20. 1. 2006
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
20. 1. 2006
Varování uživatelům: nepoužívejte vyhledávač Yahoo, pokud nechcete, aby Bílý dům věděl, co děláte

Firma Google odmítá splnit soudní příkaz, iniciovaný z Bílého domu, aby americké vládě vydala záznamy o tom, co její uživatelé na internetu vyhledávají.

Americká vláda o to požádala loni v létě, avšak firma Google žádost odmítla splnit. Proto americký ministr spravedlnosti Alberto Gonzales podal žádost u federálního soudce v San José, aby si splnění žádosti vynutil soudně.

Sloupek
Naděžda Plíšková

Někdy mi připadá, že
maminka moje
potřebuje
aby stálo auto před našima
ne proto,
že jsem si s ní přišla
popovídat,
ale proto, aby
sousedi
viděli,
že na ní děti nekašlou.
SMUTEK PŘÍMO FYSICKÝ

ze sbírky Plíšková sobě, Torst, Praha 2000 vybral Štefan Švec

20. 1. 2006

Bývalý americký republikánský kongresman rezignoval na svou funkci v poradním sboru absolventů University of California v Los Angeles poté, co vyšlo najevo, že tento poradní sbor nabízel studentům peníze, aby špehovali "levicové" učitele.

20. 1. 2006

Motto:

"Zaměstnat přítelkyni na vysokém postu mi přijde zcela normální. Každý solidní muž by se měl o své děvče postarat."
Mediář

Fabiano Golgo, nový šéfredaktor zpravodajství deníku Metro, rozčílil novináře zaměstnané v Mladé frontě dnes (po celý pátek mu posílali rozzuřené esemesky, že prozradil "důvěrné" informace) a kupodivu i občasného mediálního komentátora Milana Šmída, když v pátečním deníku Metro zveřejnil některé okolnosti, proč byl najednou "odstoupen" šéfredaktor MFD Pavel Šafr. Majitelům tohoto bulvárního deníku se mj. nelíbilo, že Šafr zaměstnával ve vysoké funkci svou přítelkyni. Milanu Šmídovi se zase nelíbilo, že tuto korupční praxi Fabiano Golgo zveřejnil, totéž platí pro zaměstnance MFD.

Tak se s tím holt budou asi muset vyrovnat...

Paní Horvátová se svým majetkem na slánské ulici
21. 1. 2006

SPOLEČNĚ PO MODRÉ?

Tato promyšlená provokace směřuje k tomu, aby vyvolala krvavý střet s Romy a v konečném důsledku je diskreditovala před českou i mezinárodní veřejností. Je povinností každého Roma nenechat se vyprovokovat a bojkotovat neonacistickou provokaci.

Nelze přehlédnout, že neonacisty k provokaci v Letech inspirovalo vyjádření komunistického europoslance Ransdorfa, který tvrdí, že se okolo Letů bezuzdně lže. Stejně tak nelze přehlédnout výrok prezidenta Václava Klause o tom, že v Letech nebyl koncentrační tábor v tom smyslu, jako jej chápeme.

Dva roky starý pokus vyhnat nepřizpůsobivé cigány na ulici a vybudovat malý, dobře střežený koncentrák v opuštěném lomu za městem se stal demonstrační ukázkou toho, jak jsou v České republice chápána práva menšin a jak je řešena jejich mnohdy nezaviněně tíživá sociální situace. Komunální politika starostů za ODS, založená na v praxi rasistickém konceptu nulové tolerance, prosazovaným zejména starostou Rubikem (ODS) ve Slaném, dorazila spolu s dalšími prohřešky do Evropy v podobě Zprávy o situaci Romů, zahrnující všechny země EU. Tu pak projednával Evropský parlament.

Zpráva zde vzbudila zaslouženou pozornost. I poslance Jana Zahradila, předsedy europoslaneckého klubu ODS.

vyhánění Romů a jejich ožebračování v režii ODS: Slzy jsou SLANÝ TÉMA BL

ANALÝZA: Město Slaný a Romové - modelový případ romské segregace ZDE
21. 1. 2006

Omlouváme se všem slušným čtenářům za to, že jsme zrušili diskusi pod článkem. Někteří jiní ji bohužel zneužívali k opakovaným rasistickým a vulgárním výpadům, které už nešlo mazat jednotlivě. Redakce iDNES

Toto oznámení publikovala redakce iDNES pod zprávou o sobotních potyčkách v Letech ZDE

Petra Edelmannová
21. 1. 2006
< Petra Edelmannová -- foto: Štěpán Kotrba

Za výkřik "Pryč s nacismem" státní policie zatkla a předvedla na služebnu k podání vysvětlení romského aktivistu Markuse Papeho. Stalo se tak v sobotu dopoledne při pietním setkání romských aktivistů a ochránců lidských práv, kteří zde uctili památku romských obětí holocaustu. Mimo ně se zde sešly také čtyři desítky příznivců Národní strany v čele s Petrou Edelmannovou. Ti zde protestovali proti odstranění kamene s nápisem "Obětem", který Národní strana minulý týden v Letech instalovala.

20. 1. 2006

Hyeny pojídají těla krav a velbloudů, kteří zemřeli hladem. Vesničané rozestoupení kolem silnic mávají prázdnými plastikovými lahvemi, pánvemi a mísami. Snaží se zachytit alespoň kapku drahocenné vody.

Katastrofální sucha ohrožují životy 11 milionů lidí v severovýchodní Keni, Etiopii a Somálsku.

20. 1. 2006

Aliance šíitských stran "Jednotná irácká aliance" získala 128 z 275 parlamentních křesel v prvních iráckých demokratických volbách. Na to, aby měla většinu, by bývala musela získat ještě deset dalších křesel.

