30. 11. 2004
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google






Rozšířené vyhledávání Google



Ekonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
Viktor Juščenko
30. 11. 2004

Nevěřte pohádkám americké vlády o tom, co se děje na Ukrajině, že jde o jasný případ "demokracie" proti autoritářství, "lidového boje" proti "oligarchům" a sil osvíceného evropanství proti zloduchům znovu se vzmáhajícího imperiálního Ruska a obnovené KGB. Na stránkách www.antiwar.com shrnuje celou řadu zajímavých faktů o Ukrajině Justin Raimondo.

30. 11. 2004

V minulých dnech silně citují britské sdělovací prostředky ke krizi na Ukrajině Johna Laughlanda. V úterním vydání deníku Guardian jeho vidění světa, stejně jako analýzy Justina Raimonda, označil komentátor David Aaronovich za zaujaté:

Shrnutí analýzy Johna Laughlanda z Ukrajiny Ukrajina: Revoluce proměněná v televizní show

Argumentace Justina Raimonda "Mýty o Juščenkovi"
30. 11. 2004

úterý 18.30: Ukrajinský parlament přerušil zasedání, které jednalo o nedávných, zpochybňovaných prezidentských volbách, poté, co sněmovna neschválila návrh vyslovit premiéru Viktoru Janukovičovi nedůvěru.

30. 11. 2004

Ukrajinců žije v ČR legálně přibližně sedmdesát tisíc, což je více než čtvrtina všech cizinců v zemi. Vztah české společnosti k nim je schizofrenní: na jedné straně spíše odtažitý, protože jsou vnímáni jako zaostalí nádeníci, na druhé straně vykutálený: co nechce udělat Čech, udělá Ukrajinec, v noci, v neděli, v dešti a za polovic.

Znám jiné Ukrajince: půl letošního roku jsem věnoval tomu, že jsem dělal průzkum mezi cizinci ve dvou českých okresních městech. Velká část (více než 60%) těchto cizinců uvedla, že mají středoškolské nebo vysokoškolské vzdělání, avšak koná manuální a nekvalifikovanou práci.

30. 11. 2004

Gong. Prezidentský duel mezi současným francouzským prezidentem Jacquesem Chirakem a Nicolasem Sarkozym, novopečeným předsedou Svazu lidového hnutí (UMP), vážně začal. Respektive, vstoupil do dalšího kola. Triumfální vítězství Sarkozyho na nedělním kongresu, které se stalo skutečným stranickým plebiscitem (85.1%), skrývá mnoho neznámých. Položme si je na půdorysu tří základních otázek.

29. 11. 2004

To je doporučením mezinárodního panelu, který jmenoval Kofi Annan. Panel zkoumal, jak by OSN mohla reagovat lépe na globální hrozby. Panel také požaduje, aby byla rozšířena Rada bezpečnosti OSN.

30. 11. 2004

Velká Británie má nový skandál. Týká se velmi autoritativního ministra vnitra Davida Blunketta, který byl dosud nesmírně vlivným členem Blairova vládního týmu a zaváděl četná autoritářská, "protiteroristická opatření". Nyní je, zdá se, jeho budoucnost ohrožena kvůli obvinění, že ve své funkci poskytoval protekci. Referuje Jan Čulík.

(Příspěvek se vysílal v pondělí v ČRo 6.)

30. 11. 2004

Počet lidí, kteří v Británii používají k přístupu na internet vysokorychlostní připojení, se za poslední rok zdvojnásobilo a dosahuje nyní počtu 11 milionů osob.

1. 12. 2004

Největší zahraniční investice v České republice

Tisková zpráva Ekologického právního servisu

Podjatost, střet zájmů a nedostatečné posouzení negativních dopadů na okolí. To doprovází největší zahraniční investici v České republice - závod TPCA u Kolína. Tato zjištění odhalila právní studie Ekologického právního servisu. Místní občané a nevládní organizace se proto dnes obracejí na společnost Toyota M. C. a PSA Peugeot Citroën (dále jen "společnosti") k jednání o návrzích, které by napravily jejich dosavadní nezodpovědné chování.

Bývalý odborář, současný ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach
30. 11. 2004

ANALÝZA

Bývalý odborář, současný ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach, který ještě v květnu 2004 tvrdil, že pokud bude vláda úspěšná, nevidí důvod, proč by se měl střetnout se Stanislavem Grossem o předsednický post, zřejmě nyní zjistil, že vláda, jejímž je ministrem, úspěšná není. Po trojích prohraných volbách se konečně a přesto rozhodl na sjezdu ČSSD o velikonocích 2005 kandidovat. Odboráři ČMKOS avizují na jaro kampaň, mající vysvětlovat a obhajovat sociální stát - proti vládě Stanislava Grosse i proti jejímu ministrovi práce a sociálních věcí.

