11. 3. 2009
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
11. 3. 2009

KD│V zájmu zvýšení světové bezpečnosti by USA měly znovu promyslet vztahy s Ruskem. Je třeba začít zrušením šíleného a destabilizujícího projektu protiraketové obrany v Polsku a České republice, napsala hlavní editorka magazínu The Nation Katrina vanden Heuvel.

Navzdory skutečnosti, že většina českých občanů s umístěním systému nesouhlasí - o čemž mainstreamová média v USA nikdy neinformovala - Bushova administrativa pospíchala s rozmístěním toho, co předseda fondu Ploughshares Joseph Cirincione nazývá "systémem, který nefunguje, proti hrozbě, která neexistuje," a utratila za to ročně 14 miliard dolarů.

11. 3. 2009

KD│Na první pohled to pro Střední a Východní Evropu nebyl dobrý týden. V pondělí přišly titulky jako "EU odmítá pomoc Východní Evropě". V úterý New York Times na základě zprávy ruského listu Kommersant napsaly, že Obamova administrativa může vyměnit americkou protiraketovou základnu v Polsku a České republice za ruskou pomoc při zastavení íránského jaderného programu. To přimělo jednoho z bývalých Bushových úředníků, aby obvinil prezidenta Obamu ze zrady dvou členských zemí NATO a přípravy nové Jalty.

Nicméně druhořadé země "Mittleeuropy" nemusejí mít takovou smůlu, jak to na první pohled vypadá. Ve skutečnosti mají Polsko, Česká republika a dokonce i Maďarsko dobrou šanci na to, aby s pomocí Spojených států obrátily tyto zprávy ve svůj prospěch, napsal James Gibney v magazínu The Atlantic.

Člověk v tísni
11. 3. 2009

STUDIE

Analýza některých aktivit proromských organizací a jejich dopad na státní politiku vůči Romům

Je zcela zřejmé, že se v oblasti sociálního vyloučení Romů v ČR snaží Člověk v tísni vyzískat politický kapitál a propojením na veřejné finance i stabilní zajištění svých aktivit. Naneštěstí pro samotné Romy se při tom uchylují k populistické rétorice a místo projektů, které by směřovaly k dlouhodobému, tedy efektivnímu i ekvitnímu řešení a prevenci problémů, se jejich aktivity i rétorika zaměřují na mediálně atraktivní práci mající charakter" hašení požáru", avšak v horlivé snaze o nápravu následků místo příčin, přilévají do pomyslného ohně místo vody spíše olej.

Tato studie si klade za cíl zhodnotit vliv některých nevládních organizací v české společnosti na postavení Romů a analyzovat některá současná teoretická východiska týkající se problematiky uznání (resp. zneuznání) kulturně etnické dimenze v normativním pojetí sociální spravedlnosti a strukturální exkluze, a dále problematiky vztahu mezi sociální spravedlností, demokracií a efektivitou. V praktické rovině tato studie poukáže na současný diskurz některých aktivistů nevládních organizací, zejména na ideologické zneužívání dekontextualizovaných vědeckých poznatků a jejich dopad na veřejné mínění a na státní politiku, jež m. j. negativně působí na postavení Romů v české společnosti a na jejich úspěšnou integraci do většinové společnosti.

11. 3. 2009

Jak se bombarduje režim? Tak, na to bych se zeptal rád moderátora České televize Václava Moravce. Použil toho pojmu ve svých nedělních Otázkách dvakrát, a to v souvislosti s bombardováním Jugoslávie letadly NATO v roce 1999.

Tato událost má totiž své desáté "výročí", a česká mainstreamová média, místo, aby alespoň zahanbeně mlčela, když už se nemíní kát za své tehdejší jednostranné zpravodajství, tak málem s úctou ono barbarství a jeho aktéry (Solana) znovu připomínají. O tom ale teď psát nechci.

Zajímá mě speciálně pojem "bombardování režimu". Nevím, proč toto sousloví Václav Moravec použil, ale odpověď, zdá se, najdeme v rozhovoru právě s ním na stránkách sobotní přílohy deníku Právo. Ten rozhovor je dobrý a Moravec odpovídá způsobem, který budí sympatie. Mimo jiné tento pětatřicetiletý novinář ale oprávněně kritizuje českou módu příliš mladých a nezkušených redaktorů.

11. 3. 2009

Můžeme mít různé názory na brutální a autoritářský režim Slobodana Miloševiče v Srbsku, avšak, jak na to poukazuje Ivo Šebestík, použitím výrazu "bombardování režimu" se Moravcovi podařila skutečná, totalitní, jazyková bota. Skrývající zabíjení lidí za zavádějící frázi. Režim je abstraktum, nelze ho bombardovat: bombardují se vždycky skuteční lidé. Právě proto, že západní, především britské, sdělovací prostředky se ve válce v Jugoslávii soustřeďovaly intenzivně na osudy obyčejných lidí na obou stranách této války, mohla vzniknout představa, že proti násilí Miloševičova režimu je zapotřebí něco podniknout. Ovšem vždycky bylo vidět, že bombardování vojenských cílů má svá nebezpečí, že válka je zabíjení jednotlivých lidí a že v ní vždycky zahynou nevinní. Viz například ona historie o tom, jak hrdinné NATO zabilo srbskou maskérku, když vybombardovalo budovu bělehradské televize.

Zahraničněpolitický editor BBC John Simpson o válce v Srbsku psal takto:

11. 3. 2009

Primárním cílem Světového sociálního fóra je ustanovit alternativní prostor pro promýšlení významných sociálních témat z perspektivy celého světa, ale i konkrétních regionů. První setkání Sociálního fóra proběhlo v roce 2001 v Porto Allegre v Brazílii jako protiváha paralelně probíhajícího setkání Světového ekonomického fóra (World Economic Forum) v Davosu, které je považováno za již klasickou instituci legitimizující správnost probíhajících globalizačních procesů dominovaných politikou neoliberalismu. Hlavními proponenty setkání v Davosu bývají zástupci politických, průmyslových, obchodních a vědeckých (převážně ekonomicky orientovaných) elit a proto je toto setkání z obsahové stránky velmi selektivní a jednostranné a z globální perspektivy nereprezentativní.