Kurdský blok získal 53 křesel a dvě hlavní sunnitské organizace získaly celkem 55 křesel. Pro sunnity je to daleko lepší výsledek než v loňských lednových volbách. Tehdy totiž minoritní sunnité volby bojkotovali a od té doby sunnitský blok silně přesvědčoval své stoupence, aby se nových voleb účastnili. Iráčtí činitelé se domnívají, že větší úspěch sunnitů ve volbách povede k zmírnění sunnitského povstání proti okupaci Irák.

Ateistická politická skupina, v jejímž čele stál bývalý premiér Ijad Allaví získala 25 křesel. V dosavadním parlamentu měla 40 křesel.

Podrobnosti v angličtině ZDE

20. 1. 2006

Oblíbenou útočnou zbraní parlamentní a politické rozpravy se v poslední době stalo vzájemné zpochybňování duševního zdraví aktérů domácí scény. Například v případě vleklého, a jistě nikoli uzavřeného sporu o VZP se ozvěnou ozývá, kromě výzev k řadě auditů a zkoumání, také volání po vyšetření psychické kondice tu ministra, tu poslance nebo kompetentních úředníků různých stupňů. Blázni a šílenci jsou, nahlíženo televizní zkratkou, hojně zastoupeni na vedoucích místech v ČSSD, VZP i v ODS, protože jeden druhého (jedna druhou), střídavě i současně posílá "do Bohnic."

20. 1. 2006

Francouzský prezident Jacques Chirac se ve čtvrtek vyjádřil, že je Francie připravena použít jaderné zbraně proti každé zemi, která by proti Francii provedla státem podporovaný teroristický útok.

20. 1. 2006

Prožíváme nyní počátky příští světové války? Je lehké si představit, jak by to analyzoval budoucí historik, píše v deníku Daily Telegraph konzervativní historik Niall Ferguson, který nyní působí na Harvardu:

S každým dalším rokem po začátku století rostla nestabilita regionu v Perském zálivu. Začátkem roku 2006 byly už přítomny všechny výbušné ingredience pro konflikt - daleko větší než války z let 1991 a 2003.

20. 1. 2006

Na okraj zprávy Human Rights Watch:

"V záležitostech migrace, azylu a boje proti terorismu jak společné přístupy EU, tak politika a praktiky jednotlivých států EU vykazují stálou tendenci k obcházení mezinárodních lidskoprávních závazků."

Kapitola zprávy HRW věnovaná EU - kompletní text anglicky ZDE.

Human Rights Watch ve své výroční zprávě konstatuje, že postoj současné americké administrativy vytváří patrně největší poválečný deficit v prosazování lidských práv. Tomuto tématu prý nyní, kdy Američané bez ostychu nezákonně unášejí, zadržují a v řadě případů i mučí podezřelé osoby, chybí na mezinárodním poli dostatečně silný a věrohodný zastánce. V čerstvé optice HRW na tom však již ani Evropa není o mnoho lépe.

20. 1. 2006

K dovednostem PR dnes již i "státních firem" typu Ministerstvo dopravy patří schopnost předcházet průšvihům. Zkrátka je nutné zdokonalovat se "v umění" dostat do médií určité vhodné informace dříve, než se o ně začnou novináři zajímat sami. To je osvědčená a opravdu funkční taktika. Přijít se sólokaprem typu "SMLOUVA O VLACÍCH PENDOLINO JE PODEZŘELÁ" poté, co samo ministerstvo o problému informuje, je pro média potupné. Tedy informaci typu "Největší vadou smlouvy je partie o zrušení smluvního vztahu a o penalizacích. Ministr dopravy Milan Šimonovský chce nechat smlouvu a okolnosti jejího sjednání přešetřit." pak vnímáme tak, že vše je v pořádku. Není.

20. 1. 2006

Jedna z holí momentálně používaná v českém zdravotnictví a sporech o VZP je projekt IZIP. O co vlastně jde. Na začátku byla myšlenka sdílení zdravotnické dokumentace. Nemocných, ale i zdravých. Tak aby každý lékař k ní měl reálný přístup v reálném čase. Medikace, diagnosy, anamnéza. Vše na jednom místě. Obsah této dokumentace by se vytvářel během jednotlivých návštěv u lékařů. Ochrana této dokumentace by byla zajištěna IT technologií (tomu nerozumím), aby odpovídala jednak legislativě, jednak obvyklým standardům v medicíně.

Podobný projekt nefunguje nikde na světě a stejně jako některé jiné věci v českém zdravotnictví (např. aplikace potahovaných stentů) by ČR jednoznačně dostal na špici světového zdravotnictví.

20. 1. 2006

Brazilcova smrt v Londýně

Deset policistů čelí hrozbě trestního stíhání za usmrcení brazilského elektrikáře Jeana Charlese de Menezese v londýnském metru. Zpráva britské Nezávislé komise pro stížnosti na policii totiž zjistila, že existují důkazy, na jejichž základě mohou být tito policisté stíháni. Důkazy budou předány britské prokuratuře a ta rozhodne, zda policisty stíhat.

20. 1. 2006
text sloupku ve zkráceném znění převzat po dohodě s autorem

... Nečekal bych, že můj sloupek o Českém rozhlasu 4 -- Rádiu Wave, nové veřejnoprávní stanici pro mladé posluchače, vyvolá takové pozdvižení, že se jím bude zabývat i člen rozhlasové rady Štěpán Kotrba. Na internetovém deníku Britské listy vyšly dva dny po sobě hned dva rozsáhlé materiály, které mají jedno společné: víc než s fakty si jejich autor hraje s emocemi. ...

... Štěpán Kotrba mi ve svých článcích "Vlna spláchne i potůček špíny" a "Potůček teče, vlna se valí..." vytýká, že kritizuji rozhlasovou stanici, která teprve před týdnem zahájila vysílání a tudíž ještě vychytává chyby. Že jsem jí nedal sto dnů hájení. Ano, to je pravda. Vysvětlil jsem však, proč a za co Rádio Wave kritizuji: za to, jak nešťastně se tato stanice vymezila na veřejné tiskové konferenci, dva dny před vlastním zahájením vysílání, ke konkurenčními soukromému Rádiu 1. ...

