5. 4. 2006
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
profesor Paul Gilroy, Yale
5. 4. 2006

Američtí univerzitní profesoři jsou opět udáváni za údajný "antiamerikanismus".

Učitelé ve školách jsou suspendováni za své politické názory. Studenti jsou vedeni k tomu, aby udávali své učitele. Jsou americké univerzity obětí honu na čarodějnice, anebo je život amerických univerzit skutečně příliš "levicový", ptá se v deníku Guardian komentátor Gary Younge.

Jak podobné je to s životem disidentů za komunistické normalizace. Když byl americký scénárista Walter Bernstein v padesátých letech za mccarthyismu umístěn na černou listinu, jeho život se zúžil. "Skuteční přátelé mě neopustili, ale známí se se mnou přestali stýkat. Zdálo se jim, že jsem kontaminovaný a oni nechtěli riskovat, že se nakazí, Vyhýbali se mi, přestali k nám chodit na návštěvu, když jsem je sháněl telefonem, nezatelefonovali zpátky a když jsme se náhodou potkali na veřejnosti, chovali se nervózně a s odtažitostí."

Něco podobného se nedávno stalo profesoru Paulu Gilroyovi, vedoucímu katedry afroamerických studií na Yale University poté, co přednesl přednášku, kritickou vůči americké invazi do Iráku.

Sloupek

Toulám se a nejen po městě
a není to procházka.
Toulám se a nejen po městě
a vkrádá se otázka.
Vyznám se?

Toulám se po městě
a strach mám,že ztratím se.
Toulám se po městě
a ptám se, patřím sem?

Odpověď dostanu,
ale když zeptám se.
Sám sobě radit mám,
jenže já neznám se.

Toulám se po městě
a konce nevidím.
Těm co se vyznají
jen tiše závidím.

National security strategy of USA
5. 4. 2006

Prezident George Bush schválil novou Národní bezpečnostní strategii Spojených států amerických. Snaha udržet převahu USA nad zbytkem světa pokračuje.

Síla a transformační diplomacie -- tak by se dal stručně vyjádřit obsah nové, přibližně padesátistránkové Národní bezpečnostní strategie USA, kterou v polovině března podepsal americký prezident George Bush. Literárně vzato je nová strategie zvláštní dokument: jednotlivé kapitoly začínají citacemi z předcházejícího, stejně nazvaného dokumentu z roku 2002. Tyto citace definují úkol, pak následuje seznam úspěchů a přehled trvajících problémů či cílů.

5. 4. 2006

Tak Daniel Landa a Aneta Langerová budou zpívat proti komunistům. Poslouchat je budou členové Konfederace politických vězňů, kteří ostatně vždycky patřili mezi velké fanoušky zamrzlé skinheadské kokety a nadané adolescentní sloupkařky z Aktuálně.cz.

Právě kvůli politické a vůbec společenské autoritě těchto velkých osobností asi zvolili na iDNES.cz jejich jména do titulku, ačkoli se koncertu zúčastní také řada dalších vystupujících. U pana Landy je to určitě zejména díky jeho politickému vývoji od postkomunistického skinheadského hnutí ke stejně směšnému zakládání středověkých řádů. Přítomnost Anety Langerové pak nemůže překvapit nikoho, kdo se hlouběji zabývá českou publicistikou.

Michael Marčák:  To není povodeň, drahá, praskla nám voda v koupelně.
5. 4. 2006

5. 4. 2006

Zelenání větších stran je sice záležitostí hlavně předvolebního jara 2006, ovšem v menší míře bylo vidět už v roce 2003. Po převzetí "jednoprocentní" Strany zelených "tmavozelenými" kolem aktivistů Patočky a Beránka se SZ -- byť s nevyhnutelnými doprovodnými jevy sektářského třeštění -- začala probouzet k životu a dosahovat kolem 3 % preferencí. A v médiích začali politici větších partají najednou čím dál víc skloňovat "zelená", tedy "postmaterialistická" témata -- nejen ochranu přírody, ale i feminismus, práva menšin, legalizaci marihuany, registrované partnerství, vývoz zbraní, lidská práva v různých dalekých despociích atd.

5. 4. 2006
reakce na článek Pavla Pečínky "Zelený postmaterialismus jako hit sezóny"

Když už chce Pečínka dělat mediálního obhájce zeleného autentismu a všechny ostatní nařknout z populistického konjukturalismu, měl by alespoň - jako publicista, vzešlý z akademického prostředí - ctít fakta, snadno ověřitelná.

5. 4. 2006

Štěpán Kotrba v sérii dvou článků částečně rozkryl nepřehledné financování některých českých nevládních neziskových organizací. Mezi jejich členy a přívrženci to vzbudilo nemalé pohoršení.

Duhové peníze ZDE

Zelený kruh Duhy ZDE

Čtenář bouřlivé polemiky, která se na stránkách Britských listů následně rozhořela, si musel nutně položit několik otázek. Proč vlastně nevládkám Kotrbova sonda do účetnictví tolik vadí? Proč ji neberou jako pozitivní příspěvek ke zvýšení vlastní transparentnosti? Skrývají snad něco před veřejností, za jejíž jediné zástupce se tak rády a často označují?

