15. 8. 2005
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
15. 8. 2005

Neměl na sobě těžký zimní kabát. Do stanice metra vstoupil prostřednictvím elektronické tramvajenky. Nepřeskočil přes turniket. A policie nyní tvrdí, že ve stanici nefungovala průmyslová televize, takže neexistuje videozáznam toho, co se stalo. Proč tedy zastřelili tajní policisté mladého Jeana Charlese de Menezese sedmi střelnými ranami do hlavy? Velkou reportáž na toto téma v neděli publikoval britský týdeník Observer:

Sloupek
Jaroslav Vrchlický

Za trochu lásky šel bych světa kraj,
šel s hlavou odkrytou a šel bych bosý,
šel v ledu -- ale v duši věčný máj,
šel vichřicí -- však slyšel zpívat kosy,
šel pouští -- a měl v srdci perly rosy.
Za trochu lásky šel bych světa kraj,
jak ten, co zpívá u dveří a prosí.

z knihy Kdo vám tak zcuchal tmavé vlasy (Brevíř milostné poezie od Máchy ke Šrámkovi), Dokořán, Praha 2003 vybral Štefan Švec

15. 8. 2005

Monitor Jana Paula

Jsem silně otřesen některými videi ze zásahu na Czechtek 2005. Ani v listopadu 1989, jakkoliv došlo k hrubému porušování lidských práv, jsem nespatřil v ruce policajta pistoli, kterou by mířil na hlavu bezbranné oběti. O čem se vůbec chce dohadovat Paroubek a Bublan s veřejností, o čem se vůbec vedou všechny ty zdlouhavé a trapné mediální spory, když pochybení policistů je tak průkazné?

To, co jsem viděl, je obyčejný gangsterismus, institucionálně tolerované násilí, odstrašující o to víc, že je uniformované.

15. 8. 2005

Politický program pro volby 2006

Poslouchal jsem v neděli 14. 8., den před Nanebevzetím P. Marie, opět po dlouhé době polední diskusní pořad na ČT 1 a opět s V. Moravcem. Jsem rád, že se vrátil, i když nevím proč...(z různých zdrojů se šíří nepodložené zprávy, že české vysílání BBC má být zrušeno, šéf české redakce BBC Vít Kolář tyto zprávy dementuje, pozn. red.) A jsem rád, že veřejnoprávní televize, na rozdíl od Novy, pochopila, že prázdniny mají pouze školáci, ne však politické diskuse. Ostatně letošní léto je zvláště politicky nabité.

Michael Marčák:Pepík je na vojně v Iráku, nebo Iránu? Furt si to pletu, ale vono je to jedno, ne...
15. 8. 2005

15. 8. 2005

Kdybych měl náhodou pocit, že by mi mělo záležet na demokracii v této zemi, asi by se mnou nedělní Otázky Václava Moravce otřásly.

Kdyby moderátorské schopnosti Václava Moravce opravdu odpovídaly ódám, které na něj mnozí soustavně pějí, asi by disproporčně nedával slovo Vladimíru Železnému jen na základě toho, že obracel oči v sloup, kroutil hlavou, nebo si dělal poznámky. Nenechal by ho skákat ostatním diskutujícím do řeči a klást jim otázky -- jinými slovy, nepřenechával by mu v některých okamžicích moderování své show.

15. 8. 2005

Analytici by měli urychleně vypočítat, kdy se s ropou přestane obchodovat a začne se o ni válčit

V uplynulém týdnu došlo na české mediální scéně k události hodné zaznamenání. Hned tři mainstreamová média prolomila mlčení a v různých souvislostech se zmínila o některých aspektech ropného zlomu.

Deník Právo 11. srpna v článku [1] komentuje očekávané zdražení zemního plynu v ČR o desítky procent a přitom spíše mimochodem cituje prognózu uznávané autority české ekonomické praxe:

"Hlavní ekonom Raiffeisenbank Pavel Mertlík si ale myslí, že dnešní ceny ropy představují jen krátkodobý vrchol a že v příštích šesti měsících by se mohly držet na úrovni 50 dolarů za barel. ,Prostor pro to, aby dále klesly, však už rozhodně není,' řekl Mertlík."

Přeji upřímně Pavlu Mertlíkovi, aby mu jeho nadřízený tento veřejný výrok veřejně neotřískal o hlavu, až se za půl roku zjistí, že surová ropa stojí trvale 70 - 80 USD.

15. 8. 2005

O vývoji technologií po příštích dvacet let

trochu zavádějící reakce na glosy Patrika Zandla k prognóze Tomi Ahonena: "Jak budou vypadat mobily za dvacet let"

Inženýři mají chuť vidět svět pouze očima možností vědy a aplikovaného výzkumu. Pokrok, definovaný jako interakce sociálních struktur a technologií má ale daleko povlovnější podobu. Světový pokrok se ale záměrně zpomaluje, neboť rozdíl mezi kosmickými či vojenskými technologiemi dneška a "civilním sektorem" je oněch dvacet, v některých případech i více let. Nedávno jsem na Britských listech psal o mlžném monitoru, virtuální klávesnici či dešifrovacím analogovém počítači izraelského kryptologa Adi Shamira. Psal jsem i o paprskových zbraních, které svět vyvíjí už půl století. Vy je znáte jako mikrovlnnou troubu. Základní výzkum paprskových zbraní se v Praze dělal od šedesátých let minulého století a Československo bylo a dosud je v tomto oboru špičkou. Infrazvuková děla jsou v provozu od padesátých let minulého století. Teprve nedávno odtajnila americká armáda jednu z "aplikací" budoucí klimatologické války jako protiteroristické, neletální zařízení na zastavení protivníka teplem mikrovln.

