20. 10. 2008
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google






Rozšířené vyhledávání Google



Ekonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
20. 10. 2008

Čtenář Vojtěch Červenka se o víkendu pozastavil nad otázkou, proč se v souvislosti s krajskými a senátními volbami všechny televize vyhýbají tématu radar. Kdyby jen televize... O víkendu se zdálo, jakoby česká mediální děloha hodlala dál jednoho každého obyvatele sytit představou, že jeho spoluobčané představují bandu blekotajících idiotů tupě přihlížejících tomu, jak jsou na ně vylévány nočníky vládní radarové propagandy. Jednostrannost úplně nezkorigovalo ani zpravodajství dnešních tištěných deníků.

Vládní propaganda je pro občany nevěrohodná už proto, jak se průběžně měnily oficiální důvody pro výstavbu zařízení. Nejprve jsem měli stavět radar kvůli raketovým programům Íránu a Severní Koreje, přestože žádná z těchto zemí nedisponuje prostředky ani důvodem nás ohrožovat balistickými raketami. "Rusku to vysvětlíme," říkala vláda. Když nevysvětlila, objevilo se tvrzení, že Rusko nesmí vetovat naši spolupráci se spojenci. A nakonec, z několika stran, přišla argumentace nachlup stejná jako v sousedním Polsku: Radar chceme a musíme mít proti zlým Rusům a Němcům. Jenže Poláci to občanům aspoň řekli rovnou a nevěšeli jim celé měsíce na nos bulíky severokorejské raketové hrozby.

Sloupek

Protože si politikové z ODS prostřednictvím této facky možná začnou pomalu uvědomovat to, co většinou vědí politikové v zavedených demokraciích, ale v ČR to zatím jaksi netušili, že když budou skoro dva roky, s nesmírnou arogancí, téměř bez mandátu, prosazovat politiku, kterou národ nechce, občané je - překvapení - při nejbližších volbách odvolí. Je to tak těžké pochopit?

Politikové si musejí uvědomit, že pokud budou - s minimálním mandátem - prosazovat politiku, kterou voliči zjevně nechtějí - ať je to americký radar, kontroverzní zdravotnické či školské reformy, může to vést jedině k volební katastrofě.

Zatím to tak jistě nefungovalo: pravicová politická garnitura vždycky počítala s tím, že se na poslední chvíli najde nějaká kauza, jejímž prostřednictvím bude možno voliče zblbnout a naladit je proti opozici. Tentokrát se to jaksi nepodařilo. Lidé už zřejmě dokážou předvolební mediální manipulaci prohlédnout, už to nefunguje.

Pokud si ČSSD myslí, že tohle bylo hlasování pro sociální demokraty, protože je ČSSD v zemi tak nesmírně oblíbená, byla by to tatáž arogantní chyba, která je za pár měsíců taky svede do propasti.

Toto nebylo hlasování pro ČSSD, toto bylo protestní hlasování proti současné, arogantní vládě bez mandátu.

Politikové si z debaklu OSD, zelených a KDU-ČSL musejí vzít ponaučení, že voličům je nutno naslouchat. Sobotní varování platí pro establishment všech politických stran stejnou měrou.

Doufám, že si lidi zdravě uvědomili, že v demokracii mají moc. Stačilo, aby se jich k volbám dostavila pouhá hrstka - 40 procent - a změněn svět.

Snad to už nezapomenou.

20. 10. 2008

"Chamtiví důchodci"

Jak se dalo očekávat, výsledky krajských voleb vzaly dech nejen šmokům z našich médií, ale také některým liberálům a "neutrálním" autorům příspěvků v BL. Najednou se zde vyrojili experti, kritizujících chyby v kampani ODS, a jak jinak, příspěvky, snažící se znevážit úspěch ČSSD a varovat před oranžovou nadvládou a zároveň poradit ČSSD, co má dělat a s kým se dát do spolku. Pro mne zatím nejpozoruhodnější příspěvek, hraničící až s dehonestací starých lidí napsal pan Smolák. Rád bych proto tomuto pánovi odpověděl..., píše Miroslav Belina.

20. 10. 2008

O víkendu jsem se rozhodl opět ochotně sloužit demokracii a usedl jsem za stůl okrskové volební komise. Dva dny strávené v kontaktu s voliči vnímám jako hodnotný sociologický vhled. Předem uvedu fakta. Počet volících občanů ( 41% ) v mnou sledovaném okrsku byl téměř totožný s celkovou voličskou účastí krajských voleb. Dle mého odhadu více než 3/4 volících občanů bylo důchodového věku.

19. 10. 2008

POZNÁMKA NA OKRAJ:

Sociální demokraté opravdu skončili s 35,85% hlasů jako vítěz krajských voleb. Proč by to ale nemělo být důvodem k radosti ani pro členy ČSSD, o tom víc v téhle poznámce...

     Souhrnné výsledky krajských voleb

Strana

% hlasů

% možných hlasů

 

 

 

ČSSD

35,85

14,34

ODS

23,57

9,42

KSČM

15,03

6,01

KDU-ČSL

6,65

2,66

SZ

3,15

1,26

20. 10. 2008

Česká televize je hlásnou troubou Topolánka. V hedlajnu na serveru ČT24 vytrubuje jeho výzvy voličům, jak mají volit o víkendu. Už se ani nedá psát, že je ČT filiálkou ODS, i když moderátor Moravec moderuje pro ni. Topolánka může zachránit už jen korekce totálního debaklu z této soboty při druhém kole voleb do senátu a ČT dělá co může, aby to tak bylo. Je to tedy Topolánkova (a Bursíkova) televize!

20. 10. 2008

Vypadá to, že pan Smolák nám chtěl chtěl sdělit, že o výsledku voleb rozhodli senilní senioři či "gulášoví" voliči. Na rozdíl od něj, občané - voliči minimálně rok předem věděli jak tyto volby dopadnou, protože naší politici si stále nepřipouštějí, že pohrdání voličem se nevyplácí, píše A. Kubačák.

