1. 12. 2004
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
2. 12. 2004
tisková zpráva komise pro informatiku a telekomunikace ČSSD

Komise pro informatiku a telekomunikace ČSSD se na svém jednání dne 1. prosince 2004 rozhodla veřejně vyzvat ministra informatiky Vladimíra Mlynáře k činnosti ve prospěch uživatelů českého internetu. "Jedním z aspektů stagnace rozvoje informačních technologií v České republice je nedostatečná podpora státu. Zodpovědnou osobou za rezort informatiky je Vladimír Mlynář. Kdo jiný by měl urychleně jednat než on", poznamenal k tomu bývalý ministr Karel Březina.

1. 12. 2004

středa 11.45: Ukrajinský parlament projevil hlasováním nedůvěru současnému premiéru Viktoru Janukovyčovi. Poslanci těsnou většinou schválili návrh opozice, aby byl Janukovyč odvolán, protože špatně zastává svou funkci. 229 poslanců v parlamentu hlasovalo, aby byl Jakunovyč odvolán a aby byla vytvořena prozatímní vláda. Byl to druhý pokus vyjádřit Janukovyčovi hlasováním nedůvěru - první, v úterý, neprošel.

Viktor Janukovyč se vyjádřil, že bylo hlasování "protizákonné" a že neodstoupí.

Juščenkova opozice souhlasila, že ukončí blokádu vládních budov.

Zahraniční vyjednavači se snaží pomoci Ukrajině ze slepé uličky mezi oběma znepřátelenými tábory. Polský prezident Aleksander Kwasniewski a litevský prezident Valdas Adamkus přicestovali ve středu dopoledne do Kyjeva. Jednání se bude také účastnit ruský činitel Boris Gryzlov a Javier Solana, činitel EU pro zahraniční politiku. Vyhlídky na smír však prý nejsou dobré.

Podrobnosti v angličtině ZDE

1. 12. 2004
Prezidentura Viktora Juščenka je od 24. listopadu zcela jistá. To, že se na jeho stranu přidali ukrajinští diplomaté, vojáci i funkcionáři Bezpečnostní služby Ukrajiny neznamená, jak si myslí experti a novináři, že náhle byli postiženi patriotismem a hnutím svědomí, ale jim jde o vlastní koryta.

Britské listy v posledních dnech zveřejňují dosti neotřelé pohledy na ukrajinskou situaci, píše z Polska Vladimír Petrilák a pokračuje: Jdou, nikoliv poprvé, proti proudu mínění naprosté většiny médií v Evropě (té západní i střední) (není to pravda, pozn. red. to se tak zdá jen ze střední Evropy.) . Ukrajinské události sleduji z Polska. Zde vzhledem k historickým vazbám a sousedství je jistě mnohem více informací i lepší orientace. Nicméně i v polských médiích převažuje názor, že "oranžová revoluce" je demokratickým vzepětím antivýchodní opozice a bývalý premiér Juščenko je snad jakýmsi andělem demokracie. Svou dějinnou roli nyní sehrává i polský prezident Aleksander Kwaśniewski, který se chystá do Kyjeva, aby tam již podruhé v roli vyjednávače usmiřoval rozvášněné strany sporu.

Avšak i v Polsku existují i jiné názory na to, co se nyní děje v Ukrajině. Myslím si, že pro čtenáře Britských listů může být zajímavé seznámit se s jedním z nich. Jde o článek Józefa Darského, publikovaný na serveru ABC Net, což je mediální servis Nadace "Orientacja", blízké varšavské pobočce Liberálně demokratické strany "Niepodległość" , který se zabývá otázkami středovýchodní Evropy -- čili místo sice jednoznačně orientované "naprawo", ale nanejvýš povolané a fundované. Sám Darski je výtečným znalcem regionu, analytikem a skvělým publicistou. Článek v polštině, který byl publikován 27.11. 2004, přinášíme v českém shrnutí, které připravil Vladimír Petrilák.

Jozef Darski: Koniec pierwszego rozdania - v polštině ZDE

1. 12. 2004

Většinou se současná krize na Ukrajině prezentuje jako rozkol mezi stoupenci Západu a Východu podle etnické a jazykové linie. O Ukrajině se v těchto dnech hovoří velmi podobně jako začátkem devadesátých let. Mezi západními pozorovateli byla obnovena rétorika studené války. Líčí Ukrajinu jako bojiště mezi Amerikou a EU na jedné straně a ruským vlivem a ruskými zájmy na straně druhé. Tento polarizovaný obraz podtrhávají simplistní interpretace Viktora Juščenka jako "prozápadního" politika a jeho rivala, Viktora Janukovyče, jako "proruského" politika.

Předpovědi, že dojde k rozštěpení Ukrajiny na dva nezávislé státy, jsou zjednodušené a nepravděpodobné, argumentuje Gwendolyn Sasse z London School of Economics v deníku Guardian.

Ukrajina: stoupenci premiéra Viktora Janukoviče mají modrou barvu, stoupenci jeho rivala Juščenka oranžovou
1. 12. 2004

Šance na řešení krize na Ukrajině přeskakuje od voleb k soudu, politikům a opět k volbám. Dokud neteče krev, je možné kterékoliv řešení.

