17. 5. 2007
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
17. 5. 2007

Systematický, už tři týdny trvající masivní útok na internetové servery v Estonsku, první známý případ takového útoku na nezávislý stát, vyvolává znepokojení v západní aliance. NATO tuto ofenzivu a to, co to znamená, nyní naléhavě zkoumá.

Sloupek
Marcela Pátková

Živočišná
pachuť mešního vína
v konvičce menstruační
krev. Rozlévej po kapkách,
k ní lámej chléb, ulamuj
drobky, ze země sbírej
je hned, než se pošlapou,
zůstanou v chodidlech
apoštolů.

Tak
děj se teď.
A nezůstaň než hlavou
dolů, hlavou
ve střevech

ze sbírky Bylas u toho..., Host, Brno 2006 vybral Štefan Švec

17. 5. 2007

Všechno je úplně jinak...

V úterý 15. května proběhla v sokolovně v Rokycanech opět jedna z přesvědčovacích akcí našich politiků o americkém radaru, který chtějí prosadit do Brd, 2 km od obce Trokavec.

17. 5. 2007

Dopis Václavu Havlovi z roku 2000

Autor tohoto dopisu poslal V. Havlovi během doby jeho prezidentování tři dopisy. První na počátku roku 1990, ve kterém vyjádřil nesouhlas s paušální omluvou nové hlavy státu tzv. sudetským Němcům namísto morální i jiné satisfakce těm občanům Československé republiky německé národnosti, kteří se zbraní v ruce či jinak bojovali za její osvobozeni a obnovu.

V druhém dopise z července 1999 autor protestoval proti podpoře tehdejšího presidenta ČR vojenské agrese NATO proti Jugoslávii. Byly v něm detailně uvedeny důvody tohoto protestu včetně politické a historické analýzy kosovské problematiky. Třetí dopis byl tento.

Na žádný z nich nebylo, byť jen formálně, prezidentskou kanceláří natožpak prezidentem samotným odpovězeno. Pokud je mi známo, podle zákonů ČR je státní orgán či úřad povinen atd. odpovědět na písemné podání občana nejpozději do třiceti dnů, nebo v této lhůtě sdělit, do kdy svou odpověď odešle.

17. 5. 2007

Lživé informace České televize

V reakci na lživé zpravodajství na ČT 1 ze dne 16.5. 2007 a dotaz pan Tínka, kdo uvede podvodnou informaci, že proti základně jsou jen mladí komunisté, na pravou míru, mohu uvést následující.

17. 5. 2007

Nikde jsem, ani ze strany KSČM či KSM, ani ze strany představitelů iniciativy NE základnám, nečetl ani neslyšel nic o tom, že by iniciativa byla komunistická. Naopak, všichni se vyjadřovali ve smyslu, že NE základnám je sdružení mnoha organizací (tuším asi 40) a že komunisté jsou její součástí. A vzhledem k jejich politickému programu by bylo nanejvýš divné, kdyby nebyli, píše Pavel Tučka.

Přečetl jsem si se zájmem článek páně Valachův. No článek, spíš to byl takový výkřik člověka, kterému někdo bere hračku.

17. 5. 2007

Dokud se inciativa NE základnám! jasně a tvrdě nebude distancovat od českých komunistů, nezbaví se vnímání ve veřejnosti, že je trojským koněm v rukou komunistů, kteří usilují o prolomení společenské izolace, ve které se nacházejí. Komunistům a jejich ještě extrémnější mládežnické organizaci se úspěšně daří přesvědčit veřejnost, že právě oni vedou odpor proti americké základně.

17. 5. 2007

Pan Šuta nechtěně doplnil stať pana Valacha o roli KSČM v české politice. My se budeme vyčerpávat fackováním s komsomolci a radaroví jestřábi se budou smát. Tůdle, pane Šuto... Znovu upozorňuji, tentokrát pana Šutu osobně, na Šaldovy Zápisníky a Černého Paměti, píše František Řezáč z Plzně.

17. 5. 2007

Rusko a Evropská unie se pokusily tento týden nepříliš úspěšně o vzájemné diplomatické sblížení, aby se v pátek mohla konat vrcholná schůzka o obchodu a energetice.

V úterý rychle Moskvu neplánovaně navštívil německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier, avšak podle týdeníku Spiegel Online se mu nepodařilo zlepšit vztahy Ruska s EU, takže zřejmě páteční vrcholná schůzka bude jen formální. Při třech hodinách rozhovorů s Putinem a jeho ministry nedošlo k žádnému pokroku.

