29. 1. 2009
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
28. 1. 2009

ZNAMENÁ TOTO KONEC RAKETOVÉ OBRANY VE STŘEDNÍ EVROPĚ?

Světová média ve středu přinesla níže uvedenou zprávu z Ruska, jíž se vedení ruského státu snaží projevit vůči Obamovi vstřícnost ohledně kontroverzního protiraketového projektu pro střední Evropu. Komentátoři se - i vzhledem k už zaznamenanému, i když dosud nepřímému, nedostatku entusiasmu u Obamy pro Bushův raketový projekt - domnívají, že je projekt zřejmě nyní mrtev. (JČ)

Rusko oznámilo ve středu, že ruší plány na rozmístění raket Iskander, které lze vybavit jadernými hlavicemi, nedaleko Kaliningradu zřejmě na znamení toho, že si přeje lepší styky s novou americkou vládou. Činitelé z ministerstva obrany konstatovali, že návrhy Kremlu rozmístit střely krátkého doletu na kaliningradském území nedaleko Polska byly "suspendovány".

29. 1. 2009

Vladimír Putin nabídl olivovou snítku nové americké vládě. Přislíbil, že se skoncuje s konflikty z minulosti. Zdůraznil, že militarizace nemůže vyřešit problémy světa.

Ruský premiér pronesl svůj projev několik hodin poté, co Kreml oznámil, že zastavuje rozmístění raket v Evropě, v jehož důsledku hrozilo nové ochlazení vztahů mezi Ruskem a USA. Činitelé ruského ministerstva obrany zdůraznili, že toto rozhodnutí bylo přijato, protože Obama znovu hodnotí plány na postavení protiraketové obrany v Polsku a v České republice.

29. 1. 2009

Vláda si vymýšlí

Poplatky v lékárnách se na "drahé léky" neuspoří

Po mém článku o rozhovoru s prvním náměstkem ministra zdravotnictví, Mgr. Šnajdrem, jsem dostal řadu reakcí obhajujících poplatky v lékárnách ve formě, jaká existuje. Tj. 30 Kč,- na každou napsanou položku. Důvodem byl argument úspory prostředků pro drahá léčiva. Vcelku jsem se snažil odpovídat individuelně, ale dnešní úvodník pana Neffa v Neviditelném psu mne vyprovokoval k napsání článku o skutečných faktech. Budu se věnovat poslednímu roku bez poplatků, tj. roku 2007 na základě podkladů Státního ústavu pro kontrolu léčiv.

29. 1. 2009

Tak je několik týdnů po volbách v krajích a také do Senátu. Současně proběhl kongres ODS jako reakce na volby. Volby dopadly pro strany vládní koalice přímo katastrofálně, především pro ODS a SZ. Při relativně neočekávané vysoké účasti voličů byly výsledky tak jednoznačné, že pro vládní koalici je nanejvýše těžké si přiznat hlavní důvody tak drtivé prohry.

Jedním z hlavních důvodů tak zničující prohry vládní koalice (i když se to ona nyní snaží zlehčovat a všelijak omlouvat), byla nesporně mimo jiné i snaha prosadit navzdory mínění většiny občanů instalaci radaru XBR v Brdech. To byl nejspíše důvod, který stál SZ téměř vymazání ze seznamu politických stran. Není to vina prostých členů a voličů SZ, ale jejího současného vedení v čele s panem Bursíkem. To nerespektovalo přání členské základny a voličů o nesouhlasu s přítomností cizích vojenských základen mimo NATO na našem území.

Jak vlastně vypadá historie ohlupování, mlžení a diskuzí o radaru:

29. 1. 2009

Vláda prezidenta Baracka Obamy uvažuje o tom, že pošle do Íránu dopis, jehož cílem je rozmrazit americko-íránské vztahy a připravit cestu pro přímé rozhovory.

Americké ministerstvo zahraničí připravuje různé verze tohoto dopisu už od 4. listopady 2008, kdy byl Obama zvolen americkým prezidentem. Americký dopis by byl odpovědí na dlouhé blahopřání ke zvolení, které Obamovi poslal 6. listopadu 2008 íránský prezident Mahmud Ahmadinežád.

Michael Marčák:  Hle, Gaza. Další úchvatný pomník lidské nesnášenlivosti byl právě dokončen.
30. 1. 2009

29. 1. 2009

Svět čelí nejhorší recesi od druhé světové války. Velká Británie bude recesí nejvážněji postiženější zemí ze všech rozvinutých ekonomik. Tvrdí to nejnovější předpověd od Mezinárodního měnového fondu.

Britské hospodářství se letos zmenší o 2,8 procent, což bude mít drsné následky pro zaměstnanost, ceny domů a bytů a veřejné finance. V Americe se hospodářství zmenší o 1,5 procent, v eurozóně o 2 procenta a o 2,5 procenta v Japonsku. Růst v Číně poklesne na 6,75 procent a v Indii na 5 procent. Globální hospodářství poroste jen o 0,5 procenta, nejméně od čtyřicátých let minulého století.

Mezinárodní organizace práce varuje, že v nadcházejícím roce "dramaticky stoupne" globální nezaměstnanost a chudoba. V nejhorším případě stoupne počet nezaměstnaných od r. 2007 o padesát milionů osob na 230 milionů osob, neboli 7,1 procent celkového počtu světových pracovních sil.

