9. 7. 2007
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
9. 7. 2007

Transparency International: korupce přes státní rozpočet?

Přijmeme jen takové finanční příspěvky, které neohrozí naši schopnost
vyjadřovat se k tématům (problémům) svobodně, svědomitě a objektivně .
O své činnosti budeme podávat přesné a včasné zprávy všem zainteresovaným stranám.
dobře utajený etický kodex Transparency International

Rozkrývání transparentnosti samotné Transparency International - Česká republika o.p.s. přineslo některá překvapení. Například další dotace ze státního rozpočtu, evidované v systému CEDR.

O jejich vyúčtování se také tiše mlčí, ačkoliv termíny už určitě prošly. Prozatím. TIC-Transparency International o.s. IČ 68380232 požadovalo v roce 2005 po státu 936 640 Kč a vyčerpalo ze státního rozpočtu 698 788 Kč . V tom roce, ve kterém v únoru založilo obecně prospěšnou společnost. Ve následujícím roce ovšem nástupnická obecně prospěšná společnost Transparency International - Česká republika o.p.s. IČ požadovala po státu 1 136 400 Kč a vyčerpala ze státního rozpočtu 890 984 Kč . Objevili jsme i další Transparency International - společnost proti korupci s IČ 65269691. Vznikla 22.12.1997 v Brně a zanikla 12.12.2000. V naprostém utajení. Ministerstvo vnitra suše konstatuje - zaniklo. Ale co je nejzvláštnější, ministerstvo vnitra o občanském sdružení TIC-TI o.s. neví. Na jeho stránkách, shrnujících evidenci sdružení, vzniklých na základě zákona č.83/1990 Sb., o sdružování občanů, zápis o TIC-TI o.s. chybí. Občanské sdružení IČ 68380232 , které mělo dle informací ministra Kalouska zaniknout, jsa nahrazeno obecně prospěšnou společností IČ 27215814, je ale podle dostupných informací informačního systému ARES ke dni 31.5.2007 stále aktivní.

Zdroj ARES - MF ČR ZDE

4. 7. 2007 Transparency International: přiznání ztěžuje zapírání ZDE

3. 7. 2007 Transparency International: tajný etický kodex ZDE
2. 7. 2007 Kolem Transparency International netransparentno ZDE
6. 4. 2007 Na netransparentní Transparency International podáno trestní oznámení ZDE

Nyní tedy existují dvě organizace Transparency Internetional. Aniž víme, kdo je kdo a co kdo kde od koho čerpá. A na co. Či kam kdo které peníze převedl. Zajimavé bude zjistit, kdo, kdy a na co vyčerpal skoro tři čtvrti miliónu státní dotace v roce 2005, kdyz už v únoru vznikla nová TI - ČR o.p.s. . Na webových strankách ani ve výroční zprávě TI - ČR o.p.s. . není uveden statní rozpočet jako zdroj financování TIC - ČR o.p.s. či její předchůdkyně.

A vůbec nikde není k dispozici výroční zpráva oné předchůdkyně (o.s.), která podle ministra financí Kalouska měla problém s vyúčtováním "protikorupční" dotace z roku 2001. České pobočce TI předsedala do roku 2004 Doc. Ing. Marie Bohatá CSc. , do jejího povolání do Lucemburku jako viceředitelky Eurostatu. To bylo reakcí Evropské komise na zpochybňování Evropského statistického úřadu po nedostatcích a podezření z korupce (tak například v roce 2004 oznámil tehdejší ředitel, Michel Vanden Abeele, že podklady řecké vlády, na jejichž základě bylo Řecko přijato do měnové zóny eura byly "masivně falzifikovány". Bohatá byla předsedkyní Českého statistického úřadu, předsedkyní dozorčí rady Nadace CERGE-EI a ředitelkou Centra pro etiku, členka výborů dalších organizací jako European Business Ethics Network, International Society of Business, Economics and Ethics, Council for Ethics in Economics, International Institute for Public Ethics, členka vydavatelské rady Journal of Business Ethics, editorka Business Ethics -- A European Review, předsedkyně České společnosti pro etiku v ekonomice a Associate Fellow na Royal Institute of International Affairs.

Kapitola 5. výroční zprávy TI ČR o.p.s. za rok 2005 uvádí ze subjektů napojených na stát jako sponzora pouze Ministerstvo vnitra České republiky; aniž by ovšem uvedla, kolika penězi ministerstvo vnitra na činost přispělo... Peníze ministerstva ovšem nejsou penězi státní dotace, evidované ministerstvem financí. Nebo ano? Podivná transparentnost. V celé výroční zprávě vysvětlení nenajdeme. Přitom všechny donorské organizace zveřejňují úzkostlivě přesně částky, kterými podporují neziskové organizace. Všechny neziskové organizace zase zveřejňují své sponzory a dokládají úzkostlivě přesně, nač použili každý dolar z jejich příspěvků. V tom vidí svou odpovědnost vůči i těm nejmenším dárcům a důvěře, kterou je poctili. Je tomu tak na celém světě. Ministerstvo vnitra vedl ve vládě Stanislava Grosse 4. 8. 2004 -- 25. 4. 2005 a pak ve vládě Jiřího Paroubka od 25. 4. 2005 do 4. 9. 2006 v František Bublan, bývalý ředitel Úřadu pro zahraniční styky a informace - rozvědky a ve funkci ministra předchůdce Stanislava Grosse... Transparency International ovšem neříká na adresu státu - občanů, z jejichž rozpočtu si ukousla skoro tři čtvrti milionu, vůbec nic. V její výroční zprávě se ovšem praví:

"Za podporu projektů v roce 2005 děkujeme těmto společnostem a institucím: Česko-německý fond budoucnosti; Evropská unie; Hewlett-Packard s.r.o.; Ministerstvo vnitra České republiky; OLAF; Nadace Open Society Fund Praha; Open Society Institute (Local Government and Public Service Initiative se sídlem v Budapešti); Saferworld; Velvyslanectví Nizozemského království -- MATRA; Velvyslanectví Spojených států; Velvyslanectví Velké Británie - Global Opportunities Fund britského ministerstva zahraničí; Newton IT; Papirius s.r.o.; PricewaterhouseCoopers ČR. Zvláštní poděkování patří společnosti CCS Česká společnost pro platební karty a.s. "

výroční zpráva a auditorská zpráva Transparency International - Česká republika o.p.s. za rok 2005 ARCHIV BL

Ale za co? To už se čtenář nedozví. Klik kdo dal z oněch šesti milionů, které vykázala Ti-ČR o.p.s. jako aktva v roce 2005, zůstane nejspíše tajemstvím. Hlavní je nekousnout ruku, která vás krmí. O donorech ale také vypovídá, jaké organizace podporují. Když nikdo jiný, měly by organizace, které daly netransparentní Transparency Internetional - Česká republika o.p.s. či TIC Transparency International o.s. jakékoliv finanční částky, uvést veřejně na co, kolik a za jakých podmínek. Aby bylo už konečně jasno a stín neprůhledného financování těchto "protikorupčních" struktur nezůstal i na dárcích.

Rádi zveřejníme i tato stanoviska, stejně jako rádi zveřejníme oficiální informace TI - ČR či TIC-TI, pokud je obdržíme.

Paradoxní je, že se státní podporou se naučil žít i auditor Transparency International - Česká republika o.p.s. Ing. Pavel Lelek CSc. z Kutné hory. IČ 14784572. Ten v letech 2000-2001 požádal o 99 107 Kč a vyinkasoval 54 107 Kč ze státního rozpočtu.

zdroj ZDE

Za co? Nebo na co? Odkdy auditoři potřebují v České republice státní dotaci? To aby byli více nezávislí? Ing. Lelek zvítězil v tendru na audit TI-ČR o.p.s. s nejnižší cenou ze všech. Jeho cena je pouhých 30 000 Kč. Jedním z kritérií výběru měla být i zkušenost s auditem neziskových organizací. Jakou zkušenost v tomto duchu má ing. Lelek? Rádi zveřejníme i jeho stanovisko.... Vždy platí zásada , právo na slyšení má i duhá strana.

Velkohubá prohlášení vedení Transparency International vůči korupci ve státních institucích, u politiků i ve firmách si zvykli někteří špatní novináři - propagandisté papouškovat, aniž by si je jakkoliv ověřili a aniž by o nich jakkoliv pochybovali. Přitom kontrastují s mlčením o vlastních financích TI-ČR , zvláště těch, které tato instituce či její předchůdkyně dostala od státu. Proč? Pokud nejsou ony státní dotace držhubným a spinovným (spin je anglický termín pro PR techniku, při níž se odvrací pozornost a zájem médií se směruje jinam), a nezakládají tak důvodné podezření z korupce, není důvod ztrácet nervy, hystericky obviňovat ministra finací z účelově politického jednání a naopak je důvod otevřít účetnictví do nejmenších detailů. Tak, aby bylo jasno kdo, kolik a za co dostal zobnout z více než šesti milionů v roce 2005 a dalších milionů v letech předcházejících. Ať občané vědí, zda činnost Transparency International o.p.s. je opravdu obecně prospěšná. A nebo zda je prospěšná pouze pro někoho. Správní rada, v níž se dí dva soudci, mlčí a z webu stáhla pro jistotu etický kodex. I to o něčem vypovídá...