Plné znění sloupku na serveru Reflexu Online ZDE

20. 1. 2006

Nad touto větou je třeba se zamyslet. Nenapsal jsem ji já - kupodivu - ale komentátor Reflexu. Tvoří totiž jádro sporu, ve kterém Reflex viním z jednání, které se projevilo zaujatostí páně Potůčkových komentářů ještě předtím, než bylo co kritizovat.

Flameware pokračuje... , řeknete si. Ale ne. Nemyslím si, že by měl pro čtenáře jednoho či druhého periodika smysl probírat se smetím, které zůstalo nameteno na lopatičce buď mé, nebo Jana Potůčka. A že by se ho určitě našlo... Kritika příkrosti odsudku novorozeněte hned po porodu patří k běžným příběhům z porodnic. "Dyť je tak roztomiloučkej", praví na malým oslizlým uzlíčkem v povijanu šťastná prvorodička. "No já ti nevím... ten nos je ňákej divnej, a nemluví", pochybuje ten, který je vždy nejistý - otec. "Ty tomu vůbec nerozumíš, je celej ty", nastane první manželská hádka. Láska otcovská začne až s prvním žvatláním slůvka "táta". Potůčkův přístup k Rádiu Wave není výjimkou, i když otcem není.

20. 1. 2006

Čína oznámila, že tam v roce 2005 došlo k dalšímu vzrůstu v počtu veřejných nepokojů v důsledku rychlého hospodářského růstu, který vyvolává sociální vzbouření.

Ministerstvo veřejné bezpečnosti oznámilo, že muselo zasáhnout během roku 2005 proti 87 000 veřejných nepokojů, což je oproti roku 2004 vzrůst o 6 procent.

Číňané jsou silně rozhněváni na zkorumpované státní úředníky. Několikrát došlo k dramatickým sporům o vlastnictví pozemků mezi úřady a vesničany.

Čínská komunistická vláda považuje sociální nepokoje za největší hrozbu své moci.

20. 1. 2006

Za posledních několik let, v důsledku válek v Afghánistánu a v Iráku, začali komentátoři hovořit o novém americkém impériu. Ve skutečnosti však významný americký vliv na světě vznikl daleko dřív - někdy před druhou světovou válkou. A britský světový vliv se datuje nejméně od roku 1815. Během dvacátého století se pokusilo Německo, Japonsko a Sovětský svaz konkurovat anglosaskému vlivu, ale nepodařilo se jim nad ním zvítězit. Nyní se svět globalizuje, angličtina je jeho lingua franca a Amerika nahradila Británii jako světovou mocnost, píše v časopise National Interest Lawrence M. Mead, profesor politologie na New York University.

K tomu: "Americká hospodářská krize, která ohrožuje svět"

20. 1. 2006

Koncem loňského roku se třetím dílem završil knižní triptych Vladimíra Votýpky , věnovaný osudům české aristokracie ve 20. století, zvláště pak po roce 1945 (Příběhy české šlechty -- Návraty české šlechty -- Paradoxy české šlechty). Vyšel postupně v letech 1995--2005, každý díl v jiném nakladatelství (Mladá fronta -- Paseka -- Máj / Dokořán), ale pod pečlivou redakcí stejné editorky Jaroslavy Jiskrové a v jednotné grafické úpravě Luboše Šedivého.

20. 1. 2006

Čtvrteční stávkou německých lékařů doprovázenou protestními shromážděními v různých částech země vyvrcholila jejich nespokojenost se současnou situací ve zdravotnictví. Demonstrace proti špatným pracovním podmínkám a byrokracii ze strany pojišťoven vyvrcholila dvaceti tisícovým shromážděním v Berlíně před spolkovým ministerstvem zdravotnictví.

20. 1. 2006

V roce 1991 jsem měl při návštěvě filmového klubu příležitost vidět několik západoněmeckých dokumentárních filmů se sociální tématikou. Jeden z nich popisoval život osamělé matky čtyř dětí závislé na sociálních dávkách a její buzeraci sociálními úředníky. Evidentním záměrem filmařů bylo vzbudit divácké sympatie k oné matce, ovšem reakce českého publika -- nebo aspoň těch, kteří se zúčastnili následné diskuse -- byla přesně opačná. Dala by se shrnout zhruba do postoje "ta ženská se dostala do problémů sama, pořídila si čtyři děti, které není schopna uživit, může být ráda, že ji vůbec někdo něco dá". Na můj vkus byl ten film opravdu jednostranně zjednodušující. Přesto mě zarazilo, s jakou samozřejmostí si diskutující domysleli to, co ve filmu možná opravdu chybělo a jejich nekompromisní, ba až nenávistné odsouzení. Docela by mě zajímalo, co si tito lidé myslí dnes a nakolik tyto jejich názory korelují s jejich ne/úspěchy na ekonomickém hřišti.

19. 1. 2006

čtvrtek 16.45: Televize Al Džazíra odvysílala audionahrávku, údajně od Usámy bin Ladina, který v ní varoval, že se připravují další útoky na USA.

20. 1. 2006

Vážený pane Mašindo, v textu zveřejněném pod názvem Dost pohodlí v moderním vlaku" tvrdíte:

"Mobilní síti je totiž zcela jedno, jakým prostředkem cestujete, tam se jedná o něco zcela jiného, a to, zda-li jste, či nikoliv v dosahu BTS (tedy příjmového bodu) příslušné mobilní sítě."

