8. 10. 2007
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
8. 10. 2007

"Ochranou společnosti před rafinovanou manipulací může být pouze zákaz reklamy jako takové, včetně všech jejich modifikací." Je to zajímavý názor publicisty Ivana Hoffmana, jak řekl Jan Čulík. Rozhořčení ze stále tvrdnoucí krusty hlupáctví, kterou tvoří nejrůznější formy manipulace veřejného mínění, cítění a chtění, je na místě. Manipulaci méně odolní lidé jsou skutečné oběti. Jsou sice oběťmi svého vlastního já, ovšem někdo je k tomu musel významným způsobem nasměrovat. Takřka kriminální na tom je, že zrovna tito "slabí" jedinci jsou v hledáčku reklamních ostřelovačů, kteří neúnavně a zákeřně útočí. Druhotně se oběťmi stávají i ti, kteří se zmanipulovat nenechají. Obklopeni blbostí se buď musejí izolovat nebo přizpůsobit.

Sloupek

Kdybychom se rozešli
nezoufal bych

i bez tebe
bych se probouzel

Neřeknu ti:

nemohu bez tebe žít
Ale řeknu ti:
Chci s tebou žít

A žít spolu
znamená umět spolu
i stárnout
Stárnout se učíme

Báseň ze sbírky "Ke mě se přitiskni" nakladatelství BMSS Start 2003, vybral šok

8. 10. 2007
polemika s článkem Bohumila Kartouse Zakažte reklamu a zhroutí se společnost

Jenom to ztrácíme, čeho se sami vzdáváme.

Jean-Paul Sartre

Pravdy jsme se vzdali. Byla příliš zneklidňující, nutila nás přemýšlet o smyslu věcí i dějů. Objevování jsme nahradili konzumem. S plným žaludkem máme libé pocity z toho, jak dobře se máme... Ema má maso... Slabikář pro dnešek. I liberální propaganda, transformovaná do podoby demokracie, v níž máte právo si vybrat mezi CocaColou a PepsiColou, jsouce řízeni řízenou komunikací, je "nepochybně eticky nepřípustný útok na lidskou identitu a jeho následky jsou v každém případě negativní jen proto, že někdo chce využívat lidské slabosti k tomu, aby se materiálně obohatil", jak podotýká Bohumil Kartous. Protikladem k této manipulaci není totalita zákazu reklamy, ale svět bez reklamy... A to je rozdíl. Svět se nezhroutí, nebude-li se prodejný novinář tvářit jako objektivní, i když píše v zájmu nějakého komerčního subjektu. Svět se nezhroutí, nebude-li reklama v té či oné sofistikovaně skryté podobě modelovat naše myšlení - jak politické názory, tak i spotřebitelské chování. Možná si nekoupíme Majolenku® Hellmans®, možná necháme bez povšimnutí jogurt s Bifidus active®, možná zkrachují všichni ti mediální hlasatelé svobodného trhu bez přívlastků, který už dávno není svobodný ani bez přívlastků. A možná nějaký politik prohraje volby proto, že bude tvrdit, že vyjde s penězi, i když jeho výdaje jsou větší než příjmy.

Zakažte reklamu a zhroutí se společnost ! Proč to nezkusit?

8. 10. 2007

Výzva Lidovým novinám a Mladé frontě Dnes

Jsem stále v Irsku, občas kouknu na internet a přečtu si noviny. Co se týká radaru, tak opravdu nevím, co se to stalo, a jenom kroutím nevěřícně hlavou. Myslím, že i nějaká babička na vesnici, která nikdy nikam necestovala a má jen obecnou školu, musí kroutit hlavou. To, co píšou Lidovky nebo Mladá fronta, to je jednostranné a počertech nepochopitelné vychvalování všeho, co přichází z USA nebo z Izraele. Kdo si dovolí tohleto zpochybňovat, je buď skrytě nebo přímo označen za blbce, populistu, komunistu. Proboha!! Ty noviny jsou evidentně nebezpečné, píše Dalibor Rozsypal.

8. 10. 2007

Po přečtení stručného příspěvku pana Dalibora Rozsypala "Výzva Lidovým novinám a Mladé frontě Dnes - Přestaňte s oblbováním lidí, je to nebezpečné!", s kterým můžu celkem souhlasit, mě napadlo několik otázek. Nevím tedy, jaký je průměrný obyvatel USA a co udělá pro své blízké, či ne. Zda-li se dají některé jevy takto zevšeobecňovat. Ale chápu to jako osobní zkušenost p. Rozsypala, píše Karel Březný.

Nicméně manipulace ze strany LN, MFD a dalších v určitých politických a společenských tématech formou různých článků, názorů a vybraných příspěvků mi přijde často neuvěřitelně a jednostranně propagandistické. Mám na mysli hlavně témata okolo umístění radaru a podpora vládní tzv. reformy.

8. 10. 2007

Právě jsem dočetl: Výzva Lidovým novinám a Mladé frontě Dnes Přestaňte s oblbováním lidí, je to nebezpečné!", autor Dalibor Rozsypal.

Proboha v jaké to žijeme zemi, když ten, kdo projeví odlišný názor od toho oficiálního, rozuměj vládního a mediálního, musí okolí ujišťovat o tom, že není komunista, ani populista ?! píše Dalibor Votava.

8. 10. 2007

koš│ Obchodní výměna mezi Českem a ostatními státy skončila letos v srpnu už podruhé v minusu, a to 0,6 miliardy korun. Podle předběžných údajů meziměsíčně po sezónním očištění klesl vývoz o 5,0 % a dovoz o 1,2 %. Nejvíce klesl vývoz strojů a aut. Přebytek v obchodě se stroji a dopravními prostředky se snížil o 1,4 miliardy korun, uvedl ČSÚ. Inflace v ČR vzrostla v září na 2,8 %. Zrychlení inflace se projevilo v navýšení cen bydlení, tabákových výrobků a potravin.

ČSÚ - Zahraniční obchod, srpen 2007 : Růst vývozu i dovozu zpomalilZDE

8. 10. 2007

Mal by som poznámku k aktuálnej téme zákazu reklamy. Reklama sa síce možno nedá komplet zakázať, dá sa však regulovať, upozorňuje Štefan German. Príkladom môže byť brazílske Sao Paulo, kde začiatkom tohto roka zakázali billboardy.

Zákaz billboardů v Sao Paulu ZDEZDEZDE

8. 10. 2007

Myšlenka dne

Obavy z Íránu jsou určitě na místě. Už proto, že nevíme, co tam oni vlastně budují. A taky je naprosto správné si myslet, že ten systém není namířený proti Rusku. Protože opravdu není. Nám v USA prostě Íránci nahánějí strach z toho, jak tajnůstkářsky se chovají.

Takže by ten strach měli nahánět i Čechům, a ti by měli s radarem proto souhlasit?

Na to přesně vám nechci odpovědět. To se ptejte českých obyvatel samotných. Oni se musí rozhodnout. ...

