16. 6. 2008
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
16. 6. 2008

Proč se nepíše o neoliberální direktivě EU, která dovoluje prodloužit pracovní týden až na 65 hodin (spočítejte si, kolik hodin denně to znamená)? Jak mohl Vladimír Špidla zaštítit tento návrat do dob Charlese Dickense?

Tyto otázky mi vytanuly na mysli, když jsem na českém internetu nezaznamenala nic na téma, které ve Španělsku plní noviny ZDE

Sloupek
Gregory Nunzio Corso

Satyrská bombo
Smrtibombo
Želvy explodující nad Istanbulem
Letící jaguáří tlapa
brzy zapadne do arktického sněhu
Tučňáci vržení proti sfinze
vršek Empire State Building
zapíchnutý do pole s brokolicí na Sicílii
Eiffelovka ve tvaru písmene C v Magnolia Gardens
Sv. Sofie se svléká nad Súdánem
Ó atletická Smrti
Sportovní Bombo
Starodávné chrámy
to jejich vznešené ruiny zastavily
Elektrony Protony Neutrony
sbírající vlasy Hesperidek
provázející truchlivý golf z Arkádie
spojující mramorové kormidelníky
vstupující do posledního amfiteátru
za zpěvu hymnů o všech Trójích
nesoucí slavnostní cypřišové pochodně
běžící s chocholy a praporci
a přece poznávající Homéra s důstojným krokem
Hle hostující tým Přítomnost
domácí tým Minulost
Lyra a tuba spojené v jedno
Slyš párek v rohlíku soda oliva grep
galaxie oděná do gala a uniformovaný
komisař Ó skvělý výhled
Nehmotná podstata a Do toho a Fůůůj
Miliardová nejlepší návštěvnost všech dob
Diovo padnemonium
Hermes závodící s Owensem
Buddhův spitball
Kristus vypadává na pálce
Luther krade třetí metu
Planetárium smrti
Hosana Bombo
Vyraš poslední růže Vytryskni ó bombo
Přijď ve svém taláru z dynamitové zeleně
s neohroženým a nedotčeným okem Přírody
před tebou zčeřená Minulost
za tebou Budoucnost se svatozáří
Ó Bombo
upoutaná ve svěžím vzduchu za zvuků polnice
jak při nebeském honu na lišku
tvým bitevním polem je vesmír tvým zátarasem země
Hop Bombo
skoč Bombo
vesele cik a cak
hvězd jak včelích rojů máš už plný vak
Na oslavované nohy přilep si pár andělů
a déšť si klidně připusť k tělu
Hle tvůj čas tvůj čas přichází
i nebe s tebou souhlasí

z překladů Jana Zábrany, toulajících se po internetu jak beatnici on the road, vybral Štěpán Kotrba

Gregory Corso 26. 3. 1930 -- 17. 1. 2001

Americký básník, čelný představitel beat generation. Narodil se v New Yorku, kde i vyrostl -- lze ho považovat za dítě ulice. V roce 1931 se jeho rodiče rozvedli. Corso byl v péči matky, ale při tom prošel řadou sirotčinců a roku 1941 se dostal k otci. Roku 1942 byl vězněn pro krádeže, zachránil se svědectvím proti překupníkovi, v 17-ti letech (1947) byl odsouzen za krádeže ke třem letům vězení. V r. 1950 se seznámil s Allenem Ginsbergem, o rok později seznámení s Jackem Kerouacem. V roce 1956 odešel do San Franciska, kde se začal věnovat literatuře. Vydal sbírky Panenské dámy z Brattlu -- 1958, Benzin -- 1958, Bomba -- 1958, Šťasné narozeniny smrti -- 1960, Ať žije člověk -- 1962, Elegické pocity Američana -- 1970 a řadu dalších básní.
Nejobsáhlejší knihovnu beat generation má v Česku Jazzová sekce. V češtině mu mimo řady samizdatových sbírek, či útlého výběru z básnických sbírek Benzín a Šťastné narozeniny smrti pod názvem Mokré moře (SNKLU - Plamen, 1964) vyšel obsáhlý výbor Jak neumírat v překladech Jana Zábrany, Kláry Tvarůžkové a Luboše Snížka. (MAŤA 2001, ISBN: 80-7287-003-5)
Kateřina Jacques a Přemysl Rabas při volbě prezidenta
16. 6. 2008

Vnitrostranické spory mezi zelenými vyústily minulý týden k uzavření některých kanceláři uvnitř klubu Zelených. Nakonec rezignovala předsedkyně. Nyní už bývalá předsedkyně klubu Kateřina Jacques řekla, že dveře kanceláří některých poslanců byly zablokovány pro asistenty poslankyň Olgy Zubové a Věry Jakubkové Matěje Stropnického a Jiřího Gutha, a to "kvůli obavám o soukromí". Zubová si deníku Právo a v sobotu televizním kamerám stěžovala, že vstup byl zamezen do některých prostor poslaneckého klubu také jí a její kolegyni Věře Jakubkové. Tak situaci vidí média. První místopředsedkyně strany Dana Kuchtová považuje uzavření některých dveří ve sněmovně pro asistenty a poslankyně a také své nedávné vyhoštění ze zasedání klubu za vyhlášení otevřené vnitrostranické války. Co neměli ostatní poslanci v kancelářích Kateřiny Jacques a Martina Bursíka vidět? Kde je hranice soukromí podle milenky předsedy Strany Zelených?

Jakubková se Zubovou uvažují o odchodu z klubu. A zákulisí říká, že jsou už rozhodnuty. V klidu zůstává poslanec a budoucí předseda zmenšeného klubu Přemysl Rabas. Důvěrné chování včetně polibků Kateřině Jacques za soukromé kupodivu nepovažuje. Líbá ji například i v parlamentní restauraci. Nebývalá něžnost bývalého ředitele zoologické zahrady předsedkyni klubu zjevně nevadí. Na klub přece v parlamentu stačí i tři.

ČTK: Jacques: Kanceláře zavíráme kvůli obavám o soukromí ZDE

Novinky: Podle Rabase se Jacques snaží, chyba je na druhé straně ZDE
16. 6. 2008

Jako by se nic nestalo. Také tak by se dala interpretovat několikahodinová návštěva, které se v Praze během pondělí 16. června dopustil francouzský prezident Nicolas Sarkozy. O charakteru návštěvy svědčil už samotný rámec: Sarko se zúčastnil summitu visegrádské skupiny (Česko, Slovensko, Maďarsko a Polsko), aby tu vyjádřil svůj názor k aktuálnímu tématu, tedy rozhodnému „ne“ irského lidu, který v pátek odmítl Lisabonskou smlouvu.