Podrobnosti v angličtině ZDE

29. 1. 2009

Americká Sněmovna reprezentantů schválila soubor ekonomických pobídek v hodnotě 825 miliard dolarů, jejichž cílem je zachránit americké hospodářství. Avšak pro Obamu hlasovali jen Demokratičtí poslanci, kteří ovládají Kongres. Obama se přitom velmi snažil získat pro zákon podporu obou hlavních amerických stran. Balík stimulačních opatření obsahují daňové škrty v hodnotě asi 275 miliard dolarů, úvěry ve výši 500 dolarů pro každého zaměstnance a 1000 dolarů pro dvojice. Většina balíku se soustřeďuje na výdaje na modernizaci americké infrastruktury, včetně více než 60 miliard dolarů na elektrické rozvody a na programy, které mají učinit vládní budovy energeticky efektivními.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Michael Marčák: Stručně řečeno, příteli:  Evropa od vás čeká jen, že nerozpoutáte válku, nerozvrátíte Unii a škody budou odstranitelné. A havně už žádnou kultůru. Prosím !
28. 1. 2009

nádraží Ústí nad Orlicí
29. 1. 2009

Právě s tímto poselstvím se na nového ministra dopravy Petra Bendla (ODS) obrátilo několik uznávaných českých vědců. Ve svém dopise se odvolávají nejen na památkovou a kulturní hodnotu této stavby, ale zmiňují také novou rovinu – výjimečný krajinný ráz Tiché Orlice. „Jedná se o ucelený krajinný celek figurující v různých regionálních členěních jako fytogeografický okres, geomorfologická jednotka apod. Existuje řada dokladů v odborné literatuře mnoha disciplín, že jde o území mimořádně cenné z hlediska migrací různých skupin bioty a také člověka. V úhrnu jde o turisticky a rekreačně atraktivní hodnoty, hodnoty kulturního a přírodního dědictví, které by ani moderní dálková dopravní trasa neměla místním obyvatelům ničit, paradoxně ve veřejném zájmu.“

Doc. Ing. Petr Maděra, PhD., který je předsedou České společnosti pro krajinnou ekologii a Prof. RNDr. Pavel Kovář, CSc., děkan Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy se ve svém dopise dotýkají i skutečnosti, že nejen oni, ale i mnozí jejich zahraniční kolegové se pozastavují nad tím, že z fondů EU jsou financovány devastace ekosystémů a demolice historicky či jinak cenných objektů.

O celé kauze jako první informovaly BL.

29. 1. 2009

ŠOK│ Pokud si myslíte, že ne a že jsem se zbláznil, tak to ne já, ale Ministerstvo kultury. To ne Pražský hrad, ale historická nádražní budova v Ústí nad Orlicí. Přes nesouhlas Národního památkového úřadu Pardubice i Národního památkového úřadu Praha. Přes nesouhlas odbor školství, kultury, mládeže a tělovýchovy MěÚ Ústí. Přes nesouhlas Výzkumného centra průmyslového dědictví. Přes nesouhlas odboru kultury a památkové péče Krajského úřadu Pardubického kraje.

Stačil souhlas Českých drah a investora stavby - Správy železniční dopravní cesty. Ministerstvo kultury rozhodlo, že neprohlásí výpravní budovu nádraží v Ústí nad Orlicí kulturní památkou. Rozhodlo se, že její zbourání je ve veřejném zájmu. Kdo vlastně definuje veřejný zájem?

Chronologie kauzy plánované demolice nádraží v Ústí n. Orlicí ZDE

29. 1. 2009

Není zrovna teď čas zamyslet se (znovu) nad I. a II. stupněm škol?

Kdeže loňské sněhy jsou! Každá generace si musela nějak vychutnat nějakou tu dobře či jen módně (nebo pragmaticky) nastavenou školskou reformu. Zrovna tak zažila určitý soubor vyučujících, nejednou s obtížemi klopýtajících omezeními danými celým tím setrvačně sebezáchovným systémem. Nejdřív muselo stačit, že na vsi děti učil třeba vysloužilý voják. Další směna učitelů musela spoléhat nemálo na koledu a shovívavou světskou a církevní vrchnost. Po první světové válce si nakonec musela mladá žena vybrat, zda chce založit rodinu (a opustit školu), anebo dále učit (a neprovdat se). Ne že by se vůbec kdy učitelům dařilo mít záviděníhodnou existenci. (Jediné, co navenek vypadá rajsky, je těch v základním a středním školství osm týdnů letních "prázdnin", nikoli už ty platy za zodpovědnou práci během školního roku.)

29. 1. 2009

Předseda Mezinárodního úřadu pro atomovou energii (IAEA) zrušil rozhovory pro společnost BBC proto, že BBC neodvysílala reklamu charitativních organizací požadujících, aby lidé přispívali na katastrofu, způsobenou Izraelci v Gaze.

Mohamed El Baradei je přesvědčen, že rozhodnutí BBC porušilo "pravidla základní lidské slušnosti," konstatovala jeho mluvčí. Šéf IAEA měl poskytnout BBC několik rozhovorů během jeho účasti na Světovém ekonomickém fóru v Davosu.

Podrobnosti v angličtině ZDE

29. 1. 2009

Papež Benedikt XVI. vyjádřil "plnou a nespornou solidaritu s židy" a distancoval se od biksupa, který popírá, že nacisté používali plynové komory.

