12. 4. 2006
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google






Rozšířené vyhledávání Google



Ekonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
Robert Strange McNamara
12. 4. 2006

K napsání těchto řádků mne vyprovokovala zpověď Roberta McNamary v jakémsi uměleckém dokumentu na HBO. Robert McNamara je pro mne spojen naprosto neodvolatelně s rozhlasovou stanicí PRAHA, ze které jsem jeho jméno v raném dětství slýchával. Líbilo se mi to "mek". Pak se mi líbilo, že je profesor, což pro mne jasně znamenalo, že to nemůže být takový "vrah z Wall Streetu", jak o něm tvrdila propaganda.

Sloupek
Jan Nedvěd

Vždycky v noci
když už všechno kolem spí
a dýchá nedýchá
otevře se zásuvka velkého stolu
a psací stroj
unavený výkazy oběžníky deníky
a podobnými věcmi
které jsou velice užitečné
a bez nichž by byl život jen holá poušť
tak tedy ten psací stroj
v noci
potichu vstane
sedne si k sobě
a tiše
úplně tiše ťuká na své klapky:
qwrstjxz...
qwrstjxz...

ze sbírky Žiju život naruby, Torst, Praha 2005 vybral Štefan Švec

12. 4. 2006

Na celých dvou stranách kavárny v sobotní MF Dnes (8.4.2006) artikuluje Václav Klaus své chápání fenoménu, který nazývá "evropeismus". Text působí jako úpěnlivý pokus objasnit a zdůvodnit myšlenky, pro které nad míru zdvořilého poklepávání na rameno širší pochopení nenalézá. Nicméně mne zaujal Klausův ne právě triviální nástin evropského hodnotového systému. Dále, jeho způsob argumentace když ne obsahem, pak jistě formou i řadou postojů opakuje mnohá schémata obvyklá v českých diskusích. A konečně, mimo jakoukoli pochybnost nepatřím mezi "intelektuální fellow travellers", kteří v tomto světě " získávají tak velkou moc ho formovat, jakou by nikdy na domácí scéně získat nemohli". Zastávám-li tedy názory od něho odlišné, je to vysvětlitelné jedině mým "smutným intelektuálním defektem a charakterovou vadou".

12. 4. 2006

DOKUMENT

Brno 4. dubna (ČTK) - Nejvyšší soud (NS) zrušil rozsudek nad podnikatelem z Ostravy, jež byl odsouzen mimo jiné kvůli neetickému zacházení se zaměstnankyněmi a uchazečkami o zaměstnání. Nutil je podepisovat prohlášení, že jsou ochotny udělat pro firmu cokoli, například lhát a krást. V několika případech se na základě prohlášení dožadoval pohlavního styku. Okresní soud v Ostravě toto jednání hodnotil jako trestný čin útisku a muži vyměřil trest 21 měsíců s dvouletým odkladem. Podle NS je ale třeba znovu zvážit rozsah viny. Není jisté, zda lze mužovo jednání ve všech případech hodnotit jako útisk.

Pamatujete? Celkem u soudu vypovídalo 16 žen a dívek, kterým jednatel firmy sliboval práci s vysokým výdělkem. Všechny jeho podmínky přijaly. Zpráva ČTK byla takřka vyčerpávající. Rozsudek předsedy senátu Doc. JUDr. Pavla Šámala, Ph.D. z Nejvyššího soudu je ale přesný. O stavu vnímání spravedlnosti a spravedlnosti samé v této zemi vypovídá více, než by mohlo být milé ministru této spravedlnosti, Nejvyšší státní zástupkyni i Nejvyššímu soudu. Přinášíme vám úplné znění rozsudku. Jako příspěvek k historii, kterou nikdo nenapíše.

Protože rozsudek takovéto spravedlnosti je pohradavým plivancem do ksichtu všem slušným občanům. A plivanec se sluší vrátit. Tam, kam patří.

Romano Prodi po vítězství ve volbách 2006
12. 4. 2006

Bývalý premiér zpochybňuje Prodiho vítězství

Koalice levo-středových uskupení L'Unione (Jednota), vedená Romanem Prodim, zvítězila se ziskem 49,8% a 347 křesel v parlamentních volbách proti koalici pravo-středových sil Casa della Libertà (Dům svobody) dosavadního premiéra Silvia Berlusconiho, které získalo 49,7% a 281 poslanců. Rozhodlo o tom pouze 0,07 procenta hlasů, 25 000 voličů při účasti 83,6%. Oficiálním vítězem italských voleb byl vyhlášen Romano Prodi, vedoucí představitel levostředové opozice, avšak jeho soupeř Silvio Berlusconi odmítá přijmout porážku a tvrdí, že při volbách docházelo k "nepravidelnostem".

Podle oficiálních výsledků získal Prodi těsnou, minimální většinu k tomu, aby ovládl horní komoru italského parlamentu (senát) a předtím zvítězil minimální většinou i v dolní komoře.

Prodi odmítl Berlusconiho návrh, aby s ním utvořil velkou koalici.

12. 4. 2006

Íránský prezident Mahmoud Ahmadinedžad oznámil, že se jeho zemi podařilo obohatit uran, a zároveň zdůraznil, že Teherán neplánuje vyrábět jaderné zbraně.

Uvedl, že chce Írán dosáhnout průmyslové úrovně jaderné výroby, a požadoval, aby západní země respektovaly právo jeho země na jadernou technologii.

11. 4. 2006

ANALÝZA ANALÝZ

Opravdu je tak lehké mediálně zamést pod koberec informaci tak zásadního charakteru, jakou je plánování a budování radarů a sil pro jaderné rakety na území nějakého státu, třeba České republiky? A opravdu je tak lehké zpochybnit informačně obsáhlou reportáž špičkového amerického žurnalisty o scénáři jaderného útoku na cizí zemi?

BBC označila backgroudovou analýzu scénáře, zveřejněném v listu The New Yorker špičkovým investigativním reportérem a vojenským analytikem Seymourem Hershem, za "Strašidelný scénář". Nightmare scenario. Jednoznačně tak BBC navazuje na filmovou analýzu Adama Curtise The Power of Nightmares, analyzující činnost "neocons" v USA a jejich sepětí s ideologií terorismu a "střetu civilizací". Analytikem BBC byl tentokrát Paul Reynolds. Také žádný nováček... Několik let šéf rozhlasových zpravodajů BBC ve Washingtonu, pokrýval skandál Lewinská, předtím jako diplomatický zpravodaj. Severní Irsko, Jeruzalém, Brusel, britský královský dvůr, New York. Dnes BBC News Online. Ve své analýze se věnuje právním i ryze technickým aspektům užití jaderné taktické bomby a dopadům takového kroku. Nevěnuje se ale komplexu informací, které zveřejnil Hersh.