Bylo by ale chybné domnívat se, že o nic nešlo.

16. 6. 2008

Jedenáctého června bylo vrchním soudem zamítnuto odvolání Petra Zelenky a potvrzen rozsudek doživotí krajského soudu v Hradci Králové. Tento verdikt, ač očekávaný, má v sobě přece jenom několik kontroverzí. Především byly zamítnuty dokazovací prostředky, byla zamítnuta možnost, aby se k věci vyjádřili odborníci, a byla zamítnuta možnost povolat další znalce v příslušných oborech.

16. 6. 2008

Od Neffova infantilního heroismu do intelektuální dimenze 21. století

Dvojí dlouhodobější setkání s Lidovými novinami v krátké době po sobě mě přivedlo k zajímavému zjištění. LN nejsou jednoznačně špatné, to je nutné deklarovat jasně. LN jsou paradoxní a svým způsobem, částečně, zobrazují cosi o stavu diskurzu české společnosti. Je zde povrchní, propagandistická a bezmyšlenkovitá vrstva, syntéza různých kulturně intelektuálních postižení, a pak ta druhá, zajímavá, podnětná a realitu odrážející. Problém je v tom, že ta první je dominantní a vůdčí, zatímco ta druhá je, pravděpodobně záměrně, skrývaná v pozadí komerčně ideologického balastu. A přitom by to mohlo být (bude?) klidně naopak.

16. 6. 2008

V ČR nebudete smět vyjádřit svůj názor:

PROHLÁŠENÍ HOLDINGU AGEL:

Holding AGEL v nejbližších dnech podá žalobu na Olomoucký deník. Tento deník ve středečním vydání 11. června vydal článek "čtenáře, který si nepřál zveřejnit své jméno" s názvem "Úřad rozhodl špatně. AGEL nemocnici škodí." Tento článek, včetně titulku, založený na účelových lžích, zcela poškodil dobré jméno holdingu AGEL, který ve zdravotnictví úspěšně působí již více než deset let.

Podrobnosti ZDE

Článek, který má být předmětem žaloby "Úřad rozhodl špatně. Agel nemocnici škodí", je ZDE

Poznamenejme, že tlak komerčních firem na společnost je v ČR podstatně větší než v zavedených demokraciích, kde občané např. běžně kritizují supermarket Tesco za jeho hegemonistické cíle. Jakmile české soudy zakážou zveřejnit i ten nejobecnější záporný názor na určitou komerční firmu, bude to znamenat, že se ani občané nebudou moci dát v odporu proti jejím případným sporným praktikám dohromady - protože nebudou smět říci, aniž by se obávali soudního stíhání, že ty praktiky jsou sporné. A praktiky holdingu AGEL v českém zdravotnictví jsou sporné. A to je řečeno ještě hodně diplomaticky.│JČ

15. 6. 2008

"Mediální analytik":

Absolutní propad etických i právních hodnot v ČR signalizuje případ Jiřiny Bohdalové, kdy bulvární deník Aha brutálně narušil její soukromí a publikoval nahé fotografie sedmasedmdesátileté herečky. Korunu tomu všemu nasadil údajný "mediální analytik" Daniel Köppl (kterého cituje IDnes, pokud ho tedy cituje přesně), který uvedl, že z mediálního pohledu na tom nevidí nic špatného. "Je to za hranicí vkusu, ale ne za hranicí mediální."

No, co to má znamenat? Ve sdělovacích prostředcích a v právním řádu standardních evropských zemí je dodržována zásada, že narušit soukromí jednotlivce může médium pouze v tom případě, že jde o závažnou kauzu veřejného zájmu. Jakou kauzou veřejného zájmu bylo zveřejnit nahé fotografie sedmdesátileté ženy?

15. 6. 2008

Paní Bohdalová mi moc k srdci nepřirostla, nepatřím mezi její nadšené nebo zklamané fanynky. Každý musí připustit, že vytvořila neopakovatelné a nezapomenutelné herecké role. Její osobní život nesleduji, neboť s tím vlastním mám problémů více než dost. Někteří zřejmě nikoliv. Zajímala by mne věková hranice těch, kteří s potměšilým nadšením, licoměrným pohoršením a s finančně savou schopností ploštic, vylučujících odpuzující látky, se s vervou pustili do okurkové mediální kauzy.

16. 6. 2008
tisková zpráva strany Zelených

Počátkem 80. let byla provedena výstavba tzv. Průmyslového polokruhu a v jejím rámci vybudována hlavně dnes těžkou kamionovou dopravou značně vytížená čtyřproudová komunikace -- ulice Průmyslová. Návazně na tuto stavbu zde byla plánována výstava čtyřproudých komunikací (z Jarova na dálnice vedoucí z Černého Mostu na Hr. Králové a Ml. Boleslav) s nájezdy a výjezdy na ulici Průmyslová v lokalitě Za Horou v Hloubětíně v Praze 9.

16. 6. 2008

Schwarzenberg na zasedání globálních elit Bilderberg Group

Redaktor bulvární MfD Adam B. Bartoš na serveru iDnes nazval svůj rozhovor s ministrem zahraničí Karelm Schwarzenbergem "Poslanci žádají po Schwarzenbergovi vysvětlení tajemného setkání. Nám už ho dal". Odpověď ospalého ministra, který je členem Bilderbergské skupiny a Trilaterální komise, se dá shrnout jedním odstavcem: "Vůbec žádné tajemné pozadí, probíhá to docela veřejně už čtyřicet nebo padesát let. Novináři zřejmě nejsou příliš zvídaví a zajímají se spíše o to, co se děje tady, než na mezinárodní půdě. Žádné tajemno v tom není." Tajemno v tom není, ale odpovědi novinářskému jelimanovi byly stejně povrchní jako otázky.

16. 6. 2008

Udivila mě zpráva v televizním zpravodajství, že ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil pojal záměr zavést do našeho trestního řádu nebývalou novinku: vazbu pro svědky, kteří opakovaným neuposlechnutím předvolání k soudu maří jeho jednání. Takovou vymoženost prý mají v Německu a U.S.A. Na první poslech zní zpráva dobře: nekázeň svědků skutečně vyvolává průtahy řízení. Nedaří se ji držet v přijatelných mezích ani pořádkovými pokutami až do 50 tis. Kč, jejichž ukládání je v pravomoci soudců.

