17. 5. 2007
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
17. 5. 2007

Monitor Jana Paula:

Tiché sdělení jednoho (Čecho) Američana, aneb XII.mezinárodní trienále umělecké knižní vazby a grafik Ladislav Hanka

Na poslední chvíli jsem ještě stihl zhlédnout XII.mezinárodní trienále umělecké knižní vazby, které ve dnech 9. února až 6. května 2007 pořádalo v přízemním sále Hollara v budově na Václavském náměstí Národní muzeum a Společenstvo českých knihařů. Prý bylo svým rozsahem jednou z největší výstavních akcí tohoto typu v Evropě, dle mého soudu ale nedostatečná propagace výstavy, její umístění do "zákulisí" muzea i způsob instalace jejímu renomé příliš neodpovídaly.

Kniha byla od pradávna jedním ze zásadních kulturních fenomenů našeho života, nejen jako nositel vědění, poznávání a duševního bohatství historie lidstva, ale také jako artefakt, jako krásný objekt na pohled i na omak, když se umí udělat s láskou a pečlivostí. Exponáty nesly tuto pečeť, v době elektronických médií, digitalizace a současné knižní produkce v nich bylo cosi archaického, kouzlo uplynulých věků, když knihaři a tiskaři byli v nejlepším slova smyslu skutečná elita.

Kniha je živá a interaktivní, komunikuje s člověkem nejen skrze obsah, ale i svým zpracováním.Výstava v muzeu však nabízela návštěvníkovi paradoxně - možná logicky k místu své instalace - jen vizuální pohled, exponáty oddělovalo od vnějšího prostoru sklo. Knih se nebylo možné dotknout, vzít do ruky, potěžkat je, pohladit kůži, či jiný materiál a nebylo možné do nich ani nahlédnout. Byly seřazeny v jednotlivých vitrínách v prostoru na stojanech, aniž by jedinou bylo možné prolistovat.

Jakoby chtěli autoři ukázat pouze nápaditou vazbu a jakoby v některých případech byl nápad jediným důvodem vzniku knihy i motivací knihaře. Nemohl jsem se zbavit dojmu z poněkud účelové prezentace. Z knihy promlouvá autor svými myšlenkami, knihař vazbou, grafik úpravou a výtvarník ilustrací, autoři na trienále zosobňovali knihaře a výtvarníka současně. Chtěli předvést svůj um, úroveň řemesla, ale způsobem vystavení byly knihy omezeny jen na vnější podobu.

Příkladů zpracování knižní vazby bylo tradičně vidět na výstavě dost, od toho klasického, se slepotiskem a zlacením, přes aplikaci mozaiky a inkrustace, až po vlivy trendů, nabízejících finesy z různých disciplín volného umění, které už nejsou vůbec avantgardní. V mnoha případech byla vystavená kniha nejen stylově čistým artefaktem, ale i poněkud samoúčelným výtvarným objektem, asambláží či koláží, kombinující velmi nesourodé výtvarné prvky a techniky.

Co všechno se dá udělat s knihou, se už přitom dávno ví, minimálně od šedesátých let, mince nalepené na obálku už jsou opravdu okoukaný fór, stejně tak vazba, na níž toho bylo v mnoha centimetrových tloušťce navrstveno tolik, že už ani nemůže být snadné ji otevřít a prohlížet, což na výstavě ale stejně nebylo možné. Autoři chtěli soutěžit, v mnoha případech jakoby vyrobili knihu jen pro knihu, pouze pro tuto příležitost a pro mezinárodní porotu, která jejich výsledky posuzovala.

Jedním z jejích členů byl i grafik Ladislav Hanka, občan USA českého původu, žijící v Kalamazoo, ve státě Michigan. Byl také výrazným oživením mimo soutěž jako píšící autor, v rámci trienále byly vystaveny jeho knihy, vázané a upravené ve vazbách 41 českých uměleckých knihařů. Hanka své tvůrčí úsilí ale naplňuje především v oblasti jemu nejbližší, v grafické práci. Není bez zajímavosti, že si velmi váží našeho českého grafika Ladislava Čepeláka, s kterým ho spojuje poctivé řemeslo a zájem o přírodu.

