27. 4. 2006
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google






Rozšířené vyhledávání Google



Ekonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
27. 4. 2006

CIA uskutečnila od roku 2001 více než tisíc tajných letů přes evropské území, konstatovali ve středu vyšetřovatelé Evropského parlamentu.

Politikové, kteří zkoumali ilegální činnosti CIA v Evropě, také konstatovali, že incidenty, při nichž osoby, podezřívané z terorismu byly předávané americkým agentům, zřejmě nebyly izolované. Podezřívané osoby byly často dopravovány týmiž letadly a týmiž skupinami lidí.

Sloupek
Emanuel Züngel

Aničku po hrázi
Jeník doprovází;
oběma pak úzko,
žeť po dešti kluzko.

Pozor dej, Aničko,
bázlivá holčičko,
ať s Jeníkem spolu
nesklouznete dolů.

On ji objal vřele
by kráčela směle;
ona pak se zčila
k němu přitulila.

Šťastně oba spolu
dostali se dolů,
a že bázeň pojí,
zůstali již svoji

ze sbírky Básně (1868), Česká elektronická knihovna vybral Štefan Švec

27. 4. 2006

Dvě pětiny celého testu jsou chybné

Už i televize Nova se zajímá o státní maturitu, respektive o její pilotní etapu nazvanou Maturita nanečisto (pořad Střepiny, 24.4. 2006). Proč? Protože v testu Občanský základ, který má být součástí státních maturit (už od roku 2008) se objevila podivná otázka, která obecné politické cíle (přerozdělování daní a zajištění podpory sociálně slabých) vcelku sugestivně přisuzovala ČSSD. Snaha popotahovat za politickou agitaci ministryni školství je hloupá - proč?. Daleko otřesnější je, že se nejednalo pouze o to. V dané úloze například byla uvedena jakási "Křesťanskodemokratická strana".

27. 4. 2006

Tony Blair zažil včera černou středu: jeho vláda byla vážně otřesena v důsledku tří podstatných problémů. Opozice požaduje rezignaci jeho čelných ministrů. Referuje Jan Čulík.

"Sexuální skandál, veřejné ponížení, obrovský problém na ministerstvu vnitra a omluvy na všechny strany. Blairova Labouristická strana snad dosud nikdy nezažila tvrdších 24 hodin. Vznášejí se vážné pochybnosti nad budoucností tří nejvyšších Blairových ministrů. Atmosféra v Dolní sněmovně ve středu připomínala poslední dny umírajícího režimu konzervativního premiéra Johna Majora," napsal ve čtvrtek deník Independent.

(Psáno pro ČRo 6.)

27. 4. 2006

Z kulturního hlediska je intelektuál ten, kdo nejprve získá určitou úroveň tvůrčích, analytických či vědeckých úspěchů a pak využívá sdělovacích prostředků k tomu, aby se vyjadřoval k širším veřejným otázkám, pro některé z nichž se pak stává uznávanou autoritou - anebo alespoň uznávanou osobou a hlasem. Před několika lety v diskusi s českými intelektuály jsem se pokusil roli intelektuála definovat obdobně: "Je to role myslitele či spisovatele, který se angažuje při veřejené diskusi o politických otázkách, o politice v nejširším slova smyslu, avšak záměrně neusiluje o získání moci." Toto normativní caveat mi připadá velmi důležité, ačkoliv jej odmítají intelektuálové jako Václav Havel, který se dal na politiku s velkým P.

Oxfordský historik Timothy Garton Ash v deníku Guardian ve čtvrtek 27. 4. 2006 ZDE

27. 4. 2006

Přiznám se hned na úvod: nemám rád feminismus. Je zaslepený jako každá jiná ideologie. Navíc patří mezi ty nejabsurdnější -- úmyslně skrývá fakt, že vlastně hovoří o útlaku žen ženami (a i muži, samozřejmě). Proto bych měl k paní Martykánové několik poznámek a dotazů:

Společnost je tvořená muži a ženami v přibližně stejném zastoupení. Pokud se demokratickými prostředky dostávají do vedení veřejného života většinou muži, znamená to, že se tak svobodně rozhodla i velká část žen -- voliček, míní Ladislav Polák:

27. 4. 2006

... Jedna z jejích oblíbených "story" byla o tom, jak byla předvolána do školy na kobereček, protože její dcera dávala přednost Merkuru před panenkami a od ní jako matky se očekávalo, že jí ty panenky nějak musí vnutit. Odmítla to činit, soudružka učitelka skákala jak čertík v krabičce. Z dcery se stala inženýrka.

Když pan Mareš píše: "A pokud vaše dcera raději mlčí, než aby někomu oponovala...", má jistě pravdu, ale věc se mi jeví také složitější. Ono se totiž příliš často měří dvojím loktem. Muž, který se prosazuje, je asertivní a dynamický - žena, která se prosazuje, je hysterka.

Šla jsem se spolužákem kolem nádraží a jemu najednou spadla čelist. Viděl vývěsku - hledal se výhybkář, za stejný plat, jako měla jeho sestra - lékařka se dvěma atestacemi.

Pan Mareš píše: "..pokud vaše dcera sama od sebe sáhne spíše na panenku a na kočárek, projevujíc nezájem o budík a šroubovák (na rozebrání :-), tak již dnes můžete vědět, že si jako špičkový technický pracovník vydělávat nebude.."

Pánové, budu si to později zase vyčítat, že jsem se dala zase jednou zbytečně unést, ale zase jsem se jednou neudržela.

27. 4. 2006

Zamyšlení nad některými z "hesel" pana Drašnara

Reakce na citace Jiřího Drašnara z americké feministky Camille Anna Paglia

"Když žijete v (prostředí) rock and rollu, tak jako já, vidíte realitu sexu, mužské žádostivosti a žen vzrušených mužskou chtivostí. Chtíč ženy přitahuje. Neodpuzuje je."

