9. 1. 2006
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
9. 1. 2006

Faux pas Ondřeje Neffa

Šéfredaktor je jako kapitán lodi. Ví, že přinejmenším část jeho mužstva je pěkná sebranka, a jeho rolí je každodenně z ní vychovávat tým, který nedělá ostudu. Základní demokratické právo na svobodu slova nemusí být nijak ohroženo, aniž budeme v celostátních periodicích číst titulky: "Prezident říká, že předseda vlády je kokot." "Toncek tvrdí, že debilové jsou oba." "Politický komentátor: Toncek je hňup a už mě sere."

Listina základních lidských práv a svobod, Oddíl druhý 17/2: "Každý má právo vyjadřovat své názory slovem, písmem, tiskem, obrazem nebo jiným způsobem, jakož i svobodně vyhledávat, přijímat a rozšiřovat ideje a informace bez ohledu na hranice státu." V pořádku. Otázka zní kde a jakým způsobem. Bude na akademickou půdu vpuštěn ožrala, který se potřebuje vyřvat? Přijme ČTK zprávu o tom, že Karel si myslí, že Venca je debil? Ne tak Neffův Neviditelný pes. Po báječné "satiře" o komunistických prasatech, kterou se blýsknul rozhlas, přináší Neffovo periodikum článek ještě duchaplnější - o praseti bradavičnatém.

Sloupek
Jiří Studený

Tuhle báseň
napsal můj
dětský pokoj
ve kterém sedím
před zrcadlem
a váhám uvěřit
že jsem ten
koho vidím

z časopisu Dobrá adresa, č. 8/2002 vybral Štefan Švec

9. 1. 2006

Napříč levicí i pravicí

V úterý 10. ledna 2006 má v Ústí nad Labem proběhnout další fáze bitvy o zachování územních limitů těžby v Severních Čechách; jmenovitě pak o to, zda budou, nebo nebudou v dohledné době zbourány vesnice Horní Jiřetín a Černice a zda se hlučný a prašný jícen hnědouhelných dolů přiblíží téměř nadosah k městu Litvínov, aby tak jeho obyvatelům významně zhoršil kvalitu života, a do budoucna možná i vyhlídky na samotné zachování města. Tato kauza nabízí mnoho podnětů k zamyšlení, a to zejména v kontextu debaty, která v BL probíhá na téma revize naší krátké postkomunistické historie.

9. 1. 2006

Izraelský premiér Ariel Šaron byl krutý vojenský velitel, odpovědný za jeden z nejhroznějších válečných zločinů dvacátého století, napsal slavný, dlouholetý britský reportér Robert Fisk ve své rozsáhlé analýze, vědované Arielu Šaronovi (více než 7000 slov, tedy více než 20 normostran), která vyšla v britském deníku Independent.

Je to výňatek z Fiskovy knihy The Great War For Civilisation: The Conquest of the Middle East (Velká válka za civilizaci: Dobývání Blízkého východu) , vydalo nakladatelství Fourth Estate dne 3 října 2005.

6. 1. 2006

Dneska je na pokraji smrti Ariel Šaron, muž, který nebude zapomenut stejně jako Ben-Gurion, Churchill, Reagan, Roosevelt a v BL je jeden krátký článek, píše čtenář Jaromír Snítilý a pokračuje:

Navíc neodchází v době "ukončené práce" nebo v míru jako Churchill. Odchází v nejméně vhodnou dobu. Izrael je v krizi. Celý Izraelsko-palestinský konflikt je v krizi. Doteď byl jasný favorit voleb. Teď nikdo neví, jestli vyhraje Kadima, Likud nebo Avoda.

Odchází politik rovnající se těm jmenovaným velikánům. Budoucnost Izraele a Palestiny je nejistá. A v BL je jeden krátký článek, zapadlý uprostřed dalších článků. :-(

Pozn. red.: Názory na Ariela Šarona mohou být různé. Podle reakcí britských médií ho nyní nenávidí mnozí Izraelci, že "ustoupil Arabům", a Palestinci se hrozí jeho známé brutality. Nicméně v palestinských vládních kruzích v poslední době krystalizovala představa, že se - navzdory všemu - se Šaronem dá vyjednávat.

Ariel Šaron má však velmi kontroverzní minulost. Podle mnohých měl být postaven před soud jako válečný zločinec. Níže uvádíme informace z dokumentárního pořadu televize BBC, který se vysílal v červnu 2001.

PS. Poznámka, kterou by snad nemuselo být nutno dodávat: Objektivní informace podle pořadu televize BBC o tom, že je Ariel Šaron vinen masakry v táborech Sabra a Šatila, neznamenají, že si Britské listy přejí zničení státu Izrael :) ani že nekriticky podporují palestinskou kauzu :), jak se domnívají někteří čtenáři, kteří nám za to buď spílají nebo děkují... :)

(Dokumentární záběry mrtvých těl.)

Reportér: Ráno jednoho dne v září 1982 vstoupil jeden izraelský voják do uprchlického tábora a uviděl tam scénu zkázy.

"Bylo tam naprosté ticho. Nikdo nekřičel. Uvnitř tábora. Vzpomínám na ten zápach. Lidi leželi přes sebe na hromadách. Někteří už byli mrtví, jiní ještě dýchali."

Alespoň osm set civilistů byla zmasakrováno, poté, co izraelský ministr obrany Ariel Sharon dovolil libanonským falangistickým bojovníkům vstoupit do táborů Sabra a Shatila.

Tiskový mluvčí dnešního izraelského premiéra dr. Ranaan Gissen: "Nikdo z nás, nikdo z našich vojáků, nikdo z našich velitelů, ani já, ani naši političtí představitelé, se nepodíleli na této tragické záležitosti."

Reportér: Ariel Sharon a další vedoucí vojenští izraelští představitelé tvrdí, že nemohli předpovědět, co se stane.

Morris Draper, zvláštní americký velvyslanec pro Blízký východ, 1982: "To je absolutní nesmysl."

Reportér: Nikdo nebyl nikdy za toto vraždění postaven před soud, ani za to, že osoby selhaly ve své odpovědnosti vůči zavražděným civilistům. Toto je příběh těch, kteří by měli být obžalováni.

