11. 7. 2005
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
11. 7. 2005

Britská demokratizace médií:

"Během jediné hodiny jsme měli padesát záběrů od veřejnosti"

Zpravodajství britských sdělovacích prostředků o čtvrtečních bombových atentátech v Londýně bylo do značné míry založeno na fotografiích a videozáběrech, které poskytli sdělovacím prostředkům řadoví členové veřejnosti. Natočili záběry a fotografovali scény atentátů s použitím mobilních telefonů. Pozorovatelé konstatují, že čtvrtek 7. 7. byl v tomto smyslu historickým mezníkem v rozvoji sdělovacích prostředků. Došlo k jejich podstatné demokratizaci.

Občané, kteří se ocitli v blízkosti atentátů, obyčejní cestující v metru, poskytli nesmírně rychle sdělovacím prostředkům dramatické fotografie i videozáběry, které určily úhel pohledu sdělovacích prostředků. Tyto amatérské záběry byly použity jako hlavní, úvodní materiál ve večerním zpravodajství britských televizních stanic a objevily se na titulních stranách britského tisku.

Zkušení ředitelé sdělovacích prostředků hovoří o "historické změně", o demokratizaci procesu sbírání informací, o zrodu skutečného "občanského reportéra". Veřejnost převzala proces sbírání primárních informací do dosud nepředstavitelné míry.

Avšak, ptá se list Guardian, co autentičnost? Jak si příjemci videozáběrů od řadových občanů ověří, odkud tyto záběry přišly? Kdo bude první, kdo se stane obětí falešného videozáznamu, provokace? A co otázky soukromí? Představte si, například, že jste jednou z prvních osob, zraněných při atentátu, a než vás zdravotník ošetří, jakýsi spolucestující vás telefonem vyfotografuje.

Helen Boadenová, šéfka zpravodajství BBC, charakterizovala vzniklou situaci jako "nový svět" a "naprostou změnu". Pouhých několik minut po čtvrtečních bombových atentátech byly zpravodajské velíny v médiích po celém Londýně zaplaveny fotografiemi a videozáběry přímo ze scény atentátů. K dlouho očekávané demokratizaci médií došlo.

Klaustrofobní videozáběry natočené v bombou zničených, kouřem naplněných interiérech vozů londýnského metra, fotografie zničeného autobusu č. 30 a děsivé záběry ulice, pokryté mrtvolami, byly mezi prvními materiály od veřejnosti, zprostředkovanými médiím. Autory všech těchto záběrů byli členové veřejnosti a některé z nich se staly symbolickými, vůdčími záběry dne.

"Během několika minut po prvním atentátu jsme obdrželi záběry od veřejnosti," konstatuje Boadenová. "Do hodiny jsme měli 50 záběrů. Teď už jich máme tisíce. Vydali jsme na internetu galerii statických fotografií od veřejnosti, a jsou nesmírně dramatické."

Hlavní zprávy televize BBC ve čtvrtek ve 22 hodin odvysílaly dvě videosekvence, pořízené příslušníky veřejnosti na scéně atentátů, a autorem hlavní fotografie, kterou vydaly ve čtvrtek internetové stránky BBC, byl také náhodný kolemjdoucí.

Boadenová je přesvědčena, že rostoucí interakce mezi veřejností a novináři mění sdělovací prostředky k lepšímu. "Dokazuje to, že je mezi diváky a námi pozoruhodná míra důvěry a vede to k vzniku daleko důvěrnějšího vztahu než dříve. Ukazuje to, že se mezi BBC a veřejností vytváří docela pevné pouto. Potvrzuje to každá další významná událost."

Více než 300 emailů, každý z nich obsahující v průměru tři fotografie a asi 30 videosekvencí odeslali příslušníci veřejnosti ve čtvrtek na adresu yourpics@bbc.co.uk. Dramatická fotografie zničeného autobusu na Tavistock Square byla odeslána těmto internetovým stránkách od příslušníka veřejnosti během 45 minut od atentátu. Druhý den ji na titulní straně použily tištěné deníky Guardian a Daily Mail. Některé videosekvence od občanů odvysílaly televizní stanice pouhých dvacet minut poté, co je obdržely.