11. 3. 2009

Sedmnáctiletý ozbrojenec zastřelil v úterý dopoledne ve své bývalé školy 16 osob a další zranil. Bývalý student školy, oblečený v bojové uniformě, začal ve škole v městečku Winnenden nedaleko Stuttgartu střílet v úterý ráno kolem půl desáté. V budově střední školy v Albertvillu usmrtil 10 studentů a tři učitele. Na nedaleké klinice zabil další osobu, pak zajal rukojmího a odjel automobilem do města Wendlingem ve vzdálenosti asi 40 km.

Během přestřelky s policií nedaleko poštovní třídírny byli usmrceni dva náhodní chodci a dva policisté byli vážně zraněni. Devíti mrtvým studentům bylo mezi 14 a 16 lety. Desátý vážně zraněný byl odvezen do nemocnice, ale později zemřel.

Není jasné, zda útočníka zastřelila policie, anebo se zastřelil sám.

Podrobnosti v angličtině ZDE

11. 3. 2009

V den padesátého výročí neúspěšného tibetského povstání proti čínské nadvládě konstatuje tibetský duchovní vůdce, že stanné právo Tibet vážně zničilo.

Dalajlama v úterý, v den padesátého výročí neúspěšného tibetského povstání, které vedlo k jeho útěku do exilu, konstatoval v nezvykle ostrém projevu, předneseném před tisíci stoupenců v Indii, že Peking způsobil v obdobích, kdy v Tibetu platilo stanné právo a během utlačitelských ér, jakou byla "kulturní revoluce", do himalájského regionu "peklo na Zemi".

11. 3. 2009

Člověk v tísni se diskredituje už zcela otevřeně:

Filip Šebek rozeslal spam ze společnosti Člověk v tísni, informující o tom, že tato "organizace" udělila jakousi svou cenu jednomu čínskému disidentovi. (Víme všichni, jak mizivou hodnotou mají různé ceny Ferdinanda Peroutky, udělované bezostyšně propagandistickými porotami jen těm nejzasloužilejším "pravicovým" propagandistům.)

Podporovat čínskými úřady pronásledované či vězněné disidenty je samozřejmě záslužná věc, lidi se mají zastávat lidí, kteří jsou perzekvováni, ať je tomu kdekoliv na světě. Potíž je, že organizace Člověk v tísni podporuje pronásledované aktivisty po světě tak trochu selektivně. Tedy: hodně selektivně. Takže kampaně této organizace působí velmi pokrytecky a neupřímně.

Pročpak asi neudělí Člověk v tísni cenu třeba Binyamu Mohamedovi, který byl donedávna bezprávně léta vězněn Anmeričany v táboře Guantánamo a teprve nedávno byl odvezen z Guantánama do Británie, kde byl bez jakéhokoliv obvinění propuštěn. Proč nepoukazuje Člověk v tísni kromě na útlak v Číně také i na bezprávné věznění stovek nevinných lidí léta v Guantánamo? Proč nevyznamená příbuzné mrtvých dětí, které zabila izraelská armáda při masakrech během její lednové ofenzivy v pásmu Gaza?

Možná je česká veřejnost na manipulaci zvyklá a Člověku v tísni projde všechno. Nemělo by. Lidi by se měli ozvat. Proč ze sebe nechávat Člověkem v tísni dělat blbce?

11. 3. 2009

Čtenář, který se označil jako Ivan Láník, napsal Britským listům pod falešným mailem v reakci na tuto glosu Jana Čulíka:

"Víte, drahý Čulíku, kdo si co zvolí, to má a musí počítat s následky. Když si někdo zvolí Hitlera, musí počítat, že jednou ho někdo může rozbombardovat. Když si někdo zvolí Hamas, musí počítat s tím samým. Jsem rád, že tu cenu nikdo z Gazy nedostane, protože pak už by to mohl dostat Bašír, Chameneí nebo PolPotovi muži. A já doufám, že se takové doby nedožiji, i když s Obamou a jeho partou k tomu zřejmě máme nakročeno."

Odpověď Jana Čulíka, která se vrátila jako nedoručená:

Recipient: ivan.lanik@email.cz

Reason: 5.1.1 Sorry, no mailbox here by that name.

"Myslíte, že rodiče těch zabitých dětí jsou jako Hitler? Asi ano, že, protože Izraelci "dobře věděli, koho zabíjejí"? Když byl někdo zabit, to je přece podle vás důkaz, že je to zločinec? I když mu byly tři. Ano?

Myslím, že je nutno vždycky rozlišovat mezi (zločinnými) politiky a obyčejnými lidmi. Jak si můžete být jist, že zrovna rodiče těch tříletých dětí, které byly vyvražděny izraelskou armádou, hlasovali pro Hamas? A i kdyby tomu tak bylo, museli být potrestáni vraždou svých dětí?

Co kdyby někdy vyvraždil vaše děti, protože by předpokládal, že jste hlasoval pro vládu, která r.1999 souhlasila s bombardováním Srbska?

Mějte se

11. 3. 2009

Culiku, ty vlastizradne komunisticke prase, píše Milan Peleška v reakci na dnešní vydání Britských listů.

10. 3. 2009

O tom, že je organizace "Člověk v tísni" proamerická, si cvrlikají i vrabci na střeše nejen v Čechách, ale i na mezinárodních konferencích za oceánem - ale co je na tom v principu špatného? ptal se redakce Britských listů v roce 2006 Lubor Kysučan, univerzitní učitel a koordinátor pro záležitosti uprchlíků v Amnesty International ČR. Mimo obecného konstatování Jan Čulíka o nutnosti nezávislosti humanitárních a lidskoprávních organizací a nemožnosti jejich angažmá ve prospěch nebo ve spolupráci s institucemi, které prosazují zahraniční politiku nějaké mocnosti, jsme tehdy nemohli říct nic konkrétního. Protože nedokumentovatelnými informacemi, byť ze spolehlivých, ale utajených zdrojů nelze otevřeně operovat.

