1. 10. 2007
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
1. 10. 2007

Před prázdninami jsem napsal pod dojmem přednášky "nezávislého" ruského politologa Andronika Migranjana článek "Jak jsem potkal Rusko" a posléze na něj navázal krátkým textem "Jak potkáte Rusko i vy" s odkazy na jiná vystoupení Andronika Migranjana tak, aby si mohli čtenáři BL udělat obrázek sami. Nyní bych se s nimi rád podělil o své dojmy ze své zatím poslední cesty do Ruska, která byla v posledních 30 letech také asi tak třicátá. Nicméně byla svým způsobem jedinečná. Šlo o to, že to rozhodně nebyla cesta s nabitým pracovním nebo studijním programem. Nazval bych ji společensky poznávací.

1. 10. 2007

Proč je Jiří Paroubek mediálně "na tapetě"

Hovoříme-li o svobodné soutěži idejí a na jejich základech založených politických stran v demokracii, pak je třeba si uvědomit, že tato soutěž v praxi nebývá příliš férová, vzhledem k různosti podmínek této soutěže pro tyto strany, což souvisí s různými - někdy se překrývajícími a někdy protichůdnými - zájmy, jež strany reprezentují. Pravicové strany mají výhodu v bohatých sponzorech, mediální podpoře, a i ve svém typu politiky: buď obhajují status quo nebo restaurují systém z minula (např. ODS u nás kapitalismus bez přívlastků, tj. bez sociálního státu, což je v podstatě kapitalismus 1. pol. 19. stol.).

Jedinou potenciální výhodou levicové strany je její možná početnost elektorátu, na nějž se obrací, tj. pracujícího lidu. Provázanost politických stran s určitým typem elektorátu je ale dnes patrně menší než např. za 1. republiky, kdy strany dnes se snaží lovit ve všech vodách jako "catch-all party". Navíc politická organizovanost obyvatelstva již nemá masový charakter.

1. 10. 2007

Spekulace architektů tohoto obchodu tak nejspíše vyjde dík hlouposti novinářů, neb vydělají všichni - ČSSD eliminuje možného pretendenta na Paroubkův trůn a zchladí tak naděje středočeské lobby; ti, kteří z Chreneka nemohli dostat dost velké peníze za svůj podíl; Gross, který dodal pouze své miliónové mediální know-how a vydělá pod mediálním drobnohledem legálně balík, i nakonec Chrenek, který se zbaví minoritních partnerů. Vydělají i novináři, neb jsou mezi ostatními za obávané křepelky, šéfredaktor si pomlaskává a náklad stoupá... Soukromník Gross se může stát cenným partnerem i do dalších obchodů tohoto stylu, neboť zdrama a bez námahy disponuje takovým nátlakovým prostorem v médiích, který by každá vlivová agentura platila zlatem... Stačí někomu z hloupějších novinářů nenápadně říci, které akcie zase Gross nakoupil a za jak bájnou sumu. A je jedno, že prodejní cena byla 17 miliónů, Gross za nákup ručil oněmi akciemi (stále mu tudíž neříkají pane) a cena měla velmi daleko k tržní hodnotě až 300 milionů korun, avizované týdeníkem Euro a MfD.

1. 10. 2007

Policie odložila případ, v němž prověřovala nevyúčtování bezúročné půjčky, následně transformované do státní dotace, kterou v roce 2001 dostala česká pobočka protikorupční organizace Transparency International na pořádání mezinárodní konference. Organizace prý ale vrátila státu jen polovinu. Dotaci poskytlo ministerstvo financí tehdejšímu občanskému sdružení Transparency International. Toto občanské sdružení zaniklo v roce 2005 - údajně bez právní kontinuity a následně vznikla nynější "obecně prospěšná" společnost TIC. Premiér Mirek Topolánek a ministr vnitra Ivan Langer spustili protikorupční linku 199 a ministerstvo vnitra tak dalo Transparency International ČR prostředky na její provozování. A hned poté vydala "transparentní" nevládní protikorupční organizace optimistickou tiskovou zprávu o tom, že Česko je na tom s korupcí nejlépe od roku 1997, ačkoliv americký velvyslanec Graber konstatoval, že Problémy s korupcí v ČR přetrvávají TI ČR rázem přestala tvrdit, že státní rozpočet je nesrozumitelný a netransparentní. A nikdo se neptá, jak je možné, že samotná organizace Transparency International ČR uvádí o sobě neúplné či zkreslené údaje, případně trvale jiné údaje zatajuje. Stále ještě neexistuje veřejně přístupný Etický kodex tohoto "transparentního" spolku. Za čtvrt roku poté, co se začaly Britské listy zabývat vnitřnostmi TIČR, se nezměnilo nic. Velkohubá prohlášení Adriany Krnáčové pokračují a média poslušně papouškují, co jim TI ČR předloží. Nikdo se neptá. A nikdo z novinářů neprověřuje nic. Tím méně samotnou Transparency International ČR.

Právo, 25.9.2007: Policie: TI dotaci nezneužila ZDE

16. 7. 2007 Transparency International: Obelhala obecně prospěšná společnost finanční ředitelství? ZDE

9. 7. 2007 Transparency International: problém zůstává - kde zůstala transparence? ZDE
9. 7. 2007 Transparency International: korupce přes státní rozpočet? ZDE
4. 7. 2007 Transparency International: přiznání ztěžuje zapírání ZDE
3. 7. 2007 Transparency International: tajný etický kodex ZDE
2. 7. 2007 Kolem Transparency International netransparentno ZDE
6. 4. 2007 Na netransparentní Transparency International podáno trestní oznámení ZDE

Financování "neziskových" struktur TÉMA BL

1. 10. 2007

Kam až zajdou ? Co všechno ještě televize udělají, aby si zvedly sledovanost a prodaly reklamy v hlavním vysílacím čase? Poté co nám ukázaly jak dětičky pláčou, když jim vezmou matku a na týden jim dají jinou matku z jiné rodiny. Ukázaly nám jak lidi začnou blbnout, když je na určitou dobu zavřou do jedné místnosti. Ukázaly nám zoufalé matky a otce jak se snaží vytancovat pro své nemocné děti peníze na léčbu -- ovšem vyhrát může jen jeden. Viděli jsme jak kopa prostitutek pláče po jejich vysněném milionáři, kterého viděly před tím 5 minut v jednom rozhovoru. CO ještě nám ukážou? Gladiátorské zápasy? V telefonické soutěži budou diváci z 10-ti smrtelně nemocných lidí vybírat jednoho, kterému zaplatí léčbu? Myslím, že to kvůli "koláči" jednoho dne uvidíme! A budeme se dívat !? ptá se Pavel Zajíček.