Tomi T. Ahonen, Communities Dominate Brands: Ottawa and 20 year future of mobile telecoms:
My most challenging conference presentation ever ZDE

Zneužitelné technologie TÉMA BL

Digitalizace TÉMA BL
Inteligentní doprava TÉMA BL
15. 8. 2005

Obracíme se na čtenáře:

Čtvrtek 7. 7., den bombových atentátů v Londýně, vstoupil do dějin žurnalistiky. Poprvé se totiž jasně ukázalo, že obyčejní, řadoví občané jsou dnes vybaveni často téměř profesionálním fotografickým, video a audio nahrávacím zařízením. Občané, kteří byli na místě atentátů, to, co se dělo, hned operativně zaznamenali. Televize BBC večer ve čtvrtek 7.7. zahájila své hlavní zpravodajství videozáznamy, které pořídili cestující v metru vlastními mobilními telefony ZDE. Dramatickou demokratizaci sdělovacích prostředků potvrdil i nedávný brutální policejní zásah proti Czechteku, který byl také nebývalou měrou zdokumentován občany a tato videodokumentace byla zveřejněna na internetu.

Od útoků ze 7. července se internetové stránky BBC obrací při každé mimořádnější události na své čtenáře, aby společnosti BBC poskytli své video a audiozáběry, pokud byli při tom

Stejně tak apelujeme i my, na vás, čtenáře Britských listů: vyskytnete-li se u události, o níž platí, že je třeba ji ve veřejném zájmu publikovat, neváhejte a pošlete nám svou obrazovou a zvukovou dokumentaci. Adresa je redakce@blisty.cz

Redakce Britských listů

Michael Marčák: No, moh by to bejt Ládin, ale co ty víš, jestli si nepřišel jen tak zatrsat, chlapec...
12. 8. 2005

15. 8. 2005

Bezpečnostní informační služba se prostřednictvím ČTK ohradila proti článku redaktora se snad až příliš úzkými vazbami na některé policejní struktury - Pavla Blažka , zveřejněném v Právu pod názvem "Nad Prahou visí hrozba teroristického útoku". O tomto výplodu novinářského bulváru na první straně Britské listy informovaly pod názvem "Visí nad Prahou hrozba islámského terorismu, Blažka, nebo neschopných policistů?".

Podle BIS si kontrarozvědka není vědoma rizika teroristického útoku ultralehkého letadla s výbušninou na Staroměstské náměstí v Praze či výbuchu v tunelu metra pod hladinou Vltavy, jak popsalo rizika Právo. Podle mluvčího BIS Šuberta by takto koncipovaná zpráva mohla být pochopena jako šíření poplašné zprávy, a to zejména proto, že deník v článku vynechal podstatné informace o tom, že BIS žádné náznaky hrozících útoků nezaznamenala. Tyto informace BIS Právu poskytla, řekl Šubrt pro ČTK.

Pro pobavení čtenářů lze vymyslet různé taškařice, a my proto jednu přidáme. Nazvěme jej Útok leteckých modelářů. Radiem řízený model letadla dosahuje rychlosti 250 až 400 km v hodině. V prodeji je za několik desítek tisíc korun českých i s radiostanicí a litrem benzínu. Startovat může z opuštěné ulice. Letoun s rozpětím křídel jeden a půl metru unese několik kilogramů výbušniny. Pokud ponese granáty, připevněné za odjištěnou pojistku, ty se po tvrdém dopadu letounu kdekoliv (například před redakcí Práva na Vinohradech) rozkutálejí a po několika vteřinách explodují. V případě vícekanálové vysílačky lze granáty odhodit a letoun použít opakovaně... Proti jiné redakci... Výsledek zaručen. :-) Dívejte se po obloze ! Zatkněte všechny letecké modeláře !

Kdo z čtenářů Britských listů vymyslí libovější teroristický scénář či historku, ať se ozve redakci Práva. Úvodník zaručen.

14. 8. 2005

neděle 12.00: Severovýchodně od Athén havarovalo kyperské letadlo společnosti Helios Airways se 121 osobami na palubě. Všechny zahynuly, když letadlo narazilo při příletu k letišti v Athénách do kopce nedaleko města Grammatikos. Po mezipřistání v Athénách mělo dál letět do Prahy. Havarované letadlo byl Boeing 737. Na palubě bylo 115 cestujících a šest členů posádky. 59 dospělých a osm dětí cestovalo do Athén, ostatních 48 cestujících mířilo do Prahy. Ruzyňské letiště oznamovalo zpoždění tohoto letadla a pak dobu, kdy prý konečně přiletí, ještě poté, co už mezinárodní tiskové zdroje informovaly, že letadlo havarovalo.

Letištní úřady v Larnace na Kypru informovaly tamější státní televizi, že zřejmě došlo v letadle k náhlému poklesu tlaku, takže piloti upadli do bezvědomí. Těsně před havárií bylo zjištěno, že jeden pilot v pilotním křesle ležel v bezvědomí a druhý pilot nebyl v pilotní kabině přítomen.

Textová zpráva, odeslaná z letadla, informovala, že "piloti jsou v bezvědomí a cestující jsou na hranici smrti v důsledku silného mrazu v letadle. Řecká televize informovala, že jeden cestující odeslal sms příbuznému, že pilot zmodral v tváři a teplota v letadle silně poklesla. "Bratranče, loučím se, jsme všichni zmrzlí."

O havárii nejprve informovali piloti stihaček F16, které byly vyslány na pomoc letadlu v nouzi. Podle šéfa letového provozu v Athénách ztratil letový dispečink s letadlem, které letělo z Larnaky, veškerý kontakt. "Byly vyslány dvě stihačky, které zjistily, že letadlo letí nad poloostrovem Euboea, ale viděli že piloti v kabině leží v bezvědomí."

Mluvčí řecké vlády uvedl, že podle prvních informací je zřejmé, že šlo o nehodu. Úřady na místě havárie už našly černou skřínku. Je to nejhorší letecká katastrofa v historii řeckého letectví.

Podrobnosti v angličtině ZDE

15. 8. 2005

Vyšetřuje se nedělní katastrofa kyperského Boeingu 737, který se roztříštil na stráni kopce nedaleko od Athén. Vládne podezření, že kyslíkový či tlakový systém v letadle selhal. Je možné, že všechny osoby na palubě letadla upadly do bezvědomí, vzhledem k tomu, že letadlo letělo skoro dvě hodiny automaticky.