30. 11. 2004

Ještě jednou o Redhotu a o Rožánkovi

Pohled Fabiana Golga na Filipa Rožánka je nesporně zajímavý. Současně se ale Fabiano Golgo dopouští několika nepřesností, které manipulují skutečnost. Na tomto místě bych k nim rád připojil svou verzi.

Valtr Komárek
30. 11. 2004

V Národním domě na Vinohradech se v pondělí uskutečnil křest knihy ekonoma a politika Valtra Komárka. Tentokrát zde nevystupoval se svou přednáškou na prognostické téma, co nás čeká a možná nemine, ale skromně se obracel do své minulostí. Nestor českých prognostiků křtil svoji knihu " Kronika zoufalství a naděje", první část z připravované trilogie svého života.

30. 11. 2004
Tisková zpráva British Czech & Slovak Association v Londýně

An essay on Romantic Gothic Castles in Britain and Bohemia has just won a prize of £300 in a writing competition run by the British Czech & Slovak Association. The author is Barbara Peacock, of Beauworth in Hampshire.

30. 11. 2004
30. 11. 2004

Josefu Brožovi šlo jen o mediální zviditelnění, ne o seriózní konferenci

Josef Suk, Oldřich Tůma, Miroslav Vaněk
Stanovisko Ústavu pro soudobé dějiny na sérii článků Josefa Brože o "nepodařené konferenci k výročí 17. listopadu".

Rozhodnout, do jakého literárního žánru patří triptych "Co se stalo v listopadu? Aneb pravdivý příběh o jedné zrušené konferenci", který uveřejnil v Britských listech Josef Brož, není snadné.

Josef Brož: Co se stalo v listopadu? ZDE ZDE ZDE

Většina soudných čtenářů v něm musela především nalézt zdroj pobavení. I tak ale považujeme za nutné uvést některá Brožova tvrzení na pravou míru. Rozhodně nechceme komentovat všechny polopravdy, opomenutí a výmysly Brožova textu a už vůbec se nemíníme ohrazovat proti jeho trapným osobním invektivám.

30. 11. 2004

...tvrdí demagogicky titulek v sobotní MfDnes.

V médiích se rozvíjí nová (ani nevím kolikátá) kampaň proti vládě a ČSSD. Agentury chrlí průzkumy "veřejného mínění" o nepopularitě současné vlády a o její neschopnosti vyřešit problémy. O "výzkumech" těchto agentur už víme svoje. Kvality výzkumu volebních preferencí můžeme kontrolovat po volbách. A v tomto případě jsou jejich výsledky katastrofální. Při porovnání prognóz a výsledků voleb to vypadá tak, že přání bylo otcem myšlenky. Při čtení výsledků veřejného mínění mě vždycky vytanou na mysli slova Winstona Churchilla -- "věřím jen těm statistikám, které si sám zfalšuji".

30. 11. 2004

Diag Human k usnesení Nejvyššího Soudu České republiky ve věci mlčenlivosti

stanovisko Diag Human a.s.

Jde o definitivní závěr sporu o mlčenlivost mezi Českou republikou a Diag Human a.s.. V dubnu 2003 byla Česká republika upozorněna na vzájemný závazek mlčenlivosti a současně byla vyzvána společností Diag Human ke zrušení této povinnosti dohodou; stalo se v dubnu 2003. Česká republika odmítla zrušit tuto povinnost a současně se nepochopitelně začala o neplatnost téže povinnosti soudit.

30. 11. 2004

V poslední době jsme mohli sledovat troje volby, které ukázaly tři různé aspekty civilizačního jevu, kterému se pro zjednodušení říká krize demokracie. Nejprve ty volbičky u nás - senátní a krajské.

Článek vychází jako úvodník nového čísla Literárních novin

30. 11. 2004

POZVÁNKA NA KONCERT

Jejich léčba stojí milióny, a jejich život má přesto mnohdy cenu ještě vyšší... Když se jej podaří přesto zachránit, bývá to malý zázrak. Těm a nejen těm, pro ty a nejen pro ty zpívají v chrámu Panny Marie Sněžné, Jungmannovo nám. v Praze 1 dne 15. prosince 2004 od 16:00 na benefičním koncertu ve prospěch kliniky dětské hematologie a onkologie FN Motol koloraturní sopranistka Státní opery Daniela Radosa a její čtrnáctiletá dcera Béatrice Radosa, absolventka Khünova dětského sboru a laureátka Evropské Grand Prix talentované mládeže 2002. Mimo jiné od obou umělkyň uslyšíte píseň Ave Maria v podání řady skladatelů: Antonína Dvořáka, F. Schuberta, W. A. Mozarta, G. Cacciniho, Giuseppe Verdiho či J. S. Bacha. Doprovází na varhany Kamila Kevická.