16. 6. 2008

Během let jsem zjistil, že když se při zápase našich českých fotbalistů soustředěně koukám na televizi a usilovně si přeji, aby vyhráli, tak se to opravdu někdy povede.

16. 6. 2008
Je to velmi deprimující okamžik. A je to potenciálně velmi tragický okamžik. Mohl by to být dokonce začátek konce Evropské unie, jak ji známe. Prostě nevím, kterým směrem se odsud vydáme. A tragedií je toto: Potřebujeme těsnější integraci v Evropě víc než kdykoliv předtím. Skutečností je, že Evropa nyní žije v daleko nepřátelštějším prostředí než dosud, než před pěti, deseti lety. Spojené státy se rozhodly z Evropy stáhnout a izolovat se od ní, už jí nebudou poskytovat bezpečnostní záruky, máme asertivní Rusko, máme probouzející se Čínu, obrovské množství hospodářské moci se přesunuje na Dálný východ. Vzniká daleko více multipolární svět. Potřebujeme daleko inteligentnější zahraniční politiku, máme-li v budoucnosti přežít. A pokud si neuvědomíme, co tohle pro nás znamená, že musíme prohloubit své instituce a nikoliv je oslabovat, zejména v oblasti obrany a zahraniční politiky, pak jsme, upřímně řečeno, hlupáci.
Paddy Ashdown, bývalý šéf britských liberálních demokratů a vyjednavač z bývalé Jugoslávie

Jak vyřešíme irský problém? To je chór hlasů, který se nyní ozývá Evropou. Nebudeme vědět, zda má Evropská unie řešení, dokud se v Bruselu nesejde koncem týdně dvaadvacet šéfů států. Avšak už nyní se počet možných alternativ snižuje, konstatoval pořad rozhlasu BBC Svět tento víkend v neděli v poledne. Bylo by možno požádat, aby Irsko hlasovalo znovu, v naději, že si to Irové rozmyslí. Avšak vláda v Dublinu konstatuje, že druhé referendum je nepravděpodobné. Francie a Německo možná budou prosazovat "mnohorychlostní" Evropu, v níž by změny ve smlouvě platily jen pro ty země, které smlouvu přijaly. Avšak britský ministr zahraničí David Miliband to v neděli vyloučil. Anebo by mohla být Lisabonská smlouva zcela zrušena a Evropská unie by dál fungovala podle dosavadních pravidel. Reportér BBC Mark Mardell hodnotí vyhlídky

16. 6. 2008

V médiích se často objevovala otázka, co se stane, bude-li Irsko proti. Evropská komise a evropská politická elita vůbec se takové otázce vyhýbaly, čekalo se, že Irsko nakonec řekne ANO. Je to projev strachu a slabosti stejně jako to, že referendum se koná jenom v Irsku, zatímco ostatní státy, a zejména Francie a Nizozemí, kde došlo už k odmítnutí původní ústavní smlouvy právě díky referendům, od tázání se na vůli lidu ustoupily.

16. 6. 2008

V Irsku podle Zdeňka Wognara hlasovalo proti Lisabonské smlouvě 28,3% obyvatelstva. Z toho vychází, že o budoucnosti Lisabonské smlouvy rozhodlo 0,2% evropských voličů. Tahle čísla jsou důvodem mé dnešní poznámky o volebním právu a o významu znalostí faktů ve volebním procesu.

16. 6. 2008

Při velice opatrných komentářích k referendu o další podobě EU v Irsku jsem se dozvěděl zajímavou úvahu. Stav je prý takový, že když bude ošklivé počasí, tak vlažní příznivci další integrace k urnám nepřijdou a jazýček vah se může naklonit ve prospěch odpůrců, kteří obecně bývají vždy poněkud „nepromokavější“ než zastánci stávajícího trendu vyjádřeného v tomto konkrétním případě Lisabonskou smlouvou.

16. 6. 2008

Lisabonská smlouva dostala ránu do vazu v Irsku. Jde o jedinou zemi, ve které rozhodovali voliči. Bude moci i český volič rozhodnout o tom, jestli chce v Brdech americký radar?

Nejsou to politické reprezentace, které by měly rozhodovat o směřování jednotlivých národů, v zásadních věcech by to měl být lid. Politici jsou tu jen od toho, aby reprezentovali vůli lidu, svých voličů.

16. 6. 2008

V pátek jsem si na to - pohříchu nikoliv časté - vítězství opravdové demokracie dal štamprli JAMESONa - irské whiskey z Dublinu. S radostí pozoruji zapšklé komentáře slouhů a pomocných drábů v německém tisku. V ústech, z nichž se valí neustálý proud různě skloňované demokracie, se nejednou demokracie ve své nefalšované podobě najednou nehodí. Inu, irský lid zklamal bruselské a jiné samozvané "demokraty". Na to je nejlepší rada - vyměňte lid !!!

16. 6. 2008

Znepokojuje mě proces a způsob ratifikace Lisabonské smlouvy. Zcela záměrně nechávám stranou její obsah a otázku, zda by její definitivní schválení znamenalo pro Evropany pozitivní nebo negativní následky. Alarmující je, že o takto důležitém dokumentu rozhodují ve všech zemích EU kromě Irska pouze zákonodárné sbory nebo vlády. Ve většině států se sjednaná Lisabonská smlouva nestala otázkou předvolební kampaně, přesto jsou pokusy o vyvolání referenda k přijetí smlouvy vládami povětšinou striktně odmítány s tím, že představitelé zastupitelské demokracie rozhodnou v otázce schválení smlouvy lépe. Mají k tomuto kvalitnější informace, jsou schopni otázku posoudit v širších souvislostech apod. Nelze však nevidět, že představitelé zastupitelské demokracie jsou z velké části lidé, kteří v mnoha věcech potlačují svůj názor, hlasují podle přání svých lídrů s prvořadým cílem zajistit si volitelné místo na kandidátce i do příštích voleb, píše Václav Hanousek.

16. 6. 2008

Byl bych velice rád, aby bylo od začátku patrno, že jsem nejen pro evropskou spolupráci, ale stejně tak pro evropskou integraci, jako důležitý prostředek k rozvoji oné spolupráce. Stejně tak jsem ovšem proti způsobu institucionalizace této spolupráce a integrace, který je obsažen už v Maastrichtské smlouvě, přešel do smlouvy z Nice a plně rozkvetl v dokumentu zvaném Smlouva o Ústavě pro Evropu, aby svou kariéru prozatím završil vlastní parodií zvanou Lisabonská smlouva. Řečeno s Antonínem Důrou, tento způsob spolupráce zdá se mi býti poněkud nešťastným...

