27. 8. 2007
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
27. 8. 2007

USA:

Neokonzervativní americký ministr spravedlnosti Alberto Gonzales odstoupil v důsledku kontroverze týkající se toho, že údajně protiprávně odstranil z funkce osm amerických právníků. Kongres obvinil Gonzalese, že propuštěním osmi těchto federálních prokurátorů se dopustil zneužití moci. Bushovi svou rezignaci Gonzales oznámil v pátek a oficiálně ji má zveřejnit v pondělí.

Podrobnosti v angličtině ZDE

27. 8. 2007

RUSKO:

Generální prokurátor Jurij Čajka řekl v ruské televizi, že mezi zatčenými podezřelými jsou bývalí i současní členové ruské tajné služby FSB, bývalí i současní činitelé ruského ministerstva vnitra a v čele skupiny prý stál moskevský zločinec čečenského původu.

27. 8. 2007

Ať již je výrok Edvardu Benešovi připisován právem či nikoli, vystihuje nejen horizont české politiky přelomu dvacátých a třicátých let, nýbrž její stabilní vzorec opakující se dodnes. Z jiného pohledu jej lze sledovat na periodicky se navracejícím fenoménu katastrofy zaviněné cizími zločinci a zrádci, tlusté červené čáry za dosavadní doktrínou a revolučního, konečně správného projektu, který na čas úspěšně vzdoruje novému vývoji geopolitické reality, než dospěje k nové katastrofě.

Nad salty české politiky se tají dech. Zavržení nadnárodní elitářské monarchie v projektu národně demokratické republiky a její odolnost vůči geopolitickým změnám hluboko do dob, kdy se již všude okolo etablovaly diktatury ještě může zastínit jeho četné vady na kráse. Stejně radikální je ale i následná demontáž demokratických principů a přechod k diktatuře po Mnichově, ve druhé republice, v exilu, v Košickém vládním programu a jeho únorovém vyústění.

27. 8. 2007

Občas, naposled v souvislosti s Pražským jarem, se na stránkách Britských listů objevují povzdechy, jak neznáme vlastní dějiny a jaké důsledky z toho zpravidla plynou. Musím se přiznat, že i při všem skeptickém očekávání, jakých historických paralel se ještě dočkám ve veřejném prostoru (mimo 50. léta, k nimž se dnes přirovnává úplně všechno, na co si zrovna potřebujeme uplivnout), jsem byl překvapen.

Za jediný den se na těchto stránkách dočíst názory toho kalibru, že národnostní útlak v Rakousku-Uhersku je nesmysl (zeptal bych se pro začátek, co si o tom myslí třeba v jihoslovanských státech, o Slovensku ani nemluvě), nebo že Masaryk, známý svým austroslavismem (který ho, pravda, trochu přešel po anenských patentech z r. 1913) a hlubokým náboženským založením, "zdaleka ne nepodoben Hitlerovi" pořádal hony na prohabsburské politiky a církev, se mi zdá trochu příliš.

27. 8. 2007

Současné politické scéně v ČR právě otázka americké radarové základny nastavuje téměř dokonalé zrcadlo.

Když tak pročítám různé výlevy všemožných analytiků a média mne nutí sledovat "třenice" mezi levicí a pravicí, cosi mne nutí, abych i já připojil svůj soukromý názor.Mám za to, že v této zemi se skutečná, autentická pravicová strana mezi významnějšími politickými subjekty prostě nenalézá. Všechny jsou jen více, nebo méně koncentrovaným levicovým "roztokem" -- a to včetně ODS a lidovců. Minulým, hlavně poválečným režimům se bohužel opravdu podařilo českou pravici téměř zlikvidovat a marginalizovat. Vydatně jim v tom pomohla už první republika a Masarykovo tažení proti prohabsbursky smýšlejícím politikům a proti církvi, zdaleka ne nepodobné Hitlerovu tažení proti židům, naštěstí prosté oné zvěrské brutality.

Tato země už celé desítky let nemá žádné zkušenosti se skutečnou pravicí a tak i ti, kteří podvědomě k pravicové politice tíhnou, případně se pokoušejí ji "realizovat", trpí stejnými neduhy jako ostatní levice -- populismem, nedůvěryhodností, lhaním, podváděním voličů, věrolomností a plebejskostí, hraničící až s něčím, co bych nazval "politickým buranstvím".

27. 8. 2007

Radek Sikorski:

Za pár dní začnou američtí vyjednavači v Polsku jednat o podmínkách postavení americké raketové základny. Podle nového průzkumu veřejného mínění, publikovaného v pátek, však americké rakety v Polsku nechce 56 procent dotazovaných Poláků, dvojnásobný počet lidí, který v Polsku americké rakety chce, konstatoval v neděli pořad The World This Weekend v rozhlase BBC a zdůraznil dále, v souvislosti se znepokojením ohledně systému americké raketové obrany, které předtím vyjádřil v rozhovoru ruský velvyslanec v Londýně Fedotov: Ať už bude diplomatický dopad tohoto projektu jakýkoliv, existují pochybnosti, zda bude raketový štít vůbec fungovat. Tak proč Spojené státy ten projekt tak horlivě prosazují a proč se k němu Rusko staví tak nepřátelsky? Jayantha Dhanapala je srílankský diplomat, který byl pět let prvním náměstkem generálního tajemníka OSN pro odzbrojení. Radek Sikorski je bývalý polský ministr obrany. Co si oba myslí o americkém projektu? Rozhlas BBC s nimi vysílal v neděli v poledne rozhovor.

Radek Sikorski: Myslím, že v historii válečnictví vznikne vždycky dříve nebo později proti každé zbrani nová účinná protizbraň. A je pravděpodobné, že jednadvacáté století bude stoletím válek raket, tak, jak dvacáté století bylo obdobím válek s tanky. Ukázala nám to nedávná konfrontace mezi organizací Hizbollah a Izraelem, kde bojovníci, kteří nezastupovali žádný stát, dokázali po řadu týdnů úplně ochromit jinou zemi používáním docela primitivní raketové technologie.

Jayantha Dhanapala: Žádný neproniknutelný vojenský štít neexistuje. Divíme se, proč se prosazuje tento nesmírně nákladný systém balistické obrany, na němž se bude muset podílet celá řada třetích zemí, jako Británie, ve Fylingdales, Polsko a Česká republika. Pro jiné země je to jenom provokace. A praktické zkoušky tohoto systému nebyly vždy úspěšné, takže to vážně ohrožuje i jiné země v Evropě tím, že se tento systém rozšiřuje do Evropy.