29. 11. 2004

Když tak sledujete v plošných médiích neobyčejně spontánní kombinaci českého listopadu 1989 (revolučnost a nahněvanost) a holandského Koninginnendagu (veselí a oranžovo), můžete mít dojem, že média podávají informace víceméně tak, jak jsou události zvyklá vařit. To znamená, že jsou informace lidem servírovány s revoluční omáčkou nebo s půvabným infotainmentovým dezertem. Jinak nic, co by dokázalo situaci nějak vysvětlit.

29. 11. 2004

Novináři by měli být ve střehu

Na celém hlasování je pozoruhodné, jak malou pozornost médií vyvolává. Vždyť jeho důsledky se budou pohybovat v řádu stovek miliard korun. Oproti tomu jsou nějaké platy poslanců, momentálně zpravodajský hit, prkotinou.

Hlasování o "Směrnici o patentovatelnosti vynálezů realizovaných počítačem", které se mělo uskutečnit 25.-26. listopadu, se nekonalo. Oficiání stanovisko je, že směrnice odhlasovaná 18. května je všeobecně srozumitelná a vyhovuje většině - jen se doposud nepodařilo doladit jazykové překlady.

29. 11. 2004

Monitor Jana Paula:

I mluvil Kain k Ábelovi, bratru svému:
Stalo se pak, když byli na poli, že
povstav Kain proti Ábelovi bratru svému,
zabil jej.
Starý zákon

Kdyby Adam a Eva neutekli z ráje, nemuselo dojít k bratrovraždě, už i takový názor jsem slyšel, avšak Starý zákon nelze přepsat a nakonec ani přetlumočit tímto způsobem. Příběh Kaina a Ábela je příběhem tisíců současných lidí, kteří se zabíjejí, aniž by to mělo smysl, má-li zabití vůbec nějaký smysl.

Po jedné z hlavních tříd v Hořicích projíždějí denně stovky aut v těsné blízkosti jednoho z nejpůsobivějších sousoší českého sochařství. Vynikající dílo poměrně málo známého Quido Kociána Mrtvý Ábel, zůstává nepovšimnuto na trávníku před kamenosochařskou školou. Nikdo se nezastaví, nikdo nepostojí u sochy, která je zhmotněním smutku a zoufalství. I to symbolizuje dnešek, velmi výstižně.

29. 11. 2004

Odstrašující chování České pojišťovny?

Bohužel, zřejmě jenom sny. Na uvedené motto České pojišťovny jsem si vzpomněl, když mi vrchní ředitel úseku likvidace pojistných událostí definitivně odmítl zaplatit větší část faktury ve výši 138.175.- Kč za opravu mého vozu Opel Zafira po nezaviněné havárii na dálnici z Bratislavy do Brna.

29. 11. 2004

S rozpaky sleduji sérii článků v Britských listech, které se zabývají otázkou, zda zkoušet ústně či písemně. Zdá se mi totiž, že přístup diskutujících pedagogů je velmi formalistický. Není až tak důležité, jestli žáky zkoušíme tak, či onak. Podstatné je to, co po nich požadujeme. Tedy CO zkoušíme. Jak to děláme, je z tohoto pohledu věc druhořadá.

29. 11. 2004
tisková zpráva členů odvolané R RTV

Dne 18. listopadu 2004 se u Obvodního soudu pro Prahu 10 mělo uskutečnit jednání, které má určit, zda loňské odvolání Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) proběhlo v souladu se zákonem. Členové odvolané RRTV žalují Českou republiku o "určení členství in eventum určení neplatnosti rozvázání pracovního poměru". Stát zde poněkud paradoxně zastupuje současná RRTV.

Jednání se však neuskutečnilo a bylo odročeno až na 3. února 2005.

29. 11. 2004

Hrdinské šiky před patnácti lety a hrudníčky k přišpendlení metálu dnes

Vytrvalost v čekání na druhý příchod Krista je u adventistů příznačná a rozhodující pro jejich setrvání ve víře. Být adventistou je však zcela něco jiného než být adventivním - i když kdo z nás přesně ví, odkud a kým byl zanesen na planetu plnou křiku, násilí, ale i smíchu a bezradností všeho druhu... Vrchovaté poháry hořkosti lokáme hrdinsky, trpitelsky, noblesně, někdy s malými tichými brepty, sotva slyšitelnými, abychom volené velemozky nevyrušili z poklidu imbecility a neprobudili v nich vyhaslé vášně.

