5. 9. 2007
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
5. 9. 2007

Titanový déšť:

Čínští hackeři, podle některých spekulací z čínské armády, útočí na počítačové sítě britských ministerstev, uvedl list Guardian. Zaměřili se na síť na ministerstvu zahraničí a na dalších klíčových ministerstvech. Ministerstvo obrany odmítlo se vyjádřit, zda se stalo terčem útoků. V důsledku jednoho incidentu přestal loni fungovat počítačový systém v britském parlamentu. Posléze se zjistilo, že to byl organizovaný útok čínské hackerské skupiny, uvádí britská vláda.

Tyto informace přicházejí poté, co byly zveřejněny zprávy, že hackeři z čínské armády údajně pronikli letos v červnu do vojenské počítačové sítě Pentagonu. Podle listu Financial Times to byl nejúspěšnější počítačový útok na americké ministerstvo obrany v historii.

Radar SBX
5. 9. 2007

V souvislosti s připravovanou instalací radaru protiraketové obrany USA v prostoru ČR (lokalita Brdy) probíhá již mnoho měsíců poněkud zvláštní "mimoběžný dialog" státních představitelů a veřejnosti. Častým argumentem v něm bývá "nedostatek odborných informací". Veřejnost si na něj stěžuje a vláda jím naopak zdůvodňuje, proč rozhodování nemůže přenechat občanům v referendu. Je pravda, že věrohodných a spolehlivých technických informací o parametrech radaru je málo. Co však chybí především, je věcná diskuse a respekt k odlišnému názoru. Převažují mediální manipulace, mlžení a znevažování. Obavy z účinků radaru na lidské zdraví i jiné oprávněné výhrady jsou zlehčovány. Takový způsob argumentace nebudí důvěru.

Následující technickou analýzu a odhad parametrů radaru, jenž má být umístěn v Brdech, vypracoval odborník, který v oboru radiolokace aktivně pracoval řadu let. Analýza čerpá výhradně z veřejně dostupných materiálů (s přesným odkazem na zdroj) a ze znalosti fyzikálních vztahů z radiolokace, doplněné o logiku a ověřovací výpočty.

článek vychází v zářijovém čísle odborného měsíčníku ATM, který bude v prodeji od 7. 9. 2007

5. 9. 2007
Tisková zpráva

Českou vládu na jejím dnešním zasedání ve Spáleném Poříčí přivítalo mužstvo fotbalistů s tvářemi politiků, kteří se nejvíce zasazují o to, aby se Brdy v blízké budoucnosti staly dějištěm mistrovství světa ve zbrojení.

"Naše vláda se chová jako organizační výbor MS ve zbrojení. Připravuje u nás hřiště pro velké vojenské hráče a občany se snaží přesvědčit, aby se stali nadšenými diváky. Ministryně obrany již dokonce nazpívala hymnu šampionátu," řekl Martin Kloubek z Greenpeace ČR.

5. 9. 2007
tisková zpráva Greenpeace

Podstatným rysem debaty o možném umístění protiraketového radaru na našem území je od samého počátku nedostatek relevantních informací jak o politických, tak o technických stránkách projektu. V plné míře se to týká i samotných údajů o technických charakteristikách radaru XBR na Kwajaleinu, jenž má být údajně po modernizaci a přejmenování na EBR a umístěn v Brdech. Neprůhlednost projektu se však netýká jen zamýšleného radaru v ČR, ale byla příznačná již pro projekty v samotných USA.

Například studie "Rozmístění národní protiraketové obrany. Závěrečný protokol o dopadu na životní prostředí" z července 2000, kterou zpracovalo americké ministerstvo obrany pro zvažovaný projekt výstavby XBR radaru na ostrově Shemya poblíž Aljašky, uvádí opravdu kuriózní větu:

5. 9. 2007

Dnešní MF Dnes uveřejnila pod názvem "Debata o radaru: starostové jednat nechtějí" píárový článek podepsaný ministryní obrany Vlastou Parkanovou.

Jádrem sdělení jsou tyto věty: "...možná právě tato vstřícnost vnesla do našeho vztahu s některými starosty základní nedorozumění. To, co jim nabízíme, není spolurozhodování o tom, zda radar ano, či ne, ale záruky, že pokud o jeho výstavbě bude rozhodnuto, jeho provoz nebude poškozovat zdraví obyvatel ani přírodu v okolí," píše Václav Hála z Horních Řepčic.

TU-95 MC
5. 9. 2007

cri - koš │ 12 ruských strategických bombardérů zahájilo v pondělí 3. 9. 2007 dvoudenní vojenské manévry v oblasti severního pólu. Zprávu potvrdil mluvčí ruské armády Alexandr V. Drobyševskij. V prohlášení uvedl, že 12 bombardovacích letounů Tu- 95 MC Bear vzlétlo z 5 leteckých základen v Rusku a budou provádět nácvik ostrých střeleb a tankování za letu z dopravních letadel Il-78 . Je to už druhé takové cvičení v posledních měsících.

design ČT 1
5. 9. 2007

Málokdy Českou televizi chválím, neboť se většinou zabývám (ne)objektivitou a arogancí zpravodajství a politické publicistiky, manipulativností některých dokumentů či nevyváženosti programu, blížícího se více komerčním televizím, než ideálu veřejné služby. Dnes chválou nechci šetřit, protože Česká televize určila laťku ostatním komplexním pojetím své grafiky a určila tak i laťku vizuální kultuře v ČR. Musím říci, že designeři v České televizi ukázali velmi kultivovaný a střízlivý přístup ke grafickému obalu ČT1, ČT2 i ČT 24. Příklon k funkcionalismu, harmonicky kontrastní barevnost, jemnost struktur nevtíravá dynamika, která vynikne zejména ve zpravodajství a publicistice.

