19. 5. 2006
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
20. 5. 2006

Miroslav Macek - snobský zubař s nevídanými přesahy do filosofie, politologie, sociologie, historie, genetiky a mnoha dalších oborů lidského vědění má i mnohé jiné lidské přednosti. Mezi těmi hlavními je ryzí charakternost vlastní všem velkým mužům, stejně jako čest a odvaha. Jednoduše řečeno, vzor občana, jehož socha v nadživotní velikosti by měla zdobit nejedno české náměstí, aby si malé děti měly odkud brát příklad.

Sloupek
Josef Václav Sládek

Noc je čirá, jizba sirá,
v rakvi hnědé
ledovýma zraky dřímá
děcko bledé,
v ruce bílou růži svírá.

Bílá zvenku do výklenku
hvězda svítá;
hrajíc sobě na myšlenku,
bledou tváří, stínem, září
lampa kmitá.

Lampa čadí, na pozadí
bílé stěny
stín se hatí, roste, tratí,
jako v bouři květ se klátí
nalomený

Teď tak bělo skví se čelo,
teď se stmívá: -
bude smrt, či bude žití,
co se teď v ty brvy chytí?
Teď jak by se usmát chtělo. --
Neusmívá.

Ale časem vzplá to jasem
do té šeři -- těm, kdo věří!
Ale pod tím hebkým vlasem
tma je věčná.
A v té líci, ledem spící,
v hvězdě, v hloub se tetelící,
výčitka je nekonečná.

z výboru Ruka ruky nedosáhne, BB art, Praha 2005 vybral Štefan Švec

20. 5. 2006

Pane Macku,

Bohužel si neuvědomujete důsledky Vašeho jednání, míní Jan Špičák. Nemálo lidí si teď situaci vyloží tak, že může někoho za nevhodný výrok fyzicky napadnout. Tato doba je už dávno pryč. Rovněž se mi často něco nelíbí a nejradši bych někoho přizabil, ale bohužel kvůli současným zákonům nemůžu. Respektuji je. Narozdíl od Vás.

21. 5. 2006

Po půldenním projednávání hlasy velké koalice a za tuhého odporu opozice schválil Spolkový sněm zvýšení DPH z 16 % na 19%. Stalo se tak v pátek 19. 5. 2006 v 14:15.

Kancléřka Angela Merkelová ráda mluví o slovenských reformách. V tomto měsíci přijela podpořit i slovenského premiéra Dzurindu přímo ve volební kampani. Avšak v domácí německé politice zůstává spíše u inspiraci. A pravděpodobně není to jenom z důvodu velké koalice s SPD.

19. 5. 2006

Aleš Cibulka svoje pochybení přiznal (doložitelně). To až posléze, až se vše řádně rozleželo a prodiskutovalo, teprve potom jsme se dozvěděli, že "na přímý pokyn Paroubka byl Cibulka vyhozen z práce".

Český rozhlas zveřejnil stanovisko programového ředitele Českého rozhlasu Jaromíra Ostrého k případu Aleš Cibulka. Tiskový mluvčí ČRo Ladislav Pavlík k tomu dodává:

"Rád bych upozornil na následující fakta:

Ve zprávě Etické komise Syndikátů novinářů interpretované Českou tiskovou kanceláří je uvedeno několik zásadních faktografických nepřesností spojených s odvoláním Aleše Cibulky z pořadu Host do domu.

19. 5. 2006

Článek o zveřejnění videa útoku na Pentagon naznačuje vítězství nad tajnůstkářskou vládou či dokonce záblesk zdravého rozumu, který umožní rozptýlit mlhu pochybností o skutečném průběhu události.

Napadení Pentagonu se totiž stalo předmětem mnoha spikleneckých teorií - především díky tomu, že až do této doby neexistovaly fotografie ani videozáznam ukazující letadlo blížící se k budově a případně do ní narážející. Pár zveřejněných fotografií bylo na úrovni snímků létajícich talířů a nebo lochneské příšery. A vláda trpělivě odmítala zveřejnit cokoli opravdu průkazného.

11. září 2001 - let 77
18. 5. 2006

Většina médií v České republice opět zradila své čtenáře, diváky i posluchače, pokolikáté už vlastně?

Opětovná vlna zvýšeného zájmu o události z 11. září, která právě probíhá v zahraničí si postupně nachází i cestu do českých médií. Praxe mechanického přebírání informací bez další kontroly a neuvádění do souvislostí se bohužel začíná objevovat i v Britských listech, což je škoda. Rád bych věřil, že se nejedná o záměrnou redakční politiku.

Nedávno mě zde překvapila převzatá noticka o připravovaném hollywoodském opusu United 93. Místo pokusu o zasazení do kontextu, článeček zněl spíše jako reklamní product placement. Předmětem mého příspěvku není přímo tato událost, jen připomeňme, že havárie letadla United 93 u Pennsylvánského městečka Shanksville je opředeno mnoha otazníky.

19. 5. 2006

Podle krátké zprávy o aktivitách lidovce Cyrila Svobody na ministerstvu zahraničí si Česká republika -- rozuměj daňoví poplatníci -- zaplatí za přestěhování rádia Svobodná Evropa z centra svého hlavního města. Do místa, kde má vyrůst nový provoz rádia. Na Hagibor v Praze 10. 27 000 000 korun se vyhodí oknem.

Tato vysílačka je mnoho let umístěna v samém centru Prahy nad Václavským náměstím. Umístění vysílačky "přineslo" České republice zvýšení bezpečnostních rizik a nemalé náklady na její nutnou ostrahu.