Audio záznam pořadu v angličtině ZDE

26. 8. 2007

Ruský velvyslanec v Londýně o amerických základnách v ČR a v Polsko

Jurije Fedotova, ruského velvyslance v Londýně, se v neděli zeptal pořad The World This Weekend rozhlasu BBC, jak vysvětluje obnovení dálkových strategických letů ruských bombardérů. Fedotov uvedl:

Audio záznam pořadu v angličtině ZDE

27. 8. 2007

Nespokojila jsem se s rychlou odpovědí vládního "experta" na radarové záření Pekárka na otázku možnosti odrazu paprsku směrem k Praze či Příbrami, publikovanou například v ATM Online.

Spočítala jsem si hodnoty zářivého toku vlivem odrazu paprsku od letadel ve druhém z těchto měst, protože zde samozřejmě vzhledem k větší blízkosti k radaru hrozí výrazně větší hodnoty než v Praze. Výsledek, který jsem obdržela, mi vůbec nepřipadá zanedbatelně malý, a chci se tedy s Vámi o něj podělit. Odpovídá více než polovině limitu daného zákonem č.480/200Sb. Pokud by se teď psal rok 1999 a platil ještě zákon č.408/1990 Sb., mohla bych teď říct, že odražené paprsky způsobí okamžitou hodnotu zářivého toku přibližně 2x převyšující zákonný limit. Takto mi zbývá pouze připomenout, že v Cape Cod, kde stojí podobný radar, se nikdy nadlimitní hodnoty zářivého toku nenaměřily, dokonce ani hodnoty odpovídající polovině limitů. Přesto tam lidé trpí 7x častěji vzácnou formou rakoviny kostí než ve zbytku Spojených Států a neví se zatím, proč   .

27. 8. 2007

Činitel vlivného moskevského regulačního úřadu v neděli poukázal na to, že britské energetické a ropné společnosti podvádějí své investory tím, že přehánění odhady velikosti svých plynových a ropných ložisek.

Oleg Mitvol, náměstek šéfa ruského ekologického inspekčního úřadu Rosprirodnadzor požadoval, aby londýnská burza a další úřady v Británii skoncovaly s tímto podváděním.

Rusko odebralo britským energetickým firmám jako Shell a BP ruský majetek, protože je ruská vláda přesvědčena, že ho získaly levně v době, kdy bylo ruské hospodářství v krizi.

27. 8. 2007

Tak nám schválili reformu, paní Müllerová. Müllerová ze Švejka by nehnula brvou, stejně tak jako většina našich spoluobčanů, kteří jsou zatím v očekávání věcí příštích. Vždyť ODS přece slibovala prosperitu pro všechny a všem. Všechno všem. Tedy i vojáku Švejkovi.

Nevím sice, jak to chce udělat, když daně, pravda, sníží všem, ale dopad ze zdražení základních potravin a služeb nepocítí jen vyvolení - ti nejbohatší. Těm je přece jedno, jestli rohlík bude stát korunu nebo dvě nebo deset. V jejich příjmech halíře, ba ani koruny, nehrají roli a co se zdraví týká, dávno se léčí v nadstandardech státních či soukromých klinik. Ale co asi bude říkat taková samoživitelka s příjmem 14 000 se dvěma dospívajícími kluky? Té se ten rohlík asi hodně prodraží. Protože děti v určitém věku je lepší živit než šatit. Jak by dopadla důchodkyně Müllerová, starající se navíc o Švejka, moudrý čtenář zajisté domyslí. Hašek psal román humoristický, tragédii by mu nakladatel nevzal.

27. 8. 2007

POZNÁMKA NA OKRAJ:

Od ledna letošního roku zabili jiní mladí lidé jen v Londýně 17 mladistvých. Naposledy zemřel v Liverpoolu jedenáctiletý chlapec Rhys Jones.

Člověk bohužel nemůže mít dojem, že by ta série vražd mladistvých v Británii už skončila. A případ jedenáctiletého Rhyse Jonese, (BL o tom informovaly pod titulkem 'Dva výrostci zatčeni za vraždu jedenáctiletého chlapce') je jedním z těch hrozných trestných činů mladých jednotlivců nebo příslušníků soupeřících gangů, které asi nenechají klidně spát žádné rodiče.

27. 8. 2007

Za volant nám usedají strýčkové Nimrové, akorát už nemají v rukou opratě na šimla, ale automobilové zbraně. Prý jakýsi kopálista či čutálista před jízdou požil, nu, není sám, pokud je to pravda. Požili i jiní, třeba političtí piráti silnic, kteří poté tvrdili, že nepili a všechno se zahrálo do autu, aby jeho výsosti nebyli za darebáky. Pijáctví za volantem není dáno dnešní "demokratickou" dobou, ono se chlastávalo vydatně i za totáče, nejeden nezbedný opilec by o tom mohl poskytnout "intervivárijum", kdyby se necítil v dnešní době určen k vyšším metám či metálním ověšením, že, drahouškové.

26. 8. 2007

Motto: Až naprší a uschne.

Vláda potvrdila akceschopnost pomoci evropskému partnerovi v hašení; oheň pro OH v Praze hoří v Olympii již dnes.

Autor byl v letech 1991-1996 konzulem v Řecku.

26. 8. 2007

Možná by stálo hlouběji si všimnout nečinnosti Topolánkovy vlády v oblasti pomoci požáry postiženému Řecku. Přitom Řecko, i když nepatří mezi nejbohatší státy EU, pomohlo ČR v r. 2002 při záplavách. ZDE . Zřejmě má vláda jiné priority, než pomáhat lidem.

26. 8. 2007

MFD: "Mladí vykoupili kondomy"

"Jako jsem já miloval Vás, tak se Vy milujte navzájem!"

Celostátní setkání mládeže v Táboře Klokotech, které se konalo předminulý týden, navazovalo na celosvětová setkání konající se od roku 1984, kdy Svatý otec Jan Pavel II. reagoval na podněty mladých lidí toužících po shromáždění. Vydali jsme se tam tedy taky! Někteří jako ostřílení účastníci podobných akcí, někteří poprvé, někteří na kolech, to trvalo 6 dnů, a někteří vlakem, to trvalo 6 hodin, ale zase jste si neužili tolik zábavy a spánek na farách po celé republice.