20. 10. 2008

Docela by se hodila nová definice slov "Slušný člověk". Co to vlasntě je, slušný člověk? Nebo spíše kdo to vlastně je? Dle mnohých komentářů se prý "Slušní lidé" málo dostavili k volbám. Podobnými texty je zaplevelena nejedna diskuse. Najdeme je i v několika Blozích. Jak je definován "Slušný člověk"? Modráci jej patrně vnímají jako někoho, kdo volí ODS. Pavel Bém "slušného" sociálního demkrata vnímá jako někoho, kdo podporuje ODS. Patrně to jsou všichni Ti přeběhlíci. Doufá tedy ve "Slušné" sociální demokraty v krajích. Že by doufal v modrý puč?

Většinou se z toho člověku (ať už slušnému či neslušnému) dělá špatně. Najdete to v článcích ve článcích na Idnes i na tamnějších blozích. Zde se také ohánějí nedostatkem "slušných" lidí. Viz. blogové články od Jana Švarce a Aleše Preslera. Už to číst nebudu. Aby mi nebylo špatně, píše Milan Peskot.

20. 10. 2008

Současná finační krize je sice nepříjemná, ale zdaleka není tím hlavním, co by lidstvo mělo okamžitě začít řešit. Je spíše vnějším a dílčím projevem skutečnosti, že něco závažného se začalo zadrhávat v mnohem větší hloubce základů průmyslové civilizace, než kam dosahuje ekonomika.

20. 10. 2008

Česká republika potřebuje korigovat vizi svého dalšího vývoje

V článku s titulkem "O Pyrrhově volebním vítězství a potřebě budování hladových zdí" autor Jindřich Kalous v závěru píše:

"Je potřeba přehodnotit a rehabilitovat roli státu i krajů v ekonomice. Je potřeba rychle začít stavět "hladové zdi" - investovat do lokálních způsobů získávání a distribuce potravin a energie především z obnovitelných zdrojů, do energetických úspor při výstavbě a rekonstrukcích budov, hlavně bytových domů, do veřejné dopravy, do recyklace odpadů. Zatím ještě evropské peníze nějakou dobu potečou a socdem jako noví krajští vládcové budou mít ruce na penězovodech. Doufejme, že si rychle uvědomí, že hlavním smyslem jejich vládnutí není směrovat je do kapes krajských a místních mafií, ale do projektů, jejichž význam bude spočívat ve zmírňování toho provázaného komplexu globálních krizí, které nás neodvratně čekají. Důsledkem takových investic budou pracovní místa nezávislá na globální ekonomice, snížení naší závislosti na jejích rizicích a vznik konkrétního bohatství ku prospěchu celé společnosti, zatímco prostředky vynaložené na sanaci bank se bez užitku vypaří v deflačním vakuu."

20. 10. 2008

Několik roztomile, typicky česky sebemrskačských textů, které v uplynulých dnech vyšly v BL, mi potvrzují, že v posledních letech se naše česká vášeň šťavnatě si zanadávat občas omezuje jen na to, že si umíme zanadávat už jen sami na sebe.

S roztrpčeností Jakuba Rolčíka lze do značné míry souhlasit. Obzvlášť v souvislosti s hnusem, který se člověka zmocňuje, když jej z českých novin ovívá zápach novináři donekonečna rozpitvávané "aféry" týkající se nyní ve Francii žijícího spisovatele Milana Kundery.

20. 10. 2008

Objevilo se to v prezidentské kampani už několikrát a nejvýrazněji v televizním rozhovoru s poslankyní Kongresu Michele Bachmannovou, která řekla toto: "Obama mě znepokojuje. Jsem velmi znepokojena, že možná zastává protiamerické názory." Moderátor se ji pak zeptal, kolik lidí v americkém Kongresu podle ní zastává protiamerické názory. Bachmannová odpověděla:

"Média by měla provést hloubkové odhalení, měla by to zkoumat. Americká média by měla řádně zkoumat názory poslanců v Kongresu a zjistit, zda jsou proamerické, nebo protiamerické. Jsem přesvědčena, že by lidé velmi rádi viděli takové odhalení."

Podrobnosti v angličtině ZDE

19. 10. 2008

Bývalý ministr zahraničí v Bushově vládě, Republikán Colin Powell podpořil demokratického kandidáta na amerického prezidenta Baracka Obamu. Powell vyjádřil názor, že Obama "má schopnosti lidi inspirovat". "Všichni Američané, ne pouze Afro-Američané, by byli hrdi, kdyby Obama zvítězil," řekl Powell.

20. 10. 2008
20. 10. 2008

Pan Wenzel Lischka se nedávno v BL pozastavoval nad řečí českých děvčat a žen a přemýšlel o zániku ženství jako takového.

A propos, píše P. Janasová:

Některé, zejména z dnešního hlediska méně vyspělé, státy povětšinou takový problém nezažívají. Ženy u nás ovšem prošly o něco jiným vývojem. Když si uvědomíme, že v zemích s vyvinutým průmyslem došlo v relativně krátkém intervalu hned k několika prudkým válkám a muži odešli na vojnu, není už tak překvapivé, že ženy začaly zaujímat jejich pozice -- pracovaly v továrnách, na domácnost byly samy. Na muže se spolehnout nemohly, neměly v nich oporu. A tak se musely naučit zastávat jak roli ženy -- manželky a matky, tak roli muže -- (dříve vnímaného jako) živitele rodiny a otce.

Jejich děti pak vyrůstaly v domácnosti, kde žena měla dominantní postavení a otec (pokud nebyl ve válce) byl vnímán jako slabší (vzpomeňme na nemužný vzor otce ve filmu Obecná škola -- Zdeněk Svěrák byl v očích svého filmového syna handicapován, jelikož nebyl ve válce, a chlapec musel hledat vzor v machistickém učiteli Hnízdovi.)

20. 10. 2008

Rád bych volně reagoval na článek Nezměřitelné veličiny od Jana Mertla. Budu se ubírat trochu jiným směrem, a pokud semnou chvíli vydržíte, navzdory několika "technickým" odstavcům, pokusím se vám ukázat, že ekonomie je nutně subjektivní (ostatně jako každá jiná věda) a že správná ekonomie je pouze ta, která je dělána s dobrým úmyslem.