Tento váš názor je však nutno doplnit o informaci, že okna některých kolejových vozidel jsou pokovena a ztěžují tak přenos signálu mezi základnovou stanicí a mobilním telefonem. Informace o pokovených oknech Pendolina se objevila například na serveru Lupa.cz, píše Petr Nachtmann a pokračuje:

20. 1. 2006

Vaši polemiku s Františkem Hezoučkým vydáme pouze v tom případě, pokud vystoupíte z anonymity. Redakce BL.

19. 1. 2006

Tzv. "extraordinary rendition" je dopravování osob, podezřívaných z terorismu, do třetích zemí, které mohou při výsleších proti nim používat výslechové metody, nepovolené v USA, například mučení. Podle memoranda z britského ministerstva zahraničí adresovaného úřadu britského premiéra v Downing Street, které získal týdeník New Statesman a zveřejnil ho ve čtvrtek, takovéto dopravování vězňů do zahraničních věznic je "téměř určitě" protizákonné. Pokud se na něm britská vláda podílela, bez svého vědomí anebo s vědomím o tom, je to také protizákonné.

19. 1. 2006

Oficiální analýza, kterou vypracoval americký úřad pro zahraniční pomoc USAID, charakterizuje bezpečnostní situaci v Iráku jako děsivou. Jde prý o "rozklad společnosti", kdy mají kriminální živly "téměř úplně volnou ruku".

19. 1. 2006

Pro Evropskou unii je daleko důležitější úsilí získávat výhodné kontrakty anebo spolupracovat na opatřeních proti terorismu než bránit lidská práva, konstatuje ve své výroční zprávě americká organizace Human Rights Watch. Zejména Velká Británie ignoruje porušování lidských práv v Rusku a v Saúdské Arábii, aby z těchto zemí získala výhodné podnikatelské kontrakty. Human Rights Watch také ostře kritizuje Spojené státy, že úmyslně týrají osoby, podezřívané z terorismu během výslechů.

Spojené státy výroční zprávu organizace Human Rights Watch odmítly jako "politicky zaujatou". Mluvčí Bílého domu Scott McClellan konstatoval, že Spojené státy dělají "ve věci svobody a lidských práv víc než jakákoliv jiná země na světě. Osvobodili jsme padesát milionů lidí v Afghánistánu a v Iráku, kteří žili v brutálních, utlačitelských režimech." Organizace Human Rights Watch by se podle něho měla zaměřit na země, které porušují lidská práva, nikoliv na USA.

19. 1. 2006
Reakce na varování od Jamese Lovelocka

Koncept "GAIA" je původně květinové dítě, byť se narodil až koncem sedmdesátých let. Sám Lovelock Gaiu v jednom rozhovoru popisuje jako entitu vynořující se ze spletitého tance evoluce, esence života a fyzického prostředí. Není divu, že si pod tímto pojmem lze představit docela různé věci. Bereme-li Gaiu jako metaforu pro jinak příšerně suchý popis postupně objevovaných propojení globálních biogeochemických cyklů, ve kterých se zajímavě ovlivňují organismy a různé chemické látky, pak lze s Gaiou bez obav souhlasit. Na druhou stranu, Gaia bývá brána i doslovně, jako holistická "živá planeta", jež se skládá z harmonicky spolupracujících zvířat a květin v roli buněk těla kosmických rozměrů. To ale nemá s mainstreamovou biologií nic společného. Lovelock časem zjistil, že je akademickou obcí považován za šílence a v mediálních prohlášeních postupně slevil až ke zdráhavému souhlasu, že Gaia je opravdu spíše jen metafora.

Čínská dělnice - pracovní podmínky v továrnách jsou otřesné
16. 1. 2006

V čínských továrnách vládnou drastické pracovní podmínky

Oděvy a hračky, které jsou v prodeji v západních značkových obchodech, vyrábějí lidé v Číně za drastických, nebezpečných a protizákonných pracovních podmínek. Vyplývá to z nové studie organizace Impactt. Tato organizace studovala tři roky pracovní podmínky v čínských továrnách, které vyrábějí zboží na export pro západní firmy, jako jsou Marks and Spencer a Ikea, a objevila, co musejí lidé v Číně platit za čínský "hospodářský zázrak".

Výzkumníci nalezli v Číně armádu bezmocných přistěhovalců z venkova, kteří pracují až 14 hodin denně, téměř každý den. Mnoho z těchto zaměstnanců má jen jeden volný den měsíčně. Dostávají měsíční plat 2000 Kč za pracovní směny, které porušují čínské zákony i předpisy Mezinárodní organizace práce. Navzdory důkazům o šokujících pracovních podmínkách se prodávají takto vyráběné levné čínské oděvy, hračky a elektronické výrobky ve značkových britských supermarketech, i v těch, které se pyšní svou "etickou politikou".

K tomu Proč neroste inflace, když se tolik věcí zdražuje? ZDE

18. 1. 2006

Věž ze slonoviny: Zápisky od života odtrženého spisovatele

Procházeje se s matčiným mopsem po Malé Straně, pozoroval jsem rozličné proměny. Nejzajímavější jsou rychlé zániky nejrůznějších knajp a obchodů. Také je zajímavé sledovat inzeráty na domech a mizení jmen na zvoncích. V zásadě lze říci, že se zhruba každého čtvrt až půl roku nějaký hazardér nastěhuje, provozovnu opraví a zase opustí. Z 99% nedokáží platit vysoký nájem. Jediné obchody, které vytrvale setrvávají, jsou krámy s hnusným sklem v Mostecké ulici.

18. 1. 2006

Pohlavní styk, při němž jsou oba manželští partneři úplně nazí, je těžký hřích, vyhlásil jeden egyptský islámský právník. Jiní nesouhlasí. Islámští duchovní diskutují na internetu o sexu náruživě a v šokujících podrobnostech...