Po příjezdu na přeplněné táborské nádraží nás čekal uvítací kolařský výbor, který dojel dříve. Společně jsme došli na ubytovnu, tam dostali info-tašky, chvilku se rozkoukali a šli na naši první pouť přes celé město na Klokoty, poutní místo, kde se podle středověké legendy zjevila panna Maria. Po mši se dostali přeplněným autobusem zpět, ulehli unaveni z cesty a toto byl vlastně nejméně únavný den vzhledem k nabitému programu.

25. 8. 2007

"Odpovědí na otázku, zda lidi jako já mají nějaké zvláštní právo vyslýchat mocné je: nikoliv. Jediným rozdílem mezi mým postavením a postavením obyčejného občana není nějaké zvláštní právo, ale možnost. Já mám tu možnost. Ale její ospravedlnění je založeno na intuitivním porozumění toho, co je funkcí televizního média."

"Když jsem byl letos v Egyptě, poslouchal jsem v zahraničním vysílání BBC zpravodajství o volbách v Nigérii. Najednou moderátor uvedl: Přerušujeme toto zpravodajství, protože máme mimořádnou zprávu z Londýna. Řekl jsem si: Panebože, co to zas je? Další bombové atentáty? Byl snad zavražděn Blair? Zpráva zněla: 'Princ William a Kate Middleton se rozešli.'"

Citát z Paxmanovy přednášky, jejíž celý text v angličtině je ZDE

Ve své přednášce na edinburském televizním festivalu kritizoval Jeremy Paxman kulturu nepřetržitého televizního zpravodajství, která podle něho dává přednost emocím před racionální argumentací a živým reportážím před investigativní žurnalistikou a objevováním utajovaných informací.

Zaútočil také v přednášce na svého zaměstnavatele, společnost BBC, a varoval, že je budoucnost BBC nejistá, v důsledku klesající kvality jejích programů.

"Ve velmi přecpaném světě, v němž žije televize, prostě nestačí šeptat, vykecávat se, či filozofovat," zdůraznil před publikem vedoucích pracovníků britských televizních stanic. "Musíte křičet. Vládne potřeba neustálých senzací.Důsledkem toho je, že v televizním zpravodajství se nyní dává přednost emocím před vším ostatním. Ve zpravodajství nyní vznikla taková dynamika, kterou nezajímá odhalování dosud neznámých skutečností, dnes jde jen o pasivní "pokrývání" zjevných událostí."

27. 8. 2007

V souvislosti s nastávajícím říjnovým sjezdem německých sociálních demokratů SPD oznámil vojenský mluvčí poslanecké frakce v Bundestagu Rainern Arnold, že bude delegátům předložen návrh na vytvoření "správné koncepce"dobrovolné branné povinnosti. Z materiálů sice vyplývá, že bude zachována dosavadní branná povinnost, ale vstup do Bundeswehru by byl v zásadě dobrovolný.

25. 8. 2007

iHned: Přání otcem myšlenky?

"Přání otcem myšlenky, aneb:

Freude, Freude, Freude, vždycky na tě dojde."

Tady zapracovaly freudovské obranné mechanismy naplno :-), píše jeden čtenář.

Server iHned dal zprávě o protestním pochodu proti radaru titulek, že jde o pochod pro radar. iHNED

(V neděli 26. 8. byl titulek článku konečně opraven, pozn. red.)

26. 8. 2007

Když už jsme u toho "Přání otcem myšlenky" - na ihned.cz proběhla malá nenápadná zprávička mimo jiné tohoto znění:

V rekreačním zařízení v Poddubí u Senohrab v noci zasáhli policisté proti příznivcům neonacistického hnutí. Na místě kriminalisté zabavili několik předmětů, propagující lidská práva a svobodu. Jednoho muže zadrželi pro podezření za spáchání trestného činu.

iHNED

Co to vypovídá o důvěryhodnosti a profesionální úrovni autorky (a potažmo i listu) si jistě každy domyslí sám.

V neděli odpoledne byl tento článek ze serveru iHned z této adresy odstraněn. Pozn. red.

27. 8. 2007

Když jsem v sobotu večer sledoval televizní zpravodajství a vyslechl stanovisko pana radarového vládního zmocněnce k protestům odpůrců výstavby této vymoženosti na našem území, nevěřil jsem svým uším.

Nejde mi o vyjádření ke "zdravotním rizikům". Je pravděpodobné, že skutečně nepředstavují žádné výrazné nebezpečí pro obyvatelstvo ani v nejbližším okolí. Takového "radiového smogu" je dnes kolem nás tolik, že o trochu více nebo méně prakticky nehraje roli.

Zamrazilo mne z reakce na otázku, zda snad existence tohoto radaru nezvýši nebezpečí eventuelního teroristického útoku na něj, který by byl pro naše občany nebezpečný. Pan Klvaňa odpověděl, že dnes vysíláme devatenácti, dvaceti a jedenadvacetileté chlapce a dívky do nejnebezpečnějších míst, kde bojují za nás. Jak bychom se jim mohli podívat do očí, když nechceme ani takový příspěvek k ochraně proti terorismu? Omlouvám se, necituji-li přesně, ale v tomto smyslu ta odpověď zazněla.

26. 8. 2007

Čulíku, jestli ti vadí bordely, tak do nich nechoď, ale přestaň tady bolševicky moralizovat a srát se jiným do toho, co mají psát nebo dokonce číst.Jsi zaslepený socanský zmrd, který svým moralizováním a mentorováním českýho národa jenom nahání vodu na mlýn komunistům a socanům. Žijeme ve svobodný zemi a podnikání v erotice je normálka, míní jeden čtenář, který se zapomněl podepsat.

25. 8. 2007

Pane Čulíku,

Vaše diskuse s panem Ševcem o bordelech v Česku by byla v Kanadě naprosto nemyslitelná. Zde je prostě nezákonné žít z výnosu prostituce*) a policie na to dohlíží podobně jako na dodržování jiných, třeba dopravních, zákonů. Tedy má zdejší demokracie své meze. Píši o tom proto, aby si snad někteří čeští muži nechtěli udělat výlet do Kanady za sexem. Špatně by dopadli. Mužům, kteří vyhledávají prostitutky, se zde říká "johns" a když je poprvé přistihne policie, posílá je na povinné školení, kde jsou seznamováni s problémy prostituce. Podruhé je postih mnohem ostřejší. Jednou v jejích tenatech uvázl velice známý a ctěný lékař a současně člen senátu - byla z toho velká aféra.

*)

*)V ČR je také nezákonné žít z výnosů prostituce, ZDE, pozn. red.

iDnes publikuje rozhovory s majiteli bordelu TÉMA BL

25. 8. 2007

To je úroveň!