19. 10. 2008

CITÁT DNE

Když vyhraje strana totalitní, existují dvě možnosti. Buď se objeví nějaký Pinochet, nebo přijde čtyřicet let světlých zítřků a na Letné se staví "Fronta na maso" oslavující kult osobnosti nějakého Kim Ir Sena, Stalina, případně Paroubka.

Tento prapodivný národ má rád diktátory, tento prapodivný národ je lehce ovlivnitelný hlupáky a demagogy, tento prapodivný národ je schopen dobrovolně ztratit svobodu pro kus žvance.

Co nás nyní čeká? Praha v obklíčení rudých regionů, totální destrukce nyní již stabilizovaného zdravotnictví, předlužení krajů, budování nesmyslů na úkor potřebné infrastruktury.

Jan Švarc na blogu Idnes ZDE

10. 10. 2008

Student Glasgow University Mikko Tapio Johannes Vaisanen zkoumá ve své jayzkovědné práci proces, jímž čeština přijímá v současnosti anglicismy.

Prosíme, vyplňte pro potřeby tohoto výzkumu tento stručný dotazník ZDE

Děkujeme. Redakce

19. 10. 2008

Jsem rád, že krajské volby nevyhrála ODS, píše Michal Pondělíček. Na straně druhé ale nejsem rád, že vyhrála ČSSD. Žádná ze zmíněných stran se bohužel netěší mé důvěře. Doufal jsem, že kraje budou barevnější.

Jsem rád, že Strana Zelených ztratila v těchto volbách prakticky vše. To je cena za smlouvu s Ďáblem, jakým nutně musí být jakákoli pravicová (ale i vyhraněně levicová) strana pro opravdu "zelenou" politiku, píše Michal Pondělíček.

19. 10. 2008

Vážená redakce, mám takový dotaz. Týká se všech těch diskusí co se konají teď po krajských volbách. Proč se různí televizní komentátoři a analytici vyhýbají tématu Radar? ptá se Vojtěch Červenka. To slovo včera vůbec nepadlo a osobně si myslím, že tyto volby byly mj. i o tom, že lidé nechtějí Radar. Chápu pana Moravce, ze kterého jako modrého fanouška čiší zklamání z výsledku voleb.

19. 10. 2008

Trochu s úsměvem sleduji, jak "česká" média a takzvaní "politologové" hledají nějaké zástupné důvody pro propad ODS a SZ u komunálních a senátních voleb,

Tak nějak se asi nehodí příliš mluvit o tom, že výsledek voleb, který znamená tento naprostý propadák obou zmíněných stran je z velké části také účet občanů za silové prosazování US-radaru, proti jejich vůli.

Nehodí se to jaksi do "krámu".

A důsledek všeho je výrazný posun české politiky doleva a naprosto odepsaná pravice.

Mirku a Sašo, co vám na všechno říkají straničtí kolegové z krajů, když teď mají přijít o svá teplá korýtka?

18. 10. 2008

Zelení přestali být důvěryhodnou alternativou

Topolánek v televizi odmítá slovo fiasko jako příliš silné, jeho místopředseda Bém však mluví o Armageddonu, v přeneseném významu o prohrané zásadní bitvě. Kníže Schwarzenberg "analyzuje" příčinu volební porážky stran vládní koalice tak, že "vláda dostane ve volbách vždycky přes prdel" a dodává "pardon".

18. 10. 2008

V Lidovém domě zřejmě už teď (psáno 18. 10. večer po volbách) lítají špunty. Proto bych se dost divil, kdyby si tam v halasu oslav někdo uvědomoval, že volební vítězství kohokoli - nejen sociálních demokratů - se v širším kontextu doby a dlouhodobější perspektivě vývoje může snadno stát vítězstvím Pyrrhovým.

18. 10. 2008

S velkým zaujetím jsem sledoval postupné sčítání hlasů po skončení krajských voleb, které probíhaly včera a dnes. Nečekal jsem, že by ČSSD mohla volby tak přesvědčivě vyhrát (a rád jí k tomu gratuluji), nicméně dnes je mi jasné, že ve světle výsledků z roku 2004 krajské volby opravdu nejsou o krajské politice, ale jsou jednoznačně volbami o vládě.

18. 10. 2008

Nohavica zpívá skoro o Kunderovi



Při brouzdání po YouTube jsem dnes náhodou narazil na tuto píseň Jarka Nohavicy, kterou jsem dosud neznal a která je evidentně odpovědí na písničku-pamflet Jaroslava Hutky "Udavač z Těšína". Nohavica v ní skvěle vystihuje atmosféru, která je o pár měsíců později typická i pro hon na Milana Kunderu, upozorňuje Martin Škabraha.

Za povšimnutí stojí také to, jak citlivě dokáže Nohavica reagovat na generační změny a přizpůsobit svůj umělecký projev současné hudební řeči (patrný vliv politického rapu). Skutečný umělec dokáže překonávat vlastní stereotypy a tím i zaujmout kritickou distanci vůči sobě samému; při srovnání s Hutkovou odrhovačkou bez špetky invence bije do očí/uší podstata celé věci: i kdyby měl Hutka fakticky pravdu (že byl Nohavica udavač, což je - velmi mírně řečeno - přehnané), jeho prvoplánovost, povrchnost a plochost jej usvědčují z daleko hlubší lži...

19. 10. 2008

Přečetl jsem si ten rozhovor s Uhdem v Lidovkách. Ten tón Kalenské ztělesňuje všechno, pro co nesnáším ten dnešní český antikomunismus. Ta její sebejistota ohledně toho, jak bylo správné se rozhodnout v roce 1950! Kundera neměl dělat to a to a teď by měl udělat to a to...

Uhde se snaží, ale nevím, zda to není házení hrachu na zeď. Ona zní jako nějaký lidový tribunál nebo polní soud, snad dokonce stranický výbor, píše Martin Škabraha

Paradoxní na tom je, že se to celé točí kolem morálky, ale právě tento přístup, tahle mentalita tu morální dimenzi zcela devastuje, a to podobně, jako ji devastoval minulý režim, hlavně v hodnocení historie.

