3. 2. 2006
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
4. 2. 2006

V sobotu dopoledne jsem si v obchodním domě Tesco v Praze na Perštýně povšiml absurdně koncipovaných titulních stran hlavních sobotních českých deníků. Jsou známkou toho, že při vzrůstající úzkosti z klesajících nákladů propadají šéfredaktoři bezostyšně bulváru.

Zajímá je už jen SMRT a NÁSILÍ. Do krámu se jim hodila havárie lodi v Rudém moři. Jeden hlavní titulek na první straně sobotních novin vyřvával: Nový Titanic. I údajně "intelektuální" Lidovky byly neštěstím posedlé: "V Rudém moři se potopila loď se 1300 lidmi". Mladá fronta se na internetu vyžívala i ušlapáním 66 lidí na Filipínách.

V této souvislosti je zajímavé srovnat sobotní titulky světových deníků s českým škvárem. V témže Tescu se prodával sobotní Guardian, jehož hlavní článek se - právem - věnoval vzrůstající kontroverzi ohledně karikatur proroka Mohameda. Zprávu o neštěstí v Rudém moři měl sice na titulní straně, ale uměřenou formou, malým písmem v menším sloupku vpravo.

Hlavní sobotní titulky

  • Independent: "Británie bohatství a bídy, 2006"- finančníci v londýnské City dostali prémie ve výši 7,5 miliard liber; avšak rekordní počet lidí byl v témže roce vystěhován z bytů za neplacení horentních hypoték; 70 000 Britů udělalo osobní finanční úpadek; "Od Londýna až po Džakartu - zuřivost nad karikaturami Mohameda vzrůstá"; "Robert Fisk: Nenechte se zblbnout, tohle není konflikt islámu se sekularismem"
  • The Times: "Protesty zasáhly Británii"; "Britská vláda udělala 180stupňový obrat ohledně školské politiky"; "Neštěstí v Rudém moři", "Osobní bankroty dosáhly nového rekordu";
  • Washington Post: "Pentagon zveřejnil strategii pro 'dlouhou válku'", "Schvalování generických léků se zdržuje"; "Veteráni z Iráku mají šrapnel dlouho pod kůží"; "Hledají se oběti v Rudém moři";
  • New York Times: "Světový jaderný panel předvolá Írán před Radu bezpečnosti"; "Bush navrhuje omezení rozpočtu státního zdravotního pojištění Medicare"; "Egyptská loď ztracena v Rudém moři"; "Osobní data získávaná z internetu nyní intenzivně využívána soudy"
Sloupek
František Ladislav Čelakovský

Náš tatíček nebožtíček
ledacos věděl,
nám ubohým Cikáňatům
nic nepověděl:
Uměl pít, uměl hrát,
měkce dělat, tvrdě spát,
za pět prstů pěkné věci
kupovat.

Náš tatíček nebožtíček
o nás málo dbal,
měl podivnou píšťaličku,
nám ji nenechal:
Kde ho rádi uctili,
dobře mu zaplatili,
na své oči div divoucí
spatřili.

Z kapsy vyndal píšťaličku
oheň rozdělal,
jak zapískal, všechny šváby
z domů vyvolal:
Musil šváb ze vrátek
zrovna nebo nazpátek,
potom dostal červeňoučký
kabátek.

Když zapískal na píšťalku
po vsi, po městě,
hned za ním německé myši
byly na cestě:
Musely vandrovat,
podlé jeho tancovat,
z hráze chutě do rybníka
hopcovat.

Ach, tatíčku, nebožtíčku,
kam jsi rozum dal!
Kdybys nám byl píšťaličku
aspoň odkázal!
Máme teď nouzi třít,
mohli jsme se dobře mít,
v Čechách, také na Moravě,
pansky žít.

František Ladislav Čelakovský, Ohlas písní českých 1839

5. 2. 2006

Tichá a záslužná práce Ústavu pro českou literaturu AV ČR

Počínáme noviny tyto v době předůležité. Státy se boří, národy se sbírají, stejný hledá si k sobě stejného. Nikdo nemůže, leč by vševědoucností nadán byl, udati, jaký bude letos na podzim stav politický zemí evropejských.

V době takové rozhodné každý národ především dbáti musí sám o sebe, neboť se mu jen takový osud dostane, jakého si sám zasloužil statečností, vytrvalostí, podnikavostí a především duchem svým. Kdo prospí lenivě dobu, ve které se dary rozdělují, tenť bez podílu odejde, zůstaven porobě a nízké služebnosti. Kdo sám v sebe doufá, tenť nejlepší podporu naleznul.

Národe můj! zapomeň na dvě století hanebné poníženosti! Vyhub z paměti své vzpomínku na tyto nešťastné časy, kterážto upomínka jako skála dusí důvěru tvou v sebe. Odlož ze sebe přílišnou skromnost...

Karel Hawlíček v "nultém", ukázkovém vydání Národních novin z 5. dubna 1848 PNG

Málokdo ví, že na internetových stránkách Ústavu pro českou literaturu AV ČR jsou volně přístupné cenné databáze. Snad nejcennější je ve formátu PDF zdigitalizovaný archiv ve většině případů všech stránek a všech vydání četných českých literárních a kulturních časopisů z 19. a 20. století. Tak tu najdete Českou včelu, Lumír, Literární noviny, Literární listy a Listy z roku 1968 (jejich četbu zejména doporučujeme!) nebo i kompletní Havlíčkovy Národní noviny z let 1848 - 1849! Archiv časopisů je ZDE Čtěte!

Na jiném místě je zadarmo - po registraci - digitalizovaná, plnotextová kolekce 1200 titulů české poezie 19. a začátku 20. století.

3. 2. 2006

Televize BBC editoru z Die Welt:

Moderátorka: Ale moment, moment, Rogere Koeppele. Snažíte se nám opravdu říct, že Die Welt by vydal antisemitské karikatury v Německu? V Německu tedy podle vás neexistují hranice?

Roger Koeppel, šéfredaktor listu Die Welt: Samozřejmě, že jsou hranice.

Moderátorka: Proč by tedy měly existovat tyto hranice a nikoliv hranice pro zobrazování karikatur Mohameda, které považují někteří muslimové za urážlivé?

"Dnes večer: Kde jsou hranice svobody projevu? Mezinárodní kontroverze poté, co byl Mohammed zobrazen v kresleném vtipu jako terorista s bombou místo turbanu," tak zahájila ve čtvrtek večer televize BBC svůj pravidelný publicistický pořad Newsnight a pokračoval:

Ve čtvrtek, se ozývaly výhrůžky smrtí, konaly se demonstrace, byli odvoláni velvyslanci. Bylo zveřejnění kreslených vtipů nepřijatelně urážlivé, anebo má být svoboda projevu být bez hranic?