17. 5. 2007

Máte stoprocentní pravdu, píše Alice Valkárová. To jenom u nás si někteří lidé myslí, že jsme pupkem světa. Nevylučuji, že si to svým způsobem myslí i náš prezident. Na podporu vašeho tvrzení mohu uvést, že jsem byla v březnu na Kongresu Německé fyzikální společnosti v Regensburgu. Německá fyzikální společnost je vysoce renomovaná organizace s 50 tisíci členy, jejímiž předsedy byli svého času i Albert Einstein, Max Planck a další. Mluvila jsem tam s nynějším prezidentem společnosti prof. E.Umbachem o plánech ochrany klimatu. O názorech V.Klause vůbec nikdy NIC neslyšel a nemálo se jim podivoval. Stanovisko Německé fyzikální společnosti k danému tématu (tedy nikoliv názor nějakých "potrhlých aktivistů") můžete najít ZDE.

17. 5. 2007

Po šesti týdnech bojů o své místo prezidenta Světové banky začal ve středu americký neokonzervativec Paul Wolfowitz vyjednávat o podmínkách svého případného odchodu. Chce, aby oplátkou za to banka zrušila anebo změkčila obvinění, vznesená proti němu, že se choval neeticky, uvedli činitelé banky.

17. 5. 2007

Monitor Jana Paula:

Na poslední chvíli jsem ještě stihl zhlédnout XII.mezinárodní trienále umělecké knižní vazby, které ve dnech 9. února až 6. května 2007 pořádalo v přízemním sále Hollara v budově na Václavském náměstí Národní muzeum a Společenstvo českých knihařů. Prý bylo svým rozsahem jednou z největší výstavních akcí tohoto typu v Evropě, dle mého soudu ale nedostatečná propagace výstavy, její umístění do "zákulisí" muzea i způsob instalace jejímu renomé příliš neodpovídaly.

17. 5. 2007

aneb Úřednický příkaz nad zákon

Nejsem příznivcem profesních komor, zejména pokud jde o povinné členství v těchto společenstvech. Své výhrady založené na osobních zkušenostech s tím, jak podivně to mnohdy "chodí" v České advokátní komoře, jsem několikrát popsal i na stránkách Britských listů. Nicméně je-li profesním komorám (advokátů, lékařů, daňových poradců) svěřen zákony výkon státní správy v určitých oblastech, je nezbytné toto plně respektovat, neboť zákony jsou obecně závazné pro všechny.

17. 5. 2007

Rakouský filosof Alexius Meinong (1853 -- 1920) už není mezi námi, ale jeho myšlenky o věcech, které neexistují, jsou dodnes zajímavé a dokonce spojené s otázkou, co je vlastně pravda a jestli pravda zvítězí...

17. 5. 2007

Právě jsem zhlédl záznam pořadu Nedej se, který vysílala Česká televize 15. května v 17:00 - online ZDE, píše Roman Matoušek.

Byl jsem zděšen koncepcí pořadu, který sestával z několika monologů ministra Bursíka. Monology byly propojeny souhlasnými komentáři anonymního hlasu, zastánci opačných názorů nedostali slovo a byli na několika místech zesměšňováni. Od veřejnoprávních médií požaduji objektivní zpravodajství, toto vydání pořadu Nedej se má ale podle mého laického názoru k objektivitě velmi, velmi daleko (spíše se mi to zda jako PR pana ministra).

Ochrana životního prostředí je mi sice blízká, ale musím nesouhlasit s takto jednostranným pořadem (jaké "podporuje" názor blízký mému), stejně jako nesouhlasím s jednostrannými pořady o americké vojenské základně (kde je podporován opačný názor, než který zastávám).

16. 5. 2007

Teď poslouchám ČT1, zprávy a v cca 19.15 hlasatel oznámil, že "mladí komunisté (?) sbírají podpisy proti základně, už jich mají asi 100 000, píše Jaromír Tínek. Zajímalo by mě, proč ČT to převedla na politikum, jako že proti základně jsou jen mladí komunisté,a že to organizují pouze oni.Takhle se dělají zprávy, notabene ve veřejnoprávní televizi?

Už dopředu se vytváří negativní postoj veřejnosti vůči této akci jen proto,že lidi nemají rádi slovo KOMUNISTA.

Prosím Vás, udělejte něco s tím,že to není akce politická, ale akce občanů všech možných vyznání a politických směrů (tak jako v opozici stojí také občané různých politických názorů).