16. 6. 2008

ŠOK│ Důležitou sondou do myšlení jednoho z nejmocnějších mužů planety, ruského premiéra Putina, je rozhovor, poskytnutý Mladé fontě Dnes v rámci syndikace New York Times, pořízený deníkem Le Monde.

Připusťme, že by mělo NATO bojovat proti novým hrozbám. Co je to za hrozby? Šíření jaderných zbraní, terorismus, epidemie, mezinárodní kriminalita, obchodování s drogami? Myslíte, že je možné vyřešit tyto problémy v rámci uzavřeného vojensko-politického bloku? Ne! Je třeba je řešit na základě široké spolupráce s globálním přístupem a nikoli podle logiky vojenského bloku. Rozšiřování NATO znamená vymezování nových hranic v Evropě, nových berlínských zdí, tentokráte neviditelných, ale nikoli méně nebezpečných. Znamená to omezit možnost bojovat účinně a společně proti novým hrozbám.

Brzy budou instalována zařízení v Polsku a České republice. Jak říkal Bismarck, jediné, co se počítá, je potenciál, a ne deklarace a úmysly. Vidíme, že se instalovaná vojenská zařízení přibližují našim hranicím. Ale z jakého důvodu? Nikdo nikoho neohrožuje. Ještě bych měl jinou poznámku: již jsme zde zmínili otázku demokracie. Vždy ji musíme mít na paměti. Neměli by ji vedoucí představitelé, kteří jsou právě u moci, aplikovat ve věcech mezinárodních vztahů? Je možné být zároveň zemí s dobrými úmysly, zemí demokratickou, a zároveň zastrašovat? Demokracie je moc lidu.

MfD, Kavárna/ Marie Jégo, Rémy Ourdan a Piotr Smolar, Le Monde : Já, skromný služebník. Rozhovor s Vladimirem Putinem ZDE

rozhovor Putina pro Le Monde - video ZDE

16. 6. 2008

Problém je také z hlediska uchazeče o učitelské místo v tom, jakým způsobem k němu přistupuje ředitel školy, resp. její zřizovatel. Podle mých zkušeností se na problémové místo (jsou zde problémoví žáci, potíže s dojížděním) může člověk dostat bez problémů, ale na méně problémové místo s problémy.

Nevím jak je tomu v Británii, ale já jsem se např. ucházel o místo učitele HV na 7 středních školách v Praze a v Kladně a - s výjimkou jedné z nich - se se mnou vůbec nebavili, i když to místo sami inzerovali v Učitelských novinách. Čili učitele vybírají jen z okruhu svých známých a pouze touto cestou jsem i já nakonec takové místo sehnal (aniž by pak i u mne někdo zjišťoval moje schopnosti). Takže prostě "mafiánský kapitalizmus", upozorňuje Jiří Beránek.

16. 6. 2008

Je velice obtížné postihnout problematiku školství jako celku. Myslím však, že k podstatě problému je možné se blíže dobrat pouze analýzou celé naší společnosti, a to ještě s ohledem na současné globální kontexty. Školství je pouze segmentem společnosti a její úroveň se v něm odráží, i přes poctivou snahu stovek učitelů, velice zřetelně, míní čtenář Jindřich Bešťák.

16. 6. 2008

Náš život ovlivňují náhody a drobné, nepředvídatelné okamžiky. Někdy tyto náhody dokáží ovlivnit další směřování našeho života, jindy k nám Osud promlouvá jen nenápadně. V dnešní hektické době však málokdo z nás dokáže vidět tyto "nenápadnosti". Jsme-li dostatečně bystří, všimneme si jich a důsledkem je silný, mnohdy emocionální zážitek.

Setkání s "nenápadností" jsem prožil právě v tuto sobotu. Přes pražské Václavské náměstí jsem spěchal, abych přišel včas na plánované pomaturitní setkání s bývalými spolužáky ze střední školy. Když si tak uvědomuji, člověk trávící delší čas v Praze zjistí, že spěchá, ani nemá kam. Prostě Vás ta atmosféra shonu a stresu strhne. Zrovna jsem probíhal kolem knihkupectví Academia na rohu Václavského náměstí a Vodičkovy ulice, když jsem na okamžik periferně spatřil starou babičku, která mezi těmi kmitajícími lidmi seděla s pohledem upřeným do prázdna.

16. 6. 2008
věnováno 190. výročí narození K. Marxe

Filosofie G. W. F. Hegela představuje nikoli pouze jeden z převratných a mimořádně propracovaných filosofických systémů v celkových dějinách teoretického myšlení lidstva, nýbrž zároveň i vyvrcholení německého klasického idealismu, k němuž dochází přibližně v první třetině 19.století. V této době se nesporným centrem evropské vzdělanosti, kultury, umění a filozofie již pevně stalo právě Německo. Zmíněné období představuje vskutku zlatý věk německé literatury i ducha a německá filozofie, „využívajíc výtěžků západní filozofie a čerpajíc nové podněty z vývoje vědy i společenského života, proběhne od osmdesátých let 18.století oslnivou drahou, která rázem zjedná Německu pověst filozofického národa.“ (SOBOTKA, M. Hegelova fenomenologie. Úvodní studie k Hegelově Fenomenologii ducha ) Neboť stejný převratný vývoj, jaký probíhá koncem 18. století ve Francii v oblasti politické či v Anglii ve sféře ekonomické, nastává na přelomu století osmnáctého a devatenáctého i v polofeudálním a stále ještě rozdrobeném Německu, pouze s tím rozdílem, že je to revoluce v oblasti duchovní.

16. 6. 2008

Katastrofický výsledek zemských voleb v Tyrolsku minulou neděli pro sociální demokracii, která propadla až na třetí místo za lidovci a dokonce za kandidátkou populisty Fritze Dinkhausera, jen prohloubil probíhající vnitrostranickou diskusi. Důvodem jsou nízké preference sociálních demokratů u voličů, především pak absolutní propad popularity šéfa strany, spolkového kancléře Alfreda Gusenbauera. Zejména prezident vlivného Rakouského odborového svazu ÖGB Rudolf Hundstorfer žádá „rychlou a zásadní personální diskusi“, probíhající ale mimo zraky veřejnosti.