Kontroverze ohledně přetištění kreslených vtipů o proroku Mohammedovi eskalovala ve čtvrtek v Evropě i na Blízkém východě. Editor listu France Soir, který přetisl původní dánské kreslené vtipy, přišel o zaměstnání. Saúdská Arábie a Sýrie odvolaly své velvyslance z Kodaně. Dánští vojáci, kteří operují s britskými vojáky v Iráku jsou v pohotovosti a ozbrojené skupiny na palestinských územích vyhrožují, že se zaměří na Dány, Francouze a Nory, kteří také otiskli tyto kreslené vtipy. Vyvolá přetiskování těchto kreslených vtipů zbytečně teroristickou pomstu, anebo musíme mít svobodu projevu za každou cenu?

3. 2. 2006

"Chci říci jako muslim, že debata dvou muslimů ve studiu, z nichž jeden byl proti těm karikaturám a druhý pro ně, byla výtečná."
Po čtvrtečním publicistickém pořadu Newsnight obdržela televize BBC velké množství reakcí. Napsal o tom v mailu divákům editor pořadu Peter Barron:

4. 2. 2006
tisková zpráva občanského sdružení Ateliér pro životní prostředí

Správní soud zrušil právní moc a vykonatelnost stavebního povolení na Mimoúrovňovou křižovatku Malovanka.

Od počátku února 2006 musí město Praha přerušit výstavbu velkokapacitní dálniční křižovatky na Malovance v Praze 6 -- Břevnově. Vytváří se tak nejen prostor pro odstranění nezákonnosti na straně Ministerstva dopravy, ale i k přehodnocení mimořádně zhoubné dopravní stavby, jež má do přímého dotyku s Pražskou památkovou rezervací přivést astronomickou dopravní zátěž 120 tisíc vozidel denně. Jde rovněž o další řešení tzv. Městského okruhu, ve skutečnosti škodlivé soustavy radiál pumpujících mimořádné dopravní zátěže do samého centra města.

Petr Kužvart, Snaha poničit Prahu další magistrálou pokračuje ZDE

3. 2. 2006

Štěk: "Jsme spojenci Izraele". Vytí: "Vítězství Hamasu v palestinských volbách ukázalo v plné nahotě prostoduchost evropské politiky, zejména evropské levice, která si myslí, že islámský terorismus lze pacifikovat mírností a penězi". Vrčení: "Zatímco v islámském světě roste radikalismus a nenávist, Evropu a částečně i Ameriku zaplavily názory, že neexistuje žádná univerzální morálka a že naše morální hodnoty nemůžeme vnucovat jiným kulturám (nadechněte se, vytí kontinuálně pokračuje). Podle této mentality má paní Matka boje (matka sebevražedných atentátníků, pozn. autora) plné právo posílat své syny zabíjet Izraelce. A když se v Londýně či Madridu islámští teroristé rozhodnou zabíjet Evropany, musíme to respektovat jako autentický projev jejich kulturní odlišnosti." Kňučení: "Jestliže je však tento civilizační střet hotovou věcí (To je přece hrozné, dělá s tím někdo něco?, pozn. autora), je nesmyslné zrazovat vlastní civilizaci." Tak takhle nějak se chová unavený "top dog" při venčení na názorových stránkách jím stále ještě řízeného deníku.

3. 2. 2006

Poslanecká sněmovna na pátečním zasedání znovu odložila projednávání novely vysílacího zákona. Třetí čtení poslanci přesunuli na základě dohody poslaneckých klubů na pátek 10. února, kde bude prvním pevně zařazeným bodem schůze. Pro hlasovalo 106 poslanců, proti 27 z přítomných 178. Odložení navrhl na začátku schůze poslanec Ladislav Skopal (ČSSD). "Zatím nedošlo k dohodě k některým pasážím zákona o rozhlasovém a televizním vysílání, a pokud chceme kvalitní zákon, je třeba některé body ještě projednat," ozřejmil Skopal poslancům důvody přesunu. "

2. 2. 2006

Ve čtvrtek měl pardubický soud rozhodnout o propuštění pana mgr. Petra Partyka z vězení po odpykání poloviny trestu. Pan Partyk propuštěn nebyl, neboť svého činu nelituje a úředníkovi z úřadu městské části se neomluvil. Páně Partykovu logickou reakci, že se nemůže omluvit za něco, co nespáchal a že nemůže litovat něčeho, co neučinil, pan souce v potaz nevzal, píše Daniel Stirský a pokračuje:

Nedávno jsem si koupil komplet CD s nahrávkami rozhlasových "Toulek českou minulostí" (jde o skvělý a mnohaletý seriál ČR Brno). A poslouchal jsem, před usnutím, líčení procesu s J. Husem. Koncil: "Odvolej bludné články, které jsi hlásal a držel!" Hus: "Prosím, abyste mne poučili, které z mnou hlásaných článků jsou bludné, kde v mých spisech jsou kacířstva a já se rád podrobím vůli svatého a učeného koncilu." Koncil: "To Ti nestačí, že to tvrdí sbor u čených doktorů a prelátů? Tak odvoláš nebo ne?!".

Samozřejmě, necituji přesně - nejsem Petr z Mladoňovic či Palacký - ale podstatu argumentů obžaloby a obhajoby jsem - alespoň doufám - zachoval. Je zajímavé, jak v něčem se naše společnost mění (např. Hus nepsal své listy ve Wordu, concordienský biskup nepral svá roucha v Arielu a císař Zikmund Lucemburský neříkal, že vysílá silné signály napříč politickým spektrem) a v něčem je stále stejná. A tak nezbývá, než Petrovi P. držet palce.

Případ Petra Partyka TÉMA BL

3. 2. 2006

Tony Blair sdělil prezidentu Bushovi, že "plně podporuje" americké plány provést invazi do Iráku ještě předtím, než se obrátil na své poradce se žádostí o analýzu, zda by byla případná invaze legální a navzdory tomu, že nebyla schválena druhá rezoluce OSN, přestože pak v Dolní sněmovně tvrdil, že "Západ dává Saddámovi ještě poslední mírovou šanci." Vyplývá to z nových informací o vývoji v posledních týdnech před útokem na Irák, které byly zveřejněny ve čtvrtek.

Z memoranda o dvouhodinovém jednání mezi Bushem a Blairem dne 31. ledna 2003 - necelé dva měsíce před invazí - vyplývá, že Bush dal Blairovi najevo, že USA provedou invazi do Iráku bez ohledu na to, zda bude schválena druhá rezoluce OSN a i v tom případě, nenajdou-li zbrojní inspektoři žádné irácké zbraně hromadného ničení.

3. 2. 2006

Jak lze ze západních dějin porozumět islamismu

Muslimský svět je jiný. Mně osobně je nesympatický. Chci mít právo se rouhat a kreslit satirické obrázky. Ale svých vlastních, ne cizích vládců a bohů.