6. 1. 2006

Obrátil jsem se na ministra zdravotnictví Davida Ratha a ministra práce a sociálních věcí Zdeňka Škromacha s níže uvedeným dotazem, ve věci jedné čtenářky Britských listů. Dosud nepřišla žádná reakce. Z ministerstva práce a sociálních věcí jsem obdržel automatický mail pod hlavičkou "Potvrzení o přijetí podání" (tj. nařízení vyřízení zařízení, zase! :)

Dne 10. ledna přišlo vyrozumění, že můj dopis MPSV předává ministerstvu zdravotnictví.

Dotaz, na který dosud od ministrů nepříšla odpověď, zněl:

2. 1. 2006

V prosinci 2005 přispělo celkem 131 čtenářů Britských listů na provoz časopisu úhrnem částkou 34 359.00 Kč. Příjem z reklamy byl 1200 Kč. Na internetovém účtu Paypal máme nyní nadto 981.24 USD. Přispěl jen zlomek z celkového počtu více než devět tisíc čtenářů denně, děkujeme. Apelujeme i na ostatní, aby nám třeba i malým, pravidelným finančním příspěvkem pomohli rozšiřovat a profesionalizovat práci časopisu ve veřejném zájmu, kterou děláme zadarmo. Vybranou částkou financujeme postupné dopracování našeho redakčního systému a odstranění četných nefunkčností, financování systematické novinářské práce to však zatím neumožňuje. Právě pro nedostatek financí jsme dosud nebyli schopni zprovoznit celou řadu potřebných technických funkcí serveru (vyhledávání, statistiky, knihovnu, galerie, zasílání BL mailem, onlinové chaty, odstranit četné technické chyby).

Finanční dary Občanskému sdružení Britské listy jsou v ČR odečitatelné ze základu daně z příjmu. Vydáváme k tomu na požádání písemné potvrzení.

Děkujeme všem, kteří podporují provoz Britských listů finančními dary i zadáváním reklamy.

Jsme vám velmi vděčni za finanční záchranu našeho serveru, prosíme však: nepřestávejte přispívat, umožníte nám dělat naši práci lépe a efektivněji, budeme si moci například systematicky financovat právníka, což byl mělo být pro náš list nezbytné. Financujte si k vlastnímu prospěchu kritický a nezávislý deník.

Jsme vděčni za každý drobný příspěvek na provoz Britských listů, který je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisen Bance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2.

Čtenáři ze zahraničí mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

22. 11. 2003

Britským listům můžete psát na adresu redakce@blisty.cz, šéfredaktor Jan Čulík má adresu culik@blisty.cz a také J.Culik@slavonic.arts.gla.ac.uk , pražský redaktor Štěpán Kotrba má adresu stepan@kotrba.cz a skype stepan.kotrba, technickému správci Dominiku Joe Pantůčkovi pište na adresu joe@joe.cz.

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
21. 1. 2006 Za poškození dobrého jména a demokratické pověsti si může ODS sama Štěpán  Kotrba
20. 1. 2006 Obránci lidských práv nemohou spoléhat na pomoc západních vlád Karel  Dolejší
20. 1. 2006 O české šlechtě mezi včerejškem a zítřkem Josef  Tomeš
20. 1. 2006 Proč Anglosasové na světě vedou   
20. 1. 2006 Skandál se špehováním na amerických universitách   
20. 1. 2006 Bílý dům Googlu: předejte informace o tom, co kdo vyhledává   
20. 1. 2006 Fabiano Golgo terčem útoků, že prý "prozrazuje důvěrnosti" Jan  Čulík
18. 1. 2006 Láska ke třem (neexistujícím) pomerančům Alex  Koenigsmark
18. 1. 2006 Islámské internetové fatwy proti sexu   
17. 1. 2006 James Lovelock: Životní prostředí na Zemi je už zničené   

Mají pětatřicátníci v Česku dnes zhoubný vliv? RSS 2.0      Historie >
20. 1. 2006 Pětatřicátníci, sociálně cítící a další... Pavel  Urban
6. 1. 2006 Kdo jsou vítězové antikomunistické revoluce? Jindřich  Kalous
4. 1. 2006 Vinu nesou ti, kdo narcistický habitus vytvářejí Karel  Dolejší
2. 1. 2006 Pětatřicátníci, hoši jako květ, na vás bylo vždycky radost pohledět.... Josef  Vít
2. 1. 2006 Vadí, nevadí Luděk  Rozehnal
31. 12. 2005 Jak to bylo s tím západním rájem? František  Hájek
31. 12. 2005 Zmačkané obaly Tomáš  Krček
30. 12. 2005 Flexibilita potřetí Jan  Holík
30. 12. 2005 Pohled (post)Husákova dítěte Lubomír  Novotný
30. 12. 2005 Ještě jednou pětatřicátníci Josef  Vít

Případ Petra Partyka RSS 2.0      Historie >
18. 1. 2006 Napište neprávem vězněnému Petru Partykovi   
5. 1. 2006 Petra Partyka - kupodivu - za komunismu nezavřeli, to až teď!   
3. 1. 2006 Napište do vězení Petru Partykovi! Benny  Rees
21. 12. 2005 Jak je tomu s verbálními trestnými činy Jaroslav  Štemberk
16. 12. 2005 Soudce: Co je to Seznam.cz? Můžete mi říct, kdo na něm je?   
14. 12. 2005 Nevinný člověk, jehož soudce Šídlo odsoudil do vězení za neprokázanou blbost Jan  Čulík
14. 12. 2005 Svoboda je nedělitelná? Máme se za co stydět? Jan  Čulík
13. 12. 2005 Petr Partyk uvězněn   
21. 3. 2005 Free speech is ours, but don't dare use it Jan  Čulík
17. 3. 2005 Dura lex, sed lex Jaroslav  Štemberk