Informace ale nejde odbýt tak, jako to udělal Bush.

Jurij Alexejevič Gagarin
12. 4. 2006
Země je kolébkou lidstva -- ale člověk přece nezůstává celý život v kolébce.
K. E. Ciolkovskij

12. 4. 1961 odstartovalo z Bajkonuru z Kazachstánu v 06:07:00 GMT na historickou cestu do vesmíru první pilotované vesmírné těleso. Na palubě ruské kosmické lodi Vostok 1 - 8K72K, v modulu o průměru 2,3 m a objemu 5,2 m3 ležel v kosmickém skafandru Jurij Alexejevič Gagarin. Na kosmonauta v lodi zbýval prostor 1,6 m3. Let trval 1 h 48 min. Minimální vzdálenost od povrchu Země (v perigeu) činila 175 km a maximální vzdálenost (v apogeu) 302 km; rovina oběžné dráhy svírala s rovníkem úhel 65 stupňů 4 minuty. S kosmonautem bylo udržováno oboustranné radiové spojení. Palubní vysílače vysílaly na frekvenci 9,019 MHz, 20,006 MHz a VKV 143,625 MHz.Po jednom obletu Země přistál Vostok ještě tentýž den, v 7:55:00 GMT, 19 až 26 km jihozápadně od Engels, Smelovka v Saratovskaé oblasti. Kosmonaut se před dopadem ve výšce 7 km nad zemí katapultoval a přistál na padáku asi 2 km od kabiny (ta přistála v 7:47:00 GMT), v 8:05 GMT byl nalezen vyprošťovacím oddílem. Přistávací modul je dnes umístěn v RKK Energia Museum, v ruském Korolevu.

Spolu s jinými úspěchy potvrdil tento první let tehdejší sovětské vedení ve vesmírných závodech s Američany. První americký kosmonaut byl vypuštěn až téměř o měsíc později na suborbitální let. Po přistání byl Gagarin povýšen na majora a jmenován velitelem výcviku kosmonautů. Gagarinova první cesta do zahraničí vedla do Československa a to 28. dubna 1961. Čechy navštívil ještě roce 1966. Už jako plukovník zahynul po pádu Migu při tréninkovém letu 27. března 1968.

dobové fotografie z tisku ZDE

Dobrý den majore Gagarine
(Gustav Brom, Jaromír Hnilička / Pavel Pácl) MP3
12. 4. 2006

Měli jste - mohli, ale samozřejmě nemuseli - vzpomenout, že před čtyřicetipěti lety vyletěl první člověk - Jurij A. Gagarin - do vesmíru, píše Tomáš Krček a dodává:

(Což tak příště požádat o rozhovor senátora Štětinu, který by si mohl zavzpomínat, jak tenkrát v tom dubnu 1961 trpěl?)

Generál Franco
12. 4. 2006

14. dubna 1931

Gabriel Jackson

V průběhu třiceti šesti let diktatury generále Franka poražení z občanské války nemohli veřejně hovořit o svých strádáních ani o ztrátách jež postihly jejich rodiny. Po té, v době přeměn, většina z nich přistoupila na pokračování v téměř naprostém mlčení o minulosti jako na cenu, která stála za vytvoření prvního stabilního demokratického systému v dějinách Španělska. Až dvacet pět let úspěšného trvání tohoto systému začaly mnohé osoby považovat za dostačující pro životnost nové demokracie, aby se domáhaly práva otevřít hroby svých milovaných blízkých, do té doby utajovaných, požadovat zrušení tisíců rozsudků smrti, vynesených vojenskými tribunály a veřejné přiznání zločinů diktatury.

12. 4. 2006

Nejčastější dotaz směřující v tyto dny na volební analytiky zní: Potvrdí se preference Zelených, které uvádějí nejrůznější agentury, i ve volbách? Odpověď je poměrně jednoduchá: Jestli se potvrdí, bude to poprvé, kdy se tyto agentury dva měsíce dopředu trefily ve významné volební otázce.

Důvody, proč nelze dávat mezi ohlašované preference a volební výsledky rovnítko, jsou dva. Předně příliš mnoho občanů zatím neví, jak bude hlasovat v červnu. Přibližně desetina voličů se rozhoduje až v posledních dvou týdnech před volbami. Jde většinou o voliče, kteří se málo zajímají o politiku. Protože jsou nejméně o politice informováni, ve svém volebním rozhodování podléhají vnějším impulzům, a to více emocionálním než racionálním.

12. 4. 2006
Zdena Bratršovská, František Hrdlička

Příklady nefunkčních výrobků a necitlivých, někdy až protiprávních úředních opatření, které nám předkládají televizní pořady Černé ovce a nověji také Případ pro reportérku, jsou sice výsekem skutečného stavu, protože většina postižených na svou újmu neupozorňuje, ale i tak jsou některé příhody otřesné: Děti manipulují s hračkami, které jsou napuštěny jedovatými látkami, přetížená střecha sportovní haly málem pohřbí několik cvičenců, protože stavební podnik šetřil na materiálu, důchodci platí neúměrné částky za plechovou ozdobu, kterou vydával řemeslník za bezpečnostní zámek, ochrnuté ženě nepřizná sociální odbor invalidní výhody, protože si posudkový lékař neověřil skutečný stav pacientky, soud přiřkne při rozvodovém řízení dítě matce, závislé na drogách nebo na alkoholu. Také ombudsman musí řešit stovky úředních pochybení, které svědčí o neznalosti, nedbalosti a někdy i zlovůli příslušných činitelů a které by, nebýt napraveny, mohly postiženého trvale poznamenat.