Žádná morální dilemata pro ně neexistují, co je dobro a zlo je předem dáno na základě toho, na čí straně stojíš - na naší, té správné, nebo na té "jejich"? Stál jsi na jejich, tak jsi zrádce, zločinec, dějiny tě odsoudily a my máme právo tě vláčet v novinách (to v tom lepším případě)...

A nejhorší jsou ty čtenářské výkřiky dole pod článkem. Lůza promluvila a žádá si trest pro zrádce. To už tu taky jednou bylo.

Pozn. JČ: Potíž je, že je to celé na vodě; vláčení Milana Kundery blátem kvůli nedokázanému nesmyslu. Seriozní novinářka by mlčela, anebo by poukázala na to, že se tady rozmazává něco, co nebylo prozkoumáno a nebylo dokázáno. Jak píše francouzská čtenářka Le Mondu: Vyhýbejme se hluku.

Představte si, že zítra začne Blesk psát o tom, že jste znásilnili šestiletou holčičku. Ono to sice není prokázáno, ale říkala to paní domovnice ve vašem činžáku. Vy můžete vydávat dementi, že tomu tak není, ale noviny začnou spekulovat o okolnostech a debatovat o tom, proč jste to asi udělal a jaké vás k tomu vedly motivy.

19. 10. 2008
MIlan Kundera

Řekla si: až se jednou stane útok ošklivosti zcela nesnesitelný, koupí si v květinářství pomněnku, jedinou pomněnku, ten útlý stonek s miniaturním modrým kvítkem, vyjde s ní na ulici a bude ji držet před tváří upírajíc na ni křečovitě pohled, aby viděla jen tu jedinou krásnou modrou tečku, aby ji viděla jako to poslední, co si chce pro sebe a pro své oči ponechat ze světa, který už přestala mít ráda. Půjde takto ulicemi Paříže, lidé ji brzo začnou znát, děti za ní budou utíkat, smát se jí, házet po ní předměty a celá Paříž jí bude říkat bláznivá s pomněnkou .

18. 10. 2008

V deníku Le Monde v článku nazvaném "Milan Kundera, aneb urážka mlčením" publikovala vášnivou obhajobu Milana Kundery francouzská spisovatelka Yasmina Reza. Píše:

Jen těžko se odpouští muži, který je velký a slavný. A ještě obtížněji se mu odpouští, když při tom mlčí. V říši hluku je mlčení urážkou. Kdo nesouhlasí se svým odhalením, nějakou formou veřejné prezentace mimo své dílo, je člověk, který znepokojuje a stává se vybraným cílem.

18. 10. 2008

Tuhle se na FranceInfo vyskytla zpráva, že by zatčen jeden lékař francouzské záchranné služby, protože se zjistilo, že svého pacienta neléčil, ale dusil. Hned druhý den - jak se dalo očekávat - lékař dokázal, že jeho čin byl špatně interpretován a že dělal naléhavé záchranné akce. Na pár hodin se ten lékař však stal na internetu "doktorem vrahem", napsal v deníku Le Figaro spisovatel Benoît Duteurtre.

V minulých dnech šíří stovky médií, se sebejistotou informačních profesionálů, odhalení, které učinil jeden český týdeník, když vysypal obsah odpadkového koše na slavného člověka, jednoho z velkých spisovatelů naší doby: na Milana Kunderu.

Policejní dokument, který údajně dokazuje, že tento člověk udal policii mladého antikomunistu, vydala instituce s podivným názvem Ústav pro studium totalitních režimů. Tato novátorská vědecká specializace vyvolává nešťastný dojem, že pokračuje v práci komunistických tajných služeb: dál vytahovat lidi a udávat je, bez skrupulí.

18. 10. 2008


CATHERINE V.
17.10.08 | 16h57
Magnifique. Et simplement juste. Rien d'autre à dire. Evitons le bruit.

(Nádherné. Prostě je to tak. Nic víc se nedá dodat. Vyhýbejme se hluku.)

(Z čtenářských reakcí na článek Yasminy Rezy v deníku Le Monde)

V Lidových novinách hájí Milana Kunderu v dlouhém rozhovoru s Renatou Kalenskou Milan Uhde. Chybí v něm zásadní věc. Měla ji říct Kalenská, hned v úvodu rozhovoru a to, že to neudělala, je výmluvnou výpovědí o jejích etických i novinářských kvalitách.

Konstatování, že je Kundera vláčen bahnem na základě nepotvrzené informace, která nikdy neměla být zveřejněna, protože se rovná pomluvě. Spekulace, že někdo možná něco udělal, se nepublikují, je to neetické.

Srovnejte s tím postoj francouzského tisku, ZDE ZDE, především článek spisovatelky Rasminy Rezy mi připadá nesmírně noblesní. Nemluvě o pozoruhodné noblese čtenářských reakcí v Le Mondu ZDE

17. 10. 2008

Jak bojovat proti korupci

Jan Hus

Ale die kněz: Jest mi kostel dán, a nechtí mi moci dát bez peněz; kterak mám učiniti?" Odpovídám, jakož sem mnohé naučil, aby šel k arcibiskupovi a řekl: "Kněže, povolán sem, abych u toho kostela lid boží spravoval. Prosím také pro Pána Boha, daj mi požehnání, ať ten lid vedu boží cestú." Dá-liť, buď chvála bohu, přijma požehnání;nedá-liť a pošle tě mezi písaře, rci jemu: "Kněže, pán mě neb obec poslala bez peněz; také ty máš mi dáti duchovní věc bez peněz. A že nechceš, aj jduť a chciť vzdáti těm, jenž sú mě poslali." A přijda před podací i die jim neb pánu: "Vy jste mi dali moc k té almužně i toho kostela, abych lid spravoval, a biskup nechce mi moci duchovní dáti bez peněz; proto vzdávám vám zase, nebť nechci svatokupecstvím vjíti."

