2. 12. 2005
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
2. 12. 2005

Jak a proč studovat a milovat média a populární kulturu

Jsou média zlem či požehnáním? Manipulují nebo nám slouží? Carl Gustav Jung pojmenoval ve své studii Zur Psychologie der Schelmenfigur tajemný archetyp Kejklíře (blázna, jokera). Tohoto kejklíře známe na Západě především v podobě postavy klauna. Klaun má většinou pozitivní konotace směrem k zábavnosti, ale mnozí rodiče vědí, že senzitivní děti se klauna často bojí.

Sloupek
Car Osten

Torso o torsu

Hleďte se, tam na tom sousoší
má Afrodite díry do uší,
i do nosu!
Že potřebné jsou, nikdo nepopírá,
však nejhlavnější ze všech schází díra
sošnému kolosu.

Ptám se vás, milá miss Afrodite,
kterakže porodíte dítě,
až nějaký Yankee-fellow
perverzní statuofil,
podroušen valně a opil,
zmrhá Vás celou?

ze sbírky Dekadentův lós, Petrov, Brno 1999 vybral Štefan Švec

3. 12. 2005

Exkluzivně z jednacích sálů Světové obchodní organizace

"Mým záměrem je opřít jednání v Honkongu o tzv. přístup zezdola a nepřipustit žádná překvapení. Chceme a potřebujeme proces bez čehokoli nového, nevyzkoušeného a neznámého". S těmito slovy se obrátil v Ženevě v průběhu pátečního zasedání (2. 12.) Generální rady Světové obchodní organizace na její členy předseda nadcházející konference, tajemník pro obchod, průmysl a technologie Hongkongu John Tsang. Na stejných zásadách byl založen přípravný proces konference, který je v současné době již téměř zakončen. Členové nyní diskutují o podrobnostech průběhu konference a o tom, co bude následovat po ní. Došlo také k průlomu v jednáních o veřejném zdraví a je pravděpodobné, že tento problém bude vyřešen ještě před zahájením konference.

2. 12. 2005

Na internetu se objevily videozáznamy, které vyvolaly znepokojení o chování soukromých bezpečnostních firem v Iráku. Tyto firmy, které nejsou podrobovány žádným předpisům ani v Británii, ani v Iráku, jsou zřejmě odpovědné za smrt stovek nevinných Iráčanů, uvedl britský konzervativní týdeník Sunday Telegraph.

Videozáznam, který se nejprve objevil na internetové stránce, která je neoficiálně spojována s firmou Aegis Defence Services, obsahoval čtyři různé klipy, na jejichž záběrech bezpečnostní stráže střílejí automatickými zbraněmi na civilní automobily. K všem těmto incidentům zjevně došlo na silnici z Bagdádu na bagdádské letiště.

1. 12. 2005

Americká armáda tajně platí irácké deníky, které pak za to publikují desítky proamerických článků, které píše zvláštní americká vojenská jednotka. Informoval o tom americký list Los Angeles Times. Ten také informuje, že tato speciální americká jednotka v Bagdádu, která se jmenuje "Information Operations Task Force", si koupila jeden irácký deník a ovládla jednu rozhlasovou stanici a používá jich také k šíření proamerické propagandy.

Los Angeles Times, "U.S. Military Covertly Pays to Run Stories in Iraqi Press" ZDE

2. 12. 2005

Na BL jsem zaznamenal tento týden dva příspěvky týkající se posledního produktu poslanecké sněmovny, jímž tento slavný orgán upravil předtím již tuším devětkrát novelizovaný obludný zákon o pobytu cizinců.

"Úřední šiml nového cizineckého zákona"ZDE

Chcete do ČR? Předložte 30 000 Eur nebo originál zdravotního pojištění" ZDE

2. 12. 2005

"Pokud by volby byly nyní, nezískala by pravicovými médii favorizovaná koalice ODS a KDU-ČSL ve Sněmovně většinu". Říká nám předseda vlády v Právu (30.listopadu).

A dále praví (o deset odstavců níže, abychom trošku pozapomněli) : "...chci ujistit, že pokud soc. dem. nezbude nic jiného nežli ustavit menšinovou vládu, ustaví ji".

Také pravil (Paroubek) : Já nicméně mluvím i o možnosti velké koalice ČSSD a ODS, a to na rozdíl od špiček ODS, které koalici s ČSSD zcela vylučují.

2. 12. 2005

Nástupem Jiřího Paroubka do čela sociální demokracie (zatím pouze fakticky) skončila pro řadu lidí, příznivců i odpůrců soc. demokracie, doba temna. ČSSD nalezla zpět svoji tvář, stala se ofenzivní a akceschopnou stranou, opět přitáhla jádro svých voličů a neuvěřitelně rychle stáhla zdánlivě nedostižný náskok ODS ve volebních preferencích.

Doba Grossova a bohužel i Špidlova je paušálně odmítána, jako éra slabosti, nerozhodnosti, jako éra klientelismu (za Stanislava Grosse oprávněně) nebo éra přílišné ústupnosti vůči koaličním stranám (od Kalouskova nástupu do čela lidovců již o koaličních partnerech nelze mluvit).

Odhalení - Richard
2. 12. 2005

Sledujete gorilí reality show Odhalení? A víte, že ji připravuje Český rozhlas? Že ne?

Možná jste zahlédli nějaké magazíny či zpravodajství z gorilího pavilónu v České televizi. Právě o ČT se mluví jako o producentovi téhle povedené taškařice, ačkoli hlavním cílem netradičního projektu bylo propagovat digitalizaci Českého rozhlasu. Povedlo se. Ale jinak. Kde se stala chyba? Zeptal jsem se člena Rady ČRo Štěpána Kotrby (42).

Reflex: Jak se vám zamlouvá reality show Odhalení?
ŠK: Ve chvíli, kdy Český rozhlas přišel s touto reality show, jsem ji jako radní uvítal. Přiznám se, že tento krok obdivuji už z jednoho prostého důvodu: protože dokázal velmi inteligentním způsobem nastavit zrcadlo tuposti komerce. Že nikdo není doma prorokem, ukazuje ohlas zahraničních televizí. Nikdy by mě nenapadlo, že americký kanál Fox News dá tři minuty české reality show s gorilími představiteli.