15. 8. 2005

plastikovými kyji, už zase vzduchem letí slova o anarchii..." Tak začíná nová píseň od Jaromíra Nohavici. Můžeme být jeho fanoušky nebo ne, může se nám tato píseň líbit nebo ji můžeme pokládat za kýč. Buď jak buď bylo od Nohavici jakožto od člověka, který už toho dokázal tolik, že nemá za potřebí sbírat laciné body, hezké, když jasně vyjádřil svůj názor a riskoval i pokles popularity u konzervativněji naladěné části svých fanoušků. A na tom nic nemění ani to, že již první tvrzení v písni, které se stalo rovněž jejím názvem, je nebezpečný nesmysl, pro účastníky a účastnice Czechteku hluboce urážlivý.

Michael Marčák: Prcháme, synku, další malá nepozornost poslanců a po té akademii jsou v p... celý severní Čechy.
15. 8. 2005

15. 8. 2005

... ani nás nemlátí žádné gestapo a už vůbec nestojíme proti "komunistické" policii a neopakuje se rok 1989. V policejním státě by policie proti nějakému Czechteku vůbec nemusela zasahovat, neboť by jej zmařila dávno předtím, než by začal. Vládlo by se prostřednictvím práskačů, přičemž by slovy Egona Bondyho "jeden udávaje druhého prostřednictvím třetího udával sám sebe".

Kdyby proti stoupencům freetekna stálo gestapo, nebyli by jen surově vyhnáni, ale následující léta by strávili buď v pankrácké věznici, kde by byli mučeni, nebo v koncentračním táboře, kde by dřeli do roztrhání těla a v případě, že by měli "nevyhovující rasový původ", čekala by je smrt plynem. A není tu ani žádná "komunistická" policie.

15. 8. 2005

Pospícháme životem a zapomínáme na letmé dotyky s lidmi, na rozhovory, přátelství, obětavost a houževnatost - ženeme se kupředu, abychom stačili doběhnout ke svému neodvratnému konci. Každý má příležitost k malým prodlevám a ohlednutí se do minulosti -- hořké nebo sladké. Mít lidi uložené ve vzpomínkách není přepych, ale obyčejná lidská slušnost.

Tož, dobře ale připomenout některým zvláště povedeným bytostem, připomínajícím nápadně monady - prvoky, že budou-li hledat na internetu diagnózu jejich osobnosti, najdou ji ve veselé charakteristice pod názvem Zmrdi a Kokoti. Poučné čtení pro pukající lebky, politiky, druhy a poddruhy placených kazatelů, pro všechny, co si o sobě myslíme, že nám patří tento svět. Kdo se v tomto čtení nepozná, má zaručenou dovolenou v očistci.

15. 8. 2005
polemika s textem Milana Valacha "CzechTek - odpad kapitalismu"

Aby bylo jasno hned od začátku: přiznávám, že jsem nebezpečně posedlý člověk s anarchistickými sklony, přitom mezinárodně propojený. Skutečně provokuji masivní, alkoholem a drogami přiživované ...mejdany. Naopak proti pokojné společnosti nemám potřebu silácky demonstrovat a AIDS, žloutenku či salmonelu jsem nikdy neměl a mít nehodlám - natož abych je šířil.

Ze záplavy textů komentujících dění kolem letošního nezdařeného velkomejdanu mne nejvíc zaujala analýza Milana Valacha "CzechTek - odpad kapitalismu". Text je to hutný, dlouhý a na první pohled dokonce smysluplný. Bohužel se v něm autor dopustil řady prohřešků, které znehodnocují upřímnou snahu po nalezení a vyřčení pravdy. Součástí freetechno komunity jsem přes sedm let, proto jsem se rozhodl snažení pana Valacha podpořit, někde doplnit, jinde poopravit. Názory zde prezentované v žádném případě nevyjadřují stanovisko komunity, které z podstaty věci ani nemůže vzniknout.

Robin Cook
15. 8. 2005
Radovan Geist

Z pôsobenia Robina Cooka v politike si väčšina ľudí zapamätá jeho rezignáciu z postu vládneho ministra na znak nesúhlasu s Blairovým zapojením sa do americkej vojny proti Iraku.

Ak by sa mala veľkosť politika merať množstvom komentárov, ktoré sa o ňom objavia v tlači po jeho smrti, Robin Cook veľkým politikom bol. Ak by sa mala merať rozdielnosťou názorov na neho a jeho odkaz, výsledok je rovnaký. Robina Cooka niektorí považovali za jedného z posledných politikov "starej školy", v ktorej politický program nebol výsledkom práce spin-doktorov analyzujúcich verejnú mienku, ale ideologického postoja. Iní ho označovali za oportunistu, urazeného, lebo bol odstavený od moci. Pre jedných bol inšpirujúcim intelektuálom, pre iných namysleným intelektuálnym snobom. Za týmito rôznorodými hodnoteniami nepochybne stojí aj ambivalentnosť jeho vzťahu k Tonymu Blairovi, ako aj komplikovaný názor na "New Labour", ktorá (zatiaľ) definitívne zmenila podobu jeho strany. Cook pochádzal z bašty ľavicovej politiky v Škótsku a dlhý čas bol "labouristom tvrdej línie" -- podozrievavý voči európskej integrácii ako potenciálnej hrozbe pracujúcim, podporujúci štátne vlastníctvo v ekonomike, ako aj úzku spoluprácu Labouristickej strany a odborov.

13. 8. 2005

Brazilská média vydávají zvláštní zpravodajství, v němž informují veřejnost, že z interního vyšetřování britské policie o případu usmrcení Brazilce Jeana Charlese de Menezese, který byl sedmkrát střelen do hlavy na londýnské stanici metra, protože ho britská policie považovala za sebevražedného atentátníka, vyplývá, že policisté, kteří se na tomto zabití podíleli, lhali:

Brazilec nepřeskočil turniket, použil elektronickou jízdenku. Neměl na sobě v horký den podezřelý zimní kabát, měl na sobě tričko. Brazilec také neutíkal, ale na nástupiště stanice metra ve Stockwellu došel normálním, pomalým krokem.