12. 4. 2006

Předvolební boj přituhuje a trend posilování strany Zelených se zdá přetrvává i když se zřejmě strana nevyvarovala dílčích hrubých chyb jako obsazení některých vedoucích pozic v krajích kandidáty, kteří mají evidentně problém promluvit s potencionálním voličem i o základních principech jejich vlastního volebního programu - což je ovšem na české politické scéně poměrně běžný jev přes celé její spektrum. Co je ale podstatné je fakt, že i přes tyto problémy se podařilo zahrnout životní prostředí do celonárodní politické debaty ve víceméně věcné rovině a v podobném rozsahu možná poprvé. Určitá zdravá skepse a obezřetnost je však stále na místě, pravou tvář strana Zelených ukáže teprve až po volbách při případných koaličních jednáních o definitivní podobě Ekologické daňové reformy (EDR) a především míře kompromisu s vedoucím vládním partnerem.

O to zajímavější jsou rostoucí diskreditační pokusy zavedených ekonomicko-politických struktur vykázat ekologické přístupy zpět do říše neziskového sektoru, kde si pár nadšenců s nimi může hrát hezky pod kontrolou a nezlobit.

12. 4. 2006

V úterý 11. dubna zprostil Městský soud v Praze obžaloby z trestného činu podvodu advokáta JUDr. Věslava Nemetha. Trestní oznámení na něj podala ČSOB a.s. Tento rozsudek se dá komentovat také tak, že v České republice není trestné být věřitelem ČSOB. Zatím...

V březnu tohoto roku jsem si uvědomil, že to budou záhy 4 roky, kdy jsem se k problematice Nemethovy pohledávky vyjadřoval v týdeníku Ekonom a pokusil jsem se o malou rekapitulaci těch 4 let. Následující text se tedy neváže nijak k zmíněnému výroku Městského soudu v Praze. Tady je.

12. 4. 2006

Mediální konstrukce -- náhražka přirozeného světa

referát přednesený na semináři sekce sociální patologie Masarykovy české sociologické společnosti, Bystřice pod Hostýnem 5. - 7. 4. 2006

Téma "Mládež a revolta" pro mne bylo tak jako mnohokrát v minulosti výzvou a podnětem k zamyšlení a k novým analýzám. Téma revolta není v sociologické literatuře, na rozdíl od revoluce, příliš frekventované. Pojem revolta je i v odborném jazyce chápán poměrně vágně. Vyšel jsem proto z definice ve Velkém sociologickém slovníku (Praha: Karolinum. 1996. str.928), který říká o revoltě, že se jedná o: "Projev rozhodného odporu, popř. vzpouru, zpravidla však menšího rozsahu a intenzity. Pojem revolta lze užít v jakékoliv věcné souvislosti."

12. 4. 2006

Al Džazíra:

Od počátku invaze do Iráku v roce 2003, vedené Spojenými státy, byl usmrcen alarmující počet předních iráckých vědců. Jedna organizace pro lidská práva odhaduje počet usmrcených vědců na tisícovku a má zdokumentováno 105 případů. Tito profesoři podle ní nejsou náhodné oběti -- byli zavražděni.

Prvním zdokumentovaným případem je vražda Muhamada al-Rawiho, rektora Bagdádské University, který byl zabit 27.července 2003, když dva muži vstoupili do jeho soukromé kliniky, a jeden z nich předstíral vážné bolesti břicha. U břicha měl schovanou zbraň, kterou al-Rawiho zabil.

12. 4. 2006

Česku nevadí GM kukuřice ani v přísně chráněné rezervaci

Zatímco brazilské úřady udělily vysokou pokutu švýcarské firmě Syngenta za pokusy s GM sójou v ochranném pásmu národního parku, české úřady povolily formě Monsanto pěstování GM kukuřice zakázané v řadě jiných členských států EU. Ministru Ambrozkovi (KDU-ČSL) (http://www.env.cz) nevadí ani pěstování GM kukuřice přímo v přísně chráněné ptačí rezervaci systému Natura 2000.

12. 4. 2006

aneb Setkání divadel malých forem ve Valašském Meziříčí 2006

Bude zde promluveno o představitelích tohoto kraje v minulých dvou stoletích a o hrdé současnosti s ohledem na účastníky a zakladatele této přehlídky. Snad zde potom vyvstane zajímavé srovnání a postižení plodného pnutí mezi malými a velkými centry naších životů.

Začněme u Palackého.

12. 4. 2006
Tisková zpráva

Minulý týden byly zahájeny dvanáctiměsíční odborné praxe pro šest mladých začínajících romských redaktorů. Praxe je výsledkem spolupráce mezi Partners Czech a Českou televizí, Českým rozhlasem a MF Dnes a uskutečňuje se v rámci Programu romské integrace, financovaného USAID. Tento čtyřletý program je realizován mezinárodní neziskovou organizací Partners for democratic change (www.partnersglobal.org) a jejími partnerskými centry Partners Czech, Partners Slovakia a Partners Hungary.

12. 4. 2006
Milan Krajča

Od schůzky zástupců Komunistického svazu mládeže (KSM) s náměstkem ministra vnitra Henychem uběhl již více než měsíc. Představitelé KSM na ní předali vyjádření k hrozbám Ministerstva vnitra případnou ilegalizací této organizace. V prohlášení se mimo jiné praví, že: "KSM hodlá i nadále působit jako občanské sdružení, legálně, v rámci zákonů a mezinárodních smluv. I nadále chce býti organizací, která zásadově hájí zájmy většiny mládeže - studentů, učňů, mladých pracujících a nezaměstnaných - a zároveň stojí na straně úsilí o revoluční překonání kapitalistického systému vykořisťování a útlaku." Ministerstvo vnitra doposud na toto vyjádření neodpovědělo.

12. 4. 2006

Rodák z Nového Strašecí, malíř Vladimír Gebauer má ve středu 12.4. v 16.30 vernisáž velké výstavy v Geofyzikálním ústavu AV ČR, ul. Boční II, 140 00 Praha 4 Spořilov, informuje Petr Kotyk.

Jiří Hůla o něm napsal:

"Gebauerův způsob tvorby se podobá práci básníka. Básníci vyhledávají jedinečná slova, řadí je za sebou a vedle sebe v ploše stránky, v přirozeném rytmu, v melodice řeči. Malíř vybírá tvary, linie, plochy, objemy a barvy, rozmísťuje je v prostoru papíru či plátna, a také si, podobně jako prokletý básník, nikdy nebude svým dílem stoprocentně jistý. Tvůrčí nejistota je věčná, rodí se z nemožnosti naplnění básnického citu. Vladimír Gebauer se nikdy nedoví, jestli vyčerpal všechny své možnosti, dosáhl nejzazšího bodu, konečného cíle. Ví totiž, že je něco podstatnějšího než rukodílná zručnost a řemeslná dokonalost; touha po uchopení neuchopitelného, vyšší harmonie než výtvarný soulad. Znovu a znovu se bude pokoušet o nemožné."

