5. 4. 2006
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
Film Darwinova noční můra
5. 4. 2006

Ryba, která vás vytáhne z letargie

Darwinova noční můra Darwin's nightmare, Le Cauchemar de Darwin, Darwins Alptraum. Dokumentární. Rakousko / Belgie / Francie / Kanada / Finsko / Švédsko 2004, 107 minut. anglicky, rusky, swahilsky. Nominováno na Oskara. režie Hubert Sauper

Další dokument o Africe plné podvyživených dětí, zástupů umírajících na AIDS a životních osudů zpečetěných bídou. Možná, že to není nový příběh. Darwinova noční můra vás však vytáhne z pohodlných křesel blahobytného středoevropského světa tak drasticky a pravdivě zároveň, že na to stěží zapomenete.

Darwinova noční můra začala před několika desítkami let. "Jednoho odpoledne prostě hodil nějaký chlápek do vody kýbl s tou rybou," popisuje ve filmu očitý svědek klíčový moment, kdy se do Viktoriina jezera dostal vetřelec jménem nilský okoun.

Tomuto nenasytnému predátorovi, který dorůstá groteskně obrovských rozměrů, se podařilo zcela zdecimovat dvě stovky živočišných druhů, které v jezeře do té doby žily. Z největšího tropického jezera na světě učinila jediná ryba obyčejnou žumpu.

Okoun však dramaticky nezměnil pouze život pod hladinou, ale i ten nad ní. Stovky tun filet z něj totiž každý den končí na talířích evropských a japonských strávníků. Z pobřeží Viktoriina jezera se tak postupem času stala jedna velká továrna na zpracování ryb a do Tanzanie přišly rozvojové peníze ze Světové banky a Evropské unie. Od majitelů továren se dozvídáme, jak je ryba důležitá pro místní ekonomiku.

Jakmile se však kamera dostává z úhledné kanceláře ředitele továrny, naskýtá se divákovi vhled do každodenní reality pobřežního města. A ta má s ekonomickými úspěchy pramálo společného. Sledujeme rybáře-potápěče, jež při nahánění ryb do sítí mrzačí krokodýli; ženy, které často právě po ztrátě svých mužů musí žít z prostituce a stávají se tak šiřitelkami AIDS, ale také sirotky přespávající na ulici.

Záběry se vrývají bolestně hluboko do paměti. K nejsilnějším momentům filmu patří pohled na to, jak asi desetileté děti inhalují toxické výpary vzniklé spalováním plastových odpadů z továren. Omámeni touto "drogou" pak mohou přespávat úplně kdekoli. Zároveň se ale stávají zranitelnými vůči sexuálnímu zneužívání a samozřejmě ničí svá vyzáblá tělíčka.

Husí kůži po těle vyvolává i sledování jediného, co Afričanům z nilského okouna po vývozu do ciziny zůstává. Tato ryba je totiž pro ně příliš drahá, a tak si k jídlu mohou dovolit pouze její kostry s hlavami (ano, přesně ty, které v západních filmech vytahují kočky z popelnic).

Film ve vás musí nevyhnutelně vyvolat pocity rozhořčení nad nespravedlností světa, kde se jedni utápí v blahobytu, zatímco druzí v bídě. Začínáme chápat, že Darwinovo přežití nejsilnějšího se zdaleka nevztahuje jen k nilskému okounovi v hlubinách Viktoriina jezera.

Přesto to poslední, čemu se Darwinova noční můra podobá, je laciná protiglobalizační agitka.

Režisér Hubert Sauper se důsledně vyhýbá dramatizující podkreslující hudbě, přehnaně efektním záběrům i "expertům" a statistikám, které vše řádně "vysvětlují". Místo toho nechává Sauper jednotlivé příběhy rozvíjet v poklidném tempu a s překvapivou intimitou. Diváka nepohlavkuje kanonáda faktů, ale prosté vyprávění rybáře, prostitutky a nočního hlídače. Úžasného přiblížení ke všem aktérům filmu mohl Sauper dosáhnout jen za cenu nemalých úplatků a předstírání. "Nikdy jsme nemohli vystupovat jako regulérní filmařský štáb. V nákladních letadlech jsme se vydávali za piloty. Ve vesnicích nás považovali za misionáře, v továrnách na zpracování ryb se manažeři báli, že bychom mohli být hygieničtí inspektoři EU. V hotelových barech jsme se museli stát australskými byznysmeny, v buši zase obyčejnými baťůžkáři," píše na internetových stránkách filmu.

I Darwinově noční můře lze samozřejmě vytknout několik drobností. V jednom místě se Sauper uchyluje k oblíbenému zkreslujícímu "démonickému" zachycení afrického venkovského evangelisty a z filmu se také nedozvíte, jak to bude s ekosystémem jezera v budoucnosti. Jinak vynikající dokument ale těžko může takovými záležitostmi ztrácet body.

Díky hodině a půl s nilským okounem totiž člověk prožije známou pravdu "v Africe je zle" zcela novým a intenzivním způsobem. A právě proto stojí za to ji vidět.

Zahraniční recenze ZDE

Oficiální stránky filmu ZDE
                 
Obsah vydání       5. 4. 2006
5. 4. 2006 Hon na čarodějnice na amerických univerzitách
5. 4. 2006 Amerika ve válce Oskar  Krejčí
5. 4. 2006 Jak Aneta Langerová bojuje proti komunismu u Thermopyl Bohumil  Kartous
5. 4. 2006 Toulám se Josef  Krutil
5. 4. 2006 Michael  Marčák
5. 4. 2006 Zelený postmaterialismus jako hit sezóny Pavel  Pečínka
5. 4. 2006 Zelená neznalost nebo úmysl? Štěpán  Kotrba
5. 4. 2006 Oddělit mezi nevládkami "zrno od plev" Ivan  Brezina
5. 4. 2006 Michael  Marčák
5. 4. 2006 Blair bude v britské televizi zřejmě postaven před soud jako válečný zločinec
5. 4. 2006 Ruské dohody o potrubí u moučníku Egon T. Lánský
5. 4. 2006 Ryba, která vás vytáhne z letargie Jan  Klusáček
5. 4. 2006 Spočítejme si, jak nám to po volbách spočítají Pavel  Viktorin
5. 4. 2006 Bobošíková nebude mlčet
5. 4. 2006 Klienti hradní manipulace esemeskováním Oldřich  Průša
5. 4. 2006 Nový zákon o nemocenském pojištění je špatný Jan  Faltýsek
5. 4. 2006 Smrt čeká v pořadí Filip  Rožánek
5. 4. 2006 Poslanci superprivilegovanými zaměstnanci Stanislav A. Hošek
5. 4. 2006 Zpracovatelé odpadu v Česku Karel  Mašita
4. 4. 2006 Voda a vzduch, ale hlavně peníze ze zahraničí blízkého i vzdálenějšího Egon T. Lánský
4. 4. 2006 Mimoúrovňová křižovatka Malovanka v Praze 6 -- skandál v právním státě! Petr  Kužvart
4. 4. 2006 O zbloudilé velrybě a smrti médií Jan  Paul
4. 4. 2006 Britský ministr obrany: Změňte Ženevské konvence!
4. 4. 2006 Pravičáci, snobové a rozkejdaný Zeman Stanislav  Křeček
4. 4. 2006 Katolicismus a svoboda, dva neslučitelné pojmy Milan  Valach
12. 2. 2006 Hospodaření OSBL za leden 2006
22. 11. 2003 Adresy redakce