Poslední vývoj v Íránu a Palestině nás opět staví, a to čím dál naléhavěji, před problém zvaný islamismus. Zvlášť s ohledem na militantní antisemitskou rétoriku, jež je předním představitelům této ideologie vlastní, se v té souvislosti vynořují opakované výkřiky nejrůznějších komentátorů o tom, že máme před sebou nebezpečí srovnatelné s nástupem Hitlera v Německu 30. let. Je to latentně rasistické a neo-antisemitské (proti Arabům namířené) přirovnání. Věcně je přesto oprávněné a vystihuje mnoho podstatných rysů nastalé situace. Je však třeba ho domyslet.

3. 2. 2006

Stojí pan Kohn před obrazem zrození Ježíše Krista a roztrpčeně říká: "To jsou celí oni, křesťani. Nemají co na sebe, hanbáři, bydlí v chlívě s dobytkem, nechají se vyživovat celým zástupem poutníků, ale nechat se namalovat, na to jim peněz líto není. A rovnou od Rembrandta!"

Nebo z jiného soudku. Kostelník přibíjí v kostele kříž. "K..va! Vedle!" -- "Neklejte, člověče, Bůh vás potrestá." A opět: "K..va! Zase vedle," neudrží se opět kostelník. "Varuji vás, vy nešťastníku! Bůh vás vážně potrestá," varuje znovu farář kostelníka. Kostelník se do třetice neudrží, z nebe slétne blesk a spálí faráře. "K..va, zase vedle," zní mrzutý hlas shůry.

Obávám se, že se Zdeněk Wognar mýlí, pokud tvrdí, že západní kulturní okruh se dokáže rouhat a vysmívat pouze cizím hodnotám a cizí víře.

3. 2. 2006
Reakce na článek Milana Černého "O víře, rouhání, Bohu a ironii"

"Ak nedokážete pochopiť pohoršenie nad zbytočným a provokatívnym znevažovaním hlavnej postavy určitého náboženstva, ktoré jeho stúpenci berú vážne, holt, smola. Jedno vám však môžem zaručiť: nejde tu o nedostatok humoru u Arabov. Vyše tisíc rokov arabskej literatúry a stránky s karikatúrami v súčasných arabských novinách dokazujú presný opak.

V duchu tejto náhlej epidémie tolerancie a úprimnosti a čojaviem čoho ešte mám pre pána Černého jednu dobrú radu: šuster, drž(te) sa kopyta, píše Slavomír Čéplö. Vy ako strojník ostaňte pri jadrovej technike, ja ako orientalista ostanem pri histórii, filológii a religionistike. Vyhneme sa tak katastrofám veľkým, ako napríklad - Bože uchovaj - havária reaktora v Temelíne, ako i katastrofám malým, ako napríklad Váš naivný a neinformovaný príspevok.

V skratke: slovo "islám" neznamená "viera", na to slúži slovo "ímán". "Islám" znamená "odovzdať sa do vôle Božej", čo však - v žiadnej muslimskej teologickej škole - nie je totožné s vierou.

Veta "Muslimové ani za mák nevěří v Darwinovu evoluční teorii ani vědecké metodě poznání, pokud by byla v rozporu s textem koránu" je vyslovená hlúposť.

3. 2. 2006
vyjádření České televize

Václav Žák, člen RRTV, uvedl v článku týdeníku Ekonom z 2. 2. 2006 Digi kabel na obzoru o nabídce společnosti Karneval, že součástí ceny její základní programové nabídky je i platba koncesionářského poplatku. Tato informace není pravdivá, každý příjemce kabelového vysílání má naopak zákonnou povinnost televizní poplatek platit. Článek pana Žáka je klamavou reklamou, která poškozuje Českou televizi. V nabídce společnosti Karneval jsou v současné chvíli programy ČT1, ČT2 a ČT24. Česká televize také jedná o zpřístupnění programu ČT4 SPORT. Poplatek za přístup k těmto programům v rámci nabídky společnosti Karneval však není poplatkem za vysílání televize veřejné služby.

3. 2. 2006

...není dovoleno k Cikánům. I když ono to tak úplně nesedí: zatímco Mohamed byl dehonestován ve zlé souvislosti jako muž, který je -- graficky vyjádřeno -- otcem teroristických bombových útoků, Paroubek se usmál jakémusi vtipu, který si dělal legraci z Cikánů.

Už to ale stačí ve společnosti, jejíž političtí reprezentanti pokrytecky bazírují na slovech a tom, zda se pohoršlivě distancují od toho, co by (nedejbože) mohlo být pokládáno za zesměšnění. Že se ta část romské komunity, která je diskriminována jen kvůli barvě své pleti, jménu či adrese, propadá do stále větší beznaděje, jí tolik nevadí.

3. 2. 2006

Rozhovor s rektorem Univerzity Palackého v Olomouci Lubomírem Dvořákem

Jsou zde obory přísně exaktní a také jiné (většinou humanitní nebo umělecké), u nichž je přirozeně míra exaktnosti omezená. To přináší zásadní problém, že není možné zavést zcela srovnatelné standardy kvality a je zapotřebí pokaždé kvalitu hodnotit trochu jinak. Srovnatelným měřítkem může být uplatnitelnost absolventů na pracovním trhu (včetně zahraničí), úroveň výstupů vědecké a tvůrčí práce (podíl publikací v prestižních vědeckých časopisech a odezva na ně, vědecké monografie, učebnice, výstavy atd.), ale i tyto ukazatele je třeba aplikovat v rámci příbuzných oborů. Rozdíly v kvalitě fakult jsou zatím dost velké. Přes problémy s hodnocením kvality je zřejmé, že na univerzitě máme dost oborů, jejichž úroveň je srovnatelná se světem a na straně druhé jiné obory, které zatím zápasí s provincionální úrovní. Snad je dobrým signálem, že na všech fakultách je alespoň nějaký obor, který mezinárodní srovnání snese.
3. 2. 2006

Hodnota akcií firmy Google poklesla o 13 miliard dolarů

Investoři do firmu Google byli tento týden šokováni, když zjistili, že podle nejnovější čtvrtletní podnikatelské zprávy poklesla hodnota firmy Google o více než 12 procent.

Posledních několik dnů bylo proudem záporných zpráv, týkajících se firmy Google - od jejího kontroverzního rozhodnutí podrobit se čínské vládní cenzuře, která vedla k prvnímu poklesu hodnoty akcií této firmy před týdnem, k novým stížnostem a soudním procesům od vydavatelů knih a tisku, kteří obviňují Google z "kleptománie" a umožňuje stále většímu množství informací být k dispozici na internetu zadarmo.

3. 2. 2006

V předvečer "Dne obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti" zveřejnil 26. ledna 2005 list Die Zeit obsáhlý článek z pera profesora politických věd Hannoverské university Joachima Perelse, zabývající se otázkou překonání nacistické minulosti.