24. ledna 2006 byla nicméně organizace Člověk v tísni obviněna na půdě OSN, že lhala v informacích poskytnutých výboru a je využívána vládou České republiky k plnění úkolů směřujících k destabilizaci, získávání nových politických přívrženců a z propagování změny režimu v různých zemích.

Člověk v tísni se tomuto obvinění nikdy veřejně nebránil.

11. 3. 2009

Známá hláška z amerických válečných filmů, která znamená, že je třeba provádět nacvičené úkony nikoli za účelem dalšího zvýšení bojeschopnosti, ale v reálu, tedy v situaci, kdy "k tomu" opravdu došlo. Následující text je pouze a výhradně vlastní úvaha autora. Může vést k zamyšlení, nebo nemusí. Může být fikcí, ale za určitých okolností se může stát i realitou.

Při sledování toho, co se dnes v naší společnosti, v Evropě i ve světě děje, si začínám uvědomovat existenci jednoho docela nového a dosud opomíjeného aspektu. Souvisí to s tím, že ekonomická krize, která bude jistě dál eskalovat, může mít i jiné, než ryze politické, hospodářské a existenční dopady. Že může účinně a rychle vytvářet příznivé podmínky i pro formování jevů, které již lidstvo důvěrně poznalo a které především souvisejí s otázkami bezpečnosti. Že se tato nová situace, se kterou současní ekonomičtí ani političtí lídři nemají příliš velké zkušenosti, může stát skvělou příležitostí pro jednotlivce a skupiny, považující za relevantní nástroj pro dosažení vlastních cílů rozmanité prostředky terorismu.

11. 3. 2009

Petr Lítoš se ve svém článku zamýšlí nad možností, zda by možné důsledky světové hospodářské krize mohly vést k tak velké destabilizaci české společnosti, že by někteří nespokojenci mohli začít páchat v českém veřejném prostoru atentáty či teroristické útoky. Právem se ptá, zda jsou na něco takového české úřady připraveny.

Souhlasím s autorem, že státní bezpečnostní orgány by měly být - v rozumné míře (míra pravděpodobnosti musí být uvedena do úměrného vztahu s náklady) na atentáty případných nespokojenců připraveny. Osobně se však přikláním k názoru, že pravděpodobnost teroristických útoků v České republice je nereálná.

Proč? Není to prostě v mentalitě českého národa, bránit se proti bezpráví násilím. Bezpráví se značné části společnosti děje od politiků už léta, a většina lidí v ČR se nezmohla ani na účast na obyčejné demonstraci. Tak že by organizovali atentáty?

11. 3. 2009

Terorismus je zpravidla zbraň slabých, kteří nemají možnost rovnocenného střetu s protivníkem. Nemusí to být jen náboženští fanatici, ale také jedinci, které donutil společenský systém nebo poměry k extrémnímu řešení. Takoví lidé jsou ochotni se společnosti individuálním terorem mstít. Na rozdíl od J. Čulíka si myslím, že by se klidně mohli vyskytnout i v Česku, míní Ivo Antušek.

11. 3. 2009

Je hrozba teroristických útoků v českém prostředí reálná? Pane Čulíku, své přesvědčení o nereálnosti teroristických útoků opíráte o mentalitu českého člověka. Obávám se, že jej opíráte o člověka, kterého mate vybájeného ve svých představách a la zlaté české ručičky. Je mi strašně líto, tenhle český človíček, je již minimálně dvacet let na umření. A jestli mu budou nemakačenkové a lotři všeho druhu pít krev nadále, zdechne, a to coby dup! míní Vasil Roman.

V této zemi mléka a strdí je již pánem domácím poněkud jiný fiškus, fiškus NELIDA. To je ten parchant, který lpí více na parchantovi zplozeném v cizoložství než na svém pravoplatném dědici vzešlém z lásky v manželství. A takoví ( lidé?) nehledí.

Tedy, za sebe mohu prohlásit: do roka a do dne bude v českých ulicích více krve než v krevních bankách v nemocnicích. Tak to bude, bohužel, štve mě to, ale s tím vy dělat nemůžete nic, poněvadž jste inteligent.

11. 3. 2009

Byli jsme v pondělí v Glasgow na večeři s estonským filmovým režisérem Ilmarem Raagem. Měl jsem pocit, že jsem se vrátil do roku 1945, nebo snad 1950. Uznávám, že pobaltské státy měly ve dvacátém století strašlivou historii a děsivě trpěly od německých nacistů i ze Stalinova Ruska, ale od člověka, který se narodil r. 1968, tedy více než dvacet let po ukončení druhé světové války, bych naprostou posedlost minulými traumaty nečekal.

11. 3. 2009

Agentury Factum Invenio (průzkum veřejného mínění) a Donath-Burson-Marsteller (PR) publikovaly v minulém měsíci výsledky průzkumu názorů na vybrané aspekty ekonomické krize. Průzkum se uskutečnil při příležitosti akce Forecasting Dinner 2009, kterou l pod záštitou guvernéra ČNB pořádala Czech CFA Society. Průzkumu se zúčastnili odborníci z finančních institucí, manažeři významných firem a vedoucí poradci v oblasti finančního plánování ze společnosti OVB Allfinanz. Zjištěné závěry se týkají skupiny 345 respondentů, kteří reprezentují finanční sektor v České republice, a 6 ekonomických redaktorů z českých médií.

Výsledky průzkumu názorů necháváme bez komentáře na laskavém posouzení čtenářů. │RED

Na shledanou v lepších časech - očekávaný vývoj české i světové ekonomiky │250kb PDF

11. 3. 2009

V březnu 2007 na výroční schůzi Společnosti pro trvale udržitelný život jsem navrhl usnesení proti radaru. Tedy významem proti. Dikcí, zaobalené do citací ze stanov a dalších dokumentů společnosti, plných humanismu, předběžné opatrnosti a participativní demokracie, bylo pozitivní a žádalo "pouze" referendum. Návrh, který jsem několik dní předem rozeslal e-mailem, byl v následné diskuzi názorovými autoritami důrazně odmítnut. Přesto jsem jej na jednání předložil a trval na hlasování. Ze 35 přítomných (v dobách zakladatele měla společnost přes 400 členů) se ke mně přidalo šest, mezi nimi Emilie Strejčková. Na odchodu mě zadržela a na rozloučenou přidala pár povzbudivých slov.