Pozn JČ: Fascinuje mě povrchní a nereflektovaná posedlost českých médií "bohatstvím" a "milionářstvím". Přitom to není neproblematický stav lidské existence. V Británii existuje loterie, v jejímž rámci může občan vyhrát až 40 milionů liber (cca 1600 milionů Kč). Televizní dokumentaristika sledovala osud rodin obyčejných lidí, kteří byli najednou "postiženi" takovýmto bohatstvím. Lidé si s ním neporadí, je to obrovský tlak, v případech, které televize sledovala, došlo po takto astronomické výhře dříve nebo později k naprostému rozkladu osobnosti výherců a jejich rodin.

Měl jsem během let řadu studentů z bohatých rodin. Ani jejich existence není neproblematická. Velké bohatství rodičů je totiž pro potomka ochromujícím závazkem: má totiž právem pocit, že nikdy nebude tak "slavný" a "úspěšný" jako otec či matka, takže vlastně "nemá smysl dělat nic moc" - ruku v ruce s tím jde rozmazlené vědomí, že "stejně to všechno zdědím".

Bylo by daleko zajímavější, kdyby české televize zkoumaly tato dilemata, to by toho ovšem musely být schopny...

1. 10. 2007

Na poslední projekci královéhradeckého kina Cinestar jsem zapomněl ledvinku s peněženkou, mobilem a všemi doklady. Musel jsem počkat do poledne druhého dne, než kino zase otevřeli (bezpečnostní pracovníci, zajišťující chod střediska Futurum, v němž se biograf nachází, neměli možnost přístupu do areálu kina, i když se nachází v objektu, který střeží). Po otevření kina na mě už čekali. S téměř neporušenou ledvinkou. "Poctivý nálezce" ji odevzdal se vším, co z ní nepotřeboval. Nechal si jen všechny peníze, které našel v peněžence. (Když jsem to pak vyprávěl kolegovi z práce, zareagoval na to slovy: "A ty bys to udělal jinak?"

Štěstí v neštěstí.

1. 10. 2007

Když se v západní Evropě sedmdesátých let začaly hlásit o slovo strany zelených, reakce na tento nový odstín politického spektra se různily. Určitý dogmatismus, roztříštěnost a ideová protichůdnost, radikální praxe a vizionářský slovník zelených vedly mnoho pozorovatelů k závěru, že ekologicko-alternativní strany představují pouze krátkodobý jev.

Po čtvrtstoletí jejich politického vyzrávání objevíme zelené ve všech evropských zemích (někde je zastupuje i vícero subjektů) a svou politickou vahou se v evropské politice přibližují liberálům a postkomunistům. Evropská strana zelených (EGP) a poslanecká frakce Evropského parlamentu nazvaná Zelení - Evropská svobodná aliance (G-EFA), především v zápase o hlas mladého nespokojeného intelektuála z velkoměsta částečně konkuruje té části Evropské liberální, demokratické a reformní strany (ELDR), která nesází na ekonomický neoliberalismus, ale na liberalismus politický/sociální (Kmec, 2000).

1. 10. 2007

Jak napsala Simona Schlindweinová ve Spieglu, "historici hovoří o "Velkém teroru". V ruské lidové mluvě se hrůzná doba stalinismu nazývá jednoduše "37". V roce 1937 před sedmdesáti lety byly zahájeny hromadné masové popravy zastřelením na základě rozkazu číslo 00447. Proslulý rozkaz předložil šéf lidového komisariátu vnitra NKVD Nikolaj Ježov politbyru bolševické VKS(b), čímž zahájil oficiálně období Velkého teroru, který trval až do roku 1938. Historici hovoří o období "ježovštiny", protože Ježov se stal Stalinovým katem a organizátorem masových poprav zastřelením.

1. 10. 2007

Politiku v poslední době moc nesleduji, protože si myslím, že je stále stejná, že bych sobě i čtenářům Britských listů musel stále opakovat totéž. Nevidím také v blízkém horizontu naději na změnu. Na druhou stranu vždy v neděli sleduji první hodinu Otázek Václava Moravce a většinou se ve své beznaději znovu a znovu utvrzuji.

Dnes mne potěšila ministryně Kuchtová. Ačkoli jsem pro jadernou energii (čili nemám důvod paní Kuchtové nějak fandit) a ačkoli v žádném případě nemohu nějak hájit její působení na ministerstvu školství, protože neznám detaily, je pravda, že její vystoupení v Otázkách bylo velmi kultivované, sympatické a věcné. Odchází ze své funkce s noblesou, jaká je u našich politiků krajně nezvyklá.

28. 9. 2007

Určite ste zaregistrovali: Rusko oznámilo, že otestovalo najsilnejšiu vákuovú bombu na svete. Jej sila a účinnosť je porovnateľná s nukleárnymi zbraňami. Pretože, keby ste nevedeli, ako informujú všetky významné médiá, vákuové bomby ničia okolie vo veľmi veľkom rozsahu a majú dvojstupňový účinok. Ale! Svete, čuduj sa, a jasaj! Zástupca náčelníka generálneho štábu ruských ozbrojených síl Alexander Rukšin povedal, že nová zbraň je síce s jadrovou zbraňou porovnateľná účinkami aj silou, ale zároveň zdôraznil, že na rozdiel od jadrovej bomby -- uvážte len, koľká ohľaduplnosť -- nekontaminuje životné prostredie! Radujme sa, veseľme sa...

1. 10. 2007

MONITOR JANA PAULA

"Jděte k psychiatrovi, možná bude mít lepší prášek..."

Nikdo se nemůže vyhnout životu, pokud jím chce projít, a život sebou přináší i bolest, stejně jako štěstí. Je trestuhodné tvářit se před dětmi, že existuje pouze jenom to druhé, když ony sami už často na vlastní kůži vědí, že to není pravda. Trestuhodné o to víc, když se to děje pomocí veřejné služby, jakou rozhlas je.