Další podrobnosti v češtině v BL ZDE

Transkript pořadu Fergala Keana Žalujeme (The Accused) v angličtině na stránkách BBC ZDE

Izraelský radikál Michael Ben Horin proklíná Šarona
8. 1. 2006
< Michael Ben Horin, jeden z orga­nizátorů obřadu pulsa d'nura, prohlásil, že Šaronova smrt by znamenala zastavení židov­ského stahování z pásma Gazy.

Před časem pronikla světovými i českými médii informace, že v červenci 2005 byl Ariel Šaron proklet deseti rabíny a kabbalisty V Roš Pina, malém městě na severu Izraele, na místě hrobu polského teroristy Šloma Tabachnika - Ben Josefa (1913-1938, člena Betaru, který byl pověšen v palestinské věznici Acre v roce 1938 Brity pro zapálení arabského autobusu na protest proti útokům Arabů na šest Židů) smrtelnou kletbou pulsa d'nura. Informaci přinesl původně článek Shahara Ilana v příloze náboženství Ha'aretzu, citující mimo jiné Dr. Dov Schwartze z Bar-Ilan University a aktivisty Haredim Moše Blau z ultraortodoxního časopisu Mišpacha. Informaci přinel i Arutz Sheva či článek Jákoba Katze z Jeruzalem Postu, který ovšem už v archivu není. Nezmizel ale jiný článek v deníku Ha'aretz, ani jeho překlad do češtiny v internetovém archivu časopisu Reflex 32/2005 ...

Jmenovec Baruch Ben Josef, spolu s Josefem Dajanem, jež v roce 1995 podle reportáže Petera Hirschberga pro Jerusalem Report proklel stejným zůsobem Jicchaka Rabina a který se také účastnil kabbalistického obřadu proti Šaronovi, prozradil tehdy redaktorům Jeruzalem Postu, že "deset mužů se modlilo k Bohu, aby izraelský lid zbavil 'zlého vražedného diktátora' Šarona." Místo bylo vybráno, protože "Šlomo byl přímý protiklad Šarona". "Ben Josef dal svůj život za židy a odmítl uznat britskou nadvládu, zatímco Šaron dělá všechno pro sebe," řekl Baruch Ben Josef.

Originální znění rituálu pulsa d'nura z redakčního archivu - faskmile v hebrejštině JPG

7. 1. 2006

Šaron pro mě symbolizoval všechno, co nesnáším na své zemi: svatouškovství, založené na násilí, směsici brutality a sebelítosti, nekonečnou chtivost po území a mystické náboženské výrazivo, které mi vždycky z úst tohoto světského, hedonistického vojáka připadalo pokrytecké. Nikdo jiný než Šaron nezosobňoval opilost tolika Izraelců mocí.

A pak, před dvěma lety, došlo k náhlé, záhadné proměně.

Šaron, kterého jsem nenáviděl, se za poslední dva roky dramaticky změnil, ale do jaké míry byl ochoten přijmout smíření, ptá se izraelský spisovatel Amos Oz, zakladatel hnutí Peace Now.

9. 1. 2006

"Trpím onemocněním motorických nervů prakticky celý svůj dospělý život. Nezabránilo však založení velmi sympatické rodiny, ani úspěchu mé práce. Vděčím za to pomoci Jane, mých dětí, i mnoha jiných lidí a organizací. Byl jsem rád, že se můj stav zhoršoval pomaleji, než je obvyklé. To ale znamená, že je třeba neztrácet naději."

Profesor Stephen Hawking na své osobní stránce

Jan Paul se ve svém článku vytasil s tvrzeními, že a) není vlastně důvod preferovat život před smrtí, poněvadž jsme přirozeně smrtelní, b) očekávatelná kvalita života izraelského premiéra Ariela Šarona je tak nízká, že by pro něj osobně bylo lepší, kdyby zemřel, c) je prý absurdní tvrzení, že politická situace na Blízkém Východě závisí na přežití jednoho nemocného starce, který býval nelítostným válečníkem a nese zodpovědnost za masakrování civilistů, d) Šaron už měl dost času dosáhnout všeho, co chtěl.

Hadždž - pouť z Mekky do údolí Miná
9. 1. 2006
"Bůh nemá slitování pro toho, kdo nemá slitování pro jiné"
Mohammed

Začal tradiční hadždž. Na 2,5 milionu muslimů se vydalo na pouť z Mekky do údolí Miná. Bezpečnost na trase zajišťuje 60 tisíc vojáků a policistů. "Není boha kromě jediného Boha a Muhammad je jeho poslem a prorokem". Toto prohlášení víry se nazývá šaháda a je to jednoduchá věta, kterou pronášejí všichni věřící. Pouť do Mekky se svými obřadními úkony je posledním z pěti sloupů islámu.

Zaostřeno na islám: pouť do Mekky - hadždž TÉMA BL

The Hajj - Channel 4 - v angličtině ZDE
9. 1. 2006

aneb O smyslu jedné ankety

Aby bylo jasno, netvrdím, že ankety jsou k ničemu. Je fajn, když se k nejrůznějším jevům vyjádří i někdo jiný nežli stále stejné tváře, patřící k mediálně virtuálnímu druhu zvanému obecně celebrity. Možná jsme si až příliš zvykli na stále tytéž "odborníky" na všechno, jejichž hlavní odbornost spočívá v tom, že se čas od času zjevují na televizní obrazovce. Pokud je problém obecný, je zajímavé vyslechnout, co si o něm obecný lid myslí. Občas se při takové anketě dokonce objeví náhodný chodec, jehož názory jsou odlišné od novinových titulků. Sem tam se dokonce můžeme doslechnout i to, co se obecně neříká, ba ani nechce slyšet.

6. 1. 2006

Obrátil jsem se na ministra zdravotnictví Davida Ratha a ministra práce a sociálních věcí Zdeňka Škromacha s níže uvedeným dotazem, ve věci jedné čtenářky Britských listů. Dosud nepřišla žádná reakce. Z ministerstva práce a sociálních věcí jsem obdržel automatický mail pod hlavičkou "Potvrzení o přijetí podání" (tj. nařízení vyřízení zařízení, zase! :)

Dne 10. ledna přišlo vyrozumění, že můj dopis MPSV předává ministerstvu zdravotnictví.