11. 3. 2009

Volič má nevolno, chce-li zase volit "třetí cestu"...

Už proto, že nemáme všichni stejné představy o tom, co a jak by mělo být, raději se seskupujeme, abychom snáz prosadili svá "optimální" řešení. Zástupně to pak činí politické strany. A v nich jejich centrální orgány. Stranictví ovšem také musí citlivě reagovat na požadavky trhu veřejné nabídky a poptávky, má-li být úspěšné. Manýrám trhu odpovídá, že někdy bez ohledu na nějaké své "svaté" zásady strana se občanům nějak podbízí. Nedělá však veřejně harakiri. Přesně to však o víkendu předvedla Strana Zelených ("SZ").

11. 3. 2009

Setkání feministických skupin a organizací na Světovém sociálním fóru v amazonském Belému ukázalo na nepostradatelnou roli feminismu při utváření jiného světa na historickém mezníku sociálních hnutí.

Na konci dvacátého století neexistovala k Davosu alternativa a tudíž už skutečnost osmého celosvětového setkání sociálních hnutí a skupin usilujících o alternativní ekonomické, politické i sociální a kulturní globální uspořádání představuje pozitivní moment, který bezesporu překračuje imaginaci devadesátých let charakterizovanou přesvědčením, že alternativa k neoliberalismu neexistuje. Na formulaci této alternativy se zde spolu s dalšími sociálními hnutími podílely i feministické skupiny a organizace zdůrazňující, že změna není bez prosazení genderové spravedlnosti možná.

11. 3. 2009

Francouzská vláda byla obviněna, že přijímá taktiky "Velkého bratra" v boji proti internetovému pirátství. Sarkozy totiž chce navrhnout, že osoby, které si ilegálně stahují z internetu hudbu a filmy, by měly být potrestány odříznutím od internetu až na dobu jednoho roku.

Ve francouzské sněmovně se jedná o návrhu zákona, který má ustavit nový dohližitelský úřad, který bude monitorovat uživatele internetu. Ti, kdo ilegálně stahují hudbu, filmy a videohry, budou identifikováni. Dostanou varování emailem, pak dopisem, a bude-li se to stále opakovat, budou odříznuti od internetu na dobu až jednoho roku.

11. 3. 2009

Co mně v článku Jiřího Paroubka chybí, je odpověď na otázku, proč tak vysoká nezaměstnanost vůbec vznikla! Cožpak i vlády vedené ČSSD nepřevzaly koncepci laciné pracovní síly, která k nám přivedla všechny ty montovny obsluhující zákazníky z vyspělých zemí EU? A co teď s nimi, bez zakázek? Krize v plné nahotě ukázala, že koncept ekonomiky postavený na laciné pracovní síle je dlouhodobě neudržitelný a neživotaschopný. A z mrtvého koně nezbývá než sesednout.

10. 3. 2009

"Kdyby Země byla banka, politikové už by ji zachraňovali"

Tisková zpráva

Brusel, Praha 10. březen, 2009 - Stovky dobrovolníků Greenpeace ze všech částí Evropy dnes v Bruselu zablokovaly vchody do budovy, kde ministři členských států EU jednají o financování boje s klimatickými změnami v rozvojových zemích. (1) Aktivisté uzavřeli budovu a odmítli nechat politiky odejít, dokud se nezaváží uvolnit dostatečné množství prostředků.

"Naši ministři financí vydávají miliardy z peněz daňových poplatníků na záchranu krachujících bank a jejich manažerů. Jsme tu, abychom se ujistili, že dají na stůl i peníze na boj proti klimatickým změnám," řekl Thomas Henningsen z Greenpeace International. "Kdyby planeta byla bankou, určitě by ji už zachraňovali."

K tomu, aby mohly rozvojové země čelit již nyní neodvratitelným dopadům změny klimatu a zároveň snižovat své emise skleníkových plynů, budou potřebovat k roku 2020 od vyspělých zemí částku nejméně 110 miliard Eur ročně.

10. 3. 2009

Zpráva předpovídá první pokles globální ekonomiky od 40. let

KD│Svět míří do první globální recese od II. světové války, když krize, která začala v USA, zasáhla kdysi rapidně rostoucí ekonomiky nově zprůmyslněných a postkomunistických zemí. Ty nyní čelí masivním finančním potížím, které mohou vrátit úsilí o redukci chudoby o celé roky zpět, varuje Světová banka. O vyjádření expertů světové finanční instituce informuje ve Washington Postu Anthony Faiola.

10. 3. 2009

Před časem jsem zde zmínil příběh obyčejného člověka. Člověka, který se "na stará kolena" rozhodl sám aktivně napomoci něčemu, v co věřil. Chtěl změnit ten kousek světa okolo sebe k lepšímu. A tak vstoupil do politiky, jako prostý člen partaje. Člověka, kterému ale vzápětí krajská stranická mašinérie ublížila a na dva roky mu vzala víru nejen ve spravedlnost, ale i politické ideály. Miloslava Šterbu se pokusila stranická organizace ve Zlíně, ovládaná partou grázlů a šíbrů, nejdříve zastrašit, a poté vyloučit - proto, že měl jiný názor. Proto, že ho říkal veřejně. "Svými příliš kritickými osobními názory a postoji v novinových článcích" prý poškodil sociální demokracii. Nikoliv. Poškodil jen místní sociálně demokratickou mafii, pro niž čas ještě přijde. A ta se ho rozhodla ztrestat. Štěrba se rval sám, nebo skoro sám. Oportunisté jen přihlíželi. Báli se o své teplé a výnosné židle, o své kšefty, o své znovuzvolení.

26. 1. 2009, Štěpán Kotrba: Grázlové ve zlínské sociální demokracii zvítězili - prozatím ZDE

Dnes mám pro vás dobrou zprávu.