Michael Marčák: A po zrušení záchranných praporů to bude konečně ministerstvo války !
1. 10. 2007

1. 10. 2007

Nová reality show "Vem si mne" (TV Nova), která vzrušuje miliony českých televizních diváků, porušuje závažným způsobem základní lidská práva, šíří totalitní ideologii, závist a nenávist, diskriminuje silnou polovinu občanů naší republiky a staví všechny demokratické zásady na hlavu. Jak to, že organizátoři této televizní show poskytli možnost soutěžit o milionáře pouze ženám? I my muži máme přece právo na lásku, peníze a milionáře!

1. 10. 2007

Ve svátek, za to že jsme byli hodní, poskytnou nám v televizi kapitalisté socialistický film. Abychom si od jejich ekonomiky trochu odpočinuli a načerpali sil, které nám potom zase odeberou. Nebýt socialistických filmů, nemohli bychom dnes televizně slavit vůbec žádné svátky. Stalo se to pravidlem. Člověk ty starší filmy viděl již několikrát a může je vidět znovu. Většinu ostatních filmů, zejména ty, které jsou americké provenience, stačí opravdu vidět jenom jednou a nikdy více. Pokud je ovšem člověk normálně duševně zdráv.

Michael Marčák: Kdo dnes hlídal ?!?
1. 10. 2007

1. 10. 2007

26. 9. 2007 prošel v 1. čtení poslanecký návrh Michala Haška, Jiřího Paroubka, Zdeňka Škromacha, Lubomíra Zaorálka, Anny Čurdové a dalších na změnu § 38a zákona č. 563/1991 Sb. o účetnictví ve znění 264/2006 Sb., který už po několikáté a stále pouze po přechodnou dobu řeší Damoklův meč nad mnoha občanskými sdruženími a neziskovými organizacemi. Chce se říci zaplať Pánbůh, kdyby to nebylo řešení neustále jen přechodné... A kdyby vláda Mirka Topolánka tento, byť provizorní návrh rovnou neodmítla.

1. 10. 2007

Symbolické! Presne v deň začatia ramadánu (13. septembra) prišiel na oficiálnu návštevu Tadžikistanu prezident Kazachstanu Nursultan Nazarbajev. K Tadžikistanu sa stredoázijskí lídri stavajú zväčša profesorsky. Nateraz však Nazarbajev priviezol do najchudobnejšej krajiny regiónu ponuku ekonomickej spolupráce.

Kazachstan by sa v podstate mal stať rozhodujúcim investorom v krajine. Aspoň takto je formulovaná nová investičná dohoda, ktorú v Dušanbe podpísali obaja prezidenti. Prvým krokom by malo byť vytvorenie spoločného investičného fondu so základným kapitálom 100 miliónov $. Či je to zodpovedajúca suma, ukáže čas. Účastníci ekonomického fóra "Tadžikistan-Kazachstan: nové možnosti podnikania", ktorý bol súčasťou programu návštevy však už tento projekt aj výšku financií ocenili. Faktom však je, že len v roku 2007 bol evidovaný obchodný obrat medzi oboma krajinami na úrovni 200,4 miliónov $. Z toho Tadžikistan exportoval do Kazachstanu produkciu za 17,1 mil. dolárov (bavlna, zelenina) a spätne za 183,3 mil. $. Okrem ropy, ktorú Tadžikistan nemá, to bola predovšetkým múka.

1. 10. 2007

Albánie, Bělorusko, Česko, Chorvatsko, Estonsko, Litva, Maďarsko, Rumunsko, Rusko, Slovensko a Ukrajina -- co spojuje tyto země? A je vůbec možné, aby běloruský režim diktátora Lukašenka spojovalo něco s Českou republikou? Ne příliš stabilní Kyjev s rozzářenou Prahou? Bohužel, jedna věc tyto země spojuje...

1. 10. 2007

Portrét/výročí

V předchozí, I. části příběhu o životě a smrti herečky Anny Sedláčkové (1887-1967), se čtenář dozvěděl, že k jejímu životu patřily skandály i společenské aféry. Herečka, známá publiku prostě jako Andula, ale byla především velkou umělkyní. Krátce před smrtí získala titul zasloužilé umělkyně. Počet jejích rolí, jejichž stručný výčet a charakteristiku jsme minule přinesli, by vydal na dlouhý seznam.

1. 10. 2007

Dovoluji si reagovat na článeček k podivnému průzkumu agentury STEM, kde se sice správně poukazuje na manipulaci celého průzkumu především jeho oficiální interpretaci panem Klvaňou, ale zapomíná se na to nejzásadnější: Nebyla to jedna otázka "Když vezmete v úvahu radar, jste spíše pro jeho vybudování, proti němu, nebo nemáte dostatek přesvědčivých a věrohodných informací?", ale otázky TŘI!

Proto na tuto trojjedinou otázku byly možné tři odpovědi, z nichž třetí by se musela rozklíčovat, zda "málo info" znamená ANO či NE. A to je naprostý metodologický lapsus, který se Janu Hartlovi nesmí stát, pokud si ještě chce říkat sociolog. Těch 29% "nemám dost informací" bude spíš ukázkou českého opatrnictví, jak to všechno vlastně může dopadnout a radši neřeknu tak a neřeknu ani onak... K pánům Klvanovi a Hartlovi je lépe neříkat nic, píše Šárka Neumannová.

1. 10. 2007

Nepoznám človeka, ktorý by si aspoň občas, aspoň jedinýkrát v živote nezanadával na to, že "z našich daní" živíme "cigánov". Samozrejme, ide o sociálne dávky, ktoré štát vypláca Rómom. Považujeme ich za viditeľne vyhodené peniaze. Lenže (okrem toho, že sociálne dávky nedostávajú len Rómovia) koľko peňazí "z našich daní" vyletí do vzduchu vďaka korupcii a klientelizmu úradníkov a politikov, to nás už tak nezaujíma. A rozčuľuje čoraz menej.