(Ještě si tak nesplést někoho s pornoherečkou :) )

Za zdmi českých obývacích pokojů, ložnic a sklepů se každou noc rozjíždí obchody, které ročně přinášejí do Česka ze zahraničí stamiliony korun - erotický chat. Studií jsou v ČR desítky, možná stovky. (...) Práce internetových erotických společnic láká hlavně mladší ženy, nejčastěji ve věku do 30 let. (...)"Mám živnostenský list na prodej služeb. Je to podnikání jako každé jiné," říká Petra z Liberce.

iDnes 1. 9. 2005

Pornoherec Robert Rosenberg slavil své 32. narozeniny v pražském baru s příznačným názvem Amores Perros. Bar provozuje známý idol žen z reality show Bar Martin Fiřt alias Flary.

Všichni přítomní přáli Robertovi sexuální svěžest a aby mu pořád stálo jeho pracovní náčiní. "Mám tady všechny své přátele, tak jsem moc spokojený," řekl nejslavnější český pornoherec.

Omluva: V rámci tohoto článku byla uveřejněna fotografie slečny Marie Růžičkové, u které byl připojen nesprávný popisek označující ji za pornoherečku Ellen Saint. Za toto nedopatření se Marii Růžičkové omlouváme.

iDnes 5. 3. 2007

25. 8. 2007

Jde o "typický" postoj pana Čulíka. Když se mu něco nelíbí, jako kouření a teď nevěstince, tak je to prostě tabu a šmytec. V minulosti například odmítl negativní názory na zákaz kouření v barech s tím, že nebude tento nešvar ohrožující zdraví spoluobčanů podporovat, zatím co hádám, že letadlem létá a autem jezdí pořád dál, ale k věci.. No jasně, že NYT, Le Monde, Frankfurter nebo Die Zeit něco zanedbaly. iDnes ani ostatní uvedené deníky nečtu, ale asi ty deníky které uvedl pan Čulík, nejsou pokrokové, jsou staromódní a jak řekl pan Švec jsou pokrytecké, pokud o nevěstincích nepíší. Pan Švec také jasně řekl: "Transparentnost je nejlepší ochrana před vším nekalým, co se v takových podnicích kdykoliv dělo," a tím se jasně a stručně vyjádřil k otázce "morálky". Otázka a názor na konec. Kolik nevěstinců pan Čulík osobně navštívil, a s kolika dívkami tam asi mluvil? No a konečně, ne všechny memy, přicházející k nám ze Západu, musí být nutně memy kvalitní, životaschopné a užitečné pro další generace, ale to ukáže jen čas, píše Zdeněk Pavlovský.

Pozn. JČ: Pan Pavlovský má ve svém uvažování logické zkraty. Nejde o zakazování nevěstinců (i když v Británii například povoleny nejsou) jde o to, že publikace jako server iDnes dělá reklamu činnostem, kde jsou z dobrých důvodů v zemích se zavedenější demokracií obecně považovány za škodlivé a asociální.

A co je důležité: Ten úsudek vždycky vznikl na základě rozsáhlé veřejné diskuse a je podepřen argumenty.

Prostě z dobrých důvodů se např. v Británii docela přísně trestá porušování rychlostního limitu na silnicích (je statisticky dokázáno, že každé drobné zvýšení rychlosti vede k radikálnímu růstu počtu mrtvých při nehodě), protože kouření způsobuje rakovinu i nekuřákům, je právem nyní zakázáno kouřit ve veškerých veřejných místnostech, nepropaguje se prostituce jako "zajímavé podnikání, jimž je možno vydělat mnoho peněz" (protože ta praxe ženy poškozuje), nechválí se nezřízené pití alkoholu jako odvážný skutek, ani krádeže či zákonem nepovolená činnost ("ten člověk je tak chytrý, že se ilegálně dostal do USA a vydělal si tam na pražský byt").

V Londýně, v Paříži nebo v New Yorku by nebylo možné, aby politik jmenoval svou milenku do vysokých politických funkcí - zatímco v ČR se nad tím nehne brvou a ještě Topolánka tisk chválí, nedávno za pokus o totéž (zvýšit své milence plat) vyhodili spektakulárně z funkce šéfa Světové banky amerického neokonzervativce Paula Wolfowitze. Je to "neprogresivní" a "zastaralé"? Asi ano. V tom případě jsem rád, že žiju v neprogresivním světě, kde se ještě dodržují určité základní etické principy. Ano, byl bych rád, aby byla součástí tohoto světa i Česká republika. Proč? V důsledku těchto omezení se ve společnosti žije příjemněji a pohodlněji. Svoboda totiž znamená nikoliv agresivitu a sobectví bez hranic, ale uvědomění si, že některé věci se nedají dělat - pokud poškozují mé bližní.

24. 8. 2007

Článek o iDnes je jenom snůška urážek. Má Jan Čulík něco proti bordelům?

Má pocit, že jsou nelegální? Neodvádí ten podnikatel že svých příjmů daně? Zavírat před prostituci oči a vykazovat ji za dveře vlastní pozornosti je mnohem pokrytečtější a nebezpečnější než ji legalizovat. Transparentnost je nejlepší ochrana před vším nekalým, co se v takových podnicích kdykoliv dělo. Zavírání oči a vykazování je středověká praktika, prostituce tu byla, je a bude. Je to totéž jako s pornografii na internetu. Tvářit se, že pro nás "seriózní" neexistuje, je nebezpečné. Když ji přijmeme jako fakt, můžeme ji analyzovat a zjišťovat, jakou roli ve společnosti hraje a co znamená. Že to může být analýza zajímavá, dokazují články Jana Sterna. Přijetí těchhle věci jako normálních navíc výrazně otupí jejich přitažlivost jako zakázaného ovoce.

Pozn. JČ: Štefan Švec nepochopil můj argument, špatně jsem se vyjádřil. Nechci nic zakazovat (snad je to o mně už za ta léta proboha známo), obdivný článek na iDnes o majiteli bordelu však není analýza. iDNES nezjišťuje, jakou roli bordely hrají ve společnosti a co znamenají, toto z mnoha důvodů pofidérní podnikání legitimizuje a oslavuje.