10. 3. 2009

KD│Zatímco Světová banka předpovídá první skutečně globální pokles ekonomiky po roce 1945, ekonom Joseph Stiglitz prezentoval v Berlíně svou představu o řešení. Podle jeho názoru je třeba pozůstatky někdejšího brettonwoodského uspořádání - Světovou banku a Mezinárodní měnový fond - zrušit a nahradit je novým institucionálním uspořádáním. Pro SpiegelOnline informoval Malte Göbel.

10. 3. 2009

DOKUMENT - OBŽALOVACÍ SPIS

Britské listy vám přinášejí interní dokument Strany zelených, ukazující svobodu poslanců této strany při rozhodování a při hlasování, stejně jako interní mechanismy vylučování. Ústřední revizní komise SZ se na likvidaci vnitrostranické opozice připravila opravdu pečlivě... Dokument vytvořil dle dostupných informací člen ÚRK SZ Miroslav Rokos. Konečnou revizi dokumentu prováděl JUDr. Radan Večerka, tajemník kabinetu ministra školství, mládeže a tělovýchovy Ondřeje Lišky. Ten, který v roce 2004 kandidoval neúspěšně v senátních volbách ve volebním obvodu Karlovarsko za Konzervativní stranu a v roce 2006 se mediálně proslavil výrokem "Bude to mnohem větší rachot než z tanku", když se snažil jako předseda sdružení obcí Vladař zakázat technoparty CzechTek ve vojenském prostoru v Doupovských horách. │RED

10. 3. 2009

Vřelé díky Miloši Dokulilovi za upozornění na zvláštní klasifikaci východoevropských zemí v renomovaném Economistu. K dosažení naprosté dokonalosti uvedenému dělení patrně chybí jen poslední, pátá kategorie - totiž "východoevropská země namalovaná štětcem z velmi jemné velbloudí srsti". Zdá se, že se nám tu slova a věci navzájem pořádně zamotaly.

Protože si Dokulilem citovaný anonymní autor dovolil vůči makroekonomické realitě značný stupeň volnosti, považuji za korektní počínat si při tvorbě hypotéz vysvětlujících jeho postup alespoň na úvod podobně nonšalantně:

9. 3. 2009

POZVÁNKA NA KŘEST KNIHY

Vysoká škola mezinárodních a veřejných vztahů Praha, nakladatelství Professional Publishing a Res publica, sdružení pro informace vás srdečně zvou k diskusnímu setkání na téma Zahraniční politika Spojených států a nová administrativa prezidenta Baracka Obamy pořádanému pod záštitou předsedy výboru pro bezpečnost Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Mgr. Františka Bublana spojenému se slavnostním křtem knihy Oskara Krejčího Zahraniční politika USA. Akce, doprovázená číší vína, se uskuteční VE STŘEDU 11. 3. 2009 v 17.00 v místnosti číslo 205 v Poslanecké sněmovně PČR, Sněmovní 1, Praha 1

10. 3. 2009

Hostem pravidelné nedělní diskuse na ČT1 byl po čase opět Miloš Zeman. Vedle předčasně svatořečeného Václava Havla je to snad jediný vysloužilý politik, kterého média uhánějí, aby se vyjadřoval k aktuálním politickým otázkám, i když do nich již pravidelně nezasahuje. ČT je dokonce ochotna přistavit k jeho tvrzi na Vysočině přenosový vůz, aby mohl Zeman -- mudrc k divákům promlouvat ze svého oblíbeného křesla a upíjet u toho ze sklenky bílého nektaru moudra. Je to určitě dobře. Na rozdíl od většiny aktivních politiků je Miloš Zeman člověk, jehož názory nejsou jen směsicí chaoticky poslepovaných ideologicko-pragmatických blábolů. Je to dáno jeho inteligencí, sečtělostí i tím, že se prozřetelně uvolnil z vazalství na "politikách" prosazujících své zájmy, a proto může mluvit sám za sebe. Je to právem respektovaný opinion maker. O to větší nebezpečí plyne z některých jeho nepochopitelných omylů, které paternalisticky přednáší.

10. 3. 2009

aneb Úvěrové smlouvy v rozporu s dobrými mravy a zákonem

Agentka finanční společnosti, zařizující všem sociálně slabým a z dávek žijícím obyvatelkám Domu pro svobodné matky půjčky (článek Víta Klímy "Libra masa nejen u Shakespearova Kupce benátského"), nacházející následně podporu u soudu, se nijak nevymyká tomu, jak to u českých soudů v podobných případech chodí.

Problém zde není v zákonech, nýbrž v soudech.

10. 3. 2009

Radní Českého rozhlasu byli zvyklí si -- tu veřejně, tu tajně -- zvát na kobereček zaměstnance Českého rozhlasu. Nakonec se ocitli na koberečku sami. Což o to, Rada má vykonávat dozor na činy Českého rozhlasu, ale od roku 2006 se jejich kontrola poněkud zvrhla.

2. 3. 2009

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Apelujeme na čtenáře, aby třeba i minimální částkou přispěli na provoz Britských listů. Britské listy si každý měsíc otevře 200 000 individuálních IP adres. Finančně však na provoz listu přispívá jen kolem 200 osob. Děkujeme jim, ostatním čtenářům chceme sdělit, že by Britské listy mohly dělat daleko víc, kdyby měly možnost platit si stálé novináře.

V únoru 2009 přispělo celkem 180 čtenářů Britských listů na provoz časopisu úhrnem částkou 35 220.46 Kč. Příjem z reklamy byl 10 200 Kč. Na kontě Britských listů v Raffaisenbance jsme měli 31. 1. 2009 částku 99 040.99 Kč . Na internetovém účtu Paypal máme nyní 883.67 GBP a

Hypoteční, finanční ... ekonomická krize RSS 2.0      Historie >
11. 3. 2009 "Nové myšlení" v USA: Nejdříve zrušme evropskou protiraketovou základnu   
11. 3. 2009 Střední Evropa: Blýskání na lepší časy   
10. 3. 2009 Jako "Východní Evropa" už jsi i na jídelníčku! Miloš  Dokulil
10. 3. 2009 Světová banka: USA táhnou svět do recese   
10. 3. 2009 Stiglitz: Světovou banku a Mezinárodní měnový fond musí nahradit OSN   
10. 3. 2009 Velbloud, ten se nemá, aneb leží Rumunsko ve střední Evropě? Karel  Dolejší
9. 3. 2009 O síle osobnosti zeleného předsedy Karel  Dolejší
9. 3. 2009 Kongres alterglobalizačního hnutí ATTAC v Berlíně: Dialektika úspěchu   
7. 3. 2009 Bude se opakovat Velká deprese? Ladislav  Žák
7. 3. 2009 Britská vláda znárodnila banku Lloyds   