2. 2. 2006
tisková informace Britských listů

PRO ZVĚTŠENÍ KLIKNI Podle nejnovější zprávy společnosti IAudit zaznamenaly Britské listy za prosinec loňského roku 589 872 zobrazených stran, 263 261 návštěv a 110 213 individuálních návštěvníků.

vývoj počtu unikátních návštěvníků v týdenních průměrech od října 2004 do prosince 2005 ZDE

Ze 76 na 110 tisíc unikátních návštěvníků měsíčně, z 183 na 263 tisíc návštěv, ze 421 na 590 tisíc shlédnutých stran měsíčně - to jsou rozdíly prosince 2005 oproti prosinci roku 2004. Za 12 měsíců předchozího roku si čtenáři Britských listů stáhli 7 309 365 příspěvků během 3 088 978 návštěv. Jen v prosinci 2005 čtenáři zobrazili více než 23 000 příspěvků za jeden pracovní den. Počet návštěv od pondělí do pátku překročil denní hodnotu 10 000. Podíl návštěvníků z České republiky je 54 procent, ze Slovenska pak 7 procent. Nejvíce navštěvovaný je server v úterý, nejčtenější jsou páteční vydání, které si přečte přibližně dvojnásobek čtenářů než vydání z ponělka až čtvrtka. Měsíční reach Britských listů činil v závěru roku 1,90% českého internetu. Pro Britské listy zpracovává ověřený monitor návštěvnosti společnost iAudit, ověřený ABC ČR už od října 2003. Tehdy byl počet unikátních návštěvníků serveru 49 715.

iAudit 200410 PDF

iAudit 200512 PDF
3. 2. 2006

Keď kritizujeme bifľovanie, ktoré som so srdcom neznášal, treba si uvedomiť, že matkou bifľovania je učenie sa naspamäť. To vychádza z tradície pamäti: Doslovne a správne citovať autoritu znamenalo a znamená prejav múdrosti, kde múdrosť je odozvou vnímania pamäti ľudstva, uchovávania rozumu, pravidiel a citov. V súčasnosti technologický pokrok nahradil nutnosť učiť sa naspamäť, a tak budovať pamäť, novými prostriedkami. To si treba uvedomiť, ak sa uchyľujeme ku kritike.

3. 2. 2006

Studentův názor

V článku "Když zbabělci vychovávají zbabělce" píše Tomáš Stýblo.

3. 2. 2006

Ještě jedna odpověď z ministerstva zdravotnictví ČR:

K dotazu čtenářky po srdeční operaci, která se obávala, zda bude mít na postoperační léky, který jsme začátkem ledna poslali na ministerstvo zdravotnictví, přišla ve čtvrtek ještě jedna odpověď, z odboru farmacie:

Jan Čulík, Mlčení ministrů ZDE

Bohumil Kartous, Rath slibuje opak toho, co dělá jeho úřad ZDE

Pacientka po transplantaci srdce se "nemá čeho bát"ZDE

3. 2. 2006

Kuponová privatizace byla nestandardní řešení, které se s odstupem času ukázalo jako ne příliš úspěšné. Sám bych kupříkladu dokázal přijmout systém kuponové privatizace v pozměněné podobě, kdy by většina podniku byla nabídnuta významné zahraniční společnosti a zbytek (kupříkladu 20 procent podniku) by byl zprivatizován kuponově, samozřejmě bez účasti privatizačních fondů (občané vlastnící část akcií by mohli dostávat dividendy).

3. 2. 2006
2. 2. 2006

Bylo by zajímavé učinit následující pokus: zobrazit v německých novinách, specielně bavorských ale ne Süddeutsche Zeitung, nějaké karikatury Ježíše Krista a Panny Marie. Publikovaly by noviny tyto karikatury? Jak by reagovali představitelé katolické cirkve? Jak by reagovalo katolické obyvatelstvo bavorských menších měst a vesnic?

Před mnoha lety jsem viděl v Mnichově film Dogma. Byla to fikce, ve které se pochybovalo o různých svatých pravdách katolické církve. Napřiklad Bůh byla mladá žena, apoštolů bylo 13 a ne 12, ale ten třináctý byl černoch a homosexuál, Ježíš Kristus měl mnoho potomků, atd atd. Doporučil jsem tento film jedné mé bavorské kolegyni, ale než ho stačila zhlédnout, byl tento film velmi rychle stažen z promítání.

2. 2. 2006

Karikatury ve Francii

Šéfeditor francouzského deníku France Soir Jacques Lefranc byl ve středu večer propuštěn z vedení listu. Egyptský majitel novin Raymond Lakah tak reagoval na zveřejnění karikatur Mohameda.

3. 2. 2006

Slyšel jsem tohle heslo už mnohokrát, zejména v různých historických eposech o národně osvobozovacích bojích toho či onoho národa za tu či onu míru a druh svobody v té či oné době. Možná to byly jen legendy, možná to byla i pravda, nevím. Co vím ale docela jistě je to, že se ta alternativa svobody nebo smrti týkala týchž hrdinů...

Nikdo neříkal: "...buď mi dáte svobodu, nebo zabijte Frantu tady od vedle, nebo dokonce popravte si tamhle Karla od vás..." Všichni ti hrdinové mluvili za sebe, chtěli svobodu pro sebe a svou partu a sázeli svůj vlastní život.

3. 2. 2006

S pasovskou firmou Berger-Wild neměl Interlov jakékoliv obchodní styky...

stanovisko Českomoravské myslivecké jednoty k článku Pasovský skandál kolem zvěřiny v rozkladu, tlumočené pověřeným pracovníkem sekretariátu ČMMJ pro styk s médii, Ing. Jiřím Šilhou

V článku Pasovský skandál kolem zvěřiny v rozkladu Miroslav Václav Steiner generalizuje zvěřinu do jednoho celku. Proti tomu je však nutné ohradit, protože kvalita zvěřiny, kterou produkuje Interlov, má garantovanou kvalitu, která prochází vždy přísnou veterinární kontrolou.

Pokud byste chtěli psát pravdu, musel byste rozlišovat černý trh se zvěřinou, který skutečně zásobuje pokoutným způsobem restaurace a dále legální obchod, jehož součástí je i například Interlov.

3. 2. 2006

Logické chyby v argumentaci Luboše Záloma

Luboš Zálom napsal další článek na obhajobu tvrzení, že daně jsou v podstatě zločin.

Tentokráte se zabývá hlouběji otázkou lidských práv a jejich nezávislosti na stavu společnosti a společenském zřízení. Protože jsem patřil k těm, kteří p. Záloma přesvědčovali o konsensuální povaze lidských práv, cítím se být povinen (snad už naposledy )odpovědět, a to ač již byly uveřejněny jiné velmi zdařilé reakce.