Děkuji.

17. 5. 2007

řekla nám kdysi doktorka Zikmundová, to ještě na Karlově universitě. Byl jsem tu poprvé skoro přesně před patnácti lety, Hong Kong byl v té době pod britskou správou. Tehdy jsem se ptal zdejších obchodníků, zda nemají strach z přechodu pod čínskou správu, jehož začátek se blížil. Říkali, že nemají -- "Čína už nikdy nebude, jako bývala, komunistická," ujišťovali mě.

17. 5. 2007

. Když se tak píše o postoji USA k rozšiřování základen v Evropě, uvažuje se dokonce i o Kavkazu, Bulharsku atd. Bylo by možné napsat nějaké pojednání, popřípadě rozhovory s politology, jak by se zachovaly USA, kdyby Rusko začalo budovat protiraketové základny ve Venezuele a jinde v Jižní Americe?

Vždyť to co vykládá americká ministrině zahraničních věcí, že tyto základny v Polsku a v ČR nebudou ohrožovat Rusko, tomu snad nevěří ani malé dítě. Bude to jen a jen vojenské vydírání v budoucnu a znovu se ocitá svět na pokraji studené války, míní Petr Paramonov.

17. 5. 2007

aneb co mu vzkazuje Masaryk

tisková zpráva občanského hnutí Žába na prameni

"Žena se může svobodně rozhodnout děti nemít a pak jsem přesvědčen, že má stejné příležitosti uplatnění jako muž" - tímto výrokem též zahájil předseda vlády ČR Mirek Topolánek Evropský rok rovných příležitostí 2007. "I naše kouzelná žába, která je mezi námi a ukazuje nám, jak se dají věci měnit, se tentokrát skutečně zapotila, než se zmohla na odezvu. Vybízí nás všechny ke srovnání s jiným výrokem" říká Tomáš Pavlas z občanského sdružení Žába na prameni: "Žena je prý od přírody určena být matkou, tak zní heslo mnohoženství a mnohomužství; to není pravda, není to víc pravda, nežli že muž od přírody má být otcem. Jméno matka není o nic světější než jméno otce, oba mají úkol bdít nad dušemi svých dětí." Jeho autorem je Tomáš Garrigue Masaryk, zazněl v projevu: Moderní názor na ženu, který prezident přednesl před sto lety v Brně v cyklu přednášek pořádaných Dívčí akademií. Porovnejme si výroky, porovnejme si oba přiložené projevy, porovnejme si řečníky.

17. 5. 2007

Ač nemajetný, tentokrát jsem se plácnul přes kapsu a ty středeční Hospodářky si koupil. Z titulní stránky se na mě usmíval prezident republiky, tak jsem mu, jak se na slušně vychovaného člověka sluší a patří, úsměv opětoval. Po chvíli čtení jsem zpozorněl - jako bych to už někde slyšel, jen si nějak nemůžu vz...

17. 5. 2007

Nevím, kdo byl členem konkursní komise na novou budovu Národní knihovny v Praze a co vedlo komisi k přijetí návrhu pana Kaplického. Zda pan Sládek ví o tom více, mohl se ve svém článku zmínit o složení této komise a nemusel se tolik zabývat ekonomickou teorií pana Hayeka, píše Milana Kasková.

Můj názor je, že návrh pana Kaplického je velmi pozoruhodný a to bezesporu. V tomto případě ale souhlasím s panem Klausem, že tato pozoruhodná stavba na Letnou nepatří. Jakým způsobem se vyjádřil, je jeho věc a nakonec má na způsob vyjádření v demokratické zemi i právo.

17. 5. 2007

Tvrzení Borise Cveka, že "za autora Janova evangelia je považován apoštol Jan", mne vzhledem k tomu, co jsem o celé věci doposud věděl, dost zarazilo. Naštěstí nám BC sám nabídl snadný způsob, jak jeho tvrzení zpochybnit - totiž odkaz na heslo ve Wikipedii ZDE, které si zřejmě pořádně nepřečetl.

Mj. se zde píše: "Pokud jde o identitu autora, ani po staletích debat neexistuje mezi badateli shoda. Badatelé většinou (Evangelium sv.) Jana datují k roku 90 po Kristu a považují ho za anonymní."

17. 5. 2007
17. 5. 2007

Je klíčem k novozákonnímu příběhu Jan?