USA 2009: Obama a očekávání RSS 2.0      Historie >
11. 3. 2009 "Nové myšlení" v USA: Nejdříve zrušme evropskou protiraketovou základnu   
11. 3. 2009 Střední Evropa: Blýskání na lepší časy   
7. 3. 2009 Clintonová, Lavrov a chybné výkony Karel  Dolejší
7. 3. 2009 Obama je přepracovaný   
6. 3. 2009 Panarinova katastrofická předpověď Štěpán  Kotrba
6. 3. 2009 Clintonová v Ženevě: Zlepšování vztahů s Ruskem není zradou spojenců   
4. 3. 2009 Medveděv jednoduše odmítl stát se rukojmím Teheránu Karel  Dolejší
4. 3. 2009 Riskantní populismus   
3. 3. 2009 Obama zahájil v Teheránu "holywoodskou diplomacii"   
3. 3. 2009 Vondra, Schwarzenberg, Potěmkin Karel  Dolejší

"Entropa" Davida Černého RSS 2.0      Historie >
27. 1. 2009 Bulharská odveta Ladislav  Žák
26. 1. 2009 Mystifikace za mystifikaci aneb poprvé fandím Mladé frontě Dnes   
21. 1. 2009 Omlouvám se, že jsem umělec?? Bohumil  Kartous
21. 1. 2009 Entropa není umění Petr  Wagner
20. 1. 2009 Černý obrys rafinovaného cukru? Miloš  Dokulil
20. 1. 2009 Ta provokace mi skutečně připadá vtipná Jan  Čulík
17. 1. 2009 Tak je vyloupněte Petr  Litoš
17. 1. 2009 Absurdistán se představil Entropou Zdeněk  Jemelík
17. 1. 2009 Bulharsko František  Řezáč
17. 1. 2009 Washington Post: Je-li Bulharsko záchod, je na něm teď pěkně zima   

Ukrajina, Rusko a dodávky plynu do Evropy RSS 2.0      Historie >
6. 3. 2009 Stratfor: Šest pilířů ruské moci   
6. 3. 2009 Clintonová v Ženevě: Zlepšování vztahů s Ruskem není zradou spojenců   
6. 3. 2009 Budeme znova mrznout? Karel  Dolejší
5. 3. 2009 Gazprom plánuje postavit v Německu plynové zásobníky pro EU   
26. 2. 2009 Ukrajina se žene do propasti   
23. 2. 2009 Potřebuje Rusko šíleného cara? Karel  Dolejší
21. 2. 2009 Lula da Silva a Si Ťin-pching: strategická spolupráce Jihu s Jihem Štěpán  Kotrba
10. 2. 2009 Nabucco -- fikce nebo reálná možnost? Jaroslav  Ungerman
4. 2. 2009 Vojna o ropu a plyn pokračuje - sporom o Hadí ostrov   
28. 1. 2009 Nabucco... nomen omen Ladislav  Žák

Kontroverze Klaus kontra europoslanci, prosinec 2008 RSS 2.0      Historie >
2. 1. 2009 Francouzi jako Hitler   
1. 1. 2009 Guardian: Obavy z českého předsednictví EU sílí   
27. 12. 2008 S Čechy v čele EU bude veselo   
24. 12. 2008 Nězavisimaja gazeta: Ruské obavy z českého předsednictví   
22. 12. 2008 Evropská unie je politický kýč, aneb O věrnosti prázdnotě Luděk  Toman
19. 12. 2008 Transformace středověké Svaté říše v národní státy byla postupná Petr  Schnur
17. 12. 2008 Der Spiegel: Pozdvižení nad českým prezidentem: Tajně odposlouchával europoslance   
16. 12. 2008 Jak odvést pozornost od "lisabonizace" EU... Jaroslav  Kuba
16. 12. 2008 Tanečky okolo Lisabonské smlouvy Michael  Kroh
16. 12. 2008 Nastávající krize Milan  Valach

Sankt Peterburg prosinec 2008 RSS 2.0      Historie >
31. 12. 2008 Jsme odsouzeni pasivně naslouchat rozhovorům vládců o našem osudu   
31. 12. 2008 Ne, v Rusku není komunismus Jan  Čulík
27. 12. 2008 Dětští žebráci v petrohradském metru Jan  Čulík
23. 12. 2008 Vánoční procházka starým Petrohradem Jan  Čulík
22. 12. 2008 Sankt Peterburg a okolí - dalších pár pohledů Jan  Čulík
22. 12. 2008 Dnešní Rusko: Směsice kapitalismu a komunismu, která zraje k bizarnosti Jan  Čulík
21. 12. 2008 Půjde Rusko tou či onou cestou a jak to tam vypadá dnes? Jan  Čulík
20. 12. 2008 V ďáblově lůně: Sankt Peterburg 2008 Jan  Čulík
20. 12. 2008 Orgie konzumerismu v ruském městě Jan  Čulík

19. kongres ODS RSS 2.0      Historie >
10. 12. 2008 Nekolikajazyčný eurooptimistický jekot na Hradčanech Karel  Košťál
9. 12. 2008 Koncept bezpečnosti České republiky od ODS -- zřeknutí se suverenity ve prospěch Spojených států? Mojmír  Babáček
9. 12. 2008 Hlas lidu aneb co reprezentuje zkratka ODS   
8. 12. 2008 Boj s bolševismem v ODS Ladislav  Žák
8. 12. 2008 ODS kompletní. Stejná jména. Stejný styl. Stejné výsledky do budoucna. Štěpán  Kotrba
8. 12. 2008 Modré autíčko Robert  Bartoš
8. 12. 2008 Hrozící finanční krize zřejmě oslabila podporu ODS Vojtěch  Polák
8. 12. 2008 ODS: načechrejme péra, začne nová éra Milan  Daniel
8. 12. 2008 Václav Klaus de la Mancha a pár podivných kukaček v hnízdě ODS Ivo  Šebestík
7. 12. 2008 ODS stále bojuje s bolševismem Bohumil  Kartous