Ale ihned proti tomu dieš: "Má-li to tak býti, tehdy nižádný neměl by peněz dáti, a úředníci neodpustí; když by každý tak učinil, nebyl by nižádný farářem." Tu diem, že by tak každý učinil, tehdy by musili úředníci bezděky je připustiti. Ale opět dieš: "Nedám-li já peněz, ale dá jiný." Tu diem, že chceš-li tiem duovodem se vymlúvati, tehdy se i kat i biřic i prázdná žena vymluvie, neb každý z nich die: Nebudu-li já katem, biřicem, ale bude jiný; nebudu-li já kurvú, ale bude jiná." Ještě snad dieš: "Však jiní obecně penieze dávají." A já odpoviem, že jiní obecně hřeší, avšak proto nemáš ty hřešiti. Ještě dieš: "Však jest ten obyčej dávný." A já diem, že obyčej zlý čím více trvá, tím větčí pomstu od boha má.

Jan Hus, Knížky o svatokupectví, 1413, kapitola 7

19. 10. 2008

Bývalá šéfka britské špionáže MI5 Stella Rimingtonová charakterizovala reakci na útoky z 11. září 2001 jako "neuvěřitelně přehnanou" a zdůraznila, že invaze do Iráku ovlivnila mladé muže v Británii, kteří se dali na terorismus.

V rozhovoru s deníkem Guardian charakterizovala Stella Rimingtonová útok al Kajdy na Spojené státy jako "jeden z mnoha teroristických incidentů", který se však od ostatních kvalitativně nelišil.

Stejně jako Eliza Manningham-Bullerová, která odešla z funkce ředitelky MI5 loni, i Rimingtonová, která odešla před 12 lety, zdůrazňuje, že rétorika o "válce proti terorismu" je nesmyslná a byla proti plánům britské vlády, které minulý týden zlikvidovala Horní sněmovna, věznit osoby podezřelé z terorismu bez vznesení obžaloby po dobu 42 dní.

Podrobnosti v angličtině ZDE

20. 10. 2008

RS│ Podle ruských médií stojí armáda Ruské federace před radikální odtučňovací kúrou. Minulý týden o tom široce referují deníky "Vedomosti", "Kommersant" a zpravodajský portál "Gazeta Ru". Ruské ministerstvo obrany podle těchto informací chce propustit nadbytečné generály do důchodu a současně vedoucí armádní struktury zeštíhlet. Dále zrušit zděděnou strukturu z dob SSSR, která dělí ozbrojené síly na armády, divize a pluky. Radikální bolestivá přestavba armády je však nutná, aby mohly být co nejrychleji provedeny nutné reformy, zdůraznil Ruslan Puchov, ředitel ruského centra pro strategii a technologickou analýzu.

19. 10. 2008

Kubánský režim zřejmě zachrání příroda

Kubánská vláda oznámila, že zjistila, že v kubánských vodách v Mexickém zálivu je zřejmě více než 20 miliard barelů těžitelné ropy. Je to dvojnásobek předchozích odhadů. Pokud to bude potvrzeno, stává se Kuba jedním z největších světových vlastníků ropných zdrojů, v první dvacítce států. Její ropná ložiska jsou obdobné velikosti jako ropná ložiska USA.

AVšak Kuba se prý těžko stane komunistickou verzí Kuvajtu. Její ropná ložiska jsou hlouběji než půl druhého kilometru pod mořem a bude obtížné a nákladné je těžit. Kuba trpí už čtyřicet let americkým obchodním embargem a její potenciální ropní partneři - Brazílie, Norsko a Španělsko - jí nebudou smět dodat moderní těžebnou technologii. Avšak nový nález ropných ložisek v kubánských vodách by mohl přimět příští americkou vládu, aby zrušila protikubánské embargo a dovolila americkým ropným společnostem v kubánských vodách těžit. Tím by se snížila závislost Spojených států na ropě z Blízkého východu.

Podrobnosti v angličtině ZDE

18. 10. 2008

Stoupenci šiitského duchovního Moktady Sadra uspořádali v Bagdádu obrovskou demonstraci na protest proti plánům prodloužit americký mandát pro Irák.

Přibližně 50 000 demonstrantů skandovalo slogany jako "Okupanté, vypadněte!"

18. 10. 2008

Ředitel Mezinárodního měnového fondu Dominique Strauss-Kahn je vyšetřován, zda zneužil svých pravomocí ve vztahu k jedné své podřízené. Zjišťuje se, zda měl milostnáý poměr s Piroskou Nagy, donedávna vysokou činitelkou MMF, zda dostala při svém odchodu v srpnu větší "zlatý padák", než na jaký měla národ a zda byla z MMF odejít donucena.

Podrobnosti v angličtině ZDE

18. 10. 2008

KD | Probíhající finanční krize, rostoucí vládní deficit a stoupající náklady na války v Iráku a Afgánistánu způsobují rostoucí tlak na americké obranné výdaje. Ty podle úředníků ministerstva obrany a expertů od roku 2001 narostly do historicky bezprecedentní výše. Nejpozději od fiskálního roku 2010 bude narůstat tlak na rozpočet ministerstva obrany.

18. 10. 2008

Finanční zaměstnanci nejvýznamnějších bank na americké Wall Street mají obdržet za svou letošní práci prémie v hodnotě více než 70 miliard dolarů, navzdory tomu, že uvrhli globální finanční systém do nejhorší krize od roku 1929.

Zaměstnanci šesti amerických bank, včetně bank Goldman Sachs a Citigroup dostanou tyto prémie navzdory tomu, že jejich banky jsou příjemci peněz ze záchranného vládního balíčku ve výši 700 miliard dolarů. Vládní peníze byly bankám poskytnuty pod podmínkou, že dojde k omezení přehnaně vysokých platů vedoucích pracovníků postižených bank.

17. 10. 2008

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Apelujeme na čtenáře, aby třeba i minimální částkou přispěli na provoz Britských listů. Britské listy si každý měsíc otevře 200 000 individuálních IP adres. Finančně však na provoz listu přispívá jen kolem 200 osob. Děkujeme jim, ostatním čtenářům chceme sdělit, že by Britské listy mohly dělat daleko víc, kdyby měly možnost platit si stálé novináře.