Ladislava Hanka cestuje do vzdálených krajin světa, brodí se potoky, slézá hory, dívá se pod kameny, do korun stromů, tiše a soustředěně vnímá proměny krajiny, aby v lapidární grafické technice zachytil její tvarosloví a strukturu celku i detailu. Tužkou nebo vrypem jehly pomalu hloubí do desky autenticky žité spočinutí, s každou čárkou tká jemné vlásečnice magické rostlinné a živočišné říše, zaznamenává hlas krajiny, růst větví a kořenů, praskání skal i třpyt šupin na těle ryby.

V nefunkční záplavě nabubřelého vizuálního odpadu odkrývá s pokorou letmému pohledu podstatu všech věcí, vznik a zánik, rození a smrt, skrytá dramata přírody, jež ve svém pravidelném a námi narušeném rytmu naplňují svoji vlastní předurčenost.

V přeinformovaném světě podává Ladislav Hanka důvěrnou zprávu o mysteriózním a mnohdy utajeném životě, který už pomalu přestáváme vnímat a v němž je vše přirozeně spojeno a provázáno nutností koexistence. Toho jsem si všiml, tichého sdělení jednoho Američana.

                 
Obsah vydání       17. 5. 2007
17. 5. 2007 Vede Rusko proti Estonsku kybernetickou válku?
17. 5. 2007 Jiří Payne: Američany jsem přesvědčil já, že ČR potřebuje jejich radar Jan  Neoral
17. 5. 2007 Je lehčí za princip bojovat, než se jím řídit Petr  Schnur
17. 5. 2007 Nejsme mladí komunisté, jsme hnutím občanů Milan  Valach
17. 5. 2007 Jak lze bojovat za apolitičnost politickou demagogií
17. 5. 2007 Bez základen a bez komunistů Miroslav  Šuta
17. 5. 2007 Radaroví jestřábi se budou smát?
17. 5. 2007 Putin a Evropská unie
17. 5. 2007 Klause opravdu nikdo nezná
17. 5. 2007 Paul Wolfowitz vyjednává o odchodu ze Světové banky
17. 5. 2007 Tiché sdělení jednoho (Čecho) Američana, aneb XII.mezinárodní trienále umělecké knižní vazby a grafik Ladislav Hanka Jan  Paul
17. 5. 2007 Ústavní pořádek v podání ministerstva zdravotnictví Aleš  Uhlíř
17. 5. 2007 - - - Marcela  Pátková
17. 5. 2007 Něco je, co není, aneb Co je pravda? Uwe  Ladwig
17. 5. 2007 Opravdu ČT nechápe, co je to pluralita novinářské práce?
16. 5. 2007 Česká televize znovu záměrně manipuluje se skutečností
17. 5. 2007 Hong Kong není žádná Čína, Petr  Fiala
17. 5. 2007 Jak by reagovaly Spojené státy, kdyby Rusko začalo budovat protiraketové základny v Jižní Americe?
17. 5. 2007 Topolánkův trapas století
17. 5. 2007 ...a křičelo na lidi Pamatuj! Oldřich  Janouch
17. 5. 2007 Budu s Klausem bránit Letnou proti knihovně
17. 5. 2007 Je autorem evangelia apoštol Jan? Martin  Škabraha
17. 5. 2007 Adekvátní obraz o svědectví evangelií Boris  Cvek
17. 5. 2007 Nesmí vadit, že jednotlivá závažná svědectví se vzájemně významně liší? Miloš  Dokulil
16. 5. 2007 Klaus a úroveň českého mediálního diskursu Jan  Čulík
16. 5. 2007 Proti Rusku na věčné časy... ... a nikdy jinak Oskar  Krejčí
16. 5. 2007 Boj za 'svobodu a demokracii' opět na scéně; s falešnými tóny Karel  Dolejší
16. 5. 2007 Bestia in civitate Taborensi triumphans I. Jan  Klepetář
16. 5. 2007 Předehra k „Velké ruské hře“ F. William Engdahl
16. 5. 2007 Václav Klaus -- intelektuál proti "chobotnici" Jan  Sládek
4. 5. 2007 Hospodaření OSBL za duben 2007
22. 11. 2003 Adresy redakce