Celý rozhovor v Reflexu, str. 20

1. 12. 2005

Není pravda, že je Evropa ekologická

Analýza ukazuje, jaká je "ekologická stopa" Evropy - jak velká je oblast, jíž je zapotřebí, aby vyprodukovala zdroje, které spotřebuje jeden Evropan, a aby absorbovala jeho odpadky. Evropa k tomu potřebuje 5 globálních hektarů na osobu. Toto množství území je sice polovinou území, jaké potřebuje k životu každý jediný občan USA, ale je větší než území, které potřebují k životu Japonci, a je více než dvojnásobkem území, které mají k životu občané zemí, jako je Brazílie či Čína. Vyplývá z toho, že Evropa používá daleko více než spravedlivý podíl globálních zdrojů.

Arogantní tvrzení Evropy, že prý praktikuje silně ekologickou politiku, bylo zlikvidováno zdrcující analýzou, z níž vyplývá, že Evropa drsně selhává v boji proti globálnímu oteplování a znečišťování životního prostředí. Evropa spotřebovává světové přírodní zdroje dvakrát tak rychle než ostatní svět.

2. 12. 2005

Dánská logika

Asi nebude v Česku mnoho lidi, kteří si všimli, že Dánsku už dvanáct let vládne ministerský předseda Rasmussen. Ještě méně bude možná těch, kdo ví, že se u kormidla vystřídali Rasmussenové dva. Nejde přitom o dědičné vládnutí, oba Rasmussenové nejsou příbuzní, příbuzné nejsou ani jejich politické strany, ačkoli by se to na první pohled mohlo zdát. Oba Rasmussenové jsou populární politikové, dokonce i mezi konkurencí. Ten první, Poul Nyrup Rasmussen, který vedl vládu v letech 1993 -- 2001 byl sociální demokrat, ten současný -- Anders Fogh Rasmussen je šéfem strany Venstre, což v dánském jazyce znamená 'levá`. Venstre ovšem není vůbec levá (a ani levicová). Je to strana liberální, na dánské politické škále mírně napravo od středu a v současné době vede koalici s pravicovými konzervativci a levicovou Dánskou lidovou stranou. Anders Fogh Rasmussen to s takovou sestavou od prava do leva jistě nemá lehké.

1. 12. 2005

"Vyčkávat a pít čaj" tak zhodnotil francouzský institut pro veřejné mínění TNS Sofres náladu pro další rozšiřování EU. Zejména v Německu je tento pocit nejsilnější. Dle mínění francouzských expertů většina občanů si myslí, že přednost má mít rozvoj unijních politických institucí před rozšířením. Tento výzkumu provedený agenturou TNS si objednala ukrajinská iniciativa Jaltská Evropská strategie (Yes) a byl proveden ve Francii, Německu, Itálii, Velké Británii, Polsku, Španělsku a na Ukrajině.

1. 12. 2005

Barcelonská schůzka představitelů zemí Evropské unie a středomořských států skončila dle hodnocení médií bez úspěchu. Mnozí nejvyšší představitelé se nedostavili a ti co jednali, se nedohodli na závěrečném dokumentu. Hlavním důvodem byla neschopnost najít společný jazyk o tom, co a kde je terorem, kdo a kde jsou teroristé.

Nelze se ani moc divit, seděli-li za jedním stolem Britové a Arabové, Izraelci a Palestinci.

9. 12. 2005

 

1. 12. 2005

Jednání, které bychom dnes označili jako "teroristické", provází lidstvo asi nejenom jeho psanými dějinami. Nicméně ve slovníku politiků se asi objevilo a zdomácnělo za velké francouzské revoluce. Traduje se, že to byl Robespierre, kdo ho poprvé použil a jeho obsah aplikoval v letech 1793 -1794.

1. 12. 2005

Dělí nás od divošství jen lehký civilizační nátěr?

Před několika dny se v přehledu zpravodajství (tisk, televize) mihla zpráva, že jistá regionální hygienička na Slovensku v "tajném" dopise adresovaném starostům vyzvala obecní a městské úřady k určení vhodných míst pro hromadné hroby. Ponechávám zcela stranou krátce nato následují sdělení, podle něhož tato snaživá státní úřednice údajně ponese za svou prozrazenou iniciativu následky. Zajímavé na celé věci je spíš to, že její výzva se na straně orgánů vykonávajících na určitých úsecích státní správu setkala s pochopením a někteří starostové vhodná místa pro hromadné hroby skutečně vyhledávali.

1. 12. 2005

V každé územněplánovací dokumentaci (minimálně do roku 1989) byla vypracována doložka Civilní obrany, ve které se tato problematika řešila. Následně byla zmateně proveden odchod od této v podstatě nutné součásti územního plánování, v posledních letech je znovu těžce navazováno na přetrženou nit...., píše v reakci na článek Aleše Uhlíře čtenář Jakl.

1. 12. 2005

Chtěl bych reagovat na příspěvek pohoršující se nad velmi prozíravým požadavkem slovenské hygieničky, která žádala místní samosprávy, aby vytipovaly místa pro případné hromadné hroby. Každá rozumná státní správa by měla mít plány jednání pro případ nejrůznějších katastrof. V okamžiku, kdy k nějaké pohromě dojde, je na vypracovávání adekvátních opatření pozdě. Považuji spíše za trestuhodné, když takové plány nejsou. Takové plány by měly existovat bez ohledu na to, jestli někde hrozí epidemie ptačí chřipky. Nejlepší doba pro jejich vypracování je taková, kdy se žádné pohromy nekonají a je klid, píše Ivan Vagera.