Madeleine Albrightová, americká exministryně zahraničí v rozhovoru pro MfD ZDE

Pochod více než tří tisíc občanů
8. 10. 2007

"Opravené" zpravodajství ze sobotních protestů v Dánsku

Do českých médií pronikly opět informace o protestech v dánském hlavním městě . Jde stále o spor kolem zbouraného Domu mládeže – Ungdomshuset . Bohužel informace pronikly do českých médií ve značně bizarní podobě.

Poměrně stručná zpráva ČTK byla doplněna o šťavnaté sdělení, jehož původ je malou záhadou. Příslušní pracovníci tiskové kanceláře by jej měli nejspíše oficiálně vysvětlit.

8. 10. 2007

"Možnosti státního rozpočtu budou vždy nedostatečné. Potřebujeme proto daleko více soukromých zdrojů. Zaprvé potřebujeme školné. Součástí programového prohlášení vlády je teze, která nám ukládá širokou diskusi o platbách," prohlásil premiér Topolánek u příležitosti zahájení akademického roku v pražské Betlémské kapli. Ministryně v demisi Dana Kuchtová (SZ) mluví o nutnosti debaty o odloženém školném, které by studenti spláceli po dokončení studia, a o vytvoření systému půjček. K tomuto záměru se přihlásil i šéf lidovců Jiří Čunek.

8. 10. 2007

Reakce na Výzvu českých občanů o vzdělanosti, na diskusi o výzvě a na článek Josefa Víta "Jak na vzdělanost".

Psychologové rozlišují -- velmi zhruba řečeno - krátkodobou a dlouhodobou paměť. Ta krátkodobá je spíš o jednotlivostech, je mechanická, registrující poznatky. Ona dlouhodobá je koncepční, rozvrhující celek zkušenosti. Při testech IQ to psychologové rozlišují, takže asi na tom něco bude...

Kultivace dlouhodobé paměti vyžaduje rozvoj mj. logického myšlení. Logika je základem zejména matematické analýzy. Výuka matematiky je proto klíčová pro rozvoj dlouhodobé paměti, tedy koncepčního myšlení. (Jistě by nemělo jít jen o vršení znalosti pouček či vzorců k řešení jednotlivých početních úkolů.)

8. 10. 2007

Nevím jak si pan Oldřich Průša vzpomněl na to, že by u nás mohl být stát v soukromých rukách. Určitě si myslel, bůhví jak nepřehání a považoval to za dobrý vtip. Jenže tohle je už dávno naplánováno. Všechno je totiž černé na bílém (nebo bílé na modrém) napsáno v Modré šanci. Ústřední motto Modré šance je věta:

ŽÁDNÝ JINÝ NEŽ SOUKROMÝ SEKTOR U NÁS BÝT NESMÍ !!!

Nejvíce se tomu věnovali pánové Langer ve své šanci pro vnitro a pan Říman v šanci pro podnikání. Pan Langer to vyjádřil pragnantně slovy "Co nemusí dělat stát, může dělat někdo jiný". Je to výzva k privatizaci veřejné správy. Proč by stát měl vydávat stavební povolení, když to může udělat soukromá firma? O soukromých věznicích se už normálně mluví. Nakonec dojde i k privatizaci policie, která bude pracovat podle zadání toho, kdo jí platí. Dělá to už dneska, ale zatím to není oficiální.

8. 10. 2007

Jsem malicherný pitomec? Záměna dvou dětí v porodnici mě tak neudivuje jako tisková zpráva nemocnice o tom. Věřím, že člověk, který sepíše zde předvedený koncentrát hlouposti, nemůže dobře poroučet ani četě kanálníků, natožpak posádce chorobince. Když jsem text četl, smál jsem se -- a pokusím se teď ten vtip vyprávět:

TISKOVÁ ZPRÁVA NEMOCNICE TŘEBÍČ

Nemocnice Třebíč na základě dotazu Orgánu sociálně právní ochrany dětí prověřuje případ možné záměny identity novorozenců. Nemocnice nastavila kontrolní mechanismy, aby zjistila, zda k takové události došlo a současně předala případ orgánům činným v trestním řízením. S ohledem na průběh šetření a v zájmu dítěte nebude nemocnice prozatím sdělovat žádné další podrobnosti i s ohledem na zachování povinnosti mlčenlivosti a lékařského tajemství.

za Nemocnici Třebíč Ing. Petr Mayer

V příloze předvádí se Josef Švejk, dle dotyčného tvrzení býti pěšákem téhož pluku, zadržený na základě svého vyjádření v Putimi, okres Písek, četnickou stanicí, podezřelý ze zběhnutí. ... Před "a současně" chybí čárka, v "řízením" přebývá m. Zpráva cudně předesílá, že nemocnice jedná z vnějšího podnětu. Tím nechtěně dává najevo, že kdyby to bylo na vedení nemocnice, asi by se nic nedělo.

8. 10. 2007
reakce na glosu M.Kuklíka s názvem "Tisková zpráva nemocnice Třebíč"

Byla položena otázka, zda byly zaměněny děti, nebo jejich identity. Dle platného Zákona 283/1991 o Policii ČR je v § 13 odst. 1 uvedeno, že totožnost je prokázána dle jména a příjmení, data narození a trvalého, případně přechodného pobytu osoby, píše Miroslav Hrubý, předseda České asociace pro čipové karty.

Michael Marčák: Není tady papír, poručíku, že by odpůrcům radaru docházely argumenty?
8. 10. 2007

8. 10. 2007

Většina občanů ČR (přibližně podle různých statistik 60-85%) zásadně nesouhlasí s umístěním amerického radaru v Brdech. Rozčilují se nad tím i místní občané a vesničané v okolí předpokládaného místa radarové základy. Umístění v ČR bylo vskutku nešťastně vybráno a důsledkem je nešťastná nevole občanů. Bylo by mnohem lepší, kdyby si USA vybraly nějaké lepší místo.

Máme svobodu a demokracii. A ta spočívá v podpoře menšin a nikoliv v jejich diskriminaci. V praxi to znamená, že i kdyby s umístěním radaru nesouhlasila třeba menšina občanů (např. 15-40%), takové vyspělé a rozvinuté demokratické státy jako USA a ČR by rozhodně na jeho umístění nepřistoupily.

Jsme přece zastánci práv všech menšin? A to nejen pouze v zahraničí, pokud tam máme své zájmy. Kam by potom přišly menšiny? To by přece nebyla demokracie, kdyby diskriminovala menšinové občany, jako důchodce, cikány, homosexuály, obézní lidi, kuřáky, alkoholiky, bezdomovce, narkomany, sportovce, chodce a mnohé jiné!

Protože s umístěním radaru v ČR souhlasí menšina občanů, měli bychom jim vyhovět. Ale místo v Brdských horách není opravdu vůbec dobré. Mnohem lepší místo je na Bílé hoře. Myslím, že s tímto umístěním radaru budou všichni zúčastnění ke vzájemné spokojenosti souhlasit.