Michael Marčák:  To je má rodná víska, dárling, zde plavala má kolébka.
5. 4. 2006

5. 4. 2006

Pokračování satirického dramatu britské komerční kulturní televize Channel Four A Very Social Secretary (Velmi společenský ministr) bude zřejmě obsahovat fiktivní scénář, v jehož rámci bude premiér Tony Blair po odchodu z úřadu postaven před soud za válečné zločiny, spáchané v souvislosti s invazí do Iráku.

5. 4. 2006

O významu Ruska pro osudy Česka jsem zde, v Britských listech, už párkrát zauvažoval. Ten význam, nejen pro Česko, trvá dál a zřejmě bude trvat ještě hodně dlouho, tudíž by bylo od nás hloupé a nešťastné Rusko ignorovat. Ani jiní, větší a mocnější než my, ho ostatně nepřehlížejí. Co dělat, vrátím se k němu znova a jistě ne naposledy.

Nedávná návštěva soudruha prezidenta Putina v Praze vyvolala ostrý, předvolební střet mezi českou reprezentativní a českou výkonnou mocí, přičemž obě strany moci očividně překračovaly své ústavní pravomoci.

Film Darwinova noční můra
5. 4. 2006
Darwinova noční můra Darwin's nightmare, Le Cauchemar de Darwin, Darwins Alptraum. Dokumentární. Rakousko / Belgie / Francie / Kanada / Finsko / Švédsko 2004, 107 minut. anglicky, rusky, swahilsky. Nominováno na Oskara. režie Hubert Sauper

Další dokument o Africe plné podvyživených dětí, zástupů umírajících na AIDS a životních osudů zpečetěných bídou. Možná, že to není nový příběh. Darwinova noční můra vás však vytáhne z pohodlných křesel blahobytného středoevropského světa tak drasticky a pravdivě zároveň, že na to stěží zapomenete.

Darwinova noční můra začala před několika desítkami let. "Jednoho odpoledne prostě hodil nějaký chlápek do vody kýbl s tou rybou," popisuje ve filmu očitý svědek klíčový moment, kdy se do Viktoriina jezera dostal vetřelec jménem nilský okoun.

5. 4. 2006

Rovná daň na pokračování

Zaujal mě článek Rovná daň 15%? Všechno je jinak" Antonína Hrbka a protože jsem si nedávno také pohrával s daňovou kalkulačkou ODS, pokusil jsem se shrnout svá pozorování...

Vlastimil Tlustý v Otázkách Václava Moravce dne 26.3. odhadl deficit rozpočtu v prvním roce po zavedení reforem navržených ODS na 18 miliard korun. Vládní ČSSD oponuje, že skutečný dopad by byl 120 mld.

Obě strany tvrdí, že výpočty pocházejí od nezávislých odborníků. Pozoruhodné.Ještě pozoruhodnější je, že zmiňované výpočty nejsou k dispozici. Pan Tlustý sice mával nějakým tlustým fasciklem, ve kterém to údajně všechno je detailně propočítáno, ale odmítl ho zveřejnit s úsměvným zdůvodněním, že ČSSD od nich všechno opisuje...

31. 12. 2000 - Oznámení na obrazovce České televize
5. 4. 2006

POZVÁNKA

Noční můra vzbouřenců z Kavčích hor přelomu let 2000 a 2001 se stala skutečností. "Kniha, která probouzí svědomí. O televizní krizi, politicích, o současnosti v EU." Tak nazval 208 stran textu vydavatel. Křest knihy bývalé šéfredaktorky zpravodajství ČT a současné europoslankyně Jany Bobošíkové Nebudu mlčet, vydané v nakladatelství Sincon, proběhne 12. 4. ve 20:00 v prostoru Zoom v Kongresovém centru v Praze 4. Má obrazovou přílohu z fotografií, převzatých z archivu Britských listů. Součástí křtu je i promítání sestřihu z filmu Bezesné noci autorů Radima Špačka a Davida Čálka. Název je parafrází sloganu, pod kterým "Bobo" kandidovala do Evropského parlamentu.

5. 4. 2006

Poněkud člověk znejistí, když slyší zasloužilou Jihočeskou matku a profesní středoškolskou učitelku a ředitelku Kuchtovou, že by neměla problém se stát ministryní školství v případné budoucí nazelenalé vládě. Přílišné sebevědomí a přemíra ambicí ze Strany zelených, řekl by si jeden.

Za pár dnů se jev opakuje. Ředitel soukromé pražské školy, pod "nátlakem neodbytného novináře," nevěda už kudy kam, připustí, že on by ve vládě zastal práci v resortu školství stejně nebo lépe než ti, kteří již mají tuto zkušenost za sebou. Jaký přístup by zvolil, naznačuje už svým novátorským označením pro žáky své školy a hlavně jejich rodiče -- pro něj jsou to klienti. Tržně hospodářská výuka je zajištěna. Přílišné sebevědomí a přemíra ambicí , řekl by si jeden.