Již několik měsíců bylo jasné, že problémem prezidentských voleb na Ukrajině nebude, kdo zvítězí, ale jak se poražený s touto situací vyrovná. Dnes už je situace jasná: opoziční vůdce, bývalý premiér Viktor Juščenko a jeho štáb výsledky voleb vyhlášené Ústřední volební komisí (ÚVK) odmítli jako zmanipulované. Statisíce lidí pod oranžovými barvami zaplnily ulice v Kyjevě i dalších městech západu země, obklíčily vládní budovy, na chvíli vnikly do parlamentu i na zasedání ÚVK. Po zásahu zahraničních zprostředkovatelů z Evropské unie, OBSE, Polska, Litvy a Ruska se obě znepřátelené strany přihlásily k řešení v rámci platného práva.

Jenže manifestace pokračují. K oranžovým se o víkendu přidaly i statisícové modré manifestace na jihu a východě Ukrajiny na podporu oficiálního vítěze voleb, současného premiéra Viktora Janukovyče. Shromáždění některých představitelů modrých regionů v Severodoněcku vyrukovalo s požadavkem referenda o autonomii východních provincií. To by se podle proklamovaných cílů mělo týkat především daní, které jsou z těchto průmyslově rozvinutějších regionů převáděny ve prospěch centra a západu země. Ke sporu o výsledek voleb se tak přidalo i zpochybnění celistvosti Ukrajiny. Nedělní zasedání parlamentu pak prohlásilo volby za zmanipulované. Těžké rozhodnutí přiřadit volbám odpovídající právní charakteristiku připadlo na Vrchní soud a na prezidenta Leonida Kučmu. Na ně se též soustředil tlak především oranžových manifestantů.

30. 11. 2004

V minulých dnech silně citují britské sdělovací prostředky ke krizi na Ukrajině Johna Laughlanda. V úterním vydání deníku Guardian jeho vidění světa, stejně jako analýzy Justina Raimonda, označil komentátor David Aaronovich za zaujaté:

Shrnutí analýzy Johna Laughlanda z Ukrajiny Ukrajina: Revoluce proměněná v televizní show

Argumentace Justina Raimonda "Mýty o Juščenkovi"
1. 12. 2004
Zobecnění zkušeností s účastí veřejnosti v rozhodovacích procesech veřejné správy a s právem veřejnosti na informace od úřadů

V ČR je uzákoněna možnost účasti občanských sdružení ve správních řízeních, v nichž může dojít k dotčení zájmů na ochraně přírody a krajiny (od roku 1992) nebo zájmů na ochraně vodního režimu v území (od roku 2002). Od konce 90. let má každý právo na zpřístupnění informací, jež mají úřady k dispozici a jež nejsou na základě zákona utajované.

1. 12. 2004

Největší zahraniční investice v České republice

Tisková zpráva Ekologického právního servisu

Podjatost, střet zájmů a nedostatečné posouzení negativních dopadů na okolí. To doprovází největší zahraniční investici v České republice - závod TPCA u Kolína. Tato zjištění odhalila právní studie Ekologického právního servisu. Místní občané a nevládní organizace se proto dnes obracejí na společnost Toyota M. C. a PSA Peugeot Citroën (dále jen "společnosti") k jednání o návrzích, které by napravily jejich dosavadní nezodpovědné chování.

První český eurokomisař Pavel Telička
1. 12. 2004

První český eurokomisař míří do soukromého sektoru

"Na Česko jsem nezanevřel"

Návrat do státní správy nebyl řešením. Přednost dostal soukromý sektor. Základna bude v Bruselu, ale Prahu nevynechám, řekl Ekonomu první český eurokomisař Pavel Telička. "Nesmíte sklouznout k tomu, abyste jako komisař tvrdě hájil národní zájmy. Pak vás nikdo v Komisi nebude brát vážně. "

Máte dvě nová mobilní čísla, české a belgické. Sedíte na dvou židlích?
Budu mít základnu v Belgii, ale příští aktivity mě budou přivádět velmi často do Čech, ale nejenom do Čech.

vyjde ve čtvrtek v týdeníku EKONOM

Michael Marčák: A pro veřejnost se bude stav v Iráku skloňovat jako dobrý, lepší, výjimečný !
1. 12. 2004

1. 12. 2004
Polemika s článkem "Levice je mrtva"

Současná ofenzíva neokonzervatismu a volební neúspěchy levice vyvolávají pochopitelně skepsi, která nalézá svůj odraz i v médiích. Objevují se chmurné předpovědi zániku levice. I když sdílím mnohé pravdivé postřehy v těchto mediálních vystoupeních, nemyslím, že situace opravňuje k tak vysoké míře pesimismu.

