5. 4. 2006
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
5. 4. 2006

Smrt čeká v pořadí

Legendární americký satirik Art Buchwald, který vydal přes osm tisíc novinových sloupků a třicet knih, čeká na smrt ve washingtonském hospici. Držitel Pulitzerovy ceny se dobrovolně rozhodl neprodlužovat své utrpení.

Art BuchwaldSpisovateli, který je do paměti čtenářů zapsán jako „glosátor všedního dne“, selhávají ledviny a oběhový systém. V zimě mu byla kvůli cukrovce amputována pravá noha pod kolenem. Osmdesátiletý Buchwald odmítl dále jezdit na dialýzu, která by mu mohla prodloužit život. „Nebylo lehké zvolit si smrt, ale ještě těžší bylo říct to mým třem dětem,“ prohlásil sloupkař. Rodina se jeho rozhodnutí nejprve pokusila zvrátit, avšak nakonec ho respektovala.

V Buchwaldově pokoji si nyní podávají dveře významné i méně významné návštěvy. Přestože se podle lékařů blíží smrti, hosty obvykle vítá na kolečkovém křesle, oblečen v křiklavě růžové kytičkované košili, přičemž srší humorem. „Umřít je snažší, než tady zaparkovat,“ glosoval Buchwald dopravní situaci, když zájemci o návštěvu obsadili volné parkovací plochy kolem hospice. Před pokojem to vypadá jako v čekárně.

Kromě lidí mu do hospice přicházejí také dopisy. Od začátku února, kdy oznámil své rozhodnutí, jich dorazilo na dva tisíce. Část z nich poslali lidé, kteří jsou sami na dialýze. Buchwalda přesvědčují, že život s ní není vůbec špatný a měl by ji přestat líčit jako metodu, která nevěstí nic dobrého. „Dialýza je nudná. Nechci být ve svých osmdesáti třikrát týdně připojen na hrčící stroj, který mi čistí krev,“ vysvětlil Buchwald svůj postoj. „Kdybych byl mladší, dialýzu bych neodmítnul,“ vzkázal všem fanouškům.

„Je mi líto, že se už nedožiju řešení globálního oteplování. Ale na druhou stranu, přijdu o pokryteckou vládu, prolhané politiky a sportovní týmy,“ vtipkoval Buchwald v posledním rozhovoru pro list USA Today. Uvedl také, že ho jako Žida netrápí, co přijde po smrti. „Důležité je, co dobrého jste vykonali na zemi,“ řekl.

Čeští čtenáři se mohli s výběrem Buchwaldových sloupků seznámit v roce 1992 v překladu Jana Jiráka. Kniha vyšla pod názvem „Copak jsem vám někdy lhal?“.

A Buchwald toho za skoro šedesátiletou kariéru vykonal mnoho. Své sloupky posílá do deníku Washington Post i z nemocničního lůžka. Možná také proto tráví bez dialýzy už bezmála druhý měsíc, ač mu lékaři dávali maximálně čtrnáct dní života. „Smrt čeká v pořadí,“ vtipkoval lapidárně před novináři, když přišli na řadu a dočkali se rozhovoru.

Krásné chvíle na nečekaném místě

Art Buchwald

Milí čtenáři,

píšu tento článek z hospicu. Ale v hospicu mi to nevyšlo tak, jak jsem si představoval. Podle všeho měl můj pobyt tady skončit před pěti nebo šesti týdny - což je doba, po kterou ho hradí pojišťovna.

To bylo tak, jel jsem výtahem na oddělení akutní péče, které je v sousedních dveřích, a všiml jsem si cedulky, že v budově je také hospic. Vydal jsem se na prohlídku a všechno se mi tam zalíbilo.

Mluvil jsem o tom pak se svým doktorem, Mikem Newmanem. Řekl mi: "Je to na vás. Jste ten jediný, kdo může rozhodnout, co byste měl dělat." Pomyslel jsem si, že to je správná odpověď. Tehdy jsem se rozhodl skončit s dialýzou.

Jedním z důvodů mého rozhodnutí bylo, že jsem v nemocnici v Georgetownu přišel o nohu. Nohu postrádám, a když mi řekli, že bych navíc měl být do konce života na dialýze, rozhodl jsem se - to už je příliš.

Pak se odehrálo několik věcí. Mé rozhodnutí přišlo v době, kdy jsem měl být hostem rozhlasové talk show Diany Rehmové. Mluvili jsme o mém rozhodnutí nepodstupovat dialýzu. Reakce byla velmi přívětivá. Dostal jsem více než 150 dopisů, a ve většině z nich stálo, že jsem se rozhodl dobře. Pochopitelně mě to potěšilo.

Jedna věc je být v hospicu, jiná je oznámit to v éteru úplně každému.

Když jsem do hospicu nastoupil, žil jsem v domnění, že půjde o dvou- či třítýdenní pobyt. Uplynulo šest týdnů, já tu pořád jsem, a cítím se tak dobře, že za mě pojišťovna už nechce dál platit.