Britský biskup Richard Williamson patří ke čtyřem biskupům, jejichž exkomunikaci papež minulý týden zrušil. Williamson se nedávno vyjádřil: "Jsem přesvědčen, že plynové komory neexistovaly."

Vedoucí představitelé židů při příležitosti Světového dne vzpomínání na holocaust reagovali hněvivě na rehabilitaci tohoto biskupa a zdůraznili, že to poškkodilo katolicko-židovský dialog.

Papež však řekl ve středu v projevu ve Vatikánu, že holocaust "by měl být varováním před vším zapomínámím, popíráním a redukcionismem.

Avšak Elie Wiesel, držitel Nobelovy ceny a člověk, který zažil nacistické koncentrační tábory, se vyjádřil, že zrušením exkomunikací papež poskytl důvěryhodnost "nejvulgárnějšímu aspektu antisemitismu".

Podrobnosti v angličtině ZDE

29. 1. 2009

Tisíckrát opakovaná lež se nestane pravdou, i kdyby si to Dana Jaklová a Antonín Zelenka přáli. Jako už několikrát, i tentokrát se na svém zasedání Rada Českého rozhlasu dopustila několika lží. Záměrných lží, protože za diplomatický výraz "nepravda" se dá označit pouze ta lež, o které lhář neví, že je nepravdivá. Rada tentokrát odpovídala náměstkyni ministra školství, která vyjádřila obavu o pokračování vysílání stanice pro mladé. V odpovědi Rady zaznělo, že z analogového kmitočtu byla stanice stažena proto, že vysílala v rozporu se zákonem. Proti této formulaci byl nucen ostře a hlasitě protestovat generální ředitel. Protestuji i já. Rádio Wave nevysílalo nikdy v rozporu se zákonem, jak se veřejnosti (a to i odborné) snaží už více než dva roky Florianova Rada Českého rozhlasu namluvit. Rádio Wave bylo v roce v lednu 2005 schváleno tehdejší Radou, vedenou bývalým náměstkem ministra kultury Prokopem jako "regionální rozhlasové studio", a zřízeno generálním ředitelem v souladu s § 9, odst. 8 zákona 484/1991 Sb. Schválen byl jeho program, schváleno bylo zřízení studia, schválen byl jeho rozpočet, schválen byl jeho ředitel. Hlasováním pro nepravdivou formulaci v odpovědi na dopis 1. náměstkyně ministra se dopustili lži D.Jaklová, J.Florian, L.Jíša,T. Ratiborský, A.Zelenka.

29. 1. 2009
tisková zpráva organizátorů demonstrace - veřejného pohřbu kvality práce Rady Českého rozhlasu

Ve středu 28. ledna 2009 se před budovou Českého rozhlasu konala demonstrace odpůrců Rady Českého rozhlasu. V den jejího veřejného zasedání demonstrovali proti krokům Rady jako je například tlak na vypnutí Radia Wave z analogového vysílání.

Část účastníků protestů nebyla následně vpuštěna do zasedací místnosti Rady a došlo ke slovním potyčkám.

29. 1. 2009

POZNÁMKA NA OKRAJ:

Existuje bohužel hodně případů hrubého zanedbávání dětí a zároveň se ozývá i mnoho hlasů proti odpovědnosti státu za výchovu mladých lidí. O téhle základní odpovědnosti jsem už jednou v BL psal, dnes jde o dva příklady, kdy stát chce různým způsobem reagovat, a jde o to, co by bylo lepší, zda politika cukroví, nebo biče.

29. 1. 2009

"Je načase, aby se muž probudil, neboť muž na Západě již několik staletí spí. Na mnohých úrovních se zaplétává do válek a bojů o moc, čímž působí společnosti značnou škodu."

To je citát z knihy Promluv k Západu od Stephana V. Stepali-Doliwy, která vyšla v Mnichově v r. 1994, v češtině o pět let později, a má na každý den úvahu k zamyšlení. Dokončím tu, která byla psána k 24. lednu:

28. 1. 2009

Otevřený dopis zoufalých zaměstnanců Crystalexu předsedovi vlády

Zřejmě poslední způsob, jak se zaměstnanci mohou domáhat svých práv v bezprávním státě, jakým se Česká republika stala, je trestní oznámení, zaslané Mezinárodnímu soudnímu dvoru v Haagu, píše čtenářka Britských listů (jméno je redakci známo), zaměstnankyně Crystalexu a posílá nám otevřený dopis, zaslaný zaměstnanci premiérovi. Smutné je, že jako právní laik se mýlí, protože trestný čin otrocké práce byl liberalizovaným zákoníkem práce v podstatě legalizován. Za lhostejného přihlížení zaměstnanců, odborářů, občanů, voličů. Za jásání většiny novinářů a podnikatelů. Selhání preventivní a koordinační role ČMKOS jako centrály odborů považuji osobně za fatální. A byla to právě tato vláda, která kombinací úmyslu, podpořeného Svazem průmyslu (zaměstnavatelskou lobby) a lhostejnosti MPSV o ČMKOS k tomuto stavu přispěla... Nekonala se generální stávka, nechodilo se na náměstí. Odbory jakoby neexistovaly, nebo se staraly pouze o stravenky a vánoční bonboniéry... Nezbývá nyní, než - jako kdekoliv na Západě - vzít cepy a sudlice a táhnout na hlavní město, před honosný palác těch, kteří o zavedení otroctví v Česku rozhodli - před Úřad vlády. Teprv teď možná poznají dělníci nejen z Crystalexu, co znamená odborářská práce a hájení svých práv. A NIKOLIV HOLÉ RUCE, ALE HOLE V RUCE. Dokud nebude před Strakovou akademií nejméně deset tisíc lidí, kteří si nebudou brát servítek, a nebudou připraveni i na násilný střet s policií, nestane se nic. Dokud do Úřadu vlády nebude foukat studený vítr vytlučenými okny, nestane se nic. │ŠOK