Nechce si mi opakovat dlouhou litanii důvodů, proč se bordely považují za společensky nepřijatelné, bylo by to banální, možná, Štefane Šveci, na ty důvody přijdete sám.:) Nechť postačí poukaz na to, že skutečně asi nenajdeme interview s majiteli bordelu v New York Times, Le Monde, Frakfurter Allgemeine nebo Die Zeit... Pročpak asi ne, pane Šveci? Proč nezjišťují tyto mezinárodní deníky, jakou roli mají ve společnosti bordely? Asi něco zanedbaly... :)

Jinak je zajímavé, že otázka morálky, nebo postavení žen a mužů, atd. atp. se do otázek Štefana Švece nedostaly...?

25. 8. 2007

Pan Švec se mýlí. ,,Bordely" u nás, na rozdíl od sousedního Německa, legální nejsou. Sama prostituce sice trestná není (na místech veřejně přístupných se může jednat o přestupek). Trestným činem dle § 204 odst. 1 alinea 2 tr. zákona však stále zůstává kuplířství - kořistění z prostituce jiného. Pokud pachatel vydělává na prostituci jiných osob a získá tak značný prospěch (od 500 000,- Kč výše), popř. spáchá-li takový čin jako člen organizované skupiny (po dohodě s nejméně dvěma dalšími pachateli), hrozí mu podle odst. 3 cit. ust. tr. zákona odnětí svobody až na osm let, ponecháváme-li ovšem stranou eventuelní další zvýšení trestu pro pachatele jako člena tzv. zločinného spolčení dle ust. § 43 a násl. tr. zákona. Že u nás ke stíhání podobných deliktů dochází jen ve velmi omezené míře, je samozřejmě flagrantním porušením tzv. zásady legality dle § 2 odst. 3 tr. řádu (povinnost stíhat všechny trestné činy, o nichž se orgán činný v tr. řízení dozví), píše Miroslav Kočí.

25. 8. 2007

V diskusi o článku Majitel nevěstince nabídl sex zadarmo, uveřejněném v Idnes nejde panu Čulíkovi o pranýřování morálky a o zákazy, jak to interpretovali čtenáři Štefan Švec a Zdeněk Pavlovský. Mám dojem, že se v případě obou čtenářů jedná o lehký případ funkcionálního analfabetismu, to jest neschopnost pochopit smysl čteného textu.

25. 8. 2007

Poznámka v Britských listech o technice, jak vyvolat pocit, že je člověk mimo své tělo, mi připomenula stav, který se mi přihodil v r. 1956. Tehdy jsem obhajoval jako jeden z prvních vědeckých aspirantů na Slovenské akademii věd svou práci na téma ovocných pektinů. Před aspiranturou jsem už v Bratislavě pracoval jakožto chemický inženýr.

27. 8. 2007

aneb teroristé si na radar netroufnou...

Vzrušené debaty a obavy z případných bezpečnostních rizik spojených s přítomností americké radarové základny na území České republiky vezmou brzy jistě za své. Strach lidí z teroristických útoků na naši zemi je zcela zbytečný, protože do boje za světový mír se brzy pustí předseda české sociální demokracie Jiří Paroubek. Vyplývá to alespoň z dopisu, který Jiřímu Paroubkovi adresoval americký prezident George Bush a který je ke stažení na oficiálních stránkách ČSSD, píše Ondřej Kapusta.

25. 8. 2007
Pokaždé, když přednáším v zahraničí o Blízkém východě, vyskytne se vždy někdo v publiku (těm lidem říkam "ravers", šílenci), kteří požadují, abych "odkryl" konspiraci americké vlády ohledně útoků z 11. září, píše v deníku Independent dlouholetý reportér na Blízkém východě Robert Fisk.

Obyčejně, pokračuje Fisk, se snažím odpovědět takto: Zatímco je mi jasné, že s 11. zářím 2001 jsou spojeny nezpodpovězené otázky, nejsem reportérem pro konspirace, ale pro Blízký východ a musím se tam zabývat množstvím skutečných spiknutí, ať jsou v Libanonu, v Iráku, v Sýrii či v Íránu. Mým zásadním argumentem je: Bushova vláda zatím zvorala naprosto všechno, o co se na Blízkém východě snažila - vojensky, politicky i diplomaticky - takže nevěřím, že by byla kompetentní na to, aby dokázala zorganizovat mezinárodní zločiny proti lidskosti, k nimž došlo 11. září 2001 v New Yorku.

Armáda, která tvrdí - jako nyní Američané, že "al Kajda je na útěku", není prostě schopna provést nic tak zničujícího jako útoky z 11. září. Jen několik hodin poté, co americký plukovník David Sutherland tvrdil, že v irácké provincii Dijala "je al Kajda na útěku", zaútočila al Kajda celým praporem a usmrtila v této provincii všechny šejky, kteří se spojili s Američany.

Avšak, přiznává Robert Fisk, rozporná tvrzení v oficiální verzi událostí z 11. září ho přece jen stále více znepokojují. Nejde jen o ty nejzjevnější rozpory:

24. 8. 2007

Jak rozumět mediální indexaci?

Tímto, v pořadí druhým textem pokračuji v seriálu článků na téma „Jak rozumět mediální indexaci?“ započatém texty „Právo na informaci o informaci“ a „Poznámky k informačnímu isotypu – piktogramu – pro mediální index“. Text je příkladem mediální analýzy na základě kritéria info-alterity, tedy otázky jak je v mediálním sdělení či informaci zohledněna jinakost a pluralita druhého pohledu.

Odborné knihy zkoumající žurnalistickou či mediální produkci ještě donedávna zdůrazňovaly jako nezbytná kritéria kvality informací jen objektivnost, relevanci, nestrannost, transparentnost atp. Teprve v posledních letech se vlivem oborů jako antropologie, etnologie nebo kulturní studia (avšak pouze na Západě) začal diskutovat nejen problém mediálního androcentrismu, ale i etnocentrismu, který slouží jako kulturní filtr, kdy se například banálním zprávám z daného kulturního prostředí dává přednost před relevantními informacemi ze vzdálených a kulturně odlišných zemí.

24. 8. 2007

Protože cílem mnoha médií není nezaujatě informovat – tedy dávat do souladu skutečnost a realitu s naším myšlením (některá média naopak často vynakládají velké množství úsilí, aby naopak realitu a skutečnost zásadním způsobem oddálili s myšlením a chápáním), bývají mnohé zprávy tak zjednodušovány, aby jejich příjemce neměl žádný problém s jejich čtením a hlavně pochopením. Kritické myšlení se nedoporučuje, kritické myšlení totiž může škodit. Čas od času nám média umožní porovnat naše vlastní názory s názory celé veřejnosti. Vše bývá tak přehledně naservírováno, že by nemělo nikomu dělat potíže zařadit svůj vlastní názor do většinové škatule, nebo do velmi okrajové škatulky velmi okrajových názorů. Tomu všemu se říká průzkumy veřejného mínění.