Vladimír Gebauer ilustroval např. knihu Jean Arthur Rimbaud, Dopisy vidoucího. Gallery 2000.

8. 4. 2004

Pesach (anglicky Passover) se nazývá osm dní (v diaspoře, ale sedm dní v Erec Jisra'el) trvající židovský "svátek přejití", který odpovídá křesťanským velikonočním svátkům; dodnes se v židovství slaví na památku vysvobození z Egypta a přechod rozestoupivšího se Rudého moře. Název Pesach (překročení) připomíná i to, že Bůh obešel, minul, "překročil" domovy Izraelitů, které byly označeny krví baránka, kduž zahubil egyptské prvorozené poslední z deseti egyptských ran (Ex. 12:23.27). Nekvašené chleby, které se požívají v týdnu pesach, macesy, symbolizují chvat při útěku z Egypta. Letošní Pesach začal od večera 5. do večera 13. dubna 2004, čili 15. - 22. nisanu 5764 hebrejského kalendáře.

Pesach: Stvoření mých rukou se utopilo v moři a vy chcete zpívat píseň? BL

Velikonoce jsou nejvýznamnějším svátkem křesťanské církve, je spojený s památkou umučení a vzkříšení Ježíše Krista. Ježíšovo vzkříšení je pro křesťany centrálním bodem jejich víry, smrt pro ně není konec, ale nový začátek nového života, a proto se o Velikonocích zvěstuje, že život zvítězil nad smrtí, pravda nad lží, spravedlnost nad nespravedlností a láska nad nenávistí. V rané církvi se Velikonoce slavily zprvu v den židovského svátku Pesach. Ještě dnes se považuje křesťanská slavnost velikonoční noci také za vzpomínku na "Starou" smlouvu.

Velikonoce - po stopách Ježíšových BL
12. 4. 2006

Mnoho z nás má Velikonoce nejspíš spojené s pomlázkou, s mrskutem. Ale pro nás křesťany jsou velikonoční svátky připomínkou Ježíšova ukřižování a Jeho vzkříšení. Křesťanství ve svém učení má mnoho apelů a důrazů, morálních důrazů. Avšak celé křesťanské učení má přece jen své základní dogma, dogma, bez kterého by nemohla existovat nejen křesťanská církev, ale i Svaté texty Bible. Tímto dogmatem je vzkříšení Ježíše Krista.

12. 4. 2006

REAKCE MAGISTRÁTU

Lukáš Herold, vedoucí oddělení PR Magistrátu hl. m. Prahy

Zdá se, že se dá zpochybnit i nezpochybnitelné, stejná pravidla pro všechny se dají nazvat diskriminací, pravda lží.... Alespoň takový dojem mám z článku Štěpána Kotrby "Veřejná služba v podání pražského magistrátu". Autor tu dovozuje, že redakční rada Magistrátu je opravdu zločinná, neb souhlasila s tím, aby politické strany před parlamentními volbami mohly uveřejnit své inzeráty v Listech hlavního města Prahy.

12. 4. 2006

POLEMIKA S MAGISTRÁTEM

Pokud Lukáš Herold z titulu funkce "vedoucího PR Magistrátu" odpovídá takto, mám chuť sbalit si kufry a odjet někam hodně daleko. Protože tak drastické nepochopení rovnosti se rovná pohrdání volbami jako institutem, ve kterém musí mít rovnou šanci i ti, kteří

  • kandidují v celé republice a nemají oněch 136 000 po slevě na inzerát v každých obecních novinách
  • nejsou ani v koalici ani v opozici na jakémsi zastupitelstvu, a přesto si dovolují žádat občany - voliče o důvěru, o hlas. A mají právo mít stejnou šanci.

I tito politici platí daně, přispívají na správu věcí veřejných a mají PRÁVO požadovat rovný a nediskriminační přístup k obecním médiím. Stejně tak mají právo požadovat rovný přístup k médiím veřejné služby - České televizi či Českému rozhlasu - v rámci předvolebního vysílání. Připadlo by mi absurdní, žádat v Českém rozhlase za předvolební spoty od politických stran peníze, jestliže koncesionáři jsou všichni. Občané - voliči i politici. Ne každá strana si může dovolit zaplatit 100 miliónů, vzešlých z práce občanů, za volební kampaň. Tento ekonomický census ji tudíž diskriminuje. Média veřejné služby, mezi které patříte i to magistrátní, pane "vedoucí oddělení PR", nejsou součástí píáru vašeho primátora pana Béma, magistrátní koalice ani krotké magistrátní opozice, ale jsou informační službou občanům. Všem občanům. Těm patří peníze z městského rozpočtu. Laskavě to pochopte anebo dejte výpověď. Protože na svou práci nestačíte a platím vás i já. A svou drzostí, arogantní a neznalou základních principů veřejné služby, děláte radnici české metropole pouze ostudu.

A nechci ani věřit tomu, že pro páně Heroldova pravidla hlasovali i ti, kteří rovné šance a sociální rovnost mají přímo v popisu práce - sociální demokraté.

11. 4. 2006
Boston, Massachusetts

Druhý den si mě zavolala ředitelka školy do své kanceláře a zeptala se mě: Je pravda, Milane, že jsi včera řekl na přednášce "Fuck God and American soldiers" (Do prdele s bohem a americkými vojáky)? Odpověděl jsem, že nejspíše ano, ale jak o tom ví. Její odpověď mě šokovala. Dva z mých studentů si dělali poznámky během mé přednášky a hned druhý den mě šli udat se seznamem mých výroků ředitelce školy.

Po přečtení článku o honu na čarodějnice na amerických univerzitách jsem se rozhodl, že zase po dlouhé době napíšu krátký příspěvek.

Zanedlouho to bude už dvacet let, co žiji v Bostonu a v poslední době přemítám o tom, proč mé antitotalitní instinkty, vytvořené v bývalém Československu, ze kterého jsem byl vystěhován orgány "Státní bezpečnosti", se znova probouzejí a bouří.