V září 2008 přispělo celkem 199 čtenářů Britských listů na provoz časopisu úhrnem částkou 45 684.45 Kč. Na kontě Britských listů v Raffaisenbance jsme měli 30. 9. 2008 částku 190 065.42 Kč. Na internetovém účtu Paypal máme nyní 883.67 GBP a

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
3. 7. 2006 Věčná koalice - nebezpečný útok na demokracii Miroslav  Polreich
30. 6. 2006 Dokážeme být svobodní? Jan  Čulík
29. 6. 2006 O českém vysokém školství Jan  Čulík
9. 6. 2006 Kdyby... Jakub  Rolčík
9. 6. 2006 Karyatidy se hájí: My nic, to Paroubek! Jan  Čulík
9. 6. 2006 Jsme Šílení Bohumil  Kartous
9. 6. 2006 Jak voliči rozdali politické karty, a co dál? Vladimír  Vokál
4. 5. 2006 Politická příživa Štěpán  Kotrba
29. 3. 2006 Znovu o tom, co česká média pomíjejí Jan  Čulík
11. 3. 2006 Jak informovaly Britské listy o válce v Kosovu   

Hypoteční, finanční ... ekonomická krize RSS 2.0      Historie >
18. 10. 2008 Krachující banky na Wall Street platí ředitelům prémie ve výši 70 miliard dolarů   
17. 10. 2008 Krize se rozšířila do východní Evropy   
16. 10. 2008 Prosim, oblečte se dobře, bude zima, aneb Ale svět přece nezanikne Uwe  Ladwig
16. 10. 2008 Obavy z globální hospodářské krize způsobily další pád světových burz   
15. 10. 2008 Americká vláda koupí podíly v bankách   
15. 10. 2008 Sny politiků, vyhrožování bankéřů, aneb Jak určit příjmy -- teorie a praxe Uwe  Ladwig
15. 10. 2008 Finanční krize a boží vůle Stanislav  Vozka
15. 10. 2008 Reuters: Bývalý šéf Federálního rezervního systému je přesvědčen, že USA se nacházejí v recesi   
14. 10. 2008 Nezměřitelné veličiny Jan  Mertl
14. 10. 2008 Jak je tomu s bankovní krizí   

Mnichov 1938 RSS 2.0      Historie >
13. 10. 2008 Kritický rok 1938 Jan  Máče
29. 9. 2008 Mnichov sedmdesát let poté Richard  Seemann
22. 9. 2008 Obětí Mnichova byla i Milada Horáková Miloslav  Štěrba
8. 9. 2008 Francouzský Mnichov 1938 : "Spíš Hitlera než Lidovou frontu" Karel  Košťál
5. 9. 2008 O příčinách selhání spojence, nebo o koze? Karel  Dolejší
3. 9. 2008 Mnichov 1938: Výsledek slepé víry ve spojence a techniku Karel  Dolejší
24. 7. 2008 Událost dne bez komentáře: Přemysl Sobotka (ODS) dostal kopii Mnichovské dohody   
17. 5. 2008 Německý problém František  Nevařil
15. 5. 2008 Sudetští Němci a lidský zmatek Leopold  Kyslinger
22. 2. 2008 Kosovo: Země Dohody i země Osy podepisují nový Mnichov Štěpán  Kotrba

Gruzie, Rusko a Jižní Osetie RSS 2.0      Historie >
16. 10. 2008 Civil Georgia: Ženevské rozhovory o urovnání gruzínské krize byly bez výsledku přerušeny   
10. 10. 2008 Operace Lepra: Ukrajina dodávala tanky Keni, platila je vláda Jižního Sudánu Štěpán  Kotrba
7. 10. 2008 Co by se stalo, kdyby Západ rozpoutal válku s Východem   
4. 10. 2008 Chargé d'affaires Ladislav  Žák
3. 10. 2008 Olympijská válka Karel  Dolejší
3. 10. 2008 Černomořská flota znovu v boji Ivan  Zajac
3. 10. 2008 Prezident Juščenko prodával zbraně do Gruzie   
27. 9. 2008 Gamardžobat! Gagimardžot! Štěpán  Kotrba
26. 9. 2008 Co zbude za 40 let z Gruzie, Ukrajiny a z plen Michal  Vimmer
18. 9. 2008 Ruská armáda: kovářova kobyla chodí bosa?   

Tibet RSS 2.0      Historie >
30. 5. 2008 Firma Dior zlikvidovala reklamu Sharon Stoneové pro Čínu   
20. 5. 2008 "Jako by zaklet byl onen sad."   
19. 5. 2008 Dalajláma nebyl přijat na vládní úrovni Richard  Seemann
25. 4. 2008 Tibet -- žádná Šangri-la Slavoj  Žižek
24. 4. 2008 Protestuji proti pokrytectví aktivistů, kteří se zasazují za lidská práva jen pro někoho Petr  Kužvart
18. 4. 2008 Mluvme tedy o Tibetu! Petr  Fiala
31. 3. 2008 "Olympiáda v Pekingu - Vypni televizi!"   
31. 3. 2008 Rezignuje dalajláma? Tibetská mládež ho možná donutí Štěpán  Kotrba
30. 3. 2008 Dezinformační válka: Podle obskurních zdrojů prý britská špionáž tvrdí, že nepokoje v Lhase vyvolali čínští policisté   
28. 3. 2008 Tibetští mniši narušili oficiální čínskou mediální PR akci   

Radar v Brdech - klíčové argumenty RSS 2.0      Historie >
17. 10. 2008 Okupace tehdy. A co dnes? Jaroslav  Zatočil
16. 10. 2008 Neoral je na kandidátce na 15. místě, přesto si věří Štěpán  Kotrba
7. 10. 2008 Co by se stalo, kdyby Západ rozpoutal válku s Východem   
15. 9. 2008 Radar -- bude Topolánkova vláda mlžit i nadále? Petr  Pokorný
13. 9. 2008 Ptejte se McCaina a Obamy na protiraketovou obranu Philip E. Coyle III.
12. 9. 2008 Důkazy k rozptýlení mlhy, která je soustavně vytvářena nad Brdy Milan  Hlobil, Štěpán Kotrba
10. 9. 2008 Radarové výsledky z ruky   
9. 9. 2008 Kvalitní výkon Reportérů ČT - bezděčně prokázané vládní lži Štěpán  Kotrba
8. 9. 2008 Válcovací sjezd Zelených: Silou, Katuško, silou... Štěpán  Kotrba