Dotaz, na který dosud od ministrů nepříšla odpověď, zněl:

8. 1. 2006

Posílám Vám opět hrozný příklad toho, co je možné na serveru novinky.cz. Nerad bych Vás tímto "monitoringem" obtěžoval, ovšem zatím nikdo jiný se na touto situací ani nepozastavil, tím spíše aby o ni někdo napsal, upozorňuje Petr Pišoft:

Při požáru dětského domova v Dušanbe uhořelo 13 dětí

Při požáru dětského domova v Dušanbe v noci na neděli zahynulo 13 dětí. Dalších šedesát jich bylo zraněno, utrpěly popáleniny a nadýchaly se jedovatých zplodin. Dvě děti byly hospitalizovány. Pět dětí se pohřešuje.

Diskuse: 505

Názory, které lidé považují za kvalitní:

* 67 hlasů - NÁZORNÝ PŘÍKLAD, JAK ZACHÁZET S ROMY V DĚCKÝCH (sic!) DOMOVECH...

Odkaz: ZDE

9. 1. 2006

Mučit prosté a obyčejné lidi bývá zábavné a podporováno někdy navíc politickými tupošpičkami dokonce vytrvale k popukání. Pokropení tlučhubové politickými zálivkami něco vydrží. Marně čekáš, občane, že by z nich někdo přiznal omyl, když už ne, že dělá přímo chyby. Leckterou páchnoucí pusinku nevydrhneš ani solvinou. Módní trend - svléknout se párkrát za život z kůže přináší úspěch. Přehlídková mola politická mají jepičí trvání a naším časem mrhání.

9. 1. 2006


But I've a rendezvous with Death
At midnight in some flaming town,
When spring trips north again this year,
And I to my pledged word am true,
I shall not fail that rendezvous

(z oblíbené básně J. F. Kennedyho "Rendezvous with death" od Alana Seegera)

V pátek 6.ledna večer vysílala německá veřejnoprávní stanice ARD dokumentární film pod titulem Rendezvous mit dem Tod, který v koprodukci s s hlavním partnerem, japonskou televisní společností NHK, natočil Wilfried Huismann a Gus Russo. V tomto filmu představuje a hovoří se svědky, kteří mají něco společného s hypothésou, že organizátory vraždy třicátého pátého presidenta Spojených států Johna F. Kennedyho je třeba hledat na Kubě.

Huismannovu filmovému dokumentu nejde po jeho zhlédnutí nic vytknout, neočekává-li se od něj příliš mnoho -- jenže to je právě ošidný pojem.

9. 1. 2006

Ze světa kolem nás II.

Turecko je nepochybně země o níž bude v nejbližších letech slyšet stále víc. Koncem loňského roku se totiž Evropská unie (EU) zavázala zahájit s Tureckem jednání o jeho přistoupení do EU jako řádný člen a toto rozhodnutí, o němž se diskutovalo mnoho let, se do poslední chvíle neobešlo bez tvrdého odporu řady členských zemí. K věci patří, že souhlasit musí všechny, i ta nejmenší může rozhodnutí vetovat. Nebylo třeba ji hledat, Kyperská republika, nový členský stát EU, je zásadně proti členství Turecka a nepochybně k tomu má logické důvody.

9. 1. 2006

My emancipované nejsme lepší ...

Dámy -- režisérku Olgu Sommerovou a komentátorku Janu Bendovou v Mladé Frontě Dnes pobouřil -- alespoň tak soudím podle jejích reakcí -- názor premiérové Paroubkové na "úlohu žen v dějinách" - že totiž politika je spíše věcí mužů. Je. V Praze stejně jako v Paříži, New Yorku či Moskvě. To je realita světa, ženoucího se za povrchností moci i pomíjivostí peněz. Na názoru Zuzany Paroubkové nevidím nic pobuřujícího. Je to totiž právě jen názor. Na něj má nárok každý. I premiérova žena. A není v něm nic, co by někoho utlačovalo. Je dokonce viděním světa, po kterém lze i toužit. Domácí štěstí.

7. 1. 2006

Neuvěřitelné se stává skutkem. Česká tisková kancelář vydala zprávu o tom, že Dagmar Havlové chcípla fena. Pardon - abych přesně citoval tiskovou agenturu:

ČTK: Boxerka Sugar, milovaná psí fenka Dagmar Havlové, odešla ve věku 14,5 roku do zvířecího nebe. Havlová je ztrátou svého psího miláčka, jemuž říkala Šušu, zdrcena.
zdroj ZDE

České tiskové kanceláři tuto nenahraditelnou ztrátu sdělil neodkladně Zdeněk Soudný z Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97. Pes se podle něj zařadil mezi psí rekordmany, neboť průměrně se boxeři dožívají devíti let. Patřil tak mezi nejstarší boxery nejen v Česku, ale prý i v celé Evropě. Podle Mladé fronty Dnes poslal Soudný do světa nekrolog hodný úmrtí prezidenta. Nyní nejspíš nezbývá, než vystrojit Sugar státní pohřeb.

VIZE 97: Odešla obklopena svými nejbližšími doma, v Dělostřelecké ulici, v den 9. výročí sňatku manželů Havlových...
zdroj ZDE

Škoda že Soudný nebyl soudný, to by snad mlčel... O inteligenci redaktorů, editorů i šéfredaktora domácího zpravodajství ČTK si může každý z nás myslet své.

