11. 3. 2009
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
11. 3. 2009

Lidi, kteří bojují v minulých válkách

Byli jsme v pondělí v Glasgow na večeři s estonským filmovým režisérem Ilmarem Raagem. Měl jsem pocit, že jsem se vrátil do roku 1945, nebo snad 1950. Uznávám, že pobaltské státy měly ve dvacátém století strašlivou historii a děsivě trpěly od německých nacistů i ze Stalinova Ruska, ale od člověka, který se narodil r. 1968, tedy více než dvacet let po ukončení druhé světové války, bych naprostou posedlost minulými traumaty nečekal.

(Přitom Raagův nejznámější film Třída [2007] naštěstí o minulosti vůbec není, zabývá se drastickou šikanou v moderní třídě, která vede skrze ponížení až ke konečnému masakru). Skoro celý večer nám Ilmar Raag vykládal o různých paradoxních či děsivých epizodách z průběhu druhé světové války v Estonsku. V Oděse za minulý měsíc napsal scénář svého nového filmu, který se bude - jak jinak - zabývat osudy Estonců, viděnými očima Rusa, ve čtyřicátých letech dvacátého století.

Před večeří s estonským režisérem jsme zhlédli estonský dokumentární film o nacionalistických - estonských i ruských - bouřích uprostřed estonského hlavního města Talinu spojených s památníkem Rudé armádě, postavenému na počest ukončení druhé světové války. Extremističtí Estonci, připomínající Jana Šinágla, proti památníku ryčně protestovali, viděli v něm poctu vražedným okupantům. V Estonsku žijící stejně extremističtí Rusové naopak viděli v soše vojáka (populárně zvaného "Aljoša") zosobnění ruského hrdinství a poctu obětem druhé světové války všude. Více než hodinový film byl pozoruhodným záznamem idiotského chování dvou nacionalistických sekt, každá z nichž měla emocionálně vyjadřovaný názor na historii i na současnost, neslučitelný s tím druhým, a naprostou neschopnost empatie. Krátce řečeno, film byl o idiotech, kteří z kusu železa udělali mytologický symbol, obě soupeřící skupiny naprosto opačný, a kteří se pak před památníkem nezřízeně prali. Nejlépe z filmu vyšla estonská policie, údajně vycvičená Brity, která dodržovala v neuvěřitelných scénách profesionální a neústupný postoj naprosté profesionality, a to i v situacích drsného provokování z obou stran. (Rusové policistům: "Jak se to chováte? To je neuvěřitelné. Proč tady nesmím položit květiny? Hanba! Hanba!" Estonci policistům: "Jste zrádci estonského národa. Hanba! Hanba!") Inteligentně se zachovala i estonská vláda, která nakonec památník - sochu sovětského vojáka - přesunula do důstojného prostranství vojenského hřbitova a doplnila ji legendou, která nemůže urazit nikoho - že je to památník všech, kdož bojovali za svobodu národa a komunity.

Film i večeře s režisérem byly připomínkou, že čím traumatičtější minulost daného národa, tím více někteří příslušníci tohoto národa zůstávají v minulosti a nejsou schopni řešit problémy dneška.

Napadlo mě to znovu, když vidím, jak čeští politikové - a často i takzvaní údajní vzdělanci - znovu a znovu omílají - jak ti Estonci - svá traumata z minulosti, a proto nejsou schopni vnímat, o co jde dnes.

Dostali jsme v Britských listech podobně jako mnozí naši čtenáři - spam od písničkáře Jaroslava Hutky, zvoucí na jeho koncerty:

Chápu, že když člověka nebaví v této zemi žít, že se mu nechce chodit ani na koncerty písničkářů. Všechno je falešné, kromě lži, která jediná je pravá. Z politických stran se staly loupežné smečky, které vyvádějí k volbě své křivácké kandidáty, jiní nejsou a říkají tomu svobodná volba. Z obecních úřadů se stali předražení nafoukaní vyděrači a všechno smrdí podvodem. Politiky nelze kontrolovat ani odvolat a na každém rohu celé noci svítí herny znehodnocující peníze i charaktery. Všechno to znamená podporu komunistům, kteří jsou dávným dítětem neférového kapitalismu. Ale jak proti komunistům bojovat, když necháváme všude živnou půdu, ze které vzešli? Lid se zahořkle uzavřel do svých soukromých starostí, krajem vládne deprese a tušení, že krize teprve začíná. Nemáme ponětí, jak bude zeměkoule vypadat na jejím konci. Finanční dopady jsou jen důsledky globální politické zvrácenosti. A že by se politici nebo obyvatelstvo probudilo a hledalo nápravu? Není šance. Patologický kazisvět na pražském Hradě by sice chtěl kradoucí neviditelnou ruku trhu ještě neviditelnější a Moskvu viditelnější a vidlácká vláda hledá po sklepech ten pytel cukru, kterým to Evropě slíbila přisladit, ale kromě pocitu studu a trapnosti už z toho nic nebude. A zábavní průmysl svým monopolním kýčem jen prohlubuje tupost a beznaděj a blbý lid si i to nechá líbit. Tak přijďte na koncert alespoň vy, mám nové písně, ty staré jsem nezapomněl a v politických a komerčních operetách nejedu.