Čína RSS 2.0      Historie >
13. 10. 2008 Čína zřejmě dovolí zemědělcům prodávat svou půdu   
5. 9. 2008 Potěší Vás to? Miloš  Dokulil
20. 8. 2008 Olympiáda a zdravý rozum Jan  Chmelarčík
13. 8. 2008 G8, OECD či WTO: Dupání rozmazlených dětí v bačkůrkách Štěpán  Kotrba
13. 8. 2008 Amen, pane premiére Miloslav  Štěrba
12. 8. 2008 Podvody při marketingu čínských olympijských her   
11. 8. 2008 Proč česká média nenávidí Čínu - kterou neznají Jan  Polívka
8. 8. 2008 Úvodní ceremonie jsem se rozhodl neúčastnit, Čína se musí změnit   
6. 8. 2008 Pozor na ideologickou zaujatost Lukáš  Zádrapa
6. 8. 2008 Čínský šok   

Demokratická revoluce? Utajená historie devadesátých let RSS 2.0      Historie >
29. 3. 2007 Když Potůček naslouchal antikomunistům mezi bývalými komunisty Štěpán  Kotrba
17. 11. 2006 Sedmnáctý po sedmnácté Stanislav  Křeček
1. 11. 2006 Tichá vzpomínka na ostravské soudruhy Ladislav  Žák
6. 9. 2006 Sedmdesát tisíc udavačů, denunciantů a konfidentů Jaroslav  Krejčí
15. 8. 2006 Národní literatura je jen jedna Miroslav  Vejlupek
9. 5. 2006 Nazelenalé uzenky, tráva a bývalý prezident Štěpán  Kotrba
18. 4. 2006 Čulíkovy znaky demokracie Štěpán  Kotrba
21. 2. 2006 Utajené dějiny "permanentní kulturní revoluce" Jaroslav  Kuba
13. 1. 2006 Aero Vodochody: iks pokusů o záchranu leteckého průmyslu Štěpán  Kotrba
12. 1. 2006 Nevím, jak zabránit létání třísek než použitím jiné sekery Pavel  Urban

Marihuana RSS 2.0      Historie >
18. 9. 2008 Nad léčivými jointy s Lumírem Hanušem Lumír Ondřej Hanuš, Štěpán Kotrba
10. 7. 2008 Bushka versus stát: Poloviční vítězství snaživého primitiva Štěpán  Kotrba
8. 7. 2008 Zhulení křesťané: vědci objevili psychoaktivní účinky starověkého kadidla   
1. 7. 2008 V holandských kavárnách smějí kuřáci kouřit jen konopí   
6. 6. 2008 Trpká léčba konopím Bushka  Bryndová
13. 5. 2008 15 000 lidí: fotoohlédnutí z Global Marihuana March 2008 Štěpán  Kotrba
6. 5. 2008 Global Marihuana March 2008 tuto sobotu   
21. 3. 2008 Pokání na Velký pátek kvůli perverznímu efektu Bushka  Bryndová
29. 1. 2008 Teta Bushka možná půjde do vězení Štěpán  Kotrba

Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost RSS 2.0      Historie >
10. 10. 2008 Cena ropy klesá   
7. 10. 2008 Naše nynější krize Michal  Vimmer
6. 10. 2008 Finance a energie - souvislost krizí Jindřich  Kalous
4. 10. 2008 Bahrajn a El Baradei vyzvali k vytvoření globální energetické organizace   
3. 10. 2008 Kdo v Čechách vydělá na úspoře tepelné energie? Ladislav  Lašek
22. 9. 2008 Nord Stream: Putin zve po tvrdém vyjednávání Evropu k spoluúčasti   
15. 9. 2008 Jak se dnes diskutuje v Británii   
13. 9. 2008 Gazprom získal klíčový srbský petrokomplex   
13. 9. 2008 Asijská podoba státem řízené demokracie Štěpán  Kotrba
8. 9. 2008 Válcovací sjezd Zelených: Silou, Katuško, silou... Štěpán  Kotrba

Americká protiraketová základna v České republice RSS 2.0      Historie >
20. 10. 2008 Volby a radar Karel  Dolejší
17. 10. 2008 Máme možná poslední šanci Jan  Neoral
15. 10. 2008 Deset melounů spolupracovníků amerických rozvědek v Čechách Wenzel  Lischka
14. 10. 2008 NYT: Jak vytáhnout z rozpočtu na protiraketovou obranu 350 milionů dolarů   
14. 10. 2008 Protiraketová obrana je dobrý obchod Boris  Valníček
13. 10. 2008 Ramstein, závisle pohodové městečko Jan  Neoral
13. 10. 2008 Radar u Prahy Ivan  Větvička
11. 10. 2008 Volby 17. a 18. října budou referendem o radaru Jan  Tamáš
10. 10. 2008 Vyhlídky českých "futures" na trhu s bezpečností Karel  Dolejší
30. 9. 2008 Radar v Česku bude jiný než ten na Kwajaleinu   

Milan Kundera RSS 2.0      Historie >
19. 10. 2008 Kalenská jako stalinský soudce Martin  Škabraha
19. 10. 2008 Nesmrtelnost MIlan  Kundera
18. 10. 2008 Le Monde: Milan Kundera, aneb urážka mlčením   
18. 10. 2008 Le Figaro: Kdo má na Kunderu vztek?   
18. 10. 2008 Kunderu hájí Milan Uhde Jan  Čulík
18. 10. 2008 Česká sebedestruktivní kampaň? Hynek  Hanke
18. 10. 2008 Já si to pamatuju Martin  Škabraha
17. 10. 2008 Grass, Kundera, neboli O literatuře, bulváru a lásce Uwe  Ladwig
17. 10. 2008 Sekerníci, sračkomety a ÚSTRky Karel  Dolejší
17. 10. 2008 Britské listy jsou stejné jako Respekt   