Rádio Svobodná Evropa TÉMA BL

19. 5. 2006

Lubomír Molnár se domnívá, že jeho text věnovaný volbě do nově zřízené Rady OSN pro lidská práva nepojednává o Kubě, ale spíše o České republice. Je jistě třeba diskutovat o tom, proč Česká republika soustavně kritizuje Kubu, kde odpůrce vlády čeká šikanování a kriminál, ale nekritizuje a dokonce vyzbrojuje Kolumbii, kde se příznivci opozice mohou dočkat podstatně horší "odměny" - například v podobě rozporcování mačetou ze strany členů některého provládního polovojenského uskupení. Ale o tom teď psát nechci. Molnárův text totiž skutečně o Kubě pojednává - způsobem, který přímo volá po doplnění kontextu. Zvolení kubánského zástupce do Rady pro lidská práva totiž autor prezentuje jako velký zahraničně politický úspěch Fidela Castra.  Jak se to vezme: Možná jde spíš o neúspěch Condoleezzy Ricové....

20. 5. 2006

Kotrba nechápe princip anglosaské fundraisingové politiky

Štěpán Kotrba napsal o americké lidskoprávní organizaci Human Rights Watch: "Vše pod kontrolou bankéřů, právníků a lidí blízkých State Departmentu. Vše realizující nátlakové a vlivové operace v třetích zemích - v zájmovém teritoriu USA. Vše koordinováno s americkou diplomacií." Nepíše to přímo, ale implicitně HRW obviňuje z toho, že je součástí zahraničně-politické agendy USA.

Může prosím, vysvětlit, jak je možné, že HRW intenzivně a systematicky kritizuje za porušování lidských práv i Spojené státy, ptá se Jan Rovenský a pokračuje:. Z jejich webové stránky (stav k dnešnímu dni) se nejvíce odkazů vztahujících se ke konkrétní zemi věnuje kritice politiky USA (Guantanámo, mučení, násilná zmizení). Další články kritizují spojence USA (Izrael, Turecko, Mexiko, Uzbekistán...).

Štěpán Kotrba nechápe principy fungování nadačního fundraisingu. Nikdy nepřipustí, že nadace mohou fungovat (a ve většině případů fungují) jako filtr, který vyloučí ovlivňování agendy obdarovaných ze strany donorů. Že firmy obvykle nepodporují nadace proto, aby jejich prostřednictvím řídily nevládky, ale proto, že je to prostě dobré pro jejich image a zejména v anglosaském prostředí se to prostě sluší... Že NGO může běžně čerpat grant od konkrétní nadace a zároveň vést ostrou veřejnou kampaň proti firmě, které nadaci podporuje...

Pozn. JČ: Souhlasím s Janem Rovenským.

Pozn. ŠK: Kdyby Jan Rovenský nebyl ještě 25. dubna 2006 vedoucím energetické kampaně Greenpeace ČR, stejně jako Miroslav Šuta byl odborný konzultant Greenpeace ČR pro toxické látky, uvěřil bych. Jenže mateřská organizace Greenpeace využívá prakticky stejný penězovod "Duhových" peněz, jako HRW (Open Society Fund, Citibank, Tides Foundation, Ford Foundation, Charles Stewart Mott Foundation of Flint, Rockefeller Brothers Fund), ale částečně jinými kanálky. Uvěřil bych jeho vemlouvavým slovům o cti, objektivitě a dobrých úmyslech romanticky naivního vlivového konglomerátu ... S kým souhlasí šéfredaktor Britských listů, je ve světě daňových přiznání a ve světě mezinárodní špionáže irelevantní. Atlantic Council či Council on Foreign Relations nejsou organizace nepřátelská jedné nebo druhé straně americké politiky. Nehrají pouze na stranu republikánů či demokratů. Vedle sebe sedí v boardech of directors kapitáni amerického průmyslu, americké špionáže, americké armády a americké politiky, rovným dílem z republikánské strany i demokratické strany. Shadow government. Americká politika má jen jednu stranu - ekonomiku. Dolar, který dnes nezadržitelně klesá pod náporem válek a diplomatických neúspěchů. On je americká politika, i když židovské nadace v USA byly vždy bližší Hollywoodu a multikulturním demokratům, než elitě WHASP - bílým protestantským republikánům.

19. 5. 2006

Štěpán Kotrba si neodpustil připsat poznámku k mému překladu stanoviska Human Rights Watch ohledně kubánského přístupu k Radě OSN pro lidská práva. Prostřednictvím výčtu sponzorů a významných osob spojených s organizací se snaží přesvědčit čtenáře Britských listů, že HRW není než vlivovou organizací napojenou na americkou diplomacii. Velmi bych uvítal, kdyby Kotrba podobným způsobem neparazitoval na článcích autorů, s nimiž nesouhlasí - já například nemám možnost (kdybych o to stál, jako že o to nestojím) připisovat cokoliv k jeho textům.

18. 5. 2006

Cantus firmus celého příspěvku je tvrzení, že "korupce je totiž základním kamenem kapitalismu". A dále ve stejném duchu.. "Korupce je nový jev v našem prostoru a přišel k nám v masivním měřítku s kapitalismem.. Korupce je mateřským mlékem podnikání. Bez korupce nelze podnikat...Kapitalismus má dva základní kameny. První je svobodné podnikání a druhý je poznání, že všechno jde koupit". Sancta simplicitas!

19. 5. 2006

Digimedia 2006

Ve čtvrtek 18. května se na Kavčích horách konala za účasti konference Digimedia 2006. Jak zasáhne digitalizace televizního vysílání do života běžného občana? Jaké výhody přinese divákům a jaké subjektům na mediálním trhu?