16. 6. 2008

Předsedkyně republikové rady Strany zelených Olga Zubová a její poslanecká kolegyně Věra Jakubková v tuto chvíli reprezentují legální a legitimní stanoviska strany. Mají za sebou nejen své svědomí, ale většinu členské základny, příslušná usnesení republikové rady a program SZ. Na tuto situaci, která se v plné míře projevila v posledních dnech, reagoval předseda SZ Martin Bursík v rozhovoru pro server lidovky.cz, nazvaný poněkud nevýstižně "Paroubek drží celou zemi v kleštích".

S Bursíkovými tvrzeními bych rád polemizoval.

16. 6. 2008

Skoro celý život jsem prožil na vesnici, kde navzájem všichni všechno o všech víme, víme dokonce i co kdo měl k snídani. Že je můj soused důstojníkem StB, jsme též všichni věděli. On to taky nijak netajil, jezdil domů a do práce služebním autem a dosáhl hodnosti majora. A takový major u StB byl někdo! To bylo více než nějaký major u armády! V době totality to bylo prestižní zaměstnání velmi dobře honorované. Až po převratu nabylo StB pejorativního smyslu.

Oradour-sur-Glane : Denisovo vinařství
16. 6. 2008

Až do přečtení článku Josefa Víta "Lidice nebyly poslední" jsem si neuvědomil, že vyvraždění francouzské obce Oradour-sur-Glane připadá také na 10. června. Bylo to 10. 6. 1944, dva roky po vyvraždění Lidic, čtyři dny po vylodění spojenců v Normandii, kdy divize SS Das Reich vypálila tuto obec a zavraždila 642 osob. Bylo to "odvetné opatření". Ve francouzském departementu Haute Vienne zuří partyzánské válka. V Normandii se po čtyřech dnech bojů začíná německá obrana hroutit, do divize Das Reich, postupující v lesnatém Limousin do Normandie, střílí partyzáni ze všech stran. Nacistické oddíly obec "jenom" vypálily a vyvraždily, na srovnání se zemí nebyl čas.

◄ Oradour-sur-Glane : Denisovo vinařství

16. 6. 2008

Pokud opravdu nechceme další Lidice

Josef Vít mluví z duše mnohým, když píše, o "stejné sortě lidí [Hitler, Nixon, Clinton nebo Bush], kteří zase jen slouží svým pánům". Tedy těm, kteří tak či onak vydělávají na válce.

16. 6. 2008

Z arabského internetového listu "Women Observatory" přeložila Jana Malá

Saláh Al Hášimi, čtrnáctiletý chlapec, který dochází na léčbu do nemocnice na oddělení pro psychické choroby v Bagdádu, vyprávěl, že sice trpí nedostatečnou pamětí a psychickými i materiálními problémy, nemůže však nijak zapomenout pohled na svou sestru, kterou znásilnili američtí vojáci.

16. 6. 2008

K Šaldovi, Seifertovi a Čapkovi

Lubor Kasal cituje F.X. Šaldu (BL 10.6. 2008), který v roce 1930 obvinil Karla Čapka, že tichošlápkaří (Karel Čapek 'diskutuje`, Šaldův zápisník 1929-1930). K tomu dodávám: Šalda v citované poznámce obvinil z téhož také Fráňu Šrámka, Ferdinanda Peroutku a další blíže nejmenované autory z okruhu "Přítomnosti". Čapek totiž si tehdy přál, aby čeští spisovatelé byli více "státotvorní", a měl na mysli především komunisty. Šalda, aniž byl Čapkem přímo jmenován, tuto kritiku vztáhl i na sebe a hájil se, že není a nikdy ani nebyl komunista. Myslím si, že o pár let později, kdy republika po nástupu Hitlera k moci začínala být opravdu v ohrožení, by Šalda nic podobného o Čapkovi nenapsal. A ještě maličkost, domnívám se, že obvinit někoho, že tichošlápkaří (v dané situaci a v daném okamžiku) není totéž jako tvrdit, že ten a ten člověk je tichošlápek.

16. 6. 2008

Stalo se to přibližně před rokem. Informoval o tom nyní podle zprávy deníku Times Spiegel Online. Při přistávání letadla společnosti Lot v Londýně přestaly fungovat navigační instrumenty a posádka se musela začít domlouvat s věží rádiem. Selhalo to, protože polští piloti neuměli skoro vůbec anglicky. Angličtina je jazykem mezinárodního letového provozu. Jen s velkým úsilím se podařilo zabránit havárii. Polské úřady se údajně neznalostí angličtiny u polských pilotů nevzrušují, popírají ji.

Podrobnosti v němčině ZDE

16. 6. 2008

Pravidelně čtu BL a není to veselé čtení, píše Martin Hovorka. Z toho, co se děje, nemůže mít člověk radost. Lidé se skutečně z ničeho nepoučili. Historie nás učí, že nás neučí vůbec nic a my tak jen opakujeme tytéž chyby. Je to děsivé.

Dle všeho vývoj směřuje buďto k válce, sociální revoluci/občanské válce, nebo k fašismu.

16. 6. 2008

V. seminář České Händelovy společnosti

Milan Černý, přední český loutnista, představí a názorně předvede tento historický hudební nástroj ve čtvrtek 19. června 2008 od 18.00 hodin. Učebna č. 19 Vyšší odborné školy oděvního návrhářství a Střední průmyslové školy oděvní, Jablonského 3/333, Praha 7 - Holešovice, v sousedství stanice metra "Nádraží Holešovice" (trasa "C"). Vstup pro všechny zájemce zdarma.

Podrobnosti ZDE

16. 6. 2008

Děkuji panu Hoškovi za jeho názor. Kdybych byl bohatý, kárali by mě za to, že jako bohatému by mně poplatky nevadily. Kdybych byl lékařem, zase by mě osočovali, pročpak mi asi poplatky nevadí. Když jsem učitelem, kárají mě za to, že jsem učitelem.

16. 6. 2008
tisková zpráva Humanistického hnutí

U příležitosti představení seznamu účastníků řetězové hladovky pro třetí týden bude v pondělí, 16.6. ve 13:00 hodin uspořádána tisková konference v komunikačním centru v Bělehradské 98 v Praze. Svojí účastí na tiskové konferenci přijdou řetězovou hladovku podpořit herečka Tatiana Vilhelmová a reprezentantka ČR v dálkovém plavání Yvetta Hlaváčová.

6. 6. 2008

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Apelujeme na čtenáře, aby třeba i minimální částkou přispěli na provoz Britských listů. Britské listy si každý měsíc otevře 200 000 individuálních IP adres. Finančně však na provoz listu přispívá jen něco pod 200 osob. Děkujeme jim, ostatním čtenářům chceme sdělit, že by Britské listy mohly dělat daleko víc, kdyby měly možnost platit si stálé novináře.