8. 10. 2007
Zbyněk Poisl, Digizone

Už několik měsíců hýbe naší zemí fenomén zvaný "armádní radar". Za celou dobu jsem se ovšem nesetkal s jediným opravdu seriózním pohledem na celou věc. Nejzásadnějším hybným faktorem dění kolem radaru jsou obyvatelé obcí v těsné blízkosti vojenského újezdu v Brdech. Jak už je u nás zvykem, objevily se různé fámy, polopravdy a lži o škodlivosti tohoto zařízení na lidský organismus, o ohrožení funkčnosti různých technických zařízení včetně zhoršeného nebo úplně zrušeného příjmu satelitní televize.

Veškeré odborné studie o neškodnosti radaru a o jeho bezpečnosti se naprosto míjejí účinkem. Hysterie kolem tohoto zařízení už nabývá podobných rozměrů jako hysterie kolem jaderné energetiky a jihočeského Temelína. Této situaci do jisté míry nahrává fakt, že ze strany našich politiků se nedostává kvalitních a spolehlivých informací. V naprosté většině případů se ale jedná o naprosto laické vývody založené na fantazii a především neznalosti lidí, kteří se do kritiky tohoto zařízení vehementně pouštějí. Proto bych se rád tomuto tématu věnoval v dnešním článku, a případným zájemcům se pokusím objasnit některá fakta, která je možné vydolovat z dostupných informací.

Autor se pokusil na serveru Digizone přepočítat dle jemu dostupných informací výkonové parametry uvažovaného amerického radaru v Brdech a odpovědět na otázky, které zajímají čtenáře tohoto serveru: jestli dojde k rušení satelitních přijímačů a další spotřební elektroniky. Ve svých úvahách ale vychází z parametrů dosavadního systému na atolu Kwajalein bez Američany provedené modernizace - počítal jen s 17000 T/R modulů (105m2). I tak autor dospěl k dvojnásobku hodnot, oficiálně udávaných ministerstvem obrany... Autor je obchodníkem s elektronikou.

Zbyněk Poisl, Digizone: Americký radar v Brdech: nejen o "rušení" satelitní televize ZDE

8. 10. 2007

Blížící se předsednictví EU vyžaduje podporu Společného postoje Evropské unie k ICC

tisková zpráva

Brusel, Belgie -- Koalice pro mezinárodní trestní soud (CICC) -- mezinárodní síť více než 2 500 nevládních organizací -- vyzvala Českou republiku, aby ratifikací Římského statutu Mezinárodního trestního soudu (ICC) prokázala svou podporu mezinárodní spravedlnosti a vládě práva.

V dopise adresovaném premiérovi Mirku Topolánkovi CICC vyzývá Českou republiku, aby ratifikaci Římského statutu učinila svou prioritou. Římský statut je mezinárodní smlouva, která poprvé v historii vytvořila stálý mezinárodní soud s pravomocí stíhat jednotlivce obviněné z genocidy, zločinů proti lidskosti nebo válečných zločinů. "Vítáme vyjádření premiéra Mirka Topolánka, že "ratifikace Římského statutu je zahraničněpolitickým zájmem České republiky a není důvod jej neratifikovat," řekl ředitel CICC William Pace. "Doufáme, že vláda se zachová v souladu s tímto vyjádřením a postoupí návrh na ratifikaci zpracovaný Ministerstvem zahraničních věcí do Parlamentu."

Česká republika je jediným členským státem EU, který dosud k Mezinárodnímu trestnímu soudu nepřistoupil.

8. 10. 2007

koš│ Bezpečnostní analýzy Paula Rogerse od května 2006 k dubnu 2007 shrnul britský nezávislý think tank Oxford Research Group v knize O udržitelné bezpečnosti: Alternativní přístupy k válce proti terorismu . Podle autora je nutné urgentně přemýšlet nad celým výhledem amerického angažmá v Iráku i očekávané invaze do Íránu. "Ať jsou problémy s Iránem jakékoliv, válce je třeba se za každou cenu vyhnout. Chyby, které se už udělaly, úplně zastíní důsledky války s Iránem." Analýzy zprávy hodnotí čtvrtý rok irácké války, diskutuje o vyvíjejícím se konfliktu v Afghánistánu, rostoucím napětí s Íránem, veřejném mínění v USA, Britech jako součásti vojenské koalice. Zpráva se zabývá širším globálním bezpečnostním prostředí včetně možného vlivu konfliktů o zdroje a změnami klimatu.

Towards Sustainable Security: ORG International Security Report 2007 ZDE

8. 10. 2007

Třicetidílný televizní seriál "Zeměpisná šířka: nulový stupeň" o pronásledování Židů za druhé světové války se stal jedním z nejpopulárnějších mezi iránskými diváky. Producentem je iránská státní televize, a to přesto, že prezident Mahmud Ahmadínedžád patří mezi nejznámější světové popírače holocaustu. V současné době, kdy je uváděn, každý jeho díl doslova vylidňuje ulice Teheránu od televizních diváků, kteří s napětím očekávají vývoj děje, jehož jádrem je milostný příběh. Obšírnou informaci o tomto překvapivém fenoménu v zemi, která je u světové veřejnosti známá svými antisemitskými tendencemi, přinesla německá rozhlasová stanice Deutschlandradio Kultur prostřednictvím svého dopisovatele v Teheránu Martina Ebbinga.

8. 10. 2007

POZNÁMKA NA OKRAJ:

V Barmě se demonstrovalo, v Barmě se střílelo na demonstranty. Ve světě se proti tomu protestovalo a OSN se stejně nesjednotila při odsouzení brutálního jednání barmské vojenské junty. Číňané jsou proti tomu, a to z jejich hlediska z dobrých důvodů.

8. 10. 2007

Současné vztahy mezi krajně pravicovými a ekologickými proudy v České republice v porovnání s Evropou

Zelení a hnědí, oheň a voda. Jako dva nesmiřitelné protipóly vůči sobě dnes stojí v Západní Evropě zelení, původci kampaní proti rasismu a zastánci multikulturní společnosti, a neofašisté, odpůrci přistěhovalectví, feminismu, partnerství homosexuálů, a legalizace lehkých drog. Část autorů označuje tuto polaritu jako "nová levice" a "nová pravice". Podle Ferdinanda Müllera-Rommela, německého specialisty na zelené, jsou voliči obou táborů odcizeni od etablovaných stran. Zatímco ovšem zelení přitahují s jejich levicově liberálními hodnotami vzdělané voliče, zaměstnané v terciárním sektoru a přímo nesouvisící s produkčním sektorem, pravicoví populisté naproti tomu mobilizují voliče s autoritativními hodnotovými strukturami, s vysokým oceněním konformity, kulturní homogenity a s averzí vůči sociálnímu státu. Ultrapravicí žádaná rigidní morálka stojí v protikladu k dnešnímu zelenému postmaterialistickému libertarianismu.