2. 2. 2006

V lednu Jihlava. V únoru Příbram. V březnu Kladno. V dubnu Třebíč. Představte si, že by bylo každý měsíc smeteno z povrchu země jedno české město. Představte si, že by každý měsíc zemřelo 38 000 Pepíků, Marušek a Zdeňků. Třicet osm tisíc nevinných lidí.

1. 2. 2006

... aneb jak u nás v pětiletce 2006-2010 poručíme blizardu a monzunům

Jsem (dalo by se říci) "levicově orientovaný" a přál bych si mít se mých zbývajících cca (snad) 30 let stejně jako dosud svých 53 let předešlých. Zkrátka jsem jenom jeden z těch co chtějí (pouze) klidně žít.

Po přečtení programu ČSSD mě klid už pomalu opouští.

2. 2. 2006

Máme právo karikovat Boha

Američané jim sice říkají zbabělé opice (surrender-monkeys), ale Francouzi občas dokáží naučit svět něco o odvaze - anebo možná o ztřeštěnosti. France Soir totiž otiskl přes dvě stránky veškeré dánské karikatury, které vyvolaly v muslimském světě takové protesty, píše v deníku Times jeho pařížský reportér Charles Bremner. K tomu list otiskl ještě vlastní karikatury židovských a křesťanských božstev a Buddhy. "Ano, my máme právo karikovat Boha," zněl titulek.

2. 2. 2006

Zpráva o stavu Unie:

USA výrazně zvýší financování vědy a výzkumu

Prezident George Bush přiznal, že jsou Spojené státy "drogově závislé na ropě", a přislíbil, že omezí závislost USA na ropě do roku 2025 o tři čtvrtiny, zejména výrobou etanolu jako pohonné látky pro automobily. Má se vyrábět z dřevěné drtě, z rostlinné hmoty a z trávy. Bush zdůraznil v projevu o stavu Unie, že "využitím talentu a technologie Spojených států dokáže tato země dramaticky zlepšit naše životní prostředí, přejít jinam od ekonomiky, založené na ropě a zbavit se závislosti na ropě z Blízkého východu."

2. 2. 2006

Do šesti let, uvedl americký prezident, stane se etanol vyráběný z rostlinné hmoty realistickým, levným palivem pro americké automobily. Budou zavedeny i další inovace, včetně vodíkových baterií a hybridních vozidel, a nové pohonné hmoty nahradí tři čtvrtiny současného amerického dovozu ropy z Blízkého východu.

2. 2. 2006

Bude hlavní architekt města Ostravy ing. arch. Jaroslav Sedlecký uznán Dozorčí radou České komory architektů (ČKA) důvodně podezřelým z padělání územního plánu?

V těchto dnech bude mít ČKA spoustu práce. Až do Prahy už doletěly zvěsti o "urbanistickém úsilí" dua Zedník-Sedlecký, kteří chtějí vystavět pořádný "shopping" v centru Ostravy -- na Karolině. (Zedník je ostravský primátor.)

"Primátor Zedník mluví jako dlaždič" ZDE

videozáznam tiskové konference s primátorem Zedníkem WMV 4 MB
2. 2. 2006

Několik evropských deníků přetisklo karikatury proroka Mohameda na podporu dánského listu, jehož karikatury vyvolaly rozhořčení muslimů.

Sedm deníků ve Francii, v Německu, v Holandsku, v Itálii a ve Španělsku otisklo tytéž karikatury. Jejich zveřejnění v Dánsku vyvolalo protesty v arabských zemích, diplomatické sankce a hrozby zavražděním.

Islámská tradice zakazuje zobrazování Proroka, ale organizace na obranu svobody tisku brání právo médií publikovat takovéto karikatury.

1. 2. 2006

BRNO 31. ledna (ČTK) - Zásah policie na červencové technoparty CzechTek 2005 v Mlýnci na Tachovsku byl podle veřejného ochránce práv Otakara Motejla nepřiměřený.

Vyplývá to z výsledků jeho šetření. Policie podle něj nevyužila všechny možnosti, jak situaci řešit bez použití síly. Motejl ve zprávě upozorňuje také na to, že i v případě zásahu proti osobám porušujícím zákon je nutné postupovat "přiměřeně a korektně", což se ale při mlýnecké technoparty nestalo.

Motejl 14. 11. 2005: "Při Czechteku 2005 pochybila policie i účastníci" ZDE

ANALÝZA: CechTek ve zpravodajství a komentářích českých médií ZDE

DIY, tekno a CzechTek TÉMA BL
22. 11. 2003

Britským listům můžete psát na adresu redakce@blisty.cz, šéfredaktor Jan Čulík má adresu culik@blisty.cz a také J.Culik@slavonic.arts.gla.ac.uk , pražský redaktor Štěpán Kotrba má adresu stepan@kotrba.cz a skype stepan.kotrba, technickému správci Dominiku Joe Pantůčkovi pište na adresu joe@joe.cz.

2. 1. 2006

V prosinci 2005 přispělo celkem 131 čtenářů Britských listů na provoz časopisu úhrnem částkou 34 359.00 Kč. Příjem z reklamy byl 1200 Kč. Na internetovém účtu Paypal máme nyní nadto 981.24 USD. Přispěl jen zlomek z celkového počtu více než devět tisíc čtenářů denně, děkujeme. Apelujeme i na ostatní, aby nám třeba i malým, pravidelným finančním příspěvkem pomohli rozšiřovat a profesionalizovat práci časopisu ve veřejném zájmu, kterou děláme zadarmo. Vybranou částkou financujeme postupné dopracování našeho redakčního systému a odstranění četných nefunkčností, financování systematické novinářské práce to však zatím neumožňuje. Právě pro nedostatek financí jsme dosud nebyli schopni zprovoznit celou řadu potřebných technických funkcí serveru (vyhledávání, statistiky, knihovnu, galerie, zasílání BL mailem, onlinové chaty, odstranit četné technické chyby).

Finanční dary Občanskému sdružení Britské listy jsou v ČR odečitatelné ze základu daně z příjmu. Vydáváme k tomu na požádání písemné potvrzení.

Děkujeme všem, kteří podporují provoz Britských listů finančními dary i zadáváním reklamy.

Jsme vám velmi vděčni za finanční záchranu našeho serveru, prosíme však: nepřestávejte přispívat, umožníte nám dělat naši práci lépe a efektivněji, budeme si moci například systematicky financovat právníka, což byl mělo být pro náš list nezbytné. Financujte si k vlastnímu prospěchu kritický a nezávislý deník.

Jsme vděčni za každý drobný příspěvek na provoz Britských listů, který je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisen Bance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2.