5. 4. 2006

Prezident Klaus v pátek 31.3. vetoval zákon o nemocenském pojištění schválený sněmovnou. Příčinou jeho rozhodnutí byla pasáž zákona, která nařizuje, aby prvních 14 dnů nemoci platil zaměstnancům zaměstnavatel namísto státu, jak tomu bylo doposud. Podle Klause to je likvidační vzhledem k malým a středním firmám. Ponechám stranou jakékoli sympatie či antipatie k osobě prezidenta či menší udivení nad snahou prezidenta chránit právě malé a střední firmy a s jeho rozhodnutím projevím jednoznačný souhlas.

5. 4. 2006

Legendární americký satirik Art Buchwald, který vydal přes osm tisíc novinových sloupků a třicet knih, čeká na smrt ve washingtonském hospici. Držitel Pulitzerovy ceny se dobrovolně rozhodl neprodlužovat své utrpení.

5. 4. 2006

O několika prvcích přímé demokracie

Obrovskému rozmachu velkovýroby v 19. a především 20 století, jsme si navykli říkat průmyslová éra, či dokonce revoluce, ač šlo spíše o nekontrolovaný růst zbožní výroby konkrétních produktů všeho druhu, čili fakticky "hospodářskou rakovinu". S živelným a především překotným růstem v jedné oblasti všelidské činnosti nedokázaly držet krok změny v oblastech ostatních, především pak v široké škále mezilidských vztahů rodinou počínaje a politikou konče.

odpadové hospodářství na Pankráci
5. 4. 2006

Moc se mluví o velkých zpracovatelích zahraničních komunálních odpadů v Česku, ale na ty nejdůležitější, pro které tehle monstrbyznys funguje, se jakoby záměrně zapomíná. Tak tedy jedno malé foto z letošního března. Jest foceno v Praze na Pankráci, mezi mrakodrapy bývalého Motokovu a Českého rozhlasu, tedy na místě, kde se připravuje stavba dalších obrovitých výškových budov. Takové "odpadové hospodářství" tedy aktuálně probíhá i v samém centru "matičky Prahy", tedy nejen někde v zapadlé české pohraniční vesničce.

4. 4. 2006

Nejen Česko, ale velkou část Evropské unie (EU) v posledních letech často trápí   nadbytek vody, většinou se z toho ale Evropané relativně rychle vzpamatují. Velké části světa naopak dlouhodobě trpí nedostatkem vody, hlavně, ale nikoli pouze, té hygienicky nezávadné, tedy pitné. 4th World Water Forum se ve dnech 16. - 22. 3. 2006 uskutečnilo v Mexico City pod názvem "Lokální akce pro globální výzvu", aby diskutovalo o zprávě OSN a vyvodilo z ní závěry. Sešli se tam zástupci téměř 150 vlád a jistě by bylo dobré dozvědět se od představitele České republiky, co se tam dohodlo a co na to našim jménem říkal. O tom by i česká média snad informovala...

4. 4. 2006

Dne 1.2. 2006 nabyl právní moci rozsudek Městského soudu v Praze, kterým byla odejmuta právní moc a tedy i vykonatelnost stavebnímu povolení na MÚK Malovanka. Přesto dále nerušeně probíhá stavební činnost. Už celé dva měsíce! Jde o názornou ukázku civilizovanosti pražského úřednictva i vedení hlavního města Prahy. Touha po uskutečnění miliardového kšeftu je podle všeho tak silná, že se troufale ignoruje nejen zjevná, doložená a těžko odčinitelná zhoubnost uvedené stavby, ale dokonce i zákon a soudní verdikt! Nemluvě už vůbec o slušnosti, profesionalitě a ochraně veřejných zájmů, o povinné ochraně obecného dobrého námi volenými politickými reprezentacemi. To vše se děje za naše peníze daňových poplatníků a dokonce i na dluh, tedy na úkor budoucích generací. Občané hlavního města by toto měli vědět!

4. 4. 2006

Monitor Jana Paula

Nedovedu si představit, co by lidé dělali, kdyby najednou přestala fungovat veškerá média. Zhroutil by se internet, nevyšly by noviny, časopisy, přestalo by hrát rádio, vysílat televize, zmizely by bilboardy, a to by trvalo třeba rok, anebo pořád. Zavládly by chaos a nejistota. Lidé by se museli obrátit zřejmě sami k sobě a s tím, co by tam nalezli, by si museli vystačit.

4. 4. 2006

Britský ministr obrany John Reid požadoval v pondělí, aby byly přepracovány Ženevské konvence o zacházení s válečnými zajatci. Vyjádřil názor, že válečná pravidla z dvacátého století už nepostačují. Reid tvrdil, že je zapotřebí radikálních změn, ve snaze zabránit hrozbě "barbarského" globálního terorismu.