Na tyto otázky se snažili najít odpověď mediální odborníci. "Ti staří" byli hostiteli a očuchávali si nastupující konkurenci. Občas vysvětlovali zmatení pojmů konvergence technologií, jako například rozdíl mezi televizním vysíláním DVB-H, ipTV, a tv tuneru v rozličných zařízeních včetně PDA a mobilních telefonů (jsou to ještě vůbec telefony?) a placením či neplacením za takovýto příjem. Mezi všesměrovým šířením a individuálním příjmem obsahu. "Ti noví" se prezentovali a potom je lobbovali "správci peněz" - mediální agentury. Některé představy o fungování mediálního trhu a reklamního trhu hraničily totiž s demagogií či romantismem. Mínění, že ke specifickým, "nikovým" televizím se přivinou nadšení inzerenti a zajásají nad jejich existencí, je v zásadě mylné. Mínění, že Česká republika by mohla uživit vlastní "státní" satelit a vlastní "Houston" s poukazem, že i Albánie ho má... patří ke stejným snům, jako že všichni budou mít dostatek peněz na reklamu na "nových trzích". Otázkou diskuze byly i limity představ o payTV - placené televizi.

Za Britské listy byl v diskuzním panelu Jan Čulík se zkušenostmi z digitalizace ve Velké Británii. Konferenci uspořádala Asociace českých reklamních agentur a marketingové komunikace (AČRA).

19. 5. 2006

Podle zprávy britského vládního regulačního úřadu Ofcom za čtvrté čtvrtletí roku 2005 dosáhla Velká Británie největší penetrace digitálního televizního vysílání na světě. 31. prosince 2005 sledovalo digitální televizi téměř 70 procent britských domácností. V žádné jiné evropské zemi to tou dobou nebylo více než 50 procent. V některých částech Británie byl přechod k digitálnímu přijímání televizního vysílání ještě vyšší -- např. ve Walesu to bylo v roce 2005 už 80 procent domácností.

Zdroj ZDE

21. 5. 2006

POZVÁNKA NA VERNISÁŽ

Ve středu 24. 5. v 17 hod. bude na Ministerstvu kultury ČR v Nostickém paláci na Maltézském náměstí 1, Praha 1 - Malá Strana, vernisáž výstavy z dějin periodického tisku na českém území od 1.pol.18.století do součanosti pod názvem Příběh novin.

19. 5. 2006

CESES (Centrum pro sociální a ekonomické strategie) a CEMES (Centrum pro mediální studia) -- pracoviště University Karlovy, uspořádaly veřejnou diskusi "o vlivu médií na rozhodovací procesy ve veřejné politice. O problematice "rozhodovacích procesů" (variet volby, kriteriích volby kriterií, cílů, informací, prostředků atd.atd.) nepadlo bohužel ani slovíčko, protože "rozhodování" není parketou panelářů, účastníků setkání.

19. 5. 2006

Referát přednesený na Semináři pořádaném Komisí pro životní prostředí AV ČR Odcizování člověka přírodě, Praha, 27. 4. 2006

Člověk je individuální entita a současně je součástí sociálního pole. Rozvoj sociální entity a rozvoj individuality člověka se souběžně podmiňovaly, byly si vzájemně příčinou i důsledkem. Jakýkoliv fenomén lidské civilizace má proto dvě dimenze, individuálně lidskou a sociální. O významu lidské dimenze říká Konrád Lorenz: "Nelze předpovědět, co se z lidstva stane v budoucnosti; určující budou procesy, které se odehrávají výhradně v člověku." (Lorenz, K. Odumírání lidskosti. Praha: Mladá fronta.1997, str. 58) Fenomén odcizování člověka přírodě - vitálnímu principu, má individuálně lidský a sociální rozměr. Chceme-li tento fenomén a související procesy pochopit, musíme zkoumat oba rozměry odcizování.

Oresteia III. - Laskavé Bohyně
19. 5. 2006
recenze a povzdech nad vražděním pražského evropského divadla

Toto divadlo je sen, inteligentně namíchaný z reálně geopolitických motivů. Érínyje jako zástupci Starých bohů, starého kontinentu a Evropské unie, jsou konfrontováni se stranou Nových Bohů, velmocenské Ameriky. Nevíme, kde jsme my a v tomto sporu se hraje i o náš hlas.

Patřím k těm, co měli tu krásnou možnost čísti filologický překlad našeho mladého znalce klasické antické tragédie Matyáše Havrdy a předchozí části znám z recenzí a referencí. Tedy si připadám alespoň trochu oprávněn mluvit o tomto díle.

Co se tedy v sále divadla Rokoko, který leží v podzemí oné zdobné pasáže z Václavského náměstí, odehrálo? Výzdoba sálu s gypsovými reliéfy andělíčků mi přišla šantánově podivuhodná.

Aischylos: Oresteia I, II, III - Rokoko ZDE

19. 5. 2006

Směnka jsou hotové peníze. Tak zní větička z prvorepublikových učebnic nauky hospodářské. Když jsem viděl na počátku tohoto týdne nejrůznější fotokopie směnky, kterou nechal uveřejnit ve své další knize i v denním tisku uprchlý Seychellan Krejčíř, vzpomněl jsem si na pár stranických průkazů, které vrátili do Občanského Fóra rychle mizející komunističtí kapitáni průmyslu. Ano, ano, absorpční možnosti OF byla v zásadě nekonečná.

19. 5. 2006

V reakci na anonymní příspěvek, obhajující Zelené Štěpán Kotrba uvedl v poznámce: "Výstavbu dopravní spojnice s Polskem se poté pokusil zablokovat lidovecký ministr dopravy Šimonovský. Tentokrát už úspěšně. Silnice, která by spojila ostravskou pánev se zbytkem republiky, by pomohla průmyslu a industrializaci do té doby bigotně zemědělské Moravy. To nebyla dobrá perspektiva lidoveckým preferencím, zvláště když měla výstavbu organizova židovská firma."