Může být mučení uměním? RSS 2.0      Historie >
15. 1. 2009 Na odporu postavená estetika není umění Štěpán  Kotrba
2. 1. 2009 Sderot, Gaza a Sue Grandová naruby Karel  Dolejší
7. 11. 2008 Film Veroniky Janečkové Pravztahy a otázka Jana Čulíka František  Koukolík
6. 11. 2008 Etické obsahy v díle jsou přirozenou součástí umění a mají právo být hodnoceny Jan  Paul
6. 11. 2008 Film Pravztahy Veroniky Janečkové byl zpřístupněn na webu   
5. 11. 2008 Janečkové Pravztahy se budou promítat v Praze   
4. 11. 2008 Číst Hitlera Milan  Valach
4. 11. 2008 Krve jako na jatkách je plný Louvre Miloslav  Štěrba
4. 11. 2008 Umění a krása, neboli Život umělce v nehezkých dobách Uwe  Ladwig
4. 11. 2008 Devianti Jiří  Drašnar

Gruzie, Rusko a Jižní Osetie RSS 2.0      Historie >
6. 3. 2009 Stratfor: Šest pilířů ruské moci   
6. 3. 2009 Clintonová v Ženevě: Zlepšování vztahů s Ruskem není zradou spojenců   
25. 2. 2009 Gruzie: Nová koalice žádá předčasné prezidentské volby   
23. 2. 2009 Potřebuje Rusko šíleného cara? Karel  Dolejší
23. 1. 2009 Experti: Nabucco není skutečnou alternativou   
22. 1. 2009 Vymítání démonů z americko-ruských vztahů   
15. 1. 2009 Stratfor: Ruská plynová past   
13. 1. 2009 Pustili nám plyn aneb sebevražda ukrajinského snu Štěpán  Kotrba
25. 12. 2008 Bývalý gruzínský zástupce v OSN vyzval k předčasným volbám Karel  Dolejší
24. 12. 2008 Nězavisimaja gazeta: Ruské obavy z českého předsednictví   

Šikana od Cizinecké policie RSS 2.0      Historie >
24. 2. 2009 Etnická čistka pracovního trhu aneb Při loupání cibule Karel  Dolejší
10. 10. 2008 Další překážka příchodu lidí ze zahraničí do ČR   
18. 8. 2008 Welcome to Prague   
14. 7. 2008 Fronty na cizinecké polici chce řešit Akademie věd: vlastním cizineckým policistou pro vědce   
6. 7. 2008 Imigrace Petr  Wagner
4. 7. 2008 Jak Cizinecká policie v Praze bojuje proti cizincům   
2. 7. 2008 Jak Cizinecká policie ČR zachází s lidmi   
5. 3. 2008 Stop, už nejste legály Milan  Daniel
22. 1. 2008 Korupce státních úředníků aneb Jak se žije cizincům v ČR   
16. 1. 2008 Třeba se Britové poučili v Česku Milan  Daniel

Zdravotnictví a reformy RSS 2.0      Historie >
6. 3. 2009 Co s odpovědností za nežádoucí reakce? Petr  Wagner
20. 2. 2009 "Ach, Emo..." aneb kdo dřív přijde, ten dřív žije Irena  Ryšánková
18. 2. 2009 Platy a poplatky Boris  Valníček
13. 2. 2009 Důchodcův dopis ministryni zdravotnictví Štěpán  Steiger
30. 1. 2009 Elektronický způsob vedení zdravotnické dokumentace: ochrana dat především Štěpán  Kotrba
29. 1. 2009 Za levné léky se v ČR vydaly jen 4 promile z celkových nákladů na léčiva Petr  Wagner
24. 1. 2009 Co zdravotnické poplatky regulují? Antonín  Konečný
23. 1. 2009 Ideologické hrůzy náměstka ministra či jeho kritika? Jan  Marek
22. 1. 2009 Ideologické hrůzy pana magistra Šnajdra Petr  Wagner
19. 1. 2009 Pohroma Julínek odchází, modrá kára zdravotnictví jede dál Vladimír  Tupáček

Tibet RSS 2.0      Historie >
11. 3. 2009 Dalajláma varuje: Tibetská kultura je na hranici zániku   
30. 5. 2008 Firma Dior zlikvidovala reklamu Sharon Stoneové pro Čínu   
20. 5. 2008 "Jako by zaklet byl onen sad."   
19. 5. 2008 Dalajláma nebyl přijat na vládní úrovni Richard  Seemann
25. 4. 2008 Tibet -- žádná Šangri-la Slavoj  Žižek
24. 4. 2008 Protestuji proti pokrytectví aktivistů, kteří se zasazují za lidská práva jen pro někoho Petr  Kužvart
18. 4. 2008 Mluvme tedy o Tibetu! Petr  Fiala
31. 3. 2008 "Olympiáda v Pekingu - Vypni televizi!"   
31. 3. 2008 Rezignuje dalajláma? Tibetská mládež ho možná donutí Štěpán  Kotrba
30. 3. 2008 Dezinformační válka: Podle obskurních zdrojů prý britská špionáž tvrdí, že nepokoje v Lhase vyvolali čínští policisté   

Čína RSS 2.0      Historie >
26. 2. 2009 Německo získalo miliardové objednávky z Číny   
21. 2. 2009 Lula da Silva a Si Ťin-pching: strategická spolupráce Jihu s Jihem Štěpán  Kotrba
20. 2. 2009 Čína začíná globálně investovat   
17. 2. 2009 Clintonová dorazila do Asie a Severní Korea odpálí raketu "s doletem do USA"   
13. 2. 2009 Čína se bojí o své satelity   
3. 2. 2009 V Číně přišlo 26 milionů lidí v důsledku hospodářské krize o práci   
22. 1. 2009 Bílá kniha čínské obrany Oskar  Krejčí
29. 12. 2008 Sinologie a dnešní Čína Lukáš  Zádrapa
2. 12. 2008 Čína se obává indicko-japonské vesmírné aliance   
9. 11. 2008 Xinhua: OSN oznámila podepsání Pekingské deklarace o změnách klimatu   