Kriminalizace fanoušků a Harry Potter RSS 2.0      Historie >
20. 12. 2005 Policie vyšetřuje neoficiální překladatele Harryho Pottera i nadále jako zločince Štěpán  Kotrba
17. 12. 2005 Harry Potter na netu: Jan Rychetský v Právu zbytečně kriminalizuje děti Štěpán  Kotrba
28. 7. 2005 Harry Potter a Mýtus věčného návratu Dominik  Lukeš
27. 7. 2005 Neoficiální překlad Harryho Pottera do češtiny už je na světě Štěpán  Kotrba
15. 9. 2004 Literatura se stala terčem mediální manipulace Petr  Bílek
30. 6. 2003 Nový Harry Potter -- postava plná angstu Hannah  Čulík
30. 6. 2003 The angst-filled Harry Potter Hannah  Čulík
21. 6. 2003 Šílenství ohledně nového Harryho Pottera je dobře organizováno   
19. 6. 2003 Rowlingová žaluje americký deník   
18. 12. 2002 O čo prišiel Harry Potter Eva  Michalková

Zaznamenávání osobních dat občanů RSS 2.0      Historie >
20. 1. 2006 Bílý dům Googlu: předejte informace o tom, co kdo vyhledává   
23. 12. 2005 Od roku 2006 budou v Británii zaznamenávány všechny jízdy automobilem   
23. 12. 2005 Nástup Velkého bratra v ČR a v EU   
17. 10. 2005 Odpor v EU proti orwellovské směrnici   
6. 10. 2005 Šikana zaměstnaců, kteří pracují s počítačem, šikana novinářů a protiteroristická hloupost Štěpán  Kotrba
9. 9. 2005 Plán archivovat telekomunikační data v EU odmítnut   
8. 9. 2005 Británie znovu požaduje archivaci informací o emailech a telefonních rozhovorech   
8. 9. 2005 Schraňování údajů o telekomunikačním provozu občanů EU není řešení!   
11. 7. 2005 Clarke chce, aby vlády v EU zaznamenávaly informace o všech mobilních a emailových komunikacích   
10. 6. 2002 Evropská unie chce číst všechny emaily a analyzovat všechny telefonní výpisy   

Czech Politics: Jan Čulík's comment in Czech Business Weekly RSS 2.0      Historie >
2. 1. 2006 Time to examine the hidden history of 1989 Jan  Čulík
14. 12. 2005 In reality TV, echoes of the plebeian past Jan  Čulík
15. 11. 2005 Racism emerges as French suburbs burn Jan  Čulík
24. 10. 2005 Now is the time for agents provocateurs Jan  Čulík
3. 10. 2005 Czech judiciary seen as corrupt from abroad Jan  Čulík
12. 9. 2005 No justification for soaring oil prices Jan  Čulík
22. 8. 2005 Mapping the limits of democracy Jan  Čulík
1. 8. 2005 Media must not give to stereotypes Jan  Čulík
18. 7. 2005 Media mistakes may just be growing pains Jan  Čulík
20. 6. 2005 The unexamined life is not worth watching Jan  Čulík

DIY, tekno a CzechTek RSS 2.0      Historie >
9. 1. 2006 Ministr kultury Vítězslav Jandák: "Na CzechTek se přijedu podívat!" Martin "Juki" Jyrkinen
13. 12. 2005 Vyjadřuji hlubokou nespokojenost s tím, jak vyšetřujete zásah policistů na CzechTeku 2005   
8. 12. 2005 Jsme nespokojeni s tím, jak se vyšetřuje Czechtek 2005!   
14. 11. 2005 Motejl: "Při Czechteku 2005 pochybila policie i účastníci" Štěpán  Kotrba
31. 10. 2005 CzechTek 2005 v komentářích českého tisku   
16. 9. 2005 Ti, jimž jde o lidská práva, by se měli o bezprávný policejní zásah proti Czechteku zajímat Jan  Rovenský
12. 9. 2005 EuroTek aneb od teknohudby k technokracii? Petr  Schnur
9. 9. 2005 CzechTek v rovině zneužití práva Miroslav  Polreich
8. 9. 2005 Odpůrci zásahu: Vláda chybně interpretuje zásah policie na Tachovsku   
1. 9. 2005 CzechTek po americku Thomas  Franke

Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost RSS 2.0      Historie >
10. 1. 2006 Ukrajinský parlament se rozhodl odvolat vládu   
4. 1. 2006 Konec jednoho snu Josef  Vít
28. 11. 2005 Ropný zlom: dojdeme k rozumným závěrům? Jindřich  Kalous
24. 11. 2005 Ropný zlom: nejperspektivnější je jaderná energie   
23. 11. 2005 Ropný zlom: Nebezpečné omyly Jindřicha Kalouse Jiří  Vačkář
22. 11. 2005 Ropný zlom: co dělat v České republice Jindřich  Kalous
14. 11. 2005 Ropný zlom a Švédsko Jindřich  Kalous
7. 11. 2005 Krutá zima Jindřich  Kalous
2. 11. 2005 Quo vadis, Evropo Oskar  Krejčí
26. 10. 2005 Středoasijská šachovnice Oskar  Krejčí

Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti RSS 2.0      Historie >
4. 7. 2005 Moc nočních můr v internetovém archivu   
13. 5. 2005 Curtisova Moc nočních můr na filmovém festivalu v Cannes   
15. 4. 2005 Význačný televizní dokumentarista obvinil BBC, že přehání hrozbu terorismu   
31. 3. 2005 Moc nočních můr Adama Curtise v Bratislavě   
11. 3. 2005 Neoliberální plíživý převrat a smrt demokracie podle Noreeny Hertzové Stanislav  Heczko
2. 3. 2005 Moc nočních můr na Ostravské univerzitě   
26. 1. 2005 Česká redakce BBC informuje o filmu Adama Curtise Jan  Čulík
19. 1. 2005 Curtisova Moc nočních můr znovu v britské televizi   
18. 1. 2005 Bez analýzy a syntézy se ve světě nezorientujete - musíte vytvářet teorie o tom, jak věci jsou Irena  Ryšánková
6. 1. 2005 Jak Adam Curtis bourá mýty prostřednictvím šokujících vizuálních souvislostí Marta  Svobodová