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
17. 10. 2008 "Nebudu-li já kurvú, ale bude jiná" Jan  Hus
15. 10. 2008 Milan Kundera a tragédie Střední Evropy Karel  Dolejší
14. 10. 2008 Jak to, že se nic nestalo té paní Militké?   
14. 10. 2008 Milan Kundera v zajetí imagologů Josef  Švéda
13. 10. 2008 Kopnete-li si do Kundery, stanete se komickou postavou jeho románů Jan  Čulík
28. 8. 2008 Ironický vypravěč Pavel Jansa Pavel  Svoboda
23. 8. 2008 Škvoreckého Mirákl: Politická detektivka? Petr  Kleňha
23. 8. 2008 Bylo odpoledne... Josef  Škvorecký
19. 8. 2008 Špatná kniha o životě za komunismu Tomáš  Krček
13. 8. 2008 Vesnická magie: pozdrav ze starých časů moderním civilizacím Hana  Tomšů

Školství RSS 2.0      Historie >
17. 10. 2008 Česká republika má letos dvě univerzity mezi 500 světově nejlépe hodnocenými Jan  Sova
15. 10. 2008 Oratio therapeutica Vavřinec  Benedikti z Nedožier
13. 10. 2008 I když slova jsou hrachem toliko   
10. 10. 2008 Vzdělanost, NEBO armádu? Michal  Rusek
10. 10. 2008 Kde je politologův rohlík?   
9. 10. 2008 Ministerstvo vnitra "bude přímo financovat malé obory na FFUK"   
9. 10. 2008 Jak čeští politikové likvidují humanitní obory Jiří  Holý
8. 10. 2008 Orientální obory v objetí ministerstva vnitra Lukáš  Zádrapa
26. 9. 2008 "Byla to významná změna". A bude hůř... Petr  Bílek
16. 9. 2008 Školy by měly víc studovat světovou literaturu Boris  Cvek

Hon na svobodu slova RSS 2.0      Historie >
30. 4. 2008 Spisovatelé protestují, že Tesco potlačuje svobodu projevu   
20. 3. 2008 Zákaz Komunistického svazu mládeže potvrzen Ondřej  Slačálek
11. 10. 2007 Čína stále drakoničtěji cenzuruje internet   
8. 10. 2007 Zakažte reklamu a zhroutí se společnost Bohumil  Kartous
8. 10. 2007 "Svět bez loga" by byl světem spravedlivějším, ale nebude Štěpán  Kotrba
4. 10. 2007 Bude Česká republika protiprávně utajovat jinde přístupné informace? Helena  Svatošová
26. 7. 2007 Trestní oznámení pro pomluvu   
20. 6. 2007 Diplomatická kontroverze kolem spisovatele Rushdieho se zostřuje   
16. 3. 2007 Jak se v Právu cenzuruje Mitrofanov Štěpán  Kotrba
6. 3. 2007 Svoboda slova v ČR neexistuje Tomáš  Stýblo

Sdělovací prostředky RSS 2.0      Historie >
10. 10. 2008 Televize ABC: Gorova reklama je pro televizi "příliš kontroverzní"   
25. 9. 2008 Kauza Bernard: Napsali jsme, že je politický turista, soud pravdivost tohoto názoru nepopřel Štěpán  Kotrba
23. 9. 2008 Televize Nova kopíruje Český rozhlas a jde jí to dobře Štěpán  Kotrba
12. 9. 2008 Propouštění zaměstnanců v BBC vedlo k vzniku technických problémů ve vysílání   
9. 9. 2008 Radiožurnál drsně porušuje veřejnoprávní statut Českého rozhlasu Miloslav  Štěrba
9. 9. 2008 Anonymní avataři v digitální éře a Kroupova žurnalistická etika Štěpán  Kotrba
8. 9. 2008 Exkluzivita, či jednostrannost Ivo  Šebestík
8. 9. 2008 ČT se nezajímá o knihu Boba Woodwarda, zajímá ji pouze názor jakéhosi politologa Štěpán  Kotrba
29. 8. 2008 RRTV pokutovala Novu za islamofobii   
29. 8. 2008 Točka zvaná Iskander a Sorosovi manipulátoři potřetí a snad už naposled Štěpán  Kotrba

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
19. 10. 2008 Bývalá šéfka MI5: Reakce na 11. září 2001 byla přehnaná   
18. 10. 2008 Iráčané uspořádali obrovskou protiamerickou demonstraci   
6. 10. 2008 Válka proti Talibanu se nedá vyhrát, varoval britský armádní šéf   
2. 10. 2008 Příběh špiónky, která chtěla zabránit válce   
27. 9. 2008 Další incident mezi USA a Pákistánem skončil na Valném sromáždění OSN   
26. 9. 2008 Ruská rozvědka je mocná Mojmír  Babáček
25. 9. 2008 Ví česká vláda, komu chce poskytnout radarovou základnu? Mojmír  Babáček
24. 9. 2008 Dalš incident ve Vazíristánu: kdy dojde Pákistánu trpělivost?   
22. 9. 2008 Vel'ké hry malých mužov Peter  Vittek
16. 9. 2008 Pákistánští vojáci "stříleli" na Američany   

Krajské a senátní volby říjen 2008 RSS 2.0      Historie >
20. 10. 2008 Proč byly volby přece jen důležité Jan  Čulík
20. 10. 2008 Většina voličů byli staří lidé Jan  Smolák
20. 10. 2008 Volby a radar Karel  Dolejší
20. 10. 2008 Pohrdání voličem se nevyplácí   
20. 10. 2008 Za první republiky byla účast ve volbách povinná Jan  Makovička
19. 10. 2008 Proč se všechny televize vyhýbají tématu "radar"?   
19. 10. 2008 Nejsem rád, že vyhrála ČSSD   
19. 10. 2008 Dny krajských voleb, dny neschopnosti slov a trapnosti, aneb Proč by se ani demokraté z ČSSD neměli radovat Uwe  Ladwig
18. 10. 2008 V krajských volbách zvítězila ČSSD   
18. 10. 2008 Nechť Topolánek podá demisi Boris  Cvek