Takzvané výzkumy veřejného mínění jsou toho dobrou ukázkou. Hlavní problém totiž začíná u samotného veřejného mínění.

iDnes publikuje rozhovory s majiteli bordelu RSS 2.0      Historie >
26. 8. 2007 Žijeme ve svobodný zemi a podnikání v erotice je normálka   
25. 8. 2007 "Ne všechno, přicházející ze Západu, je kvalitní"   
25. 8. 2007 Bordely v Čechách legální nejsou   
25. 8. 2007 Lehký případ funkcionálního analfabetismu Václav  Chyský
25. 8. 2007 Kam v Kanadě do bordelu? Nikam - policie vás pošle na školení Miloš  Kaláb
25. 8. 2007 iDnes, "Nejdůvěryhodnější zpravodajský portál" idolizuje i pornoslužby pravidelněji   
24. 8. 2007 "Nejdůvěryhodnější zpravodajský portál na 'českém' internetu" interviewuje majitele bordelu! Jan  Čulík
24. 8. 2007 Kam "utéct" před tím, co se děje v této zemi?   
24. 8. 2007 Proč by se ženy měly starat o děti?   
24. 8. 2007 Má Jan Čulík něco proti bordelům? Štefan  Švec

Arktida RSS 2.0      Historie >
14. 8. 2007 Po Rusku a Kanadě směřuje do Arktidy i americká loď   
3. 8. 2007 Ruský ponor do velmocenské hloubky Štěpán  Kotrba
3. 8. 2007 Západ se třese strachem nad příznaky nové studené války   
9. 4. 2007 Svět v roce 2035   
6. 4. 2007 Podnebné změny "nejtvrdším způsobem zasáhnou chudé lidi"   
15. 3. 2007 Immanuel Wallerstein: Klimatické katastrofy: tři překážky bránící, aby se s tím něco dělalo Immanuel  Wallerstein
12. 2. 2007 Klimatické změny, britští konzervativci a postoj české ODS Bohuslav  Binka
21. 9. 2005 Firmy chtějí jednat proti globálnímu oteplování, brání jim v tom vlády   
19. 6. 2005 Amerika usiluje o likvidaci připravované dohody o podnebných změnách   
27. 4. 2005 V Arktidě došlo k drastické erozi ozónové vrstvy   

Šanghajská organizace spolupráce RSS 2.0      Historie >
20. 8. 2007 Boj proti tzv. "třem zlům" - extremismu, separatismu a terorismu konečně v popředí zájmu Miroslav  Polreich
16. 8. 2007 NATO východu zahajuje diplomatickou ofenzívu Štěpán  Kotrba
8. 8. 2007 Šanghajská organizace spolupráce uspořádala vojenské cvičení - v Rusku Štěpán  Kotrba
18. 7. 2007 150 DNÍ LHŮTY: Zbraně nejsou na hraní Oskar  Krejčí
30. 6. 2007 Globální hrozba ze strany nejrozsáhlejšího militaristického komplexu všech dob Daniel  Veselý
12. 6. 2007 Immanuel Wallerstein: Čí století? Immanuel  Wallerstein
11. 5. 2007 Preventivní diplomacie nebo preventivní útok? Miroslav  Polreich
2. 2. 2007 NATO - spojenectví bez závazků Miroslav  Polreich
26. 1. 2007 Rusko-indické námluvy Oskar  Krejčí
10. 1. 2007 Rakety a jejich dvojí politická funkce Miroslav  Polreich

Radar v Brdech - klíčové argumenty RSS 2.0      Historie >
24. 8. 2007 Vládní "odborník na radary" uvedl nesprávné informace v online rozhovoru iDnes Štěpán  Kotrba
22. 8. 2007 Referenční laboratoř je prostor pro zářivý optimismus Štěpán  Kotrba
22. 8. 2007 Nezávislá zpráva o radaru od závislé komise Jan  Neoral
20. 8. 2007 Sisyfovské úsilí odborníka na "elektromagnetický smog" Václav  Drbohlav, Štěpán Kotrba
7. 8. 2007 Záhadná obrana XBR radaru v Brdech Stanislav  Kaucký
5. 8. 2007 Mají mít antirakety v Polsku DESETKRÁT VÍC hlavic? Štěpán  Kotrba
4. 8. 2007 SRN: Wi-fi nebo radar, pro jistotu co nejméně elektromagnetického záření ....   
4. 8. 2007 Pane Klvaňo, odpovězte na ty otázky, na které neodpověděl generál Štěpán  Kotrba
2. 8. 2007 Základna USA a výpověď smlouvy o důvěře Ruskem Miroslav  Polreich

Americká protiraketová základna v České republice RSS 2.0      Historie >
27. 8. 2007 Lepší Hitler než Habsburg Přemysl  Janýr
27. 8. 2007 Pravice v ČR neexistuje Pavel  Čámský
24. 8. 2007 Vládní "odborník na radary" uvedl nesprávné informace v online rozhovoru iDnes Štěpán  Kotrba
23. 8. 2007 Je důležitý modul anteny radaru, nebo naše bezpečí? Jan  Neoral
23. 8. 2007 Greenpeace vyjíždí do měst a obcí diskutovat o radaru   
22. 8. 2007 Referenční laboratoř je prostor pro zářivý optimismus Štěpán  Kotrba
22. 8. 2007 Nezávislá zpráva o radaru od závislé komise Jan  Neoral
22. 8. 2007 ČR nemá příliš benevolentní limity   
22. 8. 2007 Obava z údajně škodlivých účinků amerického radaru jako odvádění pozornosti od problému Jan  Čulík
20. 8. 2007 Sisyfovské úsilí odborníka na "elektromagnetický smog" Václav  Drbohlav

Český film RSS 2.0      Historie >
26. 7. 2007 České plagiáty Jan  Lipšanský
26. 7. 2007 Bukowski a Zelenka   
7. 7. 2007 Od filmů k rakům Jan  Čulík
6. 7. 2007 Skutečnou moudrost stačí šeptat Ema  Čulík
6. 7. 2007 Pleasant Moments is very unpleasant Ema  Čulík
6. 7. 2007 Groteska, která mírně pobaví, prozření však nepřináší Jan  Čulík
5. 7. 2007 Poněkud vzdělávací "thriller" Jan  Čulík
4. 7. 2007 Mladí čeští filmoví tvůrci: zvládají jakž takž vizuální stylizaci, myšlenkově jsou plytcí Jan  Čulík
3. 7. 2007 ...a bude hůř: Už jen zábavný thriller Jan  Čulík
3. 7. 2007 O drsném počasí a jemné lidské senzitivitě Jan  Čulík