5. 9. 2007

V té všední každodennosti našich životů jakési "vzrůšo" denně skýtají zřejmě především jen relace televize, senzační titulky bulvárního tisku, decibely z rozhlasu, anebo nepostradatelný mobil. Už méně často nás nažhaví výprodejové a "akční" ceny hypermarketů. A nepříjemně nás překvapí nečekaná zácpa na silnici, kudy potřebujeme zrovna jet. Zaměstnání vzrušuje snad jen workoholika. S politikou angažovaně počítá jen málokdo. I když nás ta politika rozmanitě zavazuje, ať už se nám to třeba nelíbí. Lord Palmerston kdysi prohlásil, že nejsou stálí ani přátelé, ani nepřátelé, jen zájmy přetrvávají. Ale ani ty zájmy nevykazují standardy, na kterých bychom mohli stavět zítřejší jistoty. Náš věk -- 21. století -- nazýváme hrdě "informačním", jenže spolehlivost a kvalita poskytovaných informací mohou být na štíru s realitou.

5. 9. 2007

JIŽNÍ KOREA:

Před dvěma dny se do Jižní Koreje vrátilo devatenáct jihokorejských rukojmích. Původně jich bylo třiadvacet, ale dva rukojmí Taliban v Afghánistánu usmrtil. Dvě ženy,které byly propuštěny dříve než ostatní, se vrátily do Koreje a musely být v důsledku špatného zdravotního stavu okamžitě hospitalizovány.

Tato skupina rukojmích patří k jedné jihokorejské protestantské církvi. Údajně to byli jen zdravotničtí dobrovolníci, ale o jejich opravdové motivaci se vždycky vedly od jejich zajetí spory a jihokorejská veřejnost se domnívá, že se tito lidé do Afghánistánu vydali jako misionáři.

Před odletem se z legrace vyfotografovali na největším jihokorejském letišti Incheon International Airport. Z těch fotek vyzařuje jejich nadšení. Na jedné z fotografií je jasně vidět tabule s vládním varováním, že Afghánistán je jednou z nebezpečných zemí a že se tam nemá jezdit. Přesto se na tom snímku velmi radují.

(Autorka je jihokorejská reportérka Britských listů)

5. 9. 2007

SOUTH KOREA:

19 South Korean hostages returned to South Korea 2 days ago. Initially there were 23 of them, but two were killed by the Taliban in Afghanistan. Two women, who had been released before the other were set free, came back to Korea and were hospitalised due to their ill health. The rest of them were also immediately taken to the hospital due to maltreatment in Afghanistan.

This group belongs to a Protestant church in South Korea and allegedly they were only medical volunteers, but their real motivation has always been debated since their capture and the South Korean public believes that they went as missionaries.

They took mocking photos at Incheon International Airport before their departure which depict their enthusiasm. It can clearly be seen in one of the photos that they were next to a government warning sign saying that Afghanistan is one of the dangerous areas to visit. They seemed very happy in that photo.

(Max Park is Britské listy's South Korean correspondent)

5. 9. 2007

koš │ Bývalý náčelník generálního štábu Jiří Šedivý ve svém článku z MfD 4. 9. 2007 pod názvem "Založí Čína s Ruskem nové NATO?" velmi realisticky zhodnotil nejnovější vývoj v zemích Šanghajské organizace spolupráce v oblasti ropné bezpečnosti. Generál řekl prakticky to samé, co analytici Britských listů Oskar Krejčí, Miroslav Polreich a Štěpán Kotrba tvrdí už od roku 2005. Že nově vzniklé "NATO východu" se stává globálním hráčem v oblasti vojenské, ekonomické i energetické. Hráčem, který má trumfy v rukou... A z toho titulu viděno, je stavba amerického radaru americkou vojenskopolitickou provokací vůči Rusku víc, než vážně míněnou americkou snahou bránit Evropu. A generál Šedivý už to ví...

Ruská ekonomika se probírá z mrákot. Země je druhým největším exportérem ropy na světě. Čína je naproti tomu druhým největším konzumentem ropy na světě, a proto potřebuje zdroje. Prognózy vývoje Číny jsou impozantní. ...

...Putin dobře ví, že nemůže nechat Evropu stranou. Ropa a plyn budou totiž hodně silným nástrojem k ovládání Evropy v budoucích letech nevyhnutelné energetické krize. I když se zdá, že jde o vzdálenou věc, pro tento ambiciózní cíl nemůže Rusko potřebovat americký vliv ve střední Evropě - vliv, který by reprezentovala protiraketová obrana rozmístěná v Česku a Polsku.

Šanghajská organizace spolupráce - nová supervelmoc TÉMA BL

5. 9. 2007

Je sice již středa, ale mohlo by být ještě dost času na to, požadovat, my, koncesionáři, aby naše veřejnoprávní ČT přenášela jednání vlády v Brdech s občany - starosty, v přímém přenosu. Je to sice neobvyklé, ale nic složitého a neuskutečnitelného v tom není, píše Václav Žáček ze Svitav.

5. 9. 2007

Na Britských listech vyšly v nedávné době dva články namířené proti vyklizení squattu "Ungdomhuset" v dánském hlavním městě Kodani. Články byly podle mého názoru silně tendenční, a vůbec nebraly v úvahu práva jiných osob, než těch, které v dotčené budově před jejím vyklizením žily. Pokusím se tedy o pojetí tématu i z jiných stran.