1. 10. 2007

Září -- film s medvědí tváří. Když se tenhle měsíc přikolébal do kin snímek Medvídek, lákali protagonisté budoucí diváky obojakostí, janusovsky dvojí tváří slova, v němž se potkávají dravé zuby masožravce a hebká plyš rozmilé hračky s dětsky naivníma očima. Nechci profesionálům masové zábavy nic podsouvat, ale více mi přijde, že jejich dílka nejčastěji připomínají popcornem notně vycpaného predátora. Nenasytného medvěda, chobotnice či třeba žraločí čelisti. Požírají sedadlo za sedadlem, diváka za divákem bez rozdílu -- snad na nic nezapomenu -- věku, pohlaví a rasy.

28. 9. 2007

Podle ruských medií bývalý německý kancléř Gerhard Schröder považuje strategické partnerství mezi Německem a Ruskem za prospěšné pro obě země jak v politické, tak i v ekonomické, kulturní a v dalších oblastech a považuje za důležité působit na jejich další rozvoj. Prohlásil to na konferenci na ruském velvyslanectví v Berlíně, které se zúčastnili významní představitelé podnikatelských kruhů SRN.

1. 10. 2007

Pražský magistrát má radši v ulicích fašisty než street party

Hospodářské noviny upozornily na podivný přístup pražského magistrátu k povolování demonstrací . Jeho úředníci vědomě nezabránili provokaci českých neonacistů, kteří se opakovaně pokouší projít pražským židovským městem v den výročí Křišťálové noci . Magistrátní úřednictvo se bránilo odkazem na liberální pojetí shromažďovací zákona a na prohrané soudní spory v případech, kdy ohlášené demonstrace zamítlo.

1. 10. 2007

Prezident Bush pred dvoma týždňami predniesol kontroverzný prejav, ktorý rozbúril politickú hladinu v USA aj v medzinárodnom prostredí, aj keď z rôznych dôvodov. Konkrétne ide o jeho vyjadrenie, že "zlyhanie (teda prehra) Američanov" vo Vietnamskej vojne, "viedlo k neuveriteľnému krviprelievaniu." Historickú skutočnosť vietnamskej vojny, ktorá sa stala objektívnou a všeobecne akceptovanou hanbou americkej zahraničnej (ale i vnútornej -- napríklad brutálnymi zásahmi voči demonštrantom) politiky, Bush skrátka interpretoval tak, že milióny mŕtvych vo Vietname nie sú výsledkom americkej agresie vo Vietname, ale toho, že Američania túto vojnu nakoniec prehrali.

30. 9. 2007

Ruský internetový deník Vzgljad podrobně komentuje závěr, ke kterému dospěli autoritativní američtí fyzikové ve své studii, a to, že Washington klame své spojence v NATO, když je přesvědčuje, že PRO ve východní Evropě nebudou hrozbou pro Rusko.

Na objednávku Agentury pro PRO vědci z MIT pečlivě zkoumali strukturu americké PRO. Dospěli k závěru, že radar v ČR je schopen zaměřovat ruské rakety a 10 antiraket v Polsku je může sestřelovat. Zadavatel studie se závěry studie nesouhlasí a prohlašuje, že vědci se řídí pouze teorií a nerespektují současnou realitu.

Svatý Václav a jeho matka, svatá Ludmila
30. 9. 2007

VIRTUÁLNÍ BOHOSLUŽBA NEJEN PRO KANDIDÁTY NA PREZIDENTA

Biblický text: Žalm 72

Svatý Václave, vévodo české země,
kníže náš, pros za nás Boha, svatého Ducha!
Kriste, eleison.

Ty jsi dědic české země, rozpomeň se na své plémě,
nedej zahynouti nám ni budoucím, svatý Václave!
Kriste, eleison.

Pomoci my tvé žádáme, smiluj se nad námi,
utěš smutné, zažeň vše zlé, svatý Václave!
Kriste, eleison.

Po osmé jsme si připomínali Den české státnosti, jímž v roce 2000 parlament ustanovil svátek svatého Václava svátkem státním. Opět s rozpaky, bez velikého zájmu většiny lidí, s okázalou distancí celé řady předních politiků země. Co je to vlastně za svátek a kdo to byl svatý Václav?

28. 9. 2007

Co komu přinášejí?

28. 9. 2007

Zdá sa, že áno. A to vôbec nie je vtip, ani nejaká „búda“ na čitateľa. Podľa všetkého kultové auto východných Nemcov vstane z mŕtvych a staronový Trabi sa znovu objaví na nemeckých, ale aj zahraničných cestách. Už to pravda nebude ten dýchavičný dvojtaktný „bakeliťák“, ale jeho zmodernizovaný potomok. Ostatne, kto si pamätá pohnuté časy zániku bývalého socialistického tábora, určite vie, že už aj posledné modely Wartburgov a Trabantov, ktoré ešte v časoch jestvovania Nemeckej demokratickej republiky zišli z výrobných liniek východonemeckých automobiliek tesne pred ich zánikom, mali štvortaktné západonemecké motory a spĺňali mnohé kritéria, kladené na automobil konca 20. storočia.

27. 9. 2007

Udělal jsem si průzkum....a 129 % občanů je proti radaru

"Proti výstavbě radaru se podle zářijového průzkumu STEM staví 49 procent lidí. Polovina dotázaných je ochotna svůj názor změnit, když bude o základně mít více informací či argumentů. Jen 24 procent lidí má pocit, že toho o základně ví dost. Výzkum si nechal vypracovat vládní koordinátor pro radar Tomáš Klvaňa."

Tolik tisk, tolik pan vládní mluvčí.

Něco tu páchne.

Aha, zapomněl jsem. Chci-li se dozvědět, jak vypadá názor lidí, nesmím si průzkum objednávat sám. Výsledky by mohly být štuckrkloflové a nikdo by mi to nevěřil.

28. 9. 2007

Před pár dny proběhla ve Strašicích schůzka, na kterou si tamnější radnice pozvala paní ministryni Parkanovou a cca 200 starostů z Plzeňského i Středočeského kraje. Předsednictvím téhle monstrakce byl pověřen starosta Němčovic, pan Ferschmann. (Pozn.: Němčovice u Berounky mají s Brdami společného asi tolik, co třeba Kolín s Krkonošemi.) K téhle funkci byl kvalifikován patrně pro svůj důsledný proradarový postoj. To vzápětí prokázal, když se v Rokycanském deníku nechal slyšet, že ve Strašicích se sejde "mlčící většina", která proti americkému radaru nic nemá. Dost možná, že i díky tomu nakonec dorazilo do Strašic jen kolem padesátky starostů. Překvapením nebyl konec. Pan Ferschmann se vyzbrojil žlutými a červenými kartami a zvoncem a strašická radnice, ústy svého starosty a místostarosty sdělila přítomným, že novináři nebudou moci být jednání přítomni. Rozpor s informací, uvedenou na pozvánce, kde se tvrdilo, že je zajištěna účast novinářů, pan místostarosta neviděl. Mazaně vysvětlil, že účast novinářů ještě neznamená jejich fyzickou účast na celém jednání a že je to sice možná slovíčkaření, ale že to bude takhle a basta. Pan starosta Hahner se zmínil, že je to na přání ministerstva obrany, které se v té věci obtěžovalo hned pěti telefonáty.