V květnu 2008 přispělo celkem 179 čtenářů Britských listů na provoz časopisu úhrnem částkou 43 396.14 Kč, příjem z reklamy byl v květnu 2008 6000 Kč. Na kontě Britských listů v Raffaisenbance jsme měli 31. 5. 2008 částku 273 143.85 Kč. Na internetovém účtu Paypal máme nyní 883.67 GBP a 1,187.93 euro.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Zdravotnictví a reformy RSS 2.0      Historie >
13. 6. 2008 Protestní shromáždění proti neblahým změnám ve zdravotnictví   
12. 6. 2008 Anatomická pomůcka ke studiu chirurgie českého zdravotnictví   
6. 6. 2008 Žádné hrůzy v českém zdravotnictví Jaroslav  Polák
5. 6. 2008 Tančíme s poplatky Jan  Mertl
4. 6. 2008 Nejsem proti placení poplatků u lékaře Bohumír  Tichánek
4. 6. 2008 Zdravotnické poplatky v Německu: Neúčinné   
3. 6. 2008 Proč je Julínkova reforma špatná Petr  Wagner
30. 5. 2008 Postup ODS mi připomíná stalinské praktiky padesátých let   
27. 5. 2008 Bankovní poplatky a zděšení v USA z našich nemocnic Václav  Špíka
24. 5. 2008 Konec výuky medicíny v Čechách? Marek  Radecki

Evropská ústava a Lisabonská smlouva RSS 2.0      Historie >
16. 6. 2008 Nebude-li pršet, nezmoknem Ladislav  Žák
13. 6. 2008 Irsko: Britské listy byly rychlejší než všechna politicky korektní francouzská média Karel  Košťál
9. 6. 2008 Klaus: Zůstane EU i po ratifikaci Lisabonské smlouvy mezinárodní organizací? Václav  Klaus
9. 6. 2008 Lisabonská smlouva hrozí masivním obejitím Benešových dekretů Jan  Zeman
9. 6. 2008 Bude možné domáhat se práva podle protektorátních předpisů a rozsudků, padnou-li "Benešovy dekrety"? Jaroslav  Kuba
31. 5. 2008 Chceme společnost solidárnější. Společnost, ve které má každý právo na svou šanci a příležitost. Jiří  Paroubek
27. 5. 2008 Lisabonská smlouva "ohrozí majetkové jistoty občanů ČR"   
27. 5. 2008 Lisabonská smlouva: O co větší ticho na povrchu, o to větší šramot pod pokličkou   
28. 4. 2008 Senát si není jist Lisabonskou smlouvou a jejím souladem s Ústavou ČR Jan  Zeman
28. 4. 2008 Žádost o posouzení souladu Lisabonské smlouvy s ústavním pořádkem ČR   

Čína RSS 2.0      Historie >
30. 5. 2008 Firma Dior zlikvidovala reklamu Sharon Stoneové pro Čínu   
19. 5. 2008 Dalajláma nebyl přijat na vládní úrovni Richard  Seemann
2. 5. 2008 Čína si vybudovala tajnou základnu pro jaderné ponorky   
2. 5. 2008 Fukuyama: Mocná slabost Číny   
28. 4. 2008 Brave New World Štěpán  Kotrba
25. 4. 2008 Tibet -- žádná Šangri-la Slavoj  Žižek
24. 4. 2008 Protestuji proti pokrytectví aktivistů, kteří se zasazují za lidská práva jen pro někoho Petr  Kužvart
20. 4. 2008 Západní tlak na Čínu ohledně Tibetu výrazně posílil čínský nacionalismus   
19. 4. 2008 V Číně se konaly protifrancouzské demonstrace   
17. 4. 2008 Absurdní drama čínské olympiády Lukáš  Zádrapa

Tibet RSS 2.0      Historie >
30. 5. 2008 Firma Dior zlikvidovala reklamu Sharon Stoneové pro Čínu   
20. 5. 2008 "Jako by zaklet byl onen sad."   
19. 5. 2008 Dalajláma nebyl přijat na vládní úrovni Richard  Seemann
25. 4. 2008 Tibet -- žádná Šangri-la Slavoj  Žižek
24. 4. 2008 Protestuji proti pokrytectví aktivistů, kteří se zasazují za lidská práva jen pro někoho Petr  Kužvart
18. 4. 2008 Mluvme tedy o Tibetu! Petr  Fiala
31. 3. 2008 "Olympiáda v Pekingu - Vypni televizi!"   
31. 3. 2008 Rezignuje dalajláma? Tibetská mládež ho možná donutí Štěpán  Kotrba
30. 3. 2008 Dezinformační válka: Podle obskurních zdrojů prý britská špionáž tvrdí, že nepokoje v Lhase vyvolali čínští policisté   
28. 3. 2008 Tibetští mniši narušili oficiální čínskou mediální PR akci   

Zelení RSS 2.0      Historie >
16. 6. 2008 Paroubek drží zemi v kleštích a Bursík si dělá legraci z voličů Václav  Hála
30. 5. 2008 Nutný Bursík Michal  Vimmer
28. 5. 2008 Je rozkol ve Straně Zelených řízený? František  Řezáč
24. 5. 2008 Ještě že to není nic znepokojivého... Jan  Neoral
24. 5. 2008 Zelení: "Voni to móc dobře vědi jak se do vlády dostali a komu mají být zavázaný"   
8. 4. 2008 Že by už to neplatilo, poté, co byli zvoleni?   
31. 3. 2008 Rezignuje dalajláma? Tibetská mládež ho možná donutí Štěpán  Kotrba
11. 12. 2007 Jak se v Čechách dodržuje právo aneb odpověď americkému brouku Miroslav  Šefara
5. 12. 2007 Chtělo by to nějakou zelenou stranu Jakub  Patočka
30. 11. 2007 Zelení: Délka štěpeného atomu Pavel  Kopecký

Írán RSS 2.0      Historie >
28. 4. 2008 Teheránský politolog: ŠOS se může brzy stát novým geopolitickým mocenským centrem Pavel  Barák
15. 4. 2008 USA a Írán vedou už pět let "tajné" rozhovory o jaderných zbraních   
7. 2. 2008 Vybuduje si Čína vojenskou základnu v Íránu?   
4. 2. 2008 Írán provedl test odpalovací rampy a otevřel vesmírné kontrolní středisko Štěpán  Kotrba
21. 1. 2008 Iránská hrozba Karla Schwarzenberga Přemysl  Janýr
24. 12. 2007 Dokument amerických zpravodajských služeb o Íránu - Dobrá zpráva. Až příliš. Karel  Dolejší
8. 12. 2007 Amerika tvrdě promarnila ve věci Íránu svou šanci   
5. 11. 2007 USA: 52 procent "pravděpodobných voličů" "podporuje americký vojenský útok proti Íránu"   
27. 10. 2007 Musíme bombardovat Írán   
18. 10. 2007 Mediálně politické mýty jako náhražka politické reality a jejich trestuhodné dopady Miroslav  Polreich