Sdělovací prostředky RSS 2.0      Historie >
15. 8. 2007 "Digitální" parlamentní kšeft Štěpán  Kotrba
13. 8. 2007 Můžete prozradit, v čem vám konkrétně radí ty poradkyně? Štěpán  Kotrba
10. 8. 2007 Český rozhlas bojkotoval práci vyšetřovatelů v kauze Kubice - "po zralé úvaze" Štěpán  Kotrba
10. 8. 2007 Zveřejnění Kubiceho zprávy poslancem Severou: úmysl, či nedbalost? Štěpán  Kotrba
10. 8. 2007 Radio Wave má dvojnásobek posluchačů, než celý Region Štěpán  Kotrba
7. 8. 2007 Romský problém v ČRo 6 Štěpán  Kotrba
6. 8. 2007 Nemoc Kijivu odhalil Gorilí klan   
6. 8. 2007 Gorily v pražské ZOO zná díky rozhlasu celá republika, Rada ale útočí drsněji než Richard Štěpán  Kotrba
6. 8. 2007 WWW -- postřik na mediálního škůdce Bohumil  Kartous
4. 8. 2007 Český rozhlas: "Zpravodajství" Jana Jůna pokračuje Jan  Čulík

Filmový festival Karlovy Vary 2007 RSS 2.0      Historie >
7. 7. 2007 Prosté věci - prostě nejlepší Ema  Čulík
7. 7. 2007 Simple Things - simply the best Ema  Čulík
7. 7. 2007 Od filmů k rakům Jan  Čulík
7. 7. 2007 Hlavní cenu dostala Severní blata   
6. 7. 2007 Zaplatíte akreditaci a na filmy se nedostanete? Jan  Čulík
6. 7. 2007 Stupidita Festivalového deníku, Karlovy Vary   
6. 7. 2007 Skutečnou moudrost stačí šeptat Ema  Čulík
6. 7. 2007 Pleasant Moments is very unpleasant Ema  Čulík
6. 7. 2007 Groteska, která mírně pobaví, prozření však nepřináší Jan  Čulík
5. 7. 2007 Rusové a Korejci: Většinou nezklamou Jan  Čulík

Karl Marx RSS 2.0      Historie >
30. 3. 2007 Marx nebyl prorok, ale ... Milan  Neubert
28. 3. 2007 Marx nebyl prorok ani historicista Petr  Kužel
26. 3. 2007 Marx prorok rozhodně nebyl Milan  Valach
21. 3. 2007 Dvojí tvář prorokova -- filosof Marx si vulgarizaci nezaslouží Luděk  Toman
19. 3. 2007 Marx a zákony Milan  Valach
16. 3. 2007 Prorok Karel Marx Luděk  Toman
5. 3. 2007 Dialektika není nevědecká, musí se jí ale rozumět Michael  Kroh
5. 3. 2007 Marxisté všech zemí, nemýlíte se? Uwe  Ladwig
2. 3. 2007 Nekonečná bída antikapitalismu Luboš  Zálom
2. 3. 2007 Argumenty Josefa Víta jsou omezené Jiří  Holý

Čína RSS 2.0      Historie >
9. 8. 2007 Čína hospodářsky hrozí Spojeným státům   
8. 8. 2007 Šanghajská organizace spolupráce uspořádala vojenské cvičení - v Rusku Štěpán  Kotrba
19. 6. 2007 Čína chce koupit všech šest evropských továren společnosti Airbus   
18. 6. 2007 Čína: bohatství na základě vykořisťování, aneb Kdo by si nepřál nezávislé odbory? Uwe  Ladwig
12. 6. 2007 Immanuel Wallerstein: Čí století? Immanuel  Wallerstein
1. 6. 2007 Budoucnost patří letecké dopravě, aneb Jak se dát poučit od Číňanů o nutnosti evropské a hlavně německé politiky Uwe  Ladwig
15. 5. 2007 Současné doktríny a strategie Oskar  Krejčí
13. 4. 2007 Globalizace pokračuje a Indové už jsou tady, aneb Volný trh a možnost rozvojových zemí Uwe  Ladwig
27. 3. 2007 Konfuciův ústav a lidskoprávní globalizace Lukáš  Zádrapa
19. 3. 2007 Příliš mnoho peněz, aneb Nebezpečí globalizace dnes Uwe  Ladwig

Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost RSS 2.0      Historie >
27. 8. 2007 Rusko: Britské ropné společnosti "podvádějí investory"   
16. 8. 2007 EU prosazuje alternativní ropovody a plynovody ve snaze zbavit se závislosti na Rusku   
9. 8. 2007 Irán má ropu, Severní Korea umí rafinovat   
9. 8. 2007 Chávezova ropná jízda po Jižní Americe   
8. 8. 2007 Šanghajská organizace spolupráce uspořádala vojenské cvičení - v Rusku Štěpán  Kotrba
6. 8. 2007 Irán, plyn a Shell - co vadí USA Milan  Šebo
30. 7. 2007 Skrytý program za Plánem Biopaliv Bushovy exekutivy   
27. 7. 2007 Válka mezi USA a Evropou začala Štěpán  Kotrba
23. 7. 2007 Barel ropy za sto dolarů? Jindřich  Kalous
13. 7. 2007 Biopaliva: za jakou cenu Daniel  Veselý

Svět 2050 RSS 2.0      Historie >
7. 8. 2007 Stroje, humanismus a evoluce society Miroslav  Vejlupek
31. 12. 2006 Jak sesbírat moudrost civilizace na rozcestí Tibor  Vaško
22. 12. 2006 Bude nás budoucnost potřebovat? Jan  Baltus
2. 11. 2006 Svět 2050: Padesátiletí čtvrté světové války Miloš  Balabán, Antonín Rašek
19. 10. 2006 Svět 2050: Jak se vyrovnat s budoucností aneb potřebujeme prognostiku? Martin  Potůček
17. 10. 2006 Svět 2050: Nová supertechnologie Bohumír  Štědroň, Peter Mikulecký
16. 10. 2006 Svět 2050 - nové téma Britských listů   
6. 8. 2004 Global Trends 2015: A Dialogue About the Future With Nongovernment Experts   