5. 9. 2007

PIVOVAR BERNARD: VKUSNÁ REKLAMA

Hřbitov v pískuKaplička na hoře sv. Kateřiny. Fotografie zaslal Jan Schneider.

5. 9. 2007

Ten, kterého si zvolí občané!

Dívám se a přemýšlím. Který z kandidátů na budoucího prezidenta České republiky je tím nejlepším? Těžko říct.

Přípravy na jeho volbu však připomínají tragikomedii, za kterou by se nemusel stydět ani Ladislav Stroupežnický. Já se ptám: "Vážení poslanci, proč se domníváte, že právě vy rozhodnete nejfundovaněji o našem novém prezidentovi?". Lidé přeci nejsou tak hloupí, aby si z navržených kandidátů vybrali toho, který jim vyhovuje nejlépe!

Nevidím žádný důvod, proč by občané neměli volit svého prezidenta přímo. Naopak, existují důvody k přímé volbě:

5. 9. 2007

POZNÁMKA NA OKRAJ:

Pracovní sdružení samostatných přistěhovalců hledá školicí pracoviště pro mladistvé lidi z imigrantských rodin.

Že mají politikové, že má celá společnost, ale i jednotliví místní občané odpovědnost za společnost a za život společnosti, to je známé. Mělo by být ale také známé, že totéž platí i pro spolužití lidí z různých menšich v té odpovídající společnosti, a to také pro soužití lidí z různých etnických a přistěhovaleckých skupin.

5. 9. 2007

Chtěl bych upřesnit informaci o tom, kdy si občanka může zvolit nepřechýlené příjmení, píše Tomáš Klapka

Jde o zákon č. 165/2004 Sb. konkrétně §69 bod (2):

5. 9. 2007

(Humor bez legrace)

U nás na vsi se v hospodě strhla hrozná rvačka. Chlapi zdemolovali hospodu a zbořili WC. Z hospody udělali kůlničku na dříví a záchod se musí udělat nový. Problém byl v tom, že naši střediskovou či spádovou obec navštívili komedianti s kočovným divadlem. Jediný sál byl v hospodě a hrála se pohádka o čertovi a kašpárkovi. Ještě, že se rvačka udála až po představení, když sál opustily ženy a děti.

Bitva vznikla kvůli tomu, že se chlapi pohádali, kdo vlastně hrál čerta a kdo kašpárka. Nevěděli totiž, že herci si o přestávce vyměnili své role. Původně hrál kašpárka Jiří Křovina a čerta Láďa Bína. Po přestávce to bylo naopak. Protože měli podobné vystupování i hlasy, nikdo to nepoznal. A za jeviště není pochopitelně vidět.

5. 9. 2007

Ein Moment po zhlédnutí snímku Istvána Szabóa, slavného maďarského režiséra, který nechává věštce Hanussena před československým soudem proslovit, že společným osudem nás všech je Střední Evropa, tedy po skončení jeho svrchovaně politického filmu "Mefisto" mi z labyrintu dochází mnohé, ale hlavně vševysvětlující smska, v níž drobný kupec reaguje na mou snahu sehnat pod rukou Goethova Fausta. Krátká textová zpráva doslova zní: "Není problém. Nevím jen, jestli máme Fausta v Čechách, nebo v Německu."

5. 9. 2007

Dana Kuchtová, ministryně školství (SZ): Ustupujeme od toho centrálního modelu vyučování, od jednotných školních osnov a dáváme školám vlastně velkou autonomii.

Václav Klaus, prezident ČR: Tatínkovsky a profesorovsky vždycky říkám - učit se, učit se, učit se, to jako prostě nikdo nenahradí, nic nenahradí.

Česká televize, 3. 9. 2007, 21:00 Události, komentáře - VK ve středočeské Sadské

"A bude to ještě horší.  Teď, kdy říkají,  že se máte omluvit za zesměšnění  muslimského turbanu tím vaším hloupým kloboukem..."
5. 9. 2007

Až v nedávnych dňoch som sa pri svojej návšteve Prahy dozvedel, ako skreslene vnímajú mnohí ľudia, neznalí problematiky veci, základné katolícke pojmy. Majú často o nás, katolíkoch, úplne skreslené predstavy a pripisujú nám veci, ktoré sa nielenže nezakladajú na pravde, ale sú dokonca v príkrom rozpore s naším učením. Vznikajú tak trápne nedorozumenia. Ďalším popudom pre napísanie tohto príspevku boli mediálne nedorozumenia ohľadne kanonizácie svätého Jána Nepomuckého. Zistil som s prekvapením, že viacerí ľudia sa pozastavujú nad tým, ako je možné, že neomylný pápež svätorečil Jána Nepomuckého pápežskou bulou, v ktorej je nesprávne uvedený dátum smrti českého svätca. Ako teda chápe katolícka Cirkev dogmu o neomylnosti pápežov?