1. 12. 2005

Jak se lidem zbytečně dělají byrokratické obstrukce:

chtěl bych reagovat na článek týkající se nového cizineckého zákona píše Marián Sloboda.: Mám následující zkušenost. 28. 11. jsem vyřizoval pozvánku pro dva členy rodiny mé přítelkyně z Běloruska. Bylo mi narozdíl od autora článku v pobočce na Pankráci řečeno, že mám předložit cestovní pojištění, anebo čestné prohlášení, jak to stojí na informační ceduli (malým písmem, aby si toho nikdo nevšiml jako já). Poté, co jsem ho koupil, jsem se vrátil na cizineckou policii, kde mi ale paní řekla, že se mám zaručit prokázáním 20 tisíci korunami za letenku a že až ten zbytek bude jako za pobyt.

30. 11. 2005

"Harmonické spojení uniformity a svobody":

Kotrbův článek "Odhalení: komu jsme vlastně podobní" obsahuje různé myšlenkové zkraty.

Tak zaprvé: To, co existuje v současné době v České republice, není žádný kapitalismus, ale prohloubená normalizace sedmdesátých a osmdesátých let, obohacená těmi nejpitomějšími konzumními rysy, přebranými z patologičtějších charakteristik jinak velmi rozrůzněné a celkem zdravé západní kapitalistické společnosti. Nejcharakterističtějším normalizačním rysem dneška jsou kolektivismus české společnosti, její manipulace lživými médii (v principu stejné jako před rokem 1989, i když ideologie je jiná), pocit malosti občanů a jejich odcizení (nic nezmůžu, o svém životě jako dospělý a svobodný člověk rozhodovat nemohu, tak v práci "odevzdám, co je císařovo, císaři", bez zájmu a osobního nasazení, a budu se realizovat konzumními zájmy doma v soukromí). Společnosti se mění velmi pomalu a normalizace sedmdesátých a osmdesátých let zasáhla českou společnost velmi hluboko a dosud pokračuje. Není divu, že si česká společnost stále vybírá do čela osoby, které jejímu normalizačnímu etosu dobře rozumějí a jsou svým způsobem jeho symbolem, ať je to Paroubek nebo Klaus.

Zadruhé: Dnešní západoevropské kapitalistické, demokratické společnosti jsou daleko rozrůzněnější. Ano, jistě v nich existuje i pokleslá televizní zábava, ale ve společnosti hrají stále významnou roli elity, které nejpitomější projevy konzumní kultury v médiích bezostyšně parodují, a tedy korigují, stejně jako pitomost, aroganci a neschopnost politiků. Nevzniká tedy onen děsivý pocit všeobecné kolektivní národní posedlosti blbostí, která je chválena jako normálnost a kvalita a která jako smršť se zmocňuje všeho. Společnost je pluralitní, rozrůzněná.

1. 12. 2005

Počátkem sedmdesátých letech byl ve Švýcarsku přijat zákon, podle kterého se nájemné volně sjednávalo dohodou mezi nájemcem bytu a pronajímatelem bez jakéhokoliv zákonného omezení. Ale již za necelé dva roky musela švýcarská vláda na základě referenda zákon zrušit, neboť se v důsledku chování pronajímatelů ceny bydlení vymkly sociální únosnosti většiny obyvatel. Od té doby je nájemné ve Švýcarsku - podobně jako je tomu v celé řadě jiných zemí - regulováno zákonem a soudní praxí.

1. 12. 2005

O botanické sečtělosti dinosaurů, jak ji vidí ČTK:

Nález zbytků trávy ve fosilních výkalech dinosaurů má podle vyjádření americké paleobotaničky Dolores Pipernové, jak je podává ČTK, představovat "první nepochybný důkaz, že tráva již tehdy existovala a že UŽ TEHDY BYLO ZNÁMO MNOHO RŮZNÝCH DRUHŮ" (zvýrazňujeme). Jak "bylo známo", kde "bylo známo", komu "bylo známo"? Přece vědecké komunitě dinosaurů! Jiný výklad lze z daného cancu stěží dovodit. To ovšem není ani marxismus, ani inteligentní design. To je s prominutím pitomost.

1. 12. 2005

Parodie (v cargo kultu):

Na stránkách BL se vede diskuse o významu reality show v českých zemích. Připadá mi, že diskuse to byla adekvátně okrajová, protože ostatní televizní, novinový, rozhlasový a virtuální prostor je RS (míním reality show, ne ROZTROUŠENOU SKLERÓZU, i když metafora je svým ohavným obsahem velmi přiléhavá) dokonale zamořen. Neboť je český mediální prostor malý, na všechno ostatní se poněkud nedostává.

Leč doba pokročila. Ne dosti na tom, k tupému, nudnému hnusu Big Brother /Vyvolení přibyla "alternativní RS", prý veřejnoprávní parodie na produkty komerčních médií. Tato alternativní RS je zainteresovanými médii představována jako cosi kulturně, intelektuálně, sociologicky atd. sofistikovanějšího, jako formát vyšší náročnosti, zřejmě něco lepšího pro inteligentní lidi.

1. 12. 2005

Blogy známých novinářů se stávají alternativním zdrojem informací. Tak Brian Williams, moderátor pořadu Nightly News v americké televizi NBC použil svého bloku ke zveřejnění exkluzivních informací o tom, který produkční zaměstnanec jeho televizního studia odmítl kterého reportéra pro zpracování které reportáže. Nejnovějším blogem je blog televize al Džazíra, který se jmenuje Don't bomb us - Nebombardujte nás!

30. 11. 2005

",Objektivní` skutečnost neexistuje, neboť do skutečnosti je nesmazatelně vepsána zkreslující částečná perspektiva poznávajícího a jednajícího subjektu."

Ano, toto je autentické jádro komunistického materialismu.

Po jistém váhání jsem se rozhodl napsat polemiku s dalším článkem Borise Cveka na téma komunismus. Říkal jsem si, zda to není zbytečné, zda se ta témata sisyfovsky neopakují, a zda má tedy pokračování nekončících sporů smysl. Nakonec jsem došel k tomu, že ano, protože nejde jen o zmatený a povrchní text jednoho antikomunisty. Jak na to přede mnou upozornil již Michal Kroh, jehož námitky chci doplnit a rozšířit, mnohé z Cvekových omylů se vyskytují obecně, jsou jaksi zlidovělé, a je asi nezbytnost vysvětlovat je znovu a znovu -- a zabránit tomu, aby se tisíckrát opakovaná lež stala pravdou. Souhlasím totiž s Borisem Cvekem v tom, že hledat pravdu má smysl.

