe.cz.

12. 2. 2006

V lednu 2006 přispělo celkem 130 čtenářů Britských listů na provoz časopisu úhrnem částkou 34 236.00 Kč. Příjem z reklamy byl 5500 Kč. Na internetovém účtu Paypal máme nyní nadto 1078.19 USD. Přispěl jen zlomek z celkového počtu více než deset tisíc čtenářů denně, děkujeme. Apelujeme i na ostatní, aby nám třeba i malým, pravidelným finančním příspěvkem pomohli rozšiřovat a profesionalizovat práci časopisu ve veřejném zájmu, kterou děláme zadarmo. Vybranou částkou financujeme postupné dopracování našeho redakčního systému a odstranění četných nefunkčností, financování systematické novinářské práce to však zatím neumožňuje. Právě pro nedostatek financí jsme dosud nebyli schopni zprovoznit celou řadu potřebných technických funkcí serveru (vyhledávání, statistiky, knihovnu, galerie, zasílání BL mailem, onlinové chaty, odstranit četné technické chyby).

Finanční dary Občanskému sdružení Britské listy jsou v ČR odečitatelné ze základu daně z příjmu. Vydáváme k tomu na požádání písemné potvrzení.

Děkujeme všem, kteří podporují provoz Britských listů finančními dary i zadáváním reklamy.

Jsme vám velmi vděčni za finanční záchranu našeho serveru, prosíme však: nepřestávejte přispívat, umožníte nám dělat naši práci lépe a efektivněji, budeme si moci například systematicky financovat právníka, což byl mělo být pro náš list nezbytné. Financujte si k vlastnímu prospěchu kritický a nezávislý deník.

Jsme vděčni za každý drobný příspěvek na provoz Britských listů, který je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisen Bance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2.

Čtenáři ze zahraničí mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
8. 2. 2006 Výhrady politického svědomí Oskar  Krejčí
7. 2. 2006 Je vůbec možný "židovský stát"? Martin  Škabraha
7. 2. 2006 Konflikty karikatur   
7. 2. 2006 Kde skončily peníze pro odškodnění romských obětí?   
6. 2. 2006 Luciferův ráj aneb úvaha nejen o kovbojích v sukni Karel  Moudrý
6. 2. 2006 Endymión Boris  Cvek
6. 2. 2006 Británie bohatství a bídy, 2006   
5. 2. 2006 Lidé čtěte !   
4. 2. 2006 Bulvární úzkost českých šéfredaktorů Jan  Čulík
3. 2. 2006 Vzdělanostní společnost, univerzity a kvalita vzdělání Boris  Cvek

Školství RSS 2.0      Historie >
25. 2. 2006 Chcete studovat v Británii pro získání titulu PhD v oblasti středoevropských studií?   
25. 2. 2006 Čeští studenti mohou studovat v Británii zadarmo Jan  Čulík
21. 2. 2006 Will Czech grads be prepared to compete? Jan  Čulík
14. 2. 2006 Učitelé, počítače a gramotnost František  Augusta
10. 2. 2006 Jazyková vybavenost českých studentů je mizerná Marian  Kechlibar
9. 2. 2006 Absolventi britských univerzit jsou k ničemu, varují čelné firmy   
6. 2. 2006 Plagiátorství má jednoduché řešení Ondřej  Slačálek
3. 2. 2006 Poptávka je po titulech a mladí se chovají přirozeně Radek  Macalík
3. 2. 2006 Vzdělanostní společnost, univerzity a kvalita vzdělání Boris  Cvek
3. 2. 2006 Matkou bifľovania je učenie sa naspamäť Igor  Daniš

Hon na svobodu slova RSS 2.0      Historie >
21. 2. 2006 David Irving jako "mučedník za svobodu projevu"?   
21. 2. 2006 "Al Džazíra: I v Evropě existují tabu"   
20. 2. 2006 Britský historik David Irving odsouzen na tři roky do vězení   
19. 2. 2006 Islámským teroristům se podařilo vážně omezit svobody Západu   
16. 2. 2006 Dolní sněmovna přece jen schválila trestný čin "glorifikace terorismu"   
16. 2. 2006 Rusko zakázalo urážky náboženství   
16. 2. 2006 Čínská stará garda varuje, že cenzura médií způsobí "společenskou katastrofu"   
15. 2. 2006 I osoby s bigotními názory a popírači holocaustu musejí mít právo mluvit   
10. 2. 2006 Svoboda slova s bombou na hlavě Bohumil  Kartous
10. 2. 2006 Vrcholí jednání o tom, kolik zaplatíme za sledování naší vlastní komunikace   