27. 11. 2004

Pohled Západu na ukrajinské události je neuvěřitelně zaujatý

Bývala doba, kdy byla levice pro revoluci a pravice stála jednoznačně pro autoritu státu. Tak tomu už není. Tento týden vzrušeně oznámily jak protiválečný britský list Independent, tak proválečný konzervativní Daily Telegraph, že se na Ukrajině odehrává "revoluce". Na druhé straně Atlantiku přivítal pravicový deník Washington Times boj "lidu proti moci".

Ať už to bylo v Albánii v roce 1997, v Srbsku v roce 2000, v Gruzii loni v listopadu či nyní na Ukrajině, britská média neustále opakují tutéž pohádku o tom, jak mladí demonstranti vždycky svrhnou totalitní režim prostě tím, že se účastní rockového koncertu na hlavním náměstí. Kupodivu, britská vláda dokáže ignorovat dva miliony protiválečných demonstrantů v Londýně, avšak pár desítek tisíc osob v centru Kyjeva je vyhlášeno za "lid", kdežto ukrajinská policie, soudy a vládní instituce jsou odmítnuty jako "nástroje útlaku". Západní média se nyní natolik stala obětí své vlastní mytologie o "lidových revolucích", že jsme nebezpečným způsobem začali přijímat dvojí měřítko sdělovacích prostředků. Na podporu dosavadního premiéra Viktora Janukoviče se na Ukrajině konají obrovské demonstrace - ty na našich televizních obrazovkách vůbec nevidíme, píše John Laughland v deníku Guardian a pokračuje:

29. 12. 2003

Jak Češi bojují

Na autogramiádě knihy Jak Češi bojují jsme se dověděli, že čtenáři v Německu tisknou Britské listy svým příbuzným v ČR, kteří nemají připojení na internet, a v papírové formě jim je rozesílají poštou. Totéž lze učinit jednodušeji, koupíte-li svým přátelům a příbuzným bez přístupu k internetu naši novou knihu.

Nový knižní výbor z Britských listů Jak Češi bojují, který představuje to, co je podle našeho názoru na časopise nejzajímavější, je k dostání v internetovém knihkupectví Kosmas ZDE a v dobrých knihkupectvích - například v pražském knihkupectví Fišer v Kaprově ulici na Starém Městě (nedaleko stanice metra Staroměstská) a v knihkupectví Academia na Václavském náměstí. Kniha obsahuje informace, které jinde v České republice nenajdete. Objednat si ji můžete i emailem na adresu libri@libri.cz.

Kniha, kterou sestavil Jan Čulík, má 704 stran, její obsah je ZDE. Ve čtrnácti oddílech zahrnuje výbor texty sedmi autorů (Jana Čulíka, Fabiana Golga, Štěpána Kotrby, Radka Mokrého, Kathryn Murphy, Jana Paula a Jakuba Žytka) a desítky barevných i černobílých fotografií s mnohdy pikantním pohledem do zákulisí české politiky, všedního dne či událostí, které stály za zaznamenání.

1. 11. 2004

Tento časopis pro vás vyrábíme bez rozpočtu: Přispějte!

V říjnu 2004 přispěli čtenáři na provoz Britských listů částkou 5119,90 Kč. Příspěvky stačí na běžný administrativní provoz listu, avšak neumožňují nám zatím financovat systematickou novinářskou práci ani systematickou technickou správu a technický rozvoj ani odbornou právní pomoc. Právě pro nedostatek financí nejsme schopni rychle zprovoznit celou řadu potřebných technických funkcí serveru (vyhledávání, statistiky, knihovnu, galerie, zasílání BL mailem, onlinové chaty, odstranit četné technické chyby).

Finanční dary Občanskému sdružení Britské listy jsou v ČR odečitatelné ze základu daně z příjmu. Vydáváme k tomu na požádání písemné potvrzení.

Za finanční pomoc od čtenářů, i za bezplatnou reinstalaci zařízení, kterou provedli Jan Panoch a Dominik Joe Pantůček, upřímně děkujeme. Hlavní potíží v současnosti je, že nemáme finanční prostředky na kompletní zprovoznění veškeré funkčnosti serveru Britských listů.

Děkujeme všem, kteří podporují provoz Britských listů finančními dary i zadáváním reklamy.