Informace Ředitelství silnic a dálnic ČR ZDE

19. 5. 2006

Úřad moskevského primátora sdělil agentuře ITAR-TASS, že na základě instrukce primátora Jurije Lužkova budou v moskevských školách a předškolních zařízeních zakázány potraviny vyrobené z GMO nebo obsahující GM ingredience. "Vědci doposud plně neprostudovali vlivy geneticky modifikovaných (GM) produktů na lidské tělo. Městské úřady se rozhodly chránit obyvatele, zejména mládež, před nežádoucími efekty, které užití GMO může mít, a proto se rozhodly vyloučit GM potraviny z dětské výživy," sdělil úřad pro ITAR-TASS.

Jan Paul: Vzhůru
19. 5. 2006

Monitor Jana Paula

V poslední době se objevují různé články, zabývající se hypoteticky možností prodloužení lidského života. Jsou tragikomické, vědci se ve své podstatě totiž zabývají myšlenkou prodloužit lidské populaci jenom její vlastní frustraci a tím současně i utrpení. Ti, kteří koketují s dlouhověkostí, se iluzorně domnívají, že kromě užitné hodnoty samoúčelného prodlouženého života, má být nadhodnotou právě jeho kvalita, což je ale přesně to, co se s prodloužením stárnutí lidského rodu prudce snižuje.

19. 5. 2006

Strana zelených se stává s blížícími se volbami stále určitějším terčem útoků. Jsou k nim využívány nejen chyby, jichž se partaj neotřískaná v nevybíravém politickém boji dopouští, ale i podpásové údery a sprosté manipulace.

Obojí předvedl Štěpán Kotrba, když ve svém článku "Zelení. Kam jsi to vlezl? Ven!" spojil aktuální výlev politováníhodného hulváta, který konečně dospěl k tomu, že jeho sprostoty v SZ živnou půdu nenajdou, s úryvky z analýzy Pavla Pečínky, která se ale týkala zcela jiné strany, protože ve zcela jiné době a pod zcela jiným vedením. Nedovedu pochopit, že se pod něco takového může někdo vůbec podepsat.

19. 5. 2006

Reálné úvahy o reálném kapitalismu považuji nejen za zdroj poznání, ale i za poutavou četbu, mezi takové řadím i články p. Víta. O tom, že nejsem sám, kdo čte články p. Víta, mne utvrzují i kritické ohlasy na jeho články, jako např. , je to takový rozumbrada (vpravdě analytický pohled od výzkumného pracovníka) nebo, že nulová mzda neexistuje, neboť by za ni nikdo nepracoval (reakce matematika, který se zřejmě nikdy nebavil s prodavačkou v hypermarketu, která "dobrovolně a zdarma pomáhá" při tzv. zavážení zboží, či jiné pracovnice jinde "prokazující své pracovní kvality" prací na zkoušku zdarma). Promýšlení reakcí mne také naopak dovedly k zamyšlení, proč se Josef Vít některým tématům nevěnoval, nebo snad jeho glosa někde zapadla. Jeho poslední článek Triumvirát zločinu, praní špinavých peněz a pokřivené spravedlnosti mne příjemně překvapil,a to tím, že problematiku korupce pojal, tak jaká v podstatě je, tj. že problematika korupce se nedá redukovat na rovnici méně státu = méně korupce.

19. 5. 2006

Loni mně socdemácká vláda vzala 10.000 Kč jako tzv. minimální daň, přestože jsem za rok nevydělal ani korunu. Podnikám už více let a předloni jsem rozšiřoval své aktivity o další internetový obchod. Říká se tomu investice -- tvorba webu a nákup nového zboží na sklad udělají v účetnictví a na účtu pěkný průvan a tak jsem se na konci roku ocitl v účetní ztrátě (výdaje převýšily příjmy).

19. 5. 2006

Etická komise Syndikátu novinářů ČR míní, že moderátor Českého rozhlasu Aleš Cibulka v pořadu Host do domu s Yvonne Přenosilovou neporušil pravidla novinářské etiky, tedy kodex Syndikátu novinářů. O názoru komise informovala její předsedkyně Barbora Osvaldová Mladou frontu Dnes. Syndikát novinářů ČR je dobrovolným profesním sdružením novinářů. Členy jeho etické komise jsou Barbora Osvaldová (FSV UK), Petr Bílek (Reflex), Adam Černý (hn), Jan Jůn (Český rozhlas - Radio Svobodná Evropa - sic! :-), Milan Kruml (televize Nova), Jan Lipold (hn), Jan Jandourek (volný publicista), Zdeněk Velíšek (ČT).

Na internetu Syndikátu stanovisko jeho etické komise ale není...

19. 5. 2006

Vedení veřejnoprávní rozhlasové stanice Čro2 -- Praha odvolalo z pořadu "Host do domu" moderátora Aleše Cibulku, protože ve vysílání nekorigoval urážlivé výroky Yvonne Přenosilové. Porušil tím platný Kodex Českého rozhlasu, protože, jak uvedl v České televizi Jiří Vejvoda, ředitel Českého rozhlasu 2 -- Praha, "host mluvil o lidech, kteří [nebyli ve studiu], přinejmenším nevkusně a moderátor to neuvedl do kontextu". Vejvoda odmítl křik českých "pravicových" médií, že jde o cenzuru a že Cibulka byl "vyhozen": "Nevyhodili jsme ho z Českého rozhlasu - to je absolutní blábol a účelová lež. My jsem se rozhodli, že v jiném projektu jménem Tobogán na jevišti je skvělý, v tom pokračuje. Se vší úctou. Ale na toto nestačí. Máme na to lepší lidi." Cibulka se hájí, že on Kodex ČRo dodržovat nemusel, protože je externista, a že přece nemohl v rádiu říct: "Takhle se nemluví o panu premiérovi". Jako by neexistovalo tisíc jiných možných, inteligentnějších i vtipnějších reakcí na sporné výroky Yvonne Přenosilové.