O tom všem informoval brazilská média britský deník Daily Mail, který získal přístup k zdroji z interního policejního vyšetřování. Je podezřelé, že britská policie také tvrdila, že většina kamer průmyslové televize ve stanici metra ve Stockwellu onoho dne nefungovala - což je nepravděpodobné po prvních bombových atentátech v Londýně, kdy úřady začaly zavádět zvláštní bezpečnostní opatření.

Pozn. red.: Psali jsme o tom už 5. srpna 2005 ZDE

15. 8. 2005

Jsme v  druhé polovině prázdnin, v žurnalistice se toto období nazývá "okurkovou sezónou". Ze zajímavosti jsem pátral, jak označení "okurková" vzniklo. Odpověď jsem nenašel. Letos "okurková sezóna" díky akci CzechTek nenastala.

Michael Marčák: Pane předsedo, dovedete si představit, co to je uživit celou rodinu z 12 tisíc měsíčně ? Nedovede...
15. 8. 2005

15. 8. 2005

Pamatujete si ještě na mladé kubánské manžele Maydu Argüelles a Liuvera Saborita, žijící v exilu v Brně, kteří se před kubánskou ambasádou v Praze demonstrací domáhali vydání svých dětí, které pak za nimi přijely?

Teď vyrobili video, které má asi 120 MB a jmenuje se "Vzkaz českého lidu Kubáncům". Šíří je tiskové středisko "Asociace na podporu občanské společnosti na Kubě" z Miami.

15. 8. 2005

Jestliže by uspořádáním Czechteku 2005 na pozemcích společnosti Italinvest s.r.o. na základě souhlasu uděleného jejím jednatelem došlo k poškození sousedních pozemků, mohli by se jejich vlastníci domáhat náhrady takové škody vůči Italinvestu na základě ustanovení § 127 odst. 1 Občanského zákoníku, jakožto škody vzniklé činností, kterou soused na svém pozemku dovolil. Je otázkou, zda nebylo ze strany policie správnější trestní oznámení vlastníků sousedních pozemků odložit s tím, že jde o záležitost občanskoprávní.

Důvody jsou pro tuto domněnku ryze právní.

15. 8. 2005

3. srpna vyšel v Britských listech text "K možným souvislostem současné teroristické vlny". Několik čtenářských ohlasů se zaměřilo na závěrečné řádky (nadepsané: Nejde o žádné rafinované spiknutí). Jak je vidět, chápání dějinného pohybu jako víceméně živelného a spontánního procesu v kontrastu s jeho chápáním jako chtěného a řízeného je problémem, který je pociťován jako živý a podstatný. Určitě právem. Proto ještě několik poznámek.

15. 8. 2005

Mistrovství světa v atletice, stejně jako jiná vrcholná sportovní klání, s sebou již tradičně nesou tzv. dopingové skandály, diskuse o etice a "čistotě" sportu. V málokteré oblasti je slyšet tolik názorů, tolik zmatení a matení a tolik pokrytectví.

Protože se metabolickými modulacemi zabývám i když v jiné oblasti, celý svůj profesní život, pokusím se o shrnutí svých názorů. A to i vědomím toho, že pravděpodobně nejsou konformní s většinovými postoji ani se současnou legislativou.

13. 8. 2005

V Událostech na ČT1 dne 12.8. byl uveden průzkum STEM, který si ohledně CzechTeku nechala Česká televize vypracovat. Vysledky ale v komentáři o 100% otočila nebo má špatně namalovaný graf, píše nám bystrý čtenář Martin Hyroš.

Každopádně to, co ukazovala televize na grafu a to, co říkala hlasatelka, se o 100% rozcházelo. Gratulujeme editorovi Událostí.

Na tu zprávu se můžete podívat v ČT

13. 8. 2005

Potvrzují to shodně české zpravodajské služby, policie i Národní protidrogová centrála

Začíná krycí operace pro omezování lidských práv v ČR? Zrovna ve chvíli, kdy není žádný výstup z policejní operace proti Czechteku? Zrovna ve chvíli, kdy vláda a policie dělá jednu chybu a lež za druhou? Tohle je potřeba zveřejňovat a potírat hned od začátku, nejlépe přinutit Právo k dementi, píše Britským listům čtenář K. Maršálek.

zdroj policajtoreportérské poplašné zprávy: Pavel Blažek, Právo

13. 8. 2005

Václav Šroub V souvislosti s festivalem CzechTek, který proběhl poslední červencový víkend u obce Mlýnec na Tachovsku, už policie zahájila trestní stíhání Václava Šrouba. Ten si od firmy Italinvest s. r. o. pronajal pozemek, na kterém se měl 12. ročník festivalu CzechTek konat. Vyšetřovatel ho obvinil z poškozování cizí věci, čehož se měl Šroub dopustit zorganizováním setkání vyznavačů technohudby pod názvem CzechTek 2005. Sdělili to redaktoři serveru Policejní stát, kteří sumarizují informace o akci CzechTek.

Podle policie bylo letos na CzechTeku 15 000 lidí, 500 osobních aut, 50 nákladních. Na vybraných pozemcích podle policie "došlo k poškození lesních a travních pozemků, lesních cest a příslušenství dálnice a to pohybem značného počtu osob, vyjížděním kolejí a rozděláváním ohňů, pálením balíků sena, poškozením stromů, poničením oplocení dálnice, dopravního značení a provedením nápisů na dalničním tělese, když škoda dosud byla vyčíslena městem Přimda na částku nejméně 100 000 Kč, Ředitelstvím silnic a dálnic na částku nejméně 150 000 Kč a na pozemcích ostatních vlastníků vznikla škoda nejméně 50 000 Kč."

13. 8. 2005
připomenutí pravdy, která snad nezapadla do historie

Fotoalbum o době, kterou málokdo pamatujeDříve narozená generace je mladým lidem hodně dlužna, protože pravdu slov se nenaučila proměňovat v pravdu činů.