28. 9. 2007

Jan Beránek, čerstvý absolvent Pedagogické fakulty UK v Praze, ve svém článku "Studium na Pedagogické fakultě UK jako předpeklí" publikovaném v Britských listech z 10. září 2007 shrnul své výtky na adresu PF UK do několika bodů: a) Výuka na fakultě je ve většině předmětů zcela odtržená od reality, tj. od praxe výuky na základních a středních školách. b) Celá výuková praxe na fakultě je minimální (2 týdny na ZŠ, 2 týdny na SŠ), přičemž student nemá možnost postupovat relativně samostatně; očekává se, že bude pouze kopírovat výuku dozorujících učitelek. Jiný postup je hodnocen jako chybný. c) Jakákoli kritika postupů učitelů je neuplatnitelná a je sankciována. Problém je, že řada učitelek a učitelů působících na fakultě výukovou praxí na ZŠ a SŠ buď vůbec neprošla, nebo na ní zkrachovala. Mohou být takoví učitelé vzorem?

27. 9. 2007

Parlament právě projednává třetí čtení novely vysílacího zákona, která by měla odblokovat přechod České republiky z analogového na digitální televizní vysílání. Přímý audiopřenos, vládní návrh zákona a stenozáznam diskuze lze sledovat na stránkách Parlamentu.

Na třicet větších či menších úprav - to je výsledek dosavadního projednávání tzv. digitální novely několika zákonů ve sněmovně. Když se všechny zanesou do původního textu, který do dolní komory parlamentu doputoval o prázdninách, rázem nezbývá z práce týmu kolem Zdeňka Zajíčka prakticky nic. V návrzích poslanců se ale vyskytují chybné, nebo přinejmenším sporné pasáže, které mohou způsobit problémy.

27. 9. 2007

Ředitel společnosti British American Tobacco pro firemní a právní záležitosti Tomáš Klvaňa, toho času zaměstnán vládou České republiky jako koordinátor komunikace programu protiraketové obrany, zadal Středisku empirických výzkumů (STEM) provedení průzkumu veřejného mínění, který měl zjistit, jak občané ČR pohlížejí na plánovaný radar americké Národní protiraketové obrany.

Výsledky průzkumu byly již ve středu 26. září srozumitelně artikulovány většinou českých internetových serverů. Tak např. zpravodajský server ČTK ceskenoviny.cz informoval o průzkumu zprávou s názvem Podíl odpůrců radaru poklesl. Na serveru aktualne.cz nesl obdobný článek titul Proti radaru je poprvé méně než polovina obyvatel; podobně na webových stránkách kanálu ČT24 České televize: STEM: Podíl odpůrců radaru poklesl. Odpovídají však tyto titulky realitě?

27. 9. 2007

Titulní strana newyorského listu Daily News se v pondělí skvěla titulkem "Ďábel přistál". Americký tisk uvítal prezidenta Íránu Mahmúda Ahmadínedžáda, který se přijel zúčastnit Valného shromáždění OSN. Nepříliš vřelé přijetí. Ale není se co divit, vždyť Ahmadínedžád je muž, který nejenže kritizuje zahraniční politiku USA, kam přijde, ale navíc si získal opovržení celého západního světa svým slavným výrokem o "vymazání Izraele z mapy". Co naplat, že nikdy nic takového neřekl.

Britské listy o falešnosti překladu výroku íránského prezidenta aktuálně psaly v článku "Irán: Kým sa pravda obuje, lož obehne pol sveta" ZDE

27. 9. 2007

Vzácní přátelé, zvu vás spolu s nakladatelstvím Mladá Fronta na křest mého románu Siromacha v úterý 2. října 2007 v 16.30 v Domě Knihy Kanzelsberger na Václavském náměstí (dole vedle Bati). Kmotříčky a sudičkami jsou Jiřina Jirásková, prof. MUDr. Jaroslav Blahoš, Jiří Šalamoun a Lubomír Brabec, který přijde s kytarou. Zveme na skleničku vína. Těším se!

Román Alexandra Koenigsmarka Siromacha vycházel na pokračování v Britských listech ZDE

Klausovo tažení proti ekologům RSS 2.0      Historie >
25. 9. 2007 Ekologické organizace k prezidentově projevu   
25. 9. 2007 Petržílek: ČSSD se distancuje od názorů prezidenta Klause Petr  Petržílek
24. 9. 2007 Živá planeta aneb sto omylů Václava Klause Pavel  Nováček
18. 9. 2007 Klaus: Dočkáme se umlčování oponentů na vážná společenská témata? Václav  Klaus
17. 9. 2007 Klaus k Masarykovi: "Měl blízko k humanistickému socialismu a chápal význam sociálních otázek" Václav  Klaus
14. 9. 2007 Je hluboký omyl dávat rovnítko mezi životním stylem a hodnotou svobody   
14. 9. 2007 Klaus Bursíkovi: Jednáte bez mandátu vlády - s fatálním dopadem na ekonomiku Václav  Klaus
14. 9. 2007 Klaus vs. Bursík Boris  Cvek
10. 9. 2007 Nashledanou, pane Klausi Bohumil  Kartous