Vyšlo v deníku Metro 18. 5. 2006 PDF

19. 5. 2006

A kradou, a kradou, a kradou

ilustrace Lucie Seifertová, Rozhlas - Hajaja

Na informaci, že ministryně informatiky Dana Bérová (nez., US-DEU) podpořila dotování bulvárního serveru s peprným názvem PeprNet, za nímž stojí bulvární celebritky televize Nova Slávek Boura a Markéta Mayerová, sedmi a půl miliony korun z fondu na podporu broadbandového internetu, přišly Britské listy na základě upozornění čtenáře. Zveřejnily ji včetně odkazu na původní zdroj 28. 4. v 09:30 v článku "MI ČR: Granty na bulvár na internetu".

Ve stejný den, ve 12:25 přišel s toutéž informací, ale daleko rozšířenější a věcně propracovanější, Filip Rožánek na svém Bloku v článku "Slávek Boura za 7,5 milionu". Ostatní média převzala informaci později a vůbec se nenamáhla uvést zdroj, odkud fakta "opsala".

Jana Nováková z bulvárního Nedělního světa ukradla Rožánkovi i titulek. Korektně se zachoval pouze portál Česká média, který citoval zdroj i odkaz na původní článek Rožánka.

Jak jsem se dozvěděl dodatečně od Aleše Miklíka z redakce serveru, původním zdrojem všeho byl nejspíš Jiří Peterka - ještě o více než týden dříve na serveru Lupa. Tyto odborné stránky o informatice ale nikdo z "kamenných" médií nezaregistroval a nikdo článek nepřeřadil z rubriky "informatika" do rubriky "politické skandály"...

přehled medializací kauzy Bérová a Bourův broadband ZDE

18. 5. 2006

Všem skutečným Novákům se omlouvám. Slovo novák zde budu používat s malým písmenem, protože jde o pojmenování člena hnutí či skupiny vyznavačů, podobně jako když pojmenováváme husity, ludity, masarykovce nebo různé jakeše.

Co přesně je český novák, (neplést s jinými objekty, např. českými jandáky!) to je těžké určit, pokud určovateli jsou sami nováci. Jen Baron Prášil se uměl před útočícími vlky rychle vytáhnout za vlasy na strom. Diskuse v médiích i v hospodě mají v Česku několik společných příznaků. Jedním z nich je, že jejich účastníci neumějí rozlišit mezi diskusí v médiích a v hospodě.

18. 5. 2006
Michal Polák

V posledních týdnech a měsících slýcháváme z různých stran množství chvály na nový rychlovlak pendolino. Že prý přineslo velký kvalitativní skok v osobní železniční přepravě v Česku a reprezentativnější spojení severní Moravy se zbytkem země.

Ale přesto, bylo nasazení pendolin na české tratě opravdu již tak potřebné, jak je nám ze strany Českých drah vtloukáno do hlavy?

18. 5. 2006
Připomíná to takovou tu pitomou dětskou hru, kdy jeden řekne "ty seš blbej" a druhý na to odpoví "ty seš blbej".

Všude se mluví o tom, jak je letošní předvolební kampaň věcná. Nevím, jestli tomu dobře rozumím, ale za věcnou kampaň se patrně považuje to, když někdo vyleze s marketingovými produkty, jako třeba T(t)lustá peněženka a legrační daňové kolečko, které způsobí její obezitu. Peněženka bude tlustá a proto budou lidé platit poctivěji daně a výdajovou složku rozpočtu tak nebude nutné příliš a zbytečně krátit. Jinými slovy -- daňový ráj v sociálním státě způsobený charakterním narovnáním českého občana nasycením jeho peněženky. Věcné, že.

18. 5. 2006

Se zájmem jsem si přečetl článek Ladislava Žáka "Čulíkova proč...", ale při nejlepší vůli jsem Žákovu podrážděnou reakci na článek Jana Čulíka "Českému Novákovi primitivní hospodské kecy v rádiu nevadí", zcela nepochopil.

18. 5. 2006
částečnou reakcí na příspěvek "Být šťastný" jako slogan naší doby"

Ve všech oblastech života naší společnosti se, dnes, bojuje o zvýšení produktivity práce, bojuje se o čas. V této velmi náročné době často pracují učitelé za stejných podmínek, jako před stoletími a je třeba, aby změny zasáhly i do vyučování a učení. Vědecký i technický pokrok závisí u nás i na kvalitě a délce přípravy budoucích odborníků. Podle světového trendu vývoje vědy a techniky lze předpokládat, že počet poznatků, který lidstvo ovládá, se asi během deseti let zdvojnásobí a tento trend bude narůstat.

18. 5. 2006

Co ukázaly průzkumy a výsledky od roku 1992

Těsně před poslední částí předvolebního víru se začne vždy hrát ona iracionální hra na předpovídání budoucnosti. Klíčem k ní je ale minulost.

V ní se skrývají mnohé souvislosti zdánlivě nesouvisejících jevů. Na začátek si připusťme, že předvolební průzkumy nejsou volby, rozdíly agentur na výzkum veřejného smýšlení o politických sympatiích budeme brát alespoň chvilku vážně, neb oni šarlatáni mohou být poctiví. Pravdu nezabiješ a i jakákoliv manipulace musí plynule přejít do reality, neb kdyby se tak nestalo, byla by ona agentura k smíchu. S ubývajícími týdny se tak veškeré průzkumy budou pomalu blížit realitě. Už je to vidět. Stal se zázrak. Jako už tolikát.

Pojďme si ukázat, jak se průzkumy jedné agentury měnily od počátku existence České republiky.

17. 5. 2006

Much has been written in the Czech media over the past weeks about the two recent instances of thuggery; communist MP Jiří Dolejš's beating in a metro station and the Green Party election candidate Kateřina Jacques's arrest and rough treatment by the Prague police while at a counter demonstration to a neo-Nazi march.

Often, commentators point to these two incidents as a sign of brutalization in contemporary Czech politics.