Hutkovy fejetony mi připadaly vždycky dobré, ale tohle jaksi - tak trochu populisticky - plete páté přes deváté.

A jak by chtěl "patologický kazisvět" na Pražském hradě "Moskvu viditelnější"? Co je to za nesmyslnou paranoiu? A i kdyby byla Moskva viditelnější, vadilo by to? Dnešní Rusko má s komunismem za Brežněva pramálo společného. Byl tam Hutka někdy? Uvědomuje si to?

Nebo budeme přehrávat jak ti Estonci pořád stejné stereotypy našich paranoidních pocitů z minulých traumat? Žít v minulosti bez vědomí, že dnešek je jiný?

                 
Obsah vydání       11. 3. 2009
11. 3. 2009 "Nové myšlení" v USA: Nejdříve zrušme evropskou protiraketovou základnu
11. 3. 2009 Střední Evropa: Blýskání na lepší časy
11. 3. 2009 Sociální vyloučení a pokusy o deetnizaci Romů v České republice Ivan  Veselý, Laura  Laubeová, Gabriela  Hrabaňová
11. 3. 2009 Jak se bombarduje režim? Ivo  Šebestík
11. 3. 2009 "Bombardování režimu": O "válce dvou penisů" Jan  Čulík
11. 3. 2009 Světové sociální fórum 2009: neevropské pohledy na stav světa Ondřej  Lánský
11. 3. 2009 Šestnáct osob usmrceno v Badensku-Wuertenbersku
11. 3. 2009 Dalajláma varuje: Tibetská kultura je na hranici zániku
11. 3. 2009 Pan Šebek inzeruje podporu čínských disidentů. Proč se nezastává i jiných utlačovaných? Jan  Čulík
11. 3. 2009 "Když se kácí les, létají třísky"
11. 3. 2009 Příspěvek k politické kultuře
10. 3. 2009 Politicko rozvratná činnost Člověka v tísni Štěpán  Kotrba
11. 3. 2009 Tohle není cvičení Petr  Litoš
11. 3. 2009 Je hrozba teroristických útoků v českém prostředí reálná? Jan  Čulík
11. 3. 2009 K teroristickému útoku může klidně dojít i v ČR
11. 3. 2009 "Do roka a do dne bude v českých ulicích krev"
11. 3. 2009 Lidi, kteří bojují v minulých válkách Jan  Čulík
11. 3. 2009 Průzkum k ochutnání u večeře
11. 3. 2009 Vzpomínka na Emilii Strejčkovou Václav  Hála
11. 3. 2009 Zelená se, zelená? Miloš  Dokulil
11. 3. 2009 Feministky v Amazonii Zuzana  Uhde
11. 3. 2009 Francouzská vláda obviněna, že se chová jako "Velký bratr"
11. 3. 2009 Dvě otázky pro Jiřího Paroubka Vít  Klíma
10. 3. 2009 Greenpeace: Dejte prostředky rozvojovým zemím na boj proti globálnímu oteplování
10. 3. 2009 Světová banka: USA táhnou svět do recese
10. 3. 2009 Grázlové ve zlínské sociální demokracii prohráli - prozatím Štěpán  Kotrba
10. 3. 2009 Stiglitz: Světovou banku a Mezinárodní měnový fond musí nahradit OSN
10. 3. 2009 Jak to chodí u Zelených při vylučování poslanců: Byl to mnohem větší rachot než z tanku
10. 3. 2009 Velbloud, ten se nemá, aneb leží Rumunsko ve střední Evropě? Karel  Dolejší
9. 3. 2009 Zahraniční politika Spojených států a nová administrativa prezidenta Baracka Obamy
10. 3. 2009 Těžko pochopitelné omyly Miloše Zemana Bohumil  Kartous
10. 3. 2009 Konec dobrých mravů? Aleš  Uhlíř
10. 3. 2009 Vládci vesmíru Irena  Ryšánková
2. 3. 2009 Hospodaření OSBL za únor 2009