Čtenáři ze zahraničí mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
5. 2. 2006 Lidé čtěte !   
4. 2. 2006 Bulvární úzkost českých šéfredaktorů Jan  Čulík
3. 2. 2006 Vzdělanostní společnost, univerzity a kvalita vzdělání Boris  Cvek
3. 2. 2006 Civilizační retardace a katalyzátory modernosti Martin  Škabraha
3. 2. 2006 Google uprostřed kontroverze o cenzuře a plagiátství   
3. 2. 2006 Bush řekl Blairovi: "Invazi do Iráku provedeme stůj co stůj"   
3. 2. 2006 Vydali byste v Německu antisemitské kreslené vtipy?   
3. 2. 2006 Štěk Bohumil  Kartous
2. 2. 2006 Zapomenuté slzy v Kongu Jan  Klusáček
2. 2. 2006 Bush: Amerika se zbaví závislosti na ropě   

Hon na svobodu slova RSS 2.0      Historie >
3. 2. 2006 Civilizační retardace a katalyzátory modernosti Martin  Škabraha
3. 2. 2006 Co je dovoleno k Mohamedovi... Milan  Daniel
3. 2. 2006 Google uprostřed kontroverze o cenzuře a plagiátství   
3. 2. 2006 V Evropě neexistují žádné nezpochybněné modly Pavel  Urban
3. 2. 2006 Vydali byste v Německu antisemitské kreslené vtipy?   
3. 2. 2006 O víře, rouhání, Bohu a ironii Milan  Černý
3. 2. 2006 Znovu o víře, rouhání, Bohu a ironii   
3. 2. 2006 Bylo správné či nesprávné zveřejnit ty karikatury?   
2. 2. 2006 Die Welt: Na Západě je dovoleno se rouhat   
2. 2. 2006 Jak naštvat muslimy po francouzsku   

Případ Petra Partyka RSS 2.0      Historie >
2. 2. 2006 Petr Partyk je dále vězněn   
30. 1. 2006 Petr Partyk požádal o podmíněné propuštění   
18. 1. 2006 Napište neprávem vězněnému Petru Partykovi   
5. 1. 2006 Petra Partyka - kupodivu - za komunismu nezavřeli, to až teď!   
3. 1. 2006 Napište do vězení Petru Partykovi! Benny  Rees
21. 12. 2005 Jak je tomu s verbálními trestnými činy Jaroslav  Štemberk
16. 12. 2005 Soudce: Co je to Seznam.cz? Můžete mi říct, kdo na něm je?   
14. 12. 2005 Nevinný člověk, jehož soudce Šídlo odsoudil do vězení za neprokázanou blbost Jan  Čulík
14. 12. 2005 Svoboda je nedělitelná? Máme se za co stydět? Jan  Čulík
13. 12. 2005 Petr Partyk uvězněn   

Rasismus RSS 2.0      Historie >
3. 2. 2006 Co je dovoleno k Mohamedovi... Milan  Daniel
21. 1. 2006 Za poškození dobrého jména a demokratické pověsti si může ODS sama Štěpán  Kotrba
21. 1. 2006 Server iDnes zrušil diskusi pod článkem o Romech   
18. 1. 2006 Britští extremisté před soudem za šíření rasové nenávisti   
16. 1. 2006 Tvrdě nacistické stránky v češtině Jan  Čulík
8. 1. 2006 Sprostý rasismus na serveru Novinky.cz je dál šířen bez korekce   
30. 12. 2005 "Neuvěřitelný hnůj" na serveru novinky.cz   
30. 12. 2005 Lidská povaha a diskuse na internetových serverech Aleš  Uhlíř
27. 12. 2005 Novinky.cz: "Chtěl bych mít od cikánské krve špičky bot"   
15. 12. 2005 Primitivní rasismus v časopise Mladá fronta Plus Jan  Čulík

Mají pětatřicátníci v Česku dnes zhoubný vliv? RSS 2.0      Historie >
24. 1. 2006 Co dnes činí lidi lhostejnými k osudu druhých Jan  Bím
20. 1. 2006 Pětatřicátníci, sociálně cítící a další... Pavel  Urban
6. 1. 2006 Kdo jsou vítězové antikomunistické revoluce? Jindřich  Kalous
4. 1. 2006 Vinu nesou ti, kdo narcistický habitus vytvářejí Karel  Dolejší
2. 1. 2006 Pětatřicátníci, hoši jako květ, na vás bylo vždycky radost pohledět.... Josef  Vít
2. 1. 2006 Vadí, nevadí Luděk  Rozehnal
31. 12. 2005 Jak to bylo s tím západním rájem? František  Hájek
31. 12. 2005 Zmačkané obaly Tomáš  Krček
30. 12. 2005 Flexibilita potřetí Jan  Holík
30. 12. 2005 Pohled (post)Husákova dítěte Lubomír  Novotný

Zaznamenávání osobních dat občanů RSS 2.0      Historie >
20. 1. 2006 Bílý dům Googlu: předejte informace o tom, co kdo vyhledává   
23. 12. 2005 Od roku 2006 budou v Británii zaznamenávány všechny jízdy automobilem   
23. 12. 2005 Nástup Velkého bratra v ČR a v EU   
17. 10. 2005 Odpor v EU proti orwellovské směrnici   
6. 10. 2005 Šikana zaměstnaců, kteří pracují s počítačem, šikana novinářů a protiteroristická hloupost Štěpán  Kotrba
9. 9. 2005 Plán archivovat telekomunikační data v EU odmítnut   
8. 9. 2005 Británie znovu požaduje archivaci informací o emailech a telefonních rozhovorech   
8. 9. 2005 Schraňování údajů o telekomunikačním provozu občanů EU není řešení!   
11. 7. 2005 Clarke chce, aby vlády v EU zaznamenávaly informace o všech mobilních a emailových komunikacích   
10. 6. 2002 Evropská unie chce číst všechny emaily a analyzovat všechny telefonní výpisy   

Kriminalizace fanoušků a Harry Potter RSS 2.0      Historie >
20. 12. 2005 Policie vyšetřuje neoficiální překladatele Harryho Pottera i nadále jako zločince Štěpán  Kotrba
17. 12. 2005 Harry Potter na netu: Jan Rychetský v Právu zbytečně kriminalizuje děti Štěpán  Kotrba
28. 7. 2005 Harry Potter a Mýtus věčného návratu Dominik  Lukeš
27. 7. 2005 Neoficiální překlad Harryho Pottera do češtiny už je na světě Štěpán  Kotrba
15. 9. 2004 Literatura se stala terčem mediální manipulace Petr  Bílek
30. 6. 2003 Nový Harry Potter -- postava plná angstu Hannah  Čulík
30. 6. 2003 The angst-filled Harry Potter Hannah  Čulík
21. 6. 2003 Šílenství ohledně nového Harryho Pottera je dobře organizováno   
19. 6. 2003 Rowlingová žaluje americký deník   
18. 12. 2002 O čo prišiel Harry Potter Eva  Michalková