My zaměstnanci sklárny Crystalex a.s., se sídlem v Novém Boru, ČR, podáváme trestní oznámení pro nedodržování platných zákonů, uvedených v Zákoníku práce ČR, porušování lidských práv a zavádění otrokářského řádu v ČR.
28. 1. 2009

JAK RADA ČRO PORUŠUJE ZÁKON

13:12 "Rada ČRo Vaši žádost o stanovisko ze dne 26.1.2009 projednala na svém veřejném zasedání dne 28.1.2009 s tím, že text obdrželi jednotliví členové předem. ..." Tak takto znějící dopis Čj. 18/09 dorazil organizátorkám petice "Gorily online v ohrožení" jako odpověď na žádost o vysvětlení, kterou podaly Radě Českého rozhlasu v souvislosti s porušováním zákona na které se ptal Kotrolní výbor Parlamentu při projednávání Zprávy o hospodaření za rok 2007. Dopis sám není zajímavý, kdyby nepřišel dřív, než začalo zasedání Rady. Kdyby nebyl napsán dnes, 28. ledna 2009 už v 10:23 a odeslán sekretářkou v 12:10:36. Rada začíná jednat ve 14:00. Ukázka flagrantnějšího porušení zákona o Českém rozhlase Radou už by se asi hledala těžko. Členové Rady si zákonem vytírají zadnice. Stejně jako poslanci, kteří Radu už dávno měli pro porušování zákona odvolat. Podkladů ve Sněmovně už je víc než dost.

"Rada ČRo vyřídila všechny došlé stížnosti, připomínky a náměty posluchačů s tím, že řada z nich reagovala na tuto činnost Rady ČRo pozitivně", píše se v dopise Rady. Demonstrace před budovou rozhlasu proti Radě ovšem není pozitivní reakce. Stejně tak stížnosti posluchačů Stálé komisi pro sdělovací prostředky Parlamentu a petice tisíců osob.

plné znění dopisu Rady ČRo ZDE

26. 1. 2009

Poslouchám už několik týdnů všemožné rady, jak zvládnout finanční, tu ekonomickou, tu hospodářskou, tu americkou, tu evropskou tu světovou či globální krizi a nemohu při jejich sledování ubránit reminiscencím na pořady Přemka Podlahy. Rád bych předeslal, že rady Přemka Podlahy mi připadají, přes některé výjimky potvrzující pravidlo, daleko užitečnější než ty, které slýchávám společně s ostatními od politiků, ekonomů, analytiků a vůbec odborníků všeho druhu.

28. 1. 2009

OPT-OUT, "FLEXIBILITA" a 48 HODIN PRÁCE

Europoslanec ODS Milan Cabrnoch na stránkách ODS píše horkou novinku, která nejspíše smete celoevropskou liberalizaci zákoníku práce, prosazovanou konzervativci a liberály v Evropské Radě, proti které se postavily evropské odborové centrály a všechny levicové kluby:

"Evropský parlament hlasoval v druhém čtení o návrhu směrnice o pracovní době. Byla přijata zpráva poslance Alejandra Cercase (Partido Socialista Obrero Español - PSOE, Evropští socialisté - PES), která vyjadřuje nesouhlas se společným postojem Rady z června 2008, zejména pokud jde o výjimky (tzv. "opt-out") a pracovní pohotovost, která se týká především pracovníků ve zdravotnictví. ... ...Vzhledem k tomu, že ani v druhém čtení nedošlo ke shodě mezi Radou a Parlamentem, vznikl Dohodovací výbor. Pokud se ani Dohodovacímu výboru nepodaří dojít k souladu mezi Radou a Parlamentem, novela bude zamítnuta a bude platit stávající znění směrnice o pracovní době."

28. 1. 2009

Mění se Rusko v gangsterský stát?

Minulý týden jakýsi mladík v lyžařské kukle na moskevské ulici zblízka zastřelil známého lidskoprávního právníka Stanislava Markelova, 34, a pětadvacetiletou novinářku na volné noze Anastasii Baburovou. Oba pracovali pro protivládní list Novaja gazeta. Markelov byl kolega a blízký přítel před časem zavražděné opoziční novinářky Anny Politkovské. List Novaja gazeta je v Rusku dobře znám jako hlavní zdroj opozice vůči režimu Vladimíra Putina.

Na scéně nebyli žádní svědci, na ulicích nebyly žádné videokamery, a - jako pokaždé, když dojde k usmrcení osob, které jsou v opozici, zcela nepřítomna byla i policie.

28. 1. 2009
tisková zpráva Iuridicum Remedium

Již třetím rokem vyhlašuje Rada Evropy 28. leden za Evropský den ochrany osobních údajů. Občanské sdružení Iuridicum Remedium (IuRe) při této příležitosti připomíná, že právě v této době je bezpečnost osobních údajů českých občanů mimořádně ohrožena. Na některé z aktuálních problémů níže upozorňujeme.