Published in Czech Business Weekly HERE

18. 5. 2006
Pecunia non olet

Peníze nesmrdí - řekl ve starověku římský císař, když zavedl poplatky na římských záchodcích. A tato slova platí dodnes. Naši politici, naše média už 15 let bojují proti korupci. Zvláště před volbami je to velmi vděčné téma.

Korupce je nový jev v našem prostoru a přišel k nám v masivním měřítku s kapitalismem. Někdo možná bude říkat, že korupce kvetla i před listopadem. Ale z dnešního pohledu považovat předání bonboniéry (ve které někdy bylo i pár stokorun) lékaři za korupci, je směšná demagogie. Stejně jako pár pytlů cementu na stavbu chaty. Po listopadu na naši hospodářskou scénu přišli lidé, pro které je jedinou prioritou zisk -- peníze -- velké peníze -- čím dál víc peněz. Peníze, které přinášejí moc.

16. 5. 2006

Tuto sobotu 20.5.2006 se v litoměřickém hotelu Salva Guarda koná už XII. SALON KRITICKÉHO MYŠLENÍ - LITOMĚŘICE 2006.

Téma:

Ztracené generace aneb O co všechno jsme ve Střední Evropě v posledním století díky politickým událostem přišli (a co získali)?

V čem se podobá frustrace společnosti, skupin a jednotlivce? Může být útlak a represe uměleckému dílu v něčem prospěšná? Jak vnímat společenskou epidemiologii depresí?

Existují výhody nevýhod? Co nás ohrožuje, deprese nebo demence? Nebo neohrožuje a my do nich utíkáme?

Jsme nemocnější, nebo méně odolní?

Jsme jiní než naši předkové?

Čeká nás duše smutná, nebo prázdná?

Symposium začíná v 10 hodin a je veřejně přístupné.

Alex Koenigsmark

22. 11. 2003

Britským listům můžete psát na adresu redakce@blisty.cz, šéfredaktor Jan Čulík má adresu culik@blisty.cz a také J.Culik@slavonic.arts.gla.ac.uk , pražský redaktor Štěpán Kotrba má adresu stepan@kotrba.cz a skype stepan.kotrba, technickému správci Dominiku Joe Pantůčkovi pište na adresu joe@joe.cz.

6. 5. 2006

V dubnu přispělo celkem 115 čtenářů Britských listů na provoz časopisu úhrnem částkou 25 812.00 Kč. Na internetovém účtu Paypal máme nyní nadto 1,321.99 USD. Přispěl jen zlomek z celkového počtu více než deset tisíc čtenářů denně, děkujeme. Apelujeme i na ostatní, aby nám třeba i malým, pravidelným finančním příspěvkem pomohli rozšiřovat a profesionalizovat práci časopisu ve veřejném zájmu, kterou děláme zadarmo. Vybranou částkou financujeme postupné dopracování našeho redakčního systému a odstranění četných nefunkčností, financování systematické novinářské práce to však zatím neumožňuje. Právě pro nedostatek financí jsme dosud nebyli schopni zprovoznit celou řadu potřebných technických funkcí serveru (vyhledávání, statistiky, knihovnu, galerie, zasílání BL mailem, onlinové chaty, odstranit četné technické chyby).

Finanční dary Občanskému sdružení Britské listy jsou v ČR odečitatelné ze základu daně z příjmu. Vydáváme k tomu na požádání písemné potvrzení.

Děkujeme všem, kteří podporují provoz Britských listů finančními dary i zadáváním reklamy.

Jsme vám velmi vděčni za finanční záchranu našeho serveru, prosíme však: nepřestávejte přispívat, umožníte nám dělat naši práci lépe a efektivněji, budeme si moci například systematicky financovat právníka, což byl mělo být pro náš list nezbytné. Financujte si k vlastnímu prospěchu kritický a nezávislý deník.

Jsme vděčni za každý drobný příspěvek na provoz Britských listů, který je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisen Bance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2.

Čtenáři ze zahraničí mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
4. 5. 2006 Politická příživa Štěpán  Kotrba
29. 3. 2006 Znovu o tom, co česká média pomíjejí Jan  Čulík
11. 3. 2006 Jak informovaly Britské listy o válce v Kosovu   
27. 2. 2006 Vede masturbace k terorismu?   
27. 2. 2006 Jací jsou ti "muslimové" věznění v Guantánamo?   
27. 2. 2006 Podíl emocí na chodu demokracie Zdena  Bratršovská, František Hrdlička
27. 2. 2006 Kdy už si český podnikatel, právník, soudce či jiný "mocný buran" konečně koupí obraz nebo sochu? Jan  Paul
27. 2. 2006 Nechci být rukojmím lékařů Věra  Říhová
8. 2. 2006 Výhrady politického svědomí Oskar  Krejčí

Aleš Cibulka a Yvonne Přenosilová RSS 2.0      Historie >
16. 5. 2006 Cibulkův pořad Jak to vidí dával slovo hostu   
15. 5. 2006 Opakovaný dámský gambit... Ladislav  Žák
15. 5. 2006 "Laický názor" moderátora na obrazovce ČT 24 Štěpán  Kotrba
15. 5. 2006 Českému Novákovi primitivní hospodské kecy v rádiu nevadí Jan  Čulík
15. 5. 2006 Pořad s Přenosilovou nelze brát vážně   
13. 5. 2006 Není stížnost jako stížnost Josef  Bouška
12. 5. 2006 Satira v rozhlase je přípustná, ale tenhle pořad byl nevyvážený Jan  Čulík
12. 5. 2006 Sprostořekost a meze veřejné služby Štěpán  Kotrba
12. 5. 2006 Paroubek "je skutečně jak Mussolini"   
12. 5. 2006 Unionistický stranický sekretariát Štěpán  Kotrba