V závěrečném odstavci svého příspěvku o jednom třídílném pořadu BBC, který převzala ČT2, jsem uvedl: "'Vzkříšený` Ježíš -- už jako 'Kristus` -- je zmiňován v textech, které zřejmě nemají být vnímány především jako historická zpráva, nýbrž jako svědectví víry, nebo efekt radostné zvěsti ('eu` + 'angelion`). Testem víry je sám doklad takové víry. Nechápu, co mělo být doloženo prezentací působivých varietních produkcí." Tolik úvodem k tématu, zda iluzionistické výstupy Brocka Gilla v uvedeném televizním cyklu mohly být nějak "dokumentem" pro víru v Ježíše Krista.

16. 5. 2007

O ubohé úrovni českého mediálního diskursu vypovídá výmluvně to, že se česká média vůbec zabývají výstředním amatérským pokusem Václava Klause přispět k debatě o globálním oteplování. Klause v této věci v mezinárodním kontextu nikdo neposlouchá a jeho argumentace je irelevantní a komická. Česká média se jen ponižují tím, že této substandardní práci dávají vůbec prostor. Je to opět příklad toho, jak se veřejný diskurs v ČR zabývá irelevantnostmi.

Je sice samozřejmě záslužné přinášet do veřejného prostoru kontroverzní a nové názory, ale musejí mít alespoň minimální míru profesionality a racionality. Jinak se dostáváme do virtuálního světa a to se právě v důsledku nesmyslně široké pozornosti vůči Klausově knize v ČR opět stalo. Jako by nebylo mnoho daleko důležitějších argumentů a témat.

16. 5. 2007

V pátek 18. 5. 2007 by se měla setkat delegace EU vedená německou kancléřkou Angelou Merkelovou s ruským prezidentem Vladimírem Putinem na klíčovém summitu EU-Rusko. Mezi Evropskou unií, USA a Moskvou stoupá napětí. Ve vztazích Západu a Ruska nastalo obtížné období, připustila ministryně zahraničí USA Condoleezza Riceová před návštěvou Moskvy. Méně radikální byl německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier, který přiletěl do Moskvy hned po ní, aby zachránil osud summitu Evropské unie s Ruskem, který se v pátek schází v Samaře.

Jisté je, že ještě nikdy se v uplynulých letech nenahromadilo mezi Ruskem a jeho západními partnery tolik problémů, jako právě nyní. Špatnou zprávou je, že moskevská jednání obou zahraničních ministrů přinesla pouze jejich výčet, ne jejich řešení – byť podle Putinových slov „sláva bohu, konflikty mezi námi nejsou, jsou jen odlišné názory“. A seznam sporných témat není krátký:

16. 5. 2007

V úterý 15. května dopoledne mi přišel nevyžádaný email. Odesílatel Rostislav Valvoda z nějakého důvodu zaslal do mé schránky informaci o politicky angažované výstavě. Projekt pokrývá nesvobodné a zmanipulované prezidentské volby v Bělorusku v roce 2006 a uskutečňuje se pod záštitou Václava Havla a brněnského primátora Romana Onderky. Více informací o akci nazvané Volby bez volby naleznete ZDE

Přiznám se, že mám pocity dosti smíšené. Jak totiž napsal jistý vousatý myslitel, nikdo nebojuje proti svobodě vůbec, maximálně proti svobodě těch druhých. Dokonce ani hnusný běloruský režim nebojuje 'proti svobodě' všeobecně, ale snaží se udržet mocenský monopol úzké postsovětské oligarchie v jedné menší zemi, která nemá imperiální ambice. Nejde bohužel o nic až tak výjimečného. V proamericky orientované, avšak rovněž postsovětské Gruzii se prezident Saakašvili a jeho kamarila holedbají volebním ziskem přesahujícím údajně 96% hlasů - a legitimitu této spřátelené autoritářské skupiny na Západě dosud nikdo nahlas nezpochybňuje.

16. 5. 2007

Věnováno druhé velké události v Táboře po roce 1990 -- rekonstrukci tratě Budějovice-Praha. (Tou první byla operetní dodělávka obchoďáku, kterou lokální šmíráci popisují jako drama).

Věnováno i vzpomínce na Pařížskou třídu, jejíž kariéra počala velkoměstským mindrákem pražských konšelů a vyvrcholila stavbou Stalinova pomníku, jenž bylo možno nerušeně obdivovat ze Staroměstského náměstí díky Pařížské třídě.