Jsme vám velmi vděčni za finanční záchranu našeho serveru, prosíme však: nepřestávejte přispívat, umožníte nám dělat naši práci lépe a efektivněji, budeme si moci například systematicky financovat právníka, což byl mělo být pro náš list nezbytné. Financujte si k vlastnímu prospěchu kritický a nezávislý deník.

Jsme vděčni za každý drobný příspěvek na provoz Britských listů, který je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisen Bance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2.

Čtenáři ze zahraničí mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

22. 11. 2003

Britským listům můžete psát na adresu redakce@blisty.cz, šéfredaktor Jan Čulík má adresu culik@blisty.cz a také J.Culik@slavonic.arts.gla.ac.uk , pražský redaktor Štěpán Kotrba má adresu stepan@kotrba.cz a skype stepan.kotrba, technickému správci Dominiku Joe Pantůčkovi pište na adresu joe@joe.cz.

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
30. 11. 2004 Nicolas Sarkozy může zatím o prezidentském křeslu jenom snít Josef  Brož
30. 11. 2004 Jsou Laughland a Raimondo objektivní?   
29. 11. 2004 Babylon 2004 Václav  Dušek
29. 11. 2004 Revoluce po pracovní době Petr  Miller
29. 11. 2004 Princip zkoušení je z pedagogického hlediska sporný Radek  Sárközi
29. 11. 2004 Softwarové patenty v Radě EU odloženy David  Maxera
29. 11. 2004 Vynikající socha Quido Kociána Mrtvý Ábel symbolizuje současný svět Jan  Paul
29. 11. 2004 "Chráníme vaše sny" Jaroslav  Polák
27. 11. 2004 Ukrajina: Revoluce proměněná v televizní show   
26. 11. 2004 Jak populární je Satan? Efraim  Israel

Ukrajina RSS 2.0      Historie >
30. 11. 2004 Česká vláda nemá Ukrajince ráda Milan  Daniel
30. 11. 2004 Ukrajina: Mýty o Juščenkovi   
30. 11. 2004 Jsou Laughland a Raimondo objektivní?   
30. 11. 2004 Chaos na Ukrajině trvá   
29. 11. 2004 Bůh ochraňuj oranžové! Josef  Provazník
29. 11. 2004 Víme, co se vlastně děje na Ukrajině? Bohumil  Kartous
29. 11. 2004 Východní Ukrajina požaduje autonomii   
29. 11. 2004 Odcházející ukrajinský prezident navrhuje nové volby   
27. 11. 2004 Ukrajina: Revoluce proměněná v televizní show   
27. 11. 2004 Jde o demokratické právo Ukrajinců, nikoliv o jednoho či druhého kandidáta   

Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti RSS 2.0      Historie >
6. 11. 2004 Adam Curtis - Vymítač duchů   
4. 11. 2004 Al Kajdá neexistuje   
4. 11. 2004 Jak si stáhnout z internetu film The Power of Nightmares Tomáš  Stýblo
28. 10. 2004 Podivný svět fantazie, lhaní, násilí a strachu, v němž dnes žijeme   
23. 10. 2004 Kdo je dokumentarista Adam Curtis?   
23. 10. 2004 O bizarním filmu televize BBC   
22. 10. 2004 Rozdíl mezi českou a jinou dokumentární tvorbou Jan  Čulík
21. 10. 2004 Jak neokonzervativci a islamisté vytvořili nový "svět globálního terorismu"   
18. 10. 2004 "Hrozba organizovaného terorismu je mýtus, kteří vytvářejí politikové"   
11. 4. 2002 Jak se přijetím marketingové manipulace dostala politika do slepé uličky   

17. listopad RSS 2.0      Historie >
22. 11. 2004 Čo je to vlastne za odkaz pre budúce generácie ? Miloslava  Kodoňová
19. 11. 2004 Jak jsem se vyrovnal... Ladislav  Žák
19. 11. 2004 Jeden pohled zleva Jiří  Dolejš
19. 11. 2004 Naďalej polojasno Peter  Greguš
19. 11. 2004 15 let ekonomické transformace v České republice   
19. 11. 2004 Rozpaky nad rozostřenou spravedlností Petr  Blažek
18. 11. 2004 Co se stalo v listopadu 1989? Josef  Brož
18. 11. 2004 Česká televize pojala "sametovou revoluci" opravdu kýčovitě Bohumil  Kartous
18. 11. 2004 Mediální kýč podruhé ukradené revoluce Štěpán  Kotrba
17. 11. 2004 Co se stalo v listopadu 1989? Josef  Brož