Vietnamská válka - zdroj: www.vietnammemorial.com
5. 9. 2007
se svolením autora přeložil Rudolf Převrátil, foto vietnammemorial.com

Když se George W. Bush odvolává na analogii s Vietnamem při zdůvodňování pokračující přítomnosti Spojených států v Iráku, dává tím najevo beznaděj a zlovolnost. Po velmi dlouhou dobu Bushova administrativa tuto analogii popírala. Činila tak ze zřejmých důvodů. Většina lidí si z Vietnamu pamatuje pouze to, že Spojené státy utrpěly porážku, a důsledkem této porážky bylo oslabení americké moci ve světě. Významná skupina lidí ve Spojených státech nicméně věří, že Spojené státy mohly tuto válku vyhrát, kdyby politikové neztratili odvahu. Publikum, které si George W. Bush vybral pro svůj projev 22. srpna, v němž použil zmíněnou analogii, bylo výroční shromáždění organizace jménem Veteráni zahraničních válek. Lze s jistotou říci, že toto specifické publikum tvořili převážně lidé sdílející názor, že válka ve Vietnamu se dala vyhrát a že se proto dá vyhrát i válka v Iráku.

3. 9. 2007

ODHALENÍ

Americká raketová základna na území Česka  - TÉMA BLJednou z věcí, které českým občanům zatajuje "jejich" žoldácká armáda i "jejich" politici, je simulace střetu EKV (exoatmospheric kill vehicle) americké antirakety a nepřátelské hlavice.

Přitom tyto simulace existují a ty, které byly plánovány pro Pacifik, jsa naváděny radarem GBR-P na atolu Kwajalein, zamoří tisíce kilometrů čtverečních oceánu. Střet EKV o váze 110 kg , letící 25 Mach a rakety, vážící 884 kg, letící 5-8 Mach, to vše na hranicích atmosféry, nemůže zůstat bez následků. Trosky letí dvěma směry ještě hodně dlouho různým směrem, rozpadnou se na kusy, dopadnou v širokém okruhu. Každý kus pozůstatků bude mít vlastní směr i kinetickou energii, jako funkci hmoty a rychlosti kolize a síly a směru výbuchu. Neshoří v atmosféře, jak se snaží namluvit brdským občanům i televizním divákům vojáci a politici. Těžký a přitom rychlý kus pozůstatku bude mít více kinetické energie než menší, pomalejší kus pozůstatku. Odpor vzduchu, obzvláště vítr, má pak velký vliv na místo dopadu. Nedej bůh, aby část z nich byla radioaktivní. Ale to budou všechny, mají li být ony hrozby "darebáckých států" , kterými vyhrožují Američané, reálné. Pro své občany americká armáda popsala scénáře dopadu zbytků střel do Pacifického oceánu v roce 2001 přesně - i s mapami a vysvětlivkami a zdůrazněním, že testy neohrozí letové trasy. Pro scénáře atomové války nad Evropou Američané i čeští generálové mlčí. A vědí proč. Místo dopadu trosek (v případě sestřelení jaderné rakety radioaktivní) totiž měří 12x10 stupňů. Česká republika se vejde do tohoto prostoru dvakrát... Fotogenický a populární senátor Töpfer či vládní propagátor radaru Klvaňa by řekli - nutná daň za obranu demokracie...

mapa jednoho ze scénářů dopadu zbytků po střetu "darebácké" rakety s "přátelským" EKV do Pacifického oceánu ZDE

4. 9. 2007

Zpráva pro ČEZ:

28. srpna 2007

Vážený pane Čulíku,
Chceme vám jenom poděkovat
Je výborné, že jste se rozhodl zůstat u naší firmy. Děkujeme vám za vaši loajalitu a jako výraz svých díků vám dnes převádíme na vaše osobní konto 107.58 liber (4625 Kč).

A to není celá ta dobrá zpráva. Dáme vám další peníze, pokud se rozhodnete zůstat u nás další rok, a pak zase další rok. Za každý další rok, kdy budete naším zákazníkem a budete platit za plyn bankovním příkazem, dostanete od nás vždycky peníze.
Ještě jednou děkujeme, že jste naším věrným zákazníkem.
Carole Bapton
Služba pro zákazníky
Atlantic Electric and Gas

Ungdomshuset - Kodaň
4. 9. 2007

Záběry hořící čtvrti Nørrebro pronikly po půl roce opět do hlavních zpravodajských relací. V nedělních večerních zprávách je mohli vidět i diváci Novy a České televize. Krátké šoty, kde v nočních ulicích šlehají plameny a probíhají bitky s policii byly doplněny reakcemi kodaňských obyvatel, kteří vyjadřovali nepochopení pro násilné protesty.

Český divák se nedozvěděl téměř nic o podstatě ani historii konfliktu spojeným se zničením kodaňského domu mládeže - Ungdomshuset. V paměti mu měl uvíznout pouze dojem o levicových radikálech a výtržnících, jejichž jedinou zábavou a povyražením je zapalovat auta.

4. 9. 2007

Vláda si kvůli radaru najme PR agenturu a nevidí na tom nic špatného: "Lidé informace potřebují, tak jim je zprostředkujeme". Samozřejmě, taková agentura za peníze udělá co vám na očích uvidí, jeden najatý odborník na to holt nestačí, zvlášť když má ještě ředitelský vedlejšák v tabákové společnosti. Musí se ale to agentstvo opravdu snažit, předseda vlády totiž nejnověji zjistil, že ten odpor proti radaru není jen takový nějaký ledajaký, nýbrž organizovaný a -- považte -- zvenčí!

Ilustrace pro TIME  Tim O\'Brien
4. 9. 2007

Virtuální bohoslužba nejen pro berňák

Pocházím z atheistického prostředí a křesťané šedesátých let minulého století – v době mého dospívání - mne oslovili nejen svým většinovým odporem k tehdejšímu režimu, ale zejména svou pokornou introspekcí sebe sama, svou sebeironií, svým věčným hledačstvím. Proti sebejistému a všemu rozumějícímu stádu stáli a ptali se. Ptali se po tom, co je to nejdůležitější, co nás přesahuje, kde je skutečná pravda věcí, kde je skutečná spravedlnost.