1. 12. 2004

Mikuláš Dzurinda, předseda vlády Slovenské republiky

Vážený pane premiére, s velkým znepokojením čtu a poslouchám zprávy českých, slovenských, ale i světových médií přicházejících ze Slovenska a informujících o nebezpečné snaze zneužít katastrofu v Tatrách k jejich další devastaci výstavbou nových hotelů, sjezdovek a další "infrastruktury" na úkor dnes tak těžce postižené tatranské přírody.

1. 12. 2004

Britský ministr vnitra David Blunkett uhradil britské Dolní sněmovně jízdenku do severoanglického města Doncaster v částce 180 liber, kterou nechal vydat z parlamentních prostředků pro svou bývalou milenku Kimberly Fortierovou. Blunkett se omluvil za to, co nazval svou "upřímnou chybou". Informace dominovala v úterý všem zprávám v britských sdělovacích prostředcích.

Poslanci britské Dolní sněmovny mají nárok na jízdenky zadarmo pro své manželky, nikoliv však pro milenky. Blunkett vysvětlil, že to nevěděl. Nezávislé vyšetřování zjišťuje, zda nechal Blunkett opatřit přednostně britské vízum pro filipínskou chůvu své milenky.

Podrobnosti v angličtině ZDE

30. 11. 2004

Velká Británie má nový skandál. Týká se velmi autoritativního ministra vnitra Davida Blunketta, který byl dosud nesmírně vlivným členem Blairova vládního týmu a zaváděl četná autoritářská, "protiteroristická opatření". Nyní je, zdá se, jeho budoucnost ohrožena kvůli obvinění, že ve své funkci poskytoval protekci. Referuje Jan Čulík.

(Příspěvek se vysílal v pondělí v ČRo 6.)

1. 12. 2004
1. 12. 2004

Čína byla obviněna, že zablokovala přístup k anglické verzi Google News. Kritizovala ji za to pařížská organizace Reportéři bez hranic. Podle jejích informací není anglické zpravodajství Google News není v Číně k dispozici už 10 dní. Je k dispozici pouze zpravodajství v čínštině, to ale neobsahuje odkazy, které jsou v Číně nepřístupné, protože je Čína cenzuruje.

Čínská státní cenzura internetu je zřejmě nejintenzivnější na celém světě. Internetová policie v Číně dohlíží na emaily a internetové servery a internetové portály z Číny do vnějšího světa potlačují kritické informace. Veškeré internetové kavárny v Číně musejí užívat software, který automaticky blokuje přístup na stránky, které Čína považuje za podvratné.

Podrobnosti v angličtině ZDE

1. 12. 2004

V pořadí druhé autorské čtení nezavedených autorů se uskuteční ve středu 8. 12. 2004 od 20 hodin v půdních prostorách Místo galerie na Skleněné louce v Brně (Kounicova 23), píše Weles

Svými svými verši se představí autorský trojlístek Jíří Popelínský, Jakub Kostelník, Petr Bukovjan, hostem večera bude Martin David, který představí svou třetí básnickou sbírku Venkoncem (Weles 2003).

1. 12. 2004

Advent a Vánoce

Možná teprve v okamžiku, kdy mé myšlenky odbočily k Adventu, jsem si uvědomil, že Advent i Vánoce jsou věci intimní, že vlastně každý svátek, má-li být skutečně svátkem, je intimní věcí v životě člověka, který ho prožívá.

Michael Marčák: Samozřejmě, jak jinak, Al-Kajdá. Vy jste namočený ve všem, jen doufám, že to nebudou dvojčata !
1. 12. 2004

Viktor Juščenko
30. 11. 2004

Nevěřte pohádkám americké vlády o tom, co se děje na Ukrajině, že jde o jasný případ "demokracie" proti autoritářství, "lidového boje" proti "oligarchům" a sil osvíceného evropanství proti zloduchům znovu se vzmáhajícího imperiálního Ruska a obnovené KGB. Na stránkách www.antiwar.com shrnuje celou řadu zajímavých faktů o Ukrajině Justin Raimondo.

30. 11. 2004

úterý 18.30: Ukrajinský parlament přerušil zasedání, které jednalo o nedávných, zpochybňovaných prezidentských volbách, poté, co sněmovna neschválila návrh vyslovit premiéru Viktoru Janukovičovi nedůvěru.

Mrtví delfíni na pláži v Tasmánii
1. 12. 2004
Iveta Kováčová, hlasatelka ČT
1. 12. 2004

POZVÁNKA DO KLUBU MECCA

Romskou mikulášskou besídku, kterou pořádá občanské sdružení Romodrom v klubu Mecca (U Průhonu 3, Praha 7) v neděli 5. 12. 2004 od 14.00 uvede hlasatelka České televize a patronka sdružení Iveta Kováčová za doprovodu skupiny Bengas. Vstupné na na Mikulášskou činí symbolických 50 korun.

1. 12. 2004

Ozbrojené skupiny v rozbité Fallúdže podle svědectví z 21. 11. 2004 kontrolovaly 60 procent tohoto města a obklíčily desítky příslušníků americké námořní pěchoty ve čtvrti Džawlan.