8. 10. 2007

K čemu se zabývat hloupostí jiných, když v kosmu se rodí, a možná už je narozen, nový svět. Komu bude patřit je zásadní otázkou pro vysazení našich "biologických kultur" v tajemném neznámu. Zabydlení nového světa může skončit i fiaskem, neboť neuvědomělá hloubka mysli se stává nebezpečnou v okamžiku našeho rozhodování, rozhodování ovlivněného malými a nedokonalými znalostmi potřebnými k zásadní kolonizaci nového území.

DVD Odhalení - Nové příběhy
8. 10. 2007

POZVÁNKA NA SOBOTU

Lucie Bílá bude v sobotu 13. 10. 2007 od 11:00 křtít nejmladší gorilu pražské zoologické zahrady - mládě Tatu, které se narodilo 30. května 2007. Její manžel Noid v ten samý den pokřtí před pavilonem goril v ZOO nové DVD s gorilími příběhy, které vyrobilo multimediální oddělené Českého rozhlasu pod názvem druhého dílu tak trochu jiné reality show Odhalení - Nové příběhy. Rozhlas tak útočí předvánočním dárkem ze života hrdinů zvířecí reality show proti novému dílu Vyvolených. Projekt Odhalení vzbudil ve světě pozornost a získal mezinárodní prestižní ceny - zvířecího "Oskara" na mezinárodním festivalu Wildscreen Festival 2006 či německou Komenského mediální cenu. Proslýchá se, že probíhá další spolupráce Lucie Bílé, goril a Českého rozhlasu. Natáčení se v rádiu přísně utajuje.

11. 10. 2007

Správa z tlače: Angličan David Beckham podpísal päťročný kontrakt s Los Angeles Galaxy. S platom päť miliónov dolárov bude najdrahším hráčom Major League Soccer. S bonusmi za príjmy z reklamy môže zarobiť až 250 miliónov dolárov.

Pojem „tragédia“ sa netýka samotnej podstaty športu, ako takého, ale predovšetkým nesprávneho, pokriveného, ba až zvráteného postoja k nemu. Lebo žiaľ, dnešné ľudstvo, spoliehajúce sa najmä na chladný rozum a ignorujúce citové hnutia, sa podobným prístupom k životu už natoľko vzdialilo od prapôvodnej prirodzenosti, že kriví a až do grotesknej podoby deformuje všetko, čoho sa len dotkne. Šport je sám o sebe niečím veľmi pozitívnym, podporujúcim fyzické zdravie a tým i celkovú, duševno – telesnú harmóniu ľudskej osobnosti, pretože okrem mimoriadne pozitívnych zdravotných účinkov má vplyv i na formovanie určitých morálnych a vôľových vlastností, akými sú napríklad sebadisciplína, vytrvalosť, zmysel pre spoluprácu a podobne. Všetky pozitívne vplyvy možno športu pripisovať iba dovtedy, kým sa v súvislosti s ním nezačne hovoriť o peniazoch, alebo o iných, hmotných či nehmotných výhodách.

5. 10. 2007

Vládou připravovaná privatizace Budvaru, lze i bez účasti vládního důvěrníka Dalíka bezesporu považovat za zlodějnu. Na tom nic nemění ani převedení na akciovou společnost. Finta je v tom, že naše privatizace není totéž, co privatizace ve světě. Vláda stále majetek prodává za zlomek jeho hodnoty, což má za následek, že jí pak chybí peníze na výdaje na penze a zdravotnictví.

K tomu: z archivu Jana Čulíka: Proč byla Klausova privatizace špatná. Rozhovor s londýnským finančníkem Františkem Nepilem. Svobodná Evropa, leden 1991 ZDE

Kompetence někdejších Klausových poradců: Rozhovor o privatizaci s Ivanem Svítkem. Vřele doporučujeme, pobavíte se ZDE

PJ Harvey
8. 10. 2007

MUSICBOX BL - KŘESLO PLNÝ MUZIKY

Tentokrát je to novinka od písničkářky PJ Harvey. Po víceméně syrových rockových albech se rodačka z Dorsetu vrací, nejen hudebně, domů. Naučila se hrát v rámci možností na piano a právě teď vydává album WHITE CHALK. Album jemné a plné melancholie. Ale její smutnění je povzbuzující. Poly Jean jde zase dál, neohlíží se a s chutí učí sebe i nás novým věcem, a dokazuje, že je vskutku výjimečnou umělkyně pro jednadvacáté století. White Chalk je ideální nahrávka pro letošní podzim.

Poslouchejte Radio Wave 100,7FM │ 64kbps WMA LIVE

Euroasijské  ekonomické  společenství
6. 10. 2007

V pátek 5. 10. 2007 skončil v Dušanbe summit SNS, na který kromě ve Francii dlícího prezidenta Viktora Juščenka, kterého zastupoval ministr zahraničních věcí Arsenij Jaceňjuk, přijelo všech jedenáct prezidentů zemí společenství. Rusko zde slíbilo nižší, "domácí" ruské ceny zbraní členským zemím SNS. Státy SNS mají na oplátku zintenzivnit své zapojení do mírových akcí v regionu, včetně prosazení míru v Gruzii. Uzavřená dohoda je součástí balíku 20 dokumentů, podepsaných lídry zemí Organizace smlouvy o kolektivní bezpečnosti (CSTO), která také proběhla v Dušanbe. Nyní byl v tomto městě zahájen summit Euroasijského ekonomického společenství (Eurasian Economic Community - EURASEC (EAEC), Евразийское Экономическое Сообщество - ЕврАзЭС) Summit EAEC řídil ruský prezident Vladimír Putin. Summit se dělí na jednání malého rozsahu a plenární zasedání Hlavním tématem summitu je zřídit v rámci společenství Celní unii za účasti Ruska, Běloruska a Kazachstánu.

5. 10. 2007

Podle včerejší schůze parlamentní komise pro sdělovací prostředky se bude v úterý 13. 11. od 16:00 projednávat stížnost na porušení zákona o Českém rozhlase Marií Ptáčkovou, která vykonává funkci státní úřednice - tiskové mluvčí jihočeského hejtmana a vedoucí tiskového oddělení hejtmanství. Stálá komise ale "opomněla" projednání druhé části stížnosti, která směřovala proti Daně Jaklové (ODS), která vykonávala volenou funkci členky bytové komise Rady (vládní koalice) zastupitelstva Prahy 2. Stížnost na nezákonnost působení dvou členek Rady Českého rozhlasu jsem podal na jaře tohoto roku a Sněmovna dodnes nerozhodla. Stálá komise se usnesla, aby se zbavila odpovědnosti za rozhodnutí, že požádá předsedu Sněmovny o podání určovací žaloby na obě dvě členky RČRo na soud. Už jednou měla komise ale problém zahrnout do žaloby Danu Jaklovou a své užovčí chování potvrdila i nyní. Po tehdejší diskuzi, které jsem se účastnil jako předkladatel stížnosti, nakonec s tímto řešením vyslovila stálá komise souhlas, což je doložitelné ve zvukovém záznamu a snad i v zápise. Podle nynějších slov předsedy komise, poslance Jandáka, ale předsedovi sněmovny nedoporučili podání žaloby sněmovní právníci (a měli samozřejmě pravdu, neb se nejedná o nejasnost v zákoně, sněmovna není legitimována k žalobě, neb jí nevzniká újma) a tak předseda Parlamentu doporučil komisi, aby rozhodla. Mezitím vzniklo další porušení zákona.