Sdělovací prostředky RSS 2.0      Historie >
3. 6. 2008 "Volení zástupci volených poslanců" Štěpán  Kotrba
27. 5. 2008 Hezký zbytek dne ve společnosti České televize aneb co se do ČT 1 nevešlo   
23. 5. 2008 Proč zrušit ČT1 Bohumil  Kartous
23. 5. 2008 Manažer mrtvých sponzorů zaútočil na veřejnou službu Štěpán  Kotrba
22. 5. 2008 Problém Media Tenoru: co je to neutralita Štěpán  Kotrba
19. 5. 2008 Proč tolerujete střet zájmů a používáte služeb prokázaného lháře? Petr  Nachtmann
12. 5. 2008 Česká televize cenzuruje odbornou kritiku radaru. Proč? Jakub  Rolčík
12. 5. 2008 Kolik stojí spekulace Michal  Vimmer
7. 5. 2008 Dotaz panu Štichovi, mluvčímu České televize   
7. 5. 2008 Odvysíláním reportáže Luboše Rosího ČT tvrdě narušila svůj veřejnoprávní statut Jan  Čulík

Radar v Brdech - klíčové argumenty RSS 2.0      Historie >
9. 6. 2008 Topolánek přestřelil: NE radaru a americké základně řeklo 68% občanů   
2. 6. 2008 EXKLUZIVNÍ DOKUMENT: Vládní zdůvodnění smlouvy o radaru Štěpán  Kotrba
30. 5. 2008 Americký radar nám položí svět k nohám (anebo vzhůru nohama) Jiří  Tutter
27. 5. 2008 Hezký zbytek dne ve společnosti České televize aneb co se do ČT 1 nevešlo   
27. 5. 2008 Otázka Jiřímu Paroubkovi aneb slalom mezi Američany, ODS, radarem a voliči Štěpán  Kotrba
24. 5. 2008 CVVM: S americkým radarem pořád nesouhlasí dvě třetiny občanů, ač se vláda snaží   
22. 5. 2008 Přednostní ochrana Česka výměnou za radar? Stanislav  Kaucký
22. 5. 2008 Problém Media Tenoru: co je to neutralita Štěpán  Kotrba
15. 5. 2008 Radarem v Brdech ohrožujete brdskou faunu a flóru   
13. 5. 2008 BigBoard: akcionářská struktura pro paranoiky z Mladé fronty Dnes, aneb kudy teče české pivo Štěpán  Kotrba

Špionáž v době studené války RSS 2.0      Historie >
18. 10. 2007 Mediálně politické mýty jako náhražka politické reality a jejich trestuhodné dopady Miroslav  Polreich
18. 7. 2007 Co dělal špión Karel Koecher v Prognostickém ústavu? Karel  Köcher
16. 7. 2007 Podnět Radě pro rozhlasové a televizní vysílání: plíživá propaganda Robina Hooda Ladislav  Žák
13. 7. 2007 K.K.K. Ladislav  Žák
12. 7. 2007 Fanatici všech zemí, spojte se Štěpán  Kotrba
12. 7. 2007 Nemyslete. Když myslíte, tak nečtěte, když čtete, tak nepište. Když píšete, pak se nedivte... Štěpán  Kotrba
12. 7. 2007 Romeo vypovídá: jak zemřel agent Ogorodnik Karel  Köcher
12. 7. 2007 Případ Karel Koecher Jan  Čulík
12. 7. 2007 Rozpor v prohlášeních Karla Koechera   
12. 7. 2007 Koecher sloužil totalitě Boris  Cvek

Karl Marx RSS 2.0      Historie >
16. 6. 2008 Interpretace a kritika Hegelovy filosofie v díle mladého Marxe David  Pěcha
30. 3. 2007 Marx nebyl prorok, ale ... Milan  Neubert
28. 3. 2007 Marx nebyl prorok ani historicista Petr  Kužel
26. 3. 2007 Marx prorok rozhodně nebyl Milan  Valach
21. 3. 2007 Dvojí tvář prorokova -- filosof Marx si vulgarizaci nezaslouží Luděk  Toman
19. 3. 2007 Marx a zákony Milan  Valach
16. 3. 2007 Prorok Karel Marx Luděk  Toman
5. 3. 2007 Dialektika není nevědecká, musí se jí ale rozumět Michael  Kroh
5. 3. 2007 Marxisté všech zemí, nemýlíte se? Uwe  Ladwig
2. 3. 2007 Nekonečná bída antikapitalismu Luboš  Zálom

Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost RSS 2.0      Historie >
11. 6. 2008 Budeme se sázet, že ceny pohonných hmot se ještě zvednou? Miloš  Dokulil
11. 6. 2008 Vážné varování: Rychlý růst cen ropy teprve začal   
7. 6. 2008 Výrok dne (včerejšího)   
7. 6. 2008 Amerika šokována cenou ropy a bezprecedentním růstem nezaměstnanosti   
6. 6. 2008 Cenu ropy vyhánějí nahoru investoři v důsledku právní mezery v americkém zákonodárství   
31. 5. 2008 Stávky a protesty ve Španělsku, ve Francii, v Portugalsku, v Itálii, v Británii a v Bulharsku   
28. 5. 2008 Dopravci a rybáři v západní Evropě demonstrují proti vysokým cenám pohonných hmot   
27. 5. 2008 Je libo kocovinu, nebo večírek? Michal  Vimmer
27. 5. 2008 Kdy praskne černá bublina?   
27. 5. 2008 Soros: Rostoucí cena ropy je pouhá bublina   