Demokratická revoluce? Utajená historie devadesátých let RSS 2.0      Historie >
13. 1. 2006 Aero Vodochody: iks pokusů o záchranu leteckého průmyslu Štěpán  Kotrba
12. 1. 2006 Nevím, jak zabránit létání třísek než použitím jiné sekery Pavel  Urban
6. 1. 2006 Kdo jsou vítězové antikomunistické revoluce? Jindřich  Kalous
5. 1. 2006 Rozdíl je jen domněnkou, je třeba jej prokázat Miroslav  Prokeš
4. 1. 2006 Udělejte to profesionálně   
4. 1. 2006 V této demokracii smějí užívat svobody jen ti, co souhlasí   
4. 1. 2006 Vinu nesou ti, kdo narcistický habitus vytvářejí Karel  Dolejší
3. 1. 2006 Perzekuce před listopadem a po něm: Jeden malý rozdíl Pavel  Urban
2. 1. 2006 Pár sametových příběhů Štěpán  Kotrba
2. 1. 2006 Time to examine the hidden history of 1989 Jan  Čulík

Ptačí chřipka RSS 2.0      Historie >
13. 1. 2006 Britský plán proti ptačí chřipce   
5. 1. 2006 V Turecku onemocněli lidé ptačí chřipkou   
1. 12. 2005 Epidemie moru z roku 1665 versus epidemie hlouposti z roku 2005 Aleš  Uhlíř
1. 12. 2005 O hromadných hrobech   
1. 12. 2005 Rozumný požadavek slovenské hygieničky   
5. 11. 2005 Jak to vypadá při chřipkové pandemii   
4. 11. 2005 Někteří jsme si stále rovnější? Zbyněk  Šebor
4. 11. 2005 Chřipka Petr  Wagner
24. 10. 2005 Papoušek, dovezený do Británie "byl nakažen smrtelnou ptačí chřipkou"   
21. 10. 2005 Voliéra trapnosti a trusu Václav  Dušek

Czech Politics: Jan Čulík's comment in Czech Business Weekly RSS 2.0      Historie >
24. 1. 2006 Intellectual populism in Czech politics Jan  Čulík
2. 1. 2006 Time to examine the hidden history of 1989 Jan  Čulík
14. 12. 2005 In reality TV, echoes of the plebeian past Jan  Čulík
15. 11. 2005 Racism emerges as French suburbs burn Jan  Čulík
24. 10. 2005 Now is the time for agents provocateurs Jan  Čulík
3. 10. 2005 Czech judiciary seen as corrupt from abroad Jan  Čulík
12. 9. 2005 No justification for soaring oil prices Jan  Čulík
22. 8. 2005 Mapping the limits of democracy Jan  Čulík
1. 8. 2005 Media must not give to stereotypes Jan  Čulík
18. 7. 2005 Media mistakes may just be growing pains Jan  Čulík

DIY, tekno a CzechTek RSS 2.0      Historie >
1. 2. 2006 Ombudsman: "Postup policie na CzechTeku byl nepřiměřený"   
1. 2. 2006 Účelově obžalovaný účastník CzechTeku obhajovaný IuRe soudem zproštěn obžaloby   
9. 1. 2006 Ministr kultury Vítězslav Jandák: "Na CzechTek se přijedu podívat!" Martin "Juki" Jyrkinen
13. 12. 2005 Vyjadřuji hlubokou nespokojenost s tím, jak vyšetřujete zásah policistů na CzechTeku 2005   
8. 12. 2005 Jsme nespokojeni s tím, jak se vyšetřuje Czechtek 2005!   
14. 11. 2005 Motejl: "Při Czechteku 2005 pochybila policie i účastníci" Štěpán  Kotrba
31. 10. 2005 CzechTek 2005 v komentářích českého tisku   
16. 9. 2005 Ti, jimž jde o lidská práva, by se měli o bezprávný policejní zásah proti Czechteku zajímat Jan  Rovenský
12. 9. 2005 EuroTek aneb od teknohudby k technokracii? Petr  Schnur
9. 9. 2005 CzechTek v rovině zneužití práva Miroslav  Polreich

Co je podstatou uměleckého díla RSS 2.0      Historie >
14. 11. 2005 Devadesáté páté výročí úmrtí L. N. Tolstého Jiří  Nezval
17. 10. 2005 Brak Filip  Sklenář
13. 10. 2005 Přátelé pokleslých forem Milan  Černý
26. 9. 2005 Chvála braku Milan  Černý
7. 9. 2005 Tunel umění Alex  Koenigsmark
5. 9. 2005 Systém státních dotací je bojem o moc Jan  Samohýl
5. 9. 2005 Vysvětlovat prospěch z umění je jako vysvětlovat zamilovanost Jiří  Holý
5. 9. 2005 Umění je tyranií, překrucuje skutečnost a chová se k ní jako k děvce Jan  Paul
5. 9. 2005 Státní dotace jsou pro umění zhoubné Boris  Cvek
5. 9. 2005 Má stát dotovat umění?   

Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost RSS 2.0      Historie >
2. 2. 2006 Bush: Amerika se zbaví závislosti na ropě   
2. 2. 2006 Amerika: Je energetická změna reálná?   
25. 1. 2006 Mráz přichází z východu Oskar  Krejčí
25. 1. 2006 Boj o ropu a íránská nezávislost Mojmír  Babáček
23. 1. 2006 Mapa není území Jindřich  Kalous
23. 1. 2006 Všechno, co vám zatajují o ropné krizi   
10. 1. 2006 Ukrajinský parlament se rozhodl odvolat vládu   
4. 1. 2006 Konec jednoho snu Josef  Vít
28. 11. 2005 Ropný zlom: dojdeme k rozumným závěrům? Jindřich  Kalous
24. 11. 2005 Ropný zlom: nejperspektivnější je jaderná energie   

Báseň pro tento den RSS 2.0      Historie >
3. 2. 2006 Cikánova píšťalka František Ladislav Čelakovský
2. 2. 2006 Eroica - cynica Car  Osten
2. 2. 2006 Durdit rozdrážděné kotě se nevyplácí Štefan  Švec
1. 2. 2006 na poli Patrik  Ouředník
1. 2. 2006 Ó Tyfone! Ó Sklenáři! Štefan  Švec
31. 1. 2006 Vrchlický, Kotrba, Sklenář, Kartous, Kocábová Filip  Sklenář
27. 1. 2006 Hřích Sylvie  Richterová
25. 1. 2006 Večer Ivan  Slavík
24. 1. 2006 * * * Martin  Švanda
20. 1. 2006 Pojem čistý Naděžda  Plíšková