"Obránci kontrolují 60 procent města a obklíčili ve čtvrti Džawlan desítky amerických vojáků," uvedl svědek, který se tajně dostal z města. Obyvatelé Fallúdže uvedli, že jižní část, která je stále pod kontrolou ozbrojených skupin, tvoří větší část města, a američtí vojáci kontrolují pouze menší kousky severní a východní strany města.

1. 12. 2004
Li Jizhi, Jiang Xiaofeng, Xinhua

Dvanáct dní po ztrátě kontaktu s korespondentem ve Fallúdži se reportérům Xinhua ulevilo, když se opět ozval. Abd ar-Rahmán, 30letý Fallúdžan pracující pro čínskou agenturu Xinhua, zavolal telefonicky úřadovně agentury v Bagdádu. Oznámil, že toho dne se Fallúdža rozdělila na dvě části, kontrolované americko-iráckými silami na jedné a bojovníky na druhé straně. "Mohl jsem buď utéci, abych si zachránil život, nebo zůstat a hlásit pravdu. Zvolil jsem to druhé," řekl.

1. 12. 2004
Zpracoval Muhammad Abú Nasr, přeložila Eva Cironisová

Americký list Washington Post přinesl zprávu, že počet podvyživených iráckých dětí se od americké okupace před 20 měsíci zdvojnásobil. Podle studie provedené společně tzv. iráckým ministerstvem zdravotnictví, norským institutem aplikovaných studií a pomocným sborem OSN v Iráku trpí vychrtlostí charakterizovanou chronickým průjmem kolem 400 000 iráckých dětí. Americké embargo, uvalené na Irák v roce 1990, se po invazi jen zhoršilo. Jeho následkem zemřelo už před invazí více než 1,5 milionu iráckých obyvatel, z toho větší část tvořily ženy a děti. Přes tuto těžkou situaci se baasistickému režimu v roce 2002 podařilo podvýživu mezi dětmi do 5 let snížit pod 4 %. Nyní však je podvýživa iráckých dětí srovnatelná se situací v Burundi a je větší než v Ugandě nebo na Haiti.

V rámci zásady Audiatur et altera pars zveřejňujeme zpravodajství o nedávných bojích v Iráku z hlediska osob, které bojují proti americkým a západním okupačním vojskům.

Zpravodajství iráckého odboje TÉMA BL
30. 11. 2004

V poslední době jsme mohli sledovat troje volby, které ukázaly tři různé aspekty civilizačního jevu, kterému se pro zjednodušení říká krize demokracie. Nejprve ty volbičky u nás - senátní a krajské.

Článek vychází jako úvodník nového čísla Literárních novin

29. 12. 2003

Jak Češi bojují

Na autogramiádě knihy Jak Češi bojují jsme se dověděli, že čtenáři v Německu tisknou Britské listy svým příbuzným v ČR, kteří nemají připojení na internet, a v papírové formě jim je rozesílají poštou. Totéž lze učinit jednodušeji, koupíte-li svým přátelům a příbuzným bez přístupu k internetu naši novou knihu.

Nový knižní výbor z Britských listů Jak Češi bojují, který představuje to, co je podle našeho názoru na časopise nejzajímavější, je k dostání v internetovém knihkupectví Kosmas ZDE a v dobrých knihkupectvích - například v pražském knihkupectví Fišer v Kaprově ulici na Starém Městě (nedaleko stanice metra Staroměstská) a v knihkupectví Academia na Václavském náměstí. Kniha obsahuje informace, které jinde v České republice nenajdete. Objednat si ji můžete i emailem na adresu libri@libri.cz.

Kniha, kterou sestavil Jan Čulík, má 704 stran, její obsah je ZDE. Ve čtrnácti oddílech zahrnuje výbor texty sedmi autorů (Jana Čulíka, Fabiana Golga, Štěpána Kotrby, Radka Mokrého, Kathryn Murphy, Jana Paula a Jakuba Žytka) a desítky barevných i černobílých fotografií s mnohdy pikantním pohledem do zákulisí české politiky, všedního dne či událostí, které stály za zaznamenání.

1. 11. 2004

Tento časopis pro vás vyrábíme bez rozpočtu: Přispějte!

V říjnu 2004 přispěli čtenáři na provoz Britských listů částkou 5119,90 Kč. Příspěvky stačí na běžný administrativní provoz listu, avšak neumožňují nám zatím financovat systematickou novinářskou práci ani systematickou technickou správu a technický rozvoj ani odbornou právní pomoc. Právě pro nedostatek financí nejsme schopni rychle zprovoznit celou řadu potřebných technických funkcí serveru (vyhledávání, statistiky, knihovnu, galerie, zasílání BL mailem, onlinové chaty, odstranit četné technické chyby).

Finanční dary Občanskému sdružení Britské listy jsou v ČR odečitatelné ze základu daně z příjmu. Vydáváme k tomu na požádání písemné potvrzení.

Za finanční pomoc od čtenářů, i za bezplatnou reinstalaci zařízení, kterou provedli Jan Panoch a Dominik Joe Pantůček, upřímně děkujeme. Hlavní potíží v současnosti je, že nemáme finanční prostředky na kompletní zprovoznění veškeré funkčnosti serveru Britských listů.