Bush versus Kerry: volby 2004 RSS 2.0      Historie >
8. 11. 2004 Republikánské volební vítězství - Strategický triumf Karla Rova   
5. 11. 2004 Mé první úvahy nad volbami Michael  Moore
5. 11. 2004 Americké volby vyhrál Ježíš... Fabiano  Golgo
5. 11. 2004 Válka? Nezaměstnanost? Ne, Bush vyhrál, "protože má charakter"   
3. 11. 2004 Michael Moore: Už jen dvě hodiny   
3. 11. 2004 USA: První volební informace   
3. 11. 2004 Volby v USA: Nikdo zatím nevede   
3. 11. 2004 Volby v USA: Bush získal Floridu, Kerry New Hampshire   
3. 11. 2004 Bush směřuje k vítězství, čeká se na rozhodující Ohio   
3. 11. 2004 Britové pohlížejí na výsledky amerických voleb se znepokojením Jan  Čulík

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
27. 11. 2004 V městě Fallúdža zahynulo při americké ofenzívě prý až 6000 občanů   
24. 11. 2004 Proč jsem odvysílal reportáž o zavraždění iráckého povstalce   
23. 11. 2004 Irák: Umění pod palbou   
23. 11. 2004 Jak to bylo, když jsem natočil, jak americký voják zastřelil raněného povstalce   
22. 11. 2004 A až se vzpamatují z krveprolévání........   
21. 11. 2004 Volby v Iráku se budou konat 30. ledna 2005   
20. 11. 2004 Násilí se rozšířilo po celém Iráku   
19. 11. 2004 Viděl jsem, jak Američané zastřelili pětičlennou rodinu   
19. 11. 2004 Červený kříž ostře odsoudil "naprosté pohrdání lidskostí" v Iráku   
17. 11. 2004 "Vojáci mají výcvik, aby zabíjeli raněné protivníky"   

Americký dokumentarista Michael Moore RSS 2.0      Historie >
18. 11. 2004 Michael Moore plánuje další film   
5. 11. 2004 Mé první úvahy nad volbami Michael  Moore
2. 11. 2004 Zelené zóny myšlení: K čemu je dobrý Michael Moore? Michal  Jurza
2. 11. 2004 Už jen jeden den Michael  Moore
6. 10. 2004 Američtí vojáci: "V Iráku je to blbé..."   
15. 9. 2004 Fahrenheit 9/11: Která část vašeho těla je nejošklivější? Tomáš  Tetiva
13. 9. 2004 Pražská premiéra filmu Fahrenheit 9/11 se proměnila ve spor mezi dvěma ideologicky zaťatými tábory Jindřich  Lacina
31. 8. 2004 Michael Moore získal na Republikánském sjezdu další reklamu pro svůj film   
24. 8. 2004 Fahrenheit 9/11: Neobyčejně významný historický počin   
18. 8. 2004 Fahrenheit 9/11 vyvolává kontroverzi v arabském světě   

Český film RSS 2.0      Historie >
29. 10. 2004 Český sen: Podstatný film aneb Zklamání z kritiky Jana Čulíka Petr  Šafařík
10. 10. 2004 Bezesné noci: Studium postojů, nikoliv fakta Jan  Čulík
22. 9. 2004 Hřebejk filmy točit umí Jaroslav  Krupka
17. 9. 2004 "Češi, uvolněte se a zbavte se defenzivních předsudků" Jan  Čulík
9. 8. 2004 LFŠ: Skvělá akce, mizerné provedení Ondřej  Čapek
9. 8. 2004 Co dluží česká kultura komunismu Milan  Černý
5. 8. 2004 Několik poznámek na téma LÁSKA Igor  Chaun
5. 8. 2004 O filmové klasice: stačilo by uvolnit autorská práva   
4. 8. 2004 České klasické filmy by měl na DVD vydávat stát prostřednictvím Národního filmového archivu   
3. 8. 2004 Otakar Vávra: Umělec s malým u Milan  Černý

Vláda Stanislava Grosse a politika ČSSD RSS 2.0      Historie >
30. 11. 2004 Doleva se Škromachem? Irena  Ryšánková
29. 11. 2004 Schröder, Zapatero a Gross vyzvali evropské občany k schválení Evropské ústavy   
25. 11. 2004 Odpadlíci od SPD a PDS se rozhodli založit stranu   
23. 11. 2004 Pomůže sociální demokracii krása, nebo silný vůdce? Petr  Svoboda
23. 11. 2004 Volební kampaň sociální demokracie Pavel  Urban
22. 11. 2004 Klaus a Gross v Berlíně představili diametrálně různý pohled na EU Radek  Vogl
19. 11. 2004 Gross nemá právo si dnes stěžovat na Klause   
16. 11. 2004 Černý listopad pro českou levici Oskar  Krejčí
9. 11. 2004 Sociální demokracie nezaujala, agentury také ne Oskar  Krejčí
9. 11. 2004 ČSSD potřebuje pragmatismus Jan  Ambrož