Moderní civilizace stojí na rozcestí. Bohužel není jedné jedině možné cesty, po které by nás vedl osvícený vůdce, který ji zná. Není takových vůdců. Zůstává potřeba hledat a nalézat, zůstává riziko bloudění, zisků i ztrát, rozkvětu i zničení.

MUDr. Ladislav Svoboda
místopředseda Senátu
Tíha činů a lehkost slov, 2003

Každý má právo na svobodu přesvědčení a projevu. Toto právo nepřipouští, aby někdo trpěl ujmu pro svoje přesvědčení, a zahrnuje právo vykládat, přijímat a rozšiřovat informace a myšlenky jakýkoliv prostředky a bez ohledu na hranice.

Článek 19 Všeobecné deklarace lidských práv OSN
20. prosince 1948

Před více než čtyřmi roky, 8. června 2001, zveřejnily Britské listy text, jehož autorem je protestantský pastor a teolog Martin Niemöller (1892-1984). Opakujeme ho dnes znovu, protože si na něj mnoho lidí v poslední době nevzpomnělo. Na otázku čtenářů, proč jsou v demokracii menšiny v jistém smyslu důležitější než většina, odpověděli jsme tehdy citátem duchovního. Vztahuje se k Německu a ke 30. létům (autor byl zatčen v roce 1937, strávil osm let v nacistických koncentračních táborech), ale platí dodnes. Přidali jsme k němu řečnickou otázku :"V České republice zatím fotografují "anarchisty", porušují zákon vůči "squatterům" a šikanují několik málo novinářů - když to strpíte, jste si jisti, že za několik málo let nebudete ve stejné situaci i vy?"

Jste si jisti dnes?

Niemöller pronesl v roce 1950 na synodě evangelické církve v Berlíně-Weissensee jako jedna z čelných osobností německé Vyznávající církve a president EK v Hessen-Nassau v souvislosti s vyhlazováním Židů ještě tuto sentenci: "O toto slovo ... jsme zápasili po celá léta, ještě dříve než se udála ta veliká katastrofa, a musím říci, že se jako představitel Vyznávající církve, na jehož slova se tehdy dalo, cítím velmi hluboce vinen; za to, že jsme tehdy nemluvili tak, jak jsme měli. A co se pak odehrálo roku 1938 a co se z toho vyvinulo - milí bratři, nevím, jestli mne za to na posledním soudu nebude Bůh zkoumat daleko jinak, než činili SS, protože my jsme to věděli. A byli jsme si dobře vědomi, že to víme; ale nechtěli jsme. "

12. 8. 2005

Jak si tak čtu už týdny o mimořádné události světového významu, která hýbe naší zemí skoro tak, jako s ní vloni nebo předloni zahýbala skutečnost, že skupina Lucie vyhodila klavíristu, vyvodil jsem z toho několik poznatků, o které se s vámi chci podělit. V podstatě jde jen o shrnutí zajímavých názorů. Vyberte si.

1. Názorová bitva o CzechTek nijak nesouvisí s tím, že preference ČSSD až do té doby strmě stoupaly. Nijak nesouvisí ani s posilováním koruny, v žádném případě nesouvisí s mimořádně úspěšnou obchodní bilancí země.

2. Názorová bitva o CzechTek s tím jasně souvisí.

12. 8. 2005
Petr Uhl

Představitelé pražských organizací šesti politických stran zveřejnili nyní Pražskou výzvu, v níž vyjadřují odhodlání společně kandidovat do voleb do Sněmovny v červnu příštího roku. I když se v médiích uvádí, že o účasti Strany zelených, jež má výrazně vyšší volební preference než pět ostatních stran, rozhodne až v září její sjezd v Pardubicích, vydává se účast Zelených alespoň na pražské úrovni za hotovou, pražskými Zelenými schválenou věc.

4. 7. 2005

Po zveřejnění apelu Jana Čulíka "Proč to nejde" přispělo v červnu 2005 celkem 195 čtenářů na provoz Britských listů úhrnem částkou 75 567 Kč, dalších 11 200 Kč byl příjem z reklamy. Na internetovém účtu Paypal máme nyní dále 715.08 USD. Přispěl jen zlomek z celkového počtu cca šest až osm tisíc čtenářů denně, někteří z nich velmi podstatnými částkami, děkujeme. Vybranou částkou budeme financovat dopracování našeho redakčního systému a odstranění četných nefunkčností, financování systematické novinářské práce to však zatím neumožňuje. systematickou technickou správu a technický rozvoj ani odbornou právní pomoc. Právě pro nedostatek financí jsme dosud nebyli schopni zprovoznit celou řadu potřebných technických funkcí serveru (vyhledávání, statistiky, knihovnu, galerie, zasílání BL mailem, onlinové chaty, odstranit četné technické chyby).

Finanční dary Občanskému sdružení Britské listy jsou v ČR odečitatelné ze základu daně z příjmu. Vydáváme k tomu na požádání písemné potvrzení.

Děkujeme všem, kteří podporují provoz Britských listů finančními dary i zadáváním reklamy.

Jsme vám velmi vděčni za finanční záchranu našeho serveru, prosíme však: nepřestávejte přispívat, umožníte nám dělat naši práci lépe a efektivněji, budeme si moci například systematicky financovat právníka, což byl mělo být pro náš list nezbytné. Financujte si k vlastnímu prospěchu kritický a nezávislý deník.

Jsme vděčni za každý drobný příspěvek na provoz Britských listů, který je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisen Bance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2.

Čtenáři ze zahraničí mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

22. 11. 2003

Britským listům můžete psát na adresu redakce@blisty.cz, šéfredaktor Jan Čulík má adresu culik@blisty.cz a také J.Culik@slavonic.arts.gla.ac.uk , pražský redaktor Štěpán Kotrba má adresu stepan@kotrba.cz a skype stepan.kotrba, technickému správci Dominiku Joe Pantůčkovi pište na adresu joe@joe.cz.