Český film RSS 2.0      Historie >
9. 2. 2006 Nebýt dnešní, aneb nemá tady někdo dvojníka Patrik  Hronek
13. 1. 2006 Ještě žiju s věšákem, plácačkou a čepicí -- úvaha nad banalitou jednoho filmu Bohuslav  Binka
13. 12. 2005 Maria Procházková, Oldřich Kaiser a Žralok v hlavě Jan  Čulík
21. 11. 2005 Filosofický horor o kultuře Martin  Ondreját
7. 11. 2005 Sú Hrubeš a Mareš filmom do dažďa? Juraj  Korpa
27. 10. 2005 Hrubeš a Mareš jsou naši souputníci Tomáš  Koloc
10. 10. 2005 Štěstí: Ta schematičnost opravdu skřípe Tomáš  Koloc
29. 9. 2005 Jak kritici ublížují filmu Štěstí Ján  Simkanič
26. 9. 2005 Štěstí Bohdana Slámy dostalo cenu v San Sebastian   
15. 9. 2005 Štěstí Bohdana Slámy   

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
23. 2. 2006 Německo vyšetřuje únos nevinného občana americkou CIA   
22. 2. 2006 Další neúspěch v Iráku: Hospodářství   
22. 2. 2006 Američané zabili ve svých věznicích 98 vězňů   
17. 2. 2006 V Iráku zatčeno šíitské komando smrti Karel  Dolejší
16. 2. 2006 Babičky všech zemí, pozor! Greg  Evans
11. 2. 2006 Vysoký činitel CIA: Bush si vybíral z výzvědných informací jen, co se mu hodilo   
10. 2. 2006 Hladovkáři v zálivu Guantánamo jsou nuceně vyživováni   
6. 2. 2006 Náklady války v Iráku a v Afghánistánu dosáhnou 440 miliard dolarů   
3. 2. 2006 Bush řekl Blairovi: "Invazi do Iráku provedeme stůj co stůj"   
26. 1. 2006 Američtí vojáci z Iráku páchají sebevraždu   

Globální oteplování RSS 2.0      Historie >
17. 2. 2006 Led v Grónsku taje daleko rychleji, než se předpokládalo   
11. 2. 2006 Globální oteplování překročilo bod, odkud už není návratu   
31. 1. 2006 Vážné varování ohledně klimatických změn   
19. 1. 2006 Skončí naše civilizace Lovelockovou apokalypsou? Stanislav  Mihulka
17. 1. 2006 James Lovelock: Životní prostředí na Zemi je už zničené   
17. 1. 2006 Jaderná energetika "nemůže být řešením pro klimatické změny"   
9. 12. 2005 Jak se americká ropná společnost snaží zabránit, aby Evropa plnila smlouvu z Kjóta   
25. 11. 2005 Koncentrace CO2 je "nejvyšší za 650 000 let"   
21. 9. 2005 Firmy chtějí jednat proti globálnímu oteplování, brání jim v tom vlády   
11. 8. 2005 Globální oteplování se přiblížilo bodu nevratnosti   

Případ Petra Partyka RSS 2.0      Historie >
21. 2. 2006 Tři utopické návrhy soudní Vladislav  Černík
2. 2. 2006 Petr Partyk je dále vězněn   
30. 1. 2006 Petr Partyk požádal o podmíněné propuštění   
18. 1. 2006 Napište neprávem vězněnému Petru Partykovi   
5. 1. 2006 Petra Partyka - kupodivu - za komunismu nezavřeli, to až teď!   
3. 1. 2006 Napište do vězení Petru Partykovi! Benny  Rees
21. 12. 2005 Jak je tomu s verbálními trestnými činy Jaroslav  Štemberk
16. 12. 2005 Soudce: Co je to Seznam.cz? Můžete mi říct, kdo na něm je?   
14. 12. 2005 Nevinný člověk, jehož soudce Šídlo odsoudil do vězení za neprokázanou blbost Jan  Čulík
14. 12. 2005 Svoboda je nedělitelná? Máme se za co stydět? Jan  Čulík