Radar v Brdech - klíčové argumenty RSS 2.0      Historie >
27. 9. 2007 Stokrát opakovaná lež se stává pravdou Tomáš  Gawron
24. 9. 2007 Další mystifikace ve zprávě vládní komise o radaru Jaroslav  BRDSKÝ
19. 9. 2007 Ministerstvo obrany se bojí diskusí o radaru - nemá argumenty Zdeněk  Štefek
19. 9. 2007 Názor dne Oldřich  Průša
17. 9. 2007 Kurt Beck v Praze, Gerhard Schröder v Moskvě Richard  Seemann
14. 9. 2007 Memento radaru u města Skrunda v Lotyšsku Ivan  Sommer
10. 9. 2007 Americký systém protiraketové obrany Česko neochrání Jaroslav  BRDSKÝ
10. 9. 2007 Skandálně manipulativní průzkum veřejného mínění   
5. 9. 2007 Radar XBR Brdy - Technická analýza a odhad výkonových parametrů Ludvík  NERAD
3. 9. 2007 Podle amerických údajů zamoří úlomky střetu antirakety s hlavicí tisíce kilometrů čtverečních Štěpán  Kotrba

Americká protiraketová základna v České republice RSS 2.0      Historie >
27. 9. 2007 Stokrát opakovaná lež se stává pravdou Tomáš  Gawron
27. 9. 2007 Nezajímá mě, zda je radar zdraví škodlivý, nechci ho   
27. 9. 2007 Propagandistický průzkum STEM pro Tomáše Klvaňu: Míchat jabka s hruškami Jakub  Rolčík
26. 9. 2007 Jak se v Česku dělá "vládní" beseda o Radaru Vladislav  Černík
25. 9. 2007 Amerických základen bude v ČR víc? Jan  Neoral
24. 9. 2007 Další mystifikace ve zprávě vládní komise o radaru Jaroslav  BRDSKÝ
19. 9. 2007 Demokracie? To je vtip? Jaromír  Habr
19. 9. 2007 Ministerstvo obrany se bojí diskusí o radaru - nemá argumenty Zdeněk  Štefek
19. 9. 2007 Názor dne Oldřich  Průša
14. 9. 2007 Memento radaru u města Skrunda v Lotyšsku Ivan  Sommer

Český film RSS 2.0      Historie >
1. 10. 2007 Kinoteátr Pavel  Kopecký
1. 10. 2007 Okradl mě Medvídek Tomáš  Koloc
26. 7. 2007 České plagiáty Jan  Lipšanský
26. 7. 2007 Bukowski a Zelenka   
7. 7. 2007 Od filmů k rakům Jan  Čulík
6. 7. 2007 Skutečnou moudrost stačí šeptat Ema  Čulík
6. 7. 2007 Pleasant Moments is very unpleasant Ema  Čulík
6. 7. 2007 Groteska, která mírně pobaví, prozření však nepřináší Jan  Čulík
5. 7. 2007 Poněkud vzdělávací "thriller" Jan  Čulík
4. 7. 2007 Mladí čeští filmoví tvůrci: zvládají jakž takž vizuální stylizaci, myšlenkově jsou plytcí Jan  Čulík

Hon na svobodu slova RSS 2.0      Historie >
26. 7. 2007 Trestní oznámení pro pomluvu   
20. 6. 2007 Diplomatická kontroverze kolem spisovatele Rushdieho se zostřuje   
16. 3. 2007 Jak se v Právu cenzuruje Mitrofanov Štěpán  Kotrba
6. 3. 2007 Svoboda slova v ČR neexistuje Tomáš  Stýblo
16. 1. 2007 Německo chce zakázat nacistické symboly v celé EU   
22. 12. 2006 Jak úspěšně ovlivňovat a nenechat se zmanipulovat Jozef Bohumil Ftorek
21. 12. 2006 Čtyři občané "neurazili tureckou národní totožnost" překladem Chomského knihy   
21. 12. 2006 David Irving bude před Vánocemi propuštěn z vězení   
4. 12. 2006 Írán zablokoval přístup k Wikipedii, k Amazonu a YouTube   
24. 10. 2006 I slova jsou nebezpečná Petr  Hušek

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
24. 9. 2007 Okupace Iráku: Přes milion mrtvých Jakub  Rolčík
15. 9. 2007 Irak -- bez stratégie Radovan  Geist
12. 9. 2007 Válka proti terorismu: stala se již lidská práva přežitkem ? Jaroslav  Kuba
1. 9. 2007 Britský armádní šéf zaútočil na USA, že ohledně Iráku "intelektuálně zbankrotovaly"   
23. 8. 2007 Bush: Dokud budu prezidentem, "největší síla pro osvobození člověka, jakou kdy svět poznal" z Iráku neodejde   
22. 8. 2007 Guantánamo: "mnoho pistáciových oříšků či Coca-Coly" Jiří  Hudeček
21. 8. 2007 Britové plánují odchod z Iráku, Američané jsou rozhněváni   
15. 8. 2007 Sebevražední atentátníci usmrtili v Iráku nejméně 175 osob   
13. 8. 2007 Fáma nebo skutečnost?   
13. 8. 2007 Bude zničena pleněním irácká státní knihovna?   

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
3. 7. 2006 Věčná koalice - nebezpečný útok na demokracii Miroslav  Polreich
30. 6. 2006 Dokážeme být svobodní? Jan  Čulík
29. 6. 2006 O českém vysokém školství Jan  Čulík
9. 6. 2006 Kdyby... Jakub  Rolčík
9. 6. 2006 Karyatidy se hájí: My nic, to Paroubek! Jan  Čulík
9. 6. 2006 Jsme Šílení Bohumil  Kartous
9. 6. 2006 Jak voliči rozdali politické karty, a co dál? Vladimír  Vokál
4. 5. 2006 Politická příživa Štěpán  Kotrba
29. 3. 2006 Znovu o tom, co česká média pomíjejí Jan  Čulík
11. 3. 2006 Jak informovaly Britské listy o válce v Kosovu   

Globální oteplování RSS 2.0      Historie >
26. 9. 2007 Senzitivní téma, anebo jen (navíc?) prestiž v sázce?! Miloš  Dokulil
19. 9. 2007 Záporné následky globálního oteplování pocítí už naše generace   
10. 8. 2007 Britský meteorologický úřad předpovídá nejprve klid, pak rekordní teploty   
7. 8. 2007 Soudce částečně zakázal ekologické protesty proti letecké dopravě   
2. 8. 2007 Hnědé mraky z Asie oteplují planetu   
18. 7. 2007 Předposlední jednání partnerů projektu ACCRETe   
11. 7. 2007 Boj proti klimatickým změnám trochu jinak Miroslav  Uhlíř
9. 7. 2007 S planetou to vidím modře Adam  Votruba
9. 7. 2007 Live Earth: placebo pro přesvědčené Fabiano  Golgo
7. 7. 2007 Live Earth - megaakce rockových hudebníků na záchranu planety   