Příjemný život ve městě, - jéje, kdo z městských je proti tomu! Moci větrat oknem, nebát se, že mi dítě přejede auto, neinhalovat spouštěče astmatu, alergeny a kancerogeny z výfukových plynů, nemít zničené srdce a psýché hlukem. Ale to ještě není příjemný život, to jsou samozřejmosti prosazované pro všechny, nejen pro privilegované, obyvatele v evropských městech! Ovšem Tábor v Evropě úplně neleží.

F. William Engdahl: A Century of War: Anglo-American Oil Politics and the New World Order  (Století válek: Anglo-americká ropná politika a Nový světový řád)
16. 5. 2007
F. William Engdahl

Na schůzce Vladimíra Putina, francouzského prezidenta Jacquese Chiraca a německé kancléřky Angely Merkelové v září 2006 v Paříži se Rusko projevilo jako znovu se vynořující světová velmoc. Nové Rusko získává na vlivu řadou strategických tahů s využitím svých geopolitických aktiv v energetice – především v oblasti ropy a zemního plynu.

Přitom lišáckým způsobem využívá strategických nesmyslů a politických omylů Washingtonu. Nové Rusko rovněž zjišťuje, že nebude-li jednat rozhodně, brzy se ocitne v obklíčení a v kleštích vojenského rivala, USA, a k obraně mu zbývá málo prostředků. Tato válka, o které se mnoho nehovoří, je bitvou s nejvyššími sázkami ve hře na scéně současné světové politiky. Z hlediska washingtonských stratégů jsou Irán a Sýrie pouhou předehrou k Velké Konečné Ruské Hře.

16. 5. 2007

Úvodem svého krátkého textu bych rád předeslal, že Václava Klause nevnímám pouze jako politika a ekonoma, ale také jako člověka, který se již několik let pohybuje na českém "trhu idejí". Je to přesně ten případ myslitele, s jehož názory nesouhlasím, ale které jsou často formulovány dostatečně precizně a konzistentně, aby umožnily rozumnou kritiku. Tím více mi vadí jeho "angažmá" v kauze nové budovy Národní knihovny, kterým popírá několik tezí, které již několik let opakuje a hájí.

4. 5. 2007

V dubnu 2007 přispělo celkem 97 čtenářů Britských listů na provoz časopisu úhrnem částkou 18, 437.07 Kč . Na kontě Britských listů v Raffaisenbance jsme měli 30.4. 2007 částku 255 292.76 Kč. Na internetovém účtu Paypal máme nyní 1,711.41 USD.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2.

Čtenáři ze zahraničí a nyní i z České republiky mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

22. 11. 2003

Britským listům můžete psát na adresu redakce@blisty.cz, šéfredaktor Jan Čulík má adresu culik@blisty.cz a také J.Culik@slavonic.arts.gla.ac.uk , pražský redaktor Štěpán Kotrba má adresu stepan@kotrba.cz a skype stepan.kotrba, technickému správci Dominiku Joe Pantůčkovi pište na adresu joe@joe.cz.

Americká protiraketová základna v České republice RSS 2.0      Historie >
17. 5. 2007 Nejsme mladí komunisté, jsme hnutím občanů Milan  Valach
17. 5. 2007 Bez základen a bez komunistů Miroslav  Šuta
17. 5. 2007 Radaroví jestřábi se budou smát?   
17. 5. 2007 Jak lze bojovat za apolitičnost politickou demagogií   
16. 5. 2007 USA budou ignorovat obavy Ruska z protiraketového štítu   
16. 5. 2007 Česká televize znovu záměrně manipuluje se skutečností   
15. 5. 2007 Přinesou Američané s radarem do ČR nový, zázračný zdroj elektrické energie? Jan  Neoral
15. 5. 2007 Protestní hnutí občanů - hlasujte pro referendum Milan  Valach
15. 5. 2007 Současné doktríny a strategie Oskar  Krejčí
14. 5. 2007 Plzeňští Zelení odmítli americký radar, Schwarzenberg ho prosadí i přes odpor v NATO   

Radar v Brdech - klíčové argumenty RSS 2.0      Historie >
15. 5. 2007 Současné doktríny a strategie Oskar  Krejčí
8. 5. 2007 XBR radar v Brdech zřejmě nebude jediný Stanislav  Kaucký
8. 5. 2007 Jak zavléci Česko do samého středu Hvězdných válek Štěpán  Kotrba
7. 5. 2007 Radary včasné výstrahy Stanislav  Kaucký
7. 5. 2007 Americký raketový deštník v Evropě: Logika, nebo jen provokace?   
3. 5. 2007 Vláda: Americký radar prý nic nevyzařuje Jan  Neoral
2. 5. 2007 Schwarzenberg: Radar tu bude a nebudeme se nikoho ptát, nenecháme se kontrolovat Jan  Neoral
30. 4. 2007 Havel: Vývoj v Rusku je znepokojující, jsem pro americkou raketovou obranu   
20. 4. 2007 Princip moci na pozadí války Milan  Valach
20. 4. 2007 Šéf NATO odmítl obavy Ruska z amerického raketového systému   