Afrika - bohem i lidmi zapomenutý světadíl RSS 2.0      Historie >
16. 5. 2008 Neslyšitelný nářek Somálců Daniel  Veselý
12. 3. 2008 Somálsko: zhoršení humanitární situace   
12. 3. 2008 Independent: Ohlušující mlčení   
24. 1. 2008 Immanuel Wallerstein: Keňa: stabilní demokracie nebo rozpad? Immanuel  Wallerstein
8. 8. 2007 Za oponou neoliberálního humanitarismu: od Iráku k Darfúru Mesfin  Gedlu
6. 8. 2007 Africký kontinent součástí "války proti terorismu" Daniel  Veselý
26. 6. 2007 Afrika odmítá americké plány na výstavbu velké vojenské základny   
23. 6. 2007 Zpráva OSN varuje před válkami, vyvolanými globálním oteplováním   
1. 5. 2007 Immanuel Wallerstein: Afrika roku 2057 Immanuel  Wallerstein
29. 3. 2007 Očekával jsem, že mě zabijí   

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
3. 7. 2006 Věčná koalice - nebezpečný útok na demokracii Miroslav  Polreich
30. 6. 2006 Dokážeme být svobodní? Jan  Čulík
29. 6. 2006 O českém vysokém školství Jan  Čulík
9. 6. 2006 Kdyby... Jakub  Rolčík
9. 6. 2006 Karyatidy se hájí: My nic, to Paroubek! Jan  Čulík
9. 6. 2006 Jsme Šílení Bohumil  Kartous
9. 6. 2006 Jak voliči rozdali politické karty, a co dál? Vladimír  Vokál
4. 5. 2006 Politická příživa Štěpán  Kotrba
29. 3. 2006 Znovu o tom, co česká média pomíjejí Jan  Čulík
11. 3. 2006 Jak informovaly Britské listy o válce v Kosovu   

Školství RSS 2.0      Historie >
16. 6. 2008 Stav školství je odrazem stavu společnosti   
16. 6. 2008 Mafiánský kapitalismus v českém školství   
13. 6. 2008 Proč jsou studenti bez motivace   
13. 6. 2008 Ruština byla shledána jazykem pobuřujícím a nahrazena angličtinou   
12. 6. 2008 Základní školství je v rozkladu   
12. 6. 2008 Nežádoucí příspěvek ke školství Wenzel  Lischka
10. 6. 2008 Kopání do učitelů   
10. 6. 2008 Bohunk (bouhank) (am.) František  Řezáč
10. 6. 2008 Dobří učitelé již byli ze škol vypráskani - už dávno, kroky předchozích vlád Pavel  Drs
10. 6. 2008 Otevřenost Boris  Cvek

Americká protiraketová základna v České republice RSS 2.0      Historie >
9. 6. 2008 Topolánek přestřelil: NE radaru a americké základně řeklo 68% občanů   
3. 6. 2008 Naše přímá cesta vpřed Karel  Dolejší
2. 6. 2008 Eastern European Review: Poláci chtějí o základně jednat až s příští americkou administrativou   
2. 6. 2008 EXKLUZIVNÍ DOKUMENT: Vládní zdůvodnění smlouvy o radaru Štěpán  Kotrba
30. 5. 2008 Americký radar nám položí svět k nohám (anebo vzhůru nohama) Jiří  Tutter
27. 5. 2008 Hezký zbytek dne ve společnosti České televize aneb co se do ČT 1 nevešlo   
26. 5. 2008 Borovenské protokoly Karel  Dolejší
26. 5. 2008 "Přednostně hájená" základna, o které se lidem neřeklo, že se na ni bude přednostně útočit   
24. 5. 2008 CVVM: S americkým radarem pořád nesouhlasí dvě třetiny občanů, ač se vláda snaží   
22. 5. 2008 Poutní místo U hladovkářů Štěpán  Kotrba

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
12. 6. 2008 Hluboká textová analýza žije nejen v Londýně, ale i v Hradci Králové Tomáš  Koloc
10. 6. 2008 F. X. Šalda: "Karel Čapek byl tichošlápek!"   
4. 6. 2008 Nestoudná drzost: Projevy ubohosti, které zaslouží pár facek Vít  Bezdíček
16. 5. 2008 R.B. Pynsent a česká literatura Jan  Makovička
30. 4. 2008 Protest v britském deníku The Times proti udělení Nobelovy ceny   
21. 4. 2008 Škrabáky rozdá Dědeček Tomáš  Koloc
8. 4. 2008 O tom, co je v literatuře hodnotné, nerozhodují ti, kteří ji čtou, ale ti, kteří ji píší Jiří  Drašnar
8. 4. 2008 Literatura nemusí být čtena Lukáš  Zádrapa
7. 4. 2008 Dobrovolná izolace české literatury Hana  Tomšů
31. 3. 2008 Krize české literatury Štefan  Švec

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
16. 6. 2008 Irácké děti trpí psychickými chorobami   
13. 6. 2008 Irácko-americké rozhovory se dostaly do slepé uličky   
6. 6. 2008 Tajný plán jak udržet Irák pod americkou nadvládou   
6. 6. 2008 Spojené státy vydírají Irák zadržováním 50 miliard dolarů jeho zahraničních rezerv   
22. 5. 2008 Pákistán podepsal dohodu s Talibanem   
5. 5. 2008 Hamáček: Má-li být ČSSD důvěryhodná... musí chytit Bin Ládina Štěpán  Kotrba
25. 3. 2008 Trhy s dětmi v osvobozeném Iráku Lukáš  Lhoťan
25. 3. 2008 Zájem o bezvýchodnou válku v Iráku klesá, The New York Times "zkoumají" proč Karel  Dolejší
23. 3. 2008 Česko-americké vztahy a výročí velikonočního "humanitárního" bombardování Jugoslávie Štěpán  Kotrba
21. 3. 2008 Irák dnes zažívá boom cestovního ruchu   

Hon na svobodu slova RSS 2.0      Historie >
30. 4. 2008 Spisovatelé protestují, že Tesco potlačuje svobodu projevu   
20. 3. 2008 Zákaz Komunistického svazu mládeže potvrzen Ondřej  Slačálek
11. 10. 2007 Čína stále drakoničtěji cenzuruje internet   
8. 10. 2007 Zakažte reklamu a zhroutí se společnost Bohumil  Kartous
8. 10. 2007 "Svět bez loga" by byl světem spravedlivějším, ale nebude Štěpán  Kotrba
4. 10. 2007 Bude Česká republika protiprávně utajovat jinde přístupné informace? Helena  Svatošová
26. 7. 2007 Trestní oznámení pro pomluvu   
20. 6. 2007 Diplomatická kontroverze kolem spisovatele Rushdieho se zostřuje   
16. 3. 2007 Jak se v Právu cenzuruje Mitrofanov Štěpán  Kotrba
6. 3. 2007 Svoboda slova v ČR neexistuje Tomáš  Stýblo