To je ale objevení Ameriky! Samozřejmě, že ženy mužský chtíč neodpuzuje, stejně jako muže přitahuje chtíč žen. Každý touží být chtěný, vědět, že druhé přitahuje...pokud to v puritánské Americe popírali a paní Paglia to teď musí vysvětlit, to není můj problém...

27. 4. 2006

Svoboda tisku - pravá odměna přichází všem, kdo píší o ctnostech našeho Velikého vůdce. Drsný individualismus je nejsilnější, když posloucháme! Proletariát vítězí, když předseda Bush snižuje daně! Naše energetická politika zahřívá planetu! Demokracii šíříme nejefektivněji zbraněmi!

Na "buševistickou" stránku nás upozornil Jiří Drašnar.

27. 4. 2006

Opět se pustím na pole, na kterém se ani náhodou nemohu považovat za odborníka. Omluvou mi budiž fakt, že stejného prohřešku se dopouští i valná většina publikujících protijaderných aktivistů, ať již příslušných k organizaci Greenpeace, hnutí Duha a dalším (o Jihočeských matkách ani nemluvě). Já bych však jen rád pochopil logiku některých protijaderných argumentů, což se mi ve valné většině případů nedaří. Podívejme se tentokrát na vliv radioaktivního záření na zdraví člověka a z toho plynoucí počet obětí černobylské havárie

K protijaderné propagandě samozřejmě patří, že si vyberu pouze argumenty, které se hodí, a ignoruji argumenty opačné. Proto např.

27. 4. 2006

Noam Chomsky: Hegemonie nebo přežití: Americké tažení za globální nadvládou. Přeložila Adéla Vopěnková. Vydala Mladá fronta, Praha 2006. 352 strany, ISBN 80-204-1351-0

Nobelovu cenu za literaturu obdržel v roce 2005 britský dramatik Harold Pinter. Ve své nobelovské přednášce nazvané Umění, pravda & politika věnoval značný prostor ostré kritice zahraniční politiky Spojených států. Mezi jiným uvedl:

27. 4. 2006

JAK "ZRUŠIT" KOMUNISTY?

Do té doby seriózní nakladatelství Paseka vydalo nedávno knihu s podivným obsahem. Autory jsou dva "novináři" z české redakce BBC. Adam Drda a Petr Dudek napsali knihu se srpy a kladivy na rudé obálce, titulem Kdo ve Stínu Čeká na Moc a podtitulem "Čeští komunisté po listopadu 1989".

27. 4. 2006

Možná si to násilník, který zaútočil na komunistického poslance Jiřího Dolejše, řádně neuvědomil, ale fyzický útok na "komunistu" této straně mohl v předvolebním období jedině pomoci. Udělal totiž z Dolejše hrdinu a nevinnou, neférově napadenou oběť. Měl to antikomunistický násilník skutečně v úmyslu?

27. 4. 2006

Jde o to, zda je trestným činem nakládačka, kterou antikomunisté uštědřili Dolejšímu, či zda to není jen vrácená ozvěna jeho politiky, zda to jen nesklízí onu nenávist, kterou zasel, píše Petra Edelmannová, představitelka "Národní strany" na svých stránkách a pokračuje:

V kontextu statisíců vražd politických odpůrců rudého režimu, které mají na svědomí Dolejšího straničtí parťáci, v kontextu utýraných nevinných, v kontextu žen a dětí, které si vzaly život protože jim po "upřímnosti a přímočarosti" soudruhů nic jiného nezbylo, mi vlna lítosti nad Dolejšího modřinami připadá jako sprosťárna největšího kalibru.

Zbitý Jiří Dolejš: foto Právo
27. 4. 2006

A co takhle zabít?

Mohl by mi Jan Čulík nějak doložit, kolik procentních bodů KSČM získala tím, že občan tohoto státu byl surově zbit (fotografie tomu nasvědčuje)? Kdyby za každého zbitého komunistického poslance byl jeden procentní bod, tak by KSČM volby hravě vyhrála. Cynismus demokracie v této zemi došel tak daleko, že Jan Čulík dokáže uvažovat o tom, kolik získá strana na volebních preferencích, když jejího poslance někdo zbije. A co takhle zabít? Konečně, některá trika v kulturním centru ve Vídni, vystavovaná v rámci akce Trikem proti komunismu podporované ministrem zahraničí Cyrilem Svobodou (KDU-ČSL), k tomu přímo vybízejí.

Vzhledem k tomu, že antikomunistický násilník určitě neměl v úmyslu pomoci KSČM s preferencemi, nabízí se v duchu takto zvrhlé logiky řešení. Ti odporní bolševici si mohli tuto akci objednat, nebo ji dokonce provést sami.

27. 4. 2006

"Udělal totiž z Dolejše hrdinu a nevinnou, neférově napadenou oběť," píše Jan Čulík v glose "Útok na Jiřího Dolejše komunistům pomohl". Protestuji proti slovu "udělal", které v češtině má také význam vytváření falešného dojmu nebo předstírání. Nejde samozřejmě o Dolejše hrdinu, ale o to, že doopravdy JE nevinnou a neférově napadenou obětí.

Co je ještě vážnější, šlo o útok ve fašistickém stylu na politika, na ústavního činitele, řádně zvoleného v legitimních demokratických volbách. Útok na Dolejše je útokem na ústavní řád České republiky. Demokraticky cítící lidé by se proti tomuto násilí měli postavit a ne je třebas nechtěně zlehčovat. Jinak si dál sami pod sebou podřezávají větev.