V tuto chvíli porušují zákon o Českém rozhlase čtyři členové rady... Z devíti. Všichni byli zvoleni Sněmovnou, která o konfliktu zájmů musela vědět, neb u všech vznikl ještě před zvolením. Pravdivost a úplnost nominací, lustrace a kolizi údajů se zákonem kontroluje volební výbor Sněmovny, ve kterém jsou zástupci všech parlamentních klubů. Všichni jsou vizitkou toho, jak se poslanci snaží nasadit médiím náhubek poslušnosti, neb volí členy rad, u kterých se kdykoliv může záminka odvolání "objevit". A když se náhodou najde bez jejich přičinění, jako v tomto případě, poslanci kličkují jako zajíci v poli.

5. 10. 2007

Rekordní počet povodní, případů sucha a bouří letos po celém světě znamenal obrovskou katastrofu už způsobenou globálním oteplováním, varoval koordinátor krizové pomoci OSN britský diplomat sir John Holmes. Konstatoval, že předpovědi o záporném dopadu globálního oteplování pro lidstvo se už plní.

Během letošního roku vydal úřad OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí už 13 krizových apelů. Je to o tři krize více než r. 2005, což byl rekordní rok.

Ještě před dvěma lety měla jen polovina mezinárodních krizí, která musela řešit OSN, co společného s globálním oteplováním. Letos jich bylo způsobeno podnebnými změnami 12 z 13, a to ještě není konec roku.

5. 10. 2007

Původně to měla být jedna z řady mediálních konferencí, které bývalý ředitel České televize Mathé nazývá kočovným cirkusem, neboť se tam už osm let setkávají titíž lidé s týmiž názory na totéž téma. Jen pořadatel a místo bylo tentokrát jiné. Místo: zasedačka Syndikátu novinářů. Téma: objektivita a vyváženost v televizním vysílání. Pořadatel: Asociace televizních organizací společně se Syndikátem novinářů České republiky. Pozvánka visela na webu Syndikátu. Po příchodu novinářů do sálu bylo všechno jinak.

4. 10. 2007

Absolutní idiocie:

"Po celou dobu komunismu Památník národního písemnictví nakupoval i rukopisy zakázaných autorů. Hnusný režim byl alespoň v tichu archivu ochoten připustit, že se jednou může hledat a nacházet projev českého ducha, který se bude potomkům hodit k jejich úvahám o tom, proč žijí a jak žít po svém, tedy zvláštně. Na veřejnost autory nepustili, ale do skryté paměti ano.

Zrušení institucí jako je Divadelní ústav či Památník národního písemnictví není jen projevem vůle uspořit. Je to projev nevyslovené vůle všeobecně zblbnout a vystavit se zapomnění. Když nám bude chybět vlastní paměť, budeme muset převzít nějakou cizí. Nebo se pohybovat jako náměsíčníci, kteří za hlavní četbu mají noviny zadarmo a letáčky o posledních slevách v blízkém obchodním domě."

Jan Šícha, "K čemu jsme měli a máme Památník národního písemnictví", Rádio Česko, kompletní text ZDE

šok │ V pondělí se má konat ministerská porada, na které se rozhodne o osudu Památníku národního písemnictví. Jedinou snahu, jak zachránit funkční celek této národní kulturní instituce před barbarismem této vlády a nedopustit zabalení jeho sbírek do krabic kdesi v nějakém skladu, vyvinula Národní knihovna. Její ředitel Vlastimil Ježek napsal projekt, ve kterém uvažuje o vzniku Národního literárního institutu, pracujícího ve stejném režimu, jako Slovanská knihovna - čili se zázemím rozpočtově silné instituce a přitom velkou mírou autonomie. Jakou naději ale má Ježek proti politické snaze pravice vyvrátit historické tradice a svému ideologizujícímu pohledu podřídit vše? Jeden z ministrů kultury za ODS dokonce na začátku devadesátých let uvažoval o zrušení celého resortu...

5. 10. 2007

Portrét/výročí

V minulé, III. části jsme se zmínili o těch největších prvorepublikových aférách herečky Anny Sedláčkové (1887-1967). Velká a slavná herečka, nazývaná svým publikem prostě Andula, plnila pokladny divadel, ale i stránky bulvárního tisku. Narodila se 29. září 1887, zemřela o 80 let později 24. listopadu 1967.

4. 10. 2007

PŘEČETLI JSME:

Pro manipulaci, která prolezla společenský organismus jako rakovina, se zaužíval termín "reklama". Dovolí-li laskavý čtenář jistou nadsázku, bude zmíněný fenomén na následujících řádcích pojednán jako organizovaná lumpárna, někdy dokonce zločin. Ví se obecně, že reklama nemá nic společného s pravdou a její ambicí je pouhá propagace. Smyslem různých plakátů, inzerátů či televizních spotů není objektivně informovat, ale udělat kšeft. V reklamě se přehání, říká jenom to, co se hodí, nikoli tedy všechno. Zákonem je zakázáno prvoplánově lhát a jistá regulace garantuje rovnou soutěž jednotlivých propagátorů. Obecná podstata reklamy jako podvodu ovšem žádnou regulací dotčena není. Ochranou společnosti před rafinovanou manipulací může být pouze zákaz reklamy jako takové, včetně všech jejich modifikací. Takový krok je stále aktuálnější. Reklama dávno neplní roli nějakého servisu, neslouží k orientaci v nepřehledném terénu, jak to o sobě tvrdí. Obrovské objemy peněz protékající reklamními či PR agenturami spíše vypovídají o funkcích "tunelu" či "pračky". To vedle manipulace veřejným míněním představuje podstatnou hrozbu pro svobodu a demokracii.

JČ│ Je to zajímavý názor. Ze studia českého hraného filmu za posledních 18 let skutečně vyplývá, že reklama a reklamní firmy mají na českou společnost naprosto ničivý vliv.

Celý Hoffmannův článek "Klamy reklam" , bohužel v technicky chybné formě ZDE

5. 10. 2007
se svolením autora přeložil Rudolf Převrátil

Čtvrtého listopadu 2008 zvolí Spojené státy nového prezidenta, novou Sněmovnu reprezentantů a novou třetinu Senátu. Slonem v manéži je irácká válka. Všichni vědí, že je tady. Všichni vědí, že bude nejsilnějším z faktorů určujících volební výsledky. A nikdo si není zcela jist, jak s ním zacházet, aby vyhrál volby. Většina politiků se stará především o to, aby byla znovu zvolena, pak aby zvítězila jejich strana, a až ve třetí řadě o ideologické otázky. Jen málo jich klade ideologické záležitosti na první místo.