Katolická církev RSS 2.0      Historie >
21. 8. 2007 Družstevnictví z pohledu římských papežů Karol  Dučák jr.
27. 7. 2007 Papežův tajemník varoval před přistěhovalectvím muslimů do Evropy Lukáš  Lhoťan
19. 7. 2007 Vatikán musí být ultrakonzervativní Boris  Cvek
18. 7. 2007 I římská konzerva se otevře... Tomáš  Koloc
18. 7. 2007 Dědictví středověku, nikoliv starověku Boris  Cvek
17. 7. 2007 Katolický kardinál se omluvil stovkám sexuálně zneužívaných obětí   
16. 7. 2007 Jen jedna pravá církev, a to ta katolická Boris  Cvek
13. 7. 2007 Co se stane, když protestanti nevěří katolíkům, aneb Proč vycházet z toho, že by bývalý prefekt Kongregace pro nauku víry měl změnit své mínění? Uwe  Ladwig
26. 2. 2007 Rodinná politika, biskup augsburský a ženy jako stroje na plození dětí Uwe  Ladwig
3. 11. 2006 Pan Ucháč nemá informace Darina  Martykánová

Báseň pro tento den RSS 2.0      Historie >
13. 8. 2007 ■ ■ ■ Karel  Hynek
10. 8. 2007 Pampelišky Ivan  Wernisch
9. 8. 2007 Salvia digitalis Emil  Bok
8. 8. 2007 Dejà vu Kateřina  Komorádová
7. 8. 2007 ■ ■ ■ Marek  Toman
6. 8. 2007 Škovránok Štefan  Moravčík
3. 8. 2007 Assisi Emil  Bok
2. 8. 2007 ■ ■ ■ Marek  Toman
1. 8. 2007 Bodies The Exhibition Petr  Štengl
31. 7. 2007 Západ Bohuslav  Binka

Demokratická revoluce? Utajená historie devadesátých let RSS 2.0      Historie >
29. 3. 2007 Když Potůček naslouchal antikomunistům mezi bývalými komunisty Štěpán  Kotrba
17. 11. 2006 Sedmnáctý po sedmnácté Stanislav  Křeček
1. 11. 2006 Tichá vzpomínka na ostravské soudruhy Ladislav  Žák
6. 9. 2006 Sedmdesát tisíc udavačů, denunciantů a konfidentů Jaroslav  Krejčí
15. 8. 2006 Národní literatura je jen jedna Miroslav  Vejlupek
9. 5. 2006 Nazelenalé uzenky, tráva a bývalý prezident Štěpán  Kotrba
18. 4. 2006 Čulíkovy znaky demokracie Štěpán  Kotrba
21. 2. 2006 Utajené dějiny "permanentní kulturní revoluce" Jaroslav  Kuba
13. 1. 2006 Aero Vodochody: iks pokusů o záchranu leteckého průmyslu Štěpán  Kotrba
12. 1. 2006 Nevím, jak zabránit létání třísek než použitím jiné sekery Pavel  Urban

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
3. 7. 2006 Věčná koalice - nebezpečný útok na demokracii Miroslav  Polreich
30. 6. 2006 Dokážeme být svobodní? Jan  Čulík
29. 6. 2006 O českém vysokém školství Jan  Čulík
9. 6. 2006 Kdyby... Jakub  Rolčík
9. 6. 2006 Karyatidy se hájí: My nic, to Paroubek! Jan  Čulík
9. 6. 2006 Jsme Šílení Bohumil  Kartous
9. 6. 2006 Jak voliči rozdali politické karty, a co dál? Vladimír  Vokál
4. 5. 2006 Politická příživa Štěpán  Kotrba
29. 3. 2006 Znovu o tom, co česká média pomíjejí Jan  Čulík
11. 3. 2006 Jak informovaly Britské listy o válce v Kosovu   

Školství RSS 2.0      Historie >
22. 6. 2007 Šikana ve školách Josef  Vít
22. 6. 2007 MŠMT šikanu ve školách řeší   
11. 6. 2007 Třídní rozdíly začínají v Británii ve věku tří let   
1. 6. 2007 Nečisté maturity?   
1. 6. 2007 Státní maturity, CERMAT a Scio Bohumil  Kartous
25. 5. 2007 Reforma akademické samosprávy -- ano, ale... Jiří  Neustupa
24. 5. 2007 Maturanti za katedrou -- řešení, či zlevnění? Jana  Maříková
18. 5. 2007 Kamenem a chlebem Pavel  Kopecký
15. 5. 2007 Diskutujeme symptomy a opomíjíme příčiny Michal  Giboda
3. 4. 2007 Nečisté maturity 2007 Ondřej  Hausenblas

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
3. 7. 2007 ...a bude hůř: Už jen zábavný thriller Jan  Čulík
4. 5. 2007 Vernisáž výstavy o spisovatelce Věře Sládkové   
3. 5. 2007 Nezkreslujme Máchův odkaz Lukáš  Zádrapa
16. 4. 2007 Igor Josef  Škvorecký
16. 4. 2007 Záznamy všedních dní Igor  Hájek
11. 4. 2007 "Čekám na film o Mašínech" Josef  Švéda, Marie Pásková
6. 3. 2007 Antologie Divokého vína - kulturní událost Miroslav  Vejlupek
21. 2. 2007 Ohlédnutí: Literatura a internet v roce 2006 Miroslav  Vejlupek
8. 2. 2007 Opona   

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
23. 8. 2007 Bush: Dokud budu prezidentem, "největší síla pro osvobození člověka, jakou kdy svět poznal" z Iráku neodejde   
22. 8. 2007 Guantánamo: "mnoho pistáciových oříšků či Coca-Coly" Jiří  Hudeček
21. 8. 2007 Britové plánují odchod z Iráku, Američané jsou rozhněváni   
15. 8. 2007 Sebevražední atentátníci usmrtili v Iráku nejméně 175 osob   
13. 8. 2007 Fáma nebo skutečnost?   
13. 8. 2007 Bude zničena pleněním irácká státní knihovna?   
13. 8. 2007 Rodiny vojáků žijí v hrůze, zatímco Amerika pilně nakupuje   
10. 8. 2007 Američané zabíjejí v Afghánistánu civilisty   
7. 8. 2007 Američané "ztratili" v Iráku 190 000 zbraní   
6. 8. 2007 Americký viceprezident Dick Cheney údajně připravuje teroristický útok v USA Jakub  Rolčík