"Riskujeme, že se budeme snažit vyhýbat se konfliktům z jednadvacátého století podle pravidel ze století dvacátého. Tato pravidla ale vznikla, když ještě neexistovali dnešní nepřátelé," uvedl Reid.

V projevu v londýnském vojenském Royal United Services Institute varoval Reid, že právní rámec pro preventivní vojenské útoky či preventivní útoky proti genocidě či internímu útlaku už nestačí.

4. 4. 2006

K diskusím a polemikám ohledně pravicovosti a levicovosti na naší politické scéně přispěl způsobem, který by neměl být jen tak zapomenut, pilný a, proč to nepřiznat, i často inteligentně vtipný, bývalý místopředseda vlády a místopředseda ODS Miroslav Macek v článku "Pravý úhel pohledu" (MF Plus 12/2006). Učinil zde především rázný konec všem, kteří mezi levicí a pravicí váhají nebo dokonce tvrdí, že nejsou ani pro levici, ani pro pravici a dívají se dopředu. "Kdo tvrdí, že není ani pravičák ani levičák, je levičák", tvrdí M. Macek. Konečně víme, že Bursík a spol. si nám tak mohou vykládat co chtějí!

4. 4. 2006

Ve svém předcházejícím článku jsem psal o víře v jednoho boha a její principiální neslučitelností s demokracií. Demokracie totiž stojí na uznání plurality lidské společnosti a právu všech jejích členů se společně a rovnoprávně podílet na její správě i na rozhodování o zákonech, kterými se tato společnost bude řídit. Rovněž jsem poukázal na hlubokou vnitřní mentální příbuznost komunistických stran východního typu a hierarchických církví, jakými jsou např. církev katolická či pravoslavná. To ovšem není žádný objev. Již francouzští osvícenští filozofové zhodnotili praktickou zkušenost s autokratickým charakterem katolické církve ve své filozofii.

12. 2. 2006

V lednu 2006 přispělo celkem 130 čtenářů Britských listů na provoz časopisu úhrnem částkou 34 236.00 Kč. Příjem z reklamy byl 5500 Kč. Na internetovém účtu Paypal máme nyní nadto 1078.19 USD. Přispěl jen zlomek z celkového počtu více než deset tisíc čtenářů denně, děkujeme. Apelujeme i na ostatní, aby nám třeba i malým, pravidelným finančním příspěvkem pomohli rozšiřovat a profesionalizovat práci časopisu ve veřejném zájmu, kterou děláme zadarmo. Vybranou částkou financujeme postupné dopracování našeho redakčního systému a odstranění četných nefunkčností, financování systematické novinářské práce to však zatím neumožňuje. Právě pro nedostatek financí jsme dosud nebyli schopni zprovoznit celou řadu potřebných technických funkcí serveru (vyhledávání, statistiky, knihovnu, galerie, zasílání BL mailem, onlinové chaty, odstranit četné technické chyby).

Finanční dary Občanskému sdružení Britské listy jsou v ČR odečitatelné ze základu daně z příjmu. Vydáváme k tomu na požádání písemné potvrzení.

Děkujeme všem, kteří podporují provoz Britských listů finančními dary i zadáváním reklamy.

Jsme vám velmi vděčni za finanční záchranu našeho serveru, prosíme však: nepřestávejte přispívat, umožníte nám dělat naši práci lépe a efektivněji, budeme si moci například systematicky financovat právníka, což byl mělo být pro náš list nezbytné. Financujte si k vlastnímu prospěchu kritický a nezávislý deník.

Jsme vděčni za každý drobný příspěvek na provoz Britských listů, který je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisen Bance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2.

Čtenáři ze zahraničí mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

22. 11. 2003

Britským listům můžete psát na adresu redakce@blisty.cz, šéfredaktor Jan Čulík má adresu culik@blisty.cz a také J.Culik@slavonic.arts.gla.ac.uk , pražský redaktor Štěpán Kotrba má adresu stepan@kotrba.cz a skype stepan.kotrba, technickému správci Dominiku Joe Pantůčkovi pište na adresu joe@joe.cz.

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
29. 3. 2006 Znovu o tom, co česká média pomíjejí Jan  Čulík
11. 3. 2006 Jak informovaly Britské listy o válce v Kosovu   
27. 2. 2006 Vede masturbace k terorismu?   
27. 2. 2006 Jací jsou ti "muslimové" věznění v Guantánamo?   
27. 2. 2006 Podíl emocí na chodu demokracie Zdena  Bratršovská, František Hrdlička
27. 2. 2006 Kdy už si český podnikatel, právník, soudce či jiný "mocný buran" konečně koupí obraz nebo sochu? Jan  Paul
27. 2. 2006 Nechci být rukojmím lékařů Věra  Říhová
8. 2. 2006 Výhrady politického svědomí Oskar  Krejčí
7. 2. 2006 Je vůbec možný "židovský stát"? Martin  Škabraha