Ben Rayner, editor ITV News, konstatuje, že ITN dostala ve čtvrtek více než deset videoklipů - některé byly tak dramatické, že se nedaly odvysílat - a že ty videozáznamy sehrály důležitou roli v úsilí zprostředkovat divákům, co se v Londýně vlastně stalo.

John Ryley, editor Sky News, konstatuje, že jeho stanice obdržela videozáznam ze stanic King's Cross a Russell Square, zničených bombami, ve 12.40 a ve 13 hodin jej poprvé odvysílala. "Pro úřady to jistě vyvolává otázky, ale tato technologie umožňuje demokratizaci zpravodajství. Zpravodajské týmy se tam většinou dostanou, až když je po všem, avšak tyto záběry ukazují jak se události přímo dějí," uvedl.

Jeden čelný novinář z BBC zdůraznil: "Usedl jsem ve čtvrtek před hlavními večerními zprávami BBC ve 22 hodin a uvědomil jsem si: Tohle je historický okamžik. Je to mediální revoluce."

Podrobnosti v angličtině ZDE

                 
Obsah vydání       11. 7. 2005
11. 7. 2005 "Během jediné hodiny jsme měli padesát záběrů od veřejnosti"
11. 7. 2005 Jíme ropu a zemní plyn Jindřich  Kalous
11. 7. 2005 Policejní stát Přemysl  Janýr
10. 7. 2005 Počet mrtvých stoupne na 70
10. 7. 2005 Náš způsob života není hlavním bojištěm ve válce proti terorismu
11. 7. 2005 Vztah církve a pracujícího lidu Štěpán  Okač
11. 7. 2005 Clarke se domnívá, že lze sledovat a archivovat veškerou telefonickou a emailovou komunikaci Štěpán  Kotrba
11. 7. 2005 Chybí nám idealismus Boris  Cvek
10. 7. 2005 Večeře u Noriko: Vynikající japonský film Ema  Čulík
10. 7. 2005 Noriko's Dinner Table: An outstanding Japanese film Ema  Čulík
11. 7. 2005 Pro ty, kteří byli minulý týden na dovolené
11. 7. 2005 20 let od útoku na Rainbow Warrior Miroslav  Šuta
11. 7. 2005 Cenzura v Bulletinu advokacie? Václav  Mandák
11. 7. 2005 Otroctví dnes Jindřich Jonáš Bláha
11. 7. 2005 Jděte a učte se! Pavel  Kohout
11. 7. 2005 Potreby treba neustále vymýšľať Igor  Daniš
11. 7. 2005 Reality show VyVolení: z majiteľov televízie, z produkčného štábu i zamestnancov televízie JOJ sa stanú pornoproducenti
11. 7. 2005 V ceně elektřiny z jaderné elektrárny platíme vše
11. 7. 2005 Sedmimegapixelový fotomobil s vodotryskem Štěpán  Kotrba
11. 7. 2005 Urban legends, eco legends a science legends Štěpán  Kotrba
9. 7. 2005 Dobře informované HN: zpráva o tom, co se teprve stane Štěpán  Kotrba
11. 7. 2005 Softwarové patenty - slovo na rozloučenou Jaroslav  Zvěřina
8. 7. 2005 The Petersburg Myth lives on in Sunless City Ema  Čulík
8. 7. 2005 Petrohradský mýtus žije dál v Městě bez slunce Ema  Čulík
7. 7. 2005 The City of the Sun lies under some patchy cloud Ema  Čulík
8. 7. 2005 Sluneční stát leží tak trochu pod mrakem Ema  Čulík
8. 7. 2005 Slnečný štát: Sociálny gýč Igor  Daniš
8. 7. 2005 Ostravske dřysty po britsku Štěpán  Kotrba
8. 7. 2005 Štěpán Kotrba: "My Češi jsme tak výjimeční, že nám nikdo, kdo není jedním z nás, nemůže porozumět" Jan  Čulík
7. 7. 2005 Mediaprint&Kapa Pressegrosso versus akcionáři PNS Petr  Vidomus
4. 7. 2005 Hospodaření OSBL za červen 2005
22. 11. 2003 Adresy redakce