Křesťanství se mi stalo synonymem pro pokorné, nikdy nehotové hledání pravdy, kterou nikdy nemám, která – snad – někdy může mít mne.

2. 9. 2007

Dnes začíná školní rok a naše děti budou pětkrát týdně zbaveny osobní svobody, zavřeny do školních tříd a dokonce se nebudou smět ani hnout ze židle. Takové podmínky nejsou ani v nejtvrdším vězení, kde i ten desetinásobný babičkovrah, který uškrtil v parku deset důchodkyň, může vstát že židle a protáhnout se kdy chce... Varování: TENTO ČLÁNEK JE PAMFLETEM (viz. http://cs.wikipedia.org/wiki/Pamflet). Pokud Vám to vadí, nečtěte dál!!! Pamflet je řádný literární útvar a píši ho tak, jak mne můj (výborný) učitel českého jazyka naučil pamflet psát. Jsem mu za to vděčný a snad mne jen trochu znepokojuje, že pokud tohle čte, možná ho klepne... No co se dá dělat, každá válka má i své nevinné obětí!

Mluvili jsme o tom babičkovrahovi, co ve vězení může vstát ze židle kdy chce. No a naše děti, které zatím žádnou babičku, dokonce ani tu svou, nezavraždily, musí sedět v lavicích téměř bez hnutí a poslouchat různé, často zakomplexované, existence, které jim budou vyhrožovat pravopisnými diktáty a zkoušením z vyjmenovaných slov... Aby to nebylo zas tak fádní, ve zbylém čase se budou věnovat nesmyslnému přepisování učební látky do sešitů podle jednotvárného výkladu pedagoga, který bude nudným hlasem ze svých zápisků číst to, co doma opsal z učebnice.

Šanghajská organizace spolupráce RSS 2.0      Historie >
31. 8. 2007 Výsledky Šanghajské organizace spolupráce: rozdělování Turkmenbašiho zásob plynu pokračuje   
20. 8. 2007 Boj proti tzv. "třem zlům" - extremismu, separatismu a terorismu konečně v popředí zájmu Miroslav  Polreich
16. 8. 2007 NATO východu zahajuje diplomatickou ofenzívu Štěpán  Kotrba
8. 8. 2007 Šanghajská organizace spolupráce uspořádala vojenské cvičení - v Rusku Štěpán  Kotrba
18. 7. 2007 150 DNÍ LHŮTY: Zbraně nejsou na hraní Oskar  Krejčí
30. 6. 2007 Globální hrozba ze strany nejrozsáhlejšího militaristického komplexu všech dob Daniel  Veselý
12. 6. 2007 Immanuel Wallerstein: Čí století? Immanuel  Wallerstein
11. 5. 2007 Preventivní diplomacie nebo preventivní útok? Miroslav  Polreich
2. 2. 2007 NATO - spojenectví bez závazků Miroslav  Polreich
26. 1. 2007 Rusko-indické námluvy Oskar  Krejčí

iDnes publikuje rozhovory s majiteli bordelu RSS 2.0      Historie >
31. 8. 2007 Další výrazné posílení důvěryhodnosti portálu iDnes...   
26. 8. 2007 Žijeme ve svobodný zemi a podnikání v erotice je normálka   
25. 8. 2007 Lehký případ funkcionálního analfabetismu Václav  Chyský
25. 8. 2007 Kam v Kanadě do bordelu? Nikam - policie vás pošle na školení Miloš  Kaláb
25. 8. 2007 iDnes, "Nejdůvěryhodnější zpravodajský portál" idolizuje i pornoslužby pravidelněji   
25. 8. 2007 "Ne všechno, přicházející ze Západu, je kvalitní"   
25. 8. 2007 Bordely v Čechách legální nejsou   
24. 8. 2007 "Nejdůvěryhodnější zpravodajský portál na 'českém' internetu" interviewuje majitele bordelu! Jan  Čulík
24. 8. 2007 Kam "utéct" před tím, co se děje v této zemi?   
24. 8. 2007 Proč by se ženy měly starat o děti?   

Radar v Brdech - klíčové argumenty RSS 2.0      Historie >
5. 9. 2007 Radar XBR Brdy - Technická analýza a odhad výkonových parametrů Ludvík  NERAD
3. 9. 2007 Podle amerických údajů zamoří úlomky střetu antirakety s hlavicí tisíce kilometrů čtverečních Štěpán  Kotrba
29. 8. 2007 Střetnutí letadla s paprskem brdského radaru ne bez následků Tereza  Tušarová
24. 8. 2007 Vládní "odborník na radary" uvedl nesprávné informace v online rozhovoru iDnes Štěpán  Kotrba
22. 8. 2007 Nezávislá zpráva o radaru od závislé komise Jan  Neoral
22. 8. 2007 Referenční laboratoř je prostor pro zářivý optimismus Štěpán  Kotrba
20. 8. 2007 Sisyfovské úsilí odborníka na "elektromagnetický smog" Václav  Drbohlav, Štěpán Kotrba
7. 8. 2007 Záhadná obrana XBR radaru v Brdech Stanislav  Kaucký
5. 8. 2007 Mají mít antirakety v Polsku DESETKRÁT VÍC hlavic? Štěpán  Kotrba