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
15. 8. 2005 Pět zásadních bodů, které žádná česká strana kupodivu neprosazuje Boris  Cvek
15. 8. 2005 Uniformovaná zvůle je následkem infiltrace deprivantů mezi policisty Jan  Paul
15. 8. 2005 Proč přijímají "malé strany" vnucovaný status quo? Ondřej  Slačálek
12. 8. 2005 O sběratelství Zdena  Bratršovská, František Hrdlička
12. 8. 2005 Vládní kroky na obranu země musejí podléhat nezávislé kontrole   
12. 8. 2005 O dodržování pravidel Milan  Černý
11. 8. 2005 Západ naprosto nepochopil, jak Střední Východ funguje   
11. 8. 2005 Globální oteplování se přiblížilo bodu nevratnosti   
10. 8. 2005 Drazí krajané! Frank  Koerner

Měli by čtenáři finančně přispívat na Britské listy? RSS 2.0      Historie >
22. 6. 2005 Britské listy: Průběžný stav financí   
10. 6. 2005 Britské listy: Průběžný stav financí   
10. 6. 2005 Britské listy jsou komunistické svinstvo   
8. 6. 2005 Proč to nejde a proč by stálo za to zkusit Martin  Marek
8. 6. 2005 Vydávat noviny za 8.600.- Kč měsíčně je výkon hodný Davida Copperfielda   
8. 6. 2005 Britské listy: polovina špíny a polovina perel   
8. 6. 2005 Jsem parazitem, když čtu veřejně přístupné stránky?   
7. 6. 2005 Proč to nejde? Jan  Čulík
7. 6. 2005 Příšerná úroveň a parazitismus Britských listů   
7. 6. 2005 Hodnotou BL je právě jejich nekomerčnost   

Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost RSS 2.0      Historie >
15. 8. 2005 Scénáře ropného šoku - mediální odezva Jindřich  Kalous
10. 8. 2005 Cena ropy dosáhla 64 dolarů za barel - rapidně se zvyšuje cena benzínu   
8. 8. 2005 Ze zámoří přicházejí znepokojivé zprávy Jindřich  Kalous
3. 8. 2005 Scénáře ropného šoku Jindřich  Kalous
15. 7. 2005 Co přijde po ropě? Pavel  Houdek
11. 7. 2005 Jíme ropu a zemní plyn Jindřich  Kalous
2. 5. 2005 Absťák Jindřich  Kalous
22. 4. 2005 Konec ropné éry?   
11. 8. 2004 Ropa, politika a krev Oskar  Krejčí
2. 6. 2004 Atentát v Saúdské Arábii vyvolal ropnou krizi   

DIY, tekno a CzechTek RSS 2.0      Historie >
15. 8. 2005 Uniformovaná zvůle je následkem infiltrace deprivantů mezi policisty Jan  Paul
15. 8. 2005 "Už zase bijou děti... Ondřej  Slačálek
15. 8. 2005 Nežijeme v policejním státě... Ondřej  Slačálek
13. 8. 2005 CzechTek 2005: Policie zahájila trestní stíhání Václava Šrouba   
13. 8. 2005 CzechTek 2005: Vyvážená informace není zmatečná informace Štěpán  Kotrba
12. 8. 2005 O dodržování pravidel Milan  Černý
12. 8. 2005 CzechTek 2006: nechte maličkých Jiří  Tyl
12. 8. 2005 ČEK TEK MEK II. Alex  Koenigsmark
12. 8. 2005 CzechTek 2006: Bod Omega a generační smír s rodiči Michael "xChaos" Polák
11. 8. 2005 Naše vlastní strana zla Jindřich  Jůzl

Báseň pro tento den RSS 2.0      Historie >
15. 8. 2005 Za trochu lásky... Jaroslav  Vrchlický
12. 8. 2005 * * * Viktorie  Rybáková
11. 8. 2005 * * * Michal  Šanda
8. 8. 2005 * * * Viola  Fischerová
5. 8. 2005 * * * J. H. Krchovský
4. 8. 2005 Především Lucie  Zabrňáková
3. 8. 2005 * * * Naděžda  Plíšková
29. 7. 2005 Záznam noční Bohumil  Nuska
28. 7. 2005 Poprava milenců Petr Odillo Stradický ze Strdic
26. 7. 2005 Světlo Bogdan  Trojak

Letní filmová škola, Uherské Hradiště RSS 2.0      Historie >
1. 8. 2005 S Břetislavem Rychlíkem o jeho tvorbě a o České televizi Jan  Čulík
1. 8. 2005 Skončila letošní Letní filmová škola - většina nových českých filmů byla nevýrazná Jan  Čulík
30. 7. 2005 O sporné redakční politice hradišťských Filmových listů Petr  Šafařík
29. 7. 2005 Štěstí Bohdana Slámy - nejlepší český film letošní sezóny? Jan  Čulík
28. 7. 2005 A. J. Liehm: Každá dobrá kultura je kritika proti Jan  Čulík
27. 7. 2005 A 'new' Czech film full of old ideas and sterotypes Ema  Čulík
27. 7. 2005 "Nový" český film plný starých myšlenek a stereotypů Ema  Čulík
26. 7. 2005 Jsem typický Michelangelo, který maluje Sixtinskou kapli Jan  Čulík
25. 7. 2005 Krev zmizelého - východoevropský western Jan  Čulík
25. 7. 2005 Letos žádné zázemí pro novináře Jan  Čulík

Filmový festival v Karlových Varech - 2005 RSS 2.0      Historie >
10. 7. 2005 Večeře u Noriko: Vynikající japonský film Ema  Čulík
10. 7. 2005 Noriko's Dinner Table: An outstanding Japanese film Ema  Čulík
8. 7. 2005 Ostravske dřysty po britsku Štěpán  Kotrba
8. 7. 2005 Petrohradský mýtus žije dál v Městě bez slunce Ema  Čulík
8. 7. 2005 The Petersburg Myth lives on in Sunless City Ema  Čulík
8. 7. 2005 Sluneční stát leží tak trochu pod mrakem Ema  Čulík
8. 7. 2005 Štěpán Kotrba: "My Češi jsme tak výjimeční, že nám nikdo, kdo není jedním z nás, nemůže porozumět" Jan  Čulík
8. 7. 2005 Slnečný štát: Sociálny gýč Igor  Daniš
7. 7. 2005 Broken Flowers -- Zlomené květiny Markéta  Sulovská
7. 7. 2005 Zelenkův nový film: v smějících se očích se nám objevuje slza Ema  Čulík