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
3. 7. 2006 Věčná koalice - nebezpečný útok na demokracii Miroslav  Polreich
30. 6. 2006 Dokážeme být svobodní? Jan  Čulík
29. 6. 2006 O českém vysokém školství Jan  Čulík
9. 6. 2006 Kdyby... Jakub  Rolčík
9. 6. 2006 Karyatidy se hájí: My nic, to Paroubek! Jan  Čulík
9. 6. 2006 Jsme Šílení Bohumil  Kartous
9. 6. 2006 Jak voliči rozdali politické karty, a co dál? Vladimír  Vokál
4. 5. 2006 Politická příživa Štěpán  Kotrba
29. 3. 2006 Znovu o tom, co česká média pomíjejí Jan  Čulík
11. 3. 2006 Jak informovaly Britské listy o válce v Kosovu   

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
9. 3. 2009 Obama přiznal, že Spojené státy "nevyhrávají" válku v Afghánistánu   
25. 2. 2009 Britský ministr spravedlnosti vetoval zveřejnění vládních záznamů o rozhodnutí zaútočit na Irák   
25. 2. 2009 Konec iluzí o manévrovém boji v Afghánistánu   
21. 2. 2009 Přeskupení priorit NATO   
18. 2. 2009 CIA tajně používá vojenskou základnu v Pákistánu   
16. 2. 2009 Irák: Vysocí američtí vojáci vyšetřováni kvůli ztrátě miliard dolarů na rekonstrukci   
13. 2. 2009 V Afghánistánu je nezvěstná třetina zbraní z amerických dodávek   
12. 2. 2009 Rusko chce "pomáhat" Spojeným státům v Afghánistánu   
11. 2. 2009 Petraeus údajně vypouští falešné zprávy o odkladu stahování USA z Iráku   
6. 2. 2009 Anketa v ČSSD: co s Afghánistánem? Jiří  Beránek

Hon na svobodu slova RSS 2.0      Historie >
5. 3. 2009 Proč zakazovat názor? Miroslav  Uhlíř
28. 2. 2009 Britská vláda "zneužívá strachu" k likvidaci demokratických svobod   
11. 2. 2009 Kde jsou hranice svobody projevu?   
8. 2. 2009 Když se norma stává pornem a porno normou Irena  Ryšánková
6. 2. 2009 Český parlament hrubě omezil kontrolu politiků ve veřejném zájmu Petr  Wagner
13. 12. 2008 Elton John žaloval deník Guardian a prohrál   
13. 11. 2008 Na svobodě slova už v ČR nezáleží? Petr  Wagner
5. 11. 2008 Český rozhlas: Jaklová se pokusila těsně před volbami o další cenzurní zásahy do vysílání Štěpán  Kotrba
24. 10. 2008 Cenzoři z Rady Českého rozhlasu zaútočili opět na Rádio Wave Štěpán  Kotrba
30. 4. 2008 Spisovatelé protestují, že Tesco potlačuje svobodu projevu   

Školství RSS 2.0      Historie >
9. 3. 2009 Melounek sem, melounek tam Pavel  Táborský
9. 3. 2009 Oxfordský profesor doporučuje, aby teenageři chodili do školy až od 11 hodin   
4. 3. 2009 MŠMT pokračuje v neprůhledné přípravě školské reformy   
27. 2. 2009 70 procent evropských absolventů anglických vysokých škol nesplácí půjčky na školné :) Jan  Čulík
19. 2. 2009 Zavést školné v ČR? Rozhodně ne!   
12. 2. 2009 Národ v ohrožení Kostas  Dimelis
10. 2. 2009 Potřebují pedagogové své profesní sdružení? Pavel  Táborský
9. 2. 2009 Zavedení školného v Anglii ve školství nic nezlepšilo Jan  Čulík
9. 2. 2009 Buďme tvořiví v roce kreativity 2009 Michal  Giboda
9. 2. 2009 University of Chicago Visiting Scholars Program   

Americká protiraketová základna v České republice RSS 2.0      Historie >
11. 3. 2009 "Nové myšlení" v USA: Nejdříve zrušme evropskou protiraketovou základnu   
11. 3. 2009 Střední Evropa: Blýskání na lepší časy   
9. 3. 2009 Lavrov: Rusko navrhuje úplný zákaz raket středního a kratšího doletu Karel  Dolejší
8. 3. 2009 Sikorski a Vondra prý ze hry, v čele NATO nejspíš bude Dán Karel  Dolejší
7. 3. 2009 Clintonová, Lavrov a chybné výkony Karel  Dolejší
6. 3. 2009 Redaktor MF Dnes Milan Vodička lže světové veřejnosti Jakub  Rolčík
6. 3. 2009 Stratfor: Šest pilířů ruské moci   
6. 3. 2009 Clintonová v Ženevě: Zlepšování vztahů s Ruskem není zradou spojenců   
4. 3. 2009 Medveděv jednoduše odmítl stát se rukojmím Teheránu Karel  Dolejší
3. 3. 2009 Obama zahájil v Teheránu "holywoodskou diplomacii"   

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
6. 3. 2009 The Crisis of Czech Literature Štefan  Švec
3. 3. 2009 Zemřel spisovatel Jan Vladislav   
2. 3. 2009 Lidé nečtou Josef  Vít
1. 2. 2009 Resources in English on Czech film, literature and politics   
7. 1. 2009 Ústav pro českou literaturu AV ČR vypisuje bohemistické stipendium   
31. 12. 2008 Podvod I. Miloslav  Bukovecký
15. 12. 2008 Na břehu dnů Petr  Litoš
11. 12. 2008 Vieweghova dvacátá kniha: Banální stereotyp Jan  Čulík
21. 10. 2008 Mytologizace "Udání Milana Kundery" Jakub  Češka
17. 10. 2008 "Nebudu-li já kurvú, ale bude jiná" Jan  Hus