1. 12. 2005

O komunismu:

Martin Škabraha v článku "Chvála materialismu" dělá z komunismu věc, která ztrácí onu odpornost a zrůdnost, kterou si spojujeme s realitou bývalého sovětského bloku, dnešní Kuby a Číny.

1. 12. 2005

Po desetiletém moratoriu byl Gary Gilmore prvním vězněm popraveným v r. 1977 poté, co Nevyšší soud USA rozhodl v r. 1976, že jednotlivé státy Unie mohou reformovat své zákony včetně toho, který umožňuje vykonávat trest smrti.

Před svou popravou řekl Gary Gilmore "Jdeme na to", a tak nastala podle zprávy 'The Associated Press' moderní éra popravování ve Spojených státech. V popravčích celách byl velký provoz, a tedy se v minulém týdnu psalo v USA o tom, že bude v nejbližších dnech popraven tisící vězeň po skončení moratoria. Až do vyjití tohoto článku bylo popraveno 997 vězňů a v tomto týdnu byli na řadě odsouzenci číslo 998, 999 a 1000.

30. 11. 2005

O Lesní společnosti Stříbro a jejím nelidském zacházení s jedním zaměstnancem:

Několik poznámek k článku "Člověk zahnaný do úzkých -- pohled z druhé strany" od pana M. Roznera z Lesní společnosti Stříbro z 23.11.2005.

Před časem jsem čtenáře Britských listů informovala o pohnutém osudu Pavla S. a o nelidském zacházení, kterého se mu od společnosti dostalo, když byl vyhozen ze zaměstnání a z bytu a ještě nakonec mu byla uložena povinnost splácet částku půl milionu Kč. A teď se objevil v BL článek, kde se mu znova pokoušejí nasadit "psí hlavu".

A já se tak opět musím brát za člověka, který se vůbec neumí bránit a který by na sobě doslova i dříví nechal štípat.

Pan Rozner evidentně hájí postup vlastní firmy proti Pavlovi S., proti moji kritice, což je zcela pochopitelný počin. Podívejme se však na některé jeho argumenty:

30. 11. 2005

V americkém židovském časopise Forward vyšel právě pozoruhodný článek ZDE. Požaduje, aby byl prezident Bush předčasně odvolán z úřadu a postaven před soud za to, že "uvedl americký lid v omyl a zahájil nejpošetilejší válku od doby, kdy v roce 9 po Kristu vyslal císař Augustus do Germanie své legie a přišel o ně."

Autorem článku, který charakterizuje americký útok na Irák jako "nejpošetilejší válku" za posledních cca 2000 let je Martin van Creveld, profesor na Hebrejské univerzitě v Jeruzalémě a jeden z nepřednějších světových vojenských historiků. Četné jeho knihy ovlivnily moderní vojenskou teorii a je jediným neamerickým autorem, jehož knihy jsou součástí povinné četby americké armády pro její důstojníky.

Profesor Creveld už v minulosti několikrát srovnával Irák s Vietnamem a poukazoval na to, že téměř všechny země, které se pokusily za posledních šedesát let vést takovouto válku, ji nakonec prohrály. Proč prezident Bush "přes to všechno se rozhodl jít do této války, absolutně nechápu a bezpochyby se tím budou dlouhá léta zabývat historikové," řekl Creveld v jednom rozhovoru.

30. 11. 2005

"Nic není tak hořké jako dlouhé čekání. Vděčnost za dar je tím větší, čím kratší dobu na sebe nechal čekat". Umění je nejen dobrodiní poskytovat, ale umět ho i přijímat a projevovat vděčnost. I když člověk dobrodiní přijímá, musí hledat lidi, kteří jsou jeho vděčnosti hodni. Přijímat by se mělo s radostí, sluší se také dárci hned poděkovat, vřele a zřetelně. Pokud je člověk vděčný doopravdy, myslí na odplatu hned, jak přijímá.

Seneca a jeho odkaz
Jan Sakal, E-Logos 2003

Přichází čas předvánoční - čas adventu. Obdarovávání v době narození Syna člověka patří k tradicím evropské kultury. Shánění dárků bez potřeby obdarovávání ale zprofanovalo i tuto dávnou tradici a podřídilo ji obchodním praktikám sekulárního světa. Lidé, chodící s kasičkami, vás mnohdy zastaví a žádají váš příspěvek i na to, co má být pro moderní, humanisticky orientovanou společnost samozřejmostí. Staré chovati nejen v úctě, ale i v dostatku velí nejen slušnost, ale i vděk za to, že nám dali život a že nás vychovali. Nemocným pomáhat a nemohoucí léčit a ulevovat jim od bolesti velí nejen soucit, ale i prosté člověčenství. Soucit nás dělí od zvířecí říše. Kostely, školy a nemocnice budovati patří k modernosti myšlení a péči o přežití kultury. Dobro konati je hřejivé na duši. Ale, žel, v současné společnosti, naplněné sobectvím, není tento model chování příliš rozšířen. O to více je nutné si cenit těch, kteří nepomáhají jen ve dnech zasněžených před Vánoci, ale po celý rok.