Děkujeme všem, kteří podporují provoz Britských listů finančními dary i zadáváním reklamy.

Jsme vám velmi vděčni za finanční záchranu našeho serveru, prosíme však: nepřestávejte přispívat, umožníte nám dělat naši práci lépe a efektivněji, budeme si moci například systematicky financovat právníka, což byl mělo být pro náš list nezbytné. Financujte si k vlastnímu prospěchu kritický a nezávislý deník.

Jsme vděčni za každý drobný příspěvek na provoz Britských listů, který je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisen Bance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2.

Čtenáři ze zahraničí mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

22. 11. 2003

Britským listům můžete psát na adresu redakce@blisty.cz, šéfredaktor Jan Čulík má adresu culik@blisty.cz a také J.Culik@slavonic.arts.gla.ac.uk , pražský redaktor Štěpán Kotrba má adresu stepan@kotrba.cz a skype stepan.kotrba, technickému správci Dominiku Joe Pantůčkovi pište na adresu joe@joe.cz.

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
1. 12. 2004 Levice není mrtva Michael  Kroh
1. 12. 2004 Skutečná vyjednávání o ceně Ukrajiny se dějí mezi Bushem a Putinem   
30. 11. 2004 Nicolas Sarkozy může zatím o prezidentském křeslu jenom snít Josef  Brož
30. 11. 2004 Jsou Laughland a Raimondo objektivní?   
29. 11. 2004 Babylon 2004 Václav  Dušek
29. 11. 2004 Revoluce po pracovní době Petr  Miller
29. 11. 2004 Princip zkoušení je z pedagogického hlediska sporný Radek  Sárközi
29. 11. 2004 Softwarové patenty v Radě EU odloženy David  Maxera
29. 11. 2004 Vynikající socha Quido Kociána Mrtvý Ábel symbolizuje současný svět Jan  Paul
29. 11. 2004 "Chráníme vaše sny" Jaroslav  Polák

Ukrajina RSS 2.0      Historie >
1. 12. 2004 Skutečná vyjednávání o ceně Ukrajiny se dějí mezi Bushem a Putinem   
1. 12. 2004 Ukrajina se nerozštěpí   
30. 11. 2004 Česká vláda nemá Ukrajince ráda Milan  Daniel
30. 11. 2004 Ukrajina: Mýty o Juščenkovi   
30. 11. 2004 Jsou Laughland a Raimondo objektivní?   
30. 11. 2004 Chaos na Ukrajině trvá   
29. 11. 2004 Bůh ochraňuj oranžové! Josef  Provazník
29. 11. 2004 Víme, co se vlastně děje na Ukrajině? Bohumil  Kartous
29. 11. 2004 Východní Ukrajina požaduje autonomii   
29. 11. 2004 Odcházející ukrajinský prezident navrhuje nové volby   

Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti RSS 2.0      Historie >
6. 11. 2004 Adam Curtis - Vymítač duchů   
4. 11. 2004 Al Kajdá neexistuje   
4. 11. 2004 Jak si stáhnout z internetu film The Power of Nightmares Tomáš  Stýblo
28. 10. 2004 Podivný svět fantazie, lhaní, násilí a strachu, v němž dnes žijeme   
23. 10. 2004 Kdo je dokumentarista Adam Curtis?   
23. 10. 2004 O bizarním filmu televize BBC   
22. 10. 2004 Rozdíl mezi českou a jinou dokumentární tvorbou Jan  Čulík
21. 10. 2004 Jak neokonzervativci a islamisté vytvořili nový "svět globálního terorismu"   
18. 10. 2004 "Hrozba organizovaného terorismu je mýtus, kteří vytvářejí politikové"   
11. 4. 2002 Jak se přijetím marketingové manipulace dostala politika do slepé uličky   

17. listopad RSS 2.0      Historie >
22. 11. 2004 Čo je to vlastne za odkaz pre budúce generácie ? Miloslava  Kodoňová
19. 11. 2004 Jak jsem se vyrovnal... Ladislav  Žák
19. 11. 2004 Jeden pohled zleva Jiří  Dolejš
19. 11. 2004 Naďalej polojasno Peter  Greguš
19. 11. 2004 15 let ekonomické transformace v České republice   
19. 11. 2004 Rozpaky nad rozostřenou spravedlností Petr  Blažek
18. 11. 2004 Co se stalo v listopadu 1989? Josef  Brož
18. 11. 2004 Česká televize pojala "sametovou revoluci" opravdu kýčovitě Bohumil  Kartous
18. 11. 2004 Mediální kýč podruhé ukradené revoluce Štěpán  Kotrba
17. 11. 2004 Co se stalo v listopadu 1989? Josef  Brož