Rasismus RSS 2.0      Historie >
3. 2. 2006 Co je dovoleno k Mohamedovi... Milan  Daniel
21. 1. 2006 Za poškození dobrého jména a demokratické pověsti si může ODS sama Štěpán  Kotrba
21. 1. 2006 Server iDnes zrušil diskusi pod článkem o Romech   
18. 1. 2006 Britští extremisté před soudem za šíření rasové nenávisti   
16. 1. 2006 Tvrdě nacistické stránky v češtině Jan  Čulík
8. 1. 2006 Sprostý rasismus na serveru Novinky.cz je dál šířen bez korekce   
30. 12. 2005 "Neuvěřitelný hnůj" na serveru novinky.cz   
30. 12. 2005 Lidská povaha a diskuse na internetových serverech Aleš  Uhlíř
27. 12. 2005 Novinky.cz: "Chtěl bych mít od cikánské krve špičky bot"   
15. 12. 2005 Primitivní rasismus v časopise Mladá fronta Plus Jan  Čulík

Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ RSS 2.0      Historie >
11. 2. 2006 Poslední operace premiéra Šarona byla úspěšná   
9. 2. 2006 Izrael možná bude litovat svržení Saddáma Husajna Karel  Dolejší
7. 2. 2006 Je vůbec možný "židovský stát"? Martin  Škabraha
31. 1. 2006 Získá Netenjahu po nástupu islamistů?   
30. 1. 2006 Bush za to nemůže, může za to Arafat   
28. 1. 2006 České noviny: milujeme zbraně Jan  Klusáček
28. 1. 2006 Organizace Hamas odmítla "vydírání" od poskytovatelů pomoci   
28. 1. 2006 Vítězství Hamásu může být prospěšné Bohumil  Kartous
27. 1. 2006 Hamas se musí rozhodnout, zda bude schopna přijmout moc   
27. 1. 2006 Co je organizace Hamas?   

Modrá šance ODS RSS 2.0      Historie >
20. 2. 2006 Weak ODS leadership hurting `blue` chances Irena  Ryšánková
13. 2. 2006 Václav Klaus poškozuje ODS Milan  Daniel
2. 2. 2006 Žákovo mlžení: stamiliardové ztráty v příjmu do státního rozpočtu Ivo  Bubeník
21. 1. 2006 Za poškození dobrého jména a demokratické pověsti si může ODS sama Štěpán  Kotrba
23. 12. 2005 "ODS se opět uchýlila k účelovému lhaní" Jiří  Paroubek
28. 11. 2005 Překvapení pana Topolánka Josef  Vít
27. 11. 2005 Mirek Topolánek: "Všem potřebným, nezaměstnaným a nemocným dokážeme, že skutečná solidarita má konzervativní, nikoli socialistické základy." Mirek  Topolánek
16. 11. 2005 Vede ODS kampaň pomocí anonymního spamu? Bohumil  Kartous
16. 11. 2005 Proč ODS chybí jeden hejtman a jak se v ní bojuje o funkce? Milan  Hamerský
19. 9. 2005 Zahradilova Modrá šance: možná budoucí zahraniční politika ČR Jiří  Staněk

Co je podstatou uměleckého díla RSS 2.0      Historie >
20. 2. 2006 Krátká nevědecká úvaha o umění Martin  Damašek
14. 11. 2005 Devadesáté páté výročí úmrtí L. N. Tolstého Jiří  Nezval
17. 10. 2005 Brak Filip  Sklenář
13. 10. 2005 Přátelé pokleslých forem Milan  Černý
26. 9. 2005 Chvála braku Milan  Černý
7. 9. 2005 Tunel umění Alex  Koenigsmark
5. 9. 2005 Systém státních dotací je bojem o moc Jan  Samohýl
5. 9. 2005 Vysvětlovat prospěch z umění je jako vysvětlovat zamilovanost Jiří  Holý
5. 9. 2005 Umění je tyranií, překrucuje skutečnost a chová se k ní jako k děvce Jan  Paul
5. 9. 2005 Státní dotace jsou pro umění zhoubné Boris  Cvek

Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost RSS 2.0      Historie >
9. 2. 2006 Švédsko plánuje stát se první ekonomikou bez závislosti na ropě   
2. 2. 2006 Bush: Amerika se zbaví závislosti na ropě   
2. 2. 2006 Amerika: Je energetická změna reálná?   
25. 1. 2006 Mráz přichází z východu Oskar  Krejčí
25. 1. 2006 Boj o ropu a íránská nezávislost Mojmír  Babáček
23. 1. 2006 Mapa není území Jindřich  Kalous
23. 1. 2006 Všechno, co vám zatajují o ropné krizi   
10. 1. 2006 Ukrajinský parlament se rozhodl odvolat vládu   
4. 1. 2006 Konec jednoho snu Josef  Vít
28. 11. 2005 Ropný zlom: dojdeme k rozumným závěrům? Jindřich  Kalous