Katolická církev RSS 2.0      Historie >
10. 9. 2007 Vatikán i Rakousko se vypořádávají s holocaustem Richard  Seemann
21. 8. 2007 Družstevnictví z pohledu římských papežů Karol  Dučák jr.
27. 7. 2007 Papežův tajemník varoval před přistěhovalectvím muslimů do Evropy Lukáš  Lhoťan
19. 7. 2007 Vatikán musí být ultrakonzervativní Boris  Cvek
18. 7. 2007 I římská konzerva se otevře... Tomáš  Koloc
18. 7. 2007 Dědictví středověku, nikoliv starověku Boris  Cvek
17. 7. 2007 Katolický kardinál se omluvil stovkám sexuálně zneužívaných obětí   
16. 7. 2007 Jen jedna pravá církev, a to ta katolická Boris  Cvek
13. 7. 2007 Co se stane, když protestanti nevěří katolíkům, aneb Proč vycházet z toho, že by bývalý prefekt Kongregace pro nauku víry měl změnit své mínění? Uwe  Ladwig
26. 2. 2007 Rodinná politika, biskup augsburský a ženy jako stroje na plození dětí Uwe  Ladwig

Demokratická revoluce? Utajená historie devadesátých let RSS 2.0      Historie >
29. 3. 2007 Když Potůček naslouchal antikomunistům mezi bývalými komunisty Štěpán  Kotrba
17. 11. 2006 Sedmnáctý po sedmnácté Stanislav  Křeček
1. 11. 2006 Tichá vzpomínka na ostravské soudruhy Ladislav  Žák
6. 9. 2006 Sedmdesát tisíc udavačů, denunciantů a konfidentů Jaroslav  Krejčí
15. 8. 2006 Národní literatura je jen jedna Miroslav  Vejlupek
9. 5. 2006 Nazelenalé uzenky, tráva a bývalý prezident Štěpán  Kotrba
18. 4. 2006 Čulíkovy znaky demokracie Štěpán  Kotrba
21. 2. 2006 Utajené dějiny "permanentní kulturní revoluce" Jaroslav  Kuba
13. 1. 2006 Aero Vodochody: iks pokusů o záchranu leteckého průmyslu Štěpán  Kotrba
12. 1. 2006 Nevím, jak zabránit létání třísek než použitím jiné sekery Pavel  Urban

Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost RSS 2.0      Historie >
17. 9. 2007 EU: Namísto radaru v Brdech plynovod z Íránu Štěpán  Kotrba
15. 9. 2007 Stredoázijské energetické lišiactvo Peter  Stupavský
14. 9. 2007 Klaus Bursíkovi: Jednáte bez mandátu vlády - s fatálním dopadem na ekonomiku Václav  Klaus
27. 8. 2007 Rusko: Britské ropné společnosti "podvádějí investory"   
16. 8. 2007 EU prosazuje alternativní ropovody a plynovody ve snaze zbavit se závislosti na Rusku   
9. 8. 2007 Irán má ropu, Severní Korea umí rafinovat   
9. 8. 2007 Chávezova ropná jízda po Jižní Americe   
8. 8. 2007 Šanghajská organizace spolupráce uspořádala vojenské cvičení - v Rusku Štěpán  Kotrba
6. 8. 2007 Irán, plyn a Shell - co vadí USA Milan  Šebo
30. 7. 2007 Skrytý program za Plánem Biopaliv Bushovy exekutivy   

Čína RSS 2.0      Historie >
15. 9. 2007 Stredoázijské energetické lišiactvo Peter  Stupavský
31. 8. 2007 Výsledky Šanghajské organizace spolupráce: rozdělování Turkmenbašiho zásob plynu pokračuje   
9. 8. 2007 Čína hospodářsky hrozí Spojeným státům   
8. 8. 2007 Šanghajská organizace spolupráce uspořádala vojenské cvičení - v Rusku Štěpán  Kotrba
19. 6. 2007 Čína chce koupit všech šest evropských továren společnosti Airbus   
18. 6. 2007 Čína: bohatství na základě vykořisťování, aneb Kdo by si nepřál nezávislé odbory? Uwe  Ladwig
12. 6. 2007 Immanuel Wallerstein: Čí století? Immanuel  Wallerstein
1. 6. 2007 Budoucnost patří letecké dopravě, aneb Jak se dát poučit od Číňanů o nutnosti evropské a hlavně německé politiky Uwe  Ladwig
15. 5. 2007 Současné doktríny a strategie Oskar  Krejčí
13. 4. 2007 Globalizace pokračuje a Indové už jsou tady, aneb Volný trh a možnost rozvojových zemí Uwe  Ladwig

Svět 2050 RSS 2.0      Historie >
7. 8. 2007 Stroje, humanismus a evoluce society Miroslav  Vejlupek
31. 12. 2006 Jak sesbírat moudrost civilizace na rozcestí Tibor  Vaško
22. 12. 2006 Bude nás budoucnost potřebovat? Jan  Baltus
2. 11. 2006 Svět 2050: Padesátiletí čtvrté světové války Antonín  Rašek, Miloš Balabán
19. 10. 2006 Svět 2050: Jak se vyrovnat s budoucností aneb potřebujeme prognostiku? Martin  Potůček
17. 10. 2006 Svět 2050: Nová supertechnologie Bohumír  Štědroň, Peter Mikulecký
16. 10. 2006 Svět 2050 - nové téma Britských listů   
6. 8. 2004 Global Trends 2015: A Dialogue About the Future With Nongovernment Experts   

Báseň pro tento den RSS 2.0      Historie >
8. 10. 2007 Stárnout se učíme Michal  Černík
5. 10. 2007 Rozchod Michal  Černík
26. 9. 2007 Módní přehlídka Emil  Bok
25. 9. 2007 Zarůstáš Kateřina  Komorádová
24. 9. 2007 Jan  Skácel
21. 9. 2007 V hodině studeného slunce se mi zdá Inka  Machulková
12. 9. 2007 O posledních věcech Miroslav  Florian
11. 9. 2007 Přítomnost Milena  Fucimanová
10. 9. 2007 44 Ivan  Diviš
3. 9. 2007 Studená válka Bohumil  Kartous

Karl Marx RSS 2.0      Historie >
30. 3. 2007 Marx nebyl prorok, ale ... Milan  Neubert
28. 3. 2007 Marx nebyl prorok ani historicista Petr  Kužel
26. 3. 2007 Marx prorok rozhodně nebyl Milan  Valach
21. 3. 2007 Dvojí tvář prorokova -- filosof Marx si vulgarizaci nezaslouží Luděk  Toman
19. 3. 2007 Marx a zákony Milan  Valach
16. 3. 2007 Prorok Karel Marx Luděk  Toman
5. 3. 2007 Dialektika není nevědecká, musí se jí ale rozumět Michael  Kroh
5. 3. 2007 Marxisté všech zemí, nemýlíte se? Uwe  Ladwig
2. 3. 2007 Nekonečná bída antikapitalismu Luboš  Zálom
2. 3. 2007 Argumenty Josefa Víta jsou omezené Jiří  Holý