Financování "neziskových" struktur RSS 2.0      Historie >
19. 3. 2006 Koheze, nebo kolize? Na co také jsou euromiliardy   
17. 3. 2006 Hušák: Problémy Duhy nebo Martina Bursíka jsou nám jedno   
17. 3. 2006 Duha: Rozplétání nespletených sítí Vojtěch  Kotecký
16. 3. 2006 Spiklenecké teorie o financování NGO Miroslav  Šuta
16. 3. 2006 Nic z toho, co píše Kotrba o Nadaci Charty 77, není pravda František  Janouch
16. 3. 2006 Vznešený boj za křišťálové studánky Ivan  Brezina
16. 3. 2006 Zelený kruh Duhy Štěpán  Kotrba
14. 3. 2006 Dolary a nevládní organizace mezi Washingtonem a Moskvou Stanislav  Kliment
14. 3. 2006 Duhové peníze Štěpán  Kotrba
10. 3. 2006 Kdo financuje ekologické NGO? Miroslav  Šuta

Slobodan Miloševič, Srbsko a válka v Kosovu RSS 2.0      Historie >
3. 4. 2006 Kosovo: Menšiny "většinové" společnosti Miroslav  Polreich
31. 3. 2006 Vyvraždění Židů v Kosovu - "one is plenty" Miroslav  Polreich
21. 3. 2006 Miloševič - válečný zločinec? Jan  Makovička
20. 3. 2006 Moderní tragikomedie Jiří  Jírovec
11. 3. 2006 Jak informovaly Britské listy o válce v Kosovu   
11. 3. 2006 Slobodan Miloševič nalezen mrtev   
11. 3. 2006 V Mladé frontě Dnes Miloševiče odsoudili i potrestali Štěpán  Kotrba
25. 2. 2006 Na reakci není nikdy pozdě Jan  Kavan
24. 2. 2006 Válka a mír v době boje proti globálnímu terorismu Jan  Eichler
15. 12. 2005 Protnuté Kosovo aneb lesklá sečna pravděpodobným daňovým rájem Jakub  Tayari

Kriminalizace fanoušků a Harry Potter RSS 2.0      Historie >
20. 12. 2005 Policie vyšetřuje neoficiální překladatele Harryho Pottera i nadále jako zločince Štěpán  Kotrba
17. 12. 2005 Harry Potter na netu: Jan Rychetský v Právu zbytečně kriminalizuje děti Štěpán  Kotrba
28. 7. 2005 Harry Potter a Mýtus věčného návratu Dominik  Lukeš
27. 7. 2005 Neoficiální překlad Harryho Pottera do češtiny už je na světě Štěpán  Kotrba
15. 9. 2004 Literatura se stala terčem mediální manipulace Petr  Bílek
30. 6. 2003 Nový Harry Potter -- postava plná angstu Hannah  Čulík
30. 6. 2003 The angst-filled Harry Potter Hannah  Čulík
21. 6. 2003 Šílenství ohledně nového Harryho Pottera je dobře organizováno   
19. 6. 2003 Rowlingová žaluje americký deník   
18. 12. 2002 O čo prišiel Harry Potter Eva  Michalková

Zaznamenávání osobních dat občanů RSS 2.0      Historie >
23. 3. 2006 Vláda krade občanskou svobodu   
25. 2. 2006 Británie terčem kritiky za zákon o shromažďování informací o elektronické komunikaci   
23. 2. 2006 Jak se může ctnostný vesnický farář nakazit syfilis Štěpán  Kotrba
10. 2. 2006 Vrcholí jednání o tom, kolik zaplatíme za sledování naší vlastní komunikace   
6. 2. 2006 Amerika: Soukromá data z internetu se intenzivně využívají v trestním vyšetřování i civilních soudních sporech   
20. 1. 2006 Bílý dům Googlu: předejte informace o tom, co kdo vyhledává   
23. 12. 2005 Od roku 2006 budou v Británii zaznamenávány všechny jízdy automobilem   
23. 12. 2005 Nástup Velkého bratra v ČR a v EU   
17. 10. 2005 Odpor v EU proti orwellovské směrnici   
6. 10. 2005 Šikana zaměstnaců, kteří pracují s počítačem, šikana novinářů a protiteroristická hloupost Štěpán  Kotrba

Demokratická revoluce? Utajená historie devadesátých let RSS 2.0      Historie >
21. 2. 2006 Utajené dějiny "permanentní kulturní revoluce" Jaroslav  Kuba
13. 1. 2006 Aero Vodochody: iks pokusů o záchranu leteckého průmyslu Štěpán  Kotrba
12. 1. 2006 Nevím, jak zabránit létání třísek než použitím jiné sekery Pavel  Urban
6. 1. 2006 Kdo jsou vítězové antikomunistické revoluce? Jindřich  Kalous
5. 1. 2006 Rozdíl je jen domněnkou, je třeba jej prokázat Miroslav  Prokeš
4. 1. 2006 V této demokracii smějí užívat svobody jen ti, co souhlasí   
4. 1. 2006 Vinu nesou ti, kdo narcistický habitus vytvářejí Karel  Dolejší
4. 1. 2006 Udělejte to profesionálně   
3. 1. 2006 Perzekuce před listopadem a po něm: Jeden malý rozdíl Pavel  Urban
2. 1. 2006 Pár sametových příběhů Štěpán  Kotrba