Klecová lůžka RSS 2.0      Historie >
20. 9. 2004 Česká psychiatrie v klecovém lůžku finančního nedostatku Petr  Záras
21. 7. 2004 Jak stát dělá překážky i dětem postižených rodičů Jan  Paul
21. 7. 2004 Stát, sociální ústavy a iniciativa jednotlivce Jan  Čulík
20. 7. 2004 Český systém ústavní a sociální péče se musí změnit Jan  Čulík
20. 7. 2004 Pacienti v klecích mají být po protestu Rowlingové propuštěni   
19. 7. 2004 Jak stát dělá překážky rodičům postižených dětí Martina  Dostálová
17. 7. 2004 Proč je dobré zrušit klece Bohumil  Kartous
16. 7. 2004 Mezinárodní lidskoprávní organizace kritizují Václava Klause   
15. 7. 2004 Václav Klaus: "Ať si imperialisté zuří..." Jan  Čulík
15. 7. 2004 "Podivín", který se stará o své invalidní dítě Martina  Dostálová

Asymetrická válka a to, co nazýváme terorismem RSS 2.0      Historie >
29. 10. 2004 Předehra a doznívání 11. září 2001 Miloš  Kužvart st.
25. 10. 2004 Nečiň jiným, co nechceš, aby činili tobě Štěpán  Kotrba
25. 10. 2004 Beslan, Beroun, Berkeley... Tomáš  Koloc
21. 9. 2004 Čečensko: lidská práva jako sentimentální žvást Milan  Valach
20. 9. 2004 Je nutné udělat z muslimů Evropany Bohumil  Kartous
20. 9. 2004 Otevřít oči, nebo je vyškrábat? Ondřej  Slačálek
20. 9. 2004 Čečenský problém Daniel  Šmihula
13. 9. 2004 Filozofové v jeskyni Pavel  Urban
9. 9. 2004 Beslan: Příběh bratrů Kulajevů   
8. 9. 2004 Putin odmítl zahájit veřejné vyšetřování katastrofy v Beslanu   

Přesun brněnského nádraží - téma voleb RSS 2.0      Historie >
1. 11. 2004 Hlavní nádraží v Brně je krajským dopravním uzlem a tím musí také zůstat Jiří  Löw
29. 10. 2004 Krajské volby: rozhodněte o nádraží volbou politiků   
27. 10. 2004 Kolik bude hlavních nádraží v Brně? Antonín  Žiška
18. 10. 2004 Věčně nespokojený druhý Bohumil  Kartous
12. 10. 2004 Proč se nemluví o dopravní obslužnosti Miloš  Dokulil
9. 10. 2004 Brno, město odsunů Zdeněk  Moravčík
9. 10. 2004 ČTK k referendu v Brně: Účast asi nebyla dostatečná, výsledek nebude závazný   
8. 10. 2004 Nádraží v Brně -- snaha o informaci před referendem   
7. 10. 2004 Zkušenost z Dánska - aneb nádraží v centru Jan  Lipšanský
7. 10. 2004 Čí je Brno? Milan  Valach

Sdělovací prostředky RSS 2.0      Historie >
28. 11. 2004 Zpravodajství BBC propustí 350 zaměstnanců   
24. 11. 2004 Když mediální podnikatel, který tvrdil, že není lobbista, vysvětlí, co "není" lobbismus a prozradí tím současně, co to vlastně provádí Štěpán  Kotrba
19. 11. 2004 Ohlédnutí o rok a čtvrt zpět: BBC plnila svou veřejnoprávní roli výborně Jan  Čulík
5. 11. 2004 Ve sněmovně prošlo zvýšení celoplošnosti - pokrytí signálu ČT ze 70 na 95% Štěpán  Kotrba
5. 11. 2004 Digitalizaci hrozí legislativní zmatek Štěpán  Kotrba
23. 10. 2004 BBC nebude vysílat záběry unesené humanitární pracovnice   
19. 10. 2004 Jakou plánuje britská vláda budoucnost pro BBC   
18. 10. 2004 "Hrozba organizovaného terorismu je mýtus, kteří vytvářejí politikové"   
13. 10. 2004 Alexandr Pícha: Rádio má stále budoucnost Irena  Ryšánková
13. 10. 2004 Mé jednání s Aidanem Whitem a zpráva Mezinárodního svazu novinářů, kterou nikdo nechtěl Irena  Válová