Český film RSS 2.0      Historie >
9. 8. 2005 Co se právě hraje v Athénách pod Akropolí? Jan  Čulík
1. 8. 2005 S Břetislavem Rychlíkem o jeho tvorbě a o České televizi Jan  Čulík
1. 8. 2005 Skončila letošní Letní filmová škola - většina nových českých filmů byla nevýrazná Jan  Čulík
29. 7. 2005 Štěstí Bohdana Slámy - nejlepší český film letošní sezóny? Jan  Čulík
28. 7. 2005 A. J. Liehm: Každá dobrá kultura je kritika proti Jan  Čulík
27. 7. 2005 "Nový" český film plný starých myšlenek a stereotypů Ema  Čulík
27. 7. 2005 A 'new' Czech film full of old ideas and sterotypes Ema  Čulík
26. 7. 2005 Jsem typický Michelangelo, který maluje Sixtinskou kapli Jan  Čulík
8. 7. 2005 Sluneční stát leží tak trochu pod mrakem Ema  Čulík
8. 7. 2005 Štěpán Kotrba: "My Češi jsme tak výjimeční, že nám nikdo, kdo není jedním z nás, nemůže porozumět" Jan  Čulík

Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti RSS 2.0      Historie >
4. 7. 2005 Moc nočních můr v internetovém archivu   
13. 5. 2005 Curtisova Moc nočních můr na filmovém festivalu v Cannes   
15. 4. 2005 Význačný televizní dokumentarista obvinil BBC, že přehání hrozbu terorismu   
31. 3. 2005 Moc nočních můr Adama Curtise v Bratislavě   
11. 3. 2005 Neoliberální plíživý převrat a smrt demokracie podle Noreeny Hertzové Stanislav  Heczko
2. 3. 2005 Moc nočních můr na Ostravské univerzitě   
26. 1. 2005 Česká redakce BBC informuje o filmu Adama Curtise Jan  Čulík
19. 1. 2005 Curtisova Moc nočních můr znovu v britské televizi   
18. 1. 2005 Bez analýzy a syntézy se ve světě nezorientujete - musíte vytvářet teorie o tom, jak věci jsou Irena  Ryšánková
6. 1. 2005 Jak Adam Curtis bourá mýty prostřednictvím šokujících vizuálních souvislostí Marta  Svobodová

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
13. 7. 2005 Zkrat B. T. Chrochtan
11. 7. 2005 Vztah církve a pracujícího lidu Štěpán  Okač
7. 7. 2005 MÁ DĚVA JEŠTĚ DŘÍMÁ Karel Hynek Mácha
4. 7. 2005 ROMÁN V KOSTCE T. R. Field
10. 6. 2005 Petra Hůlová   
3. 6. 2005 Vždyť přece létat časem je krásné Tomáš  Koloc
3. 6. 2005 Azyl a království Alex  Koenigsmark
3. 6. 2005 Je útlak plodný? Kvete umění při útlaku jinak? Jan  Čulík
23. 5. 2005 "Bez paměti žilo by se lépe ..." Jakub  Kára
12. 5. 2005 Viewegh se k stáru naučil psát Jan  Čulík

Globální oteplování RSS 2.0      Historie >
11. 8. 2005 Globální oteplování se přiblížilo bodu nevratnosti   
8. 7. 2005 Pitný režim duše Bohumil  Kartous
4. 7. 2005 Sladké mámení alternativ Milan  Černý
1. 7. 2005 Blair se prý připravuje na rozkol s Georgem Bushem   
30. 6. 2005 Alternativní zdroje energie jsou nerealistické   
23. 6. 2005 Independent: Zabíjíme tuto planetu   
19. 6. 2005 Amerika usiluje o likvidaci připravované dohody o podnebných změnách   
10. 6. 2005 Ropný lobbista zkresloval v Bílém domě vládní zprávy o globálním oteplování   
10. 6. 2005 Američané se už nemohou skrývat před globálním oteplováním   
10. 6. 2005 Arogance moci   

Softwarové patenty RSS 2.0      Historie >
11. 7. 2005 Softwarové patenty - slovo na rozloučenou Jaroslav  Zvěřina
8. 7. 2005 Jde o obrovské peníze z licenčních poplatků a patentových sporů   
1. 7. 2005 O softwarových patentech   
30. 6. 2005 NE softwarovým patentům!   
30. 6. 2005 Softwarové patenty a demokracie v EU Jaroslav  Zvěřina
28. 6. 2005 Americký Nejvyšší soud: kopírování hudby je protizákonné   
24. 6. 2005 Demokracie v EU Ano či Ne - to již brzy napoví jednání o softwarových patentech   
7. 6. 2005 Proč říkám ANO! podniku Microsoft   
7. 6. 2005 Software je jako sex. Nejlepší je zadarmo!   
16. 5. 2005 Zbavte se Microsoftu a ušetříte miliony   

"Dáda" Patrasová RSS 2.0      Historie >
16. 3. 2005 PR Dády Patrasové, to je malorážka proti PR Šárky Grossové!   
14. 3. 2005 Novináři na hraní Bohumil  Kartous
18. 1. 2005 Komerční tlaky omezují svobodu slova Jan  Čulík
12. 1. 2005 Dáda Patrasová "hodlá podat trestní oznámení" za recenzi na její televizní show   
7. 1. 2005 Dáda Patrasová je tvrdá profesionálka Vojtěch  Fatka
7. 1. 2005 Dáda využívá jen toho, že malé holčičky budou chtít vypadat stejně umakartově Štěpán  Kotrba
5. 1. 2005 Dáda není dada Bohumil  Kartous
4. 1. 2005 "Dáda" Patrasová škodí dětem a České televizi - dělá jí za to ČT zakázanou reklamu? Jiří  Černý