Opencard nebo-li Univerzální karta Pražana začala v roce 2009 sloužit také jako tramvajenka MHD. Bezkontaktní čipová karta dříve používaná pouze k placení parkovného a jako průkazka do Městské knihovny ovšem není bezpečná. Bezkontaktní čip je dálkově čitelný a data na něm jsou propojitelná s centrální databází s osobními údaji. Technicky tedy není možné vyloučit sledování. Podle IuRe může být stávající karta zneužita k plošnému sledování pohybu i dalších zvyklostí či chování Pražanů.

28. 1. 2009

Zelené karty, nebo odpovědný výběr kvalifikovaných migrantů?

Dramatická změna ekonomických poměrů přinesla i nutnost změny imigrační politiky. Do podzimu 2008 se zdálo, že trend přílivu levné pracovní síly ze zahraniční bude pokračovat. České firmy stále hlasitěji reptaly na lhůty vyřizování pracovních víz pro své budoucí zaměstnance, české konzuláty v Hanoji a Ulánbátaru se hrozily front před svými dveřmi a obvinění z korupce a ministerstvo průmyslu a obchodu dělalo všechno pro to, aby prosadilo dlouho již připravený koncept zelených karet a uvedlo ho do praxe. To se nakonec podařilo. Než však potřebné legislativní změny vstoupily v platnost, zelené karty dostaly barvu zimního listí. Pracovní místa, o něž je možno prostřednictvím portálu MV v rámci institutu Zelených karet požádat, z trhu práce prakticky zmizela. Obsadili je čeští zaměstnanci, jimž je najednou dobrá každá práce, kterou vůbec seženou.

28. 1. 2009

Ani s jinými texty britského lékaře Theodora Dalrympla nemusí člověk kompletně souhlasit, ale rozhodně v nich najde dost důvodů k zamyšlení. V článku zveřejněném na Social Affairs Unit na příkladu psychiatrických služeb v Británii předestírá svůj pohled na některé obecnější trendy vývoje britské společnosti. Zaujme už první větou, která zní:

„Psychiatrické služby v Británii ničí stejná třída aparátčíků, která již narušila naše školství, univerzity a policii.“

1. 1. 2009

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Apelujeme na čtenáře, aby třeba i minimální částkou přispěli na provoz Britských listů. Britské listy si každý měsíc otevře 200 000 individuálních IP adres. Finančně však na provoz listu přispívá jen kolem 200 osob. Děkujeme jim, ostatním čtenářům chceme sdělit, že by Britské listy mohly dělat daleko víc, kdyby měly možnost platit si stálé novináře.

V prosinci 2008 přispělo celkem 220 čtenářů Britských listů na provoz časopisu úhrnem částkou 75 226.75 Kč. Příjem z reklamy byl 2000 Kč. Na kontě Britských listů v Raffaisenbance jsme měli 31. 12. 2008 částku 81 886.01 Kč . Na internetovém účtu Paypal máme nyní 883.67 GBP a 1,725.65 EUR.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Hypoteční, finanční ... ekonomická krize RSS 2.0      Historie >
29. 1. 2009 Hospodářská situace se stále zhoršuje   
28. 1. 2009 Krize: Nevědomost, nebo neprofesionalita? Jaroslav  Ungerman
27. 1. 2009 O příkladném jednání Richarda Fulda, neboli Když si někdo nechá za něco platit, ale pak se odpovědnosti vyhne Uwe  Ladwig
26. 1. 2009 ICT: Krize, krize, krize kam se podíváš Štěpán  Kotrba
26. 1. 2009 Prerastie globálna kríza do megakrízy? František  Škvrnda
23. 1. 2009 Ekonomická krize utajeným pohledem odborů   
23. 1. 2009 Británie je v recesi   
22. 1. 2009 Finanční krize -- největší černá díra v dějinách Patrik  Nacher
22. 1. 2009 O rozložení majetku a o sociálním smíru Uwe  Ladwig
21. 1. 2009 Požadavek: Znárodněte britské banky   

USA 2009: Obama a očekávání RSS 2.0      Historie >
26. 1. 2009 ICT: Krize, krize, krize kam se podíváš Štěpán  Kotrba
26. 1. 2009 Již první dny Obamova prezidentství ukazují, že bez prolévání krve to nepůjde Daniel  Veselý
22. 1. 2009 Vymítání démonů z americko-ruských vztahů   
22. 1. 2009 Proboha, jsi vůbec "Robert"? A není to fuk?! Miloš  Dokulil
22. 1. 2009 Chce vyjednávat s Íránem bez předchozích podmínek   
21. 1. 2009 Toto je cena a příslib občanství Barack  Obama
21. 1. 2009 Nový tón. Opustil falešný optimismus   
21. 1. 2009 Co Obamův projev znamená   
21. 1. 2009 Komentář deníku Daily Telegraph   
21. 1. 2009 Bloggeři a komentátoři nejednotni ohledně Obamova projevu   

"Entropa" Davida Černého RSS 2.0      Historie >
27. 1. 2009 Bulharská odveta Ladislav  Žák
26. 1. 2009 Mystifikace za mystifikaci aneb poprvé fandím Mladé frontě Dnes   
21. 1. 2009 Omlouvám se, že jsem umělec?? Bohumil  Kartous
21. 1. 2009 Entropa není umění Petr  Wagner
20. 1. 2009 Černý obrys rafinovaného cukru? Miloš  Dokulil
20. 1. 2009 Ta provokace mi skutečně připadá vtipná Jan  Čulík
17. 1. 2009 Tak je vyloupněte Petr  Litoš
17. 1. 2009 Absurdistán se představil Entropou Zdeněk  Jemelík
17. 1. 2009 Bulharsko František  Řezáč
17. 1. 2009 Washington Post: Je-li Bulharsko záchod, je na něm teď pěkně zima   