Redakci Britských listů pomohli v uplynulém roce studenti i důchodci, zdraví i nemocní, mladí i staří. Nepomohly velké firmy a jejich bossové velkými částkami, z jejich pohledu směšnými, ačkoliv čtou denně Britské listy též. Některé menší firmy však pomohly. Pomohli ale především jednotliví lidé. Asi sto padesát čtenářů za rok z těch deseti tisíc denně přispělo někdy jednou, jindy vícekrát, někdy pravidelně malou částkou. Třiceti korunami. Stokorunou, tisícikorunou. Dohromady to dalo dvě stě dvacet tisíc korun českých. Poctivých. Od srdce. Není to sice nijak mnoho, ale mnohé to ulehčuje. Dary od vás, čtenářů, umožnily před dvěma lety redakci koupit server po havárii. Umožnily letos koupit fotoaparát na reportáže poté, co ten starý dosloužil. Dary od vás umožňují vydávat Britské listy denně po celý rok s minimem nepohody. Prozatím neumožňují víc, ale i za to málo se patří poděkovat. Jak ale děkovat těm, kteří se nerozpakují dávat, aniž by čekali cokoliv, když ani nelze říci, komu že to děkujeme? Rádi bychom zveřejnili jména dárců, ale ti nám k tomu nedali své svolení. Děkujeme tedy všem. I těm, kteří sice celý rok četli, ale nedali nic. Děkujeme jim za to, že jsme jim mohli dát my. Protože dávat je ten největší dar. Dávat totiž může jen bohatý. A být bohatý je také dar.

Pokud nám ještě nyní či v příštím roce dovolíte zveřejnit vaše jméno, přispějete-li, učiníme tak. Rádi. Protože dávat je ten největší dar.

4. 11. 2005

V říjnu 2005 přispělo celkem 105 čtenářů Britských listů na provoz časopisu úhrnem částkou 14 376 Kč. (Viz apel Jana Čulíka "Proč to nejde".) Na internetovém účtu Paypal máme nyní nadto 885.28 USD. Přispěl jen zlomek z celkového počtu více než osm tisíc čtenářů denně, děkujeme. Apelujeme i na ostatní, aby nám třeba i malým, pravidelným finančním příspěvkem pomohli rozšiřovat a profesionalizovat práci časopisu ve veřejném zájmu, kterou děláme zadarmo. Vybranou částkou financujeme postupné dopracování našeho redakčního systému a odstranění četných nefunkčností, financování systematické novinářské práce to však zatím neumožňuje. Právě pro nedostatek financí jsme dosud nebyli schopni zprovoznit celou řadu potřebných technických funkcí serveru (vyhledávání, statistiky, knihovnu, galerie, zasílání BL mailem, onlinové chaty, odstranit četné technické chyby).

Finanční dary Občanskému sdružení Britské listy jsou v ČR odečitatelné ze základu daně z příjmu. Vydáváme k tomu na požádání písemné potvrzení.

Děkujeme všem, kteří podporují provoz Britských listů finančními dary i zadáváním reklamy.

Jsme vám velmi vděčni za finanční záchranu našeho serveru, prosíme však: nepřestávejte přispívat, umožníte nám dělat naši práci lépe a efektivněji, budeme si moci například systematicky financovat právníka, což byl mělo být pro náš list nezbytné. Financujte si k vlastnímu prospěchu kritický a nezávislý deník.

Jsme vděčni za každý drobný příspěvek na provoz Britských listů, který je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisen Bance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2.

Čtenáři ze zahraničí mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
2. 12. 2005 Zhovadilý zákon o cizincích Milan  Daniel
2. 12. 2005 Reflex: Jsou gorily marketingová chyba? Jan  Potůček
2. 12. 2005 Naše poklady: VyVolení, Rychlé šípy, major Zeman a céčka Jan  Stern
1. 12. 2005 Los Angeles Times: Americká armáda platí irácký tisk, aby pro ni publikoval propagandu   
30. 11. 2005 Vděčnost, taková všednost... Štěpán  Kotrba
30. 11. 2005 Co Fabiano Golgo neví o vnímání médií u některých Čechů Tomáš  Koloc
30. 11. 2005 Kundera je mrtev, ať žije Reality show! Skutečně? Jan  Čulík
30. 11. 2005 Chcete do ČR? Předložte 30 000 Eur nebo originál zdravotního pojištění   
30. 11. 2005 Chvála materialismu Martin  Škabraha
30. 11. 2005 Mašínové: partyzáni i teroristé zároveň Pavel  Pečínka

Školství RSS 2.0      Historie >
11. 11. 2005 Škola a jazyky   
10. 11. 2005 Jak se vyučují jazyky na české střední škole   
10. 11. 2005 Výuka cizích jazyků Josef  Vít
9. 11. 2005 Pozor! Hrozí omezení samosprávy akademických obcí   
1. 11. 2005 České univerzity již dávají svým studentům peníze Zdeněk  Moravčík
27. 10. 2005 Pravice chce zrušit v Albertě školné v postsekundárním školství Jiří  Jírovec
19. 10. 2005 Stanou se univerzity otrokem komerčních zájmů?   
9. 9. 2005 Kde jinde než v škole a kdo jiný než učitel Michal  Giboda
6. 9. 2005 Post-moderní reforma školství v ČESKU jako příležitost pro (všeho)schopné Ivo V. Fencl
30. 8. 2005 Kluci hrajou počítačové hry, holky dělají domácí úkoly   

Báseň pro tento den RSS 2.0      Historie >
2. 12. 2005 Na Forum Latinum Car  Osten
1. 12. 2005 Konec listopadu Štěpán  Kotrba
30. 11. 2005 Znepokojení Richard  Weiner
28. 11. 2005 Když se loučí...   
25. 11. 2005 VI Ladislav  Novák
22. 11. 2005 * * * Leoš Bacon Slanina
21. 11. 2005 * Martin  Švanda
18. 11. 2005 Peříčko Štěpán  Kotrba
16. 11. 2005 Tolikrát ke mně ve snu Marek  Stašek
15. 11. 2005 Světlo v Sainte-Chapelle Jiří  Staněk