Ptačí chřipka RSS 2.0      Historie >
30. 3. 2006 Ptáci: Ptačí chřipka není problém. Problém jsou lidé, kteří se jí bojí   
30. 3. 2006 Analýza obětí pandemie z r. 1918 by pomohla proti ptačí chřipce   
22. 3. 2006 Virus ptačí chřipky se rozštěpil   
1. 3. 2006 Kočka, usmrcená ptačí chřipkou, byla nalezena v Německu   
28. 2. 2006 Vtip pro jedenáctileté   
21. 2. 2006 Zatím se člověk nakazí ptačí chřipkou jen přímým kontaktem s nakaženým ptactvem   
21. 2. 2006 Thajští psi jsou nositeli ptačí chřipky, šíří se však od nich dál?   
21. 2. 2006 Ptačí chřipku šíří drůbeží farmy   
20. 2. 2006 Poučení z Dálného východu - jak Vietnam úspěšně neutralizoval ptačí chřipku   
13. 1. 2006 Britský plán proti ptačí chřipce   

Czech Politics: Jan Čulík's comment in Czech Business Weekly RSS 2.0      Historie >
22. 3. 2006 Misperceiving Blair as a Social Demokrat Jan  Čulík
21. 2. 2006 Will Czech grads be prepared to compete? Jan  Čulík
24. 1. 2006 Intellectual populism in Czech politics Jan  Čulík
2. 1. 2006 Time to examine the hidden history of 1989 Jan  Čulík
14. 12. 2005 In reality TV, echoes of the plebeian past Jan  Čulík
15. 11. 2005 Racism emerges as French suburbs burn Jan  Čulík
24. 10. 2005 Now is the time for agents provocateurs Jan  Čulík
3. 10. 2005 Czech judiciary seen as corrupt from abroad Jan  Čulík
12. 9. 2005 No justification for soaring oil prices Jan  Čulík
22. 8. 2005 Mapping the limits of democracy Jan  Čulík

DIY, tekno a CzechTek RSS 2.0      Historie >
3. 3. 2006 Stíhání klienta IuRe soud podmíněně zastavil   
21. 2. 2006 Otakar Motejl: Kdyby tomu velel jiný policejní ředitel, vzal by to na bodáky Dalibor "Exx" Záhora, Martin "Juki" Jyrkinen
1. 2. 2006 Ombudsman: "Postup policie na CzechTeku byl nepřiměřený"   
1. 2. 2006 Účelově obžalovaný účastník CzechTeku obhajovaný IuRe soudem zproštěn obžaloby   
9. 1. 2006 Ministr kultury Vítězslav Jandák: "Na CzechTek se přijedu podívat!" Martin "Juki" Jyrkinen
13. 12. 2005 Vyjadřuji hlubokou nespokojenost s tím, jak vyšetřujete zásah policistů na CzechTeku 2005   
8. 12. 2005 Jsme nespokojeni s tím, jak se vyšetřuje Czechtek 2005!   
14. 11. 2005 Motejl: "Při Czechteku 2005 pochybila policie i účastníci" Štěpán  Kotrba
31. 10. 2005 CzechTek 2005 v komentářích českého tisku   

Co je podstatou uměleckého díla RSS 2.0      Historie >
20. 2. 2006 Krátká nevědecká úvaha o umění Martin  Damašek
14. 11. 2005 Devadesáté páté výročí úmrtí L. N. Tolstého Jiří  Nezval
17. 10. 2005 Brak Filip  Sklenář
13. 10. 2005 Přátelé pokleslých forem Milan  Černý
26. 9. 2005 Chvála braku Milan  Černý
7. 9. 2005 Tunel umění Alex  Koenigsmark
5. 9. 2005 Systém státních dotací je bojem o moc Jan  Samohýl
5. 9. 2005 Vysvětlovat prospěch z umění je jako vysvětlovat zamilovanost Jiří  Holý
5. 9. 2005 Umění je tyranií, překrucuje skutečnost a chová se k ní jako k děvce Jan  Paul
5. 9. 2005 Státní dotace jsou pro umění zhoubné Boris  Cvek

Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost RSS 2.0      Historie >
4. 4. 2006 Tři cesty Milan  Smrž
31. 3. 2006 USA "v kostce" Ladislav  Žák
18. 3. 2006 CNN o ropném zlomu   
7. 3. 2006 Energie budúcnosti Radovan  Geist
9. 2. 2006 Švédsko plánuje stát se první ekonomikou bez závislosti na ropě   
2. 2. 2006 Bush: Amerika se zbaví závislosti na ropě   
2. 2. 2006 Amerika: Je energetická změna reálná?   
25. 1. 2006 Mráz přichází z východu Oskar  Krejčí
25. 1. 2006 Boj o ropu a íránská nezávislost Mojmír  Babáček
23. 1. 2006 Mapa není území Jindřich  Kalous