Ukrajina, Rusko a dodávky plynu do Evropy RSS 2.0      Historie >
28. 1. 2009 Nabucco... nomen omen Ladislav  Žák
23. 1. 2009 Experti: Nabucco není skutečnou alternativou   
21. 1. 2009 Plynová krize a slabost Ruska Pavel  Urban
19. 1. 2009 Komu prospívá plynová krize v Evropě? Pavel  Rott, Štěpán Kotrba
18. 1. 2009 Ukrajinsko ruská dohoda dosiahnutá -- je kríza skutočne za nami? Juraj  Slabeycius
18. 1. 2009 Tymošenková obviňuje Firtaše, Bojka a Juščenka ze selhání plynových rozhovorů   
16. 1. 2009 Putin o plynu v německé televizi   
16. 1. 2009 Bielorusko a Ukrajina sa nelíšia iba o faktor priepustnosti plynu   
15. 1. 2009 Může vůbec dnes Ukrajina přepravovat plyn do Evropy?   

Kontroverze Klaus kontra europoslanci, prosinec 2008 RSS 2.0      Historie >
2. 1. 2009 Francouzi jako Hitler   
1. 1. 2009 Guardian: Obavy z českého předsednictví EU sílí   
27. 12. 2008 S Čechy v čele EU bude veselo   
24. 12. 2008 Nězavisimaja gazeta: Ruské obavy z českého předsednictví   
22. 12. 2008 Evropská unie je politický kýč, aneb O věrnosti prázdnotě Luděk  Toman
19. 12. 2008 Transformace středověké Svaté říše v národní státy byla postupná Petr  Schnur
17. 12. 2008 Der Spiegel: Pozdvižení nad českým prezidentem: Tajně odposlouchával europoslance   
16. 12. 2008 Jak odvést pozornost od "lisabonizace" EU... Jaroslav  Kuba
16. 12. 2008 Tanečky okolo Lisabonské smlouvy Michael  Kroh
16. 12. 2008 Nastávající krize Milan  Valach

Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ RSS 2.0      Historie >
27. 1. 2009 Obama zahajuje diplomatické úsilí vůči Blízkému Východu   
26. 1. 2009 Článek podepsaný Arnoštem Lustigem, i když s jakýmkoliv obsahem, bývá uveřejněn vždy   
26. 1. 2009 Konflikt v Gaze a mezinárodní solidarita Milan  Valach
24. 1. 2009 Kontroverze: Vysílat či nevysílat humanitární reklamu pro Gazu?   
23. 1. 2009 BBC: Co udělala moje rodina Izraeli?   
23. 1. 2009 Kostlivci v Benediktově skříni Karel  Dolejší
23. 1. 2009 BBC odmítla odvysílat reklamu charitativních organizací ve prospěch sbírky pro Palestinu   
23. 1. 2009 Situace v Izraeli je nyní podstatně horší než dříve   
23. 1. 2009 Izraelci rozesílají po světě článek, že v Gaze zabili "jen 600 lidí"   
23. 1. 2009 Izrael lže o nárůstu palestinských útoků, usvědčil se sám   

Sankt Peterburg prosinec 2008 RSS 2.0      Historie >
31. 12. 2008 Jsme odsouzeni pasivně naslouchat rozhovorům vládců o našem osudu   
31. 12. 2008 Ne, v Rusku není komunismus Jan  Čulík
27. 12. 2008 Dětští žebráci v petrohradském metru Jan  Čulík
23. 12. 2008 Vánoční procházka starým Petrohradem Jan  Čulík
22. 12. 2008 Sankt Peterburg a okolí - dalších pár pohledů Jan  Čulík
22. 12. 2008 Dnešní Rusko: Směsice kapitalismu a komunismu, která zraje k bizarnosti Jan  Čulík
21. 12. 2008 Půjde Rusko tou či onou cestou a jak to tam vypadá dnes? Jan  Čulík
20. 12. 2008 V ďáblově lůně: Sankt Peterburg 2008 Jan  Čulík
20. 12. 2008 Orgie konzumerismu v ruském městě Jan  Čulík

Plynovod Nabucco RSS 2.0      Historie >
28. 1. 2009 Nabucco... nomen omen Ladislav  Žák
23. 1. 2009 Experti: Nabucco není skutečnou alternativou   
19. 1. 2009 Komu prospívá plynová krize v Evropě? Pavel  Rott, Štěpán Kotrba
15. 1. 2009 Stratfor: Ruská plynová past   
25. 12. 2008 Rusko podepsalo se Srbskem strategické energetické dohody - válka o ropu skončila   
10. 11. 2008 Energetická bezpečnost a zemní plyn -- část II Jaroslav  Ungerman
31. 10. 2008 Energetická bezpečnost a zemní plyn -- část I. Jaroslav  Ungerman
27. 10. 2008 Rumunsko a Rakousko zrazují Nabucco   
23. 10. 2008 Nový plynový kartel by mohl mít podstatný dopad na Evropu   