Osvobození Československa v roce 1945 a konec II. světové války RSS 2.0      Historie >
24. 5. 2005 ...a ani spojenci by Německo neporazili bez příspěvku SSSR   
23. 5. 2005 Pár myšlenek o druhé světové válce IV. Boris  Cvek
23. 5. 2005 Anglo-německý spor o obětech a vinících Richard  Seemann
16. 5. 2005 Pár myšlenek o druhé světové válce III Boris  Cvek
13. 5. 2005 Skutečnými hrdiny druhé světové války byli Svědkové Jehovovi Filip  Sklenář
12. 5. 2005 Válka Milan  Valach
11. 5. 2005 Proč neslavíme konec druhé světové války Jan  Vnouček
11. 5. 2005 Pár myšlenek o druhé světové válce II Boris  Cvek
10. 5. 2005 Smí mít pravda dva konce? Miloš  Dokulil
6. 5. 2005 Tolik válečných mýtů, jako je národů   

Případ Petra Partyka RSS 2.0      Historie >
21. 3. 2005 Free speech is ours, but don't dare use it Jan  Čulík
17. 3. 2005 Dura lex, sed lex Jaroslav  Štemberk
17. 3. 2005 Případ Petra Partyka je svým způsobem pro české soudnictví typický Aleš  Uhlíř
16. 3. 2005 Jak soud potrestal Petra Partyka za to, co mu neprokázali   
16. 3. 2005 Je byrokratičnost omluvou? Jan  Čulík
15. 3. 2005 Chvála soudce Šídla Zdeněk  Jemelík
10. 3. 2005 Stát nemá trestat občany, kteří kritizují úředníky Jan  Čulík
2. 3. 2005 Petr Partyk byl za verbální "trestný čin" odsouzen do vězení   
28. 2. 2005 Špatný zákon omezuje svobodu projevu   

Literární noviny RSS 2.0      Historie >
21. 7. 2005 Jiří Vančura už nemá nic společného s Literárními novinami   
20. 7. 2005 Reklama a hlasatelé zelené pravdy a lásky v Literárních novinách Štěpán  Kotrba
14. 7. 2005 Zelení ze Země a zelení z Marsu Pavel  Pečínka
25. 4. 2005 Literární noviny: Vyhrocení situace mimo právní rámec je krajně nešťastné   
25. 4. 2005 Literární noviny: Opravdu nešťastné vyhrocení Jiří  Vančura
20. 4. 2005 Literární noviny -- po valné hromadě Jiří  Vančura
12. 4. 2005 "Literárky zničili osmašedesátníci" Ivan  Brezina
29. 3. 2005 Ještě jednou k petici na záchranu Literárek   
25. 3. 2005 Poslední číslo Literárních novin: Milník v dějinách žurnalistiky Ondřej  Slačálek
18. 3. 2005 Stačí jedno slovo   

Modrá šance ODS RSS 2.0      Historie >
25. 7. 2005 Klausovo Národní souručenství Štěpán  Kotrba
22. 6. 2005 Mýty Modré šance viděné očima odborů Pavel  Janíčko
24. 5. 2005 Modrá šance pro zdravotnictví - změní radikálně a nevratně českou společnost k horšímu Jiří  Jírovec
20. 5. 2005 Mladá internetová pravice zvolna hnědne Ondřej  Slačálek
16. 5. 2005 Modrá šance pro bezpečí země Josef  Vít
13. 5. 2005 Ach, my hlupáčci... Petr  Freiwillig
13. 5. 2005 Ať zdechnou na zápraží nemocnic všichni, co nebudou mít na zdravotní pojištění - alespoň se pročistí genofond Josef  Vít
13. 5. 2005 Argumentace kritiků Modré šance je nepodložená, plná chyb a ideologická   
13. 5. 2005 Modrá šance je šancí pro levici Lubomír  Novotný
13. 5. 2005 Rozkradený stát Karel  Braunheld

Práva homosexuálů RSS 2.0      Historie >
1. 8. 2005 Írán popravil dva mladé gaye   
4. 7. 2005 Elton John: Skoncujte s globálním útlakem homosexuálů   
1. 7. 2005 Proč je registrované partnerství důležité pro všechny Václav  Beneš
30. 6. 2005 Navzdory zuřivému odporu katolické církve Španělsko legalizovalo homosexuální manželství   
13. 6. 2005 Britové protestují proti návrhu zákona kriminalizujícího "náboženskou nenávist"   
3. 5. 2005 Logika myšlení u některých lidí...   
2. 5. 2005 České "pravicové" servery a homosexuálové   
26. 4. 2005 Nad nesmyslností diskriminace homosexuálů Bohumil  Kartous
23. 4. 2005 Nový papež ostře odsoudil španělský zákon dovolující homosexuální manželství   
10. 3. 2005 Mají homosexuálové vychovávat děti? Ondřej  Stehlík

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
11. 8. 2005 Evropa nesmí připustit americké ovládnutí vesmíru Mojmír  Babáček
27. 6. 2005 Spojené státy vyjednávají s iráckými povstalci   
21. 6. 2005 Bombardování Iráku dlouho před válkou bylo porušením mezinárodního práva   
13. 6. 2005 "Američané nemají řádné plány pro Irák po invazi"   
21. 5. 2005 Fotky Saddáma ve spodkách vyvolaly kontroverzi   
17. 5. 2005 Spojené státy "podporovaly ilegální prodej Saddámovy ropy"   
16. 5. 2005 Britská rozvědka varovala Blaira, že Bush bude chtít zaútočit na Irák   
29. 4. 2005 Zveřejněn kompletní dokument generálního prokurátora, varující před právními důsledky útoku na Irák   
29. 4. 2005 Matka britského vojáka zabitého v Iráku podává podnět k trestnímu stíhání Tonyho Blaira   
29. 4. 2005 Šest závažných otázek ohledně Blairova rozhodnutí zaútočit na Irák