9. 1. 2006

Interní studie USMC:

"Je to nový druh války s nepřítelem, který se přizpůsobuje rychleji než my. Když chce al-Kajdá vyvinout nový typ bomby nebo odpalovacího zařízení, nemusí si podat žádost na účetním oddělení."

generálmajor Robert H. Scales junior

V sobotu 7. ledna agentura Associated Press zveřejnila stručnou zprávu o interní studii americké námořní pěchoty nazvané "Letální zranění trupu u příslušníků námořní pěchoty: Předběžné závěry 29/8/2005". Její autoři v rozporu s oficiální verzí Pentagonu dospěli k zjištění, že většina amerických padlých v Iráku neumírá kvůli bombovým útokům, ale  po zásahu projektilem z běžné ruční zbraně. Střelu by měla zneškodnit balistická vesta Interceptor OTV, jíž jsou standardně vybaveni jak námořní pěšáci, tak příslušníci pozemní armády, nicméně vesta v souboji s Kalašnikovy povstalců velmi často selhává.

Blu-ray disc - 25GB BD-ROM
6. 1. 2006

Technologický průmysl souhlasí: formát DVD je zastaralý a mrtvý.

Společnosti, zabývající se spotřební elektronikou, začínají předvádět novou generaci technologie pro domácí promítání filmů. Elektronický průmysl je však dosud nejednotný ohledně toho, co se stane novým formátem. Dvě soupeřící skupiny jsou přesvědčeny, že roli DVD byl měl převzít právě jejich produkt. Předváděly soupeřící technologii na nynějším veletrhu spotřební elektroniky v Las Vegas.

Firma Sony shromáždila podstatnou podporu pro nový formát Blu-Ray. S ní soupeří firma Toshiba, která prosazuje high-definition HD-DVD, levnější, méně technologicky pokročilou alternativu.

9. 1. 2006
tisková informace Centra pro výzkum veřejného mínění

Součástí listopadového výzkumu CVVM byla otázka zjišťující názory na důvody toho, že v České republice žijí někteří lidé v nouzi. Oslovení občané posuzovali, do jaké míry podle nich platí výroky uvedené v tabulce. Výrok, že někteří lidé žijí v nouzi, protože přišli o zaměstnání, podpořily více než dvě třetiny dotázaných. Stejný podíl respondentů se však domnívá, že někteří lidé žijí v nouzi, protože se jim nechce pracovat.

shrnutí výzkumu CVVM PDF

9. 1. 2006

Martin Říman (ODS) se v Neviditelném psu domnívá, že: "právo na nedotknutelnost majetku je vedle práva na život tím nejzákladnějším, na kterém stojí naše společnost. Vezměte lidem právo na majetek a jste zpátky v komunismu padesátých let." Jindy zase v televizi národu prozradil, že vědeckým bádáním byla potvrzena smutná skutečnost: celospolečenské zájmy či prospěch jsou chimérou, neexistují. Perly házené sviním, které stejně spoléhají jenom na přerozdělování. Jeho myšlenkový souputník (takřka akord), Vít Blaha, si ve stejném médiu myslí, že zákon o vyvlastnění ve veřejném zájmu, který připravuje ČSSD, je srovnatelný se zákony padesátých let. Jak silné asi muselo být ideologické tornádo, jež pánům odneslo poslední zbytky zdravého rozumu?

Zcela nepochybné je toto: jestliže mnohaletou vlastní a poctivou prací uválí občan kuličku, neměl by mu ji jeho soused, který se místo práce vyvaloval na sluníčku, až je z toho celý pěkně opálený, oždibovat.

Czechtek 2002 - Andělka u obce Višňová na Frýdlantsku
9. 1. 2006

Když jsme přemýšleli o jménech lidí, jejichž příběh a názory vám letos v našich profilových rozhovorech a kauzách nabídneme, napadlo nás zkusit štěstí a požádat ministra kultury. Po několika pokusech se nám rozhovor s Vítězslavem Jandákem o CzechTeku, o graffiti a mnohém dalším uskutečnit podařilo.

9. 1. 2006

V poslední době je otázka, s čím jdou jednotlivé strany do voleb, něco jako houska na krámě. Podobné jsou i odpovědi. Až příliš často se dozvídáme, že jde o to, jestli zaplatíme na daních o nějakou desetinu procenta více nebo méně, popřípadě o růst nebo pokles čehokoliv jiného. Přitom se málokdy dozvíme, zda je to moc, málo nebo tak akorát. Většinou se ale dozvíme, že je to o hodně lepší, než to, co navrhují jiní, ti ostatní neznalci, ti v jiném politickém tričku. Je proto zřetelně vidět, že nejde vůbec o to, co se říká, ale o to, kdo to říká a především o to, jak se to tváří ve srovnání s tím, co říká někdo jiný.

7. 1. 2006

Německá kancléřka Angela Merkelová kritizovala před svou nadcházející návštěvou USA americký tábor v zálivu Guantánamo na Kubě, kde jsou dlouhodobě zadržovány bez soudu osoby podezřívané americkými úřady z terorismu. V rozhovoru pro týdeník Der Spiegel konstatovala, že tábor by "neměl existovat" a že je zapotřebí najít "jiné způsoby" jak zacházet s těmito vězni. Dodala ale, že od Bushe nebude během své návštěvy chtít, aby tábor okamžitě uzavřel. Posléze na tiskové konferenci své názory hájila: "Toto je můj názor a řeknu ho i kdekoliv jinde, stejně, jako jsem ho vyjádřila tady. Mé rozhovory s vedoucími představiteli jiných zemí neznamenají, že bych vyjadřovala nějaké požadavky, ale skládají se z výměny názorů." Kancléřka řekla v listě Der Spiegel, že chce s Bushem mluvit o boji proti terorismu, "ale echci zdůraznit, že naše styky s USA nebudou omezeny jen na rozhovory o boji proti terorismu a o irácké válce," dodala. Její sociálnědemokratičtí partneři v německé vládě přivítali, že odsoudila existenci tábora v zálivu Guantánamo.

Merkelová plánuje během cesty do Ameriky zlepšit styky mezi USA a Německem, které ochladly, když se Gerhard Schroeder postavil proti americkému útoku na Irák.