Bodies RSS 2.0      Historie >
16. 5. 2007 Jaký je rozdíl mezi anatomickou pitvou a komerční exhibicí Martin  Kucharík
16. 5. 2007 O pochybné etice výstavy Bodies   
14. 5. 2007 Oči k vidění a mozek na myšlení, aneb kdo nechce vědět, co je člověk, ten ať klidně zůstane doma Uwe  Ladwig
14. 5. 2007 Jak vydělat na mrtvých, které si prohlížejí ti, kteří žijí Štěpán  Kotrba
14. 5. 2007 Nebudeme přece tmáři   
14. 5. 2007 Chybí základní úcta k lidské bytosti Jan  Čulík
11. 5. 2007 Uč se synu moudrým býti Ladislav  Žák
7. 5. 2007 Prznění mrtvol Radek  Mikula

Karl Marx RSS 2.0      Historie >
30. 3. 2007 Marx nebyl prorok, ale ... Milan  Neubert
28. 3. 2007 Marx nebyl prorok ani historicista Petr  Kužel
26. 3. 2007 Marx prorok rozhodně nebyl Milan  Valach
21. 3. 2007 Dvojí tvář prorokova -- filosof Marx si vulgarizaci nezaslouží Luděk  Toman
19. 3. 2007 Marx a zákony Milan  Valach
16. 3. 2007 Prorok Karel Marx Luděk  Toman
5. 3. 2007 Dialektika není nevědecká, musí se jí ale rozumět Michael  Kroh
5. 3. 2007 Marxisté všech zemí, nemýlíte se? Uwe  Ladwig
2. 3. 2007 Nekonečná bída antikapitalismu Luboš  Zálom
2. 3. 2007 Argumenty Josefa Víta jsou omezené Jiří  Holý

Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost RSS 2.0      Historie >
16. 5. 2007 Předehra k „Velké ruské hře“ F. William Engdahl
5. 5. 2007 Čeho je bezprostředně zapotřebí, je energetická revoluce Fidel Castro Ruz
6. 4. 2007 Panevropský ropovod z Kazachstánu a Ázerbájdžánu   
5. 4. 2007 Aktivisté, experti a politici: strašák jménem Temelín Jiří  Pálka
30. 3. 2007 Americký vládní úřad GAO varuje: Připravte se na ropný zlom Michal  Brož
29. 3. 2007 Kuba a ropa Petr  Baubín
24. 2. 2007 Putin: "Systém vztahů, to je jako matematika - nemá osobnostní rozměr" Vladimír Vladimirovič Putin
23. 2. 2007 Pragmatika energetické i jaderné bezpečnosti - vyvážená multilaterální politika Štěpán  Kotrba
27. 1. 2007 Rusko-řecký ropovod povede přes bulharský Burgas   
17. 1. 2007 Tajné americké plány na získání irácké ropy   

Čína RSS 2.0      Historie >
15. 5. 2007 Současné doktríny a strategie Oskar  Krejčí
13. 4. 2007 Globalizace pokračuje a Indové už jsou tady, aneb Volný trh a možnost rozvojových zemí Uwe  Ladwig
27. 3. 2007 Konfuciův ústav a lidskoprávní globalizace Lukáš  Zádrapa
19. 3. 2007 Příliš mnoho peněz, aneb Nebezpečí globalizace dnes Uwe  Ladwig
20. 1. 2007 Stane se Čína i vojenským pánem světa?   
20. 1. 2007 Západ zuří, že Čína sestřelila satelit   
18. 1. 2007 Chceme čínskou Evropu? Martin  Kunštek, Štěpán Kotrba
17. 1. 2007 Rusko a globalizace Georgij  Veljaminov
12. 1. 2007 Čínská propaganda Jan  Čulík