Oskar Krejčí: Nová kniha o volbách.
27. 4. 2006

RECENZE

Oskar Krejčí: Nová kniha o volbách. Praha: Professional Publishing, 2006. 484 stran, téměř 200 tabulek, grafů, schémat a map. ISBN:. 80-86946-01-0, 488 Kč

Neznám žádného politologa, který by s takovou pílí mapoval terén politiky jako Oskar Krejčí. Nemine snad rok, aby se na trhu neobjevila nějaká jeho kniha, která zásadním způsobem rozevírá prostor poznání. Dnes již je zřejmé, že za jeho snažením je skrytý promyšlený plán: Krejčí se snaží nalézt most mezi mikrosvětem politiky v podobě bio-psycho-sociálních dispozic jednotlivce až po makrosvět v podobě světového politického systému. Proto se též na politiku dívá tu očima historika, tu ze zorného úhlu sociologa, jindy jako politický psycholog. A občas přebere komerčně asi nejméně atraktivní, ale jemu zřejmě nejbližší roli filozofa politiky.

A navíc ještě publikuje v novinách a časopisech, mezi jinými i v Britských listech. Tentokrát Oskar Krejčí sáhl po tématu, o jehož reklamu se momentálně starají všechna média a tisíce placených i neplacených aktivistů: napsal knihu o volbách.

26. 4. 2006

SONDA EKONOMA

Měsíc před volbami se jasně ukazuje naprostá iracionalita průzkumů veřejného mínění a manipulativnost jejich mediální prezentace. Politickým komentátorům dávají abstraktní čísla, odcizená svému reálnému obsahu, dlouhodobě možnost dalekosáhlých spekulací a nátlaku na reakce v mediální prezentaci politiků, což zacykluje spirálu předvolební lži.

Vážná podezření z koruptivního ovlivnění průzkumů, vyslovená nyní některými politiky a dlouhodobě v zákulisí probíraná skeptickými analytiky, spolu s dlouhodobými chybami, které se prokazují už patnáct let při každých volbách, staví sociology do role cikánek, které vám budou hádat z ruky. Budete šťastní, ale manželka vás opustí s jiným. Tak vypadá výzkum veřejného mínění. Zveřejněná data nejsou faktickými čísly, ale jsou přepočítaná, převážená. Tak, aby dopočetla to, jak se konkrétní respondenti odchylují od "průměrného voliče". Z ekonomických důvodů volený vzorek přibližně jednoho tisíce respondentů neumožňuje menší statistickou odchylku, než plus minus 3 %. Což už mediální interpretace výsledků téměř nikdy nezmiňuje...

psáno pro týdeník Ekonom ZDE

27. 4. 2006

Občanský institut Vás zve na konferenci VYROVNÁNÍ S KOMUNISMEM A HODNOTY V ČESKÉ POLITICE, která se koná 3. května 2006,

Praha, Emauzský klášter, Vyšehradská 49, Praha 2. Akce se uskuteční za laskavé podpory Hanns-Seidel-Stiftung. Zúčastní se poslanci Petr Nečas (ODS), Marek Benda (ODS), místopředseda Senátu Jiří Liška (ODS), senátoři Martin Mejstřík a Karel Schwarzenberg a další.

27. 4. 2006

Stanovisko odsouzeného

Někteří lidé jsou vinni předem. Prostě proto, že namísto spravedlnosti slepé se objevila spravedlnost "zásadová". Která vina váží na vahách víc? Ta, kterou jsme kdysi prožili a traumata z ní si poneseme do konce života, anebo ta, kterou "ve jménu spravedlnosti" obtěžká někdo jiný, "za nás" budoucnost? Ponížení a pošlapání lidské důstojnosti při ostudných stalinských procesech padesátých let dostávají nyní své antipody. Jen znaménka se obrátila. Píše se rok 2006. O vině se nepochybuje. Vina se nedokazuje k tomu předepsanými procedurami. Soud nesoudí fakta, ale historii a emoce. Vinen je obžalovaný, ať je mu vina dokázána, nebo ne. Protože litera zákona v tomto případě neznamená nic. Duch zákona či úmysl zákonodárce je vším. Vítězové totiž účtují s poraženými. A někdo - v tomto případě obžalovaný a odsouzený - měl tu smůlu, že se takovéto spravedlnosti kdysi dávno náhodou připletl do cesty.

Můžete si přečíst výpověď odsouzeného o průběhu patnáct let trvajícího policejního vyšetřování a soudního stíhání. Bez ohledu na zavrženíhodné okolnosti skutků, které se tehdy nejspíš skutečně staly, dnes dochází k výkonu práva za okolností, které si s procesy těch let padesátých svým arogantním popřením zákonů nezadají. Někdo odsouzen být musí, abychom my všichni měli dojem, že spravedlnost existuje. Budiž je tedy někomu vypálen cejch. Komu, je v tuto chvíli jedno.

Redakce Britských listů publikuje toto svědectví odsouzeného v rámci zásady Audiatur et altera pars - protože se ho neodvážil publikovat nikdo jiný. Vždyť odsouzený přece je vinen. Předem.

Štěpán Kotrba
27. 4. 2006

V souvislosti s aférou Karla Srby byla obviněna firma CERTOS, která se zabývala výběrovými řízeními a představovala v tomto oboru naprostou špičku. Byla s velkou pompou máchána ve špinavé vodě spolu s údajným "organizátorem vraždy novinářky" a ještě před několika týdny se celostátní televizní stanice ostentativně ptala veřejnosti, jak může někdo věřit agentuře, kde pracuje bývalá pracovnice CERTOSu. Prostě, co je s CERTosEM, to je s ČERTEM.

26. 4. 2006

Во времена шаха такого случиться не могло бы

С этими деньгами и при поддержке США Шах стремился привести свою страну в объятия западной цивилизации. Его прозападные реформы, на самом деле, оказали такое воздействие на стандарты жизни приверженцев Шаха, что даже появился афоризм 'пересесть с осла прямо в 'Мерседес', характеризовавший стремительный переход от феодализма к развитому капитализму.