K tomu: Skandál se špehováním na amerických universitách ZDE

11. 4. 2006

Although haunted by the Ghost of Elections Past and Future (if we may borrow from the classic Dickens tale), the lower house of Parliament is still functioning.

Committee members have even begun to discuss new laws, although the work of amending those drafted by their predecessors is far from finished. But the presence of the Ghost can be felt throughout the halls of the Chamber of Deputies; he will not rest until the victory of one party or another is written into history. Until then, the legislators are doomed to speculate as to whether the center-left Social Democrats (ČSSD) will remain in power or give way to the center-right Civic Democrats (ODS).

Published in Czech Business Weekly HERE

Dušan Čaplovič, poslanec NR SR a podpredseda Smeru - sociálnej demokracie
11. 4. 2006
Dušan Čaplovič, poslanec NR SR a podpredseda Smeru - sociálnej demokracie

V roku 1969 absolvoval Filozofickú fakultu univerzity Komenského. Od roku 1980 do roku 1990 pôsobil neprestajne v Archeologickom múzeu v Nitre. V 90. rokoch bol až do roku 2001 najskôr členom predsedníctva a potom aj podpredsedom Slovenskej akadémie vied. Politicky sa priamo neangažoval, ale po novembrovom prevrate v roku 1989 sa netajil svojou ľavicovou orientáciou, čo prejavil vzťahom k Strane demokratickej ľavice. Neskôr bol jej vývojom sklamaný a tak sa zapojil do zakladania strany Smer. Už pred minulými parlamentnými voľbami pôsobil v jeho vedení a od roku 2002 je za Smer poslancom NR SR. Je členom jej výboru pre vzdelanie, vedu, šport a mládež, kultúru a médiá.

Skutočnú modernizáciu nemožno naštartovať nejakým postupným "prisýpaním" prostriedkov po troškách, tak predsa neinvestuje ani žiadny podnik, ktorý potrebuje zásadnú reformu. Tu treba na začiatku výrazne zasiať semeno a po desiatich či dvanástich rokoch možno očakávať žatvu, lebo toto nie je oblasť, v ktorej by ste mohli výsledky očakávať raz rok či dva. Žiadna vláda nemôže na Slovensku uspieť pri budovaní poznatkovej spoločnosti, ak bude myslieť a konať len na volebné efekty.

12. 4. 2006

Sedm nových autorů dvou generací přibylo v Edici hostů literárního projektu Taxus Bohemica na na začátku dubna.

22. 11. 2003

Britským listům můžete psát na adresu redakce@blisty.cz, šéfredaktor Jan Čulík má adresu culik@blisty.cz a také J.Culik@slavonic.arts.gla.ac.uk , pražský redaktor Štěpán Kotrba má adresu stepan@kotrba.cz a skype stepan.kotrba, technickému správci Dominiku Joe Pantůčkovi pište na adresu joe@joe.cz.

12. 4. 2006

V únoru 2006 přispělo celkem 116 čtenářů Britských listů na provoz časopisu úhrnem částkou 16 861.00 Kč. V březnu 2006 přispělo celkem 129 dárců na provoz časopisu úhrnem částkou 20 381.00 Kč. Na internetovém účtu Paypal máme nyní nadto 1,297.24 USD. Přispěl jen zlomek z celkového počtu více než deset tisíc čtenářů denně, děkujeme. Apelujeme i na ostatní, aby nám třeba i malým, pravidelným finančním příspěvkem pomohli rozšiřovat a profesionalizovat práci časopisu ve veřejném zájmu, kterou děláme zadarmo. Vybranou částkou financujeme postupné dopracování našeho redakčního systému a odstranění četných nefunkčností, financování systematické novinářské práce to však zatím neumožňuje. Právě pro nedostatek financí jsme dosud nebyli schopni zprovoznit celou řadu potřebných technických funkcí serveru (vyhledávání, statistiky, knihovnu, galerie, zasílání BL mailem, onlinové chaty, odstranit četné technické chyby).

Finanční dary Občanskému sdružení Britské listy jsou v ČR odečitatelné ze základu daně z příjmu. Vydáváme k tomu na požádání písemné potvrzení.

Děkujeme všem, kteří podporují provoz Britských listů finančními dary i zadáváním reklamy.

Jsme vám velmi vděčni za finanční záchranu našeho serveru, prosíme však: nepřestávejte přispívat, umožníte nám dělat naši práci lépe a efektivněji, budeme si moci například systematicky financovat právníka, což byl mělo být pro náš list nezbytné. Financujte si k vlastnímu prospěchu kritický a nezávislý deník.

Jsme vděčni za každý drobný příspěvek na provoz Britských listů, který je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisen Bance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2.

Čtenáři ze zahraničí mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
29. 3. 2006 Znovu o tom, co česká média pomíjejí Jan  Čulík
11. 3. 2006 Jak informovaly Britské listy o válce v Kosovu   
27. 2. 2006 Vede masturbace k terorismu?   
27. 2. 2006 Jací jsou ti "muslimové" věznění v Guantánamo?   
27. 2. 2006 Podíl emocí na chodu demokracie Zdena  Bratršovská, František Hrdlička
27. 2. 2006 Kdy už si český podnikatel, právník, soudce či jiný "mocný buran" konečně koupí obraz nebo sochu? Jan  Paul
27. 2. 2006 Nechci být rukojmím lékařů Věra  Říhová
8. 2. 2006 Výhrady politického svědomí Oskar  Krejčí
7. 2. 2006 Je vůbec možný "židovský stát"? Martin  Škabraha

Školství RSS 2.0      Historie >
7. 4. 2006 Vyučování nebo učení? František  Augusta
17. 3. 2006 Jak efektivně financovat české školství František  Augusta
16. 3. 2006 K reformě českého školství František  Augusta
13. 3. 2006 Petra Buzková a gymnázia -- slova versus činy Radek  Sárközi
6. 3. 2006 Školství jako skanzen? Milan  Kulhánek
28. 2. 2006 Dialog vědy s uměním v červenci v Nových Hradech   
25. 2. 2006 Chcete studovat v Británii pro získání titulu PhD v oblasti středoevropských studií?   
25. 2. 2006 Čeští studenti mohou studovat v Británii zadarmo Jan  Čulík
21. 2. 2006 Will Czech grads be prepared to compete? Jan  Čulík
14. 2. 2006 Učitelé, počítače a gramotnost František  Augusta