T. G. Masaryk a odkaz Republiky československé RSS 2.0      Historie >
29. 10. 2004 Projev prezidenta republiky Václava Klause 28. října 2004   
27. 10. 2004 Washingtonská deklarace z 18. října 1918   
27. 10. 2004 Provolání Národního výboru ke vzniku Československa   
27. 10. 2004 Manifest císaře Karla I. ze 16. října 1918   
27. 10. 2004 První zákon Československé republiky   
27. 10. 2004 Projev T. G. Masaryka k 28. říjnu 1919   
27. 10. 2004 Zahajovací řeč prvního dne Národního shromáždění československého   
27. 10. 2004 Martinská deklarácia   
27. 10. 2004 Nasrat! Jo, nasrat! Zdeněk  Bárta
27. 10. 2004 Události října 1918   

Český památník z velkého roku RSS 2.0      Historie >
1. 11. 2004 Zd. Nejedlý: duch božích bojovníků musí býti v českém člověku   
22. 10. 2004 Josef Bohuslav Foerster: Oř, jenž tě doveze k cíli dokonalosti   
20. 10. 2004 Destinnová: V milosti shlížejte na tuto zem   
14. 10. 2004 K. M. Čapek - Chod: Držme se !   
13. 10. 2004 Soubor lístků, poslaných přes propast času   
13. 10. 2004 František Bílek: Každý ve svém povolání dílo - život lámej a svým dávej   

Přesun brněnského nádraží - téma voleb RSS 2.0      Historie >
1. 11. 2004 Hlavní nádraží v Brně je krajským dopravním uzlem a tím musí také zůstat Jiří  Löw
29. 10. 2004 Krajské volby: rozhodněte o nádraží volbou politiků   
27. 10. 2004 Kolik bude hlavních nádraží v Brně? Antonín  Žiška
18. 10. 2004 Věčně nespokojený druhý Bohumil  Kartous
12. 10. 2004 Proč se nemluví o dopravní obslužnosti Miloš  Dokulil
9. 10. 2004 Brno, město odsunů Zdeněk  Moravčík
9. 10. 2004 ČTK k referendu v Brně: Účast asi nebyla dostatečná, výsledek nebude závazný   
8. 10. 2004 Nádraží v Brně -- snaha o informaci před referendem   
7. 10. 2004 Zkušenost z Dánska - aneb nádraží v centru Jan  Lipšanský
7. 10. 2004 Čí je Brno? Milan  Valach

Bush versus Kerry: volby 2004 RSS 2.0      Historie >
8. 11. 2004 Republikánské volební vítězství - Strategický triumf Karla Rova   
5. 11. 2004 Mé první úvahy nad volbami Michael  Moore
5. 11. 2004 Americké volby vyhrál Ježíš... Fabiano  Golgo
5. 11. 2004 Válka? Nezaměstnanost? Ne, Bush vyhrál, "protože má charakter"   
3. 11. 2004 Michael Moore: Už jen dvě hodiny   
3. 11. 2004 USA: První volební informace   
3. 11. 2004 Volby v USA: Nikdo zatím nevede   
3. 11. 2004 Volby v USA: Bush získal Floridu, Kerry New Hampshire   
3. 11. 2004 Bush směřuje k vítězství, čeká se na rozhodující Ohio   
3. 11. 2004 Britové pohlížejí na výsledky amerických voleb se znepokojením Jan  Čulík

Asymetrická válka a to, co nazýváme terorismem RSS 2.0      Historie >
29. 10. 2004 Předehra a doznívání 11. září 2001 Miloš  Kužvart st.
25. 10. 2004 Nečiň jiným, co nechceš, aby činili tobě Štěpán  Kotrba
25. 10. 2004 Beslan, Beroun, Berkeley... Tomáš  Koloc
21. 9. 2004 Čečensko: lidská práva jako sentimentální žvást Milan  Valach
20. 9. 2004 Je nutné udělat z muslimů Evropany Bohumil  Kartous
20. 9. 2004 Otevřít oči, nebo je vyškrábat? Ondřej  Slačálek
20. 9. 2004 Čečenský problém Daniel  Šmihula
13. 9. 2004 Filozofové v jeskyni Pavel  Urban
9. 9. 2004 Beslan: Příběh bratrů Kulajevů   
8. 9. 2004 Putin odmítl zahájit veřejné vyšetřování katastrofy v Beslanu   

Kavkaz, Náhorní Karabach, Čečensko RSS 2.0      Historie >
25. 10. 2004 Beslan, Beroun, Berkeley... Tomáš  Koloc
24. 9. 2004 Žvástat lze i o plynových komorách... Karel  Dolejší
21. 9. 2004 Čečensko: lidská práva jako sentimentální žvást Milan  Valach
21. 9. 2004 "Rusko není schopno samo řešit situaci v Čečensku"   
20. 9. 2004 Otevřít oči, nebo je vyškrábat? Ondřej  Slačálek
20. 9. 2004 Je možné pochopit, proč Bůh dopouští, aby trpěly nevinné děti? Ondřej  Chrást
20. 9. 2004 Askar Akajev sa ešte nerozhodol   
9. 9. 2004 Jak američtí neokonzervativci manipulují čečenskou válkou ve svůj prospěch proti Rusku   
9. 9. 2004 Beslan: Příběh bratrů Kulajevů   
8. 9. 2004 Putin odmítl zahájit veřejné vyšetřování katastrofy v Beslanu   