Z Britských listů přeloženo a převzato do magazínu Rusko v globální polititce , na analytické servery IranAtom.Ru a iranatom.ru

Zdroj v češtině ZDE

Tento text je v azbuce. Pro jeho zobrazení musíte mít nainstalován ve vašem systému font Arial s kódovou tabulkou UNICODE, která obsahuje znaky ostatních nelatinkových abeced.

26. 4. 2006
Tisková zpráva organizace Greenpeace

Předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová se vyhýbá veřejné diskusi s Greenpeace. V pořadech ČT "Dobré ráno" a "Před polednem" měla dnes debatovat o výročí havárie v Černobylu a budoucnosti českých jaderných elektráren s vedoucím energetické a klimatické kampaně Greenpeace ČR Janem Rovenským. Paní Drábová však svojí účast ve studiu podmínila tím, že Greenpeace se vysílání nezúčastní. ČT jejímu požadavku vyhověla.

Pozn. red. BL: Z minulosti jsou známy případy, kdy na ČT vyvíjeli nátlak politikové, kdo s nimi "nesmí být ve studiu", a ČT se tomuto tlaku také podvolovala.

26. 4. 2006
Tisková zpráva Zdeňka Kořistky

Čelím žalobě ODS na ochranu pověsti a tento žalobce mne žádá, abych prokázal své výroky o okolnosti schůzky, kterou z iniciativy předsedy ODS Mirka Topolánka se mnou uskutečnili pánové Večerek a Dalík.

26. 4. 2006

BRITÁNIE:

John Prescott (67) náměstek premiéra Tonyho Blaira, ve středu přiznal, že dva roky udržoval milostný poměr se svou tajemnicí Tracey Templovou (43) a tajně se s ní setkával v jednom z vládních bytů.

Prescott sdělil listu Daily Mirror: "Měl jsem s ním poměr a lituju toho. Plně jsem to prohovořil se svou manželkou, která je touto zprávou zdrcena."

Úřad britského premiéra Tonyho Blaira se k té věci odmítl vyjádřit. Mluvčí konstatoval, že jde o Prescottovu soukromou věc.

List Daily Mirror uvedl, že státní úředníci v Prescottově úřadě byli šokováni tím, jak Prescott s Templovou v práci flirtoval. Prý jejich poměr začal po vánočním večírku v roce 2002, kdy spolu protančili většinu noci.

V roce 2003 Prescott stál při své manželce, když vyšlo najevo, že měla tajně před 40 lety syna, jako sedmnáctiletá svobodná dívka, který byl adoptován.

Podrobnosti v angličtině ZDE

26. 4. 2006

BRITÁNIE:

Britská média i politikové zesilují tlak na labouristického ministra vnitra Charlese Clarka, poté, co přiznal, že britské ministerstvo vnitra propustilo do Británie 1000 zahraničních zločinců, vrahů, pedofilů a násilníků, namísto toho, aby je deportovalo.

Clarke přiznal v tiskovém prohlášení, že v důsledku chyby propustilo od roku 1999 jeho ministerstvo do britských ulic 1023 zahraničních násilníků, vrahů a pedofilů. Ministerstvo se prý nyní snaží zjišťovat, kde tito lidé jsou, a zda by bylo možno je přece jen deportovat.

Podrobnosti v angličtině ZDE

26. 4. 2006

Ve svém článku Anna Wintrová vyjádřila zklamání nad průběhem a obsahem diskuse k otázce rovných příležitostí žen v politice. I já jsem sledovala nedělní Otázky Václava Moravce a s napětím čekala co nám komunálním političkám s parlamentními ambicemi poradí dvě ženy, které jsou v české politice mnoho let a zastávaly v průběhu těchto let významné stranické i parlamentní posty. Paní Wintrová, shodně s vámi konstatuji, že i já jsem z průběhu diskuse zklamaná a očekávala jsem víc. I pro mě byl největším oživením celé diskuse vstup socioložky Jiřiny Šiklové, která potvrdila fakt, že v české politice je třeba více žen už proto, aby ty ženy, které v politice již aktivně jsou, měly další ženy jako spojence a mohly v ní tedy uplatňovat ženské vzory chování a řešení problémů. Jiřina Šiklová nás naštěstí upozornila, že v českých politických vodách se objevují strany, které ženy v aktivní politice chtějí a proto mají ženy na svých kandidátkách.

26. 4. 2006

V článku "Nejkonvenčnější střední proud" v Britských listech píše Darina Martykánová o typických feministických tématech a vyvolává dojem, že si myslí, že za ženské neštěstí snad může nějaké tajné spolčení mužů.

Proč chtějí feministky zlepšení po mužích?

Pokud dostane muž větší plat, tak to není "ze solidarity mezi muži" (nebo čím si to feministky vysvětlují), ale je to jednoduše dáno mechanismem nabídky a poptávky, míní čtenář, který se představil jako Petr Mareš.

26. 4. 2006

Již několikrát jsem ve sdělovacích prostředcích upozornil na skutečnost, že následné soudní přezkoumávání jakéhokoliv legislativního nebo administrativního rozhodnutí se u nás stává naprostým pravidlem. Výsledky takového přezkoumávání jsou však stále méně předvídatelné a stále méně je zřejmé, jak dlouho takové přezkoumání potrvá. Vzniká tak stav, který vzbuzuje dojem, že stát, jeho zákonodárné orgány a sbory postrádají nejen vliv, ale i schopnost stát řídit. Zákonodárné i výkonné orgány státu jsou stavěny do nejistoty ohledně výsledku budoucího a prakticky téměř neodvratného přezkoumávání svých rozhodnutí soudní mocí, která však není nikomu odpovědná.