Báseň pro tento den RSS 2.0      Historie >
24. 2. 2006 Televize Charlie  Soukup
23. 2. 2006 Finta Jiří  Krombholz
22. 2. 2006 Jak se stát sochařem Michal  Šanda
21. 2. 2006 * * * Boris  Cvek
20. 2. 2006 18 Jiří  Studený
17. 2. 2006 Sloky Jan  Vladislav
16. 2. 2006 Pohoda Richard  Weiner
15. 2. 2006 Kmotrem Zdeněk  Volf
14. 2. 2006 Mařatkova Eva Miloš  Vodička
13. 2. 2006 Já jsem skřítek Aladin Jan  Vodňanský

DIY, tekno a CzechTek RSS 2.0      Historie >
21. 2. 2006 Otakar Motejl: Kdyby tomu velel jiný policejní ředitel, vzal by to na bodáky Dalibor "Exx" Záhora, Martin "Juki" Jyrkinen
1. 2. 2006 Ombudsman: "Postup policie na CzechTeku byl nepřiměřený"   
1. 2. 2006 Účelově obžalovaný účastník CzechTeku obhajovaný IuRe soudem zproštěn obžaloby   
9. 1. 2006 Ministr kultury Vítězslav Jandák: "Na CzechTek se přijedu podívat!" Martin "Juki" Jyrkinen
13. 12. 2005 Vyjadřuji hlubokou nespokojenost s tím, jak vyšetřujete zásah policistů na CzechTeku 2005   
8. 12. 2005 Jsme nespokojeni s tím, jak se vyšetřuje Czechtek 2005!   
14. 11. 2005 Motejl: "Při Czechteku 2005 pochybila policie i účastníci" Štěpán  Kotrba
31. 10. 2005 CzechTek 2005 v komentářích českého tisku   
16. 9. 2005 Ti, jimž jde o lidská práva, by se měli o bezprávný policejní zásah proti Czechteku zajímat Jan  Rovenský

Czech Politics: Jan Čulík's comment in Czech Business Weekly RSS 2.0      Historie >
21. 2. 2006 Will Czech grads be prepared to compete? Jan  Čulík
24. 1. 2006 Intellectual populism in Czech politics Jan  Čulík
2. 1. 2006 Time to examine the hidden history of 1989 Jan  Čulík
14. 12. 2005 In reality TV, echoes of the plebeian past Jan  Čulík
15. 11. 2005 Racism emerges as French suburbs burn Jan  Čulík
24. 10. 2005 Now is the time for agents provocateurs Jan  Čulík
3. 10. 2005 Czech judiciary seen as corrupt from abroad Jan  Čulík
12. 9. 2005 No justification for soaring oil prices Jan  Čulík
22. 8. 2005 Mapping the limits of democracy Jan  Čulík
1. 8. 2005 Media must not give to stereotypes Jan  Čulík

Ptačí chřipka RSS 2.0      Historie >
21. 2. 2006 Zatím se člověk nakazí ptačí chřipkou jen přímým kontaktem s nakaženým ptactvem   
21. 2. 2006 Thajští psi jsou nositeli ptačí chřipky, šíří se však od nich dál?   
21. 2. 2006 Ptačí chřipku šíří drůbeží farmy   
20. 2. 2006 Poučení z Dálného východu - jak Vietnam úspěšně neutralizoval ptačí chřipku   
13. 1. 2006 Britský plán proti ptačí chřipce   
5. 1. 2006 V Turecku onemocněli lidé ptačí chřipkou   
1. 12. 2005 Epidemie moru z roku 1665 versus epidemie hlouposti z roku 2005 Aleš  Uhlíř
1. 12. 2005 O hromadných hrobech   
1. 12. 2005 Rozumný požadavek slovenské hygieničky   
5. 11. 2005 Jak to vypadá při chřipkové pandemii   

Demokratická revoluce? Utajená historie devadesátých let RSS 2.0      Historie >
21. 2. 2006 Utajené dějiny "permanentní kulturní revoluce" Jaroslav  Kuba
13. 1. 2006 Aero Vodochody: iks pokusů o záchranu leteckého průmyslu Štěpán  Kotrba
12. 1. 2006 Nevím, jak zabránit létání třísek než použitím jiné sekery Pavel  Urban
6. 1. 2006 Kdo jsou vítězové antikomunistické revoluce? Jindřich  Kalous
5. 1. 2006 Rozdíl je jen domněnkou, je třeba jej prokázat Miroslav  Prokeš
4. 1. 2006 Udělejte to profesionálně   
4. 1. 2006 V této demokracii smějí užívat svobody jen ti, co souhlasí   
4. 1. 2006 Vinu nesou ti, kdo narcistický habitus vytvářejí Karel  Dolejší
3. 1. 2006 Perzekuce před listopadem a po něm: Jeden malý rozdíl Pavel  Urban
2. 1. 2006 Pár sametových příběhů Štěpán  Kotrba