Modrá šance ODS RSS 2.0      Historie >
28. 11. 2005 Překvapení pana Topolánka Josef  Vít
27. 11. 2005 Mirek Topolánek: "Všem potřebným, nezaměstnaným a nemocným dokážeme, že skutečná solidarita má konzervativní, nikoli socialistické základy." Mirek  Topolánek
16. 11. 2005 Vede ODS kampaň pomocí anonymního spamu? Bohumil  Kartous
16. 11. 2005 Proč ODS chybí jeden hejtman a jak se v ní bojuje o funkce? Milan  Hamerský
19. 9. 2005 Zahradilova Modrá šance: možná budoucí zahraniční politika ČR Jiří  Staněk
25. 7. 2005 Klausovo Národní souručenství Štěpán  Kotrba
22. 6. 2005 Mýty Modré šance viděné očima odborů Pavel  Janíčko
24. 5. 2005 Modrá šance pro zdravotnictví - změní radikálně a nevratně českou společnost k horšímu Jiří  Jírovec
20. 5. 2005 Mladá internetová pravice zvolna hnědne Ondřej  Slačálek
16. 5. 2005 Modrá šance pro bezpečí země Josef  Vít

Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost RSS 2.0      Historie >
28. 11. 2005 Ropný zlom: dojdeme k rozumným závěrům? Jindřich  Kalous
24. 11. 2005 Ropný zlom: nejperspektivnější je jaderná energie   
23. 11. 2005 Ropný zlom: Nebezpečné omyly Jindřicha Kalouse Jiří  Vačkář
22. 11. 2005 Ropný zlom: co dělat v České republice Jindřich  Kalous
14. 11. 2005 Ropný zlom a Švédsko Jindřich  Kalous
7. 11. 2005 Krutá zima Jindřich  Kalous
2. 11. 2005 Quo vadis, Evropo Oskar  Krejčí
26. 10. 2005 Středoasijská šachovnice Oskar  Krejčí
24. 10. 2005 Evropská komise o ropném zlomu   
23. 10. 2005 Newyorská konference o ropném zlomu Jindřich  Kalous

Zelení RSS 2.0      Historie >
6. 10. 2005 Dotaz pro antifašisty a nahnědlé rojení kolem Patočkových Zelených Pavel  Pečínka
30. 9. 2005 Zelení zvolení a VyVolení Milan  Daniel
6. 9. 2005 Smělé řeči osamělého předsedy Milan  Daniel
2. 9. 2005 Soubor veřejných urážek Jana Beránka by vydal na mnoho stran Václav  Drbohlav
12. 8. 2005 Pražští Zelení za Pražskou výzvou nestojí Petr  Uhl
15. 7. 2005 Hnutí Duha: Nešermujte s naším jménem Dominika  Kovaříková
14. 7. 2005 Zelení ze Země a zelení z Marsu Pavel  Pečínka
17. 5. 2005 Získají domy nakonec polistopadoví zbohatlíci, kteří zasedají v městské radě? Stanislav A. Hošek
16. 5. 2005 Snahy řešit konflikty ve straně Zelených   
19. 4. 2005 Demokracie není apriori dobrá, nebo špatná Petr  Kuba

Sdělovací prostředky RSS 2.0      Historie >
1. 12. 2005 Bude arabská televize BBC vnímána jako nezávislá?   
1. 12. 2005 Optimismus, odhodlání, nadšení: soudruzi modří, hrr na ně ! Štěpán  Kotrba
23. 11. 2005 Česká televize -- vymývání mozků? Milan  Valach
13. 11. 2005 Rasismus v České televizi   
12. 11. 2005 Koncesionářské poplatky: zpátky na strom, pane Lutonský Štěpán  Kotrba
12. 11. 2005 Reality show Odhalení: začíná soutěž ne o deset, ne o jedenáct, ale o rovných dvanáct melounů Štěpán  Kotrba
11. 11. 2005 Reality show Odhalení: samci bez koulí vřeští, samci s koulema jsou v klidu Štěpán  Kotrba
10. 11. 2005 Reality show Odhalení: Mojo, vidí tě celá Amerika! Štěpán  Kotrba
9. 11. 2005 Reality show Odhalení: druhý den aneb jak je dobré míti dvě ženy Štěpán  Kotrba
9. 11. 2005 Důvěrný dopis tiskovému oddělení České televize Bohumil  Kartous

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
2. 12. 2005 Soukromé bezpečnostní firmy střílejí v Iráku na kohokoliv   
1. 12. 2005 Los Angeles Times: Americká armáda platí irácký tisk, aby pro ni publikoval propagandu   
30. 11. 2005 Bush: Nemá kam prchnout   
28. 11. 2005 Talabani: Alávího tvrzení je nesmysl   
27. 11. 2005 Aláví: Porušování lidských práv v Iráku je nyní horší než za Saddáma   
24. 11. 2005 Joseph Wilson: "Bushovi poradci Blaira podvedli"   
23. 11. 2005 EU bude oficiálně vyžadovat od USA vysvětlení ohledně věznic ve středovýchodní Evropě   
23. 11. 2005 Monbiot: Američané užívali ve Fallúdži termobarických zbraní, jako Rusové v Čečně   
23. 11. 2005 Blair se pokouší umlčet britská média   
21. 11. 2005 Irácký prezident: Budu vyjednávat s povstalci   

Rasismus RSS 2.0      Historie >
13. 11. 2005 Rasismus v České televizi   
7. 11. 2005 Čekání na romskou Hirsi Ali Pavel  Pečínka
7. 11. 2005 Francouzští vzbouřenci: "Přestaňte nám tykat!"   
19. 9. 2005 Obecná pojmenování mají informační hodnotu Marian  Kechlibar
19. 9. 2005 Nábožensky nekorektní postoj Tomáš  Koloc
19. 9. 2005 Několik otázek k problému zahnívajícího rasismu Ondřej  Fér
19. 9. 2005 Prodaná černoška Filip  Sklenář
19. 9. 2005 O rasismu v médiích a ve společnosti Jan  Čulík
19. 9. 2005 Je rozumné používat pojem "rasa"?   
16. 9. 2005 Kdyby nebylo důležité, jak lidé vypadají, vypadali by všichni stejně Štefan  Švec