26. 4. 2006

Přemysl Janýr si pro svou odpověď Lukáši Veselému vypůjčil titul slavné Fulbrightovy knihy. Proti závěru kritizované analýzy tedy staví alternativu, která by Evropu po šedesáti letech měla definitivně vymanit z pozice amerického mouřenína. Janýr sám však svou vizi uvozuje upozorněním, že scénář nemůže podložit "ničím jiným než dohady. Vycházím přitom z trendů a postojů, které již dnes v Evropě více či méně latentně existují, jsou však dosud překryté snahou napětí s USA neeskalovat a otevřené roztržce zabránit. Útok na Írán konfrontativní postoje rozhodně posílí, přičemž šíři, rychlost a hloubku radikalizace odhadovat nelze, nejvýše směr."

12. 4. 2006

V únoru 2006 přispělo celkem 116 čtenářů Britských listů na provoz časopisu úhrnem částkou 16 861.00 Kč. V březnu 2006 přispělo celkem 129 dárců na provoz časopisu úhrnem částkou 20 381.00 Kč. Na internetovém účtu Paypal máme nyní nadto 1,297.24 USD. Přispěl jen zlomek z celkového počtu více než deset tisíc čtenářů denně, děkujeme. Apelujeme i na ostatní, aby nám třeba i malým, pravidelným finančním příspěvkem pomohli rozšiřovat a profesionalizovat práci časopisu ve veřejném zájmu, kterou děláme zadarmo. Vybranou částkou financujeme postupné dopracování našeho redakčního systému a odstranění četných nefunkčností, financování systematické novinářské práce to však zatím neumožňuje. Právě pro nedostatek financí jsme dosud nebyli schopni zprovoznit celou řadu potřebných technických funkcí serveru (vyhledávání, statistiky, knihovnu, galerie, zasílání BL mailem, onlinové chaty, odstranit četné technické chyby).

Finanční dary Občanskému sdružení Britské listy jsou v ČR odečitatelné ze základu daně z příjmu. Vydáváme k tomu na požádání písemné potvrzení.

Děkujeme všem, kteří podporují provoz Britských listů finančními dary i zadáváním reklamy.

Jsme vám velmi vděčni za finanční záchranu našeho serveru, prosíme však: nepřestávejte přispívat, umožníte nám dělat naši práci lépe a efektivněji, budeme si moci například systematicky financovat právníka, což byl mělo být pro náš list nezbytné. Financujte si k vlastnímu prospěchu kritický a nezávislý deník.

Jsme vděčni za každý drobný příspěvek na provoz Britských listů, který je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisen Bance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2.

Čtenáři ze zahraničí mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

22. 11. 2003

Britským listům můžete psát na adresu redakce@blisty.cz, šéfredaktor Jan Čulík má adresu culik@blisty.cz a také J.Culik@slavonic.arts.gla.ac.uk , pražský redaktor Štěpán Kotrba má adresu stepan@kotrba.cz a skype stepan.kotrba, technickému správci Dominiku Joe Pantůčkovi pište na adresu joe@joe.cz.

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
12. 4. 2006 Spisovatelé senioři v elektronickém médiu Miroslav  Vejlupek
11. 4. 2006 Květnové ceny Václav  Dušek
14. 3. 2006 Mami, já nechci umřít je vynikající literární čin   
2. 3. 2006 Klára Hůrková - tvůrkyně Evropanka Miroslav  Vejlupek
28. 2. 2006 Český Parnas a kyberkultura Miroslav  Vejlupek
23. 2. 2006 Literatura na digitální scéně -- a co dál? Miroslav  Vejlupek
21. 2. 2006 Literární server polemizující s uvyklostmi Miroslav  Vejlupek
20. 2. 2006 Spisovatelé vyklidili veřejný prostor Miroslav  Vejlupek
5. 2. 2006 Lidé čtěte !   
13. 1. 2006 Jak Komenský zabloudil v Amsterodamu Adam Samuel Hartmann

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
29. 3. 2006 Znovu o tom, co česká média pomíjejí Jan  Čulík
11. 3. 2006 Jak informovaly Britské listy o válce v Kosovu   
27. 2. 2006 Vede masturbace k terorismu?   
27. 2. 2006 Jací jsou ti "muslimové" věznění v Guantánamo?   
27. 2. 2006 Podíl emocí na chodu demokracie Zdena  Bratršovská, František Hrdlička
27. 2. 2006 Kdy už si český podnikatel, právník, soudce či jiný "mocný buran" konečně koupí obraz nebo sochu? Jan  Paul
27. 2. 2006 Nechci být rukojmím lékařů Věra  Říhová
8. 2. 2006 Výhrady politického svědomí Oskar  Krejčí
7. 2. 2006 Je vůbec možný "židovský stát"? Martin  Škabraha

Hon na svobodu slova RSS 2.0      Historie >
14. 4. 2006 Kriminalizovat výroky v demokratickém státě nelze Jan  Čulík
13. 4. 2006 Petr Cibulka odsouzen k podmíněnému trestu za pomluvu Jan  Čulík
24. 3. 2006 Leeds University suspendovala rasistického učitele   
21. 2. 2006 David Irving jako "mučedník za svobodu projevu"?   
21. 2. 2006 "Al Džazíra: I v Evropě existují tabu"   
20. 2. 2006 Britský historik David Irving odsouzen na tři roky do vězení   
19. 2. 2006 Islámským teroristům se podařilo vážně omezit svobody Západu   
16. 2. 2006 Dolní sněmovna přece jen schválila trestný čin "glorifikace terorismu"   
16. 2. 2006 Rusko zakázalo urážky náboženství   
16. 2. 2006 Čínská stará garda varuje, že cenzura médií způsobí "společenskou katastrofu"   