Podrobnosti v angličtině ZDE

9. 1. 2006

Zaujal mne článek pana Víta "Proč věřit v Boha -- opravdu proč?" Když jsem si potom přečetl reakci na něj od pana Cveka a pana Huška, bylo mi to k smíchu. Pan Cvek ve svém článku zesměšnuje pana Víta a doporučuje mu psát jen své názory, nikoli fakta. Pozorně jsem si článek pana Víta přečetl a myslím si, že obsahuje hlavně jeho názory, na rozdíl od článku pana Cveka, kde se to různými "fakty" jen hemží, píše Roman Daniel, absolvent katolické teologické fakulty v Praze, a pokračuje:

Jsem věřící, a přesto s mnoha názory pana Víta souhlasím.

Temelín - ilustrační foto
9. 1. 2006

Německý spolkový ministr životního prostředí Sigmar Gabriel požaduje jako konsekvenci z aktuálního sporu Ruska a Ukrajiny o dodávky plynu "ekonomicky a ekologicky udržitelnou energetickou strategii", upozorňuje Martin Tesař: "V jádru stojíme před změnou naší energetické politiky," řekl Gabriel 5. ledna na tiskové konferenci v Berlíně. Jako rovnocenné cíle jmenoval zajištění dodávek, stabilitu cen elektřiny a ochranu klimatu. V této souvislosti jasně odmítl atomovou energii: "Uran je ze všech energetických zdrojů jediný, kde je Německo stoprocentně závislé na dovozu. Současně je uran ze všech energetických zdrojů ten, který celosvětově vyčerpáme jako první. Lidé, kteří to zažijí, jsou už dnes narozeni."

7. 1. 2006

Píše to Hana Valentová, v tiskové zprávě o Přípravném setkání Pražského modelu OSN pro středoškoláky v ČR, které organizuje Asociace pro mezinárodní otázky. Při sobotním setkání se prý 350 českých středoškoláků shodlo, že "proti terorismu je třeba důrazně bojovat".

Sancta simplicitas...

"Je válka proti terorismu úspěšná? Jaké jsou nejefektivnější metody boje proti terorismu? Otázky, které řeší přední světoví politici, se pokoušeli v sobotu zodpovědět čeští středoškoláci. Více než 350 z nich se proměnilo v zástupce jednotlivých členských států OSN, a to v rámci 11. ročníku Pražského modelu OSN," píše se v tiskové zprávě zmíněné organizace.

Povšimněte si, jak tato údajně nezávislá iniciativa automaticky přebírá žargon George Bushe. Ona se snad vede nějaká válka proti terorismu někde jinde než v mysli amerického prezidenta? Zřejmě není divu, iniciativa Asociace pro mezinárodní otázky má silné průniky s aktivistickou politickou organizací Člověk v tísni. (red.)

9. 1. 2006

Rádi bychom tímto reagovali na text uveřejněný v Britských listech pod názvem Čeští středoškoláci míní, že "je proti terorismu třeba důrazně bojovat" a podepsaný zkratkou red.

V textu autor kritizuje formulace uvedené v naší tiskové zprávě o přípravném setkání Pražského modelu OSN a v závěru tvrdí, že "iniciativa Asociace pro mezinárodní otázky má silné průniky s aktivistickou politickou organizací Člověk v tísni".

Z textu, na který reagujeme, nám bohužel vyplývá, že autor není s Modelem OSN -- vzdělávacím programem pro české středoškoláky -- a s činností Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) dostatečně seznámen.

Pražský model OSN je simulací jednání Organizace spojených národů a reflektuje současné mezinárodní dění, proto se přirozeně v agendě jednání studentů objevuje také terorismus. Studenti se skutečně zamýšleli nad způsoby, jakými lze terorismus potlačovat.

22. 11. 2003

Britským listům můžete psát na adresu redakce@blisty.cz, šéfredaktor Jan Čulík má adresu culik@blisty.cz a také J.Culik@slavonic.arts.gla.ac.uk , pražský redaktor Štěpán Kotrba má adresu stepan@kotrba.cz a skype stepan.kotrba, technickému správci Dominiku Joe Pantůčkovi pište na adresu joe@joe.cz.

2. 1. 2006

V prosinci 2005 přispělo celkem 131 čtenářů Britských listů na provoz časopisu úhrnem částkou 34 359.00 Kč. Příjem z reklamy byl 1200 Kč. Na internetovém účtu Paypal máme nyní nadto 981.24 USD. Přispěl jen zlomek z celkového počtu více než devět tisíc čtenářů denně, děkujeme. Apelujeme i na ostatní, aby nám třeba i malým, pravidelným finančním příspěvkem pomohli rozšiřovat a profesionalizovat práci časopisu ve veřejném zájmu, kterou děláme zadarmo. Vybranou částkou financujeme postupné dopracování našeho redakčního systému a odstranění četných nefunkčností, financování systematické novinářské práce to však zatím neumožňuje. Právě pro nedostatek financí jsme dosud nebyli schopni zprovoznit celou řadu potřebných technických funkcí serveru (vyhledávání, statistiky, knihovnu, galerie, zasílání BL mailem, onlinové chaty, odstranit četné technické chyby).

Finanční dary Občanskému sdružení Britské listy jsou v ČR odečitatelné ze základu daně z příjmu. Vydáváme k tomu na požádání písemné potvrzení.

Děkujeme všem, kteří podporují provoz Britských listů finančními dary i zadáváním reklamy.

Jsme vám velmi vděčni za finanční záchranu našeho serveru, prosíme však: nepřestávejte přispívat, umožníte nám dělat naši práci lépe a efektivněji, budeme si moci například systematicky financovat právníka, což byl mělo být pro náš list nezbytné. Financujte si k vlastnímu prospěchu kritický a nezávislý deník.

Jsme vděčni za každý drobný příspěvek na provoz Britských listů, který je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisen Bance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2.