Báseň pro tento den RSS 2.0      Historie >
26. 9. 2007 Módní přehlídka Emil  Bok
25. 9. 2007 Zarůstáš Kateřina  Komorádová
24. 9. 2007 Jan  Skácel
21. 9. 2007 V hodině studeného slunce se mi zdá Inka  Machulková
12. 9. 2007 O posledních věcech Miroslav  Florian
11. 9. 2007 Přítomnost Milena  Fucimanová
10. 9. 2007 44 Ivan  Diviš
3. 9. 2007 Studená válka Bohumil  Kartous
31. 8. 2007 Jiří  Žáček
30. 8. 2007 Tak trochu pro pamětníky Petr  Štengl

Autorskoprávní "zločiny", vypalovačky a sítě RSS 2.0      Historie >
7. 8. 2007 Free neznamená pouze zadarmo Štěpán  Kotrba
23. 1. 2007 Výchova vysokoškoláků "free" hudbou Štěpán  Kotrba
27. 11. 2006 Krádež a "krádež"   
27. 11. 2006 Poplatky uvalené na CD a DVD   
26. 11. 2006 Autorské dílo a právo ho vlastnit Alexandr  Vojta
25. 11. 2006 Ti mrda, ne? Štěpán  Kotrba
24. 11. 2006 Vypalování: Když mám předplaceno Jan  Bláha
23. 11. 2006 "Daň" z krádeže autorských děl   
23. 11. 2006 Autorskoprávní zločiny a pětikoruna Štěpán  Kotrba
23. 11. 2006 Pokud se za autorská díla platí při nákupu kopírovacího materiálu, měla by být zadarmo   

Čína RSS 2.0      Historie >
15. 9. 2007 Stredoázijské energetické lišiactvo Peter  Stupavský
31. 8. 2007 Výsledky Šanghajské organizace spolupráce: rozdělování Turkmenbašiho zásob plynu pokračuje   
9. 8. 2007 Čína hospodářsky hrozí Spojeným státům   
8. 8. 2007 Šanghajská organizace spolupráce uspořádala vojenské cvičení - v Rusku Štěpán  Kotrba
19. 6. 2007 Čína chce koupit všech šest evropských továren společnosti Airbus   
18. 6. 2007 Čína: bohatství na základě vykořisťování, aneb Kdo by si nepřál nezávislé odbory? Uwe  Ladwig
12. 6. 2007 Immanuel Wallerstein: Čí století? Immanuel  Wallerstein
1. 6. 2007 Budoucnost patří letecké dopravě, aneb Jak se dát poučit od Číňanů o nutnosti evropské a hlavně německé politiky Uwe  Ladwig
15. 5. 2007 Současné doktríny a strategie Oskar  Krejčí
13. 4. 2007 Globalizace pokračuje a Indové už jsou tady, aneb Volný trh a možnost rozvojových zemí Uwe  Ladwig

Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost RSS 2.0      Historie >
17. 9. 2007 EU: Namísto radaru v Brdech plynovod z Íránu Štěpán  Kotrba
15. 9. 2007 Stredoázijské energetické lišiactvo Peter  Stupavský
14. 9. 2007 Klaus Bursíkovi: Jednáte bez mandátu vlády - s fatálním dopadem na ekonomiku Václav  Klaus
27. 8. 2007 Rusko: Britské ropné společnosti "podvádějí investory"   
16. 8. 2007 EU prosazuje alternativní ropovody a plynovody ve snaze zbavit se závislosti na Rusku   
9. 8. 2007 Irán má ropu, Severní Korea umí rafinovat   
9. 8. 2007 Chávezova ropná jízda po Jižní Americe   
8. 8. 2007 Šanghajská organizace spolupráce uspořádala vojenské cvičení - v Rusku Štěpán  Kotrba
6. 8. 2007 Irán, plyn a Shell - co vadí USA Milan  Šebo
30. 7. 2007 Skrytý program za Plánem Biopaliv Bushovy exekutivy   

Karl Marx RSS 2.0      Historie >
30. 3. 2007 Marx nebyl prorok, ale ... Milan  Neubert
28. 3. 2007 Marx nebyl prorok ani historicista Petr  Kužel
26. 3. 2007 Marx prorok rozhodně nebyl Milan  Valach
21. 3. 2007 Dvojí tvář prorokova -- filosof Marx si vulgarizaci nezaslouží Luděk  Toman
19. 3. 2007 Marx a zákony Milan  Valach
16. 3. 2007 Prorok Karel Marx Luděk  Toman
5. 3. 2007 Dialektika není nevědecká, musí se jí ale rozumět Michael  Kroh
5. 3. 2007 Marxisté všech zemí, nemýlíte se? Uwe  Ladwig
2. 3. 2007 Nekonečná bída antikapitalismu Luboš  Zálom
2. 3. 2007 Argumenty Josefa Víta jsou omezené Jiří  Holý

Filmový festival Karlovy Vary 2007 RSS 2.0      Historie >
7. 7. 2007 Prosté věci - prostě nejlepší Ema  Čulík
7. 7. 2007 Simple Things - simply the best Ema  Čulík
7. 7. 2007 Od filmů k rakům Jan  Čulík
7. 7. 2007 Hlavní cenu dostala Severní blata   
6. 7. 2007 Zaplatíte akreditaci a na filmy se nedostanete? Jan  Čulík
6. 7. 2007 Stupidita Festivalového deníku, Karlovy Vary   
6. 7. 2007 Skutečnou moudrost stačí šeptat Ema  Čulík
6. 7. 2007 Pleasant Moments is very unpleasant Ema  Čulík
6. 7. 2007 Groteska, která mírně pobaví, prozření však nepřináší Jan  Čulík
5. 7. 2007 Rusové a Korejci: Většinou nezklamou Jan  Čulík