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
26. 4. 2006 Měla by britská vojska zůstat v Iráku?   
22. 4. 2006 Bush věděl, že Irák neměl zbraně hromadného ničení   
14. 4. 2006 Britský vojenský lékař odsouzen do vězení   
14. 4. 2006 Američtí generálové požadují, aby Rumsfeld odstoupil   
12. 4. 2006 Plánovité zabíjení iráckých vědců?   
9. 4. 2006 The New Yorker: Bush chce použít jadernou bombu proti Íránu   
29. 3. 2006 Americký triumfalismus vede k zrychlování globálního úpadku USA   
25. 3. 2006 Rusko popírá, že by poskytovalo Saddámu Husajnovi špionážní informace   
22. 3. 2006 Irácká policie tvrdí, že americká armáda popravila jednu rodinu   
20. 3. 2006 Irák: Má demokracie ještě nárok? Lubomír  Molnár

Školství RSS 2.0      Historie >
27. 4. 2006 Parodie na maturitu Bohumil  Kartous
24. 4. 2006 Jak dochází k učení František  Augusta
14. 4. 2006 Mozek a učení František  Augusta
7. 4. 2006 Vyučování nebo učení? František  Augusta
17. 3. 2006 Jak efektivně financovat české školství František  Augusta
16. 3. 2006 K reformě českého školství František  Augusta
13. 3. 2006 Petra Buzková a gymnázia -- slova versus činy Radek  Sárközi
6. 3. 2006 Školství jako skanzen? Milan  Kulhánek
28. 2. 2006 Dialog vědy s uměním v červenci v Nových Hradech   
25. 2. 2006 Chcete studovat v Británii pro získání titulu PhD v oblasti středoevropských studií?   

Globální oteplování RSS 2.0      Historie >
15. 4. 2006 Smrt, hladomor, sucho -- to je cena třístupňového globálního oteplení   
15. 4. 2006 Jak vy osobně můžete něco udělat proti globálnímu oteplování   
24. 3. 2006 Záchrana klimatu, nebo protijaderný aktivismus? Jan  Hošek
10. 3. 2006 Jaderná energetika   
6. 3. 2006 Omlouváme se -- pomáhali jsme ničit tuto planetu...   
17. 2. 2006 Led v Grónsku taje daleko rychleji, než se předpokládalo   
11. 2. 2006 Globální oteplování překročilo bod, odkud už není návratu   
31. 1. 2006 Vážné varování ohledně klimatických změn   
19. 1. 2006 Skončí naše civilizace Lovelockovou apokalypsou? Stanislav  Mihulka
17. 1. 2006 James Lovelock: Životní prostředí na Zemi je už zničené   

Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti RSS 2.0      Historie >
11. 4. 2006 Jaderný útok na Írán, raketová sila v Česku a logika Bílého domu Štěpán  Kotrba
4. 7. 2005 Moc nočních můr v internetovém archivu   
13. 5. 2005 Curtisova Moc nočních můr na filmovém festivalu v Cannes   
15. 4. 2005 Význačný televizní dokumentarista obvinil BBC, že přehání hrozbu terorismu   
31. 3. 2005 Moc nočních můr Adama Curtise v Bratislavě   
11. 3. 2005 Neoliberální plíživý převrat a smrt demokracie podle Noreeny Hertzové Stanislav  Heczko
2. 3. 2005 Moc nočních můr na Ostravské univerzitě   
26. 1. 2005 Česká redakce BBC informuje o filmu Adama Curtise Jan  Čulík
19. 1. 2005 Curtisova Moc nočních můr znovu v britské televizi   
18. 1. 2005 Bez analýzy a syntézy se ve světě nezorientujete - musíte vytvářet teorie o tom, jak věci jsou Irena  Ryšánková

Český film RSS 2.0      Historie >
9. 2. 2006 Nebýt dnešní, aneb nemá tady někdo dvojníka Patrik  Hronek
13. 1. 2006 Ještě žiju s věšákem, plácačkou a čepicí -- úvaha nad banalitou jednoho filmu Bohuslav  Binka
13. 12. 2005 Maria Procházková, Oldřich Kaiser a Žralok v hlavě Jan  Čulík
21. 11. 2005 Filosofický horor o kultuře Martin  Ondreját
7. 11. 2005 Sú Hrubeš a Mareš filmom do dažďa? Juraj  Korpa
27. 10. 2005 Hrubeš a Mareš jsou naši souputníci Tomáš  Koloc
10. 10. 2005 Štěstí: Ta schematičnost opravdu skřípe Tomáš  Koloc
29. 9. 2005 Jak kritici ublížují filmu Štěstí Ján  Simkanič
26. 9. 2005 Štěstí Bohdana Slámy dostalo cenu v San Sebastian   
15. 9. 2005 Štěstí Bohdana Slámy   

Rasismus RSS 2.0      Historie >
26. 4. 2006 Dovolená ve "Slovenském ráji"   
24. 3. 2006 Leeds University suspendovala rasistického učitele   
3. 2. 2006 Co je dovoleno k Mohamedovi... Milan  Daniel
21. 1. 2006 Za poškození dobrého jména a demokratické pověsti si může ODS sama Štěpán  Kotrba
21. 1. 2006 Server iDnes zrušil diskusi pod článkem o Romech   
18. 1. 2006 Britští extremisté před soudem za šíření rasové nenávisti   
16. 1. 2006 Tvrdě nacistické stránky v češtině Jan  Čulík
8. 1. 2006 Sprostý rasismus na serveru Novinky.cz je dál šířen bez korekce   
30. 12. 2005 "Neuvěřitelný hnůj" na serveru novinky.cz   
30. 12. 2005 Lidská povaha a diskuse na internetových serverech Aleš  Uhlíř