Klecová lůžka RSS 2.0      Historie >
20. 9. 2004 Česká psychiatrie v klecovém lůžku finančního nedostatku Petr  Záras
21. 7. 2004 Jak stát dělá překážky i dětem postižených rodičů Jan  Paul
21. 7. 2004 Stát, sociální ústavy a iniciativa jednotlivce Jan  Čulík
20. 7. 2004 Český systém ústavní a sociální péče se musí změnit Jan  Čulík
20. 7. 2004 Pacienti v klecích mají být po protestu Rowlingové propuštěni   
19. 7. 2004 Jak stát dělá překážky rodičům postižených dětí Martina  Dostálová
17. 7. 2004 Proč je dobré zrušit klece Bohumil  Kartous
16. 7. 2004 Mezinárodní lidskoprávní organizace kritizují Václava Klause   
15. 7. 2004 Václav Klaus: "Ať si imperialisté zuří..." Jan  Čulík
15. 7. 2004 "Podivín", který se stará o své invalidní dítě Martina  Dostálová

Vláda Stanislava Grosse a politika ČSSD RSS 2.0      Historie >
30. 11. 2004 Doleva se Škromachem? Irena  Ryšánková
29. 11. 2004 Schröder, Zapatero a Gross vyzvali evropské občany k schválení Evropské ústavy   
25. 11. 2004 Odpadlíci od SPD a PDS se rozhodli založit stranu   
23. 11. 2004 Pomůže sociální demokracii krása, nebo silný vůdce? Petr  Svoboda
23. 11. 2004 Volební kampaň sociální demokracie Pavel  Urban
22. 11. 2004 Klaus a Gross v Berlíně představili diametrálně různý pohled na EU Radek  Vogl
19. 11. 2004 Gross nemá právo si dnes stěžovat na Klause   
16. 11. 2004 Černý listopad pro českou levici Oskar  Krejčí
9. 11. 2004 Sociální demokracie nezaujala, agentury také ne Oskar  Krejčí
9. 11. 2004 ČSSD potřebuje pragmatismus Jan  Ambrož

Americký dokumentarista Michael Moore RSS 2.0      Historie >
18. 11. 2004 Michael Moore plánuje další film   
5. 11. 2004 Mé první úvahy nad volbami Michael  Moore
2. 11. 2004 Zelené zóny myšlení: K čemu je dobrý Michael Moore? Michal  Jurza
2. 11. 2004 Už jen jeden den Michael  Moore
6. 10. 2004 Američtí vojáci: "V Iráku je to blbé..."   
15. 9. 2004 Fahrenheit 9/11: Která část vašeho těla je nejošklivější? Tomáš  Tetiva
13. 9. 2004 Pražská premiéra filmu Fahrenheit 9/11 se proměnila ve spor mezi dvěma ideologicky zaťatými tábory Jindřich  Lacina
31. 8. 2004 Michael Moore získal na Republikánském sjezdu další reklamu pro svůj film   
24. 8. 2004 Fahrenheit 9/11: Neobyčejně významný historický počin   
18. 8. 2004 Fahrenheit 9/11 vyvolává kontroverzi v arabském světě   

Sdělovací prostředky RSS 2.0      Historie >
28. 11. 2004 Zpravodajství BBC propustí 350 zaměstnanců   
24. 11. 2004 Když mediální podnikatel, který tvrdil, že není lobbista, vysvětlí, co "není" lobbismus a prozradí tím současně, co to vlastně provádí Štěpán  Kotrba
19. 11. 2004 Ohlédnutí o rok a čtvrt zpět: BBC plnila svou veřejnoprávní roli výborně Jan  Čulík
5. 11. 2004 Ve sněmovně prošlo zvýšení celoplošnosti - pokrytí signálu ČT ze 70 na 95% Štěpán  Kotrba
5. 11. 2004 Digitalizaci hrozí legislativní zmatek Štěpán  Kotrba
23. 10. 2004 BBC nebude vysílat záběry unesené humanitární pracovnice   
19. 10. 2004 Jakou plánuje britská vláda budoucnost pro BBC   
18. 10. 2004 "Hrozba organizovaného terorismu je mýtus, kteří vytvářejí politikové"   
13. 10. 2004 Alexandr Pícha: Rádio má stále budoucnost Irena  Ryšánková
13. 10. 2004 Mé jednání s Aidanem Whitem a zpráva Mezinárodního svazu novinářů, kterou nikdo nechtěl Irena  Válová

21. srpen 1968 RSS 2.0      Historie >
22. 11. 2004 Udalosti, ktoré zmenili pohľad na svet Michal  Barnovský
13. 9. 2004 Definitívny koniec československej jari Peter  Greguš
3. 9. 2004 Třeba uprostřed noci na opačný straně Zeměkoule Tomáš  Koloc
1. 9. 2004 21. srpen: Trinásta komnata dejín Pavol  Janík
23. 8. 2004 Chcete snad říci, že srpen 1968 nebyl událostí?   
23. 8. 2004 K roku 1968: Psal jsem z pozice laika Boris  Cvek
21. 8. 2004 Ukradená normalizace Milan  Krejčiřík
21. 8. 2004 Českoamerická televize o invazi z roku 1968   
21. 8. 2004 Výstava o Pražském jaru 1968 a o srpnové invazi na Michigan University   
20. 8. 2004 Zkreslený pohled Borise Cveka na osmašedesátý rok je alarmující Jan  Čulík