Americká protiraketová základna v České republice RSS 2.0      Historie >
5. 9. 2007 Radar XBR Brdy - Technická analýza a odhad výkonových parametrů Ludvík  NERAD
4. 9. 2007 Premiér: Ochráním vás, kdyby vás to život stálo Milan  Daniel
3. 9. 2007 S pozdravem Rozum do hrsti aneb pár slov k americkému radaru   
3. 9. 2007 Podle amerických údajů zamoří úlomky střetu antirakety s hlavicí tisíce kilometrů čtverečních Štěpán  Kotrba
29. 8. 2007 Stihneme být první?   
29. 8. 2007 Střetnutí letadla s paprskem brdského radaru ne bez následků Tereza  Tušarová
27. 8. 2007 Lepší Hitler než Habsburg Přemysl  Janýr
27. 8. 2007 Pravice v ČR neexistuje Pavel  Čámský
24. 8. 2007 Vládní "odborník na radary" uvedl nesprávné informace v online rozhovoru iDnes Štěpán  Kotrba
23. 8. 2007 Je důležitý modul anteny radaru, nebo naše bezpečí? Jan  Neoral

Arktida RSS 2.0      Historie >
31. 8. 2007 Arktida bez jaderných zbraní? Jan  Burian
14. 8. 2007 Po Rusku a Kanadě směřuje do Arktidy i americká loď   
3. 8. 2007 Ruský ponor do velmocenské hloubky Štěpán  Kotrba
3. 8. 2007 Západ se třese strachem nad příznaky nové studené války   
9. 4. 2007 Svět v roce 2035   
6. 4. 2007 Podnebné změny "nejtvrdším způsobem zasáhnou chudé lidi"   
15. 3. 2007 Immanuel Wallerstein: Klimatické katastrofy: tři překážky bránící, aby se s tím něco dělalo Immanuel  Wallerstein
12. 2. 2007 Klimatické změny, britští konzervativci a postoj české ODS Bohuslav  Binka
21. 9. 2005 Firmy chtějí jednat proti globálnímu oteplování, brání jim v tom vlády   
19. 6. 2005 Amerika usiluje o likvidaci připravované dohody o podnebných změnách   

Sdělovací prostředky RSS 2.0      Historie >
5. 9. 2007 Elegantní design České televize Štěpán  Kotrba
31. 8. 2007 RRTV: skandální lhostejnost k porušování mediálních zákonů Štěpán  Kotrba
15. 8. 2007 "Digitální" parlamentní kšeft Štěpán  Kotrba
13. 8. 2007 Můžete prozradit, v čem vám konkrétně radí ty poradkyně? Štěpán  Kotrba
10. 8. 2007 Český rozhlas bojkotoval práci vyšetřovatelů v kauze Kubice - "po zralé úvaze" Štěpán  Kotrba
10. 8. 2007 Zveřejnění Kubiceho zprávy poslancem Severou: úmysl, či nedbalost? Štěpán  Kotrba
10. 8. 2007 Radio Wave má dvojnásobek posluchačů, než celý Region Štěpán  Kotrba
7. 8. 2007 Romský problém v ČRo 6 Štěpán  Kotrba
6. 8. 2007 WWW -- postřik na mediálního škůdce Bohumil  Kartous
6. 8. 2007 Nemoc Kijivu odhalil Gorilí klan   

Špionáž v době studené války RSS 2.0      Historie >
18. 7. 2007 Co dělal špión Karel Koecher v Prognostickém ústavu? Karel  Köcher
16. 7. 2007 Podnět Radě pro rozhlasové a televizní vysílání: plíživá propaganda Robina Hooda Ladislav  Žák
13. 7. 2007 K.K.K. Ladislav  Žák
12. 7. 2007 Fanatici všech zemí, spojte se Štěpán  Kotrba
12. 7. 2007 Nemyslete. Když myslíte, tak nečtěte, když čtete, tak nepište. Když píšete, pak se nedivte... Štěpán  Kotrba
12. 7. 2007 Romeo vypovídá: jak zemřel agent Ogorodnik Karel  Köcher
12. 7. 2007 Případ Karel Koecher Jan  Čulík
12. 7. 2007 Rozpor v prohlášeních Karla Koechera   
12. 7. 2007 Koecher sloužil totalitě Boris  Cvek
11. 7. 2007 Fanatik Pacner trvá na mediálních mýtech Štěpán  Kotrba

Filmový festival Karlovy Vary 2007 RSS 2.0      Historie >
7. 7. 2007 Prosté věci - prostě nejlepší Ema  Čulík
7. 7. 2007 Simple Things - simply the best Ema  Čulík
7. 7. 2007 Od filmů k rakům Jan  Čulík
7. 7. 2007 Hlavní cenu dostala Severní blata   
6. 7. 2007 Zaplatíte akreditaci a na filmy se nedostanete? Jan  Čulík
6. 7. 2007 Stupidita Festivalového deníku, Karlovy Vary   
6. 7. 2007 Skutečnou moudrost stačí šeptat Ema  Čulík
6. 7. 2007 Pleasant Moments is very unpleasant Ema  Čulík
6. 7. 2007 Groteska, která mírně pobaví, prozření však nepřináší Jan  Čulík
5. 7. 2007 Rusové a Korejci: Většinou nezklamou Jan  Čulík