Případ Petra Partyka RSS 2.0      Historie >
21. 2. 2006 Tři utopické návrhy soudní Vladislav  Černík
2. 2. 2006 Petr Partyk je dále vězněn   
30. 1. 2006 Petr Partyk požádal o podmíněné propuštění   
18. 1. 2006 Napište neprávem vězněnému Petru Partykovi   
5. 1. 2006 Petra Partyka - kupodivu - za komunismu nezavřeli, to až teď!   
3. 1. 2006 Napište do vězení Petru Partykovi! Benny  Rees
21. 12. 2005 Jak je tomu s verbálními trestnými činy Jaroslav  Štemberk
16. 12. 2005 Soudce: Co je to Seznam.cz? Můžete mi říct, kdo na něm je?   
14. 12. 2005 Nevinný člověk, jehož soudce Šídlo odsoudil do vězení za neprokázanou blbost Jan  Čulík
14. 12. 2005 Svoboda je nedělitelná? Máme se za co stydět? Jan  Čulík

Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost RSS 2.0      Historie >
24. 4. 2006 Co si to dovolují - brát si naši ropu! Jindřich  Kalous
21. 4. 2006 Čeká nás nová energetická krize ? Egon T. Lánský
10. 4. 2006 Skutečná cena ropy - ČR jako věrný spojenec v pokračujících energetických konfliktech? Michal  Brož
4. 4. 2006 Tři cesty Milan  Smrž
31. 3. 2006 USA "v kostce" Ladislav  Žák
18. 3. 2006 CNN o ropném zlomu   
7. 3. 2006 Energie budúcnosti Radovan  Geist
9. 2. 2006 Švédsko plánuje stát se první ekonomikou bez závislosti na ropě   
2. 2. 2006 Bush: Amerika se zbaví závislosti na ropě   
2. 2. 2006 Amerika: Je energetická změna reálná?   

Báseň pro tento den RSS 2.0      Historie >
27. 4. 2006 Bázliví milenci Emanuel  Züngel
26. 4. 2006 ■ ■ ■ Jan Katolista Turkyně
25. 4. 2006 ■ ■ ■ Viktorie  Rybáková
24. 4. 2006 Je na kohoutech Zbyněk  Hejda
21. 4. 2006 Tři roky smutku Jiří J. K. Nebeský
20. 4. 2006 Vlk Elena  Suchomelová
19. 4. 2006 Labe Petr  Kukal
18. 4. 2006 Connecting People Jiří  Hrdlička
14. 4. 2006 ■ ■ ■ Ivan  Blatný
13. 4. 2006 Kdo má pravdu Milan  Ohnisko

DIY, tekno a CzechTek RSS 2.0      Historie >
3. 3. 2006 Stíhání klienta IuRe soud podmíněně zastavil   
21. 2. 2006 Otakar Motejl: Kdyby tomu velel jiný policejní ředitel, vzal by to na bodáky Dalibor "Exx" Záhora, Martin "Juki" Jyrkinen
1. 2. 2006 Ombudsman: "Postup policie na CzechTeku byl nepřiměřený"   
1. 2. 2006 Účelově obžalovaný účastník CzechTeku obhajovaný IuRe soudem zproštěn obžaloby   
9. 1. 2006 Ministr kultury Vítězslav Jandák: "Na CzechTek se přijedu podívat!" Martin "Juki" Jyrkinen
13. 12. 2005 Vyjadřuji hlubokou nespokojenost s tím, jak vyšetřujete zásah policistů na CzechTeku 2005   
8. 12. 2005 Jsme nespokojeni s tím, jak se vyšetřuje Czechtek 2005!   
14. 11. 2005 Motejl: "Při Czechteku 2005 pochybila policie i účastníci" Štěpán  Kotrba
31. 10. 2005 CzechTek 2005 v komentářích českého tisku   

Czech Politics: Jan Čulík's comment in Czech Business Weekly RSS 2.0      Historie >
21. 4. 2006 Another chilling sentence for slander Jan  Čulík
22. 3. 2006 Misperceiving Blair as a Social Demokrat Jan  Čulík
21. 2. 2006 Will Czech grads be prepared to compete? Jan  Čulík
24. 1. 2006 Intellectual populism in Czech politics Jan  Čulík
2. 1. 2006 Time to examine the hidden history of 1989 Jan  Čulík
14. 12. 2005 In reality TV, echoes of the plebeian past Jan  Čulík
15. 11. 2005 Racism emerges as French suburbs burn Jan  Čulík
24. 10. 2005 Now is the time for agents provocateurs Jan  Čulík
3. 10. 2005 Czech judiciary seen as corrupt from abroad Jan  Čulík
12. 9. 2005 No justification for soaring oil prices Jan  Čulík

Ptačí chřipka RSS 2.0      Historie >
30. 3. 2006 Analýza obětí pandemie z r. 1918 by pomohla proti ptačí chřipce   
30. 3. 2006 Ptáci: Ptačí chřipka není problém. Problém jsou lidé, kteří se jí bojí   
22. 3. 2006 Virus ptačí chřipky se rozštěpil   
1. 3. 2006 Kočka, usmrcená ptačí chřipkou, byla nalezena v Německu   
28. 2. 2006 Vtip pro jedenáctileté   
21. 2. 2006 Zatím se člověk nakazí ptačí chřipkou jen přímým kontaktem s nakaženým ptactvem   
21. 2. 2006 Thajští psi jsou nositeli ptačí chřipky, šíří se však od nich dál?   
21. 2. 2006 Ptačí chřipku šíří drůbeží farmy   
20. 2. 2006 Poučení z Dálného východu - jak Vietnam úspěšně neutralizoval ptačí chřipku   
13. 1. 2006 Britský plán proti ptačí chřipce   