Kriminalizace fanoušků a Harry Potter RSS 2.0      Historie >
20. 12. 2005 Policie vyšetřuje neoficiální překladatele Harryho Pottera i nadále jako zločince Štěpán  Kotrba
17. 12. 2005 Harry Potter na netu: Jan Rychetský v Právu zbytečně kriminalizuje děti Štěpán  Kotrba
28. 7. 2005 Harry Potter a Mýtus věčného návratu Dominik  Lukeš
27. 7. 2005 Neoficiální překlad Harryho Pottera do češtiny už je na světě Štěpán  Kotrba
15. 9. 2004 Literatura se stala terčem mediální manipulace Petr  Bílek
30. 6. 2003 Nový Harry Potter -- postava plná angstu Hannah  Čulík
30. 6. 2003 The angst-filled Harry Potter Hannah  Čulík
21. 6. 2003 Šílenství ohledně nového Harryho Pottera je dobře organizováno   
19. 6. 2003 Rowlingová žaluje americký deník   
18. 12. 2002 O čo prišiel Harry Potter Eva  Michalková

Zaznamenávání osobních dat občanů RSS 2.0      Historie >
25. 2. 2006 Británie terčem kritiky za zákon o shromažďování informací o elektronické komunikaci   
23. 2. 2006 Jak se může ctnostný vesnický farář nakazit syfilis Štěpán  Kotrba
10. 2. 2006 Vrcholí jednání o tom, kolik zaplatíme za sledování naší vlastní komunikace   
6. 2. 2006 Amerika: Soukromá data z internetu se intenzivně využívají v trestním vyšetřování i civilních soudních sporech   
20. 1. 2006 Bílý dům Googlu: předejte informace o tom, co kdo vyhledává   
23. 12. 2005 Od roku 2006 budou v Británii zaznamenávány všechny jízdy automobilem   
23. 12. 2005 Nástup Velkého bratra v ČR a v EU   
17. 10. 2005 Odpor v EU proti orwellovské směrnici   
6. 10. 2005 Šikana zaměstnaců, kteří pracují s počítačem, šikana novinářů a protiteroristická hloupost Štěpán  Kotrba
9. 9. 2005 Plán archivovat telekomunikační data v EU odmítnut   

Mají pětatřicátníci v Česku dnes zhoubný vliv? RSS 2.0      Historie >
24. 1. 2006 Co dnes činí lidi lhostejnými k osudu druhých Jan  Bím
20. 1. 2006 Pětatřicátníci, sociálně cítící a další... Pavel  Urban
6. 1. 2006 Kdo jsou vítězové antikomunistické revoluce? Jindřich  Kalous
4. 1. 2006 Vinu nesou ti, kdo narcistický habitus vytvářejí Karel  Dolejší
2. 1. 2006 Pětatřicátníci, hoši jako květ, na vás bylo vždycky radost pohledět.... Josef  Vít
2. 1. 2006 Vadí, nevadí Luděk  Rozehnal
31. 12. 2005 Jak to bylo s tím západním rájem? František  Hájek
31. 12. 2005 Zmačkané obaly Tomáš  Krček
30. 12. 2005 Flexibilita potřetí Jan  Holík
30. 12. 2005 Pohled (post)Husákova dítěte Lubomír  Novotný

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
23. 2. 2006 Literatura na digitální scéně -- a co dál? Miroslav  Vejlupek
21. 2. 2006 Literární server polemizující s uvyklostmi Miroslav  Vejlupek
20. 2. 2006 Spisovatelé vyklidili veřejný prostor Miroslav  Vejlupek
5. 2. 2006 Lidé čtěte !   
13. 1. 2006 Jak Komenský zabloudil v Amsterodamu Adam Samuel Hartmann
31. 12. 2005 Jak tomu bylo ve vězení Václav Vratislav z Mitrovic
24. 12. 2005 O českých špionech v 16. století Václav Vratislav z Mitrovic
13. 12. 2005 Poetry Slam v Ústí nad Labem   
1. 12. 2005 Pavel Janáček- Braková literatura   
24. 11. 2005 Nepotřebnost literatury a bezprizornost spisovatele Michal  Černík