Čtenáři ze zahraničí mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
9. 1. 2006 Málokoho napadne, že od časů Kemala Atatürka je Turecko stabilní demokracií Egon T. Lánský
9. 1. 2006 Nakladatelství Mladá fronta nedodržuje smlouvy Lubomír  Brožek
9. 1. 2006 Horní Jiřetín a Černice: komu zvoní hrana? Martin  Škabraha
9. 1. 2006 Robert Fisk: "Šaron bude navždy považován za válečného zločince"   
9. 1. 2006 Většinu amerických padlých mohly zachránit kvalitnější balistické vesty Karel  Dolejší
9. 1. 2006 To se nám ta volební kampaň pěkně rozbíhá Filip  Sklenář
6. 1. 2006 Mlčení ministrů Jan  Čulík
6. 1. 2006 Válečný zločinec Ariel Šaron   
6. 1. 2006 Formát DVD je zastaralý   
28. 12. 2005 Pane Pehe, novinářovou povinností není stranickost, ale mravnost Jiří  Jírovec

Hon na svobodu slova RSS 2.0      Historie >
30. 12. 2005 Ankara a svoboda projevu:počet obviněných narůstá Simone  Radačičová
27. 12. 2005 Svoboda projevu v Evropě: Musí to být buď všechno, nebo to není nic   
21. 12. 2005 Jak je tomu s verbálními trestnými činy Jaroslav  Štemberk
20. 12. 2005 Čermákova vyváženost bez obalu a rakouský tiskový zákon Štěpán  Kotrba
20. 12. 2005 Trestní stíhání za pomluvu je potřebný paragraf   
19. 12. 2005 Zahájeno trestní stíhání proti Stanislavu Pencovi   
14. 12. 2005 Nevinný člověk, jehož soudce Šídlo odsoudil do vězení za neprokázanou blbost Jan  Čulík
14. 12. 2005 Svoboda je nedělitelná? Máme se za co stydět? Jan  Čulík
13. 12. 2005 Petr Partyk uvězněn   
28. 11. 2005 Stane se David Irving mučedníkem za svobodu projevu?   

Mají pětatřicátníci v Česku dnes zhoubný vliv? RSS 2.0      Historie >
6. 1. 2006 Kdo jsou vítězové antikomunistické revoluce? Jindřich  Kalous
4. 1. 2006 Vinu nesou ti, kdo narcistický habitus vytvářejí Karel  Dolejší
2. 1. 2006 Pětatřicátníci, hoši jako květ, na vás bylo vždycky radost pohledět.... Josef  Vít
2. 1. 2006 Vadí, nevadí Luděk  Rozehnal
31. 12. 2005 Jak to bylo s tím západním rájem? František  Hájek
31. 12. 2005 Zmačkané obaly Tomáš  Krček
30. 12. 2005 Flexibilita potřetí Jan  Holík
30. 12. 2005 Pohled (post)Husákova dítěte Lubomír  Novotný
30. 12. 2005 Ještě jednou pětatřicátníci Josef  Vít
30. 12. 2005 Opět jen střet generací Josef  Provazník

Měli by čtenáři finančně přispívat na Britské listy? RSS 2.0      Historie >
2. 1. 2006 Hospodaření OSBL za prosinec 2005   
24. 12. 2005 Česká sekce BBC přece jen končí...   
30. 11. 2005 Vděčnost, taková všednost... Štěpán  Kotrba
16. 11. 2005 Zvyšte si sebevědomí pravidelnými finančními příspěvky pro Britské listy   
22. 6. 2005 Britské listy: Průběžný stav financí   
10. 6. 2005 Britské listy: Průběžný stav financí   
10. 6. 2005 Britské listy jsou komunistické svinstvo   
8. 6. 2005 Proč to nejde a proč by stálo za to zkusit Martin  Marek
8. 6. 2005 Vydávat noviny za 8.600.- Kč měsíčně je výkon hodný Davida Copperfielda   
8. 6. 2005 Britské listy: polovina špíny a polovina perel   

Zaznamenávání osobních dat občanů RSS 2.0      Historie >
23. 12. 2005 Od roku 2006 budou v Británii zaznamenávány všechny jízdy automobilem   
23. 12. 2005 Nástup Velkého bratra v ČR a v EU   
17. 10. 2005 Odpor v EU proti orwellovské směrnici   
6. 10. 2005 Šikana zaměstnaců, kteří pracují s počítačem, šikana novinářů a protiteroristická hloupost Štěpán  Kotrba
9. 9. 2005 Plán archivovat telekomunikační data v EU odmítnut   
8. 9. 2005 Británie znovu požaduje archivaci informací o emailech a telefonních rozhovorech   
8. 9. 2005 Schraňování údajů o telekomunikačním provozu občanů EU není řešení!   
11. 7. 2005 Clarke chce, aby vlády v EU zaznamenávaly informace o všech mobilních a emailových komunikacích   
10. 6. 2002 Evropská unie chce číst všechny emaily a analyzovat všechny telefonní výpisy   

Báseň pro tento den RSS 2.0      Historie >
6. 1. 2006 Poslání Viktor  Dyk
5. 1. 2006 * * *   
4. 1. 2006 Když tři dny vítr vál Zbyněk  Hejda
30. 12. 2005 V konečcích prstů Zbyněk  Hejda
29. 12. 2005 * * * Jan  Pavel
28. 12. 2005 Příběh Fráňa  Šrámek
27. 12. 2005 A noc se zachvěla Štěpán  Kotrba
22. 12. 2005 VI Milan  Nápravník
21. 12. 2005 Čtyřverší Martin  Pokorný
20. 12. 2005 Kukačka Štěpán  Kotrba

Kriminalizace fanoušků a Harry Potter RSS 2.0      Historie >
20. 12. 2005 Policie vyšetřuje neoficiální překladatele Harryho Pottera i nadále jako zločince Štěpán  Kotrba
17. 12. 2005 Harry Potter na netu: Jan Rychetský v Právu zbytečně kriminalizuje děti Štěpán  Kotrba
28. 7. 2005 Harry Potter a Mýtus věčného návratu Dominik  Lukeš
27. 7. 2005 Neoficiální překlad Harryho Pottera do češtiny už je na světě Štěpán  Kotrba
15. 9. 2004 Literatura se stala terčem mediální manipulace Petr  Bílek
30. 6. 2003 Nový Harry Potter -- postava plná angstu Hannah  Čulík
30. 6. 2003 The angst-filled Harry Potter Hannah  Čulík
21. 6. 2003 Šílenství ohledně nového Harryho Pottera je dobře organizováno   
19. 6. 2003 Rowlingová žaluje americký deník   
18. 12. 2002 O čo prišiel Harry Potter Eva  Michalková