Karl Marx RSS 2.0      Historie >
30. 3. 2007 Marx nebyl prorok, ale ... Milan  Neubert
28. 3. 2007 Marx nebyl prorok ani historicista Petr  Kužel
26. 3. 2007 Marx prorok rozhodně nebyl Milan  Valach
21. 3. 2007 Dvojí tvář prorokova -- filosof Marx si vulgarizaci nezaslouží Luděk  Toman
19. 3. 2007 Marx a zákony Milan  Valach
16. 3. 2007 Prorok Karel Marx Luděk  Toman
5. 3. 2007 Dialektika není nevědecká, musí se jí ale rozumět Michael  Kroh
5. 3. 2007 Marxisté všech zemí, nemýlíte se? Uwe  Ladwig
2. 3. 2007 Nekonečná bída antikapitalismu Luboš  Zálom
2. 3. 2007 Argumenty Josefa Víta jsou omezené Jiří  Holý

Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost RSS 2.0      Historie >
27. 8. 2007 Rusko: Britské ropné společnosti "podvádějí investory"   
16. 8. 2007 EU prosazuje alternativní ropovody a plynovody ve snaze zbavit se závislosti na Rusku   
9. 8. 2007 Irán má ropu, Severní Korea umí rafinovat   
9. 8. 2007 Chávezova ropná jízda po Jižní Americe   
8. 8. 2007 Šanghajská organizace spolupráce uspořádala vojenské cvičení - v Rusku Štěpán  Kotrba
6. 8. 2007 Irán, plyn a Shell - co vadí USA Milan  Šebo
30. 7. 2007 Skrytý program za Plánem Biopaliv Bushovy exekutivy   
27. 7. 2007 Válka mezi USA a Evropou začala Štěpán  Kotrba
23. 7. 2007 Barel ropy za sto dolarů? Jindřich  Kalous
13. 7. 2007 Biopaliva: za jakou cenu Daniel  Veselý

Čína RSS 2.0      Historie >
31. 8. 2007 Výsledky Šanghajské organizace spolupráce: rozdělování Turkmenbašiho zásob plynu pokračuje   
9. 8. 2007 Čína hospodářsky hrozí Spojeným státům   
8. 8. 2007 Šanghajská organizace spolupráce uspořádala vojenské cvičení - v Rusku Štěpán  Kotrba
19. 6. 2007 Čína chce koupit všech šest evropských továren společnosti Airbus   
18. 6. 2007 Čína: bohatství na základě vykořisťování, aneb Kdo by si nepřál nezávislé odbory? Uwe  Ladwig
12. 6. 2007 Immanuel Wallerstein: Čí století? Immanuel  Wallerstein
1. 6. 2007 Budoucnost patří letecké dopravě, aneb Jak se dát poučit od Číňanů o nutnosti evropské a hlavně německé politiky Uwe  Ladwig
15. 5. 2007 Současné doktríny a strategie Oskar  Krejčí
13. 4. 2007 Globalizace pokračuje a Indové už jsou tady, aneb Volný trh a možnost rozvojových zemí Uwe  Ladwig
27. 3. 2007 Konfuciův ústav a lidskoprávní globalizace Lukáš  Zádrapa

Autorskoprávní "zločiny", vypalovačky a sítě RSS 2.0      Historie >
7. 8. 2007 Free neznamená pouze zadarmo Štěpán  Kotrba
23. 1. 2007 Výchova vysokoškoláků "free" hudbou Štěpán  Kotrba
27. 11. 2006 Krádež a "krádež"   
27. 11. 2006 Poplatky uvalené na CD a DVD   
26. 11. 2006 Autorské dílo a právo ho vlastnit Alexandr  Vojta
25. 11. 2006 Ti mrda, ne? Štěpán  Kotrba
24. 11. 2006 Vypalování: Když mám předplaceno Jan  Bláha
23. 11. 2006 Poplatek za média nic neřeší   
23. 11. 2006 Mediální monopoly narážejí na společenskou potřebu sdílení kultury Štěpán  Kotrba
23. 11. 2006 "Daň" z krádeže autorských děl   

Báseň pro tento den RSS 2.0      Historie >
3. 9. 2007 Studená válka Bohumil  Kartous
31. 8. 2007 Jiří  Žáček
30. 8. 2007 Tak trochu pro pamětníky Petr  Štengl
28. 8. 2007 Jan  Skácel
13. 8. 2007 ■ ■ ■ Karel  Hynek
10. 8. 2007 Pampelišky Ivan  Wernisch
9. 8. 2007 Salvia digitalis Emil  Bok
8. 8. 2007 Dejà vu Kateřina  Komorádová
7. 8. 2007 ■ ■ ■ Marek  Toman
6. 8. 2007 Škovránok Štefan  Moravčík

Demokratická revoluce? Utajená historie devadesátých let RSS 2.0      Historie >
29. 3. 2007 Když Potůček naslouchal antikomunistům mezi bývalými komunisty Štěpán  Kotrba
17. 11. 2006 Sedmnáctý po sedmnácté Stanislav  Křeček
1. 11. 2006 Tichá vzpomínka na ostravské soudruhy Ladislav  Žák
6. 9. 2006 Sedmdesát tisíc udavačů, denunciantů a konfidentů Jaroslav  Krejčí
15. 8. 2006 Národní literatura je jen jedna Miroslav  Vejlupek
9. 5. 2006 Nazelenalé uzenky, tráva a bývalý prezident Štěpán  Kotrba
18. 4. 2006 Čulíkovy znaky demokracie Štěpán  Kotrba
21. 2. 2006 Utajené dějiny "permanentní kulturní revoluce" Jaroslav  Kuba
13. 1. 2006 Aero Vodochody: iks pokusů o záchranu leteckého průmyslu Štěpán  Kotrba
12. 1. 2006 Nevím, jak zabránit létání třísek než použitím jiné sekery Pavel  Urban