Schwarzenberg - rakouský problém české zahraniční politiky RSS 2.0      Historie >
12. 1. 2007 Náměstek americké ministryně zahraničí u Paroubka a Schwarzenberga, americký velvyslanec u Zemana na chalupě   
11. 1. 2007 O státě českém Pavel  Kopecký
11. 1. 2007 Desatero programových podmínek ČSSD pro toleranci vlády   
11. 1. 2007 Nevykonáš dvakrát stejný trest smrti Bohumil  Kartous
9. 1. 2007 Napoleon? Antonín  Hubený
8. 1. 2007 Mirek, beránek boží Zdeněk  Jemelík

Afrika - bohem i lidmi zapomenutý světadíl RSS 2.0      Historie >
1. 5. 2007 Immanuel Wallerstein: Afrika roku 2057 Immanuel  Wallerstein
29. 3. 2007 Očekával jsem, že mě zabijí   
27. 3. 2007 Zimbabwe: vítejte zpět špatné vzpomínky! Mesfin  Gedlu
13. 3. 2007 Pech impéria nenapraví sentimentální imaginace Mesfin  Gedlu
20. 2. 2007 Pošetilá cesta Bílého domu k africké ropě Mesfin  Gedlu
9. 1. 2007 Africké otazníky Daniel  Veselý
9. 1. 2007 Somálsko: Při útoku na "teroristy" usmrtily Spojené státy civilisty   
29. 12. 2006 Somálsko -- díra v mapě Oldřich  Průša
3. 8. 2006 Impérium a suverenita Frank  Simoulay
14. 5. 2006 Fukuyama: Čemu dnes čelí svět   

Autorskoprávní "zločiny", vypalovačky a sítě RSS 2.0      Historie >
23. 1. 2007 Výchova vysokoškoláků "free" hudbou Štěpán  Kotrba
27. 11. 2006 Krádež a "krádež"   
27. 11. 2006 Poplatky uvalené na CD a DVD   
26. 11. 2006 Autorské dílo a právo ho vlastnit Alexandr  Vojta
25. 11. 2006 Ti mrda, ne? Štěpán  Kotrba
24. 11. 2006 Vypalování: Když mám předplaceno Jan  Bláha
23. 11. 2006 "Daň" z krádeže autorských děl   
23. 11. 2006 Autorskoprávní zločiny a pětikoruna Štěpán  Kotrba
23. 11. 2006 Pokud se za autorská díla platí při nákupu kopírovacího materiálu, měla by být zadarmo   
23. 11. 2006 Poplatek za média nic neřeší   

Globální oteplování RSS 2.0      Historie >
16. 5. 2007 Placatá, nikoliv kulatá Země   
16. 5. 2007 Klaus a úroveň českého mediálního diskursu Jan  Čulík
5. 5. 2007 Vědci OSN: Není moc času   
9. 4. 2007 Svět v roce 2035   
6. 4. 2007 Klimatická změna zasáhne i Střední Evropu: Je třeba jednat   
6. 4. 2007 Podnebné změny "nejtvrdším způsobem zasáhnou chudé lidi"   
3. 4. 2007 Zvýšení DPH pro veřejnou dopravu -- kde jsou Zelení? Jiří  Neustupa, Jiří Absolon
2. 4. 2007 Václav Klaus, média, klimatické změny a jejich prezentace Miloš  Dokulil
28. 3. 2007 Analýza: Bushova vláda cenzurovala výzkum o nebezpečných podnebných změnách   

České volby v roce 2006 a povolební pat RSS 2.0      Historie >
3. 4. 2007 Michael  Marčák
24. 3. 2007 Proč je potřeba Ústav paměti národa Lubomír  Novotný
19. 3. 2007 Ústav národní pomsty Štěpán  Kotrba
27. 1. 2007 Sociální demokrat, kudy chodil, tudy krad Topí  Pigula
22. 1. 2007 Kolik je dva...?!? Ladislav  Žák
22. 1. 2007 Vláda založená na zradě Milan  Valach
20. 1. 2007 Lhali vám, občané, lhali. A lhali vám skoro všichni... Štěpán  Kotrba
18. 1. 2007 Prohlášení vlády trojkoalice premiéra Mirka Topolánka   
16. 1. 2007 V nedělních TV-otázkách bylo dost dvorných úsměvů, aniž se ozvalo "Obušku, z pytle ven!" Miloš  Dokulil
16. 1. 2007 Prima lunaparium Pavel  Kopecký