Demokratická revoluce? Utajená historie devadesátých let RSS 2.0      Historie >
6. 1. 2006 Kdo jsou vítězové antikomunistické revoluce? Jindřich  Kalous
5. 1. 2006 Rozdíl je jen domněnkou, je třeba jej prokázat Miroslav  Prokeš
4. 1. 2006 Udělejte to profesionálně   
4. 1. 2006 V této demokracii smějí užívat svobody jen ti, co souhlasí   
4. 1. 2006 Vinu nesou ti, kdo narcistický habitus vytvářejí Karel  Dolejší
3. 1. 2006 Perzekuce před listopadem a po něm: Jeden malý rozdíl Pavel  Urban
2. 1. 2006 Pár sametových příběhů Štěpán  Kotrba
2. 1. 2006 Time to examine the hidden history of 1989 Jan  Čulík
2. 1. 2006 Taktéž jsem se stal terčem diskriminace a "obětním beránkem" zvůle zákonodárců Miloslav  Veselák
31. 12. 2005 Autoři by se měli vyhýbat všeobecným neadresným útokům   

Igor Chaun: "Proč věřit v Boha?" - názory a reakce RSS 2.0      Historie >
9. 1. 2006 Mnohé nepravosti se děly jménem církve   
6. 1. 2006 Indoktrinace? Petr  Hušek
6. 1. 2006 Poznávání, věření, neporozumění Bohumír  Tichánek
5. 1. 2006 Nedovolme pravici unést Boha   
5. 1. 2006 Josef Vít je rozumbrada a v článcích má věcné chyby Boris  Cvek
5. 1. 2006 Víra v Boha v nejateističtější zemi na světě - přijde nový Bůh? Jiří  Mašek
5. 1. 2006 Chtěla bych se zastat Igora Chauna Věra  Říhová
4. 1. 2006 Schopnost věřit je genetická záležitost   
4. 1. 2006 Vadí mi, že nám Igor Chaun vnucuje víru   
4. 1. 2006 Proč věřit v Boha -- opravdu, proč? Josef  Vít

Ptačí chřipka RSS 2.0      Historie >
5. 1. 2006 V Turecku onemocněli lidé ptačí chřipkou   
1. 12. 2005 Epidemie moru z roku 1665 versus epidemie hlouposti z roku 2005 Aleš  Uhlíř
1. 12. 2005 O hromadných hrobech   
1. 12. 2005 Rozumný požadavek slovenské hygieničky   
5. 11. 2005 Jak to vypadá při chřipkové pandemii   
4. 11. 2005 Někteří jsme si stále rovnější? Zbyněk  Šebor
4. 11. 2005 Chřipka Petr  Wagner
24. 10. 2005 Papoušek, dovezený do Británie "byl nakažen smrtelnou ptačí chřipkou"   
21. 10. 2005 Voliéra trapnosti a trusu Václav  Dušek
17. 10. 2005 Ptačí chřipka a paní Müllerová Lubomír  Brožek

10 let v českých médiích RSS 2.0      Historie >
14. 10. 2005 Marketing a média - ztracené iluze Daniel  Köppl
13. 10. 2005 Komu patří informace na internetu? Milan  Stibral
12. 10. 2005 Etika a česká média - mezi lepším a horším Václav  Moravec
11. 10. 2005 Čí je vlastně svoboda projevu? Novinářů, nebo vydavatelů? Jan  Jirák
10. 10. 2005 "Máme pitomější politiky, nebo novináře?" Miloš  Čermák

Czech Politics: Jan Čulík's comment in Czech Business Weekly RSS 2.0      Historie >
2. 1. 2006 Time to examine the hidden history of 1989 Jan  Čulík
14. 12. 2005 In reality TV, echoes of the plebeian past Jan  Čulík
15. 11. 2005 Racism emerges as French suburbs burn Jan  Čulík
24. 10. 2005 Now is the time for agents provocateurs Jan  Čulík
3. 10. 2005 Czech judiciary seen as corrupt from abroad Jan  Čulík
12. 9. 2005 No justification for soaring oil prices Jan  Čulík
22. 8. 2005 Mapping the limits of democracy Jan  Čulík
1. 8. 2005 Media must not give to stereotypes Jan  Čulík
18. 7. 2005 Media mistakes may just be growing pains Jan  Čulík
20. 6. 2005 The unexamined life is not worth watching Jan  Čulík

DIY, tekno a CzechTek RSS 2.0      Historie >
9. 1. 2006 Ministr kultury Vítězslav Jandák: "Na CzechTek se přijedu podívat!" Martin "Juki" Jyrkinen
13. 12. 2005 Vyjadřuji hlubokou nespokojenost s tím, jak vyšetřujete zásah policistů na CzechTeku 2005   
8. 12. 2005 Jsme nespokojeni s tím, jak se vyšetřuje Czechtek 2005!   
14. 11. 2005 Motejl: "Při Czechteku 2005 pochybila policie i účastníci" Štěpán  Kotrba
31. 10. 2005 CzechTek 2005 v komentářích českého tisku   
16. 9. 2005 Ti, jimž jde o lidská práva, by se měli o bezprávný policejní zásah proti Czechteku zajímat Jan  Rovenský
12. 9. 2005 EuroTek aneb od teknohudby k technokracii? Petr  Schnur
9. 9. 2005 CzechTek v rovině zneužití práva Miroslav  Polreich
8. 9. 2005 Odpůrci zásahu: Vláda chybně interpretuje zásah policie na Tachovsku   
1. 9. 2005 CzechTek po americku Thomas  Franke

Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost RSS 2.0      Historie >
4. 1. 2006 Konec jednoho snu Josef  Vít
28. 11. 2005 Ropný zlom: dojdeme k rozumným závěrům? Jindřich  Kalous
24. 11. 2005 Ropný zlom: nejperspektivnější je jaderná energie   
23. 11. 2005 Ropný zlom: Nebezpečné omyly Jindřicha Kalouse Jiří  Vačkář
22. 11. 2005 Ropný zlom: co dělat v České republice Jindřich  Kalous
14. 11. 2005 Ropný zlom a Švédsko Jindřich  Kalous
7. 11. 2005 Krutá zima Jindřich  Kalous
2. 11. 2005 Quo vadis, Evropo Oskar  Krejčí
26. 10. 2005 Středoasijská šachovnice Oskar  Krejčí
24. 10. 2005 Evropská komise o ropném zlomu   