19. kongres ODS RSS 2.0      Historie >
10. 12. 2008 Nekolikajazyčný eurooptimistický jekot na Hradčanech Karel  Košťál
9. 12. 2008 Koncept bezpečnosti České republiky od ODS -- zřeknutí se suverenity ve prospěch Spojených států? Mojmír  Babáček
9. 12. 2008 Hlas lidu aneb co reprezentuje zkratka ODS   
8. 12. 2008 Boj s bolševismem v ODS Ladislav  Žák
8. 12. 2008 ODS kompletní. Stejná jména. Stejný styl. Stejné výsledky do budoucna. Štěpán  Kotrba
8. 12. 2008 Modré autíčko Robert  Bartoš
8. 12. 2008 Hrozící finanční krize zřejmě oslabila podporu ODS Vojtěch  Polák
8. 12. 2008 ODS: načechrejme péra, začne nová éra Milan  Daniel
8. 12. 2008 Václav Klaus de la Mancha a pár podivných kukaček v hnízdě ODS Ivo  Šebestík
7. 12. 2008 ODS stále bojuje s bolševismem Bohumil  Kartous

Roman Joch, ředitel "Občanského institutu" RSS 2.0      Historie >
5. 12. 2008 Joch Jan  Hruška
5. 12. 2008 Doufejme, že se Roman Joch nebude chtít vrátit k profesi   
5. 12. 2008 Poplašná zpráva o úrovni české populace   
5. 12. 2008 To, že je Roman Joch zván v ČR do televize, má zásadní význam   
4. 12. 2008 Necenzurovat- ani Jocha Ivan  David
4. 12. 2008 Naše civilizace nebyla nikdy dosti křesťanská   
4. 12. 2008 Televizní odborník Roman Joch   
3. 12. 2008 Propaganda od Romana Jocha - článek bez informační hodnoty   
25. 2. 2008 Jochův návrh na legalizaci mučení jste nepochopili   
24. 2. 2008 Nikdy více bolševizaci ČR   

Může být mučení uměním? RSS 2.0      Historie >
15. 1. 2009 Na odporu postavená estetika není umění Štěpán  Kotrba
2. 1. 2009 Sderot, Gaza a Sue Grandová naruby Karel  Dolejší
7. 11. 2008 Film Veroniky Janečkové Pravztahy a otázka Jana Čulíka František  Koukolík
6. 11. 2008 Etické obsahy v díle jsou přirozenou součástí umění a mají právo být hodnoceny Jan  Paul
6. 11. 2008 Film Pravztahy Veroniky Janečkové byl zpřístupněn na webu   
5. 11. 2008 Janečkové Pravztahy se budou promítat v Praze   
4. 11. 2008 Číst Hitlera Milan  Valach
4. 11. 2008 Krve jako na jatkách je plný Louvre Miloslav  Štěrba
4. 11. 2008 Umění a krása, neboli Život umělce v nehezkých dobách Uwe  Ladwig
4. 11. 2008 Devianti Jiří  Drašnar

Krajské a senátní volby říjen 2008 RSS 2.0      Historie >
4. 12. 2008 Analýza neúspěchů ODS   
20. 11. 2008 Jak se jedná o krajské vládě na jižní Moravě   
20. 11. 2008 Když dva dělají totéž... Antonín  Hubený
31. 10. 2008 Co řekly volby 2008? Soňa  Hromátková
29. 10. 2008 Kdo měl jít k volbám   
29. 10. 2008 Jak by interpretoval Klausovo chování před volbami Ústavní soud? Václav  Chyský
27. 10. 2008 Nebude diktatura v ČR Bohumír  Tichánek
27. 10. 2008 Zeman měl pravdu, severočeská ČSSD nejspíš má v plánu uzavřít koalici s ODS Štěpán  Kotrba
27. 10. 2008 Vidět mladšího člověka na cestě k volbám bylo jak vidět bílou vránu   
27. 10. 2008 Černé bláto a zelená bažina Štěpán  Kotrba

Gruzie, Rusko a Jižní Osetie RSS 2.0      Historie >
23. 1. 2009 Experti: Nabucco není skutečnou alternativou   
22. 1. 2009 Vymítání démonů z americko-ruských vztahů   
15. 1. 2009 Stratfor: Ruská plynová past   
13. 1. 2009 Pustili nám plyn aneb sebevražda ukrajinského snu Štěpán  Kotrba
25. 12. 2008 Bývalý gruzínský zástupce v OSN vyzval k předčasným volbám Karel  Dolejší
24. 12. 2008 Nězavisimaja gazeta: Ruské obavy z českého předsednictví   
16. 12. 2008 Ruští generálové ztrácejí moc   
30. 11. 2008 Zpráva Izvestijí je zavádějící, Saakašvili trvá na tom, že za válku nese odpovědnost Rusko Karel  Dolejší
29. 11. 2008 Izvestija: Saakašvili prý "přiznal, že vyprovokoval válku s Ruskem; podle opozice chce uprchnout ze země"   
25. 11. 2008 Válka jako zrcadlové bludiště Petr  Nachtmann