Český film RSS 2.0      Historie >
13. 1. 2006 Ještě žiju s věšákem, plácačkou a čepicí -- úvaha nad banalitou jednoho filmu Bohuslav  Binka
13. 12. 2005 Maria Procházková, Oldřich Kaiser a Žralok v hlavě Jan  Čulík
21. 11. 2005 Filosofický horor o kultuře Martin  Ondreját
7. 11. 2005 Sú Hrubeš a Mareš filmom do dažďa? Juraj  Korpa
27. 10. 2005 Hrubeš a Mareš jsou naši souputníci Tomáš  Koloc
10. 10. 2005 Štěstí: Ta schematičnost opravdu skřípe Tomáš  Koloc
29. 9. 2005 Jak kritici ublížují filmu Štěstí Ján  Simkanič
26. 9. 2005 Štěstí Bohdana Slámy dostalo cenu v San Sebastian   
15. 9. 2005 Štěstí Bohdana Slámy   
9. 8. 2005 Co se právě hraje v Athénách pod Akropolí? Jan  Čulík

Báseň pro tento den RSS 2.0      Historie >
20. 1. 2006 Pojem čistý Naděžda  Plíšková
19. 1. 2006 Temná noci! Jasná noci! Karel Hynek Mácha
16. 1. 2006 Starala sa mati má   
13. 1. 2006 Vysoká smrková vazba Bogdan  Trojak
12. 1. 2006 Výčitka Štěpán  Kotrba
11. 1. 2006 Potmě Viktor  Dyk
10. 1. 2006 Velký Adam Petr  Hruška
6. 1. 2006 Poslání Viktor  Dyk
5. 1. 2006 * * *   
4. 1. 2006 Když tři dny vítr vál Zbyněk  Hejda

17. listopad RSS 2.0      Historie >
23. 11. 2005 S Jožínem z bažin proti komunismu Karel  Moudrý
18. 11. 2005 Co nám přinesl listopad 1989? Boris  Cvek
17. 11. 2005 16. listopad + 1 gól = 17.listopad Karel  Moudrý
15. 11. 2005 Ztracená generace Ladislav  Žák
26. 1. 2005 Oskar Krejčí: Komunisti museli disidentom moc doslova vnútiť   
26. 1. 2005 Opozice nechtěla jít do vlády   
24. 1. 2005 Šlo o lidskou důstojnost, i když to většina už zapomněla Vilém  Prečan
24. 1. 2005 Filipov: Nic se nepohne do května 1990   
24. 1. 2005 Blacková: Nechte Fojtíka jet do USA   
24. 1. 2005 Proč se v Praze pořád nic neděje   

Demokratická revoluce? Utajená historie devadesátých let RSS 2.0      Historie >
13. 1. 2006 Aero Vodochody: iks pokusů o záchranu leteckého průmyslu Štěpán  Kotrba
12. 1. 2006 Nevím, jak zabránit létání třísek než použitím jiné sekery Pavel  Urban
6. 1. 2006 Kdo jsou vítězové antikomunistické revoluce? Jindřich  Kalous
5. 1. 2006 Rozdíl je jen domněnkou, je třeba jej prokázat Miroslav  Prokeš
4. 1. 2006 Udělejte to profesionálně   
4. 1. 2006 V této demokracii smějí užívat svobody jen ti, co souhlasí   
4. 1. 2006 Vinu nesou ti, kdo narcistický habitus vytvářejí Karel  Dolejší
3. 1. 2006 Perzekuce před listopadem a po něm: Jeden malý rozdíl Pavel  Urban
2. 1. 2006 Pár sametových příběhů Štěpán  Kotrba
2. 1. 2006 Time to examine the hidden history of 1989 Jan  Čulík

Co je podstatou uměleckého díla RSS 2.0      Historie >
14. 11. 2005 Devadesáté páté výročí úmrtí L. N. Tolstého Jiří  Nezval
17. 10. 2005 Brak Filip  Sklenář
13. 10. 2005 Přátelé pokleslých forem Milan  Černý
26. 9. 2005 Chvála braku Milan  Černý
7. 9. 2005 Tunel umění Alex  Koenigsmark
5. 9. 2005 Systém státních dotací je bojem o moc Jan  Samohýl
5. 9. 2005 Vysvětlovat prospěch z umění je jako vysvětlovat zamilovanost Jiří  Holý
5. 9. 2005 Umění je tyranií, překrucuje skutečnost a chová se k ní jako k děvce Jan  Paul
5. 9. 2005 Státní dotace jsou pro umění zhoubné Boris  Cvek
5. 9. 2005 Má stát dotovat umění?   

Modrá šance ODS RSS 2.0      Historie >
21. 1. 2006 Za poškození dobrého jména a demokratické pověsti si může ODS sama Štěpán  Kotrba
23. 12. 2005 "ODS se opět uchýlila k účelovému lhaní" Jiří  Paroubek
28. 11. 2005 Překvapení pana Topolánka Josef  Vít
27. 11. 2005 Mirek Topolánek: "Všem potřebným, nezaměstnaným a nemocným dokážeme, že skutečná solidarita má konzervativní, nikoli socialistické základy." Mirek  Topolánek
16. 11. 2005 Vede ODS kampaň pomocí anonymního spamu? Bohumil  Kartous
16. 11. 2005 Proč ODS chybí jeden hejtman a jak se v ní bojuje o funkce? Milan  Hamerský
19. 9. 2005 Zahradilova Modrá šance: možná budoucí zahraniční politika ČR Jiří  Staněk
25. 7. 2005 Klausovo Národní souručenství Štěpán  Kotrba
22. 6. 2005 Mýty Modré šance viděné očima odborů Pavel  Janíčko
24. 5. 2005 Modrá šance pro zdravotnictví - změní radikálně a nevratně českou společnost k horšímu Jiří  Jírovec