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
9. 1. 2006 Většinu amerických padlých mohly zachránit kvalitnější balistické vesty Karel  Dolejší
3. 1. 2006 Svět se nedá vojensky ovládnout technologií   
3. 1. 2006 Bushova vláda už nebude financovat znovuvýstavbu Iráku   
22. 12. 2005 Saddám Husajn: "Američané mě mučili"   
20. 12. 2005 Prezident Bush znovu obhajoval odposlouchávání telefonů v Americe   
14. 12. 2005 George Bush: Výzvědné informace pro válku v Iráku byly chybné, přesto však bylo správné svrhnout Saddáma Husajna   
14. 12. 2005 Televize BBC: "Spojenci na lavici obžalovaných"   
2. 12. 2005 Soukromé bezpečnostní firmy střílejí v Iráku na kohokoliv   
1. 12. 2005 Los Angeles Times: Americká armáda platí irácký tisk, aby pro ni publikoval propagandu   
30. 11. 2005 Bush: Nemá kam prchnout   

Český film RSS 2.0      Historie >
13. 12. 2005 Maria Procházková, Oldřich Kaiser a Žralok v hlavě Jan  Čulík
21. 11. 2005 Filosofický horor o kultuře Martin  Ondreját
7. 11. 2005 Sú Hrubeš a Mareš filmom do dažďa? Juraj  Korpa
27. 10. 2005 Hrubeš a Mareš jsou naši souputníci Tomáš  Koloc
10. 10. 2005 Štěstí: Ta schematičnost opravdu skřípe Tomáš  Koloc
29. 9. 2005 Jak kritici ublížují filmu Štěstí Ján  Simkanič
26. 9. 2005 Štěstí Bohdana Slámy dostalo cenu v San Sebastian   
15. 9. 2005 Štěstí Bohdana Slámy   
9. 8. 2005 Co se právě hraje v Athénách pod Akropolí? Jan  Čulík
1. 8. 2005 S Břetislavem Rychlíkem o jeho tvorbě a o České televizi Jan  Čulík

Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti RSS 2.0      Historie >
4. 7. 2005 Moc nočních můr v internetovém archivu   
13. 5. 2005 Curtisova Moc nočních můr na filmovém festivalu v Cannes   
15. 4. 2005 Význačný televizní dokumentarista obvinil BBC, že přehání hrozbu terorismu   
31. 3. 2005 Moc nočních můr Adama Curtise v Bratislavě   
11. 3. 2005 Neoliberální plíživý převrat a smrt demokracie podle Noreeny Hertzové Stanislav  Heczko
2. 3. 2005 Moc nočních můr na Ostravské univerzitě   
26. 1. 2005 Česká redakce BBC informuje o filmu Adama Curtise Jan  Čulík
19. 1. 2005 Curtisova Moc nočních můr znovu v britské televizi   
18. 1. 2005 Bez analýzy a syntézy se ve světě nezorientujete - musíte vytvářet teorie o tom, jak věci jsou Irena  Ryšánková
6. 1. 2005 Jak Adam Curtis bourá mýty prostřednictvím šokujících vizuálních souvislostí Marta  Svobodová

Globální oteplování RSS 2.0      Historie >
9. 12. 2005 Jak se americká ropná společnost snaží zabránit, aby Evropa plnila smlouvu z Kjóta   
25. 11. 2005 Koncentrace CO2 je "nejvyšší za 650 000 let"   
21. 9. 2005 Firmy chtějí jednat proti globálnímu oteplování, brání jim v tom vlády   
11. 8. 2005 Globální oteplování se přiblížilo bodu nevratnosti   
8. 7. 2005 Pitný režim duše Bohumil  Kartous
4. 7. 2005 Sladké mámení alternativ Milan  Černý
1. 7. 2005 Blair se prý připravuje na rozkol s Georgem Bushem   
30. 6. 2005 Alternativní zdroje energie jsou nerealistické   
23. 6. 2005 Independent: Zabíjíme tuto planetu   
19. 6. 2005 Amerika usiluje o likvidaci připravované dohody o podnebných změnách   

Školství RSS 2.0      Historie >
9. 12. 2005 Deset let pražského školství mezi Ábelem a Kainem Ivo V. Fencl
8. 12. 2005 Tiché dohody a špatné hody Václav  Dušek
11. 11. 2005 Škola a jazyky   
10. 11. 2005 Jak se vyučují jazyky na české střední škole   
10. 11. 2005 Výuka cizích jazyků Josef  Vít
9. 11. 2005 Pozor! Hrozí omezení samosprávy akademických obcí   
1. 11. 2005 České univerzity již dávají svým studentům peníze Zdeněk  Moravčík
27. 10. 2005 Pravice chce zrušit v Albertě školné v postsekundárním školství Jiří  Jírovec
19. 10. 2005 Stanou se univerzity otrokem komerčních zájmů?   
9. 9. 2005 Kde jinde než v škole a kdo jiný než učitel Michal  Giboda

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
31. 12. 2005 Jak tomu bylo ve vězení Václav Vratislav z Mitrovic
24. 12. 2005 O českých špionech v 16. století Václav Vratislav z Mitrovic
13. 12. 2005 Poetry Slam v Ústí nad Labem   
1. 12. 2005 Pavel Janáček- Braková literatura   
24. 11. 2005 Nepotřebnost literatury a bezprizornost spisovatele Michal  Černík
17. 10. 2005 Brak Filip  Sklenář
17. 10. 2005 Umění je paměť, stopa po živých... Irena  Zítková
13. 10. 2005 Přátelé pokleslých forem Milan  Černý
6. 10. 2005 Late towards the morning Karel  Hlaváček
26. 9. 2005 Chvála braku Milan  Černý