Český film RSS 2.0      Historie >
21. 11. 2005 Filosofický horor o kultuře Martin  Ondreját
7. 11. 2005 Sú Hrubeš a Mareš filmom do dažďa? Juraj  Korpa
27. 10. 2005 Hrubeš a Mareš jsou naši souputníci Tomáš  Koloc
10. 10. 2005 Štěstí: Ta schematičnost opravdu skřípe Tomáš  Koloc
29. 9. 2005 Jak kritici ublížují filmu Štěstí Ján  Simkanič
26. 9. 2005 Štěstí Bohdana Slámy dostalo cenu v San Sebastian   
15. 9. 2005 Štěstí Bohdana Slámy   
9. 8. 2005 Co se právě hraje v Athénách pod Akropolí? Jan  Čulík
1. 8. 2005 S Břetislavem Rychlíkem o jeho tvorbě a o České televizi Jan  Čulík
1. 8. 2005 Skončila letošní Letní filmová škola - většina nových českých filmů byla nevýrazná Jan  Čulík

Globální oteplování RSS 2.0      Historie >
25. 11. 2005 Koncentrace CO2 je "nejvyšší za 650 000 let"   
21. 9. 2005 Firmy chtějí jednat proti globálnímu oteplování, brání jim v tom vlády   
11. 8. 2005 Globální oteplování se přiblížilo bodu nevratnosti   
8. 7. 2005 Pitný režim duše Bohumil  Kartous
4. 7. 2005 Sladké mámení alternativ Milan  Černý
1. 7. 2005 Blair se prý připravuje na rozkol s Georgem Bushem   
30. 6. 2005 Alternativní zdroje energie jsou nerealistické   
23. 6. 2005 Independent: Zabíjíme tuto planetu   
19. 6. 2005 Amerika usiluje o likvidaci připravované dohody o podnebných změnách   
10. 6. 2005 Ropný lobbista zkresloval v Bílém domě vládní zprávy o globálním oteplování   

Měli by čtenáři finančně přispívat na Britské listy? RSS 2.0      Historie >
30. 11. 2005 Vděčnost, taková všednost... Štěpán  Kotrba
16. 11. 2005 Zvyšte si sebevědomí pravidelnými finančními příspěvky pro Britské listy   
22. 6. 2005 Britské listy: Průběžný stav financí   
10. 6. 2005 Britské listy: Průběžný stav financí   
10. 6. 2005 Britské listy jsou komunistické svinstvo   
8. 6. 2005 Proč to nejde a proč by stálo za to zkusit Martin  Marek
8. 6. 2005 Vydávat noviny za 8.600.- Kč měsíčně je výkon hodný Davida Copperfielda   
8. 6. 2005 Britské listy: polovina špíny a polovina perel   
8. 6. 2005 Jsem parazitem, když čtu veřejně přístupné stránky?   
7. 6. 2005 Proč to nejde? Jan  Čulík

Autorské právo RSS 2.0      Historie >
27. 10. 2005 Microsoft se bude podílet na digitalizaci světových knihoven   
17. 10. 2005 Autorské právo, písmo svaté a veřejná služba Štěpán  Kotrba
13. 10. 2005 Komu patří informace na internetu? Milan  Stibral
21. 9. 2005 Copyrightová organizace OSN chce uvalit autorská práva na volný materiál na internetu   
22. 8. 2005 Komu patří internetové stránky Hospodářských novin Štěpán  Kotrba
8. 8. 2005 Deset let internetu jako masového jevu   
15. 7. 2005 Summit v Londýně: "Rozvíjet jednotnou evropskou digitální ekonomiku!" Štěpán  Kotrba
1. 7. 2005 O softwarových patentech   
30. 6. 2005 NE softwarovým patentům!   
24. 6. 2005 Demokracie v EU Ano či Ne - to již brzy napoví jednání o softwarových patentech   

Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti RSS 2.0      Historie >
4. 7. 2005 Moc nočních můr v internetovém archivu   
13. 5. 2005 Curtisova Moc nočních můr na filmovém festivalu v Cannes   
15. 4. 2005 Význačný televizní dokumentarista obvinil BBC, že přehání hrozbu terorismu   
31. 3. 2005 Moc nočních můr Adama Curtise v Bratislavě   
11. 3. 2005 Neoliberální plíživý převrat a smrt demokracie podle Noreeny Hertzové Stanislav  Heczko
2. 3. 2005 Moc nočních můr na Ostravské univerzitě   
26. 1. 2005 Česká redakce BBC informuje o filmu Adama Curtise Jan  Čulík
19. 1. 2005 Curtisova Moc nočních můr znovu v britské televizi   
18. 1. 2005 Bez analýzy a syntézy se ve světě nezorientujete - musíte vytvářet teorie o tom, jak věci jsou Irena  Ryšánková
6. 1. 2005 Jak Adam Curtis bourá mýty prostřednictvím šokujících vizuálních souvislostí Marta  Svobodová

17. listopad RSS 2.0      Historie >
23. 11. 2005 S Jožínem z bažin proti komunismu Karel  Moudrý
18. 11. 2005 Co nám přinesl listopad 1989? Boris  Cvek
17. 11. 2005 16. listopad + 1 gól = 17.listopad Karel  Moudrý
15. 11. 2005 Ztracená generace Ladislav  Žák
26. 1. 2005 Oskar Krejčí: Komunisti museli disidentom moc doslova vnútiť   
26. 1. 2005 Opozice nechtěla jít do vlády   
24. 1. 2005 Šlo o lidskou důstojnost, i když to většina už zapomněla Vilém  Prečan
24. 1. 2005 Filipov: Nic se nepohne do května 1990   
24. 1. 2005 Blacková: Nechte Fojtíka jet do USA   
24. 1. 2005 Proč se v Praze pořád nic neděje   