Hon na svobodu slova RSS 2.0      Historie >
24. 3. 2006 Leeds University suspendovala rasistického učitele   
21. 2. 2006 David Irving jako "mučedník za svobodu projevu"?   
21. 2. 2006 "Al Džazíra: I v Evropě existují tabu"   
20. 2. 2006 Britský historik David Irving odsouzen na tři roky do vězení   
19. 2. 2006 Islámským teroristům se podařilo vážně omezit svobody Západu   
16. 2. 2006 Dolní sněmovna přece jen schválila trestný čin "glorifikace terorismu"   
16. 2. 2006 Rusko zakázalo urážky náboženství   
16. 2. 2006 Čínská stará garda varuje, že cenzura médií způsobí "společenskou katastrofu"   
15. 2. 2006 I osoby s bigotními názory a popírači holocaustu musejí mít právo mluvit   
10. 2. 2006 Svoboda slova s bombou na hlavě Bohumil  Kartous

Případ Petra Partyka RSS 2.0      Historie >
21. 2. 2006 Tři utopické návrhy soudní Vladislav  Černík
2. 2. 2006 Petr Partyk je dále vězněn   
30. 1. 2006 Petr Partyk požádal o podmíněné propuštění   
18. 1. 2006 Napište neprávem vězněnému Petru Partykovi   
5. 1. 2006 Petra Partyka - kupodivu - za komunismu nezavřeli, to až teď!   
3. 1. 2006 Napište do vězení Petru Partykovi! Benny  Rees
21. 12. 2005 Jak je tomu s verbálními trestnými činy Jaroslav  Štemberk
16. 12. 2005 Soudce: Co je to Seznam.cz? Můžete mi říct, kdo na něm je?   
14. 12. 2005 Nevinný člověk, jehož soudce Šídlo odsoudil do vězení za neprokázanou blbost Jan  Čulík
14. 12. 2005 Svoboda je nedělitelná? Máme se za co stydět? Jan  Čulík

Báseň pro tento den RSS 2.0      Historie >
12. 4. 2006 Malé věci -- Psací stroj Jan  Nedvěd
11. 4. 2006 Vzpomínka na mrtvou dívku Jan  Zábrana
10. 4. 2006 Pro radu k básníkovi Petr  Fiala
7. 4. 2006 Connecting People Jiří  Krombholz
6. 4. 2006 ■ ■ ■ Ivan  Blatný
5. 4. 2006 Toulám se Josef  Krutil
4. 4. 2006 Tak nějak divně se mi ulevilo... Radek  Malý
3. 4. 2006 Předehra Štěpán  Kotrba
30. 3. 2006 Žádostivost Štěpán  Kotrba
30. 3. 2006 totální prázdnota Michal  Šanda

Globální oteplování RSS 2.0      Historie >
24. 3. 2006 Záchrana klimatu, nebo protijaderný aktivismus? Jan  Hošek
10. 3. 2006 Jaderná energetika   
6. 3. 2006 Omlouváme se -- pomáhali jsme ničit tuto planetu...   
17. 2. 2006 Led v Grónsku taje daleko rychleji, než se předpokládalo   
11. 2. 2006 Globální oteplování překročilo bod, odkud už není návratu   
31. 1. 2006 Vážné varování ohledně klimatických změn   
19. 1. 2006 Skončí naše civilizace Lovelockovou apokalypsou? Stanislav  Mihulka
17. 1. 2006 James Lovelock: Životní prostředí na Zemi je už zničené   
17. 1. 2006 Jaderná energetika "nemůže být řešením pro klimatické změny"   
9. 12. 2005 Jak se americká ropná společnost snaží zabránit, aby Evropa plnila smlouvu z Kjóta   

Financování "neziskových" struktur RSS 2.0      Historie >
19. 3. 2006 Koheze, nebo kolize? Na co také jsou euromiliardy   
17. 3. 2006 Hušák: Problémy Duhy nebo Martina Bursíka jsou nám jedno   
17. 3. 2006 Duha: Rozplétání nespletených sítí Vojtěch  Kotecký
16. 3. 2006 Spiklenecké teorie o financování NGO Miroslav  Šuta
16. 3. 2006 Nic z toho, co píše Kotrba o Nadaci Charty 77, není pravda František  Janouch
16. 3. 2006 Vznešený boj za křišťálové studánky Ivan  Brezina
16. 3. 2006 Zelený kruh Duhy Štěpán  Kotrba
14. 3. 2006 Dolary a nevládní organizace mezi Washingtonem a Moskvou Stanislav  Kliment
14. 3. 2006 Duhové peníze Štěpán  Kotrba
10. 3. 2006 Kdo financuje ekologické NGO? Miroslav  Šuta

Slobodan Miloševič, Srbsko a válka v Kosovu RSS 2.0      Historie >
3. 4. 2006 Kosovo: Menšiny "většinové" společnosti Miroslav  Polreich
31. 3. 2006 Vyvraždění Židů v Kosovu - "one is plenty" Miroslav  Polreich
21. 3. 2006 Miloševič - válečný zločinec? Jan  Makovička
20. 3. 2006 Moderní tragikomedie Jiří  Jírovec
11. 3. 2006 Jak informovaly Britské listy o válce v Kosovu   
11. 3. 2006 Slobodan Miloševič nalezen mrtev   
11. 3. 2006 V Mladé frontě Dnes Miloševiče odsoudili i potrestali Štěpán  Kotrba
25. 2. 2006 Na reakci není nikdy pozdě Jan  Kavan
24. 2. 2006 Válka a mír v době boje proti globálnímu terorismu Jan  Eichler
15. 12. 2005 Protnuté Kosovo aneb lesklá sečna pravděpodobným daňovým rájem Jakub  Tayari

Mají pětatřicátníci v Česku dnes zhoubný vliv? RSS 2.0      Historie >
24. 1. 2006 Co dnes činí lidi lhostejnými k osudu druhých Jan  Bím
20. 1. 2006 Pětatřicátníci, sociálně cítící a další... Pavel  Urban
6. 1. 2006 Kdo jsou vítězové antikomunistické revoluce? Jindřich  Kalous
4. 1. 2006 Vinu nesou ti, kdo narcistický habitus vytvářejí Karel  Dolejší
2. 1. 2006 Pětatřicátníci, hoši jako květ, na vás bylo vždycky radost pohledět.... Josef  Vít
2. 1. 2006 Vadí, nevadí Luděk  Rozehnal
31. 12. 2005 Jak to bylo s tím západním rájem? František  Hájek
31. 12. 2005 Zmačkané obaly Tomáš  Krček
30. 12. 2005 Flexibilita potřetí Jan  Holík
30. 12. 2005 Pohled (post)Husákova dítěte Lubomír  Novotný