Špionáž v době studené války RSS 2.0      Historie >
18. 7. 2007 Co dělal špión Karel Koecher v Prognostickém ústavu? Karel  Köcher
16. 7. 2007 Podnět Radě pro rozhlasové a televizní vysílání: plíživá propaganda Robina Hooda Ladislav  Žák
13. 7. 2007 K.K.K. Ladislav  Žák
12. 7. 2007 Fanatici všech zemí, spojte se Štěpán  Kotrba
12. 7. 2007 Nemyslete. Když myslíte, tak nečtěte, když čtete, tak nepište. Když píšete, pak se nedivte... Štěpán  Kotrba
12. 7. 2007 Romeo vypovídá: jak zemřel agent Ogorodnik Karel  Köcher
12. 7. 2007 Případ Karel Koecher Jan  Čulík
12. 7. 2007 Rozpor v prohlášeních Karla Koechera   
12. 7. 2007 Koecher sloužil totalitě Boris  Cvek
11. 7. 2007 Fanatik Pacner trvá na mediálních mýtech Štěpán  Kotrba

Radar v Brdech - klíčové argumenty RSS 2.0      Historie >
8. 10. 2007 Digizone: Americký radar v Brdech: nejen o "rušení" satelitní televize   
27. 9. 2007 Stokrát opakovaná lež se stává pravdou Tomáš  Gawron
24. 9. 2007 Další mystifikace ve zprávě vládní komise o radaru Jaroslav  BRDSKÝ
19. 9. 2007 Ministerstvo obrany se bojí diskusí o radaru - nemá argumenty Zdeněk  Štefek
19. 9. 2007 Názor dne Oldřich  Průša
17. 9. 2007 Kurt Beck v Praze, Gerhard Schröder v Moskvě Richard  Seemann
14. 9. 2007 Memento radaru u města Skrunda v Lotyšsku Ivan  Sommer
10. 9. 2007 Americký systém protiraketové obrany Česko neochrání Jaroslav  BRDSKÝ
10. 9. 2007 Skandálně manipulativní průzkum veřejného mínění   
5. 9. 2007 Radar XBR Brdy - Technická analýza a odhad výkonových parametrů Ludvík  NERAD

Klausovo tažení proti ekologům RSS 2.0      Historie >
25. 9. 2007 Ekologické organizace k prezidentově projevu   
25. 9. 2007 Petržílek: ČSSD se distancuje od názorů prezidenta Klause Petr  Petržílek
24. 9. 2007 Živá planeta aneb sto omylů Václava Klause Pavel  Nováček
18. 9. 2007 Klaus: Dočkáme se umlčování oponentů na vážná společenská témata? Václav  Klaus
17. 9. 2007 Klaus k Masarykovi: "Měl blízko k humanistickému socialismu a chápal význam sociálních otázek" Václav  Klaus
14. 9. 2007 Je hluboký omyl dávat rovnítko mezi životním stylem a hodnotou svobody   
14. 9. 2007 Klaus Bursíkovi: Jednáte bez mandátu vlády - s fatálním dopadem na ekonomiku Václav  Klaus
14. 9. 2007 Klaus vs. Bursík Boris  Cvek
10. 9. 2007 Nashledanou, pane Klausi Bohumil  Kartous

Írán RSS 2.0      Historie >
2. 10. 2007 Spojené státy provádějí výcvik letectva zemí v Perském zálivu pro válku proti Íránu   
19. 9. 2007 Immanuel Wallerstein: Je na programu útok na Írán? Immanuel  Wallerstein
19. 9. 2007 DEBKA: Írán nemá veké množství střel Shahhab-3   
18. 9. 2007 Schyluje se k válce s Íránem?   
18. 9. 2007 Směřujeme nezadržitelně k válce s Íránem, varuje OSN   
17. 9. 2007 EU: Namísto radaru v Brdech plynovod z Íránu Štěpán  Kotrba
15. 9. 2007 Stredoázijské energetické lišiactvo Peter  Stupavský
12. 9. 2007 Svět se změnil - 11.9.2001 Antonín  Hubený
7. 9. 2007 Immanuel Wallerstein: Nešíření jaderných zbraní aneb odpočívej v pokoji Immanuel  Wallerstein
6. 9. 2007 V předvečer útoku na Írán? Daniel  Veselý

Šanghajská organizace spolupráce RSS 2.0      Historie >
6. 10. 2007 V Dušanbe skončil summit SNS, zahájen byl summit Euroasijského ekonomického společenství   
1. 10. 2007 Tadžikistan: Snaha o posilnenie pozície Peter  Stupavský
15. 9. 2007 Stredoázijské energetické lišiactvo Peter  Stupavský
31. 8. 2007 Výsledky Šanghajské organizace spolupráce: rozdělování Turkmenbašiho zásob plynu pokračuje   
20. 8. 2007 Boj proti tzv. "třem zlům" - extremismu, separatismu a terorismu konečně v popředí zájmu Miroslav  Polreich
16. 8. 2007 NATO východu zahajuje diplomatickou ofenzívu Štěpán  Kotrba
8. 8. 2007 Šanghajská organizace spolupráce uspořádala vojenské cvičení - v Rusku Štěpán  Kotrba
18. 7. 2007 150 DNÍ LHŮTY: Zbraně nejsou na hraní Oskar  Krejčí
30. 6. 2007 Globální hrozba ze strany nejrozsáhlejšího militaristického komplexu všech dob Daniel  Veselý
12. 6. 2007 Immanuel Wallerstein: Čí století? Immanuel  Wallerstein

iDnes publikuje rozhovory s majiteli bordelu RSS 2.0      Historie >
31. 8. 2007 Další výrazné posílení důvěryhodnosti portálu iDnes...   
26. 8. 2007 Žijeme ve svobodný zemi a podnikání v erotice je normálka   
25. 8. 2007 Lehký případ funkcionálního analfabetismu Václav  Chyský
25. 8. 2007 Kam v Kanadě do bordelu? Nikam - policie vás pošle na školení Miloš  Kaláb
25. 8. 2007 iDnes, "Nejdůvěryhodnější zpravodajský portál" idolizuje i pornoslužby pravidelněji   
25. 8. 2007 "Ne všechno, přicházející ze Západu, je kvalitní"   
25. 8. 2007 Bordely v Čechách legální nejsou   
24. 8. 2007 "Nejdůvěryhodnější zpravodajský portál na 'českém' internetu" interviewuje majitele bordelu! Jan  Čulík
24. 8. 2007 Kam "utéct" před tím, co se děje v této zemi?   
24. 8. 2007 Proč by se ženy měly starat o děti?   