Role generála Vlasova a ROA při osvobození Prahy RSS 2.0      Historie >
11. 5. 2006 Vlasov nechtěl pomoci povstání v Praze Richard  Seemann
9. 5. 2006 Děň Pobědy Štěpán  Kotrba
18. 8. 2005 Překvapivé paměti Čestmíra Císaře Jan  Čulík
10. 5. 2005 Smí mít pravda dva konce? Miloš  Dokulil
6. 5. 2005 Tolik válečných mýtů, jako je národů   
20. 10. 2004 Stalinská cholera a banderovský mor Pavel  Pečínka
23. 12. 2003 Čapek a Beneš - boj za svobodu ducha a srdce Věra  Olivová
27. 11. 2003 Den vítězství Petr  Jánský
8. 5. 2003 Osvobození ČSR   
8. 5. 2003 Vojska generála Vlasova v Čechách Jan  Čulík

Policejní násilí RSS 2.0      Historie >
17. 5. 2006 Zelení: Kam jsi to vlezl? Ven ! Štěpán  Kotrba
17. 5. 2006 Truncheons and other pre-electoral tools Irena  Ryšánková
12. 5. 2006 O profesionální deformaci v demonstraci Oldřich  Průša
9. 5. 2006 Policejní zmlácení paní vrchní ředitelky Petr  Kužvart
4. 5. 2006 "Wolf": Jak jsem podával vysvětlení inspekci ministerstva vnitra Michal "Wolf" Vlk
4. 5. 2006 V Policii ČR vládne šikana a loajalita Stanislav  Huml
3. 5. 2006 Jaká je tolerance policistů vůči násilí Bohumil  Kartous
3. 5. 2006 Naprosté nepochopení demokracie Jan  Zeman
2. 5. 2006 Trestní oznámení na neznámé pachatele, příslušníky Policie ČR Radek  Mikula
2. 5. 2006 "Já nebudu někde na internetu, kurva"   

Útok na Jiřího Dolejše RSS 2.0      Historie >
1. 5. 2006 Zmlátili Dolejše. Proto se cítím jako komunista Jindřich  Kalous
30. 4. 2006 Odpovědnost za verbální šíření nenávisti Štěpán  Kotrba
30. 4. 2006 Komunismus jako terč pro střelnou zbraň... Martin  Šaffek
29. 4. 2006 Komunismus v nich Jan  Čulík
29. 4. 2006 Adam Drda: Zkreslil jste můj komentář jak Haló noviny   
29. 4. 2006 Pražští mediální propagandisté mají strach Jan  Čulík
29. 4. 2006 Ano, antikomunismus je protidemokratické hnutí Ondřej  Slačálek
28. 4. 2006 Na okraj ke kauze Dolejš Boris  Cvek
28. 4. 2006 Magistra Edelmannová by měla vrátit diplom Karel  Dolejší
28. 4. 2006 Nebezpečná hra Jan  Polívka

Mají pětatřicátníci v Česku dnes zhoubný vliv? RSS 2.0      Historie >
9. 5. 2006 Nazelenalé uzenky, tráva a bývalý prezident Štěpán  Kotrba
24. 1. 2006 Co dnes činí lidi lhostejnými k osudu druhých Jan  Bím
20. 1. 2006 Pětatřicátníci, sociálně cítící a další... Pavel  Urban
6. 1. 2006 Kdo jsou vítězové antikomunistické revoluce? Jindřich  Kalous
4. 1. 2006 Vinu nesou ti, kdo narcistický habitus vytvářejí Karel  Dolejší
2. 1. 2006 Pětatřicátníci, hoši jako květ, na vás bylo vždycky radost pohledět.... Josef  Vít
2. 1. 2006 Vadí, nevadí Luděk  Rozehnal
31. 12. 2005 Jak to bylo s tím západním rájem? František  Hájek
31. 12. 2005 Zmačkané obaly Tomáš  Krček
30. 12. 2005 Flexibilita potřetí Jan  Holík

Zaznamenávání osobních dat občanů RSS 2.0      Historie >
12. 5. 2006 Americký výzvědný úřad "dohlíží na telefonní rozhovory"   
23. 3. 2006 Vláda krade občanskou svobodu   
25. 2. 2006 Británie terčem kritiky za zákon o shromažďování informací o elektronické komunikaci   
23. 2. 2006 Jak se může ctnostný vesnický farář nakazit syfilis Štěpán  Kotrba
10. 2. 2006 Vrcholí jednání o tom, kolik zaplatíme za sledování naší vlastní komunikace   
6. 2. 2006 Amerika: Soukromá data z internetu se intenzivně využívají v trestním vyšetřování i civilních soudních sporech   
20. 1. 2006 Bílý dům Googlu: předejte informace o tom, co kdo vyhledává   
23. 12. 2005 Od roku 2006 budou v Británii zaznamenávány všechny jízdy automobilem   
23. 12. 2005 Nástup Velkého bratra v ČR a v EU   
17. 10. 2005 Odpor v EU proti orwellovské směrnici   

Demokratická revoluce? Utajená historie devadesátých let RSS 2.0      Historie >
9. 5. 2006 Nazelenalé uzenky, tráva a bývalý prezident Štěpán  Kotrba
18. 4. 2006 Čulíkovy znaky demokracie Štěpán  Kotrba
21. 2. 2006 Utajené dějiny "permanentní kulturní revoluce" Jaroslav  Kuba
13. 1. 2006 Aero Vodochody: iks pokusů o záchranu leteckého průmyslu Štěpán  Kotrba
12. 1. 2006 Nevím, jak zabránit létání třísek než použitím jiné sekery Pavel  Urban
6. 1. 2006 Kdo jsou vítězové antikomunistické revoluce? Jindřich  Kalous
5. 1. 2006 Rozdíl je jen domněnkou, je třeba jej prokázat Miroslav  Prokeš
4. 1. 2006 Udělejte to profesionálně   
4. 1. 2006 V této demokracii smějí užívat svobody jen ti, co souhlasí   
4. 1. 2006 Vinu nesou ti, kdo narcistický habitus vytvářejí Karel  Dolejší