Financování "neziskových" struktur TÉMA BL

Štěpán Kotrba: European Union Monitoring and Advocacy Program - Sorosovi lobbisté o stavu televize ZDE

Štěpán Kotrba: Schwarzenberg, Amnesty International i Člověk v tísni: Čím se mažou, tím také smrdí... ZDE

18. 12. 2006 Milan Valach: Nevládní organizace -- směs korupce a manipulace? ZD

4. 11. 2006 Štěpán Kotrba: Kdy začne Transparency International vyšetřovat Langera? ZDE
27. 9. 2006 Stanislav Křeček: "Zpráva" Transparency International? Nebrat! ZDE
22. 9. 2006 Milan Berka: Transparency International: pod povrchem špína ZDE
18. 9. 2006 Štěpán Kotrba: Open Society Fund korumpuje novináře, zavádí "nové principy do praxe policie" a ještě se tím chlubí ZDE
14. 3. 2006 Štěpán Kotrba: Duhové peníze ZDE
26. 10. 2005 Karel Dolejší: Je ukazatel "průměrná míra neefektivity", použitý ve výzkumu Transparency International, transparentní? ZDE
                 
Obsah vydání       9. 7. 2007
9. 7. 2007 New York Times: Je načase, aby USA odešly z Iráku
9. 7. 2007 Nepopularita, která osvobozuje Štěpán  Steiger
9. 7. 2007 Je nevěra "normální"?
9. 7. 2007 Konzervativní prezidentský kandidát s trofejní manželkou
9. 7. 2007 Už a ešte Lubomír  Feldek
5. 7. 2007 Ústavněprávní dohra summitu G8 Petr  Schnur
9. 7. 2007 Transparency International: korupce přes státní rozpočet? Štěpán  Kotrba
9. 7. 2007 Rizika globalizace a politická národní reakce, aneb Když se i neoliberálové začnou hádat s trhem Uwe  Ladwig
9. 7. 2007 Doprava, ekologie, globální oteplování, ČR a Západ Vít  Hinčica
9. 7. 2007 Live Earth: placebo pro přesvědčené Fabiano  Golgo
9. 7. 2007 Michael  Marčák
9. 7. 2007 Smer: Narastajúca arogancia moci a recidíva metód neomečiarizmu Eduard  Chmelár
9. 7. 2007 Dům Agapé hledá hejly - přihlaste se Štěpán  Kotrba
6. 7. 2007 Americký Kongres se chystá zablokovat plán na protiraketovou obranu
7. 7. 2007 Rusko dává Evropě na výběr - své rakety chce rozmístit přímo uprostřed EU Štěpán  Kotrba
8. 7. 2007 Katolictví od osmi do čtyř aneb vyznání politiků Štěpán  Kotrba
9. 7. 2007 Victoria aneb mluv pravdu, miluj pravdu, braň pravdu až do smrti
8. 7. 2007 Katolička Petra Kováčová Boris  Cvek
7. 7. 2007 Ani národní hrdina, ani náboženský fanatik, ale světec Boris  Cvek
9. 7. 2007 Jan Hus, prorok nesvatý, křesťansky universální i národní Jan  Klepetář
9. 7. 2007 Německo věnuje dokladům STASI velkou pozornost Richard  Seemann
8. 7. 2007 Vjačeslav Žarko vypovídá: ruský policista britským špiónem za 200 euro měsíčně Štěpán  Kotrba
9. 7. 2007 S planetou to vidím modře Adam  Votruba
9. 7. 2007 Demokracia, kapitalizmus a právo na zmenu spoločenského usporiadania Peter  Vittek
9. 7. 2007 Kupředu pravá Václav  Dušek
9. 7. 2007 Už ani jednoho jointa! Aneb marjánka není vůbec lehká droga Jan  Paul
5. 7. 2007 CIA: odtajněná přísně tajná zpráva o Československu 1968 Miroslav  Polreich
9. 7. 2007 Co mohou korporace doopravdy dělat pro svou bezpečnost ?!? Ladislav  Žák
9. 7. 2007 Proč hospodští opravdu bojují proti registračním pokladnám
7. 7. 2007 Od filmů k rakům Jan  Čulík
7. 7. 2007 Hlavní cenu dostala Severní blata
7. 7. 2007 Prosté věci - prostě nejlepší Ema  Čulík
7. 7. 2007 Simple Things - simply the best Ema  Čulík
6. 7. 2007 Skutečnou moudrost stačí šeptat Ema  Čulík
6. 7. 2007 Pleasant Moments is very unpleasant Ema  Čulík
6. 7. 2007 Groteska, která mírně pobaví, prozření však nepřináší Jan  Čulík
5. 7. 2007 Poněkud vzdělávací "thriller" Jan  Čulík
5. 7. 2007 Rusové a Korejci: Většinou nezklamou Jan  Čulík
4. 7. 2007 Mladí čeští filmoví tvůrci: zvládají jakž takž vizuální stylizaci, myšlenkově jsou plytcí Jan  Čulík
6. 7. 2007 Zaplatíte akreditaci a na filmy se nedostanete? Jan  Čulík
5. 7. 2007 Lidový a studentský filmový festival Karlovy Vary Jan  Čulík
6. 7. 2007 Stupidita Festivalového deníku, Karlovy Vary
4. 7. 2007 Ty špíno, vem si svůj batoh a vypadni Jan  Čulík
4. 5. 2007 Hospodaření OSBL za duben 2007
22. 11. 2003 Adresy redakce