V hospicu to vypadá takhle: Sedím v nádherném obýváku, kde mohu mít, co se mi zlíbí, a dokonce si můžu nechat poslat do McDonaldu pro koktejl a hamburgery. Většina lidí, kteří v hospicu nejsou, si musí hlídat diety. Nemohou uvěřit, že já si mohu jíst, co chci.

Chodí za mnou pořád nějaké návštěvy. Spousta z nich má slavná jména, tak slavná, že moje rodina žasne, kdo to přišel. (Kdybych byl na dialýze, nikdo by si mě tak nevšímal.) Jsem středem pozornosti ve velkém obýváku. Sedíme tam, hodiny rozebíráme minulost, a protože je to má show, mluvíme o tom, o čem chci já. Je to krásné místo, a kdyby mě někdo velkou náhodou zapomněl navštívit, vždycky tu je televize a filmy na DVD.

Pořád se ptám sestřiček a doktorů, kdy to asi zabalím. Nikdo pro mě nemá odpověď. Jeden doktor řekl: "To je na vás." A já na to: "To je typická odpověď doktora."

Dostávám talíře a koše s lahodným jídlem - domácí jídla od syna a snachy, nakládané delikatesy a mražený jogurt značky Haagen-Dazs.

Každý mě chce potěšit. Jídlo se zdá být důležité nejen pro mě, ale i pro mé hosty. Jednoho dne jsem kamarádovi řekl, že mám chuť na hovězí sendvič. Další den jsem jich dostal deset.

Také jsem dostal spoustu kytic, o které bych přišel, být na dialýze.

Nevím, jestli je to pravda, ale myslím si, že někteří lidé, ne moc, se začínají divit, jaktože tu ještě jsem. Dokonce mi pár z nich poslalo přání brzkého uzdravení. Špatně se na ně odpovídá.

Až doteď šlo všechno podle plánu. V hospicu jsem známý jako Muž, Který Neumře. Další problém je, jak dlouho mi ještě dovolí tu zůstat. Nemám tušení, kam bych šel, ani zda by mě lidi ještě chtěli vidět mimo hospic. Ale kdyby vás to zajímalo, užívám si krásné chvíle - nejkrásnější v mém životě.

© 2006 Tribune Media Services
Publikováno v deníku Washington Post 7. března 2006
Volný překlad Filip Rožánek

Blok Filipa Rožánka ZDE

                 
Obsah vydání       5. 4. 2006
5. 4. 2006 Hon na čarodějnice na amerických univerzitách
5. 4. 2006 Amerika ve válce Oskar  Krejčí
5. 4. 2006 Jak Aneta Langerová bojuje proti komunismu u Thermopyl Bohumil  Kartous
5. 4. 2006 Toulám se Josef  Krutil
5. 4. 2006 Michael  Marčák
5. 4. 2006 Zelený postmaterialismus jako hit sezóny Pavel  Pečínka
5. 4. 2006 Zelená neznalost nebo úmysl? Štěpán  Kotrba
5. 4. 2006 Oddělit mezi nevládkami "zrno od plev" Ivan  Brezina
5. 4. 2006 Michael  Marčák
5. 4. 2006 Blair bude v britské televizi zřejmě postaven před soud jako válečný zločinec
5. 4. 2006 Ruské dohody o potrubí u moučníku Egon T. Lánský
5. 4. 2006 Ryba, která vás vytáhne z letargie Jan  Klusáček
5. 4. 2006 Spočítejme si, jak nám to po volbách spočítají Pavel  Viktorin
5. 4. 2006 Bobošíková nebude mlčet
5. 4. 2006 Klienti hradní manipulace esemeskováním Oldřich  Průša
5. 4. 2006 Nový zákon o nemocenském pojištění je špatný Jan  Faltýsek
5. 4. 2006 Smrt čeká v pořadí Filip  Rožánek
5. 4. 2006 Poslanci superprivilegovanými zaměstnanci Stanislav A. Hošek
5. 4. 2006 Zpracovatelé odpadu v Česku Karel  Mašita
4. 4. 2006 Voda a vzduch, ale hlavně peníze ze zahraničí blízkého i vzdálenějšího Egon T. Lánský
4. 4. 2006 Mimoúrovňová křižovatka Malovanka v Praze 6 -- skandál v právním státě! Petr  Kužvart
4. 4. 2006 O zbloudilé velrybě a smrti médií Jan  Paul
4. 4. 2006 Britský ministr obrany: Změňte Ženevské konvence!
4. 4. 2006 Pravičáci, snobové a rozkejdaný Zeman Stanislav  Křeček
4. 4. 2006 Katolicismus a svoboda, dva neslučitelné pojmy Milan  Valach
12. 2. 2006 Hospodaření OSBL za leden 2006
22. 11. 2003 Adresy redakce