Katolická církev RSS 2.0      Historie >
21. 8. 2007 Družstevnictví z pohledu římských papežů Karol  Dučák jr.
27. 7. 2007 Papežův tajemník varoval před přistěhovalectvím muslimů do Evropy Lukáš  Lhoťan
19. 7. 2007 Vatikán musí být ultrakonzervativní Boris  Cvek
18. 7. 2007 I římská konzerva se otevře... Tomáš  Koloc
18. 7. 2007 Dědictví středověku, nikoliv starověku Boris  Cvek
17. 7. 2007 Katolický kardinál se omluvil stovkám sexuálně zneužívaných obětí   
16. 7. 2007 Jen jedna pravá církev, a to ta katolická Boris  Cvek
13. 7. 2007 Co se stane, když protestanti nevěří katolíkům, aneb Proč vycházet z toho, že by bývalý prefekt Kongregace pro nauku víry měl změnit své mínění? Uwe  Ladwig
26. 2. 2007 Rodinná politika, biskup augsburský a ženy jako stroje na plození dětí Uwe  Ladwig
3. 11. 2006 Pan Ucháč nemá informace Darina  Martykánová

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
3. 7. 2006 Věčná koalice - nebezpečný útok na demokracii Miroslav  Polreich
30. 6. 2006 Dokážeme být svobodní? Jan  Čulík
29. 6. 2006 O českém vysokém školství Jan  Čulík
9. 6. 2006 Kdyby... Jakub  Rolčík
9. 6. 2006 Karyatidy se hájí: My nic, to Paroubek! Jan  Čulík
9. 6. 2006 Jsme Šílení Bohumil  Kartous
9. 6. 2006 Jak voliči rozdali politické karty, a co dál? Vladimír  Vokál
4. 5. 2006 Politická příživa Štěpán  Kotrba
29. 3. 2006 Znovu o tom, co česká média pomíjejí Jan  Čulík
11. 3. 2006 Jak informovaly Britské listy o válce v Kosovu   

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
1. 9. 2007 Britský armádní šéf zaútočil na USA, že ohledně Iráku "intelektuálně zbankrotovaly"   
23. 8. 2007 Bush: Dokud budu prezidentem, "největší síla pro osvobození člověka, jakou kdy svět poznal" z Iráku neodejde   
22. 8. 2007 Guantánamo: "mnoho pistáciových oříšků či Coca-Coly" Jiří  Hudeček
21. 8. 2007 Britové plánují odchod z Iráku, Američané jsou rozhněváni   
15. 8. 2007 Sebevražední atentátníci usmrtili v Iráku nejméně 175 osob   
13. 8. 2007 Fáma nebo skutečnost?   
13. 8. 2007 Bude zničena pleněním irácká státní knihovna?   
13. 8. 2007 Rodiny vojáků žijí v hrůze, zatímco Amerika pilně nakupuje   
10. 8. 2007 Američané zabíjejí v Afghánistánu civilisty   
7. 8. 2007 Američané "ztratili" v Iráku 190 000 zbraní   

Školství RSS 2.0      Historie >
2. 9. 2007 Začíná školní rok a s ním i pravopisná buzerace našich dětí... Ladislav  Kahoun
22. 6. 2007 Šikana ve školách Josef  Vít
22. 6. 2007 MŠMT šikanu ve školách řeší   
11. 6. 2007 Třídní rozdíly začínají v Británii ve věku tří let   
1. 6. 2007 Nečisté maturity?   
1. 6. 2007 Státní maturity, CERMAT a Scio Bohumil  Kartous
25. 5. 2007 Reforma akademické samosprávy -- ano, ale... Jiří  Neustupa
24. 5. 2007 Maturanti za katedrou -- řešení, či zlevnění? Jana  Maříková
18. 5. 2007 Kamenem a chlebem Pavel  Kopecký
15. 5. 2007 Diskutujeme symptomy a opomíjíme příčiny Michal  Giboda

Český film RSS 2.0      Historie >
26. 7. 2007 České plagiáty Jan  Lipšanský
26. 7. 2007 Bukowski a Zelenka   
7. 7. 2007 Od filmů k rakům Jan  Čulík
6. 7. 2007 Skutečnou moudrost stačí šeptat Ema  Čulík
6. 7. 2007 Pleasant Moments is very unpleasant Ema  Čulík
6. 7. 2007 Groteska, která mírně pobaví, prozření však nepřináší Jan  Čulík
5. 7. 2007 Poněkud vzdělávací "thriller" Jan  Čulík
4. 7. 2007 Mladí čeští filmoví tvůrci: zvládají jakž takž vizuální stylizaci, myšlenkově jsou plytcí Jan  Čulík
3. 7. 2007 O drsném počasí a jemné lidské senzitivitě Jan  Čulík
3. 7. 2007 ...a bude hůř: Už jen zábavný thriller Jan  Čulík

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
3. 7. 2007 ...a bude hůř: Už jen zábavný thriller Jan  Čulík
4. 5. 2007 Vernisáž výstavy o spisovatelce Věře Sládkové   
3. 5. 2007 Nezkreslujme Máchův odkaz Lukáš  Zádrapa
16. 4. 2007 Igor Josef  Škvorecký
16. 4. 2007 Záznamy všedních dní Igor  Hájek
11. 4. 2007 "Čekám na film o Mašínech" Josef  Švéda, Marie Pásková
6. 3. 2007 Antologie Divokého vína - kulturní událost Miroslav  Vejlupek
21. 2. 2007 Ohlédnutí: Literatura a internet v roce 2006 Miroslav  Vejlupek
8. 2. 2007 Opona