Školství RSS 2.0      Historie >
29. 11. 2004 Problémy českého školství je třeba pojmenovat, až potom je můžeme začít řešit   
29. 11. 2004 Princip zkoušení je z pedagogického hlediska sporný Radek  Sárközi
26. 11. 2004 Co je to "test" Boris  Cvek
23. 11. 2004 Princ Charles uprostřed kontroverze ohledně kvality školství   
18. 11. 2004 Je vhodnější ústní forma zkoušení nebo písemné testy? Vladimír  Wagner
16. 11. 2004 Já ústnímu zkoušení naopak fandím Ignác  Pospíšil
16. 11. 2004 Školství politiky nezajímá Radek  Sárközi
16. 11. 2004 Kam kráčíš, česká techniko?   
15. 11. 2004 Je ústní zkoušení v chemii a ve fyzice na gymnáziu nutné? Boris  Cvek
15. 11. 2004 Na zkoušení trvají jen ti učitelé, kteří neumějí učit Jan  Čulík

Katolická církev RSS 2.0      Historie >
8. 10. 2004 Slačálkův proticírkevní výlev   
8. 10. 2004 Karel I. schválil užití jedovatého plynu   
5. 10. 2004 Blahořečí katolická církev Saddáma Husajna? Ondřej  Slačálek
1. 10. 2004 Graham Greene -- básník trapnosti Jan  Čulík
13. 8. 2004 Rakousko: Uzavřen seminář kvůli pornografickému skandálu   
2. 8. 2004 Úkolem ženy je čekat a poslouchat, míní Vatikán   
31. 7. 2004 Papež kritizuje feministické hnutí   
13. 7. 2004 V Rakousku se vyšetřuje sexuální skandál v katolickém semináři   
28. 6. 2004 EU odsoudila "bigotnost Vatikánu"   
5. 6. 2004 Papež zkritizoval Bushe   

Hon na svobodu slova RSS 2.0      Historie >
1. 12. 2004 Čína zablokovala anglické zpravodajství Google News   
3. 11. 2004 V Holandsku byl zavražděn filmový režisér   
1. 11. 2004 Marešův Usáma: V České republice je zakázána satira Jan  Čulík
1. 11. 2004 Minima non curat praetor! Jan  Sýkora
20. 8. 2004 Soud pustil z vazby "pořadatele" CzechTeku Štěpán  Kotrba
9. 8. 2004 David píše Pehemu: Prostředky, které chcete použít proti jinak smýšlejícím nejsou demokratické   
9. 8. 2004 Staré dává vzniknout novému Štěpán  Kotrba
8. 8. 2004 Czechtek: "policisté šikanovali odjíždějící účastníky"   
6. 8. 2004 Bývali disidenti Ivan Martin Jirous a Stanislav Penc útočí na Grosse kvůli zásahu proti CzechTeku   
21. 6. 2004 Alžírsko: Omezování svobody tisku? Simone  Radačičová

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
1. 12. 2004 Autorské čtení "nezavedených" spisovatelů   
19. 11. 2004 Divoké víno Ludvík  Hess
15. 11. 2004 S Josefem Škvoreckým o pádu komunismu v Československu   
5. 11. 2004 Slam poetry 2004 Tomáš  Krček
27. 10. 2004 Cesta do noci Jaroslav  Hutka
27. 10. 2004 Poprava květinky Jaroslav  Hutka
27. 10. 2004 O Hutkově knize Požár v bazaru Jan  Čulík
15. 10. 2004 Bourání mýtů Irena  Zítková
12. 10. 2004 Nebezpečný věk Václav  Dušek
11. 10. 2004 Pijavice a básníci Václav  Dušek

Český film RSS 2.0      Historie >
29. 10. 2004 Český sen: Podstatný film aneb Zklamání z kritiky Jana Čulíka Petr  Šafařík
10. 10. 2004 Bezesné noci: Studium postojů, nikoliv fakta Jan  Čulík
22. 9. 2004 Hřebejk filmy točit umí Jaroslav  Krupka
17. 9. 2004 "Češi, uvolněte se a zbavte se defenzivních předsudků" Jan  Čulík
9. 8. 2004 LFŠ: Skvělá akce, mizerné provedení Ondřej  Čapek
9. 8. 2004 Co dluží česká kultura komunismu Milan  Černý
5. 8. 2004 Několik poznámek na téma LÁSKA Igor  Chaun
5. 8. 2004 O filmové klasice: stačilo by uvolnit autorská práva   
4. 8. 2004 České klasické filmy by měl na DVD vydávat stát prostřednictvím Národního filmového archivu   
3. 8. 2004 Otakar Vávra: Umělec s malým u Milan  Černý