Demokratická revoluce? Utajená historie devadesátých let RSS 2.0      Historie >
18. 4. 2006 Čulíkovy znaky demokracie Štěpán  Kotrba
21. 2. 2006 Utajené dějiny "permanentní kulturní revoluce" Jaroslav  Kuba
13. 1. 2006 Aero Vodochody: iks pokusů o záchranu leteckého průmyslu Štěpán  Kotrba
12. 1. 2006 Nevím, jak zabránit létání třísek než použitím jiné sekery Pavel  Urban
6. 1. 2006 Kdo jsou vítězové antikomunistické revoluce? Jindřich  Kalous
5. 1. 2006 Rozdíl je jen domněnkou, je třeba jej prokázat Miroslav  Prokeš
4. 1. 2006 Udělejte to profesionálně   
4. 1. 2006 V této demokracii smějí užívat svobody jen ti, co souhlasí   
4. 1. 2006 Vinu nesou ti, kdo narcistický habitus vytvářejí Karel  Dolejší
3. 1. 2006 Perzekuce před listopadem a po něm: Jeden malý rozdíl Pavel  Urban

Kriminalizace fanoušků a Harry Potter RSS 2.0      Historie >
20. 12. 2005 Policie vyšetřuje neoficiální překladatele Harryho Pottera i nadále jako zločince Štěpán  Kotrba
17. 12. 2005 Harry Potter na netu: Jan Rychetský v Právu zbytečně kriminalizuje děti Štěpán  Kotrba
28. 7. 2005 Harry Potter a Mýtus věčného návratu Dominik  Lukeš
27. 7. 2005 Neoficiální překlad Harryho Pottera do češtiny už je na světě Štěpán  Kotrba
15. 9. 2004 Literatura se stala terčem mediální manipulace Petr  Bílek
30. 6. 2003 Nový Harry Potter -- postava plná angstu Hannah  Čulík
30. 6. 2003 The angst-filled Harry Potter Hannah  Čulík
21. 6. 2003 Šílenství ohledně nového Harryho Pottera je dobře organizováno   
19. 6. 2003 Rowlingová žaluje americký deník   
18. 12. 2002 O čo prišiel Harry Potter Eva  Michalková

Zaznamenávání osobních dat občanů RSS 2.0      Historie >
23. 3. 2006 Vláda krade občanskou svobodu   
25. 2. 2006 Británie terčem kritiky za zákon o shromažďování informací o elektronické komunikaci   
23. 2. 2006 Jak se může ctnostný vesnický farář nakazit syfilis Štěpán  Kotrba
10. 2. 2006 Vrcholí jednání o tom, kolik zaplatíme za sledování naší vlastní komunikace   
6. 2. 2006 Amerika: Soukromá data z internetu se intenzivně využívají v trestním vyšetřování i civilních soudních sporech   
20. 1. 2006 Bílý dům Googlu: předejte informace o tom, co kdo vyhledává   
23. 12. 2005 Od roku 2006 budou v Británii zaznamenávány všechny jízdy automobilem   
23. 12. 2005 Nástup Velkého bratra v ČR a v EU   
17. 10. 2005 Odpor v EU proti orwellovské směrnici   
6. 10. 2005 Šikana zaměstnaců, kteří pracují s počítačem, šikana novinářů a protiteroristická hloupost Štěpán  Kotrba

Mají pětatřicátníci v Česku dnes zhoubný vliv? RSS 2.0      Historie >
24. 1. 2006 Co dnes činí lidi lhostejnými k osudu druhých Jan  Bím
20. 1. 2006 Pětatřicátníci, sociálně cítící a další... Pavel  Urban
6. 1. 2006 Kdo jsou vítězové antikomunistické revoluce? Jindřich  Kalous
4. 1. 2006 Vinu nesou ti, kdo narcistický habitus vytvářejí Karel  Dolejší
2. 1. 2006 Pětatřicátníci, hoši jako květ, na vás bylo vždycky radost pohledět.... Josef  Vít
2. 1. 2006 Vadí, nevadí Luděk  Rozehnal
31. 12. 2005 Jak to bylo s tím západním rájem? František  Hájek
31. 12. 2005 Zmačkané obaly Tomáš  Krček
30. 12. 2005 Flexibilita potřetí Jan  Holík
30. 12. 2005 Pohled (post)Husákova dítěte Lubomír  Novotný

Slobodan Miloševič, Srbsko a válka v Kosovu RSS 2.0      Historie >
3. 4. 2006 Kosovo: Menšiny "většinové" společnosti Miroslav  Polreich
31. 3. 2006 Vyvraždění Židů v Kosovu - "one is plenty" Miroslav  Polreich
21. 3. 2006 Miloševič - válečný zločinec? Jan  Makovička
20. 3. 2006 Moderní tragikomedie Jiří  Jírovec
11. 3. 2006 Jak informovaly Britské listy o válce v Kosovu   
11. 3. 2006 Slobodan Miloševič nalezen mrtev   
11. 3. 2006 V Mladé frontě Dnes Miloševiče odsoudili i potrestali Štěpán  Kotrba
25. 2. 2006 Na reakci není nikdy pozdě Jan  Kavan
24. 2. 2006 Válka a mír v době boje proti globálnímu terorismu Jan  Eichler
15. 12. 2005 Protnuté Kosovo aneb lesklá sečna pravděpodobným daňovým rájem Jakub  Tayari

Financování "neziskových" struktur RSS 2.0      Historie >
21. 4. 2006 Zakážeme Přátele Země a Greenpeace? Ivan  Brezina
19. 3. 2006 Koheze, nebo kolize? Na co také jsou euromiliardy   
17. 3. 2006 Hušák: Problémy Duhy nebo Martina Bursíka jsou nám jedno   
17. 3. 2006 Duha: Rozplétání nespletených sítí Vojtěch  Kotecký
16. 3. 2006 Spiklenecké teorie o financování NGO Miroslav  Šuta
16. 3. 2006 Nic z toho, co píše Kotrba o Nadaci Charty 77, není pravda František  Janouch
16. 3. 2006 Vznešený boj za křišťálové studánky Ivan  Brezina
16. 3. 2006 Zelený kruh Duhy Štěpán  Kotrba
14. 3. 2006 Dolary a nevládní organizace mezi Washingtonem a Moskvou Stanislav  Kliment
14. 3. 2006 Duhové peníze Štěpán  Kotrba