Demokratická revoluce? Utajená historie devadesátých let RSS 2.0      Historie >
29. 3. 2007 Když Potůček naslouchal antikomunistům mezi bývalými komunisty Štěpán  Kotrba
17. 11. 2006 Sedmnáctý po sedmnácté Stanislav  Křeček
1. 11. 2006 Tichá vzpomínka na ostravské soudruhy Ladislav  Žák
6. 9. 2006 Sedmdesát tisíc udavačů, denunciantů a konfidentů Jaroslav  Krejčí
15. 8. 2006 Národní literatura je jen jedna Miroslav  Vejlupek
9. 5. 2006 Nazelenalé uzenky, tráva a bývalý prezident Štěpán  Kotrba
18. 4. 2006 Čulíkovy znaky demokracie Štěpán  Kotrba
21. 2. 2006 Utajené dějiny "permanentní kulturní revoluce" Jaroslav  Kuba
13. 1. 2006 Aero Vodochody: iks pokusů o záchranu leteckého průmyslu Štěpán  Kotrba
12. 1. 2006 Nevím, jak zabránit létání třísek než použitím jiné sekery Pavel  Urban

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
3. 7. 2006 Věčná koalice - nebezpečný útok na demokracii Miroslav  Polreich
30. 6. 2006 Dokážeme být svobodní? Jan  Čulík
29. 6. 2006 O českém vysokém školství Jan  Čulík
9. 6. 2006 Kdyby... Jakub  Rolčík
9. 6. 2006 Karyatidy se hájí: My nic, to Paroubek! Jan  Čulík
9. 6. 2006 Jsme Šílení Bohumil  Kartous
9. 6. 2006 Jak voliči rozdali politické karty, a co dál? Vladimír  Vokál
4. 5. 2006 Politická příživa Štěpán  Kotrba
29. 3. 2006 Znovu o tom, co česká média pomíjejí Jan  Čulík
11. 3. 2006 Jak informovaly Britské listy o válce v Kosovu   

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
16. 5. 2007 Předehra k „Velké ruské hře“ F. William Engdahl
11. 5. 2007 Preventivní diplomacie nebo preventivní útok? Miroslav  Polreich
28. 4. 2007 Mám absolutní pohrdání pro Bushův tým   
25. 4. 2007 Americká armáda "zneužila smrti fotbalisty Tillmana"   
17. 4. 2007 Padlí vojáci neodrazují zájemce o službu v kanadské armádě Miloš  Kaláb
16. 4. 2007 Turecko chce provést vojenskou invazi do severního Iráku Miloš  Kaláb
12. 4. 2007 Irák: Stále se prohlubující krize   
31. 3. 2007 Slovenská armáda definitivně opustila Irák, Fico odsoudil nelegálnost mise "Trvalá svoboda" Štěpán  Kotrba
28. 3. 2007 Irácká vláda uvítá zpět Saddámovy obávané bezpečnostní síly Miloš  Kaláb
19. 3. 2007 Pákistánec Muhammad přiznal řízení atentátů z 11. září Josef  Vít

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
4. 5. 2007 Vernisáž výstavy o spisovatelce Věře Sládkové   
3. 5. 2007 Nezkreslujme Máchův odkaz Lukáš  Zádrapa
16. 4. 2007 Igor Josef  Škvorecký
16. 4. 2007 Záznamy všedních dní Igor  Hájek
11. 4. 2007 "Čekám na film o Mašínech" Josef  Švéda, Marie Pásková
6. 3. 2007 Antologie Divokého vína - kulturní událost Miroslav  Vejlupek
21. 2. 2007 Ohlédnutí: Literatura a internet v roce 2006 Miroslav  Vejlupek
8. 2. 2007 Opona   
22. 12. 2006 Anglosaští fotbaloví fanoušci diskutují o české literatuře :)   

Školství RSS 2.0      Historie >
15. 5. 2007 Diskutujeme symptomy a opomíjíme příčiny Michal  Giboda
3. 4. 2007 Nečisté maturity 2007 Ondřej  Hausenblas
16. 3. 2007 Co čeká (někdy) intelektuála? Miloš  Dokulil
7. 3. 2007 Jde o maturity, nebo o CERMAT?   
6. 3. 2007 Jak zabránit nové maturitě? Bojkotem CERMATu... Radek  Sárközi
6. 3. 2007 Za "ideální" maturity? A za faktografická testovací síta i na nižších stupních? Miloš  Dokulil
1. 3. 2007 Čtenáři slov Pavel  Táborský
22. 2. 2007 Ztráta zbytku iluzí Milan  Kulhánek
21. 2. 2007 Uniformy do škol František  Augusta
19. 2. 2007 Maturita - zkouška dospělosti? Pavel  Táborský