Měli by čtenáři finančně přispívat na Britské listy? RSS 2.0      Historie >
2. 1. 2006 Hospodaření OSBL za prosinec 2005   
24. 12. 2005 Česká sekce BBC přece jen končí...   
30. 11. 2005 Vděčnost, taková všednost... Štěpán  Kotrba
16. 11. 2005 Zvyšte si sebevědomí pravidelnými finančními příspěvky pro Britské listy   
22. 6. 2005 Britské listy: Průběžný stav financí   
10. 6. 2005 Britské listy: Průběžný stav financí   
10. 6. 2005 Britské listy jsou komunistické svinstvo   
8. 6. 2005 Proč to nejde a proč by stálo za to zkusit Martin  Marek
8. 6. 2005 Vydávat noviny za 8.600.- Kč měsíčně je výkon hodný Davida Copperfielda   
8. 6. 2005 Britské listy: polovina špíny a polovina perel   

Modrá šance ODS RSS 2.0      Historie >
2. 2. 2006 Žákovo mlžení: stamiliardové ztráty v příjmu do státního rozpočtu Ivo  Bubeník
21. 1. 2006 Za poškození dobrého jména a demokratické pověsti si může ODS sama Štěpán  Kotrba
23. 12. 2005 "ODS se opět uchýlila k účelovému lhaní" Jiří  Paroubek
28. 11. 2005 Překvapení pana Topolánka Josef  Vít
27. 11. 2005 Mirek Topolánek: "Všem potřebným, nezaměstnaným a nemocným dokážeme, že skutečná solidarita má konzervativní, nikoli socialistické základy." Mirek  Topolánek
16. 11. 2005 Vede ODS kampaň pomocí anonymního spamu? Bohumil  Kartous
16. 11. 2005 Proč ODS chybí jeden hejtman a jak se v ní bojuje o funkce? Milan  Hamerský
19. 9. 2005 Zahradilova Modrá šance: možná budoucí zahraniční politika ČR Jiří  Staněk
25. 7. 2005 Klausovo Národní souručenství Štěpán  Kotrba
22. 6. 2005 Mýty Modré šance viděné očima odborů Pavel  Janíčko

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
3. 2. 2006 Bush řekl Blairovi: "Invazi do Iráku provedeme stůj co stůj"   
26. 1. 2006 Američtí vojáci z Iráku páchají sebevraždu   
23. 1. 2006 Dolary paní Osthoffové Tomáš  Krček
20. 1. 2006 V iráckých volbách zvítězila šíitská aliance   
19. 1. 2006 Oficiální americký úřad vykreslil děsivý obraz "nezvládnutelného" Iráku   
18. 1. 2006 Pamatujete na Afghánistán? Nyní jsou tam obyvatelé terorizováni sebevražednými atentátníky   
17. 1. 2006 Povede americká invaze k rozpadu Iráku?   
14. 1. 2006 Americký útok proti "Zawahirimu" vyvolal protesty   
14. 1. 2006 Bush odmítl námitky Merkelové ohledně Guantánama   
13. 1. 2006 Britský důstojník: Americká armáda v Iráku je obětí institučního rasismu   

Český film RSS 2.0      Historie >
13. 1. 2006 Ještě žiju s věšákem, plácačkou a čepicí -- úvaha nad banalitou jednoho filmu Bohuslav  Binka
13. 12. 2005 Maria Procházková, Oldřich Kaiser a Žralok v hlavě Jan  Čulík
21. 11. 2005 Filosofický horor o kultuře Martin  Ondreját
7. 11. 2005 Sú Hrubeš a Mareš filmom do dažďa? Juraj  Korpa
27. 10. 2005 Hrubeš a Mareš jsou naši souputníci Tomáš  Koloc
10. 10. 2005 Štěstí: Ta schematičnost opravdu skřípe Tomáš  Koloc
29. 9. 2005 Jak kritici ublížují filmu Štěstí Ján  Simkanič
26. 9. 2005 Štěstí Bohdana Slámy dostalo cenu v San Sebastian   
15. 9. 2005 Štěstí Bohdana Slámy   
9. 8. 2005 Co se právě hraje v Athénách pod Akropolí? Jan  Čulík

Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti RSS 2.0      Historie >
4. 7. 2005 Moc nočních můr v internetovém archivu   
13. 5. 2005 Curtisova Moc nočních můr na filmovém festivalu v Cannes   
15. 4. 2005 Význačný televizní dokumentarista obvinil BBC, že přehání hrozbu terorismu   
31. 3. 2005 Moc nočních můr Adama Curtise v Bratislavě   
11. 3. 2005 Neoliberální plíživý převrat a smrt demokracie podle Noreeny Hertzové Stanislav  Heczko
2. 3. 2005 Moc nočních můr na Ostravské univerzitě   
26. 1. 2005 Česká redakce BBC informuje o filmu Adama Curtise Jan  Čulík
19. 1. 2005 Curtisova Moc nočních můr znovu v britské televizi   
18. 1. 2005 Bez analýzy a syntézy se ve světě nezorientujete - musíte vytvářet teorie o tom, jak věci jsou Irena  Ryšánková
6. 1. 2005 Jak Adam Curtis bourá mýty prostřednictvím šokujících vizuálních souvislostí Marta  Svobodová

17. listopad RSS 2.0      Historie >
23. 11. 2005 S Jožínem z bažin proti komunismu Karel  Moudrý
18. 11. 2005 Co nám přinesl listopad 1989? Boris  Cvek
17. 11. 2005 16. listopad + 1 gól = 17.listopad Karel  Moudrý
15. 11. 2005 Ztracená generace Ladislav  Žák
26. 1. 2005 Oskar Krejčí: Komunisti museli disidentom moc doslova vnútiť   
26. 1. 2005 Opozice nechtěla jít do vlády   
24. 1. 2005 Šlo o lidskou důstojnost, i když to většina už zapomněla Vilém  Prečan
24. 1. 2005 Filipov: Nic se nepohne do května 1990   
24. 1. 2005 Blacková: Nechte Fojtíka jet do USA   
24. 1. 2005 Proč se v Praze pořád nic neděje   

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
5. 2. 2006 Lidé čtěte !   
13. 1. 2006 Jak Komenský zabloudil v Amsterodamu Adam Samuel Hartmann
31. 12. 2005 Jak tomu bylo ve vězení Václav Vratislav z Mitrovic
24. 12. 2005 O českých špionech v 16. století Václav Vratislav z Mitrovic
13. 12. 2005 Poetry Slam v Ústí nad Labem   
1. 12. 2005 Pavel Janáček- Braková literatura   
24. 11. 2005 Nepotřebnost literatury a bezprizornost spisovatele Michal  Černík
17. 10. 2005 Brak Filip  Sklenář
17. 10. 2005 Umění je paměť, stopa po živých... Irena  Zítková
13. 10. 2005 Přátelé pokleslých forem Milan  Černý