Zaznamenávání osobních dat občanů RSS 2.0      Historie >
23. 3. 2006 Vláda krade občanskou svobodu   
25. 2. 2006 Británie terčem kritiky za zákon o shromažďování informací o elektronické komunikaci   
23. 2. 2006 Jak se může ctnostný vesnický farář nakazit syfilis Štěpán  Kotrba
10. 2. 2006 Vrcholí jednání o tom, kolik zaplatíme za sledování naší vlastní komunikace   
6. 2. 2006 Amerika: Soukromá data z internetu se intenzivně využívají v trestním vyšetřování i civilních soudních sporech   
20. 1. 2006 Bílý dům Googlu: předejte informace o tom, co kdo vyhledává   
23. 12. 2005 Od roku 2006 budou v Británii zaznamenávány všechny jízdy automobilem   
23. 12. 2005 Nástup Velkého bratra v ČR a v EU   
17. 10. 2005 Odpor v EU proti orwellovské směrnici   
6. 10. 2005 Šikana zaměstnaců, kteří pracují s počítačem, šikana novinářů a protiteroristická hloupost Štěpán  Kotrba

Kriminalizace fanoušků a Harry Potter RSS 2.0      Historie >
20. 12. 2005 Policie vyšetřuje neoficiální překladatele Harryho Pottera i nadále jako zločince Štěpán  Kotrba
17. 12. 2005 Harry Potter na netu: Jan Rychetský v Právu zbytečně kriminalizuje děti Štěpán  Kotrba
28. 7. 2005 Harry Potter a Mýtus věčného návratu Dominik  Lukeš
27. 7. 2005 Neoficiální překlad Harryho Pottera do češtiny už je na světě Štěpán  Kotrba
15. 9. 2004 Literatura se stala terčem mediální manipulace Petr  Bílek
30. 6. 2003 Nový Harry Potter -- postava plná angstu Hannah  Čulík
30. 6. 2003 The angst-filled Harry Potter Hannah  Čulík
21. 6. 2003 Šílenství ohledně nového Harryho Pottera je dobře organizováno   
19. 6. 2003 Rowlingová žaluje americký deník   
18. 12. 2002 O čo prišiel Harry Potter Eva  Michalková

Demokratická revoluce? Utajená historie devadesátých let RSS 2.0      Historie >
21. 2. 2006 Utajené dějiny "permanentní kulturní revoluce" Jaroslav  Kuba
13. 1. 2006 Aero Vodochody: iks pokusů o záchranu leteckého průmyslu Štěpán  Kotrba
12. 1. 2006 Nevím, jak zabránit létání třísek než použitím jiné sekery Pavel  Urban
6. 1. 2006 Kdo jsou vítězové antikomunistické revoluce? Jindřich  Kalous
5. 1. 2006 Rozdíl je jen domněnkou, je třeba jej prokázat Miroslav  Prokeš
4. 1. 2006 Udělejte to profesionálně   
4. 1. 2006 V této demokracii smějí užívat svobody jen ti, co souhlasí   
4. 1. 2006 Vinu nesou ti, kdo narcistický habitus vytvářejí Karel  Dolejší
3. 1. 2006 Perzekuce před listopadem a po něm: Jeden malý rozdíl Pavel  Urban
2. 1. 2006 Pár sametových příběhů Štěpán  Kotrba

Ptačí chřipka RSS 2.0      Historie >
30. 3. 2006 Analýza obětí pandemie z r. 1918 by pomohla proti ptačí chřipce   
30. 3. 2006 Ptáci: Ptačí chřipka není problém. Problém jsou lidé, kteří se jí bojí   
22. 3. 2006 Virus ptačí chřipky se rozštěpil   
1. 3. 2006 Kočka, usmrcená ptačí chřipkou, byla nalezena v Německu   
28. 2. 2006 Vtip pro jedenáctileté   
21. 2. 2006 Zatím se člověk nakazí ptačí chřipkou jen přímým kontaktem s nakaženým ptactvem   
21. 2. 2006 Thajští psi jsou nositeli ptačí chřipky, šíří se však od nich dál?   
21. 2. 2006 Ptačí chřipku šíří drůbeží farmy   
20. 2. 2006 Poučení z Dálného východu - jak Vietnam úspěšně neutralizoval ptačí chřipku   
13. 1. 2006 Britský plán proti ptačí chřipce   

Czech Politics: Jan Čulík's comment in Czech Business Weekly RSS 2.0      Historie >
22. 3. 2006 Misperceiving Blair as a Social Demokrat Jan  Čulík
21. 2. 2006 Will Czech grads be prepared to compete? Jan  Čulík
24. 1. 2006 Intellectual populism in Czech politics Jan  Čulík
2. 1. 2006 Time to examine the hidden history of 1989 Jan  Čulík
14. 12. 2005 In reality TV, echoes of the plebeian past Jan  Čulík
15. 11. 2005 Racism emerges as French suburbs burn Jan  Čulík
24. 10. 2005 Now is the time for agents provocateurs Jan  Čulík
3. 10. 2005 Czech judiciary seen as corrupt from abroad Jan  Čulík
12. 9. 2005 No justification for soaring oil prices Jan  Čulík
22. 8. 2005 Mapping the limits of democracy Jan  Čulík

DIY, tekno a CzechTek RSS 2.0      Historie >
3. 3. 2006 Stíhání klienta IuRe soud podmíněně zastavil   
21. 2. 2006 Otakar Motejl: Kdyby tomu velel jiný policejní ředitel, vzal by to na bodáky Dalibor "Exx" Záhora, Martin "Juki" Jyrkinen
1. 2. 2006 Ombudsman: "Postup policie na CzechTeku byl nepřiměřený"   
1. 2. 2006 Účelově obžalovaný účastník CzechTeku obhajovaný IuRe soudem zproštěn obžaloby   
9. 1. 2006 Ministr kultury Vítězslav Jandák: "Na CzechTek se přijedu podívat!" Martin "Juki" Jyrkinen
13. 12. 2005 Vyjadřuji hlubokou nespokojenost s tím, jak vyšetřujete zásah policistů na CzechTeku 2005   
8. 12. 2005 Jsme nespokojeni s tím, jak se vyšetřuje Czechtek 2005!   
14. 11. 2005 Motejl: "Při Czechteku 2005 pochybila policie i účastníci" Štěpán  Kotrba
31. 10. 2005 CzechTek 2005 v komentářích českého tisku   

Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost RSS 2.0      Historie >
10. 4. 2006 Skutečná cena ropy - ČR jako věrný spojenec v pokračujících energetických konfliktech? Michal  Brož
4. 4. 2006 Tři cesty Milan  Smrž
31. 3. 2006 USA "v kostce" Ladislav  Žák
18. 3. 2006 CNN o ropném zlomu   
7. 3. 2006 Energie budúcnosti Radovan  Geist
9. 2. 2006 Švédsko plánuje stát se první ekonomikou bez závislosti na ropě   
2. 2. 2006 Bush: Amerika se zbaví závislosti na ropě   
2. 2. 2006 Amerika: Je energetická změna reálná?   
25. 1. 2006 Mráz přichází z východu Oskar  Krejčí
25. 1. 2006 Boj o ropu a íránská nezávislost Mojmír  Babáček

Měli by čtenáři finančně přispívat na Britské listy? RSS 2.0      Historie >
2. 1. 2006 Hospodaření OSBL za prosinec 2005   
24. 12. 2005 Česká sekce BBC přece jen končí...   
30. 11. 2005 Vděčnost, taková všednost... Štěpán  Kotrba
16. 11. 2005 Zvyšte si sebevědomí pravidelnými finančními příspěvky pro Britské listy   
22. 6. 2005 Britské listy: Průběžný stav financí   
10. 6. 2005 Britské listy: Průběžný stav financí   
10. 6. 2005 Britské listy jsou komunistické svinstvo   
8. 6. 2005 Proč to nejde a proč by stálo za to zkusit Martin  Marek
8. 6. 2005 Vydávat noviny za 8.600.- Kč měsíčně je výkon hodný Davida Copperfielda   
8. 6. 2005 Britské listy: polovina špíny a polovina perel   

Rasismus RSS 2.0      Historie >
24. 3. 2006 Leeds University suspendovala rasistického učitele   
3. 2. 2006 Co je dovoleno k Mohamedovi... Milan  Daniel
21. 1. 2006 Za poškození dobrého jména a demokratické pověsti si může ODS sama Štěpán  Kotrba
21. 1. 2006 Server iDnes zrušil diskusi pod článkem o Romech   
18. 1. 2006 Britští extremisté před soudem za šíření rasové nenávisti   
16. 1. 2006 Tvrdě nacistické stránky v češtině Jan  Čulík
8. 1. 2006 Sprostý rasismus na serveru Novinky.cz je dál šířen bez korekce   
30. 12. 2005 "Neuvěřitelný hnůj" na serveru novinky.cz   
30. 12. 2005 Lidská povaha a diskuse na internetových serverech Aleš  Uhlíř
27. 12. 2005 Novinky.cz: "Chtěl bych mít od cikánské krve špičky bot"   

Český film RSS 2.0      Historie >
9. 2. 2006 Nebýt dnešní, aneb nemá tady někdo dvojníka Patrik  Hronek
13. 1. 2006 Ještě žiju s věšákem, plácačkou a čepicí -- úvaha nad banalitou jednoho filmu Bohuslav  Binka
13. 12. 2005 Maria Procházková, Oldřich Kaiser a Žralok v hlavě Jan  Čulík
21. 11. 2005 Filosofický horor o kultuře Martin  Ondreját
7. 11. 2005 Sú Hrubeš a Mareš filmom do dažďa? Juraj  Korpa
27. 10. 2005 Hrubeš a Mareš jsou naši souputníci Tomáš  Koloc
10. 10. 2005 Štěstí: Ta schematičnost opravdu skřípe Tomáš  Koloc
29. 9. 2005 Jak kritici ublížují filmu Štěstí Ján  Simkanič
26. 9. 2005 Štěstí Bohdana Slámy dostalo cenu v San Sebastian   
15. 9. 2005 Štěstí Bohdana Slámy   

Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti RSS 2.0      Historie >
11. 4. 2006 Jaderný útok na Írán, raketová sila v Česku a logika Bílého domu Štěpán  Kotrba
4. 7. 2005 Moc nočních můr v internetovém archivu   
13. 5. 2005 Curtisova Moc nočních můr na filmovém festivalu v Cannes   
15. 4. 2005 Význačný televizní dokumentarista obvinil BBC, že přehání hrozbu terorismu   
31. 3. 2005 Moc nočních můr Adama Curtise v Bratislavě   
11. 3. 2005 Neoliberální plíživý převrat a smrt demokracie podle Noreeny Hertzové Stanislav  Heczko
2. 3. 2005 Moc nočních můr na Ostravské univerzitě   
26. 1. 2005 Česká redakce BBC informuje o filmu Adama Curtise Jan  Čulík
19. 1. 2005 Curtisova Moc nočních můr znovu v britské televizi   
18. 1. 2005 Bez analýzy a syntézy se ve světě nezorientujete - musíte vytvářet teorie o tom, jak věci jsou Irena  Ryšánková

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
12. 4. 2006 Spisovatelé senioři v elektronickém médiu Miroslav  Vejlupek
11. 4. 2006 Květnové ceny Václav  Dušek
14. 3. 2006 Mami, já nechci umřít je vynikající literární čin   
2. 3. 2006 Klára Hůrková - tvůrkyně Evropanka Miroslav  Vejlupek
28. 2. 2006 Český Parnas a kyberkultura Miroslav  Vejlupek
23. 2. 2006 Literatura na digitální scéně -- a co dál? Miroslav  Vejlupek
21. 2. 2006 Literární server polemizující s uvyklostmi Miroslav  Vejlupek
20. 2. 2006 Spisovatelé vyklidili veřejný prostor Miroslav  Vejlupek
5. 2. 2006 Lidé čtěte !   
13. 1. 2006 Jak Komenský zabloudil v Amsterodamu Adam Samuel Hartmann