Arktida RSS 2.0      Historie >
31. 8. 2007 Arktida bez jaderných zbraní? Jan  Burian
14. 8. 2007 Po Rusku a Kanadě směřuje do Arktidy i americká loď   
3. 8. 2007 Ruský ponor do velmocenské hloubky Štěpán  Kotrba
3. 8. 2007 Západ se třese strachem nad příznaky nové studené války   
9. 4. 2007 Svět v roce 2035   
6. 4. 2007 Podnebné změny "nejtvrdším způsobem zasáhnou chudé lidi"   
15. 3. 2007 Immanuel Wallerstein: Klimatické katastrofy: tři překážky bránící, aby se s tím něco dělalo Immanuel  Wallerstein
12. 2. 2007 Klimatické změny, britští konzervativci a postoj české ODS Bohuslav  Binka
21. 9. 2005 Firmy chtějí jednat proti globálnímu oteplování, brání jim v tom vlády   
19. 6. 2005 Amerika usiluje o likvidaci připravované dohody o podnebných změnách   

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
3. 7. 2006 Věčná koalice - nebezpečný útok na demokracii Miroslav  Polreich
30. 6. 2006 Dokážeme být svobodní? Jan  Čulík
29. 6. 2006 O českém vysokém školství Jan  Čulík
9. 6. 2006 Kdyby... Jakub  Rolčík
9. 6. 2006 Karyatidy se hájí: My nic, to Paroubek! Jan  Čulík
9. 6. 2006 Jsme Šílení Bohumil  Kartous
9. 6. 2006 Jak voliči rozdali politické karty, a co dál? Vladimír  Vokál
4. 5. 2006 Politická příživa Štěpán  Kotrba
29. 3. 2006 Znovu o tom, co česká média pomíjejí Jan  Čulík
11. 3. 2006 Jak informovaly Britské listy o válce v Kosovu   

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
5. 10. 2007 Immanuel Wallerstein: Irák a volby v USA Immanuel  Wallerstein
2. 10. 2007 Gordon Brown: Británie sníží svůj počet vojáků v Basře o 1000   
24. 9. 2007 Okupace Iráku: Přes milion mrtvých Jakub  Rolčík
15. 9. 2007 Irak -- bez stratégie Radovan  Geist
12. 9. 2007 Válka proti terorismu: stala se již lidská práva přežitkem ? Jaroslav  Kuba
1. 9. 2007 Britský armádní šéf zaútočil na USA, že ohledně Iráku "intelektuálně zbankrotovaly"   
23. 8. 2007 Bush: Dokud budu prezidentem, "největší síla pro osvobození člověka, jakou kdy svět poznal" z Iráku neodejde   
22. 8. 2007 Guantánamo: "mnoho pistáciových oříšků či Coca-Coly" Jiří  Hudeček
21. 8. 2007 Britové plánují odchod z Iráku, Američané jsou rozhněváni   
15. 8. 2007 Sebevražední atentátníci usmrtili v Iráku nejméně 175 osob   

Školství RSS 2.0      Historie >
8. 10. 2007 Stane se školné spásou českého školství? Jiří  Beránek
4. 10. 2007 Je slušnost a civilizovanost "protikapitalistická"? Bohumil  Kartous
28. 9. 2007 Také učitelé potřebují dobré vzdělání! Michal  Giboda
10. 9. 2007 Studium na Pedagogické fakultě UK jako předpeklí Jiří  Beránek
2. 9. 2007 Začíná školní rok a s ním i pravopisná buzerace našich dětí... Ladislav  Kahoun
22. 6. 2007 Šikana ve školách Josef  Vít
22. 6. 2007 MŠMT šikanu ve školách řeší   
11. 6. 2007 Třídní rozdíly začínají v Británii ve věku tří let   
1. 6. 2007 Nečisté maturity?   
1. 6. 2007 Státní maturity, CERMAT a Scio Bohumil  Kartous

Americká protiraketová základna v České republice RSS 2.0      Historie >
8. 10. 2007 Digizone: Americký radar v Brdech: nejen o "rušení" satelitní televize   
8. 10. 2007 Přestaňte s oblbováním lidí, je to nebezpečné!   
8. 10. 2007 Konečné vyřešení umístění radaru ke vzájemné spokojenosti USA i ČR Michal Z. Čenko
5. 10. 2007 Radar -- mýty a fakta   
4. 10. 2007 Co ve zprávě vládní komise o radaru vůbec není Jaroslav  BRDSKÝ
27. 9. 2007 Stokrát opakovaná lež se stává pravdou Tomáš  Gawron
27. 9. 2007 Nezajímá mě, zda je radar zdraví škodlivý, nechci ho   
27. 9. 2007 Propagandistický průzkum STEM pro Tomáše Klvaňu: Míchat jabka s hruškami Jakub  Rolčík
26. 9. 2007 Jak se v Česku dělá "vládní" beseda o Radaru Vladislav  Černík
25. 9. 2007 Amerických základen bude v ČR víc? Jan  Neoral

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
4. 10. 2007 Topolánkova vláda ruší Divadelní ústav a chce zrušit Památník národního písemnictví   
3. 7. 2007 ...a bude hůř: Už jen zábavný thriller Jan  Čulík
4. 5. 2007 Vernisáž výstavy o spisovatelce Věře Sládkové   
3. 5. 2007 Nezkreslujme Máchův odkaz Lukáš  Zádrapa
16. 4. 2007 Igor Josef  Škvorecký
16. 4. 2007 Záznamy všedních dní Igor  Hájek
11. 4. 2007 "Čekám na film o Mašínech" Josef  Švéda, Marie Pásková
6. 3. 2007 Antologie Divokého vína - kulturní událost Miroslav  Vejlupek
21. 2. 2007 Ohlédnutí: Literatura a internet v roce 2006 Miroslav  Vejlupek

Hon na svobodu slova RSS 2.0      Historie >
8. 10. 2007 Zakažte reklamu a zhroutí se společnost Bohumil  Kartous
8. 10. 2007 "Svět bez loga" by byl světem spravedlivějším, ale nebude Štěpán  Kotrba
4. 10. 2007 Bude Česká republika protiprávně utajovat jinde přístupné informace? Helena  Svatošová
26. 7. 2007 Trestní oznámení pro pomluvu   
20. 6. 2007 Diplomatická kontroverze kolem spisovatele Rushdieho se zostřuje   
16. 3. 2007 Jak se v Právu cenzuruje Mitrofanov Štěpán  Kotrba
6. 3. 2007 Svoboda slova v ČR neexistuje Tomáš  Stýblo
16. 1. 2007 Německo chce zakázat nacistické symboly v celé EU   
22. 12. 2006 Jak úspěšně ovlivňovat a nenechat se zmanipulovat Jozef Bohumil Ftorek
21. 12. 2006 Čtyři občané "neurazili tureckou národní totožnost" překladem Chomského knihy