Softwarové patenty RSS 2.0      Historie >
11. 7. 2005 Softwarové patenty - slovo na rozloučenou Jaroslav  Zvěřina
8. 7. 2005 Jde o obrovské peníze z licenčních poplatků a patentových sporů   
1. 7. 2005 O softwarových patentech   
30. 6. 2005 NE softwarovým patentům!   
30. 6. 2005 Softwarové patenty a demokracie v EU Jaroslav  Zvěřina
28. 6. 2005 Americký Nejvyšší soud: kopírování hudby je protizákonné   
24. 6. 2005 Demokracie v EU Ano či Ne - to již brzy napoví jednání o softwarových patentech   
7. 6. 2005 Proč říkám ANO! podniku Microsoft   
7. 6. 2005 Software je jako sex. Nejlepší je zadarmo!   
16. 5. 2005 Zbavte se Microsoftu a ušetříte miliony   

DIY, tekno a CzechTek RSS 2.0      Historie >
14. 11. 2005 Motejl: "Při Czechteku 2005 pochybila policie i účastníci" Štěpán  Kotrba
31. 10. 2005 CzechTek 2005 v komentářích českého tisku   
16. 9. 2005 Ti, jimž jde o lidská práva, by se měli o bezprávný policejní zásah proti Czechteku zajímat Jan  Rovenský
12. 9. 2005 EuroTek aneb od teknohudby k technokracii? Petr  Schnur
9. 9. 2005 CzechTek v rovině zneužití práva Miroslav  Polreich
8. 9. 2005 Odpůrci zásahu: Vláda chybně interpretuje zásah policie na Tachovsku   
1. 9. 2005 CzechTek po americku Thomas  Franke
1. 9. 2005 Hudbou proti nesvobodě - "Nechceme policejní stát"   
1. 9. 2005 Proč české servery ignorují Utah?   
26. 8. 2005 Velvyslanec ČR v Austrálii nepravdivě informuje o Czechteku Bushka  Bryndová

Katastrofa v New Orleansu RSS 2.0      Historie >
24. 10. 2005 Ti, kteří zaručeně znásilňují a vraždí   
30. 9. 2005 Američané se musejí zbavit své posedlosti armádou   
18. 9. 2005 Američtí konzervativci útočí na Bushe   
18. 9. 2005 Tony Blair zaútočil na BBC "za její antiamerikanismus"   
16. 9. 2005 Lidé umírali a budou umírat Miroslav  Šuta
14. 9. 2005 Nový Orleán Petr  Pospíchal
14. 9. 2005 Hurikán Katrina - změna klimatu a toxické znečištění Miroslav  Šuta
13. 9. 2005 Chaos je blízko a musíme s ním počítat Michal  Spáčil
9. 9. 2005 Bush vyhlásil den modliteb za oběti Katriny   
9. 9. 2005 Šok: Amerika není všemocná   

Czech Politics: Jan Čulík's comment in Czech Business Weekly RSS 2.0      Historie >
15. 11. 2005 Racism emerges as French suburbs burn Jan  Čulík
24. 10. 2005 Now is the time for agents provocateurs Jan  Čulík
3. 10. 2005 Czech judiciary seen as corrupt from abroad Jan  Čulík
12. 9. 2005 No justification for soaring oil prices Jan  Čulík
22. 8. 2005 Mapping the limits of democracy Jan  Čulík
1. 8. 2005 Media must not give to stereotypes Jan  Čulík
18. 7. 2005 Media mistakes may just be growing pains Jan  Čulík
20. 6. 2005 The unexamined life is not worth watching Jan  Čulík
9. 5. 2005 Capitalist lapses, Communist lures Jan  Čulík
25. 4. 2005 Secretive politicians vanquish a media foe Jan  Čulík

10 let v českých médiích RSS 2.0      Historie >
14. 10. 2005 Marketing a média - ztracené iluze Daniel  Köppl
13. 10. 2005 Komu patří informace na internetu? Milan  Stibral
12. 10. 2005 Etika a česká média - mezi lepším a horším Václav  Moravec
11. 10. 2005 Čí je vlastně svoboda projevu? Novinářů, nebo vydavatelů? Jan  Jirák
10. 10. 2005 "Máme pitomější politiky, nebo novináře?" Miloš  Čermák

Ptačí chřipka RSS 2.0      Historie >
1. 12. 2005 Epidemie moru z roku 1665 versus epidemie hlouposti z roku 2005 Aleš  Uhlíř
1. 12. 2005 O hromadných hrobech   
1. 12. 2005 Rozumný požadavek slovenské hygieničky   
5. 11. 2005 Jak to vypadá při chřipkové pandemii   
4. 11. 2005 Někteří jsme si stále rovnější? Zbyněk  Šebor
4. 11. 2005 Chřipka Petr  Wagner
24. 10. 2005 Papoušek, dovezený do Británie "byl nakažen smrtelnou ptačí chřipkou"   
21. 10. 2005 Voliéra trapnosti a trusu Václav  Dušek
17. 10. 2005 Ptačí chřipka a paní Müllerová Lubomír  Brožek
17. 10. 2005 Jak se ubránit před ptačí chřipkou   

Tak trochu jiná reality show Odhalení RSS 2.0      Historie >
1. 12. 2005 Stále stejná, režimem povolená a regulovaná hra Michal  Vimmer
15. 11. 2005 Reality show Odhalení: víkend aneb dámská rvačka o sex Štěpán  Kotrba
12. 11. 2005 Reality show Odhalení: začíná soutěž ne o deset, ne o jedenáct, ale o rovných dvanáct melounů Štěpán  Kotrba
11. 11. 2005 Reality show Odhalení: samci bez koulí vřeští, samci s koulema jsou v klidu Štěpán  Kotrba
10. 11. 2005 Reality show Odhalení: Mojo, vidí tě celá Amerika! Štěpán  Kotrba
9. 11. 2005 Reality show Odhalení: druhý den aneb jak je dobré míti dvě ženy Štěpán  Kotrba
8. 11. 2005 Gorily: nikdy jsme nepředstíraly, že nejsme nahé Karel  Moudrý
8. 11. 2005 Reality show Odhalení: premiéra na ČT 24 na pozadí bojující Francie Štěpán  Kotrba
7. 11. 2005 Reality show Odhalení je parodie!! Jan  Čulík
5. 11. 2005 Reality show Odhalení: gorily v přímém televizním a rozhlasovém přenosu Štěpán  Kotrba