Špionáž v době studené války RSS 2.0      Historie >
18. 7. 2007 Co dělal špión Karel Koecher v Prognostickém ústavu? Karel  Köcher
16. 7. 2007 Podnět Radě pro rozhlasové a televizní vysílání: plíživá propaganda Robina Hooda Ladislav  Žák
13. 7. 2007 K.K.K. Ladislav  Žák
12. 7. 2007 Romeo vypovídá: jak zemřel agent Ogorodnik Karel  Köcher
12. 7. 2007 Případ Karel Koecher Jan  Čulík
12. 7. 2007 Rozpor v prohlášeních Karla Koechera   
12. 7. 2007 Koecher sloužil totalitě Boris  Cvek
12. 7. 2007 Fanatici všech zemí, spojte se Štěpán  Kotrba
12. 7. 2007 Nemyslete. Když myslíte, tak nečtěte, když čtete, tak nepište. Když píšete, pak se nedivte... Štěpán  Kotrba
11. 7. 2007 Fanatik Pacner trvá na mediálních mýtech Štěpán  Kotrba

Sdělovací prostředky RSS 2.0      Historie >
22. 9. 2007 Najde se v ČRo 6 ještě více mluvčích? Určitě ano... Štěpán  Kotrba
12. 9. 2007 Spolkový ústavní soud podpořil platby veřejnoprávním sdělovacím prostředkům Richard  Seemann
11. 9. 2007 Ta sebedůvěřivá média! Miloš  Dokulil
11. 9. 2007 Bude znamenat Klausova porážka pád kabinetu? Štěpán  Kotrba
10. 9. 2007 Symfonický orchestr Českého rozhlasu zahajuje novou sezónu internetovým videopřenosem   
8. 9. 2007 Důsledky špatně formulované stížnosti Štěpán  Kotrba
7. 9. 2007 Dekoj aneb blahoslavení diletanti Štěpán  Kotrba
7. 9. 2007 RRTV k Tykadlu o radaru: Dětský pořad může stranit Jan  Škorvánek
5. 9. 2007 Elegantní design České televize Štěpán  Kotrba
31. 8. 2007 RRTV: skandální lhostejnost k porušování mediálních zákonů Štěpán  Kotrba

Arktida RSS 2.0      Historie >
31. 8. 2007 Arktida bez jaderných zbraní? Jan  Burian
14. 8. 2007 Po Rusku a Kanadě směřuje do Arktidy i americká loď   
3. 8. 2007 Ruský ponor do velmocenské hloubky Štěpán  Kotrba
3. 8. 2007 Západ se třese strachem nad příznaky nové studené války   
9. 4. 2007 Svět v roce 2035   
6. 4. 2007 Podnebné změny "nejtvrdším způsobem zasáhnou chudé lidi"   
15. 3. 2007 Immanuel Wallerstein: Klimatické katastrofy: tři překážky bránící, aby se s tím něco dělalo Immanuel  Wallerstein
12. 2. 2007 Klimatické změny, britští konzervativci a postoj české ODS Bohuslav  Binka
21. 9. 2005 Firmy chtějí jednat proti globálnímu oteplování, brání jim v tom vlády   
19. 6. 2005 Amerika usiluje o likvidaci připravované dohody o podnebných změnách   

iDnes publikuje rozhovory s majiteli bordelu RSS 2.0      Historie >
31. 8. 2007 Další výrazné posílení důvěryhodnosti portálu iDnes...   
26. 8. 2007 Žijeme ve svobodný zemi a podnikání v erotice je normálka   
25. 8. 2007 "Ne všechno, přicházející ze Západu, je kvalitní"   
25. 8. 2007 Bordely v Čechách legální nejsou   
25. 8. 2007 Lehký případ funkcionálního analfabetismu Václav  Chyský
25. 8. 2007 Kam v Kanadě do bordelu? Nikam - policie vás pošle na školení Miloš  Kaláb
25. 8. 2007 iDnes, "Nejdůvěryhodnější zpravodajský portál" idolizuje i pornoslužby pravidelněji   
24. 8. 2007 "Nejdůvěryhodnější zpravodajský portál na 'českém' internetu" interviewuje majitele bordelu! Jan  Čulík
24. 8. 2007 Kam "utéct" před tím, co se děje v této zemi?   
24. 8. 2007 Proč by se ženy měly starat o děti?   

Šanghajská organizace spolupráce RSS 2.0      Historie >
1. 10. 2007 Tadžikistan: Snaha o posilnenie pozície Peter  Stupavský
15. 9. 2007 Stredoázijské energetické lišiactvo Peter  Stupavský
31. 8. 2007 Výsledky Šanghajské organizace spolupráce: rozdělování Turkmenbašiho zásob plynu pokračuje   
20. 8. 2007 Boj proti tzv. "třem zlům" - extremismu, separatismu a terorismu konečně v popředí zájmu Miroslav  Polreich
16. 8. 2007 NATO východu zahajuje diplomatickou ofenzívu Štěpán  Kotrba
8. 8. 2007 Šanghajská organizace spolupráce uspořádala vojenské cvičení - v Rusku Štěpán  Kotrba
18. 7. 2007 150 DNÍ LHŮTY: Zbraně nejsou na hraní Oskar  Krejčí
30. 6. 2007 Globální hrozba ze strany nejrozsáhlejšího militaristického komplexu všech dob Daniel  Veselý
12. 6. 2007 Immanuel Wallerstein: Čí století? Immanuel  Wallerstein
11. 5. 2007 Preventivní diplomacie nebo preventivní útok? Miroslav  Polreich

Írán RSS 2.0      Historie >
19. 9. 2007 Immanuel Wallerstein: Je na programu útok na Írán? Immanuel  Wallerstein
19. 9. 2007 DEBKA: Írán nemá veké množství střel Shahhab-3   
18. 9. 2007 Schyluje se k válce s Íránem?   
18. 9. 2007 Směřujeme nezadržitelně k válce s Íránem, varuje OSN   
17. 9. 2007 EU: Namísto radaru v Brdech plynovod z Íránu Štěpán  Kotrba
15. 9. 2007 Stredoázijské energetické lišiactvo Peter  Stupavský
12. 9. 2007 Svět se změnil - 11.9.2001 Antonín  Hubený
7. 9. 2007 Immanuel Wallerstein: Nešíření jaderných zbraní aneb odpočívej v pokoji Immanuel  Wallerstein
6. 9. 2007 V předvečer útoku na Írán? Daniel  Veselý
31. 8. 2007 Bushův příští cíl: Írán Tomáš  Krček