Czech Politics: Jan Čulík's comment in Czech Business Weekly RSS 2.0      Historie >
21. 4. 2006 Another chilling sentence for slander Jan  Čulík
22. 3. 2006 Misperceiving Blair as a Social Demokrat Jan  Čulík
21. 2. 2006 Will Czech grads be prepared to compete? Jan  Čulík
24. 1. 2006 Intellectual populism in Czech politics Jan  Čulík
2. 1. 2006 Time to examine the hidden history of 1989 Jan  Čulík
14. 12. 2005 In reality TV, echoes of the plebeian past Jan  Čulík
15. 11. 2005 Racism emerges as French suburbs burn Jan  Čulík
24. 10. 2005 Now is the time for agents provocateurs Jan  Čulík
3. 10. 2005 Czech judiciary seen as corrupt from abroad Jan  Čulík
12. 9. 2005 No justification for soaring oil prices Jan  Čulík

Český film RSS 2.0      Historie >
15. 5. 2006 Prezident Veto Vít  Horák
9. 2. 2006 Nebýt dnešní, aneb nemá tady někdo dvojníka Patrik  Hronek
13. 1. 2006 Ještě žiju s věšákem, plácačkou a čepicí -- úvaha nad banalitou jednoho filmu Bohuslav  Binka
13. 12. 2005 Maria Procházková, Oldřich Kaiser a Žralok v hlavě Jan  Čulík
21. 11. 2005 Filosofický horor o kultuře Martin  Ondreját
7. 11. 2005 Sú Hrubeš a Mareš filmom do dažďa? Juraj  Korpa
27. 10. 2005 Hrubeš a Mareš jsou naši souputníci Tomáš  Koloc
10. 10. 2005 Štěstí: Ta schematičnost opravdu skřípe Tomáš  Koloc
29. 9. 2005 Jak kritici ublížují filmu Štěstí Ján  Simkanič
26. 9. 2005 Štěstí Bohdana Slámy dostalo cenu v San Sebastian   

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
19. 5. 2006 Slovíčkaření aneb vlk se nažral a koza zůstala celá Jiří  Jírovec
18. 5. 2006 Let 77 a Judicial Watch jako dezinformační past Michal  Brož
16. 5. 2006 Pentagon donucen zveřejnit videozáznam z 11. září   
5. 5. 2006 Nešlo jen o ZHN, ale i o zlepšení životních podmínek iráckých žen... Jakub  Rolčík
26. 4. 2006 Měla by britská vojska zůstat v Iráku?   
22. 4. 2006 Bush věděl, že Irák neměl zbraně hromadného ničení   
14. 4. 2006 Britský vojenský lékař odsouzen do vězení   
14. 4. 2006 Američtí generálové požadují, aby Rumsfeld odstoupil   
12. 4. 2006 Plánovité zabíjení iráckých vědců?   
9. 4. 2006 The New Yorker: Bush chce použít jadernou bombu proti Íránu   

Hon na svobodu slova RSS 2.0      Historie >
12. 5. 2006 Satira v rozhlase je přípustná, ale tenhle pořad byl nevyvážený Jan  Čulík
5. 5. 2006 Jak Blairova vláda omezuje starobylé demokratické svobody   
5. 5. 2006 Cenzura internetu se šíří do celého světa   
14. 4. 2006 Kriminalizovat výroky v demokratickém státě nelze Jan  Čulík
13. 4. 2006 Petr Cibulka odsouzen k podmíněnému trestu za pomluvu Jan  Čulík
24. 3. 2006 Leeds University suspendovala rasistického učitele   
21. 2. 2006 David Irving jako "mučedník za svobodu projevu"?   
21. 2. 2006 "Al Džazíra: I v Evropě existují tabu"   
20. 2. 2006 Britský historik David Irving odsouzen na tři roky do vězení   
19. 2. 2006 Islámským teroristům se podařilo vážně omezit svobody Západu   

Školství RSS 2.0      Historie >
17. 5. 2006 Vysokoškolská stávka: Je to jako sledování automobilové havárie ve zpomaleném filmu   
17. 5. 2006 Opravdu parodie   
16. 5. 2006 Maturity z logického a systémového myšlení Miroslav  Prokeš
16. 5. 2006 Domácí učitelé z třetího světa vyučují americké studenty na dálku   
15. 5. 2006 Kolektivní maturity -- danajský dar ČSSD na rozloučenou Radek  Sárközi
15. 5. 2006 Výzkumné záměry a rozvoj vědy v regionech Demeter  Krupka
14. 5. 2006 Stávka hrozí kompletním uzavřením britských univerzit   
13. 5. 2006 Při stávce univerzitních učitelů začíná jít do tuhého Jan  Čulík
9. 5. 2006 Otazníky kolem státních maturit a CERMATu Radek  Sárközi
2. 5. 2006 Parodie na maturitu III.   

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
9. 5. 2006 Ruptura duše Irena  Zítková
12. 4. 2006 Spisovatelé senioři v elektronickém médiu Miroslav  Vejlupek
11. 4. 2006 Květnové ceny Václav  Dušek
14. 3. 2006 Mami, já nechci umřít je vynikající literární čin   
2. 3. 2006 Klára Hůrková - tvůrkyně Evropanka Miroslav  Vejlupek
28. 2. 2006 Český Parnas a kyberkultura Miroslav  Vejlupek
23. 2. 2006 Literatura na digitální scéně -- a co dál? Miroslav  Vejlupek
21. 2. 2006 Literární server polemizující s uvyklostmi Miroslav  Vejlupek
20. 2. 2006 Spisovatelé vyklidili veřejný prostor Miroslav  Vejlupek
5. 2. 2006 Lidé čtěte !