Šikana od Cizinecké policie RSS 2.0      Historie >
10. 10. 2008 Další překážka příchodu lidí ze zahraničí do ČR   
18. 8. 2008 Welcome to Prague   
14. 7. 2008 Fronty na cizinecké polici chce řešit Akademie věd: vlastním cizineckým policistou pro vědce   
6. 7. 2008 Imigrace Petr  Wagner
4. 7. 2008 Jak Cizinecká policie v Praze bojuje proti cizincům   
2. 7. 2008 Jak Cizinecká policie ČR zachází s lidmi   
5. 3. 2008 Stop, už nejste legály Milan  Daniel
22. 1. 2008 Korupce státních úředníků aneb Jak se žije cizincům v ČR   
16. 1. 2008 Třeba se Britové poučili v Česku Milan  Daniel
3. 12. 2007 Odpor vůči cizincům v České republice Jan  Čulík

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
28. 1. 2009 Britská vláda "musí zveřejnit" záznam kabinetních jednání o válce v Iráku   
22. 1. 2009 Vymítání démonů z americko-ruských vztahů   
20. 1. 2009 Vyšetřování antraxových útoků - konflikt vědecké pravdy s mocí Mojmír  Babáček
19. 1. 2009 Barack Obama a meze americké moci Karel  Dolejší
17. 1. 2009 Konec Bushovy éry v USA Robert  Bartoš
14. 1. 2009 Kdo je čí spojenec -- ve válce nebo v míru? Mojmír  Babáček
26. 12. 2008 CIA získává afghánské válečné magnáty rozdáváním viagry   
24. 12. 2008 Přeji si stažení vojsk z Afghánistánu   
23. 12. 2008 Dialog, nikoliv válka může Afghánistán postavit na nohy Daniel  Veselý
22. 12. 2008 Hrrr do Afghánistánu! Štěpán  Steiger

Hon na svobodu slova RSS 2.0      Historie >
13. 12. 2008 Elton John žaloval deník Guardian a prohrál   
13. 11. 2008 Na svobodě slova už v ČR nezáleží? Petr  Wagner
5. 11. 2008 Český rozhlas: Jaklová se pokusila těsně před volbami o další cenzurní zásahy do vysílání Štěpán  Kotrba
24. 10. 2008 Cenzoři z Rady Českého rozhlasu zaútočili opět na Rádio Wave Štěpán  Kotrba
30. 4. 2008 Spisovatelé protestují, že Tesco potlačuje svobodu projevu   
20. 3. 2008 Zákaz Komunistického svazu mládeže potvrzen Ondřej  Slačálek
11. 10. 2007 Čína stále drakoničtěji cenzuruje internet   
8. 10. 2007 Zakažte reklamu a zhroutí se společnost Bohumil  Kartous
8. 10. 2007 "Svět bez loga" by byl světem spravedlivějším, ale nebude Štěpán  Kotrba
4. 10. 2007 Bude Česká republika protiprávně utajovat jinde přístupné informace? Helena  Svatošová

Školství RSS 2.0      Historie >
29. 1. 2009 Existuje v ČR "moderní" a všestranně adekvátní výuka? Miloš  Dokulil
19. 1. 2009 Nová publikace Eurydice   
16. 1. 2009 Hospodárska kríza zasiahla už aj ruské vysoké školy   
11. 1. 2009 Izraelci také likvidují palestinské školství   
2. 1. 2009 Biologické a sociální faktory vývoje člověka a jejich důsledky pro pojetí výchovy Jiří  Beránek
1. 12. 2008 Advent... Ladislav  Žák
24. 11. 2008 Demogrant jako nástroj financování vysokého školství Petr  Gočev
19. 11. 2008 V české společnosti vládne despekt vůči intelektuálům a humanitním oborům Jan  Mertl
18. 11. 2008 Akademická jatka 2008, aneb Gaudeamus Igitur Josef  Švéda
18. 11. 2008 Akademický senát FFUK žádá o navýšení rozpočtu vysokých škol   

Americká protiraketová základna v České republice RSS 2.0      Historie >
29. 1. 2009 Nejen technické aspekty radaru v Brdech Petr  Pokorný, Milan Hlobil, Stanislav Kaucký
29. 1. 2009 Putin a ruská vláda nabízejí Spojeným státům smířlivý postoj   
28. 1. 2009 Rusko zruší plány na raketovou obranu   
22. 1. 2009 Vymítání démonů z americko-ruských vztahů   
19. 1. 2009 Špatné je nevědět - ale tragické je nechtít vědět! Jan  Neoral
15. 1. 2009 Stratfor: Ruská plynová past   
13. 1. 2009 Másla na hlavě se nelze zbavit přesunem másla na hlavu jinou... Jan  Neoral
12. 1. 2009 Nebezpeční vědci aneb kurs tvůrčího lhaní Ivan  Větvička

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
7. 1. 2009 Ústav pro českou literaturu AV ČR vypisuje bohemistické stipendium   
31. 12. 2008 Podvod I. Miloslav  Bukovecký
15. 12. 2008 Na břehu dnů Petr  Litoš
11. 12. 2008 Vieweghova dvacátá kniha: Banální stereotyp Jan  Čulík
21. 10. 2008 Mytologizace "Udání Milana Kundery" Jakub  Češka
17. 10. 2008 "Nebudu-li já kurvú, ale bude jiná" Jan  Hus
15. 10. 2008 Milan Kundera a tragédie Střední Evropy Karel  Dolejší
14. 10. 2008 Jak to, že se nic nestalo té paní Militké?   
14. 10. 2008 Milan Kundera v zajetí imagologů Josef  Švéda
13. 10. 2008 Kopnete-li si do Kundery, stanete se komickou postavou jeho románů Jan  Čulík