Báseň pro tento den RSS 2.0      Historie >
5. 4. 2006 Toulám se Josef  Krutil
4. 4. 2006 Tak nějak divně se mi ulevilo... Radek  Malý
3. 4. 2006 Předehra Štěpán  Kotrba
30. 3. 2006 Žádostivost Štěpán  Kotrba
30. 3. 2006 totální prázdnota Michal  Šanda
27. 3. 2006 V rodině Jan  Nedvěd
24. 3. 2006 Letní ráno Václav  Vokolek
23. 3. 2006 19. Jaroslav  Žila
22. 3. 2006 Pohled z okna Jaroslav  Kovanda
21. 3. 2006 Pokusy zbožíznalcovy Vít  Kremlička

Případ Petra Partyka RSS 2.0      Historie >
21. 2. 2006 Tři utopické návrhy soudní Vladislav  Černík
2. 2. 2006 Petr Partyk je dále vězněn   
30. 1. 2006 Petr Partyk požádal o podmíněné propuštění   
18. 1. 2006 Napište neprávem vězněnému Petru Partykovi   
5. 1. 2006 Petra Partyka - kupodivu - za komunismu nezavřeli, to až teď!   
3. 1. 2006 Napište do vězení Petru Partykovi! Benny  Rees
21. 12. 2005 Jak je tomu s verbálními trestnými činy Jaroslav  Štemberk
16. 12. 2005 Soudce: Co je to Seznam.cz? Můžete mi říct, kdo na něm je?   
14. 12. 2005 Nevinný člověk, jehož soudce Šídlo odsoudil do vězení za neprokázanou blbost Jan  Čulík
14. 12. 2005 Svoboda je nedělitelná? Máme se za co stydět? Jan  Čulík

Globální oteplování RSS 2.0      Historie >
24. 3. 2006 Záchrana klimatu, nebo protijaderný aktivismus? Jan  Hošek
10. 3. 2006 Jaderná energetika   
6. 3. 2006 Omlouváme se -- pomáhali jsme ničit tuto planetu...   
17. 2. 2006 Led v Grónsku taje daleko rychleji, než se předpokládalo   
11. 2. 2006 Globální oteplování překročilo bod, odkud už není návratu   
31. 1. 2006 Vážné varování ohledně klimatických změn   
19. 1. 2006 Skončí naše civilizace Lovelockovou apokalypsou? Stanislav  Mihulka
17. 1. 2006 James Lovelock: Životní prostředí na Zemi je už zničené   
17. 1. 2006 Jaderná energetika "nemůže být řešením pro klimatické změny"   
9. 12. 2005 Jak se americká ropná společnost snaží zabránit, aby Evropa plnila smlouvu z Kjóta   

Modrá šance ODS RSS 2.0      Historie >
27. 2. 2006 Chce ČSSD zvrátit mandát ODS z krajských voleb? Boris  Cvek
20. 2. 2006 Weak ODS leadership hurting `blue` chances Irena  Ryšánková
13. 2. 2006 Václav Klaus poškozuje ODS Milan  Daniel
2. 2. 2006 Žákovo mlžení: stamiliardové ztráty v příjmu do státního rozpočtu Ivo  Bubeník
21. 1. 2006 Za poškození dobrého jména a demokratické pověsti si může ODS sama Štěpán  Kotrba
23. 12. 2005 "ODS se opět uchýlila k účelovému lhaní" Jiří  Paroubek
28. 11. 2005 Překvapení pana Topolánka Josef  Vít
27. 11. 2005 Mirek Topolánek: "Všem potřebným, nezaměstnaným a nemocným dokážeme, že skutečná solidarita má konzervativní, nikoli socialistické základy." Mirek  Topolánek
16. 11. 2005 Vede ODS kampaň pomocí anonymního spamu? Bohumil  Kartous
16. 11. 2005 Proč ODS chybí jeden hejtman a jak se v ní bojuje o funkce? Milan  Hamerský

Rasismus RSS 2.0      Historie >
24. 3. 2006 Leeds University suspendovala rasistického učitele   
3. 2. 2006 Co je dovoleno k Mohamedovi... Milan  Daniel
21. 1. 2006 Za poškození dobrého jména a demokratické pověsti si může ODS sama Štěpán  Kotrba
21. 1. 2006 Server iDnes zrušil diskusi pod článkem o Romech   
18. 1. 2006 Britští extremisté před soudem za šíření rasové nenávisti   
16. 1. 2006 Tvrdě nacistické stránky v češtině Jan  Čulík
8. 1. 2006 Sprostý rasismus na serveru Novinky.cz je dál šířen bez korekce   
30. 12. 2005 "Neuvěřitelný hnůj" na serveru novinky.cz   
30. 12. 2005 Lidská povaha a diskuse na internetových serverech Aleš  Uhlíř
27. 12. 2005 Novinky.cz: "Chtěl bych mít od cikánské krve špičky bot"   

Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ RSS 2.0      Historie >
29. 3. 2006 Izraelské volby vyhrála "Šaronova"strana Kadima   
15. 3. 2006 Izrael zajal uvězněné palestinské extremisty   
11. 2. 2006 Poslední operace premiéra Šarona byla úspěšná   
9. 2. 2006 Izrael možná bude litovat svržení Saddáma Husajna Karel  Dolejší
7. 2. 2006 Je vůbec možný "židovský stát"? Martin  Škabraha
31. 1. 2006 Získá Netenjahu po nástupu islamistů?   
30. 1. 2006 Bush za to nemůže, může za to Arafat   
28. 1. 2006 České noviny: milujeme zbraně Jan  Klusáček
28. 1. 2006 Organizace Hamas odmítla "vydírání" od poskytovatelů pomoci   
28. 1. 2006 Vítězství Hamásu může být prospěšné Bohumil  Kartous

Český film RSS 2.0      Historie >
9. 2. 2006 Nebýt dnešní, aneb nemá tady někdo dvojníka Patrik  Hronek
13. 1. 2006 Ještě žiju s věšákem, plácačkou a čepicí -- úvaha nad banalitou jednoho filmu Bohuslav  Binka
13. 12. 2005 Maria Procházková, Oldřich Kaiser a Žralok v hlavě Jan  Čulík
21. 11. 2005 Filosofický horor o kultuře Martin  Ondreját
7. 11. 2005 Sú Hrubeš a Mareš filmom do dažďa? Juraj  Korpa
27. 10. 2005 Hrubeš a Mareš jsou naši souputníci Tomáš  Koloc
10. 10. 2005 Štěstí: Ta schematičnost opravdu skřípe Tomáš  Koloc
29. 9. 2005 Jak kritici ublížují filmu Štěstí Ján  Simkanič
26. 9. 2005 Štěstí Bohdana Slámy dostalo cenu v San Sebastian   
15. 9. 2005 Štěstí Bohdana Slámy   

Hon na svobodu slova RSS 2.0      Historie >
24. 3. 2006 Leeds University suspendovala rasistického učitele   
21. 2. 2006 David Irving jako "mučedník za svobodu projevu"?   
21. 2. 2006 "Al Džazíra: I v Evropě existují tabu"   
20. 2. 2006 Britský historik David Irving odsouzen na tři roky do vězení   
19. 2. 2006 Islámským teroristům se podařilo vážně omezit svobody Západu   
16. 2. 2006 Dolní sněmovna přece jen schválila trestný čin "glorifikace terorismu"   
16. 2. 2006 Rusko zakázalo urážky náboženství   
16. 2. 2006 Čínská stará garda varuje, že cenzura médií způsobí "společenskou katastrofu"   
15. 2. 2006 I osoby s bigotními názory a popírači holocaustu musejí mít právo mluvit   
10. 2. 2006 Svoboda slova s bombou na hlavě Bohumil  Kartous

Školství RSS 2.0      Historie >
17. 3. 2006 Jak efektivně financovat české školství František  Augusta
16. 3. 2006 K reformě českého školství František  Augusta
13. 3. 2006 Petra Buzková a gymnázia -- slova versus činy Radek  Sárközi
6. 3. 2006 Školství jako skanzen? Milan  Kulhánek
28. 2. 2006 Dialog vědy s uměním v červenci v Nových Hradech   
25. 2. 2006 Chcete studovat v Británii pro získání titulu PhD v oblasti středoevropských studií?   
25. 2. 2006 Čeští studenti mohou studovat v Británii zadarmo Jan  Čulík
21. 2. 2006 Will Czech grads be prepared to compete? Jan  Čulík
14. 2. 2006 Učitelé, počítače a gramotnost František  Augusta
10. 2. 2006 Jazyková vybavenost českých studentů je mizerná Marian  Kechlibar

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
14. 3. 2006 Mami, já nechci umřít je vynikající literární čin   
2. 3. 2006 Klára Hůrková - tvůrkyně Evropanka Miroslav  Vejlupek
28. 2. 2006 Český Parnas a kyberkultura Miroslav  Vejlupek
23. 2. 2006 Literatura na digitální scéně -- a co dál? Miroslav  Vejlupek
21. 2. 2006 Literární server polemizující s uvyklostmi Miroslav  Vejlupek
20. 2. 2006 Spisovatelé vyklidili veřejný prostor Miroslav  Vejlupek
5. 2. 2006 Lidé čtěte !   
13. 1. 2006 Jak Komenský zabloudil v Amsterodamu Adam Samuel Hartmann
31. 12. 2005 Jak tomu bylo ve vězení Václav Vratislav z Mitrovic
24. 12. 2005 O českých špionech v 16. století Václav Vratislav z Mitrovic