Školství RSS 2.0      Historie >
29. 11. 2004 Problémy českého školství je třeba pojmenovat, až potom je můžeme začít řešit   
29. 11. 2004 Princip zkoušení je z pedagogického hlediska sporný Radek  Sárközi
26. 11. 2004 Co je to "test" Boris  Cvek
23. 11. 2004 Princ Charles uprostřed kontroverze ohledně kvality školství   
18. 11. 2004 Je vhodnější ústní forma zkoušení nebo písemné testy? Vladimír  Wagner
16. 11. 2004 Já ústnímu zkoušení naopak fandím Ignác  Pospíšil
16. 11. 2004 Školství politiky nezajímá Radek  Sárközi
16. 11. 2004 Kam kráčíš, česká techniko?   
15. 11. 2004 Je ústní zkoušení v chemii a ve fyzice na gymnáziu nutné? Boris  Cvek
15. 11. 2004 Na zkoušení trvají jen ti učitelé, kteří neumějí učit Jan  Čulík

Genderová nerovnost ve společnosti RSS 2.0      Historie >
26. 11. 2004 Postavenie ženy v 19. storočí Zuzana  Pinčíková
26. 11. 2004 Feminismus a bezpředsudkové myšlení?" táže se udiveně Petra Konrádová v Reflexu. "Žurnalismus a nepředsudečné myšlení?" nepodivuji se příliš... Jan  Matonoha
23. 11. 2004 Týden proti násilí na ženách   
13. 10. 2004 Násilí a běsnění Václav  Dušek
13. 10. 2004 Američané neokupovali Afghánistán, aby hájili práva žen   
2. 8. 2004 Úkolem ženy je čekat a poslouchat, míní Vatikán   
31. 7. 2004 Papež kritizuje feministické hnutí   
28. 6. 2004 Muži nenechají ženy svobodně dýchat   
7. 6. 2004 O terorizování matek   
26. 5. 2004 Morálka lékárníků se střetává s požadavky žen Miloš  Kaláb

21. srpen 1968 RSS 2.0      Historie >
22. 11. 2004 Udalosti, ktoré zmenili pohľad na svet Michal  Barnovský
13. 9. 2004 Definitívny koniec československej jari Peter  Greguš
3. 9. 2004 Třeba uprostřed noci na opačný straně Zeměkoule Tomáš  Koloc
1. 9. 2004 21. srpen: Trinásta komnata dejín Pavol  Janík
23. 8. 2004 Chcete snad říci, že srpen 1968 nebyl událostí?   
23. 8. 2004 K roku 1968: Psal jsem z pozice laika Boris  Cvek
21. 8. 2004 Ukradená normalizace Milan  Krejčiřík
21. 8. 2004 Českoamerická televize o invazi z roku 1968   
21. 8. 2004 Výstava o Pražském jaru 1968 a o srpnové invazi na Michigan University   
20. 8. 2004 Zkreslený pohled Borise Cveka na osmašedesátý rok je alarmující Jan  Čulík

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
19. 11. 2004 Divoké víno Ludvík  Hess
15. 11. 2004 S Josefem Škvoreckým o pádu komunismu v Československu   
5. 11. 2004 Slam poetry 2004 Tomáš  Krček
27. 10. 2004 Cesta do noci Jaroslav  Hutka
27. 10. 2004 Poprava květinky Jaroslav  Hutka
27. 10. 2004 O Hutkově knize Požár v bazaru Jan  Čulík
15. 10. 2004 Bourání mýtů Irena  Zítková
12. 10. 2004 Nebezpečný věk Václav  Dušek
11. 10. 2004 Pijavice a básníci Václav  Dušek
29. 9. 2004 Drzý interview s Ivanem Vyskočilem po čtyřiceti letech Martin  Vaněk

T. G. Masaryk a odkaz Republiky československé RSS 2.0      Historie >
29. 10. 2004 Projev prezidenta republiky Václava Klause 28. října 2004   
27. 10. 2004 Washingtonská deklarace z 18. října 1918   
27. 10. 2004 Provolání Národního výboru ke vzniku Československa   
27. 10. 2004 Manifest císaře Karla I. ze 16. října 1918   
27. 10. 2004 První zákon Československé republiky   
27. 10. 2004 Projev T. G. Masaryka k 28. říjnu 1919   
27. 10. 2004 Zahajovací řeč prvního dne Národního shromáždění československého   
27. 10. 2004 Martinská deklarácia   
27. 10. 2004 Nasrat! Jo, nasrat! Zdeněk  Bárta
27. 10. 2004 Události října 1918