Měli by čtenáři finančně přispívat na Britské listy? RSS 2.0      Historie >
2. 1. 2006 Hospodaření OSBL za prosinec 2005   
24. 12. 2005 Česká sekce BBC přece jen končí...   
30. 11. 2005 Vděčnost, taková všednost... Štěpán  Kotrba
16. 11. 2005 Zvyšte si sebevědomí pravidelnými finančními příspěvky pro Britské listy   
22. 6. 2005 Britské listy: Průběžný stav financí   
10. 6. 2005 Britské listy: Průběžný stav financí   
10. 6. 2005 Britské listy jsou komunistické svinstvo   
8. 6. 2005 Proč to nejde a proč by stálo za to zkusit Martin  Marek
8. 6. 2005 Vydávat noviny za 8.600.- Kč měsíčně je výkon hodný Davida Copperfielda   
8. 6. 2005 Britské listy: polovina špíny a polovina perel   

Globální oteplování RSS 2.0      Historie >
19. 1. 2006 Skončí naše civilizace Lovelockovou apokalypsou? Stanislav  Mihulka
17. 1. 2006 James Lovelock: Životní prostředí na Zemi je už zničené   
17. 1. 2006 Jaderná energetika "nemůže být řešením pro klimatické změny"   
9. 12. 2005 Jak se americká ropná společnost snaží zabránit, aby Evropa plnila smlouvu z Kjóta   
25. 11. 2005 Koncentrace CO2 je "nejvyšší za 650 000 let"   
21. 9. 2005 Firmy chtějí jednat proti globálnímu oteplování, brání jim v tom vlády   
11. 8. 2005 Globální oteplování se přiblížilo bodu nevratnosti   
8. 7. 2005 Pitný režim duše Bohumil  Kartous
4. 7. 2005 Sladké mámení alternativ Milan  Černý
1. 7. 2005 Blair se prý připravuje na rozkol s Georgem Bushem   

Hon na svobodu slova RSS 2.0      Historie >
18. 1. 2006 Britští extremisté před soudem za šíření rasové nenávisti   
30. 12. 2005 Ankara a svoboda projevu:počet obviněných narůstá Simone  Radačičová
27. 12. 2005 Svoboda projevu v Evropě: Musí to být buď všechno, nebo to není nic   
21. 12. 2005 Jak je tomu s verbálními trestnými činy Jaroslav  Štemberk
20. 12. 2005 Čermákova vyváženost bez obalu a rakouský tiskový zákon Štěpán  Kotrba
20. 12. 2005 Trestní stíhání za pomluvu je potřebný paragraf   
19. 12. 2005 Zahájeno trestní stíhání proti Stanislavu Pencovi   
14. 12. 2005 Nevinný člověk, jehož soudce Šídlo odsoudil do vězení za neprokázanou blbost Jan  Čulík
14. 12. 2005 Svoboda je nedělitelná? Máme se za co stydět? Jan  Čulík
13. 12. 2005 Petr Partyk uvězněn   

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
13. 1. 2006 Jak Komenský zabloudil v Amsterodamu Adam Samuel Hartmann
31. 12. 2005 Jak tomu bylo ve vězení Václav Vratislav z Mitrovic
24. 12. 2005 O českých špionech v 16. století Václav Vratislav z Mitrovic
13. 12. 2005 Poetry Slam v Ústí nad Labem   
1. 12. 2005 Pavel Janáček- Braková literatura   
24. 11. 2005 Nepotřebnost literatury a bezprizornost spisovatele Michal  Černík
17. 10. 2005 Brak Filip  Sklenář
17. 10. 2005 Umění je paměť, stopa po živých... Irena  Zítková
13. 10. 2005 Přátelé pokleslých forem Milan  Černý
6. 10. 2005 Late towards the morning Karel  Hlaváček

Rasismus RSS 2.0      Historie >
21. 1. 2006 Za poškození dobrého jména a demokratické pověsti si může ODS sama Štěpán  Kotrba
21. 1. 2006 Server iDnes zrušil diskusi pod článkem o Romech   
18. 1. 2006 Britští extremisté před soudem za šíření rasové nenávisti   
16. 1. 2006 Tvrdě nacistické stránky v češtině Jan  Čulík
8. 1. 2006 Sprostý rasismus na serveru Novinky.cz je dál šířen bez korekce   
30. 12. 2005 "Neuvěřitelný hnůj" na serveru novinky.cz   
30. 12. 2005 Lidská povaha a diskuse na internetových serverech Aleš  Uhlíř
27. 12. 2005 Novinky.cz: "Chtěl bych mít od cikánské krve špičky bot"   
15. 12. 2005 Primitivní rasismus v časopise Mladá fronta Plus Jan  Čulík
13. 11. 2005 Rasismus v České televizi   

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
20. 1. 2006 V iráckých volbách zvítězila šíitská aliance   
19. 1. 2006 Oficiální americký úřad vykreslil děsivý obraz "nezvládnutelného" Iráku   
18. 1. 2006 Pamatujete na Afghánistán? Nyní jsou tam obyvatelé terorizováni sebevražednými atentátníky   
17. 1. 2006 Povede americká invaze k rozpadu Iráku?   
14. 1. 2006 Americký útok proti "Zawahirimu" vyvolal protesty   
14. 1. 2006 Bush odmítl námitky Merkelové ohledně Guantánama   
13. 1. 2006 Britský důstojník: Americká armáda v Iráku je obětí institučního rasismu   
11. 1. 2006 Americká vojska střílela na iráckého novináře, oceněného čelnou mezinárodní cenou   
9. 1. 2006 Většinu amerických padlých mohly zachránit kvalitnější balistické vesty Karel  Dolejší
3. 1. 2006 Svět se nedá vojensky ovládnout technologií